Verslo priežiūros institucijų kontrolinių klausimynų

                                                         rengimo ir atnaujinimo tvarkos aprašo

       priedas

 

(Kontrolinių klausimynų pavyzdžiai)

1 pavyzdys.  Kontrolinio klausimyno įžanginė dalis

2 pavyzdys. Kosmetikos gaminio ženklinimo kontrolinis klausimynas

Reikalavimas: „Data, iki kurios tinkamomis sąlygomis laikomas kosmetikos gaminys išlaiko savo pirminę funkciją, o svarbiausia – atitinka 3 straipsnio reikalavimus“ (2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentas (EB) Nr. 1223/2009 dėl kosmetikos gaminių).

 

 

Neaiškus klausimas

Aiškus klausimas

Data, iki kurios tinkamomis sąlygomis laikomas kosmetikos gaminys išlaiko savo pirminę funkciją.

 

Iš šio reikalavimo nėra aišku, apie kokią datą konkrečiai yra kalbama ir kaip data turi būti pateikta.

 

 Ar nurodyta minimalaus tinkamumo termino data, iki kurios tinkamomis sąlygomis laikomas kosmetikos gaminys išlaiko savo pirminę funkciją?

Minimalaus tinkamumo termino data pažymima aiškiai, ją sudaro mėnuo ir metai arba diena, mėnuo ir metai, užrašyti pateikta tvarka. Prieš pačią datą arba vietą ant pakuotės, kurioje ši data yra užrašyta, nurodomas simbolis arba žodžiai.

Iš šio klausimo ir jo paaiškinimų yra aišku, kaip turi būti pateikta data ir gaminio galiojimo laikas.

 

3 pavyzdys. Žmogaus palaikų laikymo paslaugų periodinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės klausimynas

Reikalavimas: „Patalpos, kuriose teikiamos žmogaus palaikų laikymo, žmogaus palaikų paruošimo šarvoti, šarvojimo paslaugos, įrenginiai, inventorius turi būti švarūs. Žmogaus palaikų paruošimo šarvoti patalpos, įrenginiai ir inventorius, užteršus žmogaus krauju ir (ar) kūno skysčiais, turi būti valomi ir dezinfekuojami“ (Lietuvos higienos normos HN 91:2013 „Žmogaus palaikų laidojimo paslaugų, kremavimo, balzamavimo veiklos visuomenės sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. V-539).

 

Neaiškus klausimas

           Aiškus klausimas

  1. Žmogaus palaikų laikymo patalpa yra švari.
  2. Žmogaus palaikų laikymo patalpoje įrenginiai yra švarūs.
  3. Žmogaus palaikų laikymo patalpoje inventorius yra švarus.

 

Iš šių klausimų nėra aišku, ką reiškia švari laikymo patalpa, švarūs įrenginiai, švarus inventorius. Kiekvienam inspektoriui švarumo sąvoka gali reikšti skirtingus apibūdinimus ir kiekvienas inspektorius švarą gali įsivaizduoti savaip.

  1. Žmogaus palaikų laikymo patalpa yra švari (nėra akivaizdžiai matomų nešvarumų, šiukšlių).
  2. Žmogaus palaikų laikymo patalpoje įrenginiai yra švarūs (nėra akivaizdžiai matomų nešvarumų).
  3. Žmogaus palaikų laikymo patalpoje inventorius yra švarus (nėra akivaizdžiai matomų nešvarumų).

              Skliausteliuose pateiktuose paaiškinimuose ūkio subjektui yra patikslinama švaros sąvoka ir ūkio subjektas žinos, kad patalpoje neturi būti šiukšlių ir akivaizdžiai matomų nešvarumų.

 

 

4 pavyzdys. Statybos produktų kontrolinis klausimynas

Reikalavimai: „Prieš tiekdami rinkai statybos produktą, platintojai užtikrina, kad produktas, kai to reikia, būtų paženklintas CE ženklu ir prie jo būtų pridėti pagal šį reglamentą privalomi dokumentai, taip pat instrukcijos ir saugos informacija kalba, kurią nustato atitinkama valstybė narė ir kurią naudotojai gali lengvai suprasti“ (2011 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 305/2011, kuriuo nustatomos suderintos statybos produktų rinkodaros sąlygos ir panaikinama Tarybos direktyva 89/106/EEB).

 

 

Neaiškus klausimas

Aiškus klausimas

Ar, prieš tiekdami rinkai statybos produktą, platintojai užtikrina, kad produktas, kai to reikia, būtų paženklintas CE ženklu ir prie jo būtų pridėti pagal reglamentą Nr. 305/2011 privalomi dokumentai, taip pat instrukcijos ir saugos informacija kalba, kurią nustato atitinkama valstybė narė ir kurią naudotojai gali lengvai suprasti?

Iš šio klausimo nėra aišku, kaip platintojas turi užtikrinti produkto ženklinimą ir kokius dokumentus pagal reglamentą reikia turėti, taip pat neaišku, apie kokią saugos informaciją kalbama ir kokia kalba ji turi būti pateikta.

Ar prie platintojo tiekiamo rinkai statybos produkto lietuvių kalba yra pridėta:

1.             techninė dokumentacija (bandymų protokolai, ataskaitos ir kt.);

2.             eksploatacinių savybių deklaracija;

3.             instrukcijos ir saugos informacija.

 

Iš šio klausimo, kuriame įvardijami konkretūs dokumentai, ūkio subjektui aišku, kad jis turi turėti trijų rūšių dokumentus, kurie privalo būti išversti į lietuvių kalbą.

 

5 pavyzdys. Statybos produktų kontrolinis klausimynas

Reikalavimas: „Statybos produkto, neturinčio darniųjų techninių specifikacijų, platintojas šio straipsnio 4 dalyje nurodytu laikotarpiu rinkos priežiūrą vykdančios institucijos prašymu pateikia jo eksploatacinių savybių deklaraciją ir atitiktį jai įrodančius dokumentus“ (Lietuvos Respublikos statybos įstatymas, 18 str. 12 d.).

 

Neaiškus klausimas

Aiškus klausimas

Ar statybos produkto, neturinčio darniųjų techninių specifikacijų, platintojas 18 str. 4 d. nurodytu laikotarpiu rinkos priežiūrą vykdančios institucijos prašymu pateikia jo eksploatacinių savybių deklaraciją ir atitiktį jai įrodančius dokumentus?

Ar statybos produkto, neturinčio darniųjų techninių specifikacijų, platintojas per statybos produkto garantinį laikotarpį, tačiau ne trumpiau kaip 10 metų po jo pateikimo į Lietuvos Respublikos rinką dienos Inspekcijos*** prašymu pateikia (tikrinimo metu):

  1. eksploatacinių savybių deklaraciją;
  2. atitiktį eksploatacinių savybių deklaracijai įrodančius dokumentus.

 

6 pavyzdys. Klinikinio vaistinio preparato tyrimo patikrinimo kontrolinis klausimynas

Reikalavimas: „Tiriamieji turi teisę gauti išlaidų, kurias jie patyrė dėl biomedicininio tyrimo, atlyginimą. Šių išlaidų apskaičiavimo ir mokėjimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija“ (Lietuvos Respublikos biomedicininių tyrimų etikos įstatymas, 10 str.).

 

Neaiškus klausimas

Aiškus klausimas

Tiriamiesiems atlyginamos su dalyvavimu tyrime susijusios išlaidos vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministro 2000 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. 677 „Dėl Išlaidų, kurias tiriamieji patyrė dėl biomedicininio tyrimo, apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos patvirtinimo“.

Tiriamiesiems atlyginamos su dalyvavimu tyrime susijusios išlaidos (kelionės į tyrimo centrą, maitinimo, apgyvendinimo ir kt., jeigu buvo numatyta).

 

 

7 pavyzdys. Keleivių vežėjų lengvaisiais automobiliais taksi ir taksi vairuotojų kontrolinis klausimynas dėl taksometrų naudojimo

 

Reikalavimas: „Taksometrų atitiktis Reglamento esminiams ir savitiesiems reikalavimams privalo būti pažymėta „CE“ ženklu ir papildomu metrologiniu ženklu, kaip nurodyta Reglamento VIII skirsnyje“ (Valstybinės metrologijos tarnybos direktoriaus 2006 m. kovo 30 d. įsakymas Nr. V-31 ,,Dėl matavimo priemonių techninio reglamento patvirtinimo“).

 

 

Neaiškus klausimas

Aiškus klausimas

Ar visi naudojami taksometrai, kuriems taikytini Matavimo priemonių techninio reglamento [2] reikalavimai, yra paženklinti „CE“ ženklu ir papildomu metrologiniu ženklu, liudijančiu tipo patvirtinimą ir pirminės patikros atlikimą?

i.                                                                                                                                                 Ar visi naudojami taksometrai, kuriems taikytini Matavimo priemonių techninio reglamento [2] reikalavimai, yra paženklinti „CE“ ženklu ir papildomu metrologiniu ženklu, liudijančiu tipo patvirtinimą ir pirminės patikros atlikimą? Pastaba: [2] Reglamento  priedo MP-007, p. 7.

 

 

8 pavyzdys. Transporto priemonių sudėtinių dalių kontrolinis klausimynas

Neaiškus klausimas

Aiškus klausimas

 

 

Ar prekės, kurių mažmeninė prekyba uždrausta įstatymais ir kitais teisės aktais, nepaskelbtos RAPEX arba Pavojingų prekių sąraše Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos interneto svetainėje?

 

Ūkio subjektas gali nežinoti, kas yra RAPEX sistema ir kur rasti joje paskelbtus žaislus.

 

Pažymėtina, kad nurodyta klausimo formuluotė nėra visiškai aiški dėl to, kad klausimo reikšmė yra neigiama, todėl galimi atsakymai „Taip, nepaskelbtas“ (atitinka reikalavimą), „Ne, nepaskelbtas“ (atitinka reikalavimą), „Ne, paskelbtas“ (neatitinka reikalavimo), „Taip, paskelbtas“ (neatitinka reikalavimo).

Ar laikomasi reikalavimo neparduoti prekių, kurių mažmeninė prekyba uždrausta įstatymais ir kitais teisės aktais (RAPEX informacija, Pavojingų prekių sąrašas VNMPI interneto svetainėje ir kita*).

 

*RAPEX – Europos Komisijos Skubaus keitimosi informacija apie pavojingus vartotojų sveikatai ir saugai gaminius, pranešimų apie pavojingus gaminius registravimo ir skelbimo sistema.

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos interneto svetainės rubrika „Pavojingi produktai“

http://www.vnmpi.lt/index.php?id=166.

 

Ūkio subjektas žino, kas yra RAPEX sistema ir kur rasti joje skelbiamas prekes.

 

 

9 pavyzdys. Kontroliniai klausimai su dviprasmiškais atsakymų variantais

Klausimas, kuris gali būti aiškinamas įvairiai, neaiškus atsakymas

Sprendimo būdas

Objekte yra parengtos gaisrinės saugos instrukcijos.

Neaišku, kiek gaisrinės saugos instrukcijų būtina turėti, ar pakanka vienos. Iš tikrųjų reikalaujama turėti vieną instrukciją.

 

Performuluoti klausimą:Objekte yra gaisrinės saugos instrukcija.“

Bendrasis klausimas:

Tuo atveju, jei yra įdarbintas asmuo iki 18 metų, ar darbdavys laikosi teisės aktų nuostatų, reglamentuojančių asmenų iki aštuoniolikos metų įdarbinimą?

 

Detalizuojamasis klausimas:

Ar asmuo iki 18 m. paskirtas atlikti darbų, kuriuos dirbdamas jaunas asmuo gali būti paveiktas sveikatai kenksmingų ir pavojingų veiksnių? ([1.5.] 33–34 p.)

 

Neaišku, kokio atsakymo – teigiamo ar neigiamo – tikisi priežiūros institucija. Iš tikrųjų priežiūros institucija nori paklausti, ar darbdavys nepaskiria asmens iki 18 m. dirbti darbų, kuriuos atlikdamas jis gali būti paveiktas sveikatai kenksmingų ir pavojingų veiksnių.

ii.                                                                                       Performuluoti, sukonkretinti  klausimą:

Ar laikomasi draudimo paskirti asmenį iki 18 m. dirbti darbų, kuriuos atlikdamas jis gali būti paveiktas sveikatai kenksmingų ir pavojingų veiksnių?

 

Dirbtuvių grindys nesutrūkusios ir nelaidžios skysčiams. Atsakymo variantai: TAIP / NE / Neaktualu.

 

Gali būti neaišku, kurį atsakymo variantą žymėti inspektoriui ir kaip ūkio subjektui aiškinti atsakymą: „Ne, nesutrūkusios“ (atitinka reikalavimą), „Taip, nesutrūkusios“ (atitinka reikalavimą), „Ne, sutrūkusios“ (neatitinka reikalavimo), „Taip, sutrūkusios“ (neatitinka reikalavimo).

Suformuluoti klausimą: „Ar laikomasi reikalavimo, kad dirbtuvių grindys būtų nesutrūkusios ir nelaidžios skysčiams?“ Arba atsakymo variantus nurodyti Atitinka / Neatitinka / Neaktualu.

Ženklinimo rekvizitai turi būti pateikti ant prekės ir (arba) prekės pakuotės.

 

Neaišku, kurį atsakymo variantą turi pažymėti inspektorius ir kaip ūkio subjektui aiškinti atsakymą (Taip, ženklinimo rekvizitai turi būti pateikti ant prekės ir (ar) prekės pakuotės (?))

Performuluoti klausimą: „Ženklinimo rekvizitai yra pateikti ant prekės ir (arba) prekės pakuotės.“

iii.                                                                                        

Užtikrinama, kad patalpoms, įrangai, tualetams valyti naudojamas atskiras paženklintas valymo inventorius.

 

Kadangi siekiama patikrinti du reikalavimus: a) ar patalpoms, įrangai ir tualetams valyti naudojamos atskiros priemonės, b) ar jos yra paženklintos,  gali kilti neaiškumų, kurį atsakymo variantą pasirinkti, kai vieno iš reikalavimų ūkio subjektas netenkina.

Performuluoti klausimą: „Ar patalpoms, įrangai, tualetams valyti naudojamos atskiros priemonės? Ar patalpoms, įrangai, tualetams valyti naudojamas inventorius yra paženklintas?“

 

Būtina patikrinti:

-          grindis;

-          laiptus;

-          tualetus;

-          <kiti objektai>.

Jeigu klausime tik išvardijama, ką inspektorius tikrins, tai labiau instrukcija inspektoriams nei kontrolinis klausimynas ūkio subjektams, kadangi reikalavimų turinys lieka neatskleistas.

Būtina suformuluoti konkrečius klausimus, pavyzdžiui, ar grindys nesutrūkusios, grindų danga atspari naudojamoms medžiagoms ir pan.

Ar įmonės darbuotojai turi kursų išklausymą patvirtinantį pažymėjimą ir kitus reikalingus dokumentus.

 

Kontroliniuose klausimuose negali būti „ir kt.“, kadangi jis netenka prasmės – ūkio subjektui tenka pačiam ieškoti, kokius „kitus“ dokumentus jis privalo turėti. 

Įvardyti baigtinį privalomų turėti dokumentų sąrašą.

Kontroliniame klausimyne negali būti atsakymo varianto „Iš dalies neatitinka“, nes visiškai neaišku, ką jis reiškia, kokį patikrinimo rezultatą lemia.

Jei ūkio subjektas iš esmės atitinka reikalavimą, tačiau pastebima keletas trūkumų, juos reikėtų nurodyti pastabose, pasirenkant variantą „Taip“ arba „Atitinka“.

 

_________________