PASIŪLYMAI

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NUTARIMO

DĖL XX AMŽIAUS LIETUVOS LAISVĖS KOVŲ TYRIMŲ IR JŲ SKLAIDOS, ŠIŲ KOVŲ ĮAMŽINIMO PROGRAMOS KRYPČIŲ IR GAIRIŲ PATVIRTINIMO

PROJEKTO NR. XIVP-2756

 

2023-06-08

Vilnius

Siūloma pakeisti

 

Pasiūlymo turinys

Eil. numeris

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1.

11

1

c)

Argumentai:

 

1941 metais Birželio mėn. vykęs Lietuvos partizaninis judėjimas išvirtęs į sėkmingą sukilimą prieš SSRS okupacinę valdžią yra vienas iš pagrindinių XX a. Lietuvos laisvės kovų ir pasipriešinimų okupantams įvykių. Tai ginkluotas  Lietuvos partizanų, Lietuvių aktyvistų fronto vadovaujamas sukilimas su tikslu atkurti Lietuvos nepriklausomybę ir valstybingumą, prasidėjęs 1941 m. birželio 22 d.

 

Šio sukilimo tyrimai ir jų sklaida istoriniu požiūriu yra svarbūs bent dėl šių priežasčių:

1.      Sukilimo dėka buvo paneigtas melas apie savanorišką Lietuvos įstojimą į Sovietų Sąjungos sudėtį, taip pat buvo atvirai priešinamasi Vokietijos nacių okupacinei valdžiai;

2.      Po sukilimo Lietuvos visuomenė atgavo pasitikėjimą, kad yra įmanoma ateityje apginti Lietuvos nepriklausomybę ir atkurti valstybingumą;

3.      Sukilimo sėkmė paskatino Lietuvos diplomatus ir politikus užsienyje aktyviau kelti Lietuvos politinio savarankiškumo klausimą tarptautiniu mastu bei siekti Lietuvos pripažinimo, remdamiesi sukilėlių vyriausybės paskelbtu nepriklausomybės atkūrimu.

 

Pasiūlymas:

 

Pakeisti Seimo Nutarimo 11 straipsnio 1 dalį ją išdėstyti taip:

 

11.1. įvykdžius XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų mokslinių tyrimų uždavinius atliktos partizanų palaikų paieškos ir tyrimai (tęstiniai), partizanų archyvų vietų paieškos, išsaugojimas ir tyrimai (tęstiniai), su XX amžiaus Lietuvos laisvės kovomis susijusių šaltinių paieška užsienio šalių atminties institucijose ir organizacijose (tęstinė), sukurta ir pildoma Laisvės kovų bibliografijos duomenų bazė (tęstinė), suorganizuotos mokslinės konferencijos Lietuvos laisvės kovų istorijai aktualizuoti ir Deklaracijai paminėti, inicijuoti tarpinstituciniai pasipriešinimo totalitariniams režimams Lietuvoje ir atminties tyrimai, nacionaliniai ir tarptautiniai mokslo renginiai. Šių tyrimų pagrindu parengta:

a) XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų sintezė;       

b) Lietuvos 1918–1920 m. Nepriklausomybės kovų istorija;

c) 1941 m. Birželio sukilimo Lietuvos istorija;

c) d) Lietuvos 1944–1953 m. partizaninio karo istorija;

d) e) Žydų gelbėtojų istorija;

e) f) Lietuvos neginkluoto antisovietinio pasipriešinimo ir disidentinio judėjimo (iki 1989 m.) istorija;“

 

2.

Papildyti XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo programos krypčių ir gairių priedą 41 eilės numeriu (tolimesnė eil. nr. seka keičiasi atitinkamai)

Argumentai

 

2026 metais sukaks 85 – eri metai po 1941 m. Birželio sukilimo. Šis Sukilimas yra reikšmingas momentas Lietuvos laisvės kovų pasipriešinimo istorijoje, pirmasis ilgos kovos dėl Lietuvos nepriklausomybės žingsnis, atskleidžiantis gyventojų politinį sąmoningumą bei ryžtą nesusitaikyti su Lietuvos okupacija.

 

Todėl siūlome XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo programos įgyvendinimo laikotarpiu minėtinų asmenybių, sukakčių, jubiliejų ir įvykių sąrašą papildyti 1941 m. Birželio sukilimo 85 – mečio sukaktimi.

 

Pasiūlymas

 

Papildyti Laisvės kovų įamžinimo programos krypčių priedą 41 eilės numeriu ir jį išdėstyti taip (tolimesnė eil. nr. seka keičiasi atitinkamai):

 

„41.

1941 m. Birželio sukilimas.

85“

 

 

 

 

Teikia

Seimo nariai

 

Audronius Ažubalis

Paulė Kuzmickienė

Angelė Jakavonytė

Laurynas Kasčiūnas