Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 22, 2024 |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VI (PAVASARIO) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 293
STENOGRAMA
2023 m. birželio 27 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pirmasis pavaduotojas J. RAZMA
ir Seimo Pirmininko pavaduotojas J. JARUTIS
PIRMININKAS (J. RAZMA, TS-LKDF*). Iškart skelbiame vakarinį plenarinį posėdį. (Gongas) Be abejo, registracija. Tai yra pirmas veiksmas. Kol vyksta registracija, pagirsiu paties dešiniausio sektoriaus nuo manęs Seimo narius, kurie parodė dėmesį Seimo kontrolierei ir jos problemoms. Beveik visiškai užpildytas sektorius. Tikrai puiku, kad taip suprantame savo pareigą.
Užsiregistravo 61 Seimo narys.
14.02 val.
Vyriausybės pusvalandis
Seimo kontrolierės Erikos Leonaitės pranešimas
Kaip jau ir užsiminiau, vakarinio posėdžio darbotvarkės 1 klausimas – Seimo kontrolierės E. Leonaitės trumpas pranešimas ir atsakymai į jūsų klausimus. Kviečiu į Seimo tribūną gerbiamą E. Leonaitę.
E. LEONAITĖ. Laba diena, gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiami Seimo nariai. Pirmiausia tikrai norėčiau nuoširdžiai padėkoti už suteiktą galimybę trumpai pristatyti mūsų veiklą, nagrinėjamą problematiką, tai, ką atrandame savo veikloje, ir, be abejo, atsakyti į jūsų klausimus.
Nors kalbu čia realiai Vyriausybės pusvalandžio metu, iš karto norėčiau pasakyti, kad Seimo kontrolierių įstaiga ir aš, kaip Seimo kontrolierė, nesame vykdomosios valdžios dalis, nesame Vyriausybės dalis. Konstitucinis Teismas yra pasakęs, kad Seimo kontrolieriai yra papildomas teismams, tai yra subsidiarus, žmogaus teisių ir laisvių garantas, kuris nepriklauso nei įstatymų leidžiamajai, nei vykdomajai, nei teisminei valdžiai.
Mes įgyvendiname tris mandatus, juos čia ir įvardijau. Tai yra būtent, pirmiausia, konstitucinis mandatas, tyrimas skundų dėl piktnaudžiavimo ir biurokratizmo. Įgyvendindami šį mandatą nagrinėjame individualius pareiškėjų skundus, taip pat vykdome tyrimus savo iniciatyva, vykdome tarpininkavimo procedūras, teikiame rekomendacijas.
Kita mūsų funkcija yra nacionalinė prevencijos institucija. Tai yra įgyvendiname funkciją, kuri yra patikėta pagal Jungtinių Tautų konvenciją prieš kankinimus. Vykdydami šią funkciją lankomės uždarose institucijose, tai yra kalėjimuose, psichiatrijos įstaigose, socialinės globos įstaigose, migrantų registracijos centruose, žiūrime, kokios yra sąlygos. Tikslas yra identifikuoti rizikas, kurios gali lemti nežmoniškų sąlygų atsiradimą arba žmogaus orumą žeminančių sąlygų atsiradimą, taip pat atkreipti dėmesį į jau esamas problemas ir tarptautinių standartų neatitikimą. Šiuo požiūriu teikiame rekomendacijas ir vėliau bendradarbiaujame su konkrečiomis institucijomis dėl jų įgyvendinimo.
Taip pat veikiame kaip nacionalinė žmogaus teisių institucija, esame akredituoti Jungtinėse Tautose kaip A lygio, tai yra aukščiausio lygmens, institucija. Jos kontekste teikiame išvadas, pasiūlymus, pozicijas dėl teisės aktų projektų, pozicijas Konstituciniam Teismui, kuomet gauname tokį paklausimą. Vykdome žmogaus teisių padėties stebėseną, rengiame mokymus, ypač uždarų institucijų darbuotojams, apie žmogaus teisėmis grindžiamą požiūrį, bendradarbiaujame su tarptautinėmis organizacijomis, nacionalinėmis, pilietine visuomene.
Vis dėlto šiandienos savo trumpą pristatymą norėčiau labiausiai sukoncentruoti į mūsų vykdomą konstitucinę funkciją. Jeigu dėl kitų mandatų kiltų klausimų, tai tikrai esu pasirengusi atsakyti.
Dabar būtent tos problemos, kurios atsiskleidžia tiriant būtent skundus dėl piktnaudžiavimo, dėl biurokratizmo. Šiek tiek juos taip santykinai sugrupavau į atskirus blokus, problemas, kurios atsiskleidžia mūsų veikloje, be abejo, jos tarpusavyje susipina, yra labai glaudžiai susijusios, bet tiesiog norėčiau galbūt kiekvieną iš jų iliustruoti keliais praktiniais pavyzdžiais. Tai yra visų pirma perdėtas formalizmas, tai, su kuo žmogus susiduria, kuomet kreipiasi į valstybės institucijas. Neretai nutinka taip, kad nors yra užduodamas konkretus klausimas, tačiau vietoj atsakymo yra pateikiamas konspektas ar kompiliacija įvairių teisės aktų pavadinimų, nukreipimų į juos ir to konkretaus atsakymo žmogus iš tiesų ir negauna. O tai lemia ir nepasitikėjimą, ir nusivylimą, ir supratimą, kad jam į klausimą nebuvo atsakyta. Tikrai dažnai tenka ir per tarpininkavimą prašyti, kad tai būtų paaiškinta žmogui prieinama, suprantama kalba, nes manome, kad santykyje tarp asmens ir valstybės institucijos tikrai nereikėtų preziumuoti, kad kiekvienas žmogus turi teisinį išsilavinimą, ir tikrai užkrauti tą naštą gilintis ir į skirtingų teisės aktų santykį, ir panašiai, tiesiog reikia pateikti atsakymą.
Dėl veiksmų nesiėmimo. Matyt, kas ir yra tas grynasis biurokratizmas. Tarkime, irgi tokia situacija, čia būtent iš naujausių tyrimų tą sakau, nes tikrai tų pavyzdžių yra daug, bet tiesiog, kad žiūrėtume, kuo mūsų institucija gyvena pastaruoju metu būtent konstitucinio mandato kontekste. Kai asmuo kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos ir nurodė, kad vyksta galimai savavališka statyba poilsio paskirties pastate pajūryje, Šventojoje, buvo gautas atsakymas, kad statytojas yra pateikęs deklaraciją apie statybos užbaigimą, todėl joks patikrinimas nebus atliekamas. Kuomet pradėjome tyrimą, vis dėlto inspekcija atliko patikrinimą, nustatė, kad statybos iš tiesų savavališkos, ir kreipėsi į teismą dėl deklaracijos apie statybos užbaigimą panaikinimo. Čia tiesiog galbūt tokia iliustracija, kaip mes veikiame, kad kartais, labai dažnai jau ir skundo tyrimo metu, yra imamasi atlikti tuos veiksmus, kurie greičiausiai nebūtų buvę atlikti kitu atveju, nes jau institucija savo poziciją pareiškėjui kaip ir buvo pateikusi.
Taip pat yra viena jau ne vienerius metus besitęsianti situacija, kuomet ir šiuo metu Vilniaus miesto centre valstybinėje žemėje veikia mokama automobilių stovėjimo aikštelė. Šią paslaugą teikia privatūs asmenys valstybinėje žemėje. Mūsų atliekamo tyrimo metu buvo nustatyta, kad Nacionalinė žemės tarnyba yra išnuomojusi valstybinę žemę bendrovei statinių eksploatacijai, tačiau ši bendrovė subnuomojo šią žemę ir tie subnuomininkai tiesiog vykdo tokį visai pelningą verslą. Taigi ta situacija tęsiasi. Čia galima pastebėti, kad buvo pripažinta, kad Nacionalinė žemės tarnyba iš tiesų nevykdė valstybinės žemės naudojimo kontrolės, patikrinimai nebuvo atliekami ir tik tada, kai jau asmeniškai kreipdavausi kaip kontrolierė prašydama atlikti tuos patikrinimus, tai tada jie ir būdavo atliekami. Buvo nustatyta, dabar vyksta bylinėjimasis iš tiesų dėl tos žemės kaip ir atlaisvinimo. Bet kol kas privatus parkingas valstybinėje žemėje Vilniaus centre egzistuoja.
Dar viena, gal labiau kuriozinė, situacija susijusi su, beje, fiziniu barjeru. Tai buvo situacija, kurią mums perdavė tirti Žmogaus teisių komitetas. Pareiškėjas, tiesiog turintis du žemės sklypus netoli Baltarusijos pasienio, atvyko į savo sklypus ir pamatė, kad jie yra visi išvažinėti ir tenai, jo sklypuose, vyksta fizinio barjero statybos. Apie tai, kad įstatymu nustatytas servitutas, apie tai, kad kažkas vyksta, jisai nebuvo informuotas. Kreipėsi į mus, prašydamas tiesiog sužinoti, kas vyksta, ir tik jau vykdant tyrimą, po 6 mėnesių, po to, kai fizinis barjeras buvo realiai pastatytas, žmogus gavo sprendimus dėl servituto nustatymo. Tyrimo metu paaiškėjo, kad iš tiesų dvi valstybės institucijos, tai yra Nacionalinė žemės tarnyba ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba, nesusitarė, kuri tiesiog turėtų informuoti, kurios yra atsakomybė, sakė, nėra aiškaus reguliavimo, ir rezultatas – nė viena neinformavo. Tai mes siūlėme šiek tiek pakoreguoti teisinį reguliavimą, apibrėžti, kad tikrai ta institucija, kuri priima sprendimą dėl servituto nustatymo, ir privalo pareiškėją supažindinti, asmenį supažindinti. Kol kas Aplinkos ministerija nemato tam poreikio.
Labai daug formalaus požiūrio pavyzdžių sutinkame kalėjimuose. Iš tiesų skundai iš nuteistųjų sudaro kone didžiąją dalį, jeigu procentiškai pažiūrėtume, mūsų gaunamų skundų. Kartais, deja, galima tiesiog matyti egzistuojančią tam tikrą profesinę ne kultūrą, bet antikultūrą, kai daroma tik tai, kas tiesiogiai numatyta taisyklėse, o jeigu tai nenumatyta, tai ir nėra daroma. Kaip pavyzdys būtų, tarkim, irgi pastaruoju metu išnagrinėta situacija, kai tikrai mažo ūgio nuteistasis prašė, kad jam būtų įrengtos kopėtėlės patekti į antrą lovos aukštą, kadangi antras aukštas. Atsakymas buvo, kad tokia funkcija kaip kopėtėlių įrengimas niekur nėra įtvirtinta ir jam reikėtų kreiptis į medikus, kad būtų arba nustatytas neįgalumas, arba specialiųjų poreikių lygis, ir tada pagal tai būtų žiūrima kaip į specialųjį poreikį. Tai mūsų išvadoje, aišku, buvo konstatuotas biurokratizmas ir atkreiptas dėmesys, kad gerai, galbūt neįmanoma teisės akte visko surašyti – ir apie kopėtėles.
Čia, matyt, kai tos diskusijos vyksta apie perteklinį reguliavimą ir apie tai, kad kartais, atrodo, iki absurdo didėja reguliavimų skaičius, tikrai labai liūdina tas požiūris, kuris lyg ir reikalauja va iki tokių smulkmenų sureguliuoti, kai tiesiog, atrodo, reikėtų paimti, padaryti. Mes irgi atkreipėme dėmesį: bet juk nėra teisės akto, kuris uždraustų tas kopėtėles įrengti tiesiog, kaip sakoma, be gydytojo recepto.
Kitas pavyzdys būtų susijęs vėlgi su labai formaliu požiūriu. Tai buvo su saviraiškos laisve susijęs atvejis. Buvo tyrimas, vykdytas mano iniciatyva, kai gavau informaciją, kad nuo Sakartvelo ambasados prieigų buvo nurinkti protestuotojų plakatai su užrašais Save Misha. Čia reaguojant buvo ir tarptautinė kampanija, skirta dėmesiui atkreipti (ir protestui surengti) į buvusio Sakartvelo prezidento M. Saakašvilio itin blogėjančią sveikatos būklę ir draudimą jam išvykti, kad gautų gydymo paslaugas, iš šalies. Šitie plakatai buvo nedelsiant nurinkti mūsų policijos pareigūnų, traktuojant, mums pasakytas pagrindas: tuo buvo siekiama užkardyti administracinį teisės pažeidimą arba nusikalstamą veiką. Nors plakatas su užrašu #SaveMisha, matyt, jame tikrai nebuvo nei kokių nors draudžiamų simbolių, nei viešąją tvarką kaip nors skatinama pažeisti. Tikrai nematėme pagrindo, kodėl reikėtų juos taip skubiai pašalinti, ir pateikėme poziciją, kad vis dėlto ir policijos pareigūnai turėtų dažniau atkreipti dėmesį ir į saviraiškos laisvės reikalavimus, prie užsienio valstybių atstovybių kažkur paliktų plakatų netraktuoti vien tiktai arba kaip šiukšlių, arba kaip viešosios tvarkos potencialaus pažeidimo.
Paskutinis. Tada prie kito. Nustatytų terminų nesilaikymas. Tai, aišku, yra susiję ir apskritai su gana sudėtinga situacija viešajame sektoriuje. Galbūt Migracijos departamente tikrai susiduriame su daug iššūkių, kai, pavyzdžiui, pareiškėjas kreipėsi dėl Lietuvos pilietybės suteikimo, pateikė visus dokumentus, tačiau po 8 mėnesių gauna pranešimą, kad trūksta dar vienos pažymos, ją pateikia, tada dar po 4 mėnesių gauna prašymą iš naujo pateikti visas ankstesnes, nes baigiasi jų galiojimo terminas. Taip, tas konkretus žmogus Lietuvos pilietybę galiausiai gavo, bet tam prireikė pusantrų metų.
Taupydama laiką dar po vieną pavyzdį iš kitų blokų. Institucijų klaidų naštos perkėlimas asmenims. Galbūt ryškesnis pavyzdys būtų, kur ir su šiuo metu svarstomais Kadastro įstatymo pakeitimais susijęs, tai yra kad būtent Nacionalinė žemės tarnyba reikalavo iš asmenų savo lėšomis atlikti iš valstybės įsigytų valstybinės žemės sklypų pakartotinius kadastrinius matavimus, kai paaiškėdavo, kad būtent valstybės institucijų buvo atlikti netinkami, klaidinantys – tiesiog persidengę gretimųjų sklypų plotai. Tokiais atvejais visa našta klaidos, valstybės klaidos, ištaisymo buvo perkeliama asmeniui. Buvo nustatyta, kad tai lemia netobulas teisinis reguliavimas, ir buvo pasiūlyta tobulinti Nekilnojamojo turto kadastro įstatymą. Kiek žinau, būtent birželio 15 dieną yra registruoti šio įstatymo pakeitimai, įskaitant ir tuos, kurie šią problemą turi spręsti. Tikrai yra labai puikus pavyzdys iš bendradarbiavimo ir iš to, kad į mūsų pastebėtas problemas ir į rekomendacijas buvo atkreiptas dėmesys.
Kita vertus, čia galima pasakyti, kad neretai institucijos pačios be mūsų spaudimo, paraginimo kartais ir nesiima proaktyvių veiksmų, siekdamos tobulinti galiojantį teisinį reguliavimą. Ir, pavyzdžiui, buvo nustatyta problema, kai asmenys, siekiantys išvengti Teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos privalomųjų nurodymų atlaisvinti neteisėtai užstatytą valstybinę žemę vykdymo, inicijuodavo pakartotinius kreipimusis į teismą, ginčydami terminus, prašydami pratęsti terminus, nors iš tiesų tokie kreipimaisi net neteismingi teismams, bet taip būdavo vilkinamas privalomų nurodymų vykdymas ir tuomet buvo teikiama rekomendacija, kad iš tiesų nepagrįstai inspekcija stabdo tuos nurodymus, ir pagal tai buvo patobulintas teisinis reguliavimas užkertant galimybes piktnaudžiauti.
Paskutinis pavyzdys – dėl tarpinstitucinių ginčų poveikio – galbūt ryškiausias būtų, kai dėl nesutarimų tarp Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos ir Ginčų komisijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kilus ginčui, ar asmuo turi teisę gauti kortelę, leidžiančią statyti automobilį neįgaliojo vietoje, iš tiesų tas žmogus įsisukdavo į visiškai kafkišką procesą: nepatenkintas Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos sprendimu jis jį privalėdavo skųsti Ginčų komisijai, Ginčų komisija pasakydavo, kad jam kortelė turi būti išduota, tada Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba vėl atmesdavo, o tada viskas sukdavosi be galo, be krašto. Buvo mūsų rekomendacija: inicijavome tarpinstitucinį susitikimą, sakėme, kad jei iš tiesų Neįgalumo ir darbingumo nustatymo komisija mano, kad Ginčų komisijos sprendimai, įpareigojantys išduoti tą neįgaliojo statymo kortelę, yra nepagrįsti, jie turėtų tai ginčyti teismui, o ne įvelti tiesiog tą žmogų į tokį nesibaigiantį… kai jis teismui skųstis negali pagal reguliavimą, bet užsisuka tikrai tokiame kafkiškame rate.
Tiesiog pabaigoje norėčiau akcentuoti, kad mūsų veikimo principai yra tokie, kad pirmiausia tai yra atstovavimas žmogui santykyje su valdžios institucijomis, tai yra jo interesų atstovavimas, siekis, kad tikrai būtų paprasta, prieinama kalba, kad būtų jo problema išgirsta, tai yra akcentas į prevenciją. Tai vėlgi ne į tai, kad būtinai įvardinti tik tai, kas blogai, bet visada teikiamos rekomendacijos. Mes sakome, kad pagrindinis mūsų darbo rezultatas net yra ne tiek pabaksnoti pirštu, kur kas nors buvo blogai, bet ką daryti, kad tai nebepasikartotų kitiems žmonėms, ypač ir per teisės aktų tobulinimų siūlymus, ir kitus dalykus, taip pat bendradarbiavimą su institucijomis ir įvairių mūsų skirtingų mandatų kontekste, kad tų žmogaus teisių problemų, ypač sisteminių, bent kažkiek sumažėtų.
Galutinis tikslas. Manome, kad šia prasme esame lyg ir valstybės institucijų sąjungininkai, nes nenorime eiti per tą konfrontaciją. Svarbu iš tiesų suprasti, kad visi turime bendrą tikslą, kad yra žmogaus teisių, kaip demokratinės valstybės pamatinio elemento, gynimas ir kartu pasitikėjimo valstybės institucijomis ir pačia valstybe stiprinimas, kad būtų kuo mažiau nusivylimo, na, kuo mažiau to, ką iš tiesų dabar dažnai ir matome visuomenėje. Tiek būtų iš manęs. Labai ačiū. Labai lauksiu jūsų klausimų.
PIRMININKAS. Dėkui. Yra užsirašiusių klausti. Pirmasis – D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Gerbiama kontroliere, jūsų įstaiga prieš trejus metus, 2021 metų vasario mėnesį, atliko skundo tyrimą Rokiškio psichiatrijos ligoninėje. Turite padėties ten vertinimo patirties. Va dabar Žmogaus teisių komitetas vėl gavo skundų iš tos ligoninės. Kadangi turite patirties, galbūt prisijungtumėte prie to proceso, prasidedančio Žmogaus teisių komitete, situacijai įvertinti. Matome, pavyzdžiui, Psichikos sveikatos priežiūros įstatyme nurodyta, kad žmogus gali būti hospitalizuojamas, bet gali ir nebūti, jei nekelia grėsmės aplinkinių sveikatai ir gyvybei. Atrodo, kad taip ir yra. Bet jeigu teismas nusprendė, metams ten uždarė, kada ir kaip čia galima peržiūrėti, kad žmogus, kuriam visiškai nėra reikalo ten būti, gali ambulatoriškai gydytis namie, o jis ten sėdi kaip kalėjime. Paskui tas laikas įrašomas, jei bus nuteistas, į jo įkalinimo laiką. Gal galime čia pabendradarbiauti toje srityje, turint mintyje jūsų patirtį? Ačiū.
E. LEONAITĖ. Man šiuo atveju, aišku, reikėtų ir konkrečias atvejo detales žinoti. Iš tiesų čia mūsų kaip nacionalinės žmogaus teisių institucijos funkcija, tikrai psichikos sveikatos klausimai ir tai, kad asmuo nebūtų nepagrįstai laikomas, hospitalizuojamas priverstinai, priskiriami mūsų mandatui. Tačiau, sakau, čia reikėtų žinoti konkrečią situaciją ir tuomet žiūrėti, per kurią prieigą, ar per skundo prieigą, ar per kokią nors kitą prieigą, į tai galima pasižiūrėti.
PIRMININKAS. Toliau klaustų T. Tomilinas, jeigu būtų salėje. O. Leiputė yra salėje ir gali paklausti. Nebenori klausti, jai viskas pasidarė aišku. R. Žemaitaitis galėtų klausti, jeigu nesikalbėtų su kaimynu.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Kaip tik diskutuojame šia tema. Kaip aš sakau, ačiū, gerbiama pranešėja, už tokią paskaitą, bet aš jums turiu kitą klausimą, jūs temos nepalietėte. Šiuo metu kai kurios savivaldybės, ypač Vilniaus savivaldybė, tokiems veikėjams kaip E. Jakilaičiui, A. Tapinui ir kitiems ale visuomenininkams skyrė pinigų tai kokiems nors vėliavų pirkimams, tai dar kitiems panašiems atvejams. Kaip jūs manote, ar savivaldybės, skirdamos visokiausio plauko veikėjams pinigų, teisingai elgiasi leisdamos valstybės pinigus? Kalba, kad reikia pirkti vėliavų, kai tuo momentu Ukrainai mes galėtume nupirkti, na, galų gale vaistinėlių. Ar neturėtų teikti ataskaitos, iš kur, kaip jie pirko? Kaip paaiškėjo, kai „Petys už laisvę“ buvo perkamos kaukės, pirko iš vienos įmonės, dėl to dabar vyksta ikiteisminis tyrimas, ir kaukes pirko du tris kartus brangiau, negu buvo prekiaujama prekybos centruose, ir pirko iš įmonės, kuri net neturi teisės verstis, na, ne tik verstis, bet ji net neprekiavo tais dalykais. Kaip jūs, kaip Valstybės kontrolės atstovė, žiūrite į tokių savivaldybių procesus?
E. LEONAITĖ. Iš tiesų aš čia turėčiau pasakyti, kad yra du Seimo kontrolieriai. Aš esu atsakinga už valstybės institucijas. Kita kontrolierė M. Vainiutė dirba su savivaldybėmis. Tikrai aš apie savivaldybių sritį nelabai galiu komentuoti. Bet, matyt, net jei savivaldybių srityje ir dirbčiau, jūsų klausimas yra labiau, kaip jūs ir minėjote, Valstybės kontrolės, tai yra aukščiausiosios audito institucijos, sritis.
PIRMININKAS. Toliau klausia E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Gerbiama valstybės kontroliere, norėčiau paklausti klausimą dėl Europos struktūrinių fondų lėšų panaudojimo. Ar šioje srityje yra kokių nors problemų? Kaip jos sprendžiamos? Ar nėra taip, kad kontrolė kai kuriais atvejais užima tokią poziciją ne į valstybės pusę, o labiau stengiasi įtikti Komisijai, kuri galbūt norėtų sumažinti finansavimą ar ką nors panašaus? Kaip šiame procese vyksta tie reikalai? Ar daug tokių nusiskundimų, ar daug surašote aktų dėl neteisėto panaudojimo? Ačiū.
E. LEONAITĖ. Vėlgi, matyt, turiu atsiprašyti, aš ne iš Valstybės kontrolės. Seimo kontrolierių įstaiga tiria skundus dėl piktnaudžiavimo, biurokratizmo, vykdome uždarų institucijų stebėseną, vykdome žmogaus teisių institucijos funkcijas. Tiesiog tie audito dalykai iš tikrųjų nepriskirti mūsų kompetencijai, kad atliktume.
PIRMININKAS. Toliau klausia V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Gerbiama pranešėja, kaip iš tikrųjų jūs vertinate? Pavyzdys: kiekvienas žmogus turi konstitucinę teisę į nekilnojamąjį turtą ir gauti kompensacijas, jeigu tas turtas yra suvaržytas. Šiuo metu Seimas, energetikos ministras priėmė dėl vėjo jėgainių tokį nutarimą, kad žmonių konstitucinės teisės į žalos atlyginimą yra suvaržytos. Ar į jus reikia kreiptis dėl tokių dalykų, kad jie nebegali gauti kompensacijų už to turto suvaržymą, ar reikėtų į kokias kitas institucijas kreiptis, kad tokie dalykai vyksta? Ačiū.
E. LEONAITĖ. Jeigu dėl norminio akto, jūs sakėte… Tai jeigu dėl įstatymo, tai mes tikrai negalime ko nors pakeisti. Tai yra teisėkūros procesas arba tai yra Konstitucinis Teismas. Dėl Vyriausybės nutarimo tai yra irgi Konstitucinio Teismo kompetencija, kaip ir dėl Prezidento dekreto.
PIRMININKAS. Klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama pirmininke, aš priešais jus sėdžiu. Mano klausimas labai konkretus. Į jus kreipėsi mūsų bendruomenė, konkrečiai iš Mažeikių buvo, iš to regiono, dėl perlaidojimo asmens, kuris buvo kaip benamis, nors turėjo savo kapus. Po to buvo, aišku, ir Seimo kontrolieriaus pastabų, išsakytų savivaldybei. Savivaldybė pakeitė ir savo sprendimus, tvarkas pakeitė. Iš tikrųjų buvo didžiulė netvarka, tačiau atrašė jums biurokratiškai, nepriėmę jokio motyvuoto sprendimo. Mes to atsakymo labai ilgai laukėme, bendruomenė dar ir dabar nesulaukia galutinio sprendimo, jau greitai bus metai. Labai norėtųsi to operatyvumo. Kodėl tiek ilgai kartais užtrunka tie tokie klausimų svarstymai ir nagrinėjimas, nes ten tikrai labai aiškus buvo klausimas ir pagalbos į jus buvo kreiptasi būtent dėl biurokratinio dalyko?
E. LEONAITĖ. Iš tiesų, kai ėjau į tą posėdį, sakiau, kad gal mums abiem kontrolierėms – ir savivaldybių – kartu būtų gerai ateiti, bet aš tikrai šitą klausimą, kaip yra, galėsiu perduoti, nes kiekviena prižiūrime savo srities rekomendacijų įgyvendinimą. Aš tiesiog perduosiu gerbiamai M. Vainiutei, kad…
PIRMININKAS. Toliau klausia A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (MSNG). Gerbiama kontroliere, Vidaus reikalų ministerija (aš čia, manęs nematote) keitė įstatymą prieglobsčio prašytojams, bet jis vis tiek prieštarauja Konstitucijai. Jūs asmeniškai kritikavote politikų retoriką – esą šiuo metu tokiomis sąlygomis gyvena tik 17 asmenų, kai kurie iš jų yra vaikai. Kaip vertinate pasirinktas priemones migracijos krizei suvaldyti? Ar neįžvelgiate VRM kompetencijos stokos ir ar matote realią grėsmę, kad ir likusieji migrantai bandys prisiteisti kompensacijas?
Ir dar. Prašau priminti, kokių veiksmų jūsų institucija ėmėsi, matydama sisteminius žmogaus teisių pažeidimus pandemijos metu? Ačiū.
E. LEONAITĖ. Atsakau dėl migracijos krizės valdymo. Tai tikrai buvo pakartotinai ir visada, sakėme labai aiškiai, aš sakiau savo poziciją gana aiškiai ir atkreipiau dėmesį ir į tas problemas, įskaitant ir dėl dabar priimtų Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo pataisų, įteisinančių apgręžimus, ir dėl galimos neatitikties, be kita ko, Konstitucijai ir įsipareigojimams, kylantiems iš narystės Europos Sąjungoje, ir mūsų įsipareigojimams pagal Ženevos konvenciją dėl pabėgėlių statuso. Panašu, kad tiesiog politinis sprendimas yra priimtas bent jau trumpuoju laikotarpiu, tai yra tol, kol atitinkami ar tarptautiniai teismai pasakys, pateiks savo vertinimą tokį, koks priimtas. Tačiau kartu irgi turiu pasakyti, kad šiek tiek bendradarbiaujame su Vidaus reikalų ministerija, jau žiūrime, bandome pateikti ir kalbėtis apie alternatyvas, ką vietoj to galima padaryti. Aišku, tie sprendimai, nes jų yra, tiesiog irgi kažkiek kainuoja. Čia yra tada jau prioritetų klausimas, resursų klausimas, bet tikrai negalime sakyti, kad jų nėra. Pavyzdžiui, ta pati Šveicarija, ten yra irgi didžiulis skaičius asmenų, kurie kasmet pasiprašo prieglobsčio, tačiau yra sistema, pagal kurią iš karto jau realiai per 10 dienų yra atrūšiuojama, kur, tikėtina, aiškiai nepagrįsti, kur, tikėtina, aiškiai pagrįsti ar tie, dėl kurių reikia pasigilinti. Pagal tai įjungiami ir deportacijos mechanizmai. Dabar mes dažnai turime situaciją, kuomet net jeigu manome, kad aiškiai nepagrįstas prašymas, jisai nagrinėjamas, pavyzdžiui, metus. Per tą laiką žmogus jau čia ir darbą susiranda, ir pradeda integruotis. Turime ir tų liūdnų, ir dramatiškų situacijų, kai vyksta priverstinė deportacija jau jam praleidus tarsi metus Lietuvoje. Tai neturėtų labai taip užsitęsti.
Dėl pandemijos iš tiesų, kadangi aš tuomet dar nėjau šių pareigų, bet, kiek žinau, buvo vykdomi tyrimai ir tikrai kai kurios priemonės tuo metu ankstesnės Vyriausybės buvo pripažintos kaip neproporcingos. Tas buvo daroma, ypač dėl privalomo apgyvendinimo savivaldybėse, po to jau ir prie šios Vyriausybės.
PIRMININKAS. Ir paskutinė paklaus L. Girskienė.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Laba diena. Aš čia. Gerbiama kontroliere, jūs paminėjote savo pranešime, kad vienas iš dažniausiai gaunamų skundų yra, kad valstybinės institucijos laiku nepateikia atsakymų į paklausimus ir taip toliau. Maža to, aš pati susidūriau iš tiesų su šita problema ir susirašinėdama su ministerijomis, su institucijomis, nes tie atsakymai pateikiami yra neišsamūs.
Dokumentų rengimo taisyklėse nurodyta, kokios dalys turėtų būti išdėstytos, ar ne? Ir viena iš svarbesnių dalių yra nurodyti, kaip galima būtų apskųsti raštą, atsakymą, jeigu jis manęs netenkina. Kai gauni, pavyzdžiui, iš policijos atsisakymą pradėti ikiteisminį tyrimą, kuriame tik parašyta, kad atsisako pradėti ikiteisminį tyrimą, neišdėstyti motyvai ir nenurodyta, kaip galima jį apskųsti, tai iš tiesų kyla didžiulis nepasitenkinimas. Čia tik vienetiniai atvejai.
Kokių priemonių ėmėtės arba rekomendacijas teikėte, kad vis dėlto šalintumėte tokius dalykus iš valstybinių institucijų veiklos?
E. LEONAITĖ. Taip, iš tiesų dirbame irgi su tomis skirtingomis institucijomis. Tai, ką jūs pasakėte, apskundimo tvarkos nenurodymas irgi yra gana dažnas pažeidimas. Čia atkreipiame ir, jeigu prireikia, organizuojame susitikimus. Ir tos pačios… Tiesiog pokalbiai su institucijų vadovais, kad nesuprantame. Kartais pasako, kad tai yra kaita, nes pagal Viešojo administravimo įstatymo reikalavimus tai privalo būti nurodyta. Visiškai sutinku, kad tai tikrai ne visada nurodoma, ypač, kaip jūs paminėjote labai teisingai, policijos sistemoje tikrai tas egzistuoja. Taip pat įkalinimo įstaigose irgi dažnai labai sutinkame šitą problemą. Tikrai, sakau, šiuo atveju tai yra tiesiog vėlgi tie patys pokalbiai, mūsų labai aiškūs priminimai nuolatos. Taip, mes gauname atsakymą, kad buvo visi sukviesti tame konkrečiame komisariate, buvo pasakyta, kad reikia taip.
PIRMININKAS. Dėkui Seimo kontrolierei. Visi paklausė, kaip tik idealiai spėjo per numatytą pusvalandį. Toliau tęsiame darbą pagal mūsų darbotvarkę.
14.33 val.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 2, 6, 8, 131, 16, 17, 18, 182, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 27, 34, 35 ir 37 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 121 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2929, Pelno mokesčio įstatymo Nr. IX-675 2, 5, 12, 17, 172, 18, 19, 461, 47, 561 straipsnių, 1 priedėlio pakeitimo ir Įstatymo papildymo 302 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2930, Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 19, 21, 71, 92 straipsnių ir 2 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2931, Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo Nr. X-233 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2932 (pateikimas)
Dabar bene svarbiausias šios dienos projektų paketas, mokestinių projektų paketas, čia iš viso keturi projektai. Pirmas – Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2929 ir dar trys lydimieji. A. Vyšniauskas dėl vedimo tvarkos.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Posėdžio pirmininke, frakcijos vardu norėčiau pusvalandžio pertraukos paprašyti.
PIRMININKAS. Yra prašymas frakcijos vardu. Balsuojame dėl pusvalandžio pertraukos.
Už – 35, prieš – 11, susilaikė 11. Skelbiama pusvalandžio pertrauka.
14.34 val.
Valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 4, 5, 10, 11 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2933, Nedarbo socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-1904 3, 4, 5 ir 8 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo II1 skyriumi įstatymo projektas Nr. XIVP-2934, Užimtumo įstatymo Nr. XII-2470 22 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2935 (pateikimas)
Kitas paketas iš dalies susijęs su tuo, dėl kurio paskelbta pertrauka. Tai Socialinio draudimo įstatymo pataisų paketas ir du lydimieji: projektas Nr. XIVP-2933, projektas Nr. XIVP-2934 ir projektas Nr. XIVP-2935. A. Vyšniauskas vėl dėl vedimo tvarkos.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Taip, gerbiamas posėdžio pirmininke, taip pat pusvalanduko pertraukos.
PIRMININKAS. Vėl balsuojame, ar skelbiama pusvalandžio pertrauka.
Už – 35, prieš – 10, susilaikė 6. Pusvalandžio pertrauka ir dėl šio paketo.
Bet neprapulsime, turime dar daug projektų darbotvarkėje ir netrukus, už 15 minučių, bus ir balsavimo intervalas. Prezidento atstovų dar nėra. Natūralu, jie žiūri į tą laiką, kuris buvo numatytas.
14.36 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo ir Kodekso papildymo 5071 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2270(2) (svarstymas)
Dabar pagal darbotvarkę 2-6 klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo ir kodekso papildymo 5071 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2270(2). Svarstymo stadija, išklausysime komiteto išvadą. Pranešėja – I. Haase.
V. Ąžuolas dėl vedimo tvarkos.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Frakcijos vardu prašome pertraukos iki kito posėdžio.
PIRMININKAS. Pakartokite.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Frakcijos vardu pertrauka iki kito posėdžio.
PIRMININKAS. Iki kito posėdžio. Gerai. Turime balsuoti, yra toks siūlymas frakcijos vardu dėl pertraukos iki kito posėdžio.
Už – 25, prieš – 34, susilaikė 1. Yra pakankamas balsų skaičius, kad būtų pertrauka. Matyt, norime padirbėti ilgiau ketvirtadienį. Ką padarysi, gali būti ir tokių norų.
14.37 val.
Baudžiamojo kodekso 270, 2711, 2771 straipsnių pakeitimo ir Kodekso papildymo 2704 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2502(2) (svarstymas)
Dabar Prezidento pateiktas Baudžiamojo kodekso pataisų projektas Nr. XIVP-2502(2). Taip pat svarstymo stadija. Pranešėja I. Haase pateiks Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadą.
I. HAASE (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas pirmininke. Teisės ir teisėtvarkos komitetas, kaip pagrindinis komitetas, svarstė Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 270, 2711, 2771 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2502. Komiteto sprendimas – pritarti komiteto patobulintam jungtiniam įstatymo projektui Nr. XIVP-2502(2) (sujungti projektai Nr. XIVP-2502, Nr. XIVP-2661) ir komiteto išvadoms.
PIRMININKAS. Dėkui. Išklausysime dar vieną išvadą – tai Aplinkos apsaugos komiteto išvada, kurią turėtų pateikti A. Gedvilas. Jo nėra. Kas iš Aplinkos apsaugos komiteto narių? Ateina A. Gedvilas. Atsiprašau. Prašom į tribūną.
A. GEDVILAS (MSNG). Gerbiami kolegos, komiteto sprendimas ir pasiūlymas toks: 6.1 punktas, pritarti Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 270, 2711, 2771 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui ir komiteto išvadoms bei siūlyti Seimo paskirtam pagrindiniam Teisės ir teisėtvarkos komitetui projektą tobulinti pagal Seimo kanceliarijos teisės aktus, taip pat departamento, Teisingumo ministerijos ir Vidaus reikalų ministerijos pateiktas pastabas ir pasiūlymus, kuriems komitetas pritarė. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Ačiū. Diskutuoti niekas nepageidauja. Dėl motyvų taip pat nėra užsirašiusių kalbėti. Balsuosime per balsavimo intervalą, prasidėsiantį po 10 minučių.
14.40 val.
Regioninės plėtros įstatymo Nr. VIII-1889 12 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2908(2) (svarstymas)
Kitas darbotvarkės projektas – Regioninės plėtros įstatymo 12 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2908(2). Svarstymo stadija. Pranešėjas – Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas R. Juška. Kviečiame gerbiamą R. Jušką į tribūną. Dėl išvados dėl Regioninės plėtros įstatymo projekto pateikimo jus kviečiame.
R. JUŠKA (LSF). Gerbiami kolegos, komitetas apsvarstė ir pritarė patobulintam įstatymo projektui. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkui. Tiesa, aš suklydau paminėdamas, kad balsavimo intervalas bus po 10 minučių, patikslinu – po valandos ir 10 minučių. Man būtų smagu matyti visą valandą prieš tai čia užpildytą salę, bet ką jau padarysi. Dėl šio projekto už pasisakyti pageidauja A. Vinkus.
A. VINKUS (LVŽSF). Gerbiamas pirmininke, kokie mano motyvai dėl siūlomo Regioninės plėtros įstatymo pakeitimo palaikant už? Pirma, regioninė politika turi skatinti regionų prisitaikymą prie kintančių tiek ekonominės, tiek socialinės aplinkos sąlygų. Toliau. Regioninė politika turi nuolat stiprinti kiekvieno regiono konkurencinį pranašumą ir kompetenciją. Ji turi mažinti socialinius, ekonominius skirtumus tiek tarp regionų, tiek regionų viduje.
Regionų plėtros taryba yra tas organas, kuris atsakingas už regionų politikos įgyvendinimą, regionų plėtrą ir gyventojų interesų bei poreikių patenkinimą. Nesunku suvokti, kad gyvenimui nestovint vietoje, norint tinkamai vykdyti mano paminėtus uždavinius, reikia laiku pastebėti kintančias aplinkybes ir nedelsiant priimti atitinkamus sprendimus bei įgyvendinti reikiamas priemones.
Į įstatymą visko nesurašysi, todėl pritariu siūlymui suteikti teises Regionų plėtros tarybai vykdyti ne tik konkrečiai įvardintas, bet ir kitas su šios tarybos tikslų įgyvendinimu susijusias funkcijas. Toks pakeitimas būtent ir leis lanksčiau adaptuotis prie kintančių sąlygų ir operatyviau spręsti su tais pokyčiais susijusias problemas. Todėl agituoju balsuoti už.
PIRMININKAS. Dėkoju. Daugiau pageidaujančių pasisakyti nėra. Balsuosime per numatytą balsavimo intervalą. Vis žiūriu, dar prezidentūros pranešėjų neturime, tai tęsime klausimus iš tolesnės darbotvarkės dalies.
Darbotvarkės 2-10 klausimo paketas – projektai Nr. XIVP-2863…
14.43 val.
Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 6 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1730 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2790(2) (svarstymas)
Atsiprašau, praleidau 2-9 klausimą, tai yra Vietos savivaldos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2790(2). Taip pat svarstymo stadija. Pranešėjų čia keletas. Pirmiausia E. Sabutis turėtų pateikti Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvadą, bet teks… Gerai, jau matau tribūnoje. Prašom.
E. SABUTIS (LSDPF). Ačiū posėdžio pirmininkui. Mielieji kolegos, birželio 23 dieną komitetas svarstė Vietos savivaldos įstatymo projektą Nr. XIVP-2790(2). Komiteto sprendimas – pritarti įstatymo projektui ir komiteto išvadai ir pasiūlyti Seimui įstatymo projektą svarstyti skubos tvarka. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkui. Ir dar vieno komiteto išvada. E. Rudelienė turėtų pateikti Švietimo ir mokslo komiteto išvadą. Nėra. Tai, matyt, pirmininkas turi jau gelbėti situaciją. A. Žukauskas pateiks Švietimo ir mokslo komiteto išvadą dėl šio projekto.
A. ŽUKAUSKAS (LF). Komiteto sprendimas – pritarti Vietos savivaldos įstatymo 6 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIVP-2790 ir siūlyti Seimui jį svarstyti. Bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkui. Diskutuoti užsirašė V. Rakutis. Jis nuosekliai, nuoširdžiai rūpinasi kadetų licėjų reikalais, nes kaip tik apie tai yra šis projektas. Prašom.
V. RAKUTIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, žinoma, pritariame nuostatoms, pakeičiančioms įsigaliojimo tvarką dėl akivaizdžių priežasčių, tačiau norėčiau atkreipti dėmesį į keletą svarbių kadetų mokyklas liečiančių ypatybių. Kada mes pavasarį svarstėme apie tai, kad būtų įrašyta į Švietimo įstatymą nuostata, kad savivaldybių regioninės kadetų mokyklos, jau tada signalizavau apie problemas, kurios kyla iš tokio mokyklos statuso. Savivaldybė, nors ir vadovauja regioninei mokyklai, nėra suinteresuota spręsti specifinių kadetų mokyklų problemų, tai yra spręsti bendrabučio klausimo. Šiandien egzistuojančių dviejų su puse mokyklų, iš tikrųjų tiek Kaune, tiek Klaipėdoje, bendrabučių problema yra visiškai atvira. Tų bendrabučių ten nėra ir, atrodo, nežada atsirasti. Kodėl taip yra? Todėl, kad savivaldybei nereikia tų bendrabučių, bendrabučiai reikalingi atvažiuojantiems regiono vaikams, tai yra iš tolesnių savivaldybių. Čia yra chroniška šitos mokyklos problema. Todėl būtų labai gerai, kad Švietimo ir mokslo komitetas taip, kaip Edmundas žadėjo, vis dėlto imtųsi šitos problemos sprendimo ir išspręstų, kodėl savivaldybė turėtų tą bendrabutį įrengti, iš kokių lėšų, nes tas klausimas taip ir liko atviras.
Kita problema, susijusi su šituo keistu statusu, kai savivaldybė vadovauja regioninei mokyklai, yra direktoriaus skyrimo problema. Na, direktorius, sakykime, Klaipėdoje yra, bet Kaune šešti metai neturime nuolat paskirto vadovo, nes savivaldybei ta mokykla nėra įdomi. Ji sako, savivaldybė, Kauno miesto savivaldybė, tvirtina, kad tai yra valstybės reikalas. Buvau susitikęs su Kauno rajono meru, mes taip pat aptarėme šitą situaciją, jis irgi patvirtino, kad jeigu mokykla yra regioninė, tai už jos organizaciją ir turėtų atsakyti arba valstybė, arba koks nors regioninės valdžios organas. Todėl reikėtų neužmerkti akių ir pasakyti, kad viskas yra gerai, bet reikėtų sugalvoti, kaip šitas specifines problemas būtų galima spręsti mūsų teisinės bazės pagrindu, o jeigu paaiškėtų, kad esamos teisinės bazės pagrindu problemų spręsti negalima, reikėtų peržiūrėti, ar tikrai savivaldybė turi vadovauti regioninei mokyklai. Čia galima rasti argumentų ir prieš, ir už, ir taip yra, ir taip yra, bet faktas yra vienas, kad kai vadovaujantis organas neatitinka mokyklos statuso, kyla tokių labai specifinių, bet šitoms mokykloms labai aktualių problemų. Ačiū jums.
PIRMININKAS. Dėkui. Motyvai. Nėra užsirašiusių dėl motyvų. Balsuosime per numatytą balsavimo intervalą.
14.49 val.
Prokuratūros įstatymo Nr. I-599 49 straipsnio ir 1 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2909, Pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio nustatymo ir asignavimų darbo užmokesčiui perskaičiavimo įstatymo Nr. XIV-2011 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2910 (pateikimas)
Dabar grįžtame į darbotvarkę truputį atgal, nes jau sulaukėme Prezidento vyriausiojo patarėjo A. Kabišaičio ir jis gali pateikti Prokuratūros įstatymo 49 straipsnio ir 1 priedo pakeitimo įstatymo projektą ir lydimąjį projektą Nr. XIVP-2910. Kviečiu į tribūną Prezidento vyriausiąjį patarėją.
A. KABIŠAITIS. Laba diena, gerbiami Seimo nariai, gerbiamas posėdžio pirmininke. Respublikos Prezidentas, vadovaudamasis Konstitucijos 68 straipsnio 1 dalimi, teikia Lietuvos Respublikos Seimui svarstyti, pirma, Lietuvos Respublikos Prokuratūros įstatymo 49 straipsnio ir 1 priedo pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo yra nustatomi prokurorų pareiginės algos koeficientai. Siekiant proporcingumo ir sistemiškumo principo įgyvendinimo, koeficientai siūlomi 10 % mažesni už atitinkamo lygmens teisėjų. Ir antra, teikia Lietuvos Respublikos pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio nustatymo ir asignavimų darbo užmokesčiui perskaičiavimo įstatymo 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo nustatoma, kad šis įstatymas prokurorams pradedamas taikyti nuo šių metų spalio 1 dienos.
Teikiamų projektų parengimą paskatino šios priežastys: pagrindinės prokurorų funkcijos, nustatytos Konstitucijos devintajame skirsnyje „Teismas“. Su teisingumo sistema prokurorus sieja ne tik skirsnio pavadinimas. Jiems nustatomos analogiškos, kaip ir teismams, nepriklausomumo garantijos. Prokurorai vykdo teisingumo sistemai itin svarbias funkcijas, kurias vykdydami jie klauso tik įstatymo. Tai yra organizuoja ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauja, palaiko valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose, įstatymu nustatytais atvejais gina asmens, visuomenės ir valstybės teises bei teisėtus interesus.
Pažymėtina, kad generalinį prokurorą skiria ir atleidžia Respublikos Prezidentas Seimo pritarimu, tai yra analogiška tvarka kaip Apeliacinio teismo teisėjus ir pirmininką. Pagal Lietuvos Respublikos pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio nustatymo ir asignavimų darbo užmokesčiui perskaičiavimo įstatymą, kurį Seimas priėmė 2023 m. gegužės 25 d., Konstitucinio Teismo, bendrosios kompetencijos ir specializuotų teismų teisėjams, žvalgybos pareigūnams ir Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams pareiginės algos bazinis dydis taikomas jau nuo šių metų liepos 1 dienos. Tai sąlygos ženklų šių pareigūnų darbo užmokesčio padidėjimą. Įsigaliojus minėtai nuostatai, generalinio prokuroro darbo užmokestis, nepaisant jo turimo stažo, bus net keliais šimtais eurų mažesnis už bet kurio Lietuvos apylinkės, tai yra žemiausios grandies, teismo teisėjo darbo užmokestį.
Vyriausybė, teikdama paketą teisės aktų, susijusių su valstybės tarnybos reforma, prokurorų darbo užmokesčio pokyčius nustatančio teisės akto projekto neteikia.
Šiuo aspektu labai svarbi Konstitucinio Teismo oficialioji doktrina. Konstitucinis Teismas 2020 m. lapkričio 3 d. nutarime nurodė: „Pagal Konstituciją toks prokuratūros statusas suponuoja, inter alia, jos finansinį nepriklausomumą, kurį užtikrina toks teisinis reguliavimas, kai lėšos prokuratūrai yra skiriamos iš įstatymu patvirtinto valstybės biudžeto ir tokių lėšų dydis yra adekvatus prokuratūros vykdomų funkcijų apimčiai. Atsižvelgiant į tai, valstybės biudžeto proceso teisinis reguliavimas turi būti toks, kad, planuojant ir tvirtinant valstybės biudžeto asignavimus prokuratūrai, ji nepatirtų politinio spaudimo dėl prokurorų vykdomos veiklos.“
Sparčiai didėjant darbo užmokesčiui Lietuvoje ir atsižvelgiant į augantį infliacijos lygį, prokurorų atlyginimai jau šiuo metu yra nekonkurencingi ir neleidžia sistemai išlaikyti aukštos kvalifikacijos profesionalų. Prokuroro profesija tampa nebepatraukli. Šiuo metu faktinis prokurorų skaičius yra 600 prokurorų, tai yra 100 mažesnis nei teisėjų.
Teikiamais projektais Respublikos Prezidentas siekia subalansuoto, atliekamoms užduotims ir vykdomo darbo specifikai, kylančiai atsakomybei proporcingo darbo užmokesčio prokurorams. Priėmus teikiamus įstatymų projektus bus užtikrintas ne tik adekvatus prokurorų darbo užmokestis, bet ir pačios prokuratūros veiksmingas funkcijų vykdymas, papildymas kvalifikuotais teisininkais.
Šie siūlymai yra teikiami ir atsižvelgiant į patariamųjų Europos Tarybos institucijų nuomonę, kad nustatant prokurorų statusą ir jų darbo užmokesčio dydžius turi būti atsižvelgiama į būtinumą išlaikyti tam tikrą teisėjų ir prokurorų atlyginimo pusiausvyrą. Kaip minėjau, tai yra 10 % skirtumas. Panašus teisinis reguliavimas yra ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse. Europos Tarybos Veiksmingo teisingumo komisijos 2022 metų ataskaitos duomenimis, 21 valstybėje teisėjai ir prokurorai vidutiniškai gauna vienodą arba beveik vienodą, tai yra besiskiriantį ne daugiau kaip 10 %, darbo užmokestį.
Dėl Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabų, gautų dėl projekto apie prokurorų atlyginimo proporcingumą. Jos nėra tikslios ir joms siūlytume nepritarti. Teisėjai gauna priemokas už darbą poilsio ir švenčių dienomis, o priemokos už viršvalandžius negauna, nes, kaip sako Teismų įstatymas, darbo laiką jie planuoja savarankiškai, kas nėra numatyta prokurorams. O dėl Teisės departamento kolegų pastabos apie specialųjį statusą turintiems prokurorams galimą mokėti priedą, tai per visą normos galiojimo laikotarpį tokių prokurorų apskritai buvo tiktai šeši. Jiems priedai buvo sumokėti nuo 10 % iki 30 % dydžio. Dėkui.
PIRMININKAS. Dabar klausimai. Pirmasis klausia D. Griškevičius. Jo nėra. A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mano klausimas būtų dėl finansavimo. Jūs aiškinamajame rašte rašėte, kad 12 mėnesių reikia beveik 16 mln. eurų. Puikiai žinote, ko reikalauja mūsų įstatymų leidybos tvarka. Nenurodote, iš kur reikia paimti. Aš suprantu, kad tai įsigalioja spalio 1 dieną ir nereikia 16 mln., reikėtų 3 mln. su trupučiu, bet kaip jūs manote, iš kur reikėtų paimti tuos pinigus? Aš sveikinu dėl to įstatymo, mes teikėme panašius pasiūlymus. Viskas dėl įstatymo gerai. Paprasčiausiai finansavimo klausimas. Ačiū.
A. KABIŠAITIS. Trumpai atsakant, finansavimas, kai buvo planuojama… kadangi tai yra valstybės tarnybos sistemos reformos tąsa, teisėjų darbo užmokestis taip pat buvo reformuotas kartu su šia reforma, tad ją planuojant pernai metais šių metų biudžete lėšos tam buvo numatytos. Jos buvo numatytos asignavimuose, skirtuose Finansų ministerijai, iš pervedimo programos limitų. Iš šių lėšų ir būtų finansuojama, jeigu jų nepakaktų, būtų galima finansuoti iš kreditorinio įsiskolinimo, kuris būtų dengiamas kitais metais.
PIRMININKAS. Klausia L. Girskienė.
A. KABIŠAITIS. Aš atsiprašau. Jeigu galima, papildysiu trumpai. Iš tiesų šiems metams reikia kiek daugiau negu 3 mln. eurų, kad būtų nuo spalio 1 dienos galima padidinti atlyginimus prokurorams.
PIRMININKAS. Prašom.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Aš norėjau paklausti. Iš tiesų problema darosi pritraukti naujus specialistus, jaunus prokurorus į prokuratūrą, galbūt prezidentūroje vyko diskusijos ta tema, kokias galima būtų pasiūlyti priemones, kad pritrauktume naujų darbuotojų?
A. KABIŠAITIS. Iš tiesų, taip, diskusija vyko dar pernai. Joje dalyvavo ne tiktai prokurorai, bet dalyvavo ir teisėjai, taip pat STT, dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministras. Iš tiesų vis dėlto kaip vienas iš pagrindinių pritraukiančių faktorių yra socialinės garantijos. Vienas dalykas – pareigūnų turimos socialinės garantijos, imkime, atostogos, turimas stažas valstybei ir daugiausia vis dėlto yra atlyginimai.
PIRMININKAS. Paskutinis klausia K. Adomaitis.
K. ADOMAITIS (LF). Ačiū. Tai aš, kaip ir kolegos, džiaugiuosi šituo įstatymu, man atrodo, išspręsime didelį gėdos klausimą – dėl teisėjų jau išsprendėme ir dėl prokurorų adekvačių atlyginimų išspręsime pagaliau. Aš norėjau pasitikslinti tokius gal techninius, konkretesnius dalykus, čia kolegė L. Girskienė klausė, kaip pritraukti prokurorus, tad kokia vis dėlto bus startinė prokuroro alga, pradedančio prokuroro, po šio pakeitimo?
Kitas klausimas būtų dėl stažo. Kiek suprantu, vyko diskusijos tuo atžvilgiu, bet tiek teisėjams, tiek prokurorams pagal naują valstybės tarnybos reformą stažas nebebus skaičiuojamas, tiesiog pasitikslinu. Ir gal tiek būtų pasitikslinimų. Aišku, neabejoju, kad tuos 3 mln. tikrai valstybės biudžete rasime.
A. KABIŠAITIS. Kaip minėjau, atlyginimai būtų apie 10 % mažesni už atitinkamo lygmens teisėjų, nes teisėjų pareigybių yra mažiau negu kad prokuroro, ar ne, pagal lygį ir pagal rangą? Kalbant apie atlyginimą į rankas, tą vadinamąjį, tai yra po mokesčių, apylinkės teismo teisėjų yra maždaug 3 tūkst. 740 atlyginimas, na, tai 10 % mažesnis būtų apylinkės prokuroro darbo užmokestis. Ar dar koks klausimas? (Balsai salėje)
Stažo priedas. Pareiginę algą sudaro tiktai tos priemokos, kurias ir minėjau, tai yra už viršvalandinį darbą, naktinį darbą, taip pat priemoka už darbą švenčių dienomis ir poilsio dienomis. Tai sudarytų ir tą galimybę, kaip minėjau, ir specialųjį statusą turinčiam prokurorui gauti taip pat apmokėjimą. Bet bent jau per paskutinius metus specialųjį statusą turinčių prokurorų, kurie tuos svarbiausius, sunkiausius korupcinius nusikaltimus tiria, apskritai nebuvo tokio statuso suteikta.
PIRMININKAS. Gerai, atsakėte į visus klausimus. Ačiū. Dėl motyvų užsirašė tik už. Pirmųjų, matau, čia nėra. K. Vilkauskas turi galimybę visus agituoti balsuoti už.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Kaip ir minėjo kolega Algirdas, teikėme šį projektą, tą pasiūlymą, dėl jo buvo daug diskutuota. Manau, kad jis yra labai logiškas ir teisingas. Jeigu išsprendėme šį klausimą dėl teisėjų, tai tikrai reikia spręsti dėl prokurorų. Ne vieną kartą girdėjome, kad yra problemų dėl darbuotojų, jie gali išeiti dėl mažesnių atlyginimų. Taigi, manau, reikia pritarti šiam projektui. Jis yra sveikintinas. Ačiū.
PIRMININKAS. Kol kas viskas šioje stadijoje su šiuo projektu. Balsuosime per numatytą intervalą.
15.01 val.
Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 186, 20, 31, 34 ir 40 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2863(2), Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo Nr. I-1143 11, 19, 25, 26 ir 32 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2864(2), Reklamos įstatymo Nr. VIII-1871 12 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2865(2) (svarstymas)
Turbūt eilės tvarka mes aptarsime svarstymo stadiją pasiekusį paketą. Pirmasis yra Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2863(2) ir lydimieji projektai Nr. XIVP-2864 ir Nr. XIVP-2865. Iš viso trys projektai. Išklausysime Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvadą, ją pateiks komiteto pirmininkas R. Juška.
R. JUŠKA (LSF). Visiems trims patobulintiems Alkoholio kontrolės, Tabako ir Reklamos įstatymų projektams komitetas pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Diskutuoti niekas neužsirašė. Dėl motyvų. Tuoj pažiūrėsime. Taip pat niekas neužsirašė. O balsuosime, ar pritariame po svarstymo, per numatytą balsavimo intervalą.
15.02 val.
Elektroninių ryšių įstatymo Nr. IX-2135 papildymo 98 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2346(3), Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 29 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2347(3), Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo Nr. VIII-1185 78 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2348(3), Azartinių lošimų įstatymo Nr. IX-325 207 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2349(3), Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 42 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2350(3), Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo Nr. I-1143 191 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2351(3), Vartotojų teisių apsaugos įstatymo Nr. I-657 12 ir 491 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2352(3), Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 48, 50 ir 52 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2353(3), Kelių transporto kodekso 181 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2408, Mokesčių administravimo įstatymo Nr. IX-2112 633 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2409(2) (svarstymas)
Kitas darbotvarkės 2-11.1, 2-11.2, 2-11.3, 2-11.4, 2-11.5, 2-11.6… iki 2-11.10 klausimų paketas. Dešimt projektų. Pirmasis yra Elektroninių ryšių įstatymo papildymo 98 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2346(3). Svarstymo stadijos visi šie projektai. Išklausysime Ekonomikos komiteto išvadą, ją turėtų pateikti A. Bagdonas. Dėl visų projektų, matau, Ekonomikos komitetas buvo pagrindinis, tai iš karto dėl visų klausome išvadas.
A. BAGDONAS (LSF). Dabar iš eilės svarstysime siūlymus?
PIRMININKAS. Aptarsime siūlymus. Jei yra siūlymų, aptarsime per balsavimo intervalą. Čia tik bendros išvados.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju posėdžio pirmininkui už suteiktą žodį. Ekonomikos komitetas išnagrinėjo šį klausimą ir pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Visam paketui pritarta bendru sutarimu, visiems projektams?
A. BAGDONAS (LSF). Taip, pritarė visam paketui, visos apimties, bet dėl siūlymų, kuriems komitetas nepritarė, tikrai turėsime pastabų.
PIRMININKAS. Pastabas aptarsime ir dėl jų balsuosime vėliau. Taip pat išklausysime V. Mitalo, jis… Matau, kad komiteto atstovas nori patikslinti.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju posėdžio pirmininkui už suteiktą žodį. Vienas iš siūlymų dėl projekto Nr. XIVP-2408. Komitetas jam nepritarė ir siūlo atmesti.
PIRMININKAS. Priešpaskutinį projektą komitetas siūlo atmesti.
Dėl pirmojo projekto yra Biudžeto ir finansų komiteto išvada. V. Mitalas pasirengęs ją pateikti.
V. MITALAS (LF). Dėkoju, pirmininke. Gerbiamieji kolegos, šitą įstatymų projektų paketą Biudžeto ir finansų komitetas svarstė kaip papildomas komitetas. Nutarė pritarti įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam komitetui jį patobulinti, atsižvelgiant į Teisės departamento, Vyriausybės pateiktas pastabas ir pasiūlymus. Už – 8, prieš – 1, susilaikė 2.
PIRMININKAS. Taip pat patikslinu, kad jūsų komitetas buvo papildomas dar dėl dviejų projektų: Azartinių lošimų ir Lietuvos banko įstatymų pataisų.
V. MITALAS (LF). Taip, analogiškai visiems, dar šiems dviem, minimiems projektams komitetas pritarė ir siūlė atsižvelgti į Teisės departamento pastabas. Balsavimo rezultatai: už buvo 8, prieš – 1, susilaikė 2.
PIRMININKAS. Dėkui. Vėl pažiūrėsime, ar niekas neužsirašė dėl motyvų. Taip, dar Kultūros komiteto išvada dėl vieno iš projektų, tai yra dėl 2-11.3 klausimo – Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 78 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2348(3). V. Kernagis turėtų pateikti išvadą. Kadangi pranešėjo nėra, taupydamas laiką aš perskaitysiu. Komiteto sprendimas – iš esmės pritarti Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 78 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam komitetui jį svarstyti, atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės teikiamą pasiūlymą. Balsavimo rezultatai: už – 7, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Dėl motyvų užsirašiusių nėra. Kol kas prie to projekto sustojame ir balsuosime per numatytą balsavimo intervalą.
15.07 val.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 2, 6, 8, 131, 16, 17, 18, 182, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 27, 34, 35 ir 37 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 121 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2929, Pelno mokesčio įstatymo Nr. IX-675 2, 5, 12, 17, 172, 18, 19, 461, 47, 561 straipsnių, 1 priedėlio pakeitimo ir Įstatymo papildymo 302 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2930, Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 19, 21, 71, 92 straipsnių ir 2 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2931, Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo Nr. X-233 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2932 (pateikimo tęsinys)
Dabar praėjo jau tas paprašytas frakcijos pusvalandis ir galime kviesti į tribūną ministrę G. Skaistę. Ji pateiks mokestinių projektų paketą.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Laba diena, mielieji kolegos. Noriu pristatyti mokesčių paketą, kuris, mūsų nuomone, yra tvirtas žingsnis link sąžiningesnės mokesčių sistemos. Taip pat jis prisidės prie ekonomikos augimo dėl gausių paskatų, kurios yra suteiktos investicijoms bei smulkiajam verslui šiuo paketu, taip pat prie tiesiog patogesnės mokesčių sistemos. Jeigu žvelgtume į rodiklius, turbūt lemiančius apsisprendimą, kuria kryptimi judėti dėl mokesčių, tai esminiai rodikliai, turbūt turintys įtakos ir Europos Tarybos rekomendacijoms Lietuvai, kurias mes jau dešimtmetį gauname labai panašias, kiekvienais metais šaliai narei Europos Taryba pasiūlo dvi tris rekomendacijas, kurios yra esminės tos šalies raidai, tai mes jau dešimt metų gauname rekomendacijas, kurios yra susijusios su mūsų mokesčių sistema. Siūlymai dažniausiai yra didinti perskirstymą ir pereiti prie ekonomikai mažiau žalingų mokesčių, mažinti pajamų nelygybę bei skurdą.
Jeigu žvelgtume į objektyvius rodiklius, Lietuvoje perskirstymo lygis, tai yra tai, ką mes surenkame mokesčiais ir socialinėmis įmokomis nuo BVP, yra 32,2, kai Europos Sąjungos vidurkis yra 40,7. Mūsiškis yra kur kas mažesnis, tai riboja, natūralu, ir biudžeto galimybes prisidėti prie minėtų tikslų siekimo. Taip pat Lietuvoje pajamų nelygybės lygis pagal atnaujintus duomenis yra antras blogiausias Europos Sąjungoje. Už mus blogesnius rodiklius turi tik Bulgarija, todėl taip pat siūlomi tam tikri sprendimai, kurie prisidės prie pajamų nelygybės mažinimo. Esame apskaičiavę, kad Gini koeficientas po pakeitimų galėtų sumažėti per pusę punkto.
Taip pat Lietuvoje turto mokesčių dalis yra gerokai mažesnė nei Europos Sąjungos vidurkis, Lietuvoje – 0,3 % nuo bendrojo vidaus produkto, o Europos Sąjungos vidurkis yra 2,2. Tai yra objektyvūs duomenys, kurie yra rekomenduojami Europos Komisijos kaip sprendimai, reikalingi Lietuvai. Pagal šiuos parametrus yra pasiūlyti tam tikri pakeitimai.
Kas dar turėjo įtakos mokesčių paketo atsiradimui? Tai pastaruoju metu atsiradę du nauji susitarimai dėl finansavimo, tai yra susitarimas dėl krašto apsaugos finansavimo padidinimo nuo 2 iki 2,5 % bendrojo vidaus produkto, taip pat švietimo susitarimas dėl darbo užmokesčio didinimo mokytojams, dėstytojams bei mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimo didinimo. Šiuose susitarimuose, be kita ko, buvo sutarta ieškoti papildomų mokestinių šaltinių tam, kad būtų galima finansuoti šių įsipareigojimų įgyvendinimą. Kadangi turime šiuos susitarimus, natūralu, kad pajamų nelygybės mažinimas vien mažinant mokesčius darosi gana sudėtingas, nes reikia užtikrinti finansavimą ir krašto apsaugai, ir švietimo susitarimui įgyvendinti. Todėl šiuo paketu yra siūlomas subalansuotas sprendimas, kuris, iš vienos pusės, šiek tiek didina mokestines pajamas, iš kitos pusės, jas mažina, bet mažina tose srityse, kurios arba prisideda prie Lietuvos ekonomikos transformacijos, skatina investicijas, arba mažina pajamų nelygybę per neapmokestinamojo pajamų dydžio plėtrą.
Jeigu žvelgtume į dabartinę situaciją, diskusijose dėl mokesčių paketo išties dažnai pasigirsta: ar laikas, ar dabar, kai matomas tam tikras ekonomikos sulėtėjimas? Turbūt atkreiptinas dėmesys, ką tarptautinės institucijos kalba apie mūsų ekonominius rodiklius, kad visgi tai buvo ekonomikos kluptelėjimas praėjusių metų IV ketvirtį, šių metų I ketvirtį, tikėtina, kad antra metų pusė bus stipresnė. Pirmuosius atsigavimo ženklus jau matome pagal gegužės mėnesio vartojimo duomenis. Taip pat šis mokestinis paketas prisideda prie to, kad būtų skatinamos investicijos, verslo investicijos – tiek stambiojo verslo investicijos, tiek smulkiojo ar vidutinio verslo. Kas yra šiek tiek daugiau apmokestinama, tai būtent aukštos pajamos ir dažnai tos pajamos, kurios yra išimamos iš verslo asmeniniam vartojimui.
Manome, kad šiuo paketu būtų sąžiningiau paskirstoma mokestinė našta, nes šiuo metu matome netolygumų tarp atskirų verslo ar veiklos apmokestinimo formų. Ypač disbalansai yra matomi tarp aukštų pajamų ir tie sprendimai čia yra taip pat pasiūlyti. Taip pat sukuriamos paskatos tiesiog patogiau mokėti mokesčius per automatines mokesčių deklaracijas ir smulkiojo verslininko sąskaitą.
Jeigu kalbėtume apie sąžiningiau paskirstomą mokestinę naštą, yra atsisakoma tam tikrų pirmiausia pelno mokesčio srityje galiojančių lengvatų ir išskirtinio reguliavimo. Atsisakoma sektorinio sveikatos paslaugas teikiančių įstaigų ir draudimo paslaugas teikiančių įmonių pelno reguliavimo, nes šiuo metu, tarkime, sveikatos paslaugas teikiančios įstaigos, kurios gauna pajamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, tų pajamų į pelno apmokestinimo režimą neįtraukia, bet neįtraukia ir sąnaudų, kurios reikalingos toms paslaugoms teikti. Šio išskirtinumo yra atsisakoma – tiesiog tiek pajamos, tiek išlaidos bus traukiamos ir į pajamas, ir į sąnaudas. Taip pat draudimo įstaigų ta pajamų dalis, kuri būdavo iš gyventojų gaunama ir skiriama ne kaip pati draudimo įmoka, bet kaip jai administruoti reikalingos lėšos, bus laikoma įmonės pajamomis ir jai teikti reikalingos sąnaudos taip pat bus traktuojamos pelno mokesčio tikslais.
Taip pat yra reguliuojamas automobilių išlaidų atskaitymas, susiejant su automobilio tarša. Už tuos automobilius, kurie yra netaršūs, tai yra CO2 išmetimas yra 0, galima bus atskaityti į sąnaudas 75 tūkst. eurų – už tiek pirkti automobilį, kuris yra visiškai netaršus. Už tuos automobilius, kurių išmetimas yra iki 130 gramų per kilometrą, yra 50 tūkst. eurų, už taršesnius automobilius, nuo 130 iki 200, atskaityti į sąnaudas bus galima 25 tūkst. eurų. Už labai taršius automobilius, kurių tarša yra virš 200, į sąnaudas bus galima atskaityti tik 10 tūkst. eurų. Tas pats bus taikoma ir ilgalaikei nuomai.
Taip pat yra atsisakoma tam tikro piktnaudžiavimo prestižo atskaitymų srityje. Tarp susijusių asmenų prestižo atskaitymai bus negalimi, taip pat trumpinamas prestižo atskaitymo laikotarpis nuo 15 iki 10 metų pagal tarptautinę praktiką. Taip pat nuostolių perkėlimas tarp grupės įmonių yra suvienodinamas su pačioje įmonėje perkeliamais nuostoliais, kad būtų galima į nuostolius perkelti iki 70 % tų metų pajamų.
Taip pat, kalbant apie sąžiningesnį gyventojų pajamų apmokestinimą, yra išskirtos kelios grupės, tai yra darbo santykiai, individuali veikla, aukštų pajamų apmokestinimas (tai parodysiu šiek tiek vėliau kitose skaidrėse) ir neutralus investavimo instrumentas – investicinė sąskaita. Jeigu kalbėtume apie darbo santykius, iš principo vienas iš pagrindinių sprendinių, kuris yra šiame įstatyme, tai siūlome nuosekliai artinti neapmokestinamąjį pajamų dydį prie minimaliosios mėnesinės algos, kad kuo didesnė minimaliosios mėnesinės algos dalis būtų neapmokestinama pajamų mokesčiu. Per savo kadenciją Vyriausybė minimaliąją mėnesinę algą padidino 30 %, o neapmokestinamąjį pajamų dydį – 56 %. Tai reiškia, kad neapmokestinamoji dalis auga bemaž dvigubai sparčiau iki šiol negu minimalioji mėnesinė alga.
Tas pats yra siūloma ir šiuo sprendiniu, kuomet minimalioji mėnesinė alga augtų 10 %, o neapmokestinamasis pajamų dydis – 20 %. Tokiu atveju didesnės pajamos būtų tiems žmonėms, kurie uždirba iki vieno vidutinio darbo užmokesčio. Iki vieno vidutinio darbo užmokesčio Lietuvoje uždirba 70 % visų Lietuvos dirbančiųjų. Tai yra 811 tūkst. asmenų. Priminsiu, kad kitų metų prognozuojamas vidutinis darbo užmokestis yra 2 tūkst. 45 eurai. Tai kitais metais žmonės, kurie uždirbtų iki tokios sumos, tiesiog daugiau pajamų gautų į rankas.
Taip pat keičiamas progresinis darbo santykių apmokestinimas. Šiuo metu progresinis toks didelis tarifas yra tik darbo santykiams. Viršijus 60 vidutinių darbo užmokesčių yra galiojantis vietoj 20 % – 32 % progresinis tarifas. Siūlome, kad atsisakius šio tarifo būtų taikomas bendras aukštų pajamų apmokestinimas, apie jį papasakosiu šiek tiek vėliau.
Taip pat darbo santykiams atsiranda papildomas reguliavimas dėl nedarbo išmokų sąlygų. Tai yra trumpinamas nedarbo draudimo stažas nuo 12 iki 9 mėnesių. Tai reiškia, kad žmonės, kurie dirbo per 30 pastarųjų mėnesių bent 9 mėnesius, galės pretenduoti į nedarbo draudimo išmoką. Iki šiol tarptautinės institucijos ne kartą konstatavo, kad nedarbo draudimo aprėptis Lietuvoje yra nedidelė tiesiog todėl, kad daugelis žmonių nesukaupia reikalingo stažo ir tuomet, kai jiems reikalingos papildomos pajamos iš nedarbo draudimo išmokos, jie tiesiog jos gauti negali. Taip pat sprendimu yra šiek tiek didinama minimalioji nedarbo draudimo išmoka tam, kad būtų apsaugoti tie asmenys nuo skurdo.
Žvelgdami į trajektoriją, kaip galėtų vystytis neapmokestinamasis pajamų dydis ir minimalioji mėnesinė alga per ateinančius laikotarpius, jeigu nuosekliai būtų laikomasi tos pačios strategijos, kad neapmokestinamasis pajamų dydis auga dvigubai sparčiau nei minimalioji mėnesinė alga, manome, kad per penkerių metų laikotarpį būtų galima šiuos du dydžius suvienodinti nuosekliai didinant santykį tarp neapmokestinamojo pajamų dydžio ir minimaliosios mėnesinės algos. Sprendimas, kuris siūlomas kitiems metams, yra maksimaliai taikytiną neapmokestinamąjį pajamų dydį didinti nuo 625 iki 751 euro, tai yra 20 %, o minimaliąją mėnesinę algą – nuo 840 iki 924 eurų. Dėl tokio sprendimo žmonės, kurie gauna minimaliąją mėnesinę algą, kitais metais gautų 76 eurais į rankas daugiau.
Taip pat yra sprendimas dėl neįgaliųjų neapmokestinamojo pajamų dydžio. Kadangi jis yra didesnis nei standartinis neapmokestinamasis pajamų dydis, tai žmonėms, turintiems didesnę negalią, yra siūloma neapmokestinamąjį pajamų dydį didinti nuo 1 tūkst. 5 eurų iki 1 tūkst. 131 euro, turintiems mažesnę negalią – nuo 935 eurų iki 1 tūkst. 61 euro.
Žvelgiant į individualios veiklos apmokestinimą po patobulinimų, kurie buvo atlikti derinant su visuomene, net ir įvertinus tą trejų metų pajamų augimą, koks gali būti individualios veiklos, 85 % individualią veiklą vykdančių asmenų pokyčiai iš esmės nepaliečia. Pokyčiai iš esmės paliečia 15 % individualią veiklą vykdančių asmenų, kurie turi santykinai aukštesnes pajamas. Žmonių, kurie gauna pelno iš individualios veiklos, tai yra iš pajamų atėmus sąnaudas, iki 15 tūkst. eurų per metus, tokių asmenų pokyčiai neliečia ir, kaip minėjau, tai sudaro tikrai didžiąją daugumą visų individualią veiklą vykdančių asmenų. Taip pat individualią veiklą vykdantys asmenys įgauna teisę į nedarbo draudimo išmoką. Iš principo apmokestinimo pokyčiai paliestų tik aukštesnių pajamų gavėjus.
Taip pat turbūt vienas iš papildomų sprendinių yra verslo liudijimų reguliavimo patobulinimas. Atkreiptinas dėmesys, kad viskas, kas yra susiję su individualios veiklos, verslo liudijimų reguliavimu, iš principo yra siūloma Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos atliktoje studijoje, kurią jie atliko drauge su Europos Komisijos Jungtiniu tyrimų centru. Ten buvo nuosekliai išnagrinėta Lietuvos mokestinė sistema ir pateikti pasiūlymai, kaip būtų galima padaryti sistemą tvarkingesnę.
Tai siūloma verslo liudijimo apmokestinimo ribą, na, iki kurios galima turėti pajamų, šiuo metu ta riba yra 45 tūkst. eurų, EBPO siūlo nuleisti šią ribą iki 20 tūkst. ir palikti teisę verslo liudijimais verstis tik smulkiausiems, taip sudarant galimybę išties palikti tą vadinamąją verslo liudijimo kainą santykinai žemą. Šiuo metu efektyvus tarifas, kuris yra verslo liudijimų srityje, yra tik 1,7 %, todėl norint, kad būtų galima išties palikti ir toliau tokias mažas verslo liudijimų kainas, kokios jos yra šiandien, na, fiksuotus tarifus, kuriuos nustato savivalda, iš tiesų siūloma apsiriboti tik smulkiausią veiklą vykdančiais. Iki 20 tūkst. apmokestinamųjų pajamų per metus turi 84 % verslo liudijimų turėtojų, tai iš esmės didžiosios dalies verslo liudijimų turėtojų šie pokyčiai nepaliečia.
Taip pat yra siūloma atsisakyti verslo liudijimų nekilnojamojo turto nuoma besiverčiantiems asmenims. Siūloma turto nuomai taikyti specialų pasyviųjų pajamų apmokestinimo modelį, kai yra taikomas standartinis tarifas. Tai nėra laikoma individualia veikla, tačiau yra leidžiama, na, apmokestinamoji bazė yra ne 100 %, o 80 %, sakant, kad apie 20 % tų pajamų, kurias žmogus gauna iš turto nuomos, yra, na, jo sąnaudos to turto vertei pagerinti, tarkime, padažyti, patvarkyti ir panašiems dalykams.
Tai pokyčiai, kurie buvo padaryti po diskusijų su visuomene. Kadangi keičiasi reguliavimas ir siūloma pagal EBPO rekomendacijas neleisti atskaityti į sąnaudas valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų, mokestinė dalis tokiu atveju augtų 0,88 %, taip pat dėl papildomos nedarbo draudimo įmokos, kuri yra skaičiuojama nuo 90 % apmokestinamųjų pajamų, mokestinė dalis augtų 1,18 procentinio punkto, siūlome sumažinti gyventojų pajamų mokesčio efektyvų tarifą, didindami mokestinio kredito apimtį. Taigi efektyvus tarifas žmonėms, kurie gauna pajamų iki 15 tūkst. eurų per metus, apmokestinamųjų pajamų, pelno, kaip minėjau, tokių yra devyni iš dešimties šiuo metu, jiems efektyvus tarifas sumažėtų 2 procentiniais punktais. Vadinasi, mokestinė našta bent jau faktines sąnaudas deklaruojantiems iš principo nesikeistų, o tokiems žmonėms, kurie deklaruoja prezumpcines sąnaudas, na, numanomas sąnaudas, mokestinė našta galėtų išaugti nuo 1 iki 2 procentinių punktų, tai santykinai tikrai nedaug. Kartu tie žmonės įgautų teisę į nedarbo draudimo išmoką tuo metu, kai jos reikia. Matėme pandemijos pamokas, kad tuomet, kuomet pajamų yra netenkama, išties atsiranda problema, nes nedarbo draudimo išmoka tokiems asmenims nepriklauso.
Dabar žvelgiant į pajamų pasiskirstymo diapazoną (šviesiai mėlyni žmogučiai matomi skaidrėje), iš viso individualios veiklos pajamas deklaruoja 215 tūkst. žmonių. Iš jų į tą diapazoną, kurio iš principo pakeitimai neliečia arba liečia itin minimaliai, tai yra arba visai neliečia, arba nuo 1 iki 2 procentinių punktų, patenka 197 tūkst. asmenų, tai yra šiuo metu 92 % individualią veiklą vykdančių asmenų. Jų pokyčiai… jų mokestinė dalis nuo jų visų pajamų iš principo nesikeičia.
Didesni pokyčiai paliečia asmenis, kurie uždirba nuo 15 iki 35 tūkst., tokių yra 13,8 tūkst. Taip pat visą tarifą po reformos trejų metų įgyvendinimo mokėtų pagal dabartinę konsistenciją tiktai 3 tūkst. 770 asmenų. Per 2022 metus tie žmonės (raudonai pažymėti šioje skaidrėje), 3 tūkst. 770 asmenų, bendrai uždirbo 383 mln. eurų pajamų arba pelno, apmokestinamųjų pajamų. Kiekvienam iš jų vidutiniškai tenka 100 tūkst. eurų per metus, tai tikrai yra santykinai aukštesnes pajamas gaunantys asmenys, todėl manome, kad nuosaikus mokestinio tarifo augimas per trejetą metų yra pateisinamas, nes šiuo metu jie moka mažesnius mokesčius nei darbo santykius turintys asmenys ir taip pat mažesnius mokesčius nei turintys verslo santykius, nes verslo apmokestinimas yra 15 % pelno mokestis, 15 % dividendų apmokestinimas. Efektyvus tarifas yra apie 27 %. Darbo santykių, jeigu iki „Sodros“ lubų, tai yra 20 % plius „Sodra“, jeigu virš „Sodros“ lubų, yra 20 %, o individualios veiklos ir „Sodros“ lubos yra mažesnės, ir taip pat tarifas, viršijus „Sodros“ lubas, tiesiog yra 15 %, tai yra tikrai mažesnis.
Po pakeitimų visiško suvienodinimo tarp darbo santykių ir individualios veiklos vis tiek nebūtų, kadangi, tarkime, socialinio draudimo įmokos yra skaičiuojamos nuo 90 % visų apmokestinamųjų pajamų, vadinasi, ne nuo visų. Skirtumas išliktų apie 2 procentinius punktus bendros visos mokestinės dalies. Jeigu žvelgtume į pajamų pasiskirstymą, tai tie žmonės, kurių yra 197 tūkst., gauna 40 % visų pajamų, kurios yra gaunamos iš individualios veiklos. O tie 13,8 ir 3,7 tūkst. asmenų gauna 60 % visų pajamų, kurios yra gaunamos iš individualios veiklos. Tai tikrai didžioji dalis pajamų gaunama būtent tų žmonių, kurie gauna didesnes pajamas. Tie žmonės, kurie turi mažesnes pajamas, gauna santykinai mažiau. Bendrai ši grupė 2022 metais uždirbo apie 1,1 mlrd. eurų ir, kaip minėjau, iš tos dalies 383 mln. eurų yra būtent tų 3 tūkst. 770 asmenų pajamos.
Taip pat yra siūlymų dėl aukštų pajamų apmokestinimo, siūlymai yra susiję su tuo, kad šiuo metu mes turime skirtingus progresinius tarifus. Darbo santykių – nuo 60 vidutinių darbo užmokesčių, arba kitaip maždaug 100 tūkst. eurų per metus, šiuo metu yra taikomas progresinis – vietoj 20 % taikomas 32 % tarifas. Kapitalo pajamų progresinis tarifas yra nuo 120 vidutinių darbo užmokesčių, tai yra apie 200 tūkst. eurų per metus, viršijus – vietoj 15 % yra taikomas 20 % progresinis tarifas. Individualios veiklos progresinio tarifo nėra jokio. Dividendai taip pat neturi progresinio apmokestinimo. Manome, kad visgi žmogaus gebėjimas mokėti priklauso nuo jo gaunamų pajamų kiekio, aukštų pajamų kiekio, bet ne nuo to, kokia veiklos forma jisai verčiasi. Todėl siūlome visas gaunamas pajamas apmokestinti jų standartiniais tarifais, tuomet supliusuoti į vieną vietą ir, kai pajamos viršija 100 tūkst. eurų, tai daliai taikyti specialų 5 % tarifą, o kai pajamos viršija 300 tūkst. eurų per metus, arba kitaip 180 vidutinių darbo užmokesčių, tai daliai taikyti 7 % specialų tarifą. Šiuo metu pagal progresinius tarifus moka apie 8 tūkst. žmonių, po pakeitimų juos mokėtų 16,5 tūkst. žmonių, tai yra apie 0,8 % nuo visų mokesčių mokėtojų.
Kodėl siūlomas būtent didesnis kapitalo pajamų apmokestinimas, turbūt galima daryti išvadą matant šią skaidrę. Tai yra progresinio tarifo dabartinė riba yra 60 vidutinių darbo užmokesčių. Šiuo metu progresinis tarifas, kaip minėjau, yra taikomas būtent darbo santykiams, tai yra tamsiai mėlyna grafa. Bet jau matome, kad nuo 60 vidutinių darbo užmokesčių sparčiai pradeda didėti pajamos, toje grupėje gaunamos būtent iš kapitalo pajamų, tai yra daugiausia dividendų, ir kai jau peržengiama ta 180 vidutinių darbo užmokesčių riba, tai yra apie 300 tūkst. eurų per metus, tuo atveju aiškiai dominuoja kapitalo pajamos, dividendai, ir manome, kad tie žmonės taip pat galėtų solidariai šiek tiek daugiau prisidėti prie visuomenės išlaikymo.
Taip. Yra siūlomas specialus investavimo instrumentas – investicinė sąskaita, atsisakant šiuo metu esamų lengvatų. Šiuo metu yra taikomos lengvatos gyvybės draudimo sutartims ir taip pat III pensijų pakopai taikomos gyventojų pajamų mokesčio lengvatos. Manome, kad jos šiek tiek iškreipia konkurenciją tarp skirtingų investavimo instrumentų. Taip pat yra atliktas Lietuvos banko slapto pirkėjo tyrimas, jis sako, kad dažnai žmonėms yra parduodamas produktas, kalbant apie investicinį gyvybės draudimą, žmonėms dažnai yra parduodamas produktas, kuris yra nei jiems suprantamas, nei jiems reikalingas ir dažnai visiškai neaiškus, todėl siūloma atsisakyti specifinių lengvatų atskiriems investavimo instrumentams ir vietoj jų taikyti investicinę sąskaitą, kuria naudodamiesi žmonės galės investuoti į skirtingus finansinius instrumentus.
Šiuo metu žmonės gali investuoti taip pat į skirtingus finansinius instrumentus, tačiau pajamos yra apmokestinamos jų gavimo metu, o sąnaudos arba nuostoliai yra kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas. Tai dėl šios investicinės sąskaitos vienoje sąskaitoje būtų laikomi visi investiciniai instrumentai ir jų grąža būtų dedama į vieną vietą. Tai reiškia, kad iš naudos, grąžos, būtų atimamas nuostolis ir apmokestinama tik ta dalis, kuri iš tos sąskaitos yra išimama. Tikimės taip paskatinti didesnį bankuose laikomų finansų vartojimą, nes šiuo metu daugelis žmonių laiko tiesiog banko sąskaitose, net ne terminuotuose indėliuose savo pinigus. Manome, kad taip būtų galima ir paskatinti kapitalo rinkos plėtrą Lietuvoje, ir paskatinti tuos žmones pinigus investuoti. Manome, kad mūsų sąskaitos modelis būtų ambicingiausias regione, kadangi būtų neribojamas nei sąskaitų skaičius, nei geografija. Būtų galima turėti tokias sąskaitas visose šalyse, kurios yra sudariusios dvigubo apmokestinimo sutartis su Lietuva, išvengimo sutartis su Lietuva. Tad reikėtų tiesiog deklaruoti Valstybinėje mokesčių inspekcijoje, kad tai yra to žmogaus turima investicinė sąskaita.
Taip pat didelė paketo dalis yra ekonomikos augimo skatinimas. Pirmiausia, tai yra investicijų skatinimas tiek stambiajam, tiek smulkiajam verslui, šiek tiek vėliau apie tai papasakosiu išsamiau. Taip pat paskatos talentams pritraukti į augančias įmones, tai yra plečiama opcionų lengvata. Šiuo metu reikia, kad žmogus dirbtų bent trejus metus įmonėje ir vis dar turėtų darbo santykius toje pačioje įmonėje, kad galėtų pasinaudoti opcionais. Siūlome, kad jei žmogus bent trejus metus dirbo toje įmonėje, nebūtina opcionų išpirkimo metu vis dar turėti darbo santykius, nes darbo rinka tikrai yra labai dinamiška.
Yra nemažai priemonių smulkiajam verslui (apie tai turėsiu atskirą skaidrę), ekonomikos augimui palankesni mokesčiai. Ekonomikos augimui palankesniais mokesčiais tarptautinės institucijos laiko aplinkosauginius mokesčius (tai yra Akcizų įstatymas, Seime jau priimtas), taip pat nekilnojamojo turto mokestį, apie jį taip pat papasakosiu plačiau. Siūlomas dovanų tarp giminaičių apmokestinimas. Iki šiol tai būdavo neapmokestinama dalis. Atsižvelgiant į tarptautinę praktiką, siūloma apmokestinti dovanas tarp giminaičių, jeigu jų vertė viršija 300 tūkst. eurų. Ten yra išlyga, kad jeigu yra artimam giminaičiui perduodamas žemės ūkio veikla besiverčiantis ūkis, jis taip pat galėtų būti neapmokestintas. Kadangi kilo diskusijų dėl to, ar traktavimas, kad tokia lengvata galima tik žemės ūkiui, nepažeidžia konstitucinio lygiateisiškumo principo, manau, kad tą dalį galima būtų praplėsti visiems šeimos verslams, kurie vieno šeimos nario yra perduodami kitam. Manau, diskusijose komitete galėsime tą pakeitimą padaryti.
Dabar kalbant apie investicijų skatinimą, išties šiuo metu, iki metų pabaigos, Lietuvoje galioja gana dosni investicinio projekto lengvata. Vis dėlto manome, kad ji prisideda prie mūsų ekonomikos transformacijos, nes investicijos yra kryptingos, jos yra nukreiptos į mašinų, kompiuterių, įvairių teisių, taip pat naujų krovininių automobilių įsigijimą. Manome, kad ta lengvata yra pasiteisinusi, nepaisant to, kad jos vertė yra apie 100 mln. eurų per metus. Bet, tarkime, 2021 metais dėl šios lengvatos buvo investuota apie 700 mln. eurų ir lengvata pasinaudojo apie 1 tūkst. 800 įmonių. Kaip minėjau, lengvatos vertė biudžetui yra apie 100 mln., bet vis dėlto tai yra investiciją skatinantis sprendinys.
Taip pat yra siūloma pratęsti dar penkeriems metams filmų gamybai taikomą lengvatą. Matome, kad ji yra pasiteisinusi, nes tikrai paskatina ir naujų filmų kūrimą ir paskatina įmones investuoti į filmų kūrimą, ir taip pat dėl savo dizaino prisideda prie ekonomikos skatinimo, nes didelę dalį filmo vertės reikia susirinkti savarankiškai ir investuoti ir didžiąją dalį filmo vis dėlto reikia sukurti būtent Lietuvoje. Per visą laikotarpį, kiek lengvata galioja, prie jos buvo prisidėjusios 228 įmonės ir, natūralu, manome, kad lengvata galėtų būti pratęsta dar penkeriems metams.
Taip pat yra siūlomas papildomas naujas sprendinys. Kadangi investicinio projekto lengvata, matome, daugiau pasinaudoja stambusis verslas, manome, kad momentinio ilgalaikio turto nusidėvėjimo modelis galėtų labiau pasitarnauti smulkiajam ir vidutiniam verslui. Dėl to įmonės, kurios investuoja į tas pačias turto klases kaip ir dėl investicinio projekto lengvatos, tai yra įrenginiai, mašinos, įvairios aukštesnę pridėtinę vertė generuojančios investicijos, galėtų tą turtą į sąnaudas įtraukti tais pačiais pirmaisiais metais. Šiuo laiku reikėdavo tiesiog išdėlioti brangų turtą per keletą metų, į sąnaudas traukti per, tarkime, 10, 20 metų, o po šio sprendimo galėtų į sąnaudas įtraukti tais pačiais metais, kai įrenginys yra įsigytas. Natūralu, kad taip susimažintų tais metais mokėtiną pelno mokestį, ir manome, kad tai prisidėtų prie įmonių likvidumo.
Bendra šių dviejų lengvatų, taikomų investicijoms skatinti, kaina yra apie 200 mln. eurų, dalis iš tų sprendinių yra vidutiniu laikotarpiu neutralūs, nes, tarkime, tos įmonės vis tiek įtrauktų turtą į sąnaudas per keletą metų, šiuo metu jos įtrauktų per vienerius metus. Iš esmės sakyčiau, kad pusė tos vertės ilguoju laikotarpiu yra neutralus sprendimas ir prisidės šiuo laikotarpiu būtent prie investicijų skatinimo, nes jau 2024 metais įmonės galės daryti sprendimus investuodamos ir taip susimažindamos mokėtiną pelno mokestį.
Kalbant apie smulkųjį verslą, taip pat yra keletas papildomų sprendimų. Vienas iš jų yra atliepiant Pasaulio banko atliktą studiją: kadangi šiuo metu 5 % lengvatinį pelno mokestį turi įmonės, kurių apyvarta neviršija 300 tūkst. eurų, siūlome sprendimą, kad įmonės neturėtų noro užstrigti prie 300 tūkst. eurų ribos, siūlome, kad tarifas organiškai augtų nuo 5 % iki standartinio 15 % tarifo, kai įmonės pajamos auga nuo 300 tūkst. eurų iki 500 tūkst. eurų. Tai apie 8 tūkst. įmonių papildomai galėtų mokėti mažesnį pelno mokestį ir būtų paskatintos tiesiog nuosekliai augti iki 500 tūkst. eurų ribos, tuomet jau būtų taikomas standartinis tarifas. Tiesiog daugiau įmonių mokėtų mažesnį pelno mokestį.
Taip pat siūloma galimybė platesniam įmonių ratui nemokėti avansinio pelno mokesčio. Tokią galimybę iki šiol turėjo verslai, kurių apyvarta neviršija 300 tūkst. eurų, siūlome tą ribą praplėsti iki 500 tūkst. Tad įmonės, kurių apyvarta neviršija 500 tūkst. eurų, galėtų nemokėti avansinio pelno mokesčio, taip pat turėtų daugiau likvidumo apyvartinių lėšų.
Kitas pakeitimas. Smulkusis verslas iki 150 tūkst. eurų apyvartos galėdavo visą brangų turtą, nepaisant, kokia turto klasė, nudėvėti per vienerius metus. Siūlome šią ribą praplėsti nuo 150 tūkst. iki 300 tūkst. eurų. Taip pat būtų paskata smulkiajam verslui ir jo likvidumo, apyvartumo didinimo sprendimas.
Taip pat siūlome atsisakyti perteklinių kriterijų, kurie yra taikomi nustatant, ar įmonė yra smulkioji, ar jai galima taikyti lengvatinį 5 % pelno mokesčio tarifą. Šiuo metu buvo du rodikliai: vienas, kad apyvarta būtų iki 300 tūkst., kitas rodiklis buvo neturėti daugiau negu dešimt darbuotojų. Siūlome darbuotojų kriterijaus atsisakyti, manome, kad jis riboja darbo vietų kūrimąsi ir yra perteklinis. Dėl šio sprendimo apie 1 tūkst. 700 įmonių papildomai galėtų pasinaudoti lengvatiniu pelno mokesčio tarifu.
Pridėtinės vertės mokesčio ribą siūlome pakelti nuo 45 tūkst. iki 55 tūkst. erų, tad tos įmonės, kurios nepageidauja tapti pridėtinės vertės mokesčio mokėtojomis, tiesiog galėtų tokios prievolės neturėti.
Dabar, kalbant apie ekonomikos augimui palankesnius mokesčius, yra, kaip minėjau, aplinkosaugos mokesčiai, kurie jau yra perėję diskusijas Seime, taip pat nekilnojamojo turto mokesčio modelio pakeitimas. Šiuo metu Lietuvoje nekilnojamojo turto mokesčio pajamos, jeigu jos yra gaunamos iš komercinės paskirties turto, keliauja į savivaldybes, o jeigu mokestis yra taikomas nekomercinės paskirties turtui, tokiu atveju pajamos iš tokio mokesčio keliauja į valstybės biudžetą. Siūlome pagal tarptautinę praktiką tiesiog modelį suvienodinti, kad pajamos iš nekilnojamojo turto mokesčio, kaip yra turbūt didžiojoje dalyje pasaulio, keliautų būtent į savivaldybių biudžetus, kad jos galėtų iš surinkto mokesčio prisidėti prie infrastruktūros plėtros ir vertės aplink tuos konkrečius nekilnojamojo turto objektus gerinimo.
Taip pat siūloma atsisakyti tam tikrų lengvatų, taikomų komercinės paskirties turtui. Jos šiuo metu būdavo įrašytos tiesiai į įstatymą. Siūlome įstatyme palikti lengvatas, atliepiančias tarptautinę praktiką, Vyriausybės prioritetus, taip pat jeigu yra nustatyti tam tikri turto ribojimai, o kitas lengvatas palikti teisę taikyti savivaldybėms jų diskreciniu sprendimu.
Taip pat yra įtraukiama į apmokestinimą nebaigta statyba, jeigu nuo statybos leidimo išdavimo praėjo daugiau kaip dešimt metų. Manome, kad tai būtų paskata susitvarkyti su tam tikrais pastatais vaiduokliais, esančiais atskiruose miestuose.
Taip pat atliepiant tai, kad visgi reikėtų aktualesnio vertinimo, yra nustatyta, kad masinis turto vertinimas yra atliekamas nebe kas penkerius, o kas trejus metus. Nekilnojamojo turto mokesčio skaičiavimai būtų atliekami ne nuo sandorių vertės, bet nuo Registrų centro masinio vertinimo vertės. Ji dažnai yra mažesnė, negu žmonės įsivaizduoja. Tiesiog reikėtų pasitikrinti Registrų centre, kiek konkrečiai masinio vertinimo būdu yra įvertintas kiekvieno asmens konkretus turtas.
Kalbant apie gyventojų turto apmokestinimą, turtas yra išskirtas į dvi grupes. Vienai grupei priklauso turtas, kuriame žmogus gyvena, jam taikomas lengvatinis apmokestinimas, o antram, trečiam ir paskesniems nekilnojamojo turto objektams būtų taikomas standartinis tarifas nuo 0,1 % iki 1 % pagal įstatyme nustatytus kriterijus. Juos įvertinusi savivaldybė galėtų nustatyti tarifą tarp 0,1 % ir 1 %. Tokia teisė yra suteikiama savivaldybėms.
O kalbant apie gyventojų turtą, kuriame yra deklaruota gyvenamoji vieta, po diskusijų su visuomene buvo nuspręsta, kad 1,5 medianos neviršijanti dalis yra neapmokestinama. Mediana yra vidutinė tos savivaldybės vertė. Tai reiškia, kad pusė žmonių yra iki medianos ir jiems būtų neapmokestinama. Po tokio sprendimo, kai ši riba buvo praplėsta iki 1,5 medianos, vadinasi, du trečdaliai pirmojo būsto savininkų tokio mokesčio nemokėtų. Nuo 1,5 medianos iki 2 medianų būtų taikomas 0,06 % tarifas, virš 2 medianų vertės būtų taikomas 0,1 % tarifas. Tai reiškia, kad šiek tiek brangesnis nei vidutinis turtas toje savivaldybėje jau būtų apmokestinamas tam tikru nedideliu tarifu. Viršijus 2 medianas, būtų taikomas panašus tarifas kaip antram, trečiam ir paskesniam turtui.
Žvelgiant į pasekmes, kaip minėjau, du trečdaliai pirmojo būsto savininkų tokio mokesčio tiesiog nemokėtų. Taip pat dalis žmonių nemokėtų tokio mokesčio, nes yra taikoma minimali 5 eurų riba. Jeigu mokėtinas mokestis neviršija 5 eurų, taip pat nereikėtų tokio mokesčio mokėti. Didelė dalis žmonių patenka į tą diapazoną.
Taip pat yra nustatomas lengvatinis traktavimas socialiai pažeidžiamiems asmenims ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims. Jeigu jie mano, kad jiems yra sudėtinga tokį mokestį susimokėti, jie tiesiog turėtų kreiptis į savivaldybę ir jiems mokesčio mokėjimas būtų atidėtas arba tam laikotarpiui, kuriam jie pageidauja, arba iki turto perleidimo.
Taip pat yra nustatomas minimalus nekilnojamojo turto mokesčio tarifas vėjo jėgainėms, atliepiant strategiją pereiti prie atsinaujinančios energetikos ir didinti elektros generaciją iš atsinaujinančių šaltinių Lietuvoje. Siūloma taikyti 0,5 % tarifą, nes šiuo metu komercinės paskirties turtui yra nuo 0,5 iki 3. Siūlome vėjo jėgainėms taikyti minimalų 0,5 tarifą. Taip pat prižiūrimam kultūros paveldui, įveiklintam, teikiančiam kultūros paslaugas ir sudariusiam sutartį dėl kultūros paveldo priežiūros, – tokie objektai taip pat būtų atleidžiami nuo nekilnojamojo turto mokesčio.
Vidutinis mokėtinas mokestis pirmojo būsto savininkams yra apie 16 eurų. Pirmas mokėjimas būtų 2026 metais. Kadangi apmokestinimas būtų skaičiuojamas už 2025 metus, mokėjimas būtų 2026 metais. Data turbūt taip pat yra susijusi ir su kitais sprendimais, nes šiuo metu diskusijose irgi sakoma, ar laikas mokestiniams pakeitimams, bet visgi tie mokestiniai pakeitimai, kurie yra susiję su investicijų skatinimu, jų pasekmės bus jaučiamos jau 2024 metais, o tiek aukštesnių pajamų, tiek individualios veiklos apmokestinimas, jų mokėjimas išsidėlioja nuo 2025 metų ir toliau per trejus metus, todėl pasekmės tikrai bus gerokai vėliau.
Užbaigiant išties vienas iš akcentų yra patogumas, patogesnis gyventojų pajamų mokesčio deklaravimas, kuomet yra formuojamos automatinės gyventojų pajamų mokesčio deklaracijos. Didelė dalis žmonių nesusigrąžina gyventojų pajamų mokesčio permokos, tarkime, dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio, apie 57 mln. eurų galėtų būti sugrąžinti gyventojams, tačiau jie to net nežino. Siūlome, kad būtų formuojamos automatinės deklaracijos, taip pat būtų automatinės nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijos, kad žmogui teliktų tiesiog susimokėti.
Kitas sprendinys yra smulkiojo verslininko sąskaita, tai yra galimybė nepatirti administracinės naštos vykdant individualią veiklą. Žmogus tiesiog finansų įstaigoje užsiregistruotų savanoriškai, jei norėtų, kad ta sąskaita yra jo, verslininko, sąskaita, finansų įstaiga praneštų Valstybinei mokesčių inspekcijai, kad tas žmogus tampa mokesčių mokėtoju. Tada įplaukos būtų automatiškai traktuojamas kaip pajamos, būtų prezumpcinės sąnaudos pritaikytos ir Valstybinė mokesčių inspekcija automatiškai suformuotų gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją, mokėtinus mokesčius ir socialinio draudimo įmokas, todėl gyventojų pajamų mokestį būtų galima susimokėti vienu mygtuko spragtelėjimu.
Bendras rezultatas toks, kad vis dėlto tai yra kryptingas žingsnis link sąžiningesnės mokesčių sistemos. Būtų stiprinamos paskatos dirbti, taip pat atsisakoma visuomenei didesnės vertės nekuriančių lengvatų, jas pakeičiant moderniu investavimo instrumentu – investicine sąskaita. Būtų stiprinamos paskatos pridėtinę vertę didinančioms investicijoms tiek smulkiajam, tiek vidutiniam verslui. Taip pat taršos apmokestinimas kartu su ateinančiomis investicijomis prisidės prie sveikesnės ir žalesnės aplinkos mums visiems. Na ir didinamas savivaldos finansinis savarankiškumas, stiprinami pajėgumai investuoti į viešąją infrastruktūrą, kadangi pajamos atiteks būtent savivaldybėms ir tiesiog bus dar patogiau deklaruoti mokėtinus mokesčius.
PIRMININKAS (J. JARUTIS, LVŽSF). Ačiū. Ačiū, gerbiamoji ministre. Pirmiausia atsiprašau, kolegos, už savo balsą, bet yra toks, koks yra. Tai dar, prieš pradedant atsakyti į klausimus, per šoninį mikrofoną Ž. Pavilionis nori pasisakyti. Prašom.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Ačiū. Kolegos, aš atsiprašau finansų ministrės. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad balkone yra M. Rotas, vienas iš pagrindinių socialdemokratų lyderių, Vokietijos Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, kuris padarė labai daug, kad ir brigada Lietuvoje būtų, dabar stengiasi Ukrainai atverti kelius į NATO. Tai paplokime, jeigu galime, jam. (Plojimai)
PIRMININKAS. Taigi, gerbiami kolegos, kadangi paketas svarbus ir didelis, pirminis siūlymas yra 20 minučių skirti klausimams ir atsakymams, o po to matysime. Dabar, matau, yra užsiregistravę, rodos, 22 kolegos, jau 23, tai pradedame. Pradedame klausti. Pirmas klausia A. Bagdonas. Ruošiasi A. Butkevičius.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju posėdžio pirmininkui už suteiktą žodį. Tai, gerbiama ministre, dėkoju jums už pristatymą. Išties nemažai mokesčių pakeitimų daliai tikrai galima pritarti, tiems, kurie gerina mokestinę aplinką, kurie supaprastina mokesčių surinkimą. Tačiau vis dėlto norui suvienodinti individualios veiklos ir darbo santykius… Žmonėms, kurie gauna pajamas pagal darbo sutartis, kelia nemažai abejonių, juolab kad su verslo liudijimu ar individualios veiklos pažyma dirbančiųjų rizikos gerokai skiriasi. Na, pažiūrėkime į socialines garantijas, atostogas, ligos atvejus. Kartais nutinka ir taip, kad žmogus apskritai negauna tam tikrą laiką pajamų. Dar daugiau abejonių kelia noras apmokestinti šeimos nariams dovanojamą turtą, nuo kurio jau yra sumokėti visi mokesčiai.
Tai mano klausimas būtų toks: ar nemanote, kad jeigu per pateikimo stadiją sulauks šis paketas palaikymo, ar nenutiks taip, kad tie visi geri dalykai, jeigu nepasieks priėmimo stadijos, taip ir liks šiame reformos pakete? Ačiū.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Kartais paklausius viešos diskusijos atrodo, kad geri dalykai yra tiktai tie, kurie mažina apmokestinimą. Jeigu taip traktuotume, tai tiesiog jokių pokyčių daryti apskritai nėra įmanoma. Kaip minėjau, šiuo metu yra sudaryti du dideli susitarimai, kurie reikalauja papildomų lėšų. Jeigu mes norime tam tikras paskatas daryti tiek verslui, tiek turbūt didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį, didinti paskatas dirbti, reikalingi sisteminiai sprendimai, kurie padėtų tas pajamas galų gale užtikrinti, kad valstybės finansai būtų tvarūs ilguoju laikotarpiu. Jūsų minimas individualios veiklos apmokestinimo modelis yra EBPO rekomendacija ir atliepia tarptautinių institucijų praktiką. Apmokestinimas nėra suvienodinamas su darbo santykiais, aš tai jau minėjau, išlieka net ir po trejų metų laikotarpio, kuomet jis yra visiškai įgyvendinamas. Tarp aukštų pajamų išlieka apie 2 procentinius punktus skirtumas, tarp mažų pajamų skirtumas yra dar didesnis, nes mokestinis kreditas, kuris taikomas individualiai veiklai, yra dosnesnis nei neapmokestinamasis pajamų dydis, dėl to tikrai mažesnis apmokestinimas yra individualiai veiklai – ne darbo santykiams.
Koks tas skirtumas yra pateisinamas, čia turbūt kiekvieno įsivaizdavimo reikalas. Vis dėlto EBPO, atlikusi studiją, rekomendavo atlikti tokius pakeitimus. Mes juos priėmėme ne visus, sakyčiau, kad EBPO pasiūlymai buvo ambicingesni. Matysime, kuo Seime baigsis. Mano asmeninis lūkestis, kad vis dėlto paketas išliktų subalansuotas. Jeigu bus daromi sprendimai, kurie mažins biudžeto pajamas, natūralu, kad tam tikros lengvatos taip pat turės siaurėti.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia A. Butkevičius. Ruošiasi V. Mitalas.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiama finansų ministre, kiek atsimenu, jūs Biudžeto ir finansų komitetui buvote prižadėjusi, kad 2021 metais parengsite mokestinę reformą, 2022 metais mes galėsime diskutuoti, jūs taip pat organizuosite diskusiją su verslo organizacijomis, socialiniais partneriais, bet šiuo metu turime jau 2023 metus, turime ekonominio neapibrėžtumo laikotarpį, techninę recesiją. Tikrai laikotarpis yra visiškai nedėkingas įteikti mokesčių reformą. Tai yra vienas dalykas.
Bet mano klausimas būtų labai paprastas. Aš niekur neradau, kad būtų aiškiai pabrėžta, koks bus fiskalinis efektas? Pavyzdžiui, NPD jūs pritaikysite, aš manau, visi nubalsuos, bet 200 mln. eurų mažėjimas, taip? Skolos aptarnavimo išlaidos kitais metais augs virš 100 mln. Ar turite atlikę skaičiavimus, kaip iš tikrųjų kitais metais augs pajamos, lyginant su šiais metais, įgyvendinus ir šitą mokesčių reformą, ir ekonominę situaciją? Ačiū.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Kalbant apie laiką mokesčių reformai pateikti, turbūt niekada jo nėra labai gero. Ir ar neapibrėžtumas buvo mažesnis prieš metus ar prieš dvejus, aš drįsčiau lažintis. Manau, kad tuo metu neapibrėžtumas buvo gerokai didesnis tiek dėl pandemijos, tiek dėl energetikos krizės. Manau, kad dabar prognozuoti ekonominę situaciją yra tikrai gerokai lengviau. Tarptautinės institucijos mano, kad antroje metų pusėje ekonomika atsistatys, kitais metais prognozuojamas ekonomikos augimas.
Taip pat atkreipčiau dėmesį, kada įsigalios atskiri mokestiniai pakeitimai. Tarkime, pelno mokesčio lengvatos būtų taikomos jau nuo ateinančių metų, nuo 2024 metų, ir tai jau 2024 metais paskatins įmonių investicijas. O sprendimai dėl pajamų apmokestinimo, dėl to, kad būtų skaičiuojami mokesčiai už 2024 metus, mokėjimas būtų 2025 metais. Tai sakyti, kad šie pakeitimai, kurie yra siūlomi dabar, kažkaip neišvengiamai yra susiję su technine recesija, kuri buvo praėjusių metų pabaigoje ir šių metų pradžioje, aš nedrįsčiau taip teigti.
Kalbant apie bendrą paketą ir jo poveikį, jis turbūt yra skirtingas ir taip pat ateina skirtingu laiku. Jeigu žiūrėtume į trečiuosius reformos metus, perskirstymo lygis, kuris ateina iš papildomų mokestinių pajamų, yra 0,6 % BVP, bet taip pat yra kiti sprendimai, kurie mažina valstybės biudžeto pajamas. Sakyčiau, kad daugiau ar mažiau pats paketas yra neutralus, nes dalis lengvatų yra, kaip minėjau, vidutiniu laikotarpiu neutralios. Tarkime, momentinio turto nusidėvėjimo modelis per keletą metų yra biudžetui neutralus, todėl suniveliuoti visų sprendimų į vieną kažkokį taškinį skaičių tiesiog yra neįmanoma. Bet daugiau ar mažiau, sakyčiau, pats paketas yra neutralus, tačiau jisai kryptingai artėja prie sąžiningesnės mokesčių sistemos, prie pajamų nelygybės mažinimo. Jeigu žvelgtume į pajamų nelygybės rodiklius, esame apskaičiavę su EUROMOD’o modeliu, kad po šio sprendimo, jeigu jisai visos apimties būtų priimtas, Gini koeficientas galėtų sumažėti puse punkto.
PIRMININKAS. Klausia V. Mitalas. Ruošiasi L. Savickas.
V. MITALAS (LF). Dėkoju, gerbiamas pirmininke. Aš norėčiau daug ko paklausti – ir dėl GPM įstatymo, ir apskritai dėl mokesčių reformos. Pavyzdžiui, kodėl taip išeina, kad jūs sau prieštaraujate, projekto pristatymo pradžioje sakydama, kad lyg ir įstatymų projektų paketas parengtas tam, kad didėtų perskirstymas, o dabar sakote, kad jisai yra neutralus fiskaliniu požiūriu? Bet tiek to. Aš galvoju, paklausiu apie dovanojimo aspektą ir išimtį žemdirbiams, kuri yra palikta. Kodėl sakant, kad kovojama su išimtimis, ši papildoma išimtis atsirado, kai visi žmonės, gaunantys dovanas iš artimųjų, turės mokėti GPM’ą, o perdovanojant ūkį to nebus? Aš prisimenu praėjusią kadenciją, kad buvo daug kritikuojamas stambių ūkių ir stambių ūkininkų apmokestinimas. Aš noriu paklausti, ar po išsamios peržiūros jūs esate rami, kad visos lesyklėlės ir visos išskirtinės lengvatos yra peržiūrėtos ir daugiau dėl mokesčių kažkokio išskirtinumo stambiems ūkininkams niekada nekils klausimų po šios reformos?
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Aš pristatydama rodiklius, kurie lemia mokestinius sprendimus, akcentavau ne tai, kad mes labai stipriai padidinsime perskirstymą, bet, man atrodo, mes jo mažinti nebeturime jokios erdvės. Jeigu mes kalbame apie tai, kad reikia įgyvendinti švietimo susitarimą, krašto apsaugos finansavimo susitarimą, mažinti perskirstymo per biudžetą mažinant mokesčius tiesiog nebėra kur. Jeigu mes norime didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį, o tas nuosekliai buvo sakoma ir jūsų frakcijos taip pat ne kartą, kad reikia NPD sulyginti su MMA, tie sprendimai yra ypač brangūs, tiesioginis sulyginimas – apie 1 mlrd. eurų. Jeigu mes norime eiti link tų sprendinių, reikalingi kiti sprendimai, kurie leistų išlaikyti bent jau tą patį perskirstymo lygį, kurį turime šiandien.
Dabar kalbant apie dovanų apmokestinimą, tai yra tarptautinė praktika, paprastai yra apmokestinamos ne tik dovanos, bet taip pat ir paveldėjimas, to mes šiame pakete nesiimame. Tokie sprendimai mažina turtinę nelygybę ir yra plačiai taikoma tarptautinė praktika. Siūlome gana aukštą ribą – 300 tūkst. eurų. Šiuo metu 95 % visų dovanojimų, kurie vyksta per metus, yra iki 100 tūkst. eurų. Tai sakyčiau, kad būtų labai siaura grupė, kuri būtų paliesta tokio sprendimo.
Diskutuojant dėl mokesčių pakeitimų su socialiniais partneriais buvo išsakyta daug pastabų. Viena iš jų buvo, kad tai kliudys perduoti žemės ūkio vienetą šeimos nariams, kadangi tai yra ganėtinai brangus turtas, daug žemės, įvairios brangios technikos, kuri yra kaip ir nedalomas vienas vienetas, tačiau generuoja santykinai nedidelį produktyvumą, nedidelę vertę, bet pats savaime yra gana brangus dalykas.
Pasižiūrėjome tarptautinę praktiką – iš EBPO šalių tokią lengvatą taiko dešimt šalių. Nutarėme tokį sprendinį pasiūlyti, kad jeigu ūkyje būtų ir toliau vykdoma tokia veikla bent trejus metus, tai tokios dovanos šeimos nariams siūlytume neapmokestinti, bet girdžiu išsakytas pastabas, kad tai yra taikomas išskirtinumas tik žemės ūkio sektoriui. Manau, kad komitete tikrai galime padiskutuoti ir pritaikyti panašų reguliavimą visiems šeimos verslams, kurie yra perduodami vieno šeimos nario kitam šeimos nariui. Manau, kad tam tikrą formuluotę tikrai bendrai surasime.
Ar visų lengvatų, kurios yra nepagrįstos, yra atsisakoma, tai aš turbūt drąsiai galėčiau pasakyti, kad ne, nes turbūt paketas visą laiką yra priimamas toks, dėl kurio pavyksta susitarti, ir tikrai ne dėl visko pavyko susitarti. Man atrodo, tiek, kiek galime tarpusavyje surasti bendrų taškų, tokį paketą šiandien ir esame pateikę.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūs atsakėte. Toliau klausia G. Burokienė. Noriu paprašyti ir klausiančių, ir gerbiamos ministrės koncentruočiau atsakinėti į klausimus, nes trys klausėjai – 10 minučių jau praėjo. Prašom.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Labai ačiū. Ministre, aš norėčiau paklausti apie investicinę sąskaitą. Jūs čia taip gražiai viską pristatėte, bet, matyt, velnias slypi detalėse. Pasigilinę į jį matome, kad naujai pateiktas įstatymo projektas neapima visų investuotojų. Eliminuojami investuotojai, kurie investuoja per sutelktinio arba tarpusavio skolinimosi platformas. Šiems investuotojams netaikomos pajamos, kurios… vis tiek lieka apmokestinamos. Jie sumoka tą patį GPM’ą, kuris buvo iki šiol. Tai yra lieka, kaip buvo iki šiol. Kaip žinoma, kai kurie investuotojai, kurie investuoja dideles lėšas, turi tą išlygą, kurią jūs dabar siūlote, o tie mažiukai neturi. Tai kodėl?
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Sutelktinio investavimo instrumentai turi kitas lengvatas, kurios yra taikomos ne Gyventojų pajamų, bet Pelno mokesčio įstatyme. Tai turbūt dėl atskirų instrumentų galima diskutuoti. Šis sąrašas buvo pateiktas po diskusijų su Lietuvos banku, su rinkos dalyviais kaip tie instrumentai, kurie labiausiai atitiktų kitose šalyse taikomą praktiką ir būtų naudingiausia investuoti būtent per tokį modelį. Tačiau manau, kad diskusijose komitete tikrai bus galima išsiaiškinti atskirus aspektus, kodėl vienaip ar kitaip yra reguliuojama ir ar yra prasmė praplėsti į kitus finansinius instrumentus.
PIRMININKAS. Klausia T. Tomilinas. Ruošiasi L. Nagienė.
T. TOMILINAS (DFVL). Gerbiama ministre, ar jums neatrodo, kad visos šios reformos toks Achilo kulnas yra būtent priemonės, pasiūlytos tiems individualios veiklos vidutiniokams. Jeigu mes žiūrime į tas agreguojamas pajamas, didžiąsias pajamas, jūs siūlote papildomą 5 % tarifą nuo 60 VDU ir ten dar 2 % nuo 180. Čia kaip ir atrodo socialiai teisinga. Tačiau kai mes kalbame apie individualią veiklą, tai staiga nuo 15 tūkst. pelno iki 35 jau atsiranda papildoma mokestinė našta. Na, čia kažkur yra to socialinio teisingumo problema arba iš tikrųjų yra nusitaikyta būtent į tą vidutinę deklaruojančių ir sąžiningai mokesčius mokančių žmonių klasę, kaip tam tikrą per didelio lengvatinio verslo formą, ir ją bandoma išstumti iš rinkos. Aš dar suprantu dėl verslo liudijimų, kad jie turi likti tik mažiukams, bet individuali veikla yra normali verslo forma. Kodėl mes turime tuos vidutiniokus papildomai apmokestinti?
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Na, aš visą laiką galvoju, kad vidurys yra per vidurį. Tai individualios veiklos vidutiniokai yra tikrai žemiau negu 15 tūkst. eurų. 92 % individualią veiklą vykdančių asmenų turi pajamas, mažesnes negu 15 tūkst. eurų. Tai vidurys yra labai toli nuo 15 tūkst. eurų.
Visą laiką galima žiūrėti, kad tu kažkam didini, kažkam mažini, bet turbūt reikėtų atsitraukti ir apskritai pažiūrėti į apmokestinimą iš šiek tiek toliau. Kadangi Lietuvoje tikrai yra skirtingas apmokestinimas tarp skirtingų verslo formų, man atrodo, labai svarbu atsakyti sau į klausimą, koks skirtumas mokesčių tarp skirtingų veiklos formų yra pateisinamas, o koks jau kelia klausimų.
Man atrodo, siūlymas EBPO suvienodinti… priartinti apmokestinimą individualios veiklos prie darbo santykių yra pateisinamas, suvienodinimo tikrai nėra, individualios veiklos apmokestinimas išlieka mažesnis net ir po visų pakeitimų, net ir aukštų pajamų diapazoną imant. Sakyčiau, mano pasiūlytas sprendinys leidžia sulyginti konkuravimo sąlygas tarp darbo santykių ir individualios veiklos.
PIRMININKAS. Klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas ministre, beveik prieš metus mes priėmėme proveržio paketą, tikrai investuotojai ateina ir vyksta vėjo jėgainių plėtra. Kodėl jūs įstatyme numatote turto mokesčio mokėjimo išimtį būtent vėjo jėgainėms, iki 0,5 konkrečiai nurodote, kai visam kitam turtui yra nustatytas tarifas iki 3 %? Pačios savivaldybės gali nustatyti.
Antras momentas. Jūs net išskiriate jūrinį parką, jam iš viso išimtis ir nereikės turto mokesčio mokėti. Kodėl jūs šitaip elgiatės teikdama būtent tokį įstatymą? Kas čia už to stovi? Ačiū.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Na, Vyriausybė atnaujino ambiciją dėl atsinaujinančios energetikos plėtros ir dabar strateginis tikslas – 2030 metais visą elektrą pasigaminti šalies viduje, ne mažiau kaip 90 % – iš atsinaujinančios energetikos. Vėliau tikimės tapti ir elektrą eksportuojančia šalimi. Natūralu, kad tam reikalingi sisteminiai pokyčiai, ne tik proveržio paketas, bet ir kiti sprendimai. Manome, kad tai prisideda prie strategijos įgyvendinimo ir kad būtų didinama vėjo jėgainių plėtra dabartiniu laikotarpiu.
Taip pat turbūt buvo pastebėta situacija, kad kai kuriose savivaldybėse, na, komerciniam turtui taikomas tarifas yra nuo 0,5 iki 3 % ir dažniausiai 3 % tarifas yra taikomas tik tam turtui, kuris yra apleistas, norint padaryti poveikį, kad jis būtų sutvarkytas. O kai kurios savivaldybės, nepaisydamos to, kad tokiam turtui kaip vėjo jėgainės nereikia jokios papildomos infrastruktūros, tiesiog todėl, kad patogu tokį turtą apmokestinti, taikydavo maksimalų 3 % tarifą. Tas, mano nuomone, nėra pateisinama. Manau, kad bent šiuo laikotarpiu, kol bus įgyvendinta energetikos strategija, iki 2030 metų toks lengvatinis apmokestinimas vėjo jėgainių yra pateisinamas.
PIRMININKAS. Klausia A. Navickas. Ruošiasi V. Ąžuolas. Prašau, kolega.
A. NAVICKAS (TS-LKDF). Atsisakau klausti.
PIRMININKAS. Atsisakote. V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Ministre, jūs dažnai minite teisingesnį ir vienodesnį apmokestinimą. Konkretus pavyzdys. UAB’as iki 300 tūkst., jo bendras apmokestinimas – 20 %. Ir jūs dabar siūlote jiems tuos mokesčius mažinti, tą ribą didinti iki 500 tūkst. progresyviai. O individualios veiklos, kai vykdoma ta pati veikla ir uždirbama ta pati suma, apmokestinimas 40 %, du kartus didesnis. Tai koks jūsų tikslas? Ar jūs norite individualios veiklos savininkus prievarta suvaryti į UAB’us ir taip jiems pakeisti kryptį? Kodėl taip darote, koks yra tikslas ir kur čia yra vienodumas ir teisingumas? Turbūt jūs gal gerai žinote, kad EBPO vertinimas mūsų mokestinės sistemos yra vienas iš geriausių ir įvardijama kaip konkurencingiausia mokesčių sistema Lietuvoje, skatinanti kurti verslus, vykdyti ir mokėti mokesčius, o ne būti šešėlyje. Kodėl šito fakto niekur nepasakote? Ačiū.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Individuali veikla nuo verslo pirmiausia skiriasi tuo, kad yra mokamos socialinio draudimo įmokos, privalomojo sveikatos draudimo įmokos ir jos generuoja ne tiktai papildomas įmokas, bet taip pat generuoja ir papildomas išmokas, jeigu tokia situacija susiklosto, o jinai susiklosto arba sulaukus senatvės pensijos amžiaus, arba sulaukus ligos, arba sulaukus kitų aplinkybių, kuomet negali dirbti, jeigu, tarkime, būtų priimtas įstatymo pakeitimas dėl nedarbo draudimo išmokos. Socialinio draudimo įmokas prilyginti gyventojų pajamų apmokestinimui, man atrodo, tiesiog yra neteisinga, nes tai yra visiškai kitokio tipo įmokos ir jos taip pat reiškia ir papildomas socialines garantijas, kurios yra reikalingos.
Dabar darbo santykius turintys žmonės moka 20 % gyventojų pajamų mokestį, individualios veiklos moka 15 % gyventojų pajamų mokestį, nors iš šio mokesčio yra finansuojamos ne tiktai bendrosios valstybės paslaugos, bet taip pat ir bendroji pensijos dalis, kuri yra mokama iš valstybės biudžeto. Papildoma pensijos dalis yra mokama iš „Sodros“ biudžeto, iš socialinio draudimo įmokų, o bendroji pensijos dalis yra mokama iš valstybės biudžeto. Tai reiškia, kad darbo sutartininkai prie jos prisideda 5 %. Dėl individualios veiklos turbūt klausimas, kuo yra prisidedama, bet bendroji pensijos dalis tiek iš darbo santykių, tiek iš individualios veiklos yra išmokama vienoda. Man atrodo, jeigu išmoka yra vienoda, tai ir įmoka turėtų būti taip pat vienoda. O jeigu yra noras pereiti prie verslo apmokestinimo modelio, kuris iki 300 tūkst. eurų yra palankesnis, vėliau tarifas irgi tampa apie 27 % efektyvus, tai tokias galimybes žmonės tikrai turi.
PIRMININKAS. Klausia A. Sysas. Ruošiasi R. Žemaitaitis.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiama ministre, mes jau iš ryto diskutavome, į daug ką atsakėte. Mano klausimas būtų, ar bandėte teikdama šituos mokesčių įstatymus kartu išspręsti veiklos rūšių skaičiaus mažinimą? Ne vienas ekspertas Lietuvoje ir tie patys užsieniečiai kalba, kad jų pas mus per daug ir tada migracija ir mokesčių, ir „Sodros“, ir kitų dalykų, paprasčiausiai keičia veiklos pavadinimus, užuot sąžiningai ir dorai mokėję tiek įmokas, tiek mokesčius. Ar buvo tokia diskusija, kad būtų apsiribota trimis, kokie yra kitose Europos Sąjungos valstybėse, ar šitas gyvulių ūkis ir toliau gyvuos? Ačiū.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Kaip jau ir ryte minėjau, man atrodo, esminė kritika, kuri išsakoma dėl dabartinės sistemos, yra ne dėl to, kad turime daug pavadinimų, bet dėl to, kad yra skirtingas mokestinis reguliavimas. Tai reiškia, kad atskiros veiklos rūšys yra apmokestinamos skirtingai ir žmonės kartais renkasi veiklos formą ne todėl, kad ji yra patogesnė dėl kitų aspektų, dėl teisinių aspektų, bet dėl to, kad yra tiesiog mažesni mokesčiai. Šiuo paketu, man atrodo, tą problemą iš esmės išsprendėme. Apmokestinimas tampa tolygesnis, tikrai atsiranda daugiau tvarkos. Žmonės yra apmokestinami arba kaip turintys darbo santykius, arba kaip verslo, bet nebelieka tam tikrų šešėlio zonų, kurios būdavo išsaugojusios tam tikras specifines privilegijas, ypač tarp aukštų pajamų. O atskiros veiklos formos turi ne tiktai mokestinį režimą, jis yra svarbus, bet ne vienintelis aspektas. Taip pat yra svarbūs aspektai, tarkim, ar tai yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, ar neribotos. Taip pat ar vienas žmogus dalyvauja jame, ar keletas žmonių. Ir taip pat kiti lankstumo aspektai, kurie, man atrodo, vaidina ne paskutinį vaidmenį pasirenkant verslo formą. Jeigu nebelieka mokestinio arbitražo, man atrodo, pats savaime tų formų buvimas nėra kažkokia didelė blogybė.
PIRMININKAS. Ir paskutinis klausia R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Labai sveikinu, ministre, jus. Atlikote tikrai labai sudėtingą darbą. Aišku, pabaigoje tas jūsų projektas braukytas, taisytas ir panašiai. Tikrai užjaučiu ir kaip jaunas žmogus jus dėl to, ką jums tenka čia atlaikyti ir daryti.
Aš tokį politinį klausimą žinodamas jūsų profesiją ir žinodamas jūsų iš tikrųjų gerą finansinį raštingumą. Kaip pavyko jums įtikinti Socialdemokratų frakciją, kad jie pateikimo stadijoje už šitą projektą balsuotų, Liberalų sąjūdį ir Laisvės partiją, nes jie prieš tai sakė, kad jie tikrai nepalaikys tikėdamiesi, kad vėlesnėje stadijoje jūs nusileisite. Ar jau sutarėte, kurioje vietoje nusileisite ir kurioje vietoje keisite tuos procentėlius, kad jie po pateikimo balsuos?
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Turbūt laikas parodys, kas balsuos po pateikimo. Man atrodo, dabartinis paketas yra pateiktas po ilgų diskusijų, ilgų konsensuso paieškų ir kompromisų. Man atrodo, toks susitarimas, kokį esame pateikę šiandien, leidžia tikėtis, kad po pateikimo projektui bus pritarta. Vėliau tikrai tos diskusijos Seime tęsis. Man atrodo, tai yra normalu. Tačiau kokio aš tikiuosi bendro rezultato svarstant šį paketą, kad visgi paketas išliks paketas, vadinasi, jeigu bus daromos nuolaidos vienoje srityje, jos taip pat turės būti daromos ir kitoje pusėje tam, kad neišbalansuotume valstybės finansų.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama ministre. Kolegos, siūlau nebetęsti klausimų ir atsakymų raundo. Turėsime galimybę komitetuose paklausti. Kviečiu išsakyti nuomones prieš, už. Jau senokai yra balsavimo langas, tai dabar bus balsavimas dėl šio klausimo ir dėl kitų apsvarstytų klausimų. Prašau, M. Lingė – už.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Iš tiesų, kad galėtume toliau tęsti šį sodraus paketo svarstymą, ministrė visą valandą tribūnoje stovėjo, pristatė. Tikrai labai gausu įvairiausių pasiūlymų, ilgai lauktų pasiūlymų, bet kad tai taptų galimybe toliau svarstyti ir juos įgyvendinti, reikalinga tokiai diskusijai atverta galimybė. Reikalingas pritarimas po pateikimo paketui, kuris, pirmiausia, įgyvendina tiek Vyriausybės programą, tiek Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo planą, tiek „Naujos kartos Lietuvos“ planą ir galiausiai pasikartojančias ir ne vienos Vyriausybės girdėtas įvairių tarptautinių ekspertų ir organizacijų rekomendacijas.
Paketas, kuris tikrai labai… Labai daug jame visokiausių svarbių siūlymų, bet, na, juos grupuoti, matyt, galima. Galima išskirti tris svarbiausius dalykus, tai yra pirmiausia sudaro sąlygas mažinti atskirtį ir pajamų nelygybę – ar kalbėtume apie mokestinio arbitražo mažinimą, ar atotrūkio tarp kapitalo ir darbo apmokestinimo mažinimą. Tai suteiktų daugiau teisingumo, tai leistų amortizuoti recesijos pasekmes. Dažnai girdima, kad ne laikas, kad netinkamas metas, bet didelė dalis pakete esančių pasiūlymų kaip tik padėtų lengviau įveikti recesijos keliamus iššūkius, ar kalbėtume apie mažėjantį apmokestinamąjį pelną per momentinius ilgalaikio turto nusidėvėjimo pasiūlymus, pratęsiamą investicinio projekto lengvatą, leidžiančią atskaitymus investuoti į inovacijas, ar ten didinamą PVM mokėjimo ribą, pelno mokesčio tarifo palaipsnį augimą nuo 300 tūkst. iki 500 tūkst. Visos tos priemonės, kurios yra verslui, leidžia, pinigus išlaikant versle, skatinti verslo augimą. Na, o kalbant apie nekilnojamojo turto mokestį, tai iš tikrųjų yra svarbu, kad savivaldybėms būtų daugiau suteikta teisių ir savarankiškumo gerinti ir stiprinti vietos infrastruktūrą.
PIRMININKAS. Ačiū. Prieš kalba V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų bent jau pavyko gauti atsakymą, kad tikslas ir yra individualios veiklos savininkus suvaryti į UABʼus, nes individualiai veiklai mokesčiai bus didinami drastiškai, o UABʼuose galėsime mokesčių mokėti mažiau. Bet tai yra vadinama teisingiau. Paimkime nekilnojamojo turto mokestį, tai jau dar kartą įsitikinome, kad konservatoriai dirba milijonieriams.
Vėjo jėgainių savininkai. Šiandien jėgainė kainuoja 6 mln., Registrų centre ji atpinga iki 300 tūkst., savivaldybė šiuo metu gali paimti 3 % mokestį už tą turtą, bet Finansų ministerija sako: ne, ne, ne, uždėkime lubas, kad galėtų paimti 0,5 % mokesčio. Vadinasi, už vieną jėgainę, kuri kainuoja 6 mln., savivaldybė gaus 1 tūkst. 500 eurų. Valio lobistams, labai gerai dirbate. Pereikime prie darbo santykių apmokestinimo. Bankininkas N. Mačiulis bendrą apmokestinimą dabar turės mažesnį negu kasininkė, dirbanti „Maximoje“. Taip pat socialinis teisingumas, juk didžiausias algas gaunantys turi mažiau mokesčių mokėti.
Visi, kurie balsuosite už šį paketą, balsuosite už tokį teisingumą. Pritarti jam tikrai negalima. Tik man tada kyla pagrindinis klausimas: ką darbo grupėje veikėme dvejus metus, jeigu realiai susitikome, pasišnekėjome. Kaip sako, mes pasitarėme, o aš nusprendžiau ir priėmiau sprendimą visai kitą. Aišku, kontrolinis šūvis buvo pats geriausias, kad iš akcizų, pasirodo, šiai Vyriausybei 200 mln. pajamų nereikia ir atsisakė lengva ranka, nes jų nereikia. O dabar sakoma, kad labai svarbu surinkti 170 mln. neva geresnėms pensijoms. Matome, kas yra kas. Ne veltui yra sakoma: ne žodžiais, o darbais tėvynę mylime, tad balsuokite prieš.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Ir už kalba V. Mitalas.
V. MITALAS (LF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų gaila, kad nepritarė Seimas, jog atskirai būtų balsuojama dėl kiekvieno įstatymo projekto, nes Pridėtinės vertės mokesčio ir Pelno mokesčio įstatymų pakeitimams aš tikrai pritariu. Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme yra daug taisytinų vietų ir jau dirbame tam, kad tuos siūlymus dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo registruotume.
O Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymui aš nepritariu iš esmės. Nepritariu mokesčio bazės plėtimui. Daug kartų girdėjau, kad yra sakoma, jog tarptautinės organizacijos nekilnojamojo turto mokestį mini ir mini Lietuvai, bet nei koalicijos sutartyje, nei Vyriausybės programoje tų įvedimų arba nekilnojamojo turto mokesčio bazės plėtimo nėra įrašyta. Kam įdomu, yra įrašyta Vyriausybės programos priemonių plane priemonė išanalizuoti Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymą. Tad tai vis dėlto yra ne koalicinis projektas dėl nekilnojamojo turto mokesčio. Esu pasirengęs ir mes tikrai būsime pasirengę teikti daug siūlymų dėl šio įstatymo projekto.
PIRMININKAS. Prieš kalba A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, pirmininke. Visa Lietuva tapo valdančiųjų įkaite todėl, kad noras gauti RRFʼo pinigus skatina Vyriausybę įvesti turto mokestį. Patys įsipareigojote – dabar visa Lietuva turi už jūsų įsipareigojimus kentėti, tai yra nesąžininga.
Kalbant apie pačią mokesčių reformą, tikrai gyvulių ūkio nepanaikina ir nekaip atrodo pati finansų ministrė, grąžinusi pinigus Kauno savivaldybei. Patenka tarp tų čekiukų turėtojų. Tad, manau, net ir morališkai stovėti jai tribūnoje tikrai nederėjo. O gyvulių ūkis vis tiek lieka gyvulių ūkiu – turtingieji mokės ten mažiau, o biudžetas bus pildomas tų vargšų sąskaita, kurie gauna minimalųjį atlygį.
Kalbant apie pajamas, tikrai visuotinis pajamų ir turto deklaravimas išspręstų daugelį problemų. Mokesčių tikslas yra tai, kad jie būtų visuotiniai mokesčiai. Dabar šešėlyje slepiasi 20 % ir mokesčių administratorius negeba iškrapštyti iš šešėlio tų pinigų. O kitas aspektas yra tas, kad surinkti viešieji finansai turi būti atsakingai taškomi, nes žodis „išleidžiami“ čia netinka. Kiekviename žingsnyje Audito komitetas, Valstybės kontrolė ir kitos kontroliuojančios institucijos mato tokį neūkiškumą arba nusikalstamą aplaidumą, ypač metų paskutiniame ketvirtyje, kai milijonais taškomi asignavimų valdytojų pinigai, jau nekalbant apie lėšas, skirtas savigyrai, dėl kurių niekaip negali pateikti ataskaitų. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos, nuomonės išsakytos. Teikiu balsuoti mokesčių sistemos peržiūros įstatymų paketą: Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektą Nr. XIVP-2929, Pelno mokesčio įstatymo projektą Nr. XIVP-2930, Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo projektą Nr. XIVP-2931 ir Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo projektą Nr. XIVP-2932.
Užsiregistravo 125, balsavo 125: už – 72, prieš – 31, susilaikė 22. Pritarta po pateikimo.
Siūlomi komitetai: pagrindinis dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo projekto Nr. XIVP-2929 – Biudžeto ir finansų komitetas, papildomi – Kaimo reikalų ir Socialinių reikalų komitetai. Galime pritarti? Galime. Ačiū.
Projektas Nr. XIVP-2930. Tuoj. Atsiprašau, per šoninį mikrofoną K. Starkevičius. Prašom.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Taip pat noriu pasiūlyti Ekonomikos komitetą.
PIRMININKAS. Galime pritarti bendru sutarimu, kad Ekonomikos komitetas papildomas? Dar trečias papildomas. Ačiū.
Pelno mokesčio įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2930. Siūlomi komitetai: Biudžeto ir finansų komitetas, papildomas – Kaimo reikalų komitetas. Galime pritarti? Ačiū, pritarta.
Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2931. Biudžeto ir finansų komitetas ir Kaimo reikalų komitetas. Ačiū, pritarta.
Dėl Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2932 taip pat Biudžeto ir finansų komitetas, papildomas – Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Galime pritarti? Ačiū.
Premjerė nori per šoninį mikrofoną. Prašom.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Labai dėkoju kolegoms, palaikiusiems projektus ir leidusiems pradėti diskusiją Seimo komitetuose. Manau, kad tai yra būtent teisingas kelias. Iš tų klausimų, kuriuos teko girdėti, daug dalykų gali būti diskutuojama kaip pasiūlymai. Be abejo, tų diskusijų bus. Taip demokratinėje valstybėje ir turi būti.
Bet aš norėčiau truputėlį replikuoti dėl to, ką prieš tai kalbėjęs kolega sakė apie tai, kad kai kas užsimanė gauti RRF’o pinigų. Ne Vyriausybė gavo RRF’o pinigus. Tuos pinigus gavo Lietuvos Respublika. Lietuvos Respublika už juos gali padaryti daug puikių dalykų viešajame sektoriuje. Kitaip jiems turėtume naudoti savo nacionalinio biudžeto lėšas, kurių niekaip kitaip, kaip tik iš mokesčių arba skolos mes rasti negalime. Tai yra labai normalu, kad Europos Komisija, skirdama lėšas, pasiūlė taip pat išspręsti ir tam tikras problemas, dėl kurių baksnojo Lietuvai jau pastaruosius dešimt metų.
PIRMININKAS. Replika po balsavimo – V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Labai įdomus buvo pasisakymas. Lenkai RRF’o lėšas naudojo mažindami mokesčius, mes juos didiname. Bet čia jūsų yra sprendimas. Aišku, labai įdomu žiūrėti į kolegas, kurie žadėjo nepalaikyti šio paketo, bet greitai nuomonę pakeitė. Na, tarp jų socialdemokratai.
PIRMININKAS. A. Skardžius. Paskutinė replika.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Tikrai neminėsiu gerbiamos premjerės pavardės, bet pats RRF’o pinigų panaudojimo turinys, kiek kartų teko jį svarstyti Audito komitete, tikrai kelia labai didelių abejonių. Pasirodo, pinigai nėra skirti ekonomikai gaivinti. Mūsų ekonomika augo, auga ir dabar augs. Savaime augs, nenukentėjo, todėl pinigų gaivinimui nereikia, reikia stabilumui. O dėl stabilumo, pasižiūrėkite, į kokius projektus įkišti, kokiu efektyvumu jie bus suvaryti. RRF’o 2,2 mlrd. ir dar 1,8 skolintų. 4 mlrd. kažkur į kaminą.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Nuomonės išsakytos. Taip pat noriu patikslinti, kad šis klausimas bus svarstomas rudens sesijoje, tad visa vasara nagrinėti, klausimams užduoti ir taip toliau.
16.23 val.
Prokuratūros įstatymo Nr. I-599 49 straipsnio ir 1 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2909, Pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio nustatymo ir asignavimų darbo užmokesčiui perskaičiavimo įstatymo Nr. XIV-2011 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2910 (pateikimo tęsinys)
Kadangi balsavimo langas, pratęsėme langą turbūt iki posėdžio pabaigos, yra apsvarstytų klausimų. Klausimų 2-4.1 ir 2-4.2 paketas – Prokuratūros įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2909 ir Pareiginės algos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2910. Prašom balsuoti.
Balsavo 123: už – 122, susilaikė 1. Po pateikimo pritarta. Matau, kad prašo Vyriausybės išvados, tai galime fiksuoti, kad prašysime Vyriausybės išvados. Neprieštaraujate? Ačiū.
Siūlomi komitetai: pagrindinis – Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, papildomas – Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Dėl abiejų projektų. Galime pritarti bendru sutarimu. Ačiū, pritarta.
16.24 val.
Baudžiamojo kodekso 270, 2711, 2771 straipsnių pakeitimo ir Kodekso papildymo 2704 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2502(2) (svarstymo tęsinys)
Darbotvarkės 2-7 klausimas – Baudžiamojo kodekso kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2502(2). Svarstymo stadija.
Užsiregistravo 124, balsavo 124: už – 117, susilaikė 7. Po svarstymo pritarta. Čia buvo taikoma skubos tvarka.
16.25 val.
Regioninės plėtros įstatymo Nr. VIII-1889 12 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2908(2) (svarstymo tęsinys)
Darbotvarkės 2-8 klausimas – Regioninės plėtros įstatymo 12 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2908(2).
Užsiregistravo 123, balsavo 122, vienbalsiai už – 122. Po svarstymo pritarta.
16.26 val.
Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 6 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1730 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2790(2) (svarstymo tęsinys)
Darbotvarkės 2-9 klausimas – Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 6 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2790(2).
Balsavo 119: už – 99, prieš – 1, susilaikė 19. Po svarstymo pritarta.
Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas siūlo skubos tvarką. Galime pritarti? Galime. Ačiū, pritarta.
16.27 val.
Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 186, 20, 31, 34 ir 40 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2863(2), Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo Nr. I-1143 11, 19, 25, 26 ir 32 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2864(2), Reklamos įstatymo Nr. VIII-1871 12 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2865(2) (svarstymo tęsinys)
Ir 2-10.1, 2-10.2, 2-10.3 klausimų blokas – Alkoholio kontrolės įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2863(2), Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2864(2) ir Reklamos įstatymo 12 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2865(2).
Užsiregistravo 120, balsavo 119: už – 109, susilaikė 10. Pritarta po svarstymo.
16.28 val.
Elektroninių ryšių įstatymo Nr. IX-2135 papildymo 98 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2346(3), Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 29 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2347(3), Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo Nr. VIII-1185 78 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2348(3), Azartinių lošimų įstatymo Nr. IX-325 207 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2349(3), Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 42 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2350(3), Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo Nr. I-1143 191 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2351(3), Vartotojų teisių apsaugos įstatymo Nr. I-657 12 ir 491 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2352(3), Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 48, 50 ir 52 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2353(3), Kelių transporto kodekso 181 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2408, Mokesčių administravimo įstatymo Nr. IX-2112 633 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2409(2) (svarstymo tęsinys)
Yra pagal darbotvarkę nuo 2-11.1 iki 2-11.10 klausimai – įstatymų projektų paketas. Dėl Elektroninių ryšių įstatymo papildymo 98 straipsniu įstatymo projekto yra kolegų pasiūlymų. Kviečiu A. Bagdoną į tribūną. (Balsai salėje) Nebuvo dar, dar nebuvo. (Balsai salėje) Tuoj, pabaikime šitą klausimą. Gerbiami kolegos, mes užtrukome prie mokestinių įstatymų paketo ir praleidome balsavimo langą. Aš tą langą pratęsiau ir dabar balsuojame dėl to, ką gerbiamo Jurgio esame apsvarstę, tada grįšime. Taip yra, tvarka.
Dėl 1 straipsnio yra Lietuvos Respublikos Vyriausybės pasiūlymas, jam komitetas nepritarė. Prašau. Komiteto atstovas.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju posėdžio pirmininkui už suteiktą žodį. Ekonomikos komitetas svarstė šį siūlymą ir jam nepritarė. Pagrindiniai komiteto argumentai. Manome, kad teismo sprendimo priėmimo termino ilginimas pablogintų vykdomų prevencinių veiksmų efektyvumą. Atkreipiame dėmesį, kad, kalbant apie pažeidimus kibernetinėje erdvėje, reakcijos laikas yra vienas pagrindinių faktorių. Tai pabrėžia visos atsakingos institucijos, kovojančios su tokiais pažeidimais. Sprendimų dėl elektroninių pažeidimų priėmimas turi būti skubus, nes laikas gali turėti tiesioginę įtaką nelegalių paslaugų prieinamumui ir skaičiui asmenų, kurie vėliau gali patirti nuostolių.
Pažymime, kad teikiamas termino teismo nutartims priimti pailginimas pablogintų šiuo metu egzistuojančias sąlygas ir dėl itin pavojingų veiklų užkardymo. Neteisėtas vertimasis reguliuojama komercine veikla neturint licencijos yra nusikalstamas, įtrauktas į Baudžiamojo kodekso 202 straipsnį, nes tokiais pažeidimais gali būti padaroma didelė finansinė žala fiziniams ir juridiniams asmenims. Nusikalstamų veikų nustatymo ikiteisminio tyrimo tvarka procesas yra imlus laikui, o jas internete vykdančių asmenų dažnu atveju neįmanoma identifikuoti. Komitetas iš esmės bendru sutarimu nepritarė tokiam Vyriausybės siūlymui.
PIRMININKAS. Čia yra du Vyriausybės pasiūlymai, jiems komitetas nepritarė. Gal nebekomentuosime kito, nes matau…
A. BAGDONAS (LSF). Nepritarė abiem.
PIRMININKAS. Taip, taip. Supratau. Nėra prieštaravimo komiteto nuomonei?
A. BAGDONAS (LSF). Komitetas bendru sutarimu nepritarė.
PIRMININKAS. Taip, supratau. Nėra norinčių. Ačiū.
Yra Seimo nario A. Kupčinsko pasiūlymas dėl to paties straipsnio. Komitetas irgi nepritarė. Prašau. Andriau, norite pristatyti? Gal atsiimate?
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Aš sutinku iš dalies. Iš tiesų mes komitete diskutavome ir beveik…
PIRMININKAS. Kuris vienas… Pirmam jūsų yra nepritarta, o kitam pritarta iš dalies.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Gerai, tinka.
PIRMININKAS. Nereikalaujate balsuoti? Ačiū.
Dėl 2 straipsnio yra Vyriausybės pasiūlymas, jam taip pat komitetas nepritarė.
A. BAGDONAS (LSF). Taip, A. Kupčinsko vienam siūlymui komitetas nepritarė. Balsavimo rezultatai: 8 – už ir 1 – prieš. Kitam siūlymui pritarė iš dalies. Atsispindi Seimo nario A. Kupčinsko siūlymas bendrame įstatyme.
O dabar, jeigu žiūrėtume į paskutinį Vyriausybės siūlymą, tai komitetas taip pat nepritarė, nes Vyriausybės išvados pirmame sakinyje rašoma: iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo projektui (nurodytas įstatymo projekto numeris), o pabaigoje… o šia pastaba netiesiogiai siūlo šį įstatymo projektą atmesti ir atitinkamą reglamentavimą numatyti kitame įstatyme. Bendru sutarimu komitetas nepritarė šiam Vyriausybės siūlymui.
PIRMININKAS. Ačiū. Matau, čia prieštaravimų nėra. Pritarta komiteto nuomonei. Ačiū, gerbiamas Andriau, už pristatymą.
Dėl motyvų už, prieš nėra. Gal galime bendru sutarimu pritarti po svarstymo paketui? (Balsas salėje: „Galime.“) Gerai. Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Yra 2-11.9 klausimas – Kelių transporto kodekso… Pats komitetas pasiūlė atmesti. Taip pat galime bendru sutarimu pritarti komiteto nuomonei? Ačiū, pritarta. Tvarka.
16.33 val.
Maisto įstatymo Nr. VIII-1608 2 ir 4 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 62 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2890 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-14 klausimas – Maisto įstatymo Nr. VIII-1608 2 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2890. Pateikimas. Prašau balsuoti.
Balsavo 102: už – 70, prieš – 6, susilaikė 26. Po pateikimo pritarta. Siūlomi komitetai: pagrindinis – Sveikatos reikalų komitetas, papildomas – Kaimo reikalų komitetas.
Dar per centrinį mikrofoną V. Mitalas. Prašau.
V. MITALAS (LF). Gerbiami kolegos, gerbiamas pirmininke, aš būtent ir norėjau pasiūlyti, kadangi tai yra žiedinės ekonomikos tema, tai Ekonomikos komitetas galėtų būti pagrindiniu komitetu, o papildomas, jeigu reikia, galėtų būti, jeigu nori… už taršą Aplinkos apsaugos komitetas šiaip jau yra atsakingas. Tada toks mano pasiūlymas ir būtų – pagrindinis ir papildomas.
PIRMININKAS. Koks pagrindinis? Ekonomikos komitetas?
V. MITALAS (LF). Taip.
PIRMININKAS. Gerai. Prašom, A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Aš norėčiau pasiūlyti papildomu komitetu ir Sveikatos reikalų komitetą, nes vis dėlto tai yra su maistu.
PIRMININKAS. Jis pagrindiniu komitetu siūlomas skirti, Sveikatos reikalų komitetas.
A. VERYGA (LVŽSF). Pagrindiniu? Atsiprašau.
PIRMININKAS. Dabar alternatyva, jis bus papildomas. Gerai, balsuojame alternatyviai. Kolegos, kas balsuojate, kaip darbotvarkės projekte yra, kad pagrindinis būtų Sveikatos reikalų komitetas, balsuojate už, kas balsuojate prieš, pasisakote už Ekonomikos komitetą. (Balsai salėje) Alternatyviai, taip.
Kolegos, alternatyvus balsavimas: už Sveikatos reikalų komitetą – 33, už Ekonomikos komitetą – 65. Pagrindiniu komitetu skiriamas Ekonomikos komitetas, papildomi komitetai yra Sveikatos reikalų komitetas ir Kaimo reikalų komitetas. (Balsai salėje) Čia dabar man parašytas Kaimo reikalų komitetas. (Balsai salėje) Gerai, stop! Vytautai, dar buvo?..
V. MITALAS (LF). Aplinkos.
PIRMININKAS. Aplinkos, gerai. Dabar siūlau balsuoti alternatyviai. Yra siūlymas: Kaimo reikalų komitetas ir Aplinkos apsaugos komitetas. Kas balsuojate už, balsuojate už Kaimo reikalų komitetą. (Balsai salėje) Tuoj, minutėlę! Yra siūlymas čia, mano darbotvarkėje, todėl aš negaliu… (Balsai salėje) Abudu gali būti, taip. Gerai, dar kartą formuluoju. Kolegos, kas balsuojate už, balsuojate už Kaimo reikalų komitetą, kas balsuojate prieš, balsuojate už Aplinkos apsaugos komitetą. O gal gali abudu būti papildomi? Ministre, prašau pasakyti savo nuomonę.
A. ARMONAITĖ (LF). Žiūrėkite, kolegos, labai paprasta iniciatyva, nepadarykime didelio biurokratinio aparato čia, parlamente. Na, daug kam, aš suprantu, Seimo nariams įdomu, tai tikrai galite teikti pasiūlymus ar dalyvauti, bet neprikraukime 100 komitetų. Vasara artėja, netikiu, kad visi papildomi komitetai svarstys. Yra Ekonomikos komitetas, yra jau net Sveikatos reikalų komitetas, nors išvis nelabai net ir matau kodėl, na, tebūnie, išsiaiškinsime, maisto sauga, ir užtenka. Dar Aplinkos apsaugos komitetą paskyrėme, viskas – per akis. Kolegos, tikrai labai prašau, paprasta iniciatyva.
PIRMININKAS. Dar Aplinkos apsaugos komiteto nepaskyrėme.
A. ARMONAITĖ (LF). Paskirsime.
PIRMININKAS. Kolegos, Seimo teisė yra siūlyti. Aš įvertinu jūsų siūlymus ir teikiu balsuoti. Tiesiog mano tokia funkcija.
Gal galime sutarti, kad abu komitetai yra papildomi, ir neprieštaraujame? (Balsai salėje) Gerai, balsuojame. (Balsai salėje) Minutėlę! Nematau prasmės balsuoti, nes… Jeigu kas nors pasiūlys išbraukti Kaimo reikalų komitetą, tada sutinku. V. Pranckietis.
V. PRANCKIETIS (LSF). Žiūrėkite, tai yra Veterinarijos tarnybos klausimas, galbūt todėl buvo įrašytas Kaimo reikalų komitetas. Jeigu mums jį reikės svarstyti, mes apsvarstysime ir be paskyrimo. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerai, sutinkate, kad nebūtų paskirtas Kaimo reikalų komitetas? Gerai. Galime bendru sutarimu, kad Aplinkos apsaugos komitetas? (Balsai salėje) Gerai. Nutarta. Papildomu komitetu skiriamas Aplinkos apsaugos komitetas.
P. Saudargas. Prašom.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dėkoju. Gerai, kad išspręsta, bet dėl ateities, gerbiamas posėdžio pirmininke ir visi kolegos. Dabar jūs norėjote siūlyti alternatyvų balsavimą, kas už Kaimo reikalų komitetą, kas už Aplinkos apsaugos komitetą, nors galbūt aš esu prieš abu. Jeigu yra siūlymas, kas nors pasiūlo papildomu komitetu Kaimo reikalų komitetą, kas nors pasiūlo Aplinkos apsaugos komitetą, reikia atskirai dėl jų balsuoti, nes žmonės gal nenori, kad nė vienas būtų iš tų komitetų. Tai vienas dalykas. Kai mes balsuojame dėl pagrindinio, taip, tada reikia alternatyviai, nes pagrindinis gali būti tik vienas, bet papildomų gali būti daug, gali nebūti nė vieno. Čia jau dabar klausimas išspręstas, bet dėl ateities. Pavyzdžiui, aš nebūčiau žinojęs, kaip balsuoti.
PIRMININKAS. Priimu pastabą. Kolega D. Gaižauskas. Čia toks, atrodo, paprastas klausimas. Prašom.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Toks paprastas klausimas ir nepasidaliname kur. Aš tai dar pasiūlyčiau Savižudybių ir smurto prevencijos, kadangi maistas jau pasibaigęs, tai dar tokį apsvarstyti.
PIRMININKAS. Aišku, humoras gerai, bet… Prašom. A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (MSNG). Aš norėjau paprašyti mano balsą įskaityti prieš…
PIRMININKAS. Gerai, dėl protokolo.
A. GEDVILAS (MSNG). …vietoj susilaikymo dėl projekto Nr. XIVP-2890.
PIRMININKAS. Gerai, dėl protokolo – prieš.
Taigi, komitetai paskirti. Prieš tai balsuoti klausimai bus svarstomi Seimo VII (rudens) sesijoje. Nebuvau įvardijęs, tai prieš tai balsuotas klausimas ir šitas bus svarstomi rudenį, 2023 metų rudenį.
16.40 val.
Valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 4, 5, 10, 11 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2933, Nedarbo socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-1904 3, 4, 5 ir 8 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo II1 skyriumi įstatymo projektas Nr. XIVP-2934, Užimtumo įstatymo Nr. XII-2470 22 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2935 (pateikimo tęsinys)
Gerbiami kolegos, grįžtame prie pateikimų. Kviečiu ministrę M. Navickienę. Darbotvarkės 2-3.1, 2-3.2, 2-3.3 klausimų paketas – Valstybinio socialinio draudimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2933, Nedarbo socialinio draudimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2934 ir Užimtumo įstatymo projektas Nr. XIVP-2935.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū.
PIRMININKAS. Prašom.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Visus kartu. Labai ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Čia mano pasiūlymai, mūsų ministerijos teikiami pasiūlymai yra tos pačios mokesčių reformos dalis. Kadangi dabartinė sistema turi įvairių trūkumų ir įvairių ydų, kurios ir potencialiai mažina apmokestinimo teisingumą ir socialinio draudimo aprėptį, ir neįgalina mūsų mokėti adekvačių socialinio draudimo išmokų draudiminės rizikos atveju, mes sprendžiame šias problemas ir didiname žmonių apsaugą.
Bet dabar, kolegos, pasitarkime. Turiu ilgesnę pristatymo versiją – kaip finansų ministrė – ir turiu trumpesnę pristatymo versiją. Trumpesnę pristatyčiau, jeigu sutartume, kad po pateikimo bendru sutarimu ir pritarsime mano projektams. Su ta džiugia, tokia tylia palaikymo nuotaika einu prie trumpesnės versijos.
Apie tikslus, ko siekiame. Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimais siekiame savarankiškai dirbantiems asmenims užtikrinti didesnes socialines garantijas, numatyti aiškesnę socialinio draudimo įmokų mokėjimo tvarką, mažinti pajamų atotrūkį tarp savarankiškai dirbančiųjų ir dirbančiųjų nuolatinį darbą bei į nedarbo socialinio draudimo sistemą įtraukti savarankiškai dirbančių asmenų grupes.
Socialinio draudimo įmokų bazės kol kas buvo labai skirtingos: nuo 100 %, nuo kurių mokėdavo socialinio draudimo įmokas šeimynų dalyviai, iki 50 %, kuriuos mokėdavo dalis autorių, mažųjų bendrijų ir panašiai. Siūlymas yra suvienodinti apmokestinamąją bazę iki 90 %, kad būtų galima pasiekti tam tikrą vienodą požiūrį ir labiau apsaugoti tas asmenų grupes, kurios mokėdavo įmokas nuo mažesnių bazių.
Įmokų lubų suvienodinimas visiems dirbantiesiems taip pat yra svarbus iššūkis, nes tie, kurie uždirbdavo daugiausia, nuo 43 iki 60 VDU, patekdavo į tam tikrą įmokų mokėjimo vakuumą ir kartu nepasirūpindavo didesne savo apsauga, turėjo tokią, sakyčiau, išimtį, turėdami gana aukštas pajamas. Taigi įmokų lubų suvienodinimas visiems darbuotojams.
Dabar dėl nedarbo draudimo savarankiškai dirbantiems asmenims. Tai yra nedarbo draudimo įmoka – 1,31 % nuo apmokestinamųjų pajamų. Jeigu kalbėtume apie minimaliąją mėnesio algą gaunančius savarankiškai dirbančiuosius, tai įmoka būtų apie 12 eurų. Bet tas nedarbo draudimas prireikus, kai atsitinka tam tikra situacija, kai yra reikalinga papildoma pagalba, pasiektų apie 115 tūkst. asmenų.
Individualiai dirbančiųjų įtraukimas į nedarbo draudimo sistemą. Kaip ir minėjau, teisę į išmoką gautų didelis skaičius asmenų. Įmoka būtų 1,31 % nuo apmokestinamųjų pajamų per mėnesį. Teisė į išmoką atsirastų mokant įmokas ne trumpiau kaip 9 mėnesius. Siūlomas principas kol kas pateikimo stadijoje yra 1 mėnesio išmoka per metus mokėtą įmokų laikotarpį. Už tokią įmokų sumą per 1 mėnesį žmogus sukauptų apie 520 eurų išmokos, jeigu mokėtų mokestį nuo minimaliosios mėnesinės algos. Vadinasi, daugiau įmokų, daugiau ir apsaugos.
Dabar nedarbo draudimas. Nedarbo socialinio draudimo stažą siūlome pamažinti nuo 12 iki 9 mėnesių. Tai yra ir mūsų įsipareigojimas Atsigavimo fondo lėšų požiūriu, bet lygiai taip pat ir kitų rekomendacijų, kurias Lietuva gauna būtent dėl socialinio draudimo aprėpties didinimo. Jeigu žmogus praranda darbą, tarkime, po 8,5 mėnesio, jis šiandien neturėtų galimybės būti apsaugotas. Mes siūlome tą nedarbo draudimo apsaugą išplėsti.
Taip pat yra siūlymas tą išmoką pakelti iki 5 bazinių socialinių dydžių – 275 eurų. Galiu čia turbūt, kolegos, ir sustoti, jeigu sutikote, kad pristatyčiau trumpesnę versiją. Mielai atsakyčiau į jūsų klausimus.
PIRMININKAS. Taip. Yra norinčių jūsų paklausti, gerbiama ministre. V. Mitalas. Prašom. Ruošiasi A. Butkevičius.
V. MITALAS (LF). Dėkui, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Čia turiu pripažinti, kad nepritariu jūsų siūlomiems pakeitimams. Man kyla klausimas, kodėl mes Lietuvoje, matydami tokią ekonominę padėtį, kokia ji yra, kur yra tikrai gana daug laisvų darbo vietų, kai mes žinome, kad darbo santykius turintys žmonės gana aktyviai pasidaro dėl nedarbo draudimo kokį poilsio mėnesį ar du, turiu tokių žmonių artimoje aplinkoje, dar trumpiname nedarbo draudimo stažą, įvedame jį pagal individualią veiklą dirbantiems žmonėms ir, užuot bandę arčiau priartėti prie Danijos su flex security ir papildomu neprivalomu nedarbo draudimu, nuo to tik dar labiau tolstame ir sukame kažkur labai į kairę. Mano klausimas: kodėl mes taip darome?
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Leiskite man nesutikti su jumis, nes ir jūsų frakcijos kolegos visada turi nemažai pasiūlymų, gerų pasiūlymų, kaip didinti pažeidžiamiausių grupių apsaugą tiek per išmokų didinimą, tiek per įvairių paslaugų didinimą, įvairių pažeidžiamiausioms grupėms prieinamų paslaugų socialine prasme išplėtimą. Visi tie dalykai kainuoja. Ypač tie dalykai kainuoja tada, kai mes nepasirūpiname, kad žmonės patirtų arba turėtų galimybę patys, susimokėję įmoką, tą apsaugą gauti. Mes matėme labai puikų pavyzdį, kas atsitiko per kovidą. Tas pavyzdys nebuvo labai geras. Mes pamatėme išsirikiavusių dešimtis tūkstančių žmonių, kurie negalėjo vykdyti savo veiklos, kad jie gautų tam tikrą valstybės paramą, ir valstybė tada turėjo pasirūpinti tais žmonėmis. Šiandien ką mes siūlome? Mes siūlome sukaupti galimybę tam žmogui, jeigu atsitinka kokia nors netikėta situacija, kad jis galėtų bent kažkiek laiko pasirūpinti savimi pats, ir tai mes siūlome su tam tikrais saugikliais ir nevienodu principu kaip darbo santykiuose, nes suprantame to dalyko specifiškumą.
Dabar kitas dalykas dėl to flex security, ką jūs čia paminėjote, taip pat leiskite nesutikti, nes Užimtumo tarnyboje vidutinė trukmė žmogaus, kuris ieško darbo ir gali potencialiai greitai sugrįžti į darbo rinką, yra iki 6 mėnesių. Mes tą ratą apsukame su tuo žmogumi, kuris iškrito iš darbo rinkos ir gali į ją įsilieti, nes jam netrūksta įgūdžių, jis neturi kokių nors socialinių problemų, per tikrai sąlyginai trumpą laiką. Todėl šis apsaugos dalykas nuo 9 iki 12 mėnesių paliestų tik tuos asmenis, kurie realiai nesukaupia to stažo per 30 mėnesių, kad gautų tinkamą apsaugą. Aš manyčiau, čia tikrai nereikėtų mums šiandien paversti to kairuoliškumu ar panašiai, juo labiau kad tarptautinės organizacijos ir tie patys įsipareigojimai RRF’ui mums irgi tam tikra prasme rekomenduoja plėsti aprėptį būtent tų grupių, kurios gali būti labai pažeidžiamos. Tų žmonių, kurie yra bedarbiai, beje, ir ilgesnį laiką bedarbiai, skurdo rizika padidėja tikrai labai ženkliai. Aš siūlyčiau vertinti argumentų visumą ir tikrai nenorėčiau priimti kritikos, kad tai yra kažkoks kairuoliškas požiūris.
PIRMININKAS. Klausia A. Butkevičius. Prašom.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiama ministre, norėčiau su jumis truputį padiskutuoti kalbant apie darbo užmokesčio pokyčius Lietuvoje. Jūs tikriausiai pastebėjote, kad Lietuvoje darbo užmokestis ir praeitais metais augo sparčiausiai tarp visų euro zonos šalių, apie 15,6 % kai kuriais ketvirčiais buvo. Šiais metais, jeigu nagrinėsime I ketvirčio darbo užmokesčio augimą, tai buvo pats sparčiausias tarp visų Europos Sąjungos šalių. Taip pat šių metų I ketvirtyje vidutinė valandos darbo kaina irgi aukščiausia ne tik euro zonos šalyse, bet ir Europos Sąjungoje – 13,3 %…
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Ne.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Euro zonoje – 5,6. Galite pasižiūrėti, tikrai tada Lietuvos bankas ir Tarptautinis valiutos fondas meluoja. Aš kalbu čia ne kaip opozicijos atstovas, bet kaip nagrinėjantis situaciją, ypač pinigų politikos įtaką monetarinei ir fiskalinei politikai, turiu studiją padaręs, galiu pasakyti. Infliacija jus gelbėjo finansuojant padidėjusias išlaidas, ypač 2022 metais, ir 2023 metais iš dalies tai leidžia daryti. Jeigu paneigsite, tai turite paneigti F. Miltono, Nobelio premijos laureato, teoriją. Ar jūs nematote tam tikrų grėsmių 2025–2026 metais? Ačiū.
PIRMININKAS. Laikas, kolega.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Koks klausimas?
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). 2025–2026 metais, kada infliacija pasieks 2 % ir kada darbo užmokestis tikrai nebeaugs Lietuvoje taip, kaip augo dabar.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Žiūrėkite, man atrodo, kad tai, kad Lietuvos darbo užmokestis augo sparčiausiai regione, rodo kelis dalykus. Pirmas dalykas, kad mūsų žmonės net ir labai sudėtingomis aplinkybėmis galėjo pakelti tam tikrus iššūkius, ypač kai mes ir kompensacinius dalykus įtraukėme, ir panašiai, tai aš manau, kad ta tendencija buvo gera. Dėl valandinio darbo užmokesčio aš turiu šiek tiek kitokią teoriją ir kitus argumentus, bet galėsime individualiai apie juos padiskutuoti. O šiaip prognozuojama, kad kitais metais darbo užmokesčio kilimas bus apie 6,3 %.
PIRMININKAS. Ačiū. (Balsai salėje) Tai gal galėsite komitete padiskutuoti.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Individualiai gal paskui galėsime, pasakysiu.
PIRMININKAS. Taigi, kolegos, norėtų klausti J. Jarutis, bet jis negali. Norėtų klausti A. Sysas, bet jo nėra. Tada klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama ministre, mano klausimas pirmiausia dėl meno kūrėjų statuso. Mes pakeliame mokestinę bazę. Kokia būtų ta pajamų dalis? Ar ji atlieps? Mes tokį smulkų tą apmokestinimą darome. 90 % buvo jų mokestinė bazė, 50 % nuo jų pajamų.
Antras momentas dėl verslo liudijimo. Ir vėl smulkusis verslas. Žinome, kad labai dažnai būdavo, išsiperka dienoms ir taip toliau. Dabar jūsų įstatyme yra numatyta konkrečiai mėnesiui ir viskas. Numatyta, jeigu trumpiau negu 3 mėnesiai, jūsų apmokestinama bazė yra už visą mėnesį. Ar bus išimtys numatytos, jeigu jis dirba dar pagal darbo sutartį? Nes mes žinome, yra dalis žmonių, kurie prekiauja prekyvietėse ir taip toliau su verslo liudijimu. Ačiū.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Tai gal aš pradėsiu nuo antro klausimo. Dabar mes pagal siūlymą turime, kad jei per paskutinius 30 mėnesių, per kuriuos skaičiuojamas stažas nedarbo socialinei draudimo išmokai gauti, bus turėję prie savarankiškos veiklos ir darbo sutartinius santykius 3 mėnesius ir daugiau, tai įmokos bus sumuojamos.
Bet svarbesnė jūsų klausimo dalis, man atrodo, dėl meninės veiklos ir čia aš turbūt norėčiau nebeatskirti atskirų rūšių. Taip, tai yra labai svarbi rūšis, kurią jūs paminėjote, bet ta pačia proga gal pasakysiu, ką žmonės gauna, jeigu nuo 50 % iki 90 % mes pakeliame tą bazę, kaip atrodo žmogaus gaunamos išmokos. Pavyzdžiui, 2021 metų duomenimis, mokant mokesčius tik nuo deklaruotų pajamų, tų mažesnių, ligos išmokos dydis neatskaičius mokesčių buvo 248 eurai. Jeigu mes bazę padidiname iki 90 % ir ji tampa beveik 800 eurų, tai ligos išmokos dydį sudarytų 447 eurai ir padidėtų beveik 200 eurų. Pavyzdžiui, motinystės išmoka, kuri irgi yra labai svarbi būtent ir jūsų paminėtai žmonių kategorijai, deklaravus mažesnę bazę, siekia 1 tūkst. 421 eurą, jeigu bazė būtų beveik 800 eurų, kas yra siūloma 90 %, tai ji pasiektų 2 tūkst. 558 eurus, būtų didesnė 1 tūkst. 137 eurais. Tėvystės išmoka lygiai taip pat augtų. Nedarbo draudimo išmokos dydis nuo didesnės bazės žmogui padidėtų 136 eurais ir pasiektų 502 eurus. Ten ir dėl motinystės atostogų mes turėtume pavyzdžių, kaip kyla žmogaus apsauga ir kaip kyla žmogaus išmokos, įvedus sąlyginai nedidelę įmoką.
PIRMININKAS. Klausia E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiama ministre, ar nematote rizikos dėl savarankiškai dirbančių asmenų draudimo nedarbo draudimu? Iš tikrųjų vis dėlto jiems buvo suteikti tam tikri lūkesčiai, kad jie gaus visokias normalias išmokas. O jie gali dirbti, gali nedirbti. Ir šiuo metu sutinki žmogų, sako, visą gyvenimą dirbau, bet gaunu 350 eurų pensiją. Tada klausi, koks tavo darbo draudimo stažas? Sako, 25 metai. Iš tikrųjų žmogus, atrodo, ir dirbo, bet lūkesčiai dideli, o, pasirodo, tiktai 25 metus mokėjo socialines įmokas. Ar nebus čia taip pat irgi? Ačiū.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Labai geras klausimas. Tikrai daug apie jį diskutavome darbo grupėse ir su socialiniais partneriais, būtent todėl ir priimamas tas sprendimas, kad būtų tam tikra prasme sukauptas stažas didesniam išmokų mėnesių skaičiui gauti. Tas įmokų mokėjimas 12 mėnesių tam, kad gautų 1 mėnesio išmoką, kaip ir yra tas saugiklis, kurį, iš vienos pusės, ir pasiūlė patys kai kurie savarankiškai dirbantieji. Aš manau, dėl to mėnesių skaičiaus mes galėsime dar komitete diskutuoti, bet tas skirtumas nuo darbo sutarčių ir buvo išlaikytas, kad tu, mokėdamas 12 mėnesių įmokas, gauni 1 mėnesio išmoką, jeigu turi sustabdyti tą veiklą. Kartu skatiname ir kaupti kuo ilgiau, kad nesusidarytų galimybė tokiam piktnaudžiavimui, kai sustabdai – pradedi, sustabdai – pradedi. Čia to geriausio balanso galėsime ieškoti Seimo komitetuose, bet apie tai mes būtent ir diskutavome su socialiniais partneriais. Labai ačiū už klausimą.
PIRMININKAS. Ačiū, ministre, už pristatymus, už atsakymus į klausimus.
Nuomonės už, prieš. Dar nori nuomonę išsakyti – prieš kalba V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų kaip ir prieš tai buvusiuose projektuose buvo tikslas iš individualiosios veiklos žmones suvaryti į UABʼus, taip ir šiame projekte tas pats. Pavyzdys: lubos – 43 VDU. Dabar per metus reikia sumokėti virš 12 tūkst. eurų pasiekus tas lubas. Kai jas padidinsime iki 60, reikės sumokėti apie 20 tūkst. eurų. Vadinasi, visi, kurie papuls į tą tarpą, prievarta bus suvaryti į UABʼus. Tada nebereikės nė vieno euro socialinio draudimo įmokų mokėti nei Ligonių kasoms, nei „Sodrai“. Jeigu toks tikslas, viskas gerai. Tada „Sodra“ dar mažiau gaus pajamų. Tik tada ir vėl tą ūkį labai stipriai plečiame, nes UABʼuose tokių mokesčių nereikia mokėti. Bet, kaip sakoma, teisingiau, kai UABʼai moka mažiau negu pagal individualią veiklą.
PIRMININKAS. Taigi teikiu balsuoti, kolegos. Kas už, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip. Valstybinio socialinio draudimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2933, Nedarbo socialinio draudimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2934 ir Užimtumo įstatymo projektas Nr. XIVP-2935.
Užsiregistravo 74, balsavo 74: už – 52, prieš – 1, susilaikė 21. Po pateikimo pritarta.
Siūlomi komitetai: dėl Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pagrindinis – Socialinių reikalų ir darbo komitetas, papildomi – Biudžeto ir finansų komitetas ir Kaimo reikalų komitetas. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime, pritarta.
Per šoninį mikrofoną – E. Zingeris. Prašau.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Prašyčiau įskaityti už. Ačiū.
PIRMININKAS. Taip, protokole – E. Zingeris už.
Dėl Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pagrindinis komitetas – Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Siūloma svarstyti ir prieš tai paskelbtą, ir šitą Seimo VII (rudens) sesijoje. Galime bendru sutarimu pritarti? Ačiū, pritarta.
Ir dėl Užimtumo įstatymo projekto Nr. XIVP-2935 pagrindinis – Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Svarstysime VII (rudens) sesijoje. Pritariame. Ačiū, pritarta.
Kitas darbotvarkės klausimas…
J. RAZMA (TS-LKDF). Dėl vedimo tvarkos.
PIRMININKAS. Taip, J. Razma. Prašau. Mikrofonas įjungtas.
J. RAZMA (TS-LKDF). Jeigu būtų galima, pirmininke, aš prašyčiau trumpam grįžti prie mūsų šiek tiek anksčiau svarstyto klausimo – Elektroninių ryšių įstatymo paketo, teikiamo kolegos K. Adomaičio, kur svarstymo stadijoje gana vieningai pritarėme. Ekonomikos komitetas buvo žadėjęs prašyti skubos, bet, man atrodo, taip ir nepaprašė. Aš frakcijos vardu prašyčiau pritarti dėl skubos, nes ketvirtadienį esame numatę priėmimą. Nesinori visko sukelti į antradienį.
PIRMININKAS. Gerai, galime visam paketui taikyti skubą? (Balsai salėje) Ačiū. Ačiū, gerbiamas Jurgi. Pritarta.
16.59 val.
Seimo nutarimo „Dėl XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo programos krypčių ir gairių patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-2756(3) (svarstymas)
Darbotvarkės 2-12 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo programos krypčių ir gairių patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-2756(3). P. Kuzmickienė. Prašau. E. Pupinis tada čia yra. Matau, bet… Komiteto išvada, Edmundai. Prašau. Svarstymas.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Švietimo ir mokslo komitetas svarstė minėtą nutarimą ir jam pritarė. Taip pat bendru sutarimu pritarė visoms Teisės departamento išvadoms ir kitiems pateiktiems pasiūlymams.
PIRMININKAS. Ačiū komiteto atstovui. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto gal V. Rakutis galėtų pristatyti? Arba aš galėčiau. Komitetas svarstė. Pritarta bendru sutarimu. Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas šiam klausimui pritarė bendru sutarimu.
Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Yra atstovų? Taip pat aš pagarsinu, kad Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija pritarė bendru sutarimu šiam projektui.
Bendroji diskusija. V. Rakutis. Prašom.
V. RAKUTIS (TS-LKDF). Gerbiami Seimo nariai, iš tikrųjų labai malonu yra matyti svarstymo stadijoje puikiai parengtą XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų programą. Puiki programa, nustatyti tikslai, numatyti rezultatai. Žinoma, yra aprašyta ir finansavimo tvarka. Joje numatyti septyni finansavimo šaltiniai. Ir mūsų komisijos svarstymo metu buvo diskutuojama, kaip čia pavyks tą realiai suvaldyti. Bet tikėkimės, kad Vyriausybė tą pajėgs padaryti. Daugiausia klausimų, galinčių kilti svarstant šią programą, kas tai yra per daiktas ir kaip tai atrodo apskritai visoje Lietuvos politikoje, istorijos politikoje ir atminties politikoje?
Manytume, kad tai yra pirmas žingsnis formalizuojant istorinės atminties politiką, tačiau jos neatstoja. Mes taip ir neturime bendros visos valstybės istorinės atminties politikos. Lieka daug klausimų už šios programos ribų.
Kaip tai pasireiškia? Mes tiriame tremčių istorijas, bet tik XX amžiaus, XIX amžiaus tremčių istorijos lieka už mūsų tyrimų ribos, taip pat XVIII amžiaus pabaigos. Turime daug problemų. Sakykime, rengiant mūsų specialistus nėra jokios strategijos. Yra laikotarpių, sutraukiančių gana didelį dėmesį, tai daugiausia XX amžius, ir yra atskirų laikotarpių, turinčių vos vieną ar kitą tyrėją. Nors, atrodo, tai nedidelė problema, bet problema iš tikrųjų esminė, nes tarptautinėse konferencijose mums labai sunku pastatyti lygiaverčius tyrėjus. Sakykime, yra tokia paradoksali situacija, kad Lietuvos istoriją tiria daug daugiau Lenkijos istorikų negu Lietuvos. Ir čia yra ne procentais, o kartais. Lenkija turi istorinės atminties politiką, o mes jos kaip ir neturime. Labai dažnai yra atskirų sričių, kur mes neturime nė vieno tyrėjo arba net nesuprantame, kad yra tokių dalykų poreikis. Tarkime, Lenkija tiria žemes, kurios kada nors priklausė Lenkijos istorijai, ir visą laiką tuo domisi, taip pat kaimynų istorija. Pas mus dažniausiai šios sritys lieka visiškai be dėmesio. Net visi labai nustemba, kai sužino, kad yra tokia Palenkė, kurioje yra daugybė dalykų, sakykim, Lietuvos žemės ūkio reforma, Valakų reforma, visų pirma vyko tose teritorijose, o mes nieko nežinome ir net nesiruošiame to tirti. Taip pat yra baltistikos studijos. Turbūt mažai kas žino tokį faktą. Nors mes visi žinome, kad baltų istorija mums labai svarbi, mes neturime nė vieno jotvingių specialisto, mes neturime nė vieno specialisto, galinčio normaliai tirti žiemgalių, kartais ir sėlių klausimus. Čia yra tokios problemos. Kai nėra politikos, tiesiog nėra ir specialistų.
Todėl labai yra svarbu, kad taip, kaip šita programa parengta, ateityje reikėtų parengti visos Lietuvos istorijos tyrimų programą, nustatyti prioritetus, svarbiausias sritis. Manytume, mūsų Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija prieis prie šito dalyko. Bet pats bandymas XX amžiuje yra sveikintinas ir siūlau visiems tikrai pritarti šiai puikiai programai.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Nuomonės už, prieš. Motyvai. A. Ažubalis kalba už. Prašom, kolega.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Ačiū. Kolegos, tik galiu pasakyti, kad čia yra rimtas dokumentas, galintis tapti atspirties tašku kuriant istorijos politiką, kad už Lietuvą nekurtų kiti žmonės, kitos valstybės, ką mes dabar matome dažnai. Matome, kaip mūsų nacionaliniai herojai dažnai yra šmeižiami, istorinė tiesa iškraipoma. Tai yra suprantama, kadangi visą okupacinį laikotarpį NKVD ir KGB labai sąmoningai ir išmaniai kūrė Lietuvos, kaip pronacistinės, fašistinės valstybės, įvaizdį. Ir tą mes matome iš vieno tokio pavyzdžio. Buvo toks B. Baranauskas – enkavėdistas, partizanų kankintojas, asmeniškai susidėjęs su E. Rozovskiu, o po to jis tapo LTSR Archyvų valdybos prie LTSR Ministrų Tarybos direktoriumi. Rezultatas – knygų, pavadinta „Faktai kaltina“. Buvo tokia serija, kur buvo sąmoningai iškraipyta istorija, išversta į anglų kalbą, o dabar kai kurie leidiniai yra atsidūrę tokiuose garbinguose muziejuose, kaip Holokausto muziejus Vašingtone. Čia Lietuva turėtų atlikti daug darbų, kad mitai ir stereotipai, ir šmeižtas būtų paneigti ir kad istorinė tiesa būtų atkurta.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Prieš kalba E. Zingeris. Prašom.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Aš manau, kad čia atliktas didelis darbas ir aš absoliučiai už. Iš esmės remiu ir Audroniaus visus pasakytus dalykus, be jokios abejonės, sovietai, o dabar dar labiau ir Putinas. Mes ir žydų bendruomenė kreipėmės nustoti imti ant savo pečių Rusijai Holokausto dalykus, toliau kraipo, apie ką kalbėjo ir bičiulis Audronius, kraipo Antrojo pasaulinio karo įvykius, užmesdami ant savo vadinamųjų priešininkų, tai yra valstybių, kurias jie norėjo pavergti, savąją tiesą. Bet dėl minėjimo, ten yra 44 punktas – „Sukilimo minėjimas“, aš, ko gero, palaukčiau istorikų tyrimų, kai kurie buvo padaryti. Tas vienas punktas dėl minėjimo, man atrodo, visiškai perteklinis, palauktume istorikų sprendimų, į kuriuos ir apeliuojame šitame puikiame dokumente. Jis tikrai puikiai sudarytas ir aš visa širdimi jį remiu, išskyrus 44 punktą, kur įrašyta „Sukilimo minėjimas“, todėl aš turiu šiokių tokių abejonių.
O šiaip noriu pasveikinti visus, kurie rengė, ir pasakyti, kad tai yra puikus dokumentas, skatinantis tyrimus, bet pats minėjimo aktas kaip teigiamas dalykas man kelia didžiulių abejonių, kadangi žuvo tie žmonės, jie dabar jau negali žodžio pasakyti. Yra labai daug Lietuvos gyventojų ir didžiausias žuvusių Europoje procentas. Taigi aš dėl šio punkto turėčiau susilaikyti. Labai ačiū jums. Kviečiu bičiulius susilaikyti būtent dėl vieno punkto, o visa kita paremti. Ačiū. Kadangi bus pataisa, kitaip sakant, po kelių dienų, kada balsuosime, bus tokia pataisa įregistruota tik dėl vieno punkto, remiant viską. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos, už išsakytas nuomones. Balsuojame.
Užsiregistravo 83, balsavo 83: už – 74, prieš – 1, susilaikė 8. Pritarta po svarstymo.
17.09 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos nuostatų patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-2715(2) (priėmimas)
Siūlau apsvarstyti darbotvarkės rezervinį 1 klausimą – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos nuostatų patvirtinimo“ projektą Nr. XIVP-2715(2). Teikėjas buvo E. Pupinis. Yra pasiūlymų. Kas galėtų? Pranešėjas T. V. Raskevičius, bet aš nematau. Iš Žmogaus teisių komiteto kas nors?.. Dar yra atstovų? Gal D. Kepenis? A. Navickas? Dainiau, ateikite ir pristatykite komiteto… Dėl 1 straipsnio yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymas, jam komitetas…
D. KEPENIS (LVŽSF). „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos nuostatų patvirtinimo“.
PIRMININKAS. Taip. Dėl 1 straipsnio yra Teisės departamento pasiūlymas. Komitetas pritarė. Gal argumentus galite pasakyti? Žalią tą. Komiteto nuomonė – pritarti, už, prieš? Gerai.
D. KEPENIS (LVŽSF). Komitetas pritarė. Už – 4, prieš nėra, susilaikiusių nėra.
PIRMININKAS. Gerai, ačiū.
D. KEPENIS (LVŽSF). Ačiū.
PIRMININKAS. Dėl 2 straipsnio pasiūlymų nebuvo. Galime pritarti? Tai yra… Atsiprašau, 1 straipsniui galime pritarti su komiteto?.. Ačiū, pritarta. 2 straipsnis. Dėl datos… netekimo galios. Galime pritarti? Pritarta. 3 straipsnis, kad įsigalioja nuo šių metų liepos 1 dienos. Galime pritarti? Nuomonių nėra. Prašom balsuoti, kas už tokį sprendimą dėl projekto. Prašom.
Šio nutarimo priėmimas
Užsiregistravo 83, balsavo 83 – vienbalsiai pritarta. Nutarimui pritarta. (Gongas)
Dabar, kolegos, turiu paskelbti kelių minučių techninę pertrauką, nes paketo pranešėjai iš prezidentūros vėluoja, kamštyje įstrigę. Tikiuosi, kad per artimiausias 5 minutes pasistengs. 3 minutes luktelkime. Įeina į salę jau. Tuoj vyksta, vyksta, kantrybės. Kantrybės, keletą minučių luktelkime. Tuoj pabaigsime. Žinau intenciją, bet pabaigsime.
Pertrauka
V. MITALAS (LF). Gerbiami kolegos, aš manau, čia mes esame įdomioje padėtyje, aš siūlau pertrauką iki kito posėdžio, gal galime dėl šito klausimo? Frakcijos vardu.
PIRMININKAS. Deja, gerbiamas kolega, žinote, kol dar klausimas nepaskelbtas, negalime mes. Jau. Pertrauka baigta. Prašom. Prašom, prezidentūros atstove, mes jūsų labai laukiame.
17.14 val.
Transporto lengvatų įstatymo Nr. VIII-1605 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2902, Kelių transporto kodekso 21 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2903, Geležinkelių transporto kodekso 34 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2904, Vidaus vandenų transporto kodekso 34 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2905 (pateikimas)
Prašom į tribūną, jeigu pasiruošusi. Tai teikiu 2-13.1 klausimą – Transporto lengvatų įstatymo pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2902, 2-13.2 klausimą – Kelių transporto kodekso pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2903, 2-13.3 klausimą – Geležinkelių transporto kodekso pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2904 ir Vidaus vandenų transporto kodekso pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2905. Prašom pristatyti.
I. SEGALOVIČIENĖ. Sveiki, gerbiami Seimo nariai. Malonu, kad palaukėte, mes labai skubėjome. Šiandien, kolegos, esu įpareigota pristatyti ir jums pateikti Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymą su lydimaisiais. Prezidentas nori akcentuoti savo pasiūlymu vieną labai paprastą dalyką.
Viešasis transportas Lietuvoje yra būtina sąlyga šiandien ne tik gyventojų kokybei, bet ir regionų atskirčiai mažinti. Iš tiesų būtent švietimo, sveikatos, užimtumo ir socialinės paslaugos, jų prieinamumas yra kritiškai svarbus ir iš esmės priklauso būtent nuo susisiekimo paslaugų. Prezidentas įsitikinęs, kad viešojo transporto sistema šiandien nepakankamai užkardo žmonių judumo atskirtį, turime socialiai teisingai ir taikliai užtikrinti mobilumą negalinčių turėti savo asmeninio automobilio, turinčių negalią, senjorų, vaikų ar kitų visuomenės grupių, kurios susiduria su socialiniais ir ekonominiais sunkumais. Todėl šalies vadovas siūlo siekti geresnio viešojo transporto prieinamumo ir siūlo būtent lengvatų sistemą padaryti socialiai teisingesnę, didinti šių pažeidžiamų grupių, kurias minėjau, galimybę naudotis viešuoju transportu ir, žinoma, didinti jų judumą, apskritai motyvaciją ir paskatas naudotis viešuoju transportu.
Kadangi keičiame patį įstatymą nauja redakcija, tai noriu akcentuoti, kad siūlome tobulinti ir patį teisinį reguliavimą kokybės link, naikinti įvairiausius pasikartojimus, pasenusias nuostatas, tam tikrus įstatymų neatitikimus ir sistematiškiau reglamentuoti transporto lengvatų sistemą.
Šitas įstatymas yra skirtas šioms tikslinėms grupėms: tai yra pensinio amžiaus asmenims, vaikams, šeimoms su vaikais ir nukentėjusiems. Transporto paslaugos tikrai ženkliai sudėtingiau, lyginant su kitomis visuomenės grupėmis, priklauso būtent toms asmenų grupėms, kurios patiria įvairiausią socialinę ir ekonominę atskirtį… Tikrai prisiminkime tiek pensininkų, tiek vaikų, tiek šeimų, kurios augina vaikus, skurdo rizikos lygį – jis yra tikrai labai aukštas. Ypač nerimą kelia pastaruoju metu pablogėjusi vaikų skurdo situacija ir tai rodo, ko gero, nepakankamą socialinės politikos priemonių taiklumą ir aprėptį. Šiandien šitas procentas mažėja.
Pažvelkime trumpai į realybę. Autobuso maršruto Vilnius–Klaipėda vieno bilieto kaina yra 22 eurai. Keturių asmenų šeimai kelionė į vieną pusę kainuoja 88 eurus. Jeigu imtume kelionę autobusu iš Klaipėdos į Marcinkonis arba Rokiškį, matytume taip pat gana aukštas kainas – 34, 38 eurai. Jeigu vertintume, kokia yra realybė, jeigu žmogus neturi lengvatų, šiuo atveju ar tai būtų pensininkas iki 70 metų, ar tai būtų šeima su vaikais, iš principo, jeigu jie važiuotų į Klaipėdą, gyvendami Rokiškyje ar Varėnoje, jie sumokėtų vos ne 12 % visos savo pensijos arba šeima turėtų atsisakyti maždaug 13 % savo darbo užmokesčio.
Šiandien, esant šiai viešojo transporto lengvatų sistemai, Lietuvoje tikrai yra paliktos tam tikros žmonių grupės užribyje ir čia mes matome ryškiausias problemas: vaikai nuo dešimties metų, vykdami autobusais tolimojo susisiekimo maršrutais, pavyzdžiui, iš Zarasų į vieną iš universitetinių ligoninių Vilniuje arba Kaune, neturi absoliučiai jokių nuolaidų. Jų yra prastesnė situacija nei studentų, kurie turi nuolaidas. Kai pensinio amžiaus asmenys sulaukia pensijos, jų pajamos ženkliai krenta, iki 70 metų jie taip pat neturi valstybės garantuojamos nuolaidos vykti tolimojo susisiekimo maršrutais ir taip apsunkinama jų galimybė naudotis sveikatos paslaugomis arba kitomis paslaugomis.
Prezidentas siūlo laikytis principo, kad niekas neturi būti pamirštas, ir tobulinti viešojo transporto lengvatų sistemą šiomis kryptimis. Pirmiausia, praplėsti pensinio amžiaus asmenų galimybes naudotis transporto lengvata ir suteikti teisę įgyti važiavimo viešuoju keleiviniu transportu bilietą su 50 % nuolaida visiems pensinio amžiaus asmenims iki 80 metų, o nuo 70 metų… o ne nuo 70 metų, kaip dabar numato galiojantis įstatymas. 80 metų sulaukusiems ir virš 70… Nuo 80 metų nuolaida liktų ta pati.
Taip pat Prezidentas siūlo suteikti teisę įsigyti važiavimo viešuoju keleiviniu transportu bilietą su nuolaida visiems vaikams, nepriklausomai nuo to, kur jie gyvena, kur ir ką mokosi. Šiandien šie kriterijai atsiranda. Mes turime tikrai skirtingas nuolaidų sistemas ir vaikai pagal amžiaus grupę patiria skirtingas galimybes. Taigi iki septynerių metų imtinai vaikams – 100 % nuolaida, nuo aštuonerių metų iki aštuoniolikos metų vietinio susisiekimo maršrutais – 80 % nuolaida, kaip ir buvo, ir 50 % nuolaida – visu kitu viešuoju keleiviniu transportu ne tik mokiniams nurodytais maršrutais, ne tiktai pagal maršrutus, bet visiems vienodai, universaliai.
Suteikti teisę įsigyti važiavimo bilietą su 50 % nuolaida tėvams ir globėjams (tai yra kitas pasiūlymas), kurie būtent važiuoja kartu su vaikais savaitgalių ir švenčių dienomis. Šiandien tikrai, jeigu norime paskatinti šeimas naudotis viešuoju transportu, kartu tvarkytis jiems aktualius reikalus valstybės teritorijoje bei judėti savaitgaliais, švenčių dienomis, kaip laisvalaikio praleidimo forma jiems tai yra tikrai labai brangu.
Kiti du labai svarbūs aspektai. Prezidentas siūlo suteikti teisę įgyti bilietą su 80 % nuolaida visiems pasipriešinimo okupacijoms dalyviams, nuo okupacijų nukentėjusiems asmenims, politiniams kaliniams ir tremtiniams, buvusiems getų, koncentracijos ir kitokio tipo prievartinių stovyklų kaliniams. Žinoma, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, nepaisant jų amžiaus. Šiandien tai yra priklausomai nuo amžiaus. Tų žmonių yra likę tikrai nedaug ir turėtume atsižvelgti ne į amžių, bet būtent į jų nukentėjimo lygį ir šaltinį.
Ir, žinoma, suteikti 80 % nuolaidą asmenims, kurie dalyvavo likviduojant Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinius, ir asmenims, kurie atliko tarnybą Afganistane. Ši tikslinė grupė iki šiol neturėjo iš viso jokių viešojo transporto nuolaidų.
Atkreipsiu jūsų dėmesį, kad įstatymų projektais siūlomos priemonės ne tik galėtų padėti žmonėms pigiau pasiekti būtinas jiems sveikatos, švietimo, kultūros, socialines paslaugas, bet suteiktų galimybę žmonėms judėti, keliauti, mažiau teršiant savo gyvenamąją aplinką. Taip pat tikimės, kad šis įstatymų paketas prisidės ženkliai prie nacionalinio pažangos rodiklio „Keleivių vežimas visų rūšių transportu“ ir turės teigiamą įtaką sprendžiant nepopuliaraus viešojo transporto problemą Lietuvoje, įvardintą Susisiekimo plėtros programoje.
Gerbiami Seimo nariai, kviečiu po pateikimo pritarti Prezidento iniciatyvai, pagrindiniam įstatymui, dėstomam nauja redakcija, ir lydimiesiems teisės aktams. Dėkoju jums. Esu pasiruošusi atsakyti į jūsų klausimus, jei tokių turėsite.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama patarėja. Dabar, kolegos, jūsų 10 minučių. Klausia V. Mitalas. Ruošiasi R. Vaitkus.
V. MITALAS (LF). Dėkui, gerbiamas pirmininke. Gerbiamoji patarėja, ačiū už pristatymą. Suprantu, kad čia daugiausia kalbama apie vietinio transporto lengvatas ir visokias išimtis, nors jūs per savo pristatymą kalbėjote ir apie tarpmiestinio. Ar jums yra žinomas Talino miesto pavyzdys, kur padarius viešąjį transportą nemokamą tos kelionės tapo gausesnės tik dėl to, kad vieną ar dvi stoteles galintis paeiti žmogus dabar važiuoja nemokamu viešuoju transportu, ir tai judumo padėties iš esmės nepagerino? Ir ar įvertinote realią viešojo transporto padėtį Lietuvoje, kuri, nors ir gerėja, vis dėlto reikalauja labai didelių investicijų tam, kad viešojo transporto keleivis lauktų stotelėje su stogu, ateitų iki tos stotelės šaligatviu ir važiuotų viešuoju transportu, kuris iš esmės būtų kokybiškesnis, negu mes turime dabar. Tam reikia tikrai dar didelių lėšų.
I. SEGALOVIČIENĖ. Dėkoju už klausimą. Iš tiesų jūs esate tikrai teisus. Prezidentas, stovėdamas šitoje tribūnoje, metiniame pranešime taip pat akcentavo, kad mes turime daryti du darbus iš karto, tai yra ir daryti viešąjį transportą patrauklesnį, ir kartu tvarkyti infrastruktūrinę visą dalį. Tačiau labai svarbu, kad šitie dalykai būtų suderinti, nes tai yra ir lengvatos, ir infrastruktūra, ir prieinamumas, ir maršrutai, ir visi kiti dalykai, jie turi būti kaip bendra sistemos dalis. Bet šiandien, kada mes kalbame apie lengvatų sistemą, mes matome tam tikrą socialinį neteisingumą, iškritusias grupes. Europos Sąjungos politika sako: no one should be left behind – tai mes nieko negalime palikti. Ir būtent tos pažeidžiamos grupės, kurios iš tiesų yra pažeidžiamos, yra diversifikuojamos pagal tam tikrus nepagrįstus rodiklius ir kriterijus. Manome, kad tikrai prieinamumą reikia didinti tomis priemonėmis, kurias jūs įvardinote, ir lygiai taip pat turime pasirūpinti pažeidžiamomis visuomenės grupėmis.
O kalbant apie Taliną, be jokios abejonės, bet vertinimų yra įvairių. Matome, kad mūsų savivaldybėse taip pat atsiranda vis daugiau iniciatyvų užtikrinti nemokamą viešąjį transportą, ir dėl to mūsų iniciatyva apima ir vietinį transportą, bet visi pagrindiniai pakeitimai kaip tik susiję su tarpmiestiniu. Ypač pagrindinis motyvas – paslaugų prieinamumas ir pasiekiamumas. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia R. Vaitkus. Ruošiasi R. Šarknickas.
R. VAITKUS (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Ačiū pranešėjai už pristatymą. Įstatymu yra numatoma teikti lengvatas vykstant viešuoju transportu – autobusais, troleibusais, traukiniais ir net vidaus vandenų laivais. Visiškai neseniai teikiau įstatymo projektą, kuriuo siūloma funikulierius ir pakabinamus lynus įtraukti į viešojo transporto sistemą. Ar jūs pritartumėte, kad būtų ir funikulieriams taip pat taikomos lengvatos?
I. SEGALOVIČIENĖ. Negalėčiau atsakyti į jūsų klausimą turbūt be papildomos analizės. Tiesiog negalėčiau atsakyti, reikėtų pasidomėti pačiu statusu ir taip toliau. Bet požymių, be jokios abejonės, viešojo transporto, ypač ten, kur yra funikulieriai, ko gero, yra.
PIRMININKAS. Taip. Klausia R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Ačiū už šį projektą. Jis socialiai yra teisingas ir reikalingas. Ko gero, jau anksčiau reikėjo turbūt kitoms valdžioms ar prezidentams tai daryti ir panašiai. Bet tai, ką šiandien parodė Seimo salėje dėl teismų reformos, anksčiau dėl mokyklų uždarymo regionuose, ligoninių reformų, taip pat optimizavimas, žodžiu, vien tik optimizavimas vyksta, tai ta atskirtis iš tikrųjų didėja Lietuvos regionuose. Tas pavežėjimas… Aišku, tokiu atveju prasideda toks dalykas, kad jis būtinas, nes žmonėms jau reikės važiuoti. Mano klausimas būtų toks: kiek Vyriausybei reikėtų lėšų šitam dalykui įgyvendinti? Ačiū.
I. SEGALOVIČIENĖ. Dėkoju už klausimą. Mūsų skaičiavimais, išties reikėtų apie 7 mln. eurų, ir tikimės, kad iš tiesų tas lėšas tikrai galėsime rasti. Vyriausybė, teikdama išvadą dėl šio įstatymų paketo, įvertins visus aspektus ir pasiūlys finansinius išteklius šiems pakeitimams, skirtiems pensininkams, vaikams ir šeimoms su vaikais, ir nukentėjusiems. Noriu pasakyti svarbią informaciją. Šitą įstatymų paketą labai nuoširdžiai derinome su visomis suinteresuotomis institucijomis, ir Finansų ministerija yra pažymėjusi, kad 2024 metams būtent lengvatoms jau dabar yra projektuojama daugiau nei 3 mln. papildomų lėšų, tačiau norisi akcentuoti ir tai, susiejant su šiandienos aktualijomis. Iš tikrųjų Prezidentas šitoje tribūnoje per metinį pranešimą sakė: kolegos, mokesčių reformoje yra labai gerų dalykų ir yra klaidų. Ir viena iš tų klaidų turbūt šiandien yra ta, kad mes matome progresyvaus apmokestinimo dalyje naujovę, lyginant su prieš tai buvusiu variantu, tai yra siūloma aukštesnį pajamų lygį apmokestinti virš 180 VDU. Prieš tai buvęs variantas buvo 120. Tikrai manome, kad tai nėra teisingas progresyvumo kelias ir turbūt tai būtų klaida. Būtų tikslinga grąžinti į bent jau 120 lygį ir čia, įsivaizduojame, yra būtent apie 7–8 mln. eurų.
PIRMININKAS. Klausia K. Masiulis. Prašom, kolega.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Jūs pasakėte, kad čia jūs tikitės rasti. Tai čia, kaip suprantu, iš prezidentūros biudžeto ir bus tie pinigai, 7 mln., paimti. Tai čia viskas gerai. Finansinis klausimas išspręstas, atsakėte į mano klausimą.
Bet aš žiūriu, čia ne visas sąrašas. Kodėl tik onkologinėmis ligomis? O širdies ligomis sergančius? Žmogų, važiuojantį pasikeisti sąnarį? Aš čia galėčiau vardinti ir vardinti. Gyvenu tarp medikų, čia jums atneščiau didelį sąrašą, kuriais irgi reikia tą sąrašėlį papildyti. Be to, Prezidentas yra bibliofilas. Žmogus nori nuvažiuoti į biblioteką pasikeisti knygą arba pasiimti eilinį „Aušros“ leidinį ir dabar jūs nesudarote jam galimybės. Papildykite sąrašą. Kadangi jūsų biudžetas yra neišsemiamas aruodas, jūs galėsite ir daugiau surasti tų gerų dalykėlių.
I. SEGALOVIČIENĖ. Dėkoju už klausimą. Grąžinu atgal jums jūsų pasiūlymą ir tikiuosi, kad jūs pasiūlysite kokių nors naujų idėjų dėl naujai dėstomos įstatymo redakcijos. Būtų labai svarbu, kad tie žmonės, kurie dabar yra užribyje lengvatų sistemos, sulauktų jūsų pasiūlymo ir tie pasiūlymai būtų priimti.
Noriu pasakyti, kad nėra nei Seimo biudžeto, nei prezidentūros, nei Vyriausybės. Yra Lietuvos Respublikos valstybės biudžetas, savivaldybių biudžetai. Noriu atkreipti jūsų dėmesį į tikrai, mano akimis, iš esmės svarbų faktą, kad socialiai neteisinga lengvatų sistema mažina viešojo keleivinio transporto prieinamumą, o negautos žmonių švietimo, sveikatos, kultūros, socialinės paslaugos sukuria socialinę ir ekonominę nelygybę, atskirtį. Prasta žmonių sveikata ir valstybei kainuoja šimtus kartų daugiau. Visada skaičiuokime tuos poveikio kaštus ir poveikio pajamas ir tada matykime bendrą vaizdą. Taigi, kviečiu teikti savo pasiūlymus ir tikrai būtų malonu padiskutuoti plačiau, su naujomis idėjomis.
PIRMININKAS. Ir dar paklausti turi galimybę L. Nagienė. Prašau.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama patarėja, iš tikrųjų pritarsime ir, manau, tai yra teisingas projektas. Jūs tikriausiai žinote, kad kai kurios savivaldybės jau ir šiandien taiko šitas lengvatas ir finansuoja iš savo biudžeto, tai yra skatina naudotis viešuoju transportu. Kaip jūs pasakėte, mažina socialinę atskirtį, kad žmonės galėtų pasiekti gydymo įstaigą, kad galėtų pasiekti, galų gale, ne tik gydymo, bet ir atvažiuoti į miestą apsipirkti. Mes žinome, kad net ir vietinio susisiekimo transportas kai kuriose savivaldybėse yra nemokamas. Aš kalbu apie Akmenę, Mažeikius. Tai yra iš tikrųjų nemažos išlaidos, bet taip miesto transportu važiuoti į sodus skatina visus, kurie tikrai galėtų pasiekti, ir tai būtų jiems patogu. Mes žinome, vyresnė karta neturi transporto. Bet mano klausimas: kokia galimybė yra skatinti savivaldybes? Jas skatinti įsigyti būtent ekologišką transporto priemonę, elektromobilį, elektrobusus, nes šiandien kompensavimo mechanizmas, kuris yra numatytas, yra labai nepatrauklus savivaldybėms.
I. SEGALOVIČIENĖ. Dėkoju už klausimą. Iš tiesų savivaldybėse miesto vietinis ir priemiestinis transportas… mes matome labai įvairių sistemų. Prezidento šis pasiūlymas yra apskritai susitarti dėl minimalių, Lietuvoje bendrų standartų ir bendrų reikalavimų lengvatos srityje. Kodėl? Todėl, kad regiono atskirtis vis dėlto yra labai didelė toms pažeidžiamoms grupėms, kurios būtent labiausiai ir patiria socialinę atskirtį ir riziką, kurias mes turime saugoti. Mūsų galva, reikia vieningai susitarti dėl jų ir dėl bendros sistemos Lietuvoje.
Be jokios abejonės, žaliasis transportas, naujas transportas yra patrauklesnis žmonėms. Norisi pasidalinti iš paskutinės darbo dienos Rokiškyje. Greičiausiai politinė valia įsigyti ir naudotis tomis priemonėmis, kurios yra nacionaliniu mastu pasiūlytos, yra tikrai labai didelė, tačiau vieškeliai daug ką sustato į savo vietas. Nes naujas žaliasis transportas tikrai sunkiai pritaikomas. Taigi reikia mažinti tas kliūtis, kurios neleistų aktyviau naudotis alternatyviomis ir tokiomis inovatyviomis transporto priemonėmis.
PIRMININKAS. Ačiū patarėjai. Jūs atsakėte į visus klausimus. Nuomonės už, prieš. Už kalba A. Vinkus. Prašom. Ačiū. Gerbiamas Antanai, prašom pasisakyti už. A. Vinkus kalba už.
A. VINKUS (LVŽSF). Aš užsimąsčiau kaip tik apie tai, ką čia dabar kalbėjo. Pirmiausia noriu pasakyti, kad kai Prezidentas darė metinę ataskaitą, mes visi klausėmės, Prezidentui išeinant plojome su ovacijomis, o po to, kai davėme interviu per vieną ar kitą televiziją, matėme kai kas, su kokia mimika, su tokia pašaipa kai kurie. Manau, kad mes Prezidentą turime gerbti, kiekviena valstybė gerbia.
O dabar į klausimą. Manau, kad socialinis teisingumas tikrai turi būti įvykdytas. Ir vis dėlto didesnis viešojo transporto paslaugų prieinamumas pensinio amžiaus žmonėms, vaikams ne tik iki dvejų metų, iki septynerių metų ir taip toliau, ypač savaitgaliais ir valstybinių švenčių dienomis, kurių pas mus netrūksta, kad tėvai, įtėviai arba globėjai kartu su vaikais galėtų važiuoti ir panašiai. Ir čia atsilieps ir šeimos ramybei, ir vilčiai, kad mūsų šeimos ims suprasti ir valdžios paramą jiems, o ne vien tik deklaravimą – šeima, šeima, šeima.
Šiandien ponia M. Navickienė ir kiti čia kalbėjo, pristatė, ne šiaip sau mes balsavome už tai, kad vis dėlto socialinis teisingumas ir parama žmonėms, kuriems reikalinga, turėtų būti. Kol Dievas neatėmė mums galimybės judėti, judėkime, bet tam turi būti sudarytos sąlygos. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū kolegai. Prieš kalba V. Mitalas. Prašom.
V. MITALAS (LF). Dėkoju, gerbiamas pirmininke. Aš visiškai sutinku ir tikrai tikiu, kad viešasis transportas gali būti ir turi būti atsakymas į daugybę klausimų, daugybę judumo iššūkių. Labai aktualus dalykas, kad mes galėtume įgyvendinti visokias reformas, kuriomis šiek tiek optimizuojame sveikatos ar švietimo paslaugas, ir galėtume tuos vienus ar kitus objektus pasiekti lengviau.
Aš šiek tiek abejoju pasiūlyto pasiūlymo turiniu dėl keleto priežasčių. Tą jau sakiau klausdamas. Visų pirma dėl viešųjų finansų poreikio. Iš tikrųjų investicijų į viešąjį transportą tam, kad jis būtų iš tikrųjų patrauklus, kad ne tik transportas, bet ir visa infrastruktūra, kuri reikalinga jam darniai dirbti, reikia labai didelių. Tai patyriau būdamas Vilniaus vicemeru, kuruodamas viešąjį transportą ir matydamas, kiek daug ir kaip iš tikrųjų veikia tyrimuose įrodyta tiesa, kad jeigu šaligatvis prie viešojo transporto stotelės yra nepatogus, jeigu tu turi laukti lietuje neturėdamas stotelės, daugybė dalykų: jeigu autobusas kursuoja ne pagal tvarkaraštį, jeigu jis vėluoja, jeigu jis važiuoja retai, kiek tie dalykai turi reikšmės viešojo transporto patrauklumui ir judumui. Dėl to man atrodo, kad mes turime skirti visas lėšas, kiek tik galime, ne naujoms lengvatoms daryti, bet investicijoms, viešajam transportui ir su viešuoju transportu susijusiai infrastruktūrai. Dėl to aš šiek tiek abejoju šiuo projektu ir negaliu jam pritarti.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Nuomonės išsakytos. Balsuojame dėl pateikto įstatymų paketo – Transporto lengvatų įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2902 ir lydimųjų Kelių transporto kodekso, Geležinkelių transporto kodekso ir Vidaus vandenų transporto kodekso įstatymų projektų.
Užsiregistravo 75, balsavo 72: už – 58, prieš – 1, susilaikė 13. Ir tai jau šiandien buvo paskutinis balsavimas.
Siūlomi komitetai: pagrindinis – Biudžeto ir finansų komitetas, papildomas – Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Siūloma svarstyti Seimo VII (rudens) sesijoje.
M. Lingė per šoninį mikrofoną. Prašau.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Vyriausybės išvados norėtume prašyti.
PIRMININKAS. Taip pat prašoma Vyriausybės išvados.
L. Kukuraitis per centrinį. (Balsai salėje) Jau užsiregistravo, kai balsavo. (Šurmulys salėje)
L. KUKURAITIS (DFVL). Kadangi visai socialinis projektas, tai aš siūlau pagrindiniu komitetu Socialinių reikalų ir darbo komitetą.
PIRMININKAS. Kaip?
L. KUKURAITIS (DFVL). SRDK siūlau pagrindiniu komitetu, nes visiškai socialinis projektas. Daug yra socialinių projektų, kai reikia biudžeto, ir ne dėl visų BFK tampa pagrindiniu komitetu.
PIRMININKAS. Siūlymas yra teisėtas. Aš turėsiu teikti balsuoti. Andrius dar nori pasisakyti. Prašom per centrinį mikrofoną.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju posėdžio pirmininkui. Aš papildomu komitetu norėčiau pasiūlyti Ekonomikos komitetą, o dėl pagrindinio tikrai pritariu, turėtų būti Biudžeto ir finansų komitetas.
PIRMININKAS. Gerai. Mindaugas.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Istoriškai būtent dėl transporto lengvatų klausimo BFK visada būdavo pagrindinis, tai dėl nuoseklumo, matyt, turėtų ir likti šis komitetas.
PIRMININKAS. Gerai, supratau. Dar K. Starkevičius nori.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Aš dar norėčiau dėl protokolo. Mes priėmėme mokesčių paketą ir pamiršome dėl Pelno mokesčio įstatymo projekto Ekonomikos komitetą kaip pagrindinį. Ne kaip pagrindinį, kaip papildomą.
PIRMININKAS. Pelno mokesčio. Kuris numeris? Kazy, kuris numeris? Gerai, užbaikime šitą. Dėl projekto kaip pagrindinis yra siūlomas Biudžeto ir finansų komitetas. Kolega Linas siūlė Socialinių reikalų ir darbo komitetą. Neprieštarausite, jei alternatyviai balsuosime? (Balsai salėje) Gerai. Kas palaikote Biudžeto ir finansų komitetą, balsuojate už, kas palaikote Socialinių reikalų ir darbo komitetą, balsuojate prieš.
Taip, kolegos, pagrindinis – Biudžeto ir finansų komitetas, papildomas – Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Ir dabar registruojamės. (Balsai salėje) Papildomas – Ekonomikos komitetas. Taip. Galime bendru sutarimu? Ačiū.
Dabar registruojamės, jau paskutinis.
Skelbiu 2023 m. birželio 27 d. vakarinį posėdį baigtą. Gero vakaro visiems!
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.