Projekto

lyginamasis variantas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

STATUTAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO NR. I-399 135, 139, 142, 147, 150, 153, 169, 170 IR 1713 STRAIPSNIŲ

PAKEITIMO

 

2024 m.                             d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 135 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 135 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Seimui teikiamą įstatymo ar kito Seimo priimamo teisės akto projektą ar pasiūlymą turi pasirašyti jo iniciatoriai. Įstatymo projektą, kurį Seimui teikia Lietuvos Respublikos piliečiai įgyvendindami Konstitucijos suteiktą teisę, pasirašo iniciatorių įgalioti atstovai ir kartu su šiuo projektu pateikiami įstatymų nustatyta tvarka surinkti piliečių parašai. Įstatymo projektas ar pasiūlymas paskelbti referendumą, kurį įgyvendindami Konstitucijos suteiktą teisę Seimui teikia rinkimų teisę turintys Lietuvos Respublikos piliečiai (toliau – piliečiai), pasirašomas ir pateikiamas konstitucinių įstatymų nustatyta tvarka.“

2. Pakeisti 135 straipsnio 3 dalies nuostatą iki dvitaškio ir ją išdėstyti taip:

„3. Kartu su Seimui teikiamu įstatymo projektu, išskyrus Konstitucijos suteiktą teisę įgyvendinančių Lietuvos Respublikos piliečių teikiamą įstatymo projektą, pateikiamas aiškinamasis raštas, kuriame turi būti nurodyta:“.

3. Pakeisti 135 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Įstatymo papildymo ar pakeitimo įstatymo projektas gali būti pateikiamas Seimo plenariniame posėdyje ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo to įstatymo priėmimo. Šis reikalavimas netaikomas, įgyvendinant Konstitucinio Teismo nutarimus šio statuto 1812 straipsnyje nustatyta tvarka, piliečių teikiamam įstatymo projektui arba kai įstatymo papildymo ar pakeitimo įstatymo projektą teikia Vyriausybė ar ne mažiau kaip 1/5 visų Seimo narių.“

 

2 straipsnis. 139 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 139 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Seimo Pirmininkas privalo pateikti Seimui svarstyti Konstitucijos suteiktą teisę įgyvendinančių Lietuvos Respublikos piliečių teikiamą įstatymo projektą, nepaisydamas visų šiame straipsnyje nustatytų reikalavimų.

 

3 straipsnis. 142 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 142 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„142 straipsnis. Piliečių teikiami projektai

Piliečių teikiamas įstatymo projektas turi būti pateiktas artimiausiame eilinės Seimo sesijos posėdyje, bet ne anksčiau kaip ne vėliau kaip per savaitę po 10 darbo dienų po nuo jo įregistravimo Seimo posėdžių sekretoriate dienos sesijos metu, o įregistravus tarp Seimo sesijų pirmame kitos sesijos posėdyje. Šį projektą pateikia vienas iš piliečių įstatymų leidybos iniciatyvinės grupės koordinatorių arba kitas šios iniciatyvinės grupės įgaliotas asmuo. Piliečių teikiamą įstatymo projektą Seimas privalo svarstyti.

 

4 straipsnis. 147 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 147 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Jeigu pagrindinis komitetas nutaria įstatymo projektą, išskyrus piliečių teikiamą įstatymo projektą, grąžinti tobulinti iniciatoriams, asmenys, turintys įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pastabas ir pasiūlymus gali pateikti tokia pat tvarka ir dėl patobulinto įstatymo projekto.“

 

5 straipsnis. 150 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 150 straipsnio 1 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

„5) grąžinti projektą, išskyrus piliečių teikiamą įstatymo projektą, iniciatoriams patobulinti;“.

 

6 straipsnis. 153 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 153 straipsnio 1 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

„5) grąžinti iniciatoriams projektą, išskyrus piliečių teikiamą įstatymo projektą, tobulinti iš esmės. Šiuo atveju įstatymo projekto svarstymo procedūra kartojama nuo pateikimo Seimo posėdyje;“.

 

7 straipsnis. 169 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 169 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. 300 tūkstančių Lietuvos Respublikos piliečių, turinčių rinkimų teisę, Konstitucijos keitimo iniciatyvos teisės įgyvendinimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas.“

2. Pakeisti 169 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Konstitucijos pirmojo skirsnio „Lietuvos valstybė“ ir keturioliktojo skirsnio „Konstitucijos keitimas“ nuostatos gali būti keičiamos tik referendumu. Referendumo skelbimo ir vykdymo tvarką nustato konstitucinis įstatymas.“

 

8 straipsnis. 170 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 170 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. 300 tūkstančių Lietuvos Respublikos piliečių, turinčių rinkimų teisę, konstitucinių įstatymų nustatyta tvarka Seime inicijuotą Konstitucijos keitimo įstatymo projektą Seimas privalo svarstyti. Šį projektą Šis projektas piliečių iniciatyvinės grupės narys ar kitas iniciatyvinės grupės įgaliotas asmuo pateikia turi būti pateiktas artimiausiame eilinės Seimo sesijos posėdyje, bet ne anksčiau kaip ne vėliau kaip per savaitę po 10 darbo dienų po projekto nuo jo įregistravimo Seimo posėdžių sekretoriate dienosSeimo sesijos metu, o įregistravus tarp Seimo sesijų – pirmajame artimiausios Seimo sesijos posėdyje.“

2. Pakeisti 170 straipsnio 6 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) grąžinti Konstitucijos keitimo įstatymo projektą, išskyrus piliečių teikiamą įstatymo projektą, iniciatoriams tobulinti ir pasiūlyti jiems, vadovaujantis šio statuto 169 straipsnio nuostatomis, įregistruoti naują Konstitucijos keitimo įstatymo projektą.

 

9 straipsnis. 1713 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1713 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. 50 tūkstančių Lietuvos Respublikos piliečių, turinčių rinkimų teisę, konstitucinių įstatymų nustatyta tvarka Seime inicijuotą konstitucinio įstatymo projektą Seimas privalo svarstyti. Šį projektą piliečių iniciatyvinės grupės narys ar kitas iniciatyvinės grupės įgaliotas asmuo  pateikia Šis projektas turi būti pateiktas artimiausiame eilinės Seimo sesijos posėdyje, bet ne anksčiau kaip ne vėliau kaip per savaitę po 10 darbo dienų po projekto nuo jo įregistravimo Seimo posėdžių sekretoriate dienosSeimo sesijos metu, o įregistravus tarp Seimo sesijų – pirmajame artimiausios Seimo sesijos posėdyje.“

 

10 straipsnis. Statuto įsigaliojimas

Šis statutas įsigalioja 2024 m. rugsėjo 1 d.

 

Seimo Pirmininkas