2018-06-11

 

 

PASIŪLYMAS

dėl liETUVOS RESPUBLIKOS GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ KONTROLĖS ĮSTATYMO NR. IX-705 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

NR. XIIIP- 2002

 

 

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str.

d.

p.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Argumentai:

Lietuvos Respublikos Vyriausybės teiktas Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimo įstatymo projektas (toliau-Projektas) Nr. XIIIP-2002 šiurkščiai prieštarauja Vaiko teisių konvencijai (toliau-Konvencija), kurią Lietuva ratifikavo dar 1995 m. Valstybė, ratifikavusi Konvenciją, gerbia ir garantuoja visas numatytas teises kiekvienam vaikui, priklausančiam jos jurisdikcijai, ir turi imtis visų reikiamų priemonių, kad vaikas būtų apsaugotas nuo bet kokios diskriminacijos, pavojingų veiklų, galinčių pažeisti jo teises, kelti grėsmę sveikatai ir gyvybei. Be išlygų ratifikuota Konvencija numato, kad vaiku laikomas kiekvienas žmogus, neturintis 18 –os metų, jei pagal įstatymą jo pilnametystė nepripažinta anksčiau. Pažymima, kad Projekto nuostatos, kuriomis nurodoma galimybė nuo 16 metų asmenims įgyti B, C ir D kategorijų ginklus yra prieštaraujančios  Konvencijai.

Atkreipiame dėmesį, kad Projekte nurodoma, jog asmuo, nuo 16 metų, galės įgyti ginklą, tačiau visiškai neaišku, kur jį laikys, kaip naudos, transportuos ir kitos itin svarbios aplinkybės. Pažymima, kad teisę vairuoti asmuo įgyja tik sulaukęs pilnametystės, akivaizdu, kad 16 –os metų asmens ginklo gabenimas gali kelti pavojų ne tik pačiam nepilnamečiam asmeniui, bet ir aplinkiniams asmenims. Neatmeta galimybė, kad nepilnamečio asmens fizine ir emocine būsena gali pasinaudoti neigiamus interesus turintys asmenys.  Projekte nėra numatytos aplinkybės, kurios susijusios su nepilnamečio asmens ginklo praradimu, neteisingu panaudojimu. Neužsimenama ir apie nepilnamečius globojančių asmenų, tėvų pareigas ir atsakomybę.

Pasiūlymas parengtas konsultuojantis su NVO vaikams konfederacija ir Lietuvos Ginklų savininkų asociacija.

 

 

Pasiūlymas:

 

1. Pakeisti įstatymo projekto 13 straipsnio 3 dalį ir jį išdėstyti taip:

 

„3. Sportui B ir C kategorijų ginklus, jų šaudmenis gali įsigyti ir laikyti ne jaunesni kaip 18 metų nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai – šaudymo sporto atstovai, ir Lietuvos Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys, gavę leidimą laikyti ginklus. Sportui B ir C kategorijų ginklus, jų šaudmenis, gavę leidimą laikyti ginklus, gali įgyti (bet ne pirkti) ir laikyti ir jaunesni kaip 18 metų, bet ne jaunesni kaip 16 metų nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai, jeigu jie yra šaudymo sporto atstovai ir turi rašytinį tėvų, įtėvių ar rūpintojų sutikimą.“

 

2. Pakeisti įstatymo projekto 13 straipsnio 10 dalį ir jį išdėstyti taip:

 

„10. D kategorijos ginklus, jų šaudmenis be leidimų gali įsigyti ir turėti juridiniai asmenys, kitos organizacijos ar jų padaliniai bei fiziniai asmenys nuo 18 metų, jais prekiaujančiam prekiautojui pateikę asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus. Sportui D kategorijos pneumatinius ginklus, jų šaudmenis be leidimų gali įsigyti ir turėti fiziniai asmenys nuo 16 18 metų – šaudymo sporto organizacijų nariai, jais prekiaujančiam prekiautojui pateikę asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, sporto organizacijos tarpininkavimo raštą ir šios organizacijos nario pažymėjimą.“

 

3. Pakeisti įstatymo projekto 31 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

 

„1) ginklą ar šaudmenis perduoti naudoti be priežiūros asmenims, neturintiems 18 metų, o naudojant sportui, – asmenims, neturintiems 16 metų;

 

 

Teikia

Seimo nariai:                                                                                                                 Simonas Gentvilas