PASIŪLYMAS

DĖL MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO NR. XI-242 4, 10, 11, 15, 27, 28, 35, 38, 39, 52, 53, 56, 58, 60, 65, 66, 67, 69, 71, 72, 72(1), 73, 75(3), 77, 85 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 64(1) STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO XIVP-1769(2)

2022-06-27

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1.

10

4

 

Argumentai: Atsižvelgiant į Teisės departamento pastabas, Lietuvos švietimo tarybos, Lietuvos studentų sąjungos nuomonę ir siūlymus išlaikyti bei stiprinti aukštojo mokslo binarinę sistemą, remiantis EBPO rekomendacijomis, kad 5 ISCED trumpąsias studijas vykdo taikomųjų mokslų universitetai (kolegijos) ir / ar profesinės mokyklos, taip pat siekiant aiškiai atskirti, kokias studijas vykdo universitetai bei kokias kolegijos ir kokiomis sąlygomis gali būti sudaromos sąlygos universitetams kartu su kolegijomis vykdyti kolegines studijas, siūloma tikslinti keičiamo įstatymo 10 straipsnio 4 dalį.

Pasiūlymas

1. Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsniu siūlomą keisti 10 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Universitete turi vyrauti universitetinės studijos ir teikiamas aukštasis universitetinis išsilavinimas. Universitetas negali vykdyti koleginių studijų ir teikti aukštojo koleginio išsilavinimo, išskyrus šio įstatymo 53 straipsnio 18 dalyje nustatytus atvejus ir tuo atveju, jei Vyriausybės nustatyta tvarka ir sąlygomis įvertinus studijų krypčių ir institucinius vertinimo rezultatus, mokslo ir studijų institucijų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei meno veiklos vertinimo rezultatus, studijų programų pasiūlą atitinkamoje kryptyje (kryptyse, krypčių grupėse), specialistų poreikį, valstybės ūkinės, socialinės, kultūrinės plėtros poreikius ir ateities perspektyvas, atsižvelgus į universiteto pasirengimą vykdyti atitinkamas studijas, universiteto statute yra numatytas koleginių studijų vykdymas pagal Vyriausybės nustatytos tam tikros studijų krypties (krypčių, krypčių grupės) trumposios pakopos, pirmos ir antros pakopų koleginių studijų programas.“

2.

28

4

 

Argumentai: Kadangi keičiamo įstatymo 52 straipsnio 9 dalimi įvedamas lygių nustatymas moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai bei taikomiesiems moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, akivaizdu, jog turi būti dvi skirtingos vertinimo metodikos.

Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros lygio nustatymo atveju yra aišku, jog vertinimas atliekamas pagal įstatymo 75(1) str. 2 dalyje nurodytą ekspertinį vertinimą, kurio kriterijai išvardinti 75(2) str. 1 d.:

1) mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros, meno veiklos kokybė (svorio koeficientas skiriant lėšas – 0,65);

2) mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros, meno veiklos ekonominis ir socialinis poveikis (svorio koeficientas skiriant lėšas – 0,2);

3) mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros, meno veiklos perspektyvumas (svorio koeficientas skiriant lėšas – 0,15).

Tuo tarpu taikomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros vertinimas bus atliekamas Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka. Taigi yra aišku, pagal kokius kriterijus bus atliekamas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros vertinimas (universitetų), tačiau nėra aišku kokia tvarka bus vertinama taikomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (kolegijų) veiklos rodikliai.

Remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 2018 m. birželio 19 d. nutarimu Nr. KT14-N9/2018, pabrėžtina, jog vertinamieji kriterijai, susiję su aukštųjų mokyklų veiklos vertinimu, turi būti iš anksto žinomi.

Kadangi šio įstatymo baigiamosios nuostatos nustato, jog 52 str. 9 dalis įsigalioja nuo 2028 m. sausio 1 d., ir tuomet bus vertinamas 5 metų mokslinės veiklos laikotarpis (nuo 2023 m. iki 2027 m.), tačiau nėra nustatyta, iki kada Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos turi parengti atitinkamą tvarką ir nustatyti tokio vertinimo kriterijus, būtina pildyti įstatymo baigiamąsias nuostatas (t. y. 28 straipsnį) nustatant, kad taikomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros vertinimo tvarka turi būti parengta ir priimta iki 2022 m. rugsėjo 31 d. Tokiu atveju, kriterijai bus aiškūs ir iš anksto žinomi vertinamajam periodui, bus numatytas bent minimalus vacatio legis – pakankamas laikotarpis, kad aukštosios mokyklos galėtų susipažinti su naujuoju teisiniu reguliavimu ir pasirengti įgyvendinti iš šio reguliavimo kylančius reikalavimus taikomajai mokslo ir eksperimentinei veiklai, kurios vertinimas nuo 2029 m. turės tiesiogines ir ypatingai reikšmingas pasekmes aukštųjų mokyklų vykdomoms studijoms ir apskritai tiesiogiai jų ateičiai. 

Pasiūlymas: Pakeisti Projekto 28 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Šio įstatymo 10 straipsnis įsigalioja 2028 m. sausio 1 d. ne anksčiau nei po 5 metų ir 3 mėnesių nuo tos dienos, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija nustato taikomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros vertinimo tvarką ir kitus šio straipsnio įgyvendinamuosius teisės aktus.“

 

Teikia

Seimo nariai

Ieva Kačinskaitė-Urbonienė

Eugenijus Jovaiša