LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

SVEIKATOS REIKALŲ KOMITETAS

 

 

PAGRINDINIO KOMITETO PAPILDOMA IŠVADA (3)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PAGALBINIO APVAISINIMO ĮSTATYMO NR. XII-2608 1, 2, 3, 4, 8, 9, 10 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO 15STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-879(2)

 

 

 2022-05-24 Nr. 111-P-20

Vilnius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas A. Matulas, Komiteto nariai P. Kuzmickienė, O. Leiputė, M. Navickienė,  I. Pakarklytė (pavaduojanti M. Danielę), J. Sejonienė, L. Slušnys, R. Šalaševičiūtė, A. Veryga.

Komiteto biuras: vedėja J. Bandzienė, patarėjai K. Civilkienė, E. Jankauskas, B. Sesickienė, V. Valainytė, padėjėjos M. Neverkevičienė, D. Žukauskė.

Kviestieji asmenys: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos atstovės A. Storpirštienė, I. Laniauskienė.

 

2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2022-05-19

2

 

 

 

Įvertinę projektą dėl jo atitikties Konstitucijai, įstatymams, Europos Sąjungos teisės aktams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šią pastabą:

Atsižvelgiant į teisingumo ministro 2013 m. įsakymu Nr. 1R-298 patvirtintų Teisės aktų rengimo rekomendacijų 35 punktą, kuriame nustatyta, kad straipsnyje, reglamentuojančiame terminų apibrėžtis, trumpiniai nevartojami ir neįvedami, projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 10, 11 ir 12 dalyse reikėtų atsisakyti jose įvedamų trumpinių.

 

Nepritarti

 Vadovaujantis teisingumo ministro 2013 m. įsakymu Nr. 1R-298 patvirtintų Teisės aktų rengimo rekomendacijų 35 punktu, sąvokas sudaro terminai ir jų apibrėžtys. Atkreiptinas dėmesys, kad trumpiniai nevartojami ir neįvedami terminų apibrėžtyse, tačiau šalia sąvokas įvardinančių terminų jų trumpiniai gali būti įvedami.

 

 

3. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo narės R. Šalaševičiūtė, O. Leiputė,
2022-05-19

9

(10)

 

13

 

(5)

 

4

 

 

Argumentai: atsižvelgiant į tai, kad  įstatymas įpareigoja dvejus metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios privalomai saugoti pagalbinio apvaisinimo metu sukurtus, tačiau į moters organizmą neperkeltus besivystančius embrionus, o tokių embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke išlaidos tenka sutuoktiniams (partneriams) ir tai, kad kai kurios poros (apie 20 proc.) nebemoka už embrionų saugojimą  ir yra nepasiekiami nurodytais kontaktiniais duomenimis, todėl šiais atvejais embrionų saugojimas yra atliekamas gydymo įstaigos lėšomis. Tai tampa pakankamai didele ir sparčiai didėjančia finansine našta klinikoms. Įvertinant šias aplinkybes, darytina išvada, kad valstybė  turėtų užtikrinti dvejų metų  finansavimą  nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios embrionų saugojimui lytinių ląstelių banke Vyriausybės nustatyta tvarka.

Pasiūlymas: pakeisti Projekto straipsniu keičiamą Įstatymo 10 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

9 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 10 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Sukurti, tačiau į moters organizmą neperkelti besivystantys embrionai laikomi lytinių ląstelių banke. Lytinių ląstelių banke embrionai saugomi ir naudojami sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka. Embrionai pagal sutuoktinių (partnerių) raštu pareikštą valią jų lėšomis saugomi informuoto paciento sutikime nurodytą laiką, bet ne trumpiau kaip dvejus metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios ir ne ilgiau kaip dešimt metų, nebent sutuoktiniai (partneriai) yra pareiškę valią dėl ilgesnio embrionų saugojimo termino. Dvejus metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios embrionų saugojimas lytinių ląstelių banke Vyriausybės nustatyta tvarka finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis. Embrionų saugojimas pagal sutuoktinių (partnerių) pareikštą valią iki informuoto paciento sutikime nurodyto embrionų saugojimo termino pabaigos tęsiamas sutuoktinių (partnerių) lėšomis. Pasibaigus pagal sutuoktinių (partnerių) raštu pareikštą valią embrionų saugojimo terminui, mirus vienam arba abiem sutuoktiniams (partneriams), taip pat pasibaigus santuokai arba registruotai partnerystei, jei abu sutuoktiniai (partneriai) yra sutikę dėl embrionų panaudojimo donorystei, embrionų laikymas sveikatos apsaugos ministro nustatytais pagrindais ir tvarka tęsiamas valstybės biudžeto lėšomis, tačiau ne ilgiau kaip dešimt metų nuo embrionų donacijos.“

 

Pritarti iš dalies

Argumentai: pritariant šiam pasiūlymui bei atsižvelgiant į tai, kad siūloma Vyriausybei nustatyti įpareigojimą parengti embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke finansavimo valstybės biudžeto lėšomis tvarką, kartu būtina papildyti įpareigojimu Vyriausybei ir projekto 13 straipsnį, įtvirtinantį įstatymo įsigaliojimo ir įgyvendinimo nuostatas.

 

Pasiūlymas: pakeisti projekto 13 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministras iki 2022 m. birželio 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.“

 

 

4. Balsavimo rezultatai: 1) dėl Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymo: nepritarta bendru sutarimu.

2) dėl Seimo narių R. Šalaševičiūtės ir O. Leiputės pasiūlymo („pritarti iš dalies“): už – 5, prieš – 0, susilaikė – 4.

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                 Antanas Matulas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seimo Sveikatos reikalų komiteto patarėja (ES) V. Valainytė

Seimo Sveikatos reikalų komiteto biuro vedėja J. Bandzienė