Projekto

lyginamasis variantas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ŽUVININKYSTĖS ĮSTATYMO NR. VIII-1756 8, 12, 13, 141, 143, 144, 15, 171, 18, 21, 22, 53 STRAIPSNIŲ IR PRIEDO PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

                              Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

Papildyti 8 straipsnį 7 punktu:

„7) pildyti žvejybos žurnalą aplinkos ministro nustatyta tvarka, jeigu vykdo verslinę žvejybą vidaus vandenyse.“

 

2 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Žemės ūkio ministerija nustato Lietuvos Respublikos žvejybos laivų varomųjų variklių galios sertifikavimo tvarką.  Žuvininkystės tarnyba patvirtina atrankos Lietuvos Respublikos žvejybos laivų varomojo variklio galios patikrai planą ir atlieka Lietuvos Respublikos žvejybos laivų varomojo variklio galios patikrą.“

 

3 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 13 straipsnio 1 dalies 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

„9) ūkio subjektas turi ne mažesnio kaip žvejybos laivo, kuriam prašoma išduoti Lietuvos Respublikos žvejybos laivo liudijimą, žvejybos pajėgumo dydžio laisvą žvejybos pajėgumą. Šis reikalavimas netaikomas, jei ne ilgesniam nei 24 mėnesių laikotarpiui, reikalingam atlikti nurodytus mokslinius tyrimus, prašoma išduoti Lietuvos Respublikos žvejybos laivo liudijimą vykdyti žvejybą tik mokslinių tyrimų tikslais;“.

2. Papildyti 13 straipsnį 11 dalimi:

11. Dėl vieno ir to paties žvejybos laivo Lietuvos Respublikos žvejybos laivo liudijimas gali būti išduodamas tik vienam ūkio subjektui. Lietuvos Respublikos žvejybos laivą gali naudoti verslinei žvejybai tik tas ūkio subjektas, kuriam yra išduotas Lietuvos Respublikos žvejybos laivo liudijimas.

3. Pakeisti 13 straipsnio 7 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) pasikeičia kiti Lietuvos Respublikos žvejybos laivo liudijime nurodyti duomenys (išskyrus duomenis apie žvejybos pajėgumą ir žvejybos laivo valdytojo pasikeitimo atvejį).“

4. Pakeisti 13 straipsnio 10 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) prieš nuosavybės teisės į Lietuvos Respublikos žvejybos laivą perleidimą be to žvejybos laivo pasikeitus Lietuvos Respublikos žvejybos laivo liudijime nurodyto žvejybos pajėgumo valdytojui.

 

4 straipsnis. 141 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 141 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Teisė į žvejybos kvotą suteikiama aukciono būdu ir ne aukciono būdu ne trumpiau kaip 5 ir ne ilgiau kaip 10 kalendorinių metų laikotarpiui. Jei teisė į žvejybos kvotą buvo panaikinta dėl šio įstatymo 143 straipsnio 3 dalyje nustatytų priežasčių, pakartotinai ši teisė į žvejybos kvotą (likusią neišnaudotą jos dalį) ūkio subjektams suteikiama aukciono būdu laikotarpiui, kurį būtų galiojusi panaikinta teisė į žvejybos kvotą.

2. Pakeisti 141 straipsnio 4 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) balai mažinami 1 procentu 3 procentais už kiekvieną ūkio subjekto padarytą verslinę žvejybą vidaus vandenyse reglamentuojančių teisės aktų pažeidimą, kuris nelaikomas šiurkščiu, ir 3 procentais 10 procentų už kiekvieną ūkio subjekto padarytą šiurkštų verslinės žvejybos vidaus vandenyse tvarkos pažeidimą per paskutinius 3 kalendorinius metus.“

 

5 straipsnis. 143 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 143 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) ūkio subjektas žemės ūkio ministro nustatyta tvarka neskyrė lėšų žuvų ištekliams atkurti ir saugoti. Prieš sustabdant teisės į žvejybos kvotą galiojimą, žemės ūkio ministro įgaliota institucija ūkio subjektą įspėja ir šiam įsipareigojimui įvykdyti nustato ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų terminą, kuris ūkio subjekto prašymu gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip 15 kalendorinių darbo dienų. Jeigu per nustatytą laikotarpį ūkio subjektas neįvykdo šio įsipareigojimo, jo teisės į žvejybos kvotą galiojimas sustabdomas;“.

2. Pakeisti 143 straipsnio 1 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) ūkio subjektas aplinkos ministro nustatyta tvarka nepateikė duomenų ar pateikė neteisingus duomenis apie žvejybos produktus, įrankius, trukmę ir žvejybos produktų pirminio pardavimo kainą;“.

3. Pakeisti 143 straipsnio 2 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) ūkio subjektas pateikė trūkstamus ar tikslius duomenis apie žvejybos produktus, įrankius, trukmę ir žvejybos produktų pirminio pardavimo kainą;“.

 

6 straipsnis. 144 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 144 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Ūkio subjektas jam skirtą žvejybos kvotą, išreikštą didžiausiu galimu sugauti žuvų kiekiu, ar jos dalį gali žemės ūkio ministro nustatyta tvarka perleisti kitam ūkio subjektui, turinčiam teisę į žvejybos kvotą verslinei žvejybai tame pačiame vandens telkinyje, arba apsikeisti su juo žvejybos kvotomis. Jeigu žvejybos kvota yra išreikšta žvejybos įrankių ar žvejybos dienų skaičiumi, ūkio subjektas gali ją ar jos dalį išnuomoti, atiduoti panaudai ar apsikeisti žvejybos kvotomis iki vienų kalendorinių metų laikotarpiui žemės ūkio ministro nustatyta tvarka su kitu ūkio subjektu, turinčiu teisę į žvejybos kvotą verslinei žvejybai tame pačiame vidaus vandenų telkinyje. Pasibaigus teisės į žvejybos kvotą galiojimo laikotarpiui ir iš naujo suteikiant teisę į žvejybos kvotą ūkio subjektui, kuris buvo išnuomojęs, perleidęs ar atidavęs panaudai savo žvejybos kvotą arba apsikeitęs ja, vertinama tik to ūkio subjekto vykdyta verslinė žvejyba.

2. Pripažinti netekusia galios 144 straipsnio 3 dalį.

„3. Pasibaigus teisės į žvejybos kvotą galiojimo laikotarpiui, iš naujo suteikiant šią teisę ūkio subjektui, kuriam buvo perleista teisė į žvejybos kvotą vertinama tiek jo, tiek ir perleidusio teisę į žvejybos kvotą ūkio subjekto anksčiau vykdyta verslinė žvejyba.“

 

7 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Verslinės žvejybos vidaus vandenyse leidimo galiojimo laikotarpis sutampa su teisės į žvejybos kvotą kvotos galiojimo laikotarpiu, išskyrus verslinės žvejybos vidaus vandenyse leidimus, išduotus žvejybos ploto naudotojams.“

 

8 straipsnis. 171 straipsnio pakeitimas

1. Pripažinti netekusia galios 171 straipsnio 4 dalį.

„4. Apsikeitimas individualiomis žvejybos galimybėmis su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis narėmis ir užsienio valstybėmis, kaip numatyta šio straipsnio 2 dalyje, negalimas tuo atveju, jeigu ūkio subjektas turi nepanaudotų daugiau kaip 30 procentų jam skirtų tos pačios rūšies žuvų individualių žvejybos galimybių, kurių papildomai gautų po apsikeitimo. Šis reikalavimas netaikomas, jeigu yra tenkinama bent viena iš šių sąlygų:

1) ūkio subjektas buvo anksčiau perleidęs papildomai gaunamas tos pačios rūšies žuvų individualias žvejybos galimybes pagal šio straipsnio 6 dalį;

2) ūkio subjektui skirtos tam tikros rūšies žuvų individualios žvejybos galimybės yra mažesnės vertės negu vidutinių žvejybos laivo reiso nuo Lietuvos Respublikos teritorinių vandenų iki geografinio žvejybos rajono, kuriame žvejoti buvo skirtos individualios žvejybos galimybės, ir atitinkamos apimties verslinės žvejybos vykdymo sąnaudų suma;

3) vykdomas apsikeitimas tos pačios rūšies žuvų žvejybos galimybėmis skirtinguose geografiniuose žvejybos rajonuose.“

2. Pakeisti 171 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

„8. Ūkio subjektai, atitinkantys šio įstatymo 17 straipsnio 11 dalyje nustatytas sąlygas, gali tarpusavyje keistis individualiomis žvejybos galimybėmis žemės ūkio ministro nustatyta tvarka. Jeigu ūkio subjektai keičiasi nelygiavertėmis individualiomis žvejybos galimybėmis arba perleidžia savo individualias galimybes ar jų dalį, žemės ūkio ministro nustatyta tvarka žuvų ištekliams atkurti ir saugoti individualias žvejybos galimybes ar jų dalį perleidęs ūkio subjektas arba, kuris, apsikeitęs individualiomis žvejybos galimybėmis, gauna mažesnės vertės individualias žvejybos galimybes negu jam buvo skirta, turi sumokėti 10 procentų atitinkamai nuo perleidžiamų individualių žvejybos galimybių vertės arba apsikeičiamų individualių žvejybos galimybių verčių skirtumo, išskyrus atvejį, kai ūkio subjektai būna iš anksto susitarę dėl apsikeičiamų individualių žvejybos galimybių verčių išlyginimo per kelis apsikeitimus.“

 

9 straipsnis. 177 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 177straipsnio 5 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) galutinai panaikinamas ūkio subjekto valdomo Lietuvos Respublikos žvejybos laivo liudijimas, pritaikius Reglamento (EB) Nr. 1224/2009 92 straipsnio 3 dalyje nustatytą priemonę, arba ūkio subjekto valdomas Lietuvos Respublikos žvejybos laivas įtraukiamas į Neteisėtą, nedeklaruojamą ir nereglamentuojamą žvejybą vykdančių laivų ES sąrašą, pateiktą 2010 m. gegužės 28 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 468/2010, kuriuo sudaromas neteisėtą, nedeklaruojamą ir nereglamentuojamą žvejybą vykdančių laivų ES sąrašas (OL 2010 L 131, p. 22), priede, už sunkų pažeidimą, padarytą po teisės į žvejybos galimybes suteikimo. Tokiais atvejais panaikinama teisės į žvejybos galimybes dalis, pagal kurią apskaičiuotas individualias žvejybos galimybes paskutiniais iki sunkaus pažeidimo padarymo kalendoriniais metais ūkio subjektas buvo panaudojęs tuo Lietuvos Respublikos žvejybos laivu.“

 

10 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 18 straipsnio 3 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) ūkio subjektas turi teisę į prašyme nurodytos rūšies ar rūšių žuvų žvejybos galimybes (išskyrus žuvų rūšis, kurių žvejybos galimybės nenustatomos arba atskiriems ūkio subjektams neskirstomos) ir (ar) individualias žvejybos galimybes (išskyrus žuvų rūšis, kurių žvejybos galimybės nenustatomos arba atskiriems ūkio subjektams neskirstomos)arba; priekrantės žvejybos atveju – teisę naudoti žvejybos įrankius, žemės ūkio ministrui pagal šio įstatymo 175 straipsnio 3 dalį patvirtinus bendrą Lietuvos Respublikai skirtų žvejybos galimybių dalį ūkio subjektams, turintiems teisę naudoti žvejybos įrankius, o verslinės žvejybos pagal Europos Sąjungos susitarimus su užsienio valstybėmis atveju yra galiojantis to susitarimo protokolas ir ūkio subjektas turi užsienio valstybės kompetentingos institucijos išduotą žvejybos leidimą. Šio punkto reikalavimai netaikomi:

a) Lietuvos Respublikos žvejybos laivo frachtavimo atveju;

b) kai žvejybą planuojama vykdyti tik mokslinių tyrimų tikslais ir sugautų žvejybos produktų nenumatoma parduoti, o jei planuojama žvejybos produktus parduoti – visas mokslinių tyrimų tikslais per kalendorinius metus sugautų ir planuojamų sugauti tam tikros rūšies žuvų kiekis yra nedidesnis kaip 2 procentai Lietuvos Respublikai skirtų tos rūšies žuvų žvejybos galimybių;“.

2. Pakeisti 18 straipsnio 3 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

„7) nėra sustabdyta verslinė žvejyba tam tikrame geografiniame žvejybos rajone; ši sąlyga netaikoma, kai žvejybą planuojama vykdyti tik mokslinių tyrimų tikslais;“.

 

11 straipsnis. 21 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 21 straipsnio 2 dalį 6 punktu:

6) jeigu specialiosios žvejybos leidimas reikalingas žvejoti jūrų vandenyse mokslinių tyrimų tikslais – specialioji žvejyba bus vykdoma Lietuvos Respublikos žvejybos laivu, dėl kurio eksploatavimo yra išduotas verslinės žvejybos jūrų vandenyse leidimas; ši sąlyga netaikoma, jei verslinės žvejybos jūrų vandenyse leidimo nereikia pagal Reglamento (ES) Nr. 404/2011 4 straipsnio 5 dalį.“

2. Pakeisti 21 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Specialiosios žvejybos leidimą išduoti įgaliota institucija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo dokumentų leidimui išduoti gavimo dienos išduoda specialiosios žvejybos leidimą arba informuoja apie atsisakymą jį išduoti, nurodydama atsisakymo priežastis, tokiu būdu, kokiu buvo gauti dokumentai leidimui išduoti, arba kitu pareiškėjo prašyme nurodytu būdu. Jei specialiąją žvejybą mokslinių tyrimų tikslais planuojama vykdyti jūrų vandenyse, į kuriuos viena ar kelios kitos Europos Sąjungos valstybės narės turi suverenias teises arba kurie priklauso jų jurisdikcijai, specialiosios žvejybos leidimo išdavimo terminas gali būti pratęstas dviem savaitėms, išskyrus tą atvejį, jei specialiąją žvejybą planuojama vykdyti vandens organizmų išteklių atkūrimo arba perkėlimo tikslais – tokiu atveju terminas pratęsiamas 20 kalendorinių dienų ir specialiosios žvejybos leidimas išduodamas tik gavus suinteresuotų Europos Sąjungos valstybių narių leidimą. Jei specialiąją žvejybą jūrų vandenyse planuojama vykdyti daugiau kaip 6 žvejybos laivais, specialiosios žvejybos leidimo išdavimo terminas pratęsiamas 3 mėnesiais ir specialiosios žvejybos leidimas išduodamas tik gavus Europos Komisijos pritarimą.“

3. Pakeisti 21 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

„8. Specialiosios žvejybos leidimo galiojimas sustabdomas, jei yra bent viena iš šių sąlygų: iki vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodeksu bus išnagrinėta pažeidimo byla, jeigu fizinis arba juridinis asmuo yra įtariamas specialiąją žvejybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimu, kurio metu padaryta žala žuvų ištekliams.

1) fizinis arba juridinis asmuo yra įtariamas specialiąją žvejybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimu, kuriuo padaryta žala žuvų ištekliams, ir pradėta nagrinėti pažeidimo byla;

2) sustabdomas verslinės žvejybos jūrų vandenyse leidimo, išduoto Lietuvos Respublikos žvejybos laivui, kuriuo vykdoma specialioji žvejyba mokslinių tyrimų tikslais jūrų vandenyse, galiojimas.“

4. Pakeisti 21 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

„9. Specialiosios žvejybos leidimo galiojimo sustabdymas panaikinamas, kai priimamas nutarimas pažeidimo byloje ir pažeidėjas sumoka jam skirtą baudą ir atlygina žuvų ištekliams padarytą žalą arba kai pažeidimo byloje priimamas nutarimas nutraukti bylą. Jei specialiosios žvejybos leidimo galiojimas buvo sustabdytas dėl verslinės žvejybos jūrų vandenyse leidimo galiojimo sustabdymo, specialiosios žvejybos leidimo galiojimo sustabdymas panaikinamas panaikinus verslinės žvejybos jūrų vandenyse leidimo galiojimo sustabdymą.“

5. Papildyti 21 straipsnio 10 dalį 4 punktu:

„4) panaikinamas verslinės žvejybos jūrų vandenyse leidimo, išduoto Lietuvos Respublikos žvejybos laivui, kuriuo vykdoma specialioji žvejyba jūrų vandenyse mokslinių tyrimų tikslais, galiojimas.“

 

12 straipsnis. 22 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 22 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Saugomų rūšių žuvų ir jų buveinių bei migracijos kelių išsaugojimo priemones nustato ir jų vykdymą kontroliuoja Aplinkos ministerija. Saugomų rūšių žuvų veisimo, neršto ir migracijos sąlygų gerinimo darbus organizuoja Žemės ūkio ministerija arba jos įgaliota institucija žemės ūkio ministro įgaliotos institucijos ir (ar) aplinkos ministro įgaliotos institucijos.“

 

13 straipsnis. 53 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 53 straipsnio 1 dalį 3 punktu:

3) Europos Sąjungos teisės aktuose, reglamentuojančiuose regioninių žvejybos valdymo organizacijų reguliuojamose akvatorijose vykdomą žvejybą, nurodyti sunkūs pažeidimai.“

2. Pakeisti 53 straipsnio 2 dalies pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„2. Sunkiais pažeidimais žuvininkystės srityje šio straipsnio 1 dalyje dalies 1 ir 2 punktuose nurodyti pažeidimai pripažįstami, jeigu yra atitiktis bent vienam iš šių kriterijų:“.

 

14 straipsnis. Įstatymo priedo pakeitimas

Papildyti įstatymo priedą 11 dalimi:

„11. 2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1241 dėl žuvininkystės išteklių išsaugojimo ir jūrų ekosistemų apsaugos taikant technines priemones, kuriuo iš dalies keičiami Tarybos reglamentai (EB) Nr. 2019/2006, (EB) Nr. 1224/2009 ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (ES) Nr. 1380/2013, (ES) 2016/1139, (ES) 2018/973, (ES) 2019/472 ir (ES) 2019/1022 ir panaikinami Tarybos reglamentai (EB) Nr. 894/97, (EB) Nr. 850/98, (EB) Nr. 2549/2000, (EB) Nr. 254/2002, (EB) Nr. 812/2004 bei (EB) Nr. 2187/2005.“

 

15 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 6 dalį, įsigalioja 2020 m. lapkričio 1 d.

2. Šio įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje išdėstytas Žuvininkystės įstatymo 141 straipsnio 4 dalies 4 punktas taikomas tik verslinę žvejybą vidaus vandenyse reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, padarytų po šio įstatymo įsigaliojimo, atžvilgiu. Po šio įstatymo įsigaliojimo suteikiant perleidžiamąją teisę į žvejybos vidaus vandenyse kvotą verslinei žvejybai tam tikrame vidaus vandenų telkinyje aukciono būdu, verslinę žvejybą vidaus vandenyse reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, padarytų iki šio įstatymo įsigaliojimo, atžvilgiu taikomos iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusios Žuvininkystės įstatymo 141 straipsnio 4 dalies 4 punkto nuostatos.

3. Jei iki šio įstatymo įsigaliojimo prieš perleidžiamosios teisės į žvejybos vidaus vandenyse kvotą sustabdymą ūkio subjektui buvo nustatytas ar pratęstas įsipareigojimo skirti lėšas žuvų ištekliams atkurti ir saugoti įvykdymo terminas, jis turi įvykdyti šį įsipareigojimą žemės ūkio ministro įgaliotos institucijos nustatytais terminais.

4. Iki šio įstatymo įsigaliojimo išduoti verslinės žvejybos vidaus vandenyse leidimai galioja iki juose nustatytos galiojimo datos.

5. Šio įstatymo 11 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos žuvininkystės įstatymo 21 straipsnio 8 dalies 2 punkto, 9 dalies ir 10 dalies 4 punkto nuostatos dėl specialiosios žvejybos leidimo žvejoti jūrų vandenyse mokslinių tyrimų tikslais galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir specialiosios žvejybos leidimo galiojimo panaikinimo sustabdžius verslinės žvejybos jūrų vandenyse leidimo galiojimą, panaikinus galiojimo sustabdymą ar panaikinus verslinės žvejybos jūrų vandenyse leidimo galiojimą taikomos po šio įstatymo įsigaliojimo išduotiems specialiosios žvejybos leidimams žvejoti jūrų vandenyse mokslinių tyrimų tikslais.

6. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministras iki 2020 m. spalio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

Respublikos Prezidentas