Išrašas

https://www.e-tar.lt/rs/legalact/0e93e190f32c11e3a55786e7536bee23/content_files/image005.png

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

 APLINKOS APSAUGOS KOMITETAS

 

POSĖDŽIO PROTOKOLAS

 

2016 m. birželio 29 d. Nr.107-P-21

Vilnius

 

 

SVARSTYTA: Pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai) dėl Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 273, 771 straipsnių pakeitimo ir Kodekso papildymo 7711 straipsniu įstatymo projekto Nr. XIIP-4204(3).

 

1.                  Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2016-06-21

3

(7711)

 

(1)

 

 

                Projekto 3 straipsnyje keičiamo kodekso 7711 straipsnio 1 dalyje siūlomos naudoti sąvokos ,,savavališkas statinys“ turinys nėra aiškus. Jos turinys nėra apibrėžtas nei keičiamame kodekse, nei galiojančiame Statybos įstatyme. Minėtos sąvokos turinį nėra siūloma apibrėžti ir Statybos įstatymo Nr. I-1240 pakeitimo įstatymo projekte Reg. Nr. XIIP-3485(3) (toliau – projektas – Reg. Nr. XIIP-3485(3)) dėstomoje Statybos įstatymo naujoje redakcijoje. Atsižvelgus į tai,  šią sąvoką reikėtų patikslinti arba atskleisti jos turinį keičiamame kodekse arba Statybos įstatyme.

 

Pritarti

 

Keičiamo kodekso 7711 str. 1 dalyje

formuluotę „savavališko statinio“ pakeisti į formuluotę „savavališkai pastatyto statinio“.

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2016-06-21

3

(7711)

 

(1)

 

 

    Atkreipiame dėmesį, kad pagal galiojančias Statybos įstatymo 35 straipsnio, taip pat projektu Reg. Nr. XIIP-3485(3) siūlomas Statybos įstatymo 40 straipsnio nuostatas statinys turėtų būti griaunamas (išardomas) ne tik tuomet, kai jis pastatytas ar statomas savavališkai, bet ir kitais atvejais. Manytina, kad ir pastaraisiais atvejais griaunant (išardant) statinius galimos situacijos, kai paaiškėtų, kad statinyje ar jo dalyje yra asmenų. Atsižvelgus į tai, svarstytina, ar projekto 3 straipsnyje keičiamo kodekso 7711 straipsnio 1 dalyje nereikėtų išplėsti atvejų, kuomet statinys galėtų būti griaunamas ar išardoma jo dalis, ratą.

 

Nepritarti

Projekte sąmoningai nustatomas siūlomo 7711  straipsnio taikymo apimtis tik savavališkai pastatytų statinių atžvilgiu, kadangi savavališkos statybos atveju dėl jos vykdymo ir padarinių atsiradimo yra kaltas tik statytojas. Tokiu statiniu (jo dalimi) naudotis ar juo disponuoti draudžiama (Civilinio kodekso 4.103 straipsnis), todėl negali susiformuoti teisėti santykiai bei lūkesčiai. Tuo tarpu neteisėtos statybos atveju, kai pastatas turi būti nugriautas dėl neteisėtai  išduotų statybą leidžiančių dokumentų, situacija yra kitokia. Teismų praktikoje yra pripažįstama, kad dėl neteisėtų veiksmų ir atsiradusių pasekmių paprastai dalis kaltės tenka ir valstybei (savivaldybei). Neteisėtai pastatytas  statinys gali būti perleistas, jį gali būti įgiję sąžiningi įgijėjai. Todėl neteisėtos statybos atveju, kai pastatą reikia griauti neteisėtais pripažinus administracinius aktus, iškeldinimas turi vykti teismine tvarka, kad būtų užtikrintos jame gyvenančių asmenų teisės ir teisėti interesai.

 

 

2.          Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                     Algimantas Salamakinas