Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 21, 2024 |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VI (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 281
STENOGRAMA
2023 m. birželio 6 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkė V. ČMILYTĖ-NIELSEN
ir Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas J. RAZMA
PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Laba diena, gerbiami kolegos. Kviečiu užimti vietas. Pradedame birželio 6 dienos, antradienio, rytinį Seimo posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 88 Seimo nariai.
10.00 val.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Medardo Čoboto 95-ųjų gimimo metinių paminėjimas
Gerbiamieji kolegos, pradedame minėjimą, skirtą Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputato, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro M. Čoboto 95-osioms gimimo metinėms. Kartu su mumis šiandieną minėjime dalyvauja signataro artimieji ir Nepriklausomybės Akto signatarai, kiti garbingi svečiai.
Prašau tylos minute pagerbti šio signataro atminimą.
Tylos minutė
Dėkoju.
Pasidalinti mintimis apie Nepriklausomybės Akto signatarą M. Čobotą kviečiu Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatą, Nepriklausomybės Akto signatarą S. Pečeliūną. Kviečiu į tribūną.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Sauliaus Pečeliūno kalba
S. PEČELIŪNAS. Labą rytą, mieli kolegos. Šiandien turime gražią progą prisiminti M. Čobotą – žmogų, pilietį, signatarą, krikščionį. Lietuvių ir lenkų santykiai siekia ne vieną šimtmetį. Dvi valstybės, dvi tautos, dviejų tautų žmonės visada gyveno šalia. Tame kelyje turėjo visko: turėjo bendrą valstybę, turėjo laikmetį labai griežtų priešpriešų, nesusipratimų, bičiulystės, supratimo, pagalbos vieni kitiems. Šiandien galime pasidžiaugti, kad visa tai yra istorija, kad šiandien dvi tautos supranta viena kitą, gyvena draugiškai viena šalia kitos, padeda viena kitai ir ne tik – kartu padeda ir kitiems.
Kartu kovojome mūšius, kovojome ir tarpusavyje. Buvo pasitikėjimo metas, buvo ir išdavysčių metas. Puikiai prisimename 1920 metus, kai Lietuvos Respublika leido okupacinei sovietų kariuomenei per savo teritoriją užpulti Lenkiją, nesitikėdama, kad Lenkija atsilaikys. Tada buvo L. Želigovskio afera. Turime suprasti, kad ji nebuvo šiaip sau. Lenkai tada tikrai neturėjo pagrindo pasitikėti lietuviais, leidusiais juos užpulti panaudojant savo teritoriją. Turime pripažinti, kad taip buvo.
Tačiau atėjo 1940-ieji, žiaurūs metai visiems, ir pirmą smūgį patyrė Lenkija, užpulta iš dviejų pusių. Įdomiausia, kad 20 metų tvyrojusi įtampa, neapykanta ir pyktis vieni kitiems staiga išgaravo. Į lietuvių pasąmonę sugrįžo brolybės ir supratimo, nelaimėje esančio brolio pagalbos jausmas. Internavome lenkų kariuomenę. Kartu ir daug Lenkijos žydų pasitraukė nuo okupuoto rusų teroro į Lietuvą ir čia, Vilniuje, Lietuvos užsienio ministerijos pareigūnai jiems išdavė gyvenimo Lietuvoje dokumentus, taip išgelbėdami juos nuo pražūties. Šiandien daug prisimename Č. Sugiharą, jo žygdarbį, tačiau jei ne tie Lietuvos užsienio ministerijos pareigūnų išduoti dokumentai, kurių pagrindu Č. Sugihara išduodavo kelionės dokumentus, kažin kiek jų būtų išsigelbėję.
50 metų gyvenimo okupacijoje. Lietuvoje ji žiauresnė, Lenkijoje truputį „švelnesnė“, bet tai vis tiek nebuvo laisvas gyvenimas. Kas visų įdomiausia, kartais ir mūsų istorikai nustemba sužinoję tokius faktus, kad 1988–1989 metais Lietuvos pasipriešinimas, Laisvės lyga, Demokratų partija ir kiti atvirai ir labai gerai bendradarbiavo su „Kovojančiu Solidarumu“ („Solidarność Walcząca“), kad net spausdindavo Varšuvoje ir kitose vietose Koraną ir su mūsų išduotais kvietimais veždavo jį į Krymą Krymo totoriams. Krikščionys katalikai darė tokius darbus.
Taigi ta bendrystė yra kasdieninė. Štai šiandien, kai minime gražų M. Čoboto jubiliejų, aš nedėstysiu jums jo biografijos, galite nueiti į Seimo skaityklą ir paskaityti, Signatarų klubas yra išleidęs, kaip ir kiekvienam anapilin išėjusiam signatarui, knygelę, kur visa biografija ir kelias sudėtas, tačiau aš noriu pakalbėti apie tai, kas vyko tada, 1990 metais, kaip elgėsi lietuviai, kaip elgėsi Lietuvos lenkai, kokių buvo priešpriešų ir kaip visa tai atsispindėjo mūsų mąstyme ir veiksmuose.
Puikiai žinome, kad 1990 metais ne visi Lietuvos lenkai ėjo su Sąjūdžiu, kaip, matyt, ir ne visi lietuviai. Puikiai žinome, kad išrinkti į Aukščiausiąją Tarybą ne visi lenkai balsavo už Lietuvos nepriklausomybę, kiti susilaikė, bet turime suvokti, kiek daug reikėjo įdėti pastangų tokiems kaip M. Čobotas, Č. Okinčicas, Z. Balcevičius, kad tie jų tautiečiai, išrinkti į Aukščiausiąją Tarybą, nebalsuotų prieš Lietuvos laisvę, nors jie buvo nusiteikę taip daryti. Kiek reikėjo įtikinėti, kad jie bent jau susilaikytų. Ir čia, toje kitoje, Kovo 11-osios, salėje, buvo jiems tikrai dvigubai sunkiau negu mums, lietuviams, apsispręsti padėti Lietuvos valstybei žengti į naują savo ateitį.
Puikiai žinome, kad lenkų bendruomenė, dalis jos, čia, aplink Vilnių, vieni, inteligentija, palaikė Lietuvos siekį, kiti kūrė autonomijas. Bandė kurti sovietines autonomijas. Taigi buvo visko. Užtat šiems mūsų bendrapiliečiams, tarp jų ir M. Čobotui, jam gal buvo lengviau, nes jo šeimos istorija yra visada susijusi su laisve, su krikščionybe, su meile, su pagalba savo artimui ir supratimu, jeigu laisva šalis, tai ir žmogus bus laisvas, galės gyventi dorą gyvenimą atvirai, o ne pasislėpęs. Taigi, jiems reikėjo dvigubai stipriau apsispręsti palaikyti šitą, nes reikėjo ne tik savo visokias abejones nugalėti, bet kartu ir savo kolegas įtikinti elgtis padoriau.
M. Čobotas atidirbo valstybės labui politinį darbą dvi kadencijas. Kai pamatė, kad Lietuva stojasi ant kojų, nusprendė sugrįžti į mokslinį darbą. Jis gydytojas, jam visada rūpėjo žmogus, ne tik jo fizinė sveikata, bet kartu ir dvasinė, todėl šalia šito darbo jis įkūrė Trečiojo amžiaus universitetą, kad mūsų vyresnioji karta turėtų galimybę tobulėti, semtis naujų patirčių, naujų žinių, kurių galbūt neturėjo laiko įgyti per savo darbinę veiklą.
Taigi šiandien minime unikalų žmogų, mylėjusį savo tėvynę, mylėjusį savo kultūrą, mylėjusį Dievą, išgelbėjusį paveikslą, kurį paskui grąžino Bažnyčiai. Visa tai toje knygelėje galėsite paskaityti, aš čia nenoriu kartoti. Duok Dieve, Lietuvai daugiau tokių žmonių ne tik praeity, duok Dieve, juos prisiminti, kad ir šiandien mes jų turėtume kuo daugiau ir nesvarbu, kurios tautos: lenkų, lietuvių, žydų ar ukrainiečių, tai būtų Lietuvos piliečiai. Visi turime mylėti savo tėvynę, kad ir kokios tautybės būtume, kad ir kokią kultūrą išpažintume, kad ir kokia kalba kalbėtume, turime būti broliai, sesės, mylintys laisvę ir savo gimtąją žemę. Ačiū jums už kantrybę. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju S. Pečeliūnui. Ir į tribūną norėčiau pakviesti Seimo narį L. Slušnį.
Seimo nario Lino Slušnio kalba
L. SLUŠNYS (TS-LKDF*). Gerbiama Seimo Pirmininke Viktorija, gerbiami kolegos Seimo nariai, svečiai, M. Čoboto artimieji ir bendražygiai. Pirmiausia noriu padėkoti savo kolegoms ir turbūt likimui už galimybę pasakyti tuos kelis žodžius apie M. Čobotą. Esu iš kartos politikų, kuriems jau neteko susidurti su M. Čobotu tiesiogiai. Visą laiką krėčiau galvoje, ar Medicinos fakultete esu kada nors kur nors jį matęs, ar ne, ir niekaip neatsirinkau, nes paprastai tokie žmonės kaip M. Čobotas savo alma mater lankosi, bet arba manęs galbūt ten nebūdavo, arba mes kažkur neprasilenkėme.
Studijų metais man jis buvo žymus politikas, visą laiką tarsi jungęs tai, ką gražiai pasakė S. Pečeliūnas, iš tiesų visą laiką jungė Lietuvą su Lenkija, puoselėjo Lietuvos ir Lenkijos santykius ir šitą bendrystę tarp dviejų tautų. Aiškiai matėsi politikas, kurio pasisakymai buvo pripildyti išminties, pagarbos kalbančiajam ir netgi kolegoms politikams. Visą laiką siekė išlikti tokiu pačiu inteligentu, koks jis buvo visą savo gyvenimą, ir bandė tai padaryti ir politikoje.
Man jo vardas visą laiką siejasi su trečiojo amžiaus universitetu, jame man, beje, ne kartą teko skaityti paskaitas. Mane visuomet žavėjo Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto idėja. Jo studentus gali sutikti Vilniuje, Gargžduose, Vilkaviškyje ar dar kuriame nors miestelyje, ar netgi kokioje smulkioje, sakysim, susitikimo vietoje, nutolusioje nuo didmiesčių. Tuo metu tikriausiai jisai pats dar nežinojo, ką sukūrė. Aš manau, kad jisai sukūrė tam tikrą socialinį tinklą. Šiais laikais tai turbūt vadintųsi socialiniu tinklu ir visa tai galėtų būti gražiai priskirta internetiniams dalykams. Bet aš džiaugiuosi vienu dalyku: Trečiojo amžiaus universitetas, nepaisant išsiplėtusių socialinių tinklų, vis dar gyvas, ir žmonės ten susirenka. Jis sukūrė socialinį tinklą, kurį pats vadino aukso fondu. Jam šitie vyresnio amžiaus žmonės buvo visą laiką, ir jis demonstravo, kad jie yra išminties ir didelio turto fondas. Ir jis buvo teisus. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad neveiklumas yra ryškiausia senėjimo priežastis. M. Čobotas buvo pirmasis šio universiteto rektorius ir ne tik sugebėjo jį išplėtoti, bet ir įkvėpė savanoriškam darbui fakultetų dekanus, padėjo kurti filialus miestuose.
Man daktaras M. Čobotas – tai Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras. Vienas iš tų, kurie ryžosi Lietuvai padovanoti nepriklausomą ateitį. Už tai turiu asmeniškai padėkoti ir, manau, daugelis čia sėdinčių – už tai, kad mes galime čia sėdėti, šiame parlamente, diskutuoti, kautis žodžiais ir visa tai daryti. Jis buvo vienas iš tų žmonių, man – tai tas žmogus. Jis tai galėjo padaryti todėl, kad 1990 metais žmonės juo pasitikėjo ir išrinko į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą. Jame buvo Sveikatos reikalų komiteto ir Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas. Šis žmogus turėjo drąsos ir atkaklumo, drąsiai išsakydavo savo nuomonę, tvirtai gynė nepriklausomos Lietuvos teises. Jis pats sakė: „Kovo 11-ąją sąmoningai balsavau už Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Aktą. Lietuvos nepriklausomybei 1990 m. kovo 11 d. – ypatinga diena. Galbūt svarbiausia diena mano gyvenime. Išsipildė mano ir mano šeimos troškimas gyventi laisvoje, demokratinėje valstybėje. Šis labai svarbus Aktas pakeitė mano gyvenimą, veiklos kryptį. Tapau politiku.“
Vėliau jisai buvo Seimo narys, vieną kadenciją Seime buvo Krikščionių demokratų partijos frakcijos narys, dirbo Sveikatos reikalų komitete, tačiau politikoje M. Čobotas ilgai neužsibuvo ir 1996 metais nutarė nebekandidatuoti, nebedalyvauti rinkimuose. Kaip yra minėjęs, jau ir S. Pečeliūnas tai paminėjo, jis nutarė praktiškai grįžti į savo veiklą, tai yra į mokslinę veiklą, ir daryti tai, kas jam buvo mieliausia.
Daktaras M. Čobotas buvo gydytojas reumatologas, gerontologas, dėstytojas. Kaip mokslininkas, parašė daugiau kaip 700 mokslinių publikacijų. Mokslus baigė mano alma mater, Vilniaus universiteto Medicinos fakultete. Jis buvo ir laikraščio „Vilniaus apžvalga“ priedo „Przegląd“, leidžiamo lenkų kalba, redaktorius. 2000 m. liepos 1 d. M. Čobotas buvo apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės medaliu. Esu tikras dėl to, ką sakė ir S. Pečeliūnas, mums tokių žmonių šiandien taip pat reikia daug, kad galėtume kurti ir toliau judėti į priekį su Lietuva. Ačiū už tai, kad jis buvo. Ačiū artimiesiems. Ačiū visiems klausiusiems. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju L. Slušniui. Į tribūną kviečiu Signatarų klubo prezidentę B. Valionytę.
Signatarų klubo prezidentės Birutės Valionytės kalba
B. VALIONYTĖ. Laba diena, gerbiama Seimo Pirmininke, Seimo nariai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai ir visi žiūrintys. Minime Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro M. Čoboto 95-ąsias gimimo metines. M. Čobotas buvo tikras vilnietis, gimęs netoli Nemenčinės, visą gyvenimą po to praleidęs Vilniuje. Šiandien mes juos vadiname gydytojais, bet jis buvo daktaras. Jis buvo tikrų tikriausias daktaras. Yra gydytojų, užimančių pareigas, ir yra daktarų iš pašaukimo. Medardas buvo toks. Kai prisimenu, ir knygoje yra parašyta tokia pikantiška detalė, kaip sūnus Viktoras buvo atsakingas už pacientų eilės reguliavimą prie namų. Medardas turėjo ir tų žmogiškųjų, ir antgamtinių galių, o gydė ne tik vaistais, žodžiu, bet ir savo energija. Tai didžiulis kompleksas, susitelkęs šiame žmoguje, todėl jo ta medicina (šiandien sakome – paslaugų teikimas, o tai labai sunkiai suprantama) visada tilpo į vieną žodį „daktaras“, tai buvo ypač svarbu ir todėl jis buvo labai gerbiamas ir vertinamas.
Seime M. Čobotas buvo tas žmogus, vilnietis, tikras vilnietis, kuris kovo 11-ąją net nemirktelėjęs balsavo už Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą. Jis visada didžiavosi, kad lenkų balsų nepritrūko. Jis su savo gyvenimo meile – žmona Marta – užaugino du sūnus. Šiandien vienas yra su mumis ir abiejų vaikų labai nuostabūs palikimai – atžalos. Ir jaunimas atėjo čia, į senelio jubiliejų.
Mielas Viktorai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas šia proga jums nori padovanoti R. Ničajienės „Laisvę“, kurią taip mylėjo tėvelis, gerbė ją ir padarė viską, kad Lietuva būtų laisva. Ačiū jums. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkojame pranešėjams, dėkojame Nepriklausomybės Akto signataro M. Čoboto artimiesiems. Dėkoju visiems dalyvavusiems šiame minėjime, skirtame Nepriklausomybės Akto signataro M. Čoboto atminimui. Skelbiu minėjimą baigtą.
10.23 val.
Seimo seniūnų sueigos patikslintos 2023 m. birželio 6 d. (antradienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Gerbiami kolegos, grįžtame į Seimo posėdį. Darbotvarkės 1-2 klausimas – darbotvarkės tvirtinimas. Dėl darbotvarkės norėtų kalbėti K. Mažeika. Prašom.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Yra siūlymas 2-1 klausimą perkelti į rytinę darbotvarkę ir pašalinti tą įtampą, kuri tvyro tiek visuomenėje, tiek žurnalistai laukia. Tai gal vis dėlto…
PIRMININKĖ. Kad nėra čia įtampos.
K. MAŽEIKA (DFVL). …prašymas tą klausimą svarstyti net galbūt patį pirmąjį, nes jau ir Vyriausybės ataskaita galbūt netenka prasmės, ir galbūt premjerė pasiūlys skubos tvarka. Tai čia būtų viskas labai greitai išspręsta. Toks prašymas frakcijos vardu.
PIRMININKĖ. Dėkoju už pasiūlymą. V. Mitalas norėtų.
V. MITALAS (LF). Gerbiama Pirmininke, ačiū už suteiktą žodį. Aš frakcijos vardu prašyčiau iš darbotvarkės išbraukti 1-10 klausimą – Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2161. Čia yra dėl baudų didinimo. Aš manau, Seimas ir taip yra priėmęs daugybę valstietiškų įstatymų, nėra verta dar daugiau eiti ta kryptimi. Stabdykime arklius. Ačiū.
PIRMININKĖ. Nestatykime prieš vežimą. Prašau. J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Aš norėčiau paklausti, kada Seimo posėdžių darbotvarkėje atsiras Seimo nutarimo dėl Kupiškio mero rinkimų projektas? Tai niekaip nesusiję su pirmalaikiais ar kitokiais Seimo rinkimais, nes savivaldybėje nėra mero, kaip žinote.
PIRMININKĖ. Planuočiau artimiausiu laiku, galbūt net šią savaitę, ketvirtadienį, pateikti nutarimo projektą.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū.
PIRMININKĖ. A. Mazuronis.
A. MAZURONIS (DPF). Labai dėkui, gerbiama Pirmininke. Aš irgi dėl 2-1 klausimo, to paties klausimo, tik šiek tiek kitu aspektu. Kadangi mūsų Statutas labai aiškiai pasako, kad balsavimas Seime dėl nepasitikėjimo Ministre Pirmininke ar atskirais ministrais turi vykti slaptai, o balsavimas dėl pirmalaikių Seimo rinkimų faktiškai tolygus balsavimui dėl nepasitikėjimo visais atskirais ministrais ir Ministre Pirmininke, sąsaja yra akivaizdi. Viena priežastis.
Antra priežastis. G. Landsbergis labai aiškiai yra pasakęs, aš turiu net išsispausdinęs, kad Seimo konservatoriams turėtų būti privaloma balsuoti dėl pirmalaikių parlamento rinkimų. Dėl šių dviejų priežasčių frakcijos vardu prašau atrišti rankas, laisvą mandatą 50 Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos narių, suteikti jiems galimybę apsispręsti laisvai, taip, kaip jie galvoja iš tikro, o ne taip, kaip galvoja du jų frakcijos ir partijos lyderiaujantys asmenys. Frakcijos vardu prašau dėl šio klausimo apsispręsti slaptu balsavimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju, gerbiamas Andriau. Kalbėjome ir prieš posėdį, jūsų pasiūlymas, natūralu, įdomus, bet jis tiesiog nestatutinis, nes Seimo statutas labai aiškiai numato, kokiais atvejais yra įmanomas slaptas balsavimas.
E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Aš pateiksiu statutinį pasiūlymą. Irgi siūlau atrišti visiems rankas ir išbraukti 2-1 klausimą iš šios dienos darbotvarkės. (Šurmulys, plojimai salėje)
PIRMININKĖ. Dėkoju. Daugiau pasiūlymų nematau. Apsispręskime dėl pirmojo. K. Mažeika frakcijos vardu siūlo… Taip, teisingai, nuo E. Gentvilo pasiūlymo pradėsime. Liberalų sąjūdžio frakcijos vardu E. Gentvilas siūlo išbraukti iš šios dienos darbotvarkės 2-1 klausimą. Apsispręskime dėl šito, nes tuomet K. Mažeikos siūlymas netenka prasmės. Kas pritariate pasiūlymui, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip. Kas pritariate išbraukimui, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Už – 50, prieš – 59, susilaikė 15. Pasiūlymui nepritarta. Klausimas lieka šios dienos darbotvarkėje.
K. Mažeika frakcijos vardu pasiūlė perkelti į rytinį posėdį, netgi pirmuoju klausimu. Apsispręskime ir balsuokime. Kas pritariate K. Mažeikos pasiūlymui, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip. Tuomet klausimas liktų pirmuoju popietinio posėdžio klausimu.
Balsavo 129: už – 76, prieš – 44, susilaikė 9. Pradėsime nuo pirmalaikių rinkimų klausimo. Taip apsisprendė Seimas.
Toliau. Laisvės frakcija siūlo iš šios dienos darbotvarkės išbraukti 1-10 klausimą – Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo projektą. Kas pritariate Laisvės frakcijos pasiūlymui, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 122: už – 37, prieš – 47, susilaikė 38. Pasiūlymui nepritarta. Jis lieka šios dienos darbotvarkėje. Taigi, visus pasiūlymus apsvarstėme.
Apsispręskime dėl darbotvarkės. Ar galime jai pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Matau, girdžiu, kad yra balsų, kurie norėtų balsuoti. Balsuokime. Kas pritariate darbotvarkei, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 125: už – 122, prieš nebuvo, susilaikė 3.
Gerbiami kolegos, šiandienos darbotvarkėje turime dar keturis klausimus, kurie nebuvo įrašyti į pavasario sesijos darbų programą. Ar galime bendru sutarimu tiesiog pritarti, kad mes juos šiandien apsvarstysime? Labai ačiū.
10.31 val.
Seimo nutarimo „Dėl pirmalaikių Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų“ projektas Nr. XIVP-2800 (pateikimas)
Kviečiu pagal pasikeitusią darbotvarkę 1-3 klausimą, tai yra Seimo nutarimo „Dėl pirmalaikių Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų“ projektą, pristatyti G. Landsbergį. Kviečiu į tribūną.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, pradėkime nuo svarbiausio klausimo šiandien. Balsavimas dėl pirmalaikių parlamento rinkimų pirmiausia yra galimybė rasti bendrą politinį parlamentinės respublikos, kokia yra Lietuva, atsakymą dėl susidariusios beprecedentės padėties mūsų politinėje sistemoje, kai kilo klausimas dėl rinktų politikų veiklai skiriamų lėšų ydingos apskaitos ir dėl visos politinės sistemos pamatų. Į sudėtingus klausimus gal kai kam opozicijoje ar greta jos norėta lengvų atsakymų. Ritualinis avinėlių paaukojimas, nesigilinant nei į detales, nei į galiojusius reglamentus, nei į kitas aplinkybes, atgaline data – trys galvos Vyriausybėje, ir viskas gerai, dirbame toliau.
Seimas niekuo dėtas, nors pirko iš tarybos nario veiklos išlaidų „Porsche“ padangas ar iš parlamentinių lėšų – gėles po 400 eurų iš savo sesers. Savivaldybės su baudžiamųjų bylų kaltinamaisiais priešakyje jau ką tik savo asociacijoje pasakė, kad viskas jiems yra gerai. Neteikė nei atsiprašymo, nei siūlė pakeisti du televizorius iš tarybos lėšų pirkusio pirmininko. Iki šiol nesulaukėme ir Prezidento deklaracijų, kaip jis padengė rinkimų skolas, nes, suprask, to daryti teisiškai neprivaloma.
Kodėl Lietuva vis dar neturi skandinaviško pasitikėjimo parlamentu standarto? Kažkur dėl elgsenos ir standartų neįtikiname visuomenės. Ankstesni elgesio standartai, matyt, turi spragų, nepaisant to, kuriai politinio spektro pusei yra tekę atsakyti už pasitikėjimo Seimu standartus.
Matėme visko: ir žūtbūtines savų priedangas nuo teisėsaugos tyrimų uoliai saugant teisinius imunitetus, ir ambicijų pakelti pasitikėjimą Seimu į neregėtas aukštumas, bet nedemonstruojant nuoseklaus pavyzdžio ir dvejopų standartų vengimo. Standartų klausimas ir nuoseklumas nėra lengviausi uždaviniai politinei bendruomenei. Pono M. Basčio apsauga nuo apkaltos buvo tapusi kolektyvinės atsakomybės diskusijų objektu. Tąsyk A. Tapino atsakas buvo ne tik mitingas, bet ir mitingo rezoliucijos reikalavimų pirmas punktas – pirmalaikiai rinkimai.
Šiandien, regint sisteminius iššūkius, kurie neaplenkė ir Seimo, deja, girdime tik išsisukinėjimus, kodėl kolektyvinė atsakomybė netinka. Tačiau visiems tinka trijų ministrų Golgota už visų čekiukų nuodėmes ar naujai merų pasitikėjimą gavęs dviejų televizorių herojus M. Sinkevičius. Toks standartas nėra teisingas. Ar tokiais standartais turime pretenzijų dėl aukštesnio pasitikėjimo? O gal nuoširdžiai to standarto nelabai ir buvo siekiama? Kaip nors nugesinti, ką nors paaukoti, kokį nors iliuzionistinį triuką panaudoti, pavyzdžiui, paaukoti patarėją, kuris nors de jure dar tarsi formaliai patarinėja, bet de facto jau kuris laikas rūpinasi privačiais reikalais. Dėl skaidraus ir aiškaus visoms valdžios šakoms bei institucijoms standarto sutarti nepavyksta ir, panašu, nepavyks.
Mūsų siūlymas – ieškant bendro vardiklio perkrauti sistemą, siekiant, kad politikus įvertintų geriausias demokratinis arbitras – Lietuvos piliečiai. Kitoks apsisprendimas, turime tai aiškiai suprasti prieš spausdami mygtukus, reikš Seimo suteiktą visuotinę amnestiją. Tai taip pat sutarimas dėl bendro vardiklio. Nebūtinai moraliai jis teisingas, bet liktų konstatuoti, kad vienintelis standartas, įveikiamas visoms politinėms bendruomenėms, lieka teisės standartas. Nėra antrankių, nėra teismų sprendimų, vadinasi, jokio pagrindo atsakomybei dėl čekių apskaitos klausimų. Gaila, jei tik dėl tokio standarto galime sutarti, nors, tiesa, dėl jo sutarti net nereikia, teisėsauga turi nepriklausomai nuo politinių vėjų dirbti savo darbą.
Todėl, siekdamas aukštesnio standarto nei teisėsaugos indulgencija ar pareiškiami kaltinimai, kviečiu palaikyti politinės sistemos perkrovimą per rinkėjų pasitikėjimo atnaujinimą. Tad jūsų pasirinkimas labai paprastas – arba visuotinė amnestija, arba perkrovimas pasitikint rinkėjais. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūsų užsirašė paklausti ypač daug Seimo narių. Pirmasis klausia V. Fiodorovas. Ruošiasi V. Semeška.
V. FIODOROVAS (DPF). Ačiū, posėdžio pirmininke, Seimo Pirmininke. Kai jūs kalbate apie sistemos perkrovimą, kalbate apie atsakomybės prisiėmimą, galbūt reikėtų galvoti nuo savęs – esate partijos lyderis, jūsų partijos atstovų gana daug yra pakliuvę į šitą situaciją, bet man vis dėlto panašu, kad čia yra tiktai pretekstas visam šitam dalykui, ką jūs atnešėte. Jūs vadovaujate partijai, kurios vienas iš kandidatų ėjo su tokiu lozungu, kuris visoje Lietuvoje buvo girdėti – „meras be cirkų“, „politika be cirkų“ ir visa kita, bet visas šitas sprendimas man tikrai yra labai panašus į cirką.
Ar jūs galite man pasakyti, kalbame apie parlamento persikrovimą, apie sistemos perkrovimą, bet tam reikia pagrindo, tam reikia pagrindo, kad darbas Seime strigtų. Nežinau, ar tai sutapimas, ar čia koalicijos partnerių išgąstis, bet pora pastarųjų savaičių Seime parodė, kad tos krizės Seime nėra. Visos reformos, kurias jūs teikėte, nepaisant to, kad opozicijai nepatiko, perėjo, darbas vyksta gana sklandžiai.
PIRMININKĖ. Laikas!
V. FIODOROVAS (DPF). O mes čia tiesiog drebiname politinę sistemą sugalvotais cirkais, o ne politika. Kur čia yra krizė, kad reikėtų mums persikrauti?
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Atsakydamas į jūsų klausimą aš tiesiog galėčiau pakartoti savo formuluotes, kurias išdėsčiau įžanginėje kalboje. Manau, kad per vadinamąją neskaidrumo krizę, kuri kai kurių apžvalgininkų yra vadinama grobstymo krize, yra nominuojami vagys ir šventieji ir tais apibendrinimais drabstosi visi, kurie lygiai taip pat yra tos sistemos dalyviai. Mano vertinimu, tam ir reikalingas tada sistemos perkrovimas, kad arba sistemoje nėra kaltų, arba tada yra visuotinė bendra visų atsakomybė. Kaip kitaip išspręsti 54 Seimo narių, kurie buvo tarybos nariais, klausimą, atleiskite, aš nežinau.
PIRMININKĖ. Klausia…
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Tą buvome pasakę, kad teisėsaugos klausimai taip pat yra dalykas. Jeigu Seimas apsisprendžia, kad perkrovimas nėra būtinas, vadinasi, vienintelis arbitras, kuris Lietuvai prieinamas, yra būtent teisėsauga. Tai čia yra… Aš noriu pabrėžti, nes buvo replikų ir iš opozicijos, taip pat iš jūsų kolegų dėl privalomų balsavimų, aš noriu pabrėžti – jokio privalomumo nėra. Kviečiu taip pat ir jus, kuriems partijų lyderiai priverstinai liepia vienaip ar kitaip balsuoti, balsuoti pagal savo sąžinę. Kaip jūs iš tikrųjų matote ir kaip jūs svarstote šitą klausimą. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Klausia V. Semeška. Ruošiasi M. Lingė.
V. SEMEŠKA (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiama Seimo Pirmininke. Gerbiamas pranešėjau Gabrieliau, tikrai nesijaučiu nei kaip šventasis, nei kaip vagis, bet taip, kaip nutiko Savivaldybių asociacijoje, kuri formuoja Lietuvos savivaldos politiką, kuri realiai įstūmė valstybę į visą šitą ydingą padėtį, kurią mes turime, jie jau persikrovė, jie jau balti? M. Sinkevičius, socialdemokratų pirmininkas, galbūt būsimas premjeras, jau jis šventas, jis jau niekuo dėtas? Ar mes dėl to irgi turime kraujuoti? Kaip jūs vertinate visą Savivaldybių asociacijos naują seną vadovybę, naują seną administraciją, kuri, užuot prisiėmusi atsakomybę, dabar dar gaus ir atlyginimus – 20 % mero algos? Ačiū.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Gerbiamas Viliau, keliate labai teisingus klausimus. Savo įžanginėje kalboje mėginau apibrėžti rėmus ties Seimu – ties ta institucija, už kurią mes turime šiandien atsakomybę ir privalome, mano vertinimu, tą atsakomybę išspręsti vienaip ar kitaip: arba amnestija, arba atsakomybės prisiėmimu. Bet klausimai, kuriuos keliate, yra visiškai teisingi. Aš taip pat leidau sau priminti ir aukščiausių valstybės pareigūnų atsakomybę, kuri, manau, irgi neturėtų pabėgti nuo politinio vertinimo akiračio. Tikrai neišvengiama, kad ir Savivaldybių asociacija turėtų įsivertinti kokiu nors būdu. Apmaudu, kad vieną įsivertinimo galimybę jau praleido, kitaip tariant, pateisino, kitaip tariant, amnestavo du televizorius. Matyt, toks standartas jai yra priimtinas. Bet Seimas dar kol kas yra laisvas nuspręsti dėl savęs.
PIRMININKĖ. Klausia M. Lingė. Ruošiasi E. Pupinis.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Ačiū, Pirmininke. Lietuva per 30 metų laikotarpį yra turėjusi ne vieną politinę krizę, turbūt nė vienam parlamentui nėra pavykę išvengti didesnio ar mažesnio sukrėtimo. Ar mes galime laikyti, kad turime pavyzdinį reagavimo į politinės krizės etaloną, kurio pavyzdžiu galime sekti kaip priimtinu ir pavyzdiniu? Žiūrėdami į pasitikėjimo ir nepasitikėjimo Seimu rodiklius per tą 30 metų laikotarpį, atrodo, to pasakyti negalime. Kaip jūs manote, kodėl?
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Man atrodo, kad mes turime politinėje sistemoje tokį aukojimo įprotį, jeigu kam tenka stoti prie tribūnos, esančios už Seimo durų, tai pirmas klausimas visą laiką būna, kas vienas prisiims atsakomybę. Ir dažnai tenka man į šitą klausimą atsakinėti. Taip jau atsitiko. Taip pat premjerė, ministrai. Bet visa tai kartais primena… Jeigu kalbame apie asmeninę atsakomybę, tai čia yra suprantamas ir teisingas klausimas. Bet kartais mes turėtume kalbėti apie sistemos atsakomybę. Ko gero, visi esame tos sistemos dalis ir arba drauge turime ieškoti sprendimų ir atsakomybė tuomet yra sprendimų paieška ir kažkoks (…) pasiūlymas, arba tai yra tiesiog, kaip ir minėjau, sistemos perkrovimas.
Būtent sisteminio požiūrio stoka, aš manau, dažniausiai ir lemia negebėjimą ir visuomenei paaiškinti, kaip tos problemos sprendžiamos. Paaukojus vieną ministrą, du ar net tris, ar pusę Vyriausybės, ar galų gale visą Vyriausybę, akivaizdu, kad istorijos, kurios yra viešinamos, niekur nedings, jos bus toliau, pasitikėjimas toliau kris ir visuomenei bus klausimų. Mes manėme, kad jau viskas, kad to pakanka. Deja, taip nėra. Todėl iš čia ir kyla klausimai ir pasiūlymai dėl to, kad mes privalome į tai žiūrėti sistemiškai. Arba per visuotinę amnestiją tam tikra prasme, arba per visuotinę atsakomybę.
PIRMININKĖ. Klausia E. Pupinis. Ruošiasi A. Mazuronis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas kolega, iš tikrųjų mūsų visų tikslas – skaidriai dirbanti, atsakinga politinė sistema. To turbūt laukia mūsų valstybė. Šis perkrovimas iš dalies suprantamas, tačiau ar vis dėlto jis pasieks pagrindinį tikslą, nes šiuo metu vyksta tyrimai? Kaip matome, jau čia buvo paminėta, Lietuvos savivaldybių asociacija nepripažįsta tų klaidų ir iš tikrųjų dabar kalbama apie tai, kad kažkokie 54 taip pat galimai gali būti kalti. Ar šiuo atveju vis dėlto nereikėtų, kad būtų didesnis aiškumas, nes vis tiek politinė sistema turės veikti? Kur garantijos, kad į tą politinę sistemą nepateks vėl kiti, tarkime, ir vėl prasidės tas pats skandalas? Ar tikrai mes galėsime užkardyti šiuo metu tų ypač nesąžiningų politikų veikimą? Ačiū.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Edmundai, aš turbūt norėčiau pabrėžti būtent tą vertinimą dėl kaltų. Man pačiam buvo keliamas klausimas dėl to, ar aš apkaltinu žmones, kurie yra savivaldoje, kurie galimai yra tiesiog tos sistemos dalis paprasčiausiai, ne dėl savo piktos valios. Man rodos, kad premjerės išreikštas pasitikėjimas trimis ministrais, kurie yra buvę Kauno savivaldybės tarybos nariais, manau, labiausiai ir išreiškia tą… Pasitikėjimas reiškia nekaltumą. Kitaip tariant, mes tikime ir pasitikime tais žmonėmis.
Man rodos, jeigu mano būtų valia, aš būčiau siekęs ir siekiu būtent to išsprendimo. Jeigu žmogus yra padaręs netinkamą veiklą, tokių yra ir mūsų bendruomenėje, yra įkurta ir speciali komisija, kuri kiekvieną atvejį individualiai žiūri, aš suprantu, kad nuo atsakomybės, individualios ir asmeninės, nei turėtų būti galimybė pabėgti, nei kas nors turėtų tokius žmones dengti. Tačiau ritualinio paaukojimo pritaikymas vienam turi gilesnę prasmę. Jis tada reiškia, arba visi universaliai turi prisiimti kokias nors atsakomybes, ką mes dabar kalbame, arba tada visi yra amnestuojami.
Tiesiog tokia yra sistema ir ją mes dabar keičiame. Kaip jūs sakote, ieškome naujo skaidrumo standarto, ieškome, kaip atsakyti į tuos klausimus, ir judame į priekį.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia A. Mazuronis.
A. MAZURONIS (DPF). Labai dėkui, gerbiama Pirmininke. Prieš klausdamas trumpą repliką gal M. Lingei, kuris čia nurodė pasitikėjimo Seimu reitingus. Gerbiamas Mindaugai, pasitikėjimo, asmeniniai pasitikėjimo šio nutarimo projekto iniciatoriais reitingai tikrai nėra aukštesni, o gal net priešingai. Jeigu projektuojame savo veiksmus pagal pasitikėjimo reitingus, tai gal reikėtų pradėti nuo asmeninės, personalinės, atsakomybės, o ne institucinės.
Bet, gerbiamas ministre, žiūrėkite, labai aiškus, man atrodo, veiksmas, ką jūs darote. Tai yra pagrindinės priežastys turbūt, nežinau, vaikiškumas, emocijos, rimtumo stoka, nesolidumas, ego galbūt. Tai yra suprantama visiems – tiek opozicijos atstovams, tiek, beje, ir jūsų frakcijos didžiosios dalies atstovams. Bet kiekvieną veiksmą projektuojant vis dėlto visada reikia pagalvoti ir apie pasekmes, apie pasekmes ne tik tiesiogines, bet ir išvestines.
Ir labai trumpas klausimas. Ar pateikdami šį nutarimo projektą jūs pagalvojote, kaip tai gali atsiliepti Ministrei Pirmininkei, kalbant apie galimą jos kandidatavimą, kad ir, nežinau, į NATO vadovo poziciją…
PIRMININKĖ. Laikas!
A. MAZURONIS (DPF). …ar į kokias nors kitas tarptautines pozicijas? Būtent toks elgesys.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Antra klausimo dalis yra labai keista ir suvelta, turbūt pats jūs geriau galėtumėte sau atsakyti. Bet aš vis dėlto norėčiau atkreipti dėmesį į jūsų pirmą klausimo dalį. Ad hominem, arba į žmogų, orientuoti kaltinimai. Vis dėlto mes, siekdami to jūsų vadinamojo Seimo pasitikėjimo standarto, turėtume jų vengti.
Aš nekalbėsiu apie jūsų amžių, apie jūsų galbūt kokias nors, nežinau, perrinkimo galimybes įvykus išankstiniams rinkimams ir taip toliau. Nei kaltinsiu, nei kaip nors replikuosiu. Noriu pasakyti, kad neprideda garbės šiai institucijai jūsų tokie pasisakymai, ypač kai aš turėjau galimybę ir man buvo suteikta galimybė pristatyti argumentus, manau, jie turėtų atsakyti į jūsų klausimus. Jeigu taip neatsako, galėsime atskirai dar apie tai pasikalbėti, tikrai skirsiu jums ir asmeninio laiko, ir dėmesio. Kviečiu tą standartą kelti pradedant kiekvienam nuo savęs. Ir lygiai taip pasisakymus. Dėkoju.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, 10 minučių išnaudotos, bet aš, vertindama sąrašą Seimo narių, kurie užsirašė, siūlau dar 10 minučių pailginti klausinėjimo laiką. Manau, kad visi sutiksite.
Dėkoju. Klausia V. Valkiūnas. Labai prašau laikytis laiko limito klausiant.
V. VALKIŪNAS (DPF). Gerbiamieji, nenukrypkime nuo tikrosios esmės. Dar 2020 metų pabaigoje Seimui svarstant I. Šimonytės skyrimą Ministre Pirmininke kviečiau kolegas nepritarti arba susilaikyti. Jau tada mačiau signalų, kad tai nebus tas žmogus, kuris tinkamai dirbs Vyriausybės vadovu. Pone Landsbergi, tai buvo apsimestinis jūsų įžvalgumas dalyvauti šioje Vyriausybėje ar buvote suklaidintas?
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Dar daugiau variantų gal turite, nes tų dviejų neužtenka.
PIRMININKĖ. Klausia A. Gedvilienė. Ruošiasi K. Mažeika.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamas ministre, vis dėlto Seimas reprezentuoja visas politines partijas. Tai yra mūsų politikos lopšys. Ir jeigu mes keldami sau aukštus politinius standartus, skaidrumo standartus vis dėlto nuspręsime nepasileisti, kaip jūs galvojate, ar nebus tai dar vienas žingsnis visuomenei nepasitikėti apskritai politine sistema, ar nebus taip, kad pasitikėjimas Seimu dar labiau smuks, pasitikėjimas politinėmis partijomis dar labiau smuks, nors jis jau yra istorinėse apačiose? Kas bus tas receptas ir kaip mes atgausime pasitikėjimą, jeigu vis dėlto šioje situacijoje liksime dirbti toliau?
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Man rodos, kad balsavimas dėl išankstinių rinkimų bet kuriuo atveju yra kolektyvinė atsakomybė, bet kuriuo atveju. Dėl to aš dar kartą primygtinai raginu tą atsakomybę prisiimti kiekvienam asmeniškai, nėra taip, kad partijos pirmininkas ar frakcijos įtakingas kolega, bet yra kiekvieno asmeninis apsisprendimas, kaip mes balsuojame. Tada kiekvienas turime turėti pareigą ir atsakomybę paaiškinti tą apsisprendimą, kodėl būtent taip mes balsavome. Ne dėl to, kad yra pagalba konservatoriams, kaip čia kažkas šiandien pasakė, čia yra ne konservatorių klausimas, čia yra… Tiesą sakant, nemanau, kad ir Seimo klausimas, aš matau kaip politinės sistemos klausimą, už jį mes esame visi atsakingi. Balsuodami, spausdami mygtuką mes jau prisiimame atsakomybę ir kaip mes ją prisiimame. Jeigu mes nepritariame, mes turime turėti paaiškinimą, kodėl mes nepritariame, kodėl mes manome, kad yra gerai, kodėl mes manome, kad amnestija tai yra gerai. Tai yra reikšmingas atsakymas ir visuomenei, kuri laukia to atsakymo, ir mums apskritai Seime, kaip toliau ieškoti bendro darbo. Jeigu mes balsuojame už, vėlgi tai yra atsakymas, kaip mes vertiname save, mes prisiimame atsakomybę, mes manome, kad dalis kaltės yra šioje sistemoje ir aš tą galiu sau prisiimti. Aišku, kaip sistemos kūrėjas, vienas iš 141, aš taip pat turiu tą atsakomybę.
PIRMININKĖ. Klausia K. Mažeika. Ruošiasi M. Ošmianskienė.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamas Gabrieliau, manau, kad jūs tikrai kalbate nenuoširdžiai. Aš tikrai pasiryžęs grąžinti tuos 400 eurų, kuriuos išleidau per pusmetį gėlėms, jeigu jūs nuoširdžiai pasakysite apie savo frakcijos kolegas, įvardinsite sumas, kurias jie išleido, ir išleido tikrai netinkamai, net buvo ir viešojoje erdvėje, nes dabar jūs pradžioje paminėjote, aš atkreipiau dėmesį, tik opozicijos kolegas. Savo koalicijos partnerių arba savo partijos lyg ir neminite net puse žodžio. Jeigu jūs kalbate nuoširdžiai, tai prašau įvardyti tuos jūsų frakcijos kolegas, kurie, jūsų manymu, taip pat pasielgė netinkamai. Labai ačiū.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Man rodos, nėra labai didelės nuostabos, kad opozicija kalba apie valdančiuosius, valdantieji neužmiršta, nepraleidžia progos paminėti ir jų, kad tiesiog būtų šioks toks balansas arba lygybė. Informacija yra vieša, su ja susipažinti gali visi. Esu pabrėžęs ir savo atsakyme, kad taip, yra ir mūsų bendruomenės narių, ir niekada to neslėpėme. Todėl dar kartą pabrėžiu, kad esame visi, ir jūs, ir aš, bendros sistemos nariai ir turime drauge nuspręsti, kaip ta sistema gyvuos toliau.
PIRMININKĖ. Klausia M. Ošmianskienė. Ruošiasi A. Jakavonytė.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Norėčiau pripažinti, kad A. Tapino akcija „Skaidrinam“ išties supurtė valstybę ir stipriai kirto būtent valdančiajai Konservatorių partijai, jos ministrai yra dabartinėje Vyriausybėje. Pelnytai ar nepelnytai – atskiras klausimas. Bet jei norima prisiimti atsakomybę, tai ar nevertėtų žiūrėti vis dėlto į esmę, ne ministrus galbūt atleisti, o pažiūrėti, kas tokią atitinkamą tvarką įvedė, tarkime, toje pačioje Kauno savivaldybėje? Man atrodo, tai turėtų būti po prožektoriumi.
Tačiau klausimas bus apie tai, kad ta akcija dabar vyksta vasarą, kaip supratau, A. Tapinas bent jau taip rašė, kad vasarą padarys pertraukėlę, rudenį akcija bus tęsiama. Jeigu įvyks išankstiniai rinkimai, ateis naujas Seimas, ateis nauji ministrai, o akcija toliau tęsis ir paaiškės, kad tie žmonės vėl yra kaip nors nusidėję…
PIRMININKĖ. Laikas.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). …kažkur ne ten lėšas panaudoję. O kas tada?
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Turbūt atsakysiu dviem etapais. Pirmas dalykas, aš noriu pabrėžti, kad kirto ne tik konservatoriams, tarp minimų ministrų yra ir kitų partijų ministrai, ir kitų partijų atstovai. Premjerė yra išreiškusi pasitikėjimą abiejų partijų ministrais. Aš noriu pasakyti, kad vis dėlto tai jau yra sisteminis klausimas.
Antrasis jūsų klausimas yra teisingas. Šiaip remiantis Vakaruose žinoma praktika, kai yra prieinama arba visuomenei paviešinama informacija, galimai susijusi su politikų skaidrumu arba su kokiais nors kitais visuomenei rūpimais klausimais, dažniausiai yra paviešinama visa informacija vienu ypu. Tokių atvejų buvo. Nebūtinai jie visi yra gerai atsimenami, sakykim, bet informacija yra paviešinama. Kitaip atsiranda pretekstas manyti, kad galbūt yra koks nors siekis informaciją viešinti dozuotai, parenkant tam tikrus informacijos objektus ir taip toliau. Dėl to mano raginimas būtų tiesiog ne… Manau, kad būtų teisinga, dėl politinės sistemos taip pat, kad visa turima savivaldybių informacija taptų vieša. Tada, pasitelkiant ne vieną, o visus prieinamus visuomenės resursus, tai yra žiniasklaidą, kuri turėtų galimybę tą informaciją tirti, ir taip toliau, į klausimus būtų atsakyta greičiau. Visuomenė taip pat turėtų tuos atsakymus greičiau, o ne laike juos išdėliotus taip, kaip yra patogu tam ar kitam šiuometiniam informacijos turėtojui.
Dėl to aš čia, jeigu jūs pritartumėte, siūlyčiau ir tokį iš esmės bendrą kreipimąsi, kuris galėtų būti ir Seimo kreipimasis, kad visa ta informacija tiesiog taptų vieša neatidėliojant.
PIRMININKĖ. Klausia A. Jakavonytė. Ruošiasi A. Gedvilas.
A. JAKAVONYTĖ (TS-LKDF). Gerbiamas ministre, noriu paklausti tokio klausimo: kokia nauda būtų, jeigu įvyktų pirmalaikiai Seimo rinkimai? Kokia valstybei būtų iš to nauda? Jeigu patektų visų partijų tie patys žmonės, kurie susiję su čekių skandalu, ar būtų ta nauda valstybei? Dėkoju.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Kokiu nors būdu visuomenei turi būti pateiktas atsakymas, kaip mes toliau judame į priekį iš tos situacijos, kurioje esame dabar. Arba Seimas apsisprendžia, kad Seimui esama situacija yra tinkama, arba visuomenė pasako, kad jiems situacija turi būti kitokia, arba panaši yra tinkama. Kitaip tariant, tai yra mandato atnaujinimas. Jis gali vykti ir Seime, aš tai pabrėžiu. Mano vertinimu, geriau, jeigu jis įvyksta atsiklausiant rinkėjų.
Aš žinau ir daug kartų buvo klausimas užduotas, kas būtų, jeigu žmogus, kuris yra potencialiai negalintis atsakyti kokių nors klausimų ar negrąžinęs kokių nors lėšų, aš nežinau, kokioje kitoje situacijoje, vėl yra išrenkamas. Taip atsitinka. Taip yra ir dabartinėje mūsų politinėje sistemoje, savivaldybėse. Kaip matome, Savivaldybių asociacija sau to standarto visiškai netaiko. Rinkėjai pasako. Tada, kaip ir mano įžanginėje kalboje buvo minėta, vienintelis arbitras lieka teisėsauga. Kol nėra antrankių, tol viskas yra gerai. Kitais atvejais net su antrankiais, matote, yra žmonės išrenkami. Net antrankiai rinkėjų neišgąsdina. Tai yra rinkėjų mandatas – mūsų demokratija. Jinai yra jauna, bręstanti, bet ilgainiui sustiprės. Tai irgi yra jos stiprėjimo procesas.
PIRMININKĖ. Ir paskutinis klausia A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (MSNG). Ministre Landsbergi, šiandien dėl to, kad jūsų partijai yra keliami per aukšti skaidrumo standartai, kurių jūs negalite atitikti, jūs nusprendėte įstumti šalį į precedento neturinčią politinę krizę. Jeigu taip susiklostytų aplinkybės ir naujai išrinktame Seime Lietuvai vėl nutiktų nelaimė turėti bent šiek tiek jūsų partijos atstovų, kokių naujų skaidrumo standartų jie jame laikytųsi? Gal jūsų senelis, taupydamas mokesčių mokėtojų pinigus, po rinkimų taip pat atsisakytų jam valstybės nepagrįstai skiriamų privilegijų? O gal ir jūs pats, keldamas pirmiausia sau aukštus reikalavimus, taip pat grąžinsite pinigus, skirtus kanceliarinėms išlaidoms, kurias be jokio pagrindo išleidote būdamas Europos Parlamento nariu? Juk pradėti reikėtų nuo savęs.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Čia geras klausimas. Aš labai tikiuosi, kad automobiliai, ypač prabangūs automobiliai, kurie yra parkuojami mūsų Seimo aikštelėje, bus su padangomis, pirktomis ne už valstybės mokesčių mokėtojų pinigus. Čia būtų pirmas žingsnis į tam tikrą naują skaidrumo standartą. To linkiu ir jums.
Dabar dėl Europos Parlamento. Puikus klausimas. (Balsas salėje) Europos Parlamento pinigai lygiai taip pat kaip ir Seimo narių pinigai ar savivaldybėse yra naudojami pagal reglamentą. Yra paaiškinama, yra atitinkamos taisyklės, lygiai tokios pačios kaip ir visiems. Aš esu kartą sakęs, kad esu kaltas lygiai tiek pat, kiek ir jūs ar bet kuris kitas čia esantis kolega, nes tiesiog laikiausi taisyklių, o tos taisyklės reglamentuoja tam tikrus dalykus. Dėl to bendra atsakomybė, apie kurią aš ir kalbėjau, šiandien mums visiems leis pasakyti, kur šioje situacijoje mes esame. Aš taip pat labai tikiuosi jūsų balso. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju už atsakymus. Gerbiami kolegos, dabar motyvai, po motyvų bus replikos. Už kalba A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Gerbiami Seimo nariai, mūsų Konstitucijoje ir įstatymuose yra draudžiamas prievartinis darbas. Gerbiami konservatoriai pavargo ir mes tikrai turime padėti jiems išsivaduoti. Būkime empatiški, nes konservatoriai, o ne koalicijos partneriai, sugalvojo, kiek aš suprantu, koalicijos partneriai lygiai taip pat kaip ir aš nustebo išgirdę iš pono G. Landsbergio, kad reikia pirmalaikių rinkimų.
Gerbiamas G. Landsbergis, kalbėdamas iš tribūnos, nepaminėjo nė vieno savo bendražygio, dėl ko ir prasidėjo tas skandalas, išskyrus avinėlius, kuriuos reikia paaukoti. Neįvardino jų nei vardų, nei pavardžių. Ieškojo krislų kitų akyse, turėdamas, ko gero, didžiausią rąstą savo akyje.
Kreipiuosi į visus, jeigu jau gerbiami konservatoriai tikrai nesusitvarko nei su pažadais, nei su savo duotais nurodymais ir pažadais ne tik piliečiams, bet ir mums, mes turime juos išvaduoti. Kaip sako patarlė: norėjo kaip geriau, daug gražių žodžių girdėjome, bet išėjo kaip visada. Todėl kviečiu duoti laisvę konservatoriams. Tegul pailsi.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – A. Mazuronis.
A. MAZURONIS (DPF). Labai dėkui, gerbiama Pirmininke. Trumpa replika A. Sysui, mano kolegai ir bičiuliui, dėl priverstinio darbo. Gerbiamas Algirdai, šią kadenciją mes stebėjome jau M. Majauską, kai jis tiesiog pavargo, nebenorėjo dirbti ir jokio priverstinio darbo nebuvo. Bet kuris Seimo narys yra laisvas bet kada dėti mandatą, eiti į pakartotinius rinkimus, nebedalyvauti, keisti gyvenimo būdą. R. Karbauskis tą patį padarė. Apie jokį priverstinį darbą čia turbūt nereikėtų kalbėti.
Bet apie ką tikrai reikėtų kalbėti, tai apie priežastis, kurios turėtų būti būtinos tam, kad skelbtume priešlaikinius rinkimus. O tos priežastys, mano galva, yra labai paprastos ir labai aiškios: valstybę turi būti ištikęs politinis paralyžius, tai yra Vyriausybė turi būti neįgali dirbti arba Vyriausybės nebūti ir parlamentas turi būti neįgalus ar suformuoti naują daugumą, ar pertvirtinti esamą, ar suformuoti kokią nors Vyriausybę. Galų gale galbūt kokie nors skandalai turi būti krečiantys, nežinau, čia pusė Seimo su antrankiais išvesti ar kokie nors panašūs dalykai, kad šnekėtume apie pirmalaikius rinkimus. Tačiau nė vienos iš tokių priežasčių nėra.
Ką mes matome? Mes matome nesusitvarkymą su ekonomine situacija, mes matome tarsi į bedugnę krentančius makroekonominius valstybės skaičius, ekonominius skaičius, kuriuos rudenį pajus kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis, ir labai aiškiai. Mes matome atsakomybės vengimą iš konservatorių pusės ir bandymą tą atsakomybę permesti ne tik Seimui, bet visiems rinkėjams, o tai yra ypač nesąžininga, mano nuomone, iš jų. Mes matome emocijų audras, vaikišką reagavimą, matome solidžios politikos stygių ir, kas keisčiausia, tai matome ne iš su visa pagarba Mišrios grupės, kitų politinių partijų ar frakcijų atstovų, bet iš tos politinės partijos atstovų, kurie save laiko valstybės valstybingumo sergėtojais. Tai yra apmaudu, todėl siūlau balsuoti prieš nutarimo projektą ir padaryti politiką ateityje tikrai politika be cirkų, o ne politikos be cirkų imitaciją.
PIRMININKĖ. Motyvai išsakyti. Replika – A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (MSNG). Reaguodamas į pranešėjo atsakymą į klausimą, norėčiau pasinaudoti proga ir paraginti, kad esu pasirengęs grąžinti visas išlaidas, kurias apturėjau savivaldybėje ir kurių negalėčiau pagrįsti, labai tikiuosi, kad tai padarys ir dirbęs Europos Parlamente. Kviečiu imtis iniciatyvos.
PIRMININKĖ. L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū. Kreipiuosi į pranešėją. Negalima lyginti visų 54 Seimo narių, išrinktų tarybos nariais, buvusių tarybos nariais. Šiandien jie visi yra vienodai apkaltinti. Nereikėtų taip sakyti, gal įrašytumėte žodelį „galimai“? O dabar išeina taip: tas, kas neėmė, lygiai taip pat yra tame pačiame sąraše. Ačiū.
PIRMININKĖ. Motyvai ir replikos išsakyti. Gerbiami kolegos, primenu, kad balsavimas bus nuo 12 val. 15 min. Tuomet balsuosime dėl visų rytinės darbotvarkės klausimų.
11.05 val.
Diskusija dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitos
Dabar pradedame darbotvarkės 1-4 klausimą – diskusiją dėl Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitos. Pirmiausia pakviesiu komitetų atstovus, kad pristatytų komitetų išvadas. Pirmąją kviečiu Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkę, kad pristatytų Aplinkos apsaugos komiteto išvadą dėl Vyriausybės ataskaitos. Prašom, gerbiama Aiste.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiama posėdžio pirmininke. Aplinkos apsaugos komitetas gegužės 24 dieną svarstė Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitą. Nutarta pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės ataskaitai. Balsavimo rezultatai: už – 4, susilaikė 4. Bet pirmininko balsas lėmė. Buvo pritarta.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu Ateities komiteto atstovą. Ar turime ką nors iš Ateities komiteto? Atrodo, taip, bet perskaitysiu pati, nes nėra komiteto pirmininko.
Svarstyta 2022 metų veiklos ataskaita. Nutarta pritarti veiklos ataskaitai. Balsavimo rezultatai: už – 10, prieš – 1, susilaikė 3. Taigi pritarta.
Kitas – Audito komitetas. Prašom. Gerbiamas Z. Balčytis pristatys, kaip Audito komitetas vertina Vyriausybės ataskaitą.
Z. BALČYTIS (DFVL). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Audito komitetas neeiliniame birželio 5 dienos posėdyje svarstė Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitą ir priėmė sprendimą šiai ataskaitai nepritarti. Balsavimo rezultatai: už – 2, prieš nebuvo, susilaikė 3. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Biudžeto ir finansų komiteto sprendimą pristatys gerbiamas M. Lingė.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Komitetas gegužės 24 dienos posėdyje svarstė Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitą ir priėmė nutarimą pritarti veiklos ataskaitai. Už balsavo 7, prieš nebuvo, susilaikė 2.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ekonomikos komiteto pirmininko nėra, taigi aš pristatysiu. Buvo apsvarstyta Vyriausybės ataskaita. Nutarta pritarti veiklos ataskaitai pagal Ekonomikos komitetui priskirtas parlamentinės kontrolės sritis. Balsavimo rezultatai – pritarta bendru sutarimu.
Toliau Europos reikalų komiteto pirmininkė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. Prašom.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Dėkui, Pirmininke. Birželio 2 dienos posėdyje Europos reikalų komitetas apsvarstė Vyriausybės 2022 metų atskaitą. Įvertinę nuveiktus darbus tiek Europos reikalų kontekste, tiek skatinant valstybės konkurencingumą ir kitus dalykus, ataskaitai pritarėme bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kaimo reikalų komitetas. Pirmininkas V. Pranckietis.
V. PRANCKIETIS (LSF). Šių metų gegužės 24 dieną Kaimo reikalų komitetas svarstė Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitą ir nutarė nepritarti Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitai pagal Kaimo reikalų komiteto veiklos kryptis. Balsavimo rezultatai. Buvo balsuojama už formuluotę dėl pritarimo Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitai. Už ją balsavo taip: už buvo 2, prieš – 3, susilaikė 2.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kultūros komiteto išvadą prašom pristatyti komiteto pirmininką gerbiamą V. Juozapaitį.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Ačiū, Pirmininke. Kultūros komitetas birželio 1 dieną skaitlingai susirinkęs džiugiai konstatavo, kad neturi jokių priekaištų Vyriausybei, ypač kultūros srityje. Džiaugiuosi asmeniškai dėl pavaduotojo R. Šarknicko, kuris garsiai įvardino, kad jo mintys sutampa su ministro ir su mūsų vykdoma visa kultūros politika. Taigi 6 dalyvavo, visi balsavo už. Vyriausybės ataskaitai pritarta.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ataskaitą – matau, pirmininkas diskutuoja salės gale – pristatysiu aš. Vyriausybės ataskaita buvo apsvarstyta gegužės 31 dienos posėdyje ir nutarta pritarti Vyriausybės ataskaitai. Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš nebuvo, tik 1 susilaikė.
Toliau Socialinių reikalų ir darbo komiteto nuomonė. Prašau pristatyti gerbiamą J. Džiugelį.
J. DŽIUGELIS (TS-LKDF). Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Vyriausybės ataskaitai. 5 balsavo už, 5 susilaikė, pirmininko balsas nulėmė teigiamą sprendimą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Sveikatos reikalų komiteto ataskaitą pristatys pirmininkas A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiama Pirmininke, kolegos, Sveikatos reikalų komitetas gegužės 24 dieną svarstė Vyriausybės 2022 metų ataskaitą ir jai pritarė: 6 balsavo už, 2 – prieš ir 2 susilaikė.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Švietimo ir mokslo komiteto išvadą pristatys pirmininkas A. Žukauskas.
A. ŽUKAUSKAS (LF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiami Seimo nariai, Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komitetas šių metų gegužės 24 dieną svarstė Lietuvos Respublikos 2022 metų veiklos ataskaitos Švietimo ir mokslo komiteto kuruojamas sritis. Nutarta pritarti Vyriausybės ataskaitai – Švietimo ir mokslo komiteto kuruojamoms sritims. Balsavimo rezultatai buvo humaniški: už – 6, prieš nėra, susilaikė 6, pirmininkas balsavo už.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadą pristatys komiteto pirmininkė I. Haase.
I. HAASE (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiama Pirmininke. Gerbiami kolegos, Teisės ir teisėtvarkos komitetas gegužės 24 dieną svarstė Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitą. Buvo išklausytos Teisingumo ministerijos ir Vidaus reikalų ministerijos veiklos ataskaitos ir nutarta pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitai. Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš nebuvo, susilaikė 4.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Užsienio reikalų komiteto išvadą pristatys komiteto pirmininkas Ž. Pavilionis.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Labai ačiū, Pirmininke. Užsienio reikalų komitetas svarstė Vyriausybės ataskaitą gegužės 26 dieną. Jai pritarė: 5 balsavo už, niekas nebalsavo prieš, 2 susilaikė.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvadą pristatys pirmininkas R. Juška.
R. JUŠKA (LSF). Laba diena, gerbiami kolegos. Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas gegužės 26 dieną svarstė Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitą. Balsavimo rezultatai: už – 9, prieš – 1, susilaikė 3. Pritarta. Dėkoju.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Žmogaus teisių komiteto išvadą pristatys komiteto pirmininkas T. V. Raskevičius.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Laba diena, gerbiami kolegos. Žmogaus teisių komitetas Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitą svarstė šių metų gegužės 24 dieną. Išklausius Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos ir Teisingumo ministerijos atstovų, komiteto 3 nariams balsavus už, 2 balsavus prieš ir 1 susilaikius, komiteto pirmininko balsu už ataskaitai pritarta.
PIRMININKĖ. Dėkoju už pristatytas komitetų išvadas.
Gerbiami kolegos, toliau vyks diskusija. Primenu, kad pagal Statuto 207 straipsnio 3 punktą po Vyriausybės ataskaitos pateikimo ją svarsto Seimo komitetai, rengiama speciali Seimo diskusija, kurios pabaigoje Seimas gali priimti rezoliuciją. Diskusijoje pirmieji kalba Seimo opozicijos lyderis ir opozicinių frakcijų atstovai. Turime nemažą sąrašą užsirašiusių kolegų. Siūlau skirti diskusijai 30 minučių. Pirmasis frakcijos vardu užsirašė kalbėti A. Mazuronis… Labai atsiprašau, pagal sąrašą pirmoji – A. Norkienė. Ruošiasi A. Butkevičius.
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju, gerbiama posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, pirmą kartą pamačiusi 2022 metų Vyriausybės ataskaitą negalėjau nuslėpti nuostabos. Pavadinti savo veiklos sritis misijomis tikrai labai stipru, tačiau tasai „stipru“ ir buvo turbūt pirmasis ir vienintelis iš tiesų stiprus žodis visuose 70 ataskaitos puslapių. Panašu, kad misijose pernai klaidžioję misionieriai vis dar liko užstrigę kažkur politikos dykumoje, o pažadėtoji žemė vis dar toli ir sunkiai pasiekiama. Ir graudu turbūt, ir liūdna, kai jau per įžanginį žodį Ministrė Pirmininkė konstatuoja, kad Vyriausybės pirminių tikslų įgyvendinti (cituoju) „jau nepasiseks“. Toje ataskaitoje, aš manau, tikrai trūksta vieno labai reikšmingo skyriaus apie nenuveiktus, bet garsiai žadėtus darbus. Tas skyrius tikrai būtų ir ilgas, ir nenuobodus. Tad keli akcentai apie tai.
Ataskaitoje turėtų būti paminėta, kodėl nepateisinamai vėluoja mokesčių reforma, nes jau Vyriausybės veiklos pusiaukelė, o ataskaitos skyriuje apie atsakingą finansų politiką kalbama apie labai tokius, sakyčiau, kuklius darbelius, tai yra kad sumažintas pridėtinės vertės mokestis už šilumos energiją ir karštą vandenį, ir didžiuojamasi, kad (cituoju) „2022 metų būsto šildymo išlaidų kompensacija skirta didesniam gavėjų skaičiui, ją gali gauti ne tik sunkiau besiverčiantys, bet ir vidutines pajamas uždirbantys šalies gyventojai“. Tai reiškia iš esmės kitą labai tokį, sakyčiau, gėdingą dalyką, kuo pripažįstame, kad valdžios politika tiek nuskurdino Lietuvos žmones, kad net vidurinioji visuomenės klasė turi stovėti su ištiesta ranka, nes nepajėgia atsiskaityti už šildymą ir kitas elementarias kasdienes paslaugas.
Džiaugiamasi švietimo reforma pamirštant, kad tais pačiais 2022 metais, už kuriuos ir teikiama Vyriausybės ataskaita, Lietuvą sudrebino ir matematikos valstybinio egzamino rezultatų skandalas, o neseniai Konstitucinis Teismas „Tūkstantmečio mokyklų“ projektą pripažino antikonstituciniu. Nematoma, o gal, teisingiau, ir nenorima matyti, kad mokslas ir išsilavinimas regionuose tuoj taps nebeprieinama prabanga, ypač skurdžiau gyvenančių šeimų vaikams.
Vyriausybės vykdoma sveikatos reforma kelia pagrįstą baimę, kad regionuose tuoj neliks ne tik kam, bet ir ką gydyti, nes žmonės tiesiog išeis anapilin taip ir nesulaukę medicininės pagalbos.
Iki šiol mūsų miesteliams ir kaimams nepasiekiama ir Regionų plėtros programa, jos lėšos, kurių laukia ta kita, ne Vilniaus, Lietuva, būtent ši antroji Lietuva, manau, šiai Vyriausybei tikrai mažiausiai rūpi ir mažiausiai įdomi. Kitąmet jau įpusės ir naujasis Europos Sąjungos finansinis laikotarpis, o regionų plėtrai skirtos lėšos nenaudojamos, jos įstrigusios ir tai yra didžiulė suma. Ar mes jau tokie turtingi, kad neturime kur jų panaudoti?
Teisingumo reforma, manau, virto tiesiog teisingumo grimasa, kai vieninteliu pasiekimu tapo sumažintos bausmės kontrabandininkams, narkotinių medžiagų ir grynųjų pinigų vežėjams per valstybės sieną.
Bent kultūros srityje sėkmingai tęsiamos jau praėjusios kadencijos, mūsų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, programinės idėjos, tai yra kultūros paso ir nemokamo muziejų lankymo iniciatyvos, deja, daugiau naujesnio nieko ir neradau. Galiausiai turbūt arogancija, negebėjimas, o gal ir nenorėjimas politinio dialogo su partijomis, su Seimo frakcijomis, su Prezidentu, su nevyriausybinėmis ir profesinėmis organizacijomis – tokia yra šios XVIII Vyriausybės metų ataskaita ir visa šios Vyriausybės metų veikla. Negaliu nei aš, nei kolegos mūsų frakcijos nariai pritarti tokiai Vyriausybės ataskaitai ir mūsų frakcija balsuodama neparems šio Seimo dokumento. Dėkoju.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu A. Butkevičių. Jis taip pat kalbės frakcijos vardu. Ruošiasi O. Leiputė.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Gerbiama Seimo Pirmininke, gerbiami kolegos, žinote, eidamas į šią tribūną prisiminiau (praeitą savaitę teko dalyvauti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos globaliame forume) vieno Bazelio instituto profesoriaus žodžius. Jis sakė: žinote, kai paklausau kai kurių politikų kalbų, juos labai gerai išmokė kalbėti apie strategijas, vizijas, aš vertinu, kad tai yra politinė diplomatinė kalba, bet jie pamiršo numatyti atskiras priemones, kaip įgyvendins tas savo vizijas ir planus.
Kodėl pradėjau nuo šitų žodžių? Dėl to, kad Vyriausybės praeitų metų veiklos ataskaita, kuri yra pateikta mums, Seimo nariams, tikrai yra parengtas didžiulis dokumentas. Bet aš atsiverčiau tik dvi Vyriausybės priemonių plano dalis – tai Susisiekimo ministerijos kompetencijas ir Finansų ministerijos kompetencijas, kurios turėjo būti įgyvendintos per praeitus 2022 metus. Jeigu mes svarstome praeitų metų Vyriausybės veiklos planą, faktiškai pirmiausia turi aiškiai ataskaitoje atsispindėti, kurios priemonės yra įgyvendintos, o kurios priemonės neįgyvendintos ir dėl kokių priežasčių to nepadaryta.
Aš noriu pasakyti tik dėl tų dviejų veiklos sričių: Susisiekimo ministerijos ir Finansų ministerijos – faktiškai įgyvendinta tiek vienos, tiek kitos veiklos apie 30 %. Jei nepavyko, tai reikia keisti Vyriausybės 2022 metų priemonių planą, tų, kurios neįgyvendintos, arba jos turi būti perkeltos į vėlesnį laikotarpį, kai bus pasistengta ir įgyvendinta, arba tiesiog paaiškinti šiandien ar kitą dieną čia, Seimo tribūnoje, kodėl visuomenei suteikti lūkesčiai nėra įgyvendinti.
Kaip pavyzdį galiu pasakyti, kad šiandien mes Lietuvoje geležinkelių elektrifikacijos projektą jau turėjome būti užbaigę. Jokių trikdžių nėra. Finansavimas sėkmingas iš Europos Sąjungos, valstybės biudžete papildomos lėšos tam irgi yra numatytos, biudžetas vykdomas sėkmingai ir turi viršplaninių pajamų. Prie to dar turėjome jau šiandien matyti mūsų geležinkeliais važiuojančius elektrinius lokomotyvus ir naujus elektrinius keleivinius traukinius. Gal kas matėte? Aš tikrai ne.
Taip pat, jeigu jūs atsiversite Vyriausybės 2022 metų priemonių planą, pamatysite, kaip mūsų magistraliniai keliai turėtų atrodyti ir kokie projektai jau turėjo būti įgyvendinti. Bet aš matau tik blogėjančius ne tik magistralinius kelius, jau nekalbu apie regioninius kelius ir žvyrkelius, esančius rajonuose, jų būklę.
Keletą pavyzdžių norėčiau pasakyti ir apie Finansų ministerijos tam tikras priemones, numatytas jai įgyvendinti. 2021 metais mokesčių reforma jau turėjo būti užbaigta rengti, o 2022 metais mes čia turėjome turėti didžiulę diskusiją – svarstyti, analizuoti, diskutuoti tiek politiniu lygiu, tiek su įvairiais socialiniais partneriais, verslo organizacijomis apie Mokesčių įstatymo projektus ir jie turėjo būti 2022 metais priimti, kaip yra numatyta Vyriausybės priemonių plane.
Kodėl keliu šiuos klausimus? Dėl to, kad visada finansai yra ta sritis, dėl kurios šiandien priėmę sprendimą mes pasekmes arba rezultatus pamatome greičiausiai po pusantrų metų arba po dvejų metų. Jeigu jūs pažiūrėsite, kokie finansiniai įsipareigojimai laukia 2025–2026 metais, aš tik vieną sritį paminėsiu – skolos aptarnavimo išlaidas. Pavyzdžiui, šiuo metu jos sudaro mūsų biudžete apie 340 mln., o jau 2026 metais pagal Finansų ministerijos skaičiavimus turės būti apie 770 mln., pagal Valstybės kontrolės skaičiavimus – 825 mln. eurų. Keliu natūraliai klausimą: tai čia tik viena veiklos sritis? Nekalbu apie tam tikrus socialinius įsipareigojimus, įvertinu socialinį modelį, kai kiekvienais metais mes socialines išmokas, socialines išlaidas privalėsime didinti. Iš karto klausimas kyla: arba turi būti nauji mokestiniai įstatymai priimti, arba turi būti planuojama, kad mes skolinsimės ir didinsime valstybės skolą.
Mielieji, jeigu dabar kalbėsime apie ekonominę situaciją ir paliesime tik du aspektus (2022 metais buvo atlikta Europos Sąjungos smulkiųjų ir vidutinių įmonių finansavimo prieinamumo apklausa, yra pateikti Europos Komisijos duomenys), pamatysime, kad Lietuva liūdniausiai atrodo. Pačioje pabaigoje ši žalia spalva reiškia, koks skaičius įmonių gavo kreditus, kad galėtų vykdyti savo veiklą. Nors, atrodo, kai darai apžvalgą ir matai skaičius, o skaičiai nemeluoja tikriausiai, tai tiek įmonių, tiek fizinių asmenų indėliai labai sparčiai augo.
Pavyzdys yra tai, kad, žinote, vien didinimas arba neatsakingas, pasakyčiau, kai kada tam tikrų išlaidų didinimas, tiek keliant darbo užmokestį, keliant viešajame sektoriuje, priveda prie to, kad mūsų darbo kaštų indekso augimas buvo pats didžiausias tarp visų euro zonos šalių. Tai faktiškai sudarė nuo 14,5 % iki 15,5 %. Aš manau, tai irgi labai stipriai atsiliepė ir mūsų bendrosios infliacijos augimui.
Jeigu panagrinėsime būsto paskolų palūkanų normas, 2022 metų gruodžio mėnesį Lietuvoje, palyginti su Europos Sąjungos, atsiprašau, su euro zonos šalimis, sudarė 4,4 %, tai irgi buvo pati didžiausia. Bet liūdniausias atvejis štai čia yra finansų valdymo požiūriu, arba racionalaus planavimo ir efektyvaus lėšų panaudojimo tikslas yra, kad gautume kuo geresnį rezultatą.
PIRMININKĖ. Laikas!
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). O praeitais metais… Aš tik paskutinį sakinį, Pirmininke. Praeitais metais mes turėjome lūžio tašką, kai realiosios pajamos pradėjo mažėti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Dabar norėčiau pakviesti O. Leiputę, ji kalbės frakcijos vardu. Ruošiasi A. Skardžius. Jo šiuo metu salėje nematau.
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Sunku ką nors pasakyti apie Vyriausybės ataskaitą, kai ji, matyt, pati susiprato atsistatydinti. Pirmuoju numeriu Vyriausybės ataskaitoje pažymėta misija – „Vienodos starto pozicijos visiems Lietuvos žmonėms“. Tačiau ar švietimo įstaigų naikinimas atokesnėse vietovėse yra tai, kas pagerins vaiko galimybę šviestis ir kabintis į gyvenimą, o atnaujintos ugdymo programos varo į stresą mokytojus ir tėvus. Nepamirškime ir to fakto, Konstitucinis Teismas nustatė, kad savivaldos mokyklų tinklo pertvarkos taisyklės, kai kriterijus nustato Vyriausybė, prieštarauja Konstitucijai, nes pagrindiniai principai turi būti įtvirtinti Švietimo įstatyme.
Ne kažką galima pasakyti ir apie sveikatos reformos pertvarką. Vyriausybės žadamas ilgas ir visavertis sveiko žmogaus gyvenimas skamba graudžiai matant, kas vyksta sveikatos priežiūros sistemoje. Paslaugos tolsta nuo pacientų, mažinamas lovų skaičius, naikinamos gydymo įstaigos atokiose vietovėse, norint gauti paslaugą tenka važiuoti į kitas savivaldybes, o susisiekimas tik blogėja. Ir ne tik dėl kelių ar tiltų būklės, bet ir dėl viešojo transporto sektoriaus. Medikų trūkumas katastrofiškas ir jeigu taip toliau, tai dalis pacientų, tikėtina, sveikatos paslaugų gal ir nebesulauks. Tai tikrai kertasi su Vyriausybės pažadu užtikrinti darnią Lietuvos regionų plėtrą.
Vyriausybė ataskaitoje sako įgalinanti pažeidžiamiausias visuomenės grupes, bet visą laiką tik kratosi atsakomybės dėl kainų naštos palengvinimo, pragyvenimo lygio nuosmukio suvaldymo. Mokesčių pertvarkos Vyriausybė ėmėsi tik Briuselio prispausta, energijos kainų šoku susirūpinimo tik opozicijos spiriama, o dėl šokiruojančių maisto kainų iki šiol nenori nieko imtis. Šildymo sezonas baigėsi balandį, bet dar ne visi piliečiai gavo kompensacijas už 2022 metų lapkritį. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip ir nesugebėjo sutvarkyti socialinės paramos ir informacinės sistemos. Nežmoniškai kylančios būsto paskolų palūkanos į neviltį varo ne tik mažesnių pajamų, bet jau ir vidutiniškai uždirbančias šeimas. Ekspertų įspėjimai dėl Lietuvai gresiančio vieno didžiausių per pastarąjį dešimtmetį ūkio nuosmukio kertasi su Vyriausybės pažadėta misija kurti aukštos pridėtinės vertės ekonomiką. Jau atsidūrėme recesijoje, o Vyriausybė ir toliau ignoruoja besiartinančią krizę, kai gali pradėti kilti nedarbo lygis ir kristi darbo užmokestis. Ir visa tai dėl vangių viešųjų investicijų. O jų stoka, vėlavimas laiku patvirtinti nacionalines pažangos priemones gali privesti šalį ir prie depresijos. Energetikos sistemoje nuolatinis chaosas, viršpelnių iš švedų neatgavome, „Harmony Link“ tiesti negalime dėl kosminės darbų kainos. Nepriklausomi elektros tiekėjai juda nuo skandalo prie skandalo, o dujos buitiniams vartotojams yra brangiausios regione.
Krašto apsaugos srityje ambicijos ženkliai viršija įsipareigojimų įgyvendinimo greitį ir kokybę. Dalis pagarsintų reformų iki šiol nebaigtos, neparuoštos, pavyzdžiui, šauktinių. Bendras Vyriausybės požiūris į krašto gynybą išlieka daugiau deklaracijų lygmens, o destruktyvus santykių su gyvybiškai svarbiais partneriais tonas kelia klausimus, kiek atitinka realybę konservatorių tariamai patriotiškiausios partijos etiketė.
Savo metų ataskaitoje Vyriausybė didžiuojasi tariamai vykdoma misija sukurti visuomenės poreikius atitinkantį viešąjį sektorių. Paprastiems valstybės tarnautojams gerų naujienų nedaug, bet štai vadovų galios ir algos pasieks gerokai aukštesnį lygį. Ar tai padidins valstybės tarnybos prestižą? Kažin. Konkursai valstybės įstaigose masiškai atšaukinėjami, nes niekas juose nenori dalyvauti. Vyriausybė per daug užsižaidė derindama aplinkosauginius procesus ir per mažai skyrė dėmesio rezultatams. Tai gerai parodo ir Nacionalinis susitarimas dėl miškų, kurio procesas buvo itin ilgas, o dabar, jau besibaigiant Seimo kadencijai, nematome jokių rezultatų nei Nacionalinės miškų strategijos, nei reikalingų įstatymų projektų.
Iš Vyriausybės programoje pristatytų tikslų padidinti Lietuvos miškingumą nuo 33,7 % iki 35 % šalies teritorijoje, o saugumų teritorijų plotą penktadaliu liko tik deklaracijos. Šiandien šalies miškingumas siekia vos 33,8 %. Miškų apsaugos ir miškingumo didinimo srityje įsivyravo stagnacija.
Vyriausybės veiklos rezultatas ir visiškai suskaldyta žemdirbių bendruomenė, absoliutus nepasitikėjimas, nesusikalbėjimas su ministerija. Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2027–2028 metų strateginiame plane neatsižvelgta į daugybę ūkininkų ir žemdirbių savivaldos organizacijų pasiūlymų dėl paramos priemonių. Valdant pieno krizę, valstybėje liko tik krizė, bet nebuvo jokio valdymo. Tai akivaizdus ministerijos neįgalumo pavyzdys.
Ir pabaigai. Vyriausybės pasitenkinimą atkurti pasitikėjimą teisingumo sistema stebėti galima per kiaurus prokuratūros stogus ir bėgančius prokurorus ir teisėjus, neapsikentusius didelių krūvių ir neadekvačių atlyginimų.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Toliau A. Skardžius. Jo salėje nematau. Taigi kviečiu A. Mazuronį, jis taip pat kalbės frakcijos vardu. Ruošiasi M. Lingė.
A. MAZURONIS (DPF). Labai dėkui, gerbiama Pirmininke. Gerbiami kolegos, prisipažinsiu, kad šitam vertingam žanrui kaip Vyriausybės ataskaita buvau pasiruošęs labai daug medžiagos, daug palyginimų Vyriausybės programoje esančių pažadų su tuo, kaip juos pavyko įgyvendinti išmatuojamose skalėse metrais, kilometrais, įvairiais makroekonominiais rodikliais. Tačiau kai matau tokią absoliučiai tuščią valdančiųjų salės pusę, kažkaip tų skaičių nenoriu net vardinti. Gal tiesiog labai trumpai keletą tokių politinių akcentų.
Visų pirma, jau ne pirmą kartą Vyriausybės ataskaitos svarstymo metu pradedu savo pasisakymą nuo tokio labai paprasto, man atrodo, visiems labai suprantamo, bet labai sunkiai įgyvendinamo fakto ar pasiūlymo. Ar nereikėtų mums pasvarstyti ir tą Vyriausybės ataskaitų žanrą kažkaip mūsų Statute šiek tiek pakeisti, gal apsiriboti diskusijomis komitetuose, nes nėra jokios pridėtinės vertės dėl tų dviejų ar pusantros valandos, kurias mes praleidžiame čia, plenarinių posėdžių salėje? Kai opozicija šneka – neklauso valdantieji, kai valdantieji šneka –neklauso opozicija, ir, galų gale, išsiskirstome be jokių sprendimų ir be jokių balsavimų. Man atrodo, gal būtų galima kaip nors pakeisti šį reguliavimą, tai ir patys ramiau jaustumėmės, ir visuomenė turbūt kaip nors ramiau ir labiau atsipalaidavusi žvelgtų į tokį žanrą.
Apie Vyriausybės ataskaitą. Čia daug buvo pašnekėta: daug įvairiausių dalykų, skaičių paminėta, įvairiausių kitų dalykų. Bet labai paprastas politinis vertinimas – šita Vyriausybė atėjo su vėliava, ar su lozungais, kad bus reformuotojų Vyriausybė. Vyriausybė, kuri padarys tai, ko iki šiol nepadarė niekas. Vyriausybė, kuri įgyvendins užsibrėžtus tikslus, kurių dar niekada niekam nepavyko nei užsibrėžti, nei įgyvendinti.
Buvo keletas tokių pagrindinių sričių ar pagrindinių sferų. Tai, be jokios abejonės, sveikatos sektoriaus reforma – prisimename labai svarbius pažadus. Kaimo reikalai, štai ponas V. Pranckietis sako. Švietimo sektoriaus reforma. Daug tų reformų buvo. Viena pagrindinių (štai, matau, finansų ministrė neklausydama su Ministre Pirmininke šneka) vis tik mokesčių reforma irgi buvo ir vis dar, kaip suprantu, yra ant stalo. Vien būti ant stalo negana. Treji metai jau yra tas laiko tarpas, kai jau norėtųsi matyti ką nors įgyvendinta. Deja, apie tai Vyriausybės ataskaitoje nekalbama. Tos visos formuluotės, kurios yra surašytos Vyriausybės ataskaitoje, jeigu išimtume preambulę, apie kurią čia Vyriausybė kalba, tiktų visoms prieš tai buvusioms vyriausybėms ir net tas pats tekstas galbūt yra nukopijuotas. Nieko išskirtinio šitos Vyriausybės ataskaitoje, patikėkite manimi, gerbiami kolegos, nėra. Yra šabloninis tekstas, kuris tinka visur.
Ir ko pasigedau? Pasigedau straipsnio apie įgyvendintas reformas. To nėra. Apie kokius nors nuveiktus įsimintinus darbus. To nėra. Reikia pripažinti vieną dalyką, kad ataskaitoje konstatuojama aplinka, kurioje veikia ši Vyriausybė, – įvardinama kaip krizių aplinka, arba kovojimo su krizėmis. Tokioje aplinkoje Vyriausybė veikia, tai iš dalies galbūt yra teisinga. Pirmoji krizė – įvardinta pandemija. Tikriausiai visi puikiai prisimename, kad pandemija buvo paveldėta iš prieš tai buvusios Vyriausybės ir didžioji veiksmų dalis jau irgi buvo nukreipta tam tikra linkme, tiesiog reikėjo nepagadinti tos situacijos. Dėkui, nepagadinote – vėl reikia objektyviai pasakyti.
Pasienio krizė, migrantų krizė. Na, nežinau, ar tai galima vadinti labai didele krize. Taip, Vyriausybė padarė tai, ką reikėjo. Seimas priėmė sprendimus, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas priėmė sprendimus. Čia gal labiau ne Vyriausybės, bet Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko su visu komitetu nuopelnas dėl to, kad šita krizė daugiau mažiau sėkmingai buvo išspręsta.
Matome ekonominės krizės, arba infliacijos, skaičius, kurių Europos Sąjungoje faktiškai niekas turbūt nematė, išskyrus mus, Latviją, net Estijoje tikriausiai nebuvo panašių skaičių, bet nematėme jokių sprendimų. Faktiškai jokių sprendimų. Ir vėl klausimas: kodėl tokie dalykai nematomi Vyriausybės ataskaitoje? Nes kalbame apie Vyriausybę, kuri iš principo yra nueinanti ir kurios ataskaitos kitais metais mes jau nebematysime, nes akivaizdu, kad Ministrė Pirmininkė jau leidžia paskutines dienas savo pozicijoje, ir kitų metų Vyriausybė bus visiškai kitos sudėties, kad ir tų pačių politinių partijų organizuota, suformuota. Turbūt į kokias nors detales ir neverta eiti, nes kalbėti apie Vyriausybę, kurios pagrindinis prioritetas – asmeninės emocijos, solidumo stoka, nepamatuoti veiksmai, ambicijos, o ne realūs darbai, nėra prasmės. Lygiai tos pačios ypatybės būdingos ir Vyriausybės ataskaitai. Todėl, gerbiama Pirmininke, sutaupysiu pusantros minutės ir tikiuosi, kad kolegos labai dėl to neįsižeis.
PIRMININKĖ. Kviečiu M. Lingę.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Labai dėkoju. Prieš tai kalbėjęs kolega paminėjo, kad nėra prasmės diskutuoti apie Vyriausybės ataskaitą. Taip, Vyriausybės ataskaitos žanras paprastai užprogramuotas formalumui, kai yra kalbama apie praeitį. Tačiau ne šį kartą. Labai prasminga yra kalbėti, kai gali įvertinti tai, ką turi ir ko gali netekti. Dažnai būna taip, kad ką turi, menkai vertini, o gailėtis netekus jau būna po laiko. Esame taške, kai dar turime, bet jau galime ir neturėti. Nesinori, kad kalbėjimas apie šią Vyriausybę, įrodžiusią gebėjimus užtikrinti stabilumą, reformų vykdymą, gebėjimą taikliai atliepti laikmečio iššūkius ir sėkmingai su jais susidoroti, taptų būsimuoju laiku, juolab kad iššūkių metas yra labai sudėtingas.
Rusijos karas Ukrainoje tapo išskirtine aplinkybe, turėjusia reikšmingos įtakos Vyriausybės politikai 2022 metais. Saugumo stiprinimas tapo tiek lemtingu iššūkiu, tiek jungtimi tarp visų politikos grandžių. Saugoti mūsų piliečius tapo išskirtine šios Vyriausybės užduotimi nuo pat šios kadencijos pradžios: nuo kovido ir jos padarinių ne tik gyventojų sveikatai, bet ir šalies ekonomikai, nuo A. Lukašenkos hibridinės atakos pasienyje, paspartinusios pastatyti apsauginę sieną, sugriežtinti ir modernizuoti pasienio kontrolę, nuo V. Putino karo Ukrainoje sukeltų padarinių. Energetinio, karinio, finansinio, ekonominio, socialinio saugumo užtikrinimas tapo esminiu kriterijumi, pagal kurį galime vertinti ir didžiuotis Vyriausybės veikla įgyvendinant valstybės strateginius uždavinius. Pažiūrėkime į atskirus sektorius.
Energetinio saugumo srityje 2022 metai tapo istoriniais ir, pavyzdžiui, kitoms Europos Sąjungos valstybėms. Praėjusių metų balandžio 2-oji – istorinė degazpromizacijos diena, kai išsivadavome nuo rusiškų dujų, tikėtina, amžiams. Pradėjo veikti 508 kilometrų ilgio Lietuvos ir Lenkijos dujotiekis, sparčiai ruošiamasi atsijungti nuo Rusijos elektros sistemos, o Lietuvoje dygstančios vėjo malūnų plantacijos liudija proveržį atsinaujinančios energetikos srityje. Rimtas spurtas ir stiprinant karinį saugumą – pasiektas 2,52 % BVP gynybai rodiklis, užtikrintas nepertraukiamas Jungtinių Amerikos Valstijų karių buvimas Lietuvoje iki 2025 metų vidurio, ginkluotės didinimas ir modernizavimas, sparčiai plėtojama karinė infrastruktūra.
Dėl karo išaugusios energijos kainos tapo dideliu išbandymu tiek namų ūkiams, tiek verslui. Ir nė vieni nebuvo palikti likimo valioje. Elektros, dujų kainų kompensavimas didino finansinį žmonių saugumą ir atsparumą, o elektros kainų kompensavimas verslui veikia kaip recesijos giljotiną bukinanti priemonė.
Socialinio saugumo pažeidžiamiems asmenims yra kur kas daugiau – apie 225 tūkst. asmenų gauna vienišo asmens išmoką, kuri vienišų asmenų pajamas didina per metus apie 400 eurų. Vyriausybė net ir esant sudėtingoms aplinkybėms ir dideliam ekonominiam bei finansiniam neapibrėžtumui užtikrino nuoseklią žmonių pajamų didinimo strategiją. Pensijos su papildomu didinimu augo 17 %, minimalioji mėnesinė alga – 14 %, neapmokestinamasis pajamų dydis – 15 %, reikšmingai padidinta globos išmoka, kurios dydis nesikeitė daugiau nei du dešimtmečius. Išplėstas šildymo kompensacijų gavėjų ratas padėjo amortizuoti energijos kainų pasekmes. Detoksikuotas verslo rinkų laukas, Lietuvos įmonės perorientavo savo veiklą į nuspėjamas demokratinio pasaulio šalis, joms jau tenka apie 90 % Lietuvos eksporto. Persiorientavimas nesutrukdė didinti eksporto apimties, ji 2022 metais didėjo 28 %. Ir galimybės nuolat plečiasi. Pernai buvo gauti leidimai eksportuoti lietuviškus žemės ūkio ir maisto produktus į Jungtines Amerikos Valstijas, Japoniją, Taivaną, Meksiką, Kanadą.
Nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams buvo garantuota ir suteikta europinė saugumo ir tapatumo perspektyva. Daugiau kaip 77 tūkst. Ukrainos karo pabėgėlių, iš kurių daugiau kaip 26 tūkst. vaikų, tai tapo regimu mūsų solidarumo ir pagalbos ženklu. Vieni geriausiai integravome į švietimo sistemą ukrainiečių vaikus, o dėl karo pabėgėlių įsiliejimo į darbo rinką patyrėme abipusę naudą. Laikinasis prieglobstis – tai kartu ir europinė vakarietiška perspektyva Ukrainos ateičiai, tai prasminga investicija į spartesnę Ukrainos integraciją į Europos Sąjungą. Gyvendami Europos Sąjungoje, mokydamiesi, dirbdami Europos Sąjungoje, kvėpuodami Europos Sąjungos oru nuo karo prisiglaudę ukrainiečiai geriau pažins tiek Europos Sąjungą, taip pat augins tvirtą ryžtą atkurti pokario Ukrainą ant Europos Sąjungos vertybių pamatų. Nors tai ir buvo sunkūs metai, bet spartesni pokyčiai, susitelkimas leido sunkumus paversti galimybėmis. Lietuva keičiasi į gera. Nesinori regreso, norisi stabilumo ir tęstinumo. Nes tik ši Vyriausybė pajėgi parengti subalansuotus, teisingus, adekvačius pagal laikmetį valstybės biudžetus, ypač kai dėl 2023 metų biudžeto pagyrų negailėjo įvairios visuomenės grupės, o opozicija susipyko tarpusavyje vertindama, per daug ar per mažai skolinamasi. Nes tik ši Vyriausybė gali užtikrinti svarbų politinį dėmesį prisijungti prie kontinentinės Vakarų Europos elektros sistemos. Nes tik ši Vyriausybė, ne kartą įrodžiusi principingumą gindama Ukrainos interesus Vakarų sostinėse, pajėgi tvirtai ir nuosekliai ginti ir stiprinti tarptautinių sankcijų Rusijai ir Baltarusijai ir jų tarptautinės izoliacijos politiką. Tokių „nes“ galėtų būti daug, bet minučių kalbėti jau liko mažai.
Apibendrinant, Lietuvai pasisekė, nes turime ekonomišką Vyriausybę, kuri mažiausiomis sąnaudomis geba pasiekti geriausius rezultatus. Resursai naudojami racionaliai, taupiai, skolinamasi atsakingai, atlaikomas opozicijos permanentinis spaudimas didinti biudžetines išlaidas ir taip pat mažinti pajamas. Svarbiausia – sprendimams priimti vos vos, minimali dauguma Seime. Tad nėra realių alternatyvų, kaip ir nėra esminių priekaištų Vyriausybei dėl jos sprendimų ir veiklos. Todėl lieka linkėti tik sėkmės ir ryžto tęsti darbus.
PIRMININKĖ. Dėkoju gerbiamam Mindaugui. Kadangi kalbėtojų laikas jau baigėsi, norėčiau pakviesti premjerę I. Šimonytę į tribūną.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Ką tik buvo diskutuojama dėl antrosios ataskaitos, kai visą ataskaitos laikotarpį dirbo XVIII Vyriausybė. Laikotarpį, paženklintą Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą ir šios invazijos pasekmių pasaulio, Europos ir Lietuvos gyvenimui. Tiesa, diskusija buvo gana keista, nes ji visiškai neatspindėjo to, kas vyko komitetuose.
Norėčiau labai padėkoti Seimo komitetams už dalykišką ataskaitos svarstymą ir dalykiškas pastabas. Taip pat dėkoju kolegoms už taiklius klausimus svarstymo komitetuose metu, už pastebėjimus ir gerą žodį, jį taip pat teko išgirsti ataskaitos teikimo Seime metu. Ataskaitoje stengiamės vengti savigyros, nors kai kam jos vis tiek pasirodė per daug, o koncentruotis į faktus ir išmoktas pamokas.
Dauguma Lietuvos modernėjimo ir turtėjimo procesų vyksta labiau nepaisant negu dėl, nes dauguma tikslų, susijusių su Lietuvos gyventojų gerove, peržengia bet kurios atskirai paimtos Vyriausybės ar jos kadencijos ribas. Tą liudija ir rodikliai, kurių siekiame, o pažangą matuojame dešimtmečiais. Nė kiek neabejoju, kad šiandien kažką kritikuojantys, ypač tie, kurie kritikuoja konstruktyviai, turėdami atsakomybę, iš esmės nekeistų šalies krypties, tiesiog turėtų mažiau komforto pasislėpti už savo teiginių, kurių dabar niekas nepareikalauja pagrįsti, arba pabėgti nuo amžino klausimo, kas turės sumokėti daugiau mokesčių už jūsų žadamą didesnę gerovę.
Turiu su dėkingumu konstatuoti, kad Vyriausybės teikiamos reformos ir kiti sprendimai apskritai paėmus per dvejų metų laikotarpį susilaukė pakankamo palaikymo Seime. Neretai ir per politinių jėgų spektrą. Tai tik patvirtina, kad, išskyrus dalį itin politiškai vertinamų klausimų, tokių kaip biudžetas, iš esmės nesutarimų dėl šalies krypties nėra. Todėl gal natūraliai galima kelti klausimą, kaip atsitiko, kad, iš esmės neturint rimtų priekaištų dėl Vyriausybės darbo, šiuo metu tiek daug diskutuojama, ar Vyriausybė gali toliau tęsti šį darbą dėl to, kad keli jos nariai verčiami prisiimti atsakomybę už vienos savivaldybės tinkamą ar netinkamą darbo reglamentą?
Manau, taip atsitiko todėl, kad vis dar yra tikinčių, jog į sudėtingus moralės klausimus yra greitų ir paprastų atsakymų. Užtenka paskelbti kaltą ir už jo patogiai pasislėpti visiems. Matau dėl susiklosčiusios situacijos taip pat ir savo atsakomybę. Ne todėl, kad nebūčiau tikra dėl savo parlamentinių išlaidų nulio ar dėl Ministro Pirmininko reprezentacinio fondo dalies, pervestos popiežiaus paramos Ukrainai fondui vietoj reprezentacinės dovanos, pasmerktos rinkti dulkes Vatikano saugyklose. Esu tikra dėl kiekvieno iš savo kolegų Vyriausybėje ir jų pasiryžimo mokesčių mokėtojų lėšas naudoti taupiai ir atsakingai.
Dvejus su puse metų turiu atsakinėti į klausimą, kodėl neatleidžiu nė vieno ministro. Tai neva nenormalu. Na, vieną atleidau, ne todėl, kad mačiau pagrindą, o todėl, kad nesugebėjau įtikinti likti. Neprašau niekieno atsakyti į klausimą viešai, bet atsakykite sau asmeniškai: ar tikrai Lietuvos švietimui pagerėjo netekus Vyriausybėje J. Šiugždinienės? O gal nuskaidrėjo Lietuvos politika? Nuoširdžiai nustebsiu, jeigu pasakysite, kad taip. Sakysite: tokia yra politikos realybė. Politikos realybė yra tokia, kokią mes patys ją susikuriame. Negalime vienu metu reikalauti aukštų standartų ir taikyti šį reikalavimą tik kitiems, o savo atžvilgiu taikyti realpolitik. Nors šiais laikais nėra populiaru ir, atrodo, nėra tinkama remtis Rusijos veikėjų mintimis, aš pabandysiu. Remsiuosi žymaus disidento S. Kovaliovo, Lietuvos Respublikos Seimo Laisvės premijos laureato, žodžiais, šiek tiek juos perfrazuodama: politikoje ir taip visada yra pakankamai realistų, o prioritetą reikėtų teikti vertybėms.
Tad, mieli realistai, prašau nesipiktinti, kad negaliu aukoti savo bendražygių vien pagal tokį principą: nuspirk, jeigu tau tapo našta, ir eik pirmyn, būk transakciškas, situatyvus, net negailestingas, kol saugo tavo kailį ar leidžia nukreipti dėmesį nuo kitų. Bet aš norėčiau iš politikos daugiau: teisės į klaidą, teisės į netobulumą, teisės į neidealią praeitį, ypač kai idealumą bandoma apibrėžti post factum ir selektyviai, teisės į savo situacijos matymą ir supratimą, net jeigu jis nesutampa su A. Tapino ar V. Landsbergio.
Esu dėkinga Jurgitai už jos padarytą didžiulį darbą, esu dėkinga kitiems kolegoms Vyriausybėje už tai, kas padaryta. Vertinu ir gerbiu jus visus. Didžiuojuosi galėdama kartu su jumis dirbti. Ar Vyriausybė nežino, ką daryti toliau? Vyriausybė žino, ką reikėtų daryti toliau, ir daro, ir veikia, veikė ir veiks, vykdys savo programą tiek, kiek turės įgaliojimus. Tačiau į moralės klausimus vienaip ar kitaip turėsime atsakyti čia, Seime, ir taip, kad tas atsakymas būtų vienodas visiems, negalime leisti, kad atskirų asmenybių narstymas po vieną, taikant jiems nuolat kintančius reikalavimus, uzurpuotų politinę darbotvarkę ir paralyžiuotų įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžios darbą. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKĖ. Dėkoju. (Plojimai) Toliau posėdžiui pirmininkaus J. Razma.
11.52 val.
Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 2, 10, 12 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1104(2), Laukinės gyvūnijos įstatymo Nr. VIII-498 8 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1105(2) (svarstymas)
PIRMININKAS (J. RAZMA, TS-LKDF). Laba diena, gerbiami kolegos. (Balsai salėje) Mūsų darbotvarkės dviejų klausimų paketas, tai yra projektai Nr. XIVP-1104(2) ir Nr. XIVP-1105(2). Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisos ir Laukinės gyvūnijos įstatymo pataisos.
A. Vyšniauskas – dėl vedimo tvarkos.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, frakcijos vardu norėčiau paprašyti pusvalandžio pertraukos.
PIRMININKAS. Ar galime bendru sutarimu? (Balsai salėje) Niekas neprieštarauja, tada skelbiama pusės valandos pertrauka.
11.53 val.
Pakartotinio sveikatos duomenų naudojimo įstatymo Nr. XIV-789 3, 4, 7, 12 straipsnių ir IV skyriaus pavadinimo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2631(2), Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo Nr. VIII-1679 2, 5 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2632(2) (svarstymas)
Darbotvarkės 1-6.1, 1-6.2 klausimai – Pakartotinio sveikatos duomenų naudojimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2631(2) ir Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2632(2). Pranešėjas Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas pateiks komiteto išvadą po svarstymo.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiami kolegos, komitetas svarstė minėtą įstatymo projektą ir lydimąjį įstatymo projektą. Buvo gauta Teisės departamento pastabų ir dvi Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos pastabos, į jas atsižvelgta. Komitetas vienbalsiai priėmė sprendimą pritarti komiteto išvadai ir iniciatorių pateiktam įstatymo projektui.
Dėl lydimojo Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo projekto buvo gautos trys Teisės departamento pastabos. Visoms joms komitetas pritarė. Bioetikos komiteto pastabai, pasiūlymui pritarė. Taip pat buvo du Valstybės duomenų agentūros pasiūlymai, į juos atsižvelgė. Taip pat komitetas, atsižvelgęs į tai, kokiems pasiūlymams pritarė, pateikė naujos redakcijos pasiūlymą, šiam sprendimui pritarta bendru sutarimu komitete.
PIRMININKAS. Dėkui. Niekas neužsirašė nei diskutuoti, nei kalbėti dėl motyvų. Tą klausimą kol kas keliame į balsavimo intervalą.
11.55 val.
Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-110 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 111, 16, 18, 19, 21, 24 ir 25 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2688(2), Nedarbo socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-1904 6, 8 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2689(2) (svarstymas)
Darbotvarkės 1-7.1, 1-7.2 klausimai – Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2688(2) ir lydimasis Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2689(2). Taip pat svarstymo stadija. Socialinių reikalų ir darbo komiteto išvada turėtų būti paskelbta. Kaip suprantu, geranoriškai tai padarys R. Baškienė.
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Dėkoju, gerbiamas pirmininke. Mieli kolegos, pranešėjo J. Džiugelio nėra, tai aš, kaip antroji pranešėja, leiskite, perskaitysiu komiteto išvadą. Išties Socialinių reikalų ir darbo komitete labai atsakingai analizavome, svarstėme šį įstatymo projektą, atlikome klausymus, visas visas pastabas išgirdome ir įvertinome, todėl mūsų balsavimo rezultatai – buvo pritarta: už įstatymo projektą balsavo 9, prieš nebuvo, susilaikė 1. Komiteto atskirųjų nuomonių taip pat nebuvo pareikšta.
Ir kartu buvo lydimasis Nedarbo socialinio draudimo įstatymas, jam komitetas pritarė bendru sutarimu. Dėkoju.
PIRMININKAS. Dėkoju. Diskutuoti jūs pati ir esate užsirašiusi, tai dabar jau tęskite kaip diskusijos dalyvė.
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Labai ačiū. Išties svarstomas Ligos ir motinystės įstatymo projektas ir reikalingas, ir teisingas. Šiuo įstatymo projektu yra numatyta padidinti minimalias išmokas, nes jos buvo mažesnės už minimalų valstybės remiamų pajamų dydį, tai yra mažesnės už 354 eurus. Vietoj 6 BSI (bazinių dydžių) padidinta iki 8, dabar bus 392 eurai. Tos mažosios, žemosios grindys, taip sakant, padidintos. Iš tikrųjų buvo surasta lėšų ir jos nėra tokios labai didelės, metams tam reikės 3,5 mln. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija išties nuėjo labai teisingu keliu, kad gerina sąlygas – taip pat ir slaugant artimą asmenį pailgino terminą šių slaugymo atostogų.
Suprantamas siekis ir tikslas sudaryti geresnes sąlygas derinti darbą ir motinystę: 2 vidutiniai mėnesiniai darbo užmokesčiai, tos maksimalios lubos pakeltos iki 5. Ir tai yra iš tiesų vėl teisingas žingsnis. Tiems, kurie gali, kuriems sudaromos sąlygos, leidžia tiesiog derinti darbą ir motinystę auginant vaiką. Aš nuoširdžiai tikiu, kad prioritetu vis dėlto buvo ir išliks mūsų valstybėje vaiko priežiūra, o ne darbas auginant vaiką. Todėl būtina ir ateityje atkreipti dėmesį.
Aš čia šitoje tribūnoje vėlgi noriu priminti tą galimybę, kurią mes, Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“, siūlėme, kad reikia grįžti prie kompensuojamojo darbo užmokesčio, kur buvo ir tebėra dar nustatytos lubos, ne didesnės kaip 2 vidutiniai mėnesiniai darbo užmokesčiai, siekiant jas padidinti, nes didesnį atlyginimą gaunanti motina turėtų gauti ir didesnę vaiko priežiūros išmoką. Tai būtų logiška ir suprantama, nes, tenka priminti, pagal kompensuojamąjį darbo užmokestį, jeigu šeima pasirenka auginti vaiką vienus metus, nuo kompensuojamojo darbo užmokesčio mokama 60 %, o jeigu pasirenka auginti vaiką dvejus metus, tai pirmaisiais metais 45 %, o antraisiais tik 30 %. Vadinasi, ta išmoka, kuri turėtų kaip tik užtikrinti motinystę ir galimybę auginti vaiką pačiai motinai, nesiekti dar papildomai dirbti, kad užsidirbtų daugiau, būtų kur kas oresnė, jeigu mes padidintume, pakeltume nuo 2 iki 3 vidutinių darbo užmokesčių. Aš tikiu, kad ateityje tai ir bus priimta.
Ar yra tam galimybės? Yra, nes 2022 metų socialinio draudimo viso finansavimo matymas – įmokų viršpelnio yra 121 mln. Taip, tai nuėjo į „Sodros“ rezervą. Taip, tai reikalingas dalykas. Tačiau jeigu mes galvojame apie paramą žmogui, apie motinystę, viskas būtų teisinga, jeigu mes skirtume didesnę pagalbą šeimai, auginančiai vaikus.
Ir svarbiausias dalykas – mūsų visų požiūris į šeimą, motinystę, tėvystę, vaikų auginimą, matymą, kad šeima yra vertybė ir kad mes turime sudaryti sąlygas, suteikti paslaugas, rodyti pagarbą šeimoms, auginančioms vaikus, nes ne vien tik finansiniai ištekliai. Jie yra svarbūs ir nenuneigiami, bet požiūris lemia nepaprastai daug.
Tad linkėdama pritarti šiam įstatymo projektui aš labai nuoširdžiai kviečiu žvelgti į ateitį ir toliau galvoti, kaip padėti šeimoms, auginančioms vaikus. Dėkoju.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Lauksime balsavimo per numatytą intervalą.
12.01 val.
Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo Nr. IX-987 2, 4, 7, 8 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2592(2)ES, Tautinio paveldo produktų įstatymo Nr. X-1207 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2593(3), Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo Nr. XII-1907 2 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2594(2), Nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo Nr. XIV-409 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2595(2), Pluoštinių kanapių įstatymo Nr. XII-336 2 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2596(2), Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo Nr. VIII-1422 14 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2597(2), Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo Nr. XI-626 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2598(2), Kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymo Nr. I-164 31 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2599(2), Melioracijos įstatymo Nr. I-323 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2600(2) (svarstymas)
Kitas darbotvarkės 1-8 klausimų paketas. Pirmasis pagrindinis projektas – Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2592(2). Svarstymo stadija. Išklausysime komiteto išvadą, ją pateiks V. Kanopa.
V. KANOPA (LSDPF). Gerbiamas pirmininke, gerbiami kolegos, komitetas svarstė ir pritarė patobulintam Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo Nr. IX-987 2, 4, 7, 8 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIVP-2592 ir komiteto išvadoms. Balsavimo rezultatai – vienbalsiai. Gal ir toliau, gerbiamas pirmininke, visus?
PIRMININKAS. Taip, taip, informuokite apie visas išvadas.
V. KANOPA (LSDPF). Toliau. Komitetas svarstė Tautinio paveldo produktų įstatymo Nr. X-1207 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą ir pritarė vienbalsiai.
Toliau dėl įstatymo projekto Nr. XIVP-2594 irgi yra sprendimas: pritarti Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo dviejų straipsnių pakeitimo įstatymo projektui irgi vienbalsiai. Toliau – įstatymo projektui Nr. XIVP-2595 komitetas irgi pritarė vienbalsiai.
Kitam – Pluoštinių kanapių įstatymo Nr. XII-336 2 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIVP-2596 irgi pritarta vienbalsiai. Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo Nr. VIII-1422 14 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIVP-2597 irgi pritarta vienbalsiai. Toliau – įstatymo projektui Nr. XIVP-2598 irgi pritarta vienbalsiai. Toliau – įstatymo projektui Nr. XIVP-2599 pritarta vienbalsiai. Ir dar vienam – Melioracijos įstatymo pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIVP-2600 taip pat komiteto pritarta vienbalsiai. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dėl motyvų niekas neužsirašė ir diskutuoti niekas neužsirašė. Balsuosime dėl šio paketo per numatytą intervalą.
12.04 val.
Mecenavimo įstatymo Nr. XIII-1198 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2666(2) (svarstymas)
Darbotvarkės 1-9 klausimas – Mecenavimo įstatymo Nr. XIII-1198 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2666(2). Taip pat svarstymo stadija. Pranešėjas – V. Kernagis. Bet jo nėra. Komiteto pirmininkas V. Juozapaitis. Vis dėlto grįžo V. Kernagis, jis pateiks komiteto išvadą.
V. KERNAGIS (TS-LKDF). Sveiki. Komitetas svarstė šį įstatymo projektą ir vienbalsiai pritarė jam.
PIRMININKAS. Dėkui kol kas. S. Tumėnas pageidauja kalbėti diskusijoje. Prašom.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Gerbiami kolegos, gerbiami geros valios žmonės, kuriems artimos mecenatystės idėjos. Mecenavimo įstatymas, priimtas praeitos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vyriausybės, buvo vienas iš dabartinės daugumos taikinių, į jį buvo rengiamasi kėsintis, jį iš pagrindų perdirbti, tobulinti. Vadinamosios lyderystės ėmėsi pats ministras S. Kairys, jis pasakė, kad aktyvesnė mecenatystė, privataus rėmimo praktika – vienas iš jo prioritetų.
Tęsiu jo žodžius: „Esu tikras, kad galime pasiekti reikšmingų pokyčių šioje srityje, kuri anksčiau iš esmės buvo palikta savieigai. Nebuvo renkama informacija apie privačių lėšų indėlį, nebuvo skelbiami didžiausią paramą skyrę rėmėjai, apskritai nebuvo matomas bendras vaizdas.“
Nenorėčiau sutikti, tikrai buvo. Ir Valstybinė mokesčių inspekcija, ir ta pati ministerija pateikdavo tuos skaičius, tik jų reikėdavo paieškoti, tačiau kažkam politiškai tai, matyt, buvo nenaudinga. Kas trukdė ankstesnėms valdžioms, dirbusioms iki praeitos Vyriausybės, inicijuoti ir vykdyti mecenatystės politiką, nustatyti tai įstatyme, pagerbti ir viešinti mecenatus, menininkus, meno bendruomenes?
Dabar lengva kalbėti apie savieigą, trūkumus, problemas ir komunikuoti teisės aktų tobulinimą neva atveriant kelius visuomenei įsitraukti į tuos procesus. Įsitraukti gali tada, kai supranti mecenatystės esmę, o visuomenės švietimo šioje srityje ir dabartiniame įstatymo projekte, man regis, kaip tik ir trūksta.
Mes, prisidėję prie galiojančio šiandien Mecenavimo įstatymo, stebėjome procesą, žiūrėjome, kaip ta pertvarka vyks, tikėjomės reikšmingų kokybinių pokyčių, tikslingos teisėkūros iniciatyvos. Juk girdėjome ir daug kalbėjimo, užuominų apie kuriamas įvairias teorijas. Jų viena, kad dabar galiojantį įstatymą inicijavo tuometinis Kultūros reikalų komiteto pirmininkas R. Karbauskis, kad Mecenavimo įstatymas buvo neva orientuotas į jo asmenį.
Ar tikrai taip buvo? Ar viskas perkurta naujame projekte iš pamatų? Nieko panašaus nėra. Daug kas išliko, net ypač kritikuotas kaip sunkiai pakeliamos finansinės naštos 1 mln. eurų mecenavimas, jei pretenduoji tapti nacionaliniu mecenatu. Taip ir buvo. Tiesa, atsirado naujas bendruomenių mecenatas, o norėdamas juo tapti bendruomenę turi mecenuoti bent 50 tūkst. eurų suma. Ji, akivaizdu, yra per didelė, kai žinai, kad regionuose bendruomenės sunkiai renginiui ar kokiai nors idėjai įgyvendinti surenka ir 500 eurų sumą.
Lietuva neišnaudoja paramos teikiamų galimybių, kurios duoda naudą ir verslininkams, ir bendruomenėms, ir valstybei. Akivaizdu, kad pasaulyje mecenatystė – ne tik pasiturinčio piliečio dovana, parama, tai ir tinkamas valstybės požiūris, pagarba mecenatui. Kitaip sakant, vakarietiška valstybė įvertina piliečius, kurie savo asmeniniu pavyzdžiu liudija, kad asmens turtas, žinios ir gebėjimai prasmingai ir tikslingai gali būti panaudoti visuomenės gerovei, valstybės pažangai, gyventojų problemoms spręsti.
Šiandien svarstomo įstatymo turinys rodo, kad negali gauti nacionalinio mecenato, savivaldybės mecenato statuso, jeigu esi nevyriausybinės organizacijos, jeigu esi tam tikros… asmuo, kuris gauna iš įvairių fondų paramą. Aiškinimas, kad taip būtų iškreipiama mecenavimo idėja – paramos teikimas savanoriškai, neatlygintinai ir nesiekiant finansinės naudos, vertas didesnių diskusijų. Tačiau įsivaizduokime situaciją, jeigu įmonės, institucijos dalininkas, savininkas, akcininkas gauna kartu ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų, kitą paramą, iš esmės jis nebegali būti mecenetu Lietuvoje. Praktika ir esamas teisinis reguliavimas rodytų, kad šiandien iš esmės mecenetu gali pretenduoti tapti tik fizinis ar juridinis asmuo, kuris skiria paramą – Mecenavimo įstatyme numatytų piniginių lėšų sumą X paramos gavėjui, kuris, tarkim, nuperka keletą V. Kasiulio, A. Mončio, K. Šimonio darbų ir juos padovanoja X muziejui. Tada jau viskas yra gerai ir esi mecenatas. Minėtina, kad istoriškai mecenatystės terminas yra siejamas su meno, literatūros, muzikos, dailės rėmimu, o jeigu geradarys remia sportą, edukacinius renginius ir panašiai, jis yra vadinamas rėmėju. Visiškai lieka neaišku, kas gi nubrėžia tą liniją, kuo skiriasi mecenatas ir rėmėjas.
Teigiamas dalykas šiandien svarstomo projekto, kad mecenatystė suprantama nesiaurai, nes į jos sampratą įeina ir sveikatos priežiūra, ir visuomenės gerovė, ir sportas, švietimas, pilietinės visuomenės stiprinimas. Tiesa, įstatymo projekto rengėjai iš principo tik perrašė kai kuriuos praeito įstatymo teiginius, juos ir minėjau.
Gerbiami kolegos, ar reikia mums Mecenatystės įstatymo apskritai? Įsitikinęs, kad taip, reikia, nes noriu priminti, kad pagal sudaromą Pasaulio dosnumo indeksą 2014 metais Lietuva įvertinta tik 119 vieta iš 133, o 2021 metais užėmė 83 vietą.
PIRMININKAS. Laikas!
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Taigi pasitempti yra kur. Aš kreipiuosi į žmones, galinčius paremti meną ir kitas sritis, prisidėti prie mecenatų sąrašo. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuosime per greitai prasidėsiantį intervalą.
12.12 val.
Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 4, 10, 11, 15, 27, 28, 35, 38, 39, 48, 52, 53, 56, 58, 60, 65, 66, 67, 69, 71, 72, 721, 73, 753, 77, 85 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 641 straipsniu įstatymo Nr. XIV-1257 18 ir 29 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2685(2) (svarstymas)
Dabar toliau 1-10 klausimas – Mokslo ir studijų įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2685(2). V. Targamadzė turėtų pateikti komiteto išvadą. Nematau. Prašysime D. Asanavičiūtę pateikti Švietimo ir mokslo komiteto išvadą. Matome, kad grįžo V. Targamadzė. Galbūt greitai perskaitys komiteto išvadą. Prašom.
V. TARGAMADZĖ (DFVL). Laba diena. Gerbiami kolegos, Švietimo ir mokslo komitetas bendru sutarimu pritarė, nes tai yra labai paprastas dalykas – datos pakeitimas. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui. Diskusijoje dalyvauti niekas neužsirašė. Pažiūrėsime, ar yra dėl motyvų. Nėra. Balsuosime netrukus.
12.13 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 488 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2161(2) (svarstymas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso 488 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2161(2). Pranešėja – I. Haase.
I. HAASE (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas pirmininke. Teisės ir teisėtvarkos komitetas išnagrinėjo Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 488 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2161. Komiteto sprendimas – pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui ir komiteto išvadoms. Balsavimo rezultatai: už – 7, prieš – 1, susilaikiusių nebuvo.
PIRMININKAS. Dėkui. Diskutuoti niekas neužsirašė.
Dėl motyvų pažiūrėsime. O, yra užsirašiusių prieš. Vienas gali pasisakyti – tai A. Bagdonas, užsirašęs pirmasis.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju pirmininkui už suteiktą žodį. Gerbiami kolegos, praėjusioje kadencijoje Seimas pagarsėjo kaip draudimų politiką vykdantis Seimas, tačiau ir šiame Seime matome ne vieną iniciatyvą, kai tokią politiką norima tęsti. Noriu jūsų paklausti, ar tikrai norime nubausti asmenis, pabrėžiu, nuo 19 valandos iki 22 valandos, ne nuo 22 valandos iki 6 valandos ryto, kai yra ramybės metas, bet nuo 19 valandos iki 22 valandos, kai nėra ramybės metas, jeigu žmogus sušuks, sušvilps, o galbūt uždainuos gatvėje, parke ar paplūdimyje? Ar tikrai norime nubausti asmenį, kuris paplūdimyje sušvilps savo augintiniui ir už tai gali gauti 80 ar 200 eurų baudą? Aš manau, kad šiam įstatymo projektui nereikėtų pritarti.
PIRMININKAS. Dėkoju už išsakytus motyvus. Niekas už projektą nepageidauja kalbėti. Pasiekėme balsavimo intervalo pradžią, dabar ir balsuosime dėl šio Administracinių nusižengimų kodekso 488 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2161(2). Balsuojame, ar pritariame po svarstymo.
Balsavo 130: už – 81, prieš – 16, susilaikė 33. Projektui po svarstymo pritarta.
12.17 val.
Seimo nutarimo „Dėl pirmalaikių Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų“ projektas Nr. XIVP-2800 (pateikimo tęsinys)
Dabar kviečiu visus susikaupti. Svarbiausias šios dienos balsavimas: balsuosime dėl Seimo nutarimo „Dėl pirmalaikių Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų“ projekto Nr. XIVP-2800. Balsuojame, ar pritariame po pateikimo šiam projektui.
Už – 66, prieš – 61, susilaikė 8. Tad projektui po pateikimo nepritarta. (Triukšmas salėje) Dabar yra dvi galimybės dėl projekto nutarimo – ar grąžinti iniciatoriams tobulinti, ar atmesti. Aš galbūt tiesiog klausčiau iniciatorių, ar kokias nors tobulinimo galimybes matytų, ar… Tiesiog tada aš pasiūlyčiau bendru sutarimu fiksuoti atmetimą, nes autoriai… Kaip suprantu, tobulinimo galimybių čia nėra, nes tai principinis balsavimas. (Balsai salėje) Fiksuojame, kad bendru sutarimu projektą atmetame. (Balsai salėje) Taip, replikos po balsavimo. V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Šiuo atveju gal G. Landsbergis galėtų pasakyti, ką mano apie šį balsavimą. Jis norėjo Lietuvą išgelbėti nuo konservatorių, nes per likusius metus tą Lietuvą pribaigsime visai, todėl ir valstiečiai tą palaikė. Gal galite pasakyti, ką darysite toliau – paleisite Vyriausybę, ar dar ką nors? Kaip tą Lietuvą gelbėsite?
PIRMININKAS. Žinoma, kaip mes be P. Gražulio replikos.
P. GRAŽULIS (MSNG). Galima tobulinti. Galima pasiūlyti kitą dieną, pavyzdžiui, rugsėjo 15 dieną ar kurią. Tikrai suteikite galimybę ir aš pasitarsiu su G. Landsbergiu, datą pakeisime ir vėl balsuosime. Bet yra kitas, ponai konservatoriai, pone Landsbergi, variantas. Taigi, padėkite mandatus, eikite šiandien į VRK, ir viskas, ir nebūsite Seimo nariais. Ką jūs čia vaidinate, kodėl jūs čia apgaudinėjate visuomenę? Kodėl jūs čia, kaip sako, nuolat meluojate? O kas meluoja, tas ir vagia. Taip senasis V. Landsbergis pasakė.
PIRMININKAS. Dar atsirado pageidaujančių replikuoti. D. Gaižauskas. Prašom.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Ne atsirado, o priėjau. Gerbiami kolegos, komedijos pirma dalis baigta. Aš, kaip įprasta, pakviesiu gerbiamą premjerę į tribūną, nes jūs pasakėte, jeigu nepritarsime, atsistatydinsite. Gal viešai įgyvendinsite savo duotą pažadą? Atsistatydinkite! (Plojimai)
PIRMININKAS. Gerbiamas kolega, premjero atsistatydinimai vyksta ne Seimo tribūnoje, jūs tai puikiai žinote, ir čia jūsų užgaidų, matyt, niekas netenkins.
12.20 val.
Pakartotinio sveikatos duomenų naudojimo įstatymo Nr. XIV-789 3, 4, 7, 12 straipsnių ir IV skyriaus pavadinimo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2631(2), Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo Nr. VIII-1679 2, 5 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2632(2) (svarstymo tęsinys)
Toliau balsavimai dėl kitų projektų. Dar nepraėjo pusvalandis dėl kailinių žvėrelių, tad balsuojame dėl kitų projektų, tai yra dėl Pakartotinio sveikatos duomenų naudojimo įstatymo pataisų projekto Nr. XIVP-2631(2) ir Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo pataisų projekto Nr. XIVP-2632(2). Balsuojame, ar pritariame po svarstymo.
Balsavo 132: už – 130, prieš nėra, susilaikė 2. Pritarta po svarstymo.
Gerbiami kolegos, mes galėtume plojimais patvirtinti čia, tribūnose, esančią gausią Moldovos delegaciją. (Plojimai) Yra atvykę iš įvairių sričių žmonės, daugiausia jaunimas, kaip matote. Palinkėkime jiems sėkmės eurointegracijos kelyje.
12.22 val.
Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-110 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 111, 16, 18, 19, 21, 24 ir 25 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2688(2), Nedarbo socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-1904 6, 8 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2689(2) (svarstymo tęsinys)
Tęsiame balsavimą. Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2688(2) ir Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2689(2). Balsuojame, ar pritariame po svarstymo.
Balsavo 133, visi 133 – už. Projektams pritarta po svarstymo.
12.23 val.
Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo Nr. IX-987 2, 4, 7, 8 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2592(2)ES, Tautinio paveldo produktų įstatymo Nr. X-1207 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2593(3), Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo Nr. XII-1907 2 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2594(2), Nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo Nr. XIV-409 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2595(2), Pluoštinių kanapių įstatymo Nr. XII-336 2 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2596(2), Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo Nr. VIII-1422 14 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2597(2), Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo Nr. XI-626 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2598(2), Kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymo Nr. I-164 31 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2599(2), Melioracijos įstatymo Nr. I-323 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2600(2) (svarstymo tęsinys)
Dabar devynių projektų paketas. Pirmasis ir pagrindinis šio paketo projektas yra Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2592(2). Balsuojame, ar pritariame paketui po svarstymo.
Balsavo 132: už – 118, prieš – 1, susilaikė 13. Pritarta po svarstymo.
12.24 val.
Mecenavimo įstatymo Nr. XIII-1198 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2666(2) (svarstymo tęsinys)
Kitas projektas – Mecenavimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2666(2). Balsuojame, ar pritariame po svarstymo.
Balsavo 135: už – 133, prieš nėra, susilaikė 2. Pritarta po svarstymo.
12.24 val.
Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 4, 10, 11, 15, 27, 28, 35, 38, 39, 48, 52, 53, 56, 58, 60, 65, 66, 67, 69, 71, 72, 721, 73, 753, 77, 85 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 641 straipsniu įstatymo Nr. XIV-1257 18 ir 29 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2685(2) (svarstymo tęsinys)
Kitas projektas – Mokslo ir studijų įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2685(2). Balsuosime, ar pritariame po svarstymo.
Balsavo 134: už – 124, prieš – 1, susilaikė 9. Po svarstymo pritarta.
12.25 val.
Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 2, 10, 12 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1104(2), Laukinės gyvūnijos įstatymo Nr. VIII-498 8 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1105(2) (svarstymo tęsinys)
Dabar grįžtame prie kailinių žvėrelių reikalų. Pusvalandis baigėsi. Prašysiu komitetų atstovų pateikti komitetų išvadas. Pirmasis – T. Tomilinas. Turėtų pateikti Aplinkos apsaugos komiteto išvadą. (Balsas salėje) Papildomas po to.
T. TOMILINAS (DFVL). Gerbiami kolegos, teikiama jums… Abu projektus aš pristatau ar vieną?
PIRMININKAS. Taip, dėl abiejų pasakykite išvadas.
T. TOMILINAS (DFVL). Dėl abiejų. Teikiu jums pagrindinio komiteto, Aplinkos apsaugos komiteto, išvadą dėl Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projekto. Taip pat pristatau išvadą ir dėl kito projekto – dėl Laukinės gyvūnijos įstatymo 8 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto. Abu įstatymų projektai susiję. Kaip jūs žinote, kalbame apie kailinių žvėrelių verslą ir jo reguliavimą. Projektą kaip pagrindinis Aplinkos apsaugos komitetas svarstė gegužės 24 dieną. Projekto svarstymas Seime užtruko, aš dabar nepasakysiu, kiek, gal apie metus. Buvo ieškoma kompromisų, buvo dirbama prie pasiūlymų. Absoliučiai daugumai Teisės departamento pasiūlymų yra pritarta. Atsižvelgiant į juos, projektas suredaguotas. Taip pat aktyviai dirbo Vyriausybė, pateikė savo siūlymus ir pagal juos komitetas sutvarkė projektą. Buvo diskutuojama dėl kompensacijų mechanizmo, skirtingai nuo situacijos, kurią mes turėjome prieš keletą mėnesių, kai balsavome, tuomet konkrečios kompensacijos, konkretaus mechanizmo nebuvo. Buvo kalbama apie 1 mln. eurų. Tuo tarpu šiuo metu yra siūloma apriboti, iš esmės nuo 2027 metų uždrausti auginti kailinius gyvūnus tik dėl naudos – dėl jų kailio. Bet atitinkamai atsiranda kompensacijų mechanizmas verslui: bus visiškai apmokamos darbuotojų išeitinės išmokos, bus verslui padengiama statinių nugriovimo, įrenginių sunaikinimo, atliekų sutvarkymo, išvežimo nuostoliai. Taip pat numatomas tam tikras mechanizmas, apie jį mes kalbėsime turbūt svarstydami pasiūlymus. Numatomas kompensacijų mechanizmas. Už kiekvieną kailinį žvėrelį numatoma tam tikra išmoka nuo 3 iki 1 euro, priklauso nuo verslo pasitraukimo datos.
Taip pat buvo atsižvelgta į Specialiųjų tyrimų tarnybos išvadas, svarstyti Seimo narių pasiūlymai, dėl kai kurių mes turėsime šiandien apsispręsti. Pagrindinio komiteto balsavimo rezultatai: už balsavo, už jums pateiktą suredaguotą projektą balsavo 6 komiteto nariai, prieš nebuvo, susilaikė 2.
PIRMININKAS. Dėkui. Papildomo komiteto išvadą, tai yra Kaimo reikalų komiteto išvadą, pateiks komiteto pirmininkas V. Pranckietis.
V. PRANCKIETIS (LSF). Gerbiami Seimo nariai, ne papildomo komiteto, o komiteto, savarankiškai paėmusio šį klausimą svarstyti. Kaip pamenate, Seimo dauguma nušlavė mūsų teisę dalyvauti šiame teisiniame procese ir svarstyti tą klausimą, kaip yra skirta mums, komitetui, pagal kompetenciją. Šie projektai buvo svarstomi labai atidžiai, labai nuosekliai ir atsižvelgiant į daug ką, į visas sąlygas, apie jas, manau, čia pasisakantys žmonės labai ilgai kalbės. Bet leisiu sau taip pat, kaip ir T. Tomilinas leido sau, šiek tiek pakomentuoti. Pasakysiu, kad ką tik svarstėme Mecenavimo įstatymą, ir manau, kad uždraudus šį verslą daug kaimo mecenatų mes neteksime. Apgailėtina, bet tikėtina, kad taip ir įvyktų.
Šiandien kalbame apie pirmą istorijoje – Antrosios Lietuvos Respublikos istorijoje verslo uždraudimą. Jeigu aš klystu, kas nors pataisykite, koks legaliai veikiantis verslas Lietuvoje buvo uždraustas? Joks. Joks verslas nebuvo uždraustas. Todėl ir Kaimo reikalų komitetas, išstudijavęs viską apie visas sąlygas, padarė išvadas. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai dėl pirmojo projekto, tai yra dėl Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-1104, toks: atmesti Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 2, 3, 10, 12 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-1104, nes projektu siūloma uždrausti komercinę veiklą, kurios tikslas – gauti ir parduoti kailinio žvėrelio kailį (toliau – verslas), tačiau Europos Sąjungoje nėra bendros šio verslo uždraudimo politikos, Europos Komisija nėra priėmusi teisės akto, draudžiančio šį verslą, ir artimiausiu metu to neplanuojama daryti.
Antra, projektu siūlomas verslo uždraudimas šiuo metu grindžiamas Lietuvos gyvūnų teisių aktyvistų moraliniais ir vertybiniais motyvais, tačiau visiškai nekalbama apie teisinius pagrindus, kuriais remiantis būtų galima pagrįsti ekonomiškai naudingas, ilgametes tradicijas turinčio žemės ūkio sektoriaus, teikiančio didelę ekonominę ir socialinę naudą, veiklos uždraudimą. Dėl verslo uždraudimo priimtų sprendimų tenkančią finansinę naštą turės pakelti visuomenė, mokesčių mokėtojai, o verslas, kurio teisiniai lūkesčiai ir interesai bus galimai pažeisti, su visais iš to išplaukiančiais padariniais bei pasekmėmis bus priverstas nutraukti ilgus metus puoselėtą ir plėtotą veiklą.
Trečia, šis verslas Lietuvoje laikomas prioritetiniu verslu ir buvo skatinamas, teikiama parama iš nacionalinių ir Europos Sąjungos lėšų, šis verslas laikosi griežtesnių gyvūnų gerovės standartų, nei jų laikosi bet kurios kitos žemės ūkio šakos.
Ketvirta, siūlomas verslo draudimas neįgyvendins nė vieno įstatymo projekto teikėjų aiškinamajame rašte išdėstyto tikslo, nes iš esmės nepaveiks kailių paklausos globaliu lygiu. Tik paklausos ribojimas galėtų prisidėti prie įstatymo projekto iniciatorių siekio. Kailio gaminių pasiūlą formuoja paklausa, o pasaulyje vyraujanti kailių gaminių paklausa nėra paveikiama, jei laikinai sumažėja jų pasiūla. Moralinė atsakomybė už kailių gaminių vartojimą priskirtina vartotojams ar visuomenei bendrai, tačiau ne konkrečiai šiam verslui.
Penkta, rengiant teisės akto, kuriuo numatoma reglamentuoti iki tol nereglamentuotus santykius, kuriuo taip pat iš esmės keičiamas teisinis reguliavimas, projektą, privalo būti atliekamas numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimas. Nors Žemės ūkio ministerija buvo užsakiusi UAB „Smart Continent LT“ kailinės žvėrininkystės draudimo Lietuvoje poveikio vertinimą, tačiau Vyriausybė 2023 m. kovo 28 d. išvadoje (nutarimo projektas Nr. 142) šio vertinimo nelaiko kaip atlikto ir šiuo vertinimu nesivadovauja. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime nurodoma: 1 mln. eurų kompensacijų už verslo uždraudimą suma reikšmingai prieštarauja ekspertų vertinimui ir kitų šalių praktikai. Tiek projektu, tiek Vyriausybės nutarimu siūlomas įstatymo įsigaliojimo terminas yra per trumpas, būtinas ilgesnis verslo perskirstymui skirtas terminas – bent dešimt metų.
Septinta. Verslo uždraudimas gali turėti neigiamą įtaką ne tik pavienių asmenų pajamoms, bet ir šeimoms. Lietuvos kailinės žvėrininkystės sektoriuje veikia daug ūkio valdų ir ūkių, kuriuose dirba ne tik samdomi darbuotojai, bet ir šeimos nariai. Verslo uždraudimas lemtų šių asmenų bedarbystę, o tai padidintų poreikį mokėti nedarbo išmokas ir kompensacijas.
Aštunta. Verslo uždraudimas turėtų įtakos šalutinių gyvūninių produktų rinkai Lietuvoje. Uždraudus šį verslą, tik dalis šalutinių gyvūninių produktų galėtų būti panaudojama kitų pašarų gamintojų. Jei produktai turėtų būti 100 % utilizuojami, jų utilizavimo, tai yra pašalinimo ir sunaikinimo, išlaidos tektų šalutinių gyvūninių produktų turėtojams ir valstybei, jei valstybė teiktų pagalbą dėl utilizavimo.
Devinta. Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktame projektų antikorupciniame vertinime… (Laiko išvadai nėra skirta Statute. Išvadą aš privalau pateikti visą. Prašome nereplikuoti. Ačiū.) …ydingos antikorupciniu požiūriu, nes nekonkretizuoja kompensacijų už ūkinės veiklos uždraudimą nustatymo klausimų. Be to, įstatyminiu lygmeniu nekonkretizavus kompensacijų nustatymo principų arba kriterijų, minėtų teisės aktų projektų priėmimo atveju sprendimus priimantiems subjektams būtų suteikiama diskrecinė teisė savo nuožiūra, galimai nepagrįstai priimti su kompensacijų nustatymu arba išmokėjimu susijusius sprendimus.
Ir dešimta. Siūlomas teisinis reglamentavimas turės neigiamą reikšmę Lietuvos Respublikos Konstitucijos ginamiems teisėtiems interesams užtikrinti. Vadovaujantis Konstitucijos 48 straipsniu, kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas.
Balsavimo rezultatai: už išvadą balsavo 5, prieš – 2, susilaikiusių nebuvo. Dėl pirmojo įstatymo projekto buvo tokia išvada.
Dėl antrojo projekto. Laukinės gyvūnijos įstatymo Nr. VIII-498 8 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-1105 siūloma atmesti, nes tai lydimasis Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-1104 projektas. Taigi komitetas pasiūlė atmesti. Už balsavo 5, prieš – 2, susilaikiusių nebuvo. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar diskusija. Diskusijai darbotvarkėje, kurią patvirtinome, buvo numatyta 10 minučių. Visi tokią darbotvarkę patvirtinome, bet yra labai daug norinčių. Aš ryžtuosi pasiūlyti, kad būtų tas laikas apie 20 minučių. Stengsimės, kad iš frakcijos bent po vieną galėtų pasisakyti, ir prašysiu neišnaudoti viso frakcijos maksimalaus laiko. Pirmasis, tikiuosi, tai parodys A. Gedvilas. Trumpai apie esmę, kad kiti spėtų pasisakyti.
A. GEDVILAS (MSNG). Gerbiamieji, nesistengsiu būti populiarus, neišsigąsiu tos gausos laiškų, kurie užplūdo mūsų pašto dėžutes be argumentų, tačiau su nemažai emocijų, bet pasinaudosiu proga išlikti objektyvus, kad tie, kurie žavisi šiuo projektu ir aklai kovoja už šio verslo uždraudimą Lietuvoje, būtų priversti išgirsti argumentus, kodėl įstatymas nėra išbaigtas ir negalima skubėti jo priimti.
Šiandien mes balsuosime dėl Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo. Tikrai nesu abejingas, kai matau nusikalstamą veiką ir nebaudžiamumą. Aš taip pat palaikau siekį reglamentuoti ir garantuoti gyvūnų teises mūsų valstybėje. Pasakysiu dar daugiau: jeigu taip beatodairiškai elgsimės šiuo atveju, tai bus precedentas panašiai elgtis ir planuojant kitus panašius draudimus. Beje, detaliai susipažinęs su siūlomu įstatymo projektu ir jo pasekmėmis, laikausi nuomonės, kad jis yra nekokybiškas, nepagrįstai selektyvus ir tam tikrais aspektais net diskriminuojantis.
Manau, jog būtina įvertinti tai, kad šiuo metu Europos Sąjungoje nėra bendros kailinių žvėrelių verslo uždraudimo politikos, o Europos Komisija nėra priėmusi teisės aktų, draudžiančių šį verslą, ir tai palikta spręsti pačioms valstybėms narėms. Būtina pastebėti, kad kailinė žvėrininkystė nėra draudžiama Suomijoje, Švedijoje, Islandijoje, Danijoje, Lenkijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje, Ispanijoje, Graikijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje ir kitose valstybėse, todėl logiška būtų manyti, jog uždraudus šį verslą Lietuvoje būtų sudarytos palankios sąlygos jo vystymui tose valstybėse, kuriose jis nėra draudžiamas. Ypač atsižvelgiant į tai, kad mūsų šalyje nėra kalbama apie draudimą prekiauti gaminiais iš kailio. Tad akivaizdu, kad gyvūnų gerovė globaliu mastu bent jau dėl tokio draudimo tikrai nė kiek nepagerėtų.
Taip pat būtina atsižvelgti į ekonominius ir teisinius tokio draudimo aspektus. Įvairiais skaičiavimais, kailinių žvėrelių verslo draudimas be darbo paliktų virš 1 tūkst. 500 darbuotojų, tektų likviduoti virš 100 žvėrelių fermų, į kurias buvo investuota dešimtys milijonų eurų, o valstybės biudžetas ne tik netektų 1 mln. eurų pajamų, bet ir turėtų išleisti daug pinigų augintojų kompensacijoms ir bedarbių pašalpoms išmokėti.
Dar daugiau. Iki šiol šis verslas Lietuvoje laikomas prioritetiniu ir buvo skatinamas, teikiama parama iš nacionalinių ir Europos Sąjungos lėšų. Uždraudus jį būtų pakirstas žmonių pasitikėjimas valstybe ir pažeisti laisvos, konkurencingos rinkos principai. Be to, šiuo metu valstybės siūlomos kompensacijos kailinių žvėrelių augintojams, palyginus su kitų šalių kompensacijomis, būtų tikrai nepakankamos jų nuostoliams padengti ir prarastam pelnui kompensuoti. Nenumatytas ir esamų fermų demontavimas, nes jų pritaikymas kitai veiklai faktiškai taps neįmanomas.
Ministerija pagal savo užsakytą studiją už kailinės žvėrininkystės verslo uždraudimą kompensacijoms turėtų preliminariai skirti virš 56 mln. eurų, o dabar ruošiasi atseikėti vos 1 mln. eurų. Suprantu, kad augintojų skaičiavimai – 200 mln. eurų kompensacijoms gal yra ir per daug optimistiniai, bet dabartinis kompensavimo dydis realiai neatliepia nei vieno, nei kito. Taip pat būtina atsižvelgti, kad nuo 2015 m. gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliojo naujos kailinių gyvūnų laikymo taisyklės. Kailinių gyvūnų auginimas yra labiausiai reglamentuojama žemės ūkio sritis Europoje. Visi Europos ūkiai, prekiaujantys kailiais aukcionuose, yra sertifikuojami pagal programą „WelFur“ – tai gyvūnų gerovės vertinimo sistema, sukurta septynių Europos universitetų mokslininkų, o gyvūnų gerovę pagal programos „WelFur“ kriterijus tikrina nepriklausomi auditoriai. „WelFur“ savikontrolės sistema 2019 metais Europos Komisijos buvo pripažinta kaip praktiška ir patikima bei įtraukta į Europos Komisijos savireguliacijos ir koreguliacijos teisės aktų duomenų bazę, o šiame versle laikomasi griežtesnių gyvūnų gerovės standartų nei bet kurioje kitoje žemės ūkio šakoje.
Taip pat visiškai nesuprantu, kodėl draudimas auginti kailinius žvėrelius nepaliestų triušių augintojų? Kodėl šių žvėrelių gerovė projekto autoriams rūpi mažiau negu kitų? Laikausi nuomonės, kad mūsų šalis ir atsakingos institucijos turi imtis visų įmanomų priemonių ir vadovautis geriausiomis pasaulio praktikomis, kad tokiose fermose auginamų žvėrelių gerovė būtų maksimaliai užtikrinama ir kontroliuojama.
Ir pabaigoje. Ar humaniška yra nevertinti fakto, kad uždraudus šį verslą faktiškai per 1 dieną bus nužudyta 1 mln. 660 tūkst. gyvūnų, ir kažkodėl niekas nekalba ir nesistengia užtikrinti teisingo jų užmigdymo proceso. Tada kokia ta tikroji kovos priežastis? Ačiū. (Balsas salėje: „Pagirtina!“)
PIRMININKAS. Pagyrimas bus santūrus, nes virš 6 minučių. Toliau V. Ąžuolas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos vardu.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų žiūrint į šį nutarimo projektą, kaip čia yra posakis, nei juoktis, nei verkti. Kaip elgiasi atskiros vyriausybės? Praeita valstiečių Vyriausybė, kai buvo praeitoje kadencijoje, „Tušti narvai“ taip pat siautėjo, taip pat ėjo pas politikus, draskėsi, plėšėsi, įtikinėjo, siuntė skerdyklų baisius vaizdus ir sakė, tarsi politikai visa tai daro. Bet jokios įtakos politikams tai nepadarė. Nei praeita Vyriausybė, nei Seime esantys žmonės tokių projektų nesiėmė, nesvarstė ir nedraudė, nes jie buvo sveiko proto politikai. Jie nenaikino verslų.
O ką turime dabar? Dabar užtenka padaryti šlapių vištų performansą „Tuščių narvų“. Gaunant įvairių pinigų išteklių ir performansą darant toliau, galima sunaikinti bet ką. Aš noriu pasiūlyti darbuotojų profsąjungoms: pasamdykite šlapių vištų performansą ir išderėkite geresnes sąlygas, nes tai šiuos politikus veikia.
Ko jums dar reikia? Galima dar plačiau tą ratą ištiesti, nes „Tuščių narvų“ veikėjai gali bet kokį performansą padaryti. Jie jau nusitaikė ir į vištų augintojus, nes vištos taip pat blogis. Aš suprasčiau, jeigu jie būtų vegetarai arba veganai ir sakytų, kad mėsa yra blogis. Bet jie, nuėję į „McDonald’są“, lapnoja mėsainį apsiputoję ir nežiūri skerdyklų vaizdų, kaip atrodo, kaip tas mėsainis pagaminamas. Ir politikams nesiuntinėja tų vaizdelių, kaip reikia uždrausti šį verslą.
Bet tada eikime toliau. V. Pranckietis išdėstė visus Kaimo reikalų komiteto argumentus: kaip yra, ką sako Konstitucija, ką sako kita teisė ir kad šito daryti negalima. Bet nueikime prie kompensacijų dalies. Yra kitų valstybių, kur politikai taip pat parsiduoda šlapių vištų performansams, ir ten yra už šio verslo sunaikinimą atlyginama 100 %, ne 10 %, ne 5 %, ne skatikų pabarstymu, o 100 %. Tai tada ir sakykime: gerai, politikai įsigeidė tai padaryti, imkite šimtaprocentines kompensacijas. Ką darysi, deja, tokia politinė valia, mokesčių mokėtojais pagrįsti nuostolius. Bet kažkaip to niekas nenori daryti.
Teikėme su kolegomis pasiūlymą, kad būtų adekvatus atlyginimas. Bet ne, išmetė, nereikia. Tai ką, mielieji, visi, kurie mėgstate vištieną, kiaulieną, jautieną, triušieną, kurie mūvite triušio pirštines, supraskite, po šio sprendimo ateina ir jūsų eilė. Ir jeigu kas nors galvoja, kad tai susiję tik su kailiniais žvėreliais, deja, ne, ateis visų eilė.
Šiandien ir pamatysime, kiek šiame Seime yra to šalto, sveiko proto politikų, kurie neparsiduoda šlapių vištų performansams ir kurie turi suprasti, kad verslą reikia padėti kurti, išsaugoti, puoselėti, o ne naikinti. Bet šiandien pamatysime per balsavimą, kas kurioje pusėje.
PIRMININKAS. Toliau Darbo partijos frakcijos vardu V. Valkiūnas. Ar frakcija kitą įgaliojo? Prašom.
V. VALKIŪNAS (DPF). Ponai likvidatoriai ir blaiviai mąstantys, keista, laivynas likviduotas, likviduojama gerovės valstybė. Stebina, kad socialdemokratai nori likviduoti darbo vietas, kai didėja bedarbystė. Socialdemokratai, alio! Atsibuskite. Ką jūs darote? Kaip čia minėjo ir kolegos, darys šlapių vištų performansus, tai tas fotografijas reikėtų į tą „McDonald’są“ kaip tik galbūt ir tos vištienos nebenorės valgyti, ir išvis tada bus kaip pagalba D. Kepeniui, nutukimas sumažės, jeigu „McDonald’so“ nelankys. Praradimas darbo vietų, verslo, gyvenimo būdo uždraudimas: beveik 2 tūkst. darbo vietų, dar susiję šeimos nariai. Žmonių gerovė nesvarbu, o svarbu kompensacijos.
Aš prieš metus dalyvavau tose palapinėse čia, prie Seimo, netoli, kai kelios moteriškės, aš jas po to beveik 2 valandų bendravimo pavadinau be gyvenamosios vietos ir darbo, aiškino už tą gerovę, prieš tuos kailiukus. Matote, jau metai praėjo, tačiau jos manęs neįtikino. Matosi, kad kažkas jas finansuoja. Geriau tam tikros tarnybos pasidomėtų, kas, iš kur kojos dygsta. Ar ne iš Kinijos, Rusijos, Turkijos verslininkų, kurie suinteresuoti, kad mes čia sunaikintume ir kailiukus, ir viskas būtų įvežta iš kitų ne Europos Sąjungos šalių.
Gerbiamieji, mes norime save likviduoti, ar ką? Įsivaizduokite. Socialdemokratai komentuoja. Jeigu jums, socialdemokratai ir kiti civilizacijos griovėjai ir likvidatoriai, kaip atrodytų, jeigu jums sakytų, kad rusai okupuotų Lietuvą? Visi sakytų, aišku, prieš. O jeigu kompensaciją gautumėte, tai ką, tada sutiktumėte? Suprantate? Nebūkime dviveidžiai, bet kovokime už savo Lietuvą, už savo tėvynę, savo pramonę, savo verslininkus. Blaiviai mąstykime ir padėkime vienas kitam demaskuoti tas personas, kurios neaišku iš kur gauna finansavimą ir iš kur jos atsiradę. Kaip minėjau, jie abejotinos reputacijos, neturintys darbo, vadinasi, įsidarbino už kažkieno pinigus, ir norintys likviduoti Lietuvą. Už Lietuvą, prieš likvidatorius ir civilizacijos griovėjus!
PIRMININKAS. K. Mažeika, Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Iš tiesų man, kaip veterinarijos gydytojui, ir suprantančiam, kas yra gyvūnų gerovė, kalbėti gal šiek tiek lengviau. Šitą sprendimą, šitą projektą vertinu kaip politinį ir emocinį. Jei politinis sprendimas būtų pagrįstas pinigais, kad būtų kompensuojama bent jau panašiai kaip Danijoje ir kitose normaliose šalyse, kalbant apie finansavimo skaičiavimo metodiką, o ne šimtu kartų mažiau ir tik turbūt bilietui į vieną pusę išvykti iš Lietuvos… Kalbant apie emocijas, tai pažiūrėjau statistiką. Maždaug kasmet gaunama apie 1 tūkst. pranešimų apie gyvūnų augintinių nepriežiūrą, kankinimą ir žiaurų elgesį. Gerbiamieji, jeigu jums labai rūpi gyvūnų gerovė, tai pirmiausia turėtų būti uždrausta auginti kates ir šunis, nes kasmet beveik tūkstantis skundų yra dėl žiauraus elgesio su gyvūnais, o pasitvirtina beveik pusė. Tai iš tiesų yra didžiuliai skaičiai.
Kalbant apie ūkinius gyvūnus: karves, arklius, vištas ir kitus, kasmet gaunama apie pusantro šimto skundų ir taip pat pusė jų pasitvirtina. Tai ką, kitas žingsnis kalbėti apie ūkinių gyvūnų uždraudimą laikyti?
Taip pat iš tikrųjų kyla klausimas dėl pasitikėjimo institucijomis. Jūs tikrai atnešėte Veterinarijos tarnybos reformą, kur gyvūnų gerovės specialistai triūsia, dirba, tobulina tvarkas, stebi, kaip ūkiuose yra įgyvendinamos tos tvarkos, ir tai yra spjūvis jiems į veidą, kad jie iš tiesų savo darbo neatlieka.
Ir, gerbiamieji, pačioje pabaigoje kalba apie laukinius gyvūnus. Turbūt vyšnia ant torto yra paskutinis Vingio parke vykęs „Rammstein“ koncertas. Jau dabar kalba gamtininkai ir visi, kad tie paukšteliai, kurie džiugindavo žmones, visi išskrido iš lizdų, sušalo jaunikliai, sušalo kiaušiniai ir praradome visą didžiulį biologinės įvairovės kompleksą. Tai apie kokią gyvūnų gerovę mes kalbame? Būkite sąžiningi sau. Jeigu kalbame apie tai, kuo Vyriausybė didžiuojasi, – vėjo parkais, tai gal tada tikrai po tuos 3 eurus duokime už vėjo parkų kompensaciją, nes pasirodo, kad ir į vėjo parkus atsitrenkia daug paukščiukų, ypač migracijos metu. Jeigu dėl tokių dalykų jau pradedame nusileisti, tai jūs tikrai emocijas padėkite į šoną ir pradėkite mąstyti sveiku protu, nes tas pasiūlymas tikrai nieko bendro su realybe neturi. Tai yra iš tiesų emocijomis ir politikos užgaidomis, ambicijomis paremtas sprendimas, kuris neturi ateities.
Tikrai ne be reikalo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas į komiteto darbotvarkę įtraukė ir apsvarstėme tą klausimą, išgirdome turbūt visus argumentus. Europos Komisija turbūt tik 2026 metais pasiūlys priemones, kaip galima patobulinti, pagerinti, bet ne uždrausti, kolegos. Nekalbame apie uždraudimą, kalbame apie gyvūnų gerovės reikalavimų patobulinimą, pagerinimą kailinių žvėrelių fermose. Na, būti pionieriais šiuo atveju, esant tokiai situacijai, kai ekonominė krizė žiūri į akis ir rudenį rezultatus pamatysime visi, manau, tai yra tikrai labai neatsakingas siūlymas ir sprendimas.
Aš siūlau dar kartą politiniu lygiu pasvarstyti, ar tikrai toks žingsnis duos naudos, pirmiausia, tiems patiems gyvūnams jų gerovės atžvilgiu, o toliau – ir ekonominiu, ir finansiniu, ir visais kitais aspektais. Gerbiamieji, šiuo atveju tikrai šalta galva priimkite sprendimus. Ačiū.
PIRMININKAS. Toliau – I. Pakarklytė, Laisvės frakcija. Paminėsiu, kad pratęsiu balsavimo intervalą maždaug iki 13 val. 15 min.
I. PAKARKLYTĖ (LF). Gerbiami kolegos, gerbiamos kolegės, pirmą kartą dėl kailinių žvėrelių fermų ateities šioje salėje mes balsavome prieš beveik 19 mėnesių. Šio projekto pateikimo stadija buvo 2021 metų lapkričio mėnesį. Manau, mes šiandien esame pasirengę, išdiskutavę šį klausimą ir atėjo metas aiškiai pasakyti, kad kailinių žvėrelių fermos Lietuvoje ateities neturi, kaip, beje, neturi ir visa virtinė prieš tai iš šios tribūnos skambėjusių seksistinių, mizoginistinių ir išties kvailų pasisakymų.
Pasidalinsiu su jumis šiek tiek informacija apie žvėrelių fermas ir bendrai kailio poreikį šiuolaikiniam žmogui ir išsklaidysiu galbūt tam tikrus paplitusius mitus. Ką teigia patys kailinių žvėrelių augintojai, konkrečiai Lietuvos kanadinių audinių augintojai? Ilgą laiką tik saugojęs žmogų nuo šalčio, kailis pamažu tapo mados, prabangos ir aukštesnio statuso ženklu. Garsiausi pasaulio dizaineriai nuolat pristato iš kailių siūtų drabužių kolekcijas, tačiau ne kiekvienas, norintis pasipuošti tokiu prašmatniu rūbu, tai gali sau leisti. Na, patys augintojai pasako, kad tai nėra priemonė apsisaugoti nuo šalčio, o tai yra turto, prabangos parodymo ženklas.
Dėl tų mitų, kad kailis reikalingas apsisaugoti nuo šalčio. Kanadinių audinių, jos ir yra daugiausia auginamos Lietuvoje, kailis esant minusinei temperatūrai apskritai nėra tinkamas. Patys gamintojai rašo, kad tinkama temperatūra yra pliusinė – nuo 0 iki net 10 laipsnių šilumos. Tam kailiui kenkia ir drėgmė, ir sniegas, nerekomenduojama dėvėti sningant. Akivaizdu, kad tai tikrai nėra kokių nors pirminių poreikių klausimas.
Pasakiau tik tokias galbūt dar negirdėtas šioje salėje iliustracijas, kad tai tikrai yra visiškai prabangos prekė ir niekam jinai nereikalinga, šiuolaikiniam žmogui nereikalinga. Tai esminiai argumentai, kodėl vis dėlto Lietuvoje kailinių žvėrelių fermoms ateities nėra.
Gyvūnų gerovės sąlygos. Tikrai labai dažnu atveju nepavyksta užtikrinti tų gyvūnų gerovės sąlygų – žvėreliai laikomi per mažuose narvuose ir negali ten savo natūralių poreikių atliepti. Pati lankiausi keliose fermose ir mačiau, kaip tie žvėreliai turi ir stereotipijų. Stereotipijos yra toks betikslių judesių kartojimas, jų tikrai buvo. Etiniai aspektai ne kartą aptarti. Manau, esame pribrendę atsižvelgti į juos ir priimti tuos sprendimus.
Tarptautinės tendencijos. Vėlgi kailių pramonė visame pasaulyje yra mažėjanti. Čia jau buvo minėta kelių pranešėjų, kad paklausa formuoja tą pasiūlą, tai taip, paklausa ateina iš tokių nuostabių rinkų kaip Rusija ir Kinija. Tai yra didžiausi kailio vartotojai šitame šiuolaikiniame globaliame pasaulyje. Man norėtųsi, kad Lietuva bent kartą nebūtų paskutinė, liekanti už tos geležinės uždangos su Rytais. Jau dėl kai kurių žmogaus teisių klausimų mes esame atsilikę dešimtmečiais, tad bent šį kartą nebūkime toje vienoje kategorijoje su Rusija, Baltarusija ir Kinija.
Tikrai džiaugiuosi, kad jaunajai kartai šis klausimas yra aktualus. Visi sulaukėme begalės laiškų ir iš jaunų žmonių, ir iš įvairaus amžiaus žmonių, kad šie žmonės asmeniškai palaiko šį sprendimą. Nebeleiskime žudyti, kankinti, daužyti, luošinti, dusinti tų gyvūnėlių. Apginkime juos, nes jie patys apsiginti negali. Turime siekti tokios aplinkos, kad gyvūnai būtų apsaugoti nuo tokio elgesio. Manau, kad tai parodys mūsų, kaip visuomenės, evoliuciją į brandesnę visuomenę, į jautresnę, į labiau sąmoningą Lietuvą.
PIRMININKAS. Ačiū. A. Gedvilienė paskutinė diskusijoje ir tada balsuosime dėl pasiūlymų.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas pirmininke. Kailių fermų draudimas nuo pat pradžių buvo moralinis ir etinis klausimas. Klausimas: ar tikrai XXI amžiuje galime pateisinti milijono gyvūnų žudymą dėl puošmenos? Klausimas: kai yra tiek kailio alternatyvų, kodėl vis dar leidžiame savo šalyje gyvūnus laikyti mažuose narvuose ir dusinti juos dujų kamerose?
19 šalių Europoje, tarp jų yra Latvija, Estija, Airija, Italija, Prancūzija, Norvegija, Slovakija, Jungtinė Karalystė ir Čekija, į šį klausimą jau atsakė. Jos uždraudė šią veiklą, nes ji tapo atgyvenusi, nepriimtina. Dar penkios šalys šią veiklą gerokai apribojo. Dalis šalių, pavyzdžiui, Latvija ar Estija, veiklą uždraudė be jokių kompensacijų, kita dalis sumokėjo kompensacijas. Tai siūlome daryti ir Lietuvoje.
Aplinkos apsaugos komiteto klausymų metu išgirdome ūkininkus. Pakeitėme kompensavimo mechanizmą. Išgirdome prašymą kompensuoti darbuotojų išeitines išmokas. Kompensuosime. Išgirdome prašymą kompensuoti veiklai netinkamų pastatų ir įrangos utilizavimą. Kompensuosime. Išgirdome, kad 1 euras už gyvūną yra mažai. Sudarėme sąlygas veiklą nutraukiant anksčiau gauti didesnes išmokas už kiekvieną laikytą gyvūną. Užsidarantys 2024 metais už gyvūnėlį gaus 3 eurus, 2025 metais – 2 eurus, vėliau – 1 eurą.
Kalbant apie kompensacijas, mėgstama išpūsti šios industrijos duomenis. Tiesa ta, kad 90 % gyvūnų šiuo metu laiko vos 38 įmonės ar ūkiai. Tiesa ta, kad čia dirba iki 500 žmonių. Pasak Valstybės duomenų agentūros, kiekvienas jų dešimties kilometrų spinduliu nuo savo gyvenamosios vietos gali rasti nuo vienos iki dešimčių kitų potencialių darbo vietų. VMI duomenimis, vidutinis atlyginimas popieriuje šioje industrijoje yra 1 tūkst. 169 eurai. Tiesa ta, kad Lietuvoje auginami gyvūnai ir jų kailiai dažniausiai keliauja ir puikuojasi ant rusių ir kinių pečių.
Valstybės duomenų agentūra nurodė, kad prasidėjus karui Ukrainoje eksportas į Rusiją gerokai išaugo. Noriu nuraminti visus sakančius, kad kailių fermų draudimas yra tik pradžia, kad netrukus bus uždrausta, pavyzdžiui, mėsa. Kailių fermas jau uždraudė 19 valstybių. Pirmoji buvo Jungtinė Karalystė, tai padariusi prieš 20 metų. Jie valgė ir valgo mėsą. Visos kitos valstybės valgė ir valgo mėsą, nei vienoje šalyje nėra pradėta nei viena iniciatyva, susijusi su mėsos uždraudimu.
Noriu atkreipti dėmesį, kad dažnai ir vyksta visuomenės klaidinimas. Kailiniai gyvūnėliai yra auginami išskirtinai tik dėl kailiuko, tik dėl puošmenos, kailis čia yra pagrindinis produktas, daugiau niekas nepanaudojama. Kai mes kalbame apie kitus ūkinius gyvūnus – karvę, kiaulę, triušį ar dar ką nors, jų kailis ir oda yra tiktai šalutinis produktas.
Taip pat norėčiau nuraminti tuos, kurie sako, kad kailių fermų draudimas Lietuvoje tik perkels gyvūnų kančią į kitą šalį, pavyzdžiui, Rusiją ar Kiniją. Tai nėra tiesa. Statistika rodo, kad, augant kailių fermas uždraudusių šalių skaičiui, gyvūnų, užauginamų dėl kailių, skaičius visame pasaulyje mažėja.
Noriu priminti, kad praeitą savaitę buvo viešai paskelbta informacija apie tai, kaip elgiamasi su gyvūnais kailių fermose, kaip žiauriai ir sadistiškai jie nužudomi. Prašau, mes šiandien galime pakeisti tai, galime balsuoti ir žengti dar vieną žingsnį, kad apgintume tuos gyvūnus ir uždarytume šią žiaurią industriją. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar kviečiu į tribūną pagrindinio komiteto atstovą. Tai buvo, atrodo, T. Tomilinas. Pirmiausia dėl Vyriausybės pasiūlymų, jiems komitetas pritarė iš dalies. Ar atsiklausta Vyriausybės, ar tenkina pritarimas iš dalies?
T. TOMILINAS (DFVL). Taip, jeigu galima…
PIRMININKAS. Paaiškinkite, ar čia turėsime balsuoti, ar Vyriausybę tenkina tas pritarimas iš dalies.
T. TOMILINAS (DFVL). Taip, šis pritarimas iš dalies, mano žiniomis, tenkina Vyriausybę. Mes vėliau svarstysime komiteto siūlomą formuluotę, ją priėmėme gegužės 24 dieną. Čia yra būtent jau detaliai reglamentuojama, kaip yra kompensuojama, kokia tvarka yra išdėliojami laike būtent kompensacijos dydžiai. Kiek žinau, Vyriausybė neprašo balsuoti, tai tęsiame svarstymą.
PIRMININKAS. Pasikliausime, kad jūs su Vyriausybe išsiaiškinote. Balsuoti tuomet nereikia. Komiteto pritarimas iš dalies jau atsispindi patobulintame įstatymo projekte.
Toliau yra Seimo narių A. Palionio, V. Ąžuolo, R. Žemaitaičio pasiūlymas. A. Palionis turbūt pristatys. Ar kuris nors kitas?
A. PALIONIS (MSNG). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mes, suprasdami, kad šio verslo šaka Lietuvoje užima tikrai nemažą dalį žiūrint iš pasaulinės kailių rinkos, jeigu yra tokia valia uždaryti šį verslą, suprantame, kad bent jau turėtų būti ir atitinkama kompensacija verslui sumokėta. Įvertinę jau 19 Europos Sąjungos šalių, uždraudusių šį verslą, praktiką, aišku, turėtume iš pradžių pažymėti, kad nemažai iš tų 19 šalių net nevykdė tokio verslo, tai buvo paprasta uždaryti, bet tose šalyse, kurios irgi turėjo ganėtinai nemažą kiekį fermų ir augino kailinius žvėrelius, kompensacijos buvo adekvačios.
Atsižvelgiant ir į Vyriausybės išvadą, mūsų siūlymas yra skaičiuoti ne pagal kiekvieną kailinį žvėrelį, imame ir Didžiosios Britanijos, ir Airijos, ir kitų šalių praktiką, čia kompensacija buvo skaičiuojama pagal motinines pateles, kompensuoti už kiekvieną motininę patelę po 500 eurų.
PIRMININKAS. Nuomonė.
T. TOMILINAS (DFVL). Gerbiami kolegos, komitetas sutarė dėl kitokio kompensacijos modelio. Aš jį jums šiek tiek pristačiau pradžioje. Dar kartą paminėsiu, kad tai yra darbuotojų išeitinės kompensacijos iš valstybės biudžeto, tai yra statinių nugriovimas ir tai yra mokėjimas už žvėrelius nuo 3 iki 1 euro už kiekvieną gyvūną, priklausomai nuo to, kada yra priimamas sprendimas dėl pasitraukimo iš verslo.
Taigi, mes siūlome nepritarti, atsižvelgti į ribotas valstybės biudžeto galimybes ir, sprendžiant dėl kompensacijų, prisiminti (aš irgi šiek tiek norėčiau galbūt leisti sau panašiai, kaip gerbiamas Viktoras sakė, pakomentuoti komitete vykusias diskusijas), aš čia tik noriu užduoti klausimą, o tai kiek skyrėme paramos, kai mes praeitoje kadencijoje uždraudėme cirką su laukiniais gyvūnais? O kiek skirsime paramos, jeigu uždrausime, pavyzdžiui, tabako skonius ir dalis verslo nuo to nukentės? Etiniai sprendimai Seime faktiškai visada turi poveikį verslui, ar tai būtų Darbo kodeksas, ar koks nors mokestis, ar kitas reguliavimas, kai keičiasi visuomenės nuostatos. Mes visada darome poveikį žmonėms ir rinkai, todėl komitetas nusprendė pritarti būtent kitokiam modeliui, o ne tam, kurį siūlo Seimo nariai.
PIRMININKAS. Jūsų nuomonė, trumpai tariant, – nepritarti.
T. TOMILINAS (DFVL). Nepritarti.
PIRMININKAS. Dėl motyvų dėl šio pasiūlymo. K. Mažeika – už.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Kaip savo pasisakyme ir sakiau, jeigu sprendimas yra politinis, tai jis turi būti pagrįstas ir finansine išraiška. Šiuo atveju tai, ką ir mums Kaimo reikalų komitete teko išgirsti apie kitų šalių praktiką, atmetant tas šalis, kurios uždraudė, nors net neturėjo to verslo, būtų lygiai tas pat, jeigu mes dabar uždraustume kanapių auginimą, haliucinogeninius arba kokius kitus dalykus, kurių mes tiesiog Lietuvoje neturime. Iš tiesų šiuo atveju teko girdėti apie kitų šalių praktiką, todėl manau, kad kolegos Andriaus pasiūlymas ir išplaukia iš tų pavyzdžių, kur yra adekvatus kompensavimas. Jeigu jau priimamas politinis sprendimas ir biudžete numatyta ar per pereinamąjį laikotarpį, ar per kiek tų metų tuos pinigus surinkti ir turėti tam valią, tai prašome tada pritarti tokiam pasiūlymui. Jis tenkintų ir tuos pačius žmones, kurie turės už tuos pinigus ne tik sutvarkyti savo ūkį, bet ir sugalvoti, kaip sukurti kitą alternatyvų verslą kaime, kur tie iššūkiai yra didžiuliai.
Kviečiu pritarti šiam pasiūlymui ir Vyriausybei ieškoti įrankių, būdų, kad tie pinigai būtų rasti. Priimtas toks politinis sprendimas bent būtų pagrįstas. Kitu atveju turbūt sunku įsivaizduoti pasekmes. Ačiū.
PIRMININKAS. Ir prieš – J. Džiugelis.
J. DŽIUGELIS (TS-LKDF). Ačiū. Aš kviesčiau daiktus vadinti savo vardais. Šis pasiūlymas yra registruotas tam, kad iš esmės nebūtų priimtas pats įstatymo projektas, nes akivaizdu, kad finansinė našta valstybei yra nepakeliama, net ir priėmus šį politinį sprendimą. Taip, tai yra politinis sprendimas atsisakyti panašaus pobūdžio veiklų, bet taip pat yra numatytos ir kompensacijos, taip pat yra numatyta ir galimybė žmonėms persikvalifikuoti ir rasti darbo vietas regionuose. Taip pat yra numatytas įstatymo įsigaliojimo laikas – 2027 metai. Tai reiškia, kad esami verslai turės daug gražaus laiko pertvarkyti savo veiklas, narvus ir visa kita. Todėl kviečiu nepritarti šiai pataisai, nes tai yra tiesiog pleištas, kad nebūtų priimtas visas įstatymo projektas, draudžiantis šią nehumanišką ūkinę veiklą. Ačiū.
PIRMININKAS. Motyvai išsakyti, balsuosime dėl pasiūlymų. Kas pritaria A. Palionio ir kolegų pasiūlymui, balsuoja už, kas ne, – atitinkamai kitaip.
Balsavo 123: už – 55, prieš – 51, susilaikė 17. Pasiūlymui nepritarta.
Dabar dar lydimasis projektas.
T. TOMILINAS (DFVL). Dėl Kaimo reikalų komiteto, man atrodo?
PIRMININKAS. Kaip sakote?
T. TOMILINAS (DFVL). Dėl Kaimo reikalų komiteto nereikia balsuoti?
PIRMININKAS. Ne, nereikia. Balsuosime dėl abiejų iš karto, nes čia yra paketas. Dabar dėl kito projekto 3 straipsnio buvo Vyriausybės pastaba, pasiūlymas. Pritarta iš dalies.
T. TOMILINAS (DFVL). Vyriausybę tenkina.
PIRMININKAS. Tenkina, taip. Tada nėra apie ką diskutuoti. Aptarėme abu projektus. Dabar dėl jų motyvai prieš balsuojant, ar pritariame po svarstymo. Pranešėjas gali sėsti į vietą. Motyvai dėl šio paketo. A. Gedvilienė – už.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, tikrai buvo išsakyti visi argumentai. Šis projektas yra apaugęs mitais, juos pabandžiau iš tribūnos paneigti. Mes kalbame apie industriją, kurioje dirba 500 žmonių. Šitų žmonių atlyginimas vidutiniškai, pagal VMI duomenis, yra 1 tūkst. 169 eurai popieriuje. Mes kalbame apie tai, kad esame viena iš paskutinių valstybių Europos Sąjungoje, kuri vis dar toleruoja šią veiklą savo šalyje. Aš tikrai kviečiu įvertinti visą tą medžiagą, kurią mes visi galėjome pamatyti praėjusią savaitę, kaip žiauriai žmonės meta tuos gyvūnus į dusinimo kameras, ką tie gyvūnai patiria tose dusinimo kamerose ir ką tai iš tikrųjų reiškia mums kaip valstybei. Aš tikrai labai prašau žengti šį žingsnį, atiduoti įstatymą Europos Komisijai įvertinti, nes po šiandienos, jei jam bus pritarta, bus stabdoma procedūra ir kreipiamasi į Europos Komisiją dėl notifikacijos, ir leisti šitam projektui gyventi savo gyvenimą, eiti toliau ir vėliau rudenį būti priimtam.
Kompensacijų mechanizmai, man atrodo, tikrai yra subalansuoti. Yra skirtas ir pereinamasis laikas – 2027 metai. Pasirūpinta žmonių išeitinėmis kompensacijomis, teritorijos sutvarkymu, jeigu patys ūkininkai to norės, taip pat laiptuotas išėjimas motyvuojant trauktis kuo greičiau. Ačiū ir labai kviečiu balsuoti už.
PIRMININKAS. K. Mažeika kvies balsuoti prieš.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, pirmininke. Jeigu būtų pritarta kolegos Andriaus pasiūlymui, tikrai būčiau kvietęs balsuoti už, nes dabar turbūt reikia atkreipti dėmesį į tai, ką komiteto pirmininkė minėjo apie tuos video, kuriuos čia matėme praeitą savaitę. Yra ketverių metų darbas sukurti tokį video. Komiteto pirmininke, atsipeikėkite! Aš jums pasakiau skaičius. Jeigu per tuos ketverius metus tūkstančiai gyvūnų kentėjo – kačiukų, šuniukų ir visų kitų naminių gyvūnų – tai jūs gal imkitės jų laikymą uždrausti, o ne drausti tai, kas yra kontroliuojama veterinarijos gydytojų, inspektorių, gyvūnų gerovės specialistų? Jeigu yra problema, tai ją reikia spręsti ne uždraudžiant visą ūkio šaką, o spręsti tose vietose individualias problemas, kas ten kaip meta, kas ten kaip kankinasi. Tuos dalykus galima ir daryti. Nes toks požiūris, kad jeigu keliuose yra avarijų arba važinėja girti, tai reikėtų uždrausti išvis automobilius visoje Lietuvoje. Turbūt tokia logika vadovaujantis galima taip ir padaryti. Sėkmės jūsų draudimų politikoje.
PIRMININKAS. Motyvai išsakyti. Balsuosime, ar pritariame projektams po svarstymo.
Balsavo 120: už – 79, prieš – 11, susilaikė 30. Po svarstymo pritarta.
Balsavimų intervalą baigėme. Dabar, tikiuosi, neprieštarausite, kadangi finansų ministrė dėl svarbių aplinkybių negali po pietų dalyvauti posėdyje, ji trumpai pristatys popietinį darbotvarkės 2-2 klausimą – Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo pataisų projektą ir lydimąjį Inovacijų skatinimo fondo įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą. Dėl šių projektų jau būtų balsuojama po pietų, tik būtų trumpas pristatymas.
Dabar, aišku, šventas reikalas – replikos po balsavimo. Eilės tvarka – V. Pranckietis.
V. PRANCKIETIS (LSF). Aš esu užsiregistravęs padaryti Seimo nario pareiškimą ir norėčiau…
PIRMININKAS. Pareiškimai bus.
V. PRANCKIETIS (LSF). …kalbėti tuo laiku, kaip esu užsiregistravęs, kol yra Seimo nariai čia, o ne keičiant darbotvarkę pagal kažkieno galėjimus ar negalėjimus.
PIRMININKAS. Norai normalūs, bet aš jau paskelbiau, tikiuosi, labai trumpai, čia esmė nesikeis dėl to. Finansų ministrė labai trumpai, 2 ar 3 minutės ir galėsite visi pareiškimus…
V. Ąžuolas. Prašau.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Kyla klausimas, kam darbotvarkė iš viso reikalinga. Na, bet tai jau įprasta. Aš dabar noriu patarti visiems, kurie nori šiems politikams padaryti įtaką: samdykite šlapių vištų performansus ir galėsite padaryti bet ką, nes tai veikia. Tai ką, toliau už verslo naikinimą.
PIRMININKAS. P. Gražulis.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). P. Gražulio nėra.
PIRMININKAS. R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Jurgi, aišku, būtų geriau, kad mes pirmą baigtume. Bet aš tiesiog Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkei. Na, niekaip negaliu aš pakęsti to melo, kuris ne pirmą kartą eina. Sako, atlyginimas 1 tūkst. 60 yra mažas. Kupiškio savivaldybėje, kur konservatorių meras valdė per amžinųjų amžinatilsį, kol galų gale už korupciją nuteistas ir nušalintas, vidutinis atlyginimas 2023 metų kovo mėnesį buvo 961. Vadinasi, net moka mažesnį atlyginimą nei kad šitas verslas, ir šiame versle dirba ne 600 žmonių, o 1 tūkst. 560. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Dėkui. Replikas baigiame, aš turiu teisę replikų nesuteikti. G. Skaistė trumpai pateiks… (Balsai salėje) Tai jūs repliką ir tokiu būdu išsakėte, viskas gerai. Prašau, ministre.
13.22 val.
Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo Nr. XIII-1257 pavadinimo, 1, 4, 6, 7 straipsnių pakeitimo ir 111 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-2806, Inovacijų skatinimo fondo įstatymo Nr. XIII-3167 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2807 (pateikimas)
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Labai atsiprašau už pakeistą darbotvarkę. Labai trumpai noriu pristatyti Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo pakeitimą. Tai yra nacionalinių plėtros įstaigų reformų tęstinis sprendinys, nes jau prieš tai buvo nutarta konsoliduoti keturias nacionalines plėtros įstaigas, kurios veikia Lietuvoje. Tiesiog šiuo įstatymu yra atsisakoma sąvokos „nacionalinės plėtros įstaigos“ ir paliekama viena nacionalinė plėtros įstaiga. Taip pat atsisakoma konkretaus vienos nacionalinės plėtros įstaigos įstatymo, kuris yra įrašytas Inovacijų skatinimo fondo įstatyme. Taip pat numatomos papildomos funkcijos dėl žaliųjų finansų plėtros, taip pat dėl vystomojo bendradarbiavimo pagalbos, kad būtų galima teikti finansines priemones ir Ukrainai.
PIRMININKAS. Dėkui. Atrodo, niekas nenori klausti. Dėl motyvų irgi niekas neužsirašė. Balsavimas bus jau per popietinį balsavimo intervalą.
13.23 val.
Seimo narių pareiškimai
Dabar pareiškimai. Žiūrime iš eilės. (Balsas salėje) Posėdis, kaip numatyta, 14 valandą. V. Pranckietis perskaitys pareiškimą. Prašau.
V. PRANCKIETIS (LSF). Gerbiami Lietuvos žmonės, nes čia, salėje, liko dešimt žmonių ir dauguma tų, kurie balsavo už žvėrelių fermų uždraudimą. Noriu pratęsdamas tą diskusiją kalbėti apie tai, ką ką tik pasakė finansų ministrė – mes teiksime paramą Ukrainai. Ukraina labai pageidavo, kad žvėrelių fermos būtų steigiamos ten, Ukrainoje, prieš karą. Dabar jau ten fermų turbūt neįmanoma šiuo metu steigti, bet jos puikiausiai galės būti steigiamos kitose šalyse. Pagrįsiu, kodėl.
Lietuvos biudžetas šiandien gauna per metus tiesioginių ir netiesioginių mokesčių iš žvėrelių verslo apie 10 mln. eurų. 10 mln. pinigų tai yra tie pinigai, kurie nukeliaus į kitas, galbūt nedraugiškas mums, šalis. Čia buvo kalbama apie tai, kad niekur neiškeliaus. Iškeliaus. Tol, kol paklausa bus, kailiai bus auginami ir gaminami ir niekaip mes čia nepakeisime, nors ir kiek skaitytume epitetų iš vienos Seimo narės, kuri įvardino žmones epitetais. Tai norėčiau ir jai pasakyti, kad senilizmas yra taip pat nevartotinas jos leksikoje.
O kalbant toliau apie finansines pasekmes reikėtų pasakyti, kad šį projektą inicijavo žmonės, nesukūrę gyvenime jokio verslo, žmonės, neuždirbę savų pinigų. Žmonės, kurie tik gadindami kitų verslus sugebėjo surinkti pinigų į savo sąskaitą: 2015 metais – 7 tūkst. eurų ir 2022 metais – 170 tūkst. iš šito šou. Ir tas šou veikia kaip tie meniniai filmai, padaro veiksmą, kurio nepadaro įstatymai. Dabar mes bandome įkelti tą emociją į įstatymą.
Pakartosiu sakydamas, kad pirmą kartą Antrojoje Respublikoje uždraudžiamas legaliai veikiantis verslas. Pirmojoje Respublikoje buvo uždraustas vienas verslas – 1935 metais prostitucija, kuri veikė pagal Lietuvos Respublikos Laikinąjį įstatymą nuo 1920 metų. Apie tą seniausią profesiją aš nebetęsiu, bet tęsiu apie profesiją, apie kurią šiandien kalbame. Mes sunaikinsime visą kartą profesionalų, kurie moka daryti tai ir daro labai gerai, daro visai Lietuvai naudą.
Ką reiškia 10 mln. mokesčių? Išverskime į tai, kad tuos mokesčius galėtų gauti mums nedraugiškos šalys. Už 10 mln. eurų galima nupirkti 200 „Shahedų“, dronų, ir pasiųsti į Kyjivą. Ir mes kalbame, kad tai yra mums tinkamas projektas, mums reikalingas projektas ir geras kitoms šalims.
Nenorėčiau kalbėti čia visiškai apie tokį dalyką, bet turiu teisę ir pareigą kalbėti apie tai, ką kalbėjo šiandien ir Žvėrelių augintojų asociacijos prezidentas Č. Tallat-Kelpša, apie tai, kad iš jo senelių buvo atimtas verslas. Atimtas 1940 metais. Senelis išvežtas ir ten, Sibire, mirė.
Atnešiau šiandien į Seimą dokumentą. Parodysiu, tikiuosi, kad dabar tą dokumentą matote, ir paliksiu jį čia. Tai yra 1945 metų aktas, kuriame yra surašytas visas ūkis – ir tvartai, ir gyvuliai, ir viskas, kas ten buvo, ir padargai, ir žemė, ir grūdai. Ir kažkoks tarybos pirmininkas tą ūkį, tą visą verslą atiduoda kažkam, tai yra tarybų valdžiai, 1945 metais.
Šis aktas yra verslo atėmimas iš mano senelio ir aš negaliu nejautriai kalbėti apie tai, kai mes čia bandome daugumos balsais priversti užsidaryti verslus, kurie buvo kurti 20 metų arba 30 metų. Tai yra neteisinga tų žmonių atžvilgiu, tai yra neteisinga mūsų Konstitucijos atžvilgiu ir tai yra pralaimėjimas Lietuvai. Tai yra didžiulis pralaimėjimas Lietuvai, kiek mes skambių čia žodelių suokiančiai bekalbėtume. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKAS. V. Ąžuolas yra užsirašęs, bet nematyti jo salėje. Turbūt atsisakė ketinimų. Pareiškimai baigti. Rytinį posėdį baigiame. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.