PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINIŲ ĮMONIŲ ĮSTATYMO NR. IX-2251 PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-1685(2)

 

Siūloma keisti

 

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

2

 

 

Argumentai:

1. Atsižvelgiant į tai, kad 2023 metais planuojama neįgalumo ir darbingumo nustatymo sistemos pertvarka, po kurios turėtų iš esmės pasikeisti žmonių su negalia priskyrimas atskiriems darbingumo lygiams (t.y. asmenys, kuriems šiuo metu, yra nustatytas vienoks darbingumo lygis, gali būti perkelti į visiškai kitą darbingumo lygį), o priskyrimas darbingumo lygiams nulemia valstybės pagalbos tokiam asmeniui pagal šį įstatymą dydį ir terminą, siūlytina, siekiant užtikrinti žmonių su negalia teisėtus lūkesčius ir jų tinkamą pasirengimą užimtumo sistemos reformai, šio įstatymo projekto įsigaliojimą atidėti iki 2024 m. sausio 1 d. Taip, įsigaliojus šiems pokyčiams, jau bus įvykusi neįgalumo ir darbingumo sistemos pertvarka ir žmonės su negalia galės objektyviai įvertinti ir pasiruošti pokyčiams, kurie jų laukia darbo rinkoje.

2. Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu galiojančiame Lietuvos Respublikos socialinių įmonių įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad: „Šiame įstatyme nustatyto teisinio reguliavimo poveikio ex post vertinimas atliekamas iki 2022 m. lapkričio 1 d. už laikotarpį nuo 2020 m. liepos 1 d. iki 2022 m. birželio 30 d. Šio vertinimo ataskaitoje nurodomos teigiamos ir neigiamos šiame įstatyme nustatyto teisinio reguliavimo pasekmės ir pasiūlymai dėl jo tobulinimo.“ įstatymo projekto įsigaliojimo atidėjimas iki 2024 m. sausio 1 d. leistų įvykdyti šią nuostatą, atlikti ex post vertinimą, o šio vertinimo rezultatai sudarytų galimybę įstatymų leidėjams, esant poreikiui, atitinkamai tobulinti užimtumo reformą taip pasiekiant dar geresnių negalią turinčių asmenų įtraukimo į darbo rinką rezultatų.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Lietuvos Respublikos socialinių įmonių įstatymo Nr. IX-2251 pripažinimo netekusio galios įstatymo projekto nr. XIVP-1685(2) 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas

1. Šio įstatymo 1 straipsnis įsigalioja 20232024 m. sausio 1 d.

2. Iki 20222023 m. gruodžio 31 d. priimti sprendimai suteikti socialinės įmonės statusą ir išduoti socialinės įmonės pažymėjimai 20232024 m. sausio 1 d. netenka galios.

3. Juridinių asmenų registro tvarkytojas iki 20232024 m. sausio 2 d. Juridinių asmenų registre išregistruoja Lietuvos Respublikoje ar kitoje Europos ekonominės erdvės valstybėje įsteigtiems juridiniams asmenims, kitoms organizacijoms, kurių filialai ar atstovybės įsteigti Lietuvos Respublikoje ir kurie 20222023 m. gruodžio 31 d. turi socialinės įmonės statusą (toliau – juridiniai asmenys), suteiktą socialinės įmonės statusą, o dėl to Juridinių asmenų registro tvarkytojo patirtos išlaidos mutatis mutandis kompensuojamos Lietuvos Respublikos valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo 29 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka.

4. Sutartys dėl subsidijų išmokėjimo ir panaudojimo tvarkos, sudarytos vadovaujantis Socialinių įmonių įstatymu bei jo įgyvendinamųjų teisės aktų nuostatomis, galioja iki visiško šalių įsipareigojimų įvykdymo. Įsteigtos ar pritaikytos darbo vietos, kurioms įsteigti ar pritaikyti buvo skirta valstybės pagalba, turi būti išlaikytos ne trumpiau kaip 36 mėnesius, kai jose įdarbinti neįgalieji, kuriems nustatytas sunkaus ar vidutinio neįgalumo lygis arba neviršijantis 40 procentų darbingumo lygis ir kurie registruoti Užimtumo tarnyboje prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba) bedarbiais, arba ne trumpiau kaip 12 mėnesių, kai jose įdarbinti neįgalieji, kuriems nustatytas lengvo neįgalumo lygis arba 45–55 procentų darbingumo lygis ir kurie registruoti Užimtumo tarnyboje bedarbiais.

5. Subsidijos neįgalių darbuotojų darbo vietoms įsteigti ir jų darbo priemonėms įsigyti, subsidijos neįgalių darbuotojų darbo vietoms pritaikyti ir jų darbo priemonėms pritaikyti, subsidijos tikslinėms grupėms priklausantiems darbuotojams mokyti, neįgalių darbuotojų darbo aplinkai, gamybinėms ir poilsio patalpoms pritaikyti turi būti panaudotos ir su Užimtumo tarnyba sutartyse dėl subsidijų išmokėjimo ir panaudojimo tvarkos nustatyta tvarka atsiskaityta iki 20222023 m. gruodžio 15 d.

6. Socialinių įmonių paraiškos gauti valstybės pagalbą administravimo išlaidoms, transporto išlaidoms, asistento išlaidoms kompensuoti gali būti pateiktos Užimtumo tarnybai iki 20222023 m. spalio 31 d. Mokėjimo prašymai gauti valstybės pagalbą (subsidiją darbo užmokesčiui ir valstybinio socialinio draudimo įmokoms, subsidiją administravimo išlaidoms, subsidiją transporto išlaidoms, subsidiją asistento išlaidoms) gali būti pateikti Užimtumo tarnybai iki 20232024 m. sausio 15 d.

7. Juridiniai asmenys kartu su mokėjimo prašymu gauti valstybės pagalbą iki 20222023 m. gruodžio 31 d., vadovaudamiesi galiojusia Socialinių įmonių įstatymo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose nustatyta tvarka, nuo 20232024 m. sausio 1 d. iki 20232024 m. sausio 15 d. turi pateikti Užimtumo tarnybai šiuose teisės aktuose nurodytą informaciją apie gautas pajamas, darbuotojų skaičių, tikslinėms grupėms priklausančių asmenų priėmimą į darbą ir atleidimą iš jo, iš visų šaltinių 20222023 metais gautą ir panaudotą valstybės pagalbą, taip pat tikslinėms grupėms priklausančių asmenų darbinių ir socialinių įgūdžių lavinimo bei socialinės integracijos priemonių plano vykdymą 20222023 metais.

8. Įsigaliojus šiam įstatymui, Užimtumo tarnyba kontroliuoja, kaip juridiniai asmenys laikosi įsipareigojimų, nustatytų sutartyse dėl subsidijų išmokėjimo ir panaudojimo tvarkos, vadovaudamasi iki 20222023 m. gruodžio 31 d. galiojusiomis Socialinių įmonių įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nuostatomis.

9. Juridiniai asmenys Socialinių įmonių įstatyme ir jo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose nustatytus duomenis apie gautą valstybės pagalbą pagal Socialinių įmonių įstatymą turi saugoti 10 metų.“

 

Teikia Seimo nariai: