Projekto

lyginamasis variantas

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ KONTROLĖS ĮSTATYMO NR. IX-705 2, 8, 23, 24, 25, 41, 42, 43 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ir įstatymo papildymo 451 straipsniu

ĮSTATYMAS

 

2018 m.                d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnio 43 dalį ir ją išdėstyti taip:

„43. Specialaus statuso subjektai – Specialiųjų tyrimų tarnyba, Krašto apsaugos ministerija, Lietuvos kariuomenė, Vidaus reikalų ministerija, vidaus reikalų statutinės įstaigos, Valstybės saugumo departamentas, Generalinė prokuratūra, Lietuvos Respublikos ginklų fondas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Ginklų fondas), Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos, Lietuvos šaulių sąjunga, jų padaliniai ir pavaldžios įstaigos, taip pat Lietuvos Respublikos muitinė.“

 

2 straipsnis. 8 straipsnio  pakeitimas

Pakeisti 8 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Ginklų registras yra valstybės registras. Ginklų registro valdytojas yra Ginklų fondas Vidaus reikalų ministerija. Ginklų registro tvarkytojus skiria Vyriausybė.“

 

3 straipsnis. 23 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 23 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Ginklų fondas Vyriausybės įgaliota institucija turi teisę importuoti (įvežti) eksportuoti (išvežti) visų kategorijų ginklus, jų šaudmenis, ginklų priedėlius, ginklų ir šaudmenų šaudmenis ir jų dalis. Krašto apsaugos ministerija ar jos įgaliota krašto apsaugos sistemos institucija turi teisę importuoti (įvežti) visų kategorijų krašto apsaugos sistemai skirtus ginklus, jų šaudmenis, ginklų priedėlius,  šaudmenis ir jų dalis.“

2. Pakeisti 23 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Europos fizinis asmuo ar Europos juridinis asmuo, norintys importuoti (įvežti), eksportuoti (išvežti) B, C, D kategorijų ginklus, jų šaudmenis, jų dalis ir ginklų priedėlius, šaudmenis ir jų dalis (išskyrus šio įstatymo 4 straipsnio 1, 2, 3 punktuose ir 5 straipsnio 4 punkte nurodytus ginklus, jų dalis, kuriuos turi teisę importuoti (įvežti) tik Ginklų fondas ir Krašto apsaugos ministerija ar jos įgaliota krašto apsaugos sistemos institucija), privalo turėti licenciją. Tokią licenciją Vyriausybės nustatyta tvarka išduoda Policijos departamentas. Licencija importuoti (įvežti), eksportuoti (išvežti) ginklus, šaudmenis, jų dalis ir ginklų priedėlius, šaudmenis ir jų dalis licencijos ir rašytinio sutikimo turėtojui suteikia teisę:

1) juos gabenti tranzitu per Lietuvos Respubliką;

2) juos įvežti į Europos Sąjungos valstybę narę ar iš jos išvežti.“

 

4 straipsnis. 24 straipsnio  pakeitimas

Pakeisti 24 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Lietuvos Respublikoje šio įstatymo 4 straipsnio 1, 2, 3 punktuose ir 5 straipsnio 4 punkte nurodytais ginklais, jų dalimis, A kategorijos ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis, jų dalimis turi teisę prekiauti tik Ginklų fondas. Kitais B, C, D kategorijų ginklais, jų šaudmenimis, jų dalimis, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis turi teisę prekiauti Ginklų fondas, Europos fiziniai asmenys ir Europos juridiniai asmenys, turintys licenciją prekiauti civilinėje apyvartoje ginklais, šaudmenimis, jų dalimis ir ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis. Tokią licenciją Vyriausybės nustatyta tvarka išduoda Policijos departamentas.“

 

5 straipsnis. 25 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 25 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Ginklų, šaudmenų, jų dalių, ginklų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių gamintojai, importuotojai, eksportuotojai, prekiautojai ar pirkėjai turi teisę sudaryti sutartis dėl B, C, D kategorijų ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių, ginklų priedėlių (išskyrus šio įstatymo 4 straipsnio 1, 2, 3 punktuose ir 5 straipsnio 4 punkte nurodytus ginklus, jų dalis) įsigijimo, importo, eksporto per tarpininkus.“

 

6 straipsnis. 41 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 41 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Tinkami saugiai naudoti ginklai, ginklų priedėliai ar pramoninės gamybos šaudmenys ir jų dalys asmens prašymu realizuojami per jo pasiūlytus Ginklų fondą arba subjektus, turinčius teisę prekiauti ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis. Jeigu asmuo, kuriam policijos įstaiga panaikino leidimą laikyti ginklus ar leidimą nešiotis ginklus, per 30 kalendorinių dienų nuo leidimo laikyti ginklus ar leidimo nešiotis ginklus panaikinimo nesikreipia į policijos įstaigą su prašymu realizuoti ginklą, ginklo priedėlį, šaudmenis ir jų dalis ir nepasiūlo subjekto, turinčio teisę prekiauti ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis, jų dalimis, ginklas, ginklo priedėlis, šaudmenys ir jų dalys perduodami Ginklų fondui realizuoti viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka Vyriausybės įgaliotos institucijos atrinktam subjektui, turinčiam teisę prekiauti ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis. Netinkami saugiai naudoti ginklai, ginklų priedėliai, šaudmenys ir jų dalys, kurie nepriimami realizuoti, neatlygintinai (išskyrus turinčius istorinę ar kriminalistinę vertę ginklus, ginklų priedėlius ir , šaudmenis ir jų dalis) perduodami Ginklų fondui Vyriausybės įgaliotai institucijai sunaikinti.“

2. Pakeisti 41 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Per 10 kalendorinių dienų nuo ginklo, ginklo priedėlio, šaudmenų ir jų dalių realizavimo dienos jų savininkui pranešama apie realizuotą ginklą, ginklo priedėlį, šaudmenis ir jų dalis ir jam atvykus sumokama realizavus šį ginklą, ginklo priedėlį, šaudmenis ir jų dalis gauta pinigų suma, atskaičius realizavimo išlaidas. Perduoto Ginklų fondui viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka Vyriausybės įgaliotos institucijos atrinktam subjektui, turinčiam teisę prekiauti ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis, realizuoti ginklo, ginklų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių tinkamumas naudoti nustatomas ir jų vertė apskaičiuojama Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.“

3. Pakeisti 41 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

„8. Tvarką, reglamentuojančią ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių paėmimą, tinkamumo naudoti nustatymą, ir tolesnį panaudojimą,  ir realizavimą nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.“

 

7 straipsnis. 42 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 42 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Jeigu paveldėtojas leidimo nešiotis ginklą ar leidimo laikyti ginklą negauna arba atsisako ginklą perdirbti, išduodamas leidimas ginklą parduoti. Leidimas parduoti galioja ne ilgiau kaip 10 kalendorinių dienų nuo jo išdavimo. Ginklas ir šaudmenys realizuojami šio įstatymo 41 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka per paveldėtojo pasirinktus subjektus, turinčius teisę prekiauti tos rūšies ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis.  Per 10 kalendorinių dienų nuo ginklo ir šaudmenų atidavimo realizuoti dienos paveldėtojas teritorinei policijos įstaigai turi pateikti pažymą, kad ginklas ir šaudmenys pateiktasi realizuoti Ginklų fondui  ar subjektui, turinčiam teisę prekiauti tokios rūšies ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis. Leidimas parduoti ginklą suteikia teisę laikyti ginklą ir šaudmenis 10 kalendorinių dienų ir per šį terminą juos pateikti realizuoti.“

2. Pakeisti 42 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Per 10 kalendorinių dienų nuo paveldėto ginklo ir šaudmenų realizavimo šio straipsnio 4 ir 6 dalyse nustatytais atvejais dienos paveldėtojui pranešama apie realizuotą ginklą ir šaudmenis ir jam atvykus išmokama šio įstatymo 41 straipsnio 4 dalyje nurodyta pinigų suma. Perduoto Ginklų fondui  realizuoti ginklo tinkamumas naudoti nustatomas ir vertė apskaičiuojama Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

3. Pakeisti 42 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Jeigu paveldėtojas be svarbių priežasčių per vieną mėnesį nuo paveldėjimo teisės liudijimo gavimo nesikreipia į teritorinę policijos įstaigą dėl leidimo nešiotis ginklą ar leidimo laikyti ginklą gavimo arba leidimo jį parduoti ar perdirbti arba per 10 kalendorinių dienų, kai buvo gavęs leidimą parduoti ginklą, neperduoda ginklo realizuoti ir teritorinei policijos įstaigai nepateikia šio straipsnio 4 dalyje nurodytos pažymos, kad ginklas, šaudmenys yra perduoti realizuoti, ginklas, šaudmenys paimami neatlygintinai ir perduodami Ginklų fondui realizuoti viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka Vyriausybės įgaliotos institucijos atrinktam subjektui, turinčiam teisę prekiauti ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis.

 

8 straipsnis. 43 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 43 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Asmenys norimus sunaikinti jiems priklausančius ginklus, šaudmenis, jų dalis perduoda teritorinei policijos įstaigai, o ši ne rečiau kaip kas 6 mėnesiai atiduotus sunaikinti ginklus, šaudmenis, jų dalis perduoda Ginklų fondui Vyriausybės įgaliotai institucijai sunaikinti.“

2. Pakeisti 43 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Ginklų fondas  Vyriausybės įgaliota institucija jam jai perduotus sunaikinti ginklus, šaudmenis, jų dalis sunaikina Ginklų fondo Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka, dalyvaujant Ginklų fondo Vyriausybės įgaliotos institucijos vadovo sudarytai komisijai.“

3. Pakeisti 43 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Specialaus statuso subjektai, išskyrus Krašto apsaugos ministeriją, jai pavaldžias įstaigas ir Lietuvos kariuomenę, skirtus sunaikinti ginklus, šaudmenis, jų dalis privalo perduoti Ginklų fondui Vyriausybės įgaliotai institucijai sunaikinti. Krašto apsaugos ministerijai, jai pavaldžioms įstaigoms ir Lietuvos kariuomenei priklausančius ginklus, šaudmenis, jų dalis sunaikina Lietuvos kariuomenė krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka.“

 

9 straipsnis. Įstatymo papildymas 451 straipsniu

Papildyti Įstatymą 451 straipsniu:

451 straipsnis. Valstybės institucijų ir įstaigų aprūpinimas ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis

1. Visų kategorijų ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis valstybės institucijas ir įstaigas, išskyrus Krašto apsaugos ministeriją, jai pavaldžias įstaigas ir Lietuvos kariuomenę, turi teisę aprūpinti tik Vyriausybės įgaliota institucija.

2. Pagal valstybės institucijų ir įstaigų pateiktas paraiškas jų pavedimu Vyriausybės įgaliotos institucijos vykdomi ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių pirkimai finansuojami iš atitinkamoms valstybės institucijoms ir įstaigoms valstybės biudžete atitinkamiems metams patvirtintų valstybės biudžeto asignavimų.“

 

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1.      Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 3 ir 4 dalį, įsigalioja 2019 m. sausio 1 d.

2.   Lietuvos Respublikos ginklų fondo prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėtas ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių pirkimo, sunaikinimo, importo (įvežimo), eksporto (išvežimo) procedūras baigia Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusia tvarka.

3. Lietuvos Respublikos ginklų fondas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos iki 2018 m. gruodžio 31 d. perduoda Vyriausybės įgaliotai institucijai turimus ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis ir jų dalis, taip pat dokumentus, susijusius su ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių apyvarta. Šiuos ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis ir jų dalis realizuoja viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka Vyriausybės įgaliotos institucijos atrinktas subjektas, turintis teisę prekiauti ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis, o komiso sutarčių pagrindais gautus ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis ir jų dalis Vyriausybės įgaliota institucija  grąžina jų savininkams.

4. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas