PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO NR. XI-242 46, 59, 74, 75, 751, 752, 753, 76, 77, 82, 83, 84 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO, 9 STRAIPSNIO PRIPAŽINIMO NETEKUSIu GALIOS IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 761, 762, 831 STRAIPSNIAIS ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-652(2)

 

2021-11-11

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

59

1

 

Argumentai:

Pasiūlymo tikslas – padidinti aukštojo mokslo prieinamumą, atsisakant visoms studijų kryptims nebūtinų konkrečių egzaminų (matematikos) įvardijimo įstatyme.

Siūloma nustatyti, kad stojant į aukštąją mokyklą privalomas tik lietuvių kalbos ir literatūros valstybinis brandos egzaminas, ir ne daugiau nei du su studijų kryptimi susiję stojančiojo pasirenkami valstybiniai brandos egzaminai.

 

Pasiūlymas

1. Pakeisti įstatymo projekto 3 straipsniu siūlomą keisti 59 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Į aukštosios mokyklos pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas konkurso būdu priimami asmenys, turintys ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą ir išlaikę ne mažiau kaip tris (stojantieji į menų studijų krypčių grupės studijas – ne mažiau kaip du) valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos (stojantiesiems į menų studijų krypčių grupės studijas jo išlaikyti nebūtina) ir stojančiojo pasirinktą egzaminą, privalomą lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą bei ne daugiau nei du su studijų kryptimi susijusius stojančiojo pasirenkamus valstybinius brandos egzaminus, kurių:

1) įvertinimų aritmetinis vidurkis pagal Lietuvos Respublikos švietimo įstatymą švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka prilygsta pagrindiniam mokymosi pasiekimų lygiui, jeigu stojama į universitetines studijas;

2) įvertinimų aritmetinis vidurkis pagal Švietimo įstatymą švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka prilygsta patenkinamam mokymosi pasiekimų lygiui, jeigu stojama į kolegines studijas.“

2.

761

1

2

7

Argumentai:

Pasiūlymo tikslas – gerinti studijų kokybę, įtraukiant studentų nuomonę apie studijų kokybę į studijų veiklos vertinimo rodiklių sąrašą, kas prisidėtų ir prie studentų motyvacijos.

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė 2021 m. valstybinio audito ataskaitoje Nr. VAE-6 „Ar užtikrinama studijų kokybė aukštosiose mokyklose“ nurodoma, kad studentų nuomonė dėl studijų kokybės nepakankamai išgirsta, yra nepakankamas grįžtamasis ryšys studentams dėl atsižvelgimo į jų nuomonę. Šiuo metu studentų nuomonė apie studijų kokybę aukštojoje mokykloje įvertinimas numatytas tik poįstatyminiame teisės akte (Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2019 m. liepos 17 d. įsakymas Nr. V-835 „Dėl Studijų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo, vertinamųjų sričių ir rodiklių patvirtinimo“).

Siūloma nustatyti, kad vienas iš mokslo ir studijų institucijų studijų veiklos pasiekimų vertinimo kriterijų būtų studentų nuomonės apie studijų kokybę aukštojoje mokykloje įvertinimas.

 

Pasiūlymas

2. Pakeisti įstatymo projekto 10 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

10 straipsnis. Įstatymo papildymas 761 straipsniu

Papildyti Įstatymą 761 straipsniu:

761 straipsnis. Studijų veiklos pasiekimų vertinimo kriterijai, taikomi skiriant valstybės biudžeto skatinamojo finansavimo lėšas

1. Mokslo ir studijų institucijų studijų veiklos pasiekimų vertinimas atliekamas pagal šiuos formalius kriterijus:

1) studijų rezultatyvumas;

2) studijų tarptautiškumas;

3) studentų įdarbinimas į mokslo, meno ir studijų veiklas;

4) absolventų karjeros sėkmingumas;

5) studijų prieinamumas;

6) mokslo ir studijų institucijų lėšos, gautos iš ūkio subjektų, nevyriausybinių organizacijų ir fizinių asmenų už užsakymus studijoms ir pagal paramos sutartis studijų veiklai vykdyti.

7) studentų nuomonės apie studijų kokybę aukštojoje mokykloje įvertinimas.

2. Mokslo ir studijų institucijų studijų veiklos pasiekimų vertinimo kriterijų svorio koeficientus tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija, įvertinusi Lietuvos mokslo tarybos, ir Studijų kokybės vertinimo centro, Lietuvos studentų sąjungos siūlymus.

3. Duomenis, kurių reikia siekiant atlikti šio straipsnio 1 dalyje nurodytus vertinimus, mokslo ir studijų institucijos teikia Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

4. Studijų veiklos pasiekimų vertinimą Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka atlieka Studijų kokybės vertinimo centras.“

 

 

Teikia:

Seimo nariai                                                                   Ieva Kačinskaitė-Urbonienė

Vigilijus Jukna

Aidas Gedvilas

Mindaugas Puidokas

Tomas Bičiūnas

Beata Petkevič

Stasys Tumėnas

Jonas Pinskus

Dainius Gaižauskas

Robertas Šarknickas

Dovilė Šakalienė