AIŠKINAMASIS RAŠTAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ATMINTINŲ DIENŲ ĮSTATYMO NR. VIII-397 1 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

 

 

1. Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai.

 

Užsienio šalių patirtis rodo, kad kai kuriose valstybėse (Lenkijoje, Estijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Italijoje, JAV, Prancūzijoje, Brazilijoje, Kanadoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje ir kt.) yra minima Senelių diena, skirta seneliams pagerbti bei ryšiams tarp kartų puoselėti.

Senelių ir anūkų ryšys – ypatingas, kitoks nei tėvų ir vaikų. Psichologai teigia, kad paprastai seneliai su anūkais bendrauja laisviau nei tėvai su savo atžalomis, o kai kurie jų net prisipažįsta anūkus mylintys labiau negu savo vaikus. Anūkai iš senelių gauna šilumos, supratimo, palaikymo.

Moksliniais tyrimais įrodyta, jog senelių ir anūkų bendravimas mažina depresijos simptomus abiem bendraujančioms pusėms, senelių įsitraukimas į anūkų ugdymą statistiškai padidina vaikų galimybes lengviau išgyventi kritinius laikotarpius, ilgina pačių senelių gyvenimą. Tyrimai rodo, kad vaikų ir paauglių, artimai bendraujančių su seneliais, savijauta paprastai yra geresnė, jie patiria mažiau emocinių problemų ir demonstruoja mažiau probleminio elgesio, o seneliams bendraujant su anūkais sudaroma galimybė gyventi energingesnį ir aktyvesnį gyvenimą, pasirūpinti šeimos darna, kartų mainais ir atsakomybe už giminę.

Specialistai pažymi, kad senelių ir anūkų santykiai vertinami kaip vieni iš svarbiausių tarp žmonių užsimezgančių ryšių, todėl, jeigu tik įmanoma, juos būtina skatinti ir branginti. Be to, glaudus kartų bendravimas teikia naudos visiems šeimos nariams.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, manytina, kad Lietuvoje taip pat svarbu kaip atmintiną dieną įteisinti Senelių dieną.

Įstatymo projekto tikslas – pagerbti senelius, siekiant stiprinti glaudų ryšį tarp atskirų kartų, puoselėti šeimos tradicijas, ugdyti bendražmogiškas vertybes, todėl siūloma papildyti Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymą ir kaip atmintiną dieną įtvirtinti Senelių dieną. Šią dieną siūloma minėti pirmąjį rugsėjo mėnesio sekmadienį.

 

2. Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai.

Seimo narė, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė, Rimantė Šalaševičiūtė.

 

3. Kaip šiuo metu yra reguliuojami įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai.

Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatyme nėra numatytos dienos seneliams paminėti.

 

4. Kokios siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų laukiama.

Kaip atmintina diena įtvirtinta Senelių diena atkreiptų visuomenės dėmesį į ryšių tarp atskirų kartų stiprinimo svarbą, prisidėtų prie pagarbos vyresnei kartai ugdymo bei glaudesnių šeimos ryšių tarp senelių ir anūkų bei visų artimųjų giminaičių puoselėjimo.

 

5. Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai (jeigu rengiant įstatymo projektą toks vertinimas turi būti atliktas ir jo rezultatai nepateikiami atskiru dokumentu), galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta.

Priėmus įstatymą, neigiamų pasekmių nenumatoma.

 

6. Kokią įtaką priimtas įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai.

Priimtas įstatymas neturės įtakos kriminogeninei situacijai ir korupcijai.

 

7. Kaip įstatymų įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir plėtrai.

Įstatymo įgyvendinimas neigiamos įtakos verslo sąlygoms ir plėtrai neturės.

 

8. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios.

Priėmus įstatymą, kitų galiojančių teisės aktų keisti ar panaikinti nereikės.

 

9. Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka.

Įstatymo projektas parengtas laikantis Valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų ir atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas.

Įstatymo projektu nėra nustatomos naujos sąvokos ir jas įvardijantys terminai.

 

10. Ar įstatymo projektas atitinka Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus.

Įstatymo projektas atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas bei Europos Sąjungos dokumentus.

 

11. Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įgyvendinamųjų teisės aktų, – kas ir kada juos turėtų priimti.

Įstatymo nuostatoms įgyvendinti nereikės priimti įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų.

 

12. Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai  einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais).

Įstatymui įgyvendinti papildomų lėšų iš valstybės (savivaldybių) biudžeto nereikės.

 

13. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados.

Įstatymo projekto rengimo metu konsultuotasi su Valstybine lietuvių kalbos komisija.

 

14. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant Europos žodyno „Eurovoc“ terminus, temas bei sritis:

Reikšminiai žodžiai: atmintina diena, seneliai, Senelių diena.

 

15. Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai.

Nėra.

 

 

 

Teikia

Seimo nariai                                                                                        Rimantė Šalaševičiūtė

 

 

                                                                                                            Irena Degutienė

 

 

                                                                                                            Aušrinė Norkienė