Stenogramas galima rasti |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
Stenogramų leidiniai › 2024–2028 m. kadencija |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
I (RUDENS) SESIJOS
posėdžio NR. 1
STENOGRAMA
2024 m. lapkričio 14 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkas S. SKVERNELIS
ir Seimo narė B. VĖSAITĖ
PIRMININKĖ (B. VĖSAITĖ). Gerbiamieji Seimo nariai ir svečiai, pradėsime pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį.
Gerbiamieji, Lietuvos Respublikos Konstitucijos 65 ir 66 straipsniai skelbia, kad naujai išrinktą Seimą susirinkti į pirmąjį posėdį kviečia Respublikos Prezidentas. Seimo posėdis turi įvykti ne vėliau kaip per 15 dienų po Seimo išrinkimo. Pirmąjį Seimo posėdį pradeda vyriausias pagal amžių Seimo narys. Tai aš. (Plojimai)
Vyriausioji rinkimų komisija paskelbė rinkimų rezultatus – išrinktas 141 Seimo narys. Jo Ekscelencija Respublikos Prezidentas G. Nausėda sušaukė Seimo pirmąjį posėdį šių metų lapkričio 14 dieną, 10 valandą.
Skelbiu Lietuvos Respublikos Seimo pirmąjį posėdį pradėtą. (Gongas) (Plojimai)
M. STROLYS (Seimo posėdžių sekretoriato vyriausiasis specialistas). Jo Ekscelencija Respublikos Prezidentas G. Nausėda. (Plojimai)
Giedamas Lietuvos valstybės himnas
10.04 val.
Iškilmingos kalbos ir sveikinimai
Seimo posėdžio pirmininkės Birutės Vėsaitės sveikinimo žodis
PIRMININKĖ. O dabar, gerbiamieji, truputis istorijos. 1920 metų Steigiamojo Seimo pirmajam posėdžiui, kuris buvo pirmasis modernus Lietuvos parlamentas Lietuvos istorijoje, pirmininkavo žinoma rašytoja, visuomenės veikėja G. Petkevičaitė-Bitė. Ji priklausė Lietuvos socialistų liaudininkų demokratų frakcijai. Man suteikta didžiulė garbė po 104 metų pirmininkauti XIV Seimo pirmajam posėdžiui.
Kolegos, visuomenė iš šio Seimo tikisi esminių pokyčių. Pagyvenę žmonės – oresnių pensijų ir mažesnių eilių pas gydytojus, dirbantieji, ypač viešajame sektoriuje, – didesnių atlyginimų, moksleiviai ir mokytojai – daugiau aiškumo švietimo sistemoje, o visa visuomenė – saugumo ir taikios Lietuvos padangės.
Linkiu, kad šiame Seime nebūtų vietos neapykantos kalboms, patyčioms, taip pat ir iš visuomenės bei masinės komunikacijos priemonių. Linkiu diskusijų, bet ne rietenų, pagarbesnio tarpusavio bendravimo. Rinkėjai mums suteikė didelį pasitikėjimo kreditą. Neiššvaistykime jo, dirbkime taip, kad visi Lietuvoje jaustųsi geriau, ir būkime budrūs, saugodami Lietuvos nepriklausomybę.
Posėdyje dalyvauja Jo Ekscelencija Respublikos Prezidentas G. Nausėda, Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė, Konstitucinio Teismo pirmininkas G. Goda, Nepriklausomybės Akto signatarai, Vyriausybės nariai, užsienio valstybių diplomatinių atstovybių vadovai, 2020–2024 metų kadencijos Seimo nariai, Europos Parlamento nariai, Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas G. Grušas, tradicinių ir kitų valstybės pripažintų religinių bendruomenių ir bendrijų hierarchai, Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai, savivaldybių merai ir kiti garbingi svečiai.
Nuoširdžiai sveikinu visus svečius ir reiškiu jums padėką už dėmesį Lietuvos Respublikai ir jos įstatymų leidžiamosios valdžios institucijai – Seimui.
Gerbiamieji, man didelė garbė į tribūną pakviesti Jo Ekscelenciją Respublikos Prezidentą G. Nausėdą. (Plojimai)
Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba
G. NAUSĖDA. Gerbiami Lietuvos Respublikos Seimo nariai, mieli posėdžio svečiai. Visos Tautos akivaizdoje darbą šiandien pradeda jau X atkurtos nepriklausomos Lietuvos Respublikos Seimas.
Netrukus, ištarę priesaikos žodžius, jūs užimsite savo vietą ilgoje valstybingumo kūrėjų grandinėje. Kartu su Seimo nario teisėmis įgysite pareigą ir kasdienę atsakomybę rūpintis Lietuvos saugumu, nepriklausomybe, demokratija. Turėsite siekti visų Lietuvos žmonių gerovės. Kiekvienas nuo šiol patirsite ypatingą – valdžios – išbandymą. Jūsų išmintis, vertybės, teisingumo jausmas atsidurs po didinamuoju stiklu. Visuomenės vertinimo neišvengs nė vienas paslydimas, nė viena reikšmingesnė klaida. Nuo to, kiek pagarbos užsitarnausite, kokį toną duosite bendrajam valstybės gyvenimui ir kokią Lietuvą paliksite kadencijos pabaigoje, priklausys, kaip jus prisimins istorija.
Kiekvienas ėjote į rinkimus žinodami, kad kartu su pergale ateis ir didesnė našta. Žinojote, kad dabartinė geopolitinė situacija neleis atsikvėpti, sudėtingi išorės iššūkiai nepalengvins sprendimų šalies viduje. Šiandien nėra kito kelio – tik priimti mums tenkančius išbandymus kaip dar vieną paskatą siekti vienybės, visada ir visur dirbti Lietuvai.
Kaip niekada svarbi šiandien Lietuvos bendrystė su partneriais NATO ir Europos Sąjungoje. Šiuo sudėtingu laikotarpiu turime bendromis jėgomis užtikrinti, kad mūsų valstybė aktyviai prisidėtų prie Europos ir viso Vakarų pasaulio saugumo. Privalome be kompromisų remti Ukrainą ir kitus skatinti tai daryti. Todėl bendrų susitarimų su NATO sąjungininkais įgyvendinimas, aiškus pasiryžimas stiprinti savo gynybos pajėgumus ir didinti investicijas į gynybos sritį, saugumą ir atsparumą bus tarp svarbiausių sprendimų, kurie teks šios kadencijos Seimui. Tai neatsiejama nuo bendros mūsų pareigos stiprinti Lietuvos nepriklausomybę ir visomis išgalėmis tarnauti Tėvynei.
Dar vienu iššūkiu, bet kartu ir įspūdinga galimybe taps Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai 2027 metais. Turėsime išnaudoti šią progą mūsų geopolitiniams tikslams įgyvendinti. Nuo mūsų išankstinio pasiruošimo nemažai priklausys teisingesnė Europos Sąjungos sanglaudos politika, spartesnė plėtra ir gynybos pajėgumų stiprinimas.
Ne mažiau svarbu bus visomis išgalėmis stiprinti valstybės ir visuomenės atsparumą. Tai neatsiejama nuo aktyvių pastangų kelti pasitikėjimą pagrindinėmis valstybės institucijomis ir mažinti atotrūkį tarp valdžios ir žmogaus. Pažadų vykdymas, aukštų skaidrumo standartų laikymasis, dialogas su piliečiais turi būti ne proginis, o kasdienis.
Šimtams tūkstančių Lietuvos žmonių šis naujasis Seimas nešė ir, nepaisant visko, tikiuosi, tebeneša pagarbaus politinio dialogo ir socialiai teisingesnės politikos viltį. Neatsakinga būtų dar kartą iššvaistyti pasitikėjimą. Pavojinga skaldyti ir kiršinti visuomenę, demonstruoti nepagarbą ir skatinti neapykantą. Nuo to priklauso ne tik vidinis, bet ir išorinis mūsų Tėvynės saugumas. Todėl jūsų, gerbiami Seimo nariai, svarbiausia pareiga – Lietuvos piliečių viltis ir lūkesčius paversti darbais. Darbais, kurie augintų ekonomiką ir didintų žmonių pajamas; gerintų mūsų Lietuvos šeimų padėtį; mažintų socialinio neteisingumo jausmą mokesčių ir kitose srityse; gintų pažeidžiamiausių žmonių teises; leistų pas gydytoją patekti be žeminančio, mėnesius trunkančio laukimo; skleistų kultūros įvairovę visoje Lietuvoje, skatintų pagarbą mokytojams ir švietimo darbuotojams.
Viliuosi, kad ryžtas mažinti atskirtį šios kadencijos Seimui padės ieškoti išeičių nelengvais klausimais ir priimti teisingus sprendimus. Kviečiu jus, gerbiami Seimo nariai, konstruktyviai bendradarbiauti su šalies verslu, nevyriausybinėmis organizacijomis, vietos akademine ir kultūros bendruomenėmis, aktyviais piliečiais. Toks bendras darbas kaip niekada reikalingas siekiant padidinti viešuosius finansus, telkti valstybės investicijas į gynybą, gerinti kelių ir geležinkelių infrastruktūrą, užtikrinti švarią ir žalią aplinką bei atsparų, savarankišką ir konkurencingą energetikos sektorių.
Daugelis jūsų turite vertingos darbo savivaldoje patirties. Tad pasinaudokite ja spręsdami žmonių iš įvairių Lietuvos regionų problemas. Ieškokite būdų, kaip geriau atliepti decentralizacijos ir subsidiarumo principus, kad savivalda taptų dar stipresnė ir teiktų daugiau vilčių mūsų žmonėms. Nesusvetimėkite su žmonėmis, kurie jus išrinko!
Šiandien mūsų valstybei trūksta efektyvios regionų politikos, kuri būtų koordinuojama vyriausybiniu lygiu, užtikrintų tvarias ir prasmingas investicijas bei prisidėtų prie socioekonominių skirtumų mažinimo. Turime suteikti daugiau atsakomybių ir teisių Lietuvos regionams, kartu stiprindami savivaldybes, seniūnijas ir vietos bendruomenes. Tegul tai būna mūsų valstybės strateginė kryptis!
Gerbiamieji, parlamentas nuo seno yra produktyvaus pasikeitimo nuomonėmis ir sutarimo paieškų vieta. Ne socialiniai tinklai, o Seimo rūmai nuo šios akimirkos yra Jūsų darbo vieta. Ne „patiktukai“, o priimti sprendimai nuo šiandien yra matas vertinti Jūsų darbo rezultatus.
Linkiu kiekvienam Seimo nariui būti aktyviam ir kasdien siekti žmonių gerovės. Linkiu jums susitelkimo, tinkamo nusiteikimo ir sklandaus darbo, kuris stiprintų pasitikėjimą Seimu, o kartu – ir visa valstybe.
Telydi jus didžiausia sėkmė! Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju Jo Ekscelencijai Respublikos Prezidentui. Kviečiu Jo Ekscelenciją Vilniaus arkivyskupą metropolitą G. Grušą invokacijos.
Vilniaus arkivyskupo metropolito Gintaro Grušo invokacija
G. GRUŠAS. Jūsų Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente, gerbiamas Konstitucinio Teismo pirmininke, gerbiami išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo nariai, mieli svečiai. Šiandien esame susirinkę į svarbią ceremoniją, kurioje kiekvienas iš naujai išrinktų Seimo narių, tardamas priesaikos žodžius, pažadės „būti ištikimas Lietuvos Respublikai“ ir „sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei“. Ši priesaika yra ne tik formali pareiga – tai širdies pažadas Tautai, įsipareigojimas dirbti jos labui ir siekti bendros gerovės.
Su Tauta, kuri jus išrinko, turite ypatingą santykį – turite ne tik jai atstovauti, bet ir likti tiesoje, laikytis duoto žodžio, gerbti kiekvieną žmogų, nepriklausomai nuo tautybės, religinių įsitikinimų, socialinės padėties ar politinių pažiūrų. Tai šiandienos visuomenėje daug kam yra iššūkis, todėl, norint išlikti tiesoje, reikia naudotis visais resursais.
Priesaikos žodžiai, kuriuos daugelis ištarsite, – „Tepadeda man Dievas!“ – tai išraiška jūsų pasiryžimo pripažinti Dievo pagalbą ir vadovautis Jo išmintimi. Būti tvirtam reiškia ne tik pasikliauti savo jėgomis, bet ir atvirai ieškoti Dievo vedimo sunkiausiuose sprendimuose.
Kiekvienas įstatymo projektas pirmiausia turi atsižvelgti į žmonių, ypač silpniausiųjų, gerovę ir apsaugą. Dirbti Lietuvos žmonių labui – tai ne tik kurti įstatymus, bet ir siekti vienybės, kuri mūsų valstybės himne išreiškiama žodžiais – „Vienybė težydi!“. Vienybė įvairovėje – tiek Tautoje, tiek Seime – kaip darnus orkestras, kuriame įvairios muzikinės partijos skamba kartu, sukurdamos gražiausią muziką, arba, priešingai, nedarnus orkestras lieka kakofonija. Tai priklauso nuo dirigento ir muzikantų ryžto veikti kartu.
Jūsų vadovavimas, jūsų sprendimai gali tapti stiprybės pavyzdžiu ir vienybės šaltiniu visai Tautai. Kurkite Lietuvą, kurioje būtų rūpinamasi visų piliečių gerove ir kuri būtų stipri dėl to, kad yra vieninga.
Todėl šiandien meldžiamės už Lietuvą, už jos žmones ir už jus, pašauktus tarnauti savo šaliai. Dievas jus telaimina, testiprina ir teveda teisingu keliu. Tesuteikia jums išminties, kad su meile vienytumėte Lietuvos žmones ir kurtumėte gerovę visiems. Dievo malonė teatveria jūsų širdis tiesai ir išlaiko jus tiesos kelyje.
Ši malda už jus bus tęsiama – šį vakarą Aušros Vartų atlaidų Mišios kaip tik skirtos melstis už politikus. Ypač melsimės už jus, kurie šiandien duosite priesaiką, kad Dievas ir toliau jus ir visą Lietuvą laimintų ir vestų tiesos ir teisingumo keliu. Kviečiame tikinčiuosius nuolatos melstis už savo valdžios atstovus.
Dievo malonė tenusileidžia ant šio Seimo ir telydi jūsų darbą Lietuvos žmonių labui. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Viso Seimo vardu dėkoju Lietuvos Respublikos Prezidentui ir Vilniaus arkivyskupui metropolitui.
M. STROLYS (Seimo posėdžių sekretoriato vyriausiasis specialistas). Jo Ekscelencija Respublikos Prezidentas. (Plojimai)
10.21 val.
Lietuvos Respublikos Seimo narių prisaikdinimas
PIRMININKĖ. Dabar tarti žodį kviečiu Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkę L. Petronienę.
L. PETRONIENĖ. Gerbiami išrinktieji Lietuvos Respublikos Seimo nariai, gerbiamoji Seimo pirmojo posėdžio pirmininke, gerbiamasis Konstitucinio Teismo pirmininke, Jūsų Ekscelencijos ambasadoriai, šio posėdžio svečiai, ponai ir ponios. Vyriausiosios rinkimų komisijos vardu ir visų, beveik 16-os tūkst. 2024 metų Seimo rinkimuose dirbusių, rinkimų komisijų narių vardu sveikinu išrinktą Lietuvos Respublikos Seimą.
Remdamiesi visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise, slaptu balsavimu daugiau kaip 1 mln. 200 tūkst. rinkėjų išrinko jus, 141 Seimo narį, ateinančius ketverius metus dirbti Lietuvos parlamente. Sunku pasakyti, kiek sveria 1 mln. 200 tūkst. balsų, tačiau neabejotinai jie rodo didžiulį lūkestį, kad jūs, Tautos išrinkti atstovai, saugosite ir ginsite valstybės ir visų žmonių interesus.
Prezidentas V. Adamkus yra sakęs, kad „demokratija kartais gali būti nepatogi, nes įstatymais riboja veiklos galias ir kartu reikalauja didelės atsakomybės. Tačiau realiai veikianti demokratija yra savų interesų siaurinimas ar net atsisakymas vardan gerovės tų, kurie jus išrinko“.
Linkiu jums išminties priimant Lietuvai svarbius, nors kartais ir nepopuliarius sprendimus, kantrybės ir diplomatijos siekiant sutarimo, ir, žinoma, atsakingumo įgyvendinant rinkėjams duotus pažadus.
Tęsdama ilgametę tradiciją, prieš prisiekiant naujai išrinktiems Seimo nariams, perskaitysiu pavardes visų, kurie šių metų spalio 13 dieną Seimo rinkimuose išrinkti 2024–2028 metų kadencijai.
Virgilijus Alekna, Vaida Aleknavičienė, Arvydas Anušauskas, Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, Dalia Asanavičiūtė, Audronius Ažubalis, Valius Ąžuolas, Andrius Bagdonas, Zigmantas Balčytis, Giedrė Balčytytė, Linas Balsys, Ruslanas Baranovas, Tadas Barauskas, Rima Baškienė, Kęstutis Bilius, Agnė Bilotaitė, Šarūnas Birutis, Vilija Blinkevičiūtė, Dainoras Bradauskas, Ingrida Braziulienė, Saulius Bucevičius, Rasa Budbergytė, Andrius Busila, Algirdas Butkevičius, Saulius Čaplinskas, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Petras Dargis, Tomas Domarkas, Giedrius Drukteinis, Arūnas Dudėnas, Viktoras Fiodorovas, Vitalijus Gailius, Dainius Gaižauskas, Aidas Gedvilas, Martynas Gedvilas, Aistė Gedvilienė, Ilona Gelažnikienė, Eugenijus Gentvilas, Simonas Gentvilas, Ligita Girskienė, Domas Griškevičius, Vytautas Grubliauskas, Darius Jakavičius, Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė, Roma Janušonienė, Giedrimas Jeglinskas, Linas Jonauskas, Vytautas Jucius, Ričardas Juška, Simonas Kairys, Laurynas Kasčiūnas, Martynas Katelynas, Robertas Kaunas, Liutauras Kazlavickas, Vytautas Kernagis, Eimantas Kirkutis, Indrė Kižienė, Dainius Kreivys, Linas Kukuraitis, Raimondas Kuodis, Paulė Kuzmickienė, Gabrielius Landsbergis, Orinta Leiputė, Arminas Lydeka, Mindaugas Lingė, Saulius Luščikas, Matas Maldeikis, Tomas Martinaitis, Kęstutis Mažeika, Liudas Mažylis, Alvydas Mockus, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Remigijus Motuzas, Jaroslav Narkevič, Antanas Nedzinskas, Karolis Neimantas, Aušrinė Norkienė, Juozas Olekas, Česlav Olševski, Gintautas Paluckas, Žygimantas Pavilionis, Daiva Petkevičienė, Modesta Petrauskaitė, Audrius Petrošius, Arvydas Pocius, Karolis Podolskis, Raminta Popovienė, Mantas Poškus, Tadas Prajara, Viktoras Pranckietis, Robert Puchovič, Algimantas Radvila, Audrius Radvilavičius, Valdas Rakutis, Jurgis Razma, Darius Razmislevičius, Jekaterina Rojaka, Bronis Ropė, Edita Rudelienė, Inga Ruginienė, Julius Sabatauskas, Eugenijus Sabutis, Tadas Sadauskis, Lukas Savickas, Vytautas Sinica, Rimantas Sinkevičius, Virginijus Sinkevičius, Algirdas Sysas, Gintarė Skaistė, Matas Skamarakas, Artūras Skardžius, Saulius Skvernelis, Kazys Starkevičius, Dovilė Šakalienė, Laurynas Šedvydis, Vitalijus Šeršniovas, Ingrida Šimonytė, Agnė Širinskienė, Jurgita Šukevičienė, Šarūnas Šukevičius, Raimondas Šukys, Lina Šukytė-Korsakė, Jevgenij Šuklin, Rita Tamašunienė, Tomas Tomilinas, Violeta Turauskaitė, Daiva Ulbinaitė, Linas Urmanavičius, Lilija Vaitiekūnienė, Arūnas Valinskas, Dainius Varnas, Ignas Vėgėlė, Aurelijus Veryga, Birutė Vėsaitė, Kęstutis Vilkauskas, Ramūnas Vyžintas, Jūratė Zailskienė, Emanuelis Zingeris, Artūras Zuokas, Daiva Žebelienė, Remigijus Žemaitaitis.
Taip pat turiu paminėti, kad Vyriausioji rinkimų komisija yra gavusi keturių naujai išrinktų Seimo narių – V. Blinkevičiūtės, G. Landsbergio, V. Sinkevičiaus ir A. Verygos – pareiškimus, kuriuose nurodyta, kad jie atsisako Seimo nario mandato ir neketina prisiekti. Vyriausioji rinkimų komisija iki pirmojo naujai išrinkto Seimo posėdžio neturi pagrindo priimti sprendimo dėl mandatų panaikinimo naujai išrinktiems Seimo nariams. Seimui priėmus nutarimą dėl minėtų Seimo narių mandatų netekimo, Vyriausioji rinkimų komisija galės priimti sprendimą pripažinti mandatus kitiems kandidatų sąrašuose esantiems kandidatams.
Gerbiamieji naujai išrinkti, šiandien prisieksiantys Seimo nariai, vardan tų, kurie jus išrinko, visos kadencijos metu jūsų žingsnius telydi pagarba demokratijos vertybėms ir žmogaus teisėms, siekis stiprinti laisvę ir nepriklausomybę. Linkiu, kad po ketverių metų galėtumėte didžiuotis savo sprendimais prisidėję prie Lietuvos klestėjimo ir pažangos. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkei.
Vykdant Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir Seimo statuto nuostatas, dabar bus prisaikdinami Seimo nariai. Priesaikas priims Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkas G. Goda. Prašau gerbiamąjį pirmininką paaiškinti priesaikos priėmimo tvarką ir pradėti prisaikdinimo procedūrą.
G. GODA. Gerbiamoji naujai išrinkto Seimo pirmojo posėdžio pirmininke, gerbiamieji naujai išrinkti Seimo nariai ir šio posėdžio svečiai. Pagal Konstitucijos 59 straipsnio 2 dalį, išrinktas Seimo narys visas Tautos atstovo teises įgyja tik po to, kai Seime prisiekia būti ištikimas Lietuvos Respublikai.
Gerbiamieji naujai išrinkti Seimo nariai, prieš priimdamas kiekvieno iš jūsų priesaiką, paaiškinsiu kai kurias konstitucines ir Seimo statuto nuostatas, susijusias su šia procedūra. Pagal Konstituciją, konkrečiai jos 59 straipsnio 1 ir 2 dalis, naujai išrinktų Seimo narių prisaikdinimo procedūra vyksta Seime per naujai išrinkto Seimo pirmąjį posėdį. Konstitucinis Teismas savo baigiamuosiuose aktuose yra konstatavęs, kad Seimo nario priesaika nėra vien formalus ar simbolinis aktas ir nėra vien iškilmingas priesaikos žodžių ištarimas ar priesaikos akto pasirašymas. Seimo nario priesaikos aktas yra konstituciškai, teisiškai reikšmingas.
Duodamas priesaiką išrinktas Seimo narys viešai ir iškilmingai įsipareigoja veikti taip, kaip įpareigoja duota priesaika, jokiomis aplinkybėmis jos nesulaužyti. Iš Seimo nario priesaikos jam kyla pareiga gerbti ir vykdyti Konstituciją, įstatymus, sąžiningai vykdyti Tautos atstovo pareigas, kaip jį įpareigoja Konstitucija. Šiame posėdyje privalo prisiekti visi naujai išrinkto Seimo nariai. Išimtis gali būti padaryta tik tiems išrinktiems Seimo nariams, kurie dėl ypač svarbių pateisinamų priežasčių negali atvykti į pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį. Pagal Seimo statuto 4 straipsnio 7 dalį, šie Seimo nariai prisiekia kitame artimiausiame Seimo posėdyje, kai tik išnyksta šios ypač svarbios pateisinamos priežastys.
Konstitucijos 59 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad Seimo narys, įstatymo nustatyta tvarka neprisiekęs ar prisiekęs lygtinai, netenka Seimo nario mandato. Dėl to Seimas priima nutarimą. Tai įtvirtinta ir Seimo statuto 5 straipsnyje. Jeigu išrinktasis Seimo narys be ypač svarbios pateisinamos priežasties neatvyksta į pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį arba į jį atvyksta, bet neprisiekia, tai vertintina kaip tokio išrinktojo Seimo nario atsisakymas prisiekti ir turi sukelti Konstitucijos 59 straipsnio 3 dalyje numatytus teisinius padarinius – Seimo nario mandato netekimą.
Gerbiamieji naujai išrinkti Seimo nariai, Konstitucijos sudedamosios dalies – įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos įsigaliojimo tvarkos“ 5 straipsnyje yra nustatytas Seimo nario priesaikos tekstas. Taigi duodami priesaiką jūs perskaitysite priesaikos tekstą ir po to vardinį priesaikos tekstą pasirašysite. Svarbu žinoti, kad priesaikos tekstas netaisomas ir nekeičiamas. Galima išbraukti tik paskutinįjį priesaikos sakinį. Šios nuostatos nesilaikymas, kaip ir atsisakymas pasirašyti vardinį priesaikos lapą arba pasirašymas su išlyga, reiškia, kad Seimo narys neprisiekė.
Pagal Seimo statuto 4 straipsnio 1 dalį, Seimo nario priesaiką priima Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkas. Pagal šio straipsnio 2 dalį, Seimo narys prisiekia stovėdamas priešais priimantį priesaiką asmenį, skaito priesaiką padėjęs ranką ant Konstitucijos.
Pasirašytą vardinį priesaikos lapą perduosite man, priesaiką priėmusiam Konstitucinio Teismo pirmininkui. Jį patikrinęs, paskelbsiu prisiekusio Seimo nario vardą ir pavardę.
Priimdamas priesaiką vadovausiuosi Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos 2024 m. lapkričio 3 d. sprendimu Nr. Sp-289 „Dėl 2024 m. spalio 13 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų galutinių rezultatų nustatymo ir paskelbimo“. Abėcėlės tvarka bus kviečiami prisiekti visi asmenys, kurių išrinkimą į Lietuvos Respublikos Seimą nustatė Vyriausioji rinkimų komisija.
Atkreipiu dėmesį į Vyriausiosios rinkimų komisijos pateiktą informaciją, kad ji gavo keturių naujai išrinktų Seimo narių – V. Blinkevičiūtės, G. Landsbergio, V. Sinkevičiaus ir A. Verygos – pareiškimus, kuriais šie pareiškia, kad atsisako Seimo nario mandato ir neprisieks įstatymo nustatyta tvarka.
Gerbiamieji, pagal Seimo tradiciją, priimant Seimo narių priesaiką, Seimo salėje visi stovi. Suprantama, ši pareiga netaikoma tiems, kurie dėl objektyvių priežasčių negali jos vykdyti. Priesaikos priėmimo procedūra bus gana ilga, todėl, sutarus su šio posėdžio pirmininke, priesaikos priėmimo metu bus daroma pertrauka.
Taigi pradedame priesaikos priėmimo procedūrą. Prašau visus atsistoti.
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Virgilijų Alekną.
V. ALEKNA. Aš, Virgilijus Alekna, prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas!
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Alekna prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Vaidą Aleknavičienę.
V. ALEKNAVIČIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė V. Aleknavičienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Arvydą Anušauską.
A. ANUŠAUSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Anušauskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Laurą Asadauskaitę-Zadneprovskienę.
L. ASADAUSKAITĖ-ZADNEPROVSKIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Dalią Asanavičiūtę.
D. ASANAVIČIŪTĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė D. Asanavičiūtė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Audronių Ažubalį.
A. AŽUBALIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Ažubalis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Valių Ąžuolą.
V. ĄŽUOLAS. Aš, Valius Ąžuolas, prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti žmonėms, Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas!
G. GODA. Yra prašymas jums pakartoti tekstą, padarėte klaidą.
V. ĄŽUOLAS. Atsiprašau. Aš, Valius Ąžuolas, prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas!
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Ąžuolas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Andrių Bagdoną.
A. BAGDONAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Bagdonas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Zigmantą Balčytį.
Z. BALČYTIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys Z. Balčytis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Giedrę Balčytytę.
G. BALČYTYTĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė G. Balčytytė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Liną Balsį.
L. BALSYS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys L. Balsys prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Ruslaną Baranovą.
R. BARANOVAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys R. Baranovas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Tadą Barauską.
T. BARAUSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys T. Barauskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Rimą Baškienę.
R. BAŠKIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė R. Baškienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Kęstutį Bilių.
K. BILIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys K. Bilius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Agnę Bilotaitę.
A. BILOTAITĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė A. Bilotaitė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Šarūną Birutį.
Š. BIRUTIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys Š. Birutis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Dainorą Bradauską.
D. BRADAUSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys D. Bradauskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Ingridą Braziulienę.
I. BRAZIULIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė I. Braziulienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Saulių Bucevičių.
S. BUCEVIČIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys S. Bucevičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Rasą Budbergytę.
R. BUDBERGYTĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė R. Budbergytė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Andrių Busilą.
A. BUSILA. Priesaika
Skelbiu, kad Seimo narys A. Busila prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Algirdą Butkevičių.
A. BUTKEVIČIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Butkevičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Saulių Čaplinską.
S. ČAPLINSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys S. Čaplinskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Viktoriją Čmilytę-Nielsen.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė V. Čmilytė-Nielsen prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Petrą Dargį.
P. DARGIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys P. Dargis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Tomą Domarką.
T. DOMARKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys T. Domarkas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Giedrių Drukteinį.
G. DRUKTEINIS. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys G. Drukteinis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Arūną Dudėną.
A. DUDĖNAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Dudėnas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Viktorą Fiodorovą.
V. FIODOROVAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Fiodorovas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Vitalijų Gailių.
V. GAILIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Gailius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Dainių Gaižauską.
D. GAIŽAUSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys D. Gaižauskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Aidą Gedvilą.
A. GEDVILAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Gedvilas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Martyną Gedvilą.
M. GEDVILAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys M. Gedvilas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Aistę Gedvilienę.
A. GEDVILIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė A. Gedvilienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Iloną Gelažnikienę.
I. GELAŽNIKIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė I. Gelažnikienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Eugenijų Gentvilą.
E. GENTVILAS. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys E. Gentvilas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Simoną Gentvilą.
S. GENTVILAS. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys S. Gentvilas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Ligitą Girskienę.
L. GIRSKIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė L. Girskienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Domą Griškevičių.
D. GRIŠKEVIČIUS. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys D. Griškevičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Vytautą Grubliauską.
V. GRUBLIAUSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Grubliauskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Darių Jakavičių.
D. JAKAVIČIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys D. Jakavičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Agnę Jakavičiutę-Miliauskienę.
A. JAKAVIČIUTĖ-MILIAUSKIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė A. Jakavičiutė-Miliauskienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Romą Janušonienę.
R. JANUŠONIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė R. Janušonienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Giedrimą Jeglinską.
G. JEGLINSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys G. Jeglinskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Liną Jonauską.
L. JONAUSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys L. Jonauskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Vytautą Jucių.
V. JUCIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Jucius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Ričardą Jušką.
R. JUŠKA. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys R. Juška prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Simoną Kairį.
S. KAIRYS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys S. Kairys prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Lauryną Kasčiūną.
L. KASČIŪNAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys L. Kasčiūnas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Martyną Katelyną.
M. KATELYNAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys M. Katelynas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Robertą Kauną.
R. KAUNAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys R. Kaunas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Liutaurą Kazlavicką.
L. KAZLAVICKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys L. Kazlavickas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Vytautą Kernagį.
V. KERNAGIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Kernagis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Eimantą Kirkutį.
E. KIRKUTIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys E. Kirkutis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Indrę Kižienę.
I. KIŽIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė I. Kižienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Dainių Kreivį.
D. KREIVYS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys D. Kreivys prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Liną Kukuraitį.
L. KUKURAITIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys L. Kukuraitis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Raimondą Kuodį.
R. KUODIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys R. Kuodis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Paulę Kuzmickienę.
P. KUZMICKIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė P. Kuzmickienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Orintą Leiputę.
O. LEIPUTĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė O. Leiputė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Arminą Lydeką.
A. LYDEKA. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Lydeka prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Mindaugą Lingę.
M. LINGĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys M. Lingė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Saulių Luščiką.
S. LUŠČIKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys S. Luščikas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Matą Maldeikį.
M. MALDEIKIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys M. Maldeikis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Tomą Martinaitį.
T. MARTINAITIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys T. Martinaitis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Kęstutį Mažeiką.
K. MAŽEIKA. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys K. Mažeika prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Liudą Mažylį.
L. MAŽYLIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys L. Mažylis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Alvydą Mockų.
A. MOCKUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Mockus prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Jau prisiekė 70 išrinktųjų Seimo narių. Su Seimo posėdžio pirmininke buvome sutarę, kad darysime pertrauką.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji Seimo nariai, darome 20 minučių pertrauką. Posėdį tęsime 12 val. 20 min. Prašome rinktis į salę.
Pertrauka
PIRMININKĖ. Gerbiamieji Seimo nariai, kviečiu užimti savo vietas. Tęsiame mūsų šios dienos Seimo posėdį. Kviečiu Konstitucinio Teismo pirmininką G. Godą tęsti Seimo narių priesaikos priėmimo procedūrą.
G. GODA. Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Tęsiame Seimo narių priesaikos priėmimo procedūrą, todėl prašau visus vėl atsistoti.
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Remigijų Motuzą.
R. MOTUZAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys R. Motuzas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Jaroslavą Narkevičių. (Balsai salėje)
Kol kas praleidžiame. Jeigu neprisieks, tai už pasekmes… (Balsai salėje)
Tada gal sukeičiame eilės tvarką. Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Antaną Nedzinską.
A. NEDZINSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Nedzinskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Jaroslavą Narkevičių.
J. NARKEVIČ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys J. Narkevičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Karolį Neimantą.
K. NEIMANTAS. Aš, Karolis Neimantas, prisiekiu gerbti ir vykdyti jos… Atsiprašau.
Aš, Karolis Neimantas, prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas!
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys K. Neimantas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Aušrinę Norkienę.
A. NORKIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė A. Norkienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Juozą Oleką.
J. OLEKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys J. Olekas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Česlavą Olševskį.
Č. OLŠEVSKI. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys Č. Olševskis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Gintautą Palucką.
G. PALUCKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys G. Paluckas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Žygimantą Pavilionį.
Ž. PAVILIONIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys Ž. Pavilionis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Daivą Petkevičienę.
D. PETKEVIČIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė D. Petkevičienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Modestą Petrauskaitę.
M. PETRAUSKAITĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė M. Petrauskaitė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Audrių Petrošių.
A. PETROŠIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Petrošius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Arvydą Pocių.
A. POCIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Pocius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Karolį Podolskį.
K. PODOLSKIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys K. Podolskis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Ramintą Popovienę.
R. POPOVIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė R. Popovienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Mantą Poškų.
M. POŠKUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys M. Poškus prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Tadą Prajarą.
T. PRAJARA. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys T. Prajara prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Viktorą Pranckietį.
V. PRANCKIETIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Pranckietis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Robertą Puchovičių.
R. PUCHOVIČ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys R. Puchovičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Algimantą Radvilą.
A. RADVILA. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Radvila prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Audrių Radvilavičių.
A. RADVILAVIČIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Radvilavičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Valdą Rakutį.
V. RAKUTIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Rakutis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Jurgį Razmą.
J. RAZMA. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys J. Razma prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Darių Razmislevičių.
D. RAZMISLEVIČIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys D. Razmislevičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Jekateriną Rojaką.
J. ROJAKA. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė J. Rojaka prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Bronį Ropę.
B. ROPĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys B. Ropė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Editą Rudelienę.
E. RUDELIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė E. Rudelienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Ingą Ruginienę.
I. RUGINIENĖ. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė I. Ruginienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Julių Sabatauską.
J. SABATAUSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys J. Sabatauskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Eugenijų Sabutį.
E. SABUTIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys E. Sabutis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Tadą Sadauskį.
T. SADAUSKIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys T. Sadauskis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Luką Savicką.
L. SAVICKAS. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys L. Savickas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Vytautą Sinicą.
V. SINICA. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Sinica prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Rimantą Sinkevičių.
R. SINKEVIČIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys R. Sinkevičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Algirdą Sysą.
A. SYSAS. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Sysas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Gintarę Skaistę.
G. SKAISTĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė G. Skaistė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Matą Skamaraką.
M. SKAMARAKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys M. Skamarakas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Artūrą Skardžių.
A. SKARDŽIUS. Aš, Artūras Skardžius, prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos gerovei. Tepadeda man Dievas!
G. GODA. (Negirdėti)
A. SKARDŽIUS. Aš, Artūras Skardžius, prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žmonių… jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas!
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Skardžius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Saulių Skvernelį.
S. SKVERNELIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys S. Skvernelis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Kazį Starkevičių.
K. STARKEVIČIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys K. Starkevičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Dovilę Šakalienę.
D. ŠAKALIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė D. Šakalienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Lauryną Šedvydį.
L. ŠEDVYDIS. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys L. Šedvydis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Vitalijų Šeršniovą.
V. ŠERŠNIOVAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys V. Šeršniovas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę I. Šimonytę.
I. ŠIMONYTĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė I. Šimonytė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Agnę Širinskienę.
A. ŠIRINSKIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė A. Širinskienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Jurgitą Šukevičienę.
J. ŠUKEVIČIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė J. Šukevičienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Šarūną Šukevičių.
Š. ŠUKEVIČIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys Š. Šukevičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Raimondą Šukį.
R. ŠUKYS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys R. Šukys prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Liną Šukytę-Korsakę.
L. ŠUKYTĖ-KORSAKĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė L. Šukytė-Korsakė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Jevgenijų Šukliną.
J. ŠUKLIN. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys J. Šuklinas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Ritą Tamašunienę.
R. TAMAŠUNIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė R. Tamašunienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Tomą Tomiliną.
T. TOMILINAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys T. Tomilinas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Violetą Turauskaitę.
V. TURAUSKAITĖ. Aš, Violeta Turauskaitė, prisiekiu būti ištikima Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningā tarnauti Tėvynē, demokratijā, Lietuvuos žmuonių geruovē. Tepadedʼ man Dievs!
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė V. Turauskaitė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Daivą Ulbinaitę.
D. ULBINAITĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė D. Ulbinaitė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Liną Urmanavičių.
L. URMANAVIČIUS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys L. Urmanavičius prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Liliją Vaitiekūnienę.
L. VAITIEKŪNIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė L. Vaitiekūnienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Arūną Valinską.
A. VALINSKAS. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Valinskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Dainių Varną.
D. VARNAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys D. Varnas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Igną Vėgėlę.
I. VĖGĖLĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys I. Vėgėlė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Birutę Vėsaitę.
B. VĖSAITĖ. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė B. Vėsaitė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Kęstutį Vilkauską.
K. VILKAUSKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys K. Vilkauskas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Ramūną Vyžintą.
R. VYŽINTAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys R. Vyžintas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Jūratę Zailskienę.
J. ZAILSKIENĖ. Priesaika (be paskutinio sakinio)
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė J. Zailskienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Emanuelį Zingerį.
E. ZINGERIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys E. Zingeris prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Artūrą Zuoką.
A. ZUOKAS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys A. Zuokas prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąją Seimo narę Daivą Žebelienę.
D. ŽEBELIENĖ. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narė D. Žebelienė prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Kviečiu prisiekti išrinktąjį Seimo narį Remigijų Žemaitaitį.
R. ŽEMAITAITIS. Priesaika
G. GODA. Skelbiu, kad Seimo narys R. Žemaitaitis prisiekė. Sveikinu. (Plojimai)
Gerbiamieji Seimo nariai, priesaikos priėmimo procedūra baigta. Prašau visus atsisėsti.
Skelbiu, kad 2024 m. lapkričio 14 d. XIV Seimo pirmajame posėdyje prisiekė ir, remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 59 straipsniu, visas Tautos atstovų teises įgijo šie naujai išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo nariai:
Virgilijus Alekna, Vaida Aleknavičienė, Arvydas Anušauskas, Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, Dalia Asanavičiūtė, Audronius Ažubalis, Valius Ąžuolas, Andrius Bagdonas, Zigmantas Balčytis, Giedrė Balčytytė, Linas Balsys, Ruslanas Baranovas, Tadas Barauskas, Rima Baškienė, Kęstutis Bilius, Agnė Bilotaitė, Šarūnas Birutis, Dainoras Bradauskas, Ingrida Braziulienė, Saulius Bucevičius, Rasa Budbergytė, Andrius Busila, Algirdas Butkevičius, Saulius Čaplinskas, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Petras Dargis, Tomas Domarkas, Giedrius Drukteinis, Arūnas Dudėnas, Viktoras Fiodorovas, Vitalijus Gailius, Dainius Gaižauskas, Aidas Gedvilas, Martynas Gedvilas, Aistė Gedvilienė, Ilona Gelažnikienė, Eugenijus Gentvilas, Simonas Gentvilas, Ligita Girskienė, Domas Griškevičius, Vytautas Grubliauskas, Darius Jakavičius, Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė, Roma Janušonienė, Giedrimas Jeglinskas, Linas Jonauskas, Vytautas Jucius, Ričardas Juška, Simonas Kairys, Laurynas Kasčiūnas, Martynas Katelynas, Robertas Kaunas, Liutauras Kazlavickas, Vytautas Kernagis, Eimantas Kirkutis, Indrė Kižienė, Dainius Kreivys, Linas Kukuraitis, Raimondas Kuodis, Paulė Kuzmickienė, Orinta Leiputė, Arminas Lydeka, Mindaugas Lingė, Saulius Luščikas, Matas Maldeikis, Tomas Martinaitis, Kęstutis Mažeika, Liudas Mažylis, Alvydas Mockus, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Remigijus Motuzas, Jaroslav Narkevič, Antanas Nedzinskas, Karolis Neimantas, Aušrinė Norkienė, Juozas Olekas, Česlav Olševski, Gintautas Paluckas, Žygimantas Pavilionis, Daiva Petkevičienė, Modesta Petrauskaitė, Audrius Petrošius, Arvydas Pocius, Karolis Podolskis, Raminta Popovienė, Mantas Poškus, Tadas Prajara, Viktoras Pranckietis, Robert Puchovič, Algimantas Radvila, Audrius Radvilavičius, Valdas Rakutis, Jurgis Razma, Darius Razmislevičius, Jekaterina Rojaka, Bronis Ropė, Edita Rudelienė, Inga Ruginienė, Julius Sabatauskas, Eugenijus Sabutis, Tadas Sadauskis, Lukas Savickas, Vytautas Sinica, Rimantas Sinkevičius, Algirdas Sysas, Gintarė Skaistė, Matas Skamarakas, Artūras Skardžius, Saulius Skvernelis, Kazys Starkevičius, Dovilė Šakalienė, Laurynas Šedvydis, Vitalijus Šeršniovas, Ingrida Šimonytė, Agnė Širinskienė, Jurgita Šukevičienė, Šarūnas Šukevičius, Raimondas Šukys, Lina Šukytė-Korsakė, Jevgenij Šuklin, Rita Tamašunienė, Tomas Tomilinas, Violeta Turauskaitė, Daiva Ulbinaitė, Linas Urmanavičius, Lilija Vaitiekūnienė, Arūnas Valinskas, Dainius Varnas, Ignas Vėgėlė, Birutė Vėsaitė, Kęstutis Vilkauskas, Ramūnas Vyžintas, Jūratė Zailskienė, Emanuelis Zingeris, Artūras Zuokas, Daiva Žebelienė, Remigijus Žemaitaitis.
Gerbiamieji, Seimo narių vardinius priesaikos lapus perduodu šio posėdžio pirmininkei, kad jie būtų saugomi Seime.
Dar kartą sveikinu visus prisiekusius Seimo narius ir linkiu konstruktyvaus darbo. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Gerbiamasis Konstitucinio Teismo pirmininke, nuoširdžiai dėkoju jums už įvykdytą Lietuvos Respublikos Konstitucijos įpareigojimą priimti Seimo narių priesaiką. Nuo šio momento mes esame visateisiai Seimo nariai, turintys visus įgaliojimus.
Dabar bus skelbiama pertrauka iki 14 val. 30 min., kad Seimo nariai galėtų pasirengti pateikti kandidatūras į Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pareigas. Primenu, pagal Seimo statuto 188 straipsnį, kandidatus į Seimo Pirmininko pareigas rašytiniu pareiškimu gali siūlyti ne mažiau kaip 1/10 Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 15 Seimo narių. Seimo Pirmininkas renkamas pirmajame Seimo posėdyje slaptu balsavimu visam Seimo įgaliojimų laikui.
Toliau posėdį tęsime Seimo posėdžių salėje, Seimo II rūmuose. Primenu, 14 val. 30 min.
O dabar visus prisiekusius Seimo narius kviečiu bendrai nuotraukai. Skelbiu posėdžio pertrauką.
Pertrauka
PIRMININKĖ. Gerbiamieji Seimo nariai, prašome sėsti į savo vietas, pradėsime antrą Seimo posėdžio dalį. Prašome registruotis.
Iš viso užsiregistravo 137 Seimo nariai. Kolegos, pasitaisome, užsiregistravo 100 Seimo narių.
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko rinkimai
Dabar pagal darbotvarkę numatytas kandidatūrų į Seimo Pirmininko pareigas pateikimas. (Triukšmas salėje) Kolegos, gal galima šiek tiek tyliau? Pagal Seimo statuto 187, 188, 189 ir 190 straipsnius, mums reikia išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininką. Seimo Pirmininkas renkamas visam Seimo įgaliojimų laikui. Balsavimas slaptas. Kandidatus į Seimo Pirmininko pareigas rašytiniu pareiškimu gali siūlyti ne mažiau kaip 1/10 Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 15 Seimo narių. Prašome siūlyti kandidatus į Seimo Pirmininko pareigas.
R. Baškienė.
R. BAŠKIENĖ. Dėkoju, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Mielieji naujojo Seimo kolegos, visų pirma sveikinu XIV Seimo narius, susirinkusius čia, į šitą mūsų darbo salę. Laukia didžiulis, atsakingas, labai svarbus mūsų darbas visus ketverius metus. O šiandieną ką turime padaryti geriausio ir svarbiausio – mes turime sklandžiai išsirinkti Seimo Pirmininką, pavaduotojus, kad prasidėtų visus telkiantis, vienijantis mūsų darbas.
Gerbiamieji Seimo nariai, mes, žemiau pasirašę Seimo nariai iš įvairių partijų, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 188 straipsnio 1 dalimi, teikiame S. Skvernelio kandidatūrą į Seimo Pirmininko pareigas. Pasirašo (norėčiau skaityti, bet galbūt patikėsite) 82 Seimo nariai. Ir štai jų pasirašytas pareiškimas.
PIRMININKĖ. Dėkoju.
R. BAŠKIENĖ. Ačiū, pirmininke. Perduodame.
PIRMININKĖ. Pagal Seimo statutą, pateiktas kandidatas Seimo narys S. Skvernelis turi pareikšti, ar jis sutinka kandidatuoti. Prašome, kolega. Prašome per šoninį mikrofoną.
S. SKVERNELIS. Gerbiama posėdžio pirmininke, taip.
PIRMININKĖ. Dėkojame, ačiū. Ar dar yra norinčių pasiūlyti savo kandidatą į Seimo Pirmininko pareigas? Dar sykį klausiu, ar dar yra norinčių pasiūlyti savo kandidatą į Seimo Pirmininko pareigas? Tokių nematau. Tvarka, ačiū.
14.37 val.
Seimo nutarimo „Dėl Sauliaus Skvernelio išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininku“ projektas Nr. XVP-1(2) (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Pagal Seimo statuto 189 straipsnį, kandidatui skiriama iki 30 minučių kalbėti ir tiek pat laiko atsakyti į Seimo narių klausimus. Paskui, jeigu Seimo nariai pageidauja, pradedamos diskusijos. Prašome gerbiamąjį kandidatą į tribūną.
S. SKVERNELIS. Gerbiama Seimo posėdžio pirmininke, gerbiami kolegos, dėkoju visiems kolegoms, kurie parėmė mano kandidatūrą į šias pareigas, ir Seimas apsispręs slapto balsavimo būdu.
Daug čia šiandien buvo visokių kiekvienam iš mūsų labai svarbių įvykių. Turbūt nesvarbu, kiek kartų esame čia prisiekę, bet kiekvieną kartą ištardami priesaiką Lietuvai jaudinamės. Tai yra natūralus, suprantamas jausmas. Lygiai taip pat stovėdamas čia, prieš jus, aš irgi jaudinuosi, nes, nepaisant to, kad daug kas iš kolegų pasakė, nėra ko jaudintis, yra tvari, stabili, didelė dauguma, tačiau turbūt kiekvienas suprantame, koks tai yra iššūkis. Jaudinuosi ir dėl to, kad norisi jausti kuo didesnį jūsų pasitikėjimą. Dar daugiau. Tikiu ir sieksiu, kad jūsų išreikštas pasitikėjimas, jeigu jis bus šiandien, per ketverius metus ne tik nesumenktų, bet augtų ir tvirtėtų.
Prieš aštuonerius metus prieš daugelį iš čia esančių aš stovėjau kaip kandidatas, tik ne į Seimo Pirmininkus, o į Vyriausybės vadovo poziciją. Žvelgdamas atgal galiu pasakyti, kad tada dar nesugebėjau įsivaizduoti, kiek atsakomybės, pirmiausia, prieš save patį ir prieš kiekvieną žmogų mane užguls.
Ketveri vadovavimo Vyriausybei metai mane daug ko išmokė ir pamokė, bet stipriausia, ką iš to išsinešiau, tai supratimą, kad vertingiausios savybės politikoje – tai sugebėjimas aklai neužsispirti, nepasiduoti emocijoms ar paties temperamentui, gebėjimas pripažinti klaidas, iš jų mokytis ir, kas ne mažiau svarbu, išlaikyti savyje tikėjimą ir norą nenustoti tarnauti Tėvynės labui. Nors per gyvenimą tikrai sukaupiau nemažai vadovavimo patirties skirtingoms komandoms ir institucijoms, bet šios pareigos – Seimo Pirmininko – nuo visų anksčiau mano užimtų skiriasi viena esmine savybe – anksčiau aš vadovavau, o šį kartą, jeigu bus tokia jūsų valia, turėsiu galimybę atstovauti.
Matau Seimo Pirmininką ne kaip Seimo vadovą, o atstovą, kuris girdi kiekvieną iš jūsų ir savo darbe vadovaujasi bendryste, o ne asmeniškumais, – banalūs žodžiai, bet tai yra tiesa. Demokratija turi būti ginama ir puoselėjama kasdien, o Seimas yra ta vieta ir ta institucija, kur mes galime pademonstruoti ir realiai įgyvendinti tarimosi, konstruktyvumo, profesionalumo, tolerancijos ir pagarbos kultūrą.
Rengdamasis šios dienos posėdžiui tikrai peržiūrėjau ne vieną stenogramą, istorinę stenogramą, ką gi čia kalbėjo pirmtakai, stovėję šioje vietoje ir po to užėmę garbingas pareigas. Na, ir, matyt, vienas esminis dalykas, kurį kėlė kiekvienas kandidatas į Seimo Pirmininko poziciją, kurio mums taip ir nepavyksta turbūt įgyvendinti (arba iš ilgiausiai neįgyvendinamų), tai teisėkūros kiekybės dominavimo prieš kokybę. Šio reiškinio priežastys yra labai aiškios: parlamentas turi atsiskaityti visuomenei. Viena iš paprasčiausių ir galbūt bet kuriam žmogui lengviausiai suprantamų formų – tai jo iniciatyvumo iliustravimas skaičiais: kiek per metus Seimo narys pateikė teisės aktų projektų. Tokia atsiskaitymo praktika ir vertinimas, mano nuomone, yra daugiau nei ydinga. Daugybę metų besikeičiančios Seimo kadencijos ir Seimo narių „darbštumas“ gerokai prisidėjo prie mums dažnai nepalankių užsienio investicijų sprendimų, dairantis valstybės, kuri turėtų stabilią ir prognozuojamą teisinę bazę, įvaizdžio.
Kodėl taip yra? Aš irgi sau ne kartą kėliau klausimą. Mes tiesiog, man atrodo, mažai pasitikime, kad ir kokia būtų, savo Vyriausybe ir Vyriausybės institucijomis ir galvojame, kad visas teisinis reguliavimas turi būti tiktai įstatymuose. Bet daugybė diskrecijos galimybių ir diskrecijos teisių yra tiek Vyriausybei, tiek jos įgaliotoms institucijoms. Jeigu tą pasitikėjimą mes užaugintume, galbūt nereikėtų kiekvieno mūsų gyvenimo atvejo taip detaliai reglamentuoti įstatyme. Gyvenimas keičiasi, jis nenumaldomai bėga, pokyčiai milžiniški, ir kai jie įvyksta, vėl kažkas turi stoti prie šitos tribūnos ir kalbėti apie tai, kad reikia dar registruoti projektus, pataisas, keisti, tobulinti. Dažnai mes patys pasimetame, kai ieškome aktualios redakcijos. Kiek mes per kadenciją įvairiausių pakeitimų padarėme!
Kitas dažniausiai minimas kandidatų į Seimo Pirmininkus tikslas buvo susipriešinimo tarp parlamento narių mažinimas, jų vienijimas. Kažkas turbūt tokį tikslą įvardintų kaip utopiją – juk vien parlamento narių skirstymas į poziciją ir opoziciją jau savaime kaip ir suponuoja skirtį, o ne vienybę. Bet, man atrodo, kad ir kokia utopija būtų, tą tikslą turime kelti sau visi, ir aš taip pat asmeniškai keliu.
Labai neseniai, dar vakar, pats buvau opozicijoje, opozicinės frakcijos atstovas Seime. Tačiau sąmoningai raginau savo kolegas mūsų frakcijos darbe primygtinai vadovautis naudos valstybei principu, jei galima, sutarti su valdančiaisiais ar bet kuriais kolegomis iš opozicijos dėl mums bendro tikslo, jei bendra prasme tai neša neabejotiną naudą ir gėrį visuomenei. Net jei ir skiriasi tam tikri tikslo įgyvendinimo niuansai, nenusisukime nuo galimybės padaryti gerų ir reikalingų darbų mūsų valstybei. Negalvokime apie tai, kas prisiims daugiau laurų ir nuopelnų, kieno programos nuostatos bus labiau įgyvendintos. Yra labai taiklus ir, matyt, mums visiems (be išimties) tinkantis posakis – nurytas savo išdidumas retai kam sukelia skrandžio skausmą.
Gerbiami kolegos, nors ši Seimo posėdžių salė ir nėra istorinė, bet matė išties nemažai. Kaip bebūtų, ne visais pasisakymais arba veiksmais parlamentas gali didžiuotis. Tačiau šiandien mes turime naujos Seimo kadencijos pirmą darbo dieną. Tik nuo mūsų priklauso, kas aidės šioje salėje: ar žmonės girdės emocijas, priekaištus, senas nuoskaudas ir konkurencines kovas, ar stebės turiningą, konstruktyvią, motyvuojančią, tobulėti telkiančią kritiką kolegoms ir pagarbią diskusiją. Šioje posėdžių salėje mes neprivalome kartoti istorijos, mes galime kurti savo pačių bendradarbiavimo kultūrą.
Turbūt kiekvienas Seimo Pirmininkas, be išimties, paklaustas, ko norėtų, kad per kadenciją įvyktų, pasakytų: kad pakiltų Seimo prestižas ir Seimo reitingai. Vėlgi noras yra labai suprantamas, objektyvus. Bet turbūt patys suvokiame, kad tai priklauso tik nuo mūsų pačių. Seimo Pirmininkas nėra nei Seimo viršininkas, nei aukštesnis už kitus Seimo kolegas pareigūnas, jis nėra vadovas, negali pasakyti Seimo nariui, kaip jis turėtų elgtis. Mus išrinko Tauta. Suteikė mums pasitikėjimą ir atsakomybę. Todėl kaip kiekvienas iš mūsų elgsis tiek šioje salėje, tiek už salės ribų, tiek kalbėdamas viešai, komunikuodamas, rašydamas, taip ir vertins mus žmonės. Jeigu tą atsakomybę jausime, turime šansą kalbėti apie tai, kad Seimo prestižas kyla. Ar to reikia? Be jokios abejonės. Ir šie Seimo rinkimai parodė vieną esminį dalyką, galbūt net keletą: šiek tiek daugiau negu pusė šalies gyventojų, turinčių galimybę išreikšti savo valią, atėjo į rinkimus. Kita pusė pasirinko kitą kelią. Čia yra daug priežasčių, tarp jų ir pasitikėjimas Seimu, vadinasi, pasitikėjimas valstybe.
Rinkiminės kampanijos metu mes daug kalbėjome apie protesto balsus. Labai dažnai supaprastinome, kad protesto balsai yra prieš veikiančią Vyriausybę ir daugumą. Jos keičiasi kas ketverius metus, bet protestų balsų nemažėja, dažnai ir daugėja. Kodėl taip yra? Todėl, kad tai nėra nepasitikėjimas mūsų valstybe kaip tokia, bet labai dažnai mūsų valdžios institucijų, tarp jų ir Seimo, vertinimas. Išsikelkime tikslą, kurį galbūt bendrai pasieksime, kad po ketverių metų žmonės eitų balsuoti ne protesto vedini, bet tos teisės, kurią jie turi. Dažnai nesuvokia, ką jie turi. Daugybė tautų žmonių šiandien negali kalbėti apie laisvus demokratinius rinkimus ir ta teise, kurią mums garantuoja Konstitucija, tiesiog imti ir pasinaudoti. Aš manau, mes galime tai pasiekti, bent bandyti siekti, kad pilietinės visuomenės atstovų, kurie išreiškia aktyvų dalyvavimą politikoje dalyvaudami rinkimuose, daugėtų.
Aš noriu čia pacituoti mūsų kolegos, ilgamečio Seimo darbuotojo, teisininko, politologo A. Lukošaičio žodžius apie Seimo prasmę ir esmę. „Pažiūrėkite, kur žmonės pirmiausia skuodžia „garo nuleisti“, kilus krizei, neramumams ar šiaip politikuojančių pakurstyti? Kur gi kitur? Aišku, prie parlamento rūmų. Nes čia ir pykčiui, ir pagiežai, ir vilčiai, ir tikėjimui – viskam vietos atsiras.
Turime mes daugybę iššūkių, kurie laukia mūsų jau šiandien. Pagrindiniai mūsų tikslai yra atspindėti koalicijos sutartyje, kuri bus perkelta į Vyriausybės programą. Ir šiandien Seimo misija, be tos tiesioginės mūsų kasdienės veiklos, kalbant apie įstatymų leidybos funkciją, yra labai svarbi, kad būtume susitelkusia susitelkusios politinės bendruomenės dalimi, kad turėtume konstruktyvų, produktyvų darbą tarp skirtingų, bet labai svarbių valstybės institucijų: tarp Seimo, Vyriausybės ir Prezidento. Ir tai įpareigoja iššūkiai, kurie susiję pirmiausia su mūsų saugumu. Aš neabejoju, kad čia mes taip pat galime būti tvirtas Vyriausybės ramstis, kalbant apie mūsų saugumo didinimą ir sprendimų priėmimą, susijusį su mūsų valstybės ateitimi ir saugumu. Reikės ieškoti sparčių sprendimų tęsti tuos darbus, kurie buvo daromi, suvokiant vieną esminį dalyką – Lietuvą pirmiausia gins mūsų žmonės, mes patys. Jei tam būsime pasiruošę, galėsime tikėtis pagalbos iš kažkur, ji neabejotinai ateis.
Mes turime šiandien daugybę iššūkių, susijusių su sveikatos priežiūra. Mes turime daugybę iššūkių, susijusių su švietimu, ekonomika, investicijomis. Turime iššūkių, kaip turėsime priimti sprendimus sukurti tokią aplinką verslui, kad čia atsirastų norintys ir galintys investuoti tiek mūsų investuotojai, tiek ir užsienio investuotojai. Visa tai galiausiai transformuosis į lėšas, kurios bus naudojamos mūsų socialinėms, ekonominėms problemoms spręsti ir kitiems svarbiems iššūkiams.
Parlamentinę diplomatiją, kuri tikrai praeitoje kadencijoje buvo stipriai išvystyta, mes turėsime tęsti. Ir čia jūsų visų pagalba bus ypač reikalinga. Kiekvienas iš jūsų turite savo kontaktus, ryšius užmezgę su užsienio kolegomis. Lietuvos balsas turi būti girdimas ne tik kaip savarankiškos demokratinės valstybės – savo interesų gynėjos, bet ir kaip tų tautų, laisvę mėgstančių tautų, laisvės bylos advokato balsas. Pirmiausia aš kalbu apie Ukrainą. Apie besąlyginę paramą šiandien kovojančiai valstybei, kurios sėkmė tiesiogiai darys įtaką ir mūsų saugumui. Dėl to tikrai manau, kad čia, šiame parlamente, mes rasime sutarimą ir galbūt tos abejonės, kurias kažkas kelia ar kurios iškilo, neturi jokio pagrindo. Ukrainos laisvės byla, teisinga taika Ukrainoje, manau, yra mūsų prioritetinis klausimas.
Mieli kolegos, nepriklausomai nuo to, ar šiandien, prisiekdami Lietuvos Respublikos valstybei, jūs išbraukėte paskutinį priesaikos teksto sakinį, ar ne, tikite Dievu ar tiesiog žmogaus morale, norėčiau mums visiems, taip pat ir čia esantiems svečiams pacituoti tiesiog mielo, paprasto, šviesaus, gero žmogaus, kunigo A. Toliato žodžius: „Mums reikia išmėginimų, mums reikia uolingų viršūnių, kad peržengtume savo ribas, nuskaidrintume žvilgsnį ir atsikratytume nepagrįstų baimių. Įveikęs uolas, patyręs savo ribas, nugalėjęs save, peržengi ir savo įsitikinimus, baimes, stereotipus, lukšteniesi iš prigimties primetamų suvaržymų. Esi priverstas tą padaryti, kad išgyventum, ir suprasti, kad nėra neįmanomų dalykų. Tačiau svarbiausia kopimo į kalną dalis ne ta, kad įkopei, o ta, kad pavyko nulipti. Kalnuose žmogaus viduje įvyksta persimainymas ir iš jų nusileidžia kitas žmogus. Tie vidiniai procesai – tylūs kaip Dievo avinėliai, be garsių deklaracijų, be grėsmingo liūtų riaumojimo. Tai dvasiniai suvokimo pokyčiai, apsisprendimai, akcentų dėliojimas, tiesiog žvilgsnio pakeitimas.“
Noriu palinkėti mums visiems kurti ir sukurti ne tik gerovės valstybę, bet ir gerumo valstybę. Ačiū jums už dėmesį. Linkiu mums visiems sėkmės prasmingame darbe tarnaujant Tėvynei. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamas kolega, už jūsų mintis ir pasiūlymus, prašome pasilikti tribūnoje. Norėčiau paaiškinti: klausti yra skiriama 1 minutė, atsakyti – 3 minutės. Jūsų paklausti užsirašė 26 Seimo nariai. Pirmajam suteikiame žodį Seimo nariui A. Gedvilui.
A. GEDVILAS. Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas pretendente, visi puikiai žinome jūsų patirtis ir neabejojame, kad startuosite iš karto, jums tikrai neprireiks 100 dienų, todėl iš to išplaukia klausimas. Vis dėlto ką planuojate daryti kitaip negu jūsų pirmtakai, ko svarbu nedaryti ir ar galime tikėtis, kad išliksite dalykiškas, objektyvus ir mandagus, nes ne visiems tai pavykdavo?
S. SKVERNELIS. Ačiū už klausimą. Aš šiek tiek bandžiau atsakyti savo kalboje, ką noriu pasiekti, ką noriu padaryti ir kokius tikslus mes galime pasiekti visi kartu. Kas priklauso nuo manęs asmeniškai, taip, tas patyrimas yra, kaip minėjau, labai skirtingas. Didžioji jo dalis buvo susieta gyvenime su labai konkrečiais, aiškiais darbais ir su greitai matomu rezultatu. Čia yra kita misija, ir man atrodo, kad pagrindinė misija yra telkti, užtikrinti mūsų demokratinių procesų stabilumą, tvarumą ir čia pasiekti… Man asmeniškai ko labiausiai norėtųsi, kad mes turėtume gerą, puikią darbinę atmosferą, kad atėję galėtume mėgautis savo darbu, savo priimamais sprendimais, džiaugtis rezultatais, kad galėtume net ir išsprūdus aistroms prieiti, paduoti ranką ir pasakyti paprastą žodį „atsiprašau“. Teko man tą daryti ir praeitoje kadencijoje, ir aš nematau čia tikrai didelių bėdų, tačiau noriu daryti išvadas, kad tokių žodžių kaip „atsiprašau“ reikėtų gal mažiau ištarti. Dėl to viena iš misijų, manau, kalbant apie demokratijos raidą ir demokratizmą mūsų parlamente (na, šiandien mes esame dauguma), tai yra matyti opoziciją ne kaip priešą, netgi ne kaip konkurentą – tiesiog kaip oponentą. Kiek mes sugebėsime gerbti opozicijos teises, kad ir kaip tai banaliai skambėtų, turbūt kas ketverius metus tai pasikartoja, tiek mes galėsime taip pat pasakyti, kad mes čia esame politinių diskusijų, o ne rietenų klubas.
PIRMININKĖ. Klausia G. Paluckas.
G. PALUCKAS. Dabar aš klausiu. Gerbiamas kandidate, jau viešai žinoma, kad pasižymite ypatingu ir įdomiu humoro jausmu. Mano vienas klausimas – ar keisite jį naujose pareigose, išlaikysite tokį patį? O antras daugiau tokio plečiamojo pobūdžio. Kokią matote humoro reikšmę mūsų politinėse realijose ir praktikoje? Reikalingas dalykas ar ne, padeda susitarti ar ne? Galbūt tą įtemptą mūsų politinę darbotvarkę kartais praskaidrinti vienu ar kitu linksmu juoku yra tam tikras įtampos nuėmimo būdas? Galėtumėte papolemizuoti tuo klausimu? Ačiū.
S. SKVERNELIS. Papolemizuosiu, bet nejuokausiu. Yra gyvenime galimybių pasakyti ar išreikšti tai, ką nori, jumoru, kuris nieko neįžeidžia. Pasakyti tai, ką tu nori pasakyti, ne kandžia kokia nors ironija, kuri dažnai pereina galbūt arti įžeidimo, bet kitais žodžiais turbūt būtų gerokai taikliau, negu sakyti tiesmukai. Svarbiausia, kad jumorą suprastų žmonės. Tikrai man teko gyvenime susidurti su žmonėmis, kurie to nesupranta, net ir perklausia, ar tu čia juokavai? Tai taip, juokauti irgi reikia subtiliai, nes yra žmonių, kurie tai priima, kaip sako tauta, už gryną pinigą, bet be jumoro, be saviironijos, na, mūsų gyvenimas būtų pilkas. Aš tikrai nepasikeisiu, bet stengsiuosi, kad mano jumoras būtų suprantamas ir neįžeidžiantis.
PIRMININKĖ. Žodis M. Lingei.
M. LINGĖ. Ačiū, gerbiama pirmininke. Tai mano klausimas būtų iš kraštutinės dešinės. Čia, čia, gerbiamas Sauliau. Iš istorinės perspektyvos leiskite paklausti. 2018 metai, „Kitokie pasikalbėjimai“, ir tuometinis premjeras S. Skvernelis gauna klausimą, ką išsiųstų į pirmąją misiją kosmose, į Marsą. Atsako, kad tai būtų G. Landsbergis, G. Paluckas ir E. Gentvilas. Tai G. Landsbergio jau kaip ir nebėra, kodėl Eugenijus, tai galima irgi nujausti, nes lyg buvo potencialus kandidatas į Seimo Pirmininkus, bet už ką G. Palucką? (Juokas salėje)
S. SKVERNELIS. Mielas Mindaugai, aš tikrai nesutinku, kad jūs esate kraštutinė dešinė. Tai yra pirmiausia. Tikrai ne.
Antra. Aš manau, kad tai buvo didžiulis įvertinimas kolegoms, nes dar nė vienas lietuvis Marse neišsilaipino. Ir į tokią misiją siunčiami tik patys patikimiausi, drąsiausi ir solidžiausi žmonės. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Žodis A. Bilotaitei.
A. BILOTAITĖ. Dėkoju, gerbiama pirmininke. Gerbiamas pretendente į Seimo Pirmininko poziciją, kaip visi žinome, Seimo Pirmininkas turi būti asmuo, kuriam yra būdingi tokie dalykai kaip pagarba kitiems, aukšta politinė kultūra, taip pat neutralumas. Tikrai ne kartą teko stebėti jūsų įvairiausius pasisakymus – juose pasireikšdavo tokio politinio chamiškumo atvejų. Norėčiau paklausti, ar jūs iš esmės manote, kad pasikeitėte ir jau dabar, būdamas Seimo Pirmininku, vadovausitės kitokiais principais, labiau gerbsite kitus, to jūsų chamiškumo nebebus?
S. SKVERNELIS. Ačiū, miela ministre. Aš tikrai nemanau. Jeigu jau jūs taip jautėtės, tai galiu dar kartą pasakyti – atsiprašau, bet lyg ir nesu chamas. Man taip atrodo. O retorika, kuri buvo vartojama… Aš tik noriu palinkėti dabar dešinei pusei. Kai tu esi opozicijoje, tai ta retorika dažnai būna tokia aštri. Tą patį prisimenu 2016–2020 metais – nebuvote jūs tokia švelni ir pūkuota opozicija. O galbūt dėl to, kad tas santykis toksai buvo… aš manau, kad vis dėlto buvo pagarbus, bet daugiau dėmesio turėjome mes abudu, tai natūralu. Aš irgi buvau vidaus reikalų ministras. Natūralu, kad visą laiką galvoji, kad aš būčiau geriau padaręs. Čia turbūt istoriškai taip yra. Dabar kas nors kitas užims tą poziciją už mėnesio ir jūs, matyt, stebėdama jo veiklą, taip pat sakysite, kad ne taip daro, buvo galima geriau padaryti, buvo galima greičiau padaryti.
Bet aš tikrai dar kartą noriu palinkėti, kad net ir tie pokalbiai, kurie būna, o tikrai buvo jų, susijusių su tam tikromis krizėmis, nes taip suponavo valstybėje tikrai esantys procesai, kurie ne nuo mūsų priklausė, buvo visko, buvo aštru, bet man atrodo, kad aš ten neperžengiau tokių ribų, dėl kurių negalėčiau dabar jums į akis pažiūrėti.
PIRMININKĖ. Klausia E. Sabutis.
E. SABUTIS. Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas Sauliau, praeitos kadencijos Seimo Pirmininkė daug dėmesio skyrė parlamentinei diplomatijai, jūs apie tą patį irgi užsiminėte savo prisistatymo kalboje. Aš manau, kad visi mes ir šios kadencijos Seime turėsime besąlyginę paramą Ukrainai ir ją išreikšime. Norėčiau jūsų paklausti. Vis dėlto žiūrint į parlamentinę diplomatiją, kokios kitos pagrindinės kryptys, kurias jūs išskirtumėte? Paprasčiau kalbant, kur planuojate vizitus pats arba ką planuojate priimti čia?
S. SKVERNELIS. Tikrai ta sritis yra labai svarbi ir čia labai norėtųsi kelis akcentus išskirti. Mes čia tikrai turime skirtingas nuomones, ginčijamės, oponuojame, tai irgi yra natūralu, tačiau kai išvykstame už Lietuvos Respublikos ribų, nesvarbu, kokiai frakcijai ar partijai priklausome, mes esame plačiąja prasme Lietuvos interesų ambasadoriai. Dėl to norėtųsi, kad užsienyje skleidžiama žinia apie mūsų valstybės tiek pasiekimus, tiek ir problemas būtų skleidžiama taip, kad šitą taisyklę visą laiką prisimintume. Yra daugybė tautų, valstybių, kur jūs viešai niekada neišgirsite savo politiko, sakančio apie savo valstybę kažką tokio, ko nereikia, kur mes turime vidinių problemų. To principo reikėtų laikytis.
Ar bus ir kur bus tie pirmieji vizitai, aš šiandien tikrai nenorėčiau kalbėti. Mes turime prioritetus, kas susiję su mūsų strategine partneryste ir tam tikros politinės žinios parodymu dėl mūsų parlamento tvirto apsisprendimo – tai tikrai bus svarstoma. Bet kuriuo atveju jūsų patirtis čia yra labai svarbi. Aš tikiuosi, nepaisant, kokioje mes barikadų pusėje ar Seimo pusėje būsime, kalbant apie parlamentinę diplomatiją, tos pagalbos aš galėčiau tikėtis. O manau, kad dabartinė pagrindinė artimiausių savaičių mūsų misija, mano taip pat, suformuoti ir patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybę ir jos programą. Po to galėsime kalbėti ir galvoti apie tai, kur tą žinią apie mūsų stiprią Vyriausybę ir gerą programą nunešti.
PIRMININKĖ. Klausia O. Leiputė.
O. LEIPUTĖ. Gerbiamas kandidate į Seimo Pirmininkus, gal galėtumėte pakomentuoti, kaip jūs matote Seimo bendradarbiavimą su kitomis įvairiomis institucijomis. Ar vertėtų jį gerinti, didinti, kokios jūsų mintys būtų? Ačiū.
S. SKVERNELIS. Labai geras klausimas. Ačiū, kolege. Išties aš nepaminėjau kalboje mūsų dar taip pat labai svarbios funkcijos – parlamentinės kontrolės. Mes labai dažnai apsiribojame formaliais dalykais: išklausome ataskaitas, galbūt šiek tiek padiskutuojame ir realiai to darbo nepadarome. Po to matome, kad ta pati Valstybės kontrolė, aukščiausia audito institucija, atlikusi vienos ar kitos srities auditą, pradeda baksnoti, kad kažkas yra labai blogai.
Paprasčiausias pavyzdys dabar susijęs su tuo, kas buvo linksniuojama ne kartą rinkimų kampanijoje, tai yra keliai ir kelių būklė. Akivaizdžiai Valstybės kontrolės atliktas auditas parodė, kad parlamentinės kontrolės labai trūko. Tai aš norėčiau, kad mes visgi nenusišalintume nuo vienos iš svarbiausių parlamento funkcijų, tai yra parlamentinės kontrolės mums pirmiausia pavaldžioms institucijoms, taip pat ir tose srityse, už ką yra atsakingas ir Seimas, ir atskiri komitetai. Tiek komitetų veikloje, tiek viso Seimo veikloje, manau, šią funkciją mes tikrai turime stiprinti, į ją žiūrėti šiek tiek kitaip, neformaliai. Tuomet galbūt būsimam premjerui reikės mažiau galvoti, kur surasti papildomų lėšų įgyvendinant poreikius, nes tos lėšos dažnai yra įdedamos ne ten, kur reikėtų įdėti.
Vėl aš grįžtu prie to paties, ką pasakė Valstybės kontrolė, tai tiesiog įvardino, kad niekuo nepagrįsti spąstai vairuotojams užgulė ar apgulė mūsų šalies kelius, kalbant apie vidutinio greičio matuoklius. Mes čia diskutavome ne vieną kartą, kokiais kriterijais, dėl ko, ar reikia, kodėl to reikia, ir kažkaip sprendimų nepriėmėme. Čia kaip pavyzdys yra. Nebūtinai tai turi būti šiandien mūsų prioritetas, bet parlamentinės kontrolės misiją aš įsivaizduoju labai svarbią. Jeigu mums pavyks čia taip pat padaryti proveržį, manau, kad būsime prasmingą darbą padarę.
PIRMININKĖ. Klausia E. Gentvilas.
E. GENTVILAS. Gerbiamas Sauliau, koalicijos formavimo pradžią aš įvardinau kaip žioplių klaidžiojimą tundroje. Žinau, kad jūs supykote, bet tikrai koalicijos formavimo procesas toks sudėtingas buvo. Net suformavus šią koaliciją neaišku, kas čia ko siekė ir kas ką pasiekė. Pavyzdžiui, socialdemokratai sakė: S. Skvernelis toks užsispyręs, negali dirbti su R. Karbauskiu, kad mums neliko nieko kito, kaip prisiimti „Nemuno aušrą“. Buvo tokie dalykai. Tai kaip čia yra, ar jūs prisiimate nuopelnus, kad tai jūsų koalicija, kurią jūs privertėte suformuoti, išprovokavote, ir ar tiesa, kad jūs toks galingas? Jeigu įrodysite, balsuosiu už jus kaip Seimo Pirmininką.
S. SKVERNELIS. Labai ačiū, Eugenijau. Pasistengsiu tai įrodyti ir išsakyti mūsų kolegos, kažkada Ministro Pirmininko, dabartinio komisaro A. Kubiliaus žodžiais: jeigu tavo oponentai kalba apie tavo sureikšmintas galias, niekada neneik to. Jeigu jūs taip manote, kad mes su 14 mandatų tokie galingi esame, tegul taip ir būna.
Bet kalbant labai rimtai, tai aš tikrai nesutikčiau, kad mes nesupratome arba nežinome, kokių tikslų mes siekiame. Tai labai aiškiai pasakė rinkimų rezultatai, kai santykinai už centro kairę pasisakė absoliuti dauguma šalies žmonių. Tie jų lūkesčiai šiandien yra patvirtinti koalicijos sutartyje. Tai yra tiktai gairės, pagrindiniai darbai, kurie guls į Vyriausybės programą. O net ir tie kontaktai, kuriuos mūsų kolegos turėjo su užsienio partneriais, paskaičius pačią koalicijos sutartį, ir dėl prioritetų, kalbant apie socialinę, ekonominę gerovę, saugumą, sako, kad čia viskas gerai, ir dėl tų problemų, kurias mes turėjome, kalbant apie tas bėdas, kurios šiandien yra linksniuojamos ne vieną kartą, dėl antisemitizmo ir panašių dalykų, net ir ten nekilo klausimų pasakant, kad viskas čia yra ir tie tikslai labai aiškiai apibrėžti.
Dabar, kaip mes norėtume dirbti? Taip, mačiau, suprantu, kaip dirbo buvusi dauguma, 73 ar 74 balsai. Aš pats dirbau užpraeitoje kadencijoje ir buvo sesijų, kada turėjome 68, 67 balsus. Tai kalbant apie sprendimų priėmimą, jūs matėte, kad reikėjo šioje salėje būti visiems ministrams. Du kartus per savaitę, tai iš penkių darbo dienų dvi buvo skirtos čia, ne Vyriausybės tiesioginiam darbui. Jeigu norime tų pokyčių, ypač kalbant apie socialinę, ekonominę pusę, reikia tvirtos valios, kuri tuos pokyčius galėtų įgyvendinti. O tai suponuoja, kad šiandien turime gana didelę koaliciją. Apie jos išplėtimo galimybes manau, kad nėra padėtas taškas. Kalbant apie asmeniškumus, nieko asmeniško nėra su žmogumi, kurį jūs įvardinote. Ne čia esmė. Bandymas nusukti, kad kas nors ko nors negali pasidalinti arba peržengti, – tikrai to nėra. Mes kalbame ir kalbėjome apie stabilumą, ką turėti. Ar turėti tokią situaciją, kaip buvo praeitoje kadencijoje, ar turėti nenuspėjamus kai kuriuos sprendimus? Ar turėti tiesiog valios, ryžto ir noro įgyvendinti būtent tai, kokie buvo mūsų šalies gyventojų lūkesčiai? Aš tiesiog manau, kad darbai, artimiausi darbai, parodys, ar mes gebame, galime įgyvendinti tuos lūkesčius, kurių laukia Lietuvos žmonės. Ir šiandien neturiu jokio pagrindo abejoti ir dvejoti, kad mes to nepadarysime.
PIRMININKĖ. Klausia R. Sinkevičius.
R. SINKEVIČIUS. Labai ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Gerbiamas Sauliau, tikrai neabejoju, kad šitą garbingą ir Lietuvai reikalingą Seimo Pirmininko misiją jūs puikiausiai atliksite. Kodėl aš tai sakau? Sakau iš tos bendros istorinės mūsų su jumis pažinties. Mes su jumis nemažai padarėme eismo saugumo srityje, dar jums dirbant Policijos departamento vadovu, vėliau VRM ir Susisiekimo ministerija taip pat sėkmingai bendradarbiavo. Aš labai gerai prisimenu mūsų darbą jūsų vadovaujamoje Vyriausybėje. Ir tada jus skyrė iš kitų premjerų dalykiškumas, veiksmo logika, ne laukimas, o pats veiksmas ir kitos gerosios savybės.
Dabar aš noriu tiesiog jūsų paklausti. Dariau ketverių metų pertrauką, nebuvau politikoje, ar per tą laiką jūsų tos savybės, būnant opozicijoje, kartais nesumenko, ar jos išliko tokios pat teigiamos?
S. SKVERNELIS. Ačiū už klausimą, kolega. Nežinau, ar nesumenko. Opozicijos žanras yra kitoks ir turbūt po tų ketverių metų, būnant Vyriausybės vadovu, yra natūralus noras galbūt šiek tiek žiūrėti į viską paprasčiau ir ramiau. Man atrodo, turėjome dar lygiagrečiai kitų iššūkių, susijusių su partijos veikla, susijusių su tam tikra partine statyba, buvimu konstruktyvia opozicija, ką mums pavyko pasiekti. Tai taip pat buvo patirtys, nes kiek tu veiklos, ryžto ir noro turėtum, būnant opozicijoje, labai sudėtinga pasiekti galutinį rezultatą. O aš visą laiką buvau žmogus, orientuotas į rezultatą. Dabar čia yra kita misija. To galbūt laukimo ir kompromisų paieškos reikės daugiau ir daugiau, nes tai yra ne vykdomoji valdžia, ir su tuo reikia susitaikyti ir suprasti, kad, dar kartą pabrėžiu, čia nėra Seimo viršininko pozicija.
PIRMININKĖ. Klausia A. Anušauskas.
A. ANUŠAUSKAS. Gerbiamas kolega, prieš tai buvo kalbama, kad daug ministrų yra ir Seimo nariai. Tai yra būdas neskirti Seimo narių ministrais ir jiems tereikės tiktai per Vyriausybės valandą ateiti į Seimą. Formuodami Vyriausybę galite daryti tokius pokyčius.
Bet mano klausimas apie Seimo kanclerį, nes būtent jis Seimo Pirmininko siūlymu skiriamas, atleidžiamas. Koks jūsų požiūris: juo turi būti ne politinis profesionalas ar buvęs profesionalus politikas, pavyzdžiui, Seimo narys? Ir kokius lūkesčius sietumėte su šios institucijos, Kanceliarijos, darbu, nes vis tiek keli šimtai žmonių čia dirba?
S. SKVERNELIS. Ačiū už klausimus. Dėl ministrų. Aš turėjau galimybę vadovauti profesionalų Vyriausybei, kurios daugelis ministrų nebuvo Seimo nariai. Ir buvo didžiausi pliusai, kad tikrai buvo galima pasitelkti tuos žmones, kurie yra savo srities profesionalai, žinantys reikalo esmę. Labai lengva dirbti, nereikia mokytis. Bet buvo vienas „bet“. Nebūdamas Seimo nariu tu tiesiog arba neįgyji, jeigu niekada nebuvęs, arba neįgauni galimybės virti šitose politinėse sultyse, kas yra labai svarbu, bendrauti, kalbėti, suvokti, kaip virtuvė veikia. Ir mūsų Vyriausybėje, ir jūsų Vyriausybėje buvo tokių žmonių, kurie tiesiog nerado kontakto su Seimu. O ką reiškia ministras, neturintis darbinio kontakto su Seimu? Tavo pasiūlymai, projektai gali būti geriausi, bet jie tiesiog nejuda į priekį.
Dabar dėl kanclerio. Mes turėjome įvairių patirčių. Paskutinė patirtis buvo galbūt su asmenybe, labiau mokslininku, kalbančiu apie procesus, kurie labai dažnai nieko bendro su Kanceliarijos veikla neturi. Man atrodo, kad Kanceliarijos veikla pirmiausia yra užtikrinti kokybišką, komfortabilų Seimo narių darbo sąlygų sukūrimą. Užtikrinimą tų procesų, kurie lydi, kurių dažnai mūsų žmonės nemato, susijusių su teisėkūra, kur dirba komitetų žmonės, biurų žmonės. Užtikrinti elementarias darbo ir gyvenimo sąlygas, kurios taip pat buvo labai keliamos ir suprantamos. Ir Seimo nariams tiesiog buvo nesuvokiama, kad elementarūs dalykai, ūkiniai dalykai, nerasdavo atgalinio ryšio ir reikėdavo kalbėti, įrodinėti buvusiam kancleriui, kokia yra viena iš tų Kanceliarijos ūkinės veiklos misijų. Tai dabar koks žmogus būtų geriausias? Aš manau, tas, kuris turėtų patirties ir praktinėje ūkinėje ekonominėje veikloje, ir būtų padalyvavęs politikoje, ir žinotų, kokie lūkesčiai čia yra.
PIRMININKĖ. Žodis K. Mažeikai.
K. MAŽEIKA. Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Gerbiamas kolega, kandidate, dar šiandien ryte ir frakcijoje girdėjome, ir viešojoje erdvėje, kad bus du kandidatai. Ir staiga vienas kandidatas, kuris jums uždavė klausimą apie tas galias, kokiomis jūs čia esate galingas, panašu, atsiėmė savo kandidatūrą.
Norėčiau paklausti. Be diplomatijos, be jūsų charizmos, be to humoro jausmo, galbūt dar kokių nors kitų turite galių sutelkti Seimą? Tai ir dabar matome, renkamės iš vieno kandidato, tai faktiškai galbūt bus netgi ir bendras sutarimas palaikant jūsų poziciją. Vis tik norėtųsi išgirsti tuos įrankius, kuriais jūs vadovausitės toliau, kad sutelktumėte Seimą ir tolesniame darbe. Ačiū.
S. SKVERNELIS. Šiek tiek ir rimtai, ir pajuokaujant. Pirmiausia, tikrai šiandien irgi pakomentavau, kai klausė apie Eugenijaus galimybę, sakiau, kad tai jau tampa kaip ir mūsų parlamentarizmo viena iš sudėtinių dalių, kad tuo metu, kai dešinė būna opozicijoje, Eugenijus dažnai tą demokratijos šventę papildo. Kad šiandien kitoks sprendimas yra priimtas, aš pajuokausiu: matyt, Eugenijus atsižvelgė į tai, kad mes 2 valandomis anksčiau pradėjome posėdį ir vis tiek iki vėlyvos nakties dirbsime, nes norisi, kad būtų patvirtinta visa Seimo vadovybė. Tiesiog gal atsižvelgė į tai, kad per ilgai čia mes neposėdžiautume.
O jeigu labai rimtai, visą laiką yra garbė diskutuoti su Eugenijumi. Jis turi savo požiūrį į visus gyvenimo klausimus, į visus. Vieniems patinka, kitiems ne, bet tai yra politikas, kuris turbūt niekada ir neužpyksta, kai tu tą skirtingą požiūrį pasakai.
O šiandien yra tokia realybė. Šiandien tikrai mes turime tvirtą daugumą. Bet dar kartą noriu pabrėžti tai, kas buvo pasakyta mano kalbos pradžioje. Man tikrai nuoširdžiai norėtųsi kuo didesnio Seimo narių palaikymo, nes pradedant tokį darbą, startuojant labai svarbu kliautis ne vien tik valdančiosios koalicijos palaikymu ir balsais.
PIRMININKĖ. Klausia S. Gentvilas.
S. GENTVILAS. Gerbiamas Sauliau, gerbiamas kandidate, iš tikrųjų jūsų asmenybė įkūnija turbūt valstybininko karjerą…
S. SKVERNELIS. Gerąja prasme.
S. GENTVILAS. …gerąja prasme, ir tikrai toks žmogus nusipelno turbūt tokios pozicijos, bet, kaip jūs sakėte savo įžanginėje kalboje, Seimo prestižas yra labai svarbi paties atstovo užduotis. Deja, bet šiandien startuojame pirmąjį posėdį su mitingu už mūsų sienų.
Klausimas jums: kaip jūs reaguojate į tokį startą, ar susitiksite su mitingo dalyviais? Platesne prasme žmogaus teisių klausimai yra paprastai parlamento užduotis. Gal jūs galite konkrečiai įvardinti, kokie būtų jūsų prioritetai žmogaus teisių srityje? Na, ir minimas priemonių planas dėl ksenofobijos. Ar jisai bus konkretus, ar čia bus tiktai pirmai savaitei nuraminimas? Kaip įsivaizduojate Seimo lyderystę ne tiktai dėl tarpparlamentinių ryšių, bet iš esmės mažumos (tiek etninių, tiek kitų) teisių atstovavimą? Labai ačiū už atsakymą.
S. SKVERNELIS. Ačiū, gerbiamas Simonai, daug klausimų buvo į vieną sudėta. Aš tikrai džiaugiuosi, kad mes galime užtikrinti teisę į laisvą nuomonės pareiškimą ir išreiškimą. Tai, kas vyksta už šio parlamento sienų, aš savo kalboje minėjau, atspindi viską – lūkesčius, pyktį, nerimą. Ir žmonės turi tokią galimybę rinktis, ir aš tai palaikau. Tiktai yra vienas esminis dalykas: nesinori niekada turbūt nė vienam iš čia sėdinčių, kad tie taikūs susirinkimai, protestai, mitingai pavirstų tuo, ką mes savo nepriklausomybės laikotarpiu jau du kartus turėjome. Viename iš jų 2009 metais man teko stovėti čia, prie II rūmų, būnant su uniforma, ir ginti Lietuvos demokratiją ir parlamentarizmą. Nepaisant to, kokie sprendimai čia buvo priimti, bet taikų nuomonės išreiškimą aš visą laiką palaikysiu. Mes kiekvienas turime tokią teisę ir tai reikia branginti.
Dabar dėl konkrečių priemonių. Taip, Vyriausybės būsimas vadovas, jeigu čia sulauks pritarimo, yra irgi aiškiai pasakęs: bus konkrečios priemonės, nes mes galime nematyti tų bėdų. Aš visiškai to nesusiečiau su antisemitizmu, nes nėra to, ką mums dabar bando įpiešti. Turbūt daugybė jūsų laukiate reakcijų iš paprastų Lietuvos piliečių, atstovaujančių žydų tautinei bendrijai, kuri pasakė: na, baikite… Taip, yra vieni pasisakymai, bet, jeigu kalbėtume apie saugumo suvokimą, daugybė turistų, atvažiuojančių čia iš Izraelio, jaučiasi saugūs Lietuvoje kaip niekur kitur, net ir tie žmonės, kurie yra apsirengę išreikšdami aiškią savo religinę priklausomybę! Jokio persekiojimo. Pavyzdys iš tokio mūsų kasdienio gyvenimo. Izraelio komandos, kurios negali dėl saugumo žaisti savo šalyje, dažniausiai renkasi Lietuvą kaip saugią ir pagarbą užtikrinančią valstybę.
Manau, kad kitose srityse, kurias jūs paminėjote, mes tikrai turime daug iššūkių, kalbant apie pačias žmogaus teises. Ir jeigu mes galvojame, kad, na, nuo tų klausimų, kurie ketverius metus taip pat buvo keliami, mes dabar nusišalinsime, – tikrai ne, bet tie sprendimai ir sprendimų paieška turi būti rezultatyvi. Negalime sukelti lūkesčių žmonėms ir po to nepadaryti nieko, kad tie lūkesčiai būtų atspindėti, ir surasti būdus. O aš tikiu, kad galime surasti teisines formas ir būdus užtikrinti kiekvieno Lietuvos Respublikos piliečio teises, laisves ir teisėtus lūkesčius.
Na, ir pabaigai šiek tiek humoro: geriau prastai startuoti, bet gerai finišuoti, negu atvirkščiai.
PIRMININKĖ. Paskutinis klausia V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS. Gerbiamas kandidate, tokie žodžiai kaip „skaitmeninimas“ ir „atnaujinimas“ skamba dažniausiai kitose institucijose, bet ne Seime. Kai vyksta konkursai į darbo vietas, žmonės mieliau renkasi kitas institucijas, bet ne Seimą. Mes taip prarandame kompetencijas, atnaujinimą ir kitus dalykus Seime, o čia vyksta pagrindinė teisėkūra. Tai kaip jūs planuojate tą situaciją iš esmės keisti, kad teisėkūrai Seime turėtume geriausią įrangą, geriausias priemones, kompetentingiausius žmones, kad tai būtų ta vieta, apie kurią kiekvieni sakytų: taip, čia yra geriausia vieta?
Ir pajuokavimas. Dviejų partijų atstovai šiandien išsigando paveiksluotis bendroje nuotraukoje po priesaikos, tai gal kokius nors kursus padarysite nuo kamerų baimės?
S. SKVERNELIS. Aš pradėsiu atsakyti nuo antro klausimo. Man atrodo, kad mūsų veikla ir ko aš norėčiau visiems palinkėti po ketverių metų, kai neišvengiamai ateis paskutinis posėdis ir mes čia sustosime, kad visi galėtume sustoti petys į petį, nepriklausomai, kokiai frakcijai mes atstovaujame. Tokį tikslą bent jau aš kelčiau kaip vieną iš pagrindinių dalykų.
Pirmas klausimas buvo gerokai rimtesnis. Tikrai mes, matyt, turime padėkoti ir praeitos kadencijos Seimui, ir Vyriausybei, radusiems politinės valios priimti nepopuliarų sprendimą. Kalbu apie Seimo narių atlygį. Tačiau reikalingas ir antras žingsnis. Mes puikiai matome, kad daugybė žmonių, kurių… Mes tai matome, bet tauta nemato, kad yra mūsų padėjėjai, biurų darbuotojai, patarėjai. Deja, šiandien jų darbo užmokestis yra ne tai, kad nekonkurencingas, bet labai labai nekonkurencingas. Tie patys įrankiai. Galbūt mums reikia mažiau kalbėti apie skaitmeninimą ir inovacijas, o priimti sprendimus. Čia visų lūkesčiai bus naujam Kanceliarijos vadovui ar vadovei, kad tie sprendimai būtų įgyvendinti. Bet kad visa tai pasiektume, reikia vienos smulkmenos. Kaip dažnai sako aukšti politikai, aš nesu tik notaras. Tai ir mes nebūkime tik notarai. Tvirtindami valstybės biudžetą padarykime tai ir išdrįskime išspręsti tuos jūsų minėtus įsisenėjusius klausimus.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji Seimo nariai, klausti ir atsakyti skirtas laikas baigėsi. Ačiū gerbiamajam kandidatui. Gerbiamieji, yra Seimo narių, kurie pareiškė pageidavimą dalyvauti diskusijoje. Pirmasis dalyvauti diskusijoje užsirašė M. Lingė. Kalbėti skiriamos 5 minutės. Kviečiu Seimo narį į tribūną.
M. LINGĖ. Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiamas kandidate…
PIRMININKĖ. Kol kas nėra, taigi be frakcijų dabar kalbame.
M. LINGĖ. Gerbiamas kandidate, politinis ciklas apsisuko. Puikiai prisimename, kai prieš ketverius metus pirmame posėdyje į Seimo Pirmininkus kandidatavo gerbiama V. Čmilytė-Nielsen, jai buvo daug pagyrų ir gražių žodžių. Kas prieš ketverius metus skambėjo kaip avansas su pasitikėjimo kreditu, tą šiandien apibendrintai galime pasakyti: buvo pelnyta, verta ir teisinga. Kartelė iškelta aukštai. Buvo daug inteligencijos, išminties, pasitikėjimo. Ačiū jums, gerbiama Viktorija. Buvo garbė ir daug kartų didžiuotasi, kaip reaguodavote, kai prie šoninių mikrofonų išsirikiuodavo apgultis, kai salėje skambėjo melas ar pagieža, kai į emocinius kleketavimus liežuviais atsakinėdavo ramus ir išlaikytas protas.
Aš nežinau, ar S. Skverneliui pavyks geriau, bet lengva nebus. Nuojauta sako, kad šiuos rinkimus gali laimėti S. Skvernelis, nepaisant to, kad, pavyzdžiui, Tėvynės sąjungos kandidatui Lazdynuose pasisekė šiek tiek geriau. Vienmandatėje sunkiau prieš konservatorių kandidatus sekėsi ir kandidatui į Ministrus Pirmininkus. Gal koaliciją formuojančios partijos įvertins šias aplinkybes ir imsis vienmandačių atsisakymo pertvarkos? Manau, atsirastų daug šansų, kad remtume tokį sprendimą.
Bet pakalbėkime rimčiau. Šiandien dar ankstoka kalbėti apie konkrečius laukiančius darbus, ypač kol nėra daugumos programos, o koalicinė sutartis vis dar tebeskamba kaip rinkiminė programa. Šiandien dėmesį labiau norisi kreipti ne tiek į politikos turinį, bet į jos formą, koks veikimo būdas taps šios daugumos pagrindinėmis charakteristikomis. Nuo Pirmininko laikysenos labai priklausys, kaip atsiminsime šį Seimą. Ar į jį grįš oponentų persekiojimas, nuolatiniai laikinųjų komisijų tyrimai, smaugiantys opoziciją? Ar žiniasklaidos laisvė vėl netaps atakų taikiniu, jei negražiai rodys ar pradės trukdyti posėdžių įrašai? Ar diskusijų lygis netaps nuolatiniais užpypsinimais per žinių laidas? Ar 86 narių dauguma savo aritmetinę gausą pateisins telkdama daugiau proto ir idėjų sudėtingoms problemoms spręsti, ar tiesiog naudos jėgos buldozerį, stumiantį į kampą ne tik opoziciją, bet ir veto svorį prarasiantį Prezidentą?
Visos šios abejonės nėra be pagrindo. Nors dauguma nauja, bet koaliciją formuoja politikos veteranai su įvairių politinių patirčių stažu ir netgi su nebaigtais reikalais. Vieną jų priminsiu. 2018 m. kovo 14 d. S. Skvernelis, komentuodamas susidariusią situaciją po M. Basčio čia, Seime, įvykusio proceso, teigia: kaip Seimo narys rinksiu parašus ir registruosiu Konstitucijos pataisas, kurios numatys, jog Konstitucinio Teismo sprendimo pakanka Seimo narį apkaltos būdu pašalinti iš Seimo, dėl to papildomai balsuoti Seime nėra jokio reikalo. Vis dar aktuali iniciatyva ir, jei šį kartą parašus rinktų kas nors iš opozicijos, ar, gerbiamas kandidate, pasirašytumėte?
Ypač sodrios patirties sukaupta per pastarąjį mėnesį, ji ilgam išliks gana slegiančius prisiminimus keliančioje atmintyje. Rūškani veidai per sutarties pasirašymą, nepasitikėjimas, netgi bandymai persekioti oponentus ir nerimo banga, vilnijanti Vakarų partnerių lūpose – kol kas tokie įspūdžiai. Reikės lyderystės, įrodančios, kad ši valdančioji dauguma geba ciniškumą keisti valstybingumu, reikės lyderystės, gebančios nuraminti, bet ne užčiaupti, girdėti, o ne perrėkti.
Nors ir esama, ką S. Skverneliui galima kritiškai priminti, tačiau ir nepaneigiama, kad valstybiškumo patirties tarp koaliciją formuojančių partijų lyderių neginčytinai daugiausia turi sukaupęs S. Skvernelis. S. Skvernelis eina teisingu keliu, nes vasarą, kiek žinome, įsigytai augintinei davė Bitės vardą. Neabejoju, kad tai gali suminkštinti gyvūnų mylėtojų čia, Seime, gretas ir toje pačioje opozicijoje, tad belieka ir šeimininkui pateisinti tą vardą: būti darbščiam, bet ne kandžiam. Tėvynės sąjungos frakcijos, būsimos frakcijos, Seimo nariai šiuose Pirmininko rinkimuose ketina balsuoti laisvai.
PIRMININKĖ. E. Gentvilas kviečiamas į tribūną.
E. GENTVILAS. Sveiki, mieli kolegos, sveikinimai visiems pradėjus šią kadenciją. Aš jau klausdamas gerbiamo Sauliaus priminiau savo požiūrį į tas koalicijos formavimo derybas, bet dabar priminsiu ir kai kurias frazes iš tolesnės arba visai netolimos ateities, pavyzdžiui, per koalicijos formavimo procesą S. Skvernelio pasakymas: „Ten nėra nei galvos, nei pusgalvių.“ Atrodo, čia ne apie opoziciją buvo sakoma, o apie koalicijos partnerius, su kuriais pasirašėte… Priminsiu ankstesnį, rodos, 2018 metų šitoje Seimo salėje pasakytą S. Skvernelio pasakymą, frazę, tiksliau, išrėktą frazę apie R. Žemaitaitį: „Užčiaupkite burną šitam žmogui!“ Taip sakė premjeras S. Skvernelis apie tuometinį kolegą. Arba priminsiu R. Žemaitaičio grasinimus Šilutės rajono žmonėms 2023 metų pavasarį prieš savivaldos rinkimus: „Aš jus visus užmušiu, jeigu balsuosite už S. Skvernelį.“ Tačiau, nepaisant šių frazių, šiandien jau turime koaliciją tarp socialdemokratų, demokratų ir antisemito R. Žemaitaičio vadovaujamos „Nemuno aušros“. Valdžios troškulys ir geidulys suvienijo europietiškas kairės partijas su antieuropietišku, matyt, vienadieniu projektu, kurį sukonstravo priesaiką sulaužęs ir Konstituciją pažeidęs R. Žemaitaitis. Natūralu, kad kai kurie padorūs kairiųjų politikai vieni viešai, kiti uždarai kritikuoja tokį Socialdemokratų partijos ir demokratų „Vardan Lietuvos“ sprendimą ir laukia kuo greitesnės šitos gėdos koalicijos griūties.
Matant visą šitą koalicijos formavimo procesą, man ausyse vis skamba keturi E. M. Remarko romanų pavadinimai. Vienas – „Trys draugai“: trys raudonskruosčiai draugai nutarė pasirašyti koalicijos sutartį ir tokiu būdu pastatyti Lietuvai „Juodąjį obeliską“. „Juodąjį obeliską“, dėl kurio jau dabar tenka teisintis Vakaruose. Bijau, kad gali tai tapti Lietuvos gėdingu laikotarpiu tarptautiniu masteliu. Noriu pasakyti, kad toks pripažinimas tarptautiniu lygiu Lietuvos susiformavusios koalicijos tikrai bus pastebėtas ir jau yra pastebimas ir Rusijoje – koks nors V. Putinas Rytuose galės sakyti: „Vakarų fronte nieko naujo“ – vėl naciai ir žydšaudžiai, kaip ir Ukrainoje, reikia eiti gelbėti. Ir tada ketvirtas romanas – ar yra „Kelias atgal“? Aš manau, yra: prisipažinti suklydus, atšaukti savo parašus ir formuoti kitą, kitokią koaliciją. Bet, matyt, taip nebus, nes šiuo metu nėra nė atgailos ir, ko gero, net supratimo, kad čia kas nors blogai yra padaryta. R. Žemaitaitis labai lengvai pasiteisina, kad ai, atsiprašau, supainiojau žydus su žemaičiais. Na, ko tik nebūna, ko tik nebūna! Socialdemokratai vis bando nusiplauti nuodėmės dėmę sakydami, kad koalicijos sutartyje numato, kad atsisakyti turės pats, jeigu sulauks generalinio prokuroro siūlymo atimti neliečiamybę, taip pat kad čia kaltas S. Skvernelis, kad taip teko pasirašyti sutartį. Taip pat liberalai kažkaip laikėsi liberalios laikysenos dėl biudžeto, dėl mokesčių ir su jais nebuvo įmanoma sudaryti. Taigi, galima kaltinti kitus, galima kaltinti, kad Vakarų spaudoje atsiranda publikacijų dėl to, kad dabartinė opozicija tai padaro. Negi jūs pamiršote, kad Vakarų valstybių ambasadose dirba šimtai diplomatų, kurie informuoja? Kokio nors… net ir Ž. Pavilionio prašymu „The New York Times“ nepuls rašyti publikacijos, galiu garantuoti. Yra ambasadų darbas informuoti apie padėtį Lietuvoje. Taigi anksčiau ar vėliau teks išsiskirstyti šitai koalicijai, kaip Estijoje išsiskirstė koalicija po ryškios dešinės partijos EKRE pritraukimo.
Tačiau, gerbiamieji, kadangi dabar renkame Seimo Pirmininką, aš pasakysiu savo nuomonę. Aš asmeniškai nebalsuosiu, nedrįstu sakyti dėl frakcijos kolegų, neturiu tokių įgaliojimų, nedariau apklausos. Kartu apie Saulių vis dėlto noriu pasakyti kelis gerus žodžius. Jis buvo premjeru, ačiū jam už tą prisiimtą atsakomybę, už tą naštą, kaip turbūt ir A. Butkevičiui, ir visiems kitiems buvusiems valstybės vadovams reikėtų padėkoti. Ir ačiū Sauliui už tą sugebėjimą dirbti su opozicija tuo laikotarpiu, ko tikrai nerodė tuometinis jūsų partijos vadovas. Ir gal žinote tokią jau gimstančią E. Gentvilo ir V. Bruverio politinę religinę klasifikaciją, kurioje politikai skirstomi į keturias kategorijas: pirma, žemiausia, – apsaugok Viešpatie, antra – neduok Dieve, trečia – su Dievu, ir ketvirta – nuo Dievo. Tai Saulius, aš sakyčiau, mano akimis, nuo Dievo gal tikrai ne, bet su Dievu viskas gerai. Sveikinu, Sauliau, tapsi Seimo Pirmininku, dirbsime, bendradarbiausime, kaip opozicija elgsimės protingai, o pats, tikiuosi, elgsies su opozicija pagarbiai, kaip darei būdamas premjeru. Ačiū.
PIRMININKĖ. Į tribūną kviečiamas L. Kukuraitis.
L. KUKURAITIS. Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiami naujojo Seimo nariai, gera jus matyti, tikrai labai pasikeitęs Seimas, ir mieli Lietuvos piliečiai. Kiekvienoje naujoje pradžioje yra išmintinga užduoti sau klausimą, koks tai yra laikas, koks yra kontekstas ir kokie pagrindiniai iššūkiai laukia mūsų visų šiame naujajame Seime? Laikas nebuvo lengvas ką tik pasibaigusioje Seimo kadencijoje – už solidų pirmininkavimą visą kadenciją norisi padėkoti V. Čmilytei-Nielsen – bet ir šis laikas taip pat yra pilnas labai rimtų iššūkių mūsų šaliai: turime Ukrainos karą už savo ir mūsų visų laisvę, turime tvyrantį nerimą dėl geopolitinės, ekonominės situacijos, mūsų pagrindinių tarptautinių partnerių galimų žingsnių. Turime ir nemažą susipriešinimą savo šalyje, kuris praėjusioje kadencijoje pasireiškė riaušėmis, o net ir šiandien mūsų darbas pasitinkamas tylos minutėmis.
Lietuvos Respublikos Seimas, kaip Tautos išrinktųjų atstovybė, yra ir privalo būti demokratijos ir laisvės garantu, ypač kriziniais laikotarpiais, kuomet, ką jau esame visi kartu patyrę, kai kurios krizių valdymo priemonės siekia ne pačių geriausių tikslų, kėsinasi riboti pamatines mūsų konstitucines laisves: žodžio, judėjimo, streikų ar kitas teises ir laisves. Seimas privalo iš tiesų atstovauti visos Tautos balsui. Čia turime ieškoti sutarimo ir darnos tarp visų šalį skaldančių priešpriešų, čia turi būti užtikrinamos pamatinės laisvės, nepriklausomybės, demokratijos ir pagarbos kiekvienam visuomenės nariui vertybės. Šių vertybių išreiškimas ir sklaida priklauso nuo viso Seimo, nuo kiekvieno iš mūsų, tačiau labai labai daug priklauso ir nuo jos lyderio, arba, kaip šiandien arkivyskupas paskelbė savo invokacijoje, – nuo dirigento. Tokiais momentais kaip šis, esminiams iššūkiams įveikti, siekti darnos visuomenėje ir nuosekliai plėsti visų žmonių gerovę turi išsirinkti tokį lyderį, kuris gali demonstruoti aiškią, provakarietišką lyderystę, gebėjimus sujungti įvairias nuomones, ginti demokratijos ir teisingumo principus bei dirbti visų piliečių labui. Todėl drąsiai ir su pasitikėjimu į Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pareigas siūlome (ir kviečiame visus palaikyti) S. Skvernelį.
S. Skvernelis jau ne kartą įrodė savo gebėjimus vadovauti šaliai, o ir įvairioms jos institucijoms kriziniais laikotarpiais. Būdamas Ministru Pirmininku, jis parodė išskirtinę kompetenciją dirbti Tėvynės labui, sėkmingai įgyvendino esmines reformas socialinės apsaugos, sveikatos, švietimo ir kitose srityse. S. Skvernelis žinomas kaip lyderis, kuris tvirtai laikosi moralinių principų ir vertybių, jis yra žmogus, kuris laikosi savo žodžio, o tai ypač svarbu esant politinėms permainoms ir iššūkiams. Savo nepriekaištingu darbu teisėsaugos srityje jis pelnė ne tik kolegų, bet ir visuomenės pagarbą. Be to, Saulius visada ir pats stengiasi išklausyti ir išlaikyti žmogišką, orų santykį su kiekvienu (tą, beje, patyrėme ir šiandien jam bent keletą kartų atsiprašius iš šios tribūnos), bet ir savo komandą ragina būti girdinčią, į diskusijas kviečiančią visų pusių atstovus, o priimant sprendimus vertinti plačius visuomenės interesus.
Gerbiami kolegos, dabartiniame politiniame kontekste, kai Lietuva susiduria su tiek vidaus, tiek išorės iššūkiais, mums reikia patikimo Seimo lyderio, Pirmininko, kuris gebėtų rasti pusiausvyrą tarp skirtingų nuomonių, taip pat spręstų konfliktus kompetentingai ir pagarbiai. S. Skvernelis yra būtent tas asmuo, kuris turi reikiamą patirtį, išmintį ir atsakomybę, kad galėtų sėkmingai vadovauti Seimui. Todėl kviečiu visus Seimo narius, o kartu ir visus piliečius palaikyti šią kandidatūrą ir pasitikėti S. Skvernelio lyderyste. Jis yra tas, kuris gali sukurti dialogą, stiprinti demokratinę sistemą ir užtikrinti stabilumą bei progresą ateinančiais metais. Dėkoju.
PIRMININKĖ. Daugiau diskutuojančių nėra. Bet matau prie šoninio mikrofono, kurį įjungsime. Prašome, gerbiamas kolega.
D. GAIŽAUSKAS. Labai ačiū. Kolegos, pradedame posėdį. Pradedame naują kadenciją ir ši kadencija išties bus labai įdomi, manau. Pirmas posėdis parodo, kad opozicija, opozicinės frakcijos turbūt labiau viena su kita oponuos negu su pozicija. Bent jau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Kodėl priėjau prie šoninio mikrofono? Todėl, kad kolega iš opozicijos gerbiamas E. Gentvilas savo pasisakyme daugiau minėjo mūsų partijos lyderį, o kandidatą S. Skvernelį – su Dievu arba neduok Dieve. Bet noriu visiems priminti, kad duodamas priesaiką E. Gentvilas paskutinių žodžių „tepadeda man Dievas“ ir nepasakė. Taigi bedievis kažką sulygino su Dievu. O S. Skverneliui palinkėsiu sėkmės. Taigi sveiki atvykę į naują kadenciją! Kadencija bus įdomi. (Balsas salėje)
PIRMININKĖ. Gerai. Kolegos, manau, išklausėme kandidatą į Seimo Pirmininko pareigas, išklausėme atsakymus į klausimus. Seimo nariai norėjo dalyvauti diskusijoje. Tai irgi galėjo padaryti, už tą jiems ir dėkojame.
O dabar mums reikia patvirtinti slapto balsavimo biuletenį. Biuletenyje nurodyta, kad balsuojama dėl Seimo Pirmininko išrinkimo, dėl Seimo nutarimo „Dėl Sauliaus Skvernelio išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininku“ projekto Nr. XVP-1 priėmimo. Už, prieš arba susilaikoma.
Atidžiai paklausykite! Jei balsuojama už, reikia išbraukti „prieš“ ir „susilaikoma“, jei balsuojama prieš, reikia išbraukti „už“ ir „susilaikoma“, jei susilaikoma, reikia išbraukti „už“ ir „prieš“. Negaliojančiais pripažįstami nepatvirtinto pavyzdžio ar neantspauduoti, be Seimo posėdžio pirmininko parašo biuleteniai arba sugadinti biuleteniai.
Norėčiau jūsų paklausti: ar galime bendru sutarimu patvirtinti balsavimo biuletenį? (Balsai salėje: „Galime!“) Kitaip manančių nėra? Nematau. Taigi biuletenis patvirtinamas bendru sutarimu.
Dabar mums reikia atlikti kitą procedūrą – pagal Seimo statuto 83 ir 119 straipsnių nuostatas paskirti balsų skaičiavimo grupę. Ją sudaro skirtingų politinių partijų atstovai. Be to, jauniausias Seimo narys yra skiriamas į pirmąją balsų skaičiavimo grupę. Į balsų skaičiavimo grupę siūlomi šie Seimo nariai: D. Griškevičius – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas, V. Alekna – Lietuvos Respublikos sąjūdžio… Liberalų sąjūdžio atstovas, M. Skamarakas – Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas, L. Girskienė – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė, T. Sadauskis – politinės partijos „Nemuno aušra“ atstovas, jis ir yra jauniausias Seimo narys, A. Petrošius – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas. Ar yra prieštaraujančių dėl pasiūlytų kandidatų? Jeigu ne, gal galėtume pritarti pasiūlytiems kandidatams bendru sutarimu? Ačiū. Balsų skaičiavimo grupė patvirtinta.
Vadovaudamasi Seimo statuto 84 straipsnio 1 dalimi, noriu pasiūlyti pertraukos metu pagal Seimo statuto 26 straipsnį sudaryti frakcijas. Seimo statuto 38 ir 39 straipsniai nurodo, kad Seimo nariai, norintys įkurti frakciją, sesijos metu Seimo Pirmininkui pateikia pareiškimą su savo parašais. Šiame pareiškime turi būti nurodytas frakcijos pavadinimas, jos seniūno ir seniūno pavaduotojų pavardės.
Taip pat siūloma sudarytoms frakcijoms paskirti savo atstovus į Seniūnų sueigą. Kiekviena frakcija pagal Seimo statuto 28 straipsnį į Seniūnų sueigą skiria po vieną atstovą nuo dešimties frakcijos narių, kiekviena frakcija į Seniūnų sueigą papildomai skiria po vieną atstovą nuo nepilnos dešimties frakcijos narių, jeigu šią nepilną dešimtį sudaro daugiau negu penki Seimo nariai. Frakcijos, kuriose nėra dešimties narių, į Seniūnų sueigą skiria po vieną atstovą. Seimo nariai, neįsiregistravę į frakcijas, sudaro Mišrią Seimo narių grupę. Ji taip pat turi teisę pasiūlyti savo atstovą į Seniūnų sueigą.
Per pertrauką Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ renkasi II rūmuose, 442 kabinete, Liberalų sąjūdis – III rūmuose, 218 kabinete, Lietuvos socialdemokratų partija – I rūmuose, Konstitucijos salėje, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – I rūmuose, 115 kabinete, politinė partija „Nemuno aušra“ – III rūmuose, Kazimiero Antanavičiaus salėje, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – I rūmuose, Tarybos salėje, Mišri Seimo narių grupė – II rūmuose, 414 kabinete.
Gerbiamieji Seimo nariai, balsuoti yra numatyta 30 minučių. Balsavimas vyks šių rūmų 2 aukšto fojė. Po balsavimo skiriama papildoma 20 minučių pertrauka frakcijoms sudaryti. Balsų skaičiavimo grupė kviečiama prie centrinės tribūnos. Balsavimo pradžia – 15 val. 55 min. Seimo posėdis bus tęsiamas po pertraukos. Pertrauka 30 minučių balsuoti, 20 minučių frakcijoms sudaryti.
Dėl vedimo tvarkos – E. Gentvilas.
E. GENTVILAS. Šįkart nepataikėte – ne dėl vedimo. Mes išsirinksime Seimo Pirmininką, jis iškart ateis, pirmininkaus ir visi pamirš padėkoti jums, gerbiama Birute, už gerą pirmininkavimą. (Plojimai) Labai ačiū. Iš tikrųjų galėjote ir pati kandidatuoti į Seimo Pirmininkus.
PIRMININKĖ. Dėkoju.
E. GENTVILAS. Kitas dalykas ponui D. Gaižauskui atsakant. Ar galima registruoti bedievių frakciją? Kodėl neatsakote? (Balsai salėje)
J. OLEKAS. Mieli bičiuliai, toks šurmuliukas čia, salėje, tame krašte, kuriame vyksta užsirašymas į įvairias tarpparlamentines grupes. Jeigu kas nors negirdėjote, nežinojote, tai ten tie kolegos, kurie pasirašo. Kviečiame visus užsirašyti ir gal kitos savaitės pradžioje apsispręsime, kaip jas įkuriame ir ką išsirenkame vadovauti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji, balsų skaičiavimo grupė kviečiama prie centrinės tribūnos. Prašome susirinkti. Skelbiu posėdžio pertrauką.
Pertrauka
16.45 val.
Seimo nutarimo „Dėl Sauliaus Skvernelio išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininku“ projektas Nr. XVP-1(2) (priėmimo tęsinys)
PIRMININKĖ. Gerbiamieji Seimo nariai, tęsiame posėdį. Prašome sėsti į savo vietas. Balsų skaičiavimo grupė pasirašė balsų skaičiavimo protokolą.
Šio nutarimo priėmimas
Iš viso išduota 137 biuleteniai, rasta – 137 biuleteniai, galiojančių – 136, negaliojančių – 1.
Už kandidatą – 107, prieš – 19, susilaikė 10. (Plojimai) Seimo Pirmininku išrinktas Seimo narys S. Skvernelis. (Plojimai)
Vadovaudamasi slapto balsavimo rezultatais skelbiu, kad Seimo nutarimas „Dėl S. Skvernelio išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininku“ priimtas. (Gongas) (Plojimai)
Visų Seimo kolegų vardu noriu pasveikinti naująjį Seimo Pirmininką, palinkėti jam sėkmės, konstruktyvaus darbo ir visų mūsų paramos, kad visi darbai būtų naudingi Lietuvai ir jos piliečiams.
16.47 val.
Seimo Pirmininko Sauliaus Skvernelio kalba
S. SKVERNELIS. Gerbiami kolegos, prieš dėkodamas jums visiems už tikrai didžiulį pasitikėjimą, noriu padėkoti Seimo Pirmininkei V. Čmilytei, kurios pirmininkavimo metu tikrai buvo šitai pareigybei iškelta ypač aukšta kartelė ir kiekvieno Seimo Pirmininko dabar garbė tą kartelę aukščiau kelti, bet nenuleisti. (Plojimai)
Taip pat, mieli kolegos, turbūt visų vardu galime nuoširdžiai padėkoti už puikų, profesionalų tiek iškilmingo posėdžio, tiek darbingo posėdžio vedimą mūsų kolegei Birutei. (Plojimai) Noriu padėkoti, Birute, ir palinkėti labai paprasto dalyko: jūsų šios dienos Seimo posėdžių vedimas tikrai garantuoja, kad po ketverių metų jūs galėtumėte vesti pirmą posėdį. (Plojimai)
Noriu padėkoti kiekvienam iš jūsų, kurie balsavo už ir išreiškė šitą didžiulį pasitikėjimą. Mane įpareigoja darbuotis, telkti, ieškoti kompromisų, suburti mus visus darbui vardan Lietuvos. Ačiū tiems, kurie balsavo prieš ir susilaikė. Manau, turiu (nežinau, nežiūriu, nesvarbu, į kurią pusę) ketverius metus, kad tų žmonių galbūt skepsį, skepticizmą pakeisčiau. Tikrai noriu padėkoti savo bičiuliams, kolegoms frakcijoje, kolegoms daugumoje už tvirtą palaikymą, tų balsų yra ir opozicijoje. Dar kartą pabrėžiu, vienas iš mano tikslų, kad šioje salėje vyktų demokratinės, pagarba grįstos diskusijos ir būtų priimami patys geriausi sprendimai mūsų šaliai.
Noriu padėkoti savo šeimai: mamai, žmonai, vaikams ir, kaip Mindaugas sakė, net ir Bitei, kurios uodegėlė parodo tą tikrą emociją, nesuvaidintą, kai grįžti namo, ir, aišku, šalies gydytojams ir Dievui už tai, kad aš galiu čia stovėti, už tai, kad aš prieš penkerius metus įveikiau didžiausią savo gyvenimo iššūkį. Kviečiu bendram darbui, susitelkimui ir vienybė mūsų žingsnius ir darbus telydi. (Plojimai) Labai ačiū.
R. BAŠKIENĖ. Gerbiamas Seimo Pirmininke, mielieji kolegos, Demokratų sąjunga, o, manau, ir visi kartu sutarsime ir pritarsime, kad šiandien turime didelę demokratijos šventę, didelį džiaugsmą ir svarbiausia – pasiryžimą, kad šitie žodžiai, kurie skambėjo iš šios tribūnos, kad jūsų linkėjimai būtų susitelkimo bendram darbui pagrindas ir vardan mūsų Lietuvos padaryti darbai, kurių laukia Lietuvos žmonės. Sėkmės jums ir mums visiems! Sveikinu. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dar sykį sveikiname Seimo Pirmininką ir prašau jo sėsti į Seimo posėdžio pirmininko vietą.
Toliau posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininkas S. Skvernelis. (Plojimai)
PIRMININKAS (S. SKVERNELIS). Gerbiami kolegos, tęsiame savo pirmą posėdį. Turime toliau tęsti procedūras, kurios numatytos Seimo statute.
16.52 val.
Lietuvos Respublikos Seimo frakcijų paskelbimas
Į tribūną norėčiau pakviesti frakcijų atstovus, kad paskelbtų apie frakcijų sudarymą, atstovų į Seniūnų sueigą paskyrimą. Pradėkime nuo didžiausios frakcijos.
R. MOTUZAS. Gerbiamas Pirmininke, gerbiami kolegos, noriu perskaityti Socialdemokratų partijos Seime pareiškimą dėl frakcijos įkūrimo. Pranešame, kad mes, šį pareiškimą pasirašę Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Lietuvos Respublikos Seime įkūrėme Lietuvos socialdemokratų partijos frakciją, kurią sudaro 52 nariai. Frakcijos seniūnu išrinktas R. Motuzas, frakcijos seniūno pavaduotojais – T. Barauskas (Ar reikia pasirodyti?), I. Gelažnikienė, O. Leiputė, K. Podolskis, J. Šukevičienė ir V. Turauskaitė. (Plojimai)
Mes pasirinkome teritorinį principą, kad būtų atstovaujami įvairūs Lietuvos regionai ir, žinoma, žmones, turinčius patirtį. Į Seimo seniūnų sueigą skiriame R. Motuzą, J. Šukevičienę, T. Barauską, I. Gelažnikienę ir K. Podolskį. Pasirašo 51 frakcijos narys. Atsisakius V. Blinkevičiūtei, kitas mūsų frakcijos narys dar prisijungs. (Balsai salėje) Dabar 51 pasirašė, turime 52, pasirašė 51. (Balsai salėje) Opozicijos neapgausi. Ačiū visiems. Tikimės gero bendradarbiavimo. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū. Tiesiog dabar kviečiu pagal norą išreikšti kitas frakcijas, ateiti ir padaryti savo pareiškimus. Kas kitas norėtų būti? Frakcijos „Nemuno aušra“ atstovas.
R. PUCHOVIČ. Labas vakaras. Sveikinu išrinktą Seimo Pirmininką. Pareiškimas dėl frakcijos įkūrimo. Pranešame, kad mes, šį pareiškimą pasirašę Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Lietuvos Respublikos Seime įkūrėme „Nemuno aušros“ frakciją. Pasirašė 20 frakcijos narių. Frakcijos seniūnu išrinkome R. Žemaitaitį, frakcijos seniūno pavaduotojais – R. Puchovičių ir K. Bilių. Į Seimo seniūnų sueigą skiriame R. Žemaitaitį ir R. Puchovičių. Ačiū visiems, gerų darbų. Viskas. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū. L. Kukuraitis.
L. KUKURAITIS. Dėkui, Pirmininke. Šį pareiškimą pasirašė 13 Seimo narių. Įkurta Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“, jos seniūnu išrinktas L. Kukuraitis, seniūno pavaduotojais – R. Baškienė ir D. Griškevičius. Į Seimo seniūnų sueigą deleguojamas L. Kukuraitis. Dėkui.
PIRMININKAS. Ačiū, Linai. Gerbiamas M. Lingė.
M. LINGĖ. Pirmiausia, sveikinu, gerbiamas Pirmininke, su išrinkimu. Linkime gero darbo.
O per pertrauką buvo susirinkusi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija. Įgarsinsiu jos pareiškimą dėl frakcijos įkūrimo. Pranešame, kad mes, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų iškelti ir išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo nariai, siekdami įgyvendinti mus delegavusios partijos programą, įkūrėme Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakciją. Jai šiuo metu priklauso 27 Seimo nariai su perspektyva gausėti. Frakcijos seniūnu išrinktas M. Lingė, frakcijos seniūnų pavaduotojais išrinkti P. Kuzmickienė, J. Razma ir A. Petrošius. Į Seniūnų sueigą deleguojame D. Asanavičiūtę, P. Kuzmickienę ir M. Lingę.
Mums patikėtoje kadencijoje įveikėme daug iššūkių: pandemiją, A. Lukašenkos hibridinę ataką, Rusijos karo prieš Ukrainą pasekmes. Įgyvendinome suplanuotus pokyčius, reikalingus spartesnei šalies pažangai. Esame pasirengę ir toliau ginti pasiektą pažangą, ginti, remti sprendimus, svarbiausius šalies saugumui, energetinei nepriklausomybei, ekonomikos stiprinimui ir viešųjų paslaugų kokybės gerinimui. Pagal savo programinių tikslų atitikimą vertinsime ir valdančiosios koalicijos darbus. Vertinsime ne tik darbus, bet ir veikimo būdą. Esame susirūpinę, kad valdančiosios koalicijos sudėtyje yra šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir nuo atsakomybės pabėgęs bei ją menkinantis asmuo. Tačiau esame pasirengę būti konstruktyvūs, įvertinti ir paremti valstybei bei piliečių gerovei reikalingas iniciatyvas. Savo iniciatyva siūlyti įstatymų projektus bei teisės aktų pataisas, kurios leistų įgyvendinti svarbiausius darbus Lietuvai, jos gynybai ir tolesniam augimui. Įsipareigojame ginti pamatines demokratines vertybes ir stiprinti Lietuvos pažangos kryptį. Pasirašė 27 frakcijos nariai.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas Mindaugai. Kviečiame V. Čmilytę-Nielsen.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Gerbiami kolegos, pranešu, kad mes, šį pareiškimą pasirašę Lietuvos Respublikos Seimo nariai, įkūrėme Liberalų sąjūdžio frakciją. Frakcijos seniūne išrinkta V. Čmilytė-Nielsen, frakcijos seniūno pavaduotojais – E. Rudelienė ir S. Gentvilas. Į Seimo seniūnų sueigą skiriame E. Rudelienę. Pasirašė frakcijos nariai, 12 frakcijos narių. Apie mūsų sprendimą įkurti opozicinę frakciją aš pasisakysiu vėliau, kaip ir numatyta darbotvarkėje. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamai Viktorijai. Gerbiama A. Norkienė.
A. NORKIENĖ. Gerą vakarą. Sveikiname gerbiamą Seimo Pirmininką. Mieli kolegos, pranešame, kad mes, šį pareiškimą pasirašę Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Seime įkūrėme Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakciją. Ją sudaro 10 Seimo narių. Kaip sakėte, taip pat su galimybe daugėti. Frakcijos seniūne išrinkta A. Norkienė, frakcijos seniūno pavaduotoja – R. Tamašunienė. Į Seniūnų sueigą skiriame A. Norkienę. Visiems išmintingų sprendimų šioje kadencijoje! (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamai Aušrinei. Gerbiamas V. Fiodorovas.
V. FIODOROVAS. Gerą vakarą, kolegos. Taip jau nutiko, kad frakcijos mums įkurti nereikia. Kadenciją Mišrioje Seimo narių grupėje pradeda keturi Seimo nariai, bet, kaip istorija rodo, su tikrai garantuota perspektyva didėti, tai tik pati pradžia. Taigi keturi Seimo nariai – V. Fiodorovas, V. Sinica, V. Šeršniovas, A. Zuokas – sudaro Mišrią grupę. Seniūnu išrinktas V. Fiodorovas, į Seniūnų sueigą – taip pat. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas Viktorai. Ačiū visiems. Mes turime sudarytas frakcijas, atstovus į Seniūnų sueigą.
Dabar turiu paskelbti savo pareiškimą. Vadovaudamasis Seimo statuto 24 straipsnio 5 dalimi, aš, S. Skvernelis, apgailestaudamas informuoju Seimą apie savo veiklos sustabdymą Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijoje. Yra tokia statutinė norma.
Visos frakcijos paskelbė savo sąrašus. Paskelbti atstovai į Seniūnų sueigą. O dabar kviečiu Seimo narį G. Palucką tarti sudarytos valdančiosios koalicijos atstovo žodį.
G. PALUCKAS. Mieli kolegos, pranešame, kad Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija, „Nemuno aušros“ frakcija ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcija, vykdydamos Lietuvos žmonių valią, išreikštą 2024 metų Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose; pažymėdamos būtinybę siekti pokyčių, įtvirtinančių socialiai teisingą valstybę; gerbdamos Lietuvos Respublikos Konstituciją ir joje įtvirtintus atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės principus; puoselėdamos dialogo kultūrą, žmonių orumą ir lygiateisiškumą; atsižvelgdamos į sudėtingą geopolitinę situaciją ir telkiančios lyderystės poreikį, susitarė įkurti Lietuvos Respublikos Seime valdančiąją koaliciją. Pasirašė trijų frakcijų seniūnai. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas Gintautai Paluckai. Apie valdančiosios koalicijos frakcijas yra paskelbta. Ar būtų noro paskelbti opozicines frakcijas? Taip, matau, V. Čmilytė-Nielsen.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dėkoju, gerbiamas Seimo Pirmininke. Gerbiami kolegos, Liberalų sąjūdžio frakcija renkasi darbą opozicijoje. Iš esmės tai darome dėl dviejų principų – moralinio ir vertybinio. Jau prieš kelis mėnesius aiškiai išsakėme, su kuriomis politinėmis jėgomis bendro darbo nematome. Viena iš jų šiandieną yra tarp pasirašiusių valdančiosios koalicijos sutartį. Dėl to tenka apgailestauti. Mūsų aiški ir nuosekli nuostata išlieka, kad jokia forma negalime būti dalimi to, kur dirba „Nemuno aušra“. Taip pat esame aiškiai įsipareigoję įgyvendinti liberalią darbotvarkę. Esame už telkimą veikti, bet prieš trukdymą kurti, prieš sprendimus, kurie gresia tapti kliūtimi Lietuvos ekonomikos augimui, taigi ir kiekvienos šeimos gerovės augimui. O suformuota dauguma jau pasisakė apie ketinimus, kurie prieštarauja mūsų, liberalų, matymui. Turime aiškią liberalią darbotvarkę, jos esmę pateikėme ne kartą, jai liekame ištikimi ir sieksime įgyvendinti per šią kadenciją. Suprantame, kad būnant opozicijoje tai nėra lengva, tačiau mūsų matymas kai kuriais esminiais šalies raidos klausimais su kairiųjų partijų deklaruojamais planais iš esmės skiriasi.
Neabejoju, kad bus Lietuvai gyvybiškai svarbių klausimų, tokių kaip nacionalinis saugumas, čia mes ne tik ieškosime sutarimo, bet ir inicijuosime idėjas. Valstybės saugumas, atsparumas, agresoriaus atgrasymas yra bendras mūsų interesas, nepriklausomai nuo partinės ar ideologinės priklausomybės.
Taigi Liberalų frakcija šiandieną pasiskelbia opozicine. Būsime principinga opozicija, konstruktyvi, skatinanti veikti protingai ir rūpintis, kad nesustotų mūsų valstybės augimas, kad apgintume tai, kas jau pasiekta žmogaus teisių srityje, ir kad siektume daugiau. Būsime tolerantiški kitai nuomonei, bet netoleruosime neapykantos kalbos. Dėkoju už dėmesį. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamai V. Čmilytei-Nielsen. Ar būtų daugiau norinčių pasiskelbti opozicinėmis frakcijomis? Nėra. Tai suteikia viltį, kad kitos frakcijos dirbs ne daugumoje. Jei kol kas nėra daugiau norinčių pasiskelbti, tai džiaugiamės tuo, bet tokios galimybės Seimo frakcijoms Statutas niekada neatima. Labai ačiū.
Dabar, gerbiami kolegos, pagal Seimo statuto 188 straipsnį, noriu paskelbti 30 minučių pertrauką, tai yra iki 17 val. 35 min. Jinai skirta pasitarti su frakcijomis dėl Seimo Pirmininko pavaduotojų kandidatūrų. Skelbiu posėdžio pertrauką iki 17 val. 30 min.
Pertrauka
PIRMININKAS. Mieli kolegos, baigėme pertrauką, prašome užimti savo vietas. Mieli kolegos, tęsiame savo posėdį, turime atlikti šios dienos tolesnius būtinus darbus. Kol užimate savo vietas, noriu informuoti, kad ką tik kalbėjau su Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku ponu R. Stefančuku. Aišku, be tų visų gražių, malonių, formalių dalykų, leidau sau savo ir jūsų vardu išreikšti besąlyginę paramą Ukrainai, kad mūsų bendradarbiavimas tiktai augs ir Lietuva taip, kaip buvo, yra, ir toliau bus besąlyginis Ukrainos rėmėjas. Tai tikrai padariau su didžiausia garbe ir perdaviau linkėjimus nuo naujai išrinkto Seimo. (Plojimai)
Dabar, prieš mums pradedant kitas procedūras, noriu pakviesti į tribūną Tėvynės sąjungos frakcijos seniūną M. Lingę papildyti savo pareiškimą.
17.46 val.
Seimo frakcijos pareiškimas
M. LINGĖ (TS-LKDF*). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Kiek valdantieji dar šįvakar organizuos pertraukų, tiek po jų gali daugėti opozicinėmis besiskelbiančių frakcijų. Tai tik noriu papildyti pareiškimą, kad Tėvynės sąjunga, vadovaudamasi Statuto 41 straipsniu, skelbiasi opozicine frakcija. Matyt, ne paskutinė aplinkybė dar yra ir tai, kad kaip tik Prezidentas yra paskelbęs šiuo metu dekretus, pagal kuriuos ministrai yra laikinai paskiriami eiti pareigas, ir mūsų kandidatė, siūloma į Seimo vicepirmininkus, ją mes geriausiai pažįstame, jau nebeturi jokių formalių kliūčių kandidatuoti į šias pareigas. O mes pasiliekame atviras galimybes toliau tęsti pokalbius su kitomis opozicinėmis frakcijomis dėl bendradarbiavimo formatų ir apie juos, be abejo, Seimą informuoti kituose posėdžiuose.
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojų rinkimai
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamam M. Lingei. Tęsiame mūsų posėdį, gerbiami kolegos. Pagal Seimo statuto 24 ir 188 straipsnius, Seimo Pirmininko pavaduotojų yra ne daugiau kaip septyni. Kandidatus į Seimo Pirmininko pavaduotojų pareigas, pasitaręs su frakcijomis, Seimo Pirmininkas siūlo taip, kad Seimo Pirmininko pavaduotojais būtų ne mažiau kaip du Seimo opozicijos atstovai. Šiandien, pasitaręs su frakcijomis, teikiu keturias kandidatūras iš valdančiosios daugumos, iš pozicijos, ir dvi kandidatūras iš opozicijos.
Laikysimės tokios tvarkos: aš pranešiu kandidato į Seimo Pirmininko pavaduotojus pavardę, kandidatas turės duoti sutikimą, tai yra pasakyti, ar sutinka kandidatuoti, tada jis turės galimybę iki 15 minučių prisistatyti, dar 15 minučių numatyta klausimams ir atsakymams į juos, tada diskusijos. Visų kandidatų pateikimo procedūra yra ta pati. Vėliau turėsime patvirtinti balsavimo biuletenius, gausime šešis biuletenius ir dėl kiekvieno kandidato balsuosime. Balsavimas slaptas, po to bus paskelbti balsavimo rezultatai. Ar procedūra aiški?
Tai leiskite pradėti Seimo Pirmininko pavaduotojų tvirtinimo procedūrą. Kaip minėjau, suderinęs su frakcijomis, teikiu J. Oleko, R. Budbergytės, O. Leiputės, A. Širinskienės, R. Morkūnaitės-Mikulėnienės, V. Čmilytės-Nielsen kandidatūras į Seimo Pirmininko pavaduotojus.
17.49 val.
Seimo nutarimo „Dėl Juozo Oleko išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoju“ projektas Nr. XVP-2 (pateikimas, svarstymas, priėmimas)
Taigi noriu paklausti pirmąjį kandidatą gerbiamą J. Oleką: ar jūs sutinkate kandidatuoti į Seimo Pirmininko pavaduotojus?
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke, už parodytą pasitikėjimą. Turėjau šiek tiek abejonių, bet kai čia šiandien tiek daug buvo kalbėta apie bites, tai kaip bitininkas tikrai sutinku. Manau, kad mano profesija pravers. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerbiamas Juozai, jeigu jūs sutinkate… Gerbiamas Juozai, tribūna jūsų 15 minučių prisistatyti.
J. OLEKAS (LSDPF). Gerbiami kolegos, mieli bičiuliai! Iš tikrųjų dar kartą dėkoju, Pirmininke, už pasitikėjimą. Noriu jus visus pasveikinti čia, šioje salėje, nes, kaip jau buvo pasakyta Seimo Pirmininko, mums yra didžiulė garbė ir atsakomybė Lietuvos žmonių valia tarnauti jiems ir priimti Lietuvai ir mūsų valstybei svarbius ir jos piliečių gyvenimus lemsiančius sprendimus. Aš noriu tikrai dar kartą pakartoti, kad, nepriklausomai nuo to, kokiai partijai priklausome, kokioms politinėms pažiūroms atstovaujame, turėtume ir turėsime dirbti taip, kad Lietuva ir jos žmonės pirmiausia gyventų saugiai, oriai ir kad galėtų didžiuotis savo valstybe. Mes visi esame už tai atsakingi.
Vasario 16-osios Akto signataras, Didžiojo Vilniaus Seimo vicepirmininkas, Pasaulio tautų teisuolis, garsus Lietuvos socialdemokratų lyderis profesorius S. Kairys taip rašė (cituoju): „Tau, Lietuva, kad būtum laisva ir demokratinė, skyriau visą savo gyvenimą. Realaus gyvenimo pulso pajautimą manyje visuomet stiprindavo tokio pat nusiteikimo ir gyvenimo uždavinių supami vienminčiai, su kuriais bendromis jėgomis laužėme anuomet tvirčiausias statytas ir, rodos, neįveikiamas užtvaras, pastojusias Lietuvai ir jos žmonėms kelią į laisvę ir nepriklausomą gyvenimą. Mums visą amžių teko kovoti už laisvą žmogų, už jo gerovę, už laisvą lietuvių tautą ir laisvėje betarpstančią Lietuvą.“ Šiandien, beveik po 100 metų, šie S. Kairio žodžiai išlieka aktualūs ir svarbūs. Per 30 metų sukūrėme laisvą ir tvirtą valstybę. Deja, istorija linkusi kartotis ir mums vėl kyla grėsmių iš tos pačios imperinių užmačių neatsisakiusios kaimynės. Todėl mums, Seimo nariams, tenka svarbi užduotis išsaugoti savo laisvę, apginti valstybę ir jos žmones. Taigi turime padaryti viską, kad mūsų šalies įsipareigojimai stiprinti gynybą, glaudžiai bendradarbiauti su NATO ir Europos Sąjungos šalimis išliktų patys svarbiausi šiandienos geopolitinėje situacijoje. Privalome ir toliau tvirtai remti Ukrainos kovą už laisvę, nes ukrainiečiai kovoja ir už mūsų valstybės saugumą. Turime nepamiršti taip pat ir Baltarusijos žmonių, kurie kalinami, žudomi ir vejami iš namų už tai, kad nori gyventi demokratinėje valstybėje. Privalome atsigręžti ir į Lietuvos žmones. Per šiuos rinkimus jie labai aiškiai pasakė, kad nori Seimo, kuriam rūpėtų Lietuvos gyventojai.
Kviečiu visus jus, dirbančius šios kadencijos Seime, turėti vieną aiškų tikslą – padaryti Lietuvos žmonių gyvenimą saugų ir orų. Apsaugokime savo valstybę, padėkime žmonėms dirbti ir užsidirbti, pasirūpinkime silpniausiais visuomenės nariais, auginkime šviesią, sveiką ir išsilavinusią jaunąją kartą ir puoselėkime savo unikalią kultūrą. Mums Lietuvos žmonės patikėjo valstybės vairą – tai yra didžiausia istorinė atsakomybė. Kviečiu prisiminti tai kaskart, kai šioje salėje atiduosite savo balsą už vieną ar kitą sprendimą.
Turėdamas gana ilgametę darbo Seime patirtį, Vyriausybėje ir Europos Parlamente, noriu pabrėžti, kad buvimas valdžioje turi ir daug pavojų. Valdžia kartais apakina ir kyla grėsmė užsidaryti Seimo koridoriuose. Nepamirškime, kad dirbame savo žmonėms, savo rinkėjams, tad svarbu girdėti ir matyti, kaip jie gyvena, kas jiems rūpi ir ką skauda. Esu tikras, kad šią kadenciją Seime sugebėsime sutelkti savo pastangas ir rasime geriausius Lietuvai sprendimus, kad į šią šventovę ateisime su gera darbo ir bendradarbiavimo nuotaika. Jeigu pritarsite mano kandidatūrai, skirsiu visą patirtį ir jėgas, kad jūsų kiekvieno darbas galėtų labiau atspindėti Lietuvos žmonių lūkesčius ir mūsų bendras darbas būtų vaisingesnis. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas Juozai. Klausti neužsirašė. Ačiū jums. Diskusijoje norinčių dalyvauti nėra. Priėmimas, kaip ir buvo minėta, vyks slaptu balsavimu.
17.56 val.
Seimo nutarimo „Dėl Rasos Budbergytės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-3 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Dabar noriu paklausti antros kandidatės į Seimo Pirmininko pavaduotojus gerbiamos R. Budbergytės. Ar jūs sutinkate tapti Seimo Pirmininko pavaduotoja ir kandidatuoti į šias pareigas? Pagal Rasos atėjimą į tribūną suprantu, kad bus pasakyta – taip. Tada tribūna jums, miela Rasa.
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Taip, aš sutinku.
PIRMININKAS. Prašau, taip pat jūsų prisistatymas – 15 minučių.
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Ačiū. Gerbiamas Seimo Pirmininke ir gerbiami naujai išrinkti Seimo nariai, kolegos, kreipiuosi į jus norėdama tikrai padėkoti už suteiktą galimybę kandidatuoti į Seimo Pirmininko pavaduotojus.
Politika, kaip jūs puikiai žinote, yra toks dalykas, kuris pasižymi dideliais kontrastais, fragmentacija, kartais susipriešinimu, ir pozicija būna prieš opoziciją, politikas būna prieš politiką. Ir štai čia, šioje Seimo salėje, įvyksta tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo neįmanoma: nesutarimas virsta sutarimu, susipriešinimas virsta bendryste, triukšmas virsta taisyklėmis. Seimas mus suburia tai aštriai politikai ir tuo pat metu įpareigoja mus priimti vieningus sprendimus. Viskas vardan valstybės.
Nors rasti sutarimą nelengva, bet būtent čia, šioje salėje, mes ir pripažįstame, kad galime klysti, tačiau galime rasti geresnį sprendimą, kuris suvienytų ir mus, ir visas Lietuvos institucijas, ir Lietuvos žmones. Tai gerai suprato Č. Juršėnas – žmogus, kuris net su aršiausiais savo priešininkais, kritikais mokėjo rasti bendrą kalbą. Jis visada rinkosi vienijančią politiką be neapykantos ir asmeniškumų.
Taigi ši Seimo salė įtvirtina pačias brangiausias, svarbiausias vertybes, tai yra žmogiškumą ir vienybę. Galų gale Seimo institucija įtvirtina ir parodo tai, kad mes visi esame lygūs ir kiekvienas iš mūsų esame Lietuvos žmonių atstovas. Ir mes esame stiprūs ne tuomet, kai mes galvojame, kad esame geresni, bet tuomet, kai mes išmokstame išgirsti oponentą, kai išmokstame girdėti – štai tada ir yra gyva Seimo dvasia.
Šiomis vertybėmis vadovausimės ir pirmininkaudami Europos Sąjungos Tarybai. Tai bus ypač svarbus laikotarpis tarptautinio bendradarbiavimo kontekste. Aš, kaip kandidatė į Seimo Pirmininko pavaduotojus, sakau jums, kad jeigu būsiu išrinkta į šias pareigas, darysiu viską, kad mes šį egzaminą išlaikytume puikiai. Turime parodyti, kad Lietuva yra pasiruošusi aktyviai ir kompetentingai ginti Europos Sąjungos vertybes. Kaip sakė Ž. Deloras, Europos Komisijos prezidentas, Europos Sąjunga yra bendruomenė, kupina vilties, bendruomenė, kurią vienija bendras tikslas – siekti taikos, klestėjimo ir solidarumo. Vedami šių vertybių, turėsime užtikrinti darnią Europos Sąjungos plėtrą, efektyviai bendradarbiauti su Ukraina, Moldova derybose dėl narystės ir remti Europos Sąjungos plėtrą į Vakarų Balkanus. Lietuva turės išlikti aktyvi Jungtinių Amerikos Valstijų ir transatlantinio ryšio advokatė Europos Sąjungos šeimoje.
Pasikeitus geopolitinei tvarkai, Europos Sąjunga privalo susirūpinti gynyba, todėl turi būti sukurta rimta Europos Sąjungos saugumo ir gynybos politika. Europa suprato, kad pirmiausia ji pati turi imtis atsakomybės už savo saugumą ir lygiau dalintis naštą NATO Aljanse. Taip pat mes turime siekti lygių galimybių visoms Europos Sąjungos valstybėms, daugiau socialinių teisių, didesnės sanglaudos Europos Sąjungoje tam, kad būtų sustabdytos bet kokios Europos Sąjungos dezintegracijos tendencijos.
Pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai yra ypač svarbi galimybė Lietuvai. Jeigu mus lydės sėkmė, mums pavyks reikšmingai paauginti mūsų raumenis Briuselyje. Ir aš, kaip kandidatė į Seimo vicepirmininkus, įsipareigoju asmeniškai imtis atsakomybės, kad šie tikslai, šie rezultatai būtų pasiekti. Labai ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama Rasa. Užsirašė vienas Seimo narys, norintis paklausti. A. Lydeka.
A. LYDEKA (LSF). Labai ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Gerbiama pretendente, gerbiama Rasa. Kaip žinoma, būtent šioje kadencijoje Lietuva pirmininkaus Europos Sąjungai 2027 metais. Kaip jūs vertinate, ar jūs asmeniškai galėsite susidoroti su visais tais iššūkiais, kuriuos atneš pirmininkavimas, tuo labiau dirbdama su europiniais klausimais? Ačiū.
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Labai ačiū už klausimą. Aš tikrai manau, kad mano patirtis, darbas Europos Sąjungos institucijoje – Europos Audito Rūmuose ir darbas praėjusioje kadencijoje Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja, patirtis kaip politikės tikrai, kaip sakoma, suteikia man galimybių aktyviai imtis prisidedant prie tų labai svarbių dalykų, kurie yra iki pirmininkavimo didžiulis didžiulis darbas. Labai džiaugiuosi, kad Vyriausybė yra patvirtinusi ir priemonių planą. Aš manau, kad bendromis jėgomis su Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojais, nariais ir biuru mes tikrai turėsime labai gerus kontaktus su visomis institucijomis, pradedant Vyriausybe, prezidentūra, Užsienio reikalų ministerija. Ir visi tie dideli dideli darbai bus, kaip sakoma, sėkmingai padaryti.
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamai Rasai. Diskutuoti nėra užsirašiusių. Tai sprendimai bus priimti per slaptą balsavimą. Ačiū jums. (Plojimai)
18.02 val.
Seimo nutarimo „Dėl Orintos Leiputės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-4 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Dabar noriu paklausti kitos kandidatės į Seimo Pirmininko pavaduotojus: ar jūs sutinkate, gerbiama Orinta? Visąlaik einant galima pagalvoti. (Balsas salėje) Dabar jau tikrai tą.
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Iš trečio karto taip, sutinku.
PIRMININKAS. Ačiū. Trys patvirtinimai yra daugiau negu esminiai. Prašau į tribūną. Galite prisistatyti. Irgi 15 minučių.
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Gerbiami Seimo nariai, kolegos, šiandien mes visi prisiekėme, todėl leiskite, pasinaudojus tuo, kad esu tribūnoje, mus visus pasveikinti su nauja pradžia, su nauja Seimo kadencija. Rinkimų rezultatai parodė, kad žmonės laukia permainų, pirmiausia permainų savo kasdieniame gyvenime. O Seimui tenka lemiamas vaidmuo, kuriant prielaidas žmonių gerovei. Dėkoju už galimybę kandidatuoti į Seimo Pirmininko pavaduotojus. Dėkoju už teikimą.
Daug kalbame apie teisėkūros kokybę. Seimui dažnai priekaištaujama dėl to, kad pernelyg skubotai kepa įstatymus ir per daug tų įstatymų leidžia. Bet šiandien norėtųsi akcentuoti turinį. Ir ekspertų pastabos, įvairios istorijos rodo, kad mūsų teisėje, mūsų teisėkūroje vis dar yra daug pilkų zonų. Be to, daugelis žmonėms aktualių, socialiai jautrių dalykų yra nepakankamai sureguliuoti. Stengsiuosi, kad parlamento darbotvarkė būtų socialiai jautri. Taip pat pasistengsiu pasirūpinti, jei turėsiu tokią galimybę, kad būtų didesnė sklaida apie rengiamus įstatymų projektus, ne tik apie jau priimtus, kad kuo daugiau visuomenės grupių galėtų įsitraukti į jų svarstymą. Labai svarbu ir laiku identifikuoti problemas dėl netinkamo įstatymų įgyvendinimo, bendradarbiaujant su teisinių institucijų dalyviais.
Linkėdama naujajam Seimui susitelkimo, norėčiau prisiminti mūsų pirmtakus ir pacituoti socialdemokratą S. Kairį. Lietuvos Steigiamajame Seime 1920 metais įžanginėje kalboje jis sakė: „Mūsų priešai rūpinasi sudaryti mums vardą žmonių, kurie neva yra pasiryžę išgriauti ne tik Seimą, bet ir visą Lietuvos gyvenimą. Tokios kalbos – tai kovos priemonės, tai netikusios priemonės.“ Taip kalbėjo 1920 metais socialdemokratas S. Kairys. Taigi nedaug kas pasikeitė nuo tų laikų.
Atkuriamojo Seimo pirmajame posėdyje 1990 m. kovo 10 d. akademikas J. Bulavas ragino Tautos atstovus (cituoju): „Aš tik noriu dar gerbiamiems deputatams, ypač pirmą kartą išrinktiems, pasakyti tai, kas reglamente vargu ar parašyta: manau, kad verta daugiau dėmesio skirti parlamentinės veiklos kultūrai, elgesio taktiškumui. Dar neretas reiškinys, kai deputatas vietoje diskutavimo, užgauliai konfrontuoja, vietoje įrodymų, grubiai atkerta, kartais kalba ne į temą, beprasmiškai gaišina laiką ir taip toliau. Visa tai sudaro nervingą atmosferą, nepalankią parlamentinei veiklai. Būkite vienas kitam pakantūs, tolerantiški, siekite vienybės atsakingame darbe, vadovaukitės ne tik savo pasirodymu ar karjeristiniais siekiais, o savo Tėvynės interesais.“ Šis raginimas nepraranda aktualumo. Taigi pabaigai norėčiau pasakyti: linkiu Seimui darnaus darbo ir tikiuosi jūsų palaikymo balsuojant. (Plojimai)
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama Orinta.
Užsirašė du Seimo nariai, norintys paklausti. Pirmasis – A. Anušauskas.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiama kolege, sakėte, žmonės laukia permainų, bet permainos permainoms nelygu. Kalbėjote apie kultūrą, etiką, bet už Seimo sienų šiuo metu, šią minutę, per šlapdribą susirinko šimtai žmonių dešimčiai minučių tylos, protestuodami prieš neapykantos kurstymą, kurį girdėjo iš kai kurių valdančiosios koalicijos narių. Suteikiu jums galimybę iš Seimo tribūnos kreiptis į tuos žmones ir atsakyti į jų nuogąstavimus, rūpestį ir protestą.
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Tikiuosi, mes visi savo darbais įrodysime tai, kad esame čia išrinkti mūsų piliečių, mūsų tautos. Ir tinkamai organizuodami parlamento darbą, ir tinkamai dirbdami tikrai tam tikrus pakurstymus ar kokius nors komentarus, kurie kartais sklinda nežinia iš kur, padarysime beverčius. Todėl aš manau, kad vis dėlto Seimas yra išrinktas, jisai pasirengęs garbingai dirbti ir atstovauti mūsų šalies piliečių interesams.
PIRMININKAS. Ačiū. Dar yra norinčių paklausti. (Plojimai) Nori paklausti kolegė I. Kižienė. Prašau.
I. KIŽIENĖ (LSDPF). Miela Orinta, aš labai džiaugiuosi, kad jūs pretenduojate į šitą poziciją, nes šalia jūsų auga žmonės, tas gyvas pavyzdys esu aš, dirbanti ketverius metus jūsų patarėja. Norėčiau tokį klausimėlį: kokiose srityse būsite pavaduotoja ir kokiose mes kartu dirbsime?
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Ačiū, Indre. Aš, jeigu pasitikės manimi ir balsuos pakankamai parlamentarų ir būsiu paskirta į šitas pozicijas, manau, dirbsime ir bendradarbiausime su visais – tiek frakcijos nariais, tiek ir kitų frakcijų, valdančiųjų ir opozicijos, tam, kad kokybiškai dirbtume. O kurias sritis teks kuruoti, spręs Seimo Pirmininkas.
PIRMININKAS. Dėl Valdybos spręsime visi kartu, miela Orinta, jeigu bus tokia Seimo narių valia. Diskutuoti nėra norinčių, tai apsispręsime slaptai balsuodami.
18.09 val.
Seimo nutarimo „Dėl Agnės Širinskienės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-5 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Toliau norėčiau paklausti ponios A. Širinskienės: ar jūs sutinkate kandidatuoti į Seimo Pirmininko pavaduotojus?
A. ŠIRINSKIENĖ (NAF). Taip, sutinku.
PIRMININKAS. Ačiū. Tada tribūna jūsų, 15 minučių skirta jums.
A. ŠIRINSKIENĖ (NAF). Gerą vakarą visiems, su kuo neteko dar šiandien pasisveikinti asmeniškai. Be galo dėkoju Seimo Pirmininkui už tą pasitikėjimą. Mūsų mandatas yra ne tik didžiulis pasitikėjimas, kurį žmonės į mus sudėjo, bet, be abejo, ir didžiulė atsakomybė. Kaip VRK pirmininkė, šiandien skaitydama mūsų pavardes, sakė, sunku yra pasverti tą virš milijono žmonių suteiktą pasitikėjimą Lietuvos Seimui. Aš labai tikiuosi, kad mes visi kartu tą pasitikėjimą pateisinsime.
Mūsų laukia ne tik geopolitiniai iššūkiai, apie kuriuos kalbėjo kiti kandidatai į Seimo Pirmininko pavaduotojus, kartu mūsų laukia ir daug darbų viduje, nacionalinėje politikoje. Turime tikrai sudėtingą sveikatos, švietimo sistemų situaciją, yra likę dar papildomi iššūkiai socialinės politikos srityje, demografinė padėtis, deja, nėra džiuginanti. Nekalbu apie tai, kad yra išlikęs tam tikras Lietuvos žmonių susiskaldymas. Deja, jie kartais sako, kad bijo kalbėti.
Visam tam, kad situacija keistųsi, aš net neabejoju, bus reikalingas darnus ir tikrai sutelktas darbas. Tai, kad susiformavo valdančioji dauguma, turinti per 80 balsų, manau, tikrai rodo gana didelį Seimo sutelktumą. Tai, kad opozicija ne visai nori pasiskelbti opozicija, matyt, taip pat rodo, kad yra tam tikra parama Seimo darbams ir vėlgi bendras ieškojimas sprendimų tų klausimų, kurių dar nepavyko išspręsti. Tikrai manau, kad tą sutelktumą mes galime pasiekti. Matyt, apie šitą Seimą, pasitikėjimą juo geriausiai ir paliudys darbai, nes tik darbai paprastai kuria pasitikėjimą.
Kandidatuodama į tas tikrai atsakingas pareigas, kurios didele dalimi, kiek man yra tekę matyti Seimo vicepirmininkų, kartu yra tarnystė ir bendram Seimo darbui. Aš prisimenu R. Baškienę, kuriai tikrai buvo tekusi nelengva dalia 2016 metais, ir kitus vicepirmininkus, gerbiamą J. Razmą, kurį vėlgi tekdavo sutikti naktimis Seime. Manau, kad turėjome pavyzdžių, kuriais galėsime, jeigu jūs pasitikėsite, sekti, ir bandysime dirbti visi kartu.
Tikrai dėkoju, mielai atsakysiu į klausimus, jeigu tokių yra.
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamai A. Širinskienei. Jūsų paklausti užsirašė trys Seimo nariai. Pirmasis klausia kolega V. Gailius.
V. GAILIUS (LSF). Ačiū, Seimo Pirmininke. Kolege Agne, iš tikrųjų po mūsų sėkmingos ir darbščios kadencijos Teisės ir teisėtvarkos komitete neabejoju jūsų kompetencija ir darbštumu, tikiu, kad jus taip pat matysime išeinančią naktį, net neabejoju tuo taip pat. Bet mano klausimas: ar jūs turėsite savarankiškus įgaliojimus suvaldyti krizes?
Kalbėjote apie globalius iššūkius. Šiandien, matydamas mūsų parlamento narių norą bendradarbiauti ir vykti į Vidurinę Aziją, Rusijos įtakos šalis ir absoliučios įtakos šalis, kur žvalgyboms vadovauja Rusijos KGB ir užsienio žvalgybos agentūros, o būtent Seimo valdybos kompetencija yra išleisti į užsienio komandiruotes, tvirtinti Seimo narių ataskaitas, ar sugebėsite padėti Seimo Pirmininkui ir Valdybai suvaldyti tuos iššūkius ir tas galimas krizes dėl neribojamo, nekontroliuojamo parlamento narių turizmo?
A. ŠIRINSKIENĖ (NAF). Aš manyčiau, to turizmo, deja, kartais pasitaiko ir pasitaikydavo, ir įvairiausių kolegų norų pasitaikydavo, bet, kaip jūs ir minėjote, tai yra Seimo valdybos apsisprendimas. Jeigu tai yra trečioji, ne Europos Sąjungos šalis, tai kartu ir leidimas išvykti, ne tik tas sutikimas pagal nutylėjimą, kaip mes matome vykimo į Europos Sąjungos šalis atveju. Aš manyčiau, kad kolegos tikrai turės pakankamai to ryžto kartais visai ir betiksliam turizmui pasakyti – ne. Vis dėlto tas parlamentinės demokratijos ir diplomatijos biudžetas, kuris skirtas Seimo narių kelionėms, tikrai turėtų būti naudojamas atsakingai.
PIRMININKAS. Ačiū. Toliau klausia A. Anušauskas. Prašau, kolega.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiama kolege, išties man teko trumpai dirbti su jumis Teisės ir teisėtvarkos komitete. Žinau, kad jūs išmanote teisinius dalykus. Bet štai tūkstančiai žmonių šiuo metu už Seimo sienų išreiškė protestą prieš kurstymą neapykantos, kuri skambėjo iš jūsų partijos vadovo, tapusio frakcijos seniūnu, lūpų. „Dešimt tylos minučių“ – tai ne dėl baimės kalbėti, o dėl nerimo, kad neapykantos kurstymas yra grėsmė nacionaliniam saugumui. Konstatavęs tai, išties galiu tik pasakyti: kadangi iš anksto žinau jūsų atsakymą, klausimų jums neturiu.
PIRMININKAS. Taigi, gerbiama Agne, galite atsakyti, jeigu norite, nors ir klausimas buvo.
A. ŠIRINSKIENĖ (NAF). Matote, gerbiamas kolega, šiandien, ne tik dabar, bet ir renkant Seimo Pirmininką, kartais galvojau: o ką mes čia renkame – ar Seimo Pirmininką, jo pavaduotojus, ar R. Žemaitaitį? Tiesiog visąlaik kviesčiau nepainioti žmonių.
Aš suprantu natūralius opozicijos norus, tačiau žmones reikia vertinti pagal jų darbus. Manau, kad tai yra esminis dalykas Seime. Mes kartais esame linkę vertinti pagal jų įvaizdį, pagal tai, ar jie yra pozicijoje, ar opozicijoje. Man šitoje tribūnoje stovint, aš atsimenu 2016 metų kadenciją, beje, iš tos pačios pusės, kur sėdite jūs, teko sulaukti siūlymų eiti į šuns būdą, bet aš tikrai nejaučiu kokių nors asmeniškumų. Tiesiog manau, kad mane tie, kurie seniai dirba Seime, jau ne pirmą kadenciją, vertina pagal mano darbus.
PIRMININKAS. Ačiū. Ir paskutinė užsirašiusi paklausti – kolegė L. Girskienė. Prašau.
L. GIRSKIENĖ (LVŽ-KŠSF). Labas vakaras. Aš noriu jūsų paklausti. Jūs akivaizdžiai demonstruojate neapykantą, priešiškumą tam tikroms politinėms jėgoms, atskiriems politikams. Ar dirbdama, eidama šias pareigas sugebėsite suvaldyti savo šias emocijas, neapykantą ir sutelkti visus bendram konstruktyviam darbui?
A. ŠIRINSKIENĖ (NAF). Aš manau, vargu ar Lietuvos žmonės laikytų mane labai emocingu žmogumi, ypač kai mane mato televizijos laidose, posėdžių salėse, komitete. Mano galva, aš kaip tik esu labai neemocingas žmogus. Tai viena. Visus vertinu pagal jų darbus ir jų vertybes.
Kitas dalykas, kuris yra labai svarbus: aš puikiai skiriu rinkimų kampaniją nuo tų pareigų, kurios yra Seime ir kurias reikia atlikti. Štai, su kolega V. Gailiumi puikiausiai sutarėme ketverius metus. Aš nuoširdžiai laukiau jo sugrįžtant į Seimą ir jisai sugrįžo. Tai yra puiku. Jeigu jisai pasiryš dirbti komitete, tai, manau, bus didžiulis indėlis į teisėkūrą, nes tame komitete reikia teisininkų, reikia žmonių su patirtimi. Linkiu ir visiems kartais žiūrėti ne į partiškumus – žiūrėti į žmonių kompetencijas, žmonių gebėjimus ir žmonių ketinimus, ir tuomet jokių emocijų niekur nekils.
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamai Agnei. (Plojimai) Nėra norinčių diskutuoti. Slaptu balsavimu nuspręsime. O mes tikrai džiaugiamės visais Seimo nariais, kurie sugrįžo po ketverių metų, aštuonerių, dvylikos metų, nes ta patirtis, atsiradusi kitus darbus dirbant, turbūt prisidės prie jų gebėjimų, savęs realizavimo čia.
18.20 val.
Seimo nutarimo „Dėl Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-6 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Toliau norėčiau paklausti penktosios kandidatės į Seimo Pirmininko pavaduotojus. Gerbiama Radvile Morkūnaite-Mikulėniene, ar jūs sutinkate kandidatuoti?
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Sutinku.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama Radvile. Taip pat jūsų tribūna. 15 minučių.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Dėkui už šį teikimą. Dėkui savo frakcijai už nominavimą kandidatuoti į Seimo Pirmininko pavaduotojus. Sveikinu, mieli kolegos, tuos, kurie yra perrinkti ir pelnė pasitikėjimą, jau ne vieną sykį šioje salėje, ir tuos, kurie pirmą kartą šiandien davė priesaiką. Manau, kad kiekvienam iš mūsų šiandien yra didelė diena, nesvarbu, ar tai kartojame šeštą, ketvirtą kartą, ar pirmą kartą, tai yra didelis įpareigojimas.
Man pačiai ir ši vieta, ir šis sambūris, ir tai, kad jisai įprasmina mūsų valstybę, jos laisvę, nepriklausomybę, yra didelis dalykas. Negaliu neprisiminti 1991 metų sausio, kai čia su tėvais ir tūkstančiais kitų Lietuvos žmonių, būdama vaikas, stovėjau. Mažai gal tuomet apie esminius dalykus supratau, bet aš manau, kad tai užkodavo supratimą, kas yra svarbiausia mūsų valstybėje. Aš manau, kad kiekvienas šiandien ištartas duotos priesaikos žodis yra ypač svarbus ir įpareigojantis. Parlamentas, manau, yra puikus visuomenės atspindys. Tai rodo ne vien tik nuomonių, bet ir žmonių patirties įvairovė. Tai, kad demokratiškai gali būti išrinkti ilgą politinę patirtį turintys žmonės ir visiški politikos naujokai, man atrodo, yra vienas iš gražių demokratijos bruožų.
Lygiai taip pat labai gražus dalykas, kad demokratiniai rinkimai (juos Lietuvoje turime jau ne vieną dešimtmetį) yra nenuspėjami. Tikrai turbūt nenorėtume gyventi tose šalyse, ne taip toli nuo mūsų, kuriose rinkimų rezultatai jau yra apspręsti jiems dar neprasidėjus. Taigi, aš manau, nuomonių įvairovė, atsispindinti ne vien tik Seime, bet, aišku, ir komitetuose, ir Valdyboje, ir kitose Seimo struktūrose, yra svarbus dalykas. Mes daug kalbame apie supratimą, pagarbą vieni kitiems, vienybę, bet esame ir skirtingi. Tų skirtumų negalime ignoruoti, kai kuriuos klausimus, jų sprendimo būdus matome skirtingai. Lygiai taip pat, kaip skirtingai mato Seimo darbą, Vyriausybės sprendimus, tai, kas vyksta Lietuvoje, ir Lietuvos žmonės. 2021 metais čia buvo toks audringas mitingas. Šiandien žmonės susirinko turbūt turėdami kiek kitokį nusiteikimą, bet taip pat nori išreikšti savo nuomonę. Nepaisant to, kad 2021 metais nebuvau labai laiminga dėl tokio dalies visuomenės susidūrimo su Seimu, vis tik džiaugiuosi, kad žmonės turėjo galimybę pasakyti savo nuomonę. Tačiau visą laiką esu už tai, kad ta nuomonė būtų išreikšta korektiškai, be neapykantos, be agresijos.
Taigi viliuosi, kad, turėdami įvairių skirtumų, galime sutarti dėl svarbiausių dalykų mūsų valstybei. Dėl to, kad būtume laisva, nepriklausoma, demokratinė valstybė, galėtume išreikšti savo nuomonę. Tą darome iki šiol, tikiuosi, ilgus dešimtmečius ir šimtmečius galėsime tai daryti.
Šiokios tokios patirties Seimo valdyboje turiu iš praeitos kadencijos, daugiau nei trejus metus buvau mūsų frakcijos seniūne, taip pat Europos reikalų komiteto vadove. Viliuosi, kad ta mano patirtis galės būti naudinga Valdybos darbe, jei jūs, Seimo nariai, pasitikėsite manimi ir išreikšite savo pasitikėjimą balsuodami. Bet, kaip ir sakiau, man atrodo, gražu tai, kad turime skirtingas nuomones, bet kažkaip sugebame drauge dirbti po šiuo vienu stogu. Dėkui.
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamai Radvilei. Yra du Seimo nariai, kurie norėtų jūsų paklausti. Pirmasis klausia R. Motuzas.
R. MOTUZAS (LSDPF). Ačiū. Gerbiama pretendente, neabejojame jūsų kompetencija, bet jūs šiuo metu vadovaujate labai svarbiai sričiai. Turbūt visi žinome, kad per kadenciją buvo trys ministrai, pavaduojančių irgi apie tris ir taip toliau. Kokia situacija būtų? Vyriausybė prisieks turbūt tik apie gruodžio vidurį. Kas būtų, ar jūs tęstumėte vadovavimą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai? Ačiū.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Dėkui už klausimą. Kadangi dabar Vyriausybės statusas yra kaip laikinai einančios pareigas, tai manęs toje formacijoje jau nėra. Taigi, juridiškai žiūrint, kliūčių kandidatuoti į šią poziciją nėra. Turiu pasakyti taip: gaila, kad persidengia šis laikotarpis, tačiau galvoju, kad per tą laikotarpį, kai buvau ministre, pavyko išspręsti kai kuriuos klausimus, todėl esu dėkinga ir švietimo bendruomenei. Tai didžiulė patirtis, ir tikrai nuo šių klausimų neatsitrauksiu. Naujiems ministrams ar ministrėms linkiu kuo didžiausios sėkmės.
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamai R. Morkūnaitei-Mikulėnienei. Norinčių daugiau paklausti nėra. Irgi spręsime slaptu balsavimu.
18.26 val.
Seimo nutarimo „Dėl Viktorijos Čmilytės-Nielsen išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-7 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Ir paskutinė šiandien kandidatė eiti Seimo Pirmininko pavaduotojo pareigas. Noriu pasiteirauti: ar sutinkate, gerbiama Viktorija Čmilyte-Nielsen?
V. ČMILYTĖ-NIELSEN (LSF). Ačiū, sutinku.
PIRMININKAS. Ačiū. Tribūną jūsų.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN (LSF). Gerbiamas Seimo Pirmininke, dėkoju už teikimą. Ir ačiū Liberalų sąjūdžio frakcijai už pasitikėjimą. Gerbiami Seimo nariai, dar kartą sveikinu, pradėjus naująją Seimo kadenciją. Apie pareigas ir atsakomybę, kurią visų pirma suteikia mums rinkėjai, ir šiandien mūsų duotą priesaiką kalbėsime turbūt dar ne kartą. Kartu mes įsipareigojome saugoti mūsų parlamentinės demokratijos principus, tarp kurių daug svarbių, tačiau valdančiųjų santykis su opozicija – vienas iš kertinių. Tai svertų, kontrolės ir elementarios pagarbos principai, siekiant realizuoti svarbiausią parlamento funkciją, išreikštą ir priesaikos žodžiais, „tarnauti Lietuvos žmonių gerovei“.
S. Skvernelis savo kalboje užsiminė apie tai, koks jausmas apima, dar prieš kelias dienas buvus opozicijoje, o šiandien jau būnant valdžioje ir prisiimant atsakomybę. Prireiks šiek tiek laiko prie naujojo vaidmens priprasti ir man. Pastaruosius ketverius metus, dirbant Seimo Pirmininke, man atrodė, kad, nepaisant skirtingų pažiūrų, dalykų, dėl kurių galima susitarti su opozicijos atstovais, yra ne mažiau, nei yra dalykų, dėl kurių verta ir prasminga ginčytis. Kaip ir kiekviename Seime, ateinančius ketverius metus opozicijos vaidmuo bus labai svarbus. Gali skambėti paradoksaliai, bet tuo pat metu turėsime būti ir atsvara valdantiesiems, ir užtikrinti mūsų valstybės sėkmės istorijos tęstinumą, ieškodami susitarimo klausimais, kurie yra kertiniai mūsų valstybei ir jos žmonėms. Kalbėdama apie parlamentinę demokratiją, opozicijos misiją matau būtent taip: naudojimasis jai suteiktais įrankiais, iš jų vienas yra ir Seimo vicepirmininko funkcijos, todėl sutikau kandidatuoti į šią poziciją.
Vienas iš svarbiausių mano pastarųjų metų tikslų buvo nuolat stiprinti parlamentinę diplomatiją, kuri praėjusią kadenciją užėmė išskirtinę vietą. Šioje srityje tęstinumo ypač reikia. Ne vien dėl to, kad gyvename geopolitinių lūžių laiku, bet ir todėl, kad Lietuvos, kaip patikimos vakarietiškos valstybės, reputacija kuriama dešimtmečius. O susvyruoti ji gali gana greitai, ypač tada, jei atsiranda to sąmoningai siekiančių.
Gerbiami kolegos, šiandien jau buvo ilga diena, todėl išliksiu lakoniška, juolab kad mane ir mano darbą jūs turėjote galimybę matyti pastaruosius ketverius metus. Mielai atsakysiu į jums kylančius klausimus.
PIRMININKAS. Ačiū, miela Viktorija. Kadangi kolega V. Gailius nebuvo ketverius metus, daugiau negu ketverius, tai jis, matyt, pasiilgo jūsų ir klausimas bus kolegos V. Gailiaus.
V. GAILIUS (LSF). Ačiū jums, Viktorija, kad sutikote dalyvauti Seimo valdybos darbe. Savo pranešime jūs iš esmės atsakėte į mano klausimus, jūs pasirengusi dirbti atstovavimo kontekste, atstovauti parlamentui su kitais parlamentais bendradarbiaujant, tas mane džiugina. Be jokios abejonės, matau, kad jūsų darbotvarkėje, o apie tai aš negirdėjau – žmogaus teisių gynimas. Ačiū jums už tai ir klausimo neteiksiu.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN (LSF). Dėkui.
PIRMININKAS. Gerbiama pirmininke, ačiū jums už pristatymą, tiksliau, prisistatymą. Diskutuoti yra, kad ir kaip būtų keista, vėlgi užsirašęs jūsų frakcijos kolega E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Kolegos, tikrai noriu ne vien apie Viktoriją pasisakyti, o apskritai apie visus pateiktus kandidatus. Visų pirma, labai moteriška komanda ir akivaizdu, kad tai yra kompensacija, S. Skvernelio kompensacija moterims, nes kai jis buvo premjeru, moterų ilgą laiką Vyriausybėje nebuvo, paskui tik atsirado R. Tamašunienė. Tai ačiū Sauliui už tai.
Kitas dalykas. Noriu priminti, kai S. Skvernelis, A. Širinskienė, R. Karbauskis 2016-aisiais atėjo į valdžią, opozicijai buvo paliktas tik vienas vicepirmininko postas, paskui buvo grąžinti du. Labai džiaugiuosi, kad šį kartą vėl nekilo iniciatyva atimti iš opozicijos postus ir palikti du postai.
Dabar kalbant apie kandidatus. Kažkada, kai V. Čmilytė-Nielsen kandidatavo į Seimo Pirmininkus, aš pasakiau, kad aš tikiuosi, kad ji bus geroji Seimo dvasia, – taip ir atsitiko. Nežinau, kaip reiktų įvardinti ir ką palinkėti S. Skverneliui, kas jis bus Seimo gerasis (Juokiasi), nes „dvasia“ – moteriškosios giminės, tai neieškosiu žodžių. Kalbant apie Viktoriją, natūralu – palaikau. Palaikau O. Leiputę kaip labai mielą socialdemokratę. Palaikau R. Morkūnaitę-Mikulėnienę kaip kolegę, su kuria teko daug dirbti, tikrai, kaip čia pasakyti, komunikabiliausia konservatorė tarp tų aktyviųjų konservatorių. R. Budbergytė, na, kaip jos nepalaikysi? Tuo labiau kad šiandien per prisistatymo kalbą ji visąlaik, nežinau, ar į mane, ar į opoziciją žiūrėjo. Aš labai tikiuosi, kad į mane. Ir J. Olekas. Na, klausykite, Juozas – Sąjūdžio laikų politikas. Nedaug tokių išlikę. Dar vienas buvo toksai A. Kubilius, išsiuntėme į Briuselį. Čia su E. Zingeriu ir J. Oleku mes liekame tais Sąjūdžio laikų aktyvistais. Juozas, kaip žinote, buvo pirmosios Vyriausybės narys.
Visus čia išvardintus žmones aš labai vertinu už politinį pastovumą. Sunkmetis ar ne sunkmetis, vienokios, kitokios pozicijos, darbas opozicijoje, valdžioje – visi čia išvardintieji nekaitaliojo pažiūrų, nekaitaliojo partijų. Aš pats, kaip senas liberalas, labai vertinu tą pastovumą, stabilumą, kantrybę net ir sunkiausiais laikais. Tai linkiu S. Skvernelio komandai su čia išvardintais nominuotais vicepirmininkais pasidarbuoti vardan Seimo prestižo ir vardan Lietuvos. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamam Eugenijui. Tikrai džiaugiuosi, kad tie pokyčiai, matote, vyksta nedelsiant, iš karto. Tikrai labai profesionali moterų dominuojama Valdyba. Tiesiog noriu pakviesti visus kolegas dar kartą išreikšti savo valią, palaikyti visas kandidatūras ir suformuoti būtent lūkesčius atitinkančią Valdybą.
Gerbiami kolegos, turėjome galimybę išklausyti visus kandidatus į Seimo Pirmininko pavaduotojus, jie atsakė į visus klausimus. Seimo nariai, kurie norėjo paklausti, tą galėjo padaryti, kurie norėjo dalyvauti diskusijoje, sudalyvavo. Mums dabar reikia pasitvirtinti slapto balsavimo biuletenius. Slapto balsavimo biuletenyje bus nurodyta, kad balsuojama dėl Seimo nutarimo dėl (vardas, pavardė) išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoju priėmimo. Bus galimybė Seimo biuletenyje vėl matyti tris langelius: „už“, „prieš“ arba „susilaikoma“. Jeigu balsuojama už, primenu, reikia išbraukti „prieš“ ir „susilaikoma“, jeigu balsuojama prieš, reikia išbraukti „už“ ir „susilaikoma“, jeigu balsuojant susilaikoma, reikia išbraukti „už“ ir „prieš“. Neskubėkite, mieli kolegos, dar mes nepaskelbėme balsavimo. Tiesiog norėčiau jūsų paklausti, ar bendru sutarimu mes galime patvirtinti slapto balsavimo biuletenį? (Balsai salėje) Ačiū, patvirtinta. Turime balsų skaičiavimo grupę, ar visi prisimena, kas yra toje grupėje, ar reikia priminti? (Balsai salėje) Ačiū.
Tuomet, kolegos, noriu atkreipti dėmesį! Balsavimas – slaptas, balsų skaičiavimas irgi nebus paprastas – šeši kandidatai, dėl to balsuoti yra skelbiama 60 minučių, arba 1 valandos, pertrauka. Taigi kviečiu jus grįžti į Seimo plenarinių posėdžių salę 19 val. 35 min. Dabar pertrauka.
Pertrauka
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, turime pratęsti pertrauką, nes suskaičiuoti balsus, labai atidžiai skaičiuojant, reikia daug atidumo, dar 20 minučių. Bandykime susirinkti 19 val. 55 min. Jau nedaug klausimų liko šiandien, pabaigsime posėdį.
Pertrauka
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, užimkite savo vietas. Tęsiame posėdį. Posėdis gali būti paįvairintas priešgaisrinės signalizacijos ir evakuacijos signalu, neišsigąskime. Tiesiog aš siūlau mūsų naujiems kolegoms Seime atsisakyti žalingo įpročio rūkyti arba rūkyti tik tam nustatytose vietose. Jeigu bus evakuacijos signalas, prašome likti savo vietose – evakuotis niekur nereikia.
Tęsiame posėdį.
19.59 val.
Seimo nutarimo „Dėl Juozo Oleko išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoju“ projektas Nr. XVP-2 (priėmimo tęsinys)
Noriu paskelbti dėl Seimo nutarimo „Dėl Juozo Oleko išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoju“ projekto Nr. XVP-2.
Šio nutarimo priėmimas
Iš viso išduota 133 biuleteniai, rasta – 133, galiojančių – 131, negaliojančių – 2.
Už balsavo 114 Seimo narių, prieš – 6, susilaikė 11. Nutarimas priimtas. (Gongas) (Plojimai)
20.00 val.
Seimo nutarimo „Dėl Rasos Budbergytės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-3 (priėmimo tęsinys)
Seimo nutarimo „Dėl Rasos Budbergytės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-3. Priėmimas.
Šio nutarimo priėmimas
Iš viso išduota – 133 biuleteniai, rasta – 133, galiojančių – 131, negaliojančių – 2.
Už balsavo 106, prieš – 11, susilaikė 14. Nutarimas priimtas. (Gongas) (Plojimai)
20.01 val.
Seimo nutarimo „Dėl Orintos Leiputės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-4 (priėmimo tęsinys)
Seimo nutarimo „Dėl Orintos Leiputės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-4. Priėmimas.
Šio nutarimo priėmimas
Išduota – 133, rasta – tiek pat, galiojančių – 130, negaliojančių šį kartą – 3.
Už – 101, prieš – 9, susilaikė 20. Nutarimas priimtas. (Gongas) (Plojimai)
20.02 val.
Seimo nutarimo „Dėl Agnės Širinskienės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-5 (priėmimo tęsinys)
Seimo nutarimo „Dėl Agnės Širinskienės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-5.
Šio nutarimo priėmimas
Išduota biuletenių – 133, rasta – 133, negaliojančių – 2.
Už – 80, prieš – 42, susilaikė 9. Nutarimas priimtas. (Gongas) (Plojimai)
20.03 val.
Seimo nutarimo „Dėl Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-6 (priėmimo tęsinys)
Seimo nutarimo „Dėl Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-6.
Šio nutarimo priėmimas
Išduota biuletenių – 133, rasta biuletenių – 133, galiojančių – 132, negaliojančių – 1.
Už – 96, prieš – 24, susilaikė 12. Nutarimas priimtas. (Gongas) (Plojimai)
20.04 val.
Seimo nutarimo „Dėl Viktorijos Čmilytės-Nielsen išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-7 (priėmimo tęsinys)
Dar vienas – Seimo nutarimo „Dėl Viktorijos Čmilytės-Nielsen išrinkimo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja“ projektas Nr. XVP-7. Priėmimas.
Šio nutarimo priėmimas
Išduota biuletenių – 133, rasta – 133, galiojančių – 133.
Už – 91, prieš – 25, susilaikė 17. Nutarimas priimtas. (Gongas) (Plojimai)
20.05 val.
Seimo nutarimo „Dėl Vilijos Blinkevičiūtės, Gabrieliaus Landsbergio, Virginijaus Sinkevičiaus ir Aurelijaus Verygos pripažinimo netekusiais Lietuvos Respublikos Seimo nario mandato“ projektas Nr. XVP-8 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Gerbiami kolegos, kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Vilijos Blinkevičiūtės, Gabrieliaus Landsbergio, Virginijaus Sinkevičiaus ir Aurelijaus Verygos pripažinimo netekusiais Lietuvos Respublikos Seimo nario mandato“ projektas. Pateikimo stadija. Nutarimo projektą siūlome priimti, nes kolegos pasirinko prioritetą arba dirbti Europos Parlamente, arba daryti laikiną pauzę politikoje. Nutarimą sudaro du straipsniai. 1 straipsnis…
Atsiprašau. Nori paklausti E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Mieli Lietuvos žmonės, ar galėčiau paklausti: ar tikrai čia viskas gerai ir ar visi pasirengę balsuoti už? Aš siūlau balsuoti prieš ir nepritarti šiam nutarimui. Tegul dirba Lietuvai. Kandidatavo. Nereikia jokių apgaulių. Visi žmonės garbingi, tvarkingi, Lietuvos patriotai, tegul darbuojasi. Siūlau nebalsuoti už.
PIRMININKAS. Ačiū, Eugenijau. Čia buvo kaip klausimas. Aš manau, kad jūs, kaip senas liberalas, pripažįstantis žmogaus apsisprendimo laisvę, turbūt neturėtumėte to siūlyti. Aš manau, kad nėra prievartos tarnauti Lietuvai. Galbūt tarnystė būnant Europos Parlamente taip pat yra labai svarbi valstybei.
Norėtų dabar taip pat paklausti A. Nedzinskas.
A. NEDZINSKAS (LSDPF). Mielieji, aš siūlau balsuoti už, nes visos frakcijos pageidavo, kad dar papilnėtų. Tai bent keturios tikrai papilnės.
PIRMININKAS. Ačiū už klausimus, nes čia toks daugiau pasisakymas buvo. (Balsai salėje) Gerąja prasme patyrusių.
Svarstymo stadija. Norinčių kalbėti nėra. Priėmimo stadija. Yra du straipsniai. 1 ir 2 straipsniai. Ar galime bendru sutarimu kiekvienam ir šių straipsnių pritarti? Norinčių kalbėti už ir prieš nėra.
Tada siūlau balsuoti. Kas už tai, kad Seimo nutarimas būtų priimtas.
Šio nutarimo priėmimas
Užsiregistravo 125, balsavo 123: už – 115, prieš – 1, susilaikė 7. Nutarimas yra priimtas. (Gongas)
20.08 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo valdybos patvirtinimo“ projektas Nr. XVP-9 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – dėl Lietuvos Respublikos Seimo valdybos patvirtinimo. Pateikimo stadija. Atsižvelgiant į mūsų slapto balsavimo rezultatus, yra siūloma patvirtinti tokios sudėties Seimo valdybą: S. Skvernelis – Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas, R. Budbergytė – Pirmininko pavaduotoja, V. Čmilytė-Nielsen – Pirmininko pavaduotoja, O. Leiputė – Pirmininko pavaduotoja, R. Morkūnaitė-Mikulėnienė – Pirmininko pavaduotoja, J. Olekas – Pirmininko pavaduotojas ir A. Širinskienė – Pirmininko pavaduotoja. Ar būtų norinčių… Nėra norinčių paklausti. Ar galime pritarti po pateikimo bendru sutarimu? Pritarta bendru sutarimu.
Nutarimo svarstymas. Norinčių kalbėti svarstymo stadijoje nėra. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Priėmimo stadija. Ar būtų norinčių pasisakyti? Yra du straipsniai. 1 ir 2 straipsniai. Ar galime jiems pritarti? Nėra norinčių kalbėti už ir prieš, tai galime balsuoti. Kas už tai, kad būtų priimtas nutarimas.
Šio nutarimo priėmimas
Užsiregistravo 126, balsavo 126: už – 126, prieš ir susilaikiusių nebuvo. Seimo nutarimas dėl Seimo valdybos sudarymo yra priimtas. (Gongas)
20.10 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo seniūnų sueigos sudarymo“ projektas Nr. XVP-10 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo seniūnų sueigos sudarymo“ projektas. Jį sudaro du straipsniai. Yra siūloma sudaryti Lietuvos Respublikos Seimo seniūnų sueigą tokios sudėties: S. Skvernelis, R. Budbergytė, V. Čmilytė-Nielsen, O. Leiputė, R. Morkūnaitė-Mikulėnienė, J. Olekas, A. Širinskienė, D. Asanavičiūtė, T. Barauskas, V. Fiodorovas, I. Gelažnikienė, L. Kukuraitis, P. Kuzmickienė, M. Lingė, R. Motuzas, A. Norkienė, K. Podolskis, R. Puchovičius, E. Rudelienė, J. Šukevičienė, R. Žemaitaitis. Ar būtų norinčių paklausti? Nėra. Ar galėtume pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Pritarta.
Svarstymo stadija. Ar būtų norinčių pasisakyti? Nėra. Ir priėmimo stadija. (Balsai salėje) Yra du straipsniai, 1 ir 2 straipsniai. Ar galime priimti pastraipsniui bendru sutarimu? (Balsai salėje) Priimta. Balsuojame dėl Seimo nutarimo priėmimo.
Šio nutarimo priėmimas
Užsiregistravo 126 Seimo nariai, balsavo 126: už – 126, prieš ir susilaikiusių nėra. Seimo nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo seniūnų sueigos sudarymo“ priimtas. (Gongas)
20.13 val.
Seimo 2024 m. lapkričio 19 d. (antradienio) posėdžio darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
Gerbiami kolegos, yra antradienio darbotvarkės projektas. Turėsime pabaigti šios pirmos dienos darbus. Siūlomas nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pirmojo pavaduotojo paskyrimo“ projektas. Dėl priimto nutarimo dėl Seimo valdybos pakeitimo, nes, tikėtina, pasikeis pareigos ir bus pirmasis pavaduotojas. Lygiai tas pats yra susiję su nutarimo dėl Seniūnų sueigos sudėties pakeitimu. Tada turime ambiciją patvirtinti nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo komitetų narių skaičiaus“ projektą, dėl komitetų sudėties. Ir, matyt, svarbiausias antradienio posėdžio darbotvarkės klausimas, tikimės, – Lietuvos Respublikos Prezidento dekretas „Dėl Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko kandidatūros“. Tuomet tradiciškai Seimo narių pareiškimai ir, jeigu bus, rezerviniai klausimai. Darbotvarkė nėra ilga, vėlgi pradėsime… pabaigsime šios dienos posėdžio organizacinius darbus ir pradėsime labai svarbią Lietuvos Respublikos Vyriausybės formavimo procedūrą.
Ar galime pritarti darbotvarkei bendru sutarimu? (Balsai salėje) Ačiū, pritarta.
Pareiškimai. Kol kas nėra norinčių pasisakyti, bet, matyt, čia ateities klausimas. (Balsai salėje) Ir norėčiau jus informuoti, kolegos, truputį dar prašau dėmesio paklausyti, planuojame Seimo seniūnų sueigą padaryti pirmadienį 11 valandą, kad galėtume galutinai susidėlioti visus sprendimus dėl komitetų, komisijų. Susitiksime tuomet Konstitucijos salėje.
Antradienį tradiciškai, kaip jau buvo įprasta, 8 val. 30 min. Seniūnų sueiga prieš posėdį. Ir planuojame, jeigu kitokio patikslinimo nebus, taip ir bus, Seimo valdybos nariams rytoj 9 val. 30 min. susirinkti į Valdybos posėdį Seimo Pirmininko kabinete. Šį vakarą informacijos būtų tiek.
Skelbiu pirmąjį posėdį baigtą. Dėl istorijos galime užsiregistruoti. Registruojamės.
Gerbiami kolegos, noriu padėkoti jums visiems už ilgą, darbingą, bet labai sklandžią darbo dieną. Noriu palinkėti, kad tos dienos dvasia ir susitelkimas lydėtų mus visą kadenciją. Posėdis baigtas. (Gongas) (Plojimai)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽ-KŠSF – Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; NAF – „Nemuno aušros“ frakcija; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.