PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS 2021 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR

SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO

ĮSTATYMO NR XIV-102 PREAMBULĖS, 1, 2, 3, 9, 10, 11, 14, 20 STRAIPSNIŲ IR 1, 2, 3, 6, 7, 8 PRIEDŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-495(2)

 

2021-06-18

Vilnius

 

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Argumentai:

          Atsižvelgiant į šiuo metu Lietuvos Respublikos ir Baltarusijos Respublikos pasienyje susiklosčiusią situaciją, sieną kertančių užsieniečių, kurie pateikia prieglobsčio prašymus ir siekia pabėgėlio statuso, skaičiaus drastišką augimą, neišvengiamas staigus ir ženklus bylų, kuriose priimami sprendimai dėl tokių užsieniečių teisinės padėties, skaičiaus didėjimas administraciniuose teismuose.

          Vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties nuostatomis, administraciniai teismai nagrinėja dviejų kategorijų bylas, susijusias su užsieniečių teisine padėtimi:

pirma – skundus dėl Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos priimtų sprendimų nagrinėjant užsieniečių prieglobsčio prašymus ir prašymus suteikti kitus leidimus, kurie pagal galiojančias teismingumo taisykles skundžiami Vilniaus apygardos administraciniam teismui, o apeliacine tvarka – Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui;

antra – Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui teikiami apeliaciniai skundai dėl bendrosios kompetencijos apylinkės teismų priimtų sprendimų dėl užsieniečių judėjimo laisvės Lietuvos Respublikoje apribojimo (sulaikymo ar alternatyvios sulaikymui priemonės skyrimo arba pratęsimo). Taigi, absoliuti dauguma su užsieniečių teisine padėtimi susijusių bylų yra nagrinėjamos dviejuose teismuose – Vilniaus apygardos administraciniame teisme ir Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme. Pažymėtina, kad bylos susijusios su užsieniečių teisine padėtimi, yra laikomos prioritetinėmis bylomis, kuriose sprendžiami klausimai susiję su tarptautiniais instrumentais – 1951 m. Jungtinių Tautų Konvencija dėl pabėgėlių statuso ir Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencija – užtikrinamomis pagrindinėmis žmogaus teisėmis. Atsižvelgiant į tai, įstatymais šių kategorijų bylose nustatyti sutrumpinti terminai skundams pateikti, bylos teismuose skiriamos nagrinėti prioriteto tvarka, jos nagrinėjamos žodiniuose teismo posėdžiuose, bylų išnagrinėjimui nustatyti itin trumpi terminai, viso prašymų nagrinėjimo metu asmeniui užtikrinamas vertėjas. Atsižvelgiant į tai, administraciniuose teismuose šioms byloms skiriamas ypatingas dėmesys, be kita ko, įvertinant ir tai, kad dėl tarptautiniais instrumentais prisiimtų įsipareigojimų netinkamo vykdymo šios kategorijos bylose valstybei gali būti konstatuoti pažeidimai tarptautiniu lygiu.

 

Pasiūlymas:

           Atsižvelgiant į tai, siūloma  teismams, kuriuose nagrinėjamos su užsieniečių teisine padėtimi susijusios bylos, padidinti asignavimus 172 tūkst. eurų ir atitinkamai papildyti Įstatymą nauju straipsniu bei patikslinti Įstatymo 2 ir 4 priedus.

            Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui - 98 tūkst. eurų, iš jų: 63 tūkst. eurų darbo užmokesčiui (6-iems teisininkų etatams įsteigti), 20 tūkst. eurų vertimo paslaugoms įsigyti, 10 tūkst. eurų kompiuteriams, licencijoms įsigyti, 5 tūkst. eurų darbo vietoms įrengti.

           Vilniaus apygardos administraciniam teismui -74 tūkst. eurų; iš jų: 52 tūkst. eurų darbo užmokesčiui (6-iems teisininkų etatams įsteigti), 10 tūkst. eurų vertimo paslaugoms įsigyti, 8 tūkst. eurų kompiuteriams, licencijoms įsigyti, 4 tūkst. eurų darbo vietoms įrengti.

 

Lėšų šaltinis:

Valstybės vardu pasiskolintos lėšos.

11

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad trūksta lėšų  išlaidoms, susijusioms su valstybinių ir savivaldybių mokyklų mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo programas, skaičiaus optimizavimu, apmokėti, siūloma:

 

Pasiūlymas:

Skirti  Švietimo mokslo ir sporto ministerijai 3 700 tūkst. eurų mokytojų išeitinėms išmokoms mokėti.

 

Lėšų šaltinis:

Valstybės vardu pasiskolintos lėšos.

 

 

Teikia

Seimo narys                                                                                        Mykolas Majauskas