Stenogramą galima rasti: |
Seimo posėdžių stenogramų e. leidinys Nr. 21, 2021 |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinys Nr. 3, 2022 |
(Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija) |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
II (PAVASARIO) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 39
STENOGRAMA
2021 m. kovo 25 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pavaduotojai
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ ir J. SABATAUSKAS
PIRMININKAS (J. SABATAUSKAS, LSDPF*). Gerbiami kolegos, pradedame popietinį kovo 25 dienos posėdį.
Darbotvarkės 2-1 klausimas. Atsiprašau, kolegos, registracija. Šventas reikalas.
Kolegos, užsiregistravo 83 Seimo nariai.
14.03 val.
Įstatymo „Dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Japonijos strateginės partnerystės susitarimo ratifikavimo“ projektas Nr. XIVP-329 (pateikimas)
Pirmas popietinės darbotvarkės klausimas – įstatymo „Dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Japonijos strateginės partnerystės susitarimo ratifikavimo“ projektas Nr. XIVP-329. Pateikimo stadija. Pranešėjas – viceministras E. Meilūnas.
E. MEILŪNAS. Laba diena, gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiami Seimo nariai. Užsienio reikalų ministerija teikia Lietuvos Respublikos įstatymo dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Japonijos strateginės partnerystės susitarimo, kuris buvo priimtas 2018 m. liepos 17 d. Tokijuje, ratifikavimo projektą.
Teikiamo projekto tikslas yra įgyvendinti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytas procedūras, būtinas susitarimui įsigalioti. Susitarimas yra tarptautinė mišrioji sutartis ir pagal Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 10 punktą turi būti ratifikuotas. Kai kurios susitarimo nuostatos, pagal šio susitarimo 47 straipsnio 2 ir 3 dalis tai yra ES išimtinės kompetencijos sritys, jau yra laikinai taikomos nuo 2019 m. vasario 1 d. Tačiau visos Europos Sąjungos valstybės narės, kaip susitarimo šalys, turi šį susitarimą ratifikuoti arba patvirtinti pagal savo nacionalines procedūras, kad susitarimas įsigaliotų.
Šiuo susitarimu iš esmės stiprinama bendroji Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Japonijos partnerystė, skatinamas politinis, ekonominis bei atskirų sektorių bendradarbiavimas ir bendri Europos Sąjungos ir Japonijos veiksmai globaliais klausimais. Susitarimas taps pagrindu užtikrinti glaudesnį bendradarbiavimą ir dialogą įvairiais dvišaliais, regioniniais ir daugiašaliais klausimais.
Susitarimas yra taip pat susijęs su Europos Sąjungos ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimu, kuris buvo pasirašytas 2018 m. liepos 17 d. Tokijuje ir įsigaliojo 2019 m. vasario 1 d. Šis susitarimas teikia realią ekonominę naudą Europos Sąjungai ir Japonijai, kartu atveria dideles naujas galimybes ir Lietuvai bei Lietuvos verslininkams. Pavyzdžiui, geresnėmis sąlygomis eksportuoti lietuvišką produkciją ir plėsti bendradarbiavimą su partneriais Japonijoje.
Reikia pažymėti šia proga, kad per kelis pastaruosius dešimtmečius su Japonija susiklostė labai geri santykiai, Japonija yra viena svarbiausių Lietuvos partnerių Indijos, Ramiojo vandenyno regione, vyksta aktyvus bendradarbiavimas visose srityse, ar tai būtų ekonomika, politika, kultūra ar mokslas. Šia proga naudojuosi informuoti, kad konkretus bendradarbiavimo pavyzdys yra tai, kad kitą savaitę, ketvirtadienį, bus pasirašytas labai svarbus Lietuvos ir Japonijos susitarimas dėl bendrų mokslo tyrimų programų onkologijos ir retų bei nediagnozuojamų ligų srityje.
Tad, gerbiamieji Seimo nariai, šis strateginės partnerystės susitarimas su Japonija atvers dar daugiau galimybių bendradarbiauti su šia šalimi tiek Europos Sąjungai, tiek jos narei Lietuvai įvairiose srityse. Dėkoju už jūsų dėmesį.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas viceministre. Tik tokia trumpa replika. Jūs pristatote projektą Vyriausybės vardu. Taigi klausti nebuvo norinčių. Dėl motyvų nori pasisakyti A. Valinskas. Motyvai už. Viceministre, ačiū jums.
E. MEILŪNAS. Ačiū.
A. VALINSKAS (TS-LKDF). Taip, gerbiami kolegos, sveiki. Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Visuomet būsiu šališkas, kai kalbama apie Japoniją. Seniai jaučiu trauką šiai šaliai ir kultūrai, yra tekę mokytis tos kalbos, gyventi metus ten bei mokytis. Bet ši sutartis yra svarbi ne tik dėl to.
Lietuvos ir Japonijos ryšiai yra gana seni. Turbūt nėra čia negirdėjusio apie gerbiamo Č. Sugiharos asmenybę ir jo istorinius bei tam tikra prasme turbūt net dvasinius tiltus, kurie yra pastatyti tarp mūsų dviejų valstybių. Šiais laikais taip pat turime labai svarbių draugų pačioje Japonijoje. Turbūt būtų galima paminėti tą patį H. Nakasonę, kuris yra Lietuvos ir Japonijos draugystės lygos pirmininkas ir tikrai įtakingas žmogus, daug mums padedantis toje tolimoje šalyje. Taip pat ir šiame Seime turime tikrai didelę, beveik trečdalio dydžio, Tarpparlamentinių ryšių su Japonija grupę. Tai tikrai malonu, kad su tokia geografine prasme tolima, bet dvasine ir vertybine prasme tikrai, manau, artima šalimi yra tokie ryšiai ir yra daug žmonių, kuriems jie atrodo svarbūs.
Ši sutartis, manau, yra tikrai geras, didelis žingsnis į priekį, nes, kalbant ir geopolitiniais terminais, be Japonijos, be trečios didžiausios ekonomikos pasaulyje, bandyti kaip nors atsverti tą augančią Kinijos galią mums tiesiog neišeis. Žinoma, tam reikės ir kitų šalių pagalbos. Į mūsų svarstyklių lėkštę reikės dėti ir Pietų Korėją, ir Indiją, ir Taivaną, bet juo labiau ten turi būti ir Japonija. Tai tikrai sveikinu šį žingsnį ir kviečiu visus palaikyti. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas kolega. Niekas nenori kalbėti prieš. Gerbiami kolegos, gal galime po pateikimo pritarti bendru sutarimu? Balsuoti laikas numatytas vėliau. Jei balsuojame, kolegos, tada bus kur kas vėliau. Ar bendru sutarimu šiam projektui galime pritarti? (Balsai salėje) Dar bus dėl ko balsuoti, bus priėmimų. Galime bendru sutarimu? Ačiū jums. (Balsai salėje) Kolegos, pagal darbotvarkę balsavimas dėl projektų numatytas 17 val. 10 min. arba anksčiau, priklausomai nuo to, kaip mums seksis darbuotis. Mums dabar nemažai pateikimų, jeigu gerai seksis, tai dėl tų priėmimų mes pabalsuosime galbūt ir valanda anksčiau. Kolegos, darbotvarkė patvirtinta, aš negaliu keisti be Seimo valios. Jeigu kolegos nori registruotis… Registruojamės, jeigu norite registruotis.
Užsiregistravo 79 Seimo nariai.
Kolegos, galime pritarti bendru sutarimu ratifikavimo projektui? Ačiū. Pritarta po pateikimo bendru sutarimu. Siūlomi komitetai: kaip pagrindinis – Užsienio reikalų komitetas. Siūloma svarstyti balandžio 13 dieną. Galime pritarti? Ačiū, pritarta.
14.12 val.
Vidaus vandenų transporto kodekso 30 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-5371 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Vidaus vandenų transporto kodekso 30 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-5371. Pranešėjas – susisiekimo ministras M. Skuodis.
M. SKUODIS. Dėkui, pirmininke. Gerbiamieji, klausimas iš vienos pusės gana paprastas, bet su juo tikriausiai daugelis iš mūsų yra susidūrę. Projektas parengtas atsižvelgiant į Neringos ir Klaipėdos miesto savivaldybių gyventojų poreikius dėl paprastos priežasties. 2019 metais akcinė bendrovė Smiltynės perkėla priėmė sprendimą netaikyti pirmumo tvarkos patekti į keltą, kadangi ši tvarka teisės aktais niekur nebuvo reglamentuota. Taigi iš esmės šiuo metu pirmumo patekimo į keltą tvarkos nėra ir tai sukuria iš tiesų labai daug problemų gyventojams, kurie dėl objektyvių priežasčių kasdien ar esant poreikiui turi persikelti į Kuršių neriją ir atgal. Šiuo projektu mes siūlome reglamentuoti pirmumo patekti į keltą suteikimo tvarką ir nustatyti, kad pirmumo tvarka suteikiama toms transporto priemonėms ir tiems asmenims, kurie šiuo metu turi teisę į kelto bilieto kainos kompensaciją. Būtent ši kompensacija yra numatyta Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatyme. Priminsiu, kad Lietuvos automobilių kelių direkcija Smiltynės perkėlai kompensuoja būtent nemokamo kėlimosi per keltą išlaidas.
Norėčiau pabrėžti, kad ši pirmumo tvarka vis dėlto galioja tik Smiltynės perkėlos teritorijoje, o ne kitur, tai visi tie atvejai, kuriuos yra daug kas matęs, jeigu kas nors kerta ištisinę eismo juostą, tai čia yra ne pirmumo tvarka, o Kelių eismo taisyklių pažeidimas. Mes siūlome grupes, atsižvelgiant į Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymą, išskirti dvi asmenų grupes. Tai yra pirmumo tvarka pirmos grupės atveju persikelti bet kuriuo paros metu septynias dienas per savaitę yra šiems asmenims. Pirmiausia tiems, kas yra deklaravęs gyvenamąją vietą, neįgaliesiems, natūralu, specialiųjų tarnybų darbuotojams ir transporto priemonėms, taip pat autobusams, na ir dviračiams, autocisternoms, taip pat ir kitiems asmenims ir transporto priemonėms, kas yra numatyta atskirai įstatyme. Na, o darbo metu, darbo dienomis siūlytume numatyti išimtį ir pirmumo tvarką, natūralu, Klaipėdos savivaldybės ir savivaldybės įmonių ir įstaigų transporto priemonėms ir darbuotojams, miškų urėdijos transporto priemonėms ir darbuotojams, taip pat juridiniams asmenims, kurie turi įregistruotą buveinę Kuršių nerijoje. Iš esmės pirmumo tvarka bus reguliuojama padedant jau dabar veikiančiai Automobilių kelių direkcijos elektroninei sistemai. Toks modelis pasirinktas būtent dėl to, kad nereikėtų kurti naujų sistemų ir taip būtų taupomas ir laikas, ir lėšos.
Labai ačiū. Prašyčiau pritarti po pateikimo.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas pranešėjau. A. Kupčinskas nori jūsų paklausti.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas ministre, tikrai išnagrinėjau šitą tvarką ir man vis tiek ji kelia tam tikrų neaiškumų. Vis dėlto yra kompensacija ir pirmumas – dvi tam tikros specifinės naudos. Man atrodo, dėl specialiojo transporto, neįgaliųjų ar kitų svarbių grupių tikrai nekyla klausimų, bet dėl gyventojų, kai tu matai tas eiles atvykusių vilniečių, galbūt vienas kitas kaunietis, kurie turi nekilnojamojo turto Neringoje, jie gauna dvigubą naudą, tai yra ir kompensaciją, ir pirmumą. Ar nereikėtų čia diferencijuoti? Aš suprantu, kai pirmumas yra specialiajam transportui, neįgaliesiems ar kitoms būtinoms grupėms, bet kai gyventojai gauna dvigubą naudą, man atrodo, nevisiškai teisinga. Ačiū.
M. SKUODIS. Labai dėkui už klausimą. Mūsų pasiūlymas yra toks, nes jį būtų tiesiog paprasčiausia įgyvendinti. Reikia suprasti, kad automobilių numeriai yra nuskaitomi ir pagal visus registrų duomenis, pagal visas sistemas sistema nustato, kad tas automobilis yra susijęs su gyventoju, kuris yra užregistravęs savo gyvenamąją vietą Kuršių nerijoje, ir tokiu būdu būtų galima jį paprasčiau ir pirmumo tvarka įleisti. Bet natūralu, ir šitas klausimas aktualus, ir kitų gali kilti. Aš tiesiog siūlyčiau tada jau atsakingame komitete įvertinti visas aplinkybes, ką galima padaryti ir ar reikia koreguoti.
PIRMININKAS. Ačiū. Daugiau jūsų klausti niekas nenori. Ačiū, ministre.
Dėl balsavimo motyvų nėra norinčių pasisakyti. Kolegos, galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū. Prieštaraujančių nėra, pritarta. Siūlomi komitetai: pagrindinis – Ekonomikos komitetas. Siūloma svarstyti balandžio 15 dieną. Galima pritarti? Ačiū, pritarta.
14.18 val.
Seimo nutarimo „Dėl Agnetos Skardžiuvienės atleidimo iš Lietuvos Respublikos lygių galimybių kontrolieriaus pareigų“ projektas Nr. XIVP-356 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Kadangi iš eilės kolegos A. Vyšniausko nėra, kviečiame Seimo Pirmininkę pristatyti rezervinį 1 klausimą. Seimo nutarimo „Dėl Agnetos Skardžiuvienės atleidimo iš Lietuvos Respublikos lygių galimybių kontrolieriaus pareigų“ projektas.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, teikiu nutarimą „Dėl Agnetos Skardžiuvienės atleidimo iš Lietuvos Respublikos lygių galimybių kontrolieriaus pareigų“. Seimui išreiškus savo valią ir patvirtinus B. Sabatauskaitę lygių galimybių kontroliere, siūlau atlikti šį formalumą ir atleisti A. Skardžiuvienę iš kontrolieriaus pareigų pasibaigus jos įgaliojimų laikui.
PIRMININKAS. Niekas nenori jūsų klausti. Dėl motyvų pasisakyti irgi norinčių nėra.
Dėl vedimo tvarkos – T. V. Raskevičius. Prašau.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Replika per šoninį mikrofoną. Naują kontrolierę paskyrėme nuo balandžio 1 dienos, o atleidimo data projekte nėra numatyta. Vadinasi, susidarytų trijų dienų tarpas. Galbūt būtų galima atleidimo projekte numatyti, kad irgi būtų atleidžiama nuo balandžio?
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, lygių galimybių kontrolierė eis pareigas iki tol, kol prasidės naujos kontrolierės įgaliojimų laikas.
Ar galime pritarti bendru sutarimu po pateikimo? Ačiū, bendru sutarimu pritarta.
Svarstymas.
Nėra norinčių diskutuoti. Dėl balsavimo motyvų taip pat nėra norinčių kalbėti. Ar galime pritarti bendru sutarimu po svarstymo? (Balsai salėje) Ačiū, pritarta.
Priėmimas. Vienas straipsnis. Ar galime bendru sutarimu pritarti 1 straipsniui? Ačiū. Dėl motyvų nėra norinčių pasisakyti. Kolegos, balsavimas dėl šio nutarimo priėmimo bus tada, kai bus balsuojama dėl visų projektų – 17 val. 10 min. arba anksčiau, jeigu mes sugebėsime įveikti darbotvarkę daug anksčiau. Ačiū.
14.21 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Jaunimo metais“ projektas Nr. XIVP-294 (pateikimas)
Seimo Pirmininke, dar kartą kviečiu jus paskelbti Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Jaunimo metais“ projektą Nr. XIVP-294.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Gerbiami kolegos, teikiu siūlymą paskelbti 2022 metus Jaunimo metais. Visų pirma noriu pabrėžti, kad 2022 metais bus minimos Lietuvos jaunimui labai svarbios sukaktys. Lietuvos jaunimo organizacijų taryba minės 30-metį, o Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga – įkūrimo 50-metį. Tikiu, kad šios organizacijos nusipelnė Seimo pripažinimo už istorinį indėlį prisidedant prie Lietuvos jaunimo vienijimo Lietuvoje ir pasaulyje bei jaunimo politikos formavimo.
Šiuo metu Lietuvos jaunimo organizacijų taryba po savo skėčiu jungia 71 nevyriausybinę jaunimo ir su jaunimu dirbančią organizaciją. Visos jos vienija tūkstančius jaunų žmonių visoje Lietuvoje. Nuo pat savo veiklos pradžios susibūrusios jaunimo organizacijos kūrė veiklas ir iniciatyvas, skatinančias jaunimo pilietiškumą, tai – „Misija Sibiras“, „Man ne dzin“, „Ačiū, Lietuva“ ir kitos, mums puikai žinomos iniciatyvos.
Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga – tai organizacija, vienijanti lietuvių jaunimą daugiau nei 30 šalių. Kas trejus ketverius metus vykstantis Pasaulio lietuvių jaunimo kongresas užtikrina nuolatinį šios organizacijos veiklų aktualumą nuo pasaulinės žiniasklaidos atgarsių sulaukusių pilietinių demonstracijų dėl Lietuvos nepriklausomybės iki lietuvių kilmės jaunimo interesų atstovavimo jau laisvoje Lietuvoje. Neabejoju, kad šios organizacijos nusipelnė Seimo pripažinimo už istorinį indėlį, prisidedant prie Lietuvos jaunimo vienijimo Lietuvoje ir pasaulyje bei jaunimo politikos formavimo.
Šiandien, kai pasaulyje veikianti COVID-19 pandemija palieka akivaizdžias ekonomines ir socialines pasekmes savarankišką gyvenimą pradedantiems jaunuoliams, jų sveikatai, įsitvirtinimui visuomenėje, pilietiniam aktyvumui, turime skirti deramą ir didesnį dėmesį tiek Lietuvos jaunimo problemoms, tiek jaunimo politikos tikslams, kurie atlieptų popandeminę ateitį. Dėl to, manau, šiandien sprendimas 2022 metus paskelbti Jaunimo metais suteiktų galimybę atkreipti didesnį visuomenės dėmesį į jaunimo situaciją ir inicijuoti diskusijas apie jaunimo įsitvirtinimą Lietuvoje, taip pat padėtų Lietuvos jaunimui sustiprinti ryšį su Lietuva būnant užsienyje, paskatinti juos rinktis kurti savo ateitį Lietuvoje arba su Lietuva širdyje. Kviečiu palaikyti.
PIRMININKAS. Ačiū, jūsų nori paklausti nemažai Seimo narių, net devyni. Pirma klausia I. Kačinskaitė-Urbonienė.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Dėkoju, Seimo Pirmininke, už pristatytą iniciatyvą. Iš tiesų jaunimui mes, parlamentas, turėtume skirti ypatingą dėmesį, tikrai sveikinu tas organizacijas. Tik, žinoma, šie metai ne tokie palankūs jaunimui minėti Jaunimo metus, nes negalimi susibūrimai, nežinia, ką mes galėsime iš tiesų padaryti dėl jaunų žmonių, kaip įprasminti jų reikšmę visai visuomenei.
Mano klausimas būtų toks: galbūt jau galvojate apie programą ir turite konkrečių pasiūlymų, ką galėtų įstatymų leidėjai, Seimas, pasiūlyti jaunimui, kad jie būtų labiau įtraukti į sprendimų priėmimą, kad galėtų oriau gyventi, kad nedarbas mažėtų ir visi kiti dalykai, kurie tikrai labai aktualūs jauniems žmonėms?
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Visų pirma turiu pasakyti, kad šis sprendimas, šis siūlymas yra teikiamas koordinuojant su jaunimo organizacijomis, su aktyviausiais jaunimo atstovais. Labai svarbu, kad Seimui apsisprendus mes turėtume pakankamai laiko pasiruošti renginiams, diskusijoms 2022 metais. Aš net neabejoju, kad į tą pasiruošimą, Seimui pritarus ir skyrus dėmesio 2022 metais jaunimui, labai aktyviai įsijungtų jaunimo organizacijos, padėtų parengti programą, taip pat įvairias iniciatyvas. Šiandien iš mūsų, iš parlamento, tiesiog reikia to formalaus sprendimo, kad štai, tikėkimės, popandeminėje Lietuvoje mes turėsime metus, kurie bus skirti ypač jaunimui.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiama Pirmininke, šiandien turime tokią paradoksalią situaciją, -niolika visokiausių metų bus – jaunimo, senimo, gyvūnų, gyvūnėlių ir panašiai, krepšinio, žaidimų, linksmybių ir girtuoklystės. Štai aš nežinau, už kuriuos metus čia reikėtų pasakyti, universitetų, tik nežinia kurių, uždarytų ar dar neuždarytų, metus irgi mes švęsime. Iki kokio amžiaus jaunimas, man irgi neaišku, sakykime. Tai kas iš to? Mes neturime ką rimtai veikti čia? Šioje aukštoje tribūnoje mes neturime ką veikti, jaunimas negali be mūsų įsikišimo atšvęsti taip, kaip jiems atrodo. Ar jie tokie negabūs, kad dabar mes juos paskatinsime ir jie jau atšvęs?
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Ačiū už klausimus. Suprantu šiokį tokį sarkazmą jūsų, tačiau šiandienos popietinėje darbotvarkėje iš tiesų laikas yra skirtas visoms iniciatyvoms, susijusioms su metais. Yra svarbu, man rodos, kad planuodami vienus ar kitus renginius, vieną ar kitą metų temą mes tai darytume iš anksto, tik taip Seimo sprendimas tampa ne vien tik formalumu, ne vien tik skambiu pareiškimu, tačiau realiai suteikia galimybę planuoti tam tikrus renginius, diskusijas, didesnį dėmesį vienai ar kitai temai. Todėl manau, kad šiandieną kiekvienas Seimo narys apsispręs pagal savo supratimą, pagal savo įsitikinimus, kokios temos yra svarbios, ar tai būtų gyvūnų gerovė, ar Jaunimo metai, ar „Katalikų Bažnyčios Kronikos“ metai, ir priims sprendimus. O kad mes ketvirtadienio popietę valandą kitą skiriame 2022 metų temoms, čia nematau nieko blogo. Manau, jeigu šiandien dėl to apsispręsime, ateityje nereikės to svarstyti.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia V. Fiodorovas.
V. FIODOROVAS (DPF). Dėkui, pirmininke. Iš tikrųjų pagarba jums, Seimo Pirmininke, kad taip gražiai atsakėte į visiškai keistą prieš tai klaususio kolegos klausimą.
O mano klausimas yra toks. Visų pirma, tikrai labai graži iniciatyva, tikrai gera iniciatyva, tikrai reikia paskelbti šiuos metus Jaunimo metais. Bet papildant Ievos užduotą klausimą dėl iniciatyvų, gal Jaunimo metai būtų tokie patys geriausi metai vis dėlto Seimui apsispręsti ir kandidatuojančių Seimo narių kartelę nuleisti iki 21 metų?
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Mielas kolega, aš labai tikiuosi, kad mes tą sprendimą priimsime kur kas anksčiau, ir 2022 metais jau jauni kandidatai galės ruoštis 2024 metų Seimo rinkimams. Tikrai skatinčiau ir kviesčiau kolegas dar šioje pavasario sesijoje žengti pirmus žingsnius Konstitucijos keitimo link, kad 21 metų žmonės jau galėtų kandidatuoti į parlamentą.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama Seimo Pirmininke, nors ir keista, K. Masiuliui negali nepritarti. Nors vienas iš valdančiųjų protingai išdėliojo savo mintis ir pasakė, ar jums su protu kažkas negerai, ar kas? Suskaičiavau, kad dėl 2022 metų 11 nutarimų. 12 mėnesių. Dar suskaičiavau, kad mes jau praeitais esame paskelbę keturis. Vadinasi, mes kiekvieną mėnesį vis balius festivalius darysime. Neblogai Seimo autoritetą keliame. Bet, Pirmininke, aš prisimenu aną kadenciją, su jumis, jūsų kolega E. Gentvilu visą laiką kritikuodavome tokius nutarimų projektus. Mes sakydavome, kokio velnio jie čia reikalingi? kokia iš to nauda ir ar taip mes pakeliame Seimo prestižą?
Dabar praėjo lygiai keturi mėnesiai naujos kadencijos, jūs esate valdančiojoje daugumoje, jūs teikiate tuos pačius nutarimų projektus, dėl kurių jūs prieštaravote arba kritikuodavote. Tai ar galite atsakyti, Seimo Pirmininke, kiek tai kainuos biudžetui? Aš paklausiau kai kurių ministerijų, kiek kainavo prieš tai mums tokie paskelbimai. Jeigu kiekvieną mėnesį yra nors vienas paskelbimas, jis mums kainuoja apie 500 tūkst. Tai dabar 2022 metais mums kainuos 3 mln.
PIRMININKAS. Kolega, formuluokite klausimą.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Tai kiek kainuos jūsų šitie dalykai, nes reikės ministerijoms kurti, formuoti programą, renginius ir visa kita? Ir tai bus iš biudžeto.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Mielas Remigijau, aš savo žodžių neatsisakau. Labai retai teikiu tokias iniciatyvas. Taip, tai yra mano pirmą kartą teikiama tokia iniciatyva ir man atrodo, kad tai yra prasminga iniciatyva, nes jaunimui skirti daugiau dėmesio tikrai vertėtų. Ir kiti Seimo nariai yra laisvi siūlyti savo iniciatyvas, kaip jūs puikiai žinote.
PIRMININKAS. Ačiū. Nori paklausti G. Surplys.
G. SURPLYS (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiama Seimo Pirmininke, aš vis dėlto norėčiau grįžti prie Kęstučio ir Remigijaus ir tiesiog kitaip suformuluoti klausimą. Ar jūs nemanote, kad tikrai reikėtų sugalvoti kokią nors tvarką, kad tų metų galbūt būtų mažiau, kad mes kaip nors galėtume ranguoti, ir tada neišskystų prasmė tų metų ir objektų, dėl kurių tuos metus skelbiame, mes norime skelbti? Tai vienas klausimas.
O kitas klausimas yra susijęs su mūsų Seimo darbu ir vėlgi gal labiau jums, kaip Seimo Pirmininkei. Dabar yra jau mūsų ketvirtas posėdis nuo sesijos pradžios ir jei šiandien ne šitie aštuoni ar kiek tų metų, tai būtų gana tuštoka darbotvarkė. Turint omenyje, kad mes praeitą ketvirtadienį kaip ir neturėjome posėdžio, ar nėra taip, kad tiesiog nesugebama suformuluoti klausimų, kuriuos turėtume svarstyti šioje pavasario sesijoje?
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Aš pradėsiu nuo jūsų antro klausimo. Tikrai taip nėra, tiesiog pagal temas formuojame darbotvarkę, kaip jau ir gerbiamam K. Masiuliui atsakiau. Manau, kad tai yra ganėtinai logiškas, racionalus būdas ją formuoti. Kitą antradienį, pavyzdžiui, po pietų turėsime pasiūlymus dėl Statuto pakeitimo, irgi bus daug pasiūlymų, sugrupuotų į vieną darbotvarkę. Manau, kad galbūt taip net paprasčiau yra Seimo nariams apsispręsti dėl šito.
O atsakydama į jūsų pirmąjį klausimą galiu tik priminti, kad Seimo nario mandatas yra laisvas, kiekvienas Seimo narys yra laisvas siūlyti iniciatyvas ir nei Seimo Pirmininkas, nei kas nors kitas negali nurodyti ar kaip nors varžyti šitas iniciatyvas. Kiekvienas yra laisvas apsispręsti dėl pasiūlymų. Dėkoju.
PIRMININKAS. Ačiū. Dar nori jūsų klausti R. Šarknickas. Ruošiasi… Tiesa, gali būti, kad jau nebespėsime.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Aš atsisakau, ačiū.
PIRMININKAS. Kolega atsisako. Tada L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Norėčiau paklausti pranešėjos. Prašau pasakyti, jūs neatsakėte į R. Žemaitaičio klausimą, o kiek iš tikrųjų planuojate iš viso biudžete skirti paminint tuos kažkuriuos išskirtinius metus, tai Jaunimo, tai, sakysime, „Katalikų Bažnyčios Kronikos“ ir visų kitų? Kiek maždaug yra planuojama biudžete?
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Akivaizdu, kad tai labai priklauso nuo to, kokius sprendimus priims Seimas, kiek tų simbolinių datų bus numatyta. Priklausomai nuo to planuojant biudžetą ir bus numatytos lėšos. Šiandien aš tik teikiu dėl Jaunimo metų ir negaliu ateitį nuspėti ar nuspėti Seimo sprendimus. Dėkoju už klausimą.
PIRMININKAS. Ačiū pranešėjai. Dėl balsavimo motyvų už nori kalbėti A. Bagdonas.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju posėdžio pirmininkui už suteiktą žodį. Gerbiami kolegos, šiemet Klaipėda tapo pirmąja Europos jaunimo sostine Baltijos jūros regione. Mes turime labai daug perspektyvaus, aktyvaus jaunimo, ir manau, kad mes tikrai turime atkreipti dėmesį į jį. Šioje pavasario sesijoje mes taip pat svarstysime Konstitucijos pataisas, kuriomis galbūt įteisinsime kandidatavimą į parlamentą nuo 21 metų, ir tai būtų puiki dovana, jei mes Jaunimo metais paskelbtume 2022 metus. Aš kviečiu kolegas palaikyti šį įstatymo projektą ir pritarti vieningai. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū kolegai. Prieš nori pasisakyti K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Kolegos, išliksiu nuoseklus. Ketvirtą kadenciją dirbu Seime ir dar nė vieno karto nebalsavau ir nepritariau tai idėjai, kad čia reikia mums, Seimo nariams, nurodinėti tautai, kokius metus švęsti.
Man labai keista, kad tokias idėjas kelia žmonės, kurie save vadina liberalais. Liberalai turėtų nenurodinėti jokiai bendruomenei, ką kada švęsti, bent jau aš taip juos suprantu. Tada, kai aš buvau tarp tos partijos steigėjų, tai aš taip įsivaizdavau liberalizmą. Kai truputį sukonservatyvėjau, tokios sampratos tebesilaikau.
Tai ką, 2023 metai bus nebe jaunimo metai?! Jau viskas, jaunimui basta, bus šakės, mes tada jau kuo nors kitu rūpinsimės?! Tai gal jaunimo organizacijos gali nuspręsti, gali turėti iniciatyvų, kreiptis į Vyriausybę, į ministerijas, į Kultūros ministeriją ir tos jų iniciatyvos turėtų būti paremtos. Bet nebūtinai tais metais ir tik tais metais. Įvairiais metais gali būti paremtos ir visos kitos iniciatyvos.
Tikrai nereikia šitaip elgtis, kaip dabar darome. Mes devalvuojame pačią idėją. Ne Seimui reikia tokius dalykus daryti, ne mums, visada sakau, ne mums. Yra atsakingos ministerijos ir tegul daro. Kodėl mums reikia nurodinėti, ką kada švęsti?! Mes ką, tokie išminčiai?! Bažnyčiai nurodinėti negalime, tai čia nurodinėjame, ką tautai kada švęsti.
PIRMININKAS. Ačiū kolegai. Kadangi yra įvairių nuomonių, tai dėl šio projekto bus pateikimo stadijoje balsuojama nustatytu laiku.
14.37 val.
Veterinarijos įstatymo Nr. I-2110 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-180 (pateikimas)
Dabar darbotvarkės 2-3 klausimas – Veterinarijos įstatymo 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-180. Pranešėjas – A. Vyšniauskas.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Mieli kolegos, noriu pristatyti labai paprastą ir aiškų pasiūlymą. Kaip žinote, Veterinarijos tarnyba yra didžiulė institucija, institucija, turinti per tūkstantį darbuotojų, daugybę įvairaus lygmens padalinių visoje Lietuvoje. Tai yra institucija, kuri turi beveik 50 įvairiausių funkcijų, iš kurių dalis yra kontroliuoti, kitos iš dalies yra suteikti įvairias licencijas. Kita vertus, mes matome, kad Veterinarijos tarnyba nuolatos susiduria su įvairiomis problemomis. Tai skandalas dėl gyvūnų gerovės, tai skandalas dėl verslo perdėto kontroliavimo, tai dar kokie nors mažesni ar didesni probleminiai dalykai.
Viena iš problemų, kurią bent jau aš ir kiti kolegos matytume, – Veterinarijos tarnybai reikia kokybiškesnės vadybos. Deja, tą užtikrinti šiuo metu yra sudėtinga, nes turime įstatyme labai griežtą nuostatą, kad Veterinarijos tarnybos vadovas privalo būti veterinaras, kai ši tarnyba išduoda daugybę… ir vykdo daugybę funkcijų, kurios nėra susijusios su veterinarine priežiūra. Pavyzdžiui, maisto sauga, kai kur paliečiamas net augalininkystės sektorius ir panašiai. Šis reguliavimas, man atrodo, yra keistas. Tokiai institucijai galėtų vadovauti ir geras vadybininkas, geras teisininkas ar šiaip patyręs valstybės tarnautojas iš kito sektoriaus.
Aš norėčiau iš karto išsklaidyti vieną nuogąstavimą. Šiuo metu su dabartine Veterinarijos tarnyba šis įstatymas, na, man atrodo, ir su įvykusiu konkursu neturi nieko bendro, nes visi konkursai šiuo metu vyksta pagal tas esamas taisykles, ir tiek. Kalbama apie realų šito įstatymo tam tikrą efektą tik jau vėliau, kada nors kitą kadenciją, gal net kai vadovaus kitas Seimas.
Tai trumpai tiek. Mielai atsakysiu į jūsų klausimus.
PIRMININKAS. Ačiū pranešėjui. Klausti norėtų jūsų nemažai – net 13 Seimo narių. Klausia R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Na ką, 20 metų Seime, įžūlumui ribų nėra ir tai dar kartą patvirtina konservatoriai. Gyvenime yra buvusios dvi istorijos šitame Seime, kai įstatymai buvo priimami dėl vieno konkretaus žmogaus. Vienas buvo įstatymo projektas dėl tuometinio Vilniaus apygardos vieno teisėjo, kai buvo leidžiama jam dirbti. Šiandien Konservatorių partija, Konservatorių frakcija pateikė antrą tokį įstatymo projektą, kuriuo dėl vieno asmens, žmogaus keičiamas įstatymo projektas. Pacituosiu jus, gerbiamas kolega. Jūs ką tik pasakėte: „Dėl dabartinio vadovo kylančio skandalo su verslu ir su gyvūnų gerove.“ Jūs iš karto pažeidžiate sąžiningumo ir proporcingumo principus.
Antras dalykas – lygiateisiškumo, nes jūs ką tik savo kalboje įvardinote, kad šitas įstatymo projektas yra taikomas būtent dabartiniam vadovui, nes po dviejų mėnesių bus atliekamas koks nors auditas ir bus pašalinamas.
Dabar jūs atsakykite į klausimą. Kandidatuojančiam žmogui į teisėjus, į Teisės departamento direktorius, į savivaldybės socialinio skyriaus vedėjus ar privaloma turėti išsilavinimą, ar ne? Ar jūs teiksite visų valstybės tarnautojų įstatymų pakeitimus, kuriais numatysite, kad žmogus priimamas į tokią ir tokią specialybę arba į tokį, tokį darbą nereikalaujant jo išsilavinimo?
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Remigijau. Aš tikrai labai rekomenduočiau per Velykų pertrauką jums nueiti pas klausos gydytoją ir išsitirti klausą dėl labai paprastos priežasties. Aš būtent ir akcentavau, kad šitas įstatymo projektas neturi nieko bendra su dabartiniu vadovu ar vykstančiais kokiais nors konkursais. Neįmanoma niekaip suspėti teisėkūros prasme, kad net sutaptų. Todėl apie tai ir nėra kalbama. Iniciatyva yra šiek tiek platesnė. O įstatyme lieka ganėtinai aiškios nuostatos, kad yra taikomi visi bendrieji kriterijai, kurie taikomi ir visiems valstybės tarnautojams: išsilavinimas, kalbos, kiti dalykai, konkursas, turi vykti konkurso metu. Yra gana didelė atranka, ir tiek. Nematau jokios bėdos čia.
PIRMININKAS. Ačiū. Nori paklausti jūsų K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū. Kolega, jūs turbūt vis tiek, kad ir kiek kartų būtų, ant to paties grėblio lipate, nes interesas yra turbūt aukščiau už viską. Turbūt paklauskite savo buvusio anos Vyriausybės ministro, kuris patvirtino Valstybinių miškų urėdijos urėdą, šis irgi buvo profesionalus vadybininkas, ir kas iš to išėjo. Turbūt akivaizdus pavyzdys. Šiandien turbūt kyla vienintelis klausimas. Kaip jūs įsivaizduojate, kad Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija, kurios narė yra Lietuva… Būtent Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas prisiima atsakomybę, kaip ekspertas dalyvauja ir ją prisiima už gyvūnų gerovę, sveikatą, taip pat maisto saugą, visų epizootinių ligų ir kitus atvejus ir įgyvendinimą tų standartų, kuriuos priima Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija. Kaip, jūs įsivaizduojate, vadybininkas atstovaus? Čia nėra Sveikatos apsaugos ministerija, kai yra ekspertų taryba, kuri gali patarinėti, ir tiktai performuluoti savais žodžiais, ir perteikti visuomenei. Tai yra dalyvavimas ekspertinėse darbo grupėse ir tos praktikos diegimas Lietuvoje. Kaip jūs įsivaizduojate, kaip tai bus daroma ateityje?
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Tik norėčiau priminti, kad būtent jūsų Vyriausybė atliko visus paskyrimus į urėdijas. Matėme ir gerų pavyzdžių, matėme ir po to ganėtinai neskaidrių asmenų, kurie keistomis aplinkybėmis buvo paskiriami. Jeigu apie tai kalbame, tai būkime tikrai sąžiningi ir pasakykime visą tiesą iki galo.
Manau, kad tikrai galime daug diskutuoti apie įvairias tarptautines organizacijas, kur, matyt, asmenys atstovauja patys sau kaip ekspertai ir panašiai, bet aš šiuo metu kalbu apie Lietuvą, apie Lietuvos instituciją, kuri iš tikrųjų susiduria su vadybos problemomis, o jas reikia spręsti. Dabartiniame etape jos, manau, bus sprendžiamos. Žinau, kad ir ministerija rengia dar įvairius pasiūlymus ir paketą, o vėliau, aš manau, reikia turėti gal net ir būsimam Seimui, būsimai valdančiajai daugumai atviresnes rankas šitą instituciją reformuoti. Aš nematau, ko jūs čia bijote.
PIRMININKAS. Ačiū. Nori paklausti E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Reikia sutikti, kad Veterinarijos ir maisto tarnyba atlieka dvejopas funkcijas. Tai yra veterinarinė epizootinė situacija, kai reikalingas veterinarijos gydytojo kvalifikacijos lygmuo, bet atlieka ir labai daug darbo, susijusio su maisto sauga. Tai čia yra nonsensas dabartiniame įstatyme, kad reikalauja tik tam tikros kvalifikacijos veterinarijos gydytojo, kuris iš esmės nepajėgus užsiimti maisto saugos dalykais.
Man atrodytų, kad reikėtų keisti, kad galėtų būti arba veterinarijos gydytojo kvalifikacija, arba maisto saugos specialisto kvalifikacija. Tačiau jūs nueinate iki bendro išsilavinimo, bendros vadybos ir taip toliau. Čia aš jau tada norėčiau irgi stabtelėti, kaip ir kai kurie kiti kolegos klausia, kas čia per išimtis, kodėl vienoje institucijoje, kontroliuojančioje institucijoje, nebereikia specifinio išsilavinimo, o užtenka bendrojo išsilavinimo, ar tu dirbsi Uosto direkcijoje, ar Mokesčių inspekcijoje, ar Maisto ir veterinarijos tarnyboje. Man nepriimtinas toks išplėtimas. Kad reikėtų išplėsti iki maisto saugos, abejonių nekelia, kad reikia keisti, abejonių nekelia, bet čia nueinama, atrodo, per daug.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, man atrodo, jūs pats ir atsakėte į savo klausimą. Kitose institucijose nėra keliami tokie reikalavimai. Pavyzdys, man atrodo, yra Augalininkystės tarnyba, kurios vadovas tikrai nėra augalininkystės didžiulis ekspertas, man atrodo, žmogus, atėjęs iš verslo ar iš teisės srities. Taip ir kitose kontroliuojančiose institucijose. Būtent nonsensas ir išimtis yra tai, kad Maisto ir veterinarijos tarnybai yra taikomas toksai kriterijus.
Kitas dalykas, patikėkite manimi, per šiuos keturis mėnesius tikrai labai daug diskutavome su Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovu. Vienas žmogus tikrai nėra pajėgus puikiausiai išmanyti visas, beveik 50 funkcijų, kurias atlieka šita institucija. Tam yra visa komanda, yra pavaduotojai, yra didžiulė struktūra. Natūralu, kad žmogus vadybininkas gali pasiskirti vieną pavaduotoją veterinarą, kitą – maisto saugos specialistą, trečią – gyvūnų saugos specialistą ir panašiai. Bet, man atrodo, pirmiausia reikia geros vadybos.
PIRMININKAS. Ačiū. Nori paklausti A. Butkevičius.
A. BUTKEVIČIUS (MSNG). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiamas kolega, mano klausimas būtų, ar jūs negalvojate, kad šitą įstatymo projektą kaip tik reikėtų sugriežtinti? Aš kalbu iš tam tikros patirties einant atsakingas pareigas. Tai susieta. Viena iš Maisto ir veterinarijos tarnybos funkcijų yra maisto sauga, kur daugiausia kildavo ginčų tiek dėl importuojamų maisto produktų, tiek dėl vietinės gamybos. Mano manymu, čia turėtų būti veterinarijos gydytojas ir dar plius su vadybininko magistro išsilavinimu arba veterinarijos gydytojas, turintis vadybininko penkerių metų patirtį. Tokiu atveju aš galėčiau tikrai teigiamai vertinti jūsų įstatymo projektą, nes kitu atveju man visiškai nesuprantama, tai yra žingsnis atgal.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas premjere. Bijau, kad jeigu taip sugriežtinsite sąlygas, tai jūs tiesiog nerasite, na, neturėsite realios konkurencijos į vadovo pareigas, nes galės pretenduoti tiktai esamos struktūros pavaduotojai, padalinių vadovai, kurie turbūt dar ir ne visi atitinka tokius kvalifikacinius reikalavimus. Būtent problema yra tokiose institucijose, kad jos per 20–30 metų susigyvena ir ten verda tiesiog sava tokia susikurianti bendruomenė. Aš manau, kad kiekvienoje institucijoje reikia šviežio kraujo, naujų žmonių, kurie galėtų situaciją išjudinti. Vadovas iš šalies šiek tiek tai gali padaryti, nes, pavyzdžiui, šiuo metu į tokios institucijos vadovus žmogus, baigęs netgi užsienyje mokslus ir kitus dalykus, faktiškai pretenduoti negali, mes turime uždarą sistemą. Tai ir yra bėda, mano nuomone.
PIRMININKAS. Paskutinis klausimas. L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (LVŽSF). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Gerbiamas pranešėjau, iš tikrųjų man labai neskaniai kvepia. Gal mes visur atleiskime vadžias ir vadybininkus visur statykime į aukštas pareigas? Aš pritarčiau E. Gentvilo pasiūlymui, jeigu čia būtų įrašytas dviejų, vienos arba kitos alternatyvios profesijos išsilavinimas, galbūt tada mes tikrai pritartume jūsų siūlymui. Dabar visiškai atsisakyti…
Žmogus ateina vadovauti nedirbęs ir nesusigaudantis, su kuo dirbs. Realiai jis turės išmanyti visą darbą. Kaip aš galvoju ir manau, norint vadovauti, reikia gerai išmanyti, apie ką mes kalbėsime. Neužteks pasiskaityti teisės aktų – jis turi turėti praktikos savo srityje.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Aš tik norėčiau, gerbiama kolege, jums priminti, kad Veterinarijos tarnybos vadovas pats neatlieka patikrinimų, tikrai pats nekontroliuoja maisto saugos klausimų, pats nevažiuoja prie pasienio žiūrėti, kokie įvežami gyvūnai, pats neatlieka gyvūnų veterinarinės apžiūros ar kitų dalykų. Jūs buvote savivaldybės administracijos vadovė, manau, jūs puikiai žinote, ką reiškia vadovauti pakankamai didelei struktūrai, kai turi daugybę įvairių sričių ir funkcijų. Pirmiausia reikalinga vadyba, išmanymas, kaip sutelkti komandą, kaip ją administruoti, kaip valdyti biudžetą, teisiniai klausimai ir panašiai. Veterinarijos tarnyba iš valstybinių institucijų yra viena didžiausių – virš 1 tūkst. darbuotojų. Ją lenkia tikriausiai policija ir kai kurios kitos jėgos struktūros, sakykime taip. Tai yra tikrai didelė struktūra, kuriai reikalingas pirmiausia vadybininkas. Patikėkite manimi: Veterinarijos tarnybos vadovas gyvuliukų ar žvėrelių, net ir naminių, tikriausiai neapžiūrinėja ir tos praktikos nevykdo. Ten iš daugelio vadovų jau seniai praktikų nėra, ten yra tik kiti dalykai – teisė ir vadyba. Tai ir siūlau.
PIRMININKAS. Ačiū. Dėl balsavimo motyvų. Ačiū, pranešėjau. Dėl balsavimo motyvų už kalba I. Pakarklytė.
I. PAKARKLYTĖ (LF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Tikrai palaikau šį projektą ir kviečiu pritarti ir kitus po pateikimo. Įstaigų vadovai visų pirma turi būti aukštos kompetencijos profesionalai, juk mes ieškome geriausio vadovo, geriausio vadybininko. Ir dėl to konkursai šiuo atveju turėtų būti, ir teisingas sprendimas juos atverti ir kitoms sritims, ne tik veterinarijos. Ar tai gali būti veterinarijos išsilavinimą turintis žmogus? Be abejo, taip. Bet ar privalo šiuo atveju? Ne, neprivalo, nes vadovo esminė misija ir funkcija yra sklandžiai organizuoti įstaigos darbą. Dėl tokių įstaigų kaip ši, tiesą sakant, ir kitų įstaigų Lietuvoje, apimant ir sveikatos sektorių, mes dažnai užmirštame vadybines kompetencijas, ieškome jų tik konkrečios profesinės srities. Kviečiu pritarti po pateikimo.
PIRMININKAS. Ačiū. Prieš kalba – K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū. Kolegos, tikrai niekaip negaliu sutikti, kad pirmiausia institucijai reikia gero vadybininko ar vadybos. Galbūt prisiminkite ir pažiūrėkite į biudžetą, į visų kitų valstybės įmonių finansavimą. Veterinarijos tarnybos finansavimas yra pats mažiausias, tenkantis vienam asmeniui ir darbo vietai. Koeficientai yra patys mažiausi, ne vieni iš mažiausių, o patys mažiausi visoje valstybės tarnyboje.
Kolegos, turbūt pirmiausia reikėtų tai atsiminti, kai bus tvirtinamas biudžeto projektas arba kai kurie pakeitimai. Kalbant apie Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, reikėtų pažiūrėti, kad Europos Sąjungoje mūsų Lietuvos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarybos sistema vertinama kaip viena pažangiausių. Iš tiesų diegiami ir laimėti projektai tiek Balkanų šalyse, tiek Rytų Europos šalyse, tai rodo, kad vertinama sistema.
Taip, kolegos, kas susiję su gyvūnų gerove ir tie klausimai, kurie pernai kilo dėl šuniukų ir kačiukų, taip pat, net nepadidinus biudžeto, sprendžiami. Ir tie, kas susidūrė, mato, atsirado ir papildomų etatų, ir kompetencijos. Bet, dar kartą pasikartosiu, kolegos, kuris žmogus už šiek tiek didesnį nei minimalų atlyginimą eis dirbti tikrai sunkų ir daug atsakomybės reikalaujantį darbą? Kompetencijų ir funkcijų – dešimtys, beveik 50. Tai vėlgi rodo, kad kiekvienas specialistas turi būti labai universalus, labai imlus ir visoks kitoks. Ir vėlgi į ką atsiremiame? Į finansavimą. Jeigu žmogus įgyja šiek tiek daugiau kompetencijos, tuoj pat verslas jį nuvilioja. Tai yra tiesiog rengimo verslui įstaiga. Todėl susimąstykime apie finansavimą ir tada kalbėkime apie tuos iššūkius, kuriuos reikia spręsti. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Kadangi yra skirtingų nuomonių, dėl šio klausimo po pateikimo bus balsuojama nustatytu laiku. Replika ar dėl vedimo tvarkos? Per šoninį mikrofoną – V. Juozapaitis.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas pirmininke. Kadangi aš negavau galimybės pasisakyti dėl motyvų, replika būtų po balsavimo. Aš noriu atkreipti garbių valstiečių ir žaliųjų dėmesį į tai, kad toks precedentas, kuomet nebūtinai kokios nors specializuotos tarnybos vadovas yra tos srities specialistas. Jeigu jūs atkreiptumėte dėmesį, kas šiandien vadovauja Lietuvos vaistų kontrolės tarnybai, gal ir nekiltų jums klausimų. Ta pati tarnyba prieš tris dienas rekomendavo atšaukti vienos vakcinos leidimą žmonėms. Tas pats tarnybos vadovas toliau aiškina apie kitų vaistų arba kokių nors vakcinų reikalingumą ir panašiai. Aš tik priminsiu, kad būtent jūsų Vyriausybė, arba valdant jūsų Vyriausybei tas žmogus perėjo į Vaistų kontrolės tarnybą tiesiai iš Kultūros ministerijos viceministrų. Taigi aš manau, kad ši sritis, vaistų kontrolė, tikrai yra ne mažiau svarbi negu maisto ir veterinarijos kontrolė. Tiesiog dėl palyginimo turėkite omenyje. Jeigu jau darome, tada jau darykime pagal vieną kažkokį pavyzdį. O jeigu jūs išimtis darote vieniems, o paskui sakote, kad to negalima, tai kažkas tada yra ir su mūsų, čia sėdinčių, kompetencija. Ačiū.
14.57 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Romo Kalantos metais“ projektas Nr. XIVP-161 (pateikimas)
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Gerbiami kolegos, toliau darbotvarkės 2-4 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Romo Kalantos metais“ projektas Nr. XIVP-161. Pranešėja – P. Kuzmickienė.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Mieli kolegos, teikiu siūlymą 2022 metus paskelbti laisvės kovotojo Romo Kalantos metais. R. Kalanta gimė ir augo okupuotoje Lietuvoje, ką tik buvo pasibaigęs stalininis teroras. Neseniai galutinai užgniaužtas partizaninis pasipriešinimas, o didžioji dalis tremtinių dar privalėjo dirbti Sibiro žemėje. Tokia buvo Romo vaikystė. Apie laisvą Lietuvą dar nekalbėjo niekas, o neseni atsiminimai buvo perduodami tik iš lūpų į lūpas. Laisvė R. Kalantai buvo tik tolimas kitų perpasakotas nutikimas. Tačiau jis tikėjo laisve. Įtikėjo tada, kai dar dauguma net bijojo apie laisvę pagalvoti. O jis nepabūgo nieko. 1972 m. gegužės 14 d. Kaune atsistojęs priešais vykdomojo komiteto pastatą apsipylė degiu skysčiu, užsiliepsnojęs sušuko: „Laisvę Lietuvai!“.
R. Kalanta nematė laisvės, tačiau labai gerai suprato, kas tai yra. Jis mirė laisvu žmogumi. Jis tapo tikru laisvės šaukliu. Kitais metais minėsime 50-metį nuo R. Kalantos žūties, todėl manau, kad prasminga būtų paminėti šiuos metus ir paskelbti juos Romo Kalantos metais.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų nori paklausti trys Seimo nariai. R. Šarknickas klausia pirmasis.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Dėkoju jums už šį pateikimą. Būtent R. Kalanta yra augęs Alytaus mieste, mums yra garbė. Ir aikštelė, kiemas padarytas jo. Aš tikrai pritarsiu, tik norėjau pasiteirauti. Aiškinamajame rašte truputėlį mažoka informacijos apie tai. Ar galėtumėte pasakyti, kodėl? Ačiū.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Neišgirdau jūsų…
PIRMININKAS. Kolega minėjo, kad aiškinamajame rašte mažoka informacijos apie R. Kalantą.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Taip, taip. Ačiū, pirmininke.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Noriu pasitikslinti…
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Mažai motyvų apie R. Kalantą, jų jis turėjo labai daug. Ačiū. Bet ačiū už gerus ketinimus.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Suprantu, matyt, savo pasisakyme išsakiau pagrindinį argumentą, kodėl vis dėlto tie metai, 2022 metai, būtų nominuoti Romo Kalantos kaip laisvės kovotojo, kuris nepabūgo tais gūdžiais sovietmečio laikais priimti be galo sudėtingą ir dramatišką sprendimą ir įrodyti, kad mūsų dvasia ir tikėjimas laisve buvo ir tada stiprus.
PIRMININKAS. Kolega Robertas, kaip ir aš, norėtų turbūt padėkoti, kad Alytuje augusio didvyrio vardu norite paskelbti 2022 metus. Ačiū. Klausia A. Kupčinskas.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, gerbiamas Robertai, turbūt ne tiek svarbu, ar gimė Alytuje, ar, kaip sakyti, laisvės fakelas užsidegė Kaune. Man atrodo, apskritai turime atiduoti pagarbą šiai kilniai asmenybei, kurios dėka Kaune kilo tas laisvės pavasaris, kuris išplito į visą Lietuvą, ir būtent po Budapešto, po Prahos pavasario, ir apskritai po 50 metų turime atiduoti deramą pagarbą.
Labai džiaugiuosi, kad gerbiama pranešėja Paulė inicijavo tokius metus. Tikrai nenoriu nuvertinti kitų metų, bet jie yra tikrai labai prasmingi, ir aš manau, kad turime deramai paminėti, nes kol kas daugiausia R. Kalantos atminimas minimas tik gegužės 14 dieną kiekvienais metais Kaune. Tikiuosi, šiais metais minint 50-metį visi džinsuoti bardų stiliumi tikrai pagerbsime garbų jo atminimą. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš pritariu, taip sakant, skaudančiais dantimis pritariu, kad reikia pagerbti didvyrius, dėl to aš neabejoju. Manau, kad juos galėtume pagerbti ir kitaip. Bet dar viena svarbi data yra siūloma švęsti, šalia Romo Kalantos, dar ir „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ metus paskelbti. Tai gal reikia sujungti tas idėjas, tegul būna rezistentų metai ar dar kas nors ir palikti vieną vienintelę idėją tais metais švęsti. Rezistentų metai – tai ir R. Kalantą paminėtume, ir „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kroniką“, o yra ir kitų rezistentų, kurie kentėjo, net ir nužudyti yra ir nežinomi. Tai R. Kalanta būtų kaip simbolis galbūt mums.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Dėkoju, kolega. Vis dėlto nesutikčiau su jumis. Jeigu mes norime, kad atmintis neprapultų ir būtų įvardinta, ir skambėtų tais metais, labai konkrečiai kalbant, nepabijokime, netaupykime taip ir nutarimų, ir metų nominacijos. Man atrodo, tai gera proga istorinės atminties dalykams. Žinoma, būtų labai teisinga, kad tai neliktų vien metų nominacija, bet ir vyktų renginiai, ir kitomis priemonėmis būtų kalbama apie įvykius, apie mums svarbias asmenybes.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų nebenori niekas paklausti. Ačiū pranešėjai. Dėl balsavimo motyvų K. Masiulis. O gal atsisakys kolega?
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ne, neatsisakysiu, pirmininke.
PIRMININKAS. Prašom.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Čia viena iš nedaugelio, retų išimčių, kada aš noriu pasisakyti už dėl šito klausimo. Aš iš pradžių noriu pasakyti, kad mes turime akivaizdžią (šiandieną labai gražiai matyti, tiesiog puikiai matyti, kaip niekada anksčiau) devalvaciją, idėjų devalvaciją ir Statuto, reglamento, devalvaciją. Seimo nariai gali imtis kiek nori iniciatyvų, niekas jiems, aišku, netrukdo ir tos kai kurios iniciatyvos jau tampa net komiškos. Tų datų pasidaro sunkiai aprėpiamas skaičius ir galų gale tai pasidaro ir tam tikra našta biudžetui, nes reikės finansuoti labai nelygiavertes datas, jų šventimą. Jos tikrai nelygiavertės. Ar galime sulyginti R. Kalantos paminėjimą ir kokio nors regiono paminėjimą, Suvalkijos, Jaunimo metus ar Krepšinio metus. Krepšinis ir taip gauna krūvas pinigų.
Aš manau, kad išeitys galėtų būti dvi: arba mes visai atsisakome tokių datų svarstymo čia, parlamente, išbraukdami Statute tokias galimybes, arba – ir labai palaikyčiau – visą tą teisę atiduodame Vyriausybei ir savivaldybėms. Jos ne blogiau negu mes su tuo uždaviniu susidoros. Aišku, ir bendruomenėms. Arba apsiribojame labai aiškiu skaičiumi – viena, dvi, daugiausia trys datos. Kai jau paskelbėme Jaunimo metus, gyvūnėlių metus ir dar kokių nors lėktuvų metus, viskas, R. Kalantos metų nebebus, ir Žalgirio mūšio metų nebebus, ir panašiai. Kad mes suprastume, kad mes negalime užsiimti niekais.
PIRMININKAS. Ačiū kolegoms už nuomones. Taigi norinčių kalbėti prieš nėra. Kolegos, gal galime bendru sutarimu pritarti po pateikimo? Nėra prieštaraujančių, tai pritarta. Kolegos, numatytas pagrindinis komitetas – Švietimo ir mokslo komitetas, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija – papildomo komiteto teisėmis. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną. Galime pritarti? Ačiū, pritarta.
15.06 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Lietuvos Valstybės Konstitucijos metais“ projektas Nr. XIVP-162 (pateikimas)
Kitas projektas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Lietuvos Valstybės Konstitucijos metais“ projektas Nr. XIVP-162. Pranešėja – P. Kuzmickienė. Prašom, kolege.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Mieli kolegos, teikiu siūlymą 2022 metus paskelbti Lietuvos Valstybės Konstitucijos metais. 2022 metais sukaks 100 metų, kai buvo priimta Lietuvos Respublikos Konstitucija – pirmoji atkurtos Lietuvos Valstybės Konstitucija.
Tai buvo nepaprastai svarbus dokumentas jaunai valstybei, kuri dar tik pradėjo pirmuosius nepriklausomybės žingsnius, tačiau jau tada, pasiremdamas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teisinėmis tradicijomis, Gegužės 3-iosios Konstitucijos palikimu, Steigiamasis Seimas sugebėjo parengti ir priimti modernią šalies Konstituciją.
Naujoji Konstitucija įtvirtino įstatymų viršenybės, demokratijos, teisingumo, lygybės, pagarbos žmogaus teisėms ir laisvėms principus. Konstitucija labai aiškiai suformulavo, kad suverenitetas priklauso tautai, įteisino modernų valdžių pasidalijimo principą, įtvirtino valstybinę kalbą, vėliavą ir herbą.
1922 metais Konstitucija buvo vienas svarbiausių atsikuriančios modernios lietuvių tautos dokumentų. Neįmanoma sumenkinti šio dokumento svarbos ir įtakos tolesnei valstybės raidai. Simboliška, kad lygiai po 70 metų – 1992 metais – Lietuvos Respublikoje buvo priimta nauja nepriklausoma Konstitucija, kurioje atsispindėjo 1922 metų Konstitucijos nuostatos, principai ir struktūra.
Kviečiu pritarti šiam siūlymui, taigi 2022 metus paskelbti Lietuvos Valstybės Konstitucijos metais.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Jūsų nori paklausti K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). O kokia čia iš tikro yra reikšmė? Kodėl reikia būtinai tų metų? Be šių metų mes kažkaip Konstitucijos nei gerbsime, nei sureikšminsime?!
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Mielas kolega, Konstitucija yra mūsų Biblija, pagrindinis dokumentas. Tam tikros sukaktys iš tikrųjų mus priverčia ir pamąstyti, kiek yra svarbu mums ir ką reiškia mūsų valstybei turėti tą dokumentą, kaip jaučiasi valstybės, o gal net ne valstybės, kurios tokių dokumentų neturi, kaip užtikrinamos žmonių teisės ir valstybės vientisumas. Kviesiu pamąstyti intensyviau šiuo klausimu 2022 metais, bet galima ir anksčiau.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Daugiau klausti jūsų niekas nenori.
Dėl balsavimo motyvų prieš nori kalbėti K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Kolegos, kadangi aš intensyviai visą laiką mąstau apie Konstituciją, tai manau, kad to paskatinimo nereikia nei man, nei kitiems. Konstitucija yra mūsų gyvas pamatas. Kad ji atsirado kaip modernios Respublikos Konstitucija 1922 metais, yra žinomas faktas ir tikrai nereikia čia to niekam priminti ir kažkaip specialiai švęsti. Neabejoju, kad teisininkų bendruomenė pažymės, kad bus renginių ir panašiai, jeigu reikės, kreipsis į Vyriausybę ir gaus tam tikrą finansavimą. Dar kartą galiu akcentuoti, nereikia tokių metų, nereikia priimti sprendimų dėl tokių metų.
PIRMININKAS. Ačiū kolegai už nuomonę. Vis dėlto nėra norinčių kalbėti dėl motyvų už. Tačiau aš noriu pasinaudodamas proga pasakyti repliką. Gerbiami kolegos, jeigu ne pandemija, 2020 metai buvo numatyti švęsti kaip Steigiamojo Seimo metai. Iš tikrųjų tai yra labai svarbios datos mūsų valstybei ir kiekvienam Lietuvos piliečiui, o 1922 metų Konstitucija yra kaip viena demokratiškiausių ir moderniausių Konstitucijų Europoje ir pasaulyje. Netgi mūsų partizanai 1949 metų deklaracijoje rėmėsi būtent 1922 metų Konstitucija ir ja remdamiesi norėjo atkurti Lietuvos valstybę. Gaila, aš negaliu prašyti bendru sutarimu, nes buvo nuomonė išsakyta prieš. Vadinasi, mes balsuosime dėl šio nutarimo projekto vėliau.
15.12 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Krepšinio metais“ projektas Nr. XIVP-174 (pateikimas)
Dabar darbotvarkės 2-6 klausimas, atsiprašau, darbotvarkės 2-7 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Krepšinio metais“ projektas Nr. XIVP-174. A. Petrošius. Prašom, kolega.
A. PETROŠIUS (TS-LKDF). Dėkoju, pirmininke. Gerbiami kolegos, prie iniciatyvos prisijungus A. Kupčinskui, S. Jovaišai, M. Matijošaičiui ir D. Griškevičiui teikiame nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Krepšinio metais“ projektą. Tam turime tikrai unikalią progą. Krepšinis šimtmetį ugdė mūsų dvasią Lietuvoje, turime per 18 tūkst. licencijuotų krepšininkų, per 100 tūkst. mėgėjų. 2022 metai bus tie metai, kai prieš 100 metų įvyko pirmosios varžybos Kaune, tai buvo vyrų varžybos. Nepaisant to, tais pačiais metais įvyko moterų krepšinio pirmenybės. 2022 metais Lietuvoje tuo pat metu vyks ir „FIBA Europe“ generalinė asamblėja, į ją atvyks svarbiausi Europos krepšinio vadovai ir krepšinio žvaigždės iš daugiau kaip 50 šalių. Turime 2022 metais vyksiantį ir Europos krepšinio čempionatą, kur, be jokios abejonės, tikimės sėkmingo Lietuvos pasirodymo. Turime pabrėžti ir faktą, kad okupuotoje Lietuvoje šis sportas turėjo unikalią reikšmę, tai buvo ne tik sporto varžybos, tačiau ir skatino tautos pasipriešinimo dvasią, todėl nuoširdžiai tikiuosi kolegų palaikymo įprasminant šiuos metus.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų nori paklausti devyni Seimo nariai. Pirmas klausia S. Tumėnas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiamas pranešėjau, ačiū už iniciatyvą ir visai Kauno grupei, kuri čia pagrindinį vaidmenį, man regis, atliko, tačiau… Viskas yra gerai, 100 metų yra proga, rimta proga, rimtas jubiliejus, tačiau ar solidu, kai Seimo nutarime įrašome tokius argumentus, kad atsižvelgus į tai, kad 2022 metais vyks Europos vyrų krepšinio čempionatas. Ne Kaune, ne Lietuvoje. Tie čempionatai vyksta kas dveji metai, ar tokius dalykus reikėtų rašyti?
Toliau dar gražiau. Rašote, kadangi Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė tikisi įveikti atrankos turnyrą ir dalyvauti čempionate… Jau įveikė vienu tašku, ačiū Dievui, Daniją įveikėme ir jau patekome, o jūs čia dar rašote, kad jūs tarsi tikitės. Tie tokie dalykai truputį nesolidžiai atrodo. Ar reikėtų į nutarimo projektą rašyti?
Kita vertus, Valstybės istorinės atminties komisijoje mums tokį patį projektą pateikė kolega L. Jonaitis, kuris akcentavo daugiau ne Kauną, bet, pavyzdžiui, Joniškį, nes Joniškyje yra trečias pasaulyje krepšinio muziejus, L. Karaliūno indėlį, o čia jo iš viso nelikę tarp teikėjų. Ar čia negalima buvo sujungti tų dviejų projektų? Tokie mano abejojimai. Bet kad krepšiniui 100 metų, tai yra rimta proga. Ačiū.
A. PETROŠIUS (TS-LKDF). Dėkui už klausimą ir abejones. Manau, kad visus argumentus, kurie gali įtikinti kolegas palaikyti tokį sprendimą ir skirti deramą dėmesį, galima vadinti solidžiais. Taip, krepšinio čempionatas vyksta kas dvejus metus, bet tai yra papildoma motyvacija ir įrodymas, kad galbūt nereikės skirti kažkokių papildomų didelių finansų vien jau todėl, kad mes ir taip turėsime daug vykstančių įvykių, bus daug renginių, kuriems tas finansavimas bus skirtas. Tai yra tiesiog papildomas impulsas prisidėti ir padaryti šiuos metus bent kiek išskirtinius.
Apie gerbiamojo kolegos iniciatyvą. Pateikimo metu man tas faktas nebuvo žinomas. Tikrai neabejoju, kad svarstymo metu bus galimybė, išgirsime tuos argumentus ir dėliodami viešą komunikaciją tikrai galėsime atkreipti dėmesį ir į kolegos argumentus.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš iš dalies pakartodamas S. Tumėno argumentą noriu paklausti. Gal galėtumėte čia pataisyti savo siūlymą ir sąlygiškai užrašyti, kad jeigu Lietuvos krepšinio rinktinė pateks. Jeigu nepateks, tai ir nereikia švęsti Krepšinio metų. Tai čia vienas toks klausimas. O kitas klausimas, o ką daryti tiems, kurie labiau mėgsta smiginį?
A. PETROŠIUS (TS-LKDF). Atsiprašau, neišgirdau klausimo pabaigos.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ką daryti tiems, kurie labiau mėgsta pingpongą arba smiginį?
A. PETROŠIUS (TS-LKDF). Sakyčiau, sulaukti istorinių datų, kad galėtume paminėti. Lietuva pateko į čempionatą, ir vis dėlto tai nėra pagrindinis motyvas. Mes rišamės prie datos, kad pirmosios varžybos buvo sužaistos prieš šimtą metų.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia L. Jonaitis.
L. JONAITIS (LSDPF). Mieli kolegos, taip gražiai sutapo, kad tą pačią dieną viena grupė pateikė Krepšinio metų šimtmečio paskelbimą tiesiai Seimo Pirmininkei, aš pateikiau Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijai. Be abejonės, mūsų mintys sutapo, ir iš tikrųjų reikia tik palaikyti, nes krepšinis Lietuvą garsino ir garsina. 1920 metais tiesiog pradėjo žaisti krepšinį Kaune, o 1922 metais įvyko pirmosios rungtynės tarp Lietuvos fizinio lavinimosi sąjungos komandos ir laikinosios sostinės rinktinės. Per tą šimtą metų iš tikrųjų daug nuveikta. Aš neklausiu, bet pritariu ir visus kviečiu balsuoti, paskelbti Krepšinio metus.
PIRMININKAS. Ačiū. Pasisakymas, nereikalaujantis atsakymo. Klausia M. Puidokas.
M. PUIDOKAS (DPF). Dėkui, gerbiamas posėdžio pirmininke. Man, kaip kauniečiui, ir, be abejo, kiekvienam lietuviui krepšinis yra širdyje, su juo teko augti, žaisti, teisėjauti. Manau, kad krepšinio istorija mums yra labai svarbi. Vis dėlto turiu tam tikrą klausimą pranešėjui. Ar vis dėlto yra koks nors limitas, kiek mes tų metų, kuriuos pažymime, galime turėti? Nes šiandien, aš suprantu, mes turime paskelbę net 11 projektų, kalbant apie tai, kokius mes metus turėsime. Tai man kyla klausimas, ar tas dėmesys kiekvienam skirtingam, tiek asmenybei, tiek renginiui, neišsiskaido, ar tokiu būdu nepadarome tam tikros parodijos iš viso to noro atiduoti pagarbą įžymioms asmenybėms, veikloms ir kitiems dalykams? Ar vis dėlto nereikėtų susikoncentruoti ties kokiais nors keliais rimtais istoriniais projektais ir juos atlikti kruopščiai tam, kad visuomenė iš tiesų žinotų, kokie tie metai yra, kam jie yra skirti ir kad tie renginiai nebūtų tokie chaotiški, kai apie vieną ar kitą žmogų beveik niekas nežino, kad tie metai vyksta? Dėkui.
A. PETROŠIUS (TS-LKDF). Dėkui už klausimą, Mindaugai. Sakyčiau netiesą, jeigu šiandien pamačius darbotvarkėje ir paties nebūtų lengva šypsena papuošusi veido. Apie tai kalbėjome ir frakcijoje. Šiandien tas reglamentavimas yra toks, turime galimybę teikti tokius pasiūlymus laisva valia. Bet neabejoju, kad jeigu vis dėlto tas reglamentavimas būtų pakeistas ir ieškotume kokios nors vienos datos, krepšinio šimtmečio paminėjimas tikrai galėtų rimtai pretenduoti į šią nominaciją. Šiandien situacija yra tokia, kaip tai atrodys vėliau, žiūrėsime – priklausys nuo mūsų visų.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia V. Pranckietis.
V. PRANCKIETIS (LSF). Ačiū. 2018 metais, tai yra Šimtmečio metais, Lietuvoje diskutavome su Krepšinio federacijos prezidentu A. Saboniu, ir ši idėja priklauso jam. Jis pasakė, kad 2022 metais turėtume švęsti Lietuvos krepšinio šimtmečio metus. Manau, visi autoriai galėtų būti kuklesni ir pasakyti, kieno iš tikrųjų yra ši idėja, kaip ji atkeliavo čia, į Seimą.
Kai aš jums tą idėją pristačiau, ji taip pat buvo pristatyta kaip Krepšinio šimtmečio metai. Norėčiau jūsų ir paklausti, kodėl esminis dalykas – šimtmetis – yra prapuolęs? Esminis tuo, kad mes įvairius Lietuvos šimtmečius, galbūt pajuokaudami galime sakyti, baigsime švęsti krepšinio šimtmečiu? Ačiū.
A. PETROŠIUS (TS-LKDF). Dėkui, kolega Viktorai, už klausimą. Iš tiesų negirdėjau aš A. Sabonio kalbų prieš dvejus metus ir iniciatyva mane pasiekė iš Klaipėdos krepšinio entuziastų. Mes, matyt, kalbėjome jau šiek tiek po to.
Ar galime diskutuoti dėl pavadinimo? Matyt, galime. Jeigu yra kokių nors procedūrų svarstymo metu, galimybių tą pavadinimą pakeisti ir padaryti labiau priimtiną mums visiems, mes apie tai galėsime diskutuoti. Dėkui.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiami kolegos. Dar paskutinis klausia A. Kupčinskas.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš turbūt norėčiau paantrinti kolegai V. Pranckiečiui, tik prisiminti dar 2012 metus, tai yra krepšinio 90-metį. Tada po olimpinių žaidynių, vykusių Londone, kaip tik A. Sabonis minėjo, kad reikia rengtis Lietuvos krepšinio šimtmečio minėjimui, ir ta idėja jau plevena turbūt dešimtmetį. Dabar nelabai svarbu, kas registravo šį nutarimo projektą, kas autoriai, turbūt yra daug svarbesnis S. Darius, kuris atvežė krepšinį ir kitas sporto šakas į Lietuvą, kaip tuomet kūrėsi krepšinis ir kokie dabar yra krepšinio pasiekimai. Man atrodo, krepšinio bendruomenės nariams yra be galo svarbus šis paminėjimas – šimtmetis. Ir, man atrodo, nenuvertinkime to, nes tikrai krepšinio pasiekimai Lietuvoje – ne futbolo pasiekimai. Kai bus dekriminalizuotas Lietuvoje futbolas, galėsime kalbėti ir apie futbolo šimtmečio metus. Apskritai siūlau eiti į priekį, mažiau diskutuoti ir labiau sirgti už krepšinį. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas pranešėjau. Dėl balsavimo motyvų turbūt tradiciškai už šį kartą yra G. Surplys.
G. SURPLYS (LVŽSF). Kodėl tradiciškai?
PIRMININKAS. Atsiprašau, tradiciškai, norėjau sakyti, K. Masiulis, bet jis kalbės prieš. Labai atsiprašau. Ne, turėjau omeny ką kita.
G. SURPLYS (LVŽSF). Ačiū už žodį. Aš kalbėsiu labai trumpai, nes turbūt pervertinti krepšinio įtaką Lietuvai, Lietuvos istorijai, kaip ir buvo paminėta projekto rengėjų išvadose, būtų labai sunku. Krepšinis tikrai yra kiekvieno mūsų širdyje ir manau, kad šimtmetis yra ta proga, kurią būtina pažymėti. Jeigu Seimo nariai, apeliuodami į tai, kad per daug šiandien projektų pateikta, rinktųsi trejetuką, tikrai šis projektas dėl krepšinio kartu su Sūduva, Sūduvos metais, būtų tarp mano top trijų. Tikrai raginu balsuoti už.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Nuomonė prieš – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Su visa pagarba krepšiniui, krepšininkams, bet vis dėlto nenoriu jų lyginti su R. Kalanta. Kad ir koks A. Sabonis būtų svarbus, man R. Kalanta yra nepalyginamai svarbesnis, kaip ir „Katalikų Bažnyčios kronika“. Su visa pagarba jums. Ir lygiai taip pat, jeigu lygintume A. Sabonį su P. Skorina, man jis irgi būtų svarbesnis. Nepykite, tą A. Sabonį pamiršime, P. Skorinos nepamiršime ilgai. Aš kitokias truputį vertybes turiu, bet netrukdau jums turėti tas vertybes. Bet ne mums čia nustatinėti vertybes. O tikrai žinau, kad krepšinyje sukasi milijonai, dešimtys milijonų. Tai yra verslas iš tikro, šou verslas. Ir šiame šou versle, kai sukasi dešimtys milijonų, bus kam pažymėti, kam atšvęsti, tikrai mums čia vargti, aušinti burnas neverta. Mane labai šokiruoja, kad mes svarbiems projektams faktiškai neskiriame dėmesio, nes patys nelabai suprantame, o tokių iniciatyvų prigaminame ir taip apskritai devalvuojame Seimo nario darbą ir kompetencijas. Tokie projektai man tik rodo, kad Seimo nariai neturi jokių Lietuvai vertingų idėjų.
PIRMININKAS. Ačiū už nuomonę. Na, bet kokiu atveju šiandien vakare krepšinis, kas mėgsta, prašom žiūrėti ir sirgti už Lietuvos komandą. Šiuo klausimu, matau, nuomonės išsiskyrė, tai balsuosime nustatytu laiku.
15.26 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Gyvūnų gerovės metais“ projektas Nr. XIVP-186 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Gyvūnų gerovės metais“ projektas Nr. XIVP-186. Pranešėjas – L. Jonauskas.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiami kolegos, pastaraisiais metais išaiškėjo nemažai žiauraus elgesio su gyvūnais atvejų, gyvūnai buvo marinami badu, skandinami, mušami, buvo mėtomi nuo tiltų, viadukų, galiausiai net buvo tampomi pririšti prie automobilių. Šiuo metu trūksta ne tik sisteminio požiūrio, ne tik tinkamo teisinio reguliavimo, bet ir švietimo. Kuo daugiau kalbėsime, kuo daugiau visuomenėje bus kalbama apie gyvūnų gerovę, tuo mažiau žiauraus elgesio situacijų visuomenėje bus. Būtent dėl šios priežasties kartu su kitais Seimo nariais iš įvairių frakcijų teikiame pasiūlymą paskelbti 2022 metus Gyvūnų gerovės metais.
Dar kiek vėliau mūsų darbotvarkėje įrašytas projektas dėl Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimų. Labai tikiuosi, kad sulauksime šiandien pritarimo ir dėl šių pataisų, ir dėl pastarojo nutarimo, kurį aš pristatau, tai bus atspirties taškas gyvūnų gerovės problemoms spręsti Lietuvoje, kartu su visuomene sutelksime jėgas ir padarysime tuos darbus, kurie dešimtmečius Lietuvoje nebuvo daromi. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Jūsų nori paklausti penki Seimo nariai. Pirmasis klausia M. Puidokas. Prašau.
M. PUIDOKAS (DPF). Dėkui, posėdžio pirmininke. Palaikau visas priemones, kurios padėtų realiai gerinti gyvūnų laikymo sąlygas. Vis dėlto Seimo Teisės departamento išvadose yra atkreipiamas dėmesys, kad atmintini metai yra skelbiami atsižvelgiant į istorinės, kultūrinės, socialinės atminties išsaugojimo svarbą ir prioritetus bei pabrėžiant išskirtines istorinių įvykių, kultūros reiškinių, žymių asmenų sukaktis. Man vis dėlto iškilo klausimas, kaip gyvūnų gerovė susijusi su istorine, kultūrine, socialine atmintimi, su istoriniais įvykiais, kultūros reiškiniais ar žymiomis asmenybėmis? Gal vis dėlto mes galime ženkliai pagerinti gyvūnų situaciją priimdami tam reikalingus įstatymus, ką ir mėginsime daryti šiandien, laikytis atitinkamų įstatymų nuostatų, kad nekurtume atmintinų metų vien tik tam, kad juos kurtume? Dėkui.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Ačiū už klausimą, klausimas tikrai geras. Seimo istorijoje yra buvęs ne vienas pavyzdys ir ne viena praktika, kai paskelbti metai, na, panašiai kaip ir Gyvūnų gerovės metai, atsižvelgiant į tam tikrą problematiką, į tam tikrus socialinius dalykus, buvo priimti ir patvirtinti. Todėl aš nematyčiau jokių problemų, ypač kalbant apie socialinius dalykus, apie tai, kad gyvūnų gerovės klausimai iš tikrųjų yra užleisti ir dešimtmečius nesprendžiami, vis atidėliojami, atidėliojami. Tie pasikartojantys atvejai, kuriuos aš minėjau, gyvūnų gerovės, žiauraus elgesio su gyvūnais, iš tikrųjų turi būti akcentuoti dar labiau, visuomenė turi dar daugiau diskutuoti ir kalbėti apie tai, kad visi, ne tik Seimo nariai, įsitrauktų į šių problemų sprendimą.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas pranešėjau, man taip pat pagal svorį atrodo keista, kai rašysime, kad Seimas priėmė švęsti Romo Kalantos metus, Gyvūnų gerovės metus. Čia jau buvo paminėta, kad iš tikrųjų turbūt reikalavimai metams kitokie. Nemanau, ką čia turime švęsti, kad iš tikrųjų tokia visuomenė, tai turbūt ir minėti per daug nereikia. Reikia teisines bazes tvarkyti, galbūt daugiau mums patiems diskutuoti. Iš esmės nemanau, kad tie metai išspręs problemas. Čia reikėtų, gal dar ir reikės dešimtmečio, kad mes su ta sistema susitvarkytume, nes supratimas nevienodas.
Nemanote, kad vis dėlto gal reikėtų atidėti, kad 12 jau turbūt minimų metų ir vieni iš jų tikrai nesusiję nė su kokia data? Geriau galbūt atidėti ir susitelkti prie teisinės bazės rengimo. Ačiū.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Ačiū už klausimą. Jūsų frakcijos narys A. Vyšniauskas viename portale išreiškė tokią nuomonę, kad yra ir bus garbės reikalas sutvarkyti gyvūnų gerovės klausimus, kurie šiandien yra susikaupę. Gerbiu jūsų nuomonę, bet manau, kad daugiau atidėlioti tų susikaupusių problemų mes negalime. Šių metų dedikacija ir yra būtent apeliacija į tai, kad visi turime susitelkę pradėti spręsti šituos klausimus.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia jūsų V. Pranckietis.
V. PRANCKIETIS (LSF). Gerbiamas kolega, pasižymėti yra įvairių būdų. Galima paskelbiant metus, galima paskelbiant dar ką nors. Šiandien po pietų, kaip M. Puidokas ir paminėjo, mes priimsime Gyvūnų gerovės įstatymą, kurį taip pat vilkino dėl įvairių smulkmenų ir detalių įvairūs seimai per 20 metų. Manau, kad Gyvūnų gerovės įstatyme mes galime įteisinti gyvūnų gerovę užtikrinančias nuostatas, o metus aš jums siūlyčiau, kadangi tai bus jau, tikėtina, popandeminiai metai, paskelbti gyvūnų šeimininkų gerovės metais, jeigu tokius metus išvis reikėtų skelbti. Ačiū.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas kolega, už siūlymą ir iniciatyvą, tačiau aš pasiliksiu prie savo nuomonės. Tuo labiau kad tų gyvūnų, kurie šiandien yra išmesti į gatvę, gyvena prieglaudose ir taip toliau, bešeimininkių yra kur kas daugiau negu gyvūnų su šeimininkais. Vienas dalykas.
Antras dalykas. Šiandien, deja, net ir priėmę pataisas, kurios yra mūsų darbotvarkėje (kalbu apie Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą), neužtikrinsime visiškos gyvūnų gerovės ir neužtikrinsime, kad žiaurus elgesys su gyvūnais mūsų šalyje nebevyktų. Iš tikrųjų turi būti pritaikytų daug daugiau sisteminių priemonių, kurios ne tik panaikintų tuos atvejus, labiau ir aiškiau apibrėžtų žiaurų elgesį su gyvūnais, bet ir užtikrintų, kad šalyje prasidėtų reali gyvūnų gerovės kontrolė, ko šiandien mes neturime ir neturėsime. Mano kitos pataisos gyvūnų gerovės srityje yra būtent įsteigti gyvūnų gerovės kontrolieriaus tarnybą ir taip toliau. Šitos pataisos Seimą pasieks kiek vėliau. Tikiuosi, dar pavasario sesijos metu.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Dėl gyvūnų kontrolės tarnybos aš tikrai jums pritarsiu. Mes buvome komisijoje, apie tai kalbėjome, pasisakiau, turiu savo nuomonę. Iš esmės aš suprantu jūsų teikiamą šitą pasiūlymą vien dėl to, kad atkreiptume dėmesį į gyvūnus, į tai, kas vyksta su gyvūnų priežiūra. Lietuva, aišku, dar stokoja to didesnio dėmesio ir panašiai. Aišku, yra ir socialinių dalykų, kurie sukelia nemažai painiavos. Bus labai įdomu ir, manau, gali būti daug problemų, jeigu bus priverstinis čipavimas, nes bus labai daug problemų žmonėms. Vis dėlto apie 30 eurų kainuojantis čipavimas tikrai yra dideli pinigai ir panašiai.
Mokyklose yra „Savaitė be patyčių“ ir Gyvūnų gerovės metai. Norėtųsi, kad šitie dalykai būtų visą gyvenimą. Ar nemanytumėte dėl gyvūnų gerovės, ar nereikėtų Gyvūnų gerovės metus skelbti tada, kai mes jau susitvarkysime Lietuvoje su gyvūnais, su jų priežiūra ir atsakomybe? Ačiū.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas kolega. Labai geras požiūris. Aš tik priminsiu tam tikrus dalykus. Augindami šalies ekonomiką ir visą dėmesį skirdami ekonominiams dalykams, gyvūnų gerovės klausimus, aplinkosauginius klausimus mes palikome užmarštyje ir turėjome tik pažadą kada nors ateityje pasirūpinti. Ta ateitis vis atidėliojama, kaip sakė kitas kolega iš dešinės, ir atidėliojama. Ir vėl siūloma ją atidėti. Aš siūlau nieko nebeatidėlioti, siūlau imti ir spręsti dabar. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Visi, norėję jūsų paklausti, jau paklausė.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Labai ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū pranešėjui. Dėl motyvų už pasisako A. Vyšniauskas.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Iš tikrųjų norėčiau pasisakyti už šį projektą, nes aiškiai suprantu kolegos iniciatyvos pačią esmę. Jeigu šiandien mes priimsime nuostatą, kad nuo kitų metų yra privalomas gyvūnų ženklinimas, yra logiška taip aktualizuoti šį klausimą, turint specialius metus, darant įvairias programas ir panašiai.
Manau, kad intencija yra graži, ir kviesčiau palaikyti tiek šį projektą, tiek vėliau Gyvūnų gerovės įstatymą. Manau, kad kolega Linas tikrai teikia gerus, subalansuotus projektus. Pasitikėkite jo nuomone.
PIRMININKAS. Ačiū už nuomonę. Nuomonė prieš – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš prieštarausiu sako kolegos ir frakcijos kolegos nuomonei. Aš kaip tik matau, kad tas projektas neturi jokios logikos. Aš tik matau naujų Seimo narių norą susireikšminti ir neturint idėjų bent jau ką nors veikti.
Gal paskelbkime visokiausių gerų norų metus ir viskas pagerės, visi į viską dėmesį atkreips, nes čia buvo pristatyta, kad paskelbus Gyvūnų gerovės metus pagaliau visi atsibus, šunelių ir kačiukų nebeišmes į gatves, gyvūnų gerovė suklestės. Aišku, mes dar ir įstatymų pagausinsime, padarysime kontrolierius, kurie kontroliuos, kaip kas kačiukais rūpinasi.
Mielieji, jeigu mes metų skelbimu pagerintume bent ką nors, tai tada tikrai skelbkime kuo daugiau ir gausiau tų metų. Aš nematau jokios logikos tų skelbimų.
PIRMININKAS. Ačiū. Kadangi nuomonės išsiskyrė, balsavimas vyks nustatytu laiku.
15.38 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Lietuvos universitetų metais“ projektas Nr. XIVP-195 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Lietuvos universitetų metais“ projektas Nr. XIVP-195. Pranešėjas – A. Žukauskas. Toliau posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininko pavaduotoja R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
A. ŽUKAUSKAS (LF). Gerbiama pirmininke, gerbiami Seimo nariai, 1922 m. vasario 16 d. Kaune buvo įsteigtas Lietuvos universitetas, kuriame pirmą kartą buvo pradėtos universitetinės studijos lietuvių kalba ir kuris suvaidino reikšmingą vaidmenį plėtojant universitetinį aukštąjį mokslą visoje Lietuvoje. Šis universitetas pasitarnavo kartu ir tam, kad Vilniaus universitete po to, kai mes atgavome Vilnių, būtų pradėtos studijos lietuvių kalba. Iš jo kilo dabartinis Kauno technologijos universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas.
Taigi manau, kad tokių metų paskelbimas leistų mums sustoti, atsigręžti ir permąstyti tose konferencijose, kurios bus surengtos minint šią datą, koks vis dėlto yra universitetų vaidmuo šiuolaikiniame gyvenime, kam jie reikalingi, kokią jie vietą užimta vertės – ekonominės, kultūrinės, socialinės – kūrimo grandinėje. Apskritai prisiminti ir tai, kad universitetai yra vienintelė vieta, kurioje randasi tiesa ir išmintis. Todėl aš manau, kad tikrai mūsų garbus Seimas turėtų palaikyti šią idėją ir paskelbti 2022 metus Lietuvos universitetų metais.
PIRMININKĖ (R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ, TS-LKDF). Ačiū už pristatymą. Jūsų nori paklausti keli kolegos. Pirmasis – E. Jovaiša.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Ačiū. Akademike, norėčiau jūsų paklausti, kodėl, kokie motyvai nulėmė, kad jūs pasirinkote vienaskaitą?
A. ŽUKAUSKAS (LF). Ne, Lietuvos universitetų metai. Daugiskaita.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Atsiprašau, teisingai. Akademike, kokie motyvai lėmė, kad jūs pasirinkote daugiskaitą, tai yra apibendrinote, užuot pasirinkęs vienaskaitą?
A. ŽUKAUSKAS (LF). Kaip minėjau, iš Lietuvos universiteto, įsteigto 1922 metais, yra kildinami Vytauto Didžiojo, Kauno technologijos universitetai, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir taip pat šis universitetas suvaidino didelį vaidmenį pradedant studijas lietuvių kalba. Lietuvių kalba yra mūsų tautos pagrindas ir šio universiteto steigimas ir tų universitetų atsiradimas įtvirtino lietuvių kalbos vartoseną aukščiausioje intelektinėje srityje – būtent moksle ir studijose.
PIRMININKĖ. Dėkui. Kitas klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš turiu tokį pat klausimą. O be mūsų iniciatyvos universitetai nesusizgribs ir nieko jie nenuveiks? Mes turime būtinai piršteliu parodyti, ką ir kaip švęsti ir kada?
A. ŽUKAUSKAS (LF). Aš manau, kad universitetai ir be mūsų gali egzistuoti, bet tuose renginiuose, kurie vyks, aš manau, bus gera proga politikams atvykus susimąstyti, kodėl nevykdomi nacionaliniai susitarimai dėl studijų ir mokslo finansavimo, kodėl mūsų šalyje profesoriaus atlyginimas yra mažesnis negu daugelyje Afrikos šalių, kodėl mokslo finansavimas yra užribyje ir iš aukščiausių tribūnų galima išgirsti, kad mokslas reikalingas tik tam, kad mokslininkai valstybės biudžeto sąskaita tenkintų savo smalsumą. Aš manau, tie metai bus skirti ne universitetams, o būtent mums, politikams, kitiems sprendimų priėmėjams tam, kad mes vieną kartą suprastume, kam yra reikalingi universitetai.
PIRMININKĖ. Dėkui. R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Aš tikrai paremsiu jūsų teikiamą nutarimą, nes Lietuvoje ir taip yra daug liūdnų datų minima. Aišku, ne Lietuva kalta, kad tų liūdnų datų atsirado. Prie to paties pasiūlysiu, kad būtų K. Masiulio metai, irgi būtų smagu. Ačiū. Čia pasisakymas.
PIRMININKĖ. Dėkui. V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (MSNG). Dėkui. Gerbiamas pranešėjau, universitetai gerai, bet reitingai – niekaip neįeinama į šimtuką, nors vadinama bjauri Lietuva, bjauri Maskva įeina į šimtuką, universitetas. Dabar universiteto autonomija. Jeigu mes čia palaikysime šventę, ar jūs už autonomiją, ar už rankinį valdymą, kad Vyriausybė ar kas kitas valdytų tiesiogiai? Kaip jūs čia sakėte, ir atlyginimai maži, ir profesoriams gyvenimas blogas, tai gal reikia valdymo sistemą keisti ir tada bus tikroji šventė?
A. ŽUKAUSKAS (LF). Iš tikrųjų daugelis valstybių turi, tarp jų ir Rusija, beje, vykdo specialias programas, kad pagerintų savo universitetų įvaizdį pasaulyje. Aš noriu tiesiog pasakyti skaičius. Pirmame šimtuke vienam studentui tenkančios lėšos yra matuojamos šimtais tūkstančių eurų. Antrame šimtuke yra 30–50 tūkst. eurų ir taip toliau. Šiandien geriausias Lietuvos universitetas – Vilniaus universitetas turi finansavimą maždaug 5 tūkst. eurų vienam studentui ir pagal savo padėtį reitinguose, jeigu palygintume su kaimynų reitingais ir jų finansavimu, užima neįtikėtinai aukštą vietą. Tie reitingai tikrai labai susiję su finansavimu. Pirmoje vietoje pasaulyje esantis universitetas, Masačusetso technologijos institutas, matuoja vienam studentui tenkančias lėšas maždaug puse milijono dolerių. Štai kaip tie reitingai pasiekiami. Tai leidžia pritraukti geriausius dėstytojus iš viso pasaulio, tai leidžia atsirinkti geriausius studentus iš viso pasaulio, vykdyti pasaulinio lygio mokslinius darbus, būti garsiems visame pasaulyje, ir jų absolventai kuria milžiniškas pridėtines vertes.
PIRMININKĖ. Dėkui. Atsiprašau, buvau nesupratusi dėl pirmojo klausėjo gerbiamojo E. Jovaišos. Žinau, kad norėjo pratęsti klausimą. Prašom, jeigu jūs norėtumėte pratęsti.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Jau praėjo laikas. Akademike, mano klausimo esmė yra štai tokia. Kodėl reikėjo padaryti daugiskaitą, kai iš tikrųjų reikia pagerbti tą pirmapradį universitetą, kuris davė, tai yra tiesa, bet vis dėlto jis yra pirmapradis.
A. ŽUKAUSKAS (LF). Na, kaip aš minėjau, šitas universitetas davė pradžią ir kitiems universitetams, dėl to tai neturėtų būti Lietuvos universitetas, šiandien siejamas vien tik su Vytauto Didžiojo universitetu.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus. Ačiū, pranešėjau.
Dabar motyvai, už – K. Masiulis. Nematau užsirašiusių prieš.
K. MASIULIS (TS-LKDF). E. Jovaišai kliūva daugiskaita, man irgi kliūva daugiskaita. Skirtingai nuo kokio R. Šarknicko, aš tyrinėjau šitą universitetą, vienu aspektu, bet tyrinėjau. Disertaciją galite pasiimti, paskaitysite, iš to universiteto periodo. Ir tikrai nesu koks nors agresyvus prieš universitetą.
Gražiai čia buvo pasakyta, kad mes turime skurdų finansavimą. Valstiečiai praeitoje kadencijoje griovė universitetus. Aš iš šitos tribūnos gyniau aną universitetą, kuris buvo uždarytas, gyniau Mykolo Romerio universitetą, kada jis buvo naikinamas. Aiškinau, kad reikia visai kitaip į universitetus žiūrėti. Viskas buvo naikinama. Tai mes tada, kad pasiteisintume, skelbiame visų universitetų metus? Kurių? Šiaulių universiteto? Pedagoginio universiteto? Kurio universiteto metai čia yra? Aš tai švęsiu tada, kai jūs juos paskirsite. Manau, kad čia visi šitie metai bus patvirtinti. Neabejoju, čia mano kalbos eina visiškai į šiukšlyną. Aš dėl to neabejoju, esu visiškai ramus.
Bet aš tai švęsiu Šiaulių universiteto metus ir Pedagoginio universiteto metus, nes dėl vieno neaiškaus rektoriaus reikėjo uždaryti visą universitetą. O pedagogų rengti nereikia? Reikėjo gerinti kokybę, reikėjo tarptautinius ryšius stiprinti, ieškoti studijų, studentų kitur. Tai žiūrėkite, universitetai dusinami, naikinami, o čia mes gerovės metais skelbkime universitetų gerovės metus.
PIRMININKĖ. Ačiū. Dėl motyvų už atsirado R. Šarknickas. Prašom.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Aš buvau. Aš pritariu Kęstučiui, ką jis dabar paminėjo. Iš tiesų yra ir tam tikrų niuansų, iš kurių mes turime mokytis, o mokytis turbūt reikės visą gyvenimą, nes laikas, ekonomika, rinka, švietimas visada kinta. Rinka pati keičiasi, kinta. Ir vis tiek kviečiu palaikyti ir balsuoti už. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Motyvai išsakyti, balsuosime numatytu laiku. Ačiū, pranešėjau, jūs galite grįžti į savo vietą.
15.49 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Ievos Simonaitytės metais“ projektas Nr. XIIIP-5243 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-10 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Ievos Simonaitytės metais“ projektas Nr. XIIIP-5243. Pranešėjas – E. Jovaiša. Prašom.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Garbusis Seime, leiskite jūsų prašyti, kad 2022 metai būtų paskelbti Ievos Simonaitytės metais. I. Simonaitytė, Klaipėdos krašto romanistė, jums visiems yra gerai žinoma, ji yra itin reikšminga mūsų kultūros istorijai, ypač Mažosios Lietuvos istorijai. Leiskite praplėsti jos tokius gražius žodžius, kuriuos ji seniai parašė savo testamente: „Lazdą padėjau – kelionę baigiau.“ Baigta. Aš manau, kad šitą galima pratęsti ir toje gražioje istorinėje atmintyje ją paminėti. Ačiū jums.
PIRMININKĖ. Dėkui pranešėjui. Jūsų nori paklausti. Pirmasis klausia A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Labai ačiū, gerbiama Pirmininke. Mielas kolega, tikrai palaikysiu tokį jūsų siūlymą, bet, žinote, vakar buvo labai gražus oras, saulėta diena ir teko lankytis Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje, aplankyti įžymių žmonių kapus. Mačiau I. Simonaitytės kapą ir bareljefą. Na, truputį gėda, kad jis sunkiai atpažįstamas, sunkiai eina suprasti, kas ten palaidota, nes užrašai pasenę, taip pat ir P. Širvio, Zarasų ir Rokiškio krašto poeto, sunkiai atpažįstami užrašai, tik prie P. Širvio auga gražus beržas – simbolinis beržas, jo mėgstamiausias medis, kaip sakant.
Aš manau, kad ruošiantis tokiems metams, be tų renginių, galbūt mums reikėtų pasirūpinti ir amžinojo poilsio vietų atnaujinimu, pagražinimu, gal galėtų būti kokia komisija, kuri kartą per penkerius metus apeitų ir apžiūrėtų tuos kapus. Kokia būtų jūsų nuomonė tuo klausimu? Labai ačiū.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Gerbiamas kolega, I. Simonaitytės 2022 metams pradėjome ruoštis labai seniai. Vienas iš iniciatorių yra akademikas D. Kaunas, ir mudu kartu 2017–2018 metais važinėjome į Mažąją Lietuvą, į Klaipėdos rajoną, į jos gimtinę Priekulėje, ir mėginome įgyvendinti I. Simonaitytės testamentą, kuriame ji labai aiškiai prašo, kur reikėtų ją palaidoti. Yra jos testamentas. Mes susitikome ir su valdžios atstovais, ir su bendruomene, bet buvo toks bendruomenės pasipriešinimas (kaip, matote, jų vaikai augs kapinių aplinkoje!), kad mes su akademiku D. Kaunu atsitraukėme. Neįmanoma, jeigu bendruomenė nenori šių dalykų.
O I. Simonaitytės namas-muziejus kaip tik dabar yra tvarkomas ir šiais metais prieš 2022 metus turėtų būti užbaigtas.
Būtų buvę labai gražu perkelti jos palaikus, kurių per šitiek metų, kaip žinote, tiek ir likę yra, sanitarijos požiūriu, aišku, nieko blogo nebūtų, bet yra paveldo apsaugos sistema, kuri reikalauja tam tikrų dalykų, ir šituo remdamasi bendruomenė atsisakė.
Dėl paties paminklo. Tas paminklas yra tragedija, jo nepriežiūra yra tikrai įstabi ir mes ne kartą su D. Kaunu prašėme Vilniaus savivaldybės, kad tuos dalykus patvarkytų. Prieš dvejus trejus metus vieną kartą jie patvarkė, buvo patvarkę. Štai tokios žinios.
PIRMININKĖ. Dėkui. E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas profesoriau, akademike, tiksliau, ar tikrai verta dėl betvarkės daryti metus, gal geriau betvarkę tvarkyti ir padaryti, kad tie žmonės nuolatos būtų pagarboje, negu kad dabar vienais metais mes pagerbsime, o po to vėl tas pats bus? Ar nemanote, kad geriau švęsti įsimintiną dieną, negu ištęstus ilgus metus ir po dešimtmečio vėl grįžti prie tos pačios situacijos?
Taip pat norėčiau paklausti, kokią maždaug įsivaizduojate viso šventimo sąmatą? Normalūs metai būna apie 100 tūkst., tad kiek čia maždaug turėtų kainuoti? Ačiū.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Labai ačiū. Gerbiamas Edmundai, žinote, metai nėra šiaip sau metai. Metai gali stimuliuoti tam tikrus naujus reiškinius moksliniuose tyrinėjimuose. Mūsų su D. Kaunu didžiausia mintis ir yra paskatinti mokslinius tyrinėjimus I. Simonaitytės palikimo. Tam, žinote, reikia laiko, nes jos palikimas, ypač iš literatūrologijos pozicijų, nėra dar pakankamai išnagrinėtas. Todėl metai turi savo prasmę kaip laikas tyrinėjimams.
Kitas dalykas. Kiek tų pinigų reikėtų, čia aš negaliu pasakyti, ar 150 tūkst., ar 220 tūkst., ar 2 tūkst. Čia kiekvieną kartą, jūs puikiai žinote, yra labai asmeniškai žiūrima Vyriausybėje, svarstomi projektai, renkami pasiūlymai. Įdomiausia, drįsiu pasakyti, didžiąją keturių penktadalių dalį finansavimo tenka nešti tiems, kurie pasirengę šitą projektą daryti. Tokia yra tiesa. Ačiū.
PIRMININKĖ. K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš noriu paklausti taip. Mes matome čia labai įvairių tų metų ir tokių garbingų asmenų, aš neabejoju J. Meko reikšme, I. Simonaitytės reikšme ir svoriu mūsų kultūrai ir panašiai, vis tiek reikės švęsti ir paminėti kaip nors, ar nebūtų tikslingiau atiduoti tam tikrą pinigų sumą Kultūros ministerijai? Prie jos būtų sudaryta kokia nors menininkų ir mokslininkų atitinkama taryba ar ekspertų taryba, jie kas metai disponuotų 3 mln. ar 5 mln. ir jau nutartų, ką kaip skirstyti, ką švęsti ir panašiai. Dabar mes iš Seimo viršūnės kažką čia reguliuosime, o Vyriausybė – kam klius, kam neklius. Kai mes daug prirašysime, tai beveik niekam neklius.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Kolega Kęstuti, iš tikrųjų gera mintis yra. Jeigu būtų toks fondas sudarytas, pakeistas toks finansavimo principas, įsiklausoma į meno ir kultūros žmonių nuomonę, kam kur kaip paskirstyti, tai aš manau, kad nė vienas iš mūsų neprieštarautume, bet tokio mechanizmo, man atrodo, dar kol kas nėra padaryta. Aš visai sutikčiau su jūsų pasiūlymu.
PIRMININKĖ. Paskutinioji klausia R. Tamašunienė.
R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Gerbiamas pranešėjau, gerbiamas kolega, apibendrindama visų čia klausiančiųjų nuomones, taip pat noriu paklausti. Jūs pristatėte labai gražiai, su tokiu lyriniu nukrypimu, susizgribau, kad aš kažkur tai girdėjusi. Pasirodo, girdėjusi, nes lygiai prieš penkerius metus buvo paskelbti Ievos Simonaitytės metai. Bet iš klausiančių kolegų supratome, kad nei antkapis buvo atnaujintas, nei atminimo muziejus, nevyko mokslinių tyrimų, bet praėjo tikrai menkas laiko tarpas – penkeri metai. Ar netinkamai mes tuos metus minime, ar ne tą kelią vis dėlto tikrai pasirenkame skelbdami nuolat metines ir metus, visoje Lietuvoje metus? O ta Vyriausybės parengta programa, išeina, nesakyčiau, kad niekinė, bet neišpildo visų iniciatorių lūkesčių. Ar verta tikrai kas penkerius metus skelbti, nors ir labai nusipelniusio žmogaus – garsios rašytojos I. Simonaitytės, metus, jeigu nepasiekiame to rezultato?
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamoji Rita. Tiesa yra tokia, kad tie metai turėjo savo svarių vaisių. Buvo padaryta daug reikšmingų darbų. Vienas iš jų yra didžioji monografija „Aš esu Etmės Evė“, padaryta ir daugelis kitų proginių dalykų, kurie iš tikrųjų padarė aktyvesnius I. Simonaitytės ir atmintį, ir kultūrinį palikimą. Tikrai negalime pasakyti, kad nepadaryta. Nepadaryta, tai iš tikrųjų ten buvo labai skaudu, bet paminklo atžvilgiu nepadaryti tie dalykai. Aš dar nepaminėjau – I. Simonaitytė matė tą paminklą ir baisėjosi, kad ji gulės po juo, dar be viso kito.
PIRMININKĖ. Ačiū, kad…
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Metai…
PIRMININKĖ. Atsiprašau.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Metai turi savo prasmę ir padaro darbą ta programa, padaro.
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamas pranešėjau. Man rodos, jūs atsakėte į visus klausimus. Dėl motyvų užsirašiusiųjų už nėra, prieš – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš šį kartą trumpai drūtai. Man tie visi kultūrininkai patinka, aš nenorėčiau balsuoti prieš juos, bet nepatinka pats principas, ką mes darome, ir aš balsuosiu susilaikydamas visą laiką, šitaip susilaikydamas prieš patį principą. Ne mūsų reikalas čia tuos dalykus tvarkyti, reglamentuoti, nurodinėti, pirštu badyti, ką kada švęsti, kam kada švęsti, kokie kultūrininkai turi būti paminėti. Čia labai gerai kolegė R. Tamašunienė pastebėjo, žiūrėkite, iki kiek jau mes devalvuojame, prieš penkerius metus turėjome tuos metus, dar turime, mes net neatsimename patys, kad turėjome. Juk apie pusė mūsų čia yra ne pirmą kadenciją. Kolegos, kuo mes čia užsiimame?
PIRMININKĖ. Už yra A. Vinkus. Prašau.
A. VINKUS (LVŽSF). Aš norėčiau labai trumpai. Išsamiai akademikas E. Jovaiša pasakė, aš pritariu ir manau, kad kilni idėja ir kilnus dalykas. Yra sakoma: tauta, kuri moka pagerbti mirusiuosius, niekada neišnyks. Tik kultūringa tauta moka pagerbti mirusiuosius, o dar geriau būtų, kad mes gyvus mokėtume pagerbti. O jeigu nemokame ir mirusiųjų, tai visai blogai. Taigi aš balsuoju už.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kadangi nuomonės išsiskyrė, balsuosime numatytu laiku.
Dabar eisime prie darbotvarkės 2-11 klausimo. Kolegos, aš tik noriu atkreipti dėmesį, kad mes jau pusvalandį vėluojame pagal darbotvarkę, ir tikrai, jeigu nėra būtinybės kiekvieną sykį dėl metų diskutuoti kiekvienam, galbūt būtų ir konstruktyvesnis darbas. Bet taip, turite tam teisę.
Dėl vedimo tvarkos, prašau, K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Prašyčiau tada. Aš nebekalbėsiu tokiu atveju, nes visur užsirašęs prieš, nebekalbėsiu, tik vieną prašymą turiu, kad būtų balsuojama, kad nebūtų čia bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Taip, taip, bus balsavimas, gerbiamas Kęstuti. Ačiū už jūsų supratingumą.
16.02 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Pranciškaus Skorinos metais“ projektas Nr. XIVP-203 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-11 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Pranciškaus Skorinos metais“ projektas Nr. XIVP-203. Pranešėjas – S. Tumėnas. (Balsai salėje)
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Gerbiamieji Seimo nariai, tie gerbiami bendrapiliečiai, kurie mus mato ir girdi, jums pristatysiu nutarimo projektą 2022 metus paskelbti Pranciškaus Skorinos metais. Kokios priežastys paskatino tai daryti?
Projekto rengimą paskatino Lietuvos valstybei svarbi istorinė sukaktis – 2022 metais sukaks 500 metų, kai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo išspausdinta pirmoji knyga – P. Skorinos „Mažoji kelionių knygelė“. Tais pačiais metais Lietuvoje buvo įkurta pirmoji Rytų Europoje spaustuvė. Šie istoriniai įvykiai šiandien minimi kaip knygų spausdinimo Lietuvoje pradžia. Tai pirmoji priežastis, kuri paskatino projekto rengimą.
P. Skorina buvo žinomas XVI amžiaus Europos humanistas, švietėjas, mokslininkas, vertėjas, rašytojas, leidėjas ir jo indėlis į knygų spausdinimą Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (ir kiti darbai) yra itin reikšmingas ir visuotinai pripažintas. Apie tai daug rašė ir tyrinėjo profesorius S. Temčinas, daktaras S. Narbutas ir kiti.
Su Lietuva P. Skoriną, kuris, beje, savo tautybę įvardino kaip rusėno, siejo ne tik išleistos knygos, bet ir faktai, kad jis gyveno Vilniuje maždaug nuo 1520 iki 1536 metų. Jo knygos atspindi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalbinę tradiciją, stačiatikių ir katalikų tradicijų sintezę. Kaip sakė daktaras S. Narbutas, P. Skorina buvo išaugintas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raštijos tradicijų. Kita priežastis yra Lietuvos visuomenės santykis su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūra, istorija, politika, raštija, teise, švietimu. Pastarųjų sričių žinojimas vis dar tebėra, deja, fragmentiškas, o Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė visos visuomenės mastu nėra suvokiama kaip vienas esminių Lietuvos valstybės ir visuomenės europeizacijos ir modernizacijos etapų.
Šiandien ne kartą buvo minima mūsų kaimynams, Baltarusijai, įsimintina diena, tai yra kovo 25 diena, primenanti 1918 m. kovo 25 d. Ir šiuo metu mūsų kaimynėje valstybėje P. Skorina yra viena reikšmingiausių ir kanoninių kolektyvinės atminties figūrų, dažnai prisimenama ir minima. Mūsų kaimynų tautai, kuri siekia demokratijos, žmogaus teisių viršenybės, tai irgi yra svarbu ir daug ko ieškoma Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pavelde. Taigi, P. Skorinos įvaizdis yra panaudojamas patriotiniam jaunimo auklėjimui. Manyčiau, kad svarbi priežastis metų paskelbimo ir yra Lietuvos siekis paremti demokratines kaimynės jėgas ir P. Skoriną parodyti kaip proeuropietiškos valstybės figūrą. Taigi metų paskelbimas yra svarbus ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu lygmeniu.
Pranciškaus Skorinos metai – tai galimybė iš naujo atrasti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją, geriau pažinti itin reikšmingą P. Skorinos palikimą ir humanistinę mintį, plėtoti tarpvalstybinį diskursą, skatinti tautinių mažumų istorijos refleksiją ir padėti mūsų kaimynei, kurioje pastebime daug nedemokratinių procesų, sugrįžti į demokratinių Europos valstybių šeimą. P. Skorina yra tas pavyzdys, kuris gali parodyti, kaip asmenybė gali ne atskirti, o sujungti. Trumpai būtų tiek. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū, pranešėjau. Pirmasis jūsų nori paklausti R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. O dėl demokratijos, turbūt ši asmenybė šiuo metu yra labai svarbi. Ir kad būtų pažymėti tie metai, akcentas iš tiesų labai geras ir tikrai aš jį paremsiu. Noriu pasakyti vieną detalę, kad 1552 metais Vilniuje išleista P. Skorinos pirmoji knyga yra 25 metais ankščiau negu M. Mažvydo „Katekizmas“. Tai irgi yra labai svarbi detalė, į kurią mums visiems reikėtų atkreipti dėmesį.
Minėjote, kad kalbėti apie P. Skoriną svarbu ir tarptautiniu lygmeniu. Pasakykite kodėl? Ačiū.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Aš jau minėjau, kad pats P. Skorina save įvardijo kaip rusėną, o valstybę, kurioje jis gyveno, kaip minėjau, tuo metu Vilniuje, valstybę vadino, įvardijo kaip Lietuvą, o tautybę – kaip rusėno. Šiaip irgi jau minėjau, kad tai yra svarbu ir tarptautiniu mastu, nes P. Skorina yra žinomas visoje Europoje, XVI amžiaus Europos humanistas buvo žinomas ne tik čia, bet ir Prahoje, visoje Europoje žinoma asmenybė. Ir įdomu, kad dabar kaimynėje Baltarusijoje, kuri dažnai remiasi į Didžiosios Kunigaikštystės paveldinius dalykus, jis yra tiesiog kanonizuotas žmogus ir jo garsioji „Rusėniškoji Biblija“, kurią žino visas pasaulis, „Rusėniškoji Biblija“, apie kurią rašomos monografijos, net kolektyvinė monografija A. Grušos yra, tai čia, kolega, apie tai galėtume daug diskutuoti, daug pristatyti, kaip jis suvokiamas, kaip jau tokia kanoninė tos kolektyvinės istorinės atminties figūra.
PIRMININKĖ. Dėkui. R. Tamašunienė.
R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Ačiū. Gerbiamasis pranešėjau, F. Skaryna iš tikrųjų labai svarbi asmenybė, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švietėjas, knygų leidėjas, rašytinio, spausdintinio žodžio skleidėjas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Aišku, Vilnius susijęs ir svarbus baltarusių tautai, kaip jūs ir paminėjote savo pristatyme. Aš vis dėlto noriu paklausti, ko jūs tikitės iš Vyriausybės parengtos programos, nes vienas iš punktų yra jūsų nutarime – įgalinti Vyriausybę parengti programą. Kokie renginiai, jūsų manymu, galėtų atsirasti toje programoje ir koks vaidmuo bus skirtas baltarusių Pranciškaus Skorinos gimnazijai Vilniuje šioje programoje? Ar jūs matote, kad tai būtų tikslinga, kad ir ta Vilniaus baltarusių gimnazija būtų įtraukta į tas svarbias visai valstybei ir ne tik valstybei, bet ir kaimyninėms valstybėms metines? Jeigu paminėta.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiama kolege, viskas, ką jūs pasakėte, yra gerai, pagirtina ir remtina ir jau aš teikdamas šį nutarimo projektą daug bendravau su akademine bendruomene, su mokslininkais. Jau ir dabar yra visas paketas pasiūlymų. Pavyzdžiui, Vrublevskių biblioteka jau pateikusi įvairių idėjų, direktorius daktaras S. Narbutas jau parašė pritarimo raštą Seimui. Lygiai tą patį padarė kalbininkų bendruomenė, jau yra instituto direktorės raštas. Jie jau tų darbų nemažai atlikę, nes ten dirba P. Skorinos vienas toks garsiausių palikimo tyrinėtojų profesorius S. Temčinas. Jie turi puikių idėjų surengti seminarus, konferencijas. Tai šito tikrai bus. Be to, skelbiant metus ir edukacinių yra daug siekių. Mūsų vaikai jau visi užsimerkę žino M. Mažvydo 1547 metų pirmąją knygą, taip, „Katekizmą“. Tačiau ta knyga ne Lietuvoje išėjusi. Taip, ne Lietuvos teritorijoje. P. Skorinos 1522 metais pirmoji išleista. Tai tuos visus dalykus priminti. Istorijos šaltiniuose yra daug netikslių duomenų parašyta, rengiant projektą man teko su savo padėjėjais rasti daugybę, pradedant Vikipedija, daugybę netikslių, pasenusių dalykų. Aš manau, kad visa tai bus peržiūrėta, ištaisyta.
O dabar ką jūs sakote apie finansavimą ir čia kolegos, pristatę kitus metus, ginčijosi tarp savęs. Tai aš noriu priminti, kad žingsnis po žingsnio praeitoje kadencijoje jau pasiekėme, kad skelbiant metus ministerijos, jei mes patvirtinsime nutarimą, ministerijos turi iki rudens, iki spalio 1 dienos pateikti jau konkrečią renginių programą iki biudžeto priėmimo, kad priimant biudžetą jau būtų numatyta. Deja, iki šiol nepavyko, ir čia mūsų komitetas, kuriame aš dirbu, matyt, dės pastangas, kad nepasitenkintume situacija, kaip dabar būna parašyta, minime konkrečius metus ir būna parašyta, kad iš konkrečios ministerijos vidinių lėšų. Kad nebeužtektų to pasakymo „vidinių lėšų“, o kad dar daugiau būtų detalizuotas tas finansavimas. Bet po truputėlį einama į tai.
PIRMININKĖ. R. Lopata. Prašom.
R. LOPATA (LSF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamas Stasy, sveikindamas jūsų iniciatyvą norėčiau paklausti, ar jūs domėjotės tomis iniciatyvomis, kurias puoselėja minint P. Skoriną čia, Lietuvoje, veikiantis P. Skorinos fondas, P. Skorinos bičiulių draugija Baltarusijoje, kurioje dominuoja prodemokratinės jėgos, taip pat P. Skorinos bičiuliai Čekijoje?
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Na, taip, rengiant šitą projektą teko susipažinti, aš čia visko nepaminėjau, kiek yra darbų, kiek monografijų išleista, kiek kolektyvinių darbų, net moneta yra išleista. Ir tai, ką pasakė R. Tamašunienė, reikės įtraukti į šitą procesą, aktualizuoti. Ir, aišku, profesoriau, jūsų patarimų išgirsime, tikiuosi, kad teiksite pasiūlymų dėl tos programos, kurią ministerijos paskui patvirtins. Iš praeitos kadencijos aš pastebėjau: jeigu mes, tų metų paskelbimo projektų iniciatoriai, patys rūpinamės, patys teikiame pasiūlymus, tai tos ministerijų programos ir būna tada tokios, manyčiau, produktyvesnės ir kokybiškesnės. Ačiū, profesoriau.
PIRMININKĖ. Klausia V. Juozapaitis.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Dėkoju. Čia toks neesminis klausimas. Ar jūs esate tikras, kad tuomet, kai P. Skorina gyveno savo amžiuje, jis ir buvo pavadintas Skorinà? Kaip mes su ta kirčiuote? Ar mes vis dėlto paisysime tėvų duoto vardo ir pavardės, ar pagal tas taisykles, kurias dabar nusistatome? Visi šaltiniai – kitomis kalbomis ta pavardė rašoma su y ilgąja, tik lietuviškai kažkodėl trumpoji.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Na, taip, čia, gerbiamas profesoriau, galima organizuoti atskirą diskusiją, tačiau šiandien žiūrint į mūsų normas, tai norma yra Skorinà, o žiūrint istoriškai, čia tas pats kas su raidžių rašyba, reikėtų daug diskutuoti ir čia reikėtų, aišku, kalbininkų diskurso. O aš siekiu kirčiuoti taip, kokios yra galiojančios taisyklės, kokia yra norma. O šiaip pavardės, netgi ir dėl lietuviškų pavardžių kalbininkai ne visada yra tokie pikti moralizuotojai, pavyzdžiui, leidžia kirčiuojant pavardes kirtį atkelti į priekį. Norma Bingẽlis turėtų būti (garbusis amžinąjį atilsį chorvedys), tačiau pats autorius norėjo ir siekė, jo seneliai sakė Biñgelis ir jis kirčiavo Biñgelis. Vadinasi, leidžia kirčiuoti taip, kokios esi tarmės. Jeigu iš Šiaurės Lietuvos, tai irgi daro išlygas, ir tų išlygų gali būti įvairiausių.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ir. V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (MSNG). Gerbiamas Stasy Tumėnai, jūs, nebūdamas rusėnas… Iš kur tokia varančioji jėga, taip išaiškinate oponentams, ten ar Vytautas, ar su ilgąja, ar trumpąja rašoma? Kaip sako, kaip pavadinsi, taip nesugadinsi. Ar jūs parašysite monografiją, kad jūs sakėte, sugrįžti į demokratinių šalių šeimą. Tai kaip dabar tokia šeima, ar jus asmeniškai tenkina, dabar ta demokratija yra ar nėra? Ar gal monografija bus parengta šiai P. Skorinos šventei?
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Aš manau, kad jeigu bus patvirtinta rimta programa, tai atsiras ne viena šios srities publikacija, kuri praturtins mūsų istoriją. Gerbiamas Valdemarai, man svarbu, kad mes nepriešintume praeities ir dabarties. Ir čia aš ne koks autorius to pasakymo, V. Čerčilis, prisimenate, taip pasakė: „Jei supriešinsime praeitį su dabartimi, tai prarasime ir ateitį.“ Tam ir reikia skelbti tuos metus. Ir šiandien, pavyzdžiui, na, čia taip Seimo vadovybė nutarė, kad tiek daug tų datų skelbiama, bet aš tiesiog norėjau, kad būtent kovo 25 dieną mes prisimintume P. Skoriną ir prisimintume kaimyninės valstybės istoriją, prisimintume, kas tai valstybei buvo 1918 m. kovo 25 d. Tai irgi savotiškas ryšys tarp praeities ir dabarties.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus.
Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Tiesiog K. Masiulio buvo išreikštas pageidavimas, kad būtų balsavimas, tad numatytu metu tai ir bus.
16.20 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Jono Meko metais“ projektas Nr. XIVP-211 (pateikimas)
Tada judame prie kito klausimo. Ačiū, gerbiamas Stasy. Darbotvarkės 2-12 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Jono Meko metais“ projektas Nr. XIVP-211. Prašau pranešėją P. Kuzmickienę.
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, teikiu siūlymą 2022 metus paskelbti Jono Meko metais. J. Mekas – tikrai neeilinė asmenybė, jį šiandien dera minėti labai skambiais epitetais – legenda, dvasios aristokratas, pasaulio žmogus, vienas garsiausių XX amžiaus menininkų, apdovanotų Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.
Būtent 2022 m. gruodžio 24 d. J. Mekui sukaks 100 metų, tuomet gimė avangardinio kino kūrėjas ir kino kritikas, rašytojas, poetas J. Mekas. Jis yra vienas esmingiausių kine, poezijoje, prozoje, kūręs tokį savitą lietuvio kodą.
Įvertinant kūrybą, svarbią kaip pasaulinės kultūros indėlį, ir akcentuojant tai, kad J. Meko pasiekimai avangardiniame kine ir literatūrinėje kūryboje formavo mūsų visuomenės istorinę savimonę ir skatino neprarasti lietuviškumo, garsino Lietuvos vardą visame pasaulyje, siūlau pritarti 2022 metus nominuoti J. Meko vardu.
PIRMININKĖ. Jūsų nori paklausti trys kolegos. Pirmasis – V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (MSNG). Ačiū puikiai pristačiusiai pateikėjai. 10 balų. Mums, kaip biržiečiams, nereikia tiek pinigų, reikia dvasinio palaikymo, ką ir gali padaryti Seimas. Mes Biržuose jau ruošiame J. Meko studijų centrą su asmeniniu menininko archyvu. Sūnus yra perėmęs tą visą patronavimą ir tęsia savo tėčio darbus. Kaip gerbiama Paulė minėjo, bus šimtmetis, gruodžio mėnesį bus šimtmetis. Aš manau, jau būsime pripratę, išbridę iš kovido ir kitų vargų.
Man atrodo, nereikia kirstis su kitais – krepšinio ar ką… Kiekvienam yra savo, kaip ir visuose renginiuose: vieni mūsų piliečiai eina į vienus renginius, kiti į kitus renginius eina. Turi būti mūsų šalyje Lietuvoje platus meniu. Aš palaikau ir kviečiu visus kolegas dėl J. Meko atminimo palaikyti ir P. Kuzmickienę, kuri šauniai pristatė, kad mes turime būti vieningi ir dirbti vardan šios Lietuvos. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū kolegai. Čia turbūt labiau palaikymas buvo. A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiama kolege, aš dabar esu sutrikęs – nepasiūliau nieko iš Pasvalio, jokio žmogaus, kad būtų paskelbti jo metai, bet čia juokauju. Paprastai jūsų komisija, kurios pirmininke jūs dabar tapote, svarsto šiuos klausimus ir teikia siūlymus. Akivaizdu, kad visiems svarstomiems 10 ar 12 siūlymų šiandien nebus pritarta. Kuriuos 2022 metus, be J. Meko, jūs daugiau būtumėte, kaip pirmininkė, linkusi pripažinti kokiais metais, nes, kaip sakiau, dabar svarstome gal 12? Akivaizdu, kad neišeis paskelbti tiek daug metų. Koks jūsų prioritetas būtų kaip komisijos pirmininkės?
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Kolega, klastingas jūsų klausimas, bet vis dėlto, jeigu įdėmiai klausėtės, tikrai visa tai, ką šiandien girdėjome, man atrodo, verta pritarimo ir jūsų balso. Tikrai nesijaudinkime. Metuose daug dienų, turėsime gerų galimybių atminti išties prasmingus įvykius, žmones, įvertinti jų pasiekimus.
PIRMININKĖ. Dėkui. S. Tumėnas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiama pranešėja, man smagu buvo tokį atsinaujinusį V. Valkiūną matyti, nes jis tiesiog… Ko gero, jis turėjo čia pristatyti, nes Biržų krašto žmogus, bet smagu buvo matyti, kaip jis džiaugiasi jūsų iniciatyva.
Gerbiama pranešėja, jūs, berods, buvote Vilniaus savivaldybės tarybos narė. Taip? Žinome tas istorijas su J. Mačiūno, su „Fluxus“ kolekcija, su tais dalykais J. Mekas susijęs yra. Ar tie dalykai jau yra išspręsti, ar čia irgi bus viena iš metų užduočių, kad pagaliau sutvarkytume tas problemas, kurios čia buvo su jo kolekcija ir taip toliau? Ar jau nebėra jokių problemų?
P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). Nežinau, kuo baigėsi tų dėžių vežiojimas, bet tai nebuvo susiję su Jono Meko vizualiųjų menų centru. Kiek man žinoma, tas centras tikrai aktyviai darbuojasi, matyt, kaip ir visi dabar, turi gauti kokių nors ribojimų lankymo prasme, bet, matyt, 2022 metai bus palankesni ir švęsti, ir lankyti, ir susipažinti, ką J. Mekas sukūrė.
PIRMININKĖ. Dėkui, gerbiama kolege. Nebėra norinčių paklausti. Dėl motyvų nėra užsirašiusių. Balsuosime numatytu laiku.
16.27 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ metais“ projektas Nr. XIVP-350 (pateikimas)
Toliau darbotvarkės 2-13 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ metais“ projektas Nr. XIVP-350. Prašom. Pranešėjas – P. Saudargas.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiami kolegos, siūlome 2022 metus skelbti „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ metais. Neeilinis jubiliejus, nuo kronikos leidimo pradžios 1972 m. kovo 19 d. minėsime kitais metais 50 metų jubiliejų. Turime vertinti šio istorinio įvykio reikšmę keliais turbūt aspektais. Vienas aspektas yra labai aiškiai turėti omenyje, kad „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ visa, pavadinkime, epocha ir epas sujungė mūsų partizaninį pasipriešinimą su Sąjūdžio pasipriešinimu, tai yra užpildė, kai jau buvo numalšintas ginkluotas pasipriešinimas, viskas perėjo į pogrindį, čia turbūt stipriausią poveikį darė būtent „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ leidinys, kuris ėjo net 17 metų. Nesugebėjo niekaip kagėbistai jo surasti, vienus suimdavo, žiauriai tardydavo, tačiau sugebėjo ta dvasia ir leidyba išlikti pogrindyje, iki pat nepriklausomybės ji buvo išlaikyta.
Labai gražus toks momentas, man pasakojo kažkada gerbiamas mūsų kardinolas Jo Ekscelencija S. Tamkevičius, kaip jisai grįžo iš lagerių, na, lageriuose jis ir atkentėjo už savo veiklą, taip pat ir „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ leidimą, jam jau grįžus, išlipus iš traukinio, jį pasitinka jo draugai ir įteikia trispalvę. Štai jis jau išlipa į bundančią Lietuvą, į Sąjūdžio Lietuvą. Tokios asmenybės kaip S. Tamkevičius, N. Sadūnaitė ir kiti prisidėjo tiesiogiai prie labai pavojingo ir svarbaus darbo – sujungė tą mūsų rusenančią laisvės giją iki pat šių dienų. Taigi, tikrai neeilinis, reikšmingas leidinys ir jo 50-metį, aš manau, reikia būtinai paminėti. Jeigu būtų klausimų, tai prašom.
PIRMININKĖ. Taip, jūsų nori paklausti keletas kolegų. Pirmasis – J. Urbanavičius.
J. URBANAVIČIUS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Pauliau, tikrai už tokią iniciatyvą, aš taip pat prisijungiu prie tavęs teikiant šį projektą. 2022 metus paskelbus šiais metais tikrai būtų didžiulis dalykas.
Aš noriu paklausti. Tikrai „Kronikos“ metraščiuose daug informacijos yra, galbūt galėtume, pašnekėję su Bažnyčios atstovais, padaryti gal ir kokią parodą Seime ar tiesiog visoje Lietuvoje, paskelbdami pagrindinius įvykius, kurie buvo aprašyti „Kronikos“ metraščiuose. Ačiū, Pauliau.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Labai ačiū. Iš tiesų „Kronikos“ įamžinimo ir viešinimo darbų yra, yra ir parodų jau buvę, ir aš manau, kad tikrai Seimas galėtų surengti parodą. Aš žinau, kad buvo ir tokia interaktyvi, pavadinkime, moksleiviams interaktyvi padaryta paroda, nufilmuoti įvairūs prisiminimai to paties gerbiamojo S. Tamkevičiaus, P. Plumpos, kaip jie leido tą „Kroniką“, kaip patekdavo į įvairias pavojingas situacijas. Tokie jau kaip veiksmo filmo dalykai tie pasakojimai skamba tikrai įspūdingai. Aš manau, mes tikrai turime ką papasakoti ir net jaunimą sudominti tomis istorijomis.
PIRMININKĖ. Dėkui. K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš jau kėliau mintį, kad galbūt reikėtų skelbti rezistencijos metus, kaip jūs į tai žiūrėtumėte? Man būtų labai sunku balsuoti prieš „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ metų paskelbimą, nes ir turiu čia asmeninių intencijų – mano senelis ten bendradarbiavo, aš šeimoje mačiau, kaip tai vyko, kaip jisai spausdindavo, platindavo, vežiodavo, parveždavo ar perspausdindavo rašomąja mašinėle, kurios sovietmečiu net nebuvo galima turėti, nes ji buvo nelegalus dalykas, neregistruota ir panašiai. Štai ar tikrai nereikėtų sujungti, pažymėti tą rezistencijos įvykį, ir R. Kalantą, ir „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kroniką“ į vieną šventę, į vienus metus, o ne skaidyti?
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Gal ne iki galo jūs apmąstėte šią idėją, kurią siūlote, nes mes ir taip jau turėjome ir turėsime labai reikšmingų įvairių jubiliejų. Mes minime, tam tikrų partizanų vadų metus paskelbiame, kai yra tam tikras jubiliejus, kai yra tam tikras įvykis. Lygiai taip pat ir pasipriešinimas – jisai turi įvairių epochų, įvairių asmenybių, įvairių svarbių įvykių. Tai ir partizanų mūšiai, ir partizaninis pasipriešinimas, kuris prasidėjo daug ankščiau, ir visas pogrindis, kurio pagrindinė linija buvo „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“. Man atrodo, mes turime kitais metais ypatingą jubiliejų ir tuoj 50 metų. Man atrodo, galime tikrai atskirai paminėti, o kaip tokios bendros rezistencijos mes turime įvairių jubiliejų ir datų, kurias sėkmingai minime.
PIRMININKĖ. Dėkui. K. Starkevičius.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Ačiū, Pauliau, už tikrai gerą iniciatyvą. Katalikiška „Kronika“ – tai mūsų laisvės metraštis. Tai, ką rašydavo „Kronika“, mes, kurie negalėdavome gauti arba negaudavome perskaityti, išgirsdavome per Vatikano radiją, per „Amerikos balsą“. Iš tikrųjų K. Masiulis priminė mašinėles, tai mašinėlę buvo galima nusipirkti, tačiau jos visos buvo KGB užregistruotos, čia toks patikslinimas.
Bet mano būtų pasiūlymas dėl kitų metų, tų metų, kad būtų įamžinti tie mūsų didvyriai, tuose miesteliuose ar miestuose būtų pavadintos gatvės vardais tų, kurie leido šią „Kroniką“. Tai būtų toks gyvas puslapis ir priminimas to miestelio ar miesto gyventojams, kad didvyriai gyveno būtent čia.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dėkui, tai puiki idėja. Aš manau, kad metų paskelbimu (Seimas paskelbia, Vyriausybė tvirtina tam tikrą programą) ir yra sukuriamas kontekstas jau vėliau tai bangai ristis per įvairias savivaldybes, miestelius, tų iniciatyvų gali kilti net ir be mūsų paskatinimo ir mūsų žinios. Seimas pasiunčia žinią, paskelbdamas metus. Tai tikrai tam pritarčiau.
Gerbiamas Kazimieras davė kontekstą priminti dar labai svarbų aspektą, kad tai buvo mūsų balsas į pasaulį. Pasaulis nežinojo, kas vyksta Lietuvoje, apskritai okupuotose teritorijose, kas vyksta po geležine uždanga. „Katalikų Bažnyčios Kronikos“ tiek gudrūs buvo platintojai, kad sugebėdavo išnešti į pasaulį žinią, ir pasaulio žiniasklaida skaitydavo apie represijas, apie persekiojimus, apie tai, kas vyksta, ką čia iš tikrųjų daro sovietų saugumas.
Atrodo, atsakiau į visus klausimus.
PIRMININKĖ. Ne, dar yra vienas. Kolega R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Yra vienas miestelis, kurio pavadinimas, išėmus pirmąją raidę, išeina žodis „himnas“. Tai bus miestelis Simnas. Ten būtent ir buvo pradėtas „Katalikų Bažnyčios Kronikos“ spausdinimas slaptai. Būtent altoriuje buvo slepiamos medžiagos. Gerbiamas arkivyskupas kardinolas S. Tamkevičius buvo vienas iš pradininkų, vėliau – tremtinys, grįžo sėkmingai į Lietuvą. Aš noriu jums tik palinkėti, kad Simno miestelis tais minimais metais būtų pagerbtas aukštai ir kokia nors garbės lenta ar skulptūra, nes tai patys įdomiausi istoriniai įvykiai, susiję su šia „Kronika“. Akcentuokite ir šį dalyką. Labai jums ačiū.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Labai ačiū. Bus tikrai proga Alytaus rajono savivaldybei prisiminti ir Simno miestelį tikrai išskirtinai paminėti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus. Dėl motyvų prieš nėra, už – pora kolegų. Bet, kolegos, gal galime bendru sutarimu? Tai galime ir fiksuoti tuomet, kad kitos nuomonės šiuo klausimu nėra. Tad po pateikimo pritariame.
Tuomet judame prie 2-14 klausimo. Atsiprašau, kadangi pritariame bendru sutarimu, tai pagrindinis siūlomas komitetas yra Švietimo ir mokslo, kaip papildoma – Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną. Ačiū.
16.36 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Sūduvos metais“ projektas Nr. XIVP-371 (pateikimas)
Tuomet judame toliau. 2-14 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Sūduvos metais“ projektas Nr. XIVP-371. Prašom. Pristatys A. Vyšniauskas.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Mielieji kolegos, tikrai daug svarbių šiandien metų, datų minime. Tai aš, kaip Sūduvos krašto vaikas ir ten renkamas politikas, norėčiau pasiūlyti kitais metais paminėti Sūduvos susigrąžinimo į Lietuvą, į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, 600 metų jubiliejų. Būtent 1422 m. rugsėjo 27 d. Sūduvos kraštas po ilgų kovų buvo pagaliau prijungtas prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir nuo to laiko tapo iš tikrųjų mūsų vienu iš svarbiausių valstybingumo lopšių. Ypač XIX amžiaus pabaigoje visas Tautinio Sąjūdžio branduolys, pagrindiniai, net pasakyčiau, Vasario 16-osios signatarai ir daugybė intelektualinio elito tuo metu, žmonių, kurie kūrė Lietuvos Respubliką, subrendo būtent šiame regione. Todėl tikrai labai raginčiau palaikyti. Kad palaikytumėte ne tik tie, kurie esate iš Sūduvos, bet ir dzūkai, aukštaičiai, žemaičiai ir visi kiti.
Trumpai tiek. Jeigu turite klausimų, mielai atsakysiu.
PIRMININKĖ. Taip, yra norinčių paklausti. Pirmasis – G. Surplys.
G. SURPLYS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Andriau, norėčiau paklausti, gal jau turite tiesiog kokių nors konkrečių planų ar idėjų, ką galima būtų nuveikti paskelbus tuos metus Sūduvos metais?
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Manau, kad tikrai daug iniciatyvų, nes ir ši iniciatyva ateina iš visuomenininkų mūsų regiono, Sūduvos krašto etninės globos tarybos, tai ir nevyriausybinės organizacijos planuoja. Tikrai Seime galėsime suorganizuoti, be abejo, kartu kaip to paties regiono politikai ir konferencijų, ir įvairių renginių. Šiaip aš manau, kad šis minėjimas yra labiau simbolinis. Mes kalbame apie simboliką ir šio įvykio įvertinimą. O kokių nors labai didelių pinigų ar kokių nors didelių išlaidų būtent pačiam minėjimui, palyginti su katalikų „Kronikos“ minėjimu, tikrai nėra didelio poreikio. Manau, bendromis jėgomis tikrai suorganizuosime puikų regioninį ir Seime paminėjimą.
PIRMININKĖ. Dėkui. Dar vienas Sūduvos krašto atstovas – K. Mažeika. Prašom.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Mielas kolega, iš tikrųjų iniciatyva puiki. Aišku, būtų smagu, kad būtų pasirašę visi Sūduvos krašto bičiuliai, bet jūsų, kaip sakant, teisė arba galbūt labai skubėjote, nespėjote surinkti parašų, bet nieko tokio, viskas gerai, palaikome tą iniciatyvą.
Iš tiesų minėjote, kad tas paminėjimas simbolinis, bet prisiminkime Tūkstantmečio minėjimą, simboliška ir iš tiesų turime paminklą tautai ir kalbai, kuris tikrai daug žmonių pritraukia ir visa kita. Tai galbūt nereikia tokios didelės simbolikos virš 20 metrų aukščio, galbūt ką nors kukliau, bet, manau, tikrai būtų galima kai kurias iniciatyvas įvertinti, juolab Marijampolė tikrai patrauklus miestas, turintis erdvių, kur galėtume ne vieną projektą įgyvendinti, ne tik simbolinį, bet ir kitomis prasmėmis, vienokio ar kitokio paminklo išraiška, kur, manau, visuomenininkai tikrai mielai prisidės. Iš tiesų galbūt norėčiau paraginti būti ambicingesnius, ką jūs ir siūlote Vyriausybei, kad iš tiesų būtų paieškota tos reikšmingesnės simbolikos, kad tikrai tie 600 metų nebūtų paminimi vien kažkokia paveikslų paroda Seime. Ačiū ir palaikau.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Tikrai, manau, Kęstuti, bendromis jėgomis rasime geriausius sprendimus tiek ir Vyriausybėje tą dalyką svarstant, finansavimas, pati programa ir panašiai, tiek įtraukiant nevyriausybines organizacijas ir ypač įtraukiant savivaldą, nes tradiciškai minint regioninius metus būtent savivalda daug dalyvauja, ne tik Marijampolė, Kalvarija, Vilkaviškis, Kazlų Rūda ir Šakiai taip pat.
PIRMININKĖ. Dėkui. Kęstutis atsisakė. Ačiū. Motyvai. G. Surplys – už. Kolega, ar norite kalbėti? Kalbėkite.
G. SURPLYS (LVŽSF). Ačiū, Radvile, pakalbėsiu.
Iš tikrųjų noriu paremti šitą nutarimo projektą. Melno taika prieš 600 metų, prieš 599 metų buvo tikrai svarbi ne tik dėl Sūduvos, bet ir dėl Žemaitijos likimo. Kadangi neseniai šventėme žemaičių krikštą, manau, atėjo laikas atiduoti duoklę Sūduvai ir iš tiesų yra dėl ko. Iš tikrųjų sunku būtų pervertinti ir Sūduvos krašto žmonių indėlį į Lietuvos nepriklausomybės bylą, į Lietuvos norminę lietuvių kalbą, į religijos istoriją ir taip toliau. Manau, tikrai tuos metus galėtume pažymėti ir noriu atkreipti dėmesį, kad tikrai galėtume galvoti apie didesnę ambiciją, galbūt kartu ne tik su Vyriausybe, bet ir su vietinėmis savivaldybėmis, ir su verslu, kadangi iš tikrųjų Kudirkos Naumiestis Šakių rajone, V. Kudirkos miestas, J. Jablonskio kraštas yra apverktinos būklės, įskaitant ir visus paminklus, ir objektus. Į S. Banaičio tėviškę net neįmanoma privažiuoti kaip turistui ar kaip žmogui, besidominčiam Lietuvos istorija. Pasienio keliai, kurie yra Europos Sąjungos išorinės sienos keliai, apverktinos būklės, todėl ten negalimas joks turizmas. Yra apie ką pagalvoti. Na ir galiausiai Kazlų Rūdos meras kartu su asociacija „Jaunoji Sūduva“ pradėjo kviesti Kazlų Rūdos gyventojus aukoti pinigus pastatyti paminklą mūsų Prezidentui K. Griniui. Tikrai ta prasme Sūduvos regionas nusipelnė didesnio dėmesio ir aš labai tikiuosi, kad mes kitais metais tą dėmesį visi kartu galėsime parodyti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamas Giedriau. Kęstuti, ar jūs kalbėsite, ar tiesiog norėsite, kad būtų balsuojama? (Balsai salėje) Pakalbėkite.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Kadangi paskutinis jau iš šitos serijos klausimas, aš dar pasakysiu, ką norėjau pasakyti. Na, taip, iš tikro valstiečiai per savo kadenciją nieko nepadarė, išasfaltavo ne tuos keliukus ir pastatė paminklus ne ten, kur reikia. Aš čia G. Surpliui visiškai pritariu, prastai dirbo ir prastai padirbėjo. Dabar mums teks tą klaidą taisyti paskelbus metus ir teisingai finansuoti tuos keliukus, ir ten visą pasienį išasfaltuoti. Aš irgi šitam pritariu ir tam šitie metai baisiai pasitarnaus. Aišku, dabar asfaltu klosime visa tai, ką jis nužymėjo, kitaip nieko ir nebus. Kiti regionai man nublanksta. Čia buvo sakyta – aš, kaip sūduvietis. O ką man daryti kaip žemaičiui? Kelmė nukentės mano mylimoji. Tai aš niekaip negalėsiu palaikyti.
PIRMININKĖ. Taip, išgirdome jūsų motyvus. Kadangi buvo paminėta kolegos G. Surplio pavardė, tai prašom.
G. SURPLYS (LVŽSF). Aš tik trumpai replikuosiu. Kęstuti, iš tikrųjų jūsų Kelmės rajone pastatytas didžiulis memorialas mūsų partizanams Kryžkalnyje, ir tikrai tų paminklų buvo pastatyta… (Balsas salėje) Gal suklydau, taip, Raseinių, bet arti, pasuka žmonės važiuodami į Kelmę. Bet gal jūs galėtumėte tiksliau tada ir kelius, ir paminklus, kuriuos, jūsų manymu, valstiečiai ne ten statė per savo kadenciją? Tiesiog, sakau, turime svarbų regioną. Žemaitiją jau pagerbėme, pagerbkime Sūduvą, ateis laikas Dzūkijai, ateis laikas ir Aukštaitijai.
PIRMININKĖ. Ačiū už viltingą pasakymą. Balsuosime dėl šio klausimo numatytu metu.
16.45 val.
Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 2, 4, 7 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-5174(2) (priėmimas)
Dabar darbotvarkės 2-15 klausimas – Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-5174. Prašau pranešėją A. Vyšniauską į tribūną.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Iš tikrųjų turime ganėtinai daug pasiūlymų, kurie buvo svarstyti komitete po svarstymo. Tai būtų labai šaunu juos apsvarstyti ir priimti arba atmesti. Aš nežinau, dabar man eiti…
PIRMININKĖ. Gerbiamas pranešėjau ir pataisos autoriau, pateikite savo pasiūlymą dėl 1 straipsnio.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Dabar aš ar I. Pakarklytė pirma bus? Aš.
Dėl 1 straipsnio pasiūlymas yra labai paprastas. Šita 1 straipsnio dalis reglamentuoja gyvūnų suluošinimo sąvoką, atitinkamai mes tiesiog dar papildome ir pataisome po svarstymo šiek tiek pačią sąvoką, nes gavome, rodos, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pasiūlymų dėl terminologijos. Tai yra gana techninis dalykas. Kviečiu pritarti.
PIRMININKĖ. Matau, dėl vedimo tvarkos – T. Tomilinas. Prašau.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiama posėdžio pirmininke, gerbiami kolegos, iš tiesų įstatymas labai svarbus, mes turime jį priimti, tačiau komitete iki galo nebuvo apsvarstyti visi pasiūlymai, kurie iš esmės keičia šio įstatymo formuluotes. Yra siūlomas kompromisas, kaip kompensuoti daliai žmonių tas vadinamąsias čipavimo išlaidas. Mes frakcijos vardu prašome pertraukos iki kito posėdžio.
PIRMININKĖ. Taip, bet kurioje stadijoje galima prašyti pertraukos. Čia frakcijos vardu buvo pasiūlymas, tiesa? Turime balsuoti. Prašau, kolegos, išreikšti savo preferencijas balsuojant. Kas už tai, kad būtų pertrauka iki kito posėdžio, balsuoja už, kas už tai, kad būtų tęsiamas svarstymas, tas balsuoja prieš. (Balsai salėje)
Užsiregistravo 77: už – 30, prieš – 31, susilaikė 16. Pertrauka iki kito posėdžio.
Tada judame prie darbotvarkės 2-17 klausimo – Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-251. Pranešėjas – L. Kukuraitis. Ar yra?
Prašau, A. Vyšniauskas dėl vedimo tvarkos.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Taip, dėl vedimo tvarkos. Aš tiktai, kolegos, noriu pastebėti, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcija nuosekliai vilkina Gyvūnų gerovės įstatymo priėmimą. Mes jau turime ne pirmą posėdį – pertraukos, išbraukimai iš darbotvarkių, svarstymai komitetuose ir panašiai. Yra krūva pasiūlymų, kurie vienaip ar kitaip yra apsvarstyti. Grįšime antradienį, bet man atrodo, kad reikėtų apsispręsti ir priimti. Tuo labiau turėkite omenyje, kad šio įstatymo įgyvendinamiesiems teisės aktams priimti bus likęs mėnuo – tiek gyvūnų ženklinimo taisyklėms, tiek kitiems dalykams. Kodėl jūs vilkinate, jeigu esate už gyvūnų gerovę? Priimkime šį įstatymą, ir viskas, kam jūs žaidžiate?
PIRMININKĖ. Kaip matau, T. Tomilinas – dėl vedimo tvarkos. Prašom.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, mes niekaip nuo rinkimų pabaigos negalime paaiškinti, kad opozicija yra ne tam, kad pažaistų, o tam, kad padarytų, kad jūsų sprendimai būtų kuo geresni. Mes pateikėme konkrečius siūlymus, apgalvotus, kurie tenkintų daugybės žmonių interesus, nes tai yra labai sunkus klausimas ir tikrai esminis pokytis, mes norime, kad įstatymas būtų tobulesnis, negu jis pasiūlytas dabar, todėl nekaltinkite mūsų vilkinimu – jūs komitete neapsvarstėte pataisos. Iki antradienio ji bus apsvarstyta ir tada galėsime ramiai balsuoti dėl įstatymo, todėl nereikia ant sveikos galvos perkelti savo nesveikos galvos problemų.
PIRMININKĖ. Epitetas gal ir per stiprus, leisiu sau reaguoti, bet, matau, kolegos taip pat nori pasisakyti. Dėl vedimo tvarkos – kolega V. Pranckietis. Prašom.
V. PRANCKIETIS (LSF). Norėčiau pasakyti truputį tiesos. Komitetas apsvarstė visas pataisas, kurios buvo pateiktos laiku. Kadangi dėl šių pataisų nepraėjo 48 valandų terminas, jos buvo nesvarstytos. Kolega, prašom nekaltinti mūsų neveiklumu.
PIRMININKĖ. Dėkui. Dėl vedimo tvarkos – A. Vyšniauskas.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Mieli kolegos, jeigu registruojate pataisas, tai bent jau susiskaičiuokite valandas, kada pateikti, nes būtent tokiu būdu jūs svarstote. Kas dabar įvyks, jeigu pirmadienį T. Tomilinas užregistruos dar kokią nors pataisą? Vėl procesas bus vilkinamas, vėl prašysite pertraukos, tai yra sąmoningas šio įstatymo vilkinimas.
Komitete nuo gruodžio mėnesio mes kiekviename komiteto posėdyje svarstome tą patį įstatymą ir tuos pačius pasiūlymus, kurių yra 17 ar jau 19. Turėkite šiek tiek sąžinės, nes tikrai visuomenė laukia šio įstatymo. Nematau, kad komiteto nuomonė labai stipriai, kardinaliai pasikeistų. Juk diskutavome.
PIRMININKĖ. Ačiū. T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Praeitoje kadencijoje buvusi opozicija naudojosi visomis pertraukomis ir niekada negavo moralizavimo iš mūsų pusės, kad naudojosi savo, kaip opozicijos, teise. Todėl aš jūsų prašau nemoralizuoti, aš pasisakau už šitą įstatymą, aš norėčiau, kad jis būtų tobulesnis, aš naudojuosi savo, kaip opozicijos nario, teise ir aš jūsų prašau tiesiog leisti Seimui normaliai dirbti, iki galo padaryti darbą gerai, apsvarstyti visas pataisas. Atsiprašau, taip, jūs teisūs, mes pavėlavome registruoti paskutinę pataisą, todėl mes ir siūlome, prašome jūsų apsvarstyti klausimą antradienį.
PIRMININKĖ. Ačiū. Matau, dėl vedimo tvarkos turbūt kolegė O. Leiputė nori. Prašom.
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Mieli kolegos, iš tikrųjų negalima tiek kartų atidėti ir tempti šio įstatymo pataisų priėmimo. Suprantama, įstatymo pataisos nėra tobulos, ne visoms buvo pritarta, bet tiek nevyriausybininkai laukia sprendimų, tiek gyvūnų mylėtojai, reikia pagaliau priimti sprendimą. Mes juk galėsime ir toliau tobulinti, jeigu bus poreikis. Tas tempimas tikrai ne į naudą ir pasitikėjimo Seimu neaugina.
PIRMININKĖ. Dėkui. Paskutinis – K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke, už jūsų kantrybę. Iš tiesų, kolegos, tikrai nėra noro stabdyti ar dar kaip nors trikdyti. Yra viena esminė pataisa, kuriai mes visi pritariame, dėl socialinių grupių, socialiai remtinų žmonių, kuriems tikrai reikės pagalbos, ir tos sumaišties mes tikrai nenorime, kad paskui visos strėlės kryptų būtent į jūsų pusę. Tikrai su visa pagarba prašome šią pataisą apsvarstyti ir antradienį priimti sprendimus, mes tikrai…
16.54 val.
Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo Nr. XI-2411 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-251 (pateikimas)
PIRMININKĖ. Ačiū. Judame toliau. Mano paskelbtas klausimas – Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo projektas Nr. XIVP-251. Kadangi L. Kukuraičio nėra, kviečiu kolegę L. Nagienę. (Balsai salėje) Atsiprašau, jūs sutarkite tuomet. Kolegė L. Nagienė. Prašom. (Šurmulys salėje)
L. NAGIENĖ (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamieji Seimo nariai, iš tikrųjų tai labai nedidelis pakeitimas. Visą laiką iki šiol už paslaugų kvitų blankų gamybą ir pardavimą buvo atsakinga Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba. Ši funkcija yra perduodama konkrečiai valstybinei įmonei Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui, nes ta funkcija yra tikrai nebūdinga socialiniam draudimui. Socialinis draudimas atliks administravimo funkcijas, taip pat sveikatos draudimo… surinkimą ir administruos tai, kas jiems yra privalu. Toks yra nedidelis pakeitimas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūsų nori paklausti pora kolegų. Pirmasis – E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiama pranešėja, jeigu veikia sistema, tai kam iš tiesų ją keisti. Čia kaip tik, kuriant tą įstatymą, buvo ilgai galvota, kaip padaryti, kad žmonėms, kurie naudojasi ta paslauga, būtų patogiau. „Sodra“ skyrė, viskas aišku, kur žmonės iki šiol eidavo, turbūt ten jie ir eitų. Aš abejoju, ar pasiekiamumas tų paslaugų kvitų būtų kur kas patogesnis per jūsų siūlomą instituciją, kuri susijusi su žemės ūkiu tiesiogiai, bet ji sunkiau prieinama. Kodėl jūs siūlote keisti į nepatogesnį variantą? Aš suprantu, kad „Sodra“ nori atsisakyti kai kurių kaštų, bet vis tiek tai yra valstybės pinigai.
L. NAGIENĖ (LVŽSF). Bet ta funkcija yra tikrai ne „Sodrai“, ji tikrai neturėtų atlikti funkcijų, kurios jai nepriklauso. Realiai tiems, kurie išims kvitus, tikrai niekas nepasunkės. Vienodai, duomenys ateis elektroniniu būdu, duomenys pakraunami, administruos tai, kas privalu. Jie žino, kur sveikatos draudimo įmokas reikės mokėti. Ten yra susiję tik su sveikatos draudimu. Aš čia nematau didelės problemos, tai yra tikrai ne socialinio draudimo funkcija.
PIRMININKĖ. Dėkui. Ir J. Urbanavičius.
J. URBANAVIČIUS (TS-LKDF). Ačiū. Norėjau paklausti. Iš tikrųjų ši tema be galo svarbi, tikrai, kiek žinau, daug naudojasi ir institucijų tais kvitais. Gal jūs žinote, kokia apimtimi iš viso naudojasi Lietuvos mastu, gal tokią informaciją netyčia turite? Ačiū.
L. NAGIENĖ (LVŽSF). Dabar tikrai neatsakysiu, bet jeigu jūs sakote, kad daug, tai tikrai nėra labai daug, tikrai nėra didelis procentas, labai nedidelis procentas naudojasi kvitais. Dabar net ir, mačiau, kitas variantas yra pailginti dienų laikotarpį. Tikrai nėra didelis procentas.
PIRMININKĖ. Dėkui. Man rodos, jūs atsakėte į visus klausimus. Dėl vedimo tvarkos – E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Dėl vedimo tvarkos. Gal jūs, kaip posėdžio pirmininkė, galite pasakyti? Darbotvarkėje yra du klausimai – 2-16 ir 2-17. Vienas – projektas Nr. XIVP-60, kitas – projektas Nr. XIVP-251. Autoriai šiek tiek skiriasi, turinys toks pats. Aš buvau užsirašęs dėl 2-16 klausimo, jūs man nesuteikėte žodžio, na, bala nematė. Bet kuo skiriasi šie projektai ir kodėl darbotvarkėje įrašyti du projektai?
PIRMININKĖ. Apgailestauju, tiesiog 2-16 klausimas, kaip jūs ir sakote, identiškas, jis buvo atsiimtas, dėl to iš karto perėjau prie kito. Bet gal nieko tokio, turėsite progos dalyvauti diskusijoje kitose stadijose.
Dėl motyvų yra užsirašiusių už ir prieš. Pirmasis už – T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, šis įstatymas ne veltui taip lengvai pateko į darbotvarkę, nes tikriausiai instituciniu lygmeniu jau yra gana akivaizdus sutarimas tarp institucijų, kad reikia šitą sprendimą daryti, nėra prieštaravimo. Aš galėčiau atsakyti, yra apie 1,5 tūkst. paslaugų… aš patikslinu tą skaičių – 1,5 tūkst. draudėjų, kurie gauna paslaugas pagal paslaugų kvitus. Per metus yra apie 20 tūkst. asmenų, teikusių paslaugas nors vieną dieną. Tai nėra labai didelis skaičius. Būtent tas paslaugos specifiškumas, susijęs su konkrečia sritimi, ir skatina mane labai pozityviai žiūrėti į pokyčius šioje srityje. Aš manau, gerai, kad išgrynina savo funkcijas „Sodra“ ir paslaugų kvito administravimas yra perduodamas Žemės ūkio ministerijos pavaldumo įstaigai. Manau, kad diskusija dėl paslaugų kvito išplėtimo yra kitų diskusijų objektas, bet čia didelio prieštaravimo tikrai, manau, neturėtų kilti. Tiesiog siūlau balsuoti už.
PIRMININKĖ. Dėkui. Motyvai prieš – E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Aišku, turbūt komitetas apsvarstys ir nuspręs, kaip ten iš tikrųjų turėtų būti, bet kažkaip nebuvo girdėti. Aš visada girdėjau tik vieną dalyką, kad Socialinio draudimo fondo pusė norėjo atsisakyti šios funkcijos, neva ne jų funkcija, ir galbūt apskritai atsisakyti tos sistemos, kuri buvo ganėtinai gerai veikianti, nes išspręsdavo ūkininkams nemažai problemų, ypač su sezoniniais darbais, kuomet reikia žmogų pasikviesti vienai ar dviem dienoms, nes trečią dieną jau nežinai, koks bus oras, pavyzdžiui, skinant vaisius ir taip toliau.
Aišku, linkiu komitetui teisingai nuspręsti. Jeigu yra susitarimai, tai, savaime suprantama, bus paprasčiau. Bet jeigu nėra susitarimų, aš tikrai abejoju pakeitimais, kurie nėra svarbūs ir būtini, vien dėl to, kad reikia keisti ir apsunkinti žmonėms galbūt gyvenimą. Aš susilaikau.
PIRMININKĖ. Dėkui. Motyvai išsakyti. Kadangi nuomonės išsiskyrė, balsuosime numatytu metu jau visai netrukus.
17.01 val.
Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo Nr. XI-2411 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-295 (pateikimas)
Bet prieš tai dar vienas darbotvarkės klausimas – 2-18 klausimas – Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-295. Pranešėjas – E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Irgi to paties įstatymo pakeitimas. Esu teikęs tą pakeitimą 2017 metais, po pateikimo buvo pritarta, po to po svarstymo atmesta. Man atrodo, tai yra labai prasmingas galiojantis įstatymas, sudarantis galimybę įdarbinti dažniausiai kaime gyvenančius žmones, dažniausiai be darbo esančius žmones, sudarant galimybę ūkininkui gauti paslaugas ir sudarant galimybę suteikti darbo užmokestį paslaugų teikėjui, tai yra tam bedarbiui, iš esmės sumokant už jį 9 % įmokų „Sodrai“. Tai praktika, kuri tęsiasi nuo 2013 m. sausio 1 d., ji yra pasiteisinusi ir girdžiu pritarimus tai praktikai.
Su ūkininkais kalbantis girdėti tokie dalykai, kodėl tik 60 dienų? Gal galima ilgiau išdėstyti per sezoną? Sezono metu gal reikia 90 dienų pasitelkti tokį darbininką, apmokant jam darbo užmokestį. Noriu priminti, kad jeigu viršija 1 tūkst. 750 eurų bendras darbo užmokestis, pradedamas mokėti gyventojų pajamų mokestis, o šiaip mokama 9 % įmokų „Sodrai“.
Esamame įstatyme pasakyta, kad tik 60 dienų. Mano siūlymas – iki 90 dienų. O jeigu tas asmuo, kaimo gyventojas, dažniausiai kaimo gyventojas, teikia paslaugas ne vienam, o dviem ar keliems ūkininkams, dabar jis galėtų 90 dienų per metus dirbti, tai mano siūlymas – 120 dienų.
Noriu pasakyti, kad Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija atliko monitoringą, atliko tam tikrą auditą, kaip vyksta tas procesas, ar nėra piktnaudžiavimo, kad, pavyzdžiui, pagal darbo sutartis dirbantis žmogus, kuris darbdaviui kainuoja brangiai, staiga apiforminamas ir pradeda dirbti pagal talkų kvitą. Tokios rizikos Socialinės apsaugos ministerija nenustatė. Tai būtų tikrai bloga praktika, kad jeigu dirba Petras Petraitis, atsiprašau, pagal darbo sutartį pas ūkininką, tai ūkininkas performuoja, tą darbo sutartį nutraukia ir pradeda tą žmogų įdarbinti pagal talkų kvitus. Tokios praktikos nenustatyta. Galbūt pavieniai atvejai, aš negaliu garantuoti. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija konstatavo, kad įstatymas funkcionuoja, neiškraipo darbo rinkos pagal darbo sutartis, neatsiranda pakaitalas tokių talkų kvitų pavidalu, todėl yra tikslinga, mano manymu, sudaryti galimybę ilgesniam laikui įdarbinti dažniausiai kaime gyvenančius, dažniausiai darbo neturinčius žmones. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkui. Jūsų nori paklausti kolegos. Pirmasis – E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas kolega, iš tiesų yra atvirkštinis variantas, kuomet žmones priima trumpam, po to pamato, kad geras žmogus, ir paprasčiausiai įdarbina ir pasilieka ilgesniam laikui. Iš tikrųjų įstatymas veikia, ir gerai veikia. Tačiau ar nebijote tampyti, kaip sakoma, liūto už ūsų? Mes taip pat buvome sugalvoję praplėsti tas funkcijas, bet pamatėme, kad gali išvirsti viskas į blogą pusę. Iš tikrųjų tas keitimas gali būti ir, štai A. Sysas pasisakys, į kitą pusę. Ačiū.
E. GENTVILAS (LSF). Lietuvoje liūtai negyvena, vienas dalykas, todėl bijoti tikrai nebijau. Antras dalykas, ši praktika yra išplėsta į kitus įstatymus, yra išplėsta praktika namų tvarkymo paslaugoms teikti pagal talkos kvitus, vaikų auklių ar priežiūros paslaugoms teikti pagal talkų kvitus. Matyt, tai yra pasiteisinusi praktika.
Aš žinau pono A. Syso skirtingą nuomonę, nuolat kartojamą, natūralus gal ir pasaulėžiūros skirtumas, tai aš manau, kad čia mes nekeičiame nieko iš esmės, o tik įvertiname. Darbų sezonas kaime, lietuviškame kaime, na, realiai užtrunka penkis, šešis mėnesius. Tai kodėl mes sudarome galimybę tik du mėnesius įdarbinti, sudarykime galimybę tris mėnesius įdarbinti.
PIRMININKĖ. Kitas klausiantysis – G. Paluckas.
G. PALUCKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiamas kolega, mes galbūt skirtingai suprantame terminiją. Žodis „įdarbinti“ paprastai siejamas su visu socialinių garantijų paketu. Tai šiuo atveju mes, matyt, kalbame apie tam tikrą galimybę dirbti iš dalies gaunant socialines garantijas. Todėl nenustebkite, jeigu mūsų nuomonės šiuo klausimu gali būti skirtingos.
Iš tikrųjų A. Sysas nėra vienintelis socialdemokratas, manantis, kad būtent tokio žanro arba tokių darbo santykių, kurie yra nevisaverčiai, plėtra yra ydinga praktika. Dėl šios priežasties mes tikrai skatiname normalių darbo sutarčių sudarymą, tai kaime irgi nėra svetima ar kokia nors anomalija, atitinkamai sukuriant geras darbo sąlygas, visas socialines garantijas, nes aš tikrai nemanau, kad kaimo žmonės kuo nors skiriasi nuo miesto žmonių, ir darbo pobūdis tikrai neturėtų išskirti jų socialinių garantijų užtikrinimo fone.
Labai ačiū. Čia toks ir klausimas. Ar jūs manote, kad turėtų būti tas skirtumas?
E. GENTVILAS (LSF). Ačiū. Tai štai kaimas, miestas, aš čia kalbu daugiausia apie kaimą, nes šio įstatymo pataisos, bet aš jau minėjau, kad vaikų priežiūros ar namų tvarkymo paslaugos, na, didesne dalimi turbūt vis dėlto mieste. Taigi yra išplėsta.
Antras dalykas, aš visiškai sutinku, kad tai nėra visiškai visas socialinių garantijų ar mokestinių prievolių paketas, bet įvairovė darbo rinkos yra labai skatintina. Nebūtinai visi turi dirbti kaip uabai, ir čia įmonių įvairovė, nebūtinai visi turi dirbti pagal vienodas, bendras darbo sutartis. Ir įstatymų leidėjas 2012 metais priėmė tą paįvairinimą, kuriam aš labai pritariu, nors tada nebuvau, kaip ir tamsta, nebuvome Seimo nariai. Taigi įdarbinimo galimybių paįvairinimas, mano manymu, yra didelis privalumas.
PIRMININKĖ. Dėkui. A. Sysas nori paklausti.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas kolega, didžiai gerbiamas kolega, turiu jus nuvilti, nei auklių, nei namų tvarkyti negalima pagal kvitus, nes šis įstatymas, apie kurį minėjo E. Pupinis, nebuvo priimtas praeitoje kadencijoje. Tai vienas dalykas.
Antras. Jūs teisingai pastebėjote datą – 2013 metai, bet 2018 metais buvo priimtas naujas Darbo kodekso įstatymas su devyniomis naujomis darbo rūšimis, kur galima sudaryti tą pačią darbo sutartį vienam mėnesiui, bet mokėti ir socialinio draudimo mokestį, ir sveikatos įmoką, mokėti gyventojų pajamų mokestį, nes šie žmonės yra draudžiami tik sveikatos draudimu. Tai kodėl jūs siūlote toliau pakabinti šiuos žmones kitiems mokesčių mokėtojams išlaikyti? Jeigu jie turi mažas pajamas, jie kreipiasi socialinės pagalbos ir visi mokesčių mokėtojai jiems moka įvairias subsidijas, socialines pašalpas ir kitus dalykus.
E. GENTVILAS (LSF). Ačiū, gerbiamasis, bet klausimas tikrai ne man. Darbo kodeksas buvo reformuotas 2018 metais, bet jo esmę 2016 metais priėmė socialdemokratų Vyriausybė, kai jūs buvote Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas. Dėl to Darbo kodekso ir rinkimų rezultatai tokie, kiek prisimename, buvo. Bet priimdami naujos redakcijos Darbo kodeksą jūs, gerbiami socialdemokratai, nepasiūlėte naikinti šio įstatymo. Tai būkite malonūs, nepriekaištaukite man, kad aš siūlau patobulinti galiojantį, jūsų valia paliktą galioti įstatymą taip, kaip aš įsivaizduoju. Nepriekaištaukite, kodėl galioja tas įstatymas. Jūs galėjote Darbo kodeksą priimdami panaikinti tokią galimybę, bet jūs jos nenaikinote kažkodėl.
PIRMININKĖ. Klausia K. Starkevičius.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Taip, aš iš tikrųjų palaikau dienų išplėtimą ir kartu galiu patikslinti, nes šį įstatymą dėl 60 dienų mes su E. Pupiniu pateikėme dar 2008–2012 metais ir buvo įsigaliojimas nuo 2012 metų. Buvo bandomasis laikotarpis iki 2016 metų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ekspertai įvertino kaip puikų projektą, nes galima įvesti naujus žmones į rinką, nes čia ateina dirbti tie, kurie tiesiog gal daugiau kaip tas tris dienas neišdirbtų kai kurie, o kiti atėję pamato normalias darbo sąlygas ir įsidarbina. Čia yra tokia kaip savotiška pagalba, nes jiems neatskaitoma… Iš tikrųjų darbdavys sumoka 9 % ir jie vėl toliau gali toje darbo biržoje stovėti, nes jie kitaip visiškai nelegaliai dirbtų. Čia yra būdas legalizuoti darbą ir įtraukti žmones į tolimesnę veiklą. Jūs esate teisingame kelyje. Galbūt būtų tikslinga dar išplėsti šitą paslaugą kaip kitose šalyse, namų tvarkytojoms kažką tokio padaryti, kad irgi galėtų pagal šitą pavyzdį, kuris pasiteisino, tokiu būdu įeiti į darbo rinką. Vienu žodžiu, išplėsti šitą sąrašą.
E. GENTVILAS (LSF). Matai, gerbiamas Kazy, galvojau, kad kol mes buvome opozicijoje, valdantieji priėmė protingus išplėtimo variantus. Pasirodo, nepriėmė. O dabar priekaištauja, kodėl tik kaimo žmonėms taikoma tokia lengvata, o miesto žmonėms netaikoma. Buvo svarstomi tie dalykai, bet nebuvo, pasirodo, priimti. O aš net galvojau, kad reikia samdyti kokią nors namų tvarkytoją pagal talkos kvitus. Pasirodo, negalima.
PIRMININKĖ. Ir paskutinioji šiuo klausimu klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (LVŽSF). Žinote, teko… Ačiū, gerbiama pirmininke. Pranešėjui tikrai klausimas paprastas. Realiai galiu pasakyti: teko sutikti ne vieną žmogų, kuris po to ateina ir sako – neturiu stažo. Jūs dabar pasidomėkite, kai sueina senatvės amžius, kiek žmonių neturi būtinojo stažo. Mes, dabar pailgindami tą laikotarpį, faktiškai dar toliau jį atitoliname. Jis yra draustas tik sveikatos draudimu, jis jokių kitų socialinių garantijų neturi. Manyčiau, kad tai yra ydinga. Ar jūs nemanote, kad atsiras dar didesnė rizika tų žmonių, kad jie visiškai nebus apdrausti ir nebus būtinojo stažo, kai reikės eiti į senatvės pensiją?
E. GENTVILAS (LSF). Taip, kaip jūs pateikėte, turėčiau linksėti galva. Dabar tiktai klausimas toks: alternatyva šitokiam įdarbinimui yra? Kas yra alternatyva? Arba visiška bedarbystė, kas, mano manymu, kartais taip ir atsitinka. Iš bedarbystės priima tokiam laikinam daliniam įdarbinimui. Kaip jūs sakote, tai alternatyva šitokiam laikinam įdarbinimui yra pilnavertė darbo sutartis. Praktika rodo, kad didžiąja dalimi nedarbo sutartys pakeičiamos į darbą pagal talkos kvitus, tačiau bedarbio statusas pakeičiamas į tai. Todėl aš vadovaujuosi Socialinių reikalų ir darbo ministerijos atliktu monitoringu ir aš nedrįstu sakyti, kad tas monitoringas patvirtintų jūsų teiginį, kad alternatyva yra pilnavertė darbo sutartis. Ne, alternatyva yra bedarbystė. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkui. Jūs atsakėte į visus klausimus. Yra motyvų už ir prieš. Už – E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos, turbūt komitetas nuspręs, ar reikia ilginti, ar ne, tačiau pats motyvas turbūt buvo ne visai suprastas. Iš tikrųjų žmonės yra priimami trumpalaikiams darbams. Kokia buvo problema? Kai ūkininkams reikia, pavyzdžiui, trumpalaikiams darbams arba, tarkim, jis neprognozuoja oro sąlygų skinant vaisius ar panašiai, jis asmenis gali pasikviesti į talką vienai dienai, dviem dienoms ir todėl jis niekada nesudarinėdavo tų sutarčių. Paprasčiausiai ateidavo į talką žmonės be jokio draudimo, be nieko. Iš tikrųjų tada būdavo maždaug tokia situacija: 20 žmonių dirba sode, skina vaisius, vienas tupi virš sodo tam, kad žiūrėtų, ar neateina inspektorius. Jeigu ateina inspektorius, visi išsilaksto po laukus. Tai buvo tiesiog juokinga.
Buvo rastas sprendimas, kad būtų galima civilizuotai sukurti sistemą pagal paslaugų kvitus, kai žmogus ateina, tą dieną gauna kvitą, arba per informacinę sistemą pranešama, kad jis pas žmogų dirba, ir tokiu būdu tos talkos buvo legalios. Tai nėra sisteminis dalykas, tai paprasčiausiai trumpalaikis. Kai kur, aišku, galbūt ir ilgiau pakviesdavo padirbti žmogų, kai pamatydavo, kad tikrai sąžiningai, gerai žmogus dirba, jį pasilikdavo ilgesniam darbui. Iš tikrųjų ta sistema veikia ir turi galioti. Dėl tos sistemos ilgumo, kiek galima būtų žmogų įdarbinti, tikrai pagalvos komitetas. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkui. Motyvai prieš – A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, blogai, kad jūs neklausote tų žmonių, kurie dirbo šitoje srityje ir dalykus matė realiai. Taip, kažkas išlošia, ir išlošia dažniausiai ūkininkai. Tie žmonės, kurie dirba pagal kvitus, pralošia. Teisingai buvo pasakyta, kaimas liks be valstybinio socialinio draudimo pensijų, jeigu didžiąją dalį savo gyvenimo dirbs pagal kvitus, nes už kvitus socialinis draudimas nemokamas. Ir kuo ilgiau jūs ruošiatės ilginti, tuo prasčiau šitiems žmonėms.
Ne veltui aš paminėjau skirtingas datas. Taip, aš buvau komiteto pirmininkas, kai buvo priimta kvitų sistema, kuri buvo taikoma akmenų rinkimui pavasarį ir obuolių skynimui rudenį. Šiandien, kai jūs pasižiūrėsite į veiklų rūšis, jų yra 198 – visas miškininkystės ūkis, visa žemdirbystė perėjo į kvitų sistemą. Na, neužmerkite akių! Šitie žmonės buvo paleisti pagal darbo sutartis, nutrauktos sutartys ir jiems kartkartėmis pagal kvitus sumokama. Ar to mes siekiame?
Aš manau, mes siekiame, kad Lietuvos žmonės dalyvautų sistemoje ir gautų socialinį draudimą ir kitus draudimus. Aš manau, jūs einate pirmiausia prieš tuos žmones, duodami uždirbti 50, 100 ar 200 eurų, bet jie lieka toliau kitų žmonių išlaikomi, nes visas socialines išmokas, socialinės šalpos pensiją mums visiems kartu teks mokėti šitiems žmonėms. Nedarykime tokių žingsnių. Patikėkite, paklausinėkite užimtumo tarnybų. Jie ir nelabai nori dirbti, nes jie iš dalies dirba nelegaliai.
Dabar apie monitoringą. Vakar kaip tik komitetas darė Darbo kodekso monitoringą ir darbo rinkos.
PIRMININKĖ. Kolega, laikas, trumpinkite.
A. SYSAS (LSDPF). Siūlau nepritarti.
PIRMININKĖ. Supratome. Ačiū. Motyvai išsakyti, nuomonės išsiskyrė. Balsuosime numatytu laiku, kuris jau visiškai netrukus. Kviečiu, kolegos, užimti savo vietas, pradėsime balsavimą.
17.18 val.
Seimo nutarimo „Dėl Agnetos Skardžiuvienės atleidimo iš Lietuvos Respublikos lygių galimybių kontrolieriaus pareigų“ projektas Nr. XIVP-356 (priėmimo tęsinys)
Kadangi yra vienas priėmimas, tai pradėsime nuo rezervinio 1 klausimo – Seimo nutarimo „Dėl Agnetos Skardžiuvienės atleidimo iš Lietuvos Respublikos lygių galimybių kontrolieriaus pareigų“ projekto Nr. XIVP-356. Taigi balsuojame.
Šio nutarimo priėmimas
Užsiregistravo 99, balsavo 99: už – 90, prieš – 3, susilaikė 6. Nutarimui (projektas Nr. XIVP-356) pritarta. (Balsai salėje) Priimtas. (Gongas)
17.19 val.
Veterinarijos įstatymo Nr. I-2110 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-180 (pateikimo tęsinys)
Kitas balsavimas dėl Veterinarijos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-180. Balsavimas pradedamas.
Užsiregistravo 101 Seimo narys, balsavo 101 Seimo narys: už – 51, prieš – 22, susilaikė 28. Pritarta po pateikimo. Pagrindinis komitetas – Kaimo reikalų komitetas. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną. Galima pritarti? Yra kolegų. Prašom – E. Gentvilas dėl vedimo tvarkos.
E. GENTVILAS (LSF). Kolegos, mes labai rimtai apsvarstykime, ar tikrai kaimo reikalai čia turi būti. Žiūrėkite, iškilo klausimų, kad apskritai valstybės institucijų vadovų skyrimo tvarka galėtų būti peržiūrėta, suvienodinta ir taip toliau. Tebūnie šitokia tvarka, bet tai turi aptarti Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Čia yra valdymo klausimai, svarbiausi dalykai, jeigu mes įvedame vadybininkus. Mes dabar žiūrime: Maisto ir veterinarijos tarnyba – tai reguliavimo sfera, tad Kaimo reikalų komitetas. Klausimas yra gerokai platesnis.
PIRMININKĖ. Jūs kaip pagrindinį siūlote Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetą? Dėl vedimo tvarkos – K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Iš tiesų aš norėjau pasiūlyti kaip papildomą Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetą, o kaip pagrindinį palikti Kaimo reikalų komitetą.
PIRMININKĖ. Dėl vedimo tvarkos – A. Vyšniauskas.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Aš pritarčiau K. Mažeikos pasiūlymui: kaip pagrindinis KRK ir galėtų būti VVSK.
PIRMININKĖ. J. Jarutis.
J. JARUTIS (LVŽSF). Gerbiama posėdžio pirmininke, frakcijos vardu prašyčiau pakartoti balsavimą – vieno balso skirtumas toks nelabai aiškus.
PIRMININKĖ. Kartojama tada, kada lygu. Tikiuosi supratingumo. Gal galime fiksuoti bendru sutarimu, kad pagrindinis yra Kaimo reikalų komitetas ir papildomas VVSK. Nematau prieštaraujančių. Prašom – dėl vedimo tvarkos kolega V. Pranckietis.
V. PRANCKIETIS (LSF). Siūlyčiau Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetą palikti kaip pagrindinį – tai yra valstybės valdymo reikalas. O Kaimo reikalų komitetas, jeigu reikia profesinės patirties ir patarimo, maloniai prašom.
PIRMININKĖ. Tuomet balsuojame alternatyviai, tai yra kas už pagrindinį komitetą – Kaimo reikalų komitetą, balsuoja už, kas už VVSK, balsuoja prieš.
Užsiregistravo 104 Seimo nariai, balsavo 103 Seimo nariai: už – 73, prieš – 30. Pagrindinis komitetas – Kaimo reikalų komitetas.
17.23 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Lietuvos Valstybės Konstitucijos metais“ projektas Nr. XIVP-162 (pateikimo tęsinys)
Toliau judame prie darbotvarkės 2-5 klausimo – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Lietuvos Valstybės Konstitucijos metais“ projektas Nr. XIVP-162. Pateikimo stadija, balsavimas pradedamas.
Užsiregistravo 102 Seimo nariai, balsavo 101 Seimo narys: už – 89, prieš – 3, susilaikė 9. Pritarta po pateikimo. Pagrindinis komitetas – Švietimo ir mokslo komitetas. Papildoma – Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną.
17.24 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Jaunimo metais“ projektas Nr. XIVP-294 (pateikimo tęsinys)
Kitas klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Jaunimo metais“ projektas Nr. XIVP-294. Pateikimas. Balsuojame.
Užsiregistravo 103 Seimo nariai. Balsavo 102 Seimo nariai: už – 88, prieš – 3, susilaikė 11. Po pateikimo pritarta. Siūlomi komitetai: pagrindinis – Švietimo ir mokslo komitetas, papildoma – Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną. Ar galime pritarti? Nėra prieštaraujančių.
17.25 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Krepšinio metais“ projektas Nr. XIVP-174 (pateikimo tęsinys)
Judame toliau. Darbotvarkės 2-7 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Krepšinio metais“ projektas Nr. XIVP-174. Pateikimo stadija. Balsuojame.
Užsiregistravo 102, balsavo 100: už – 84, prieš – 2, susilaikė 14. Nevienbalsiai, bet pritarta po pateikimo stadijos projektui dėl Krepšinio metų. Siūlomi komitetai: Švietimo ir mokslo komitetas, papildoma – Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną. Nematau prieštaraujančių. Taigi tvirtiname tokią poziciją.
17.26 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Gyvūnų gerovės metais“ projektas Nr. XIVP-186 (pateikimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Gyvūnų gerovės metais“ projektas Nr. XIVP-186. Pateikimas. Balsuojame.
Užsiregistravo 103, balsavo 100: už – 66, prieš – 4, susilaikė 30. Po pateikimo pritarta. Pagrindinis komitetas – Švietimo ir mokslo komitetas. (Balsai salėje) Kol kas kaip pagrindinis yra indikuotas Švietimo ir mokslo komitetas. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną. Ar yra pageidavimų, kad būtų papildomų komitetų? Nematau. Taip ir fiksuojame.
17.27 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Lietuvos universitetų metais“ projektas Nr. XIVP-195 (pateikimo tęsinys)
Toliau kitas darbotvarkės 2-9 klausimas – Seimo nutarimo ”Dėl 2022 metų paskelbimo Lietuvos universitetų metais“ projektas Nr. XIVP-195. Pateikimas. Balsuojame.
Užsiregistravo 102, balsavo 98: už – 71, prieš – 4, susilaikė 23. Po pateikimo pritarta. Siūlomi komitetai: Švietimo ir mokslo komitetas, papildoma – Istorinės atminties komisija. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną. Nematau kitų papildymų. Tvirtiname.
17.28 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Ievos Simonaitytės metais“ projektas Nr. XIIIP-5243 (pateikimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-10 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Ievos Simonaitytės metais“ projektas Nr. XIIIP-5243. Pateikimo stadija.
Užsiregistravo 102, balsavo 99: už – 63, prieš – 6, susilaikė 30. Fiksuojame, kad po pateikimo pritarta. Pagrindinis – Švietimo ir mokslo komitetas, papildoma – Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną. Nėra kitų pasiūlymų, tuomet judame toliau.
17.29 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Pranciškaus Skorinos metais“ projektas Nr. XIVP-203 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-11 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Pranciškaus Skorinos metais“ projektas Nr. XIVP-203. Prašom balsuoti. Pateikimo stadija.
Užsiregistravo 99, balsavo 96: už – 75, prieš – 1, susilaikė 20. Po pateikimo pritarta.
Siūlomi komitetai: kaip pagrindinis – Švietimo ir mokslo komitetas, kaip papildoma – Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną.
17.30 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Jono Meko metais“ projektas Nr. XIVP-211 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-12 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Jono Meko metais“ projektas Nr. XIVP-211. Pateikimo stadija. Balsuojame.
Užsiregistravo 101, balsavo 100: už – 91, prieš – 1, susilaikė 8. Po pateikimo pritarta.
Kaip pagrindinis siūlomas Švietimo ir mokslo komitetas, papildoma komisija – Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną.
Darbotvarkės 2-13 klausimas, dėl jo pateikimo stadijoje sutarėme bendru sutarimu. Tai yra Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ metais“ projektas.
17.31 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Sūduvos metais“ projektas Nr. XIVP-371 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-14 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2022 metų paskelbimo Sūduvos metais“ projektas Nr. XIVP-371. Pateikimo stadija. Balsuojame.
Užsiregistravo 94, balsavo 93: už – 67, prieš – 5, susilaikė 21. Po pateikimo pritarta.
Pagrindinis komitetas – Švietimo ir mokslo komitetas, papildoma komisija – Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Siūloma svarstyti balandžio 20 dieną.
Nematau prieštaraujančių, vadinasi, judame toliau.
17.32 val.
Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo Nr. XI-2411 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-251 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-17 klausimas – Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo projektas Nr. XIVP-251. Pateikimo stadija. Balsuojame.
Užsiregistravo 101, balsavo 100: už – 79, prieš nėra, susilaikė 21. Po pateikimo pritarta.
Kaip pagrindinis siūlomas Kaimo reikalų komitetas. Siūloma svarstyti balandžio 27 dieną. Jeigu nėra kitų pasiūlymų dėl komitetų, tai fiksuojame šį apsisprendimą.
17.34 val.
Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo Nr. XI-2411 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-295 (pateikimo tęsinys)
Paskutinis klausimas – 2-18 – Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo projektas Nr. XIVP-295. Dar vienas pateikimas. Prašau balsuoti.
Užsiregistravo 104, balsavo 104: už – 55, prieš – 10, susilaikė 39. Pateikimo stadijoje pritarta.
Pagrindiniu komitetu siūlomas Kaimo reikalų komitetas, papildomu komitetu – Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Siūloma svarstyti balandžio 27 dieną. Nematau prieštaraujančių. Fiksuojame šią poziciją. Balsavimai baigti.
17.35 val.
Seimo narių pareiškimai
Toliau pereiname prie Seimo narių pareiškimų. Pirmasis – D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Padaryti šį pareiškimą mane įkvėpė šį rytą per Lietuvos radiją transliuotoje laidoje Prezidento patarėjos mintis, kad kas kartą vis labiau jaučia Prezidento institucija tam tikrų mūsų čia politinių partijų ir susivienijimų įtaką, ir ji vis stiprėja. V. Landsbergio laikais tai vadinta šliaužiančiu perversmu. Dabar mes vadiname kažkokia keista demokratijos forma. Šitas susivienijimas, kuris organizuoja tokius dalykus, elgiasi antikonstituciškai, antipolitiškai ir net antgamtiškai, nes jie, matote, yra labai vieningi. Jie buvo vieningi tuomet, kai buvo Lietuvos laivynas prichvatizuotas, jie buvo laimingi, vieningi „Mažeikių naftos” reikaluose, jie buvo labai vieningi „Independence“ istorijoje, o dabar jie vieningi prievartaudami žmones testuotis beprasmiais ir nepatikimais testais.
Dabar jie vieningi, jie mums šiandien parodė, kaip atrodo nepotizmas praktikoje. Taip arti nepotizmo dar nebuvau matęs, kaip šiandien pamačiau dėl to susivienijimo įtakos. Jie ištisai mums pasakoja, kad negali būti vieno iš vieno kandidato. Mes šiandien tai puikiai pamatėme, ką reiškia demokratija praktikoje.
Žinote, ko aš dabar… kokią didžiausią bėdą jie Lietuvai padarė, kad medikalizavo visą sveikatos sistemą. Ten nebeliko gydymo, tokio žodžio nebėra – ištisinis sveikatinimas. Net šie per prievartą grūdami testai taip pat vadinami sveikatos patikrinimu, kai ten sveikatos nė kvapo, ten vien nebūtos ligos ieškojimai.
Dabar aš bijau, kad bekeisdami Konstituciją, ką jie nori padaryti, mus tikrai jau įvarys į antikonstitucinę santvarką. Tai buvo Sąjūdžio laikais, mes tai puikiai matėme, dabar kartojasi. Bet Sąjūdžio laikais būdavo vadinamieji cenzoriai, tai Glavlitas, dabar yra fuckchatteriai. Sąjūdžio laikais buvo propagandininkai, dabar – influenceriai. Žodžiu, viskas labai panašiai, tik terminai pakeisti.
Aš raginu mūsų Lietuvos Prezidentą parodyti ryžtingą savo nuomonę ir priešintis visam šitam. Manau, kad nebėra nieko kito daryti – kviesti žmones kartu pasipriešinti šiam šliaužiančiam perversmui, kurį mes dabar akivaizdžiai matome. Šį visą perversmą organizuoja susivienijimas, jį reikia dabar įvardinti tiesiai šviesiai. Tai yra silkė, kurią sudaro socdemai ir liberalkonservatoriai, kurie seniai turėjo mintį Lietuvą gražiai pasidalinti. Ir tos partijos partijėlės, kurios čia, matai, kėsinasi atstovauti rinkėjams Seime, niekuomet jiems netiko. Jie čia viską tvarkys.
Aš tikrai raginu mūsų Lietuvos piliečius atverti akis ir atidžiai stebėti, kad sustabdytume šį antikonstitucinį, antipolitinį, antgamtinį perversmą, nes kai gamtoje sulimpa raudonieji su baltaisiais kraujo kūneliais, yra užkemšamos kraujagyslės ir žmogus miršta. Neduokime numirti savo valstybei. Ačiū.
PIRMININKĖ. V. Ąžuolas. Prašau jus į tribūną.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Sveiki, gerbiami kolegos. Suprantu, kad dalis jau pavargę ir nesiklauso, bet labai gerai, kad įstatymas numato, kad Seimo narių pranešimus turi transliuoti Lietuvos radijas, tai galės įsijungę Lietuvos radiją išgirsti, ką Seimo narys pasakė.
Aš irgi norėčiau pasakyti gal šiek tiek panašiai kaip Dainius, bet kitokia linkme. Antradienį valdantieji skubos tvarka priėmė prievartinį testavimą. Greitai padarėme. Prieštarauja Konstitucijai – nesvarbu, priėmėme. Aš siūlyčiau tą įstatymą būtinai pačią pirmą dieną pritaikyti Seimui. Seimo narių, kurie atsisakys testuotis arba skiepytis, neįleisti į Seimą. Jeigu tai nepadės, atimti jiems algą, o jeigu ir tai nepadės, atleisti iš darbo.
Bet yra viena bėda – Seimo nario taip lengvai neatleisi iš darbo, tikrai neatleisi. Deja, bet rinkėjai išreiškė savo valią. Tai galima jam surengti linčo teismą, morališkai jį paveikti, kad jis neatlaikytų ir atsistatydintų. Tada visi žmonės matytų puikų pavyzdį, kaip reikia tvarkytis su tokiais įstatymais, ir niekas net neišdrįstų jiems priešintis. Su tokiais prievartos įstatymais valdantieji mus nuves į šviesų rytojų. Su tuo ir sveikinu! (Plojimai)
PIRMININKĖ. V. Pranckietis. Prašau į tribūną.
V. PRANCKIETIS (LSF). Atsiprašau, kolegos, kadangi oratorius kalbėjo apie tai, apie ką aš nenorėjau girdėti, tai noriu pasakyti paprastą dalyką, kad šiandien pagal gydytojų rekomendacijas, turėdamas pakankamai antikūnų, atsisakiau skiepo. Man jie pasakė: sveikiname, jūs turite D. Kepenio imunitetą. Tegul visa Lietuva tokį ir įgyja. (Plojimai, balsai salėje)
PIRMININKĖ. Kolegos, pasisakymai baigėsi, baigėsi ir mūsų vakarinis posėdis. Matyt, registruojamės. (Balsas salėje: „Taigi balsavome.“) Maža ką, vis tiek gal norisi dar paspausti mygtuką.
Užsiregistravo 36. Kolegos, posėdis baigtas. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.