LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
I (RUDENS) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 19
STENOGRAMA
2016 m. gruodžio 15 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkas V. PRANCKIETIS
ir Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. BAŠKIENĖ
Minėjimas, skirtas Prezidento, Ministro Pirmininko, Steigiamojo Seimo,
I–III Seimų nario, publicisto Kazio Griniaus 150-osioms gimimo metinėms
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Prašom užimti vietas.
Gerbiamieji, Lietuvos Respublikos Seimas 2016-uosius paskelbė Prezidento Kazio Griniaus metais. Visus metus miestuose ir miesteliuose, įvairiose institucijose, taip pat ir mokymo įstaigose vyko daug renginių, skirtų šiai iškiliai mūsų Tautai ir valstybei nuspelniusiai asmenybei paminėti. Pradedame minėjimą, skirtą Prezidento, Steigiamojo Seimo, I, II ir III Seimų nario, Ministro Pirmininko, gydytojo, publicisto K. Griniaus 150-osioms gimimo metinėms.
Himnas.
Giedamas Lietuvos valstybės himnas
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF*). Gerbiamieji, į minėjimą atvyko: Konstitucinio Teismo Pirmininkas D. Žalimas, Jo Ekscelencija Prezidentas V. Adamkus, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariai, Lietuvos Respublikoje akredituoti užsienio valstybių ambasadoriai, Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Lietuvoje išrinkti Europos Parlamento nariai ir aukščiausi kitų Europos Sąjungos institucijų pareigūnai iš Lietuvos, Prezidento K. Griniaus giminaičiai, Lietuvos bažnyčių hierarchai ir atstovai, Konstitucinio Teismo teisėjai, buvę Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkai ir buvę ministrai pirmininkai, Seimui atskaitingų valstybės institucijų vadovai, Lietuvos aukštųjų mokyklų vadovai, miestų ir rajonų savivaldybių merai, tautinių bendrijų atstovai, jaunimo organizacijų atstovai, kiti didžiai gerbiami svečiai.
PIRMININKAS. Visuomeniniame testamente apie save K. Grinius yra rašęs: „Mano visuomeninis prityrimas augo moksleivio suole, studento veikloje, gydytojo darbe, žurnalisto ir redaktoriaus kėdėje, socialinės globos draugijose, sveikatos reikalų tvarkyme, besirūpinant dviejų pasaulinių karų tremtiniais – lietuviais. Jis brendo keturių Lietuvos Respublikos demokratinių Seimų kadencijose, Ministerio Pirmininko ir Respublikos Prezidento pareigose.“
PIRMININKĖ. Jos Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidentė D. Grybauskaitė šiandien dalyvauja Europos Vadovų Tarybos posėdyje Briuselyje, ji minėjimo dalyviams atsiuntė sveikinimą. Maloniai kviečiu Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininką V. Pranckietį perskaityti šį sveikinimą.
V. PRANCKIETIS. „Gerbiami Seimo nariai, minėjimo dalyviai, garbingas Prezidento K. Grinaus jubiliejus ateina pačiu laiku. Šiandien mums labai reikia tokių iškilių ir visapusiškų asmenybių. Tokio grynumo autoritetų, koks XX amžiaus 1-osios pusės Lietuvoje buvo K. Grinius. Greta V. Kudirkos, J. Basanavičiaus, žadinusių tautą, turime įvardinti dar vieną varpininką iš Suvalkijos, iš knygnešių Grinių giminės. Neišgąsdintas rusiškų kalėjimų, nesužlugdytas skaudžiausių likimo smūgių, pavydėtino tvirtumo žmogus daktaras K. Grinius visą gyvenimą liko idealistas, humanistas ir demokratas, ištikimas savo principams. Artėdami į Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, prisimename, kad beviltiškai skurdžioje, ilgų okupacijos ir karo metų nualintoje Lietuvoje K. Grinius buvo tarp tų, kurie tarsi iš nebūties kėlė valstybę. Labai gerai suprantame pasišventusius to meto žmones, nes žvelgiame į jų laiką kaip į veidrodį. Lygiai taip amžiaus pabaigoje jau Sąjūdžio kartai teko atkurti visas valstybės struktūras, kariuomenę, formuluoti Konstitucijos postulatus.
Šiemet minime ne tik K. Griniaus gimimo sukaktį, bet ir 90 metų, kai jis buvo demokratiškai išrinktas Lietuvos Prezidentu ir davė priesaiką. Tai buvo priesaika ne pusei metų nuo rinkimų birželį iki gruodžio permainų, bet tikėjimas Lietuva ištisą gyvenimą.
Visiems, kurie jau davėte priesaiką, ir tiems, kurių ši akimirka dar laukia, linkiu, kad tai būtų toks pat neterminuotas įsipareigojimas Lietuvai. Tegul Prezidento K. Griniaus asmenybė ir kiekvienam Lietuvos piliečiui bus moralinė atrama bei įkvėpimas. Lietuvos Respublikos Prezidentė D. Grybauskaitė.“ (Plojimai)
PIRMININKĖ. Gerbiamieji, politine prasme K. Grinius simbolizavo Lietuvos parlamentarizmo suklestėjimą. Jis buvo visų keturių 1920–1926 metų laikotarpiu demokratiškai, visuotiniuose rinkimuose išrinktų seimų narys, nuoširdus demokratinės santvarkos šalininkas.
Maloniai kviečiu tarti žodį Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininką V. Pranckietį. Prašau.
Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio kalba
V. PRANCKIETIS. Dėkoju.
Gerbiamieji Seimo nariai, svečiai, ponai ir ponios, mūsų visų buvimas čia, nepriklausomos Lietuvos Respublikos Seime, yra liudijimas, kad pasirinkome Prezidento K. Griniaus kryptį. Ta kryptis – demokratija. Šis K. Griniaus ir mūsų pasirinkimas yra didžiausia vertybė, nes tik eidami tokiu keliu kuriame galimybių ir gerovės Lietuvą.
Turime būti dėkingi Prezidentui K. Griniui už tai, kad jis mūsų valstybės istoriją kūrė aiškiai suvokdamas politines aplinkybes kaimyninėse šalyse ir visame pasaulyje, suvokdamas, ką gali kiekvienas esantis šalia, ir strategiškai numatė tokias savo darbų pasekmes.
Minėdami 150-ąsias K. Griniaus gimimo metines, mes prisimename jį kaip politiką, kuris iškiliai pristatė visuomenei demokratijos ir įstatymo bendrystės naudą, sakydamas, kad ši sąveika yra priemonė, kuri stiprina valstybę, padeda jai augti, tobulėti.
Prieš devynis dešimtmečius Prezidentas K. Grinius sakė: „Demokratijai reikia demokratų“, – tokių žmonių, kurie suvokia, kad <…> „reikalinga taikintis priprasti prie mūsų įstatymų, reikalinga žiūrėti, kad, taip sakant, ne Konstituciją lenkti į save, bet save lenkti į Konstituciją.“
Jo nuomone, Lietuvai, mąstančiai apie ateitį, visada reikia ir reikės žmonių, kurie yra vedami kilnių, drąsių tikslų ir nebijo tartis.
„Tie, kurie kalbasi, yra stiprūs“, – sakė jis. Tokių žmonių reikia ir šiandien. Tikiu, kad mes – naujasis Lietuvos Respublikos Seimas ir pradėjusi veikti Vyriausybė – pateisinsime K. Griniaus idėjas kartu su visos mūsų visuomenės lūkesčiais.
Gerbiamieji, turime pasisemti išminties ir politinės filosofijos iš K. Griniaus veiklos.
Laisvė, demokratija, pagarba ir įsiklausymas, laisvas žodis, sąžinės laisvė, žmogaus orumas – tai jungtys, kurios mus sieja su viena iškiliausių Lietuvos asmenybių – Pasaulio tautų teisuoliu, Prezidentu K. Griniumi.
Linkiu, kad ir apie mūsų visų darbus ateities kartos su pasididžiavimu kalbėtų po 150 metų, kaip tai darome mes, minėdami solidžią garbingo politiko sukaktį.
Dėkoju. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Nuoširdžiai dėkojame Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui V. Pranckiečiui.
Mielieji, XX amžiaus Lietuvos istoriją ženklina dramatiški sukrėtimai, kurie tiesiogiai palietė visus Lietuvos gyventojus. K. Griniui – vienam iš Lietuvos valstybės kūrėjų, teko matyti jos žlugimą ir prisiimti išeivio dalią. Tačiau net būdamas toli nuo Lietuvos jis nenustojo budinti lietuvių tautos. 1950-aisiais minint Vasario 16-ąją K. Grinius kalbėjo: „Išgyvenę šiuos siaubingus metus, nusikratę okupantų vergijos, mes patys atkursime laisvą ir demokratinę Lietuvą, kurioje kiekvienas pilietis naudosis visomis teisėmis ir kurioje kiekvienam bus užtikrintas socialinis gerbūvis. Vėl atkursime ūkinį Lietuvos gyvenimą, atgaivinsime tautinę kultūrą, mokslą ir meną.“
Šiame minėjime dalyvauja Prezidentas V. Adamkus, gyvai bendravęs su Prezidentu K. Griniumi tiek prieškario Kaune, tiek ir išeivijoje – Jungtinėse Amerikos Valstijose. Maloniai kviečiu tarti žodį ir pasidalinti prisiminimais Jo Ekscelenciją Prezidentą V. Adamkų. (Plojimai)
Prezidento Valdo Adamkaus kalba
V. ADAMKUS. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, Seimo ir Vyriausybės nariai, mieli Prezidento K. Griniaus gerbėjai ir bičiuliai!
Šiandien prabilti apie šviesaus atminimo Prezidentą K. Grinių yra labai reikšminga ir prasminga. Iš karto pasakiau žodžius „šviesaus atminimo“, nes ši asmenybė mano atmintyje ir mintyse visada iškyla pačia šilčiausia, pačia gražiausia dvasia.
Apie šį išskirtinį žmogų pasakyta daug išskirtinių žodžių, parašyta daug straipsnių, knygų – ir visus juos jungia būtent šviesa. Žmogaus šviesa, humaniškų vertybių šviesa, sąžiningo gyvenimo šviesa.
Lietuva turėjo ir turi tikrai daug šviesuolių. Tačiau tokios asmenybės, koks buvo K. Grinius, man neteko gyvenime daugiau sutikti. Laikau išskirtine likimo dovana, kad man teko gyventi Jo laikais, juo labiau – kad teko laimė jį asmeniškai pažinti ir bendrauti.
Istorinį Prezidento K. Griniaus vaidmenį jau aprašė ir dar kartą aprašys mokslininkai.
Tuo tarpu man K. Grinius itin įdomus kaip asmenybė, sujungusi dvi tautos gyvenimo epochas – XIX amžiaus tautinį atgimimą ir Vasario 16-osios Lietuvos kūrimą. K. Griniaus tėvai priklausė tai kartai, kuri turbūt labiausiai nukentėjo nuo carinės Rusijos represijų, pralaimėjus 1863 metų sukilimui. Vieno iš vienuolikos Grinių vaikų – K. Griniaus – vaikystė sutapo su vienu niūriausių tautos istorijos laikotarpių.
Tauta buvo be savo rašto, be savo studentų, engiama ir, svarbiausia, rusinama. Tačiau tai, už ką tėvų karta kovojo, sakyčiau, ištiesintais dalgiais, užaugusi K. Griniaus karta ėmė kovoti spausdintu žodžiu – per sieną perneštomis knygomis, visuomeninėmis kultūros draugijomis ir pagaliau – lietuvių kultūriniu ir tautiniu atgimimu.
J. Basanavičiaus „Aušra“, tapusi impulsu veikti, ir „Varpas“ – kaip nuolatinis rūpestis ir atsakomybė, kaip nesibaigianti talka kartu su V. Kudirka, P. Višinskiu, F. Bortkevičiene, J. Šauliu, broliais Vileišiais, Žemaite ir daugybe kitų lietuvybės gaivintojų. K. Grinius, po V. Kudirkos mirties leidžiant „Varpą“, perėjo turbūt visas įmanomas leidėjo pozicijas: būrė kolektyvą, rūpinosi rankraščiais ir lėšomis, pats redagavo straipsnius ir ištisus numerius, pats rašė – dažnai skirtingais slapyvardžiais užpildydamas didžiąją leidinio dalį.
Būtent čia, „Varpo“ puslapiuose, 1914 metais, kai daugeliui aukščiausia Lietuvos suvereniteto forma atrodė autonomija, K. Grinius paskelbia straipsnį „Apie šalies neprigulmybę“, kuriame, be kita ko, parašyti tokie žodžiai: „Išeina, kad, šiaip ar taip žiūrint, Lietuvos autonomijos ir net politiškosios neprigulmybės klausimas nėra neišpildoma svajonė, utopija arba kažkoks nepasiekiamas idealas. Jos įvykdynimas yra galimas, žinoma, jeigu patys lietuviai bus to verti.“
Tai yra citata iš jo paskelbto straipsnio.
Primenu – 1914 metai, pasaulinio karo išvakarės. K. Grinius analizuoja galimą Europos vaizdą po didžiųjų pervartų, vertina Baltijos valstybių perspektyvas ir daro tai labai taikliai, todėl daug istorikų būtent K. Griniui priskiria Lietuvos nepriklausomybės idėjos prioritetą.
Šiandien tai skamba gražiai ir pakylėtai, tačiau tais metais K. Grinius už savo veiklą mokėjo labai skaudžiai – kratomis ir represijomis, suėmimu, trėmimu, kalėjimu.
O skaudžiausią tragediją išgyveno, kai pilietinio karo draskomoje Rusijoje nuo bolševikų rankos žuvo jo pirmoji žmona Joana ir duktė Gražina, kai dar po pusės metų palaidojo savo dešimtmetį sūnų Jurgį. Aš sau iki šiol neatsakiau į klausimą, ar ne iš čia kilo šio žmogaus dvasinė ramybė, nusiteikimas dirbti, pasitikėjimas žmonėmis konkrečiai ir žmogiškumu apskritai.
Ar ne todėl lemtingais 1926 metais, per savo gimtadienį priverstas atsisakyti einamų pareigų, K. Grinius sutiko demokratiškai perduoti Prezidento pareigas. Jis savo akimis matė, kas yra pilietinis karas. Jis geriau už kitus žinojo žmogaus gyvybės vertę ir kainą. Jis iš tikrųjų buvo humanistas, demokratas, liberalas – tik ne siaura partine, o vertybine prasme. Kaip ne kartą esu sakęs, žmogus, savo mąstymu ir nuostatomis gerokai aplenkęs savo istorinę ir politinę realybę.
Beje, netrūksta ir darbų, įrodančių K. Griniaus politiko talentą. Jis 1920 metais tapo Vyriausybės vadovu nuniokotoje, karo padarinių nualintoje Lietuvoje, sunkiai sprendžiančioje sunkiausias vidaus ir užsienio politikos užduotis. Tačiau VI Vyriausybės kabineto darbai yra neginčijami: tarpvalstybinė sutartis su Rusija, leidusi Lietuvai susitelkti ūkio, kariuomenės, krašto tvarkymo klausimais; sutartis su Latvija, dėl kurios mes ir šiandien turime Mažeikius ir Palangą; valstybėje atsirado Lietuvos universitetas, Lietuvos dramos teatras, pradėta realiai rūpintis M. K. Čiurlionio paveikslų saugojimu ir t. t.
O svarbiausia – pradėtos kurti demokratinio šalies valdymo tradicijos. Simboliška, kad K. Grinius tapo pirmuoju Ministru Pirmininku, paskirtu jau Seimo, o ne Tarybos.
Simboliška, kad būtent jis sėkmingai ir esmingai prisidėjo rengiant 1922 metų Lietuvos Konstituciją. Simboliška ir iškalbinga, kad jis taikiai perdavė Prezidento pareigas, tiktai išgavęs raštišką A. Smetonos ir A. Voldemaro pažadą, kad Konstitucija nebus laužoma.
Daug yra gyvenimo sričių, apie kurias kalbant tenka minėti K. Griniaus pavardę ir pridurti: pirmasis. Arba vienintelis. Žmogus, nacių okupacijos metais išgelbėjęs žydus ir tapęs Pasaulio Teisuoliu. Žmogus, gyvendamas jau Amerikoje, rašęs peticijas galingųjų valstybių vadovams dėl Lietuvos okupacijos ir reikalaudamas „sustabdyti nesuvaldomą lietuvių tautos žudymą“. Žmogus, stovėjęs prie ne vienos partijos ištakų.
Visa tai, neabejoju, dar sulauks deramo Lietuvos dėmesio ir įvertinimo. Apie Prezidentą K. Grinių dar bus rašomos knygos ir kuriami filmai. O aš nuoširdžiai dėkoju likimui už asmeninę pažintį su šiuo mūsų šviesuliu. „Aukštaičių g. 39“ – šis adresas Kaune buvo tapęs mano antraisiais namais: ten gyveno Prezidentas su žmona Kristina, su jų sūnumi Liūtu mes kartu traukdavome į Jono Jablonskio pradžios mokyklą, į „Aušros“ berniukų gimnaziją, ir ten net nacių laikais redagavome ir leidome antinacinę spaudą. Su dėkingumu prisimenu, kad Grinių šeima pasirūpino mano kelione iš pokario Europos į Ameriką ir leido pirmąsias dienas apsistoti K. Griniaus namuose. Su didžiausia pagarba prisimenu Prezidento K. Griniaus paskutinius metus, kai jis, pasiremdamas lazdele, lėtai apsukdavo ratą aplink savo gyvenamąjį kvartalą ir vėl grįždavo prie rašomojo stalo. O prie rašomojo stalo jis praleido daug laiko, bandydamas atkurti istorinį laikotarpį nuo pat savo visuomeninio darbo pradžios.
Su skausmu prisimenu 1950 m. birželio 3 d., kai nieko nenujausdamas vėl apsilankiau Grinių namuose. K. Grinius sunkiai sirgo, gulėjo lovoje. Aš tuo metu daug fotografuodavau ir tą dieną taip pat turėjau fotoaparatą, todėl paprašiau L. Griniaus nufotografuoti mus su Prezidentu. Deja, tai buvo paskutinė Prezidento nuotrauka – rytojaus dieną jis mirė.
Galėčiau kalbėti valandų valandas – daug prisiminimų, daug minčių. Bet pagrindinė vis dėlto ta, kad Prezidentas K. Grinius buvo to meto Lietuvos ženklas, Lietuvos simbolis. Lietuvos, kuri atlaikė carinės imperijos rusinimą, kuri išsaugojo save pasaulinio karo sūkuryje ir ėmė kurti laisvą, demokratišką, modernią valstybę.
Dabar mes minime Ekscelencijos K. Griniaus 150-ąjį gimimo jubiliejų, bet esu tikras: ir šventiniams renginiams nuslūgus K. Grinius liks aktualus mums visiems savo istorine ir politine veikla, savo moderniu tiems laikams mąstymu, savo žmogiškosiomis vertybėmis, kurios niekada nenuvertėja.
Ačiū visiems, kurie galvoja taip pat! (Plojimai)
PIRMININKAS. Nuoširdžiai dėkojame Jo Ekselencijai Prezidentui V. Adamkui.
Gerbiamieji, K. Griniaus amžininkas, žymus teisininkas M. Romeris savo dienoraštyje įrašė: „[…] dr. K. Grinius […] tai vienas iš […] lyderių, žinomas visuomenės veikėjas iš Marijampolės, turintis didelių pasiekimų lietuvių demokratiniame judėjime žmogus, be abejonės, didelės kultūros žmogus, turintis gerą širdį, šaltą ir blaivų protą. Manau, tai geriausias pasirinkimas.“
Maloniai kviečiame tarti žodį Lietuvos istorijos instituto direktorių daktarą R. Miknį, ne tik parengusį spaudai M. Romerio dienoraščius, bet ir vieną iš Lietuvių tautinio atgimimo tyrėjų, moksliniuose darbuose aptarusį ir daktaro K. Griniaus indėlį formuojantis moderniai Lietuvos valstybei. Maloniai prašome.
Lietuvos istorijos instituto direktoriaus daktaro Rimanto Miknio kalba
R. MIKNYS. Gerbiamas Seimo Pirmininke, Jūsų Ekscelencija Prezidente, Seimo ir Vyriausybės nariai, svečiai!
Visiems gerai yra žinoma, kad išplitęs yra posakis „Historia est Magistra Vitae“, arba „Istorija yra gyvenimo mokytoja“. K. Griniaus jubiliejiniai metai – šių metų inspiruotuose renginiuose buvo kalbama apie K. Grinių kaip žmogų, politiką, Prezidentą, aiškinamasi, kuo jis yra svarbus – mums dabar dar kartą parodė, kad šis posakis kaip niekada tebėra aktualus. Taip jau sutapo, kad šiais metais Europos Sąjunga, o kartu Lietuva, kaip viena iš jos narių, susidūrė su reiškiniais, kurie fiksuoja, gal ir drąsiai bus pasakyta, totalitarią krizę: breksitas, vietos savivaldos ir valstybės masto rinkimai į atstovaujančias institucijas daugelyje Europos šalių, užmegztos diskusijos dėl niūrių Europos Sąjungos perspektyvų ir panašiai. Šie reiškiniai rodo, kad tarp Europos Sąjungos valstybių piliečių vis labiau įsigali organinės visuomenės projekcija, kuri iš esmės veda į bendrų Europos Sąjungos interesų dezintegraciją, susiskaidymą pagal savus visuomenių interesus, vis dažniau jų nederinant, o juos priešpastatant, netgi siekiant primesti stipresniojo interesą silpnesniajam, o kartais ir šantažuojant. Čia man, kaip istorikui, derėtų atsiprašyti pirmiausia politikų ir politologų, kad lendu ne į savo daržą, jeigu taip galima pasakyti. Tą ir darau – atsiprašau, atkreipdamas dėmesį, kad kalbėsiu apie K. Grinių, jo santykį su laikmečiu ir to laikmečio pagimdytu visuomenės modeliu, modeliu, pagal kurį po įvairių transformacijų, tiesa, nekeičiant jo esmės, funkcionuoja ir mūsų Lietuvos bei Europos Sąjungos visuomenės.
Taigi, į ką galima atkreipti dėmesį ir ko galima būtų pasimokyti iš K. Griniaus, aiškinantis mūsų laikmečiu kylančias problemas? Istoriografijoje yra įsitvirtinusi nuomonė, kad XIX ir XX a. pradžioje Lietuvos visuomenė kartu su kitomis Vidurio ir Rytų Europos šalių visuomenėmis žengė iš senojo į naująjį modelį, paremtą industrinės visuomenės taisyklėmis bei demokratiniais saviorganizacijos principais: šeima buvo atskiriama nuo giminės, namai – nuo ekonomikos, asmuo – nuo luomo. Kaip tik tuomet didėjo žmonių mobilumas, visuomenės viduje buvo skatinama skirtumų niveliacija, o išorėje pabrėžiami skirtumai nuo kitų visuomenių. Taip buvo konstruojama nauja visuomenės tapatybė, tačiau drauge imtasi kurti iš esmės visiškai naują politinės savitvarkos viziją. Būtina pažymėti, kad čia besąlygiškai, nepaisant skirtingų idėjinių ir politinių platformų, pirmenybė buvo teikiama demokratiniams principams.
Kaip yra pasakęs mąstytojas I. Berlinas, visa demokratinė mintis, akcentuojanti lygiateisiškumą visuomenėje, yra labai palanki ir patogi tautinių konceptų plėtotei, nes ten pirmiausia ir kalbama apie tautinės visuomenės narių lygybę, lygias pareigas tokio socialinio organizmo kaip tauta atžvilgiu. Dėl to pirmiausia Vidurio ir Rytų Europoje dažnai tautinių sąjūdžių inspiruotuose politiniuose diskursuose, kita vertus, ir senosiose Europos šalių modernėjančiose visuomenėse buvo operuojama demokratine retorika, akcentuojamos demokratinės vertybės. Anot I. Berlino, pastarosios ypač būdavo traktuojamos kaip lygiavertės labiausiai ten, kur tikri ar įsivaizduojami tautiniai interesai buvo pažeisti. Tokiomis sąlygomis tautiniai sąjūdžiai implikavo organiškos, t. y. tautinės, visuomenės santvarkos modelio įtvirtinimą veiklos programose. Pagal šį modelį visi individai yra įtraukiami į vientisą organišką, pirmučiausia etniniu pagrindu besiorganizuojančią bendruomenę.
Tačiau XX a. pradžios lietuvių visuomenė, neturinti valstybės, dėl mums gerai žinomų priežasčių daug sunkiau nei lenkai, kaimyniniai lenkai, beatsekanti savo sąsajų su istoriniu valstybingumu, negatyviai veikiama Rusijos imperinių interesų sklaidos, nuosekliai linko į tokį modelį. Tokio modelio dominavimas pirmiausia atsispindi viename iš pirmųjų Tautinio sąjūdžio aplinkoje gimusių dokumentų – 1902 metų Lietuvių demokratų partijos programos projekte. Ten skelbiama: „Tardami „Lietuvą – lietuviams“, mes trokštame išgauti mūsų tautai tokią politišką tvarką, kuriai esant lietuviai galėtų patys save valdyti nepriklausydami svetimiesiems, o kultūriškai jų ūgis nebūtų trukdomas svetimtaučių.“
Visi gyvenimo klausimai programoje aptariami išskirtinai per lietuvių etninės grupės interesų prizmę, nepaisant to, kad šalia egzistavo ir kitos – lenkų, baltarusių, žydų. Ši nuostata Lietuvių tautiniame sąjūdyje kurį laiką buvo vyraujanti, o kaip viena iš pagrindinių liko iki pat valstybės sukūrimo 1918 metais. Jai atstovauja tokios asmenybės kaip V. Kudirka, J. Basanavičius, P. Vileišis, A. Smetona, aišku, išvardytume ir daug kitų. Visiems jiems tautos ir visuomenės terminai buvo sinonimiški. Kaip atsvara jiems istoriografijoje minimos F. Bortkevičienės, K. Griniaus, iš dalies A. Rimkaus, J. Vileišio, J. Šaulio pavardės, jiems visuomenės priekyje buvo asmuo (individas). Jų lūpomis po 1925 metų vis dažniau nuskambėdavo spaudoje liberalistinis principas – „kad kiekvienas žmogus yra sau tikslas, kad kiekvieno asmens žmogiškoji vertė yra vienoda“. Tai yra vis dažniau buvo akcentuojamos ir šiuo metu taip aukštai mūsų vertinamos asmens (individo) teisės, žodžio, spaudos, susirinkimo laisvė, pabrėžiant jų kaip žmogaus, o ne visuomenės interesą.
Beje, individo samprata pirmiausia buvo siejama su apsišvietusiu ir taip pajėgiu būti visuomeniškai sąmoningu žmogumi. Individo interesų derinimas su visuomene vis dažniau buvo numatomas per valstybines institucijas (parlamentą, vietinę savivaldą). Taigi taip, mano nuomone, buvo tolstama nuo organiškos (tautinės) visuomenės modelio ir linkstama prie vis labiau pritaikomo pilietinės visuomenės sandaros modelio.
Šiame procese svarbus vaidmuo teko K. Griniui. Bene ryškiausiai šį teiginį patvirtina 1906 metų kovo mėnesį pasirodžiusi naujos Lietuvos demokratų partijos programa. Jos autorystė priklauso K. Griniui, o pagrindinio teksto redaktoriumi buvo labai jam artimas žmogus, kitas demokratas P. Višinskis. Pažymėtina, kad šiame tekste dingsta, jeigu taip galima pasakyti, tezė „Lietuva – lietuviams“. Partijos pavadinime vietoj „lietuvių“ atsirado, kaip čia ir pastebėjote, „Lietuvos demokratų partija“. Lietuvos – pabrėžiant atstovavimą visos Lietuvos gyventojų interesams. Taigi programos tekste formuluojama lietuvių politinės (pilietinės) tautos, Lietuvos valstybingumo koncepcija, kuri jau rėmėsi ne vien tautiniu, o ir pilietiniu principu. Čia kaip tik K. Grinius į projektuojamą lietuvių politinę (pilietinę) tautą įtraukė visus teritorijos gyventojus, nepriklausomai nuo jų etnografinių, kultūrinių, tautinių ir kalbos skirtumų.
Šios programos III skyrius (pavadinimas „Lietuvos ir visos viešpatijos gyventojų teisės“) pirmu punktu skelbė (cituoju): „Visi Lietuvos ir visos viešpatijos gyventojai lygūs prieš įstatymus. Visokios gyventojų nelygybės dėlei tautybės, tikėjimo, kilties pasinaikina.“ Beje, greta pažymėta ir teisė į mokslą, teisė spręsti, ką rinkti, rinkti ir būti renkamam į Seimą ar savivaldos organus, inicijuoti ir dalyvauti referendumuose. O šios programos X skyriaus 1 punktas įsakmiai nurodė: „Autonomiškoje Lietuvoje vyriausybės įstaigos oficiališka kalba yra lietuviška kalba. Vietose su svetimtautiškais gyventojais kartu su lietuviška vartojama ir kitokia vietinė kalba (baltarusiška, lenkiška, žydiška ir kitos).“
Kad K. Grinius jau savo veiklos praktikoje laikėsi šioje programoje fiksuoto pilietinio Lietuvos visuomenės principo, liudija jo požiūris į to meto lietuvių tautiniam judėjimui „nelabai“ savą, jeigu taip galima pasakyti, tokį socialinį sluoksnį kaip bajorija. 1912 metais „Lietuvos žiniose“ jis rašė: „Negalima reikalauti nuo jų, kad imtų ir permainytų savo prigimtą lenkišką kalbą į lietuvišką ir dar ūmu laiku. Vienok galime ir turime reikalauti nuo tokių lenkiškai kalbančių, kad jie pirmiausia saviems dievams tarnautų, ne Varšuvos, ne Krokuvos, bet Lietuvos reikalais užsiimtų.“ Beje, čia K. Grinius prisistatė kaip klasikinės demokratijos šalininkas. Pažymėtina, kad jis klasikinės demokratijos principų nuosekliai laikėsi ir savo politinėje praktikoje nuo 1918 metų, būdamas Seimo nariu, Vyriausybės pirmininku, Prezidentu. Kitas reikalas, kad klasikinė demokratija save, kaip istoriografijoje dažnai yra vartojamas terminas, diskreditavo 3-iajame ir 4-ajame dešimtmetyje, kai tokia demokratija kaip liberalizmas – pagrindinė ideologija, teigusi humanizmo, tolerancijos, sąžinės, laisvės principus, demokratinės valstybės idėją, kaip neginčijamą vertybę iškėlusi individo, asmens laisvę, valstybę pajungusi individo interesų tenkinimui, ir Europoje, ir to meto Lietuvoje buvo kritikuojama. Todėl buvo atsisakoma demokratijos, parlamentarizmo, remiantis nacionalizmo ideologija dažnai buvo praktikuojamas autoritarizmas, kuris aukojo individo asmens interesą tautai bei su ja susitapatinančiai valstybei. Lietuva nebuvo išimtis. Nuo 1926 metų gruodžio tautos išlikimo vardu parlamentinė demokratija buvo paaukota lietuviškam autoritarizmo variantui. Anot M. Romerio: „Tuomet klasikinė demokratija tampa nacionaldemokratija, o prigimtinės žmogaus teisės – prigimtinėmis nacionalinės tautos teisėmis. Nacionaldemokratija – nacionalizmo ir klasikinės demokratijos evoliucijos rezultatas (pabrėžiu, evoliucijos). Demokratinio individualizmo, visuomenę aiškinančio kaip lygių individų visumą, vietą užima kolektyvai, t. y. nacionaliniai dariniai, kurie nėra tarpusavyje lygūs: greta viešpataujančios tautos, kaip valstybės suverenios šeimininkės, egzistuoja tautinės mažumos, kaip teritorinio darinio įnamiai, turintys atsiminti, kad valstybės funkcija tarnauja ne jų tikslams“. Manau, kad ši situacija nesuteikia progos suabejoti K. Griniaus demokratiniais principais, nes jis kritiškai buvo nusistatęs autoritarizmo atžvilgiu, o žinia, kad demokratinių principų neatsisakė, buvo prieš tokių principų panaudojimą visuomenės manipuliacijai, o ir pilietinės visuomenės projekcijos nepametė iki pat savo mirties.
Pasisakymo pabaigoje noriu atkreipti dėmesį, kad 1918–1940 metais vykęs Lietuvos visuomenės įpilietinimas ir įsipilietinimas pirmiausia kaip tautinės visuomenės buvo inspiruotas demokratiškos 1922 metų Lietuvos Konstitucijos tokių punktų kaip valstybės konstitucinė struktūra, žmogaus teisės ir laisvės, tautinių mažumų statusas ir jų teisinės padėties apibrėžimas, lyčių lygiateisiškumas. Visi tie punktai savo pagrindine raide gali būti ir, be jokios abejonės, siejami su K. Griniaus vardu, nes jis dalyvavo aptariant šitą Konstituciją, jis teikė siūlymus. Modernios Lietuvos sampratos bei politinio gyvenimo principus ir modelius nusako ir Lietuvos parlamentarizmo europietiškoji dimensija, nes visiems gerai žinoma, kad Vakarų politinės civilizacijos kasdienybėje valstybė yra visuomenės kūrinys. Tuo pat metu ji yra svarbiausia visuomenės korporacija, t. y. visuomenės dalis. Kita vertus, visuomenė siauresne ir griežtesne prasme – tai ne visa bendruomenė ir tikrai ne liaudis arba liaudies masės. Visuomene laikytinas tik sąmoningas, apsišvietęs, organizuotas, solidarus, gebantis suvokti bendruosius interesus ir juos pakylėti virš asmeniškų gyventojų sluoksnis. Kaip tik tai yra pasakęs ir K. Grinius jau po 1926 metų.
Manau, kad įsigilinimas į K. Griniaus vertybines orientacijas ir atidesnis žvilgsnis į jo visuomeninę politinę elgseną gali mums padėti Lietuvoje ir Europos Sąjungos valstybėse atgimstančio organiškos (tautinės) valstybės modelio pagrindu organizuotų bendruomenių sugyvenimo formulės paieškų sėkmei. Ačiū už dėmesį. (Plojimas)
PIRMININKĖ. Nuoširdžiai dėkojame istorikui daktarui R. Mikniui.
Mielieji, užaugo nauja karta, kuri tęsia K. Griniaus pradėtą darbą. Maloniai kviečiu tarti žodį savo kolegą Seimo narį, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovą T. Tomiliną. Prašom.
Seimo nario Tomo Tomilino kalba
T. TOMILINAS (LVŽSF). Jūsų Ekscelencija Prezidente, Seimo Pirmininke, Konstitucinio Teismo Pirmininke, ambasadoriai, gerbiami Seimo nariai ir svečiai! Šiandien stoviu šioje tribūnoje todėl, kad labai didelę aistrą turiu istorijai ir politinei filosofijai. Visomis išgalėmis stengiuosi ištaisyti istorinę skriaudą, priminti apie nepelnytai užmirštą, sąmoningai nuo istorijos pjedestalo nušalintą didį demokratą daktarą K. Grinių. A. Smetonos režimas ir jo cenzūra aktyviu būdu trynė Lietuvos demokratijos aukso amžiaus pėdsaką, kaip būtų galima pavadinti K. Griniaus laikų Lietuvą, ir todėl mūsų sąmonėje įskiepyta tik A. Smetonos Lietuva. Sovietų pseudoistorikai padėjo K. Grinių ištrinti galutinai, nes, kaip žinote, pavojingiausias bolševiko priešas ne buožė, ne monarchistas ir ne tautininkas, o kairysis demokratas. J. Stalinas tokius šalino negailestingai ir pirmiausia.
Tautinio atgimimo šauklys, V. Kudirkos bendražygis, Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos ideologijos pagrindo kūrėjas, gydytojas, gamtininkas, publicistas, Seimo narys, premjeras, Prezidentas K. Grinius. Kai pagalvoju, juokinga ir simboliška net tai, kad Vilniaus centre yra trys gatvės – A. Smetonos, A. Stulginskio ir K. Griniaus. K. Griniaus gatvė – pati trumpiausia, toks mažas skersgatviukas prie „Pramogų banko“ rampos, vieno pastato, A. Stulginskio – ilgesnė, o A. Smetonos – iš jų visų trijų ilgiausia. Tai labai simboliška, kaip apie žmogaus reikšmingumą mąstė žmonės, suteikę gatvėms pavadinimus.
K. Griniaus politinės pažiūros aktualios ir šiandien. Tai visų pirma tautos laisvė ir demokratija. Dėl šių vertybių K. Griniui teko kovoti vidaus ir išorės kovas. Tuo metu Lietuvoje buvo kitokių valstybės raidos vizijų, vyko karas, o vėliau įvyko diktatūrą įtvirtinęs perversmas. Bet K. Grinius ir po perversmo pabrėžė nuomonių įvairovės ir politinio pliuralizmo svarbą, kritikavo ir tendencingais vadino tuos, kurie neigiamai kalbėjo apie visuomenės srovinį susiskaidymą: „Politiškai nesusiskaidžiusi visuomenė gali būti tik diktatūriniuose kraštuose“, – kalbėjo Prezidentas. Taigi konfliktas, diskusija, skirtingų interesų artikuliavimas, susipriešinimas, žodžių karas, jei norite, yra norma. Bijau, kad Lietuvoje vis dar yra visuomenės veikėjų, kurie kalba apie vienybę per dažnai ir per siaurai. K. Grinius tam būtų nepritaręs.
Manau, kad verslo asociacijų ir pareigūnų pasiūlyta Nacionalinio susitarimo idėja taip pat turi remtis ne tariama vienybe, o kompromisų tarp skirtingų interesų paieška. Būtent todėl kalbame apie mainus – darbo santykių liberalizavimas mainais į atlyginimų didinimą.
Atskiro paminėjimo verta K. Griniaus drąsa. Jis paskelbtas pasaulio tautų teisuoliu kartu su Belgijos ir Rumunijos karalienėmis. 1926 metais K. Grinių išrinkus Prezidentu Lietuvoje panaikinta karo padėtis ir cenzūra, atkurta žodžio, asmens, sąžinės ir spaudos laisvė, praplėstos asmens ir piliečio teisės. Būtent tokių žmonių kaip K. Grinius dėka pirmieji šiandien galiojančios Konstitucijos puslapiai yra tokie aiškūs ir nedviprasmiški.
Džiugu, kad apie K. Griniaus asmenybę, istorinį vaidmenį šiais metais buvo kalbėta daugiau. Visi sutariam, kad jis – demokratas, patriotas. Tačiau daugelyje diskusijų aš pasigedau svarbaus dalyko – jo ideologinės ir ypač ekonominių vertybių darbotvarkės. Apie ją kalbama visada puse lūpų, tarsi atsiprašant, kad jis, matote, buvo kairysis. Suprantu, kad sovietinė priespauda vis dar verčia mus negatyviai vertinti kairės ideologiją, tačiau tai negali tęstis amžinai.
Ekonominės politikos filosofija Lietuvoje remiasi smarkiai individualizuota rinkos filosofija. Būtent todėl gimsta nesubalansuotas darbo santykių reguliavimas, bandoma, sakyčiau, per griežtai riboti savivaldos ekonominę laisvę vykdyti ūkinę veiklą, privatizacija pateikiama kaip panacėja, o pajamų nelygybė auga kartu su BVP.
Manau, kad K. Grinius norėtų, kad Seime apie ekonomiką kalbėtume ne tik profesionaliai, bet ir vertybiškai.
Gilus psichologinis žmonių socialinio teisingumo poreikis, lygybė, teisingas pajamų perskirstymas, kolektyvinio veikimo potencialas, pasaulio žmonių solidarumo vertybė, laimės ekonomikos teorija – šie politinės minties produktai yra susiję su pasaulėžiūra, kurią gynė K. Grinius.
K. Griniaus politinės filosofijos palikimas itin aiškus ir politikos priemonių pavyzdžiais: tai atstovavimas neturtingųjų interesams, aktyvus valstybės ir savivaldos vaidmuo ekonomikoje, kooperacijos ir profsąjunginio judėjimo stiprinimas, reali finansiškai įgalinta savivalda, kaimo gyvybingumas, pagarba moterų teisėms ir mažumoms, prioritetas švietimo politikai, žmogaus ir gamtos darna, sveikos gyvensenos skatinimas. Šios nuostatos nesensta epochų kaitoje, šiandien, ypač po finansų krizės, įgydamos naują aktualumą. Kaip sako žinomas JAV ekonomistas R. Šileris – šiandienos didvyriai yra sąžiningi ir atsakingi ekonomikos reguliuotojai.
Būdamas Prezidentu, K. Grinius nesinaudojo tarnybiniu transportu, į kaimą svečiuotis važiuodavo pakeleivingomis mašinomis, o giminaičių klausiamas, negi nėra kam Prezidento atvežti, sakydavo, kad Lietuvoje žmonės pernelyg vargingai gyvena.
K. Grinius buvo privalomojo valstybinio sveikatos ir socialinio draudimo, progresinių mokesčių, socialinės rūpybos įstatymų ir nemokamo mokslo šalininkas. Kaip ir pareigas pradėjęs eiti ministras A. Veryga, K. Grinius teigė, jog daugelis ligų Lietuvoje turi socialines priežastis, kurias pašalintų tinkama socialinė politika ir švietimas, pats vykdė ir skatino sėkmingą ligų profilaktiką.
Džiugu, kad neseniai patvirtinta Darnios Lietuvos Vyriausybės programa bent iš dalies remiasi Prezidento K. Griniaus politine mintimi. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Nuoširdžiai dėkojame Seimo nariui T. Tomilinui. Maloniai kviečiame tarti žodį kolegę Seimo narę, Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovę A. Armonaitę.
Seimo narės Aušrinės Armonaitės kalba
A. ARMONAITĖ (LSF). Jūsų Ekscelencija Prezidente, Seimo Pirmininke, gerbiami ambasadoriai, gerbiami svečiai ir kolegos! Aptardami Prezidento K. Griniaus politinę veiklą neretai diskutuojame – ar Prezidentą galima vadinti liberalu, jeigu taip, kokiu – dešiniuoju ar kairiuoju? Ir čia verta apskritai trumpai prisiminti liberalių idėjų skirtis bei pakalbėti apie liberalią demokratiją.
Šiandien jau minėtas Rygoje gimęs politinis filosofas I. Berlinas savo darbe ,,Dvi laisvės sampratos“ išskiria dvi laisvės suvokimo kryptis. Pirmoji yra vadinama ,,negatyvia laisve“, arba ,,laisve nuo“, tai yra laisve nuo pašalinės įtakos, perteklinio reguliavimo, valstybės kišimosi, biurokratijos ir panašiai. Tokios laisvės atstovais šiandien Lietuvoje galime laikyti dešiniuosius liberalus, kuriems save pati priskiriu.
Antroji laisvės samprata yra pozityvioji laisvė, arba laisvė ,,kam“, tai yra laisvė gauti kai kurių gėrybių. Tokia laisvė pateisina didesnį valstybės vaidmenį ekonominiame gyvenime, ką pristatė mano kolega Tomas. Tokios sampratos šalininkais galime laikyti kairiuosius liberalus, socialliberalus.
Nepaisant šių idėjinių skirtumų, tiek vienos, tiek kitos laisvės šalininkai išpažįsta bendruosius liberalios demokratijos principus, tokius kaip asmens, žodžio, sąžinės laisvė, žmogaus teisės, rinkos ekonomika, tik vieni pasisako už laisvesnę rinką, kiti – už labiau reguliuojamą.
Prezidentas K. Grinius savo politinėje veikloje iš tiesų buvo pats tikriausias liberalios demokratijos įsikūnijimas. Laiku, kai siautėjo autoritarizmas ir brendo totalitarinės idėjos, vėliau išguldžiusios milijonus žmonių, K. Grinius siekė įtvirtinti žodžio, asmens, sąžinės, spaudos laisves, žmogaus teises, stiprią savivaldą ir valdžios decentralizaciją.
Liberali demokratija K. Griniaus veiklos metais, deja, neturėjo progos įsitvirtinti nei Lietuvoje, nei Europoje. Priešingai – mūsų seneliai ir tėvai tapo kruviniausių totalitarizmų liudininkais ir aukomis. Tačiau XX amžiaus pabaigoje, griuvus Berlyno sienai ir žlugus blogio imperijai, liberali demokratija pradėjo skintis kelią vis daugiau pasaulio valstybių, neaplenkdama ir mūsų Lietuvos.
Politikos mokslininkas F. Fukujama liberalios demokratijos įsitvirtinimą pasaulyje netgi pavadino ,,istorijos pabaiga“. Jis teigė, kad liberali demokratija yra galutinė žmonijos valdymo ir veikimo forma.
Vis dėlto paskutinių metų įvykiai pasaulyje, radikalios dešinės ir kairės atsinaujinimas Europoje reiškia tik viena – liberali demokratija šiandien išgyvena dar vieną didelių sunkumų periodą.
Prezidento K. Griniaus liberalios demokratijos idėjos šiandien yra kaip oras reikalingos Lietuvai, reikalingos Lietuvos partijoms ir politiniams lyderiams. Mums labai pasisekė, kad turėjome tokį Prezidentą, iš kurio galime semtis įkvėpimo savo politinei veiklai, net ir praėjus 150 metų po jo gimimo.
K. Griniaus idėjos yra geras pamatas mums, skirtingų pažiūrų politikams, ieškoti sutarimo dėl svarbiausių dalykų demokratijai. Dėkoju. (Plojimai)
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF). Dėkojame mielai kolegei Seimo narei A. Armonaitei. K. Grinius galėtų būti mums visiems vienu labiausiai įkvepiančių pavyzdžių, rodančių, kad nevalia pasiduoti ir kaip svarbu būti ryžtingiems, saugoti ir puoselėti pamatinius laisvės, demokratijos ir humanizmo principus.
PIRMININKAS. Lietuvos Respublikos Seimo vardu bus padėtos gėlės ant Prezidento, Seimo nario K. Griniaus kapo Selemos Būdoje. Maloniai kviečiu jaunosios kartos atstovus – Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijos moksleivius – priimti gėles.
Gerbiamieji, K. Grinius – žmogus, ėjęs kartu su savo tauta ir valstybe bei dirbęs jų labui. Jis tikėjo mūsų tautos nemirtingumu, tas tikėjimas buvo jo gyvenimo tikslas. Tegul K. Griniaus tikėjimas padeda ir mums siekti ir įgyvendinti kilnius tikslus, kad mūsų šalis būtų gražesnė ateinančioms kartoms.
Minėjimą skelbiu baigtą. Maloniai kviečiu minėjimo dalyvius dar kartą apžiūrėti Lietuvos Laisvės gynėjų galerijoje eksponuojamą Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos parengtą parodą „Demokratijos keliu: Kaziui Griniui – 150“.
Seimo nariams primenu, kad Seimo posėdžių salėje 11.30 val. vyks Seimo plenarinis posėdis. Dėkoju.
Pertrauka
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Gerbiamieji Seimo nariai, pradedame Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. gruodžio 15 d. posėdį. Kviečiu registruotis. (Gongas)
Užsiregistravo 78 Seimo nariai.
11.33 val.
Informaciniai pranešimai
Gerbiami kolegos, turime pasitvirtinti balsų skaičiavimo grupę nuo gruodžio 15 iki sausio 15 dienos. Yra siūloma V. Ačienė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija, A. Anušauskas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, A. Armonaitė, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio frakcija, R. Budbergytė, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija, A. Dumbrava, frakcija „Tvarka ir teisingumas“, Z. Jedinskis, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija. Ar galime bendru sutarimu? (Balsai salėje) Ačiū. Pritarta.
11.34 val.
Seniūnų sueigos patikslintos 2016 m. gruodžio 15 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Pereisime prie darbotvarkės 1-1 klausimo – darbotvarkės tvirtinimo.
Seimo narys B. Matelis. Prašau.
B. MATELIS (LVŽSF). Ačiū, Pirmininke. Valstiečių ir žaliųjų frakcijos vardu, taip pat vadovaudamasis Statuto 94 straipsniu, siūlau išbraukti iš darbotvarkės Metropoliteno įgyvendinimo įstatymo projektą Nr. XIIP-2375. Motyvai būtų tokie, kad šis įstatymas iš tiesų yra sulaukęs labai prieštaringų visuomenės vertinimų, buvo vetuotas Prezidentės ir manyčiau, kad šiuo atveju būtų labai reikalinga naujos Vyriausybės išvada dėl šio įstatymo. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame. Seimo narys A. Gelūnas. Prašau.
A. GELŪNAS (LSF). Gerbiamas Pirmininke, Liberalų sąjūdžio frakcijos vardu prašyčiau išbraukti iš darbotvarkės klausimą Nr. XIIP-4480 dėl Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato ribų nustatymo. Buvome prašę ankstesniame posėdyje svarstyti šį klausimą per pavasario sesiją, kad naujoji ministrė galėtų detaliai susipažinti, ir komitetas neturėjo vienos nuomonės dėl šio klausimo. Ačiū.
PIRMININKAS. Čia kreipiatės frakcijos vardu?
A. GELŪNAS (LSF). Kreipiuosi frakcijos vardu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Seimo narys V. Juozapaitis. Prašau.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Ačiū, Pirmininke. Pasakysiu, kad, žinoma, jūsų valia žodį suteikti, bet paprastai būna eilės tvarka nuo atsistojimo prie mikrofono. Taigi aš laukiu, aš matau, kad jūs nežiūrite į kairę, bet labai gerai. Aš noriu paantrinti ponui A. Gelūnui – iš tikrųjų tai jau déjà vu, jau kartojasi prieš dvi savaites vykusi situacija, kai dėl to paties prašėme išbraukti iš darbotvarkės projektą Nr. XIIP-4480 dėl Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato ribų nustatymo, juolab kad komiteto posėdyje mes turėjome tikrai labai rimtą posėdį apie Gedimino kalno būklę ir panašiai. Ir iš to rezervato nebuvo nė vieno žmogaus ir apskritai mes nežinome, ar jis egzistuoja ir kokiu tikslu jis egzistuoja. Tai čia labai rimta tema ir tikrai taip negalima paleisti dabar automatiškai. Aš siūlau pirmiausia leisti susipažinti Vyriausybei, ministrei, ir tuomet visi atsakingai kartu nuspręsime to rezervato likimą. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Čia irgi frakcijos vardu.
PIRMININKAS. Balsuosime. Seimo narys S. Jakeliūnas. Prašau.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Biudžeto ir finansų komiteto vardu prašau daryti projekto Nr. XIIP-4788(2) svarstymo ir priėmimo pertrauką, nes Biudžeto ir finansų komitetas kol kas nėra apsvarstęs šito klausimo, Statuto 155 straipsnio 5 dalis.
PIRMININKAS. Ar dėl išbraukimo kalbate, ar dėl pertraukos? Kviečiu balsuoti dėl pirmojo pasiūlymo – dėl projekto Nr. XIIP-2375. Kas už tai, kad šį klausimą dėl Metropoliteno įgyvendinimo įstatymo projekto išbrauktume iš darbotvarkės? (Šurmulys salėje) Dėl Metropoliteno įgyvendinimo įstatymo projekto Nr. XIIP-2375 išbraukimo. Kas už tai, kad išbrauktume šį projektą?
Balsavo 102 Seimo nariai: už – 71, prieš – 12, susilaikė 19. Klausimas išbrauktas iš darbotvarkės. Ačiū.
Seimo narys A. Skardžius. Prašau.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Paprastai Statutas galioja Seimui, kai yra surenkami mažiausiai 47 parašai, nurodoma darbotvarkė. 15 dieną buvo surinkta 50 parašų. Tiesiog yra sutrypta Seimo narių valia, o motyvai, kad kažkas kažko nežino, tai tikrai visi viską žino. Seimo Pirmininko pavaduotoja ponia R. Baškienė minėjo tai, kad Vyriausybė nori apsvarstyti. Mes gražiai sutikome, kad būtų galima perkelti savaitei šio projekto svarstymą, bet vėlgi tai yra daugiau gal sutarimas nei Statuto paisymas.
O kalbant apie metro, tai tikrai valstybės pinigų nėra, Europos pinigų nėra, o mes su jumis pasirašėme bendrą programą už darnią transporto plėtrą. Darni plėtra neįsivaizduojama didmiesčiuose, galbūt Balbieriškyje ir įmanoma, bet didmiesčiuose be naujos erdvės turbūt ne. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Seimo narė R. Baškienė. Prašau.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Gerbiamieji Seimo nariai, balsavimas įvyko, jis buvo teisėtas, ir aš manau, dabar jau nebėra prasmės, o kad naujoji Vyriausybė turės galimybę susipažinti, bus tik tam tikras privalumas. Ačiū.
PIRMININKAS. Seimo narys K. Glaveckas. Prašau.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiamieji kolegos, ponas A. Skardžius pats nebalsavo, bet aš labai noriu trumpą remarką pasakyti. Mes kadaise projektavome gondolas Vilniui, po to projektavome lyninį kelią, po to projektavome metropoliteno statybą, bet visi tie projektai, kaip žinote, nežinia kur kabo ir jų nėra, o metro tai yra toks projektas, kurio Lietuva iš esmės įgyvendinti negali, todėl neužsiimkime utopijomis. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Seimo narys B. Matelis.
B. MATELIS (LVŽSF). Ačiū, Pirmininke. Aš tik norėčiau replikuoti ponui Seimo nariui A. Skardžiui, kad Statutas iš tiesų nepažeistas, Statuto 94 straipsnis leidžia frakcijai prašyti atidėti ir motyvai buvo iš tiesų labai rimti. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Balsuojame dėl 2-5 klausimo – dėl Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. balandžio 23 d. nutarimo „Dėl Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato ribų nustatymo ir jo zonų ribų plano patvirtinimo…“ Buvo pasiūlymas šį klausimą išbraukti. Kas už tai, kad šį klausimą išbrauktume, prašau balsuoti.
Balsavo 104 Seimo nariai: už – 102 Seimo nariai, susilaikė 2. Klausimas išbrauktas. Ačiū.
Ar galime patvirtinti darbotvarkę bendru sutarimu? (Balsai salėje) Ačiū, prieštaravimų nėra. Darbotvarkė patvirtinta.
11.45 val.
Įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo Nr. IX-575 4, 22, 23, 25, 26, 27, 28 straipsnių ir priedo pakeitimo, Įstatymo papildymo 231, 232 straipsniais įstatymo projektas Nr. XIIP-4530(2)ES (priėmimas)
Svarstome darbotvarkės 1-2 klausimą – Įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo, įstatymo papildymo 231, 232 straipsniais įstatymo projektą. Pranešėja – I. Šimonytė. Priėmimas.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Buvo gautos papildomos Teisės departamento pastabos, kurias komitetas apsvarstė ir nutarė pritarti toms pastaboms, į kurias, komiteto nuomone, buvo verta atsižvelgti. Dviem pastaboms nepritarta dėl pažymoje išdėstytų argumentų, ir buvo pateikta nauja įstatymo projekto redakcija priimti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Balsuojame pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio yra Teisės departamento pataisos, kurioms komitetas pritarė. Ar galime priimti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime. Ačiū. 2 straipsnis. Pataisų nėra. Ar galime priimti bendru sutarimu? Priimta. Ačiū. 3 straipsnis. Pataisų nėra. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimta. 4 straipsnis. Teisės departamento pataisoms nepritarta. Ar galime priimti bendru sutarimu? Galime ar buvo prieštaraujančių? Priimta. 5 straipsnis. Pataisų nėra. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimta. 6 straipsnis. Pataisų nėra. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimta.
Dėl 7 straipsnio yra Teisės departamento pastabos, kurioms komitetas pritarė. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimta. 8 straipsnis. Pastabų nėra. Galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimta. 9 straipsnis. Pastabų nėra. Ar galime priimti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Balsuojame dėl 9 straipsnio? Gerai, balsuojame dėl 9 straipsnio.
Dėkoju. Balsavo 106 Seimo nariai: už – 94, susilaikė 12. Straipsnis priimtas.
10 straipsnis. Pastabų nėra. Ar galime priimti bendru sutarimu? Dėkoju. Priimta. 11 straipsnis. Komitetas nepritarė Teisės departamento pastaboms. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimta. Dėkoju.
Motyvai už, prieš dėl viso įstatymo. Prieš – G. Steponavičius. Prašau.
G. STEPONAVIČIUS (LSF). Ačiū, gerbiamasis Seimo Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, Liberalų sąjūdžio frakcijos manymu, šis įstatymo projektas, taip pat ir susijęs lydimasis, perkelia Europos Sąjungos teisės normas į mūsų nacionalinę teisę, tačiau mums, kaip liberalams, kelia klausimų ir tam tikrų abejonių papildomos administracinės naštos verslui skyrimas. Ir štai dėl šios paprastos, suprantamos priežasties, biurokratijos didinimo linkme, mes nenorime palaikyti sprendimų. Todėl Liberalų sąjūdžio frakcija nebalsuos už šį įstatymą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Už – I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Dėkoju. Gerbiamieji kolegos, nors šį įstatymo projektą teikė buvusi Vyriausybė ir jo svarstymas buvusiame Seime užtruko, bet tikrai nelabai galiu suprasti, dėl ko čia būtų galima prieštarauti, turint galvoje, kad įstatymo projektai kalba apie socialinės atsakomybės ataskaitas, kurias turės teikti tik labai didelės įmonės. Šis pakeitimas, atsižvelgiant į europinį reguliavimą, yra aktualus tik labai didelėms įmonėms, kurių darbuotojų skaičius didesnis negu 250. Atitinkamai pajamos didesnės negu 40 mln. Ir tikrai mums nereikia nerimauti. Didelės įmonės, ypač užsienio kapitalo įmonės, ir dabar tokias ataskaitas tiesiog pagal savo motininių įmonių bendrovę dažnai teikia ir rengia.
PIRMININKAS. Dėkojame. Motyvai prieš – K. Glaveckas.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiamieji kolegos, aš prieš šitą įstatymo projektą tikrai nieko neturiu ir suprantu, kad reikia įgyvendinti ir buvusios Vyriausybės… Bet noriu atkreipti dėmesį, į ką liberalai atkreipė, kad reguliavimas ir atskaitomybė per pastaruosius dešimt metų įmonėse, visų kategorijų: ir privačiose, ir valstybinėse, padidėjo kartais. Tai yra visokios atskaitomybės. O ši atskaitomybė taip pat įeina į tų kartų sąvoką. Iš tikrųjų po Europos Komisijos arba Europos Sąjungos vėliava, direktyvų vėliava, visoje Lietuvoje didinamas kontrolės, kontroliuojamų, skaičiuojamų rodiklių skaičius, o tas iš tikrųjų galų gale atveda prie didžiulio biurokratijos augimo. Todėl, aš manau, tą įstatymą priėmus, reikia Seimui rimtai užsiimti inventorizavimu tų funkcijų, kurios yra deleguojamos apskaitos ir reguliavimo srityse. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame. Daugiau motyvų už, prieš nėra. Balsuojame už visą įstatymą su pataisomis, kurioms pritarė Teisės komitetas. Su Teisės departamento pastabomis, kurioms pritarė komitetas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 99 Seimo nariai: už – 87, prieš nėra, susilaikė 12. Įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo Nr. IX-575 4, 22, 23, 25, 26, 27, 28 straipsnių ir priedo pakeitimo, įstatymo papildymo 231, 232 straipsniais įstatymas priimtas. (Gongas)
11.54 val.
Įmonių grupių konsoliduotosios finansinės atskaitomybės įstatymo Nr. IX-576 4, 6, 10, 12, 13, 14 straipsnių ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 101 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIP-4531(2)ES (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Įmonių grupių konsoliduotosios finansinės atskaitomybės įstatymo Nr. IX-576 4, 6, 10, 12, 13, 14 straipsnių ir priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 101 straipsniu įstatymo projektas. Pranešėja – Seimo narė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū, Seimo Pirmininke. Šis įstatymo projektas yra susijęs su prieš tai priimtu įstatymo projektu kaip lydimasis, kadangi įmonės, kurios priklauso įmonių grupėms, atitinkamai turi atlikti finansinės atskaitomybės paruošimą arba metinių pranešimų paruošimą konsoliduotai. Tiesiog šitas įstatymas apie tai kalba. Buvome gavę vieną Teisės departamento redakcinę pastabą, kuriai pritarėme bendru sutarimu, ir yra įregistruotas naujas įstatymo projekto variantas. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiamieji Seimo nariai, dėl 1 straipsnio yra Seimo Teisės departamento pastabų, kurioms komitetas pritarė. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimtas. 2 straipsnis. Be pastabų. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimtas. 3 straipsnis. Bendru sutarimu galime priimti? Ačiū. Priimtas. 4 straipsnis. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimtas. 5 straipsnis. Taip pat be pastabų. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimtas. 6 straipsnis. Be pastabų. Bendru sutarimu? Ačiū. Priimtas. 7 straipsnis. Pastabų taip pat nėra. Ar galime bendru sutarimu? Ačiū. Priimtas. 8 straipsnis. Pastabų nėra. Ar galime bendru sutarimu? Ačiū. Priimtas. 9 straipsnis. Pastabų nėra. Ar galime bendru sutarimu? Ačiū. Priimtas.
Motyvų už ir prieš nėra. Ar galime balsuoti dėl viso įstatymo? Kviečiu balsuoti. Kas už tai, kad priimtume šį įstatymą?
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 104 Seimo nariai: už – 92, prieš nėra, susilaikė 12. Įmonių grupių konsoliduotosios finansinės atskaitomybės įstatymo Nr. IX-576 4, 6, 10, 12, 13, 14 straipsnių ir priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 101 straipsniu įstatymas priimtas. (Gongas)
11.57 val.
Audito įstatymo Nr. VIII-1227 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4454(3)ES (priėmimas)
Darbotvarkės 3 klausimas – Audito įstatymo Nr. VIII-1227 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4454. Pranešėja – Seimo narė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamasis Seimo Pirmininke. Dėl šio įstatymo projekto mes gavome vieną Teisės departamento esminę pastabą dėl audito įmonių nepriekaištingos reputacijos, dėl pagrindų, kada reputacija yra laikoma nepriekaištinga. Į šią pastabą buvo atsižvelgta ir atitinkamai straipsnis buvo papildytas. Taip pat vieną techninę pastabą, į kurią atsižvelgėme komitete. Bendru sutarimu – tokia yra komiteto išvada, yra įregistruotas naujas įstatymo projekto variantas.
PIRMININKAS. Dėkojame. Pastabų nėra. Ar sutinkate, kad balsuotume dėl skirsnių? Ačiū. Pirmasis skirsnis. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Antrasis skirsnis. Bendru sutarimu? Ačiū. Trečiasis skirsnis. Bendru sutarimu? Ačiū. Ketvirtasis skirsnis. Bendru sutarimu? Ačiū. Penktasis skirsnis. Bendru sutarimu? Ačiū. Šeštasis skirsnis. Bendru sutarimu? Dėkoju. Septintasis skirsnis. Bendru sutarimu? Ačiū. Aštuntasis skirsnis. Bendru sutarimu? Dėkoju. Devintasis skirsnis. Bendru sutarimu? Ačiū. Dešimtasis skirsnis. Bendru sutarimu? Dėkoju.
Vienuoliktasis – bendru sutarimu? Ačiū. Dvyliktasis – bendru sutarimu? Dėkoju. Tryliktasis – bendru sutarimu? Ačiū. Keturioliktasis – bendru sutarimu? Dėkoju. Penkioliktasis – bendru sutarimu? Ačiū. Šešioliktasis – bendru sutarimu? Dėkoju. Septynioliktasis – bendru sutarimu? Ačiū. Aštuonioliktasis – bendru sutarimu? Ačiū.
Dėl viso įstatymo motyvų už, prieš nėra, neužsiregistravo. Balsuojame už tai, kad priimtume visą šį įstatymą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 107 Seimo nariai: už – 105, prieš nėra, susilaikė 2. Audito įstatymo Nr. VIII-1227 pakeitimo įstatymas (projektas Nr. XIIP-4454(2)ES) priimtas. (Gongas)
12.02 val.
Bankų įstatymo Nr. IX-2085 36, 62 ir 63 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4455(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3b klausimas – Bankų įstatymo Nr. IX-2085 36, 62 ir 63 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4455(3). Pranešėja – Seimo narė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Nuo svarstymo stadijos nebuvo gauta jokių naujų pastabų ir pasiūlymų, todėl projekto redakcija yra tokia pati, kokia buvo svarstymo stadijoje. Prašyčiau pritarti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Balsuosime pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju. 2 straipsnis. Bendru sutarimu? Priimtas. Ačiū. 3 straipsnis. Bendru sutarimu? Priimtas. Ačiū. 4 straipsnis. Bendru sutarimu? Ačiū.
Motyvai dėl viso įstatymo. Niekas neužsiregistravo, nėra. Ar galime balsuoti už visą įstatymą? Prašom. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 95 Seimo nariai: už – 95, susilaikiusių ir prieš nėra. Taigi Bankų įstatymo Nr. IX-2085 36, 62 ir 63 straipsnių pakeitimo įstatymas (projektas Nr. XIIP-4455(3) priimtas. (Gongas)
Dėl vedimo tvarkos – A. Dumbrava. Prašom.
A. DUMBRAVA (TTF). Gerbiamasis Pirmininke, prašom įskaityti mano balsą už, neveikė kortelė. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Gerai, ačiū.
12.04 val.
Draudimo įstatymo Nr. IX-1737 53 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4456(3) (priėmimas)
Toliau darbotvarkės 1-3c klausimas – Draudimo įstatymo Nr. IX-1737 53 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4456(3). Pranešėja – Seimo narė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Gerbiamas Seimo Pirmininke, analogiškai, kaip ir dėl prieš tai buvusio įstatymo projekto, jokių naujų pastabų ir pasiūlymų nebuvo gauta. Čia yra techninis pakeitimas, tiesiog priderinantis prie Audito įstatymo. Kviečiu kolegas pritarti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kviečiu balsuoti už 1 straipsnį. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Už 2 straipsnį. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
Motyvų už, prieš nėra. Kviečiu balsuoti už visą įstatymą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 90 Seimo narių: už – 89, prieš nėra, susilaikė 1 Seimo narys. Taigi Draudimo įstatymo Nr. IX-1737 53 straipsnio pakeitimo įstatymas (projektas Nr. XIIP-4456(3) priimtas. (Gongas)
12.07 val.
Finansų įstaigų įstatymo Nr. IX-1068 4, 45, 46 straipsnių pakeitimo ir 47 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIP-4457(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3d klausimas – Finansų įstaigų įstatymo Nr. IX-1068 4, 45, 46 straipsnių pakeitimo ir 47 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIP-4457(3). Pranešėja – I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Gerbiamas Seimo Pirmininke, šiuo atveju buvo gauta viena redakcinė Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė bendru sutarimu. Čia taip pat yra lydimasis įstatymo projektas, kur tikslinamos nuorodos į Audito įstatymą. Kviečiu kolegas pritarti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kviečiu balsuoti už 1 straipsnį. Ar galime bendru sutarimu? Ačiū, priimtas. Už 2 straipsnį – bendru sutarimu? Dėkoju, priimtas.
3 straipsnis su Teisės departamento pastabomis, kurioms komitetas pritarė. Ar galime balsuoti bendru sutarimu? Ačiū, priimtas.
4 straipsnis be pastabų. Ar galime bendru sutarimu? Ačiū. 5 straipsnis priimtas be pastabų. Galime bendru sutarimu? Ačiū, priimtas.
Dėl motyvų nėra užsirašiusių. Ar galime balsuoti už visą įstatymą? Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Dėkoju. Balsavo 94 Seimo nariai: už – 93, prieš nebuvo, susilaikė 1. Taigi Finansų įstaigų įstatymo Nr. IX-1068 4, 45, 46 straipsnių pakeitimo ir 47 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymas priimtas. (Gongas)
12.10 val.
Įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo Nr. IX-575 3, 4 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4458(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3e klausimas – Įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo Nr. IX-575 3, 4 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4458. Pranešėja – Seimo narė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Dėl šio įstatymo projekto buvo gauta Teisės departamento pastaba, atsižvelgiant į tai, kad prieš tai buvusiame įstatymų pakete, kurį svarstėme kaip pirmą klausimą, buvo taip pat šito įstatymo pakeitimai, buvo pateikta pastaba, kad reikėtų suderinti tarpusavyje šių įstatymų projektų įsigaliojimą. Į tai komitetas atsižvelgė ir tam pritarė bendru sutarimu. Siūlau pritarti.
PIRMININKAS. Dėkojame. Siūlau balsuoti pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio. Ar galime bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. Dėl 2 straipsnio? Į Teisės departamento siūlymą komitetas atsižvelgė. Ar galime balsuoti bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. Dėl 3 straipsnio pastabų nėra. Ar galime bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. Dėl 4 straipsnio. Bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta.
Dėl motyvų už, prieš. Motyvai už – Seimo narys K. Glaveckas. Prašom. Jo nėra. Balsuosime už visą įstatymo projektą. Kviečiu balsuoti. Dėkoju.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 99 Seimo nariai: už – 99, prieš ir susilaikiusių nėra. Turiu garbės pranešti, kad buvo šimtasis mūsų kadencijos teisės aktas, priimtas per mėnesį darbo. (Gongas, plojimai)
12.13 val.
Centrinės kredito unijos įstatymo Nr. VIII-1682 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2566 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4459(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3f klausimas – Centrinės kredito unijos įstatymo Nr. VIII-1682 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2566 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4459. Pranešėja – Seimo narė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Dėl šio įstatymo projekto nebuvo gauta jokių naujų pastabų ir pasiūlymų, todėl redakcija yra tokia pati, kokiai buvo pritarta svarstymo stadijoje. Čia yra su tuo pačiu Audito įstatymo paketu susijęs teisės aktas, kuriame tiesiog yra tikslinamos nuorodos į naująjį Audito įstatymą. Kviesčiau kolegas pritarti.
PIRMININKAS. Dėkojame. Kadangi yra tik vienas straipsnis, keičiantis kitą, siūlau balsuoti iš karto už visą įstatymą. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 98 Seimo nariai; už – 95, prieš nėra, susilaikė 1 Seimo narys. Centrinės kredito unijos įstatymo Nr. VIII-1682 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2566 1 straipsnio pakeitimo įstatymas priimtas. (Gongas)
12.15 val.
Kredito unijų įstatymo Nr. I-796 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2567 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4460(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3g klausimas – Kredito unijų įstatymo Nr. I-796 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2567 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4460(3). Pranešėja – Seimo narė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Dėl šio įstatymo projekto taip pat, kaip ir dėl prieš tai buvusio, nebuvo gauta jokių naujų pastabų ir pasiūlymų, todėl redakcija išliko tokia pati, kaip ir svarstymo metu. Vėlgi iš to paties paketo, Audito įstatymo, susijęs įstatymo projektas, kuriame tiesiog tikslinamos nuorodos priderinant prie Audito įstatymo. Kviečiu kolegas pritarti.
PIRMININKAS. Dėkojame. Šio įstatymo yra vienas straipsnis, todėl siūlau iš karto balsuoti už visą įstatymą. Dėl motyvų už, prieš neužsirašė niekas. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 99 Seimo nariai – visi balsavo už. Dėkoju. Taigi Kredito unijų įstatymo Nr. I-796 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2567 2 straipsnio pakeitimo įstatymas priimtas (Gongas)
12.18 val.
Mokėjimo įstaigų įstatymo Nr. XI-549 5 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4461(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3h klausimas – Mokėjimo įstaigų įstatymo Nr. XI-549 5 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4461(3). Pranešėja – Seimo narė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Dėl šio įstatymo projekto irgi nebuvo gauta jokių pastabų ir pasiūlymų, todėl yra tokia pati redakcija, kuriai Seimas jau pritarė svarstymo stadijoje. Taip pat iš to paties paketo, susijęs teisės aktas, redakcinės pataisos. Kviečiu pritarti.
PIRMININKAS. Dėkojame. Prašau balsuoti pastraipsniui.
1 straipsnis. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju. 2 straipsnis, taip pat be pastabų. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju. 3 straipsnis, taip pat be pastabų. Bendru sutarimu. Ačiū. Kviečiu balsuoti už visą įstatymo projektą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 100 Seimo narių: 99 – už, prieš nebuvo, susilaikė 1 Seimo narys. Tokiu būdu Mokėjimo įstaigų įstatymo Nr. XI-549 5 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymas (projektas Nr. XIIP-4461(3) priimtas. (Gongas)
12.20 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 197 straipsnio pripažinimo netekusiu galios ir 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4463(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3i klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso 197 straipsnio pripažinimo netekusiu galios ir 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4463. Pranešėjas – Seimo narys J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Gerbiami kolegos, Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstė Administracinių nusižengimų kodekso 197 straipsnio pripažinimo netekusiu galios ir 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą. Atsižvelgęs į papildomų komitetų – Biudžeto ir finansų komiteto bei Audito komiteto – nuomonę, 7 balsais už, nė vienam nebalsavus prieš ar susilaikius, pritarėme patobulintam įstatymo variantui. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame. Siūlau balsuoti pastraipsniui. Kadangi nebuvo pastabų, siūlau balsuoti už 1 straipsnį. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju. Pritarta. 2 straipsnis. Bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. 3 straipsnis. Bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta.
Siūlau balsuoti už visą įstatymą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 103 Seimo nariai: už – 101, prieš nebuvo, susilaikė 2 Seimo nariai. Administracinių nusižengimų kodekso 197 straipsnio pripažinimo netekusiu galios ir 589 straipsnio pakeitimo įstatymas (projektas Nr. XIIP-4463(3) priimtas. (Gongas)
12.23 val.
Elektroninių ryšių įstatymo Nr. IX-2135 3, 28, 37, 39 straipsnių, 2 priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 381 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIP-4807(3)ES (priėmimas)
Darbotvarkės 1-4 klausimas – Elektroninių ryšių įstatymo Nr. IX-2135 3, 28, 37, 39 straipsnių, 2 priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 381 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIP-4807. Pranešėjas – Seimo narys M. Bastys.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamas Seimo Pirmininke. Ekonomikos komitetas kaip pagrindinis svarstė Elektroninių ryšių įstatymo Nr. IX-2135 3, 28, 37, 39 straipsnių, 2 priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 381 straipsniu įstatymo projektą per priėmimo stadiją. Pritarė įstatymo projektui bendru sutarimu su Seimo Teisės departamento ir Seimo nario J. Razmos pasiūlymais.
PIRMININKAS. Dėkoju. Prašau likti tribūnoje.
Siūlau balsuoti pastraipsniui. 1 straipsnis. Pastabų nėra. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimta. 2 straipsnis. Pastabų nėra. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju. Priimta. 3 straipsnis. Pastabų nėra. Galime bendru sutarimu? Ačiū. Priimta.
4 straipsnis. Dėl 4 straipsnio yra Teisės departamento pastaba. Prašau gerbiamą M. Bastį pakomentuoti.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamas Seimo Pirmininke. Čia yra daugiau redakcinio pobūdžio. Komitetas pritarė siūlymui bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Ar galime pritarti 4 straipsniui su Teisės departamento pastaba bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. 5 straipsnis. Yra Teisės departamento pastabų. Prašau pakomentuoti.
M. BASTYS (LSDPF). Tai taip pat yra daugiau redakcinio pobūdžio ir komitetas siūlymui pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Yra J. Razmos pataisa. Ar norėtumėte kalbėti, gerbiamas Jurgi Razma?
J. RAZMA (TS-LKDF). Mano siūloma pataisa – įstatymo lygiu įrašyti tai, kas šiandien yra įstatymo lydimajame akte, kai kyla ginčų tarp infrastruktūros valdytojo ir naudotojų. Komitetas mano pasiūlymą gražiai suredagavo, patobulino. Kviečiu palaikyti. Tai duos daugiau aiškumo, kaip spręsti ginčus, kai jie iškyla tarp infrastruktūros naudotojų ir valdytojo. Ryšių reguliavimo tarnybai suteikiama ta arbitro funkcija.
PIRMININKAS. Kadangi šią pataisą turėtų palaikyti 29 Seimo nariai, ar yra 29 Seimo nariai? Prašau balsuoti. Ar yra 29 Seimo nariai, palaikantys J. Razmos pastabą, kad ji būtų svarstoma? Dėkoju. 94 balsai. Vadinasi, pataisa yra palaikyta. Prašom. Komiteto nuomonė.
M. BASTYS (LSDPF). Komitetas J. Razmos pasiūlymui iš dalies pritarė. Kitaip tariant, suredagavo, kaip ir kolega J. Razma kalbėjo apie tai, kad iš įstatymo lydimojo akto yra perkeliama į įstatymą nuostatą, kad tiktai po vienų metų būtų galima peržiūrėti infrastruktūros įkainius.
PIRMININKAS. Dėkojame. Ar Seimo narys J. Razma sutinka su komiteto redakcija? Ačiū. Ar gali Seimas pritarti Seimo nario J. Razmos pasiūlymui su komiteto redakcija bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta.
Ar dėl 6 straipsnio norėtų Seimo narys J. Razma kalbėti? Yra jūsų pataisa.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, tai nėra kokia reikšminga pataisa, daugiau tai yra teisiniai formalumai, kaip spręsti klausimus dėl šio įstatymo taikymo, kai tai taikoma didelę įtaką tam tikroje rinkoje turinčiam ūkio subjektui. Čia teisiškai komitetas tvarkingai suredagavo, kad būtų pirmenybė tiems aktams, kurie lemia būtent dominuojančio rinkoje subjekto reglamentavimą, o po to būtų Ryšių reguliavimo tarnybos patvirtintos taisyklės ir sąlygos.
PIRMININKAS. Ar galime bendru sutarimu pritarti J. Razmos siūlymui, kad jį svarstytume? Ačiū. Pritarta.
Komiteto nuomonė. Prašau.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, Seimo Pirmininke. Komitetas iš dalies pritarė J. Razmos pasiūlymui, tinkamai suredagavo, ir iš tiesų galima priimti šią nuostatą.
PIRMININKAS. Ar Seimo narys J. Razma sutinka su komiteto redakcija? Dėkoju. Ar Seimas gali pritarti bendru sutarimu šiam straipsniui su pataisomis? (Balsai salėje) Šiai redakcijai. Ačiū, pritarta.
Dėl viso straipsnio su visomis priimtomis pataisomis. Ar galima pritarti 5 straipsniui? (Balsai salėje) Ačiū. Pritarta. 6 straipsnis. Pastabų nėra. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. 7 straipsnis. Pastabų nėra. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėkoju.
Motyvai dėl viso. Niekas neužsirašęs. Kviečiu balsuoti už visą įstatymo projektą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 101 Seimo narys: už – 100, prieš nebuvo, susilaikė 1 Seimo narys. Taigi Elektroninių ryšių įstatymo Nr. IX-2135 3, 28, 37, 39 straipsnių, 2 priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 381 straipsniu įstatymas (projektas Nr. XIIP-4807(3) priimtas. (Gongas)
12.33 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 10, 20 ir 271 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4399(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-5 klausimas – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 10, 20 ir 271 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4399. Pranešėjas – Seimo narys J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Gerbiami kolegos, Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstė minėtą įstatymo projektą ir, atsižvelgęs į Teisės departamento, Teisės instituto ir kitų tarnybų: Valstybinės sienos apsaugos, Transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos, pastabas ir pasiūlymus, pritarė patobulintam įstatymo projektui. Tačiau taip pat komitetas siūlo kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę, sistemiškai vertinti Muitinės departamento prie Finansų ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos, Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos, Lietuvos bankų asociacijos pasiūlymus dėl Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 20 straipsnio 2 dalies. Atkreipėme dėmesį, kad kartu su siūlomais pakeitimais turi būti keičiami ir atitinkami Administracinių nusižengimų kodekso straipsniai. Komitetas 8 balsais už pritarė, nė vienam nebalsavus prieš ir nesusilaikius.
Tiesa, komitetas turėjo dar vieną papildomą išvadą dėl papildomai pateiktų siūlymų. Ar man ją pateikti?
PIRMININKAS. Eisime pastraipsniui. Ačiū.
Dėl 1 straipsnio pastabų nėra. Ar galime priimti bendru sutarimu? Ačiū. Priimta. Dėl 2 straipsnio. Yra Seimo narių… K. Starkevičius, A. Stančikas teikė pastabą. Komiteto nuomonė yra nepritarti. Ar yra Seimo nariai? Yra. Seimo narys A. Stančikas. Prašau.
A. STANČIKAS (LVŽSF). Kadangi tos pataisos prasmė prapuola, nes būtent išbraukiama yra, vadinasi, tenkina tai, kas dabar yra pasiūlyta.
PIRMININKAS. Ar atsiimate?
A. STANČIKAS (LVŽSF). Taip, atsiimame.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kitas pasiūlymas yra Seimo narių: D. Gaižausko, R. Andrikio, P. Gražulio, J. Imbraso, E. Gentvilo ir J. Razmos. Ar norėsite komentuoti?
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Taip. Komitetas pritarė šitam pasiūlymui.
PIRMININKAS. Komitetas pritarė. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Kad būtų galima svarstyti, reikia 29 Seimo narių. (Balsai salėje) Ačiū. Ir pritariame pasiūlymui. Kviečiu balsuoti bendru sutarimu už visą 2 straipsnį. Priimta bendru sutarimu. Ačiū.
Dėl 3 straipsnio. Yra Teisės departamento pastaba. Ar norite komentuoti? Prašau.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Teisės departamentas siūlo, kad siekiant aiškumo projekto 3 straipsniu keičiamo įstatymo 271 straipsnio 4 dalyje siūlytina nurodyti ir Administracinių nusižengimų registro tvarkytoją. Komitetas pritarė tam pasiūlymui ir atitinkamai bus pakoreguotas įstatymo projektas.
PIRMININKAS. Kviečiu pritarti 3 straipsniui su pastabomis bendru sutarimu. Ačiū. Priimtas. Dėl 4 straipsnio pastabų nėra. Dėkoju pranešėjui. Ar galime priimti 4 straipsnį bendru sutarimu? Ačiū, priimta.
Siūlau balsuoti dėl viso įstatymo, nes motyvų už, prieš nėra. Prašau pradėti balsavimą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 98 Seimo nariai: už – 91, prieš – 1, susilaikė 6. Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 10, 20 ir 271 straipsnių pakeitimo įstatymas (projektas Nr. XIIP-4399(2) priimtas. (Gongas)
12.39 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 10, 25, 27 ir 28 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-2776(3)ES (priėmimas)
Darbotvarkės 1-6 klausimas – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 10, 25, 27 ir 28 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Pranešėjas – Seimo narys J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Gerbiami kolegos, komitetas svarstė minėtą įstatymo projektą, kuris susijęs su Europos Teisingumo Teismo sprendimo įgyvendinimu bei yra dėl dešiniavairių automobilių. Komitetas, pritaręs Teisės departamento pastabai prieš priėmimą bei nepritaręs kolegos J. Razmos siūlymui, 7 balsais už, 2 susilaikius, papildomai išvadai pritarė.
PIRMININKAS. Dėkojame. Dėl 1 straipsnio yra Seimo nario J. Razmos pasiūlymas. Ar norite pasisakyti?
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš pasiūlymą atsiimu, nes Teisės ir teisėtvarkos komitetas teisingai pasakė, kad dėl mano pasiūlymo yra išspręsta kitame straipsnyje ir nereikia dubliuoti. Nereikia balsuoti dėl mano pasiūlymo.
PIRMININKAS. Dėkojame. Ar galime pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu? Dėkoju. Pritarta.
2 straipsnis. Yra redakcinė Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė. Ar galime pritarti 2 straipsniui bendru sutarimu? Dėkoju. Dėkoju pranešėjui. (Balsai salėje) Ar galime pritarti 3 straipsniui? Pastabų nebuvo. Bendru sutarimu. Ačiū. Pritarta. Dėl 4 straipsnio pastabų nėra. Ačiū. Pritarta. 5 straipsnis. Pastabų nėra. Bendru sutarimu. Dėkoju. Pritarta.
Kviečiu balsuoti už visą įstatymo projektą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 101 Seimo narys: už – 95, prieš nėra, susilaikė 6 Seimo nariai. Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 10, 25, 27 ir 28 straipsnių pakeitimo įstatymas priimtas. (Gongas)
Atkreipiu Dokumentų departamento dėmesį į tai, kad galbūt tas dvi pataisas galima sujungti į vieną. Dėkoju.
12.43 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 609 ir 616 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4776(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-7 klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso 609 ir 616 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4776(2). Pranešėjas – Seimo narys J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, priėmimo stadijoje buvo Teisės departamento pastaba dėl kodekso 2 straipsnio. Jie teigia, kad kodekso 616 straipsnio 2 dalies konstrukcija, kuria siekiama nustatyti, kad institucija, gavusi administracinių nusižengimų protokolą ar kitą bylos medžiagą, registruotu paštu siunčia atsakomybės traukiamam asmeniui ar nukentėjusiam prašymą pateikti paaiškinimus ir eksperto išvadą bei specialisto paaiškinimą… atitinkamai jie siūlo koreguoti. Tačiau komitetas nepritarė, nes normos esmė yra ne asmuo ar asmenys, o ar išvis buvo siųstas prašymas pateikti paaiškinimus, ir jeigu jis buvo siųstas, tuomet byla paprastai nagrinėjama per 20 darbo dienų pasibaigus nurodytam terminui, taigi paliktina taip, kaip yra numatyta komiteto patobulintame variante. Kitų pastabų, pasiūlymų nėra. Už šitą išvadą balsavo 9, tai yra visi komiteto nariai. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ar rastume bendrą sutarimą dėl pritarimo šiam papildymui? Dėkoju. Tada turime priimti naują 1 straipsnį. Bendru sutarimu ar galime? Ačiū. Pritarta. Tada 2 straipsnis. Tas straipsnis, kuris buvo 1 straipsnis, dabar jau taptų 2 straipsniu. Ar galime jam pritarti, nes pastabų nebuvo, bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. Tas, kuris buvo 2 straipsnis, dabar taptų 3 straipsniu. Pastabų taip pat nebuvo. Ar galime pritarti jam bendru sutarimu? Ačiū. Buvo Teisės departamento siūlymas, bet jam komitetas nepritarė. Taigi jo nėra. Ar galime bendru sutarimu pritarti 3 straipsniui? Ačiū. Pritarta. Siūlau balsuoti už visą įstatymo projektą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 90 Seimo narių: už – 87, prieš – 1, susilaikė 2. Administracinių nusižengimų kodekso 609 ir 616 straipsnių pakeitimo įstatymas priimtas. (Gongas)
12.47 val.
Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 47, 48 ir 50 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-101(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-8a klausimas – Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 47, 48 ir 50 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-101(2). Pranešėjas – Seimo narys R. Karbauskis. Kur Seimo narys? Kas gali būti kitas pranešėjas? (Šurmulys salėje) Jūs? Seimo narys R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Tam pasiūlymui buvo tiesiog pritarta, ir viskas.
PIRMININKAS. Balsuojame pastraipsniui.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (toliau – Fondas) veiklos tikslas – konkurso tvarka teikti paramą viešosios informacijos rengėjų kultūriniams, visuomenės informavimo saugumo…
PIRMININKAS. Minutę! Robertai, minutę! Yra Seimo narių M. Basčio ir A. Skardžiaus pasiūlymas. Prašome jį pristatyti.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamasis Seimo Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, aš noriu atkreipti visų dėmesį, kada buvo panaikintas Informacinės visuomenės plėtros komitetas, visi klausimai buvo perkelti į Ekonomikos komitetą. Kada mes kalbame apie Informacinės visuomenės plėtros komiteto apimties klausimus, kurie yra susiję ir su Visuomenės informavimo įstatymu, svarbu paminėti, kad, pavyzdžiui, Lietuvos radijo ir televizijos komisija nagrinėja ne tik turinio klausimus, jai taip pat suteikta teisė peržiūrėti dažnio klausimus, kitaip tariant, tos technologijos, kurios padeda pernešti informaciją, tą sukurtą turinį, yra bendrai susiję dalykai.
Dar daugiau noriu pasakyti. Siūloma įsteigti Ekonomikos komiteto pakomitetį būtent tais klausimais, kuriais užsiėmė Informacinės visuomenės plėtros komitetas. Pakomitetis, nori nenori, turės užsiimti tomis funkcijomis.
Ir pabaigoje. Anksčiau ta tvarka, kuri galiojo, puikiai veikė. Buvo sustiprinta parlamentinė kontrolė. Būtent todėl ir siūloma perkelti tą nuostatą, ne tik kad paliekama Kultūros komitetui ir Švietimo ir mokslo komitetui, bet taip pat kad būtų paliekama ir Ekonomikos komitetui, nes tai yra jo kuruojama sritis. Dėkoju.
PIRMININKAS. Seimo narys E. Jovaiša. Prašom.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Noriu Seimo narius informuoti, kad informacinių technologijų klausimai priklauso ne vien tik Ekonomikos komiteto dispozicijai. Tie klausimai, kurie yra susiję su informacinių technologijų turiniu, yra atiduoti Švietimo ir mokslo komitetui. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame. Kviečiu Seimo narį R. Šarknicką.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Komiteto nuomonė yra nepritarti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Siūlau balsuoti už pataisą. Balsavimo motyvai dėl pataisos. Kviečiu Seimo narį A. Skardžių.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Aš noriu išsakyti savo nuomonę už pataisą, tą, kurią pateikėme kartu su kolega M. Basčiu, nes iš tiesų buvo sutarta, sakykime, žvelgiant į poreikį įkurti Kultūros komitetą, itin svarbų, bet būtent pataisos turinys ir yra, tai yra ta funkcija, kurią atlieka Ekonomikos komitetas. Grynai ekonominė funkcija. Tad kam dabar reikėtų apsunkinti Kultūros komitetą nebūdingomis jam funkcijomis? Aš siūlau palikti šią funkciją Ekonomikos komitetui, kaip atliekančiam jo parlamentinę kontrolę ir politiką formuojančiam komitetui.
Gerbiamieji kolegos, tikrai būkime sąmoningi. Tikrai didelis kompromisas buvo padarytas, kad buvo panaikintas IVP komitetas. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Primenu, kad komitetas nepritarė. Dar yra motyvai prieš – B. Matelis. Prašom.
B. MATELIS (LVŽSF). Ačiū, Pirmininke. Iš tiesų norėčiau priminti, kad Ekonomikos komitetas nepritarė toms pataisoms, kurias teikė ponas A. Skardžius. Dar norėčiau priminti tokį dalyką, kad Ekonomikos komitetui yra perduotos funkcijos, kurios yra susijusios su aukštosiomis technologijomis, su inovacijomis, tai yra kas susiję su ekonomika ir verslu – tuos klausimus svarstyti. Tačiau šie klausimai, kuriuos dabar prašoma perduoti Ekonomikos komitetui, niekaip nesusiję su aukštosiomis technologijomis, su informacinėmis, todėl siūlyčiau toms pataisoms, kurias teikia ponai A. Skardžius ir M. Bastys, nepritarti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Siūlau balsuoti. Kas už M. Basčio ir A. Skardžiaus pasiūlymą, pataisą, prašom balsuoti.
Dėkoju. Už balsavo 36, prieš – 38, susilaikė 14. Pataisai nepritarta.
Kviečiu balsuoti už visą straipsnį. Ar galime bendru sutarimu? Dėl balsavimo motyvų.
P. URBŠYS (LVŽSF). Mano balsas prieš, ne už.
PIRMININKAS. Dėkoju. P. Urbšys. Ar pritariame bendru sutarimu 1 straipsniui? Dėkoju. Pritarta.
Dėl 2 straipsnio yra identiškas pasiūlymas, kaip ir dėl 1 straipsnio. Todėl siūlau nebalsuoti dėl šio ir pritarti originaliam straipsniui. Reikia balsuoti ar bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta bendru sutarimu.
Siūlau balsuoti už visą įstatymo projektą, jeigu nėra motyvų už ir prieš. Laukiame. Niekas neužsiregistravo dėl motyvų už ir prieš. Siūlau balsuoti už visą įstatymo projektą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 94 Seimo nariai: už – 80, prieš – 1, susilaikė 13. Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 47, 48 ir 50 straipsnių pakeitimo įstatymas priimtas. (Gongas)
Toliau pirmininkaus Seimo narė R. Baškienė.
12.58 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2013 m. kovo 12 d. nutarimo Nr. XII-189 „Dėl Lietuvos radijo ir televizijos komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-102(2) (priėmimas)
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF). Gerbiamieji Seimo nariai, leiskite toliau tęsti svarstymo stadiją lydimųjų įstatymų projektų. 8b klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2013 m. kovo 12 d. nutarimo Nr. XII-189 „Dėl Lietuvos radijo ir televizijos komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas. Priėmimas. Pasiūlymų nėra. Vienas straipsnis. Nuomonių už, nuomonių prieš taip pat nėra. Galime šiam straipsniui pritarti? Galime visam teikiamam nutarimui pritarti? Prašom balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Už balsavo 94 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 2. Seimo nutarimas (projektas Nr. XIIIP-102) priimtas. (Gongas)
13.00 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2004 m. lapkričio 2 d. nutarimo Nr. IX-2532 „Dėl Etninės kultūros globos tarybos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-103(2) (priėmimas)
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2004 m. lapkričio 2 d. nutarimo Nr. IX-2532 „Dėl Etninės kultūros globos tarybos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-103(2). Pasiūlymų nėra. Vienas straipsnis. Ar galime bendru sutarimu? Nuomonė už, nuomonė prieš. Priėmimas. Prašome balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Už balsavo 95 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 1. Seimo nutarimas priimtas. (Gongas)
13.01 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. lapkričio 8 d. nutarimo Nr. XII-2756 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. lapkričio 2 d. nutarimo Nr. IX-2532 „Dėl Etninės kultūros globos tarybos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-104(2) (priėmimas)
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. lapkričio 8 d. nutarimo Nr. XII-2756 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. lapkričio 2 d. nutarimo Nr. IX-2532 „Dėl Etninės kultūros globos tarybos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-104(2). Vienas straipsnis. Pasiūlymų, pakeitimų nėra. Nuomonių už, nuomonių prieš nėra. Prašom balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Už balsavo 100 Seimo narių, prieš, susilaikiusių nėra. Nutarimas priimtas. (Gongas)
13.02 val.
Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo Nr. I-1571 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-105(2) (priėmimas)
Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo Nr. I-1571 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-105(2). Vienas straipsnis. Pakeitimų, pasiūlymų nėra. Nuomonių už, nuomonių prieš nėra. Prašom balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Už balsavo 98 Seimo nariai, prieš nėra, susilaikė 4. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-105(2) priimtas. (Gongas)
13.03 val.
Valstybinės kultūros paveldo komisijos įstatymo Nr. IX-2453 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-106(2) (priėmimas)
Valstybinės kultūros paveldo komisijos įstatymo Nr. IX-2453 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-106(2). Vienas straipsnis. Pakeitimų, pasiūlymų nėra. Nuomonių už, nuomonių prieš nėra. Prašom balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Už balsavo 98 Seimo nariai, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymui (projektas Nr. XIIIP-106(2) pritarta. (Gongas)
13.04 val.
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos įstatymo Nr. I-108 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-107(2) (priėmimas)
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos įstatymo Nr. I-108 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-107(2). Vienas straipsnis. Pasiūlymų nėra. Nuomonių už, nuomonių prieš nėra. Prašom balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Už balsavo 95 Seimo nariai, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-107) priimtas. (Gongas)
13.05 val.
Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-108(2) (priėmimas)
Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-108(2). Vienas straipsnis. Pasiūlymų nėra. Nuomonių už, nuomonių prieš nematau. Prašom balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Už balsavo 100 Seimo narių, prieš, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-108) priimtas. (Gongas)
13.06 val.
Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XII-2534 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-109(2) (priėmimas)
Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XII-2534 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-109(2). Du straipsniai. Nei dėl 1, nei dėl 2 straipsnių pasiūlymų nėra. Dėl 1 straipsnio. Galime pritarti? 1 straipsnį galime priimti? Galime. 2 straipsnį galime priimti? Galime.
Dėl viso įstatymo projekto norinčių kalbėti nėra. Prašom balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Už balsavo 99 Seimo nariai, prieš, susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-109(2) priimtas. (Gongas)
13.07 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2004 m. gegužės 11 d. nutarimo Nr. IX-2232 „Dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-110(2) (priėmimas)
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2004 m. gegužės 11 d. nutarimo Nr. IX-2232 „Dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-110(2). Vienas straipsnis. Pasiūlymų nėra. Nuomonių už, nuomonių prieš nėra. Prašom balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Už balsavo 100 Seimo narių, prieš nėra, 1 susilaikė. Nutarimas (projektas Nr. XIIIP-110(2) priimtas. (Gongas)
13.08 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. rugsėjo 20 d. nutarimo Nr. XI-2226 „Dėl Lietuvos švietimo tarybos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-111(2) (priėmimas)
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. rugsėjo 20 d. nutarimo Nr. XI-2226 „Dėl Lietuvos švietimo tarybos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-111(2). Vienas straipsnis. Pasiūlymų nėra. Nuomonių už, nuomonių prieš nėra. Prašom balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Už balsavo 96 Seimo nariai, prieš nėra, 1 susilaikė. Seimo nutarimas priimtas. (Gongas)
13.10 val.
Laisvės premijos įstatymo Nr. XI-1584 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-206 (pateikimas)
Darbotvarkės 1-9 klausimas – Laisvės premijos įstatymo Nr. XI-1584 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas. Pranešėjas – Seimo Pirmininkas V. Pranckietis. Prašom, žodis jums.
V. PRANCKIETIS. Gerbiami kolegos, šiuo metu galiojanti Laisvės premijos projekto redakcija numato, kad kiekvienais metais skiriama viena premija (2 straipsnio 1 dalis). Pretendentą premijai gauti atrenka Laisvės premijų komisija ir pateikia Seimui išvadas apie atrinktą pretendentą premijai gauti (2 straipsnio 5 dalis). Galimi atvejai, kai gindami žmogaus teises, plėtodami demokratiją ir skatindami tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą veikia ne vienas, o kartu keli asmenys. Todėl įvertinti tokių asmenų ir organizacijų pasiekimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą, kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą galima tik bendrai, neišskiriant kiekvieno jų atskirai. Kaip pavyzdį galėčiau pateikti S. Dariaus ir S. Girėno skrydį. Kaip būtų galima įvertinti ir kuriam skirti tą premiją?
Taip pat galimi išimtiniai atvejai, kai už ypatingus asmens ar organizacijos nuopelnus, asmenų ir organizacijų pasiekimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą, kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą yra būtina paskirti Laisvės premiją nedelsiant, nors komisija jau yra pateikusi Seimui išvadas apie atrinktą kandidatą. Tokiais išimtiniais atvejais turi būti numatyta galimybė, pateikus išsamius motyvus, siūlyti dar vieną pretendentą arba pretendentus Laisvės premijai gauti. Tokiu atveju Seimui priėmus sprendimą Laisvės gynėjų dieną – sausio 13-ąją būtų įteikiamos dvi Laisvės premijos. Įsigaliojus įstatymo pataisoms Laisvės premija už bendrą veiklą galėtų būti teikiama keliems subjektams, o išimtiniais, ypatingais atvejais galėtų būti teikiama antra premija.
Priėmus įstatymo projektą, komisijai priėmus sprendimą išimtiniais atvejais skirti dvi Laisvės premijas, reikėtų 10 tūkst. (du po 5 tūkst.) eurų iš Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijai skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų. Siūlau įstatymo projektą svarstyti.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis pranešėjau, jūsų nori paklausti trys Seimo nariai. Pirmasis klausia A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamas Pirmininke, man atrodo, jūsų pasiūlymas racionalus ir tikrai kviečiu balsuoti už jį.
V. PRANCKIETIS. Dėkoju.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Bet ar jums neatrodo, kad būtų galima pagalvoti ir dar taisyti šiek tiek patį įstatymą ir atsisakyti to, kad Seimas balsuoja dėl laureato patvirtinimo? Na, tas visada čia sukelia daug visokių diskusijų, kažkokių nuoskaudų. Aš neįsivaizduoju, pavyzdžiui, kad Švedijos parlamentas – Riksdagas balsuotų dėl kam nors paskirtos Nobelio premijos. Aš įsivaizduoju, kas ten kiltų ir kas būtų. Gal ne dabar, gal ateityje, bet pagalvokime. Tada sustiprinus komisiją, padarius ją dar autoritetingesnę, gal būtų nereikalinga ta papildoma procedūra balsuoti dar Seime.
V. PRANCKIETIS. Tikrai pritariu jūsų nuomonei. Jau buvo tokių minčių, kad ji turėtų būti atskirta nuo Seimo, kad komisija tiesiog suteiktų ir tuo pasibaigtų. O komisijos sudarymo tvarką ateityje taip pat turėtume peržiūrėti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia V. Kamblevičius.
V. KAMBLEVIČIUS (TTF). Ačiū, pirmininke. Iš tikrųjų ar verta dėl vieno žmogaus keisti nuostatas? (Balsai salėje)
V. PRANCKIETIS. Nieko tokio, supratau, ką jūs sakėte. Ačiū už klausimą. Tikrai ne dėl vieno žmogaus. Jūs girdėjote nuostatas, aš ir tą S. Dariaus ir S. Girėno pavyzdį paminėjau ne be reikalo. Nėra net numatyta to, kad jeigu įvyktų toks įvykis, jei mes matytume kelis nusipelniusius asmenis, mes neturėtume pagal šios dienos taisykles galimybės suteikti. Taigi tikrai verta tobulinti ir abu pasiūlymai yra priimtini dėl ateities. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus. Nuomonė už, nuomonė prieš. Nuomonė už – K. Masiulis. Norite kalbėti?
K. MASIULIS (LSF). Aš trumpai. Aš noriu atsakyti į repliką, kuri buvo pateikta klausimo forma. Taigi premija ir yra skiriama vienam žmogui, o ne kolektyvui. Verta dėl vieno žmogaus keisti nuostatas.
PIRMININKĖ. Ačiū už jūsų nuomonę. Kolegos, prašome balsuoti.
Už balsavo 100 Seimo narių, prieš – 4, susilaikė 4. Po pateikimo pritarta.
Gerbiamieji kolegos, Pirmininkas siūlo ypatingą skubą. Ar galime pritarti ypatingai skubai? (Balsai salėje) Galime. Sutarėme bendru sutarimu. Tada skelbiu, kad pagal 164 straipsnio 2 dalį po 3 valandų pertraukos pagrindinis Žmogaus teisių komitetas… (Balsai salėje) Nebūtina jau. Tokiu atveju po 3 valandų grįšime su šiuo įstatymu į Seimą, vyks svarstymo ir priėmimo stadija.
13.16 val.
Įstatymo „Dėl Tarpinio susitarimo dėl Europos Bendrijos bei jos valstybių narių ir Centrinės Afrikos ekonominės partnerystės susitarimo sudarymo ratifikavimo“ projektas Nr. XIIP-4719(2) (svarstymas ir priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – įstatymo „Dėl Tarpinio susitarimo dėl Europos Bendrijos bei jos valstybių narių ir Centrinės Afrikos ekonominės partnerystės susitarimo sudarymo ratifikavimo“ projektas Nr. XIIP-4719(2). Pranešėjas – E. Vareikis. Svarstymas ir priėmimas.
E. VAREIKIS (LVŽSF). Gerbiamieji Seimo nariai, Užsienio reikalų komitetas svarstė šį projektą. Tai yra, sakyčiau, tipinis, klasikinis tarptautinės sutarties projektas, kurį mums siūloma ratifikuoti. Komitetas pritarė bendru sutarimu. Aš siūlau Seimui taip pat pritarti šiam projektui.
PIRMININKĖ. Ačiū. Norinčių kalbėti diskusijoje nėra. Nuomonės už, nuomonės prieš svarstymo stadijoje nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
Priėmimas. Norinčių sakyti nuomonę už, nuomonę prieš nėra. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Už balsavo 98 Seimo nariai, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-4719(2) priimtas. (Gongas)
13.19 val.
Seimo nutarimo „Dėl Vladislovo Ranonio atleidimo iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų“ projektas Nr. XIIIP-200 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Gerbiamieji Seimo nariai, yra atvykę prezidentūros atstovai ir galbūt ganėtinai trumpas Seimo nutarimas, todėl noriu prašyti jūsų… Seimo nutarimo „Dėl Vladislovo Ranonio atleidimo iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų“ projektas Nr. XIIIP-200. Pranešėja – R. Svetikaitė, Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja. Prašom.
R. SVETIKAITĖ. Laba diena, gerbiama posėdžio pirmininke, gerbiami Seimo nariai. Norėčiau pristatyti Lietuvos Respublikos Prezidento dekretą dėl teikimo Lietuvos Respublikos Seimui atleisti gerbiamą teisėją V. Ranonį iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų. Dekretas yra priimtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 84 straipsnio 11 punktu, 112 straipsnio 2 dalimi, 115 straipsnio 2 punktu ir Teismų įstatymo 90 straipsnio 1 dalies 2 punkto 3 dalimi, taip pat atsižvelgiant į Teisėjų tarybos patarimą.
Gerbiamas teisėjas V. Ranonis Aukščiausiajame Teisme teisėju dirbo nuo 2008 metų.
Teisėjo karjerą yra pradėjęs 1997 metais. Šis dekretas yra pristatomas atsižvelgiant į tai, kad kitų metų, t. y. 2017 m., vasario 17 d. baigiasi teisėjo įgaliojimų laikas, todėl norėtųsi padėkoti teisėjui už sąžiningą ir ilgametį darbą Lietuvos teismų sistemoje. Prezidentė teikia teisėjo atleidimą pasibaigus įgaliojimų laikui. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū gerbiamajai pranešėjai. Jūsų niekas nenori paklausti.
Nuomonė už, nuomonė prieš po pateikimo. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
Svarstymas. Norinčių kalbėti svarstymo stadijoje užsirašiusių nėra. Galime pritarti po svarstymo bendru sutarimu? Dėkoju.
Priėmimas. Yra nustatyta priėmimo tvarka. Mes turime du straipsnius. 1 straipsnis – atleisti V. Ranionį iš Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų pasibaigus įgaliojimų laikui. Galime pritarti? 2 straipsnis, kad šitas nutarimas įsigalioja nuo 2017 m. vasario 17 d. Galime pritarti?
Pagal mūsų Statutą yra numatytas slaptas balsavimas ir, beje, tą procedūrą teks įgyvendinti. Slapto balsavimo biuletenis įprastinės formos ir jums jis žinomas: už, prieš arba susilaikoma. Kaip balsuoti, jūs taip pat žinote. Balsavimas vyks šio posėdžio pabaigoje, pabaigus rytinį posėdį.
13.22 val.
Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo Nr. XII-2603 2 ir 6 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-69(2), Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo Nr. IX-547 2, 4, 5, 11 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XII-2511 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-70(2), Garantinio fondo įstatymo Nr. VIII-1926 4 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XII-2605 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIIP-71(2), Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo Nr. I-722 10 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XII-2465 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-72, Socialinių įmonių įstatymo Nr. IX-2251 14 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XII-2467 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-73(2), Įmonių bankroto įstatymo Nr. IX-216 19 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XII-2463 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-74(2), Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo Nr. IX-1768 1, 6, 8, 9 straipsnių, ketvirtojo1 skirsnio ir priedo pakeitimo bei 131 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo Nr. XII-2606 2 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-75(2), Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo Nr. I-1367 151 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XII-2468 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-76(2), Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo Nr. XII-2604 5, 6, 8, 14, 17, 18, 19, 20, 22 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-93(2), Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-110 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2501 1 ir 2 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-78(2), Valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2508 1 ir 2 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-79(2), Civilinio proceso kodekso 737, 738 ir 739 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XII-2518 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-80(2), Nedarbo socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-1904 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2471 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-81(2), Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 17 ir 38 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XII-2502 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-82(2), Užimtumo įstatymo Nr. XII-2470 63 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-83(2), Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 65, 66, 67, 68, 70 ir 72 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XII-2510 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-84(2), Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo Nr. IX-1675 8, 10 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XII-2519 2, 3 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-85(2), Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo Nr. IX-1672 1, 2, 3, 9, 10, 12, 13, 16, 21, 22, 25, 26, 27, 29, 31, 33, 34, 35, 44 straipsnių, V skyriaus ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo V1 skyriumi įstatymo Nr. XII-2607 23 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-86(2), Diplomatinės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1012 19 ir 70 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XII-2466 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-87(2), Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės darbuotojų papildomų užimtumo ir socialinių garantijų įstatymo Nr. IX-1541 2, 4, 5, 8 straipsnių pakeitimo ir 7 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo Nr. XII-2504 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-88(2), Nedarbo socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-1904 3, 4, 6, 14, 15 ir 18 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-148(2) (svarstymas)
Toliau grįžtame pagal darbotvarkę. Projektas Nr. XIIIP-69(2). Labai ačiū. Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo Nr. XII-2603 2 ir 6 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Pranešėjas – A. Sysas.
Noriu atitinkamai informuoti Seimą, kol pranešėjas ateis į tribūną, mes jį kviečiame, kad Etikos ir procedūrų komisija svarstė dėl galimų Seimo statuto pažeidimų svarstant Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo minėtų straipsnių ir lydimųjų įstatymų projektus ir nusprendė, kad pažeidimų nėra, kad Seimas nepažeidė Seimo statuto nuostatų. Taip pat noriu atkreipti dėmesį, kad yra gautas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas, kad Vyriausybė pritaria pagrindinio ir lydimųjų įstatymų projektų pateikimui. Pasirašo S. Skvernelis ir socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis.
Gerbiamas pranešėjas – Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiama pirmininke, gerbiamas Pirmininke, gerbiami kolegos, atsiprašau, negirdėjau, kaip mes pradėsime dirbti? Kiekvieną įstatymą atskirai?
PIRMININKĖ. Taip.
A. SYSAS (LSDPF). Supratau.
PIRMININKĖ. Gerbiami Seimo nariai, galime pasitarti.
A. SYSAS (LSDPF). Galime pasitarti. Būtų geriausia.
PIRMININKĖ. Kokia būtų jūsų valia? Mes tiesiog vykdysime jūsų valią. Ar galima, kad pranešėjas pateiktų visus svarstytus įstatymų projektus, tada skelbtume diskusiją ir tada balsuotume dėl kiekvieno atskirai? (Balsai salėje) Ačiū. Gerbiamas pranešėjau, žodis jums.
A. SYSAS (LSDPF). Gerai. Labai ačiū, kad suradome optimaliausią kelią rezultato link.
Pirmasis Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymas grynai techninis – data. Aš bandysiu trumpai pasakyti, kas įstatyme yra, todėl tik data – liepos 1 diena.
Kitas įstatymas. Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo techninis pakeitimas – siekiama suderinti fondo sudarymo tvarką, nustatant šiais socialinio modelio projektais, kurių įsigaliojimo data nukeliama į 2017 m. liepos 1 d.
Garantinio fondo įstatymas. Grynai techninis, jis netenka galios.
Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo 10 straipsnio pakeitimo įstatymo ir 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-72. Mes šitą projektą siūlome atmesti, nes jo nėra būtina keisti.
Socialinių įmonių įstatymo 14 straipsnio pakeitimas, projektas Nr. XIIIP-73. Techninis. Atidedamas įstatymo įsigaliojimas iki 2017 m. liepos 1 d.
Įmonių bankroto įstatymo projektas Nr. XIIIP-74. Techninis. Atidedamas iki liepos 1 dienos.
Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymas. Techninis. Atidedamas įsigaliojimas iki 2017 m. liepos 1 d. ir įstatymo nuostatos suderinamos su Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymu.
Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 151 straipsnio pakeitimas techninis. Atidedama iki liepos 1 dienos.
Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Jis susideda iš dviejų dalių, nes du atskiri fondai. Vieno įsigaliojimas yra liepos 1 dieną, o kitas lieka galioti sausio 1 dieną. Tai yra ta dalis, kur Garantinio fondo išmokos perduodamos administruoti „Sodrai“. Iki šiol jas administravo Valstybinė mokesčių inspekcija.
Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymas Nr. XIIIP-78. Jo esmė – asmenims, kuriems nuo 2016 m. kovo 15 d. iki (…) teisės gauti motinystės pašalpą… numatytas motinystės socialinio draudimo pašalpų perskaičiavimas ir atitinkamai susidariusio skirtumo išmokėjimas. Buvo ir yra Seimo nario R. Žemaitaičio ir V. Kamblevičiaus pasiūlymai, kuriems komitetas nepritarė, bet, aš manau, po diskusijų mes grįšime balsuoti ir tada tas problemas spręsime.
Valstybės, savivaldybių įmonių… projektas Nr. XIIIP-72. Jau šitą mes minėjome. Atsiprašau.
Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimo įstatymo 1, 2 straipsnių… Nr. XIIIP-79. Įstatymo projekte siūloma patikslinti nuostatas, įsigaliojančias nuo 2017 m. sausio 1 d., kartu jas suderinant su tam tikromis Darbo kodekso nuostatomis. Pagal įstatymo projektą nebus įvedamos valstybinio socialinio draudimo įmokų lubos, bet bus pradėtas socialinio draudimo įmokos tarifo pagrindinei pensijos daliai finansavimo mažinimas 1 % nuo liepos 1 dienos, numatant valstybės biudžeto asignavimus dėl to sumažėjusioms fondo pajamoms kompensuoti. Yra Seimo nario G. Steponavičiaus pasiūlymas, kuriam Seimas nepritaria.
Dėl Civilinio proceso kodekso kai kurių straipsnių. Įstatymo projekto nuostatos derinamos su galiojančiu DK. Patikslinta, iš kokių sumų negalima būtų išieškoti.
Nedarbo socialinio draudimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-81. Techninis. Atidedamas įstatymo įsigaliojimas iki liepos 1 dienos.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo projektas Nr. XIIIP-82. Techninis. Atidedamas įstatymo įsigaliojimas iki 2017 metų. Yra Seimo nario A. Palionio pasiūlymas, kuriam komitetas pritarė. Pasiūlymu siekiama suvienodinti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projekto nuostatas su šiuo metu prie valstybės biudžeto projekto pateiktu kitu Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu.
Užimtumo įstatymo projektas Nr. XIIIP-83. Techninis. Atidėtas įstatymo įsigaliojimas iki liepos 1 dienos.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo. Techninis. Tik data atidėta iki liepos 1 dienos.
Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Techninis. Dalies įstatymo įsigaliojimas nukeliamas iki liepos 1 dienos. Taip pat siūloma sujungti šį įstatymo projektą su įstatymo projektu Nr. XIIIP-23, atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas.
Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-86. Techninis – keičiama tik data.
Diplomatinės tarnybos įstatymas. Techninis – tik data.
Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės darbuotojų papildomų užimtumo ir socialinių garantijų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Techninis – nukeliama tik data.
Nedarbo socialinio draudimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-148, techninis. Siekiama suderinti galiojančio Nedarbo socialinio draudimo įstatymo atitinkamų straipsnių nuostatas. Iki 2017 m. liepos 1 d. įsigalios Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektas.
PIRMININKĖ. Ačiū.
A. SYSAS (LSDPF). Komitetas juos visus svarstė. Balsų dauguma pritarta visiems šitiems įstatymams, dėl kai kurių buvo vienbalsiai balsuota, kai kuriais atvejais buvo balsuota keliems susilaikius.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūs pristatėte dėl visų įstatymų projektų išvadas. Diskusijoje užsirašę… Papildomi komitetai. Tikrai, taip. Papildomas komitetas – Biudžeto ir finansų komitetas, S. Jakeliūnas.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Gerbiamieji Seimo nariai, gerbiama posėdžio pirmininke, Biudžeto ir finansų komitetas svarstė įstatymo Nr. XII-2603 2 ir 6 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-69, informaciją, susijusią su juo, diskutavo ir gruodžio 7 dieną, dalyvaujant 12 Biudžeto ir finansų komiteto narių, balsavo taip: už – 7, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 5 komiteto nariai. Dėkoju.
PIRMININKĖ. Ačiū. Išvadą pateikia Ekonomikos komitetas, V. Sinkevičius.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Dėkoju, pirmininke. Gerbiami kolegos, Ekonomikos komitetas svarstė Lietuvos Respublikos darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo Nr. XII-2603 2 ir 6 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-69 ir nusprendė pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui Nr. XIIIP-69. 4 komiteto nariai balsavo už, 3 buvo prieš. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Dėl Civilinio proceso kodekso kai kurių straipsnių įstatymo projekto Nr. XIIIP-80 yra Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvada. Kas galite pateikti Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadą? Pirmininko nematau. Iš Teisės ir teisėtvarkos komiteto narių prašom. (Balsai salėje) Ar leisite man perskaityti?
Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstė Civilinio proceso kodekso 737, 738 ir 739 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą. Balsavimo rezultatai yra pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui ir komiteto išvadoms. Už balsavo 8, prieš nėra, susilaikiusių nėra.
Daugiau komitetų išvadų nėra. Skelbiu diskusijas. Kolegos, ar mes apsiribojame laiką, ar norite visi kalbėti, ar galime nutarti, kad iš kiekvienos frakcijos kalba po vieną ar po du? (Balsai salėje) Norite kalbėti visi? Viskas labai gražu. Jūsų noras labai svarbus ir reikšmingas. Pirmąjį kviečiu S. Gentvilą, Liberalų sąjūdžio frakcija.
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju už žodį, gerbiama pirmininke. Gerbiami kolegos, nežinau, kaip jūs miegate naktimis, bet aš miegu neramiai, nes mano elektroninio pašto dėžutėje vyksta piketas. Piketuoja įvairios profsąjungos, jos piketuoja siųsdamos daugiau mažiau tą patį tekstą mums, ir man širdyje neramu, nes už jų stovi tikrai daug žmonių, kurie tiki šitomis organizacijomis. Bet aš užmiegu tuo momentu, kai suprantu viena, kad prieš dvi savaites, kai mes svarstėme bazinį atlyginimo dydį, jos buvo labai tylios. Aš šiuo atveju žiūriu į salėje esantį A. Butkevičių, kuris buvo didžiausias darbdavys Lietuvoje, sakykime, viso viešojo sektoriaus valstybės tarnautojų darbdavys, ir konkrečiai nuo 2008 metų šitiems valstybės sektoriaus darbuotojams bazinis atlyginimo dydis nekilo, o privačiame sektoriuje atlyginimai kilo bent trečdaliu nuo 2008 metų. 2010 metais, pasisakius Konstituciniam Teismui, atlyginimai vis tiek nepakilo. Tai profsąjungų aktyvumas mano elektroninio pašto dėžutėje, visų pirma, turėtų būti nutaikytas į esamą premjerą S. Skvernelį, kuris turbūt nesulaukė nė vieno piketo, kai prieš dvi savaites patvirtino tą patį bazinį atlyginimo dydį, bet čia man rodo labai didelį aktyvumą kalbant apie Darbo kodeksą.
Aš džiaugiuosi gerbiamojo premjero S. Skvernelio įžvalgumu. Jis vakar pranešė džiugią žinią: pasamdė jauną, perspektyvų žmogų L. Savicką patarėju ekonominiams reikalams. Būtent L. Savickas pastarąjį pusmetį vaikščiojo po įvairias frakcijas, Trišalėje taryboje atstovaudamas tikrojo verslo interesams ir šnekėdamas apie tai, kad Darbo kodeksas turėtų įsigalioti kuo greičiau. Premjero pašonėje – toks žmogus, aš labai tikiu, kad jis teisingai patars ir laikysis tos pačios pozicijos, ką šnekėjo lygiai pusę metų, kai jis vaikščiojo į mūsų frakciją ir kitas.
Valdantieji, kalbėdami apie nacionalinių pajamų didinimo planą, žymiai didesnę rolę suteikia profesinėms sąjungoms, ir aš suprantu, kodėl profesinės sąjungos buvo tylios prieš dvi savaites ir nurijo tą kartų gurkšnį, kad buvo nedidinamas bazinis atlyginimo dydis, ir šiandien taip entuziastingai palaiko socialinio modelio ir Darbo kodekso atidėjimą.
Bet aš tik klausiu pačių valdančiųjų ir šiuo atveju žiūriu į gerbiamą Valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Jūs savo rinkimų programoje esate įrašę, kad rimtus pakeitimus darysite tiktai metai iki jų įsigaliojimo, o Vyriausybės programoje šitą terminą sutrumpinote iki pusės metų. Šiandien mes turime 15 dienų iki įstatymo įsigaliojimo. Daugelis įmonių jau įvedė sistemas, moko savo personalo skyrius, diegia kitas sistemas, 15 dienų iki įstatymo įsigaliojimo vienintelės struktūrinės pertvarkos praeitos kadencijos Vyriausybėje kalbama apie jos atidėjimą. Ar tai yra nuoseklu, ar tai yra prognozuojama ir ar tai turėtų būti mūsų šalyje? Aš siūlau ir kviečiu palikti taip, kaip yra, diskutuoti per ateinantį pusmetį, teikti pakeitimus. Tikiu, kad tikrai galėsite sustiprinti Trišalę tarybą, bet leiskite verslui dirbti planingai, o ne atšaukinėti taip, kaip yra dabar – dvi savaitės iki įstatymo įsigaliojimo.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kalba M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, pirmininke. Aš norėjau kreiptis į valdančiuosius, akivaizdu, kad jūs šiuo atveju esate apsisprendę, nors ir vis daugiau ryškėja blaškymosi požymių. Bet šiandien apsisprendėte atidėti, ir aš net neabejoju, kad toks sprendimas ir bus priimtas. Bet atidėjimas siunčia labai keistą žinią. Viena vertus, sakote, kad nereikia priimti, kad galbūt negerai, bet jeigu negerai, tai tada sakytumėte, na, vis dėlto stabdome ir nebedarome. Bet jūs atidedate. Kita ranka sako, kad vis dėlto gerai, bet tegu šiek tiek vėliau įsigalioja. Tai, ką matėme visus šiuos metus, vykstant šiai diskusijai, tai buvo pakankamai skausminga, tikrai, buvo labai daug nusivylusių žmonių, investuotojai – iš vienos pusės, darbuotojai – iš kitos pusės, daug supriešintos, daug suskaldytos visuomenės. Matome tą ir vėl, ir vėl, ir vėl, ir šiandien čia matydami savo elektroninio pašto dėžutes, užgrūstas emeilų.
Jūs renkatės vėl po pusės metų grįžti prie tos diskusijos, vėl grįžti ir vėl skaldyti visuomenę, ir vėl turėti tokį tikrai skausmingą procesą. Aš kviečiu nesiblaškyti ir apsispręsti, reikia Darbo kodekso pakeitimų ar nereikia Darbo kodekso pakeitimų. Nes vieną dieną sakote – didinsite pensijas, kitą dieną sakote – nebedidinsite pensijų. Vieną dieną sakote – bus PVM lengvata šildymui, kitą dieną sakote – nebus PVM lengvatos šildymui. Aš kviečiu labai aiškiai nuspręsti, reikia Darbo kodekso pakeitimų ar nereikia Darbo kodekso. Priimti ryžtingą sprendimą ir atrodyti čia pakankamai solidžiai. Tai kviečiu apsispręsti. (Šurmulys salėje)
PIRMININKĖ. Ačiū. Kalbės A. Armonaitė.
A. ARMONAITĖ (LSF). Sveiki, gerbiamieji kolegos. Na, kas galėjo pagalvoti, kad du liberalai ir konservatorius ims ginti A. Butkevičiaus struktūrinę reformą? Nors tai buvo kairiųjų Vyriausybė, bet tenka pripažinti, kad dar niekada darbo santykiai ir užimtumo politika nebuvo taip nuodugniai analizuoti, kaip tai vyko keletą metų svarstant socialinį modelį, pasitelkiant viešas konsultacijas tiek su darbuotojų atstovais, tiek su darbdaviais, tiek su ekspertais. Iš tikrųjų socialinio modelio procesą, viso Darbo kodekso paketo procesą juk kuravo ir daug darbo įdėjo būtent profesionalai, dabar juk tokia profesionalų era. Darbo teisės ekspertai buvo šios reformos turinio priešakyje.
Aš nesuprantu valdančiųjų noro atidėti Darbo kodekso ir visų kitų teisės aktų įsigaliojimą, nesuprantu valdančiųjų noro grįžti į Trišalę tarybą ir galvoti, jog ten jau pavyks susitarti ir per labai trumpą laiką. Apskritai į Trišalę tarybą mes turime pažiūrėti XXI amžiaus akimis. Vargu ar ji iš tikrųjų atstovauja darbuotojams ir iš tikrųjų darbdaviams? Kas joje yra, ar kas nors šioje salėje žinote?
Sutinku, kad lankstesni darbo santykiai turi sudaryti sąlygas atlyginimui augti. Dokumentuose, aiškinamajame rašte rašoma, jog atidėjimas valstybei nekainuos pinigų. Taip, galbūt valstybės lėšų ir nereikės, tačiau kokią finansinę naštą patirs įmonės, kurios jau dabar organizuoja mokymus, kad galėtų persiorientuoti prie naujų Darbo kodekso reguliavimo sąlygų? Datos nukėlimas vėl sukels sumaištį ir nežinomybę Lietuvos verslui, darbuotojams ir investicinei aplinkai. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kalbės R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, mes visą laiką tikimės iš naujų Seimo narių profesionalumo, bet iš kalbėjusių aš jaučiu, kad jie net neperskaitė, apie ką mes kalbame. Kalba apie Darbo kodeksą bendrai kaip tokį, apie verslą ir panašiai, bet ne konkrečiai, ką reikia taisyti. Čia jokiu profesionalumu niekada nekvepia ir, deja, visa diskusija apie jį iki tol niekada profesionaliai nekvepėjo net iš tų, kurie jam oponavo arba garsiai ginčijosi iš įvairių tribūnų.
Kalbama ne apie visą Darbo kodeksą, kalbama apie atskirus jo straipsnius. Kai paklausi jų, ar reikėjo ginti žmonių, kurie augina vaikus, teises, neįgaliųjų teises, kurios buvo ir dabar yra prapuolusios, ar pripažįstate, kad silpnesnioji pusė yra darbuotojas – ne, ne, mes šito niekada nesakėme! Bet dabar bendrai diskutuodami mes tą pasakome. Čia profesionalumu nekvepia.
Pamirštame, kad mes šiandien svarstome ne tik Darbo kodeksą, bet ir socialinio draudimo sistemos sustabdymą. Socialinis modelis apima dvi dalis, ne vieną. Iš tikrųjų profesionalumas… apie darbdavius, kurie ruošiasi naujam kodeksui. Taip, gerbiamasis (…) jau vedė kursus prieš metus darbdaviams, kaip bus dirbama pagal naują kodeksą, kuris išėjo (net ir anksčiau išėjo) visiškai kitoks, nei buvo pateiktas. Tai čia yra verslininkų profesionalumas? Čia yra žioplumas tų, kurie vedė tokius kursus, išleido pinigus tuščiam reikalui.
Dabar apie patį kodeksą ir socialinio draudimo sistemą. Iš tikrųjų nukėlimas vyksta, nes yra ir darbdavių, ir profsąjungų sutarimas, ir aš tikrai vertinu šitas organizacijas, kad reikia jį pataisyti, tiksliau, sutvarkyti taip, kad nekiltų jokių abejonių. Ginčytinų dalykų nėra ten labai daug ir mes įsipareigojame komitete, kad mes pritarsime Trišalės tarybos sutarimams. Aš manau, kad mes tą turime padaryti. Lygiai taip pat bus svarstomos ir Prezidentės pataisos, kurios buvo, ir kas bus nutarta, tą faktiškai mes ir patvirtinsime. Tai yra balanso siekimas, o ne vienos pusės griežto atstovavimo ir žmonių varymo iš Lietuvos klausimas taip, kaip galėtų atrodyti.
Manau, kad mes turėtume nukelti pusei metų ir leisti toms organizacijoms susitarti, nes yra prieštaravimų tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės. Jeigu kalbėtume apie socialinio draudimo sistemos reformą, tai mes, Tėvynės sąjunga, visą laiką sakėme, kad tai yra tuščias reikalas, ir gerai, kad ją sustabdėme, nes pensijų nuvertėjimo mes negalėtume palaikyti, nes tai buvo pensijų nuvertinimas. Indeksavimas buvo pensijų nuvertinimo sistema. Yra didelis pavojus, kad šioje sistemoje… dabar visos reformos pataisose mes patvirtiname tik 1 % socialinio draudimo sumažinimą, jį kompensuojant iš valstybės biudžeto, ir tai yra visa reforma. Ar toks argumentas įtikins Europos Komisiją, kad jinai leistų mums padidinti biudžeto deficitą? Aš tuo abejoju ir tokio patikinimo aš nesu gavęs. Čia yra jos silpnoji vieta. Nežinau, ar Vyriausybė sugebės šitą dalyką padaryti.
Yra dar vienas iš principo man nerimą keliantis dalykas, kad pagal tą tempą, kaip mes dirbame, tai mes kitus metus praleisime diskutuodami dėl naujos socialinės draudimo sistemos, nes bus reikalingi ir mokesčių pakeitimai, nebus tam skirta pinigų, nes biudžete pinigų nėra. Pradėsime įgyvendinti dar po metų, ne viską iš karto galėsime padaryti, o mes demografinį laikotarpį, kada galime išspręsti „Sodros“ problemas iš esmės, formuoti rezervo fondus ir visa kita, tokį palankesnį laikotarpį turime per kitus dvejus metus. Po to yra tokie senėjimo tempai ir tokia našta socialinio draudimo sistemoje, kad mums reikės arba ypatingų biudžetinių pastangų įvedant papildomus mokesčius ir mėginant leisti pensijoms nenuvertėti, arba mes tiesiog sugriausime savo tikėjimą socialinio draudimo sistema. Čia yra tempo klausimas. Mane labiausiai jaudina, kad mes galime įklimpti į amžinas diskusijas ir taip nieko ir nepadarysime, nors Seimo sprendimas dėl reformos gairių buvo priimtas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiu E. Gentvilą.
E. GENTVILAS (LSF). Mieli ir gerbiami kolegos, labai įdomi statistika. Užsirašė kalbėti devyni, dabar kažkodėl M. Majauską ištrynė. Iš tų devynių užsirašiusių vienas – socialdemokratas, du – valstiečiai ir žalieji, trys – liberalai, trys – konservatoriai. Man atrodo, kad čia turėtų būti viskas atvirkščiai. Kolegos valdantieji, kurie nori įtikinti, kad reikia atidėti, jūs turite dėti argumentus ant stalo. Dabar kalba opozicija, tiesa, vienas konservatorius čia ką tik papriekaištavo liberalams, kad liberalai nesiūlo, ką reikia keisti, o kaip mes galime siūlyti, ką reikia keisti, jeigu mes siūlome ne keisti. O palikti tą kodeksą, kurį priėmėme, kad jis įsigaliotų nuo sausio 1 dienos? Aš noriu, kad valdantieji liptų į tribūną ir sakytų, ką jūs žadate keisti. Šiandien mes tų planų negirdime, o tik šūkius – atidedame ir palauksime pusę metų.
Aš noriu pasakyti, kad tai labai daug aistrų sukėlęs Darbo kodekso arba socialinio modelio svarstymas. Iš esmės jis paremtas mokslininkų rekomendacijomis. Kai kas ir rinkimus pralaimėjo pritardamas šitam socialiniam modeliui ir Darbo kodeksui. Nelinkiu aš niekam pralaimėti, tiesiog noriu pasakyti: pripažįstame ir mes, kad šitas modelis, arba priimtas įstatymų paketas, nėra tobulas, yra ką tobulinti. Esminis klausimas, ką mes norime turėti nuo sausio 1 dienos? Ar vadinamąjį sovietmečiu kvepiantį Darbo kodeksą, kuris, rodos, priimtas 2002 metais, ir praėjusioje kadencijoje visi pripažino, kad sovietmečio labai daug, ar norime modernesnio Darbo kodekso, kuris yra priimtas ir turėtų įsigalioti sausio 1 dieną?
Mes sutinkame, kad ten reikėtų keisti, bet leiskime jam įsigalioti ir tada keiskime, o ne atidėkime, kad liktų galioti senasis, kuris tikrai netikęs. Pasakykite, emigracija dėl darbo santykių vyksta? Vyksta ne dėl to, ką mes priėmėme ir turi įsigalioti sausio 1 dieną, o dėl to Darbo kodekso, kurio galiojimą jūs siūlote pratęsti ir po sausio 1 dienos galimai iki liepos 1 dienos, galimai ir dar daugiau.
Turbūt, kolegos, žinote ir kitą dalyką, kad pagal vis dar galiojantį sovietišką Darbo kodeksą išeitines pašalpas gauna toli gražu ne visi. 93 % gaunančiųjų išeitines pašalpas, kai išeina iš darbo, yra valstybės tarnautojai. Iki šiol galiojantis ir jūsų siūlomas pratęsti galioti Darbo kodeksas neužtikrina darbo žmogaus apsaugos prieš darbdavį. Niekas su jais nesiskaito. Naujai priimtas Darbo kodeksas sudaro daugiau tokių galimybių. Galima jų paieškoti ir dar daugiau.
Dar pridėjus, kad siūlote naikinti „Sodros“ lubas, tai aš sunkiai įsivaizduoju, kaip jūs Trišalėje taryboje rasite sprendimus iš esmės iki kovo mėnesio. Kokie tai bus sprendimai? Valiniai, voliuntaristiniai ar iš tiesų konsensusu pasiekti? Aš neįsivaizduoju. Aš noriu pasakyti, kad iš esmės iki kovo mėnesio jūs turite pasiekti tuos susitarimus, kad Seimas spėtų pataisyti ir nuo liepos 1 dienos pagal jūsų planą įsigaliotų kažkoks naujas, darbuotojus labai ginantis projektas. Aš manau, kad tai yra iliuzija. Bet sėkmės, skęskite tose iliuzijose.
Mano ir kolegų liberalų siūlymas – neatidėti įstatymo įsigaliojimo, Darbo kodekso ir viso socialinio modelio, susitarti, kad jį reikia keisti, susitarti čia, galimai ir Trišalėje taryboje, susitarkime, ką ir kaip keičiame, bet nuo sausio 1 dienos turi galioti modernesnis Darbo kodeksas, o ne tas, kuris iš Lietuvos išvarė 800 tūkst. žmonių. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiu į tribūną A. Butkevičių.
A. BUTKEVIČIUS (LSDPF). Gerbiamoji posėdžio pirmininke, gerbiamieji kolegos, buvo išsakytos labai geros mintys, kad nėra nieko tobulo. Jeigu mes pripažįstame, kad reikia kažką patobulinti, pakeisti, tai aš siūliau tą daryti, kada buvo suformuota valdančioji dauguma. Tikriausiai puikiai atsimename, kada vadinamojoje koalicinėje taryboje, ar konsultacinėje taryboje, aš iškėliau klausimą: jeigu matome tam tikras pastabas, jeigu kur nors matome neatitikimus, tai prašau pateikti pasiūlymą – vieną, antrą, trečią, ketvirtą, penktą. Ir kas mums trukdo juos pateikti ir greitai priimti, kad mes nesiginčytume ir neformuotume tam tikros politikos dėl šio, aš manau, vieno iš reikšmingiausių ir svarbiausių teisės aktų paketų, priimtų šiais metais.
Neigti yra pats lengviausias kelias. Nėra taip paprasta ir lengva padaryti tai, kas susiję su struktūrinėmis reformomis. Ekspertai, mokslininkai, darbo teisės žinovai dirbo dvejus metus. Dvejus metus, aš noriu pabrėžti. Buvome pasikvietę įvairiausių ekspertų iš užsienio, konsultantų, kurie irgi vertino įvairiais pjūviais, teikė įvairiausius pasiūlymus. Mes niekada nesakėme, kad esame kategoriški, užsispyrę ir jeigu bus pateikti pasiūlymai, į juos nereaguosime. Niekada to nebuvo pasakyta. Ir šiandien, kalbant apie Lietuvą, kuri yra maža, atvira šalis, orientuota į eksportą, aiškiai pabrėžiama, kad Lietuva dar turi savo vieną galimybę pakeisti darbo santykių lankstumą, jei norima pritraukti užsienio investicijas, norima pakelti darbo užmokestį, norima padidinti pensijas. Šioje srityje Lietuva dar yra neišnaudojusi savo rezervų ir turi pranašumą prieš Estiją ir Latviją, kurios šitoje srityje jau daug anksčiau yra padariusios didelę pažangą.
Aš noriu pasakyti, kad socialinis modelis, tai yra suderinta darbo santykių lankstumo ir socialinio saugumo sistema, suteikia realiausią galimybę pritraukti investicijų į Lietuvą. Iki šiol negirdėjome alternatyvių pasiūlymų, kurie domintų verslą ir kuriuos palankiai vertintų, noriu pabrėžti, autoritetingos organizacijos. Aš turiu minty Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją, Europos Komisiją ir Tarptautinį valiutos fondą.
Gerbiamieji, investuotojų ir kreditorių pasitikėjimas įgyjamas atsakingais, noriu pabrėžti, sprendimais. Socialinis modelis tai yra ne išlaidos, o patikima investicija į naujas darbo vietas, didesnis atlyginimas ir didesnės pensijos. Tai būtų reali galimybė pirmiausia susigrąžinti emigravusius tautiečius, mažinti socialinę atskirtį dabar ir ateityje, taip pat pritraukti talentus, nes mes talentų pritraukimo srityje pasaulyje užimame 106 vietą.
Lietuvai gyvybiškai būtina pritraukti naujų užsienio investicijų. Aš manau, kad jau seniai verslas laukia, ne tik verslas, naujo socialinio modelio. Nepamirškime ir nerimą keliančių globalios, o kartu ir Lietuvos ekonomikos lėtėjimo prognozių, kas vyksta pastaruoju metu. Mes tai turime įvertinti ir pamatyti. Noriu pabrėžti, kad Vyriausybė, sustabdydama reformą, turi prisiimti atsakomybę ir už būsimas neigiamas pasekmes Lietuvos ūkiui, ir kartu visiems Lietuvos žmonėms.
Priminsiu, kad Europos Komisija palankiai vertina struktūrines reformas, nes tinkamai sumodeliuotos ir įgyvendintos pertvarkos didina ekonomikos augimo potencialą ir viešųjų finansų stabilumą ateityje. Todėl pateisinamos kurį laiką patiriamos didesnės biudžeto išlaidos. Iš Europos Komisijos aukštų atstovų jau išgirdome palaikymo žodį dėl Seimo priimto socialinio modelio. Klausimas, kodėl dabar turime sustoti ir trauktis atgal?
Deja, girdžiu ir ekonominiu požiūriu tam tikrų samprotavimų – esą sustabdžius socialinio modelio įgyvendinimą, atsiras papildomų lėšų didinti pensijas daugiau, negu numato socialinio modelio mechanizmas. Pensijos didėja ne dėl politikų malonės – didėjant darbo užmokesčiui, atitinkamai būtų indeksuojamos ir pensijos. Noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad pagal Europos augimo ir stabilumo paktą ir mūsų konstitucinį Fiskalinės…
PIRMININKĖ. Ačiū, jūsų laikas baigėsi. Ar jau artėjate prie pabaigos?
A. BUTKEVIČIUS (LSDPF). Aš frakcijos vardu.
PIRMININKĖ. Frakcijos vardu. Prašom.
A. BUTKEVIČIUS (LSDPF). …drausmės įstatymą papildomos biudžeto išlaidos yra pateisinamos tik struktūrinėms reformoms įgyvendinti. Akivaizdu, kad pateikti pasiūlymai koreguoti modelį gali pažeisti leistino biudžeto deficito ribas.
Mielieji, būkime atviri: jeigu sustabdysime socialinį modelį ir pradėsime jį, noriu pabrėžti, iš esmės pertvarkyti, o tokių iniciatyvų jau yra, iš reformos nieko neliks. Pavyzdžiui, kad ir užregistruoti siūlymai atsisakyti keleto esminių dalykų, mažinti darbo jėgos apmokestinimą ir panaikinti vieną didžiausių trukdžių kurti naujas gerai apmokamas darbo vietas, arba atsisakyti socialinio draudimo lubų, kurios padėtų skaidrinti darbo santykius ir skatintų mokėti „Sodros“ įmokas. Juk nuo šių įmokų priklauso būsimos pensijos dydis. Svarbu ir tai, kad visuomenė jau rengiasi gyventi pagal naują Darbo kodeksą ir kitus susijusius įstatymus, užtikrinančius lanksčius ir saugius socialinius santykius.
Buvusi Vyriausybė paklojo kelią reformai, sumokėjusi nemenką reitingą, pasakyčiau, gal reitingo kainą. Reformos dažniausiai nebūna populiarios, bet jos būtinos, kad valstybė išliktų stipri, gyventų ne tik šia diena, bet ir investuotų į savo ateitį. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Ačiū. Gerbiamieji kolegos, mūsų darbo laikas baigėsi, bet gal sutarkime, kad baigiame diskusiją, o toliau dėl svarstymų vėl pasitarsime, kaip daryti.
Kviečiu T. Tomiliną. Kadangi nutarėme, kad visiems leisime dalyvauti diskusijoje, tai galbūt baikime ją.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, reaguodamas į jau dabar buvusio premjero žodžius, norėčiau pasakyti, kad tęskime kokybišką ir į ateitį orientuotą struktūrinę reformą, bet taip pat mūsų, kaip politikų, pareiga yra įrodyti visuomenei, kad politikai privalo vykdyti rinkimų pažadus. Nereikia kalbėti, kad visuomenė nėra pasirengusi Darbo kodekso atidėjimui. Mes apie tai kalbėjome prieš rinkimus, po rinkimų ir dabar vykdome savo įsipareigojimus. Manau, kad yra labai labai svarbu rodyti pavyzdį, kad rinkimų pažadai nėra vien žodžiai.
Struktūrinę reformą pradėti nuo socialinio konflikto, kuris rinkimų metu pasiekė savo kulminaciją, yra didžiulė klaida, nes, nepamirškite, ši reforma paliečia svarbiausią žmogaus gyvenimo aspektą, t. y. jo darbo santykius, jo pajamas, jo šeimos ateitį. Mes kišamės į žmonių tarpusavio santykius – į darbuotojo ir darbdavio santykius. Vykdydami reformą, mes turime pradėti nuo svarbiausios vertybės – nuo pasitikėjimo stiprinimo. Deja, rinkimų kova, jos niuansai, peripetijos tą pasitikėjimą sugriovė, buvo nepagrįstai sumažintas Trišalės tarybos autoritetas. Aš jums dar kartą kartoju: Trišalė taryba nėra institucija, narystė joje nėra perduodama pagal dinastijos ir pagal kitas linijas. Tai yra principas, kai trys lygiavertės šalys: darbuotojai, darbdaviai ir valstybė, derasi. Deja, paskutinius dvejus mėnesius struktūrinės reformos vyko ne trišaliu formatu, buvo įjungtas buldozeris, todėl pasitikėjimas trišaliu formatu buvo sugriautas. Beje, buvo padaryta ir finansinės reformos planavimo klaidų, už kurias mūsų Vyriausybė, mūsų dauguma nenori atsakyti ir nori jas ištaisyti. Apie tai buvo kalbama.
Atsakau į kolegų Gentvilų nuogąstavimus. Mes norime pasiekti nacionalinį susitarimą, mes norime padidinti darbuotojų derybinę galią, mes norime liberalizuoti darbo santykius, bet, patikėkite, darbuotojai, eiliniai žmonės, gaunantys labai mažus atlyginimus, už tą liberalizaciją nori ką nors gauti mainais. Ir tie mainai yra atlyginimai, didesni atlyginimai. Jeigu tai pavyks, bus labai gerai.
Pirminiai verslo bendruomenės signalai yra labai pozityvūs. Čia aš norėčiau kalbėti apie tai, apie ką kalbėjo kolegė A. Armonaitė, taip pat ir Simonas. Mes taip pat galvojame apie ateitį, apie ateities visuomenę, apie šiuolaikišką trišalį dialogą, apie adekvačią derybų kultūrą. Ir tas pats jūsų minėtas L. Savickas, aš ką tik su juo kalbėjau, sutinka su ta nuomone ir perduoda Investuotojų forumo linkėjimus, kad investuotojai yra pasirengę šitai diskusijai dėl nacionalinio susitarimo, dėl atlyginimų. Žinoma, jie yra už kuo greitesnį liberalizavimą, bet mes tam neprieštaraujame. Mūsų tikslas yra derybų kultūra, susitarimai ir pagarba trišaliam formatui.
Labai jūsų prašau balsuoti už, parodyti gerą valią ir pagarbą principui. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiu kalbėti A. Kubilių.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš tikrai pabandysiu labai trumpai iškelti vieną paprastą klausimą: ar galima Seime priimti atsakingus sprendimus? Kol kas aš to visiškai nematau ir pasakysiu kodėl. Dėl to, kad autoriai, iniciatoriai aiškinamajame rašte parašė, kad jokių neigiamų pasekmių tokie sprendimai neturės. Vakar Etikos ir procedūrų komisija tuo remdamasi sakė, kad nereikia čia jokių Vyriausybės išvadų. Šiandien gavome Vyriausybės išvadą, kur ji parašė: mes siūlome svarstyti ir priimti. Bet, gerbiamieji kolegos, aš noriu dar ir dar kartą paklausti. Aš nenoriu diskutuoti, geras ar blogas Darbo kodeksas, gera ar bloga „Sodros“ reforma, čia jau daug kas pasakė, aš balsavau už, turėjau kritinių pastabų. Šiuo momentu noriu, kad jūs suprastumėte, gerbiami valdantieji, kad jūs šituo sprendimu… Aš nesu šachmatininkas, bet prisiminiau tokį šachmatų terminą kaip cugcvangas, kur bet koks ėjimas, kurį jūs turite daryti, yra blogesnis už tą situaciją, kokia yra dabar. Kodėl? Visų pirma todėl, kad A. Butkevičius čia teisingai kalbėjo apie modernų Darbo kodeksą ir visa kita, bet jūs žinote, kokį palikimą jis paliko. Jis paliko 250 mln. eurų, prikabintus prie socialinio modelio, jį įgyvendinant, ir tie 250 mln. eurų yra papildomos išlaidos, kurias Lietuva gali daryti tik tuo atveju, jeigu Briuselis pripažins, kad socialinis modelis yra rimta struktūrinė reforma.
Ką mes turime šiandien? Aš nežinau, ar jūs suprantate, kas yra ta struktūrinė reforma. Yra dvi dalys. Viena yra vadinama „Sodros“ pertvarka. Tai čia jau minėjo kolegos. Aš noriu labai aiškiai pasakyti. Jūs ją išoperavote, net nenukėlėte, o išoperavote. Išmetėte iš jos bazinės pensijos perkėlimą, teisingai padarėte, nes buvo labai blogai sukonstruota. Taip pat išmetėte, blogai padarėte šiuo atveju, „Sodros“ lubas, ir dar daug kitų žingsnių padarėte, „Sodros“ reformos nieko nebeliko, išskyrus kažkokią miglą apie vieno mokesčio sumažinimą. Verslui tikrai čia būtų patogu, bet kodėl šitai turėtų vadintis reforma, man lieka neaišku.
Taigi „Sodros“ dalies reformos nėra. Darbo kodeksą jūs tiesiog nukeliate iki liepos 1 dienos. Aš visą laiką užduodu paprastą klausimą, matau, salėje yra premjeras, jeigu netrukdys kolegos ministrai. Visą laiką keliu labai paprastą klausimą, duok Dieve, kad Briuselis ir po visų šitų operacijų, ir, kaip čia pavadinti, išpjaustymų, nieko nepaliekant iš tos reformos, pro pirštus pasižiūrės ir pasakys, kad gerai, jūs leiskite tuos 250 eurų. Ten 160 mln. yra pensijoms didinti, jeigu aš teisingai suprantu. Bet yra galimas ir kitas scenarijus, kai Briuselis gali pasakyti: ne, vyrai, jūs čia prisimakaliojote, mes suprantame jūsų problemą, ana valdžia kažką paliko, šita valdžia kažką padarė.
Aš noriu paklausti labai paprasto klausimo, gerbiamas premjere. Ką tuo atveju darysite, jeigu Briuselis pasakys, kad 250 mln. išlaidų Lietuva negali daryti? Tai reikia paprasto atsakymo. Yra trys galimybės: arba jūs pasakote, kad jūs šitas išlaidas „nupjaunate“ – 250 mln. eurų, skaičiuojant litais – 1 mlrd. litų (pranoksta mano fantaziją, net neįsivaizduoju, kaip galima „nupjauti“); arba jūs pasakote, kad tokiu atveju jūs didinsite mokesčius, nežinau, kuriuos, bet pasakykite; arba (trečias dalykas) jūs pasakote: o mes spjausime į Briuselio visas išvadas, pasididinsime deficitą, darysime išlaidas, kokias norime, ir mums visiškai tas nesvarbu. Noriu pasakyti, kad ši trečioji galimybė, t. y. labiausiai gundantis jus kelias, potencialiai yra labai brangus Lietuvai. Tai reiškia, kad Lietuva praras fiskališkai atsakingos valstybės reputaciją. Toliau galimi ir reitingų pokyčiai, ir galų gale brangesnis skolinimasis tarptautinėse rinkose.
Mielieji kolegos, aš jums sakau, kad jūs įsivarėte cugcvangą. Aš pabandysiu su anūku šachmatais palošti ir pažiūrėsiu, kas yra per daiktas. Šitie ėjimai, kokius jūs dabar bandote daryti, turi labai daug rizikos. Manau, kad protingai pasižiūrėjus būtų galima labai ramiai padaryti sprendimus, pradėti Darbo kodeksą įgyvendinti, tikrai nesugrius Lietuva, nepaisant to, ar ten trūko dialogo, ar netrūko, pakeliui taisyti, „Sodrą“ pertvarkant ką nors ten irgi padaryti. Bet taip, kaip dabar einama, kai neduoda niekas atsakymo, kas bus su tais 250 mln., jeigu Briuselis neleis jų naudoti, mano supratimu, tai yra visiškai neatsakingų sprendimų kelias.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiu kalbėti V. Baką.
V. BAKAS (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, gerbiama posėdžio pirmininke, aš visų pirma norėčiau kreiptis į liberalus. Šiandien A. Armonaitė skaitė puikų pranešimą Prezidento K. Griniaus atminimo proga, kur kalbėjo apie liberalizmą kaip apie teisę pasirinkti. Bet šiandien mums liberalai siūlo tarsi teisę primesti. Seimas nori primesti partneriams, darbuotojams, darbdaviams tai, kaip jie turėtų tvarkytis. Gerbiamieji, šito socialinio modelio atidėjimo esmė yra labai paprasta – leisti pasirinkti, leisti pasirinkti darbdaviams ir darbuotojams, kaip siekti pajamų didėjimo, kaip siekti verslo konkurencingumo, kaip siekti žmonių išsaugojimo mūsų šalyje, ir tam tereikia pusės metų.
Jei kalbėtume apie revoliucijas pašto dėžutėse, gerbiamam S. Gentvilui tiesiog noriu pasakyti, kad tai nėra visai tiesa. Aš pats buvau susitikęs su visomis darbdavių organizacijomis, dalyvavau susitikimuose tiek su Investuotojų forumu, tiek su konfederacijomis. Iš tikrųjų iš principo rastas sutarimas ir supratimas, kad reikia šiek tiek laiko, kad darbuotojai ir darbdaviai būtų šito socialinio modelio kūrėjai, o ne mes. Aš noriu pasakyti, kad šiandien balsavimas visiškai neaiškus, tai panašu iš mūsų koalicijos partnerių ir iš dešinės, bet aš jums noriu pasakyti. Jūs spekuliuojate sovietiniu kodeksu, bet šiandien jūs siūlote sovietinį būdą priimti à la vakarietišką kodeksą. Sovietinį būdą – tiesiog imti ir primesti žmonėms tą patį, ką daro Baltarusija, ką darė Sovietų Sąjunga. Kolegos, šiandien mūsų darbdaviai ir darbuotojai pažengė šiek tiek toliau. Jie eina į Trišalę tarybą, jie pasirinko vakarietišką modelį ir mes jais tikime, kad jie per keletą, net ne per pusę metų, aš tikiuosi, kad per du, tris mėnesius susitars.
Gerbiamieji kolegos, mes šiandien turime unikalią progą padaryti lūžį apskritai mūsų sąmonėje darbo santykių, tai yra parodyti pavyzdį balsuojant vieningai už šį projektą, taip parodyti pavyzdį visuomenei, darbuotojams ir darbdaviams, kaip galima sukurti nacionalinį susitarimą dėl to, kad mūsų šalyje būtų gera gyventi ir dirbti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Gerbiamieji Seimo nariai, kadangi jūsų skaičius tikrai gražus ir mūsų balsavimas būtų racionalus, jeigu bent dėl pirmųjų… Mes dar iki 14 val. 30 min. padirbtume, Pirmininkas paprašytų, mes spėriai išspręstume dėl įstatymų projektų.
14.12 val.
Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo Nr. XII-2603 2 ir 6 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-69(2) (svarstymo tęsinys)
Skelbiu, projektas Nr. XIIIP-69(2) – Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo kai kurių straipsnių svarstymas. Nuomonės už, nuomonės prieš. Nuomonė už – J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Mūsų frakcijos nariai įvairiai balsuos dėl siūlomo sprendimo variantų, kaip matėte, ir pasisakymai buvo įvairūs. Bet esminė atsakomybė už tą susiklosčiusią situaciją dėl Darbo kodekso ir socialinio modelio tenka buvusiai socialdemokratų Vyriausybei, kai iš tikrųjų toks svarbus projektas buvo kadencijos pabaigoje labai ūmiai priimtas, neišnaudojus anksčiau turėto laiko pasikalbėti ir su profsąjungomis, ir su darbdaviais, Trišalėje taryboje išsamiai išdiskutuoti tą klausimą. Dabar iš siunčiamų laiškų galima matyti, kad profsąjungų atstovai gal net nėra pastebėję mūsų neseniai priimtų pataisų dėl šio kodekso, todėl priekaištauja dėl to, kas jau yra ištaisyta. Žinoma, dabar naujai atėjusieji į valdžią galėjo pasielgti ryžtingiau, kaip padarė Prezidentė, kai gavo priimtą Seimo įstatymą su trūkumais. Vis dėlto ji sugebėjo susikoncentruoti ir per turimas iki 10 dienų pateikė jautrias pataisas, dėl kurių, atrodo, visi buvo daugmaž patenkinti. Bet yra kaip yra. Jeigu dabartinė Vyriausybė nepasiruošusi įgyvendinti šio paketo ir nori jį tobulinti, aš manau, kad ir mes čia balsuodami turime palaikyti tokią poziciją. Galbūt iš tikrųjų šio svarbaus paketo atidėjimas leis galų gale jį priimti tokį, kad jį geranoriškiau priimtų visos pusės. Dabar taip nėra įvykę.
PIRMININKĖ. Ačiū už jūsų nuomonę. Nuomonė prieš – A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, dar kartą noriu pakartoti, kad aš nenoriu diskutuoti dėl paties turinio, Darbo kodeksą atidėti, neatidėti, geresnis dialogas bus, blogesnis. Na, jeigu valdžia nori išmėginti, gali išmėginti, to dialogo čia ir taip buvo daug. Čia atskiras reikalas. Bet aš siūlau balsuoti prieš šį įstatymą, nes tik taip galima priversti dabartinę Vyriausybę atsistoti ir paaiškinti paprastą dalyką: ką ji darys tuo atveju, jeigu priėmus sprendimą atidėti Darbo kodeksą ir išpjausčius socialinį modelį paaiškės, kad Briuselis neleidžia daryti tų dabar jau numatytų 250 mln. eurų išlaidų? Tai toks paprastas Seimo nario klausimas. Gali Vyriausybė kaip nors susikaupti ir drąsiai pasakyti, kad tuo atveju didinsime mokesčius ar mažinsime milijardu išlaidas, ar negali?
PIRMININKĖ. Ačiū. Prašom balsuoti. Nuomonės už ir prieš išsakytos.
Už balsavo 82 Seimo nariai, prieš – 15, susilaikė 13. Po svarstymo pritarta.
14.17 val.
Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo Nr. IX-547 2, 4, 5, 11 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XII-2511 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-70(2) (svarstymo tęsinys)
Lydimasis įstatymo projektas – Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XII-2511 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-70(2). Nuomonė už, nuomonė prieš. Tai techninis, siekiama suderinti projekto nuostatas su Valstybinio socialinio draudimo įstatymu. Norinčių kalbėti yra? Už – R. J. Dagys. Prašau.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Aš tikrai siūlau balsuoti dėl šio įstatymo, nes valstybinio socialinio draudimo sistemos reforma buvo, mano galva, netvari ir niekinė, paneigianti pagrindinius principus, kad indeksavimu buvo paverstas pensijų nuvertėjimas. Stabdyti ją reikia, bet klausimas, ar pavyks įtikinti Briuselį, kad mes 1 % pajudinę, išsprendę tik 1 % klausimą ir perkėlę į biudžetą, ar tai čia bus kaip ir socialinio draudimo sistemos reforma, lieka abejonė, nes mes pagrindinius socialinio draudimo įstatymus pataisysime, kaip supratau iš Vyriausybės atstovų, tik kitų metų rudens sesijoje.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Šiaip aš galėčiau pritarti R. J. Dagiui, nes iš tikrųjų tai, kas buvo sudėliota į „Sodros“ reformą, tai mes kritikavome. Noriu priminti, kad kažkodėl socialdemokratai ją buvo padarę visiškai liberalią, per 12 metų planavo sumažinti 12 % darbuotojų įmokas į „Sodrą“, nenumatydami jokių lėšų į biudžetą. Gal ir gerai, kad šitą stabdo. Bet aš dar kartą noriu akcentuoti, kad aš raginu balsuoti prieš, nes vėlgi Vyriausybė niekaip nepasako, kaip ji tokios „Sodros“ reformos, kuri yra visiškai išoperuota ir kurioje nieko nebeliko, nes ne tik bazinės pensijos perkėlimo nėra, bet ir „Sodros“ lubų nebėra, kaip ji įsivaizduoja pristatymą Briuselyje aiškindama, kad tai yra didžiulė reforma? Kalbėkime atvirai. Šitos reformos dalies nebėra, ir taškas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiu balsuoti dėl įstatymo projekto Nr. XIIIP-70(2).
Už balsavo 80 Seimo narių, prieš – 7, susilaikė 17. Po svarstymo pritarta.
14.20 val.
Garantinio fondo įstatymo Nr. VIII-1926 4 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XII-2605 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIIP-71(2) (svarstymo tęsinys)
Lydimasis Garantinio fondo įstatymo pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIIP-71(2). Ar galime bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime. Ačiū. Pritarta bendru sutarimu svarstymo stadijoje.
14.20 val.
Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo Nr. I-722 10 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XII-2465 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-72 (svarstymo tęsinys)
Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-72. Socialinių reikalų ir darbo komitetas siūlo atmesti, nes jau nėra ką keisti. Nuomonė už, nuomonė prieš. Nėra. Galime bendru sutarimu? Galime.
14.20 val.
Socialinių įmonių įstatymo Nr. IX-2251 14 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XII-2467 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-73(2) (svarstymo tęsinys)
Socialinių įmonių įstatymo projektas Nr. XIIIP-73. Čia taip pat techninis – nukeliamas įstatymo įsigaliojimas. Galime bendru sutarimu? Ačiū. Bendru sutarimu po svarstymo pritarta.
14.20 val.
Įmonių bankroto įstatymo Nr. IX-216 19 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XII-2463 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-74(2) (svarstymo tęsinys)
Įmonių bankroto įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-74. Taip pat techninis – dėl datos nukėlimo. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta bendru sutarimu.
14.20 val.
Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo Nr. IX-1768 1, 6, 8, 9 straipsnių, ketvirtojo1 skirsnio ir priedo pakeitimo bei 131 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo Nr. XII-2606 2 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-75(2) (svarstymo tęsinys)
Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-75(2). Techninis. Nukeliamas įstatymo įsigaliojimas. Ar galime bendru sutarimu? Galime. Pritarta bendru sutarimu.
14.21 val.
Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo Nr. I-1367 151 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XII-2468 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-76(2) (svarstymo tęsinys)
Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-76(2). Techninis – datos suderinimas. Ar galime bendru sutarimu? Galime. Ačiū. Pritarta bendru sutarimu.
14.21 val.
Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo Nr. XII-2604 5, 6, 8, 14, 17, 18, 19, 20, 22 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-93(2) (svarstymo tęsinys)
Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo projektas Nr. XIIIP-93. Čia iš dalies įstatymo reglamentavimas ir datos nukėlimas. Kita dalis susijusi su Garantinio fondo įmokų ir išmokų administravimu. Ar galime bendru sutarimu, ar norite kalbėti? Galime bendru sutarimu. Ačiū. Pritarta bendru sutarimu.
14.22 val.
Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-110 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2501 1 ir 2 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-78(2) (svarstymo tęsinys)
Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-78. Čia jau negalime bendru sutarimu, nes yra Seimo narių R. Žemaitaičio, V. Kamblevičiaus pasiūlymai dėl įstatymo projekto 3 straipsnio. Komiteto pirmininkas. Ačiū, kad jūs esate tribūnoje. Pirmiausia žodis autoriams. 10 pritariančių turime. Nereikia čia pritariančiųjų. R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, ko gero, visos politinės partijos, politinės jėgos prieš rinkimus tą patį kalbėjo, kad skatinant gimstamumą, siekiant, kad mamos būtų ilgiau su vaikais, ypač didžiuosiuose miestuose, kai trūksta ir darželių, ir turint 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 metų statistiką, kai valstybė buvo pasirinkusi mokėti trejus metus mamoms už vaikų priežiūrą, vaikų gimstamumas realiai padidėjo. Vieni statistai neigia, kiti statistai pritaria tam. Vieni sako, kad tai buvo skatinamoji priemonė, kiti ne. Todėl mes ir siūlome grąžinti tą situaciją, tą reguliavimą, koks ir buvo. Jeigu tėvai pasirinko vienus metus gauti išmoką, tai būtų 100 %, jeigu tėvai pasirenka dvejus metus gauti išmoką, tai adekvačiai einama iki 70 %, o jeigu tėvai pasirenka trejus metus gauti vaiko priežiūros pinigus, būtų 50 %. Tai, kas ir buvo iki naktinės mokesčių reformos, jeigu taip galima pasakyti, iki pakeitimų. Siūlytume grįžti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Komiteto išvada.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas Remigijau, nereikia klaidinti žmonių – tai nebuvo priimta. Taip, norai buvo dideli, bet jau netgi tada, priėmus ne visą tą įstatymą, išlaidos šoktelėjo dešimteriopai šitai draudimo rūšiai.
Komitetas svarstė. Yra trys jūsų pataisos dėl 1, 6 ir 7 straipsnių, visur analogiškos. Šitas siūlymas kainuotų „Sodros“ biudžetui dar 164 mln. eurų per metus. Šita draudimo rūšis yra ir taip nuostolinga, jeigu mes išdaliname mokestį ir išlaidas toms keturioms draudimo rūšims, kurias šiandien socialinis draudimas turi. Mokslininkai įrodė komitetui ne vieną kartą, kad vien pašalpų didinimo neužtenka. Tai įrodė ir kitos šalys. Turi būti kompleksinis požiūris į jauną šeimą, į galimybę derinti darbą, asmeninį gyvenimą, vaikus, lankstūs darbo grafikai, ikimokyklinės įstaigos – darželiai, lopšeliai. Visa tai skatina gimstamumą, o ne vien tik išmokos. Tuo labiau kad tokias išmokas gauna apie pusė moterų, kurios gimdo. Kita pusė neturi socialinio draudimo ir tokių ilgalaikių ir didelių išmokų negauna. Todėl komitetas 8 balsavus už, 2 susilaikius nepritarė šitiems siūlymams.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė už – A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (TTF). Gerbiami kolegos, dabar mes prisimename – tai mums kainuotų 140 mln. Lt, bet kada mes paėmėme (…) metais, mes nė vienas nedejavome, kur mes dabar padėsime tuos 140 mln. Lt, kuriuos mes paėmėme iš tų šeimų. Nebuvo tokių dejonių. Dabar mes tiktai pradedame dejuoti.
Aš tikrai manau, kad pasiūlymas yra logiškas. Mes pasiskolinome iš žmonių ir buvo daug pažadų, kad mes atėjus laikui grąžinsime, kada pagerės ekonominė situacija. Dabar mes paleidome vėl tą pačią plokštelę – neturime pinigų. Viskas priklauso nuo mūsų prioritetų, nuo mūsų noro. Tikrai siūlyčiau palaikyti ir tikrai būtų didžiulė parama šeimoms. Aišku, tai būtų kompleksiniai dalykai, bet tai viena iš pirmųjų – 50 ar 60 % būtų tų kompleksinių, kuri yra pati svarbiausia, tai būtent parama šeimoms vaikų gimdymo ir priežiūros laikotarpiu. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Nuomonė prieš – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gaila, kad mes klaidiname vienas kitą. Niekada treji metai nebuvo galiojanti įstatymo norma. Niekas iš nieko niekada neatėmė tuo klausimu ir jokio čia kompensavimo nėra. Diskusija apie trejus metus buvo, bet įsigaliojusi šita norma niekada nebuvo. Klausimas dabar… Tai yra brangi priemonė, išmokos viršija įmokas. Tos visos išmokos konkrečiai eina iš pensininkų, ne iš valstybės biudžeto. Jų sąskaita mes šitą klausimą sprendžiame. Čia irgi reikia pasirinkti tam tikrus prioritetus. Negalima be galo viską semti iš pensininkų.
Kita vertus, ką kolega A. Sysas pasakė, šitos draudimo išmokos liečia tik pusę moterų, svarbiausia nepaliečia pagrindinės – studenčių, besimokančių ir panašiai, kurioms mes turime mesti lėšas padėti. Jeigu mes turime pinigų, kaip tik jiems priartinti išmokas prie tų, ką dabar gauna tos, kurios turi draudimą. Mes šito klausimo neišsprendėme. Praėjusioje kadencijoje jūsų dauguma, gerbiamas Žemaitaiti, ir atmetė mano šitas pataisas dėl studenčių. Jūs išmetėte visa tai. Tai neverkite šiuo atveju! (Balsas salėje) Taip, konkrečiai jūs atmetėte šitoje salėje balsuodami. (Balsas salėje)
Toliau. Šita priemonė veikia iš dalies. Iš esmės be draudimo, be infrastruktūros klausimų, be galėjimo derinti su darbu būsimoms motinoms mes jau neišspausime iš jos labai daug kokio nors rezultato. Jeigu yra pinigų, reikia mesti būsto paskoloms, vaiko pinigams. Tai irgi didžiulės priemonės, o tai kaip tik tiek papildomai ir kainuoja.
PIRMININKĖ. Ačiū. Laikas. Kolegos, prašome balsuoti. Kas pritaria R. Žemaitaičio pasiūlymui, kurį matote savo monitoriuose, pailginti atostogas, iki sueis treji metai?
Už pasiūlymą balsavo 22 Seimo nariai, prieš – 38, susilaikė 32. Pasiūlymui nepritarta.
Dėl 1 straipsnio. Ar galime bendru sutarimu? (Balsai salėje) Nereikia. Teisingai, ne priėmimas.
Replika po balsavimo. Atsiprašau, neįjungiau. Minutėlę! K. Glaveckas.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiami kolegos, žiūrint iš šalies daugeliu atvejų susidaro toks įvaizdis, kad didžioji dauguma Seimo narių nori labai gero visai tautai, o niekinga mažuma klausia, iš kur gausite pinigų arba ieško šaltinių. Aš manau, kad be antros pusės labai sunku išspręsti yra pirmą pusę. Todėl kartais teikdami siūlymus, ypač finansinius, pagalvokite, iš kur bus galima gauti pinigų, kaip juos perskirstyti ar kaip sukurti. Apie tai mes nekalbame. Tokia trumpa replika.
PIRMININKĖ. Ačiū. Gerbiami kolegos, kiti R. Žemaitaičio pasiūlymai dėl kitų straipsnių yra analogiški ir susiję. Ar galime tada nebesvarstyti kitų? (Balsai salėje) Galime.
Dėl viso įstatymo projekto. Galime bendru sutarimu pritarti? (Balsai salėje) Galime.
Gerbiamieji Seimo nariai, mums liko dar daug šito paketo įstatymų projektų, todėl manau, kad pratęsime 15 valandą.
Dabar slaptas balsavimas dėl Aukščiausiojo Teismo teisėjo atleidimo iš pareigų. Kviečiu jus dalyvauti slapto balsavimo procedūroje. Į salę grįžtame 15 valandą. (Balsas salėje: „Paskelbkite pradžią ir pabaigą.“)
Balsavimo pradžia būtų 14.30 val. ir baigiame per 20 minučių, 14.50 val. Plenarinis posėdis prasideda 15 valandą.
Dar norėtų per šoninį mikrofoną. Prašau, kolege.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Sveiki. Tiesiog norėjau pakviesti tuos, kurie užsiregistravo į Kauno krašto bičiulių grupę, susitikti prie centrinės tribūnos. Išsirinksime grupės vadovybę. Ir taip pat kviečiu tuos, kurie norėtų prie šios grupės prisijungti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū.
Pertrauka
15.00 val.
Seimo nutarimo „Dėl Vladislovo Ranonio atleidimo iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų“ projektas Nr. XIIIP-200 (priėmimo tęsinys)
PIRMININKĖ. Noriu pagarsinti balsų skaičiavimo komisijos protokolą.
Šio nutarimo priėmimas
Buvo išduoti 76 biuleteniai, rasta 76, galiojančių 69, negaliojančių 7. Už – 64, prieš – 1, susilaikė 4.
Seimo nutarimas „Dėl Vladislovo Ranonio atleidimo iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų“ (projektas Nr. XIIIP-200) priimtas. (Gongas)
Baigiame rytinį posėdį. Dabar norime padėkoti už atliktą darbą, palinkėti didžiulės sėkmės visuose kilniuose ir prasminguose jūsų darbuose. (Plojimai)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.