LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBA

 

Kūno kultūros ir sporto departamentui

prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

El. p. [email protected]

 

Lietuvos Respublikos Seimo Antikorupcijos komisijai

El. p. [email protected]

HERBAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANTIKORUPCINIO VERTINIMO IŠVADA

DĖL TEISĖS AKTŲ, REGLAMENTUOJANČIŲ LIETUVOS SPORTO TRENERIŲ KVALIFIKACIJOS KATEGORIJŲ SUTEIKIMĄ

 

 

2016 m. rugpjūčio 25 d. Nr. 4-01-6504

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo Nr. IX-904 8 straipsnio nuostatomis, savo iniciatyva atlikome Lietuvos sporto trenerių kvalifikacijos kategorijų suteikimo nuostatų (toliau – Nuostatai), patvirtintų Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – KKSD) direktoriaus 1995 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. 94 (kartu su 2016 m. sausio 13 d. įsakymo Nr. V-80 pakeitimais) ir Kūno kultūros ir sporto biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos aprašo (toliau – Aprašas), patvirtinto KKSD direktoriaus 2006 m. sausio 5 d. įsakymu Nr. V-4 (kartu su 2016 m. vasario 12 d. įsakymo Nr. V-87 pakeitimais) antikorupcinį vertinimą.

Atlikę antikorupcinį vertinimą nustatėme, kad galiojančiame teisiniame reguliavime yra korupcijos rizikos veiksnių, todėl teikiame šias pastabas ir pasiūlymus:

1.              Nuostatų 4.8 punkte nustatyta, kad sporto trenerio kategorija, nepasibaigus laikui,  gali būti prarasta nustačius, kad treneris neleistinomis priemonėmis siekė su sportininku sportinio rezultato; trenerio elgesys prieštarauja pedagogo elgesiui; treneris kategorijos galiojimo laikotarpiu netobulino savo kvalifikacijos Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka. Minėtas punktas svarstytinas keliais aspektais:

1.1.         Manome, kad formuluotė „gali būti“ yra dviprasmiška, nes nėra aišku, kokiais atvejais treneris praras kategoriją, o kokiais nepraras, jeigu bus nustatyta bent viena 4.8 punkte minima kategorijos netekimo sąlyga.

1.2.         Iš punkto formuluotės nėra aišku, kas ir kokias teisės aktais vadovaudamasis nustatys, ar treneris nepažeidė 4.8 punkto reikalavimų.

1.3.         Nei Nuostatuose, nei Kūno kultūros ir sporto įstatyme nėra atskleista „neleistinų priemonių“ sąvoka, todėl tieka neaišku kokios priemonės laikytinos neleistinomis. Nepakankamas sąvokų išaiškinimas laikytinas korupcijos rizikos veiksniu.

Siekdami teisinio reguliavimo aiškumo siūlome tobulinti Nuostatas ir atsisakyti formuluotės  „gali būti“, nustatyti asmenis atsakingus už sporto trenerių veiklos priežiūrą, taip pat nustatyti jų teises ir pareigas. Be to, siūlome apibrėžti neleistinų priemonių sąvoką arba suderinti sąvokas su Kūno kultūros ir sporto įstatyme nustatytomis „dopingo draudimo“, „kilnus elgesio“, „nešališkumo“ ir kitomis sąvokomis.

2.              Nors Nuostatų 5.2. punkte nustatyta, kad sporto trenerių kategorijų suteikimo komisijos dirba pagal viešai paskelbtą tvarkaraštį ne mažiau kaip 6 kartus per metus <...>, tačiau patikrinę KKSD interneto svetainę[1] neradome viešai paskelbto Vyriausiosios trenerių kategorijų suteikimo komisijos darbo tvarkaraščio.

Teigiamai vertiname tai, kad KKSD interneto svetainėje yra skelbiami KKSD direktoriaus įsakymai dėl kvalifikacinių kategorijų suteikimo treneriams, tačiau nustatėme, kad nėra viešai skelbiami trenerių kategorijų suteikimo komisijų posėdžio protokolai. Be to, Nuostatai nereglamentuoja tokios informacijos viešinimo. Siekdami viešumo ir skaidrumo trenerių kategorijų suteikimo komisijų veikloje, siūlome tobulinti Nuostatus bei reglamentuoti komisijų posėdžių protokolų ir KKSD direktoriaus įsakymų, susijusių su trenerių kategorijų suteikimu, viešinimą.

Dėl Aprašo nuostatų antikorupcinio pobūdžio pastabų neturime.

Prašome Kūno kultūros ir sporto departamento per tris mėnesius nuo antikorupcinio vertinimo išvados gavimo dienos informuoti Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybą, kaip atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į antikorupcinio vertinimo išvadoje pateiktus pasiūlymus. Atsakymą prašome paskelbti per Lietuvos Respublikos Seimo teisės aktų informacinę sistemą ir jį susieti su šia antikorupcinio vertinimo išvada.

 

Direktorius                                                                                                           Saulius Urbanavičius

 

 

 

 

 

 

Valerij Keldanovič, tel. (8 706) 62 750, el. p. [email protected]



[1] Prieiga per internetą: http://www.kksd.lt/index.php?1180357271