Projektas Nr. XIVP-4127(2)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SU NEKILNOJAMUOJU TURTU SUSIJUSIO KREDITO ĮSTATYMo NR. XII-2769 3, 242, 37 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO IV1 SKYRIUMI

ĮSTATYMAS

 

2024 m.                                       d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

Papildyti 3 straipsnį 271 dalimi:

„271. Refinansavimas supaprastinta tvarka – procesas, kai kredito davėjas ir (arba) paskolos davėjas, laikydamiesi šio įstatymo IV1 skyriuje nustatytų reikalavimų ir procedūros, kredito gavėjui suteikia kreditą įvykdyti finansiniams įsipareigojimams pagal anksčiau su kredito davėju ir (arba) paskolos davėju sudarytą kredito sutartį ar kelias kredito sutartis.“

 

2 straipsnis. Įstatymo papildymas IV1 skyriumi

Papildyti Įstatymą IV1 skyriumi:

IV1 SKYRIUS

REFINANSAVIMAS SUPAPRASTINTA TVARKA

 

241 straipsnis. Refinansavimo supaprastinta tvarka sąlygos

1. Šiame skyriuje nustatyti reikalavimai taikomi šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytoms kredito sutartims, kai yra visos šios sąlygos:

1) nauja kredito sutartimi nekeičiama pagal pradinę kredito sutartį likusi grąžinti kredito suma;

2) įsipareigojimų pagal naują kredito sutartį įvykdymas užtikrinamas pagal pradinę kredito sutartį hipoteka įkeistu nekilnojamuoju turtu ir (ar) turtine teise;

3) nauja kredito sutartimi nenustatoma ilgesnė kredito sutarties galiojimo trukmė kaip pradinės kredito sutarties likusi galiojimo trukmė;

4) kreipimosi į naują kredito davėją dieną kredito gavėjas tinkamai vykdo finansinius įsipareigojimus pagal pradinę kredito sutartį, remiantis informacija iš registrų ir informacinių sistemų bei kitų šaltinių, įskaitant kredito gavėją, taip pat informacija, kurią kredito gavėjas pateikė kredito tarpininkui teikdamas prašymą suteikti kreditą.

2. Kredito davėjas, refinansuodamas kreditą, vadovaujasi šiame skyriuje nustatyta tvarka, jeigu tenkinamos visos šio straipsnio 1 dalyje nurodytos refinansavimo supaprastinta tvarka sąlygos.

3. Kredito gavėjas turi teisę refinansuoti kreditą arba pakeisti kredito sutartį šiame skyriuje nustatyta tvarka ne dažniau kaip vieną kartą per 2 metus.

 

·   Seimo narys Valius Ąžuolas, 2024 m. spalio 14 d.:

 Pakeisti Lietuvos Respublikos Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo Nr. XII-2769 3, 24-2, 37 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo IV-1 projekto Nr. XIVP-4127(2).

,,Išbraukti  241  straipsnio 1-3 dalis:

241 straipsnis. Refinansavimo supaprastinta tvarka sąlygos

1. Šiame skyriuje nustatyti reikalavimai taikomi šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytoms kredito sutartims, kai yra visos šios sąlygos:

1) nauja kredito sutartimi nekeičiama pagal pradinę kredito sutartį likusi grąžinti kredito suma;

2) įsipareigojimų pagal naują kredito sutartį įvykdymas užtikrinamas pagal pradinę kredito sutartįhipoteka įkeistu nekilnojamuoju turtu ir (ar) turtine teise;

3) nauja kredito sutartimi nenustatoma ilgesnė kredito sutarties galiojimo trukmė kaip pradinės kredito sutarties likusi galiojimo trukmė;

4) kreipimosi į naują kredito davėją dieną kredito gavėjas tinkamai vykdo finansinius įsipareigojimus pagal pradinę kredito sutartį, remiantis informacija iš registrų ir informacinių sistemų bei kitų šaltinių, įskaitant kredito gavėją, taip pat informacija, kurią kredito gavėjas pateikė kredito tarpininkui teikdamas prašymą suteikti kreditą.

2. Kredito davėjas, refinansuodamas kreditą, vadovaujasi šiame skyriuje nustatyta tvarka.   jeigu tenkinamos visos šio straipsnio 1 dalyje nurodytos refinansavimo supaprastinta tvarka sąlygos.

3. Kredito gavėjas turi teisę refinansuoti kreditą arba pakeisti kredito sutartį.  šiame skyriuje nustatyta tvarka ne dažniau kaip vieną kartą per 2 metus.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Seimo narys siūlo atsisakyti esminių supaprastintą refinansavimą reglamentuojančių nuostatų. Šios nuostatos aiškiai apibrėžia sąlygas, kada vartotojas gali pasinaudoti supaprastinto refinansavimo tvarka, todėl jų atsisakius įstatymo projektas praranda savo esmę.

Dėl supaprastinto refinansavimo dažniau nei du kartus per metus - atsižvelgiant į tai, kad refinansavimo procesas vartotojui nieko nekainuos, vartotojas turės galimybę keisti kredito davėją neribotą skaičių kartų, net ir tuo atveju, kai naujasis kredito davėjas pasiūlys tokią pačią maržą, kokia yra nustatyta ketinamoje refinansuoti kredito sutartyje. Manytina, kad nesant jokių teisinių apribojimų vartotojo atžvilgiu, galimas vartotojų piktnaudžiavimas, kai kredito davėjas bus keičiamas ne tik siekiant pagerinti kredito sutarties sąlygas. Be to, pastebėtina, kad supaprastinto  refinansavimo procesas kainuoja naujajam kredito davėjui. Taigi, nesant apribojimų dėl kreditoriaus keitimo, siūlyti supaprastintą refinansavimo taptų mažiau patrauklu, galimai mažėtų tokio instrumento panaudojimas praktikoje.

Kartu pastebėtina, kad įstatymo projektas nustato teisę refinansuoti kreditą kartą į 2 metus būtent supaprastinta tvarka (nemokamai), o refinansuoti kreditą nesupaprastinta tvarka (procesas gali būti mokamas) asmuo turi teisę bet kada, t. y. įstatymas nenustato jokių ribojimų.

 

Taip pat pažymėtina, jog įstatymo projekto 242 straipsnio 2 dalyje yra numatyta, jog refinansuojantis supaprastinta tvarka  iš kredito gavėjo negali būti reikalaujama sumokėti jokių kompensacijų už galimus nuostolius, tiesiogiai susijusius su kredito grąžinimu nepasibaigus pradinės kredito sutarties galiojimo laikotarpiui (kai grąžinamas kreditas, kurio palūkanų norma yra kintamoji).

Tačiau siekiant užtikrinti, jog minimos kompensacijos nebūtų galima reikalauti visais atvejais (ne tik refinansuojantis supaprastinta tvarka), kai kreditas yra su kintamąja kredito palūkanų norma, Biudžeto ir finansų komitetas siūlys Lietuvos bankui įvertinti poreikį (atlikus poveikio vertinimą, pasikonsultavus su teisininkais, ekspertais bei suinteresuotais asmenimis) tikslinti LR su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymą, jame numatant šią galimybę.

Dėl galimybės refinansavimo metu sumažinti įkeičiamo nekilnojamojo turto apimtį – Įstatymo projektas jau dabar tai leidžia daryti bendru šalių susitarimu, kadangi naujo 241 str. 1 d. 2 p. („įsipareigojimų pagal naują kredito sutartį įvykdymas užtikrinamas pagal pradinę kredito sutartį hipoteka įkeistu nekilnojamuoju turtu ir (ar) turtine teise“) nereikalauja įkeisti nekilnojamojo turto visa anksčiau įkeista apimtimi, t. y. kad refinansuojant supaprastinta tvarka galima pakartotinai įkeisti tik dalį iš pradiniam kreditoriui įkeistų NT objektų, jei anksčiau buvo įkeisti keli.

Atsižvelgiant į tai, Biudžeto ir finansų komitetas, siekdamas aiškumo rinkos dalyviams ir vartotojams, taip pat siūlys Lietuvos bankui parengti oficialų išaiškinimą, kuris galėtų būti pateiktas papildant Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito teikimo gaires, patvirtintas LB finansų rinkos priežiūros komiteto 2022 m. kovo 22 d. sprendimu Nr. V 2022/(1.160.E-9004)-441-65.

 

Balsavimo rezultatai:

už – 2, prieš – 6, susilaikė – 1.

Seimo nario pasiūlymui nepritarta.

 

242 straipsnis. Refinansavimo supaprastinta tvarka reikalavimai ir procedūra

1.  Kai kreditas refinansuojamas supaprastinta tvarka, netaikomi šio įstatymo 12 straipsnio 2 dalies 3 punkte ir 171 straipsnyje nustatyti reikalavimai, o kai refinansuojamas kreditas, kurio palūkanų norma yra kintamoji, netaikomi šio įstatymo 20 straipsnio 3–5 dalyse nustatyti reikalavimai.

2. Kai kreditas refinansuojamas šiame skyriuje nustatyta tvarka, iš kredito gavėjo negali būti reikalaujama sumokėti jokių mokesčių ar kitokių mokėjimų už šio straipsnio 3 dalyje nurodytų dokumentų parengimą, kompensacijos už galimus nuostolius, tiesiogiai susijusius su kredito grąžinimu nepasibaigus pradinės kredito sutarties galiojimo laikotarpiui (kai grąžinamas kreditas, kurio palūkanų norma yra kintamoji), atlyginimo notarui už nekilnojamojo turto hipotekos arba su nekilnojamuoju turtu susijusios teisės patvirtinimą ir duomenų viešajam registrui perdavimą, atlyginimo viešojo registro tvarkytojui už nekilnojamojo turto hipotekos arba su nekilnojamuoju turtu susijusios teisės įregistravimą viešajame registre ir išregistravimą iš jo, jokių kitų su nauja kredito sutartimi susijusių mokesčių ar kitokių mokėjimų, išskyrus nepriklausomo (išorės) nekilnojamojo turto, kurio hipoteka užtikrinamas įsipareigojimų pagal kredito sutartį įvykdymas, vertinimo išlaidas ir komisinį atlyginimą, taikomą kredito tarpininko, kai kredito gavėjas naudojasi kredito tarpininko paslaugomis. Šioje dalyje nurodytą atlyginimą notarui ir viešojo registro tvarkytojui sumoka kredito davėjas, su kuriuo kredito gavėjas sudaro kredito sutartį. Jeigu kredito davėjas reikalauja iš kredito gavėjo pateikti nepriklausomo (išorės) nekilnojamojo turto, kurio hipoteka užtikrinamas įsipareigojimų pagal kredito sutartį įvykdymas, vertinimą ir kredito gavėjas su juo sudaro kredito sutartį arba atlieka kredito sutarties pakeitimą pagal šio straipsnio 4 ir 5 dalis, kredito davėjas privalo atlyginti kredito gavėjo patirtas nepriklausomo (išorės) nekilnojamojo turto vertinimo išlaidas per 30 dienų nuo kredito sutarties sudarymo arba pakeitimo dienos.

3. Pradinis kredito davėjas privalo per 5 darbo dienas nuo naujo kredito davėjo kreipimosi į jį dienos pateikti tiesiogiai naujam kredito davėjui elektronine forma naujausią turimą nepriklausomo (išorės) nekilnojamojo turto, kurio hipoteka užtikrintas įsipareigojimų pagal kredito sutartį įvykdymas, vertinimo ataskaitą, dokumentus, kuriuose būtų informacija apie kredito gavėjui likusio finansinio įsipareigojimo pagal pradinę kredito sutartį sumą refinansavimo dieną, taip pat sutikimą dėl paskesnio nekilnojamojo turto įkeitimo.   

4. Pradinis kredito davėjas turi teisę pateikti kredito gavėjui pasiūlymą neatlygintinai pakeisti su juo sudarytą kredito sutartį (toliau – pasiūlymas dėl kredito sutarties keitimo). Jeigu pradinis kredito davėjas neketina teikti pasiūlymo dėl kredito sutarties keitimo, jis privalo nedelsdamas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo naujo kredito davėjo kreipimosi į jį dienos, raštu popieriuje ar kitoje patvariojoje laikmenoje apie tai informuoti kredito gavėją.

5. Pradinis kredito davėjas privalo kredito gavėjui suteikti ne trumpesnį kaip 30 dienų terminą pasiūlymui dėl kredito sutarties keitimo apsvarstyti ir sprendimui dėl kredito sutarties keitimo priimti. Šis terminas pradedamas skaičiuoti kitą dieną po tos dienos, kai pradinis kredito davėjas pateikia kredito gavėjui nurodytą pasiūlymą. Kredito gavėjas gali priimti sprendimą dėl kredito sutarties keitimo per trumpesnį nei pradinio kredito davėjo nustatytą terminą. Jeigu kredito gavėjas nusprendžia sutikti su pasiūlymu dėl kredito sutarties keitimo per šioje dalyje nustatytą terminą, pradinis kredito davėjas privalo pakeisti kredito sutartį pasiūlyme dėl kredito sutarties keitimo nustatytomis sąlygomis.

6. Kredito davėjas privalo elgtis sąžiningai, bendradarbiauti, tinkamai ir nustatytais terminais vykdyti šiame straipsnyje nustatytas pareigas.“

 

3 straipsnis. 242 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 242 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Kai kreditas refinansuojamas šiame skyriuje nustatyta tvarka, iš kredito gavėjo negali būti reikalaujama sumokėti jokių mokesčių ar kitokių mokėjimų už šio straipsnio 3 dalyje nurodytų dokumentų parengimą, kompensacijos už galimus nuostolius, tiesiogiai susijusius su kredito grąžinimu nepasibaigus pradinės kredito sutarties galiojimo laikotarpiui (kai grąžinamas kreditas, kurio palūkanų norma yra kintamoji), atlyginimo notarui už nekilnojamojo turto hipotekos arba su nekilnojamuoju turtu susijusios teisės patvirtinimą ir duomenų viešajam registrui perdavimą, atlyginimo viešojo registro tvarkytojui už nekilnojamojo turto hipotekos arba su nekilnojamuoju turtu susijusios teisės įregistravimą viešajame registre ir išregistravimą iš jo, jokių kitų su nauja kredito sutartimi susijusių mokesčių ar kitokių mokėjimų, išskyrus privalomojo nekilnojamojo turto, kurio hipoteka užtikrinamas įsipareigojimų pagal kredito sutartį įvykdymas, vertinimo išlaidas ir komisinį atlyginimą, taikomą kredito tarpininko, kai kredito gavėjas naudojasi kredito tarpininko paslaugomis. Šioje dalyje nurodytą atlyginimą notarui ir viešojo registro tvarkytojui sumoka kredito davėjas, su kuriuo kredito gavėjas sudaro kredito sutartį. Jeigu kredito davėjas reikalauja iš kredito gavėjo pateikti privalomąjį nekilnojamojo turto, kurio hipoteka užtikrinamas įsipareigojimų pagal kredito sutartį įvykdymas, vertinimą ir kredito gavėjas su juo sudaro kredito sutartį arba atlieka kredito sutarties pakeitimą pagal šio straipsnio 4 ir 5 dalis, kredito davėjas privalo atlyginti kredito gavėjo patirtas privalomojo nekilnojamojo turto vertinimo išlaidas per 30 dienų nuo kredito sutarties sudarymo arba pakeitimo dienos.“

2. Pakeisti 242 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Pradinis kredito davėjas privalo per 5 darbo dienas nuo naujo kredito davėjo kreipimosi į jį dienos pateikti tiesiogiai naujam kredito davėjui elektronine forma naujausią turimą privalomojo nekilnojamojo turto, kurio hipoteka užtikrintas įsipareigojimų pagal kredito sutartį įvykdymas, turto vertinimo ataskaitą, dokumentus, kuriuose būtų informacija apie kredito gavėjui likusio finansinio įsipareigojimo pagal pradinę kredito sutartį sumą refinansavimo dieną, taip pat sutikimą dėl paskesnio nekilnojamojo turto įkeitimo.“

 

4 straipsnis. 37 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 37 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Tarpusavio skolinimo platformos operatoriui mutatis mutandis taikomos šio įstatymo I, II, III, IV1, VI, VII skyrių, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 27–361 straipsnių nuostatos, taikomos kredito davėjui.“

 

5 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio įstatymo 3 straipsnį, įsigalioja 2025 m. vasario 1 d.

2. Šio įstatymo 3 straipsnis įsigalioja 2026 m. gegužės 1 d.

3. Šis įstatymas taikomas ir iki šio įstatymo įsigaliojimo sudarytoms kredito sutartims.

4. Iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos pradėti refinansavimo procesai, kai kredito gavėjas pateikė naujam kredito davėjui ar tarpusavio skolinimo platformos operatoriui paraišką ar kitą dokumentą dėl naujo kredito suteikimo, siekdamas refinansuoti pradinio kredito davėjo ar per tarpusavio skolinimo platformą suteiktą kreditą, baigiami pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusias teisės aktų nuostatas.

5. Kredito davėjas ar tarpusavio skolinimo platformos operatorius, gavęs kredito gavėjo paraišką ar kitą dokumentą dėl kredito refinansavimo iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, turi kredito gavėją informuoti apie kredito refinansavimo galimybę šio įstatymo numatytomis sąlygomis, taip suteikiant jam galimybę apsispręsti nutraukti arba tęsti pradėtą refinansavimo procesą pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusias teisės aktų nuostatas.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

·   Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2024 m. spalio 2 d.:

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, pastabų neturime.

Komiteto nuomonė - Pritarti.