LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS
IŠVADA
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO NR. XI-242 29 STRAIPSNIO PAKEITIMO
ĮSTATYMO PROJEKTO
2024-06-10 Nr. XIVP-3914
Vilnius
Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šią pastabą.
Projektu siekiama papildyti keičiamo Mokslo ir studijų įstatymo 29 straipsnio, reglamentuojančio valstybinės aukštosios mokyklos rektoriaus (direktoriaus) funkcijas, 2 dalies 2 punktą ir jame nustatyti, kad rektorius (ar direktorius) gali skirti prorektorius (direktoriaus pavaduotojus) savo kadencijos laikotarpiui aukštosios mokyklos nustatyta tvarka. Siūloma nuostata svarstytina keliais aspektais.
Pirma, atkreiptinas dėmesys, kad pagal susiformavusią ir taikomą valstybinių aukštųjų mokyklų praktiką, apibrėžtam laikotarpiui (kadencijai) skiriami ne tik prorektoriai (direktorių pavaduotojai), tačiau ir kai kurie kiti aukštųjų mokyklų darbuotojai – universitetų kancleriai, fakultetų dekanai, katedrų vedėjai, kitų akademinių padalinių vadovai, taip pat skiriami apibrėžtam laikotarpiui (kadencijai). Atsižvelgiant į tai bei vadovaujantis Darbo kodekso 68 straipsnio 4 dalimi, kurioje imperatyviai nustatyta, kad terminuotų darbo sutarčių, kurių maksimalus terminas negali būti ilgesnis kaip penkeri metai, sudarymo galimybę su renkamais ar skiriamais darbuotojais, kūrybinių profesijų ir mokslo darbuotojais, kolegialių renkamųjų organų skiriamais darbuotojais ar kitais darbuotojais viešojo intereso gynimo tikslais nustato kiti įstatymai, siūlytina apsvarstyti galimybę Mokslo ir studijų įstatyme numatyti terminuotų darbo sutarčių (ne ilgesnei kaip penkerių metų kadencijai) sudarymo galimybę ne tik su prorektoriais (direktorių pavaduotojais), tačiau ir su kancleriais, fakultetų dekanais, prodekanais, katedrų vedėjais, institutų ir kitų akademinių padalinių vadovais.
Antra, projektu siūloma nuostata, numatanti, kad prorektoriai (direktorių pavaduotojai) rektoriaus (direktoriaus) kadencijos laikotarpiui į pareigas būtų skiriami aukštosios mokyklos nustatyta tvarka, implikuoja, kad aukščiau nurodytų aukštųjų mokyklų darbuotojų skyrimo į pareigas tvarka būtų nustatyta ne aukštosios mokyklos statute, o vidiniuose aukštosios mokyklos teisės aktuose. Manytina, kad tokias specifines, Darbo kodeksą įgyvendinančias nuostatas, nukrypstančias nuo bendrųjų darbo sutarčių sudarymo taisyklių, turėtų nustatyti aukštųjų mokyklų steigėjas, tvirtindamas aukštosios mokyklos steigimo dokumentą – statutą, o ne senatas arba apskritai pats rektorius. Pažymėtina, kad Mokslo ir studijų įstatymo 35 straipsnio 2 dalies 2 punkte taip pat nustatyta, kad aukštųjų mokyklų statutuose turi būti nustatyta darbuotojų teisės, pareigos ir atsakomybė, kas suponuoja, kad statute turėtų būti nustatytos ir specialios darbuotojų darbo sutarčių sudarymo sąlygos.
Trečia, abejotina, ar siūloma nuostata pagal savo turinį yra būtent keičiamo įstatymo 29 straipsnio reguliavimo dalykas. Svarstytina, ar galimybė su kai kuriais aukštųjų mokyklų administracijos darbuotojais sudaryti ne ilgesnes kaip penkerių metų terminuotas darbo sutartis, neturėtų būti nustatyta Mokslo ir studijų įstatymo 67 straipsnyje, reglamentuojančiame kai kuriuos mokslo ir studijų institucijų administracijos ir kitų darbuotojų statuso ypatumus.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, siūlytina ne keisti Mokslo ir studijų įstatymo 29 straipsnio 2 dalies 2 punktą, o papildyti įstatymo 67 straipsnį nauja dalimi, nustatančia, kad valstybinės aukštosios mokyklos statute gali būti nustatyta, kad su rektoriaus (direktoriaus) ar senato į pareigas skiriamais aukštųjų mokyklų prorektoriais (direktoriaus pavaduotojais), kancleriu, fakultetų dekanais, prodekanais, katedrų vedėjais, centrų, institutų ar kitų akademinių padalinių vadovais gali būti sudaromos terminuotos darbo sutartys rektoriaus (prorektoriaus) įgaliojimų laikotarpiui arba ne ilgesnei kaip penkerių metų kadencijai.
Departamento direktorius Dainius Zebleckis
I. Girdžiūnaitė, tel. (0 5) 209 6895, el. p. [email protected]
E. Mušinskis, tel. (0 5) 209 6356, el. p. [email protected]