AIŠKINAMASIS RAŠTAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMAS NR. VIII-1316 9 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

1.      Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai:

 

            Savivaldybėms tenka susidurti su nemenkais iššūkiais valstybės tarnybos sektoriuje, kadangi trūksta norinčių užimti šias pareigas asmenų. Šiuo metu norint pretenduoti į pareigas valstybės tarnyboje reikalaujama turėti Lietuvos Respublikos pilietybę ir mokėti valstybinę lietuvių kalbą B lygiu.

 

            Kol nėra išspręstas Lietuvos pilietybės išsaugojimo klausimas, akivaizdu, kad dažnu atveju lietuviai, norėdami gyventi pilnavertį gyvenimą kitoje šalyje bei įgiję kitos šalies pilietybę, Lietuvos pilietybę praranda, o norėdami grįžti į Lietuvą bei neturėdami Lietuvos pilietybės, valstybės tarnyboje dirbti negali, nors yra gimę lietuviais ir puikiai moka gimtąją kalbą.

 

Siekiant, jog kuo daugiau išvykusių iš Lietuvos į užsienį gyventi lietuvių grįžtų įgavę tarptautinę patirtį bei įgytas žinias pritaikytų Lietuvos valstybės tarnyboje, turime suteikti galimybę asmenims, turintiems Europos Sąjungos valstybės narės ar Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos valstybės narės pilietybę, mokantiems lietuvių kalbą bei išlaikiusiems egzaminą B lygiu, dirbti valstybės tarnyboje.

 

2.      Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai:

 

LR Seimo narys Andrius Bagdonas.

 

3.      Kaip šiuo metu yra reguliuojami įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai:

 

Šiuo metu vienas iš kriterijų kandidatuoti į pareigas valstybės tarnyboje tai turėti Lietuvos Respublikos pilietybę ir mokėti valstybinę lietuvių kalbą pagal Vyriausybės nustatytas kalbos mokėjimo kategorijas.

 

4.      Kokios siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų laukiama:

 

Įstatymo pataisa siekiama sudaryti galimybę Europos Sąjungos valstybės narės piliečiams ar  Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos valstybės narės piliečiams, mokantiems lietuvių kalbą bei išlaikiusiems egzaminą B lygiu, dirbti valstybės tarnyboje. 

 

5.      Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai (jeigu rengiant įstatymo projektą toks vertinimas turi būti atliktas ir jo rezultatai nepateikiami atskiru dokumentu), galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta:

 

Teisinio reguliavimo poveikio vertinimas nebuvo atliktas.

 

6.       Kokią įtaką priimtas įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai:

 

Įstatymas neturės poveikio kriminogeninei situacijai, korupcijai.

 

7.      Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai:

 

Įstatymo įgyvendinimas neturės įtakos verslo sąlygoms ar jo plėtrai.

 

8.      Ar įstatymo projektas neprieštarauja strateginio lygmens planavimo dokumentams:

 

Įstatymo projektas strateginio lygmens planavimo dokumentams neprieštarauja.

 

9.      Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios:

 

Priėmus teikiamą Įstatymo projektą, kitų įstatymų priimti, pakeisti ar pripažinti netekusiais galios nereikės.

 

10.  Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka:

 

Įstatymų projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymo, Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatymo reikalavimų, ir atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas.

 

11.  Ar įstatymo projektas atitinka Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus:

 

Įstatymų projektai atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus.

 

12.  Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įgyvendinamųjų teisės aktų, – kas ir kada juos turėtų priimti:

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir jos įgaliotos institucijos neturės priimti įgyvendinamųjų aktų.

 

13.   Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais):

 

Įstatymo projekto įgyvendinimui papildomų valstybės biudžeto ar kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų nereikės.

 

14.  Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados:

 

Rengiant Įstatymo projektą negauta specialistų vertinimų.

 

15.  Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant Europos žodyno „Eurovoc“ terminus, temas bei sritis:

„Europos Sąjunga“,  „Šiaurės Atlanto sutarties organizacija“, „valstybės tarnyba“.

 

16.   Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai:

Nėra.

 

 

Seimo narys

 

Andrius Bagdonas