LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Užsienio reikalų komitetas

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMO „DĖL PROTOKOLO DĖL NETEISĖTO MIGRANTŲ ĮVEŽIMO SAUSUMA, JŪRA IR ORU, PAPILDANČIO JUNGTINIŲ TAUTŲ ORGANIZACIJOS KONVENCIJĄ PRIEŠ TARPTAUTINĮ ORGANIZUOTĄ NUSIKALSTAMUMĄ, RATIFIKAVIMO“ NR. IX-1397 PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

Nr. XIVP-2634

 

2023 m. balandžio 19 d.  Nr. 105-P-41

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis, Užsienio reikalų komiteto nariai Arminas Lydeka, Marius Matijošaitis, Giedrius Surplys, Antanas Vinkus.

Užsienio reikalų komiteto biuras: biuro vedėjas Evaldas Zelenka, patarėjos Eglė Mažėlė ir Laura Plyniuvienė, padėjėja Salvinija Jurėnaitė.

Kviestieji asmenys: teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai): 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2023-04-18

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šią pastabą.

            Projektu siekiama panaikinti 2003 m. kovo 25 d. priimtame Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl Protokolo dėl neteisėto migrantų įvežimo sausuma, jūra ir oru, papildančio Jungtinių Tautų Organizacijos Konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą, ratifikavimo“ Nr. IX-1397 (toliau – Ratifikavimo įstatymas) numatytą Lietuvos Respublikos išlygą, padarytą vadovaujantis Protokolo dėl neteisėto migrantų įvežimo sausuma, jūra ir oru, papildančio Jungtinių Tautų Organizacijos Konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą (toliau – Protokolas) 20 straipsnio 3 dalimi, dėl ginčų perdavimo Tarptautiniam Teisingumo Teismui, tokiu būdu pripažįstant Tarptautinio Teisingumo Teismo jurisdikciją nagrinėti ginčus pagal Protokolą.  Šiuo tikslu Ratifikavimo įstatymas yra dėstomas nauja redakcija, 1 straipsnyje atsisakant nuorodos, kad Protokolas yra ratifikuojamas su išlyga, ir  atitinkamai atsisakant 2 straipsnio, kuriame ši išlyga yra nurodyta. Projekto 1 straipsnį siūloma formuluoti taip: „Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 67 straipsnio 16 punktu, 138 straipsnio pirmosios dalies 6 punktu ir atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos Prezidento 2003 m. vasario 25 d. dekretą Nr. 2074 „Dėl teikimo Lietuvos Respublikos Seimui ratifikuoti Protokolą dėl neteisėto migrantų įvežimo sausuma, jūra ir oru, papildantį Jungtinių Tautų Organizacijos konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą“, ratifikuoja Protokolą dėl neteisėto migrantų įvežimo sausuma, jūra ir oru, <...>“. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tai, kad minėtame 2003 m. vasario 25 d. Lietuvos Respublikos Prezidento dekreto Nr. 2074 1 straipsnyje yra nustatyta: „Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 84 straipsnio 2 punktu, teikiu Lietuvos Respublikos Seimui ratifikuoti su išlyga Protokolą dėl neteisėto migrantų įvežimo sausuma, jūra ir oru, <...>“. Taigi, nustačius projektu siūlomą teisinį reguliavimą susidarytų situacija, kai Protokolas būtų laikomas ratifikuotu be Protokolo 20 straipsnio 3 dalyje nurodytos išlygos, nors Prezidento dekrete, kuriuo Protokolas buvo teikiamas Seimui ratifikuoti, yra nurodyta priešingai. Atsižvelgiant į tai svarstytina, ar siekiant projekto tikslo – atsisakyti Ratifikavimo įstatyme nustatytos išlygos, bet tuo pačiu ir nepaneigiant paties Protokolo ratifikavimo Ratifikavimo įstatymu fakto, teikiamo projekto 1 straipsnyje nereikėtų pateikti nuorodos ir į 2023 m. balandžio 14 d. Lietuvos Respublikos Prezidento dekretą Nr. 1K-1302  „Dėl Protokolo dėl neteisėto migrantų įvežimo sausuma, jūra ir oru, papildančio Jungtinių Tautų organizacijos Konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą, ratifikavimo“ Nr. IX-1397 pakeitimo įstatymo projekto pateikimo svarstyti Lietuvos Respublikos Seimui“.

 

Pritarti

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: nepaskirta.

7. Komiteto sprendimas: pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui ir komiteto išvadai.

8. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Giedrius Surplys.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: nėra.

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas įstatymo projektas.

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                                     Žygimantas Pavilionis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Užsienio reikalų komiteto biuro patarėja Laura Plyniuvienė