PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS 2021 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-5302(2)

 

2020-12-18

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1.

 

 

 

Argumentai:

Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje itin išaugo filmų gamybos apimtys, mokestinės lengvatos filmų gamybai suteikė galimybę Lietuvos filmų gamintojams sėkmingai konkuruoti tiek su aplinkinių, tiek su Vakarų valstybių kino pramone – Lietuva spėjo užsitikrinti stiprias pozicijas audiovizualinių paslaugų eksporto rinkoje. Vis dėlto, kino kultūros sklaidos vystymas ir finansavimas buvo paliktas nuošalyje, dėl šios priežasties nebuvo sudarytos finansinės sąlygos užtikrinti kuo platesnį legalų aukštos kultūrinės ir meninės vertės kino kūrinių prieinamumą ir jų tinkamą profesionalų pristatymą.

Siekiant šalyje užtikrinti kokybišką kino pasiekiamumą, populiarinti aukštos kinematografinės vertės kuriamus nacionalinius ir užsienio šalių filmus, labai svarbu skatinti įvairių kino kultūros sklaidos projektų, tokių kaip kino festivaliai, kino edukacinės veiklos ir kt., įgyvendinimą kuo didesniu mastu. Vis dėlto, 2020 m. kino kultūros sklaida Lietuvoje nebuvo pakankama.

Dėl pasaulinės COVID-19 pandemijos Lietuvoje pavasarį ir rudenį paskelbus karantiną, uždarius kino teatrus ir uždraudus bet kokius viešus kino kultūros renginius, o vėliau stipriai apribojus bei uždraudus kino teatrų veiklą, kino kultūros sklaidos projektai patyrė, vis dar patiria ir ateinančiais 2021 m., besitęsiant minėtiems veiklos suvaržymams, neabejotinai patirs milžiniškus nuostolius. Vien Lietuvos kino festivalių žiūrovų skaičius susitraukė daugiau nei 50%, bilietų pardavimo pajamos sumenko 40-70%, o dėl šių priežasčių atitinkamai kardinaliai sumažėjo ir privačių rėmėjų finansavimas.

Atkreiptinas dėmesys, kad nors Lietuvos Respublikos Vyriausybės teiktame Lietuvos Respublikos 2021 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte Nr. XIIIP-5302(2) ir yra numatytas nežymus papildomas finansavimas Lietuvos kino centrui, tačiau jis yra skiriamas visam Lietuvos kino sektoriaus finansavimui, taigi juo tik iš dalies būtų sprendžiamos konkrečios kino kultūros sektoriaus problemos.

Pažymėtina, kad iš bendro Lietuvos kino centro biudžeto, kuris 2020 m. sudarė 6 441 000 Eur, kino kultūros sklaidos projektams buvo skirti 624 000 Eur, o tai sudaro vos 9,7% nuo viso kinui skiriamo valstybinio finansavimo.

Remiantis kino meno srityje susidariusia situacija ir įvertinus kino kultūros sklaidos sektoriaus patirtas netektis, yra būtina valstybės lygiu užtikrinti ne tik ilgamečio darbo bei investicijų kino kultūros sklaidos srityje išsaugojimą, bet ir garantuoti valstybinės svarbos projektų tęstinumą.

Įvertinus tai, kas išdėstyta, manome, kad precedento neturintys iššūkiai gali būti įveikti didinant kino kultūros sklaidos sričiai numatytą valstybinį finansavimą. Šios papildomos lėšos, be kita ko, galėtų būti panaudotos kino kultūros sklaidą pritaikant kino filmams rodyti internete (kuriant, atnaujinant ir pritaikant tam skirtas skaitmenines platformas, plėtojant programinę įrangą ir t.t.), tokiu būdu ne tik sprendžiant šiandienos problemas, bet ir prisidedant prie šios srities transformavimo būti pasiruošus panašiems iššūkiams ateityje.

 

Pasiūlymas:

Lietuvos kino centrui prie Kultūros ministerijos papildomai skirti 600 tūkst. eurų daugiau nei numatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės teikiamame Lietuvos Respublikos 2021 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte Nr. XIIIP-5302(2), kurie būtų panaudojami kino kultūros sklaidos projektams finansuoti.

Lėšų šaltinis:

Valstybės biudžeto įplaukos iš akcizo už alkoholinius gėrimus bei apdorotą tabaką ir iš valstybės biudžeto viršplaninių pajamų.

 

 

Teikia  

 

Seimo nariai                                                                                 Arminas Lydeka

                                                                                                     Andrius Bagdonas