PASIŪLYMAS DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

GYVENTOJŲ PAJAMŲ MOKESČIO ĮSTATYMO NR. IX-1007 6, 131, 16, 17, 18, 182, 19, 20, 21, 23, 27, 34 IR 35 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO 

 

2025-06-10

Vilnius

 

 

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1

6

6

6

Argumentai:

 

Dabartinis siūlymas neatitinka verslo lūkesčių ir pozityvios ekonomikos augimo darbotvarkės. Siūlome papildomą išlygą akcijų, įsigytų pagal pasirinkimo sandorius iš darbdavio (opcionų), apmokestinime. Akcijų opcionai yra viena efektyviausių priemonių pritraukti talentus startuoliams, kurie negali konkuruoti su didelėmis įmonėms siūlančiomis aukštus atlyginimus. Opcionų apmokestinimas apsunkintų startuolių gebėjimą pritraukti ir išlaikyti talentus. Taip pat opcionai yra pažangi priemonė, kuri skatina darbuotojų lojalumą ir ilgalaikį įsitraukimą, nes jų asmeniniai tikslai, įgijus įmonės akcijų, susiejami su įmonės augimu bei sėkme. Tokiu būdu darbuotojai tampa ne tik darbo jėga, bet ir tikraisiais verslo partneriais, turinčiais motyvaciją prisidėti prie įmonės vertės didinimo. Dalinimasis įmonės sėkme per opcionus kuria teisingesnę, į rezultatą orientuotą kultūrą. Atsižvelgiant į tai, siūlome pajamas gautas iš akcijų, įsigytų pagal pasirinkimo sandorius iš darbdavio, pardavimą apmokestinti, kaip kitas kapitalo pajamas (15 proc.) ir nesumuoti su bendromis pajamomis.

 

Papildomai, šiuo metu Lietuvos teisinis reguliavimas yra orientuotas tik į vieną darbuotojų skatinimo modelį – akcijų pasirinkimo sandorius.  Tačiau kitose šalyse vyrauja įvairios su akcijų suteikimu susijusios darbuotojų skatinimo priemonės. Siekiant nediskriminuoti kitų alternatyvių akcijų suteikimo būdų, teikiame pasiūlymą papildyti formuluotę, kuriai buvo pritarta Ekonomikos komitete. Papildyme, numatoma galimybė taikyti kitus akcijų suteikimo darbuotojams būdus.

 

Pasiūlymas:

 

Papildyti Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamą   Įstatymą 6 straipsnio 6 dalies 6 punktu :

 

„6) Akcijų, įsigytų pagal pasirinkimo sandorius iš darbdavio ar su juo susijusio asmens, ar kitais akcijų suteikimo darbuotojams būdais, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos.”

 

 

Teikia

Seimo nariai