LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Aplinkos apsaugos komitetas

 

PAGRINDINIO KOMITETO PAPILDOMA IŠVADA

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS REFORMOS ĮSTATYMO NR. I-1607 8, 9, 10, 13 IR 19 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-4011(2)

 

2024-11-12  Nr. 107-P-41

Vilnius

 

1.      Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė, komiteto nariai: Kasparas Adomaitis, Aidas Gedvilas, Justinas Urbanavičius, Romualdas Vaitkus.

Komiteto biuras: biuro vedėja Birutė Pūtienė, patarėjai: Jolita Jakučionytė, Rasa Liucija Matusevičiūtė, Aistrida Latvėnė, Audrius Želvys, padėjėja Vida Katinaitė.

 

2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

(2024-11-11)

2(9)

 

 

 

Pagal projekto 4 straipsniu siūlomą Žemės reformos įstatymo (toliau - keičiamas įstatymas) 13 straipsnio 4 punkto pakeitimą, galėtų būti privatizuojama buvusių dvarų sodybų, neįrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijoje esanti valstybinė žemė. Pažymėtina, kad pagal galiojantį keičiamo įstatymo 13 straipsnio 4 punkte nustatytą teisinį reguliavimą tokia žemė neprivatizuojama. Iš projekto nuostatų nėra aišku, kokio dydžio valstybinės žemės sklypai galėtų būti parduodami buvusių dvarų sodybų, neįrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijoje. Svarstytina, ar, siekiant pašalinti šį neaiškumą, neturėtų būti papildytas keičiamo įstatymo 9 straipsnis, kuriame yra nustatomi parduodamų valstybinės žemės sklypų dydžiai, nurodant, kokio dydžio valstybinės žemės sklypai galėtų būti parduodami buvusių dvarų sodybų, neįrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijose.

Pritarti

Siūlome papildyti projekto 2 straipsnį naują 1 dalimi ir ją išdėstyti taip:

2. Asmenims prie nuosavybės teise priklausančių pastatų ir statinių parduodami teritorijų planavimo dokumentuose, žemės valdos projektuose,  ar dvarų sodybų teritorijų ribų planuose nustatytų ploto ir ribų žemės sklypai. Kaimo gyvenamojoje vietovėje ir po 1995 m. birželio 1 d. miestams priskirtoje teritorijoje parduodami ne didesni kaip 2,0 ha sodybos (namų valdos) žemės sklypai, išskyrus atvejus, kai dvaro sodybos teritorija pagal teritorijų planavimo dokumentus arba dvarų sodybų teritorijų ribų planus nustatyta didesnė. Kai pagal įstatymus atskiros sodybos (namų valdos) naudojamo žemės sklypo plotas ir ribos nebuvo nustatyti ir nėra parengtų techninės apskaitos bylų, parduodama atskiros sodybos (namų valdos) žemė, kurią užima sodybos statiniai, sodas, kiti sodybos želdiniai, kiemas ir sodyboje nuolat daržui naudojamas žemės sklypas. Paprastai parduodamas žemės sklypas turi būti sodybos teritorijoje, atitikti sodybos (namų valdos) eksploatacijos reikalavimus ir turi būti nustatytas teritorijų planavimo dokumentuose ar žemės valdos projektuose.“

 

Balsavimo rezultatai:

Pritarta bendru sutarimu

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

(2024-11-11)

6

 

 

 

Keičiamo įstatymo 8 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad ne žemės ūkio paskirčiai žemė miesto ir kaimo gyvenamosiose vietovėse parduodama Vyriausybės nustatyta tvarka. Atsižvelgiant į tai, kad projekto 4 straipsnyje siūloma nustatyti naujas nuostatas dėl valstybinės žemės, esančios buvusių dvarų sodybų, neįrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijoje, pardavimo, svarstytina, ar iki įstatymo įsigaliojimo neturėtų būti pakeistas aukščiau minėtas Vyriausybės nutarimas, nustatant valstybinės žemės, esančios buvusių dvarų sodybų, neįrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijoje, pardavimo tvarką. Tokiu atveju reikėtų papildyti projekto 6 straipsnį nauja dalimi, pasiūlant Vyriausybei iki įstatymo įsigaliojimo priimti įstatymui įgyvendinti reikalingą teisės aktą. Ši dalis turėtų įsigalioti anksčiau nei visas įstatymas, todėl išlyga dėl minėtos dalies ankstesnio įsigaliojimo turėtų būti nustatyta projekto 6 straipsnio 1 dalyje.

Pritarti

Siūloma pakeisti projekto 6 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

6 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 3 dalį, įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.

2. Prašymai dėl valstybinės žemės sklypo pirkimo išsimokėtinai, kurie buvo pateikti, bet neišnagrinėti iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, turi būti nagrinėjami ir procedūros pabaigtos iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusia tvarka ir sąlygomis.

3. Lietuvos  Respublikos Vyriausybė iki 2024 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

Balsavimo rezultatai:

Pritarta bendru sutarimu

 

3. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

 

 

Komiteto pirmininkė                                                                                                                                                               Aistė Gedvilienė                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biuro vedėja Birutė Pūtienė