LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Švietimo ir mokslo komitetas

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NUTARIMO „DĖL 2019 METŲ PASKELBIMO LAIKINOSIOS SOSTINĖS METAIS“

PROJEKTO (NR. XIIIP-2285)

 

2018-06-27  Nr. 106-P-36

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša, Komiteto nariai: Mantas Adomėnas, Arūnas Gelūnas, Arūnas Gumuliauskas, Dainius Kepenis, Aušra Papirtienė, Edmundas Pupinis, Kęstutis Smirnovas, Levutė Staniuvienė; Švietimo ir mokslo komiteto biuro vedėjas Kęstutis Kaminskas, patarėjos Rūta Norkienė, Justina Paukštė, Lina Giriūnienė, padėjėja Janina Antanavičienė.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.       

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2018-06-06

 

 

 

Įvertinę projektą dėl jo atitikties Konstitucijai, galiojantiems įstatymams bei teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Nutarimo projekto preambulės antrojoje pastraipoje pateikta sąvoka „Laikinoji Lietuvos vyriausybė“. Atkreiptinas dėmesys, jog Valstybės Tarybos 1918 m. lapkričio m. 2 d. priimtų Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos pamatinių dėsnių preambulėje įvardijama „laikinoji Lietuvos Valstybės Vyriausybė“, kituose to laikmečio skelbiamuose teisės aktuose[1] dažniausiai yra vartojamas minimos Vyriausybės trumpinys „Laikinoji Vyriausybė“. Atsižvelgiant į tai, siūlytume atitinkamai patikslinti preambulėje pateiktą sąvoką. Taip pat, siekiant teisinio nuoseklumo, reikėtų patikslinti sąvoką „Lietuvos Respublikos“ vietoj žodžio „Respublikos“ įrašant žodį „Valstybės“.

Pritarti

 

2.       

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2018-06-06

2

 

 

2. Vadovaujantis teisinio aiškumo principu, suformuluotu Teisėkūros pagrindų įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 6 punkte ir reiškiančiu, kad teisės aktuose nustatytas teisinis reguliavimas turi būti logiškas, nuoseklus, glaustas, suprantamas, tikslus, aiškus ir nedviprasmiškas, projekto 2 straipsnyje pateiktus pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei (toliau – Vyriausybė) ir Kauno miesto savivaldybei reikia patikslinti – aiškiai nurodyti kokiai institucijai ir koks pasiūlymas teikiamas. Kartu atkreiptinas dėmesys, kad tiek 1, tiek 2 punktuose teikiami pasiūlymai yra Vyriausybės kompetencijos klausimas, o Kauno miesto savivaldybė turėtų būti tinkamai atstovaujama Laikinosios sostinės metų komisijoje, kuri parengtų Laikinosios sostinės metų minėjimo programą.

Pritarti

 

3.       

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2018-06-06

2

 

2

3. Projekto 2 straipsnio 2 punkto formuluotė „Laikinosios sostinės metų komisijos sudarytai ir patvirtintai Laikinosios sostinės metų minėjimo programai“ redaguotina, nes Laikinosios sostinės metų komisijos parengtą Laikinosios sostinės metų minėjimo programą turi patvirtinti Vyriausybė, o ne Laikinosios sostinės metų komisija, taip pat turėtų būti numatyta data iki kada tai turi būti atlikta.

Pritarti

 

4.       

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2018-06-06

2

 

2

4. Projekto 2 straipsnio 2 punkte formuluojamas pasiūlymas turėtų būti suredaguotas kaip pasiūlymas Vyriausybei 2019 metų valstybės biudžete numatyti lėšų Vyriausybės patvirtintos Laikinosios sostinės metų minėjimo programos įgyvendinimui.

Pritarti

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

 

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.       

Seimo Valstybės istorinės atminties komisija

2019-06-26

 

 

 

 

Iš esmės pritarti Seimo nutarimo „Dėl 2019 metų paskelbimo Laikinosios sostinės metais“ projektui Nr. XIIIP-2285 ir siūlyti pagrindiniam komitetui jį svarstyti, atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas ir Valstybės istorinės atminties komisijos siūlymus.

 

 

2.       

Seimo Valstybės istorinės atminties komisija

2019-06-26

 

 

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti nutarimo pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

„DĖL 2019 METŲ PASKELBIMO LAIKINOSIOS SOSTINĖS ATMINIMO METAIS“.

Pritarti

 

3.       

Seimo Valstybės istorinės atminties komisija

2019-06-26

 

 

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:

„Lietuvos Respublikos Seimas,

atsižvelgdamas į tai, kad 2019 metais sukanka 100 metų, kai 1919 m. sausio 2 d. iš okupuoto Vilniaus pasitraukė Laikinoji Lietuvos vVyriausybė ir Kaunas de facto de facto tapo Lietuvos Respublikos Laikinąja sostine ir jau Pirmosios Lietuvos nepriklausomybės metinės buvo minimos jau Kaune Lietuvos Valstybės institucijų darbo vieta, todėl iki šiol yra simboliškai vadinamas „Laikinąja sostine“;

išskirdamas 1919–1939 metus, kaip labai svarbų Kauno miesto indėlį Lietuvos istorijos laikotarpiui, kai tapęs Laikinąja sostine ir svarbiausiu Lietuvos miestu, kuriame susirinko Steigiamasis Seimas bei dirbo kitos valdžios institucijos, buvo Lietuvos valstybės išlikimo garantu; 

pabrėždamas, kad Kauno miestas, du dešimtmečius būdamas Laikinąja sostine, nepriekaištingai atliko Lietuvos Valstybės įtvirtinimo diplomatines funkcijas, be to jame formavosi tarpukario moderniosios lietuvių istorijos, kalbos, kultūros, mokslo, paveldo tradicijos bei stiprėjo tautinės tapatybės identitetas, jame susiformavo Europoje jau pripažintos tarpukario modernizmo architektūros tendencijos, kurių neabejotina įtakąa neabejotina išlieka ir šiuolaikinei Lietuvos architektūrai bei kultūrai;

suvokdamas patriotišką išskirtinį Kauno miesto ir jo istorijos vaidmenį Lietuvos valstybingumui, nepriklausomos irbei demokratinės valstybės tęstinumui bei ir Lietuvos vValstybės atkūrimui;

patvirtindamas, kad Lietuva niekada neatsisakė teisių į savo teisėtą istorinę sostinę Vilnių ir joks kitas miestas oficialiai nebuvo paskelbtas sostine,  nutaria:“

Pritarti

 

4.       

Seimo Valstybės istorinės atminties komisija

2019-06-26

1

 

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„Paskelbti 2019 metus Laikinosios sostinės atminimo metais.“

Pritarti

 

5.       

Seimo Valstybės istorinės atminties komisija

2019-06-26

2

 

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir Kauno miesto savivaldybei:

1) sudaryti Laikinosios sostinės atminimo metų komisiją (toliau – Komisija), kuri iki 2018 m. spalio 1 d. parengtų Laikinosios sostinės atminimo metų minėjimo programą (toliau ­– Programa), ir patvirtinti Programą;

2) 2019 metų valstybės biudžete numatyti lėšų Komisijos parengtai ir Vyriausybės patvirtintai Programai įgyvendinti. 2019 metų Valstybės ir Kauno miesto savivaldybės biudžetuose numatyti lėšų Laikinosios sostinės atminimo metų komisijos sudarytai ir patvirtintai Laikinosios sostinės atminimo metų minėjimo programai įgyvendinti.

Pritarti

 

 

7. Komiteto sprendimas: Pritarti pagal Seimo kanceliarijos Teisės departamento ir Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos pastabas ir pasiūlymus Komiteto patobulintam LR Seimo nutarimo „Dėl 2019 metų paskelbimo Laikinosios sostinės atminimo metais“ projektui Nr. XIIIP-2285(2) ir teikti jį Seimui svarstyti.

 

8. Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu – už.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: A. Gumuliauskas.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: nėra.

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas Seimo nutarimo „Dėl 2019 metų paskelbimo Laikinosios sostinės atminimo metais“ projektas Nr. XIIIP-2285(2).

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                 Eugenijus Jovaiša

 

Komiteto biuro patarėja Justina Paukštė