LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ŠVIETIMO IR MOKSLO KOMITETAS

 

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO NR. XI-242 4, 5, 17, 22, 42, 43, 44, 51, 53, 721, 80, 821 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 242 STRAIPSNIU

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-3414

 

2024-04-10 Nr. 106-P-13

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas, Komiteto pirmininko pavaduotoja Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, Komiteto nariai: Dalia Asanavičiūtė, Eugenijus Jovaiša, Laima Nagienė, Aušrinė Norkienė, Beata Pietkiewicz, Edmundas Pupinis, Edita Rudelienė, Jurgita Šiugždinienė, Vilija Targamadzė, Andrius Vyšniauskas pavaduojantis Dainių Kreivį, Švietimo ir mokslo komiteto biuro vedėja Lina Vingrytė, patarėjos Justina Paukštė, Rūta Steponėnienė, Deimantė Žegunė.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

1

(4)

 

 

(161)

 

Projekto 1 straipsnio pakeitimų esmėje brauktinas žodis „nauja“. Be to, atsižvelgiant į keičiamo Mokslo ir studijų įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 4 straipsnyje apibrėžiamų sąvokų abėcėlinį išdėstymą, keičiamo įstatymo 4 straipsnis turėtų būti pildomas ne 151, o 161 dalimi.

Pritarti

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 1 straipsnis.

Pasiūlymas: pakeisti projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„Papildyti 4 straipsnį 161 dalimi:

161. Mokslinių tyrimų infrastruktūra – priemonių, išteklių ir su jais susijusių paslaugų, reikiamų atliekant mokslinius tyrimus, visuma.““

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

2

(5)

 

(8)

 

Svarstytinas projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 5 straipsnio 8 punkto nuostatos, numatančios, kad asmuo nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu jis piktnaudžiauja alkoholiu, psichotropinėmis, narkotinėmis ar kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis, pagrįstumas ir jos praktinis įgyvendinimas. Pažymėtina, kad pats piktnaudžiavimas alkoholiu ar kitomis šiame punkte nurodytomis medžiagomis gali būti sunkiai nustatomas (o tuo labiau konstatuojamas) faktas dėl tokios veikos išimtinai vertinamojo pobūdžio požymių. Kadangi pats alkoholio ir kitų medžiagų vartojimas formaliai nėra draudžiamas (pvz., vartojimas medicinos tikslais), gali būti sunku įvertinti bei konstatuoti vartojimo ir piktnaudžiavimo skirtumą. Teisėkūroje dažniausiai pasirenkamas toks reguliavimas, pagal kurį asmeniui atsakomybę ar kitokias tam tikras neigiamas pasekmes sukelia tai, kad jis, būdamas neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, įvykdo tam tikrą veiką, arba būna neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų viešoje vietoje, taip įžeisdamas žmogaus orumą ar diskredituodamas valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos autoritetą. Taip pat pažymėtina, kad galiojančiuose įstatymuose asmens buvimas neblaiviam ar apsvaigus nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų viešoje vietoje ar tam tikrų veikų tokioje būsenoje padarymas dažniau laikomas darbo pareigų pažeidimu ar tarnybiniu nusižengimu (dažniausiai šiurkščiu), tačiau ne neatitikimą nepriekaištingos reputacijos kriterijams lemiančiu pagrindu.

Nepritarti

Straipsnio nuostatos taikomos valstybinių aukštųjų mokyklų ir institutų vadovams, kurie yra pavyzdys visuomenėje, todėl piktnaudžiavimas viešumoje alkoholiu, psichotropinėmis, narkotinėmis ar kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis netoleruotinas ir ne darbo metu

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

4

(17)

 

 

Atsižvelgiant į tai, kad kituose įstatymuose, kuriuose yra reguliuojami valstybės pareigūnų atleidimo pagrindai (pvz., Seimo 2023 m. gegužės 25 d. priimtuose Lygių galimybių įstatyme, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstatyme, Seimo kontrolierių įstatyme), yra nurodomas atleidimo pagrindas – dėl sveikatos būklės nebegali eiti pareigų, siūlytume patikslinti projekto 3 straipsniu keičiamo įstatymo 17 straipsnio 3 dalies 4 punktą, kartu paliekant galioti keičiamo įstatymo 17 straipsnio 5 dalį. Be to, siekiant teisėkūros ekonomiškumo, siūlytume kartu peržiūrėti visą keičiamo įstatymo 17 straipsnį (pvz., reikėtų patikslinti 17 straipsnio 3 dalyje nurodytus Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus įgaliojimų nutrūkimo pagrindus, juos išskiriant į dvi atskiras dalis, vienoje iš jų nustatant pagrindus, kuriais Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus įgaliojimai nutrūktų be atskiro Seimo sprendimo tą pačią dieną (pasibaigia jo kadencija ir jis neskiriamas kitai kadencijai, o paskiriamas naujas kontrolierius; jis miršta; jis Seimo ar Seimo pritarimu paskiriamas į kitas pareigas), kitoje išvardijant pagrindus, kai Seimas jį atleistų iš pareigų (jis atsistatydina; dėl sveikatos būklės nebegali eiti savo pareigų; netenka Lietuvos Respublikos pilietybės; nebeatitinka nepriekaištingos reputacijos reikalavimų; jam įsiteisėja apkaltinamasis teismo nuosprendis; teismas pripažįsta jį neveiksniu arba ribotai veiksniu tam tikroje srityje; Seimas pareiškia nepasitikėjimą juo Lietuvos Respublikos Seimo statuto nustatyta tvarka); atsisakyti 17 straipsnio 4 dalyje nustatyto teisinio reguliavimo, pagal kurį, pasibaigus įgaliojimų laikui atleidžiamas kontrolierius eina pareigas tol, kol į jo vietą paskiriamas naujas kontrolierius, nes toks reguliavimas, jeigu nėra paties asmens sutikimo, suponuoja priverstinį darbą ir riboja asmeniui, pasibaigus jo kadencijai, pasirinkti kitą darbą, tokiu būdu apribojant ir jo konstitucinę teisę pasirinkti darbą; pripažinti netekusia galios 17 straipsnio 16 dalį, kadangi kontrolieriaus kaip valstybės pareigūno darbo užmokesčio dydį nustato nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliosiantis Lietuvos Respublikos valstybės pareigūnų darbo užmokesčio įstatymas; siekiant vienodų socialinių garantijų valstybės pareigūnams nustatymo, šiame ar kitame straipsnyje numatyti išeitinių išmokų kontrolieriui mokėjimą).

Pritarti

Žiūrėto komiteto pasiūlymą Nr. 3.

 

4.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

5

(22)

2

(3)

 

Projekto 4 straipsniu keičiamo įstatymo 22 straipsnio 3 dalyje teikiama nuoroda į  Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymą. Siekiant teisėkūros ekonomiškumo, kartu turėtų būti patikslinta nuoroda į šio įstatymo pavadinimą ir keičiamo įstatymo 15 straipsnio 9 dalyje.

Pritarti

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, projektas papildomas nauju 3 straipsniu.

Pasiūlymas: pakeisti projekto 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„3 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

„9. Lietuvos mokslo tarybos valdybos nariams ir ekspertų komitetų nariams už jų darbą apmokama Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo nustatyta tvarka.““

5.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

5

(22)

3

(4)

 

Siūlytume projekto 4 straipsniu keičiamo įstatymo 22 straipsnio 4 dalį ne keisti, bet pripažinti netekusia galios. Pažymėtina, kad įstaigų vadovų–valstybės tarnautojų statusas (vadovavimas valstybės ar savivaldybės institucijai ar įstaigai, kuriai Viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka yra suteikti viešojo administravimo įgaliojimai), jų priėmimo į pareigas ir skyrimo antrai kadencijai tvarka yra įtvirtinta Valstybės tarnybos įstatyme, todėl šiame įstatyme neturėtų būti dubliuojamos specialiųjų įstatymų nuostatos. Be to, keičiamo įstatymo 22 straipsnio 4 dalies nuostata, kurioje nustatyta, kad  „direktorius konkurso būdu 5 metų kadencijai skiriamas Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka tokiu būdu, kad ne mažiau kaip pusę konkurso komisijos narių sudarytų Studijų kokybės vertinimo centro tarybos nariai“ nedera su 2024 m. sausio 1 d. įsigaliosiančio naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymo 13 straipsnio 2 dalimi, kurioje nustatyta, kad konkursus į įstaigų vadovų pareigas Vyriausybės nustatyta tvarka centralizuotai organizuoja, kandidatų į įstaigų vadovų pareigas paiešką ir jų atranką vykdo Vyriausybės įgaliota įstaiga. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Valstybės tarnybos įstatymo 10 straipsnio 4 dalyje nustatyta šio įstatymo viršenybė kitų įstatymų atžvilgiu, t. y. nustatyta, kad jeigu kiti įstatymai nustato kitokias priėmimo į valstybės tarnautojo pareigas sąlygas, taikomos Valstybės tarnybos įstatymo nuostatos.

Pritarti

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, kad straipsnis dubliuoja Valstybės tarnybos įstatymo nuostatą projekto 5 straipsnio 3 dalis pripažįstama netekusia galios.

 

Pasiūlymas: pakeisti projekto 5 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

,,3. Pripažinti netekusia galios 22 straipsnio 4 dalį.“

6.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

6

(242)

 

(3)

 

Siekiant teisinio aiškumo, o taip pat atsižvelgiant į tai, kad pati Vyriausybė formaliai savo sprendimo Mokslo, technologijų ir inovacijų taryboje kokia nors forma neaptarinės, projekto 5 straipsniu keičiamo įstatymo 242 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „prieš tai aptarus jį Mokslo, technologijų ir inovacijų tarybojeįrašytini žodžiaigavusi Mokslo, technologijų ir inovacijų tarybos išvadą“.

Pritarti

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 6 straipsniu papildomas MSĮ 242 straipsnio 3 dalis.

 

Pasiūlymas: pakeisti projekto 6 straipsniu papildomą MSĮ 242 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

„3. Sprendimą dėl Lietuvos Respublikos narystės (ar jos nutraukimo) tarptautinėse mokslinių tyrimų infrastruktūrose pagal kompetenciją priima Lietuvos Respublikos Seimas, kuomet ratifikuojamos tarptautinės sutartys ir kiti susitarimai, būtini stojant į tarptautinę mokslinių tyrimų infrastruktūrą, arba Lietuvos Respublikos Vyriausybė, kuomet tarptautinių sutarčių ir kitų susitarimų ratifikuoti stojant į tarptautinę mokslinių tyrimų infrastruktūrą nereikia, prieš tai aptarus jį Mokslo, technologijų ir inovacijų taryboje gavusi Mokslo, technologijų ir inovacijų tarybos išvadą.

7.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

7,

8,

9

(42,

43,

44)

 

1

 

(4,

1,

4,

6)

 

 

 

(2,

1,

2,

1)

Projekto 6 straipsniu keičiamo įstatymo 42 straipsnio 4 dalies 2 punkte siūloma nustatyti, kad švietimo, mokslo ir sporto ministras priima sprendimą neišduoti leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą, kai paaiškėja, kad pateikti dokumentai leidimui vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą buvo gauti apgaulės būdu ar pažeidus įstatymus. Tokia formuluotė implikuoja, kad leidimas vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą būtų neišduodamas ne dėl to, kad pateiktuose dokumentuose būtų pateikti neišsamūs ar neteisingi duomenys, kurių pagrindų leidimas yra išduodamas, o dėl to, kad šie dokumentai (nors juose pateikti duomenys yra teisingi ir pakankami) iš kompetentingų institucijų buvo gauti apgaulės būdu ar pažeidus įstatymą. Mūsų nuomone, ginčytinas toks reguliavimas, pagal kurį švietimo, mokslo ir sporto ministras leidimo išdavimo klausimą sietų ne su įstatyme nustatytų ir jo vadovaujamai ministerijai pateiktų duomenų teisingumu, o su pareiškėjo veiklos gaunant šiuos duomenis teisėtumu. Pažymėtina, kad paaiškėjus įstatymų pažeidimams, kuriuos pareiškėjas įvykdė gaunant reikalingus dokumentus, jam kiltų atitinkamuose įstatymuose (Baudžiamajame kodekse, Administracinių nusižengimų kodekse ar atitinkamuose teisinius dokumentų tam tikroje srityje išdavimo santykius reglamentuojančiuose įstatymuose) numatyta atsakomybė. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad pagal siūlomą formuluotę, leidimas galėtų būti neišduodamas tik tuo atveju, kai dokumentų gavimas apgaulės būdu ar kitaip pažeidus įstatymus būtų konstatuotas atitinkamus įgaliojimus turinčios kompetentingos institucijos sprendimu. Įvertinus tai, kas išdėstyta, galbūt tikslinga tiesiog nustatyti, kad leidimas vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą būtų neišduodamas tuo atveju, kai paaiškėtų, kad aukštoji mokykla ar užsienio valstybės aukštosios mokyklos filialas ministerijai ar kitai kompetentingai institucijai pateikė tikrovės neatitinkančius duomenis. Jeigu būtų pritarta šiai pastabai, reikėtų atitinkamai patikslinti ir keičiamo įstatymo 43 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir 44 straipsnio 4 dalies 2 punktą ir 6 dalies 1 punktą.

Pritarti

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 7 straipsniu keičiamo MSĮ 42 straipsnio 4 dalies 2 punktas.

 

Pasiūlymas: pakeisti 7 straipsniu keičiamą MSĮ 42 straipsnio 4 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) pateikti dokumentai leidimui vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą buvo gauti apgaulės būdu neatitinka tikrovės ar pažeidus pažeidžia įstatymus;“

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 8 straipsnio 1 dalį.

 

Pasiūlymas: pakeisti 8 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Švietimo, ir mokslo ir sporto ministras panaikina leidimą vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą, jeigu kai paaiškėja bent viena iš šių aplinkybių:

1) leidimas vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą buvo gautas apgaulės būdu ar pažeidus įstatymus;“

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 9 straipsniu keičiamo MSĮ 43 straipsnio 4 dalies 2 punktas.

 

Pasiūlymas: pakeisti 9 straipsniu keičiamą MSĮ 44 straipsnio 4 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) pateikti dokumentai leidimui vykdyti su studijomis susijusią veiklą buvo gauti apgaulės būdu ar pateikti pažeidus įstatymus;“

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 9 straipsniu keičiamo MSĮ 43 straipsnio 6 dalies 1 punktas.

 

Pasiūlymas: pakeisti 9 straipsniu keičiamą MSĮ 44 straipsnio 6 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) leidimas vykdyti su studijomis susijusią veiklą buvo gautas apgaulės būdu ar pažeidus įstatymus;“

8.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

8

(43)

1,2

(1,2)

 

Atsižvelgiant į siūlomų keičiamo įstatymo 43 straipsnio pakeitimų turinį, siūlytina projekto 7 straipsniu keisti ne visą 43 straipsnį (dėstant jį nauja redakcija), o tik šio straipsnio 1 dalies nuostatą iki dvitaškio ir 2 dalį.

Pritarti

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 8 straipsnis.

 

Pasiūlymas: pakeisti projekto 8 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

8 straipsnis. 43 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 43 straipsnio 1 dalies nuostatą iki dvitaškio ir ją išdėstyti taip:

1. Švietimo, ir mokslo ir sporto ministras panaikina leidimą vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą, jeigu kai paaiškėja bent viena iš šių aplinkybių:

2. Pakeisti 43 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) leidimas vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą buvo gautas apgaulės būdu ar pažeidus įstatymus;“.

3. Pakeisti 43 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Švietimo, ir mokslo ir sporto ministras per 20 darbo dienų nuo šio straipsnio 1 dalyje nurodytų aplinkybių paaiškėjimo dienos priima sprendimą panaikinti leidimą vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą ir apie tai praneša Juridinių asmenų registrui ir aukštajai mokyklai arba užsienio valstybės aukštosios mokyklos filialui. Sprendimas dėl leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą panaikinimo įsigalioja nuo jo paskelbimo Teisės aktų registre dienos, jeigu pačiame įsakyme dėl leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą panaikinimo nenumatyta vėlesnė jo įsigaliojimo data.“

9.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

12

(721)

 

(3)

 

Atsižvelgiant į tai, kad projekto 11 straipsniu keičiamo įstatymo 721 straipsnis reglamentuoja tik biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo sąlygas, keičiamo įstatymo 721 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „(juridinio asmens dalyvių susirinkimas)“ siūlome įrašyti tikslesnę formuluotę „(visuotinis dalininkų susirinkimas)“.

Pritarti

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 12 straipsnio 2 dalimi keičiamo MSĮ 721 straipsnio 3 dalis.

 

Pasiūlymas: pakeisti 12 straipsniu keičiamą MSĮ 721  straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„„3. Institutų direktorių darbo apmokėjimo dydžius (darbo užmokestį) nustato savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos vadovas (juridinio asmens dalyvių susirinkimas visuotinis dalininkų susirinkimas) arba jo (jų) įgaliotas asmuo.“

10.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

15

(80)

 

(2)

 

(5)

Projekto 12 straipsniu keičiamo įstatymo 80 straipsnio 2 dalies 5 punkto formuluotė „užsieniečiai, išskyrus šio įstatymo 82 straipsnio 7 ir 8 dalyse nurodytus asmenis, taip pat Europos Sąjungos valstybių narių, Europos Laisvosios Prekybos Asociacijos piliečiai, Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių piliečius, dirbančius ir (arba) turinčius teisę nuolat arba laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, ir jų šeimos narius“ stokoja aiškumo. Manytume, kad arba turi būti braukiami pertekliniai ir pakartotinai atitinkamą statusą turinčius užsieniečius apibrėžiantys žodžiai „Europos Laisvosios Prekybos Asociacijos piliečiai (be to, vietoj žodis „piliečiai“ turėtų būti rašomi žodžiai „valstybių piliečius“), arba žodžiai „Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių piliečius, dirbančius ir (arba) turinčius teisę nuolat arba laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje“ (jeigu siekiama nustatyti, kad Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių piliečiams nebebūtų taikomas reikalavimas dirbti ir (arba) turėti teisę nuolat arba laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje“.

Pritarti

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 15 straipsniu keičiamo MSĮ 80 straipsnio 2 dalies 5 punktas.

Pasiūlymas: pakeisti 15 straipsniu keičiamą MSĮ 80  straipsnio 2 dalies 5 punktą ir ją išdėstyti taip:

,, 4)5) užsieniečiai, išskyrus šio įstatymo 82 straipsnio 7 ir 8 dalyse nurodytus asmenis, taip pat Europos Sąjungos valstybių narių, Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių piliečius, dirbančius ir (arba) turinčius teisę nuolat arba laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, ir jų šeimos narius, kitų užsienio valstybių piliečius ir asmenis be pilietybės, turinčius teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, taip pat išskyrus kitus užsieniečius ir asmenis be pilietybės, turinčius teisę nuolat ar laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, įgijusius vidurinį išsilavinimą pagal Lietuvos vidurinio ugdymo programą, studijuojančius pagal trumposios, pirmosios pakopų ar vientisųjų studijų programą, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse ar kituose teisės aktuose įstatymuose nenustatyta kitaip.“

11.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

19

 

1

 

 

Manytina, kad projekto 14 straipsnio 1 dalyje turėtų būti numatytas įstatymo 1, o ne 2 straipsnio įsigaliojimas 2024 m. rugsėjo 1 d. (nes būtent projekto 1, 5 ir 9 straipsniuose nustatyti keičiamo įstatymo pakeitimai yra susiję tarpusavyje).

Pritarti

Žiūrėti komiteto pasiūlymą Nr. 14.

12.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

19

3

 

Projekto 14 straipsnio 3 dalyje vietoj formuluotės „Šio įstatymo 12 straipsnio“ įrašytina formuluotė „Šio įstatymo 12 straipsnyje išdėstyto Mokslo ir studijų įstatymo 80 straipsnio“.

Pritarti

Argumentai: Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą ir į poreikį ilgesnio laiko pasirengti įgyvendinamuosius teisės aktus yra tikslinamas projekto 19 straipsnis.

 

Pasiūlymas: pakleisti projekto 19 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„19 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1.     Šio įstatymo 2, 5 ir 9 1, 6, 10 straipsniai įsigalioja 2024 m. rugsėjo 1 d.

2.     Šio įstatymo 6, 7, 8  7,8,9 straipsniai įsigalioja 2024 m. lapkričio 1 d 2025 sausio 1 d.

3.     Šio įstatymo 12 straipsnio 15 straipsnyje išdėstyto Mokslo ir studijų įstatymo 80 straipsnio nuostatos taikomos asmenims, priimtiems į aukštąsias mokyklas po šio įstatymo įsigaliojimo.

4.  Švietimo, mokslo ir sporto ministras ir Lietuvos mokslo taryba iki 2024 m. liepos  1 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

5.    Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2024 m. rugsėjo lapkričio 1 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.“

13.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-12-21

13, 14, 16, 18

(753, 762, 81, 90)

 

 

 

 

(5,

3,

3,

5)

 

Siekiant teisėkūros ekonomiškumo bei atsižvelgiant į tai, kad 2024 m. gruodžio 14 d. Seimas priėmė Biudžeto sandaros įstatymo Nr. I-430 pakeitimo įstatymą, kuriame numatyta, kad yra tvirtinamas Lietuvos Respublikos tam tikrų metų biudžeto patvirtinimo įstatymas, bet ne Lietuvos Respublikos atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymas, siūlytume kartu pakeisti keičiamo įstatymo 753 straipsnio 5 dalį, 762 straipsnio 3 dalį, 81 straipsnio 3 dalį, 90 straipsnio 5 dalį. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pagal Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų, patvirtintų teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 „Dėl Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų patvirtinimo“, 140 punktą teisėkūros subjektas pirmą kartą keičiant teisės aktus dėl kitų priežasčių turi pareigą patikslinti nebeaktualias nuorodas.

Pritarus šiai pastabai, šių straipsnių įsigaliojimo data turi būti derinama su minėto įstatymo įsigaliojimo data bei atitinkamai patikslintas įstatymo projekto pavadinimas.

Pritarti

Žiūrėti komiteto pasiūlymus Nr. 9, 10, 12, 13.

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Socialinių reikalų ir darbo komitetas, 2024-03-27

 

 

 

 

Pasiūlymas: pritarti pateiktam įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam Švietimo ir mokslo komitetui jį tobulinti pagal Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas, kurioms komitetas pritarė.

 

Pritarti

 

 

 

 

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas pritarti iniciatorių pateiktam, komiteto patobulintam Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 4, 5, 17, 22, 42, 43, 44, 51, 53, 721, 80, 821, straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 242 straipsniu įstatymo projektui Nr. XIVP-3414 ir komiteto išvadoms.

 

7.2. Pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

1

(4)

 

 

(161)

 

 

Argumentai:

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 1 straipsnis.

 

Pasiūlymas: pakeisti projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„Papildyti 4 straipsnį 161 dalimi:

161. Mokslinių tyrimų infrastruktūra – priemonių, išteklių ir su jais susijusių paslaugų, reikiamų atliekant mokslinius tyrimus, visuma.““

Pritarti

 

2.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

3

(15)

 

(9)

 

N

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, projektas papildomas nauju 3 straipsniu ir jis išdėstomas taip:

 

Pasiūlymas: pakeisti projekto 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„3 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

„9. Lietuvos mokslo tarybos valdybos nariams ir ekspertų komitetų nariams už jų darbą apmokama Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo nustatyta tvarka.““

Pritarti

 

3.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

4

(17)

 

 

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas keičiamo įstatymo 17 straipsnis. Nustatomas terminas iki kada turi Lietuvos mokslo taryba pateikti kontrolieriaus kandidatūrą Seimui, suskirstoma į dvi dalis kai baigiasi kontrolieriaus įgaliojimai.  Atsisakoma tiesioginių įgaliojimų pratęsimo, kai baigiasi kadencija ir nėra paskirto naujo kontrolieriaus, taip pat atsisakoma įstatymo nuostatų dubliavimo dėl darbo užmokesčio, jį reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės pareigūnų darbo užmokesčio įstatymas. Suvienodinamos socialinės garantijos su kitais kontrolieriais. Patikslinama pavadavimo tvarka. Nustatoma, kad pasibaigus kontrolieriaus kadencijai, jam nėra ribojama galimybė dirbti mokslo ir studijų institucijose, išskyrus užimti vadovaujančias pareigas.

 

Pakeisti 17 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„17 straipsnis. Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius

1. Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius (toliau – kontrolierius) yra valstybės pareigūnas, nagrinėjantis skundus ir savo iniciatyva atliekantis tyrimus dėl galimų akademinės etikos ir su akademinės etikos nuostatų įgyvendinimu susijusių procedūrų pažeidimų (toliau šiame straipsnyje – tyrimas).

2. Kontrolierių 5 metų kadencijai skiria Seimas Lietuvos mokslo tarybos teikimu. Tas pats asmuo kontrolieriumi negali būti skiriamas daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

3. Lietuvos mokslo taryba kontrolieriaus kandidatūrą Seimui pateikia ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki kontrolieriaus kadencijos pabaigos.

43. Kontrolieriaus įgaliojimai nutrūksta, kai:

1) pasibaigia jo įgaliojimų laikas;

2) jis atsistatydina, apie tai raštu įspėjęs Seimo Pirmininką ne vėliau kaip prieš 14 darbo dienų jis Seimo ar Seimo pritarimu paskiriamas į kitas pareigas;

3) kontrolierius miršta.

4) jis nedirba dėl laikinojo nedarbingumo ilgiau kaip 120 kalendorinių dienų iš eilės arba ilgiau kaip 140 dienų per paskutinius 12 mėnesių, jeigu įstatymuose nenustatyta, kad dėl tam tikros ligos pareigos paliekamos ilgesnį laiką, arba kai kontrolierius pagal medicinos ar Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išvadą negali eiti savo pareigų;

5) dėl jo įsiteisėja apkaltinamasis teismo nuosprendis;

6) daugiau kaip pusė visų Seimo narių pareiškia nepasitikėjimą juo.

5. Kontrolierius atleidžiamas iš pareigų, kai:

1) jis atsistatydina, apie tai raštu įspėjęs Seimo Pirmininką ne vėliau kaip prieš 14 darbo dienų;

2) dėl sveikatos būklės nebegali eiti savo pareigų;

3) nebeatitinka nepriekaištingos reputacijos reikalavimų;

4) netenka Lietuvos Respublikos pilietybės;

5) teismas pripažįsta jį neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje;

6) jam įsiteisėja apkaltinamasis teismo nuosprendis;

7) Seimas pareiškia nepasitikėjimą juo Lietuvos Respublikos Seimo statuto nustatyta tvarka.

4. Šio straipsnio 3 dalies 1 punkte nustatytu atveju kontrolierius eina pareigas tol, kol į jo vietą paskiriamas naujas kontrolierius.

6. 5. Šio straipsnio 5 3 dalies 2 4 punkte nustatytu atveju klausimą dėl kontrolieriaus įgaliojimų nutraukimo Seimas sprendžia tik tada, kai yra sveikatos apsaugos ministro sudarytos gydytojų komisijos išvada.

7 6. Kontrolieriumi skiriamas nepriekaištingos reputacijos asmuo, turintis mokslo (meno) daktaro laipsnį ir vadovaujamo darbo patirties.

8 7. Kontrolieriaus pareigos nesuderinamos su jokiomis kitomis renkamomis arba skiriamomis pareigomis valstybės ir savivaldybių institucijose, taip pat su darbu kitose įstaigose, įmonėse, organizacijose. Kontrolierius negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus atlyginimą už kūrybinę veiklą ir dalyvavimą Europos Sąjungos, tarptautinių organizacijų, užsienio valstybių finansuojamuose projektuose, kurie yra susiję su akademine etika ir Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos veiklos tobulinimu ir kuriuose nedalyvauja Lietuvos mokslo ir studijų institucijose dirbantys asmenys. Šios dalies nuostatos netaikomos šio straipsnio 9 ir 10 dalyse nurodytais atvejais.

9 19. Prireikus kontrolierių pavaduoja Seimo valdybos sprendimu paskirtas asmuo, atitinkantis kontrolieriui keliamus reikalavimus. Kai kontrolierius atostogauja arba dėl kitų priežasčių (ligos, komandiruotės ir pan.) negali eiti savo pareigų, Seimo valdybos sprendimu jį pavaduoja Seimo kontrolierius arba lygių galimybių kontrolierius, arba asmuo, atitinkantis kontrolieriui keliamus reikalavimus.

10 20. Šio straipsnio 3 dalies 2, 3, 4, 5 ir 6 punktuose 4 ir 5 dalyje nustatytais atvejais tol, kol į kontrolieriaus vietą paskiriamas naujas kontrolierius, Seimas Švietimo ir mokslo komiteto teikimu gali pavesti laikinai eiti kontrolieriaus pareigas asmeniui, atitinkančiam kontrolieriui keliamus reikalavimus.

11. Pasibaigus kontrolieriaus įgaliojimų laikui, jam išmokama 2 mėnesių darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka. Kontrolieriui, atleidžiamam iš pareigų, kai jis dėl sveikatos būklės nebegali eiti savo pareigų, išmokama 3 mėnesių darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka. Kontrolieriui mirus, jo šeimai išmokama 3 mėnesių darbo užmokesčio dydžio išmoka. Šios išmokos mokamos iš Tarnybai skirtų valstybės biudžeto lėšų. Kontrolieriui atsistatydinus ar kai jam įsiteisėja apkaltinamasis teismo nuosprendis, ar kai daugiau kaip pusė visų Seimo narių pareiškia nepasitikėjimą juo, išeitinė išmoka nemokama.

12. Pasibaigus įgaliojimų laikui, kontrolieriui netaikomi Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo įstatyme nustatyti apribojimai dirbti ir jis gali eiti pareigas mokslo ir studijų institucijose, išskyrus vadovaujančias pareigas. Kontrolierius turi teisę Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka atkurti valstybės tarnautojo statusą, išskyrus atvejus, kai kontrolieriui įsiteisėja apkaltinamasis teismo nuosprendis ar kai daugiau kaip pusė visų Seimo narių pareiškia nepasitikėjimą juo.

13 8. Kontrolieriaus veikla grindžiama teisėtumo, nešališkumo, teisingumo ir viešumo principais.

14 9. Kontrolieriui teikiamame skunde turi būti nurodyta:

1) pareiškėjo vardas, pavardė (arba juridinio asmens pavadinimas) ir gyvenamosios vietos adresas (juridinio asmens buveinė);

2) duomenys apie akademinės etikos ir (arba) procedūrų pažeidimą;

3) pareiškėjo reikalavimas.

15 10. Kontrolierius skundą išnagrinėja ar tyrimą atlieka, priima sprendimą ir raštu informuoja pareiškėją ne vėliau kaip per 30 dienų nuo skundo gavimo ar tyrimo pradėjimo dienos. Dėl skundo ar tyrimo aplinkybių sudėtingumo arba dėl to, kad nagrinėjant ar tiriant skundą prireikia gauti papildomos informacijos, skundo nagrinėjimo ar tyrimo ir sprendimo priėmimo terminas gali būti pratęstas du kartus po 4 mėnesius.

16 11. Skundui dėl akademinės etikos ar procedūrų pažeidimų su studijomis susijusioje veikloje pateikti nustatomas šešių mėnesių terminas nuo skundžiamų veiksmų padarymo ar skundžiamo sprendimo priėmimo. Skundai, pateikti praėjus šiam terminui, nenagrinėjami, jeigu kontrolierius nenusprendžia kitaip, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos nuostatuose nustatyta tvarka.

1712. Išnagrinėjęs skundą arba atlikęs tyrimą, kontrolierius priima sprendimą:

1) konstatuoti akademinės etikos ir (ar) procedūrų pažeidimą;

2) įpareigoti aukštojo mokslo kvalifikaciją suteikusią ir (arba) konkursą pareigoms eiti vykdžiusią instituciją atšaukti sprendimą dėl aukštojo mokslo kvalifikacijos suteikimo ir (arba) konkurso laimėtojo;

3) kreiptis į teismą, jeigu nevykdomas šios dalies 2 punkte nurodytas kontrolieriaus įpareigojimas;

4) nenustačius pagrįstų akademinės etikos ir procedūrų pažeidimų, pripažinti skundą nepagrįstu;

5) neturint galimybės įvertinti akademinės etikos ir procedūrų pažeidimų, skundo nagrinėjimą ar tyrimą nutraukti;

6) teikti rekomendaciją imtis priemonių, kad būtų pašalinti akademinės etikos ir (ar) procedūrų pažeidimai ir (ar) jų priežastys;

7) informuoti teisėsaugos institucijas, jeigu nustatoma nusikalstamos veikos požymių.

1813. Kontrolieriaus veiklą užtikrina Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba (toliau – Tarnyba). Tarnyba yra biudžetinė įstaiga. Tarnybos vadovas yra kontrolierius. Tarnybos nuostatus tvirtina Seimas.

1914. Kontrolierius turi teisę gauti iš valstybės ir savivaldybės institucijų bei įstaigų ir organizacijų, valstybės registrų, kitų asmenų informaciją, būtiną nustatytoms funkcijoms atlikti.

2015. Kontrolierius kartą per metus, iki kovo 1 dienos, atsiskaito Seimui už praėjusius kalendorinius metus ir teikia Tarnybos veiklos ataskaitą.

16. Kontrolieriaus darbo užmokesčio dydį ir apmokėjimo sąlygas nustato Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymas.

21. 17. Kontrolierius gali atsisakyti nagrinėti skundą dėl galimų akademinės etikos ir (ar) procedūrų pažeidimų ir, informavęs pareiškėją, perduoti šį skundą atitinkamai mokslo ir studijų institucijai, jeigu dėl tų pačių galimų akademinės etikos ir procedūrų pažeidimų nebuvo kreiptasi į atitinkamą mokslo ir studijų instituciją. Jeigu skundo nagrinėjimas gali sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą, kontrolierius privalo apie tai informuoti Seimo valdybą ir pareikšti apie nusišalinimą. Tuo atveju, kai priimamas kontrolieriaus nusišalinimas ar jis nušalinamas nuo skundo nagrinėjimo, Seimo valdybos sprendimu skundui nagrinėti paskiriamas kitas kontrolierius ar akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriui keliamus reikalavimus atitinkantis asmuo, kuris nagrinėja skundą šiame įstatyme, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme ir Tarnybos nuostatuose nustatyta tvarka.

22 18. Kontrolieriaus sprendimai skelbiami Tarnybos interneto svetainėje.

23 21. Kontrolierius apie sprendime konstatuotus etikos ir (arba) procedūrų pažeidimus informuoja pareiškėją, atitinkamą mokslo ir studijų instituciją, Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, prireikus atitinkamos mokslo ir studijų institucijos steigėją ir savininko teises ir pareigas įgyvendinančią instituciją, taip pat kitus asmenis.

24 22. Mokslo ir studijų institucija per kontrolieriaus nustatytą terminą privalo pateikti kontrolieriui ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai informaciją, kokių veiksmų ėmėsi, atsižvelgusi į kontrolieriaus sprendimą.“

Pritarti

 

4.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

5

(22)

3

(4)

 

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, kad straipsnis dubliuoja Valstybės tarnybos įstatymo nuostatą projekto 5 straipsnio 3 dalis pripažįstama netekusia galios.

 

Pasiūlymas: pakeisti projekto 5 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

,,3. Pripažinti netekusia galios 22 straipsnio 4 dalį.“

Pritarti

 

5.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

6

(242)

 

(3)

 

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 6 straipsniu papildomas MSĮ 242 straipsnio 3 dalis.

 

Pasiūlymas: pakeisti 6 straipsniu papildomą MSĮ 242 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Sprendimą dėl Lietuvos Respublikos narystės (ar jos nutraukimo) tarptautinėse mokslinių tyrimų infrastruktūrose pagal kompetenciją priima Lietuvos Respublikos Seimas, kuomet ratifikuojamos tarptautinės sutartys ir kiti susitarimai, būtini stojant į tarptautinę mokslinių tyrimų infrastruktūrą, arba Lietuvos Respublikos Vyriausybė, kuomet tarptautinių sutarčių ir kitų susitarimų ratifikuoti stojant į tarptautinę mokslinių tyrimų infrastruktūrą nereikia, prieš tai aptarus jį Mokslo, technologijų ir inovacijų taryboje gavusi Mokslo, technologijų ir inovacijų tarybos išvadą.

Pritarti

 

6.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

7

(42)

 

(4)

 

(2)

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 7 straipsniu keičiamo MSĮ 42 straipsnio 4 dalies 2 punktas.

 

Pasiūlymas: pakeisti 7 straipsniu keičiamą MSĮ 42 straipsnio 4 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) pateikti dokumentai leidimui vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą buvo gauti apgaulės būdu neatitinka tikrovės ar pažeidus pažeidžia įstatymus;“

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 8 straipsnio 1 dalį.

 

Pasiūlymas: pakeisti 8 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Švietimo, ir mokslo ir sporto ministras panaikina leidimą vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą, jeigu kai paaiškėja bent viena iš šių aplinkybių:

1) leidimas vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą buvo gautas apgaulės būdu ar pažeidus įstatymus;“

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 9 straipsniu keičiamo MSĮ 43 straipsnio 4 dalies 2 punktas.

 

Pasiūlymas: pakeisti 9 straipsniu keičiamą MSĮ 44 straipsnio 4 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) pateikti dokumentai leidimui vykdyti su studijomis susijusią veiklą buvo gauti apgaulės būdu ar pateikti pažeidus įstatymus;“

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 9 straipsniu keičiamo MSĮ 43 straipsnio 6 dalies 1 punktas.

 

Pasiūlymas: pakeisti 9 straipsniu keičiamą MSĮ 44 straipsnio 6 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) leidimas vykdyti su studijomis susijusią veiklą buvo gautas apgaulės būdu ar pažeidus įstatymus;“

Pritarti

 

7.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

8

(43)

 

 

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 8 straipsnis.

 

Pasiūlymas: pakeisti projekto 8 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

8 straipsnis. 43 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 43 straipsnio 1 dalies nuostatą iki dvitaškio ir ją išdėstyti taip:

1. Švietimo, ir mokslo ir sporto ministras panaikina leidimą vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą, jeigu kai paaiškėja bent viena iš šių aplinkybių:

2. Pakeisti 43 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) leidimas vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą buvo gautas apgaulės būdu ar pažeidus įstatymus;“.

3. Pakeisti 43 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Švietimo, ir mokslo ir sporto ministras per 20 darbo dienų nuo šio straipsnio 1 dalyje nurodytų aplinkybių paaiškėjimo dienos priima sprendimą panaikinti leidimą vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą ir apie tai praneša Juridinių asmenų registrui ir aukštajai mokyklai arba užsienio valstybės aukštosios mokyklos filialui. Sprendimas dėl leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą panaikinimo įsigalioja nuo jo paskelbimo Teisės aktų registre dienos, jeigu pačiame įsakyme dėl leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą panaikinimo nenumatyta vėlesnė jo įsigaliojimo data.“

Pritarti

 

8.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

12

(721)

 

(3)

 

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 12 straipsnio 2 dalimi keičiamo MSĮ 721 straipsnio 3 dalis.

 

Pasiūlymas: pakeisti 12 straipsniu keičiamą MSĮ 721  straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Institutų direktorių darbo apmokėjimo dydžius (darbo užmokestį) nustato savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos vadovas (visuotinis dalininkų susirinkimas) arba jo (jų) įgaliotas asmuo.“

Pritarti

 

9.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

13

(753)

 

(5)

 

N

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, projektas papildomas nauju 13 straipsniu.

 

Pasiūlymas: papildyti projektą 13 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

„13 straipsnis. 753 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 753 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Valstybės biudžeto bazinio ir skatinamojo finansavimo lėšos moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, meno veiklai plėtoti valstybiniams universitetams ir valstybiniams mokslinių tyrimų institutams įskaičiuojamos į jų valstybės biudžeto asignavimus, tvirtinamus Lietuvos Respublikos atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių  tam tikrų metų biudžeto patvirtinimo įstatymu. Valstybės biudžeto bazinio ir skatinamojo finansavimo lėšos moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, meno veiklai plėtoti kolegijoms ir nevalstybinėms mokslo ir studijų institucijoms skiriamos iš Švietimo, mokslo ir sporto  ministerijai skirtų valstybės biudžeto asignavimų.“

Pritarti

 

10.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

14

(762)

 

(3)

 

N

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, projektas papildomas nauju 14 straipsniu.

 

Pasiūlymas: papildyti projektą 14 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

14 straipsnis. 762 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 762 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Valstybės biudžeto skatinamojo finansavimo už studijų veiklos pasiekimus lėšos valstybiniams universitetams ir valstybiniams mokslinių tyrimų institutams įskaičiuojamos į jų valstybės biudžeto asignavimus, tvirtinamus Lietuvos Respublikos atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių tam tikrų metų biudžeto patvirtinimo įstatymu. Valstybinėms kolegijoms ir nevalstybinėms mokslo ir studijų institucijoms valstybės biudžeto skatinamojo finansavimo už studijų veiklos pasiekimus lėšos skiriamos iš Švietimo, mokslo ir sporto  ministerijai skirtų valstybės biudžeto asignavimų.““

Pritarti

 

11.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

15

(80)

 

(2)

 

(5)

 

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, tikslinamas projekto 15 straipsniu keičiamo MSĮ 80 straipsnio 2 dalies 5 punktas.

 

Pasiūlymas: pakeisti 15 straipsniu keičiamą MSĮ 80  straipsnio 2 dalies 5 punktą ir ją išdėstyti taip:

,, 4)5) užsieniečiai, išskyrus šio įstatymo 82 straipsnio 7 ir 8 dalyse nurodytus asmenis, taip pat Europos Sąjungos valstybių narių, Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių piliečius, dirbančius ir (arba) turinčius teisę nuolat arba laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, ir jų šeimos narius, kitų užsienio valstybių piliečius ir asmenis be pilietybės, turinčius teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, taip pat išskyrus kitus užsieniečius ir asmenis be pilietybės, turinčius teisę nuolat ar laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, įgijusius vidurinį išsilavinimą pagal Lietuvos vidurinio ugdymo programą, studijuojančius pagal trumposios, pirmosios pakopų ar vientisųjų studijų programą, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse ar kituose teisės aktuose įstatymuose nenustatyta kitaip.“

Pritarti

 

12.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

(81)

 

(3)

 

N

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, projektas papildomas nauju 16 straipsniu.

 

Pasiūlymas: papildyti projektą 16 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

16 straipsnis. 81 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 81 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Valstybės remiamų paskolų limitas nustatomas Lietuvos Respublikos atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo tam tikrų metų biudžeto patvirtinimo įstatyme.““

Pritarti

 

13.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

18

(90)

 

(5)

 

N

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, projektas papildomas nauju 18 straipsniu.

 

Pasiūlymas: papildyti projektą 18 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

18 straipsnis. 90 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 90 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Valstybinės aukštosios mokyklos turi teisę skolintis, tai yra pasirašyti paskolų sutartis, finansinės nuomos sutartis ir kitus įsipareigojamuosius skolos dokumentus, laikydamosi Lietuvos Respublikos atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo tam tikrų metų biudžeto patvirtinimo įstatyme nustatyto bendro valstybinėms aukštosioms mokykloms skolinimosi limito. Švietimo ir mokslo ministerija paskirsto šį skolinimosi limitą valstybinėms aukštosioms mokykloms. Valstybinės aukštosios mokyklos už prisiimtus skolinius įsipareigojimus atsiskaito Švietimo ir mokslo ministerijai švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka. Valstybinė aukštoji mokykla negali įkeisti daugiau kaip 20 procentų nuosavybės teise valdomo materialiojo turto, kad užtikrintų skolinių įsipareigojimų laikymąsi. Nekilnojamojo turto įkeitimo sandoriams turi būti gautas Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos sutikimas Vyriausybės nustatyta tvarka.““

Pritarti

 

14.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

19

 

 

 

Argumentai: Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą ir į poreikį ilgesnio laiko pasirengti įgyvendinamuosius teisės aktus yra tikslinamas projekto 19 straipsnis.

Pasiūlymas: pakleisti projekto 19 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„19 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1.     Šio įstatymo 2, 5 ir 9 1, 6, 10 straipsniai įsigalioja 2024 m. rugsėjo 1 d.

2.     Šio įstatymo 6, 7, 8  7,8,9 straipsniai įsigalioja 2024 m. lapkričio 1 d 2025 sausio 1 d.

3.     Šio įstatymo 12 straipsnio 15 straipsnyje išdėstyto Mokslo ir studijų įstatymo 80 straipsnio nuostatos taikomos asmenims, priimtiems į aukštąsias mokyklas po šio įstatymo įsigaliojimo.

4.  Švietimo, mokslo ir sporto ministras ir Lietuvos mokslo taryba iki 2024 m. liepos  1 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

5.  Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2024 m. rugsėjo lapkričio 1 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.“

Pritarti

 

15.

Švietimo ir mokslo komitetas,   2024-04-10

 

 

 

I

Atsižvelgus į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas ir papildžius projektą naujais straipsniai tikslinamas projekto pavadinimas.

 

Pakeisti projekto pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 4, 5, 15, 17, 22, 42, 43, 44, 51, 53, 721, 753, 762, 80, 81, 821, 90 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 242 straipsniu įstatymo projektas

 

 

 

 

8. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Aušrinė Norkienė.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: nepareikšta.

 

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 4, 5, 15,17, 22, 42, 43, 44, 51, 53, 721,753, 762, 80, 81, 821, 90 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 242 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-3414(2), jo lyginamasis variantas.

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                           (Parašas)                                                                      Artūras Žukauskas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biuro patarėja Rūta Steponėnienė