LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS  BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 342, 346, 348, 3652 IR 365STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2017-09-13 Nr. XIIIP-1082

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1.    Teikiamu Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) pataisų projektu siūloma atsisakyti prokurorams priskirtos nuosprendžių vykdymo kontrolės funkcijos. Projekto rengėjai aiškinamajame rašte nurodo, kad ši funkcija nebūdinga prokuroro veiklai, o prokuroro pareiga kontroliuoti nuosprendžio vykdymą nėra nustatyta Lietuvos Respublikos Konstitucijoje (toliau - Konstitucija). Tačiau pažymėtina, kad nors Konstitucijoje nėra minima nuosprendžio vykdymo kontrolės funkcija (t. y. ji nėra konstitucinio reguliavimo dalykas), tai negali suponuoti išvados, jog nuosprendžio vykdymas yra nekontroliuojamas. Vienam iš baudžiamojo proceso tikslui – teisingai nubausti nusikalstamą veiką padariusį asmenį, pasiekti, būtina ne tik priimti teisingą bei pagrįstą nuosprendį, bet ir užtikrinti šio nuosprendžio vykdymą. Nuosprendžio vykdymo kontrolė garantuoja, kad asmuo, pripažintas kaltu padarius nusikalstamą veiką, susilauks jam paskirtos bausmės, t. y. užtikrina bausmės neišvengiamumo principą. Atkreiptinas dėmesys, kad įstatymai nenumato kitos, išskyrus prokurorą, institucijos, kuri galėtų atlikti nuosprendžių vykdymo kontrolę. Svarstytina, ar pritarus siūlomiems pakeitimams (t. y. nepasiūlius alternatyvių nuosprendžių vykdymo kontrolės būdų), BPK nebūtų palikta teisės spraga, o nuosprendžių vykdymo procesas taptų apskritai nekontroliuojamas.

2.    Kitas svarbus aspektas, keliantis abejonių dėl siūlomų BPK pataisų pagrįstumo, yra šių pataisų apimtis. Pažymėtina, kad prokurorui, be nuosprendžio vykdymo kontrolės funkcijos, yra numatyta pareiga dalyvauti teismo posėdžiuose, kuriuose yra sprendžiami klausimai, susiję su nuosprendžių vykdymu (pavyzdžiui, BPK 362 straipsnis). Ši pareiga neatsiejama nuo nuosprendžio vykdymo kontrolės, todėl, svarstytina, ar, pritarus siūlomiems BPK pakeitimams, kurie tik iš dalies pakeistų prokuroro vaidmenį nuosprendžio vykdymo procese, nebūtų išbalansuotas nuosprendžio vykdymo kontrolės procesas.

 

 

Departamento direktorius                                                                                  Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P. Veršekys, tel. (85) 239 6353, el. p. [email protected] 

S. Zamara, tel. (85) 239 6895, el. p. [email protected]