PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PENSIJŲ KAUPIMO ĮSTATYMO NR. IX–1691 3, 4, 5, 6,  8, 13, 15, 22, 28, 29, 30, 33, 351, 352, 357, 358, 3510 IR 37 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PRIEDO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTo NR. XIVP-4157

2024-10-17

Vilnius

 

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

 

 

 

Pasiūlymas:

 

Pakeisti įstatymo projekto pavadinimą, papildant jį 7 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS PENSIJŲ KAUPIMO ĮSTATYMO NR. IX–1691 3, 4, 5, 6, 7, 8, 13, 15, 22, 28, 29, 30, 33, 351, 352, 357, 358, 3510 IR 37 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PRIEDO PAKEITIMO ĮSTATYMAS“

 

 

2

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„2 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 4 straipsnio 8 dalį 5 punktu:

„5) dalyviui šio įstatymo 29 straipsnio 11 dalies 3 punkte nustatyta tvarka išmokamas jo vardu pensijų fonde sukauptas pensijų turtas esant bent vienai iš šių priežasčių:

a) dalyviui išduotas siuntimas paliatyviosios pagalbos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti;

b) dalyvis serga liga, įtraukta į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą sunkių ligų sąrašą;

c) dalyviui nustatytas 70 procentų ir didesnis netektas dalyvumas (iki 2024 m. gruodžio 31 d. – 70 procentų ir didesnis netektas darbingumas; iki 2005 m. birželio 30 d. – I invalidumo grupė).

 

2.

3

4

N

Argumentai:

 

Pasiūlymas:

1.Papildyti įstatymo projekto 3 straipsnį  nauja 4 dalimi ir ją išdėstyti taip:

 „4. Papildyti 5 straipsnio 1 dalį nauju 6 punktu:

6) nutraukti pensijų kaupimo sutartį;“.

2.Buvusius 5 straipsnio 1 dalies 5, 6 ir 7 punktus laikyti atitinkamai 7, 8 ir 9 punktais.

 

3.

4

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 4 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

1.                 Pakeisti 6 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Nuo 2019 m. sausio 1 d. pilnamečiai asmenys, kurie įtraukimo į pensijų kaupimą metų sausio 1 dieną yra jaunesni kaip 40 metų amžiaus ir Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir socialinio draudimo išmokų gavėjų registre yra duomenys apie jų draustumą įtraukimo į pensijų kaupimą metų sausio 2 dieną, išskyrus užsieniečius, kuriems nėra išduotas Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimas gyventi Europos Sąjungoje, ir asmenis, nutraukusius dalyvavimą pensijų kaupime šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punkte nurodytais atvejais, įtraukiami į pensijų kaupimą. Šio straipsnio nustatyta tvarka į pensijų kaupimą įtrauktiems asmenims atsisakius tapti pensijų kaupimo dalyviais, įtraukimas jų atžvilgiu kartojamas po trejų metų, šį terminą skaičiuojant nuo kalendorinių metų, kuriais asmuo buvo įtrauktas į pensijų kaupimą pirmą kartą, jeigu asmenys atitinka šioje dalyje nurodytas įtraukimo į pensijų kaupimą sąlygas. Pensijų įmokos už įtrauktus į pensijų kaupimą asmenis pradedamos skaičiuoti nuo įtraukimo į pensijų kaupimą metų liepos 1 dienos.“

2. Pakeisti 6 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. VSDF valdyba įtraukiamus į pensijų kaupimą dalyvius atsitiktine tvarka paskirsto po lygiai visoms įtraukimo į pensijų kaupimą metu veikiančioms pensijų kaupimo bendrovėms. Kiekvienas asmuo, kuris per šio straipsnio 2 dalyje nustatytą terminą nesudaro sutarties su savo pasirinkta pensijų kaupimo bendrove, tampa tos kaupimo bendrovės, kuriai jis priskirtas, valdomo jo gimimo datą atitinkančio tikslinės grupės pensijų fondo dalyviu. Dalyviai priskiriami tik toms pensijų kaupimo bendrovėms, kurioms per praėjusius 3 metus nebuvo taikytos poveikio priemonės už šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų kaupimo bendrovių veiklą, reikšmingus pažeidimus. Šiuo atveju reikšmingais pažeidimais laikomi šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų kaupimo bendrovių veiklą, pažeidimai, dėl kurių priežiūros institucija ar teismas konstatavo, kad buvo pažeistos tikslinės grupės pensijų fondų dalyvių turtinės teisės, prarastas valdomų tikslinės grupės pensijų fondų turtas arba už kuriuos pakartotinai taikomos poveikio priemonės. Informaciją apie pensijų kaupimo bendroves, kurioms gali būti priskiriami dalyviai, priežiūros institucija pateikia VSDF valdybai ne vėliau kaip metų, einančių prieš įtraukimo į pensijų kaupimą metus, spalio 31 dieną. VSDF valdyba Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka informuoja draudėją apie asmenis, tapusius dalyviais, per 3 darbo dienas nuo asmens įtraukimo į pensijų kaupimą ir jo įregistravimo dalyviu Dalyvių ir sutarčių registre.“

3. Papildyti 6 straipsnį 51 dalimi:

„51.  Į pensijų kaupimą įtrauktas asmuo, kuris per šio straipsnio 2 dalies 1 punkte  nustatytą terminą nepateikė atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime ir jo vardu buvo pradėtos skaičiuoti pensijų įmokos, iki įtraukimo metų spalio 31 d. gali pateikti VSDF administravimo įstaigai atsisakymą dalyvauti pensijų kaupime ir prašymą susigrąžinti pensijų įmokas. Šiuo atveju dalyvio lėšomis sumokėtos pensijų įmokos (kartu su teigiama ar neigiama investicine grąža) grąžinamos asmeniui ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime įregistravimo Dalyvių ir sutarčių registre dienos. Valstybės biudžeto lėšomis sumokėtos pensijų įmokos (kartu su teigiama ar neigiama investicine grąža) pervedamos VSDF valdybai ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime įregistravimo Dalyvių ir sutarčių registre dienos.“

4. Pakeisti 6 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Asmenys, dėl svarbių priežasčių negalėję per šio straipsnio 2 dalies 1 punkte ir šio straipsnio 51 dalyje nustatytą terminą atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, turi teisę atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime ir šiems terminams pasibaigus, jeigu pateikiami svarbias priežastis įrodantys dokumentai. VSDF administravimo įstaigos įgaliotas tarnautojas, įvertinęs pateiktus dokumentus, nustato, ar priežastys yra svarbios. Tokiu atveju dalyvio lėšomis sumokėtos pensijų įmokos ir valstybės biudžeto lėšomis sumokėtos pensijų įmokos pervedamos asmeniui ir VSDF valdybai mutatis mutandis taikant šio straipsnio 51 dalyje nustatytą valstybės biudžeto lėšomis sumokėtų pensijų įmokų pervedimo tvarką.“

 

Pakeisti įstatymo projekto 4 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„4 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

„6 straipsnis. Dalyvių įtraukimas į pensijų kaupimą

 „Asmenys įtraukiami į pensijų kaupimą pateikdami rašytinės formos pareiškimą.“

 

 

4.

5

 

N

Papildyti įstatymo projektą nauju 5 straipsniu:

„5 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

7 straipsnio 8 dalį pripažinti netekusia galios:

„8. Dalyvis turi teisę atsisakyti pirmą kartą sudarytos pensijų kaupimo sutarties, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei per 30 dienų nuo sutarties sudarymo. Pensijų kaupimo bendrovė, gavusi dalyvio rašytinį pranešimą, kad jis nori atsisakyti sutarties, ir nustačiusi dalyvio tapatybę, privalo per 3 darbo dienas apie tai pranešti VSDF valdybai. Laikoma, kad pensijų kaupimo sutarties atsisakyta, kai VSDF valdyba ją išregistruoja iš Dalyvių ir sutarčių registro. Pensijų kaupimo sutartis laikoma pirmą kartą sudaryta ir tuo atveju, jeigu dalyvis jau buvo pasinaudojęs teise atsisakyti pensijų kaupimo sutarties šioje dalyje nustatytu pagrindu. Atsisakęs pensijų kaupimo sutarties šioje dalyje nustatyta tvarka, asmuo turi teisę sudaryti pensijų kaupimo sutartį su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove ne anksčiau kaip kitų metų, einančių po pensijų kaupimo sutarties atsisakymo metų, sausio 1 dieną.“

 

Buvusius įstatymo projekto 6-20 straipsnius laikyti atitinkamai 7-21 straipsniais.

5.

5

 

 

Argumentai:

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 5 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„5 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 8 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„8 straipsnis. Pensijų įmoka

1. Pensijų įmoka mokama dalyvio ir valstybės biudžeto lėšomis. Pensijų įmokos dydis yra 3 procentai dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, netaikant Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 10 straipsnio 1 dalies nuostatų dėl socialinio draudimo įmokų skaičiavimo nuo ne mažesnės kaip Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos, perskaičiuotos proporcingai išdirbtam laikui,. iš valstybės biudžeto už dalyvį mokamos pensijų įmokos dydis yra 1,5 procento Valstybės duomenų agentūros paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio. Pensijų įmokų apskaičiavimo ir pervedimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

2. Asmenims, tapusiems dalyviais nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d., pensijų įmoka atitinkamais metais yra šio įstatymo priede nustatyto dydžio. 2019 m. dalyvio lėšomis mokama pensijų įmoka yra 1,8 procento jo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, iš valstybės biudžeto už dalyvį mokamos pensijų įmokos dydis – 0,3 procento Valstybės duomenų agentūros paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio. Dalyvio pageidavimu į jo pensijos sąskaitą gali būti mokama šio straipsnio 1 dalyje nurodyto dydžio pensijų įmoka, netaikant šios dalies nuostatų dėl laipsniško pensijų įmokų didinimo. Apie savo pasirinkimą mokėti šio straipsnio 1 dalyje nurodyto dydžio pensijų įmoką įtraukiamas asmuo informuoja pensijų kaupimo bendrovę ne vėliau kaip iki įtraukimo į pensijų kaupimą metų liepos 31 dienos, o pensijų kaupimo sutartį sudarantis asmuo – sudarydamas pensijų kaupimo sutartį. Jeigu dalyvis pateikia prašymą mokėti didesnę pensijų įmoką vėliau negu įtraukimo į pensijų kaupimą metų liepos 31 dieną arba pensijų kaupimo sutarties pasirašymo dieną, didesnė pensijų įmoka skaičiuojama nuo kito mėnesio, einančio po prašymo mokėti didesnę pensijų įmoką įregistravimo Dalyvių ir sutarčių registre, pirmosios dienos, bet ne anksčiau, negu įsigalioja pensijų kaupimo sutartis.

3 2. Už vieną iš tėvų, auginantį vaiką iki 3 metų ir gaunantį vaiko priežiūros išmoką arba draudžiamą pensijų socialiniu draudimu valstybės lėšomis, į pensijų fondą pervedama 1,5 procento Valstybės duomenų agentūros paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio dydžio pensijų įmoka iš valstybės biudžeto lėšų. Vienam iš tėvų, auginančiam daugiau negu vieną vaiką iki 3 metų, pensijų įmoka pervedama už kiekvieną vaiką.

4 3. Dalyvis, mokantis šio straipsnio 1 dalyje nurodytą 3 procentų dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, pensijų įmoką, į pensijos sąskaitą turi teisę mokėti savo pasirinkto dydžio papildomą pensijų įmoką. Mokėti pensijų įmokas dalyvio naudai turi teisę ir dalyvio darbdavys (darbdaviai). Papildomų pensijų įmokų mokėjimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.“

 

6.

9

1

N

Argumentai:

 

Pasiūlymas:

Papildyti 9 straipsnį nauja 1 ir 2 dalimis ir ją išdėstyti taip:

„1.Pakeisti 28 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1.Teisę gauti pensijų išmoką iš pensijų fondų dalyviai įgyja tik sukakę senatvės pensijos amžių, išskyrus šio straipsnio 3 dalyje numatytą atvejį tapę pensijų fondų dalyviais.

Pripažinti netekusia galios 3 dalį:

„3. Teisę gauti pensijų išmoką iš pensijų fondo šio įstatymo nustatyta tvarka įgyja ir dalyviai, kuriems iki 2017 m. gruodžio 31 d. buvo paskirta išankstinė valstybinė socialinio draudimo senatvės pensija pagal Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės pensijų išankstinio mokėjimo įstatymą ar nuo 2018 m. sausio 1 d. yra paskirta išankstinė socialinio draudimo senatvės pensija pagal Socialinio draudimo pensijų įstatymą.

 

 

 

Teikia:

Seimo narys                                                                                                   Algirdas Sysas