Stenogramą galima rasti

Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 10, 2022Seimo posėdžių stenogramų rinkinys Nr. 7, 2022

(Stenogramų leidiniai 2020–2024 m. kadencija)

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

III (RUDENS) SESIJOS

RYTINIO posėdžio NR. 137

STENOGRAMA

 

2022 m. sausio 20 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė V. ČMILYTĖ-NIELSEN
ir Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas
J. RAZMA

 


 

PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). La­bas ry­tas, ger­bia­mi ko­le­gos. Pra­de­da­me sau­sio 20 die­nos ry­ti­nį Sei­mo po­sė­dį. (Gon­gas) Kvie­čiu re­gist­ruo­tis.

Už­si­re­gist­ra­vo 103 Sei­mo na­riai.

 

10.01 val.

In­for­ma­ci­niai pra­ne­ši­mai

 

Ger­bia­mi ko­le­gos, pra­šau dė­me­sio, ga­na daug šur­mu­lio sa­lė­je, no­rė­čiau per­skai­ty­ti ko­le­gės Sei­mo na­rės V. Tar­ga­ma­dzės pa­reiš­ki­mą. „Pra­šau iš­brauk­ti ma­ne iš Lie­tu­vos so­cial­de­mok­ra­tų par­ti­jos frak­ci­jos Sei­me na­rių nuo 2022 m. sau­sio 20 d.“

Ki­tas pa­reiš­ki­mas De­mok­ra­tų frak­ci­jos „Var­dan Lie­tu­vos“ se­niū­nui S. Skver­ne­liui. „Pra­šau pri­im­ti ma­ne į De­mok­ra­tų frak­ci­ją „Var­dan Lie­tu­vos“ nuo 2022 m. sau­sio 20 d.“ (Plo­ji­mai)

Ir tre­čias. De­mok­ra­tų frak­ci­jos „Var­dan Lie­tu­vos“ po­sė­džio pro­to­ko­las. Ap­svars­ty­tas Sei­mo na­rės V. Tar­ga­ma­dzės pa­reiš­ki­mas ir nu­tar­ta pri­im­ti Sei­mo na­rę V. Tar­ga­ma­dzę į De­mok­ra­tų frak­ci­ją „Var­dan Lie­tu­vos“. Pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu. (Plo­ji­mai)

 

10.01 val.

Se­niū­nų su­ei­gos pa­tiks­lin­tos 2022 m. sau­sio 20 d. (ket­vir­ta­die­nio) po­sė­džių darbotvarkės tiks­li­ni­mas ir tvir­ti­ni­mas

 

Pir­ma­sis dar­bo­tvarkės klau­si­mas – dar­bo­tvarkės tvir­ti­ni­mas. No­rin­čių pa­si­sa­ky­ti dėl dar­bo­tvarkės ne­ma­tau. J. Pins­kus.

J. PINSKUS (LRF*). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke.

PIRMININKĖ. Tru­pu­tį gar­siau.

J. PINSKUS (LRF). No­rė­čiau, kad į dar­bo­tvarkę bū­tų įtrauk­tas re­zo­liu­ci­jos pro­jek­tas Nr. XIVP-1278.

PIRMININKĖ. Pa­si­tiks­li­nu. Ar pra­šo­te įtrauk­ti Sei­mo re­zo­liu­ci­ją dėl už­sie­nio po­li­ti­kos?

J. PINSKUS (LRF). Taip.

PIRMININKĖ. Pro­jek­tą Nr. XIVP-1278? Frak­ci­jos var­du, taip?

J. PINSKUS (LRF). Taip, pro­jek­tą Nr. XIVP-1278.

PIRMININKĖ. Frak­ci­jos var­du. Dė­ko­ju. Ki­tų pa­siū­ly­mų nė­ra gau­ta, tai­gi tu­ri­me ap­si­spręs­ti ir bal­suo­ti. Kas pri­ta­ria­te J. Pins­kaus pa­siū­ly­mui frak­ci­jos var­du įtrauk­ti į šios die­nos dar­bo­tvarkę Sei­mo re­zo­liu­ci­ją dėl už­sie­nio po­li­ti­kos, bal­suo­ja­te už, kas ma­no­te ki­taip, bal­suo­ja­te ki­taip.

Bal­sa­vo 109 Sei­mo na­riai: už – 35, prieš – 47, su­si­lai­kė 27. Pa­siū­ly­mui ne­pri­tar­ta. Šio klau­si­mo šios die­nos dar­bo­tvarkėje ne­bus.

Taip pat no­rė­čiau pa­pra­šy­ti pri­tar­ti dvie­jų klau­si­mų svars­ty­mui – dar­bo­tvarkės 2-15.1, 2-15.2 klau­si­mai. Jie nė­ra įra­šy­ti į Sei­mo ru­dens se­si­jos dar­bų pro­gra­mą. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ne­ma­tau prieš­ta­rau­jan­čių. Dė­ko­ju, pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu.

Ap­si­spręs­ki­me dėl vi­sos dar­bo­tvarkės. Ar ga­li­me pri­tar­ti dar­bo­tvarkei ben­dru su­ta­ri­mu? Ne­ma­tau prieš­ta­rau­jan­čių. Dė­ko­ju, pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu.

 

10.04 val.

Už­im­tu­mo įsta­ty­mo Nr. XII-2470 51, 41 ir 42 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1275(2) (pri­ėmi­mas)

 

Ki­tas dar­bo­tvarkės 1-2 klau­si­mas – Už­im­tu­mo įsta­ty­mo Nr. XII-2470 tri­jų straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1275(2). Pri­ėmi­mo sta­di­ja. Pri­ėmi­mas pa­straips­niui.

Šį įsta­ty­mo pro­jek­tą su­da­ro ke­tu­ri straips­niai. Dėl nė vie­no iš jų nė­ra gau­ta pa­siū­ly­mų, pa­tai­sų. Ar ga­li­me kiek­vie­nam iš šių straips­nių pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ne­ma­tau prieš­ta­rau­jan­čių. Dė­ko­ju, pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu.

Dėl mo­ty­vų už­si­ra­šė kal­bė­ti M. Lin­gė. Mo­ty­vai už.

M. LINGĖ (TS-LKDF). Iš­ties šios įsta­ty­mo pa­tai­sos, nors ir kaip skam­bė­tų keis­tai, yra pri­ima­mos su lū­kes­čiu, kad jų nie­ka­da ne­pri­reik­tų ir ne­rei­kė­tų įjung­ti šio nu­ma­ty­to me­cha­niz­mo. Ta­čiau, jei­gu taip su­si­klos­ty­tų ap­lin­ky­bės, tu­ri­me bū­ti pa­si­ruo­šę ir pa­si­ren­gę, kad mū­sų dir­ban­tiems žmo­nėms, jei jų veik­los bū­tų ap­ri­bo­tos, iš­ėjus į pra­sto­vas bū­tų ga­li­ma sub­si­di­juo­ti, kaip ir anks­tes­nio ka­ran­ti­no me­tu. Mo­de­lis yra iš­ban­dy­tas, pa­si­tei­si­nęs, to­dėl tu­ri­me tu­rė­ti sver­tus, kad su­si­klos­čius toms ap­lin­ky­bėms jie ga­lė­tų įsi­jung­ti ir veik­ti. Tai dau­giau dėl žmo­nių sau­gu­mo rei­ka­lin­gos pa­tai­sos, dėl jų tik­rai ko­mi­te­te su darb­da­vių at­sto­vais įve­dė­me pa­tiks­li­ni­mus, kad ga­lio­tų vi­siems dir­ban­tie­siems, ku­rie yra pri­im­ti iki pa­skel­biant ka­ran­ti­ną. Kaž­ko­kių nuo­gąs­ta­vi­mų ir bai­mių nė­ra li­kę dėl šio įsta­ty­mo pri­ėmi­mo, to­dėl ra­gi­nu ir kvie­čiu pa­lai­ky­ti.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Ger­bia­mi ko­le­gos, mo­ty­vai iš­sa­ky­ti, dau­giau nė­ra no­rin­čių pa­si­sa­ky­ti. Bal­suo­si­me nu­ma­ty­tu lai­ku. Pri­me­nu, kad bal­sa­vi­mai dėl pro­jek­tų šian­dien nu­ma­ty­ti ga­na anks­ti, nuo 10 val. 30 min. iki 11 val. 50 min.

 

10.06 val.

Žmo­nių už­kre­čia­mų­jų li­gų pro­fi­lak­ti­kos ir kon­tro­lės įsta­ty­mo Nr. I-1553 11 ir 18 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1270(2) (pri­ėmi­mas)

 

Ki­tas dar­bo­tvarkės 1-3 klau­si­mas – Žmo­nių už­kre­čia­mų­jų li­gų pro­fi­lak­ti­kos ir kon­tro­lės įsta­ty­mo pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1270(2). No­riu pa­kvies­ti Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to pra­ne­šė­ją ger­bia­mą L. Sluš­nį į tri­bū­ną.

L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Dėl Žmo­nių už­kre­čia­mų­jų li­gų pro­fi­lak­ti­kos ir kon­tro­lės įsta­ty­mo 11 ir 18 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­to bu­vo su­kvies­tas ne­ei­li­nis po­sė­dis ir bu­vo pri­tar­ta. Dar do­ku­men­tai ne­at­ke­lia­vo. Pro­jek­tui pri­tar­ta, kad ši­tas įsta­ty­mas ga­lio­tų iki 2023 m. sau­sio 1 d. Ačiū.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju už pri­sta­ty­tą ko­mi­te­to iš­va­dą. Ger­bia­mi ko­le­gos, pra­de­da­me pri­ėmi­mą pa­straips­niui.

Dėl 1 straips­nio pa­siū­ly­mų, pa­sta­bų ne­gau­ta. Ar ga­li­me jam pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių ne­ma­tau, pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu. Dėl 2 straips­nio taip pat nė­ra gau­ta pa­siū­ly­mų, pa­sta­bų. Ar ga­li­me jam pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? No­rė­tu­mė­te bal­suo­ti? Jei yra rei­ka­la­vi­mas bal­suo­ti, tuo­met ke­lia­me į bal­suo­ti nu­ma­ty­tą lai­ką, tai yra nuo 10 val. 30 min.

Ei­na­me prie ki­to klau­si­mo. Pri­me­nu, bal­sa­vi­mas šian­dien nu­ma­ty­tas nuo 10 val. 30 min.

10.08 val.

Pa­cien­tų tei­sių ir ža­los svei­ka­tai at­ly­gi­ni­mo įsta­ty­mo Nr. I-1562 24 ir 25 straips­nių pa­kei­ti­mo ir Įsta­ty­mo pa­pil­dy­mo 241 straips­niu įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-773(2) (priėmi­mas)

 

Ki­tas dar­bo­tvarkės 1-4 klau­si­mas – Pa­cien­tų tei­sių ir ža­los svei­ka­tai at­ly­gi­ni­mo įsta­ty­mo Nr. I-1562 2 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-773(2). Pri­ėmi­mas. No­rė­čiau pa­kvies­ti pra­ne­šė­ją. Pra­šom. Kvie­čiu pra­ne­šė­ją. Ar ger­bia­mas L. Sluš­nys ga­lė­tų pri­sta­ty­ti klau­si­mą? Pri­ėmi­mas pa­straips­niui.

1 straips­nis. Dėl jo yra gau­ta Tei­sės de­par­ta­men­to pa­sta­ba. Pra­šom, pri­sta­ty­ki­te ko­mi­te­to iš­va­dą, ko­mi­te­to nuo­mo­nę.

L. SLUŠNYS (TS-LKDF). 1 straips­nis. Ko­mi­te­to nuo­mo­nė – pri­tar­ti.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Ger­bia­mi ko­le­gos, ar ga­li­me pri­tar­ti 1 straips­niui? Ga­li­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Dė­ko­ju, 1 straips­niui pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu.

Dėl 2 straips­nio yra gau­ta Sei­mo na­rių pa­tai­sa, to­dėl mes jį ap­svars­ty­si­me bal­suo­ti nu­ma­ty­tu lai­ku. Dėl 3 straips­nio taip pat yra gau­ta Sei­mo na­rių pa­tai­sa, tai­gi mes ap­si­sprę­si­me dėl jo bal­suo­ti nu­ma­ty­tu lai­ku. Aš dar kar­tą pa­kvie­siu ger­bia­mą pra­ne­šė­ją į tri­bū­ną, o kol kas dė­ko­ju už pri­sta­ty­tą ko­mi­te­to iš­va­dą.

 

10.09 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl ka­riams eks­tre­ma­lio­sios si­tu­a­ci­jos at­ve­ju su­teik­tų tei­sių suteiki­mo truk­mės pra­tę­si­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP- 1274(2) (pri­ėmi­mas)

 

Ki­tas dar­bo­tvarkės 1-5 klau­si­mas – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl ka­riams eks­tre­ma­lio­sios si­tu­a­ci­jos at­ve­ju su­teik­tų tei­sių su­tei­ki­mo truk­mės pra­tę­si­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP- 1274(2).

Šį įsta­ty­mo pa­kei­ti­mą su­da­ro vie­nas straips­nis. Pa­siū­ly­mų, pa­tai­sų dėl jo nė­ra gau­ta. Ar ga­li­me, ko­le­gos, pri­tar­ti jam ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių ne­ma­tau, pri­tar­ta ben­dru su­tari­mu.

Dėl mo­ty­vų už­si­ra­šiu­sių­jų taip pat šiuo me­tu ne­ma­tau. Tai­gi mes bal­suo­si­me bal­suo­ti nu­ma­ty­tu lai­ku.

 

10.10 val.

Ap­sau­gos nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je įsta­ty­mo Nr. XI-1425 pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1056(3) (svars­ty­mo tę­si­nys)

 

Dar­bo­tvarkės 1-6.1 klau­si­mas – Ap­sau­gos nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je įsta­ty­mo Nr. XI-1425 pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1056(3). Pra­šau. I. Pa­kar­kly­tė no­rė­tų kal­bė­ti dėl ve­di­mo tvar­kos.

I. PAKARKLYTĖ (LF). Ačiū, ger­bia­ma Sei­mo Pir­mi­nin­ke. Frak­ci­jos var­du no­rė­čiau pa­pra­šy­ti pus­va­lan­džio per­trau­kos.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Yra gau­tas pra­šy­mas dėl pus­va­lan­džio per­trau­kos. Ar ga­li­me šiam pra­šy­mui pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių ne­ma­tau. Pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu. Tai­gi 1-6.1 ir 1-6.2 klau­si­mus ap­svars­ty­si­me už pu­sės va­lan­dos.

 

10.11 val.

Lie­tu­vos šau­lių są­jun­gos įsta­ty­mo Nr. VIII-375 30 ir 33 straips­nių pa­kei­ti­mo įstatymo pro­jek­tas Nr. XIVP-1293, Gin­klų ir šaud­me­nų kon­tro­lės įsta­ty­mo Nr. IX-705 34 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1294 (pa­tei­ki­mas)

 

Da­bar no­rė­čiau pa­kvies­ti ger­bia­mą P. Sau­dar­gą, kad pri­sta­ty­tų 2-15.1 klau­si­mą – Lie­tu­vos šau­lių są­jun­gos įsta­ty­mo Nr. VIII-375 30 ir 33 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tą Nr. XIVP-1293. Tai yra pa­tei­ki­mas. Pra­šau, ger­bia­mas Pau­liau. Ar ga­lė­tu­mė­te pri­sta­ty­ti sa­vo pro­jek­tą?

P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dė­ko­ju, ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke. Nu­ste­bau, kad taip grei­tai. Bu­vo įra­šy­tas kaip pas­ku­ti­nis dar­bo­tvarkės klau­si­mas, bet tam­pa vie­nas pir­mų­jų.

Ger­bia­mi ko­le­gos, la­bai trum­pi pro­jek­tai – Gin­klų ir šaud­me­nų kon­tro­lės įsta­ty­mo ir kar­tu Lie­tu­vos šau­lių są­jun­gos įsta­ty­mo pa­kei­ti­mas. Mes la­bai daug kal­ba­me apie pi­lie­ti­nio pa­si­prie­ši­ni­mo kon­cep­ci­ją, apie tai, kad tu­rė­tu­me prie­šin­tis vi­si, jei­gu bū­tų koks nors rim­tes­nis mū­sų vals­ty­bės už­puo­li­mas. Mes su pa­vy­du žvel­gia­me į Švei­ca­ri­ją, ku­rio­je, kaip sa­ko­ma, kie­k­vie­nas, ga­lin­tis prie­šin­tis ag­re­so­riui, tu­ri kul­kos­vai­dį po so­fa pa­si­dė­jęs. Žvel­gia­me į tai su pa­vy­du, kad štai ko­kia pi­lie­ti­nė vi­suo­me­nė, pa­si­ry­žu­si duo­ti at­kir­tį bet ko­kioms grės­mėms. Tai­gi žings­nis po žings­nio link to tu­ri­me ar­tė­ti.

Kaip ba­zę su­riš­ti mū­sų kon­ven­ci­nes pa­jė­gas, tai yra ka­riuo­me­nę su vi­sa vi­suo­me­ne, kaip tam tik­rą tar­pi­nin­ką aš ma­tau Lie­tu­vos šau­lių są­jun­gą. Ir ne aš vie­nas. Kas dis­ku­tuo­ja apie pi­lie­ti­nio pa­si­prie­ši­ni­mo kon­cep­ci­ją, vi­sa­da tai tu­ri ome­ny. Mes vis dėl­to tu­ri­me gal­vo­ti ir apie dar­bo įran­kius, tai yra ar pli­ko­mis ran­ko­mis mes pa­lei­džia­me žmo­nes į dar­bą, į tar­ny­bą, ar vis dėl­to su­tei­kia­me jiems įga­lio­ji­mus, su­tei­kia­me ap­rū­pi­ni­mą ir pa­na­šiai. Šie įsta­ty­mų pa­kei­ti­mai yra iš tos sri­ties, gi­mę iš prak­ti­kos.

Jau dau­giau kaip me­tai Šau­lių są­jun­gos na­riai pri­si­de­da prie pan­de­mi­jos val­dy­mo, prie mig­ran­tų kri­zės val­dy­mo, kur ten­ka dirb­ti kar­tu su po­li­ci­jos pa­rei­gū­nais, su Vals­ty­bės sie­nos ap­sau­gos tar­ny­bos pa­rei­gū­nais, su ka­riais, su KASPʼo pa­rei­gū­nais, su Vie­šo­jo sau­gu­mo tar­ny­bos pa­rei­gū­nais ir taip to­liau. Dirb­ti ten­ka ran­ka ran­kon, da­ry­ti tuos pa­čius dar­bus, o įga­lio­ji­mų iš es­mės ne­tu­ri jo­kių, iš­sky­rus tai, kad bū­ti­no­sios gin­ties at­ve­ju tu ga­li gin­ti sa­ve ar ki­tą žmo­gų, jei­gu gre­sia pa­vo­jus gy­vy­bei ar svei­ka­tai. Ma­no­me, kad to­kių įga­lio­ji­mų trūks­ta.

Šiuo įsta­ty­mu su­tei­kia­ma tei­sė dir­bant kar­tu, jei­gu šau­lys vyk­dy­da­mas tar­ny­bą pa­gal va­do įsa­ky­mą dir­ba kar­tu su po­li­ci­ja, tai jam ga­lio­ja Po­li­ci­jos įsta­ty­me api­brėž­tos nuo­sta­tos nau­do­ti spe­cia­li­ą­sias prie­mo­nes, prie­var­tą ar šau­na­mą­jį gin­klą, o jei­gu dir­ba kar­tu su pa­sie­nie­čiais, ly­giai taip pat įsi­jun­gia Vals­ty­bės sie­nos ap­sau­gos įsta­ty­mo įga­lio­ji­mai nau­do­ti prie­var­tą, spe­cia­li­ą­sias prie­mo­nes ar šau­na­mą­jį gin­klą.

Dėl šau­na­mo­jo gin­klo čia di­de­lės dis­ku­si­jos aš ne­ma­ty­čiau, nes ap­skri­tai pa­rei­gū­nų tei­sė nau­do­ti gin­klą ne­daug ski­ria­si nuo bū­ti­no­sios gin­ties są­ly­gų. Čia to iš­plė­ti­mo ne­la­bai yra, bet nau­do­ti spe­cia­li­ą­sias prie­mo­nes ar prie­var­tą čia yra kon­teks­tas, nes, tar­kime, ko­kį be­si­prie­ši­nan­tį as­me­nį, pa­žei­dė­ją ir taip to­liau pa­dė­ti pa­rei­gū­nui su­lai­ky­ti ar pa­dė­ti už­dė­ti ant­ran­kius ir vi­sa ki­ta da­bar kaip ir nė­ra įga­lio­ji­mų, o jie tur­būt tu­rė­tų bū­ti to­kie pa­tys pa­de­dant pa­rei­gū­nams, nes daž­nai šau­liai dir­ba dvie­se, vie­nas pa­rei­gū­nas, vie­nas šau­lys. Pa­vyz­džiui, pa­sie­ny­je miš­ke pa­lei­džia­mas bi­no­mas, vie­nas pa­rei­gū­nas, vie­nas šau­lys – vie­nas tu­ri įga­lio­ji­mus, ki­tas fak­tiš­kai nė­ra tei­siš­kai nie­kaip ap­sau­go­tas, to­dėl šis įsta­ty­mas yra skir­tas su­teik­ti adek­va­čią tei­si­nę ap­sau­gą bro­liams ir se­sėms, dir­ban­tiems re­a­ly­bė­je.

Tai toks bū­tų trum­pas pri­sta­ty­mas. Jei­gu bus klau­si­mų, aš mie­lai at­sa­ky­siu.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju, ger­bia­mas ko­le­ga. Jū­sų no­rė­tų pa­klaus­ti ga­na daug Sei­mo na­rių. Pir­ma­sis klau­sia A. Skar­džius.

A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, ger­bia­mo­ji Pir­mi­nin­ke. La­bai ger­biu šau­lius ir vi­są lai­ką pa­si­sa­kiau už pa­trio­ti­nį ug­dy­mą, tai čia, be abe­jo, yra ta pa­trio­ti­nė pa­rei­ga, ku­rią su­pran­ta šau­liai pri­sie­kę. Ta­čiau, ger­bia­mas ko­le­ga, ar jūs ma­no­te, kad šau­liai pa­si­ren­gę yra tai­ky­ti prieš sa­vo pi­lie­čius fi­zi­nę jė­gą ir spe­cia­li­ą­sias prie­mo­nes, ar jie tu­ri tam tik­rą psi­cho­lo­gi­nį pa­si­ren­gi­mą, ar jie psi­chiš­kai pa­tik­rin­ti, ar ne­ma­ty­si­me už­du­sin­tų žmo­nių, kaip šian­dien ma­to­me iš ana­pus At­lan­to by­las įvai­riau­sias už ne­tin­ka­mą fi­zi­nės jė­gos tai­ky­mą? Žmo­gaus gy­vy­bė la­bai tra­pi, to­dėl aš ne­ži­nau, ar jūs ge­rai įver­ti­no­te. Ar čia vie­na iš prie­mo­nių sie­kiant mi­li­ta­ri­zuo­ti vals­ty­bę ir įbau­gin­ti vi­suo­me­nę? Ar čia yra tas tiks­las? Ačiū.

P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dė­ko­ju už klau­si­mą. Tik­rai bau­gin­ti nie­kas nie­ko ne­no­ri. Iš tik­rų­jų įsta­ty­mas skir­tas įtei­sin­ti te­oriš­kai da­ly­kus, ku­rie, na, mes jau pa­ste­bi­me iš prak­ti­kos, kad jie jau yra to­kie, nes jei­gu tu pa­de­di tar­ny­boms vyk­dy­ti jų už­duo­tis, tai tu ne­iš­ven­gia­mai su­si­du­ri su to­kio­mis si­tu­a­ci­jo­mis, kai tu pa­rei­gū­nui pa­de­di, pa­rei­gū­nas vyk­do sa­vo dar­bą, at­si­su­ka į ta­ve, pra­šo pa­gal­bos, o tu jam ne­ga­li pa­dė­ti, nes ne­tu­ri tam tik­rų įga­lio­ji­mų, ga­li tik žo­džiais ar mo­ra­liš­kai kaip nors pa­lai­ky­ti. Tik­rai taip ne­tu­rė­tų tur­būt bū­ti. Jei­gu jau dir­bi, tai dir­bi.

Da­bar dėl pa­si­ren­gi­mo. Ge­rai su­pras­ki­me, kas yra Šau­lių są­jun­ga. Šau­lių są­jun­go­je yra ir jau­nie­ji šau­liai, ir šau­liai ve­te­ra­nai, ir ne­ki­ne­ti­niai šau­liai, tai tų funk­ci­jų ir skir­tin­gų pa­da­li­nių yra daug. Mes kal­ba­me apie pa­da­li­nius, ku­rie vyk­do ki­ne­ti­nes už­duo­tis. Nie­kas ne­pa­reng­to šau­lio, gin­kluo­to ar tu­rin­čio spe­cia­li­ą­sias prie­mo­nes, į gat­vę ar į miš­ką, į tar­ny­bą ne­siun­čia. Čia net nė­ra klau­si­mo. Ne­gal­vo­ki­me, kad te­nai tie šau­liai, ku­riuos mes taip įsi­vaiz­duo­ja­me, leng­vie­ji ar­ba ne­ki­ne­ti­niai, tas už­duo­tis ne­pa­si­ren­gę vyk­dys. Jo­kiu bū­du ne. Tarp šau­lių yra daug ir ka­ri­nin­kų, ka­rių ir po­li­ci­jos pa­rei­gū­nų, bu­vu­sių ar esa­mų, vie­šo­sios sau­gu­mo tar­ny­bos pa­rei­gū­nų, bu­vu­sių ar esa­mų, pa­sie­nie­čių, bu­vu­sių ar esa­mų, tai yra tas kon­tin­gen­tas, ku­ris ir taip yra pa­si­ren­gęs ir fi­ziš­kai, ir psi­cho­lo­giš­kai, ir bū­tent to­kie šau­liai vyk­do tas už­duo­tis. Yra žval­gų bū­riai, kur ten iš prak­ti­kos ma­tau, kad žmo­nės tu­ri pa­si­ren­gi­mą, na, ne ma­žes­nį nei mū­sų pa­rei­gū­nai, taip švel­niai pa­sa­kius. Taip at­sa­ky­čiau.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Klau­sia L. Na­gie­nė.

L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas vi­ce­pir­mi­nin­ke, iš tik­rų­jų per­skai­čiau pa­tį įsta­ty­mą ir ly­gi­na­mą­jį va­rian­tą, lyg ir bu­vo nu­ma­ty­ta ir yra nu­ma­ty­ta – iš­lai­kę šau­na­mų­jų gin­klų tai­syk­les, vi­sus tuos eg­za­mi­nus, vis­kas ten bu­vo nu­ma­ty­ta. Net ir bu­vo nu­ma­ty­ta – su po­li­ci­jos ir Vals­ty­bi­nės sie­nos ap­sau­gos tar­ny­bos dar­buo­to­jais. Ne­bu­vo tik šau­na­mie­ji gin­klai įtrauk­ti. Da­bar jūs juos įtrau­kia­te. Kur jie lai­kys gin­klus, ma­no vie­nas klau­si­mas, kai jie gaus tei­sę, ir kur jie da­bar lai­ko? Ir kas vyk­dys bū­tent at­ran­ką, kad jie ga­lė­tų bū­ti kar­tu su jais, kas vyk­dys tą at­ran­ką? Kaip jūs sa­ko­te, psi­cho­lo­giš­kai pa­si­ren­gę yra tie as­me­nys, ku­rie ga­lė­tų da­ly­vau­ti to­se ope­ra­ci­jo­se. Ačiū.

P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dė­ko­ju. Iš tik­rų­jų klau­si­mai pa­grįs­ti, bet, ma­tyt, aš už­pil­dy­siu gal­būt in­for­ma­ci­jos trū­ku­mą, nes ten­ka, na, esu įsi­gi­li­nęs pa­kan­ka­mai į Šau­lių są­jun­gos veik­lą, daug me­tų esu šau­lys, pats vyk­dau tas už­duo­tis kar­tu.

Pir­mas da­ly­kas. Jau da­bar daug me­tų šau­liai kar­tu su po­li­ci­jos pa­rei­gū­nais, pa­sie­nie­čiais ar ka­riais, KASP’o pa­rei­gū­nais gin­kluo­ti vyk­do už­duo­tis. Tai vis­kas jau yra se­niai įsta­ty­muo­se. Pa­pil­do­mų ko­kių nors įga­lio­ji­mų tu­rė­ti, įsi­gy­ti, lai­ky­ti ar ne­šio­tis gin­klą šis įsta­ty­mas ab­so­liu­čiai ne­nu­ma­to. Jau da­bar šau­liai tu­ri tei­sę tu­rė­ti gin­klą ir ne­šio­tis jį vyk­dy­da­mi už­duo­tį.

Bet čia yra vie­nas as­pek­tas, ku­rį svar­bu pa­mi­nė­ti. Yra at­ski­ras lei­di­mas gin­klui šau­lio tar­ny­bai, nes da­bar žmo­gus ga­li įsi­gy­ti gin­klą sa­vi­gy­nai, me­džiok­lei, spor­tui, pa­rei­gū­nai tu­ri tar­ny­bai ir taip pat yra šau­lio tar­ny­bai at­ski­ras gin­klas. Tam rei­kia iš­lai­ky­ti eg­za­mi­nus, per­ei­ti me­di­ci­ni­nę pa­tik­rą, ly­giai to­kią pa­čią, ir ta­da šau­lys tu­ri lei­di­mą gin­klui šau­lio tar­ny­bai.

Ant­ras da­ly­kas, kas at­ren­ka? Kiek­vie­nas šau­lys va­žiuo­ja į už­duo­tį tik su va­do įsa­ky­mu. Yra va­do įsa­ky­mas ir va­das, šta­bo pa­de­da­mas, la­bai aiš­kiai ži­no, kiek­vie­na pa­var­dė yra įsa­ky­me. Nė vie­nas šau­lys pats su­si­gal­vo­jęs ar kaž­ko­kio­se ma­žes­nė­se įga­lio­ji­mų struk­tū­ro­se nie­kur sa­va­ran­kiš­kai ne­sior­ga­ni­zuo­ja, ne­va­žiuo­ja. Va­žiuo­ja su va­do įsa­ky­mu, tai yra Šau­lių są­jun­gos va­do ar­ba rink­ti­nės va­do. Šau­lių są­jun­gos va­dai pa­žįs­ta sa­vo šau­lius, ži­no pa­da­li­nius, ži­no ga­li­my­bes ir tik pa­si­ren­gę žmo­nės vyk­do už­duo­tis.

PIRMININKĖ. Klau­sia K. Vil­kaus­kas.

K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas ko­le­ga, yra net to­kia liau­dies dai­na – ne­pa­bu­vęs ka­rei­vė­liu, ne­bus ge­ras ar­to­jė­lis. Aš tik­rai pui­kiai jus su­pran­tu ir pri­ta­riu jū­sų pa­teik­tam pro­jek­tui, nes dau­ge­lis, ku­rie ne­su­si­dū­rę prak­ti­ko­je, ne­pa­bu­vę šau­liu ar­ba ne­tar­na­vę KASPʼe, tai ki­taip su­pran­ta. Aš tai pui­kiau­siai su­pran­tu, nes ten yra mo­ty­vuo­ti ka­riai, jie at­ei­na tam pa­si­ruo­šę ir psi­cho­lo­giš­kai, ir fi­ziš­kai, be abe­jo, tu­ri bū­ti šiek tiek pa­si­ruo­šę. Ma­no klau­si­mas, ar ne­rei­kė­tų ir to­liau kal­bė­ti apie šau­lių ap­rū­pi­ni­mą, nes ka­riai sa­va­no­riai tik­rai ap­rū­pin­ti, o šau­liams eki­puo­tės klau­si­mas, at­ro­do, toks pa­pras­tas klau­si­mas… Dau­ge­lis šau­lių per­ka iš sa­vo lė­šų. Ačiū.

P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dė­ko­ju. Jū­sų klau­si­me sly­pi ir po­zi­ty­vi min­tis, ir ne­ga­ty­vi. Po­zi­ty­vi yra ta, aš vi­sa­da di­džiuo­juo­si, kad bū­tent šau­liai per­ka eki­puo­tę ir daž­nai net ir gin­klus iš sa­vo lė­šų. Tai yra uni­ka­lus da­ly­kas, nes tur­būt nei ka­riai, nei pa­rei­gū­nai daž­niau­siai to ne­per­ka, jie gau­na ap­rū­pi­ni­mą iš vals­ty­bės. Šau­liai di­de­le da­li­mi per­ka iš sa­vo lė­šų. To­kiu bū­du pri­si­de­da prie mū­sų ir pa­jė­gu­mų stip­ri­ni­mo, ir nė­ra vals­ty­bės iš­lai­ky­ti­niai.

Ki­ta ver­tus, tu­ri­me kal­bė­ti apie ap­rū­pi­ni­mą ir jis ple­čia­mas, bet tre­čias as­pek­tas, mes tu­ri­me įga­lin­ti. Šau­lių są­jun­ga pa­ti net iš na­rio mo­kes­čio, iš ki­tų lė­šų, su­si­rink­da­ma lė­šas… Tu­ri­me įga­lin­ti įsta­ty­mais tiek pa­tiems šau­liams įsi­gy­ti tiek eki­puo­tę, tiek gin­klus, tiek Šau­lių są­jun­gai. Da­bar pri­ėmė­me įvai­rius įsta­ty­mus, bet jie ne vi­sa­da ge­rai vei­kia prak­ti­ko­je. Aš ne­noriu iš­si­plės­ti, čia ki­ti įsta­ty­mai ap­ima. Aš ma­nau, net rei­kia su­da­ry­ti dar­bo gru­pę, ma­nau, kad ji tur­būt ir bus su­da­ry­ta, kal­bant apie pi­lie­ti­nio pa­si­prie­ši­ni­mo kon­cep­ci­ją, ir la­bai ati­džiai pa­nag­ri­nė­ti, kur strin­ga tam tik­ri veiks­mai, ku­rie ga­lė­tų vyk­ti, bet strin­ga dėl įsta­ty­mi­nės ba­zės trū­ku­mo.

PIRMININKĖ. Klau­sia K. Ma­žei­ka.

K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, Pir­mi­nin­ke. Aš pa­tai­sy­siu ko­le­gą Kęs­tu­tį, jis pa­sa­kė tru­pu­tį at­virkš­čiai, pir­miau­sia rei­kia pa­bū­ti ar­to­jė­liu, o tik ta­da ka­rei­vė­liu. Jei­gu taip iš tik­rų­jų, kaip yra. Bet ne apie tai kal­ba.

Iš tik­rų­jų pa­lai­kau jū­sų šį pro­jek­tą ir tur­būt yra tę­si­nys to pro­jek­to, ku­rio mes kar­tu ben­dra­au­to­riai, tiek šau­lių, tiek ka­rių sa­va­no­rių gin­klų ir tos pa­čios eki­puo­tės lai­ky­mo na­muo­se ben­dra­au­to­riai. Ma­nau, kad tai yra pa­kan­ka­mai svar­bu. Bet tur­būt yra ki­tas klau­si­mas, kas po to. Šian­dien tik­rai ži­no­me, šau­liai in­ten­sy­viai pri­si­de­da tiek prie pa­bė­gė­lių kri­zės su­val­dy­mo, tiek ir prie ko­vi­do bu­vo daug, ir da­bar prie pa­sie­nio ap­sau­gos tik­rai pri­si­de­da. Ar ne­at­ro­do taip, kad iš tie­sų jie sa­va­no­riš­kai da­ro tuos dar­bus, bet ka­riai sa­va­no­riai, ku­rie tu­rė­tų pa­gal iš­kvie­ti­mą iš es­mės ei­ti į tar­ny­bą, vyk­dy­ti tą pa­slau­gą, už tai gau­na pi­ni­gus ir jiems yra ap­mo­ka­ma. O šau­liai šiuo at­ve­ju yra ta gran­dis, ku­ri…

PIRMININKĖ. Ko­le­ga, lai­kas.

K. MAŽEIKA (LVŽSF). …vi­są lai­ką nė­ra jiems nie­kaip fi­nan­suo­ja­ma. Gal­būt rei­kė­tų pa­gal­vo­ti apie tai, kad to­kiais at­ve­jais jie taip pat tu­rė­tų kaž­ko­kį mo­ty­va­ci­nį pa­ska­ti­ni­mą. Ačiū.

P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dė­ko­ju. Ka­dan­gi ten­ka pri­si­lies­ti ir prie kraš­to ap­sau­gos sis­te­mos kar­tu su Kęs­tu­čiu, jis yra sa­va­no­ris Trakų–Elektrėnų KASPʼo kuo­po­je, mes kaip ko­vi­niai šau­liai esa­me pri­skir­ti, mes tu­rė­jo­me ne­ma­žai pra­ty­bų kar­tu ir dir­bo­me. Ma­tau ir sa­va­no­rius, ku­rie taip pat yra mo­ty­vuo­ti ne tik, ma­tyt, už­mo­kes­čio, gau­na­mo at­ly­gi­ni­mo, bet tie­siog ga­lė­ji­mo pri­si­dė­ti, vie­nas da­ly­kas, ir ga­lė­ji­mo tu­rė­ti mo­ky­mų ba­zę, lan­ky­ti pa­skai­tas, kur­sus, da­ly­vau­ti pra­ty­bo­se. Tai taip pat mo­ty­vuo­ja žmo­nes. Šau­lius taip pat mo­ty­vuo­ja ši­tas da­ly­kas – ga­lė­ji­mas ug­dy­ti sa­ve, da­ly­vau­ti įvai­riuo­se mo­ky­mų kur­suo­se. Šau­lių są­jun­go­je jų vei­kia la­bai daug – ir pi­lie­ti­nio pa­si­prie­ši­ni­mo, ir par­ti­za­ni­nio ka­ro, ne­kal­bant apie ba­zi­nius šau­lio kur­sus.

Ki­ta ver­tus, mo­ty­vuo­ja ir vals­ty­bės po­žiū­ris. Kar­tais gal­būt ir ne­rei­kia mo­kė­ti at­ly­gi­ni­mų, bet jei­gu ma­tys, kad vals­ty­bė ger­bia, su­tei­kia įga­lio­ji­mus ir rim­tai žiū­ri, ta­da šau­liams ir­gi yra mo­ty­va­ci­ja. Na, bent jau kiek man te­kę ben­drau­ti, ta pa­gar­ba ir vals­ty­bės ro­do­mas dė­me­sys taip pat yra di­de­lis mo­ty­va­ci­nis dė­muo.

Aš ma­nau, kad ir įsta­ty­mas, apie ku­rį kal­ba ger­bia­mas K. Ma­žei­ka, ku­rį pa­mi­nė­jo, taip, tai yra kom­plek­sas tik­riau­siai, ga­li­ma kal­bė­ti apie A ka­te­go­ri­jos gin­klų įsi­gi­ji­mą ir lai­ky­mą na­muo­se. Bet apie jo re­a­lų vei­ki­mą mes ir­gi tu­rė­si­me dar di­de­lių dis­ku­si­jų. Ne­ga­li bū­ti, kad įsta­ty­mas yra pri­im­tas, bet ga­li ir ne­veik­ti. Čia bus at­ski­ra kal­ba.

PIRMININKĖ. Klau­sia V. Ra­ku­tis.

V. RAKUTIS (TS-LKDF). Dė­kui, ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke. Ger­bia­ma­sis pra­ne­šė­jau, tik­rai džiau­­gia­mės tais pa­siū­ly­mais, ku­riuos jūs da­bar pri­sta­to­te Sei­mui. Nes žmo­gus, ne­tu­rin­tis įga­lio­ji­mų ir bu­din­tis, ke­lia ke­lias es­mi­nes pro­ble­mas. Pir­miau­sia jis ga­li tą įsta­ty­mą pa­žeis­ti dėl to, kad si­tu­a­ci­ja pa­rei­ka­laus taip elg­tis, jūs čia la­bai tei­sin­gai įvar­di­no­te ši­tą pro­ble­mą.

An­tra pro­ble­ma yra to­kia, kad žmo­gus ke­lia klau­si­mą, ką jis iš­vis vei­kia pat­ru­liavimo me­tu, jei jis ne­ga­li pa­nau­do­ti spe­cia­lių­jų prie­mo­nių?

Ir tre­čias da­ly­kas, ku­ris yra la­bai svar­bus, kad mes iš prin­ci­po pra­de­da­me pa­si­ti­kė­ti. Mū­sų vals­ty­bė­je la­bai trūks­ta pa­si­ti­kė­ji­mo. Pa­si­ti­kė­ji­mas šau­liais ke­lia kar­tu pa­si­ti­kė­ji­mą ir pi­lie­čiais. Ir aš ma­ny­čiau, kad ši­tas jū­sų pa­siū­ly­mas tu­ri tiek daug tei­gia­mos reikš­mės, kad jums rei­kia tik pri­tar­ti. Ir, aiš­ku, ti­kiuo­si, kad ši­tas pa­siū­ly­mas yra su­de­rin­tas su Šau­lių są­jun­gos va­do­vy­be. Čia klau­si­mas bū­tų.

P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dė­ko­ju. Ne­abe­jo­ti­nai šį pa­siū­ly­mą ren­gė ne tik P. Sau­dar­gas, bet ir įsteig­ta Šau­lių są­jun­gos dar­bo gru­pė. Yra ir Šau­lių są­jun­gos va­do pri­ta­ri­mas. Ne­abe­jo­ti­nai Šau­lių są­jun­gos va­do­vy­bė pa­ti ini­ci­ja­vo ir ren­gė šį įsta­ty­mą, ne tik Sei­mo na­riai.

PIRMININKĖ. Klau­sia S. Jo­vai­ša.

S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Ačiū, ger­bia­ma Sei­mo Pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas ko­le­ga, aš to­kį klau­si­mą tu­riu dėl pa­val­du­mo. Su­tin­ku, jū­sų čia ge­ras siū­ly­mas, ge­ras rei­ka­lo iš­spren­di­mas, bet ka­da, įgi­ję to­kią tei­sę, sa­va­no­riai įgis ga­li­my­bę veik­ti sa­va­ran­kiš­kai, o ka­da jie gaus kaž­ko­kius ben­drus įsa­ky­mus, kas juos duos, kas jiems va­do­vaus? Su­pra­to­te ma­no min­tį? To skir­tu­mo kaž­ko­kios de­ta­lės vis tik iš­lie­ka. Ačiū.

P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dė­ko­ju. Šian­dien si­tu­a­ci­ja yra to­kia. Kal­bant apie sa­va­no­riš­ką kraš­to ap­sau­gą, tai ji yra ka­riuo­me­nės da­lis, tie­siog jie yra ka­riai ir pa­val­dūs ka­riuo­me­nės va­dui. Šau­liai taip pat yra po Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos skė­čiu, bet šau­liai ga­li vyk­dy­ti tar­ny­bą pa­gal Šau­lių są­jun­gos va­do įsa­ky­mą. Ne­rei­kia kiek­vie­ną kar­tą kreip­tis į ka­riuo­me­nės va­dą ar kraš­to ap­sau­gos mi­nist­rą, no­rint at­lik­ti kaž­ko­kį dar­bą ar už­duo­tį. Tai­gi Šau­lių są­jun­gos va­das ar­ba rink­ti­nės va­das ga­li la­bai grei­tai, na, pa­pra­šė po­li­ci­ja pa­gal­bos – pa­ra­šė įsa­ky­mą ir vyk­do šau­liai, pa­de­da. Pa­pra­šė, tar­ki­me, Vie­šo­jo sau­gu­mo tar­ny­ba kaž­kur – ir vyk­do. Ar­ba la­bai daž­nai bū­na, ug­nia­ge­siai gel­bė­to­jai pa­pra­šo, tar­ki­me, žmo­nių pa­ieš­ka ar­ba nu­sken­du­sių, ly­giai taip pat tas ne­lai­min­gas at­ve­jis, kai bu­vo Ne­ry­je, tai šau­liai ra­do. Ar­ba da­ly­vau­ja din­gu­sių žmo­nių pa­ieš­ko­se. Rei­kia grei­tai, čia ir da­bar, per va­lan­dą, per ke­lias va­lan­das su­re­a­guo­ti ir at­siųs­ti pa­kan­ka­mai žmo­nių. Tas ope­ra­ty­vu­mas yra di­de­lė Šau­lių są­jun­gos jė­ga, kad ga­li be di­de­lių biu­ro­kratinių me­cha­niz­mų la­bai grei­tai su­telk­ti pa­jė­gas ten, kur rei­kia.

PIRMININKĖ. Pas­ku­ti­nis klau­sia A. Sy­sas.

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas ko­le­ga, aš la­bai skep­tiš­kai žiū­riu į ši­tą jū­sų įsta­ty­mą. Nuo­gąs­ta­vi­mų yra ir­gi la­bai daug. Ma­no klau­si­mas bū­tų. Jūs čia ban­do­te gin­ti, kad vi­si są­mo­nin­gi, su­per­są­mo­nin­gi, jo­kių in­ci­den­tų ne­ga­li įvyk­ti. Tai ma­no klau­si­mas, kas at­sa­kys, jei­gu vis dėl­to įvyks, bus per­ženg­tos tam tik­ros ri­bos, įvyks, taip sa­kant, net ne­lai­min­gas at­si­ti­ki­mas ar su mir­ties re­zul­ta­tu, tai kas at­sa­kys? Pats šau­lys, ku­ris pa­nau­do­jo tas prie­mo­nes ir gin­klą, va­do­vas, Šau­lių są­jun­ga? Kaip ši­tą api­brėž­ti? Ačiū.

P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dė­ko­ju. Vie­na at­sa­ky­mo da­lis (pa­ban­dy­siu jus įti­kin­ti, nors jūs ir skep­tiš­kai nu­si­tei­kęs) yra tai, kad jau daug me­tų šau­liai dir­ba kar­tu su pa­sie­nie­čiais, kar­tu su po­li­ci­ja, kar­tu su ka­riuo­me­ne, kar­tu su Vie­šo­jo sau­gu­mo tar­ny­ba, mi­nė­tais ug­nia­ge­siais gel­bė­to­jais ir ten, kur rei­ka­lau­ja si­tu­a­ci­ja, vyks gin­kluo­ti. Gin­klai: ar­ba tai yra tar­ny­bi­niai gin­klai, iš­duo­ti Šau­lių są­jun­gos, gin­kli­niai, ar­ba tai yra as­me­ni­niai gin­klai, įsi­gy­ti šau­lio tar­ny­bai. Per vi­sus šiuos me­tus ne­bu­vo nė vie­no in­ci­den­to.

Ap­skri­tai Lie­tu­vo­je re­tai pa­si­tai­ko, kad pa­rei­gū­nams, po­li­ci­jos pa­rei­gū­nams, ku­rie iš vi­so kas­dien gat­vė­se dir­ba, tek­tų pa­nau­do­ti šau­na­mą­jį gin­klą, na, ne­sa­me Či­ka­ga vi­sa Lie­tu­va, nė­ra tų si­tu­a­ci­jų tiek daug ir jų tik­rai ne­pa­si­tai­kė. Ne­duok Die­ve, ži­no­ma, jei­gu at­si­tik­tų, kad tek­tų, ta­da bū­tų du at­ve­jai: jei­gu šau­lys ar bet ku­ris pa­rei­gū­nas pa­nau­dos spe­cia­li­ą­sias prie­mo­nes – prie­var­tą ar gin­klą – va­do­vau­da­ma­sis įsta­ty­mu ir ne­per­ženg­da­mas ri­bų, ži­no­ma, jis ne­at­sa­kys, jis bus ne­kal­tas, jam at­sto­vaus Šau­lių są­jun­ga, jei­gu bus ko­kių nors teis­mi­nių gin­čų ir pa­na­šiai, jei­gu jis vir­šys – kaip ir bet ku­ris pi­lie­tis at­sa­kys ir kom­pen­suos nuos­to­lius ar ža­lą pats.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju, ger­bia­mas ko­le­ga, jūs at­sa­kė­te į vi­sų no­rė­ju­sių pa­klaus­ti Sei­mo na­rių klau­si­mus. Da­bar mo­ty­vai po pa­tei­ki­mo. Už kal­ba E. Gent­vi­las.

E. GENTVILAS (LSF). Ačiū, ger­bia­mo­ji Pir­mi­nin­ke. A. Sy­sas pra­smin­gai ke­lia klau­si­mą, kas at­si­tiks, kas bus at­sa­kin­gas, bet tai yra bet ku­rio­se struk­tū­ro­se, ku­rio­se eg­zis­tuo­ja ga­li­my­bė nau­do­ti gin­klą. Jei­gu mes bi­jo­me Šau­lių są­jun­gos ir pa­čių šau­lių pro­fe­sio­na­laus po­žiū­rio į gin­klo nau­do­ji­mą, ta­da ne­rei­kia leis­ti tu­rė­ti gin­klo, bet jei­gu jau lei­džia­me tu­rė­ti gin­klą, mes tu­ri­me įga­lin­ti ir su­da­ry­ti są­ly­gas pa­nau­do­ti vi­sa ap­im­ti­mi vi­są prie­mo­nių ar­se­na­lą, kaip sa­ko­ma įsta­ty­me: nau­do­ti prie­var­tą, šau­na­muo­sius gin­klus ir spe­cia­li­ą­sias prie­mo­nes. Juo la­biau kad da­bar už­slin­kę ne­ra­mūs lai­kai ir mes tu­ri­me pa­si­ruoš­ti taip, kaip, be­je, nu­ma­ty­ta po­li­ti­nių par­ti­jų su­si­ta­ri­me – už­tik­rin­ti pi­lie­ti­no pa­si­prie­ši­ni­mo ga­li­my­bes, įvai­rias ga­li­my­bes – tiek sa­va­no­riš­ką­sias pa­jė­gas, tiek šau­lius, nes tai yra pi­lie­ti­nio pa­si­prie­ši­ni­mo for­mos, ku­rias tu­ri­me iš­nau­do­ti.

No­rė­tų­si, kad Šau­lių są­jun­ga taip pat pa­si­ruoš­tų toms iš­plės­toms ga­li­my­bėms, ku­rias su­da­ro šis įsta­ty­mo pro­jek­tas, tai yra at­si­ras­tų aiš­kūs me­to­di­niai nu­ro­dy­mai įvai­rioms šau­lių rin­k­ti­nėms re­gio­nuo­se, kad bū­tų vie­no­dai su­pran­ta­mos vi­sos tos įsta­ty­mo tei­kia­mos ga­li­my­bės. No­riu pa­sa­ky­ti, kad iš es­mės tai yra su­vie­no­di­ni­mas, kaip šau­liai bu­di ir vyk­do pa­rei­gas kar­tu su ka­riš­kiais. Šiuo at­ve­ju tie­siog yra iš­ple­čia­ma at­lie­kant bu­dė­ji­mą kar­tu su po­li­ci­jos pa­rei­gū­nais ar vals­ty­bės sie­nos ap­sau­gos pa­rei­gū­nais. Nie­ko čia iš prin­ci­po nau­jo, tik iš­plės­tos pa­nau­do­ji­mo sri­tys ir ga­li­my­bės. Įga­lin­ki­me šau­lius ir tai bus stip­raus pi­lie­ti­nio pa­si­prie­ši­ni­mo ga­li­my­bių iš­plė­ti­mas. Ačiū.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Mo­ty­vai prieš – A. Skar­džius.

A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, Pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, siū­lau įsi­klau­sy­ti, apie ką kal­ba pro­jek­tą pri­sta­tęs Sei­mo vi­ce­pir­mi­nin­kas: vyk­dant pi­lie­ti­nio pa­si­prie­ši­ni­mo kon­cep­ci­ją. Prieš ką?! Prieš iš­orės ag­re­so­rių ar prieš sa­vo pi­lie­čius? Ne­pra­bė­go nė me­tai, kai vi­suo­me­nės ne­pa­si­ten­ki­ni­mas ne­be­tel­pa į jo­kius rė­mus, vi­suo­me­nė braš­ka per vi­sa siū­les. Ne­už­ten­ka vi­daus pul­kų, ne­už­ten­ka tvo­rų ir tur­būt, žvel­giant į šią si­tu­a­ci­ją, val­dan­tie­ji ma­to, kad štai yra re­zer­vas – 50 tūkst. sa­va­no­rių, ku­riuos ga­li­ma iš­mes­ti į gat­ves ne prieš iš­orės ag­re­so­rių, čia apie jo­kį pi­lie­ti­nį pa­si­prie­ši­ni­mą, apie jo­kią kon­cep­ci­ją ne­kal­ba­ma, o kar­tu pat­ru­liuoti su vi­daus pul­kais, su vi­daus tar­ny­bos po­li­ci­ja, tai štai kam skir­tas šis pro­jek­tas – stip­rin­ti tau­tos su­draus­mi­ni­mo ir pi­lie­čių su­draus­mi­ni­mo kon­cep­ci­ją, o ne jo­kį pi­lie­ti­nį pa­si­prie­ši­ni­mą prieš iš­orės ag­re­so­rių. Ne­bi­jo­ki­te sa­vo pi­lie­čių ir ne­gąs­din­ki­te jų.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Ger­bia­mi ko­le­gos, mo­ty­vai iš­sa­ky­ti, nuo­mo­nės iš­si­sky­rė.

Tai­gi pra­de­da­me bal­sa­vi­mą. Kvie­čiu už­im­ti sa­vo vie­tas. Pir­miau­sia bal­suo­si­me dėl ką tik pa­teik­to 2-15 klau­si­mo – pro­jek­to Nr. XIVP-1293. Kas pri­ta­ria­te, bal­suo­ja­te už, kas ma­no­te ki­taip, bal­suo­ja­te ki­taip. Bal­suo­ja­me dėl abie­jų, dėl pa­grin­di­nio ir ly­di­mo­jo.

Bal­sa­vo 118 Sei­mo na­rių: už – 101, prieš – 4, su­si­lai­kė 13. Po pa­tei­ki­mo pri­tar­ta. Kaip pa­grin­di­nis siū­lo­mas Na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ir gy­ny­bos ko­mi­te­tas. Siū­lo­ma svars­ty­ti pa­va­sa­rio se­si­jo­je. Ar ga­li­me pri­tar­ti? Ne­ma­tau prieš­ta­rau­jan­čių. Dė­ko­ju.

 

10.36 val.

Už­im­tu­mo įsta­ty­mo Nr. XII-2470 51, 41 ir 42 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1275(2) (pri­ėmi­mo tę­si­nys)

 

Da­bar grįž­ta­me į mū­sų dar­bo­tvarkės pa­čią pra­džią. Ap­si­spręs­ki­me dėl 1-2 klau­si­mo – Už­im­tu­mo įsta­ty­mo pa­kei­ti­mo pro­jek­to Nr. XIVP-1275(2). Bal­suo­ja­me.

 

Šio įsta­ty­mo pri­ėmi­mas

 

Bal­sa­vo 124 Sei­mo na­riai: už – 123, prieš ne­bu­vo, su­si­lai­kė 1. Už­im­tu­mo įsta­ty­mo pa­kei­ti­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

10.37 val.

Žmo­nių už­kre­čia­mų­jų li­gų pro­fi­lak­ti­kos ir kon­tro­lės įsta­ty­mo Nr. I-1553 11 ir 18 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1270(2) (pri­ėmi­mo tę­si­nys)

 

Ki­tas dar­bo­tvarkės 1-3 klau­si­mas – pro­jek­tas Nr. XIVP-1270(2). Tę­sia­me pri­ėmi­mą pa­straips­niui. 1 straips­niui jau bu­vo pri­tar­ta. Dėl 2 straips­nio nė­ra gau­ta pa­siū­ly­mų, pa­tai­sų. Bal­suo­ki­me. Kas pri­ta­ria­te 2 straips­niui, bal­suo­ja­te už, kas ma­no­te ki­taip, bal­suo­ja­te ki­taip. At­si­pra­šau, pa­kar­to­si­me bal­sa­vi­mą, nes ne­per­jung­tas klau­si­mas. Da­bar bal­suo­ja­me dėl 2 straip­snio. Kas pri­ta­ria­te jam, bal­suo­ja­te už, kas ma­no­te ki­taip, bal­suo­ja­te ki­taip. (Bal­sas sa­lė­je: „Ne­vei­kia, ne­vei­kia.“) Vei­kia. (Bal­sai sa­lė­je)

Bal­sa­vo 122 Sei­mo na­riai: už – 62, prieš – 45, su­si­lai­kė 15. Pri­tar­ta 2 straips­niui.

3 straips­nis. No­rė­čiau pa­kvies­ti ger­bia­mą L. Sluš­nį pri­sta­ty­ti Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to iš­va­dą. Dėl šio straips­nio bu­vo gau­ta tri­jų Sei­mo na­rių, L. Ku­ku­rai­čio, T. To­mi­li­no ir L. Na­gie­nės, pa­tai­sa. Pir­miau­sia no­rė­čiau kreip­tis į pa­siū­ly­mo au­to­rius. Kas no­rė­tų pri­sta­ty­ti šią pa­tai­są? L. Ku­ku­rai­tis? Ne­ma­tau jo sa­lė­je. L. Na­gie­nė no­rė­tų. Pra­šom.

L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke. Sa­vo pa­tai­są mes at­si­i­ma­me.

PIRMININKĖ. Su­pra­tau. Tai­gi, at­si­i­ma­te pa­tai­są, ne­rei­ka­lau­ja­te dėl jos bal­suo­ti. Tuo­met tu­ri­me ap­si­spręs­ti dėl 3 straips­nio. Ar ga­li­me jam pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ne, rei­ka­lau­ja­te bal­suo­ti. Tai­gi, bal­suo­ja­me dėl 3 straips­nio.

Bal­sa­vo 125 Sei­mo na­riai: už – 69, prieš – 38, su­si­lai­kė 18. Pri­tar­ta 3 straips­niui.

Tai­gi, da­bar tu­ri­me ap­si­spręs­ti dėl vi­so pro­jek­to. Mo­ty­vai. Už kal­ba E. Gent­vi­las.

E. GENTVILAS (LSF). Svei­ki, ko­le­gos. Aš jau anks­tes­nė­je sta­di­jo­je esu kal­bė­jęs apie tai, kad mes tu­ri­me nau­do­ti vi­są kom­plek­są prie­mo­nių, kad už­tik­rin­tu­me kaip ga­li­ma ma­žes­nį li­gos, vi­ru­so skli­di­mą. Pa­mi­nė­jau Šve­di­jos pa­vyz­dį, kai pan­de­mi­jos pra­džio­je tik­rai mi­rė la­bai daug Šve­di­jo­je gy­ve­nu­sių so­cia­li­nės glo­bos įstai­gų klien­tų. Bu­vo to­kia si­tu­a­ci­ja, kad Šve­di­jo­je pro­por­cin­gai mir­da­vo dau­giau ne­gu tuo me­tu Lie­tu­vo­je. Šian­dien, be­je, Lie­tu­va pro­por­cin­gai dau­giau tu­ri mi­ru­sių au­kų ne­gu Šve­di­ja. Šve­di­jo­je pan­de­mi­jos pra­džio­je bū­tent li­gos pli­ti­mas se­ne­lių glo­bos prie­glau­do­se, įstai­go­se bu­vo pa­grin­di­nė au­gan­čio mir­tin­gu­mo prie­žas­tis. Taip, žmo­nės, per­so­na­las bu­vo su ska­fan­drais, su kau­kė­mis, ta­čiau, kaip ži­no­me, dar ne­bu­vo vak­ci­na­ci­jos. Vak­ci­na­ci­ja, ma­tyt, bū­tų su­da­riu­si ga­li­my­bę ma­žes­niam skli­di­mui.

To­dėl šian­dien aš žiū­riu į tą pro­jek­tą, kaip į prie­mo­nę su­ma­žin­ti vi­sas ri­zi­kas, ku­rios ga­li at­si­ras­ti mū­sų gy­dy­mo įstai­go­se, mū­sų so­cia­li­nės prie­žiū­ros įstai­go­se. Kiek­vie­na gy­vy­bė yra ver­ta Sei­mo na­rių pa­stan­gų im­tis prie­mo­nių. Jei­gu mes ne­si­i­ma­me prie­mo­nių, ta­da san­ty­ki­nai, da­li­nai pa­tys tu­ri­me pri­si­im­ti ir at­sa­ko­my­bę už mirš­tan­čių žmo­nių skai­čių.

Ki­tas da­ly­kas. Jei­gu kas nors gal­vo­ja, kad vak­ci­na pa­ti yra mir­ties prie­žas­tis, tai at­leis­ki­te, aš šiuo at­ve­ju ne­pa­jė­gus dis­ku­tuo­ti. Pa­si­sa­kau už ši­tą įsta­ty­mo pro­jek­tą.

PIRMININKĖ. Prieš kal­ba M. Pui­do­kas.

M. PUIDOKAS (DPF). At­sa­ky­mas prem­je­rei I. Ši­mo­ny­tei, sa­kan­čiai, kad šis pri­va­lo­mų skie­pų įsta­ty­mas nė­ra prie­var­ta. Ci­ta­ta iš Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Ci­vi­li­nio ko­dek­so ko­men­ta­ro: „Lais­va va­lia – tai esan­čio nor­ma­lio­je fi­zi­nė­je ir psi­chi­kos būk­lė­je fi­zi­nio as­mens va­lia, ku­ri nė­ra vei­kia­ma gra­si­ni­mais, prie­var­ta, ap­gau­le, fi­zi­ne ar eko­no­mi­ne pri­klau­so­my­be nuo ki­tų as­me­nų.“ 1,5 tūkst. me­di­kų ir so­cia­li­nės ap­sau­gos dar­buo­to­jų iš di­džiau­sios pro­fe­si­nės są­jun­gos pa­si­ra­šė pe­ti­ci­ją ir šian­dien pra­šo ne­pa­žeis­ti jų tei­sių ir ne­pri­im­ti šio įsta­ty­mo.

Me­di­kės laiš­kas su ar­gu­men­tais: tu­ri­me pa­kan­ka­mai at­ve­jų, pa­tvir­tin­tų la­bo­ra­to­ri­niais ty­ri­mais, kai an­ti­kū­nų tit­ras po tri­jų skie­pų nu­sta­ty­tas ma­žes­nis, ne­gu po dvie­jų skie­pų pra­ėjus net 10–11 mė­ne­sių. Kaip jūs tuo­met pa­aiš­kin­si­te, ar as­me­nų po dvie­jų skie­pų an­ti­kū­nai ki­to­kie ir blo­ges­ni ne­gu po tri­jų? Tu­ri­me gan daug at­ve­jų ir jų nuo­lat dau­gė­ja, kai ti­riant an­ti­kū­nus jų ran­da­ma pas ne­skie­py­tus ir jo­kių simp­to­mų ar mi­ni­ma­lius simp­to­mus ju­tu­sius pa­cien­tus. Čia iš­ski­ria­mos dvi gru­pės: da­rė­si PGR ir bu­vo nei­gia­mas at­sa­ky­mas, nors žmo­nės ju­to simp­to­mus, to­dėl at­li­ko an­ti­kū­nų tes­tą ir jų tu­ri. An­tra – kai žmo­gus ne­jau­tė simp­to­mų ir net ne­si­da­rė tes­tų, bet jo ap­lin­ko­je bu­vo ser­gan­čių, at­li­ko an­ti­kū­nų tes­tą ir jų tu­ri. Tai kaip iš­ei­na? Tų, ku­rie per­sir­go be simp­to­mų ar su mi­ni­ma­liais, an­ti­kū­nai blo­gi, o tų, ku­rie sir­go sun­kiai, ge­ri? Iki ko­kių ma­raz­mų dar nu­si­ri­si­me? Ti­ria­mų an­ti­kū­nų tit­rai, nuo­lat ste­bint jų krei­vę, lo­giš­kai tu­ri ma­žė­ti. Fik­suo­ja­mi at­ve­jai, ypač tarp me­di­kų, kai jie stai­ga di­dė­ja – tai aiš­kus įro­dy­mas, kad jie per­sir­go. Jei­gu tas sir­gi­mas bu­vo prieš mė­ne­sį, tai ne­si­skai­to. Ir pa­pil­do­mi an­ti­kū­nai, su­si­da­rę per­sir­gus, po vak­ci­na­ci­jos ne­si­skai­to. Iki ko­kio bu­ko už­si­spy­ri­mo ir ana­li­ti­nio mąs­ty­mo in­fan­ti­lu­mo rei­kia nu­si­leis­ti, kad pri­im­tu­me to­kius moks­lu ne­pa­grįs­tus spren­di­mus?

Iš­va­da. Pa­gal da­bar­ti­nę val­dan­čių­jų lo­gi­ką ge­rai, tik jei­gu ser­gi sun­kiai, o jei­gu leng­vai, lie­ki dur­niaus vie­to­je, nes leng­vai ser­gan­čių, per­sir­gu­sių, ypač be simp­to­mų, an­ti­kū­nai ne­tin­ka. Šis įsta­ty­mo pro­jek­tas yra pa­si­ty­čio­ji­mas iš me­di­kų…

PIRMININKĖ. Ko­le­ga, lai­kas!

M. PUIDOKAS (DPF). …nes ne­pa­si­ti­ki­ma jų kom­pe­ten­ci­ja ir nu­ei­ta bu­kos prie­var­tos ke­liu.

PIRMININKĖ. Už kal­ba I. Ši­mo­ny­tė.

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). La­bai ačiū. Aš ne­ko­men­tuo­siu prieš tai kal­bė­ju­sio ko­le­gos tei­gi­nių, tie­siog at­kreip­siu dė­me­sį į ke­le­tą, ma­no nuo­mo­ne, es­mi­nių as­pek­tų, nes jau ten­ka gir­dė­ti kaž­ko­kių te­ori­jų, apie ku­rias, tie­są sa­kant, nie­kas ne­kal­ba. Kaž­kas jau kal­ba, kad čia ket­vir­to skie­po, penk­to ar 55 skie­po…

Sau­sio 16 die­ną bu­vo Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos ir Eu­ro­pos Vais­tų agen­tū­ros pra­ne­ši­mas apie tai, jog dvi do­zės vak­ci­nos su­tei­kia 70 % ap­sau­gą nuo hos­pi­ta­li­za­ci­jos, o pa­pil­do­ma, pa­stip­ri­nan­čio­ji, do­zė pa­di­di­na ap­sau­gą nuo hos­pi­ta­li­za­ci­jos iki 90 %. Šiek tiek at­liep­da­ma tai, kas bu­vo prieš tai sa­ky­ta ci­tuo­jant įvai­rius tei­sės ak­tus, no­rė­čiau at­kreip­ti dė­me­sį, kad pro­fi­lak­ti­nis svei­ka­tos tik­ri­ni­mas ir tam tik­ri veiks­mai, ku­rie tu­ri būt at­lik­ti, ar pa­si­tik­ri­ni­mas nuo tam tik­rų li­gų nė­ra kaž­koks šio am­žiaus iš­ra­di­mas. At­lie­kant dau­ge­lį veik­lų nė­ra ga­li­my­bės dirb­ti, jei­gu nė­ra už­tik­rin­ta tam tik­ra su­ma­žin­ta ri­zi­ka, jog žmo­gus ga­li sirg­ti ko­kia nors vi­suo­me­nei pa­vo­jin­ga li­ga.

Šiuo at­ve­ju mums la­bai svar­bu, kad me­di­kai sa­vo dar­bą ga­lė­tų dirb­ti ra­miai ir sklan­džiai ir kuo ma­žiau jų pa­tir­tų ri­zi­ką bū­ti hos­pi­ta­li­zuo­ti tuo me­tu, kai jų pa­slau­gos yra kri­tiš­kai rei­ka­lin­gos vi­suo­me­nei dėl di­de­lio at­ve­jų skai­čiaus.

Ko­le­gos, aš no­riu pri­min­ti, kad šian­dien 90 % re­a­ni­ma­ci­jo­je gu­lin­čių žmo­nių yra ne­skie­py­ti. Tai yra tie žmo­nės, ku­rie nepa­si­skie­pi­jo dėl įvai­riau­sių prie­žas­čių, įskai­tant mi­tus ir te­ori­jas, ku­rias kai ku­rie iš mū­sų ko­le­gų dės­to. Me­di­kai yra moks­lo žmo­nės ir ma­nau, kad pui­kiai su­pran­ta, jog kai yra re­ko­men­da­ci­ja, ta re­ko­men­da­ci­ja yra ne šiaip sau.

PIRMININKĖ. Mo­ty­vai prieš – O. Lei­pu­tė.

O. LEIPUTĖ (LSDPF). Dė­ko­ju. Mes, so­cial­de­mok­ra­tai, la­bai at­sa­kin­gai žiū­ri­me į COVID-19 pan­de­mi­jos si­tu­a­ci­ją ir jos val­dy­mą. Bū­da­mi kon­struk­ty­vūs, prem­je­rei, Vy­riau­sy­bei tei­kia­me kon­kre­čius pa­siū­ly­mus ir prie­mo­nes, ką ir kaip rei­kė­tų da­ry­ti. Ne­si­vai­kė­me po­pu­lia­ru­mo, nie­kam ne­pa­tai­ka­vo­me, nes žmo­gaus gy­vy­bė yra svar­biau už vis­ką. Ta­čiau ne lai­ku tei­kia­mi, pa­vė­luo­ti spren­di­mai, ne­ar­gu­men­tuo­ti jų po­ky­čiai la­bai su­er­zi­no ša­lies žmo­nes, tarp jų ir prie­ša­ki­nė­se li­ni­jo­se dir­ban­čius me­di­kus, so­cia­li­nius dar­buo­to­jus, mo­ky­to­jus, ki­tus žmo­nes.

Kai čia, po­sė­džių sa­lė­je, ir Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­te svars­tė­me įsta­ty­mo pro­jek­tą dėl pri­va­lo­mo­jo skie­pi­ji­mo me­di­kams, so­cia­li­niams dar­buo­to­jams, no­rė­jo­me iš­girs­ti vi­sas pu­ses, įver­tin­ti vi­sas ap­lin­ky­bes. Ap­gai­les­tau­ja­me, kad ne­bu­vo pri­tar­ta pa­grįs­tiems, lo­giš­kiems Sei­mo na­rių siū­ly­mams. Šią sa­vai­tę ga­vo­me įvai­rių or­ga­ni­za­ci­jų, pro­fe­si­nių są­jun­gų krei­pi­mą­si, gau­sy­bę ke­lia­mų klau­si­mų, o mi­nis­te­ri­ja ne­įga­li į juos at­sa­ky­ti. Jų pa­grin­du ir aš tei­kiau pa­klau­si­mus – at­sa­ky­mo nė­ra. Po­ky­čiai grei­ti, spren­di­mai pa­vė­luo­ti ir tam­pa ne­efek­ty­vūs dėl to­kio mi­nis­te­ri­jos dar­bo.

Mes, so­cial­de­mok­ra­tai, ra­gi­na­me ne­pri­tar­ti šiam įsta­ty­mo pro­jek­tui ir dė­ko­ja­me vi­soms or­ga­ni­za­ci­joms, ku­rios iš­reiš­kė sa­vo nuo­mo­nę.

PIRMININKĖ. Mo­ty­vai už – K. Ado­mai­tis.

K. ADOMAITIS (LF). Ger­bia­mie­ji Sei­mo na­riai, nie­kam nė­ra ma­lo­nus šis spren­di­mas ir jei­gu ne eks­tre­ma­lio­ji pa­dė­tis, jo ne­bū­tų. Bet pan­de­mi­ja yra tam tik­ras ka­ras, ku­rį mes tu­ri­me lai­mė­ti, to­dėl šis spren­di­mas yra rei­ka­lin­gas. Vak­ci­nos – kal­ba­ma apie ti­ki­my­bę, at­sa­kant to­kiems šne­kė­to­jams kaip M. Pui­do­kas. Nė­ra taip, kad jos šim­tu pro­cen­tų vi­sais at­ve­jais ap­sau­gos. Kaip su­ma­ži­nus au­to­mo­bi­lių grei­tį iki 30 ki­lo­met­rų per va­lan­dą pės­čio­jo ti­ki­my­bė žū­ti su­ma­žė­ja, ly­giai taip pat dėl vak­ci­nų su­sirg­ti ir mir­ti­nų kom­pli­ka­ci­jų ti­ki­my­bė su­ma­žė­ja. Ne vi­sais at­ve­jais, ne šim­tu pro­cen­tų, bet ta ti­ki­my­bė ma­žė­ja.

Vak­ci­na (čia aš gal šiek tiek pa­lai­ky­siu E. Gent­vi­lą ir ne vi­sai prem­je­rę) vi­sų pir­ma rei­ka­lin­ga me­di­kams dėl to, kad jie ben­drau­ja su ri­zi­kos gru­pė­mis. Ne vien dėl jų pa­čių, bet dėl to, kad jie ben­drau­ja su itin di­de­lės ri­zi­kos žmo­nė­mis, ku­rie yra ser­gan­tys, ku­rie yra pa­žei­džia­mi ir ku­riems mes su­ke­lia­me pa­pil­do­mų ri­zi­kų. Vak­ci­nų ša­lu­ti­nis po­vei­kis yra svar­bus ar­gu­men­tas ir jis tik­rai yra gir­di­mas, ta­čiau ša­lu­ti­nis po­vei­kis yra skau­da­mas pe­tys, nuo­var­gis, tik tam tik­rais at­ve­jais yra koks nors la­bai stip­rus po­vei­kis, to­dėl mes pri­ima­me kom­pen­sa­ci­jų įsta­ty­mą. Ta­čiau ša­lu­ti­niai ko­vi­do po­vei­kiai yra dar di­des­ni. Man juo­kin­ga, kad pra­ras­ti kva­pą ar sko­nį ke­liems mė­ne­siams kai kam at­ro­do ne­di­de­lis ša­lu­ti­nis po­vei­kis.

Šį spren­di­mą pri­im­ti yra sun­ku, aš pa­kar­to­siu. Bet jei­gu ma­nęs kas nors pa­klaus­tų, ar pa­da­riau vis­ką, kad su­ma­žė­tų skai­čius mir­čių, apie ku­rias mes kas­dien skai­to­me, tai aš mie­liau pri­im­siu tai, kad mums yra pri­va­lo­ma vak­ci­na, ne­gu po to gai­lė­siuo­si, kad ne­pa­da­riau vis­ko, kad su­ma­žė­tų mir­čių skai­čius mū­sų vals­ty­bė­je. Prie to, de­ja, mes jau per­ne­lyg esa­me pri­pra­tę.

PIRMININKĖ. Prieš kal­ba R. Že­mai­tai­tis.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ačiū, ger­bia­ma Sei­mo Pir­mi­nin­ke. Ko­le­gos, ko ge­ro, ši­tas įsta­ty­mas yra mū­sų šios se­si­jos ir ki­tos se­si­jos su­si­skal­dy­mo įsta­ty­mas. Jis dau­giau su­prie­ši­na mus, Sei­mo na­rius, su­prie­ši­na vi­suo­me­nę. Blo­giau­sia, kad to­kiu spren­di­mu su­prie­ši­na­me me­di­kų ir so­cia­li­nių dar­buo­to­jų ben­druo­me­nę.

Šian­dien tik­rai nė­ra pa­slap­tis ir Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos su­rink­ti duo­me­nys ro­do, kad gy­dy­to­jų, ku­rie tu­ri tie­sio­gi­nį ry­šį su pa­cien­tais, žmo­nių, ku­rie yra nepa­si­skie­pi­ję ar­ba tu­ri šian­dien abe­jo­ti­ną, kaip aš sa­kau, tą skie­pą, jei­gu taip pa­juo­kau­si­me, yra tik 1 %. Dar­buo­to­jai, per­so­na­lo dar­buo­to­jai, ku­rie ne­tie­sio­giai ben­drau­ja su pa­cien­tais, tai yra vi­rė­jai, so­cia­li­nes pa­slau­gas tei­kian­tys dar­buo­to­jai, va­ly­to­jai, te­ri­to­ri­jų pri­žiū­rė­to­jai, ku­rie dir­ba to­se įstai­go­se, sek­re­to­riai, bu­hal­te­riai – to­kių nepa­si­skie­pi­ju­sių žmo­nių yra 3 %. Tai tie 3 % to­kių žmo­nių gy­dymo įstai­go­se au­to­ma­tiš­kai nu­eis į nuo­to­li­nį dar­bą, į nuo­to­li­nį dar­bą ir dir­bi­mą, ir tik­rai jiems šian­dien tas ne­veiks, ne­ga­lios.

Ki­ta da­lis, mū­sų vi­sa ug­nis šian­dien yra nu­kreip­ta į tą vi­suo­me­nės da­lį, ku­ri yra są­mo­nin­ga ir pro­tin­ga ir ku­ri šian­dien pa­de­da mums ko­vo­ti su tuo ko­vi­du. Aš dėl šio įsta­ty­mo klau­siu: o ko­dėl šia­me įsta­ty­me nė­ra ka­riuo­me­nės, ko­dėl nė­ra ki­tų sta­tu­ti­nių pa­rei­gū­nų, ku­rie tu­ri už­tik­rin­ti vals­ty­bės sau­gu­mą esant eks­tre­ma­liai si­tu­a­ci­jai? De­ja, šian­dien to nė­ra.

Tik­rai ma­nau, kad ko­le­gos, ku­rie kal­ba apie Ža­los at­ly­gi­ni­mo įsta­ty­mą, dėl jo bal­suo­si­me vė­liau, ačiū ko­le­goms, ku­rie pri­ta­ria ma­no siū­ly­mui ir ma­no ko­le­gų siū­ly­mui, kad ža­la tu­ri bū­ti at­ly­gi­na­ma ci­vi­li­ne nu­sta­ty­ta tvar­ka ir gin­čuo­se, – tar­si sa­vo­tiš­kai ir yra tas lak­mu­so po­pie­rė­lis ar­ba nuo­dė­mės iš­pir­ki­mas dėl šio Už­kre­čia­mų­jų li­gų įsta­ty­mo pri­ėmi­mo. Bet tik­rai ne­ma­nau, kad šian­dien yra lai­kas jį pri­im­ti. Juo­lab kad jis įsi­ga­lios va­sa­rio 14 die­ną. Va­sa­rio 14 die­ną bus pra­ėjęs vi­sas pi­kas.

Ir pas­ku­ti­niai ty­ri­mai Kau­no kli­ni­ko­se ir Klai­pė­do­je ro­do… Kau­no kli­ni­ko­se pra­ei­tą sa­vai­tę vie­na­me iš sky­rių su­sir­go 14 dar­buo­to­jų. Jie vi­si tu­rė­jo du skie­pus, jie vi­si ap­si­sau­go­jo. Ne­svar­bu…

PIRMININKĖ. Lai­kas, ko­le­ga! Lai­kas!

R. ŽEMAITAITIS (LRF). …ar skie­py­tas, ar ne, tu vis tiek esi pla­tin­to­jas. Ačiū.

PIRMININKĖ. Dėl ve­di­mo tvar­kos no­rė­tų pa­si­sa­ky­ti M. Pui­do­kas.

M. PUIDOKAS (DPF). Taip, ka­dan­gi bu­vo pa­mi­nė­ta ma­no pa­var­dė, tai tu­riu tei­sę re­pli­kuo­ti. Iš tik­rų­jų, ar jūs, val­dan­tie­ji, siū­ly­da­mi pri­im­ti šį įsta­ty­mą, abe­jo­ja­te me­di­kų kom­pe­ten­ci­ja ir spren­di­mais, nes jie tik­rai ge­riau ži­no, ko­kie an­ti­kū­nai ir ka­da ga­lio­ja, ir ka­da jiems rei­kia ar ne­rei­kia skie­py­tis.

PIRMININKĖ. Ger­bia­mas ko­le­ga, ar jūs dėl ve­di­mo tvar­kos kal­ba­te?

M. PUIDOKAS (DPF). Na, šiuo at­ve­ju ma­no pa­var­dė bu­vo pa­mi­nė­ta, aš tu­riu tei­sę pa­sisaky­ti.

PIRMININKĖ. Be abe­jo, bet dėl ve­di­mo tvar­kos, jei­gu ga­li­ma bū­tų. Dė­ko­ju.

M. PUIDOKAS (DPF). Bū­tų ge­rai, jei­gu ne­per­trau­ki­nė­tu­mė­te. To­kia yra si­tu­a­ci­ja, kad jūs šian­dien no­ri­te pa­ro­dy­ti, kad me­di­kų iš­si­moks­li­ni­mas nė­ra pa­kan­ka­mas pri­im­ti spren­di­mą, ka­da jiems skie­py­tis. Ši prie­var­ta yra ne vie­to­je ir ne lai­ku ir su­prie­ši­na vi­suo­me­nę. Lie­tu­va pra­ras tik­rai daug gy­dy­to­jų ir so­cia­li­nės ap­sau­gos dar­buo­to­jų, ku­rie bus pri­vers­ti iš­ei­ti dėl to­kios jū­sų ne­kom­pe­ten­ci­jos iš dar­bo.

PIRMININKĖ. I. Ši­mo­ny­tė.

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ar aš ga­liu ma­žą ko­men­ta­rą? No­rė­čiau at­kreip­ti dė­me­sį, kad ne vie­no­je ša­ly­je toks rei­ka­la­vi­mas šioms pro­fe­si­joms ga­lio­ja jau ne pir­mas mė­nuo. Pir­mas da­ly­kas.

Ant­ras da­ly­kas. Ger­bia­ma­sis Pui­do­kai, jei­gu jūs man pa­sa­ky­si­te ko­kį nors tarp­tau­ti­niu mas­tu su­tar­tą an­ti­kū­nų ly­gį, ku­ris yra pri­pa­žįs­ta­mas kaip pa­kan­ka­mas, aš iš kar­to at­si­sa­ky­siu šio pro­jek­to. Bet jūs pui­kiai ži­no­te, kad to­kių ver­ti­ni­mų kol kas nė­ra.

PIRMININKĖ. Tę­sia­me mo­ty­vus. Jūs jau vie­ną kar­tą pa­si­sa­kė­te, tuo pa­čiu klau­si­mu pa­si­sa­ko­me vie­ną kar­tą. A. Ar­mo­nai­tė – mo­ty­vai už.

A. ARMONAITĖ (LF). Dė­ko­ju, Sei­mo Pir­mi­nin­ke. Kai tu dir­bi svei­ka­tos sfe­ro­je ar so­cia­li­nės rū­py­bos įstai­go­je, ta­vo dar­bas yra pa­dė­ti ki­tam žmo­gui. Pa­dė­ti iš­sau­go­ti jo svei­ka­tą, pa­dė­ti iš­sau­go­ti jo gy­vy­bę. Kai tu pats ne­si­sau­gai, tam­pi grės­me tam, ku­rį tu tu­ri ap­sau­go­ti. Dėl to yra ypač svar­bu pri­im­ti šį įsta­ty­mo pro­jek­tą. No­rė­čiau pa­sa­ky­ti ko­le­goms: prie­var­tos čia nė­ra. Tu ga­li vi­sa­da pa­si­rink­ti ne­pri­si­im­ti to­kios at­sa­ko­my­bės, ne­pri­si­im­ti to­kios mi­si­jos dirb­ti to­kį dar­bą.

Dar vie­nas la­bai svar­bus ar­gu­men­tas yra funk­cio­nuo­jan­ti svei­ka­tos sis­te­ma. Kai mes kal­ba­me, ar rei­kia ko­kių nors ūki­nių veik­lų, eko­no­mi­nių veik­lų ir taip to­liau ri­bo­ji­mų, pa­pras­tai mes at­si­re­mia­me į si­tu­a­ci­ją svei­ka­tos sis­te­mo­je, ar ji yra ap­krau­ta, ar žmo­nės, ku­riems rei­kia svei­ka­tos pa­slau­gų, ga­li jas gau­ti. Ne tik tie, ku­rie su­ser­ga ko­vi­du, bet ap­skri­tai vi­si, ku­riems jų rei­kia. Kai mes tu­ri­me pa­si­skie­pi­ju­sį svei­ka­tos sek­to­rių, kai mes tu­ri­me pa­si­skie­pi­ju­sį per­so­na­lą so­cia­li­nės rū­py­bos įstai­go­se, mes tu­ri­me funk­cio­nuo­jan­čią svei­ka­tos sis­te­mą. Tai reiš­kia, kad mums ne­rei­kia ūki­nių veik­lų ri­bo­ji­mo. Tai tų, ku­rie ne­no­ri ūki­nių, eko­no­mi­nių veik­lų ri­bo­ji­mo, pra­šau pa­lai­ky­ti šį svei­ko pro­to spren­di­mą, jau dau­gy­bę mė­ne­sių vei­kian­tį iš­si­vys­čiu­sio­se Eu­ro­pos Są­jun­gos vals­ty­bė­se. Pra­šau – skie­py­kimės ir gy­ven­ki­me lais­vė­je.

PIRMININKĖ. D. Ke­pe­nis – mo­ty­vai prieš.

D. KEPENIS (LVŽSF). Dė­ko­ju. Na, aš pir­miau­sia no­riu pa­si­džiaug­ti, kad Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų frak­ci­ja Sei­me vie­nin­gai bal­suos prieš, ka­dan­gi jie skai­to pa­grin­di­nį me­di­ci­nos žur­na­lą „The Lancet“. Pas­ku­ti­nį jo nu­me­rį ci­tuo­ju: „Rei­kia iš­si­aiš­kin­ti vak­ci­na­ci­jos po­vei­kį COVID už­kre­čia­mu­mui. Moks­li­nin­kų Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je at­lik­tas per­spek­ty­vi­nis ko­hor­tinis ty­ri­mas dėl COVID pli­ti­mo ben­druo­me­nė­je tarp ne­skie­py­tų ir skie­py­tų as­me­nų su­tei­kia svar­bios in­for­ma­ci­jos, į ku­rią rei­kia at­si­žvelg­ti iš nau­jo ver­ti­nant skie­pi­ji­mo po­li­ti­ką. Šis ty­ri­mas pa­ro­dė, kad vak­ci­na­ci­jos po­vei­kis cir­ku­liuo­jan­čio COVID va­rian­to per­da­vi­mui ben­druo­me­nė­je reik­šmin­gai ne­si­ski­ria nuo po­vei­kio tarp ne­skie­py­tų as­me­nų. Moks­li­nis pri­va­lo­mas skie­pi­ji­mo JAV pa­grin­di­mas re­mia­si prie­lai­da, kad skie­pi­ji­mas už­ker­ta ke­lią in­fek­ci­jos per­da­vi­mui ki­tiems as­me­nims, to­dėl ky­la ne­skie­py­tų as­me­nų „pan­de­mi­ja“. Ta­čiau įro­džius, kad COVID-19 pro­ver­žio in­fek­ci­ja Iz­ra­e­ly­je pa­si­reiš­kė tarp vi­siš­kai pa­skie­py­tų svei­ka­tos prie­žiū­ros dar­buo­to­jų, ku­rie sa­vo ruož­tu ga­li per­duo­ti šią in­fek­ci­ją sa­vo pa­cien­tams, rei­kia iš nau­jo įver­tin­ti pri­va­lo­mo­jo skie­pi­ji­mo po­li­ti­ką, dėl ku­rios ne­skie­py­ti svei­ka­tos prie­žiū­ros dar­buo­to­jai JAV at­lei­džia­mi iš dar­bo.“ Lie­tu­vo­je to­kio­je si­tu­a­ci­jo­je pri­im­ti prie­var­ti­nių skie­pų pro­jek­tą yra ne­lo­giš­ka ir kvie­čiu bal­suo­ti prieš.

Ir pa­bai­go­je. Dau­gy­bė Lie­tu­vos žmo­nių šian­dien mel­džia­si, kad jums ne­pa­vyk­tų pri­vers­ti me­di­kų su­lau­žy­ti Lie­tu­vos Kon­sti­tu­ci­ją, tų žmo­nių, ku­rie kiek­vie­ną die­ną ma­to, kas da­ro­si po skie­po, ku­rie ži­no, kad po že­me gu­li 4 tūkst. 680 žmo­nių su skie­pu, su­pran­ta, ką da­ro, ir jie tik­rai ne­be­no­ri bū­ti ši­tos pa­sau­li­nės ma­fi­jos są­moks­lo au­ko­mis. Ačiū.

PIRMININKĖ. Ger­bia­mi ko­le­gos, mo­ty­vai yra iš­sa­ky­ti. Kvie­čiu už­im­ti sa­vo vie­tas ir ap­si­spręs­ti dėl 1-3 klau­si­mo – dėl Žmo­nių už­kre­čia­mų­jų li­gų įsta­ty­mo pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­to Nr. XIVP-1270(2). Kas pri­ta­ria­te, bal­suo­ja­te už, kas ma­no­te ki­taip, bal­suo­ja­te ki­taip.

Bal­sa­vo 123, už – 60, prieš – 53, su­si­lai­kė 10. Ne­pri­tar­ta. (Bal­sai, plo­ji­mai sa­lė­je)

Re­pli­kos po bal­sa­vi­mo. I. Ši­mo­ny­tė.

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). La­bai ačiū, ger­bia­ma Sei­mo Pir­mi­nin­ke. Ką gi, ne­tu­riu čia la­bai daug ką ko­men­tuo­ti, tik pas­ku­ti­niam kal­bė­to­jui vis dėl­to siū­ly­čiau kiek­vie­ną die­ną at­si­ver­tus kas­die­ni­nę sta­tis­ti­ką pa­si­žiū­rė­ti, kiek­gi tų mi­ru­sių ir gu­lin­čių re­a­ni­ma­ci­jo­je žmo­nių bu­vo skie­py­ti. Tu­rė­tu­mė­te gė­dos.

PIRMININKĖ. P. Gra­žu­lis.

P. GRAŽULIS (LRF). Aš ma­nau, kad tu­ri­me pa­dė­ko­ti val­dan­čia­jai dau­gu­mai, gal­būt ke­li su­si­pro­tė­jo iš val­dan­čio­sios dau­gu­mos, kad mes iš­gel­bė­jo­me Sei­mą ir I. Ši­mo­ny­tę dar nuo vie­nų riau­šių, šį kar­tą me­di­kų. 98 % pa­si­skie­pi­ju­sių me­di­kų, per­sir­gu­sių, ma­nau, tik­rai 10 %, tai čia iš­ei­na su skie­pais virš 100 %, ir jie pri­ima kaž­ko­kį pri­va­lo­mą skie­pi­ji­mą­si me­di­kams. Kur jū­sų lo­gi­ka, kur jū­sų pro­tas, ko jūs sie­kia­te, jūs man pa­sa­ky­ki­te?

Ant­ras da­ly­kas. Ko­dėl jūs nie­ka­da ne­kal­ba­te? Ka­dan­gi ne­pa­sie­kia­mos me­di­ci­ni­nės pa­slau­gos, nuo ki­tų ša­lu­ti­nių li­gų, krau­ja­gys­lių ir ki­tų li­gų mirš­ta de­šimt kar­tų dau­giau žmo­nių ne­gu iki ko­vi­do. Jūs tų, ku­rie ser­ga ko­vi­du, gai­li­tės, o dėl tų, ku­rie mirš­ta nuo ki­tų li­gų, ne­da­ro­te jo­kių pa­stan­gų, kad jiems bū­tų su­teik­tos me­di­ci­ni­nės pa­slau­gos. Kas čia yra? O gal jūs la­biau my­li­te skie­pus ne­gu žmo­nes? Taip!

PIRMININKĖ. M. Pui­do­kas.

M. PUIDOKAS (DPF). No­riu pa­dė­ko­ti vi­siems ko­le­goms, ku­rie įsi­klau­sė į ar­gu­men­tus. Iš tik­rų­jų nė­ra nie­ko gė­din­go pri­pa­žin­ti kly­dus. Šian­dien ir Če­ki­ja at­šau­kė ana­lo­giš­kus spren­di­mus dėl omik­ro­no pa­si­kei­tu­sios si­tu­a­ci­jos, ir Jung­ti­nė Ka­ra­lys­tė se­ka ši­tuo ke­liu, tai­gi ir Lie­tu­vai tik­rai yra džiu­gu, kad pa­vy­ko iš­girs­ti ar­gu­men­tus ir pri­im­ti spren­di­mą, ku­ris ne­disk­ri­mi­nuo­ja žmo­nių, ne­skal­do vi­suo­me­nės. Dar kar­tą la­bai ačiū vi­siems, ku­rie ne­pa­lai­kė­te šio pro­jek­to ar­ba ne­bal­sa­vo­te tam, kad bū­tų ap­sau­go­tos žmo­nių tei­sės ir Lie­tu­va ke­liau­tų link su­ta­ri­mo, o ne link skal­dy­mo­si. Dė­kui.

PIRMININKĖ. V. Ąžuo­las.

V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Šį kar­tą Kon­sti­tu­ci­jos oku­pan­tų prie­var­ta ne­pra­ėjo, o pa­siū­ly­mas pa­si­žiū­rė­ti sta­tis­ti­ką – tai ne vel­tui juk Sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­tui pa­di­di­no­te fi­nan­sa­vi­mą be­veik 50 %. Da­bar jie uo­liai vyk­do Vy­riau­sy­bės nu­ro­dy­mus – vie­ną sta­tis­ti­ką sle­pia, ki­tą pu­čia, ki­tą pa­da­ro, kaip rei­kia. Bet yra net­gi to­kių ra­jo­nų, kur su­skie­pi­jo vie­ną am­žiaus gru­pę 100 %. To­kia sta­tis­ti­ka mes la­bai ti­ki­me ir tau­ta ti­ki.

PIRMININKĖ. I. Ši­mo­ny­tė.

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Jūs į skai­čius ne tik žiū­rė­ki­te, bet dar iš­mo­ki­te juos ir su­pras­ti. Jūs kal­ti­na­te vie­ną iš es­mi­nių vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jų są­mo­nin­gu ma­ni­pu­lia­vi­mu duo­me­ni­mis. Jei­gu jūs tu­ri­te tai pa­tvir­ti­nan­čios in­for­ma­ci­jos, ma­lo­nė­ki­te kreip­tis į Ge­ne­ra­li­nę pro­ku­ra­tū­rą, nes tai yra bai­sus kal­ti­ni­mas vals­ty­bei.

PIRMININKĖ. Dar dvi re­pli­kos po bal­sa­vi­mo ir per­ei­si­me prie ki­to klau­si­mo. D. Ke­pe­nis, po to – L. Ku­ku­rai­tis.

D. KEPENIS (LVŽSF). Dė­ko­ju, Pir­mi­nin­ke. Aš nuo­šir­džiai svei­ki­nu bun­dan­čios Lie­tu­vos at­sto­vus mū­sų Sei­me ir no­riu taip pat pa­dė­ko­ti val­dan­čių­jų at­sto­vams, ku­rie tai taip pat su­pran­ta ir ku­rie la­bai bai­mi­na­si, kad, ne­duok Die­ve, vėl at­eis žmo­nės prie Sei­mo Va­sa­rio 16-ąją, vėl at­eis Ko­vo 11-ąją. O aš kvie­čiu vi­sus ko­vo 21 die­ną pa­lai­ky­ti val­dan­čių­jų idė­ją su­jung­ti Klai­pė­do­je li­go­ni­nes po uni­ver­si­te­to sto­gu ir ten įkur­ti tik­rą Lie­tu­vos svei­ka­tos cen­trą, imu­ni­te­to cen­trą, kad žmo­nės su­pras­tų, kad ne tik skie­pai yra vie­nin­te­lė prie­mo­nė, bet mes ga­li­me pa­kel­ti Lie­tu­vą gy­ven­ti svei­kai ir ne­bi­jo­ti ne tik pan­de­mi­jos, bet ir vi­sos vel­nia­vos. Ačiū.

PIRMININKĖ. L. Ku­ku­rai­tis.

L. KUKURAITIS (DFVL). Dė­ko­ju, Pir­mi­nin­ke. Ma­no gal­va, svar­biau­sia ži­nia, ku­rią mes tu­ri­me iš čia iš­si­neš­ti, kad tai nė­ra vak­se­rių ir an­ti­vak­se­rių ko­va. Tai nėra vak­se­rių ir an­ti­vak­se­rių kova. Tai, kas įvy­ko čia, ro­do, kad Sei­me mes ga­li­me ieš­ko­ti ki­tų spren­di­mų, ne­gu vie­na­ša­liš­kai nu­spręs­ti už tau­tą, už pro­fe­si­nes ben­druo­me­nes, ir tų spren­di­mų tu­rė­tų bū­ti ieš­ko­ma Sei­me. Mes ne kar­tą ban­dė­me kur­ti ko­misi­ją, ku­rio­je su­tel­kė­me skir­tin­gai mąs­tan­čius, ir su­si­tar­ki­me, nes čia yra Tau­tos at­sto­vy­bė. Tur­būt vi­si, spaus­da­mi šian­dien, tu­rė­jo­me abe­jo­nių, ar tin­ka­mai da­ro­me, kad spau­džia­me myg­tu­ką taip, kaip spau­džia­me? Tur­būt tu­rė­jo­me. Čia yra tai, dėl ko mes tu­ri­me su­si­tar­ti. Ir kvie­tė­me, ir nuo­lat kvie­si­me – leis­ki­me tau­tai su­si­tar­ti dėl ben­dros ko­vos prieš pan­de­mi­ją, o ne vie­na­ša­liš­kos vie­nos kryp­ties. Čia nė­ra vak­se­rių ir an­ti­vak­se­rių ko­va.

PIRMININKĖ. Ger­bia­mi ko­le­gos, siū­lau ne­be­tęs­ti šios dis­ku­si­jos. Vi­si pa­si­sa­kė.

Da­bar per­ei­ki­me prie ki­to klau­si­mo, nes tai yra dis­ku­si­ja be pa­bai­gos. Pra­šau su­pra­ti­mo.

 

11.03 val.

Pa­cien­tų tei­sių ir ža­los svei­ka­tai at­ly­gi­ni­mo įsta­ty­mo Nr. I-1562 24 ir 25 straips­nių pa­kei­ti­mo ir Įsta­ty­mo pa­pil­dy­mo 241 straips­niu įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-773(2) (priėmi­mo tęsinys)

 

Dar­bo­tvarkės 1-4 klau­si­mas – Pa­cien­tų tei­sių ir ža­los svei­ka­tai at­ly­gi­ni­mo įsta­ty­mo pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-773(2). Kvie­čiu ger­bia­mą Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to pra­ne­šė­ją L. Sluš­nį į tri­bū­ną.

Dėl 1 straips­nio mes jau ap­si­spren­dė­me, ta­čiau su­sto­jo­me prie 2 straips­nio. Tai yra pri­ėmi­mas pa­straips­niui. La­bai no­rė­siu pa­pra­šy­ti, kad bū­tų pri­sta­ty­ta pir­miau­sia ko­mi­te­to nuo­mo­nė dėl Tei­sės de­par­ta­men­to pa­sta­bos.

L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Pir­ma pa­sta­ba. Ko­mi­te­to nuo­mo­nė – pri­tar­ti.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Čia Tei­sės de­par­ta­men­to pa­sta­ba dėl 2 straips­nio. Ko­mi­te­tas jai pri­ta­rė.

L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Pri­ta­rė.

PIRMININKĖ. Taip pat yra gau­ta Sei­mo na­rių pa­tai­sa. No­rė­čiau kreip­tis į ger­bia­mus ko­le­gas. Kas no­rė­tų pri­sta­ty­ti? Ar tai bus R. Že­mai­tai­tis? Ne, jis kal­ba­si. I. Ka­čins­kai­tė-Ur­bo­nie­nė? Jos nė­ra. Re­mi­gi­jau, ar jūs no­rė­tu­mė­te pri­sta­ty­ti sa­vo pa­tai­są?

L. SLUŠNYS (TS-LKDF). A. Ši­rins­kie­nė.

PIRMININKĖ. Pra­šom pri­sta­ty­ti pa­tai­są, ku­rią tei­kia­te su ki­tais Sei­mo na­riais.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ačiū, ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, mū­sų pa­tai­sa yra su­si­ju­si su tuo, kad į Pa­cien­tų tei­sių ir ža­los svei­ka­tai at­ly­gi­ni­mo įsta­ty­mą bū­tų įtrauk­ta nuo­sta­ta, kad skie­pų, ku­riais yra skie­pi­ja­ma pa­gal ka­len­do­rių, ar­ba ki­taip vak­ci­nų, ir­gi bū­tų at­ly­gi­na­ma ža­la.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Ar yra 29 pa­lai­kan­tys šią pa­tai­są, kad ji bū­tų svars­to­ma? (Bal­sai sa­lė­je) Pabal­suo­ki­me. Yra. Tai­gi pra­šau pri­sta­ty­ti ko­mi­te­to nuo­mo­nę.

L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Ko­mi­te­to nuo­mo­nė – ne­pri­tar­ti ir ar­gu­men­tai, pa­grin­džian­tys nuo­mo­nę: Sei­mo na­rių pa­siū­ly­me ne­pa­teik­ta jo­kių ar­gu­men­tų dėl siū­lo­mo pa­kei­ti­mo rei­ka­lin­gu­mo ir šiuo me­tu nė­ra ap­lin­ky­bių, le­mian­čių bū­ti­ny­bę at­ly­gin­ti ža­lą, ku­rią le­mia sun­kius pa­da­ri­nius su­kė­lu­sios ne­pa­gei­dau­ja­mos re­ak­ci­jos į vak­ci­nas, įtrau­ktas į Lie­tu­vos Res­pub­li­kos vai­kų pro­fi­lak­ti­nių skie­pi­ji­mų ka­len­do­rių, pa­tvir­tin­tą Lie­tu­vos Res­pub­li­kos svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro 2018 m. rug­pjū­čio 29 d. įsa­ky­mu. Tre­čia: dėl už­kre­čia­mų­jų li­gų, nuo ku­rių skie­py­tis skir­tos ka­len­do­ri­nės vak­ci­nos, nė­ra pa­skelb­ta vals­ty­bės ly­gio eks­tre­ma­lio­ji si­tu­a­ci­ja ar ka­ran­ti­nas. To­dėl ser­ga­mu­mas šio­mis li­go­mis nė­ra di­de­lis, pa­ly­gi­nus su ser­ga­mu­mu COVID-19 li­ga. Tai­gi – ne­pri­tar­ti.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Mo­ty­vai dėl šios pa­tai­sos. I. Ka­čins­kai­tė-Ur­bo­nie­nė kal­ba už.

I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Ačiū, ger­bia­mo­ji Sei­mo Pir­mi­nin­ke. Aš tik­tai vi­sam Sei­mui pri­min­siu, kad gal­būt taip, tei­kė­jai ne­ga­lė­jo iš­dės­ty­ti ar­gu­men­tų, nes jie kaip ir la­bai aiš­kūs, ne­ga­lė­jo gal­būt jų tin­ka­mai pa­reng­ti dėl pa­pras­tos prie­žas­ties – dėl to, kad la­bai di­de­lė sku­ba yra šio­je se­si­jo­je ir tie­siog vi­siš­kai ne­pa­kan­ka lai­ko ko­ky­biš­kai pri­im­ti tei­sės ak­tus.

Ką no­riu pa­sa­ky­ti, kai mes svars­to­me ža­los dėl vak­ci­nų at­ly­gi­ni­mo įsta­ty­mo pro­jek­tą, tik­riau­siai tu­ri­me žvelg­ti pla­čiau, o ne tik taš­ki­niu bū­du, tai mums tik­rai ne kar­tą yra pri­mi­nę ger­bia­mi kon­ser­va­to­riai – jie sa­ky­da­vo, kad rei­kia žiū­rė­ti kom­plek­siš­kai ir įver­tin­ti įvai­rią nau­dą ir ža­lą. Šiuo at­ve­ju tik­rai ma­ny­ti­na, kad yra to­kių at­ve­jų ir jie yra la­bai pla­čiai nu­skam­bė­ję tiek teis­mi­nė­je prak­ti­ko­je, tiek ži­niask­lai­do­je, kai dėl tam tik­ros vak­ci­na­ci­jos vai­kų at­žvil­giu bu­vo įvai­rių pa­da­ri­nių. Sei­mas, pri­im­da­mas to­kį spren­di­mą, tik­riau­siai tu­rė­tų įver­tin­ti pla­čiau tą ža­lą, ku­ri at­si­ran­da dėl vak­ci­nų, o ne tik­tai dėl vie­nos ko­kios nors iš­skir­ti­nės vak­ci­nų rū­šies nuo vie­nos in­fek­ci­nės li­gos.

Tai­gi no­rė­tu­me, kad ta dis­ku­si­ja ir to­liau tęs­tų­si ir bū­tų ga­li­ma įver­tin­ti, ko­kius kaš­tus ga­li­mai pa­tir­tų vals­ty­bė, ins­ti­tu­ci­jos, ta­čiau tam, aiš­ku, ne­bu­vo lai­ko. Ka­dan­gi svars­to­mas toks svar­bus įsta­ty­mo pro­jek­tas, kar­tu su ko­le­go­mis pa­siū­lė­me, kad ir dėl ki­tų pri­myg­ti­nai re­ko­men­duo­ja­mų vak­ci­nų ža­la iš vals­ty­bės taip pat bū­tų at­ly­gi­na­ma.

PIRMININKĖ. Mo­ty­vai prieš – I. Ši­mo­ny­tė.

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). La­bai ačiū. Aš no­rė­čiau tru­pu­tį pri­min­ti, kaip šis pro­jek­tas at­si­ra­do. Ir ši­tas pro­jek­tas at­si­ra­do bū­tent ko­vi­do kon­teks­te, o ši­tą pa­pil­do­mą ža­los at­ly­gi­ni­mą bu­vo siū­lo­ma nu­ma­ty­ti dėl to, kad kai kas iš vie­šų kal­bė­to­jų ir to­liau už­si­spy­ru­siai va­da­lo­ja ter­mi­ną „eks­pe­ri­men­ti­nės“, kal­bėdami apie ko­vi­do vak­ci­nas, nors jos yra re­gist­ruo­tos ir tin­ka­mos nau­do­ti. Tai bu­vo jū­sų, ko­le­gos, pa­siū­ly­mas.

Vy­riau­sy­bė, skir­tin­gai nuo jū­sų, kuo jūs Vy­riau­sy­bę kal­ti­na­te, daž­niau­siai pa­tys da­ro­te, ge­ra­no­riš­kai įver­ti­no ši­tą pa­siū­ly­mą, pa­tei­kė re­dak­ci­nius pa­tiks­li­ni­mus ir iš prin­ci­po tam pro­jek­tui pri­ta­rė, nes taip pat bu­vo kal­ba­ma, kad jei­gu jau ku­rioms nors gru­pėms bū­tų nu­ma­ty­tas pri­va­lo­mas skie­pi­ji­mas, tuo­met ža­los at­ly­gi­ni­mo me­cha­niz­mas tu­rė­tų bū­ti pri­im­tas kar­tu. Da­bar jau pri­va­lo­mą­jį skie­pi­ji­mą­si Sei­mas pa­lai­do­jo, jau ši­tą pro­jek­tą svars­ty­da­mas pra­de­da svars­ty­ti ne tik­tai tai, dėl ko jis bu­vo įre­gist­ruo­tas, bet ir gal­vo­ti dar įvai­rių pa­ra­le­li­nių da­ly­kų.

Mie­li ko­le­gos, jei­gu jūs no­ri­te tą at­ski­rą klau­si­mą svars­ty­ti, re­gist­ruo­ki­te at­ski­rą pro­jek­tą, svars­ty­si­me ir sprę­si­me. Bet jei­gu mes kal­bė­jo­me apie šį pro­jek­tą, kaip apie ko­vi­do pro­jek­tą, ir bai­ki­me jį pri­im­ti kaip ko­vi­do pro­jek­tą, nes ant­raip Vy­riau­sy­bei jį pa­lai­ky­ti tik­rai bus la­bai sun­ku.

PIRMININKĖ. Mo­ty­vai iš­sa­ky­ti. Bal­suo­ja­me dėl pa­tai­sos, jai ko­mi­te­tas ne­pri­ta­rė.

Bal­sa­vo 121 Sei­mo na­rys: už – 61, prieš – 44, su­si­lai­kė 16. Pa­tai­sai pri­tar­ta. (Plo­ji­mai)

Ki­ta Tei­sės de­par­ta­men­to pa­sta­ba… Pra­šom, ger­bia­mas pra­ne­šė­jau. Pra­šom, tęs­ki­te.

L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Pa­gal 158 straips­nio, „Per­trau­kos įsta­ty­mo pro­jek­to pri­ėmi­mo me­tu“, 3 da­lį: „Jei­gu įsta­ty­mo pro­jek­to pri­ėmi­mo Sei­me me­tu ne­bu­vo pri­im­ti įsta­ty­mo prin­ci­pus ir san­da­rą le­mian­tys straips­niai, pra­ne­šė­jas iki svars­ty­mo Sei­mo po­sė­dy­je pa­bai­gos ga­li pa­siū­ly­ti ati­dė­ti pro­jek­tą tai­sy­ti.“ Aš pra­šau per­trau­kos iki po­sė­džio pa­bai­gos.

PIRMININKĖ. Tei­kiu bal­suo­ti, ar pri­ta­ria­me. I. Pa­kar­kly­tė dar no­rė­tų dėl ve­di­mo tvar­kos. Pra­šom.

I. PAKARKLYTĖ (LF). Dėl tech­ni­nės klai­dos ne­spė­jau bal­suo­ti per anks­tes­nį bal­sa­vi­mą, tai pra­šau per­bal­suo­ti. (Triukš­mas sa­lė­je)

PIRMININKĖ. Pra­šom ne­šauk­ti, aš ne­gir­džiu, ką sa­ko I. Pa­kar­kly­tė.

I. PAKARKLYTĖ (LF). Pra­šy­čiau per­bal­suo­ti, nes dėl tech­ni­nės klai­dos ne­spė­jau bal­suo­ti dėl anks­tes­nio klau­si­mo.

PIRMININKĖ. V. Alek­na.

V. ALEKNA (LSF). Per pra­ei­tą bal­sa­vi­mą ma­no bal­są lai­ky­ti prieš. (Šur­mu­lys sa­lė­je)

PIRMININKĖ. Pra­šom.

A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Aš taip pat bal­sa­vau prieš, bet ro­do tik re­gist­ra­ci­ją. No­rė­čiau, kad bū­tų už­re­gist­ruo­ta „prieš“.

PIRMININKĖ. Ger­bia­mi ko­le­gos, ka­dan­gi aš gir­džiu, ma­tau dau­giau nei du Sei­mo na­rius, pra­šan­čius per­bal­suo­ti… (Triukš­mas sa­lė­je) …ma­tau dau­giau nei du Sei­mo na­rius, pra­šan­čius per­bal­suo­ti, aš, nau­do­da­ma­si sa­vo, po­sė­džio pir­mi­nin­kės, tei­se, tei­kiu per­bal­suo­ti. (Bal­sai sa­lė­je) S. Skver­ne­lis. Pra­šom.

S. SKVERNELIS (DFVL). Ger­bia­mi ko­le­gos, jau yra ne pir­mas, ne ant­ras, ne tre­čias ir ne ket­vir­tas kar­tas. Jei­gu mes taip elg­si­mės, tai pa­da­ry­ki­te taip: bal­suo­ja­me ir per­bal­suo­ja­me tiek kar­tų, kiek jums bus nau­din­ga. Jei­gu to­kia po­zi­ci­ja yra, tai bal­suo­ki­te, bet bal­suo­ki­te tuo­met be mū­sų.

PIRMININKĖ. Ger­bia­mas ko­le­ga, pra­šom ne­ma­ni­pu­liuo­ti. Mes ma­tė­me tris Sei­mo na­rius, jie at­ėjo ir pa­sa­kė, kad jie ne­bal­suos. (Bal­sai sa­lė­je) R. Že­mai­tai­tis.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke, jūs la­bai tei­sin­gai ve­da­te po­sė­dį, tik su­kly­do­te vie­no­je vie­to­je. Ka­dan­gi klau­si­mas jau bu­vo pri­sta­ty­tas, po­sė­džio pir­mi­nin­kas ar­ba pra­ne­šė­jas pa­pra­šė per­trau­kos, tai mes esa­me pri­vers­ti bal­suo­ti dėl per­trau­kos. Jei­gu pir­ma bū­tų ne pa­pra­šy­ta per­trau­kos, o bū­tų ko­le­gos pa­pra­šę per­bal­suo­ti, jū­sų pra­šy­mas bū­tų tei­sė­tas ir tei­sin­gas.

PIRMININKĖ. Aš dar ne­tei­kiau bal­suo­ti dėl šio klau­si­mo.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke, leis­ki­te, aš pa­baig­siu. Klau­si­mas bu­vo jau pri­sta­ty­tas. Jūs tik­rai esa­te la­bai iš­min­tin­ga mo­te­ris, na, ne­da­ry­ki­te to­kių da­ly­kų, ne­da­ry­ki­te. Tik­rai ne­griau­ki­te to­kio sa­vo įvaiz­džio. Bal­suo­ja­me dėl per­trau­kos iki ki­to po­sė­džio, kaip pa­pra­šė Li­nas, po pie­tų su­si­ren­ka­me ir žiū­ri­me. Ne­da­ry­ki­te, aš jū­sų la­bai pra­šau. Ne­kir­šin­ki­te, mes ir taip esa­me vi­si su­si­py­kę ir su­si­ba­rę.

PIRMININKĖ. A. Nor­kie­nė.

A. NORKIENĖ (LVŽSF). Dė­ko­ju, ger­bia­ma po­sė­džio pir­mi­nin­ke, Sei­mo Pir­mi­nin­ke. Aš tik no­rė­čiau, kad tos emo­ci­jos tru­pu­tį nu­ges­tų. Iš­va­dų ren­gė­jas pa­pra­šė pa­gal 125 straips­nį per­t­rau­kos, ma­nau, tai yra tik­rai tei­sė­ta, mes tu­rė­tu­me da­bar bū­tent dėl to bal­suo­ti. Ačiū.

PIRMININKĖ. V. Fio­do­ro­vas.

V. FIODOROVAS (DPF). Ger­bia­ma Sei­mo Pir­mi­nin­ke, taip, jūs ne­pa­skel­bė­te bal­sa­vi­mo dėl per­trau­kos, bet vi­siems gir­dint pa­skel­bė­te, kad pa­tai­sa yra pri­im­ta. Tai­gi klau­si­mas tu­rė­tų bū­ti baig­tas ir tu­rė­tu­me bal­suo­ti dėl per­trau­kos.

O šiaip dėl to per­bal­sa­vi­mo. La­bai su­tin­ku su po­nu S. Skver­ne­liu, nes dar ne­at­si­me­nu šios ka­den­ci­jos per­bal­sa­vi­mo, kai bu­vo vie­no bal­so skir­tu­mas, to pra­šant opo­zi­ci­jai. Tai­gi ne vi­sais at­ve­jais rei­kia tai da­ry­ti.

PIRMININKĖ. Ger­bia­mas ko­le­ga, aš vi­sa­da, kai yra vie­no bal­so skir­tu­mas, tei­kiu per­bal­suo­ti. Ne­pri­klau­so nuo to, ar tai bus po­zi­ci­ja, ar opo­zi­ci­ja. Tai pir­mas da­ly­kas. (Bal­sai sa­lė­je)

Aš skel­biu 10 mi­nu­čių tech­ni­nę per­trau­ką. (Bal­sai sa­lė­je) Ga­li­ma. Po­sė­dį tę­si­me už 10 mi­nu­čių, 11 val. 25 min.

 

Per­trau­ka

 

PIRMININKĖ. Ger­bia­mi ko­le­gos, tę­sia­me po­sė­dį. Kvie­čiu už­im­ti vie­tas. Šiek tiek pa­si­aiš­ki­no­me tech­ni­nes de­ta­les. Tai­gi pir­miau­sia tu­ri­me ap­si­spręs­ti dėl 2 straips­nio ir vė­liau svar­s­ty­si­me pra­ne­šė­jo tei­sė­tą pra­šy­mą dėl Sta­tu­to. (Triukš­mas sa­lė­je) Ga­li­ma. Taip, yra. Mes tu­ri­me tvar­kin­gai ap­si­spręs­ti dėl 2 straips­nio, dėl pa­tai­sos iš nau­jo ne­bal­suo­si­me.

Dar dėl 2 straips­nio yra Tei­sės de­par­ta­men­to pa­sta­ba. Pra­šom, ger­bia­mas pra­ne­šė­jau, pri­sta­ty­ti, kaip ko­mi­te­tas ap­si­spren­dė dėl jos. (Bal­sai sa­lė­je: „Ne­ga­li­te.“) Pra­šom. Pra­šom, ger­bia­mas Li­nai.

L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Sei­mo kan­ce­lia­ri­jos Tei­sės de­par­ta­men­tui dėl 2 straips­nio pa­kei­ti­mo bu­vo nu­tar­ta pri­tar­ti Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­te.

PIRMININKĖ. Dė­kui. Da­bar R. Že­mai­tai­tis no­rė­tų pa­si­sa­ky­ti dėl ve­di­mo tvar­kos. Pra­šom.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Pir­mi­nin­ke, iš da­lies jūs bū­tu­mė­te tei­si, jei­gu bū­tų klau­si­mas su­si­jęs. Tei­sės de­par­ta­men­to pa­sta­ba nė­ra vi­siš­kai su­si­ju­si su pir­mu pa­siū­ly­mu, jam pri­ta­rė­me, to­dėl jūs ne­ga­li­te teik­ti. Jūs tu­rė­jo­te teik­ti bal­sa­vi­mą dėl per­trau­kos – jus įpa­rei­go­ja Sta­tu­tas. Jei Sta­tu­tas ki­taip įpa­rei­go­ja, koks Sta­tu­to straips­nis lei­džia per­ei­ti prie ki­to siū­ly­mo, ku­ris iš es­mės ne­kei­čia pro­jek­to es­mės? Tei­sės de­par­ta­men­to pa­siū­ly­mas ne­kei­čia įsta­ty­mo es­mės. Es­mę kei­tė pir­ma pa­tai­sa. Ga­li­ma da­ry­ti ki­taip, jei­gu kei­čia iš es­mės įsta­ty­mą. Kai kei­čia iš es­mės įsta­ty­mą, pra­ne­šė­jas pra­šo per­trau­kos. Sta­tu­te yra im­pe­ra­ty­viai nu­sta­ty­ta nuo­sta­ta. Im­pe­ra­ty­viai. Ji nė­ra dis­ku­tuo­ti­na, in­ter­pre­tuo­ti­na. Ji yra im­pe­ra­ty­viai pa­ra­šy­ta.

PIRMININKĖ. Ger­bia­mas ko­le­ga, aš per­skai­ty­siu Sta­tu­to straips­nį, ku­riuo va­do­vau­juo­si, o jūs ga­lė­si­te da­ry­ti sa­vo iš­va­das. Tai yra 158 straips­nis, 3 punk­tas: „Jei­gu įsta­ty­mo pro­jek­to pri­ėmi­mo Sei­me me­tu ne­bu­vo pri­im­ti įsta­ty­mo prin­ci­pus ir san­da­rą le­mian­tys straips­niai.“ Tai­gi mes pir­miau­sia tu­ri­me ap­si­spręs­ti dėl 2 straips­nio ir po to tę­si­me vi­są pro­ce­dū­rą.

Da­bar 2 straips­nis. Bal­suo­ja­me dėl jo. Kas pri­ta­ria­te 2 straips­niui, bal­suo­ja­te už, kas ma­no­te ki­taip, bal­suo­ja­te ki­taip. (Triukš­mas sa­lė­je)

R. Že­mai­tai­tis dėl ve­di­mo tvar­kos.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke, 2 da­lis 158 straips­nio jus įpa­rei­go­ja, jei­gu iš es­mės kei­čia­si įsta­ty­mo es­mė per svars­ty­mą, po svars­ty­mo. Iš es­mės Tei­sės de­par­ta­men­to pa­sta­ba ne­kei­čia es­mės, tik nu­sta­to teis­min­gu­mą, o pir­ma pa­tai­sa kei­tė. Tai jūs tu­rė­jo­te, bal­sa­vi­mas…

PIRMININKĖ. Ger­bia­mas ko­le­ga!

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Pa­lau­ki­te! Pir­mas pra­šy­mas bu­vo bal­suo­ti dėl per­trau­kos, to pa­pra­šė L. Sluš­nys. Bai­ki­te ši­taip iš­si­dir­bi­nė­ti ir sa­vo mi­li­ci­nės vals­ty­bės prin­ci­pą nau­do­ti.

PIRMININKĖ. Ger­bia­mas ko­le­ga, mes tu­ri­me ap­si­spręs­ti dėl vi­so straips­nio. Taip pa­ra­šy­ta Sta­tu­te.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ne­rei­kia dėl vi­so.

PIRMININKĖ. Tai yra Sta­tu­to nuo­sta­ta.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke! Ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke!

PIRMININKĖ. Bai­gia­me šią dis­ku­si­ją.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ko­dėl bai­gia­te dis­ku­si­ją? Kas jūs čia, KGB rū­mai esa­te?

PIRMININKĖ. Aš dar kar­tą for­mu­luo­ju bal­sa­vi­mo es­mę.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Kas čia pas jus vyks­ta?

PIRMININKĖ. Mes ap­si­spren­džia­me dėl 2 straips­nio.

R. ŽEMAITAITIS (LRF). Aš su­pran­tu, kad gal Šiau­liuo­se KGB…

PIRMININKĖ. Krei­piuo­si į vi­sus ko­le­gas ir iš opo­zi­ci­jos, mes bal­suo­ja­me dėl 2 straips­nio, kaip mus ir įpa­rei­go­ja Sta­tu­tas. Ap­si­spręs­ki­me bal­suo­da­mi dėl 2 straips­nio.

L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Mes tu­ri­me bal­suo­ti. Dėl straips­nio, ne dėl pa­tai­sos.

PIRMININKĖ. Dėl 2 straips­nio bal­suo­ja­me.

L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Dėl vi­so straips­nio.

PIRMININKĖ. Bal­suo­ja­me. Kas pri­ta­ria­te 2 straips­niui, bal­suo­ja­te už, kas ma­no­te ki­taip, bal­suo­ja­te ki­taip. (Bal­sai sa­lė­je)

Bal­sa­vo 113: už – 47, prieš – 57, su­si­lai­kė 9. Tai­gi straips­niui ne­pri­tar­ta.

Da­bar tu­ri­me ap­si­spręs­ti dėl L. Sluš­nio pra­šy­mo, iš es­mės pa­si­kei­tus pro­jek­to es­mei, grą­žin­ti šį pro­jek­tą į ko­mi­te­tą. Bal­suo­ja­me.

Bal­sa­vo 121: už – 69, prieš – 42, su­si­lai­kė 10. Pro­ce­dū­ra bus kar­to­ja­ma ko­mi­te­te. Vis­kas, klau­si­mas baig­tas.

Da­bar re­pli­kos po bal­sa­vi­mo. At­ro­do, pir­mas prie mik­ro­fo­no bu­vo A. Ne­kro­šius. Pra­šom.

A. NEKROŠIUS (LVŽSF). Dė­ko­ju, Sei­mo Pir­mi­nin­ke. Aš no­rė­čiau tie­siog gal šiek tiek iš­sa­mes­nio pa­aiš­ki­ni­mo, kaip yra vyk­do­mas bal­sa­vi­mas, kai pa­pra­šo­ma per­trau­kos įvai­riais klau­si­mais. Aš įsi­vaiz­duo­ju, at­ei­ty­je bus frak­ci­jų var­du įvai­rių pra­šy­mų dėl per­trau­kos, tar­ki­me, iki ki­to po­sė­džio. Ar mes to­liau tę­si­me klau­si­mo svars­ty­mą ir tik ka­da nors bal­suo­si­me? Pa­aiš­kin­ki­te man, kaip vyk­do­ma pro­ce­dū­ra pa­gal Sta­tu­tą. Ačiū.

PIRMININKĖ. Ger­bia­mas ko­le­ga, jei šian­die­nos pir­mi­nin­ka­vi­mas jums ke­lia klau­si­mų, jūs pui­kiai ži­no­te, ko­kios pro­ce­dū­ros yra Sei­me. La­bai kvie­čiu jo­mis pa­si­nau­do­ti.

R. Ta­ma­šu­nie­nė.

R. TAMAŠUNIENĖ (LRF). Ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke, aš kvie­čiu jus pa­si­nau­do­ti ta ga­li­my­be ir pa­čiai kreip­tis į Eti­kos ir pro­ce­dū­rų ko­mi­si­ją, nes tik­rai ne­at­ro­do skaid­riai suor­ga­ni­zuo­tas čia šis pro­ce­sas ir tik­rai pai­nu, gal­būt ir jūs su­si­pai­nio­jo­te. To­kia si­tu­a­ci­ja, kai pats pra­ne­šė­jas pa­pra­šė, dar ne­bai­gus svars­ty­ti straips­nio, per­trau­kos. Tai tu­rė­tu­me su­lauk­ti Eti­kos ir pro­ce­dū­rų ko­mi­si­jos iš­aiš­ki­ni­mo. Man at­ro­do, kad jei Pir­mi­nin­kė tie­siog žo­džiu pa­sa­kys, ko­mi­si­ja gaus įpa­rei­go­ji­mą ir at­ei­ty­je ži­no­si­me, kaip to­kio­se si­tu­a­ci­jo­se vi­siems elg­tis.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. M. Ma­jaus­kas.

M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, ger­bia­ma Pir­mi­nin­ke. Mie­li ko­le­gos, pa­si­žiū­rė­ki­me vi­są chro­no­lo­gi­ją.

Jūs pa­tei­kė­te įsta­ty­mo pro­jek­tą, ku­ris vė­liau bu­vo su­de­rin­tas su Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja. Ko­mi­te­tai jam pri­ta­rė ir val­dan­čio­ji dau­gu­ma bu­vo pa­si­ruo­šu­si jį pri­im­ti. Vė­liau jūs pa­tei­kė­te siū­ly­mą, ku­ris ne­bu­vo su­de­rin­tas su Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja, ir val­dan­čio­ji dau­gu­ma bal­sa­vo prieš šį siū­ly­mą. Jūs lai­mė­jo­te bal­sa­vi­mą vie­nu bal­su. Da­lis mū­sų ko­le­gų at­si­sto­jo prie šo­ni­nio mik­ro­fo­no, kaip daž­nai nu­tin­ka, ir pa­sa­kė, kad jų bal­sas bu­vo įskai­ty­tas ki­taip, nei gal­būt jie no­rė­jo: ne­su­spė­jo bal­suo­ti, kaž­kas su­kly­do. Mes no­rė­jo­me per­bal­suo­ti, jūs ne­su­ti­ko­te ir sa­kė­te, kad at­si­sto­si­te ir iš­ei­si­te iš sa­lės. Val­dan­čio­ji dau­gu­ma, gerb­da­ma jū­sų po­zi­ci­ją, sa­ko – ge­rai. Skir­tin­gai, nei iki šiol bu­vo, ir šio­je ka­den­ci­jo­je, ir anks­tes­nė­se ka­den­ci­jo­se, sa­ko – ge­rai, ne­per­bal­suo­ja­me ir ei­na­me pa­gal Sta­tu­tą taip, kaip ger­bia­mas R. Že­mai­tai­tis sa­kė. Pra­ne­šė­jui pa­pra­šius per­trau­kos, bu­vo bal­suo­ja­ma dėl per­trau­kos.

Bal­sa­vi­mas dėl per­trau­kos įvyks­ta ta­da, kai pri­ėmi­mo sta­di­jo­je pa­gal Sta­tu­to 158 straips­nio 3 da­lį ne­pri­ėmus straips­nių, le­mian­čių įsta­ty­mo pa­kei­ti­mo pro­jek­te nu­ma­ty­tus da­ly­kus, yra ga­li­my­bė pra­ne­šė­jui pra­šy­ti per­trau­kos. To­dėl pir­ma bu­vo bal­suo­ja­ma dėl straips­nio. Straips­nis ne­bu­vo pri­im­tas. Tuo­met įsi­jun­gia 158 straips­nio 3 da­lis ir yra bal­suo­ja­ma. Ta­da įsi­jun­gia 4 da­lis: jei­gu Sei­mas šį pa­siū­ly­mą pri­ima, pro­ce­dū­ra yra kar­to­ja­ma nuo įsta­ty­mo pro­jek­to svar­sty­mo pa­grin­di­nia­me ko­mi­te­te.

Ger­bia­mi ko­le­gos, vis­kas bu­vo ir pa­gal jū­sų no­rą, ir pa­gal Sei­mo sta­tu­tą. Aš pra­šau ko­le­giš­kai dirb­ti to­liau.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Ger­bia­mas Ar­tū­rai Skar­džiau, gal mes ga­li­me ne­be­tęs­ti šios dis­ku­si­jos? Trum­pai.

A. SKARDŽIUS (DPF). Ger­bia­mie­ji, aš tie­siog siū­lau val­dan­tie­siems iš­jung­ti bul­do­ze­rį ir keis­ti prak­ti­ką bal­suo­ti iki lai­min­gos pa­bai­gos. Tai tik­rai gar­bės ne­da­ro par­la­men­tui. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Šis klau­si­mas ap­svars­ty­tas.

 

11.35 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl ka­riams eks­tre­ma­lio­sios si­tu­a­ci­jos at­ve­ju su­teik­tų tei­sių suteiki­mo truk­mės pra­tę­si­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP-1274(2) (pri­ėmi­mo tęsinys)

 

Dar­bo­tvarkės 1-6.1 klau­si­mas, pro­jek­tas Nr. XIVP-1056. At­si­pra­šau, tai yra 1-5 klau­si­mas – Sei­mo nu­ta­ri­mo dėl ka­rių eks­tre­ma­lios si­tu­a­ci­jos at­ve­ju pro­jek­tas Nr. XIVP-1274(2). Pri­ėmi­mo sta­di­ja. Bal­suo­ja­me. To­liau po­sė­džiui pir­mi­nin­kaus J. Raz­ma.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

PIRMININKAS (J. RAZMA, TS-LKDF). Bal­sa­vo 117: už – 117, prieš nė­ra, su­si­lai­kiu­sių nė­ra. Sei­mo nu­ta­ri­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

11.36 val.

Ap­sau­gos nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je įsta­ty­mo Nr. XI-1425 pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1056(3) (svars­ty­mo tę­si­nys)

 

Da­bar im­si­mės pro­jek­to, dėl ku­rio gau­sy­bė pa­siū­ly­mų. Tai Ap­sau­gos nuo smur­to ar­ti­moje ap­lin­ko­je įsta­ty­mo pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo projektas. Kvie­čiu į tri­bū­ną ko­mi­te­to įga­lio­tą pra­ne­šė­ją T. V. Ras­ke­vi­čių. Ban­dy­ki­me ati­džiai pa­gal su­ves­ti­nį pro­jek­tą nag­ri­nė­ti pa­tai­sas ir pa­siūly­mus. Pir­miau­sia 1 straips­nis. Pir­mo­ji V. Alek­nai­tės ir A. Ažu­ba­lio pa­tai­sa. Pra­šau au­to­rių pa­teik­ti.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ger­bia­mi ko­le­gos, šis įsta­ty­mas yra skir­tas ap­sau­go­ti as­me­nis nuo bet ko­kio smur­to. Svars­ty­mo me­tu bu­vo pa­brėž­ta sta­tis­tiš­kai, kad ne­pro­por­cin­gai daž­nai nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je nu­ken­čia mo­te­rys ir tai at­si­spin­di įsta­ty­mo 1 straips­nio 2 da­ly­je.

Ta­čiau dar pa­pil­do­mai Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­tas įra­šė są­vo­ką „įskai­tant smur­tą ly­ties pa­grin­du“. Tą są­vo­ką kar­to­ja daug kur, ta­čiau tai yra, de­ja, ide­o­lo­gi­nė są­vo­ka, ku­ri su­po­nuo­ja, kad mo­te­rys pa­ti­ria smur­tą dėl to, kad yra mo­te­rys. Iš to iš­ei­tų, kad mo­te­riai gy­ven­ti su vy­ru bet ku­riuo at­ve­ju yra di­džiu­lė grės­mė. Bū­tų ga­li­ma pa­gal­vo­ti, kad jei­gu mo­te­ris gy­vens su mo­te­ri­mi, tai grės­mės ne­bus.

Tai yra ne­lo­giš­ka ir tik­rai aš siū­ly­čiau nei­ti tuo ke­liu. Tai yra klai­din­ga me­to­do­lo­gi­nė prie­lai­da, iš ku­rios tik­rai tei­sin­gų iš­va­dų ne­pa­da­ry­si­me. Aš ma­nau, kad ši įves­ta są­vo­ka, ku­ri ga­li mus čia su­prie­šin­ti ir kel­ti grės­mę vi­sam įsta­ty­mui, tie­siog pro­fi­lak­tiš­kai tu­rė­tų bū­ti iš­brauk­ta. Ta­da daug ma­žiau bus čia su­si­prie­ši­ni­mo. To­dėl aš ir siū­lau ją iš­brauk­ti ir su­si­telk­ti į da­ly­ki­nes šio įsta­ty­mo sa­vy­bes. Ačiū.

PIRMININKAS. Iš­klau­sy­si­me ko­mi­te­to po­zi­ci­ją. Tuoj įjung­si­me, pa­lau­ki­te. Pra­šom.

T. V. RASKEVIČIUS (LF). Ačiū. Dė­ko­ju, ger­bia­mas pir­mi­nin­ke. Ko­mi­te­to po­zi­ci­ja yra šiam pa­siū­ly­mui ne­pri­tar­ti. Ka­dan­gi ana­lo­giš­kas pa­siū­ly­mas yra tei­kia­mas ir dėl dau­ge­lio ki­tų straips­nių, aš dėl šio pir­mą kar­tą tie­siog pa­teik­siu iš­sa­mų ko­mi­te­to pa­aiš­ki­ni­mą, ko­dėl siū­lo­ma ne­pri­tar­ti, o dėl ki­tų pa­siū­ly­mų bus jau šiek tiek kon­kre­tes­nis ir trum­pes­nis.

Skaid­rė­je ma­to­te In­for­ma­ti­kos ir ry­šių de­par­ta­men­to prie Vi­daus rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos duo­me­nis, tai yra ofi­cia­lią Lie­tu­vos Res­pub­li­kos sta­tis­ti­ką. 2016 me­tais nu­ken­tė­ju­sių nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je mo­te­rų bu­vo 80 % tarp vi­sų nu­ken­tė­ju­sių, 2017 me­tais – 77 %, 2018 me­tais – 78 %, 2019 me­tais – 77 %, 2020 me­tais – vėl 77 %.

At­si­žvel­giant į tai, kad Lie­tu­vo­je aš­tuo­nios iš de­šim­ties nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je nu­ken­tė­ju­sių as­me­nų yra mo­te­rys, ga­li­ma vie­na­reikš­miš­kai teig­ti, jog di­džio­ji da­lis (ne vi­sas) smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je yra smur­tas ly­ties pa­grin­du. Tai yra smur­tas, ku­rį ne­pro­por­cin­gai daž­nai pa­ti­ria mo­te­rys. Smur­tas ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je įgau­na sun­kių, tai yra ne tik fi­zi­nei ir psi­chi­nei svei­ka­tai bei gy­vy­bei pa­vo­jin­gų for­mų, kai yra tai­ko­mi pri­vers­ti­nės ga­lios ir kon­tro­lės me­cha­niz­mai. Šie me­cha­niz­mai daž­nai yra su­si­ję ir su smur­to pa­vo­jų pa­ti­rian­čio ar nuo smur­to nu­ken­tė­ju­sio as­mens ly­ti­mi. Sie­kiant veiks­min­gai spręs­ti smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je pro­ble­mą bū­ti­na įver­tin­ti, kad smur­tas ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je daž­nai yra są­ly­go­ja­mas su ly­ti­mi su­si­ju­sių lū­kes­čių ir el­ge­sio nor­mų mū­sų vi­suo­me­nė­je. Tik tai­kant tiks­lin­gas ir kon­kre­čių gru­pių si­tu­a­ci­ją at­lie­pian­čias prie­mo­nes ga­li­ma įveik­ti smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je prie­žas­tis, užuot nuo­lat ko­vo­jus su šio reiš­ki­nio pa­sek­mė­mis. Bū­tent dėl to yra tiks­lin­ga smur­to ly­ties pa­grin­du są­vo­ką įtvir­tin­ti įsta­ty­mo lyg­me­niu ir nu­ma­ty­ti kon­kre­čias prie­mo­nes, at­lie­pian­čias smur­to pa­grin­do spe­ci­fi­ką.

Taip pat no­rė­čiau at­kreip­ti ger­bia­mų Sei­mo na­rių dė­me­sį, kad smur­to, ly­ties są­vo­kos nė­ra Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­to iš­ra­di­mas. Svars­tant šį įsta­ty­mo pro­jek­tą bu­vo gau­ti pa­siū­ly­mai iš įvai­rių su­in­te­re­suo­tų eks­per­ti­nių ir ne­vy­riau­sy­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų, to­kių kaip Lie­tu­vos žmo­gaus tei­sių cen­tras, Ly­gių ga­li­my­bių plėt­ros cen­tras, Vil­niaus mo­te­rų na­mai, Ly­gių ga­li­my­bių kon­tro­lie­riaus tar­ny­ba. Tai vi­sų pir­ma yra tos or­ga­ni­za­ci­jos, ku­rios dir­ba su nu­ken­tė­ju­siais nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je as­me­ni­mis ir iš tie­sų ži­no tą si­tu­a­ci­ją iš pir­mų lū­pų. Tai­gi, jei­gu mes re­mia­mės eks­per­tų liu­di­ji­mais pri­im­da­mi ki­tus tei­sės ak­tus, bū­tų la­bai pui­ku, jei­gu da­ry­tu­me tą pa­tį. Taip pat pa­siū­ly­mą dėl są­vo­kos „smur­tas ly­ties pa­grin­du“ įve­di­mo į įsta­ty­mo pro­jek­tą svars­tant įsta­ty­mo pro­jek­tą tei­kė ir Sei­mo sa­vi­žu­dy­bių ir smur­to pre­ven­ci­jos ko­mi­si­ja.

PIRMININKAS. Aš tik at­ei­ty ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko pra­šy­siu kaip nors la­bai kon­cen­truo­tai ko­mi­te­to po­zi­ci­jos es­mę pa­sa­ky­ti, nes la­bai il­gai už­truk­si­me, jei­gu kiek­vie­ną pa­siū­ly­mą jūs to­kia truk­me ko­men­tuo­si­te. Da­bar mo­ty­vai dėl pa­siū­ly­mo. Prieš kal­ba M. Da­nie­lė.

M. DANIELĖ (LF). Bo­ba iš ra­tų, ra­tams leng­viau – sa­ko­ma liau­dy­je. Tai iš tik­rų­jų ši są­vo­ka at­si­du­ria įsta­ty­me tam, kad ir įsta­ty­miš­kai, ir sa­vo gal­vo­se mes pa­ga­liau įsi­sa­vin­tu­me, kad mer­gai­tės ir mo­te­rys smur­tą, tai yra ver­ba­li­nį, žo­di­nį, psi­cho­lo­gi­nį, fi­zi­nį, sek­su­a­li­nį smur­tą, pa­ti­ria kar­tais, de­šim­ti­mis kar­tų dau­giau ir daž­niau­siai, de­ja, dėl to, kad tai yra lai­ko­ma nor­ma­lu, nes yra smur­tau­ja­ma prieš mo­te­rį ir mer­gai­tę. Tai to­kia yra ši­tos są­vo­kos es­mė ir įtvir­ti­ni­mas įsta­ty­me ir ti­kiuo­si, po to vi­suo­me­nė­je ir žmo­nių gal­vo­se.

Tur­būt yra svar­bu pa­brėž­ti, kad įsta­ty­mas ­duo­da to­ną vi­suo­me­nei ir to­dėl ši­ta są­vo­ka nė­ra su­si­ju­si su to­kias net sek­su­a­li­nes fan­ta­zi­jas kar­tais pri­me­nan­čiais ar­gu­men­tais prieš, kaip čia da­bar vi­si keis ly­tį ar­ba rei­ka­laus ko­kių nors sa­vo ly­čiai ne­pri­klau­san­čių tei­sių. Taip nė­ra. Ne­nu­ei­ki­me į ar­gu­men­tus, ku­rie yra ne tik kad ne­lo­giš­ki, bet ir ab­sur­diš­ki. Kal­bė­ki­me apie tai, kad mo­te­rys ir mer­gai­tės pa­ti­ria smur­tą ir kad tai yra lai­ko­ma nor­ma, o ne tu­ri taip bū­ti ir ne­ga­li taip bū­ti de­mo­kra­tinėje vi­suo­me­nė­je.

PIRMININKAS. Už pa­siū­ly­mą pa­si­sa­ko A. Ažu­ba­lis.

A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Ko­le­gos, tik­ro­vė ro­do, kad di­des­nę ri­zi­ką pa­tir­ti smur­tą ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je tu­ri sil­pnes­nis part­ne­ris, ne­pri­klau­so­mai nuo jo ly­ties, vi­suo­me­nės lū­kes­čių, so­cia­li­nių nor­mų. Taip, mo­te­rys smur­tą sta­tis­tiš­kai pa­ti­ria daž­niau, nes po­ro­je daž­niau­siai jos yra fi­ziš­kai sil­pnes­nė pu­sė, ki­taip ta­riant, smur­tas ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je yra ne ly­tims bū­din­gų vaid­me­nų ar vi­suo­me­nės lū­kes­čių (šiaip jau vi­suo­me­nės lū­kes­tis, kad bū­tų ma­žiau smur­to), bet pik­tnau­džia­vi­mo ga­lia, fi­zi­ne, eko­no­mi­ne, psi­cho­lo­gi­ne, pro­ble­ma.

Smur­to ly­ties pa­grin­du są­vo­ka rep­re­zen­tuo­ja tarp šiuo­lai­ki­nių kai­rių­jų pro­gre­sy­vis­tų po­pu­lia­rią ta­pa­ty­bės po­li­ti­kos ide­o­lo­gi­ją. Kaip ra­šo­ma Stan­for­do fi­lo­so­fi­jos en­cik­lo­pe­di­jo­je, ta­pa­ty­bės po­li­ti­ka yra glau­džiai su­si­ju­si su idė­ja, kad kai ku­rios so­cia­li­nės gru­pės yra en­gia­mos dėl jų ta­pa­ty­bės. Ne­rei­kia itin di­de­lio pa­sta­bu­mo, kad pa­ste­bė­tu­me šios ide­o­lo­gi­jos mark­sis­ti­nius ge­nus, tik mark­sis­ti­nė-le­ni­nis­ti­nė dar­bi­nin­kų ir ka­pi­ta­lis­tų kla­sių ko­vos nuo­sta­ta šiuo at­ve­ju pa­kei­čia iš­nau­do­to­jų vy­rų ir iš­nau­do­ja­mų mo­te­rų so­cia­li­nių gru­pių nuo­sta­tą, pa­ra­dig­mą. Tai­gi, va­do­vau­jan­tis šia ide­o­lo­gi­ne nuo­sta­ta, vy­ras smur­tau­ja ne to­dėl, kad jam trūks­ta mo­ra­li­nio jaut­ru­mo, em­pa­ti­jos ar kad al­ko­ho­lis bei ki­ti svai­ga­lai su­nai­ki­no jo so­cia­li­nį pa­do­ru­mą, bet to­dėl, kad jis yra iš­nau­do­to­jų kla­sės at­sto­vas ir taip sten­gia­si iš­sau­go­ti sa­vo kla­sės do­mi­na­vi­mą.

Po­nai, kon­tro­ver­siš­kos Stam­bu­lo kon­ven­ci­jos iš­pa­ži­nė­jai šia pa­tai­sa ban­do ei­ti pro už­pa­ka­li­nes du­ris su šiuo įsta­ty­mu. Tai­gi, ko­le­gos, ku­rie ne­pri­ta­ria­te Stam­bu­lo kon­ven­ci­jai, siū­lau la­bai ra­miai…

PIRMININKAS. Lai­kas!

A. AŽUBALIS (TS-LKDF). …pri­tar­ti ši­tai mū­sų pa­tai­sai, tai yra iš­brauk­ti.

PIRMININKAS. Bal­suo­si­me dėl šio pa­siū­ly­mo. Bal­suo­ja­me dėl V. Alek­nai­tės-Ab­ra­mi­kie­nės pa­siū­ly­mo.

Už – 54, prieš – 35, su­si­lai­kė 17. Pa­siū­ly­mui pri­tar­ta. (Plo­ji­mai)

To­liau. (Bal­sai sa­lė­je) Re­pli­koms ne­su­teik­siu, nes ir taip vir­ši­ja­me lai­ką. Aš tu­riu to­kią tei­sę ir ja pa­si­nau­do­siu. Nie­kam ne­su­teik­siu.

To­liau 2 straips­nis, kaip tik P. Gra­žu­lio pa­siū­ly­mas. Jis ga­lės iš­sa­ky­ti vis­ką, ką no­ri. Pra­šom.

P. GRAŽULIS (LRF). Ger­bia­mi Sei­mo na­riai, yra ma­no pa­siū­ly­mas pa­tiks­lin­ti, iš ar­ti­mos ap­lin­kos iš­brauk­ti są­vo­ką „part­ne­rys­tė“. Tuo la­biau kad įsta­ty­me ar­ti­ma ap­lin­ka api­brė­žia­ma kaip ap­lin­ka, ku­rią su­da­ro as­me­nys, sie­ja­mi part­ne­rys­tės ry­šiais. Kon­sti­tu­ci­jos 38 straips­nis ne­nu­ma­to šei­mos (ar­ti­mos ap­lin­kos) su­da­ry­mo part­ne­rys­tės pa­grin­du. Kon­sti­tu­ci­jos 38 straips­nio 4 da­lis vie­na­reikš­miš­kai nu­sta­to, kad vals­ty­bė re­gist­ruo­ja tik vy­ro ir mo­ters san­tuo­ką.

Part­ne­rys­tės įsta­ty­mas nė­ra pri­im­tas, Kon­sti­tu­ci­ja ne­pa­keis­ta. Ne­pri­ėmus Part­ne­rys­tės įsta­ty­mo, nė­ra pa­grin­do šia­me įsta­ty­me įtvir­tin­ti ar­ti­mą ap­lin­ką kaip sie­ja­mą part­ne­rys­tės ry­šiais. Be ki­ta ko, ši­ta­me įsta­ty­me part­ne­rys­tės nuo­sta­ta yra api­brėž­ta taip: „taip pat as­me­nys, kar­tu gy­ve­nan­tys ir tvar­kan­tys ben­drą ūkį“. Ji visiškai ten­ki­na kar­tu gy­ve­nan­čius vie­nos ar skir­tin­gų ly­čių as­me­nis. To­dėl aš pra­šau jū­sų pri­tar­ti ma­no pa­siū­ly­mui ir į įsta­ty­mo nuo­sta­tas ne­ra­šy­ti to­kių žo­džių (part­ne­rys­tės), ku­rie nė­ra įtei­sin­ti Lie­tu­vos įsta­ty­mų lei­dy­bo­je.

PIRMININKAS. Ko­kia ko­mi­te­to iš­va­da dėl šio pa­siū­ly­mo?

T. V. RASKEVIČIUS (LF). Ko­mi­te­tas ap­si­spren­dė pa­siū­ly­mui ne­pri­tar­ti. Ko­mi­te­tas at­krei­pia dė­me­sį, kad įsta­ty­mas yra Smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je pre­ven­ci­jos įsta­ty­mas, o ne Smur­to šei­mo­je pre­ven­ci­jos įsta­ty­mas. Sie­kiant efek­ty­vios smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je pa­vo­jų ir smur­tą ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je pa­ti­rian­čių as­me­nų ap­sau­gos, Ap­sau­gos nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je įsta­ty­me ar­ti­mą ap­lin­ką bū­ti­na api­brėž­ti kaip kuo pla­tes­nį ry­šių spek­trą, į jį įtrau­kiant tiek re­gist­ruo­tus, tiek ne­re­gist­ruo­tus, tai yra fak­ti­nės part­ne­rys­tės san­ty­kius, ar­ba, ki­taip ta­riant, su­gy­ve­ni­mo san­ty­kius.

PIRMININKAS. Mo­ty­vai dėl pa­siū­ly­mo. D. Ke­pe­nis – už.

D. KEPENIS (LVŽSF). Dė­ko­ju, pir­mi­nin­ke. Aš tik­rai pri­ta­riu toms min­tims, ku­rias iš­dės­tė ger­bia­mie­ji kon­ser­va­to­rių at­sto­vai, V. Alek­nai­tė-Ab­ra­mi­kie­nė ir ko­le­gos. To­kios są­vo­kos, ku­rias mes įra­šė­me, „ly­ties pa­grin­du“ ar­ba „part­ne­rys­tė“, pa­im­tos iš Stam­bu­lo kon­ven­ci­jos ir tai yra ne kas ki­ta kaip Over­to­no lan­gas. Kam ne­aiš­ku, kas yra Over­to­no lan­gas, tai yra ki­tas pa­sa­ky­mas – Tro­jos ar­klys. Mes da­bar tu­ri­me to­kį Tro­jos ar­klį, ku­riuo tie žmo­nės, ku­rie tai da­ro, pa­tei­sins sa­vo už­sa­ko­vų, ku­rie gy­ve­na ne Lie­tu­vo­je, lū­kes­čius, nes tai yra da­lis tos nau­jo­sios pa­sau­li­nės tvar­kos, ku­rią jie da­bar va­ro per pan­de­mi­ją, per skait­me­ni­za­ci­ją, per ža­li­ą­jį kur­są. Čia yra iš tos se­ri­jos. Aš vi­siems lin­kiu ne­pa­si­duo­ti tai įta­kai, ne­ži­nia kie­no iš glo­ba­lis­ti­nio val­dy­mo pa­sau­lio, ir pa­lai­ky­ti P. Gra­žu­lio pa­siū­ly­mą ne­įra­šy­ti prie šios smur­to są­vo­kos to­kių da­ly­kų. Ačiū.

PIRMININKAS. K. Ma­siu­lis – prieš.

K. MASIULIS (TS-LKDF). Ko­le­gos, kar­tu gy­ve­nan­tys ne­su­si­tuo­kę as­me­nys – to­kių da­bar yra be­veik pu­sė. Ir aš čia tu­riu ome­ny­je vy­rą ir mo­te­rį, ne­bū­ti­nai vy­rą ir vy­rą ar mo­te­rį ir mo­te­rį, bet daž­niau­siai vy­rą ir mo­te­rį. P. Gra­žu­lis vai­ko su­lau­kė ir­gi tur­būt ne­su­si­tuo­kęs. Bet ten, aiš­ku, to­kio­je si­tu­a­ci­jo­je to smur­to ne­ga­li bū­ti, nes ne­su­si­tuo­kęs ir ne ar­ti­ma ap­lin­ka bū­tų. Čia ga­li­ma tą mo­te­rį muš­ti ar dar kaž­kaip.

Kar­tu gy­ve­nan­tys – tai yra fak­ti­nė ap­lin­ky­bė. Da­bar yra pil­na to­kių fak­ti­nių ap­lin­ky­bių. Ko­dėl rei­kia iš­brauk­ti iš įsta­ty­mo? Tik­rai ab­sur­diš­kas rei­ka­la­vi­mas. Gal čia Pet­ras pa­gal sa­vo pa­tir­tį? (Bal­sai sa­lė­je)

PIRMININKAS. Bal­suo­ja­me dėl pa­siū­ly­mo, po to bus. (Bal­sai sa­lė­je) Bal­suo­ja­me dėl P. Gra­žu­lio pa­siū­ly­mo. (Bal­sai sa­lė­je)

Už – 28, prieš – 53, su­si­lai­kė 25. Pa­siū­ly­mui ne­pri­tar­ta. Sei­mo Pir­mi­nin­kė ir be ma­no lei­di­mo tu­ri tei­sę kal­bė­ti. Su­tei­kiu žo­dį Sei­mo Pir­mi­nin­kei.

V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dė­ko­ju, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Aš no­rė­čiau re­pli­kuo­ti D. Ke­pe­niui, o jis, aiš­ku, yra meist­ras vis­ką į vie­ną ko­šę su­mes­ti – ir ža­li­ą­jį kur­są, ir part­ne­rys­tę. Ži­no­ki­te, kad part­ne­rys­tė yra ne iš Stam­bu­lo kon­ven­ci­jos – ji Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Ci­vi­li­nia­me ko­dek­se yra jau 20 me­tų. Pa­skai­ty­ki­te jį.

PIRMININKAS. Dėl var­do pa­mi­nė­ji­mo nė­ra prie­vo­lės bū­ti­nai leis­ti kal­bė­ti. Yra tik ga­li­my­bė. (Triukš­mas sa­lė­je) Bet aš su­teik­siu P. Gra­žu­liui tą žo­dį, jei­gu jau taip ver­žia­si.

P. GRAŽULIS (LRF). Po­ne Kęs­tu­ti Ma­siu­li, P. Gra­žu­lis ne­gy­ve­na jo­kio­je part­ne­rys­tė­je su nie­kuo. Ne­spręs­ki­te pa­gal sa­ve, pa­gal vi­so­kias bi­lo­tai­tes ir vi­sus ki­tus as­me­nis. Kon­ser­va­to­riams tai įpras­ta yra.

Ant­ras da­ly­kas. Įsta­ty­me aiš­kiai pa­sa­ky­ta, ci­ta­vau: „taip pat as­me­nys, kar­tu gy­ve­nan­tys ir tvar­kan­tys ben­drą ūkį“. Ši nuo­sta­ta jau yra, to­dėl aš ir pa­siū­liau iš­brauk­ti part­ne­rys­tę kaip pa­pil­do­mą ir ne­rei­ka­lin­gą. Kaip Stam­bu­lo kon­ven­ci­jos vie­ną iš to­kių nuo­sta­tų.

PIRMININKAS. Ger­bia­mas ko­le­ga, jūs jau vėl kal­ba­te apie sa­vo pa­siū­ly­mą, tad klau­si­mą bai­gia­me. D. Ke­pe­nis la­bai trum­pai.

D. KEPENIS (LVŽSF). La­bai trum­pai. Aš tik­rai siū­lau la­bai rim­tai per­žiū­rė­ti tuos įsta­ty­mus, ku­riuo­se var­to­ja­mas ter­mi­nas „part­ne­rys­tė“, ir pa­žiū­rė­ti, kiek yra pa­im­ta iš Stam­bu­lo kon­ven­ci­jos, o kiek yra re­a­liai no­ras pa­dė­ti žmo­nėms? At­skir­ki­me tuos da­ly­kus ir aš tik­rai bal­suo­siu už. Ačiū.

PIRMININKAS. Da­bar pa­aiš­kin­siu, kad aš pri­imu spren­di­mą pra­tęs­ti bal­sa­vi­mo in­ter­va­lą iš pra­džių pus­va­lan­džiui, kad ga­lė­tu­me to­liau tęs­ti ap­si­spren­di­mą dėl pa­siū­ly­mų, su­prasdamas, kad ati­tin­ka­mai Vy­riau­sy­bės va­lan­dos ar pus­va­lan­džio, kaip su­tar­si­me, lai­kas pa­si­slinks.

To­liau. Dėl 2 straips­nio yra dar vie­na P. Gra­žu­lio pa­tai­sa. Pra­šom.

P. GRAŽULIS (LRF). Ger­bia­mie­ji Sei­mo na­riai, ma­no šios pa­tai­sos es­mė yra, kad yra siū­lo­ma: „pa­ti­ria fi­zi­nę, tur­ti­nę ir ne­tur­ti­nę ža­lą“. Ne­tur­ti­nė ža­la yra la­bai ben­dro po­bū­džio, to­dėl aš siū­lau ją nu­sta­ty­ti taip: su­trik­do­ma (vie­toj ne­tur­ti­nės) jo psi­chi­nė svei­ka­ta ar nor­ma­li rai­da. Į šią nuo­sta­tą ga­li­ma įdė­ti bet ko­kias są­vo­kas ir bet ko­kius ne­su­pran­ta­mus reiš­ki­nius. To­dėl aš siū­lau pri­tar­ti ma­no pa­tai­sai.

PIRMININKAS. Ko­mi­te­to nuo­mo­nė.

T. V. RASKEVIČIUS (LF). Ko­mi­te­tas siū­lo pa­siū­ly­mui ne­pri­tar­ti. At­krei­pia dė­me­sį, kad ana­lo­giš­ka smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je są­vo­ka yra įtvir­tin­ta jau šiuo me­tu ga­lio­jan­čio­je Ap­sau­gos nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je įsta­ty­mo re­dak­ci­jo­je ir per įsta­ty­mo ga­lio­ji­mo de­šimt­me­tį ne­su­kė­lė jo­kių tei­sės aiš­ki­ni­mo ar tai­ky­mo pro­ble­mų. To­dėl pa­pil­do­mas są­vo­kos aiš­ki­ni­mas, kei­ti­mas ir tiks­li­ni­mas lai­ky­ti­nas per­tek­li­niu.

PIRMININKAS. Ko­le­gos, gal bal­suo­ja­me iš kar­to, ko­mi­te­to nuo­mo­nę iš­gir­do­me. Aš krei­piuo­si į K. Ma­siu­lį. Bal­suo­ja­me dėl šio pa­siū­ly­mo.

Už – 26, prieš – 56, su­si­lai­kė 26. Pa­siū­ly­mui ne­pri­tar­ta.

Da­bar čia to­liau yra V. Alek­nai­tės ir A. Ažu­ba­lio pa­siū­ly­mai. Jie yra su­si­ję su pa­tai­sa, dėl ku­rios jau bal­suo­ta, ga­li­ma sa­ky­ti, iden­tiš­ki. Siū­lau ben­dru su­ta­ri­mu fik­suo­ti, kad pri­ima­me šį pa­siū­ly­mą. Ge­rai, fik­suo­ja­me, kad pa­siū­ly­mas pri­ima­mas.

To­liau vėl Pet­ro. Bet P. Gra­žu­lio pa­siū­ly­mas ir­gi yra iden­tiš­ko tu­ri­nio, tai bal­suo­ti ne­rei­kia. Iš­brau­kia­ma są­vo­ka „smur­tas ly­ties pa­grin­du“.

To­liau yra Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to pa­siū­ly­mas. Pra­šom ko­mi­te­to pri­mi­nin­ką prista­ty­ti.

S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas pri­ta­rė iš da­lies. Iš es­mės vis­kas yra įdė­ta į pro­jek­tą, tai mes dėl šio ir ki­tų mū­sų pa­siū­ly­mų su­tin­ka­me su pa­grin­di­niu ko­mi­te­tu.

PIRMININKAS. Pa­grin­di­nio ko­mi­te­to po­zi­ci­ja.

T. V. RASKEVIČIUS (LF). Pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas dė­ko­ja pa­pil­do­mam ko­mi­te­tui dėl pa­siū­ly­mo, jam yra pri­tar­ta iš da­lies. Čia rei­kia žiū­rė­ti į ko­mi­te­to siū­lo­mą 2 straips­nio re­dak­ci­ją.

PIRMININKAS. Ten­ki­na Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to pri­ta­ri­mas iš da­lies. Da­bar rei­kia ap­si­spręs­ti dėl vi­so straips­nio. Ma­ne pa­tiks­li­na, kad ne pri­ėmi­mas, tai dėl vi­so straips­nio bal­suo­ti ne­rei­kia. Daug pri­ėmi­mų, jau šiek tiek ir pa­si­me­ta­me.

To­liau yra 3 straips­nis. Dėl jo vėl yra P. Gra­žu­lio pa­siū­ly­mas.

P. GRAŽULIS (LRF). Aš taip pat siū­lau iš­brauk­ti ly­ti­nę orien­ta­ci­ją. Šian­dien net ir ne­aiš­ku, kiek yra tų ly­ti­nių orien­ta­ci­jų. Ki­ti sa­ko, kad jau 72 tos ly­ti­nės orien­ta­ci­jos. Tei­sės ak­tuo­se tos ly­ti­nės orien­ta­ci­jos nė­ra įvar­din­tos, aš ma­nau, ga­li at­si­ras­ti daug pik­tnau­džia­vi­mo šia nuo­sta­ta. To­dėl aš pra­šy­čiau ly­ti­nę orien­ta­ci­ją iš­brauk­ti iš įsta­ty­mo.

PIRMININKAS. Ko­mi­te­to nuo­mo­nė.

T. V. RASKEVIČIUS (LF). Ko­mi­te­tas pa­siū­ly­mui siū­lo ne­pri­tar­ti. At­krei­pia dė­me­sį, kad pa­siū­ly­mas yra tei­kia­mas dėl straips­nio, ku­ria­me įtvir­tin­tas ly­gia­tei­siš­ku­mo prin­ci­pas. Ki­taip ta­riant, vi­si as­me­nys tu­ri ly­gias tei­ses į ap­sau­gą nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je, tarp jų ir skir­tin­gą ly­ti­nę orien­ta­ci­ją tu­rin­tys žmo­nės. To­dėl ko­mi­te­tas siū­lo ne­pri­tar­ti pa­siū­ly­mui.

PIRMININKAS. Prieš pa­siū­ly­mą už­si­ra­šė kal­bė­ti A. Na­vic­kas.

A. NAVICKAS (TS-LKDF). Aš la­bai trum­pai pa­si­steng­siu. Tik­rai ne­no­rė­čiau, kad Pet­ras iš­brauk­tų ly­ti­nę orien­ta­ci­ją. Skir­tin­gai ne­gu Pet­ras ma­nau, kad ly­tys yra vy­rai ir mo­te­rys, bet Pe­t­ras gal­būt, su­pran­tu, siū­lo skai­čiuo­ti jų kur kas dau­giau. Aš siū­lau ne­pri­tar­ti Pet­ro siū­ly­mui.

PIRMININKAS. Bal­suo­ja­me dėl pa­siū­ly­mo.

Už – 28, prieš – 55, su­si­lai­kė 26. Pa­siū­ly­mui ne­pri­tar­ta. Dėl šio straips­nio taip pat yra V. Alek­nai­tės, A. Ažu­ba­lio pa­siū­ly­mas, jis iden­tiš­kas, kaip mes jau esa­me bal­sa­vę, tai fik­suo­ja­me, kad pri­ima­me, rem­da­mie­si pir­muo­ju bal­sa­vi­mu.

To­liau 4 straips­nis. Vėl yra V. Alek­nai­tės, A. Ažu­ba­lio pa­si­kar­to­jan­čio tu­ri­nio pa­siū­ly­mas, fik­suo­ja­me, kad jį pri­ima­me. Tiks­liau, yra net ke­lio­se vie­to­se tai pa­kar­to­ta. Ir 5, ir 6, ir 7 punk­tuo­se, bet tu­ri­nys yra tas pats – iš­brauk­ti „įskai­tant smur­tą ly­ties pa­grin­du“. Fik­suo­ja­me, kad yra ši­tie pa­siū­ly­mai pri­ima­mi.

To­liau yra Sei­mo na­rių V. Alek­nai­tės-Ab­ra­mi­kie­nės, A. Ažu­ba­lio, L. Kas­čiū­no, J. Var­ka­lio pa­siū­ly­mas. Pra­šom, kas pri­sta­tys?

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Dė­kui. Dėl šio straips­nio vy­ko daug dis­ku­si­jų pa­pil­do­muo­se ko­mi­te­tuo­se ir šiam pir­ma­jam ke­lių Sei­mo na­rių pa­siū­ly­mui, ku­rį jūs da­bar pa­mi­nė­jo­te, bu­vo pri­tar­ta. Ta­čiau ki­to­je sta­di­jo­je, kai svars­tė­me Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­te, aš pa­tei­kiau ki­tą pa­siū­ly­mą ir di­de­le da­li­mi Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­tas pri­ta­rė. Į tą ki­tą pa­siū­ly­mą įra­šiau dar dar­bo ir šei­mos įsi­pa­rei­go­ji­mų de­ri­ni­mą, at­sa­ko­my­bių šei­mo­je pa­si­da­li­ni­mą. Esu dė­kin­ga, kad Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­tas pri­ta­rė. Ma­nau, kad ne­ver­ta da­bar bal­suo­ti dėl pa­siū­lymo, ku­ris da­tuo­tas lap­kri­čio 29 die­ną, ge­riau ei­ti prie to, ku­riam pri­ta­rė Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­tas.

PIRMININKAS. Kaip su­pran­tu, pa­siū­ly­mo au­to­rius ten­ki­na da­li­nis ko­mi­te­to pri­ta­ri­mas.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Iš­sky­rus tą iš­brau­ki­mą smur­to ly­ties…

PIRMININKAS. Jo­kių iš­sky­rus čia ne­ga­li­me fik­suo­ti. Ar­ba pri­ta­ria­te ko­mi­te­to…

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ne.

PIRMININKAS. Aš dar kar­tą sa­kau – ar­ba pri­ta­ria­te ko­mi­te­to da­li­niam pri­ta­ri­mui ir jo re­dak­ci­jai, ar­ba pra­šo­te bal­suo­ti dėl pa­siū­ly­mo vi­sos ap­im­ties.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Aš pra­šau bal­suo­ti dėl ma­no pa­siū­ly­mo, ku­ris da­tuo­tas sau­sio 13 die­ną.

PIRMININKAS. Ne, mes kal­ba­me apie lap­kri­čio 29 die­nos pa­siū­ly­mą.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Lap­kri­čio 29 die­nos aš at­si­i­mu.

PIRMININKAS. Taip ir sa­ky­ki­te.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Tai taip ir sa­kau. (Juo­kas sa­lė­je)

PIRMININKAS. Ge­rai. Ta­da bal­suo­si­me dėl… Tiks­liau, ne bal­suo­si­me, o sprę­si­me dar dėl pa­siū­ly­mo, da­tuo­to sau­sio 13 die­ną, jam ko­mi­te­tas pri­ta­rė iš da­lies. Klau­so­me ko­mi­te­to po­zi­ci­jos.

T. V. RASKEVIČIUS (LF). Dėl So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to, taip?

PIRMININKAS. Ne, dėl V. Alek­nai­tės-Ab­ra­mi­kie­nės, nes ji iš es­mės kal­bė­jo apie tą pa­siū­ly­mą, tai an­trą kar­tą tur­būt ne­be­rei­kia.

T. V. RASKEVIČIUS (LF). Dėl sau­sio 13 die­nos taip pat yra pri­tar­ti iš da­lies, nes ta­me straips­ny­je po­nia V. Alek­nai­tė-Ab­ra­mi­kie­nė siū­lė ne tik at­si­sa­ky­ti są­vo­kos „smur­tas ly­ties pa­grin­du“, bet pa­da­rė ke­le­tą pa­pil­dy­mų, jiems Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­tas pri­ta­rė.

PIRMININKAS. Da­bar klau­siu, ar ten­ki­na da­li­nis pri­ta­ri­mas, ar pra­šo­te bal­suo­ti dėl pa­siū­ly­mo vi­sos ap­im­ties?

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ma­to­te, ne­lo­giš­ka da­bar pri­im­ti tą da­li­nį ko­mi­te­to pri­ta­ri­mą ta pras­me, kad jie ne­su­tin­ka, jog rei­kia iš­brauk­ti „smur­tą ly­ties pa­grin­du“. Bet mes dėl to jau esa­me ap­si­spren­dę.

A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Jau dėl to bal­sa­vo­me, ne­be­kal­bė­ki­me.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Taip. Bet ka­dan­gi ga­li tei­siš­kai iš­kil­ti tam tik­rų pro­ble­mų, aš siū­lau vis­gi bal­suo­ti dėl to­kio pa­siū­ly­mo, koks jis bu­vo mū­sų su­for­mu­luo­tas, tam, kad ne­lik­tų jo­kių dvi­pras­my­bių ir kad „smur­tas ly­ties pa­grin­du“ bū­tų iš­brauk­tas.

PIRMININKAS. Da­bar aš pa­sa­ky­siu, kaip čia mes da­ro­me.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Taip, jūs su­gal­vo­ki­te.

PIRMININKAS. Ko­mi­te­tas ki­tai jū­sų pa­siū­ly­mo da­liai…

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Pri­ta­rė.

PIRMININKAS. …be to iš­brau­ki­mo pri­ta­rė vi­siš­kai. (Bal­sai sa­lė­je) Nie­ko ne­keis­da­mas. Tą ir fik­suo­ja­me, tas ir yra pro­jek­te. Šiam iš­brau­ki­mui mes esa­me pri­ta­rę bal­suo­da­mi pir­mu at­ve­ju. Tą ir fik­suo­ja­me, kad iš­brau­ki­mas iš­spręs­tas re­mian­tis pir­mu bal­sa­vi­mu dėl jū­sų pa­siūly­mo.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). To­kiu at­ve­ju vis­kas la­bai ge­rai.

PIRMININKAS. Bal­suo­ti ne­be­rei­kia, nes esa­me bal­sa­vę dėl to.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū. Aš gal per daug įta­ri.

PIRMININKAS. To­liau So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to siū­ly­mas. Jei­gu ten­ki­na da­li­nis pri­ta­ri­mas, iš kar­to sa­ky­ki­te ir mes ne­gai­ši­me lai­ko. (Bal­sai sa­lė­je) Ten­ki­na? Taip.

Taip pat yra Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to siū­ly­mas. Jam pri­tar­ta iš da­lies. Ten­ki­na.

S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Taip, da­bar ten­ki­na taip, kaip ga­lu­ti­nai su­re­da­ga­vo­me.

PIRMININKAS. Ge­rai. Bai­gė­me ap­si­spren­di­mą. Ne, yra dar vie­nas V. Alek­nai­tės-Ab­ra­mi­kie­nės pa­siū­ly­mas dėl 6 da­lies. Vėl iš­brauk­ti „įskai­tant smur­tą ly­ties pa­grin­du“. Dėl to esa­me ap­si­spren­dę. Fik­suo­ja­me, kad pa­siū­ly­mas yra pri­ima­mas. Ir dar yra pa­siū­ly­mas dėl 4 strai­ps­nio 8 da­lies. Vėl iš­brauk­ti „įskai­tant smur­tą ly­ties pa­grin­du“. Esa­me ap­si­spren­dę, fik­suo­ja­me, kad pa­siū­ly­mas pri­ima­mas.

To­liau. 9 da­lis. Vėl ana­lo­giš­kas iš­brau­ki­mas. Tų pa­čių au­to­rių. Fik­suo­ja­me, kad jis pri­ima­mas. Taip pat dėl 10 da­lies, taip pat dėl 11 da­lies. At­ro­do, jau vis­kas dėl šio straips­nio. Pri­ėmė­me ati­tin­ka­mus pa­siū­ly­mus.

Da­bar to­liau ki­ti straips­niai. Čia dėl kai ku­rių pa­siū­ly­mų nė­ra. 8 straips­nis. V. Alek­nai­tės-Ab­ra­mi­kie­nės, A. Ažu­ba­lio, L. Kas­čiū­no, J. Var­ka­lio lap­kri­čio 29 die­nos pa­siū­ly­mas. Jam ko­mi­te­tas pri­ta­rė iš da­lies. Jei­gu ten­ki­na da­li­nis pri­ta­ri­mas, sa­ky­ki­te iš kar­to.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ten­ki­na.

PIRMININKAS. Ten­ki­na, pui­ku. Lie­ka ko­mi­te­to re­dak­ci­ja su tuo da­li­niu pri­ta­ri­mu. Ki­tas jū­sų pa­siū­ly­mas (taip pat tos pa­čios da­tos) dėl 2 da­lies. Vėl pri­tar­ta iš da­lies. Čia dėl va­lan­dų. Ar ten­ki­na da­li­nis pri­ta­ri­mas?

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ma­ne ten­kin­tų, bet aš ne­ži­nau, ką gal­vo­ja ben­dra­au­to­riai. (Bal­sai sa­lė­je)

PIRMININKAS. Ki­ti au­to­riai, pa­kel­ki­te ran­kas, jei­gu ten­ki­na. J. Var­ka­lys – ten­ki­na. A. Ažu­ba­lis – ten­ki­na. Pa­si­ro­do, kad vi­sus ten­ki­na pri­ta­ri­mas iš da­lies. Tur­būt ana­lo­giš­kas yra jū­sų pa­siū­ly­mas dėl 3 da­lies, bet čia ko­mi­te­to spren­di­mas yra ne­pri­tar­ti. Klau­siu, ar ten­ki­na ne­pri­ta­ri­mas?

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Čia tu­rė­čiau pa­aiš­kin­ti. 48 va­lan­dų or­de­rį siū­liau to­dėl, kad jis man at­ro­dė ar­ti­miau­sias Kon­sti­tu­ci­jai pa­gal ana­lo­gi­ją, nes 48 va­lan­doms ga­li­ma su­lai­ky­ti as­me­nį ir be teis­mo jį lai­ky­ti. Aš tą siū­liau, nes man at­ro­dė vi­siš­kai ne­pri­im­tina 15 pa­rų (ar 15 die­nų) žmo­gų lai­ky­ti be teis­mo už jo bu­to ri­bų ar na­mo ri­bų. Ta­čiau Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­tas, su­pras­da­mas šią kon­sti­tu­ci­nę pro­ble­mą, įve­dė nau­ją nuo­sta­tą, kad as­muo, ku­riam pri­tai­ky­tas or­de­ris, ga­li jį skųs­ti nuo pat pir­mos die­nos. Var­dan su­ta­ri­mo ir ne­no­rė­da­ma su­jauk­ti šio įsta­ty­mo lo­gi­kos aš su­tin­ku, kad Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­tas pa­sie­kė kom­pro­mi­są. Da­bar tik bus svar­bu, kaip vals­ty­bė su­ge­bės tin­ka­mai įgy­ven­din­ti šį or­de­rį. Įgy­ven­di­ni­mo pro­ble­mų, aš ma­nau, bus. Bet tik­rai, ko­le­gos, aš šiuo at­ve­ju ne­no­riu lau­žy­ti ie­čių ir nu­si­len­kiu Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to pa­siū­ly­tai va­liai.

PIRMININKAS. Ga­lė­jo­te pa­sa­ky­ti trum­piau, tie­siog…

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Bet jūs ne­su­pras­tu­mė­te es­mės.

PIRMININKAS. …kad pa­siū­ly­mą at­si­i­ma­te.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Taip, pas mus la­bai daž­nai for­ma­liai svars­to­mi įsta­ty­mai ir žmo­nės ne­su­pran­ta, dėl ko jie bal­suo­ja. Aš no­riu, kad jie su­pras­tų.

PIRMININKAS. Aš klau­siu, ar pa­siū­ly­mą at­si­i­ma­te?

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Taip.

PIRMININKAS. Ačiū. Čia kal­ba­me apie du pa­siū­ly­mus dėl ke­lių da­lių, jie yra to pa­ties tu­ri­nio, dėl 48 va­lan­dų. Tai šie pa­siū­ly­mai at­si­im­ti.

To­liau A. Sy­so la­bai il­gas pa­siū­ly­mas, jam ko­mi­te­tas pri­ta­rė iš da­lies. Klau­siu, ar ten­ki­na da­li­nis pri­ta­ri­mas?

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, ten­ki­na.

PIRMININKAS. Ačiū už la­ko­niš­ką pa­si­sa­ky­mą. Fik­suo­ja­me pri­ta­ri­mą iš da­lies. To­liau So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to pa­siū­ly­mas. Ir­gi il­go­kas, pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas ne­pri­ta­rė. Kas kal­bės So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to var­du ir kaip čia da­ro­me?

M. LINGĖ (TS-LKDF). Čia ko­mi­te­tas bu­vo pa­siū­lęs kom­pro­mi­si­nį va­rian­tą – 120 va­lan­dų, pen­kių pa­rų. Da­bar, jei­gu Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­tas su ins­ti­tu­ci­jo­mis yra ra­dę kom­pro­mi­są ir su­ta­ri­mą dėl 15 pa­rų, aš ne­ži­nau, ar ver­ta bal­suo­ti dėl šio pa­siū­ly­mo. Gal tie­siog pa­kaks bal­suo­ti dėl pa­grin­di­nio ko­mi­te­to.

PIRMININKAS. At­si­i­ma­te pa­siū­ly­mą?

M. LINGĖ (TS-LKDF). Aš ne­su įga­lio­tas keis­ti ko­mi­te­to spren­di­mą, bet bal­sa­vi­mas be­pras­mis.

PIRMININKAS. Kad ne­bū­tų ko­kių nors tei­si­nių dvi­pras­miš­ku­mų, ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas sa­ko, kad ver­tė­tų tam pa­siū­ly­mui ne­pri­tar­ti, bal­suo­ki­me, ar pri­ta­ria­me So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to pa­siū­ly­mui. Ka­dan­gi pir­mi­nin­kas ne­tu­ri įga­lio­ji­mų už vi­są ko­mi­te­tą at­si­im­ti pa­siū­ly­mą, bal­suo­ja­me už pa­siū­ly­mą. (Triukš­mas sa­lė­je) Ge­rai, stab­do­me bal­sa­vi­mą. S. Šed­ba­ras per šo­ni­nį mik­ro­fo­ną.

S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Ko­le­gos, čia bu­vo kom­plek­si­nis – ir A. Sy­so, ir So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to, ir Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to. Da­bar pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas yra iš es­mės vi­sus tuos pa­siū­ly­mus su­jun­gęs po klau­sy­mų. Man at­ro­do, mū­sų ko­mi­te­tas tik­rai tam pri­ta­rė, grei­čiau­siai ir SRDK vi­siš­kai ten­ki­na, ir A. Sy­są. To­dėl ga­lu­ti­nė re­dak­ci­ja yra su­re­da­guo­ta. Aš ma­nau, kad tai yra pats tei­sin­giau­sias spren­di­mas, kaip yra pa­grin­di­nio ko­mi­te­to.

PIRMININKAS. La­bai gai­la, kad pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas šiuo at­ve­ju pa­ra­šė žo­dį „ne­pri­tar­ti“. Jei­gu bū­tų su­ge­bė­jęs pa­ra­šy­ti „pri­tar­ti iš da­lies“, tai mes vis­ką bū­tu­me gra­žiai iš­spren­dę. Da­bar, kad ne­bū­tų ko­kių nors for­ma­lių ne­aiš­ku­mų, aš siū­lau tie­siog bal­suo­ti dėl So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to pa­siū­ly­mo, nes yra fik­suo­ta, kad jam pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas ne­pri­ta­rė. Pra­šom, Al­gir­dai.

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pir­mi­nin­ke. Jūs pa­klaus­ki­te, jūs prieš tai klau­sė­te: kas nors iš ko­mi­te­to rei­ka­lau­ja dėl ši­to bal­suo­ti? Nie­kas ne­rei­ka­lau­ja. Tai ko­dėl rei­kia bal­suo­ti?

PIRMININKAS. Ma­to­te, yra for­ma­lus ko­mi­te­to spren­di­mas…

A. SYSAS (LSDPF). Ko­dėl jūs pra­ei­tą kar­tą ne­si­lai­kė­te to for­ma­lu­mo? Pa­klau­sė­te, ar kas nors yra prieš – nie­kas – ir tę­sė­te po­sė­dį.

PIRMININKAS. Ger­bia­mas Al­gir­dai, tru­pu­tį skir­tin­ga si­tu­a­ci­ja. Ko­mi­te­tas kaip struk­tū­ra pri­ima spren­di­mą sa­vo po­sė­dy­je. Ki­tas da­ly­kas, kai pa­siū­ly­mų au­to­riai yra pa­vie­niai Sei­mo na­riai. Jie, be abe­jo, čia vie­to­je ga­li pa­sa­ky­ti sa­vo po­zi­ci­ją. Aš ko­mi­te­to pa­siū­ly­mo ne­ga­liu pa­neig­ti, tik ap­gai­les­tau­ju, kad pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas ne­su­ge­bė­jo pa­ra­šy­ti žo­džių „pri­tar­ti iš da­lies“. Tie­siog bal­suo­ki­me ir bus po­zi­ci­ja, kad to­kio pa­siū­ly­mo, kaip su­for­mu­la­vo So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­tas, ne­rei­kia pri­im­ti.

Už – 2, prieš – 76, su­si­lai­kė 32. So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to siū­ly­mui ne­pri­tar­ta.

To­liau yra Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to pa­siū­ly­mas. Čia jau su­for­mu­luo­ta ge­riau, pa­ra­šy­ta „pri­tar­ti iš da­lies“. Aš klau­siu S. Šed­ba­ro, ma­tau, link­te­li.

S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Vis­kas ge­rai.

PIRMININKAS. Ten­ki­na da­li­nis pri­ta­ri­mas. Taip ir fik­suo­ja­me. To­liau 9 straips­nis. So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to siū­ly­mas, jam pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas ne­pri­ta­rė. Pra­šom ko­mi­te­to pir­mi­nin­ką pri­sta­ty­ti.

M. LINGĖ (TS-LKDF). Čia yra siū­ly­mas tie­siog at­si­žvel­giant į Tei­sės de­par­ta­men­to pa­sta­bą, kad ter­mi­nai tu­rė­tų bū­ti su­de­rin­ti su or­de­rių ga­lio­ji­mo ter­mi­nais.

PIRMININKAS. Klau­so­me pa­grin­di­nio ko­mi­te­to po­zi­ci­ją, ko­dėl ne­pri­tar­ta.

T. V. RASKEVIČIUS (LF). Si­tu­a­ci­ja ana­lo­giš­ka, nes So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­tas tei­kia pa­siū­ly­mus dėl to or­de­rio mo­de­lio, kur bu­vo nu­ma­ty­tas or­de­rio pra­tę­si­mas. Ka­dan­gi Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­te ir Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­te bu­vo su­tar­ta dėl to­kio mo­de­lio, kur ne­bus or­de­rio pra­tę­si­mo, to­dėl šiam SRDK pa­siū­ly­mui nė­ra pri­ta­ria­ma, nes jis nė­ra ak­tu­a­lus, nes pa­keis­tas tei­si­nis or­de­rio mo­de­lis.

PIRMININKAS. Vėl aš esu pri­vers­tas teik­ti bal­suo­ti, prog­no­zuo­da­mas, kaip bal­suo­si­me, bet bal­suo­ja­me dėl So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to pa­siū­ly­mo.

A. SYSAS (LSDPF). Jau­niems.

PIRMININKAS. Už nė­ra, prieš – 61, su­si­lai­kė 45. Pa­siū­ly­mui ne­pri­tar­ta. A. Sy­sas – repli­ka.

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, mū­sų ko­mi­te­tas svars­tė pir­mą va­rian­tą, mes da­bar svars­to­me an­trą.

PIRMININKAS. Tre­čią.

A. SYSAS (LSDPF). Ar tre­čią, at­si­pra­šau. To­liau ko­mi­te­tas sa­vo siū­ly­mų ne­kei­tė. Ko­dėl mes bal­suo­ja­me dėl pir­mo va­rian­to, jei­gu mes tu­ri­me tre­čią? Ger­bia­mas pir­mi­nin­ke, trum­pin­ki­te dar­bo lai­ką, nes mes ir taip jau čia…

PIRMININKAS. Ka­dan­gi pro­jek­tas yra jaut­rus ir bet ko­kie pro­ce­dū­ri­niai ne­tiks­lu­mai ga­li su­kel­ti ko­kių nors krei­pi­mų­si ir į Kon­sti­tu­ci­nį Teis­mą, aš ei­nu pre­ci­ziš­kai pa­gal su­ves­ti­nį pro­jek­tą. Jei­gu su­ves­ti­nia­me pro­jek­te ko­mi­te­to siū­ly­mas fik­suo­tas, va­di­na­si, mes, de­ja, dėl jo tu­ri­me bal­suo­ti.

To­liau yra dar vie­nas So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to siū­ly­mas dėl šio straips­nio 6 da­lies. Pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas vėl ne­pri­ta­rė. (Bal­sai sa­lė­je) Bal­suo­ja­me iš kar­to, sa­ko.

Už nė­ra, prieš – 61, su­si­lai­kė 46. Pa­siū­ly­mui ne­pri­tar­ta.

To­liau yra A. Sy­so pa­siū­ly­mas, jam pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas pri­ta­rė iš da­lies. Ar ten­ki­na? Ten­ki­na. Pui­ku. Yra Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to dėl 9 straips­nio iš­dės­ty­mo gruo­džio 15 die­nos, jam pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas pri­ta­rė iš da­lies. Ar ten­ki­na?

S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Ten­ki­na, vis­kas ge­rai.

PIRMININKAS. Pui­ku, pri­ima­me pa­gal pa­grin­di­nio ko­mi­te­to po­zi­ci­ją.

To­liau žiū­ri­me, kur dar čia yra tų pa­siū­ly­mų. Pa­siū­ly­mų yra dėl 16 straips­nio. At­ro­do, nie­ko ne­pra­lei­dau prieš tai. Tai yra A. Sy­so lap­kri­čio 30 die­nos pa­siū­ly­mas, jam pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas pri­ta­rė iš da­lies. Ar ten­ki­na?

A. SYSAS (LSDPF). Ten­ki­na, ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū. Taip pat yra V. Alek­nai­tės-Ab­ra­mi­kie­nės pa­siū­ly­mas, su­si­jęs tu­ri­niu su pir­muo­ju pa­siū­ly­mu, ir mes jau bal­sa­vo­me, tai jį pri­ima­me.

To­liau yra dar vie­nas V. Alek­nai­tės-Ab­ra­mi­kie­nės ir A. Ažu­ba­lio to pa­ties tu­ri­nio pa­siū­ly­mas dėl 5 punk­to, pri­ima­me au­to­ma­tiš­kai pa­gal pir­mą­jį bal­sa­vi­mą. Dėl šio straips­nio dau­giau pa­siū­ly­mų nė­ra.

17 straips­nis. Yra Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to pa­siū­ly­mas, jam pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas pri­ta­rė iš da­lies.

S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Ge­rai, ga­li taip bū­ti.

PIRMININKAS. Ten­ki­na, pui­ku. Ir pa­ga­liau pa­sie­kė­me pa­grin­di­nio pro­jek­to 2 straips­nį, tai yra bai­gia­mo­sios nuo­sta­tos. Čia yra vėl V. Alek­nai­tės pa­siū­ly­mas iš­brauk­ti žo­džius „įskai­tant smur­to ly­ties pa­grin­du pre­ven­ci­ją“. Tam pri­ta­rė­me pir­muo­ju bal­sa­vi­mu. To­kio pat tu­ri­nio pa­siū­ly­mas dėl 5 punk­to, jį taip pat pri­ima­me. Yra ko­mi­te­tų ben­dro­sios iš­va­dos, dėl jų bal­suo­ti ne­rei­kia. Dar yra di­de­lis Sei­mo na­rių V. Alek­nai­tės ir A. Ažu­ba­lio ko­men­ta­ras. Da­bar žiū­riu, ar čia yra dėl kon­kre­taus straips­nio. Čia yra toks ben­dro po­bū­džio ko­men­ta­ras, dėl jo bal­suo­ti ne­rei­kia. Taip, pir­mi­nin­ke?

T. V. RASKEVIČIUS (LF). Taip.

PIRMININKAS. Ačiū, bai­gė­me ap­si­spren­di­mus dėl pa­siū­ly­mų. Mo­ty­vai dėl vi­so įsta­ty­mo, vie­nas – už, vie­nas – prieš. Už kal­ba E. Gent­vi­las.

E. GENTVILAS (LSF). Mie­li ko­le­gos, aš ma­nau, kad smur­tas ly­ties pa­grin­du bū­tų tei­sin­giau at­spin­dė­jęs fak­ti­nę si­tu­a­ci­ją. Mes ir ko­mi­te­te dis­ku­ta­vo­me, ir ko­le­gės V. Alek­nai­tės-Ab­ra­mi­kie­nės ar­gu­men­tai bu­vo, tai taip ir ra­šy­ki­me, vos ne pro­cen­tais įsta­ty­mą. Man at­ro­do, toks įra­šas tu­rė­jo pras­mės, na, jo nė­ra, tai nė­ra. Aš ma­nau, kad įsta­ty­mo es­mė yra nu­kreip­ta į ko­vą prieš smur­tą ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je, te­bū­nie ir be to pa­ra­šy­mo „ly­ties pa­grin­du“.

Bai­mi­ni­ma­sis ar­ba pa­čių su­kel­tos bai­mės prieš Stam­bu­lo kon­ven­ci­ją man kar­tais at­ro­do keis­tos, ypač pri­si­mi­nus maž­daug prieš me­tus vy­ku­sią dis­ku­si­ją, kai bu­vo sa­ko­ma: ne­ga­li­ma bal­suo­ti už Stam­bu­lo kon­ven­ci­ją; jei­gu jums rei­kia, iš Stam­bu­lo kon­ven­ci­jos pa­vie­nius da­ly­kus per­kel­ki­te į Lie­tu­vos tei­sę, at­ski­rus įsta­ty­mus ir ne­rei­kės Stam­bu­lo kon­ven­ci­jos. Tai štai bu­vo pa­ban­dy­ta Stam­bu­lo kon­ven­ci­jo­je skam­ban­čius žo­džius įkel­ti į ši­tą įsta­ty­mą. Ne, da­bar jau ir ši­tas ne­be­tin­ka.

Na, aš su­pran­tu, tai yra va­di­na­mo­ji ide­o­lo­gi­nė ko­va, sa­ko­ma, kad įsta­ty­mo pro­jek­tas tam­pa ide­o­lo­gi­zuo­tu. Man bū­tų keis­ta, jei­gu įsta­ty­mai ne­tu­rė­tų sa­vy­je ide­o­lo­gi­nių sig­na­lų, ku­riuos duo­da vi­suo­me­nei, ar tai bū­tų mo­kes­ti­niai įsta­ty­mai, jie ga­li bū­ti so­cial­de­mok­ra­tiš­ki, ga­li bū­ti li­be­ra­lūs, ga­li bū­ti bau­džia­mie­ji ko­dek­sai ir taip to­liau. Tai nie­ko to­kio, jei­gu ir čia bū­tų bu­vęs koks nors ide­o­lo­gi­nis at­spal­vis. Ta­čiau svar­biau­sia – mes įtvir­ti­no­me or­de­rį, ku­ris su­tram­do, ir tai ga­li tap­ti la­bai rim­tu ar­gu­men­tu ko­vo­je prieš smur­tą. Tu­ri­me ra­di­ka­liai keis­ti pa­dė­tį. To­dėl šian­dien aš siū­lau pri­tar­ti ši­tam įsta­ty­mo pro­jek­tui ir ei­ti į pri­ėmi­mo sta­di­ją.

PIRMININKAS. M. Pui­do­kas pa­si­sa­ko prieš.

M. PUIDOKAS (DPF). Aš džiau­giuo­si, kad val­dan­čių­jų at­sto­vas pri­pa­ži­no, kad ši­tas įsta­ty­mas sa­vo pra­di­niu for­ma­tu bu­vo aki­vaiz­di ide­o­lo­gi­nė ko­va. Ir iš tik­rų­jų Stam­bu­lo kon­ven­ci­jos tam tik­ros nuo­sta­tos ir svar­bios for­mu­luo­tės bu­vo į tą įsta­ty­mo pro­jek­tą įkel­tos Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­te, ku­ris yra val­do­mas Lais­vės par­ti­jos. Tai tik­rai svar­bus pa­sie­ki­mas, kad svars­ty­mo sta­di­jo­je tų for­mu­luo­čių ne­li­ko ir kad Sei­mas ap­si­spren­dė bū­tent taip.

Bet iš tik­rų­jų grės­mės iš­lie­ka, kad ir to­liau tas są­vo­kas bus sie­kia­ma ki­to­se sta­di­jo­se įtrauk­ti į šį įsta­ty­mo pro­jek­tą, nes nuo tos ide­o­lo­gi­nės ko­vos, na, ne­pa­na­šu, kad Lais­vės par­ti­ja ir kai ku­rie ją pa­lai­kan­tys Sei­mo na­riai no­rė­tų at­si­trauk­ti. Iš tik­rų­jų tiek ne­vi­siš­kai aiš­kiai api­brėž­ta „part­ne­rys­tės“ są­vo­ka yra įkel­ta ir iš­li­ku­si šia­me įsta­ty­mo pro­jek­te, tiek ir kai ku­rie ki­ti da­ly­kai, ku­rie ga­li ves­ti prie ne­ge­rų rei­ka­lų, kal­bant apie ne­ste­re­o­ti­pi­nius vy­ro ir mo­ters vaid­me­nis ir pa­na­šius da­ly­kus. To­dėl ra­gi­nu ko­le­gas su­si­lai­ky­ti ar­ba bal­suo­ti prieš.

PIRMININKAS. Pa­si­sa­kė­me dėl mo­ty­vų. Bal­suo­ja­me, ar pri­ta­ria­me pro­jek­tui po svars­ty­mo.

Bal­sa­vo 114: už – 91, prieš – 8, su­si­lai­kė 15. Po svars­ty­mo pri­tar­ta.

Ti­kiuo­si, re­pli­kos bus trum­pos. Ei­lės tvar­ka ta­da K. Ma­siu­lis.

K. MASIULIS (TS-LKDF). Ger­bia­mi ko­le­gos, jūs įsi­klau­sy­ki­te į lo­gi­ką. Jei­gu mes ne­įra­šė­me, tai ir ge­rai, pri­ta­riu dėl smur­to dėl ly­ties, va­di­na­si, iš­plė­tė­me tas ly­tis. Va­di­na­si, iš tik­rų­jų mes tuo ir pa­nei­gė­me, kad bū­na smur­tas dėl ly­čių, su­ly­gi­no­me vi­sas ly­tis, ko ne­no­rė­tų kai ku­rie žmo­nės.

P. GRAŽULIS (LRF). O kiek tų ly­čių yra?

K. MASIULIS (TS-LKDF). Pa­si­ro­do, kad jų daug…

PIRMININKAS. Ko­le­gos, tik­rai ne­pra­dė­ki­me aiš­kin­tis dar ly­čių skai­čiaus klau­si­mo.

T. V. Ras­ke­vi­čius. Pra­šom. Re­pli­ka.

T. V. RASKEVIČIUS (LF). Ačiū. Dė­ko­ju, ko­le­gos. No­rė­čiau pa­dė­ko­ti už kon­struk­ty­vų dar­bą ko­mi­te­tuo­se ir kon­struk­ty­vią dis­ku­si­ją Sei­mo po­sė­džių sa­lė­je. Ma­nau, kad tai yra fan­tas­tiš­kai svar­bus pro­jek­tas, pa­dė­sian­tis ap­sau­go­ti la­biau­siai pa­žei­džia­mus mū­sų vi­suo­me­nės na­rius.

Šiek tiek apie skai­čius. 60 tūkst. iš­kvie­ti­mų per me­tus, iš jų tik 15 % at­ve­jų pra­de­da­mi iki­teis­mi­niai ty­ri­mai. Pra­ėju­siais me­tais smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je kon­teks­te nu­žu­dy­ti 29 as­me­nys. Dis­ku­si­jos bu­vo karš­tos. Kai ku­rio­se iš jų bu­vau kal­ti­na­mas, kad at­sto­vau­ju tam tik­rai ide­o­lo­gi­jai. Taip, aš at­sto­vau­ju tai ide­o­lo­gi­jai ir ta ide­o­lo­gi­ja yra pa­gar­ba žmo­gaus oru­mui. Ačiū.

PIRMININKAS. Ger­bia­mas E. Jo­vai­ša. Pra­šom.

E. JOVAIŠA (LVŽSF). Aš pri­si­me­nu tą dis­ku­si­ją, kai kal­bė­jo­me apie Stam­bu­lo kon­ven­ci­ją, bet aš pri­si­me­nu ki­taip, ne­gu čia sa­lė­je bu­vo mė­gin­ta pri­sta­ty­ti. Bu­vo pa­sa­ky­ti ir to­kie žo­džiai, kad da­bar­ti­nė­je Lie­tu­vos tei­sė­sau­go­je yra pa­kan­ka­mai prie­mo­nių tiems da­ly­kams įgy­ven­din­ti ir mums nė­ra rei­ka­lo kil­no­ti at­ski­rų Stam­bu­lo kon­ven­ci­jos da­ly­kų į mū­sų įsta­ty­mus. Ačiū.

PIRMININKAS. P. Gra­žu­lis.

P. GRAŽULIS (LRF). Ger­bia­mi Sei­mo na­riai, aš lai­kau­si nuo­sta­tos, kad ne­ga­li bū­ti jo­kio smur­to, ne­svar­bu – prieš vai­ką, prieš tė­vą, prieš mo­te­rį, prieš vy­rą, ir rei­ka­lin­gas vie­nas įsta­ty­mas. Šian­dien Bau­džia­ma­ja­me ko­dek­se yra nu­ma­ty­ta, ko­kios yra tai­ko­mos sank­ci­jos už psi­cho­lo­gi­nį, už fi­zi­nį smur­tą ir už sun­kų kū­no su­ža­lo­ji­mą. Tai yra per­tek­li­nis įsta­ty­mas, jo tik­rai ne­rei­kia. Ma­nau, kad ši­tas įsta­ty­mas, ka­dan­gi jau dau­giau kaip 50 % šei­mų ski­ria­si, tik pa­di­dins sky­ry­bas. Tik­rai ir šei­mos ne­bus la­min­ges­nės. Įsi­vaiz­duo­ki­te, jei­gu ku­riam nors iš jū­sų…

PIRMININKAS. Pra­šom trum­pin­ti re­pli­kas.

P. GRAŽULIS (LRF). …bū­tų iš­kvies­ta po­li­ci­ja, aš ma­nau, san­ty­kiai bū­tų su­griau­ti vi­sam lai­kui. Taip, šei­ma pa­si­pyks­ta ir su­si­tai­ko. Ma­nau, pa­da­ry­ta mil­ži­niš­ka ža­la ši­tuo įsta­ty­mu. Ap­skri­tai, kai kal­ba A. Ar­mo­nai­tė ar ku­ri čia… Ai, Mor­ga­na, kad įpras­ta Lie­tu­vo­je dau­žy­ti mo­te­ris, tai gal Lais­vės par­ti­jai ir ho­mo­sek­su­a­lams įpras­ta, bet Lie­tu­vo­je tik­rai ne­įpras­ta.

PIRMININKAS. Dar A. Bag­do­nas.

A. BAGDONAS (LF). Ma­no bal­są pro­to­ko­le pra­šau įskai­ty­ti už.

PIRMININKAS. Pro­to­ko­le už­ra­šo­me, kad A. Bag­do­nas bal­sa­vo už.

Ger­bia­mas A. Vin­kus – pas­ku­ti­nė re­pli­ka.

A. VINKUS (LVŽSF). Ger­bia­mas pir­mi­nin­ke… (Bal­sas sa­lė­je) Ge­rai, pra­šau, jūs bu­vo­te pir­ma.

PIRMININKAS. Ne, sa­kiau, ei­lės tvar­ka pa­gal laik­ro­džio ro­dyk­lę.

A. VINKUS (LVŽSF). Ge­rai. Tai man da­bar duo­da­te žo­dį?

PIRMININKAS. Taip.

A. VINKUS (LVŽSF). Pra­šau pro­to­ko­le įra­šy­ti pas­ku­ti­nį ma­no bal­sa­vi­mą už.

PIRMININKAS. Ge­rai, fik­suo­ja­me pro­to­ko­le, kad A. Vin­kus – už. (Plo­ji­mai)

V. Alek­nai­tė-Ab­ra­mi­kie­nė.

V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Tik­rai pri­pa­žįs­tu, kad smur­to reiš­ki­nys ne­pro­por­cin­gai daž­nai pa­si­reiš­kia Lie­tu­vo­je ir ne­ma­nau, kad to­kių įsta­ty­mų ne­rei­kia. Ma­nau, kad toks ke­lias per­im­ti es­mi­nius ir prak­tiš­kus tei­si­nius ins­ti­tu­tus tam, kad bū­tų už­kirs­tas ke­lias smur­tui, yra tei­sin­ges­nis ne­gu Stam­bu­lo kon­ven­ci­jos ra­ti­fi­ka­vi­mas. Tai yra ne tik kom­pro­mi­sas, tai yra prak­tiš­kas ke­lias.

Aš no­riu tik, ko­le­gos, jums pa­sa­ky­ti štai ką. 1938–1939 me­tų Lie­tu­vos in­te­lek­tu­a­lai, A. Ma­cei­na ir ki­ti, yra pa­ra­šę tuo­met to­kią pro­gra­mą at­ei­ties Lie­tu­vai – „Į pil­nu­ti­nę de­mo­kra­tiją“. Jie siū­lė Lie­tu­vai ne­pa­sau­lė­žiū­ri­nę po­li­ti­ką, nes to­kių ide­o­lo­gi­nių pjau­ty­nių daug bū­ta ir prieš­ka­rio Lie­tu­vo­je. Jei­gu vals­ty­bė bū­tų pa­sau­lė­žiū­ri­niu at­žvil­giu neut­ra­les­nė, ne­ma­nau, kad mes daug ką pra­ras­tu­me. Kaip sa­kė K. Pa­kštas, lie­tu­viams daž­niau rei­kė­tų pa­si­gin­čy­ti dėl bul­vių ir rū­gu­sio pie­no ne­gu dėl ro­žan­čiaus. De­ja, mes daž­niau gin­či­ja­mės dėl ro­žan­čiaus, me­ta­fo­riš­kai kal­bant. Tai­gi, ne­pa­sau­lė­žiū­ri­nės po­li­ti­kos pri­ma­tas yra tai, į ką aš no­rė­čiau orien­tuo­tis. Siū­lau ko­le­goms apie tai pa­gal­vo­ti. Ačiū.

PIRMININKAS. Kai to­kios il­gos re­pli­kos, aš vis dėl­to siū­ly­čiau už­si­ra­šy­ti dėl pa­reiš­ki­mų ir su­vok­ti, kad re­pli­kos žan­ras yra kiek ki­toks. Bai­gia­me re­pli­kas.

 

12.25 val.

Ad­mi­nist­ra­ci­nių nu­si­žen­gi­mų ko­dek­so 489 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1057(2) (svars­ty­mo tę­si­nys)

 

Da­bar ly­di­ma­sis pro­jek­tas – Ad­mi­nist­ra­ci­nių nu­si­žen­gi­mų ko­dek­so 489 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-1057(2). Bu­vo Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­to pa­siū­ly­mas, jam pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas pri­ta­rė iš da­lies. Ma­nau, ben­dru su­ta­ri­mu pri­ta­ria­me pri­ta­ri­mui iš da­lies. Ti­kiuo­si, fik­suo­ja­me, kad ben­dru su­ta­ri­mu pri­ta­ria­me ly­di­ma­jam įsta­ty­mo pro­jek­tui. (Bal­sai sa­lė­je) Ne­ma­tau prieš­ta­rau­jan­čių. Pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu.

 

12.32 val.

Vy­riau­sy­bės va­lan­da

 

Da­bar bus Vy­riau­sy­bės va­lan­da. Po jos – Sei­mo na­rių pa­reiš­ki­mai. Tiks­liau, ne va­lan­da. (Bal­sai sa­lė­je) Aš ti­kiuo­si, su­tar­si­me, kad bus Vy­riau­sy­bės pus­va­lan­dis ir klaus tik opo­zi­ci­jos at­sto­vai. (Bal­sai sa­lė­je) Gerb­ki­me Vy­riau­sy­bės na­rių dar­bo­tvarkes. Jei­gu da­bar pa­reiš­ki­mai, tai dar pus­va­lan­džiu mes nu­tę­si­me. Su­ta­ria­me, kad pus­va­lan­dis, ir jį pra­de­da­me.

Pir­mo­ji klau­sia G. Bu­ro­kie­nė.

G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Dė­ko­ju, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. La­bai džiu­gu ma­ty­ti, kad fi­nan­sų mi­nist­rė ne­iš­skri­do šian­dien į pla­nuo­tą ko­man­di­ruo­tę, bet yra čia, sa­lė­je, su mu­mis. Už­duo­siu jai klau­si­mą. Šian­dien tik­rai ne­no­riu už­duo­ti sun­kių klau­si­mų, į ku­riuos jums bū­tų ne­leng­va at­sa­ky­ti, ne­klau­siu apie kai­nų au­gi­mo su­val­dy­mą, apie pla­ną dėl san­ty­kių su Ki­ni­ja de­es­ka­la­vi­mo, apie pri­vers­ti­nai pri­va­lo­mus skie­pus, kas an­trą sa­vai­tę au­gan­čią in­flia­ci­ją, ne­klau­siu apie ino­va­ty­vaus ir per­spek­ty­vaus ver­slo pa­si­trau­ki­mą iš Lie­tu­vos.

No­riu už­duo­ti pa­pras­tą re­gio­ni­nį klau­si­mą. Ti­kiuo­si trum­po ir aiš­kaus at­sa­ky­mo į jį. Kaip ži­no­me, nuo sau­sio 1 die­nos at­ly­gi­ni­mus ga­li­me at­si­im­ti tik iš ban­ko­ma­tų ar iš fi­nan­si­nių įstai­gų. Sa­ky­ki­te, kaip da­bar žmo­nėms at­si­im­ti sa­vo pi­ni­gus iki lie­pos 1 die­nos? Pa­vyz­džiui, Pa­ne­vė­žio ra­jo­ne yra vie­nas ban­ko­ma­tas. Iki Pa­ne­vė­žio mies­to yra ma­žiau­siai 25 ki­lo­met­rai. Kaip dar bū­tų ga­li­ma šią pro­ble­mą spręs­ti? Ka­da ji­nai bus iš­spręs­ta? Ar pa­lik­si­me žmo­nes ir be jų pa­čių už­dirb­tų pi­ni­gų? Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū už klau­si­mą. Prieš at­sa­kant, aš tik pa­mi­nė­siu, kad da­ly­vau­ja Vy­riau­sy­bės va­lan­do­je 11 Vy­riau­sy­bės na­rių. So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nist­rė at­sa­ki­nės nuo­to­li­niu bū­du, jei­gu bū­tų jai klau­si­mų. Ne­da­ly­vau­ja švie­ti­mo, ap­lin­kos mi­nist­rai, jie atos­to­gau­ja, ne­da­ly­vau­ja D. Krei­vys, jis ko­man­di­ruo­tė­je Pran­cū­zi­jo­je, taip pat A. Bi­lo­tai­tė, vi­daus rei­ka­lų mi­nist­rė, ji šiuo me­tu su­si­tin­ka su „Fron­texo“ va­do­vu. Pra­šom tuo­met at­sa­ky­ti.

G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Aš mie­lai at­sa­ky­čiau į vi­sus jū­sų už­duo­tus klau­si­mus. Ma­nau, tam lai­ko gal šiek tiek ma­žo­ka, bet klau­si­mai yra tik­rai svar­būs. At­si­žvel­giant į in­flia­ci­ją, au­gan­čią ne tik Lie­tu­vo­je, bet vi­sa­me pa­sau­ly­je, 2/3 jos at­ei­na iš tarp­tau­ti­nių rin­kų, tai yra ener­gi­jos kai­nų ir tie­ki­mo gran­di­nių su­trū­ki­nė­ji­mas, svar­bus ne tik Lie­tu­vai. Vy­riau­sy­bės pa­si­rink­ta stra­te­gi­ja yra di­din­ti žmo­nių pa­ja­mas spar­čiau, nei au­ga in­flia­ci­ja. Jei­gu ne­ap­mo­kes­ti­na­ma­sis pa­ja­mų dy­dis au­ga 15 %, mi­ni­ma­li al­ga – 13,5 %, pen­si­jos – 12 %, prog­no­zuo­ja­mas dar­bo už­mo­kes­čio au­gi­mas šiais me­tais yra 9 %, tai prog­no­zuo­ja­ma vi­du­ti­nė me­ti­nė in­flia­ci­ja yra 4 %.

Žmo­nių per­ka­mo­ji ga­lia ne­iš­ven­gia­mai augs, ne­pai­sant to, kad in­flia­ci­jos au­gi­mas yra iš­ties įspū­din­gas ir yra pa­si­rink­ta to­kia Vy­riau­sy­bės stra­te­gi­ja. Užuot nu­sta­ti­nė­ję įvai­rias leng­va­tas, ku­rios daž­niau­siai nu­sė­da ne kaip ma­žes­nės kai­nos var­to­to­jams, bet bū­tent per­par­da­vė­jams, di­die­siems pre­ky­bos cen­trams, mes pa­si­rin­ko­me stra­te­gi­ją, kad žmo­nės pa­tys tu­rė­tų pa­si­rink­ti, ką tu­rė­tų var­to­ti, at­si­žvelg­da­mi į sa­vo iš­au­gu­sias pa­ja­mas.

Jei­gu kal­ba­me apie jū­sų už­duo­tą klau­si­mą, aš tik no­rė­čiau pri­min­ti, kad ši­tas spren­di­mas yra pri­im­tas Sei­mo tei­ki­mu, tai ne­bu­vo Vy­riau­sy­bės tei­ki­mas. Sei­mas ap­si­spren­dė, nuo ka­da tu­rė­tų bū­ti iš­mo­ka­mas at­ly­gi­ni­mas į kor­te­les, o ne gry­nai­siais pi­ni­gais. Aš tie­siog re­ko­men­duo­čiau nau­do­tis kor­te­lė­mis ir pir­ki­mus vyk­dy­ti kor­te­lė­mis – tai yra ge­ro­kai pa­pras­čiau. Tuo tar­pu ban­ko­ma­tų tin­klas yra toks, koks yra šian­dien. Tur­būt nu­ke­liau­ti iki ar­ti­miau­sio ban­ko­ma­to taip pat yra įma­no­ma. Par­duo­tu­vė­se yra „Per­lo“ ter­mi­na­lai – juo­se pi­ni­gų taip pat ga­li­ma iš­si­gry­nin­ti.

PIRMININKAS. Prem­je­rė pa­gei­dau­ja pa­pil­dy­ti. Pra­šom.

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Aš no­rė­čiau pa­pil­dy­ti tai, ką sa­kė fi­nan­sų mi­nist­rė, kad prieš ke­le­tą die­nų bu­vo pa­skelb­ta vie­ša in­for­ma­ci­ja apie tai, kad Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas ke­ti­na vyk­dy­ti par­la­men­ti­nę kon­tro­lę dėl ban­kų įsi­pa­rei­go­ji­mo įreng­ti 100 pa­pil­do­mų ban­ko­ma­tų. Aš siū­lau jums, ko­le­ge, tie­siog ap­si­lan­ky­ti to ko­mi­te­to po­sė­dy­je ir iš­si­aiš­kin­ti tuos da­ly­kus, nes tik­rai ne Vy­riau­sy­bė įren­gi­nė­ja ban­ko­ma­tus.

PIRMININKAS. To­liau klau­sia A. But­ke­vi­čius. Ruo­šia­si A. Sy­sas.

A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dė­ko­ju, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ma­no klau­si­mas fi­nan­sų mi­nist­rei. Tru­pu­tį nu­ste­bau, jūs žiū­ri­te, koks in­flia­ci­jos ly­gis, tai pas­kui pro­cen­ti­ne iš­raiš­ka di­des­ne da­li­mi di­din­si­te pen­si­jas ir at­ly­gi­ni­mus. Taip pa­gal jū­sų pir­mą pa­aiš­ki­ni­mą?

Ma­ne la­bai jau­di­na, ži­no­ki­te, jei­gu 2020 me­tais Lie­tu­vos in­flia­ci­ja tarp eu­ro zo­nos ša­lių ir Eu­ro­pos Są­jun­go­je bu­vo kaip ma­žiau­sia, kaip po­zi­ty­vios vals­ty­bės, tai jei­gu jūs da­bar pa­ana­li­zuo­si­te, Eu­ro­pos Są­jun­go­je mes ta­po­me ly­de­riais. Eu­ro zo­nos ša­ly­se ir­gi ta­po­me ly­de­riais, es­tai gruo­džio mė­ne­sį ap­len­kė. Aš kal­bu apie me­ti­nę in­flia­ci­ją, nes ne kar­tą apie tai te­ko kal­bė­ti. Taip pat jei­gu pa­žiū­rė­si­te, ko­kios yra in­flia­ci­jos už 11 mė­ne­sių Eko­no­mi­nio ben­dra­dar­bia­vi­mo ir plėt­ros or­ga­ni­za­ci­jo­je esan­čių vals­ty­bių, tai Tur­ki­ja pir­ma, Bra­zi­li­ja an­tra, o Lie­tu­va yra tre­čia. Per to­kį trum­pą lai­ką ma­ty­ti, kad mes tik­rai ši­to pro­ce­so vi­siš­kai ne­val­dė­me. Aš su­pran­tu, yra ener­ge­ti­nė kri­zė, yra pa­ja­mų di­dė­ji­mas. Bet at­sa­ky­ki­te man pa­pras­čiau­siai, ko­dėl ki­to­se ša­ly­se ta in­flia­ci­ja, eu­ro zo­nos ša­ly­se, yra maž­daug 5 % ir taip to­liau?

G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Eko­no­mis­tų ver­ti­ni­mu, du treč­da­liai šios in­flia­ci­jos, ku­ri yra Lie­tu­vo­je, at­ei­na iš tarp­tau­ti­nių veiks­nių, pu­sę vi­sos in­flia­ci­jos su­da­ro iš­au­gu­sios ener­gi­jos kai­nos, ku­rios yra nu­sta­to­mos tarp­tau­ti­nė­se rin­ko­se. Taip pat di­de­lę da­lį in­flia­ci­jos Lie­tu­vo­je le­mia iš­au­gu­sios ža­lio mais­to kai­nos, mais­to ža­lia­vų kai­nos, jos taip pat nu­sta­to­mos tarp­tau­ti­nė­se rin­ko­se. Jos san­ty­ki­nai di­des­nį po­vei­kį da­ro Lie­tu­vos in­flia­ci­jos ly­giui to­dėl, kad Lie­tu­vos gy­ven­to­jo, var­to­to­jo krep­še­ly­je šie pir­ki­niai už­ima san­ty­ki­nai di­des­nę da­lį, ne­gu ki­to­se Eu­ro­pos Są­jun­gos vals­ty­bė­se.

Lie­tu­vos vi­di­niai veiks­niai le­mia apie treč­da­lį vi­so Lie­tu­vo­je esan­čio in­flia­ci­jos ly­gio, tarp jų yra ir au­gan­tis vi­du­ti­nis dar­bo už­mo­kes­tis, ir au­gan­tis mi­ni­ma­lus mė­ne­si­nis dar­bo už­mo­kes­tis, jis tu­ri įta­kos pa­slau­gų kai­noms Lie­tu­vo­je. Bet šiuo at­ve­ju ne­di­din­ti dar­bo už­mo­kes­čio ir ne­di­din­ti mi­ni­ma­laus mė­ne­si­nio dar­bo už­mo­kes­čio bū­dų di­des­nė klai­da, nes po­vei­kis in­flia­ci­jai, in­flia­ci­jos au­gi­mo ly­giui bū­tų la­bai ne­di­de­lis, ta­čiau po­vei­kis žmo­nių pa­ja­moms ir per­ka­mo­sios ga­lios au­gi­mui bū­tų la­bai di­de­lis. To­dėl Vy­riau­sy­bės pa­si­rin­ki­mas bu­vo di­din­ti at­ly­gi­ni­mus ir žmo­nių pa­ja­mas spar­čiau, nei au­ga in­flia­ci­ja, ku­rios di­dži­ą­ją da­lį nu­sta­to tarp­tau­ti­nė­se rin­ko­se par­duo­da­mos pre­kės.

PIRMININKAS. To­liau klau­sia A. Sy­sas. Ruo­šia­si A. Skar­džius.

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pir­mi­nin­ke. Ma­no klau­si­mas svei­ka­tos mi­nist­rui, bet ne apie pan­de­mi­jos val­dy­mą. Daug me­tų esu Pri­klau­so­my­bių ko­mi­si­jos na­rys, ži­nau vi­sas pro­ble­mas dėl nar­ko­ti­kų var­to­ji­mo, vi­sa­da pa­si­sa­kiau, kad mes plės­tu­me tą ra­tą Me­ta­do­no pro­gra­mos, 12 žings­nių ir vi­sa ki­ta. Bet man da­bar pa­te­ko į ran­kas, kad jūs de­ri­na­te nau­ją tvar­ką dėl Že­mo slenks­čio pa­slau­gų tei­ki­mo tvar­kos ap­ra­šo. Ne­ži­nau, ar jūs ma­tė­te jį, bet ten iš­kart ke­lia to­kį… Nau­jas da­ly­kas yra sau­ges­nio nar­ko­ti­kų var­to­ji­mo kam­ba­rys – as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­je esan­ti pa­tal­pa (čia nuo per­do­za­vi­mo) pri­žiū­rint svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tams var­to­ti nar­ko­ti­nes ir psi­chot­ro­pi­nes me­džia­gas. Ar mes čia ne­per­žen­gia­me pa­do­ru­mo? Aš su­pran­tu, kas čia tu­ri­ma min­ty­je. Kad žmo­gus ne­per­do­zuo­tų, o jei­gu per­do­zuos, kad pa­dė­tų. Bet mes į šią nar­ko­ti­kų var­to­ji­mo pro­ble­mą įtrau­kia­me svei­ka­tos spe­cia­lis­tus, ku­rie kar­tu su jais bus. Aš la­bai no­rė­čiau jū­sų nuo­mo­nės, ar mes neper­si­sten­gia­me?

A. DULKYS. Ar neper­si­sten­gia­me, pa­ro­dys, koks bus ga­lu­ti­nis pro­duk­tas, ko­kį tu­rė­si­me ga­lu­ti­nį tei­sės ak­tą ar tvar­ką, ar jo ap­ra­šą. Bet šian­dien dir­ba pla­tus spek­tras spe­cia­lis­tų iš vi­sų sri­čių. Tik­rai, pa­ti­kė­ki­te, žiū­ri­me ir skan­di­na­viš­ką pa­tir­tį. Čia aš gal dau­giau ma­ty­čiau jus, kaip sa­ky­ti… Pa­ti for­mu­luo­tė ar­ba gal­būt rak­ti­niai žo­džiai su­ke­lia pa­di­din­tą emo­ci­ją, bet es­mė yra tie­siog kul­tū­rin­gos skan­di­na­viš­kos prak­ti­kos die­gi­mas svei­ka­tos gy­dy­mo įstai­go­se ir ap­skri­tai kom­plek­si­nis po­žiū­ris į žmo­gų, ar tai bū­tų dėl nar­ko­ti­kų, ar tai bū­tų dėl so­cia­li­nių klau­si­mų. Mes vi­sur da­bar žiū­ri­me, kad tie da­ly­kai bū­tų in­teg­ruo­ja­mi. Čia gal­būt dau­giau dėl ašt­rios for­mu­luo­tės jū­sų emo­ci­nis as­pek­tas. Dirb­ki­me to­se gru­pė­se, ku­rio­se dir­ba­me, dis­ku­tuo­ki­me, ma­ty­si­te, kad ten tik­rai nė­ra jo­kių pa­slėp­tų min­čių.

PIRMININKAS. Klau­sia A. Skar­džius. Ruo­šia­si R. Ta­ma­šu­nie­nė.

A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mo­ji fi­nan­sų mi­nist­re, ener­gi­jos kai­nos šo­ka pa­siut­pol­kę, ta­čiau mū­sų Vy­riau­sy­bė ne­ma­ži­na sa­vo ape­ti­to. Ši­lu­mos ki­lo­vat­va­lan­dė pa­di­dė­jo tris kar­tus, du­jų – pen­kis kar­tus, elek­tros – ke­tu­ris kar­tus. Ar są­ži­nin­ga iš pi­lie­čių lup­ti kai­lį kar­tais imant už tą pa­čią ki­lo­vat­va­lan­dę ma­se di­des­nį ke­tu­ris, tris kar­tus PVM – pri­dė­ti­nės ver­tės mo­kes­tį. Jau Es­ti­ja, sek­da­ma Len­ki­jos pa­vyz­džiu, at­šau­kia ak­ci­zų di­di­ni­mą ener­ge­ti­kos pro­duk­tams, 50 kar­tų ma­ži­na­mas tin­klo per­da­vi­mo mo­kes­tis vi­siems var­to­to­jams. Mū­sų „Ig­ni­tis“ di­di­na sa­vo ver­tę ir net ne­grą­ži­na var­to­to­jams to per­mo­kė­to (…), tai re­gu­liuo­ja­mos ver­tės, ku­ri tu­rė­jo bū­ti su­grą­žin­ta pa­gal Kai­nų ir ener­ge­ti­kos ko­mi­si­jos ver­ti­ni­mą. Ko­dėl jūs taip ma­kab­riš­kai el­gia­tės su sa­vo tau­ta, iš­gy­ve­nan­čia ener­ge­ti­nę kri­zę?

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Aš at­sa­ky­siu šį kar­tą.

A. SKARDŽIUS (DPF). Leis­ki­te fi­nan­sų mi­nist­rei.

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Nė­ra ener­ge­ti­kos mi­nist­ro, ku­ris tu­rė­tų jums at­sa­ky­ti tur­būt tie­sio­giai. Bet ka­dan­gi jo nė­ra, tai aš jums at­sa­ky­siu. Jei­gu jūs tu­ri­te no­ro, ga­li­te pa­si­kvies­ti ener­ge­ti­kos mi­nist­rą į frak­ci­ją ar į ko­mi­te­tą ir jis jums pa­da­rys pri­sta­ty­mą ap­žval­gos, ku­rią man te­ko ma­ty­ti. Jo­je la­bai aiš­kiai ma­ty­ti, kad be­veik 95 % da­bar­ti­nės są­skai­tos yra ža­lia­vos kai­na. O tos kom­po­nen­tės, ku­rios pri­klau­so nuo vals­ty­bės spren­di­mų ar nuo in­fra­struk­tū­ros, yra ma­žes­nės, ne­gu bu­vo prieš me­tus. Tai reiš­kia, kad pro­ble­ma yra ne ten, kur jūs sa­ko­te.

Da­bar kuo čia dė­tas mo­kes­čių di­di­ni­mo at­šau­ki­mas ir esa­mų mo­kes­čių ma­ži­ni­mas? Mes ne­siū­lė­me jo­kių mo­kes­čių di­din­ti šiais me­tais, to­dėl ne­tu­ri­me ką at­šauk­ti. To­kią pa­sta­bą no­rė­čiau jums pa­sa­ky­ti. O pri­dė­ti­nės ver­tės mo­kes­tį, ži­no­ma, ga­li­ma su­ma­žin­ti, bet tai reiš­kia, kad bus su­ma­žin­tos ir vals­ty­bės pa­ja­mos, bus su­ma­žin­tos vals­ty­bės ga­li­my­bės fi­nan­suo­ti įvai­rias sri­tis. Tai arit­me­ti­ka yra la­bai pa­pras­ta. To­dėl Vy­riau­sy­bės spren­di­mas bu­vo (tam Sei­mas pri­ta­rė taip pat) ge­ro­kai pa­di­din­ti kom­pen­sa­ci­jų rė­žius tiems žmo­nėms, ku­riems są­skai­tų ap­mo­kė­ji­mas ke­lia di­des­nių įtam­pų. Da­bar yra ga­na žen­klios tos kom­pen­sa­ci­jos, ku­rios yra nu­sta­ty­tos, tai yra ir re­mia­mų­jų pa­ja­mų, ir ki­ti pa­ra­met­rai. Tur­to nor­ma­ty­vo iš­vis nė­ra tur­būt jau tre­ti me­tai. Tai ši­taip pro­ble­mą spren­džia­me ir mes.

PIRMININKAS. To­liau klau­sia R. Ta­ma­šu­nie­nė. Ruo­šia­si A. Dumb­ra­va.

R. TAMAŠUNIENĖ (LRF). Aš pa­pra­šy­siu prem­je­rės pa­klau­sy­ti, o su­si­sie­ki­mo mi­nist­ro man at­sa­ky­ti ir, kol ne­vė­lu, pa­si­tai­sy­ti.

Šiuo me­tu yra ren­gia­mas Vy­riau­sy­bės nu­ta­ri­mo pro­jek­tas dėl KPP pro­gra­mos fi­nan­sa­vi­mo įgy­ven­di­ni­mo. Ap­ra­šas, tur­būt blo­gi kom­piu­te­riai Su­si­sie­ki­mo mi­nis­te­ri­jo­je, ste­buk­lin­gai ne­pa­sie­kė su­in­te­re­suo­tų as­me­nų, šiuo at­ve­ju LSA. LSA tu­ri pa­ren­gu­si ke­tu­ris la­pus pa­sta­bų dėl jū­sų ap­ra­šo, bet aš no­riu at­kreip­ti dė­me­sį į vie­ną punk­tą, tai yra į re­zer­vą, pa­lik­tą šio­je pro­gra­mo­je. LSA ra­šo 5 punk­te: di­de­lį su­si­rū­pi­ni­mą sa­vi­val­dy­bėms ke­lia, kad 2022 me­tų vals­ty­bei svar­bių vie­ti­nės reikš­mės ke­lių ob­jek­tų są­ra­šas bus su­da­ro­mas be jo­kių dis­ku­si­jų ir kri­te­ri­jų ver­ti­ni­mo iš anks­to nu­ta­ri­mo pro­jek­te nu­ro­dant, koks ob­jek­tas bus fi­nan­suo­ja­mas. Tai reiš­kia, kad tai bus kon­kre­čiam ob­jek­tui, ma­no mi­nė­tam, – Bal­ti­jos pros­pektui Klai­pė­do­je. Jo dar­bų už­baig­tu­mo ver­tė, pa­sak mi­nis­te­ri­jos at­sto­vų, yra kaip tik 15 mln. eu­rų.

Ir nors Su­si­sie­ki­mo mi­nis­te­ri­ja ko­mu­ni­ka­vo, kad bus ren­gia­mas ap­ra­šas aiš­kiais, skaid­riais ob­jek­to at­ran­kos kri­te­ri­jais, bus su­da­ro­mos vie­no­dos ga­li­my­bės, nes tai vi­sų sa­vi­val­dy­bių re­zer­vas ir vi­sų pi­ni­gai, pre­ten­duo­ti į pa­pil­do­mą fi­nan­sa­vi­mą, na, at­si­tik tu man taip, kad ir Klai­pė­dos me­ras pri­jau­čia Lais­vės par­ti­jai, ir jūs de­le­guo­tas Lais­vės par­ti­jos, dar iš tos pro­gra­mos 5 mln. ben­drai nu­ke­lia­vo į EIMIN’ą. At­seit pa­mir­šo­me pas­ku­ti­nia­me eta­pe EIMIN’ą kaip ins­ti­tu­ci­ją, ku­ri tu­ri to­kį fi­nan­sa­vi­mą. Mi­nist­re, jū­sų re­zer­vas yra taip pat da­li­na­mas, dar blo­giau, nes bu­vo vi­soms sa­vi­val­dy­bėms ir bu­vo ieš­ko­ma ke­liu­kų, o da­bar štai vie­nam ke­liui tie­siog nu­ta­ri­me.

M. SKUODIS. Ačiū, ger­bia­ma Ri­ta, už klau­si­mą. Pra­ei­tais me­tais tik­rai ir Vil­niaus ra­jo­nui sky­rė­me di­des­nį fi­nan­sa­vi­mą, daug sa­vi­val­dy­bių skun­dė­si, kad fi­nan­sa­vi­mas gal­būt di­desnis ne­pro­por­cin­gai. Sa­vi­val­dy­bių aso­cia­ci­jos raš­tas tik­rai mus pa­sie­kė. Dėl pro­jek­to, ku­ris bus įgy­ven­di­nan­čio­jo įsta­ty­mą, su Sa­vi­val­dy­bių aso­cia­ci­ja tu­rė­jo­me ir at­ski­rą su­si­ti­ki­mą, ir Vy­riau­sy­bei prieš svars­tant tik­rai su vi­so­mis su­in­te­re­suo­to­mis gru­pė­mis jis yra ap­ta­ria­mas. Vy­riau­sy­bė ir Su­si­sie­ki­mo mi­nis­te­ri­ja ne­pa­da­rys nė vie­no veiks­mo, ku­ris prieš­ta­rau­tų tei­sės ak­tams.

Bet vie­ną da­ly­ką rei­kia pa­sa­ky­ti. Ką Vy­riau­sy­bė nu­spręs dar ki­tą sa­vai­tę ar tru­pu­tį vė­liau, aš ne­ga­lė­čiau pa­ko­men­tuo­ti, bet vie­ną da­ly­ką rei­kia pa­sa­ky­ti la­bai aiš­kiai. Mes tu­ri­me vie­ną di­de­lį pro­jek­tą, tai yra Bal­ti­jos pros­pektas Klai­pė­do­je. Jis ve­da į uos­tą ir dėl jo Sei­mas, bu­vęs Sei­mas ir šis Sei­mas, sky­rė fi­nan­sa­vi­mą. Da­bar fak­tas, kad mes jį tu­rė­si­me už­baig­ti. Iš ko­kių lė­šų ir kaip, tai čia Vy­riau­sy­bė spręs pa­gal tei­sės ak­tus, o su Sa­vi­val­dy­bių aso­cia­ci­ja mes tik­rai vi­sus klau­si­mus ap­ta­ria­me, tik­rai įver­tin­si­me tas pa­sta­bas ir ati­tin­ka­mai pri­im­si­me spren­di­mus.

PIRMININKAS. Ar po­nia Ri­ta no­ri pa­tiks­lin­ti klau­si­mą? Ga­li­me mes bū­ti de­mo­kra­tiški ir leis­ti.

R. TAMAŠUNIENĖ (LRF). No­riu pa­sa­ky­ti, kad va­kar vy­ko mū­sų VVSK par­la­men­ti­nė kon­tro­lė šiuo klau­si­mu. Tai LSA tik­rai ne­pa­ti­ki­no, kad de­ri­ni­mo pro­ce­dū­ros bu­vo pa­žeis­tos, kad jie iš­si­rei­ka­la­vo iš jū­sų de­ri­ni­mo. Da­bar jūs lie­pia­te sku­bos tvar­ka, sa­vi­val­dy­bės ne­pa­teiks sa­vo ar­gu­men­tų, o šie 16 mln. yra 16 mln. vie­nam ob­jek­tui. Bal­ti­jos pros­pektas, be abe­jo, svar­bus, bet ar vi­sų sa­vi­val­dy­bių są­skai­ta, ar pri­tai­ky­ti kri­te­ri­jus kiek­vie­nai sa­vi­val­dy­bei, aš tik­rai ne­ma­ny­čiau…

PIRMININKAS. Pra­šy­čiau trum­piau pa­tiks­li­ni­mą.

R. TAMAŠUNIENĖ (LRF). …kad čia pro­gra­ma.

PIRMININKAS. Pra­šom, mi­nist­re, tur­būt dar no­rė­si­te pa­pil­do­mai pa­sa­ky­ti.

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Aš vis dėl­to, nors po­nia Ri­ta man už­drau­dė kal­bė­ti, ne­ga­liu ne­kal­bė­ti, tai aš pa­kal­bė­siu. Re­zer­vas nė­ra sa­vi­val­dy­bių re­zer­vas, re­zer­vas yra pro­gra­mos re­zer­vas. Pro­gra­mos re­zer­vas yra nau­do­ja­mas taip, kad bū­tų pa­siek­ta di­džiau­sia ben­dra vie­šo­ji nau­da. O sa­vi­val­dy­bės ga­vo ga­li­my­bę spręs­ti kur kas lais­viau be jo­kio de­ri­ni­mo su Su­si­sie­ki­mo mi­nis­te­ri­ja sa­vo kon­kre­čius pro­jek­tus, kai įsta­ty­mas bu­vo pa­keis­tas, ir tą tu­rė­tų ir da­ry­ti. Aš su­pran­tu, kad ri­bo­tų iš­tek­lių vi­są lai­ką bū­na daug di­des­nė pa­klau­sa, ne­gu tu­ri­me iš­tek­lių, bet ne­rei­kė­tų pa­mirš­ti, kad sa­vi­val­dy­bės taip pat įsta­ty­mo pa­kei­ti­mais ga­vo daug di­des­nę kom­pe­ten­ci­ją ir di­des­nių lė­šų spręs­ti sa­vo vie­ti­nius klau­si­mus.

PIRMININKAS. Ge­rai, an­trą kar­tą pa­pil­dy­ti tik­rai žo­džio ne­su­teik­siu. Klau­sia A. Dumb­ra­va. Ruo­šia­si Z. Bal­čy­tis.

A. DUMBRAVA (LVŽSF). Ačiū, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. No­rė­čiau vis dėl­to pa­klau­s­ti už­sie­nio rei­ka­lų mi­nist­ro. Va­kar pas Pre­zi­den­tą bu­vo gal­būt ir eko­no­mi­kos ir ino­va­ci­jų mi­nist­rė, bu­vo su­si­ti­ki­mas dėl mū­sų eko­no­mi­kos sta­bi­lu­mo, ver­sli­nin­kai da­ly­va­vo. Žiū­rint per te­le­vi­zi­ją, ne­la­bai li­ko aiš­ku, kas bu­vo su­tar­ta ir ar tik­rai vi­sos pu­sės li­ko pa­ten­kin­tos, ar kiek­vie­nas li­ko prie sa­vo pu­sės.

Aš no­rė­čiau vis dėl­to pa­klaus­ti ger­bia­mo G. Land­sber­gio. Vis dėl­to jūs bu­vo­te pa­tei­kęs pla­ną Pre­zi­den­tui dėl san­ty­kių su Ki­ni­ja įtam­pos ma­ži­ni­mo. Gal jūs ga­li­te pa­sa­ky­ti, kas ta­me pla­ne bu­vo iš­dės­ty­ta, ko­kie punk­tai ir kaip jums at­ro­do, ar mes lik­si­me prie sa­vo tos pa­čios po­li­ti­kos, ar vis dėl­to ieš­ko­si­me at­ei­ty­je ko­kių nors kom­pro­mi­sų, nes tik­rai ma­to­me, kad ver­slui yra ga­na su­dė­tin­ga? Ma­tau, kad pa­gal­bos nei iš Eu­ro­pos Są­jun­gos la­bai di­de­lės nė­ra, ką čia mums vi­si ža­da, nei iš ki­tų pu­sių. Ar yra ko­kia nors ter­pė ko­kioms nors de­ry­boms, kad ta pa­dė­tis bū­tų ki­to­kia, ge­res­nė? Ačiū.

G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). La­bai ačiū. Iš­ties džiau­giuo­si tik­rai ne­ei­li­niu dė­me­siu Lie­tu­vos už­sie­nio po­li­ti­kai, kai pas­ta­ruo­ju me­tu vi­si, ma­tyt, esa­me įsi­trau­kę į ši­tą te­mą. Man kiek ap­mau­du, kad va­kar bu­vo taip pa­si­rink­ta ne­leis­ti pa­si­sa­ky­ti vi­sam ver­slui ar bent jau skir­tin­gas nuo­mo­nes at­sto­vau­jan­čiam, nes pa­čia­me su­si­ti­ki­me tų nuo­mo­nių bu­vo tik­rai skir­tin­gų. Mes su­pran­ta­me, kad yra ver­slas, ku­ris da­bar, sa­ko­te, yra tie­sio­giai nu­ken­tė­jęs ar­ba nu­ken­čia šiuo me­tu. Tiek Už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­ja, tiek Eko­no­mi­kos ir ino­va­ci­jų mi­nis­te­ri­ja dir­ba­me su tuo ver­slu kon­kre­čiai ieš­ko­da­mi bū­dų, kaip pa­dė­ti įmo­nėms. Kar­tais tie­siog sten­gia­mės iš­gel­bė­ti ar pa­dė­ti nu­kreip­ti vie­ną at­ski­rą ar ke­lis kon­tei­ne­rius, ku­rie už­stri­gę Ki­ni­jos uos­tuo­se.

Bet ly­giai taip pat yra at­sto­vų ver­slo, ir tik­rai stip­raus, ir į at­ei­tį orien­tuo­to ver­slo at­sto­vų, ku­rie kal­ba apie tai, kad pro­ble­mos su Ki­ni­ja nė­ra vie­nos Lie­tu­vos pro­ble­ma, nė­ra vie­nos ver­slo ša­kos pro­ble­ma, jie tas pro­ble­mas ver­ti­na jau ne vie­nus me­tus ir ma­tė. Jie kal­ba apie tai, kad at­sa­kin­gas ver­slas jau ku­rį lai­ką pe­ro­rien­tuo­ja sa­vo ga­my­bą iš Ki­ni­jos, di­ver­si­fi­kuo­ja tie­ki­mo gran­di­nes, per ku­rias jie gau­na sau rei­ka­lin­gas ža­lia­vas, ir tai ke­ti­na da­ry­ti ir at­ei­ty­je in­ves­tuo­da­mi tik­rai di­džiu­les, mil­ži­niš­kas su­mas Lie­tu­vo­je (…) ir ly­giai taip pat net­gi tuo­se kraš­tuo­se, ku­rie jiems ir jų ver­slui yra rei­ka­lin­gi. Tas po­žiū­ris yra įvai­rus ir tik­rai nė­ra vie­na­reikš­mis.

Da­bar, jei­gu kal­bė­tu­me apie mū­sų dis­ku­si­ją su Pe­ki­nu, tai aš esu tai sa­kęs tur­būt nuo va­sa­ros ir kar­to­jęs, kad mes nuo­lat ieš­ko­me di­plo­ma­ti­nio ke­lio, kaip pa­ša­lin­ti tam tik­ras įtam­pas ir už­megz­ti dia­lo­gą. De­ja, mū­sų pa­stan­gos ne­bu­vo įver­tin­tos Pe­ki­ne. Tie­są sa­kant, di­plo­ma­ti­nė erd­vė dis­ku­tuo­ti, prie­šin­gai, bu­vo ma­ži­na­ma tiek ir at­šau­kiant am­ba­sa­do­rius, o vė­liau ap­ri­bo­jant mū­sų di­plo­ma­tų ga­li­my­bes dirb­ti Pe­ki­ne. Bet mes ne­nu­lei­džia­me ran­kų ir to­liau tą dia­lo­gą sie­kia­me pa­lai­ky­ti da­bar su mū­sų part­ne­rių Eu­ro­pos Ko­mi­si­jo­je pa­gal­ba. Dia­lo­go tu­ri­nio at­skleis­ti aš tur­būt da­bar ne­si­im­siu. Jis yra de­li­ka­ti te­ma. Dis­ku­tuo­ja­me, siū­lo­me įvai­rius bū­dus iš­plės­da­mi mū­sų tą dia­lo­go lau­ką, kad jis ne­bū­tų fik­suo­tas tik­tai į vie­ną ar ki­tą klau­si­mą. Su­pran­ta­me, kad tiek Ki­ni­jai, tiek ir Eu­ro­pos Są­jun­gai tik­rai ta te­ma yra pla­ti.

Pa­bai­go­je tik no­riu pa­sa­ky­ti, kad ta te­ma dis­ku­si­ja dau­giau­sia su­ka­si ir (…) tur­būt pa­grin­di­nį as­pek­tą, tai yra bū­tent apie pre­ky­bą, nes, kaip ži­no­me, Eu­ro­pos Są­jun­gos pre­ky­bi­nė po­li­ti­ka yra ben­dra Eu­ro­pos Są­jun­gos po­li­ti­ka. Mū­sų ver­ti­ni­mu, įsi­ki­ši­mas į ben­drą­ją rin­ką tre­čio­sios vals­ty­bės iš iš­orės yra jau pa­čių Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­ma­ti­nių prin­ci­pų pa­žei­di­mas. Bū­tent to­kį sig­na­lą ir to­kią ži­nią mes ir for­muo­ja­me drau­ge su Eu­ro­pos Są­jun­gos ko­le­gų ir bi­čiu­lių pa­ra­ma bū­tent apie tai, kad ne­de­ra tre­čia­jai vals­ty­bei kiš­tis į ben­drą­ją rin­ką. Jei­gu, ar­ba grei­čiau, kai bus da­ly­kų, ku­rie bus pra­neš­ti­ni, ne­del­siant in­for­muo­si­me tiek ir ko­le­gas čia, Sei­me, ir, aiš­ku, vi­są Lie­tu­vos vi­suo­me­nę.

PIRMININKAS. To­liau klau­sia Z. Bal­čy­tis. Ruo­šia­si K. Vil­kaus­kas.

Z. BALČYTIS (DFVL). Ačiū, ger­bia­mas pir­mi­nin­ke. No­riu už­duo­ti klau­si­mą su­si­sie­ki­mo mi­nist­rui. Bū­da­vo anks­čiau to­kia prak­ti­ka, kad mes pa­tvir­tin­da­vo­me pro­gra­mas, ypač ke­lių tie­si­mo, ir jų ne­bu­vo ga­li­ma keis­ti, pa­vyz­džiui, tre­jų, pen­ke­rių me­tų il­guo­ju lai­ko­tar­piu. Ar tie­sa, kad šiuo me­tu kiek­vie­nais me­tais ga­li­me tas pro­gra­mas keis­ti po­li­ti­nio spren­di­mo pa­grin­du?

Ir to­liau. Kas vals­ty­bė­je at­sa­ko už tam tik­rų ro­dik­lių, va­di­na­mų­jų ko­ky­bi­nių ke­lių ro­dik­lių, po­ky­tį šio­je sri­ty­je, tai yra ava­rin­gu­mo skai­čių, žu­vu­sių žmo­nių skai­čių, su­ki­bi­mą, po to eks­plo­a­ta­ci­nį lai­ko­tar­pį ir dau­ge­lį ki­tų da­ly­kų? Kaip ži­no­me, Ke­lių di­rek­ci­ja šian­dien yra vals­ty­bės įmo­nė, ir aš nie­kaip ne­ga­lė­jau su­ras­ti tų skai­čių. Ačiū.

M. SKUODIS. Ačiū. Dėl skai­čių tai man rei­kė­tų ta­da pa­si­žiū­rė­ti, mums rei­kė­tų in­di­vi­du­a­liai pa­si­žiū­rė­ti, ko­kių skai­čių, ir ta­da mes, kaip mi­nis­te­ri­ja, pa­teik­tu­me at­sa­ky­mus, kur jie yra, kas kon­kre­čiai at­sa­kin­gas ir pa­na­šiai.

O da­bar kon­kre­čiai dėl ei­lių. Tur­būt jūs tu­ri­te gal­vo­je klau­si­mą apie vals­ty­bi­nių pro­jek­tų ei­les. Vi­sos ei­lės yra pa­skelb­tos Au­to­mo­bi­lių ke­lių di­rek­ci­jos pus­la­py­je ir šiuo at­ve­ju jo­kių kei­ti­mų bū­ti ne­ga­li. Aš įsi­vaiz­duo­ju, ne­bent yra to­kia si­tu­a­ci­ja, kad gal­būt kur nors pir­ki­mai už­stri­go, tai tam, kad per me­tus bū­tų in­ves­tuo­tos lė­šos tin­ka­mai, gal­būt ki­tas pro­jek­tas yra įgy­ven­di­na­mas lai­ku. Bet tik­rai jo­kių pa­kei­ti­mų ne­ga­li bū­ti, ne­bent tai yra ofi­cia­liai pa­skelb­tas koks nors kei­ti­mas, bet jų pas­ku­ti­niu me­tu ne­bu­vo. Kad nau­jos ei­lės kai ku­rių ob­jek­tų yra su­da­ry­tos to­kios, ku­rių anks­čiau ne­bu­vo su­da­ry­ta, tai taip, bet kad ko­kie nors pa­kei­ti­mai – tai to bū­ti ne­ga­li.

PIRMININKAS. Klau­sia K. Vil­kaus­kas. Ruo­šia­si A. Ged­vi­las.

K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ka­dan­gi ener­ge­ti­kos mi­nist­ro nė­ra, tai, ma­tyt, prem­je­rė at­sa­kys. Jūs mi­nė­jo­te, kad net 95 % pri­klau­so nuo ža­lia­vų kai­nos, tai ma­no klau­si­mas dėl ši­lu­mos. Juk mes da­bar tu­ri­me… Dau­giau­sia nau­do­ja du­jas ir bio­ku­rą, be to, yra ga­li­my­bė šil­dy­ti ir bio­du­jo­mis. Ko­dėl mes ne­ma­ži­na­me to pro­cen­to, nes, pa­vyz­džiui, da­bar Vil­niu­je skai­čiuo­jant ba­zi­nę kai­ną di­des­nis san­ty­kis yra du­jų ne­gu bio­ku­ro, o mes ši­tuos iš­tek­lius tu­ri­me.

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū. Kai­nų re­gu­lia­vi­mu, kaip ži­no­te, Lie­tu­vo­je už­si­i­ma ne­pri­klau­so­ma ins­ti­tu­ci­ja, pa­va­di­ni­mu VERT, ir aš jų me­to­do­lo­gi­jų tik­rai ne­kves­tio­nuo­siu, nes jos nuo ma­no no­rų ar ne­no­rų ne­pri­klau­so. Jūs ne­sa­te tei­sus, nes to­se sa­vi­val­dy­bė­se, ku­rio­se bu­vo per­ei­ta prie bio­ku­ro, kai­nų po­ky­čiai, nors bio­ku­ro kai­nos taip pat ki­to, bet yra tie­siog rin­kos kon­junk­tū­ros da­ly­kai, nes jei­gu vie­nas ku­ras brangs­ta, tai ta­da sub­sti­tu­tai taip pat į tai re­a­guo­ja. Bet di­džiau­sias kai­nos au­gi­mas yra Vil­niaus mies­te, ir Vil­niaus mies­to ši­lu­mos tie­ki­me, ža­lia­vo­je du­jos su­da­ro be­veik 50 %. Tai štai jums ir at­sa­ky­mas. Tuo­se mies­tuo­se, ku­riuo­se si­tua­­ci­ja yra ki­to­kia, mes tik­rai ne­ma­to­me to­kių skai­čių, ko­kius ma­to­me Vil­niaus mies­te. De­ja, pro­ble­ma yra to­kia, kad lai­ku pe­ro­rien­ta­vi­mas į ki­tus ža­lia­vos šal­ti­nius kaip ki­tur ne­bu­vo pa­da­ry­tas. (Bal­sai sa­lė­je)

PIRMININKAS. Ge­rai. To­liau. (Bal­sai sa­lė­je) Ko­le­gos, ne­be­tęs­ki­me at­sa­ky­mo ne­for­ma­liu ly­giu.

Da­bar to­liau klau­sia A. Ged­vi­las. Ruo­šia­si R. Že­mai­tai­tis. Jei­gu ne­bus, ta­da ruo­šia­si D. Ke­pe­nis.

A. GEDVILAS (DPF). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Vi­sų pir­ma pa­si­nau­do­da­mas pro­ga no­riu nu­ra­min­ti prem­je­rę dėl jos nuo­gąs­ta­vi­mų, ne­va įsta­ty­mo dėl pri­vers­ti­nio vak­ci­na­vi­mo ne­pri­ėmi­mas kels me­di­kams grės­mę. Tik­rai ne­si­jau­din­ki­te, me­di­kai šią sri­tį iš­ma­no ir pri­ims kie­k­vie­nas sa­vo svei­ka­tai nau­din­giau­sią spren­di­mą, ir vis­kas bus ge­riau, ne­gu ga­li­te įsi­vaiz­duo­ti.

O svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro leis­ki­te pa­klaus­ti, kaip taip at­si­tin­ka, kad vie­na po ki­tos ša­lys iš prin­ci­po švel­ni­na pan­de­mi­jos val­dy­mo prie­mo­nes, nes omik­ro­no at­mai­na ga­na leng­vai per­ser­ga­ma, ir iš vi­so at­si­sa­ko kau­kių dė­vė­ji­mo, tuo tar­pu jūs su­griež­ti­no­te rei­ka­la­vi­mą ren­gi­niuo­se dė­vė­ti ne­be kau­kes, o re­spi­ratorius. Kaip ma­no­te, ar toks rei­ka­la­vi­mas nė­ra per­tek­li­nis? Ko­kiu ty­ri­mu re­mian­tis bu­vo pri­im­tas toks spren­di­mas? (Bal­sai sa­lė­je)

PIRMININKAS. Ko­le­gos, ar čia rei­kia at­sa­ky­mo, ar tik…

A. DULKYS. Jū­sų in­for­ma­ci­ja nė­ra tiks­li. Tik­rai vi­so­se ša­ly­se nė­ra da­ro­mos at­lais­vi­ni­mo prie­mo­nės. Kiek­vie­na vals­ty­bė tu­ri prie­mo­nių rin­ki­nį, kai ku­rias prie­mo­nes pa­stip­ri­na, kai ku­rias kei­čia, kai ku­rias mo­di­fi­kuo­ja. Ar mes kal­bė­tu­me apie ga­li­my­bių pa­są – fak­tiš­kai vi­so­se Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­ly­se jis šiuo me­tu vie­no­kiu ar ki­to­kiu pa­va­di­ni­mu eg­zis­tuo­ja, yra ir kau­kės, o re­spi­ratoriai yra tik­rai sau­ges­ni. Ka­dan­gi, kaip su­pran­tu, vis tiek jū­sų ne­te­kins joks ma­no at­sa­ky­mas, gal pa­sa­ky­siu tik tiek, kad, tar­ki­me, tai, ką mes ma­to­me, kad už­si­krė­ti­mų skir­tu­mas tarp nepa­si­skie­pi­ju­sių ir pa­si­skie­pi­ju­sių tri­mis do­zė­mis yra net 11 kar­tų. Pa­ti­kė­ki­te, ar nau­do­ja­mės prie­mo­nė­mis, ar ne­si­nau­do­ja­me, ar skie­pi­ja­mės, ar ne­si­skie­pi­ja­me, tie skir­tu­mai yra tik­rai pa­ka­nka­mai di­džiu­liai, to­dėl į tai rei­kė­tų at­kreip­ti dė­me­sį. Ne­klai­din­ki­te.

PIRMININKAS. Prem­je­rė pa­gei­dau­ja pa­pil­dy­ti.

I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ka­dan­gi aš bu­vau pa­mi­nė­ta, ir­gi tru­pu­tį įsi­terp­siu. Aš tik­rai ne­iš­gy­ve­nu, ži­no­ki­te, aš iš­gy­ve­nu dėl tų žmo­nių, ku­rie nu­mirs dėl to, kad pa­klau­sė blo­go pa­ta­ri­mo, ar­ba sun­kiai gu­lės li­go­ni­nė­je, pri­si­gu­lės pra­gu­lų ir vi­so­kių ki­to­kių kom­pli­ka­ci­jų. Ir jūs, ma­ty­da­mi kas­dien sta­tis­ti­ką, tur­būt ma­to­te, kad ši­ta sta­tis­ti­ka „nei­gia­ma pras­me“, de­ja, puo­šia žmo­nes, ku­rie nė­ra pa­skie­py­ti.

Da­bar dėl ka­ran­ti­no re­gu­lia­vi­mo. Taip, va­kar Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės prem­je­ras pa­skel­bė apie tai, jog ko­vo mė­ne­sį bus at­šauk­ti rei­ka­la­vi­mai. Jūs gi pa­žįs­ta­te gra­fi­kus ir ma­to­te, ka­da kaž­kas ky­la, ka­da kaž­kas krin­ta. Jūs tur­būt ma­to­te, kad Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės pi­kas jau yra pra­ėjęs. Mums dar tur­būt iki jo yra po­ra sa­vai­čių mi­ni­mum. Kai mes jau jį per­ei­si­me, ta­da mes ir bū­si­me kaž­ku­ria­me pa­sau­ly­je ir sprę­si­me tai, ką rei­kia.

Aš la­bai pra­šy­čiau ne­teig­ti, jog omik­ro­nas čia yra kaž­koks la­bai leng­vas da­ly­kas, vi­si la­bai leng­vai per­sirgs, bus imu­ni­zuo­ti ir vis­kas bus va­lio. Yra žmo­nių, ku­rie at­si­ran­da li­go­ni­nė­se ir dėl omik­ro­no, jie vei­kiau­siai taip pat mirs, de­ja, dau­giau­sia tai yra ne­skie­py­ti žmo­nės. Rei­kia da­ry­ti tam tik­ras iš­ly­gas dėl šių leng­va­bū­diš­kų pa­si­sa­ky­mų. Ačiū.

PIRMININKAS. R. Že­mai­tai­čio nė­ra. Klau­sia D. Ke­pe­nis. Ruo­šia­si L. Na­gie­nė. Jos taip pat ne­ma­tau. Ta­da J. Sa­ba­taus­kas. Jo taip pat ne­ma­tau. Žiū­rė­si­me, kas čia dar bus. Pra­šom.

D. KEPENIS (LVŽSF). Dė­ko­ju, ger­bia­mas pir­mi­nin­ke. No­riu pa­svei­kin­ti svei­ka­tos mi­nist­rą. Šian­dien opo­zi­ci­jai pa­vy­ko jus iš­gel­bė­ti nuo me­di­kų ne­apy­kan­tos, so­cia­li­nių dar­buo­to­jų, pas­kui mo­ky­to­jų. Ta įtam­pa, ku­rią jūs su­kė­lė­te vi­suo­me­nė­je, bu­vo be­ga­li­nė. Šian­dien ne­įvy­ko spro­gi­mas dėl to, kad mes jus iš­gel­bė­jo­me.

Ir aš ma­tau, kaip jūs šian­dien pra­dė­jo­te nau­ją kam­pa­ni­ją, jūs li­pa­te ant to pa­ties grėb­lio. Pra­dė­jo­te nau­ją kam­pa­ni­ją, va­di­na­mą „Ne­būk pas­ku­ti­nis“. Čia fan­tas­ti­ka. Kur ne­būk pas­ku­ti­nis: ar ka­puo­se, ar kre­ma­to­riu­me, ar ei­lė­je prie skie­po? Mes tu­ri­me še­šis kar­tus dau­giau pri­pir­kę skie­pų, ne­gu mums pa­kan­ka. Tai kur čia pas­ku­ti­nis? Kas čia to­kie per fo­ku­sai? O ka­dangi jūs – biz­nio pro­jek­to au­to­rius, koks biz­nis pa­kei­tus šią kau­kę ši­ta kau­ke? Ko­kį pro­cen­tą gau­si­te jūs as­me­niš­kai? O jei­gu jūs tik­rai ne­su­in­te­re­suo­tas, kiek kai­nuo­ja Lie­tu­vo­je skiep­ai, tes­tų bran­gi­ni­mas, vi­sa ši­ta vel­nia­va? Ver­sli­nin­ko aki­mis, čia yra su­per­biz­nio pro­jek­tas, ku­rio cen­tre esa­te jūs ir kai ku­rie jū­sų ko­le­gos. Sėk­mės.

PIRMININKAS. Ar čia klau­si­mas? (Bal­sas sa­lė­je) Kie­no klau­sė­te? (Bal­sai sa­lė­je) Biz­nio au­to­rių ne­at­si­ra­do, ma­tyt, tuo Vy­riau­sy­bės va­lan­dą baig­si­me, nes ir tam skir­tas lai­kas bai­gė­si. Ačiū mi­nist­rams.

 

13.04 val.

Sei­mo na­rių pa­reiš­ki­mai

 

Da­bar pa­reiš­ki­mų žan­ras. Ne re­gist­ra­ci­ja, dar ke­lio­li­ka mi­nu­čių tik­rai. Slap­tas bal­sa­vi­mas nu­ma­ty­tas po­pie­ti­niu lai­ku, vė­liau. Žiū­ri­me, pa­reiš­ki­mai. Pir­ma­sis V. Val­kiū­nas. Tri­bū­no­je ga­li­ma ir be kau­kės.

V. VALKIŪNAS (LRF). Ger­bia­mie­ji, yra prie­žas­tis – yra pa­sek­mė. Kaip gy­ven­ti mums čia tiems, ku­rie va­di­na­mės žmo­nė­mis? Ko­dėl taip, o ne ki­taip? Kuo aukš­tes­nis vy­ro te­stos­te­ro­no ly­gis, tuo jis yra ko­vin­ges­nis, ag­re­sy­ves­nis. Jis – ka­rys, ko­vo­to­jas, me­džio­to­jas, tu­rin­tis ka­rio ge­ną. Mo­te­rims pa­tin­ka už­ka­riau­to­jai, jie ga­lės ap­gin­ti jas ir sa­vo šei­mą. Joms pa­tin­ka žmo­gus, su ku­riuo tu­rės svei­kų pa­li­kuo­nių. Taip gam­ta su­tvar­ky­ta. Mo­ters ge­nai – ne ka­rio ge­nai, o ma­mos – šei­mos, vai­kų auk­lės. Ji – sta­bi­lu­mo ži­di­nys. Kuo te­stos­te­ro­no ly­gis že­mes­nis, tuo mo­te­ris mo­te­riš­kes­nė, ra­mes­nė. Ko­dėl smur­tą pa­ty­ru­sios mo­te­rys, iš­si­sky­ru­sios su smur­tau­to­ju, vėl su­si­ran­da ki­tą smur­tau­to­ją? Nes tos mo­te­rys ieš­ko ka­rio, už­ka­riau­to­jo, ma­čo. Vėl li­pa ant to pa­ties grėb­lio. Ar ne taip?

Tad, prieš pra­dė­da­mi ben­drą gy­ve­ni­mą, bent pa­tik­rin­ki­te vie­nas ki­tą. Al­ko­ho­lis neut­ra­li­zuo­ja re­a­lu­mo, adek­va­tu­mo, su­vo­ki­mo bū­se­nos neu­ro­nus. Neu­ro­me­dia­to­riai gau­na klai­di­nan­tį po­vei­kį ir veiks­mai kei­čia­si. Aiš­ku, ne vi­siems vie­no­das po­vei­kis. Vie­ni ei­na mie­go­ti, ki­ti tam­pa ag­re­sy­vūs su mo­te­ri­mis ar be mo­te­rų, no­ri sek­so ar prie­ka­biau­ti, pa­si­muš­ti. Vi­suo­me­nė­se, kur vy­rų, tu­rin­čių ka­rio ge­ną ir aukš­tą te­stos­te­ro­no ly­gį, kri­ti­nė ma­sė, pa­vyz­džiui, če­čė­nų, ir so­cia­li­nės tra­di­ci­jos, ir pa­pro­čiai ki­to­kie. Ta­čiau ten, esant to­kiai vi­suo­me­nei ir bio­lo­gi­nei san­da­rai, ki­taip var­gu, ar bū­tų ge­riau. Kai per am­žius pa­tik­rin­ti va­rian­tai ir pa­si­rink­tas glo­ba­liz­mas lau­žo ge­riau­sias tra­di­ci­jas ir pa­pro­čius, tau­tų kraus­ty­ma­sis ir mai­šy­ma­sis su­ke­lia cha­o­są ir de­struk­ci­ją.

Čia pa­mąs­ty­mai tiems, ku­rie ieš­ko sve­ti­mų kraš­tų kon­ven­ci­jų, lau­žy­da­mi bio­lo­gi­nes tie­sas, so­cia­li­nius ry­šius. Ne­aiš­ku, ko­dėl ty­li Lie­tu­vos psi­cho­lo­gai, psi­chiat­rai. Ar už­til­dy­ti taip, kad bi­jo pra­ras­ti dar­bą ir pra­gy­ve­ni­mo šal­ti­nį? Tur­būt glo­ba­lis­tų sva­jo­nė se­lek­cio­nuo­ti nau­ją žmo­gaus rū­šį su ki­tais bio­lo­gi­niais ir ana­to­mi­niais pa­ra­met­rais. Aš ma­nau, kad rei­kia puo­se­lė­ti ne­sens­tan­čią kla­si­ką, va­di­na­mą žmo­gu­mi! My­lė­ki­me žmo­gų, nes jis – tai tu! Sau­go­ki­me sa­vo tra­di­ci­jas, sa­vo šei­mas ir Lie­tu­vą!

PIRMININKAS. Ačiū. Da­bar D. Ke­pe­nis pa­teiks pa­reiš­ki­mą.

D. KEPENIS (LVŽSF). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Mū­sų vi­sų rin­kė­jai tik­rai ste­bi­si, kaip čia tuš­čia sa­lė, ką mes čia šne­ka­me. Bet aš ma­nau, kad jūs ste­bi­te, kas čia vyks­ta, tik­rai ma­ty­si­te vaiz­do įra­šą. Šis ma­no pa­reiš­ki­mas, pa­si­sa­ky­mas tu­rė­tų bū­ti su­pran­ta­mas kaip dar vie­no eta­po fi­ni­šas. Štai fak­tiš­kai bai­gia­si pen­ke­ri me­tai, kai aš esu čia, Sei­me. Bai­gia­si me­tai, kai nau­ja ka­den­ci­ja dir­ba. Apie tai, kas da­bar Lie­tu­vo­je tvy­ro, mums anks­čiau tie­siog ne­bu­vo rim­tos pro­gos kal­bė­ti. Mes tik­rai ma­tė­me, kad Lie­tu­va daug me­tų bu­vo me­di­ka­li­zuo­ta vals­ty­bė, vie­nus daik­tus va­di­no­me ki­tais daik­tais, to­dėl mes esa­me taip gi­liai šian­dien įklim­pę, nes nie­kaip ne­at­ski­ria­me, kas yra svei­ka­ta, kas yra gy­dy­mas. Vien to­dėl, kad Sei­mo nu­ta­ri­mas „Dėl svei­ka­tos tau­so­ji­mo ir stip­ri­ni­mo po­li­ti­kos gai­rių patvirtinimo“ ar re­zo­liu­ci­ja „Dėl gyventojų imu­ni­te­to stip­ri­ni­mo“ ne­bu­vo vyk­do­mi, mes šian­dien ir tu­ri­me tą pa­dė­tį, kai ty­čio­ja­mės iš sa­vo žmo­nių. Ačiū Die­vui, šian­dien mes ne­lei­do­me pa­si­ty­čio­ti iš gy­dy­to­jų. Jie tik­rai la­bai daug sa­vo svei­ka­tos ati­duo­da tam, kad ne­bū­tų ši­to ab­sur­do, da­bar mū­sų ma­to­mo Lie­tu­vo­je.

Aš tik­rai ra­gi­nu vi­sus Lie­tu­vos gy­dy­to­jus, svei­ki­nu su jū­sų per­ga­le šian­dien, bet aš tik­rai ra­gi­nu vi­sus at­si­bus­ti, ku­rie dar pa­si­slė­pę, ir pa­lai­ky­ti sa­vo drą­sius bi­čiu­lius, ku­rie yra su­si­tel­kę į Svei­ka­tos tei­sės ins­ti­tu­tą, pro­fe­so­rių E. Vait­kų, dak­ta­rą Adą, jie pra­dė­jo drą­siai kal­bė­ti ir aiš­kin­ti žmo­nėms, kas čia da­ro­si.

No­riu štai ką pa­sa­ky­ti. Mes vi­si ma­tė­me Sau­sio 13-ąją, ką tik pa­si­bai­gė. Aš džiau­giuo­si, kad kon­ser­va­to­rė V. Alek­nai­tė-Ab­ra­mi­kie­nė tą die­ną ga­vo įkvė­pi­mo ir pa­sa­kė, kad ši­ta­me Ap­sau­gos nuo smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je įsta­ty­me ne­tu­rė­tų bū­ti smur­to ly­ties pa­grin­du, nes ji su­pra­to, kad tie žmo­nės, ku­rie čia at­vy­ko, tik­rai pa­si­pik­ti­nę mū­sų da­ro­ma po­li­ti­ka. Ir ji jau pra­dė­jo keis­tis. Jei­gu jūs, mie­li Lie­tu­vos žmo­nės, rin­kė­jai, daž­niau at­vyk­tu­mė­te čia, prie Sei­mo, (va, Va­sa­rio 16-ąją), la­bai gra­žiai, la­bai tai­kiai dai­nuo­da­mi, šok­da­mi, ro­dy­tu­mė­te pa­vyz­dį, kad tau­ta bun­da. Jie tik­rai ne­no­ri jo­kio smur­to, jie no­ri pa­ža­din­ti, kaip at­si­bu­do Vi­li­ja, kaip at­si­bu­do A. Ažu­ba­lis. Na, kaip pui­kiai vei­kia čia ki­ti ko­le­gos – ga­li­ma ža­vė­tis P. Gra­žu­lio en­tu­ziaz­mu, jis ne­už­mu­ša­mas yra, tik­rai šau­nus žmo­gus. Pa­lai­ky­ti rei­kia juos pra­džio­je, o tai, kad pa­bal­sa­vo­me… Rei­kia pa­lai­ky­mo tiems, ku­rie šian­dien iš­drį­so pa­sa­ky­ti „ne“ ši­tos pa­sau­li­nės ma­fi­jos šėl­smui.

Pa­me­na­te, Lie­tu­va bu­vo pir­mo­ji, ku­ri su­grio­vė Ta­ry­bą Są­jun­gą. Tai aš jums drą­siai sa­kau – Lie­tu­va ga­li bū­ti pir­mo­ji, ku­ri su­griaus pa­sau­ly­je ši­tos ma­fi­jos siau­tė­ji­mą, jos re­zi­den­tų šian­dien yra Lie­tu­vo­je. Mes iki šiol ne­ma­to­me jų pla­no, ket­vir­to­ji pra­mo­nės re­vo­liu­ci­ja – apie ją mums ši­ta pu­sė aiš­ki­na – nau­jo­ji pa­sau­li­nė tvar­ka. To pla­no tai nė­ra. Tai ši­tie žmo­nės, ku­rie jį vyk­do… Pa­lai­ky­ti rei­kia tuos, ku­rie prie­ši­na­si, mes tik­rai ga­li­me pa­sa­ky­ti pa­sau­liui „ne“.

Tos vals­ty­bės, ku­rios iki šiol da­ly­vau­ja ta­me pro­jek­te… Pa­me­na­te, at­va­žia­vo Šva­bas į Lie­tu­vą, jį čia ap­si­ka­bi­no aukš­čiau­si mū­sų pa­rei­gū­nai ir dė­ko­jo jam. Už ką jam dė­ko­jo? Už tai, kad su­kū­rė dešimt cen­trų pa­sau­lio. Vie­nas iš mū­sų Lie­tu­vos jau­nuo­lių aiš­ki­na, kad čia jau bū­si­mas pa­sau­lio ly­de­ris. O ši­tie vi­si de­šimt cen­trų, iš kur jie? Jie vi­si ap­mo­ky­ti, pra­de­dant A. Mer­kel ir bai­giant aust­ra­lų, aust­rų, Ka­na­dos, Ze­lan­di­jos ly­de­riu – jie vi­si pa­mo­ky­ti, kaip rei­kia su tuo pa­sau­liu elg­tis ir kaip da­ry­ti tą re­vo­liu­ci­ją. Ir mes šian­dien ma­to­me, kad tos re­vo­liu­ci­jos vei­kė­jai, ku­rie gen­de­riz­mo ide­o­lo­gi­ją mums stu­mia, aš jau ne­kal­bu apie pan­de­mi­ją, ne­kal­bu apie skait­me­ni­za­ci­ją, iš­kreip­tą ža­li­ą­jį kur­są – vi­sa tai yra tos pa­čios pro­gra­mos da­lys. Mes tik­rai tu­ri­me šian­dien pa­bus­ti ir pa­sa­ky­ti ši­tam da­ly­kui „ne“.

Mes da­bar jau ži­no­me, kas yra Over­to­no lan­gas, šian­dien vie­ną Over­to­no lan­gą jau už­da­rė­me, bet Tro­jos ar­klys lie­ka – tą Tro­jos ar­klį mes vi­si tu­ri­me su­stab­dy­ti ir ne­be­leis­ti iš mū­sų ty­čio­tis. Aš ne­abe­jo­ju, ma­nau, kad per tas li­ku­sias die­nas iki Va­sa­rio 16-osios, ypač iki ko­vo 21 die­nos, mes tik­rai at­šauk­si­me ir tą ga­li­my­bių pa­są, jis yra čia mū­sų skal­dy­mo pa­grin­di­nis in­stru­men­tas, at­šauk­si­me vi­są ši­tą ab­sur­dą, ku­ris Lie­tu­vo­je su­ka­si. Mes tik­rai su­si­rink­si­me ko­vo 21 die­ną Klai­pė­do­je, kur kon­ser­va­to­rių dė­ka ap­jung­tos Klai­pė­dos li­go­ni­nės, glo­bo­ja­mos uni­ver­si­te­to, ir ten įvyk­dy­si­me tą nu­ta­ri­mą, ku­rio ne­įvyk­dė­me pra­ei­to­je ka­den­ci­jo­je, kai bu­vo pa­ves­ta Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tui kar­tu su de­vy­niais Lie­tu­vos uni­ver­si­te­tais, ku­rie pa­si­ra­šė su­tar­tį Klai­pė­do­je, pa­da­ry­ti Klai­pė­dą svei­ka­tos cen­tru ir pa­ruoš­ti mo­de­lį, ku­rį dub­liuo­tų vi­sa Lie­tu­va.

Tik­ros svei­ka­tos, tik­ro imu­ni­te­to, lai­mės, svei­ka­tos, gė­rio, pa­gar­bos vie­nas ki­tam, gar­bės jau­s­mo, są­ži­nės ir at­sa­ko­my­bės – to aš vi­siems jums šian­dien lin­kiu at­si­svei­kin­da­mas po šios ka­den­ci­jos ir kvies­da­mas gra­žiai, gar­bin­gai su­tik­ti mū­sų ar­tė­jan­čias šven­tes. Bū­ki­te svei­ki. Ačiū.

PIRMININKAS. Šia aukš­ta gai­da ir baig­si­me ry­ti­nį po­sė­dį, nes ki­ti du pa­reiš­ki­mų au­to­riai sa­lė­je ne­pa­si­ro­dė, ma­tyt, bu­vo pa­si­ren­gę ki­to­kiam bal­sa­vi­mo re­zul­ta­tui. Re­gist­ruo­ja­mės. Ver­ti­nu kan­try­bę tų, ku­rie yra sa­lė­je, kad is­to­ri­jo­je bū­tų už­fik­suo­ti. (Bal­sai sa­lė­je) Ge­rai, šian­dien ma­tau, kad vi­siems daug kaž­ko­kio įkvė­pi­mo.

Už­si­re­gist­ra­vo 8.

Ry­ti­nį po­sė­dį bai­gia­me. (Gon­gas)



* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; LF – Laisvės frakcija; LRF – Lietuvos regionų frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.