LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS
IŠVADA
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS rinkimų kodekso 76,
81, 85, 176, 193 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO
KONSTITUCINIO ĮSTATYMO PROJEKTO
2023-05-12 Nr. XIVP-2696
Vilnius
Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.
1. Projektu siūloma Rinkimų kodekse įtvirtinti asmens, siekiančio tapti kandidatu, pareigą kandidato anketoje nurodyti ne tik esamą, bet ir buvusias narystes politinėse organizacijose, tų narysčių laikotarpius, taip pat nurodyti, ar jis buvo kurios nors iš Lietuvoje veikusių komunistų partijų nariu ir ar ėjo pareigas komunistų partijoje; be to, siūloma nustatyti, kokie teisiniai padariniai kiltų nenurodžius, kad asmuo yra ėjęs pareigas komunistų partijoje. Atkreiptinas dėmesys į šiuos siūlomo teisinio reguliavimo aspektus.
1.1. Pagal projekto 1 straipsniu siūlomą Rinkimų kodekso 76 straipsnio 1 dalies 7 punktą asmuo, siekiantis tapti kandidatu, turėtų kandidato anketoje nurodyti, be kita ko, buvusias narystes politinėse organizacijose, o pagal šios dalies 11 punktą – ar jis buvo komunistų partijos nariu. Taigi pareiga nurodyti tą pačią informaciją apie narystę komunistų partijoje būtų nustatyta dukart. Šios informacijos nuslėpimas nesukeltų jos nenurodžiusiam asmeniui jokių neigiamų teisinių padarinių (paaiškėjus šiai informacijai, ji tiesiog būtų paviešinta). Šiuo atžvilgiu pareiga pateikti rinkėjams šią informaciją iš esmės skirtųsi nuo galiojančio Rinkimų kodekso 76 straipsnio 1 dalies 11 punkte nustatytos pareigos nurodyti, ar asmuo yra sąmoningai bendradarbiavęs su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, ir projekto 1 straipsniu siūlomos šiame punkte nustatyti pareigos pateikti informaciją apie tai, ar jis ėjo pareigas komunistų partijoje, nes pareigos informuoti rinkėjus apie bendradarbiavimo su minėtomis tarnybomis ar pareigų komunistų partijoje ėjimo faktą neįvykdymas būtų laikomas šiurkščiu šio kodekso pažeidimu (projekto 5 straipsniu siūlomas pakeisti Rinkimų kodekso 193 straipsnio 1 dalies 13 punktas), sukeliančiu asmeniui neigiamus teisinius padarinius: jis nebūtų registruojamas kandidatu arba jo registravimas būtų panaikinamas (projekto 2 straipsniu siūloma keisti Rinkimų kodekso 81 straipsnio 8 dalis), o tokiam pažeidimui paaiškėjus po galutinių rinkimų rezultatų nustatymo, tai būtų pagrindas netekti pareigų ar mandato (projekto 4 straipsniu siūloma keisti Rinkimų kodekso 176 straipsnio 6 dalis). Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad Rinkimų kodekso 176 straipsnio 6 dalyje pareigų ar mandato netekimas, kaip minėtos rinkėjams reikšmingos informacijos nepateikimo kandidato anketoje teisinis padarinys, yra tiesiogiai siejamas su šio kodekso 76 straipsnio 1 dalies 11 punkte nurodytų reikalavimų pažeidimu. Atsižvelgdami į visa tai siūlytume, siekiant teisinio tikslumo ir aiškumo, Rinkimų kodekso 76 straipsnio 1 dalies 11 punkte nustatyti tik tuos reikalavimus, su kurių pažeidimu būtų siejami minėti asmeniui neigiami teisiniai padariniai, t. y. šį punktą, kuriame yra nustatyta pareiga kandidato anketoje nurodyti informaciją apie sąmoningą bendradarbiavimą su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, papildyti tik reikalavimu nurodyti eitas pareigas komunistų partijoje, o reikalavimą kandidato anketoje nurodyti buvusią narystę komunistų partijoje, kurio neįvykdymas nesukeltų tokių pat neigiamų teisinių padarinių, užtektų nustatyti (implicitiškai arba tiesiogiai) šios dalies 7 punkte.
1.2. Projekto 1 straipsniu teikiamame Rinkimų kodekso 76 straipsnio 1 dalies 11 punkte, siekiant teisinio reguliavimo glaustumo ir nuoseklumo, atsisakytina paskutinio sakinio, kuriuo paaiškinami trumpiniai „SSKP“, „LKP (SSKP)“ ir „LKP“, o pirmą kartą minint atitinkamas partijas reikėtų nurodyti pilnus jų pavadinimus ir įvesti toliau vartojamą trumpinį ar trumpinius. Jeigu būtų nurodyti trumpiniai „SSKP“, „LKP (SSKP)“ ir „LKP“, projekte vartojamas apibendrinamasis trumpinys „Komunistų partijos“ būtų perteklinis, ir atvirkščiai – pasirinkus apibendrinamąjį trumpinį, nebūtų reikalinga pateikti trumpinių „SSKP“, „LKP (SSKP)“ ir „LKP“. Be to, kadangi pagal projektu teikiamą siūlymą pareiga pateikti informaciją apie narystę ar eitas pareigas kiltų, jeigu asmuo būtų buvęs bent vienos iš nurodytų partijų nariu ar ėjęs pareigas bent vienoje iš jų, mūsų nuomone, apibendrinamąjį trumpinį būtų tiksliau vartoti vienaskaita, kaip bendrinį pavadinimą („komunistų partija“). Šio punkto nuostatose vartojamo žodžio „struktūrose“ atsisakytina kaip perteklinio, neturinčio tikslios norminės reikšmės.
1.3. Atsižvelgiant į 1.1 ir 1.2 papunkčiuose pateiktas pastabas, Rinkimų kodekso 76 straipsnio 1 dalies 7 punktas galėtų būti išdėstytas taip: „7) esamą ir buvusias narystes politinėse organizacijose ir asociacijose, taip pat narystės laikotarpius;“, arba tiesiogiai įtvirtinant reikalavimą kandidato anketoje nurodyti buvusią narystę komunistų partijoje: „7) esamą ir buvusias narystes politinėse organizacijose ir asociacijose, įskaitant buvusią narystę Sovietų sąjungos komunistų partijoje (SSKP), Lietuvos komunistų partijoje (Sovietų sąjungos komunistų partijoje) (LKP (SSKP)) ar Lietuvos komunistų partijoje (LKP), taip pat narystės laikotarpius;“ (arba „7) esamą ir buvusias narystes politinėse organizacijose ir asociacijose, įskaitant buvusią narystę Sovietų sąjungos komunistų partijoje, Lietuvos komunistų partijoje (Sovietų sąjungos komunistų partijoje) ar Lietuvos komunistų partijoje (toliau kartu – komunistų partija), taip pat narystės laikotarpius;“).
Rinkimų kodekso 76 straipsnio 1 dalies 11 punktas atitinkamai dėstytinas, pavyzdžiui, taip: „11) ar yra sąmoningai bendradarbiavęs su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, taip pat ar yra ėjęs pareigas SSKP, LKP (SSKP) ar LKP. Jeigu kandidatas ėjo pareigas kurioje nors iš šių partijų, nurodomas tų pareigų pavadinimas. Vyriausioji rinkimų komisija privalo šiuos duomenis, taip pat asmens vardą, pavardę paskelbti savo interneto svetainėje per 24 valandas nuo anketos pateikimo;“ (arba „11) ar yra sąmoningai bendradarbiavęs su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, taip pat ar yra ėjęs pareigas komunistų partijoje. Jeigu kandidatas ėjo pareigas komunistų partijoje, nurodomas tų pareigų pavadinimas. Vyriausioji rinkimų komisija privalo šiuos duomenis, taip pat asmens vardą, pavardę paskelbti savo interneto svetainėje per 24 valandas nuo anketos pateikimo;“).
Pritarus pastabai, kad pareiga nurodyti buvusią narystę komunistų partijoje kiltų iš Rinkimų kodekso 76 straipsnio 1 dalies 7 punkto, o ne būtų nustatyta šios dalies 11 punkte, projekto 3 straipsniu teikiamame 85 straipsnio 1 dalies 1 punkte atitinkamai reikėtų išbraukti žodžius „priklausęs Komunistų partijoms arba“. Jeigu į šią pastabą nebūtų atsižvelgta, projekto 1 ir 3 straipsniuose pavartotą formuluotę „yra priklausęs“ reikėtų pakeisti teisiškai tikslesne formuluote „yra buvęs <...> nariu“.
Kitose projekto nuostatose vietoj formuluotės „Komunistų partijų struktūrose“ atitinkamai vartotina formuluotė „SSKP, LKP (SSKP) ar LKP“ arba „komunistų partijoje“.
2. Atsižvelgdami į tai, kad pareigas komunistų partijoje galėjo eiti tik jos nariai, siūlytume projekto 1 straipsniu teikiamoje Rinkimų kodekso 76 straipsnio 6 dalyje, projekto 2 straipsniu teikiamoje šio kodekso 81 straipsnio 8 dalyje, projekto 4 straipsniu teikiamoje šio kodekso 176 straipsnio 6 dalyje ir projekto 5 straipsniu teikiamame šio kodekso 193 straipsnio 1 dalies 13 punkte atsisakyti perteklinių žodžių „būdamas Komunistų partijų nariu“, o projekto 2 straipsniu teikiamoje šio kodekso 81 straipsnio 8 dalyje taip pat išbraukti perteklinius žodžius „buvo Komunistų partijų nariu ar“.
3. Projekto 1 straipsniu teikiamos Rinkimų kodekso 76 straipsnio 6 dalies nuostatą „turi būti pažymėta, kad kandidatas ėjo pareigas Komunistų partijų struktūrose, nurodant Komunistų partijos ir buvusių pareigų pavadinimą“ siūlytume patikslinti taip: „turi būti pažymėta, kurioje konkrečioje partijoje kokias konkrečias pareigas kandidatas ėjo“.
4. Projekto 2 straipsniu teikiamoje Rinkimų kodekso 81 straipsnio 8 dalyje vartojama konstrukcija „duomenis apie asmenis, priklausiusius <...> ir ėjusius pareigas <...>“ keistina konstrukcija „duomenis apie asmenų narystę ir eitas pareigas <...>“.
Kartu siūlytume, siekiant teisinio glaustumo, nuostatą „Vyriausioji rinkimų komisija kreipiasi į valstybės instituciją, saugančią duomenis apie asmenų bendradarbiavimą su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis bei į valstybės instituciją, saugančią duomenis apie <...>“ išdėstyti glausčiau: „Vyriausioji rinkimų komisija kreipiasi į valstybės institucijas, saugančias duomenis apie asmenų bendradarbiavimą su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis ir apie asmenų narystę ir eitas pareigas <...>“.
Šios dalies formuluotę „asmens narystę Komunistų partijose“ siūlytume pakeisti formuluote „asmens narystę SSKP, LKP (SSKP) ar LKP“ (arba, priklausomai nuo pasirinkto trumpinių vartojimo, – „asmens narystę komunistų partijoje“).
5. Atsižvelgiant į teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 (2021 m. lapkričio 18 d. įsakymo Nr. 1R-388 redakcija) patvirtintas Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijas, projekto 2–5 straipsniuose prieš siūlomų pakeitimų esmę išbrauktinas dalies numeris „1.“, nes šie straipsniai nesuskirstyti į dalis.
Departamento direktorius Dainius Zebleckis
O. Buišienė, tel. (8 5) 239 6160, el. p. [email protected]
V. Staugaitytė, tel. (8 5) 239 6898, el. p. [email protected]