PASIŪLYMAS

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS

TERITORIJOS ADMINISTRACINIŲ VIENETŲ IR JŲ RIBŲ ĮSTATYMO NR. I-558

3 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO Reg.Nr. XIVP-429

2021 04 29

Vilnius

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Str.

Str. d.

P.

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Argumentai: siūlau iš įstatymo projekto išbraukti žodį „paleontologija“, nes tai niekaip negali būti susiję su istorinėmis lietuvių sostinių teritorijomis. Nes paleontologija, tai biologijos šaka, tirianti praėjusių geologinių epochų augalus ir gyvūnus, paremta augalų bei gyvūnų liekanų, atspaudų ir pėdsakų, išlikusių Žemės plutoje, tyrimu.

 

Šis mokslas niekaip nesusijęs su žmonėmis ir nagrinėja priešistorinių laikų organinį pasaulį pagal iškasenas ar fosilijų  pėdsakus.    

 

 

Pasiūlymas:  

1 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„3 straipsnis. Lietuvos Respublikos seniūnijų aptarnaujamų teritorijų ir gyvenamųjų vietovių bei sodininkų bendrijų teritorijų samprata

Seniūnijos aptarnaujama teritorija yra savivaldybės teritorijos dalis, susidedanti iš gyvenamųjų vietovių ar dalies miesto teritorijos. Seniūnija turi savo aptarnaujamos teritorijos ribas ir pavadinimą.

Miestai yra kompaktiškai užstatytos gyvenamosios vietovės, turinčios daugiau kaip 3 tūkst. gyventojų, kurių daugiau kaip 2/3 dirbančiųjų dirba pramonėje, verslo bei gamybinės ir socialinės infrastruktūros srityse.

Mažiau kaip 3 tūkst. gyventojų turintys Lietuvos Respublikos miestai, rajonų miestai bei miesto tipo gyvenvietės, turėję miesto statusą, kaip gyvenamosios vietovės yra laikomi miestais ir įsigaliojus Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymui.

Miesteliai yra kompaktiškai užstatytos gyvenamosios vietovės, turinčios nuo 500 iki 3000 gyventojų, kurių daugiau kaip pusė dirbančiųjų dirba pramonėje, verslo bei gamybinės ir socialinės infrastruktūros srityse, taip pat tradiciniai miesteliai.

Kaimai yra gyvenamosios vietovės, neturinčios miesto, miestelio ir viensėdžio požymių.

Viensėdžiai yra istoriškai susiformavusios gyvenamosios vietovės, paprastai sudarytos arba kilusios iš vienos sodybos ir turinčios ne daugiau kaip 20 objektų skirtingu adresu.

Gyvenamosios vietovės, kuriose yra moksliškai ištirtų ir pripažintų gydomaisiais gamtinių gydomųjų veiksnių (mineralinių vandenų, gydomojo purvo, sveikatai palankus mikroklimatas, rekreacinių želdinių, vandens telkinių) ir išplėtota speciali infrastruktūra naudoti šiuos veiksnius gydymo, sveikatinimo, turizmo ir poilsio reikmėms, gali turėti kurorto statusą.

Kurorto statusą turi Birštonas, Druskininkai, Neringa, Palanga.

Gyvenamosios vietovės, kuriose yra gamtinių išteklių, galinčių turėti gydomųjų savybių, ir speciali infrastruktūra naudoti šiuos išteklius sveikatinimo, turizmo ir poilsio reikmėms, gali turėti kurortinės teritorijos statusą. Kurortinės teritorijos statusas suteikiamas vienai ar kelioms gyvenamosioms vietovėms arba jų dalims.

Reikalavimus kurorto ir kurortinės teritorijos statusui suteikti nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Gyvenamosios vietovės ar gyvenamųjų vietovių teritorijų dalys, kuriose remiantis istoriniais, architektūriniais ir urbanistiniais planais, archyviniais ir archeologiniais tyrimais, rašytiniais istoriniais šaltiniais yra kultūros paveldo objektų (kraštovaizdžiai, istorinę sostinę formuojantys objektai, istoriškai vertingas etnokultūrinis, archeologinis, paleontologinis, antropologinis paveldas) ir Lietuvos kultūros vertybių registre įregistruotų kultūros vertybių objektų, svarbių visos Lietuvos istoriniam kultūriniam identitetui, valstybinei kultūrinei atminčiai, žinomumui pasaulyje ir turinčių sąsajas su tuometinių sostinių vertingiausia istorine aplinka bei turinčių specialią infrastuktūrą naudotis šiais objektais ir vertybėmis, gali turėti istorinės sostinės teritorijos statusą.

Istorinės sostinės teritorijos statusą turi Kauno miesto senamiestis, Kernavė, Trakai su Senaisiais Trakais, Vilniaus miesto senamiestis.

Reikalavimus istorinės sostinės teritorijos statusui suteikti, nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Sodininkų bendrijos teritorija yra gyvenamosios vietovės teritorijos dalis, turinti savo ribas ir pavadinimą.“

 

 

 

 

 

 

 Teikia

 

Seimo narys                                                                                                      Eugenijus Gentvilas