Stenogramą galima rasti: |
Seimo posėdžių stenogramų e. leidinys Nr. 14, 2021 |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinys Nr. 2, 2022 |
(Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija) |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
I (RUDENS) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 26
STENOGRAMA
2021 m. sausio 7 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojas A. MAZURONIS
PIRMININKAS (A. MAZURONIS, DPF*). Gerbiami kolegos, pradedame sausio 7 dienos popietinį plenarinį posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 57 Seimo nariai.
14.01 val.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės priesaika
Gerbiamieji Seimo nariai, šiandien mes E. Žiobienę paskyrėme vaiko teisių apsaugos kontroliere. Įstatymas numato, kad vaiko teisių apsaugos kontrolierius, prieš pradėdamas eiti pareigas, prisiekia Lietuvos Respublikai. Priesaiką priima Seimo Pirmininkas arba Seimo Pirmininko pavaduotojas. Prisiekiantis asmuo priesaiką skaito padėjęs ranką ant Lietuvos Respublikos Konstitucijos. Nustatytas priesaikos tekstas netaisomas ir nekeičiamas. Vaiko teisių apsaugos kontrolierius priesaikos tekstą pasirašo. Priesaikos tekstas saugomas Seime.
Tad kviečiu Seimo Pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen ir E. Žiobienę atlikti prisaikdinimo procedūrą.
E. ŽIOBIENĖ. Aš, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, prisiekiu būti ištikima Lietuvos Respublikai, vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, savo pareigas atlikti garbingai, ginti vaiko teises, laisves ir teisėtus interesus, visada būti nešališka, saugoti man patikėtas paslaptis. Tepadeda man Dievas!
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Priesaika priimta. Sveikinu vaiko teisių apsaugos kontrolierę E. Žiobienę ir linkiu sėkmės darbuose. (Plojimai)
E. ŽIOBIENĖ. Ačiū, gerbiami Seimo nariai. Ačiū už išreikštą pasitikėjimą, labai ačiū ir už gražius žodžius, ačiū ir už pastabas, abejones, dvejones. Girdėjau, įsiminiau viską, tikrai stengsiuosi dirbti garbingai ir taip, kaip prisiekiau.
Kartu noriu jūsų paprašyti, dabar jau kalbama ne apie mane, bet apie vaiko teises. Dėl vaiko teisių mums reikia visiškai visų palaikymo ir konsensuso. Labai prašau dėmesingai vertinti vaikų teises, vaikų teisėtus interesus ir aktyviai tais klausimais dirbti. Ačiū jums.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Sveikiname ir linkime sėkmės.
14.03 val.
Seimo nutarimo „Dėl Mato Taparausko skyrimo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos nariu“ projektas Nr. XIVP-134(2) (svarstymas ir priėmimas)
Darbotvarkės 2-2 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Mato Taparausko skyrimo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos nariu“ projektas Nr. XIVP-134(2). Pranešėjas – K. Starkevičius. Svarstymas. Iš Ekonomikos komiteto gal kas nors galėtų Ekonomikos komiteto išvadą perskaityti? A. Kupčinskas. Prašau.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Komitetas svarstė projektą „Dėl Mato Taparausko skyrimo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos nariu“ ir pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas pranešėjau.
Diskusijoje dalyvauti užsirašiusių Seimo narių nėra. Dėl motyvų po svarstymo už norėtų pasisakyti Z. Balčytis.
Z. BALČYTIS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Kaip ir praeitą kartą kalbėjau, ši institucija yra labai svarbi. Iš tikrųjų ji reguliuoja visas mūsų energetinės sistemos puses. Aš tikiuosi, kad kandidatas į tarybos narius teisingai ir korektiškai atliks savo pareigas, todėl aš tikrai pasisakau, kad ši institucija, ši tarnyba būtų kuo greičiau sukomplektuota ir galėtų pradėti eiti savo tiesiogines pareigas kiekvienas iš jų. Todėl pasisakau už kandidatą taip pat balsuoti už. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Ar galėtume po svarstymo pritarti nutarimo projektui bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui. Balsuoti kažkas norėjo? Ne. Galime pritarti po svarstymo bendru sutarimu? Labai dėkui.
Priėmimo stadija. Už taip pat užsirašęs kalbėti Z. Balčytis. Atsisakote. Priėmimas pastraipsniui. Ar galėtume pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui. 2 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Dėkui. Priėmimo procedūra bus tam numatytu metu.
14.06 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 8 d. nutarimo Nr. XIII-433 „Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos narių paskyrimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-67(2) (svarstymas ir priėmimas)
Darbotvarkės 2-3 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 8 d. nutarimo Nr. XIII-433 „Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos narių paskyrimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-67(2). Pranešėjas – A. Matulas. Ar yra A. Matulas? Jeigu perskaitytumėte dėl Sveikatos tarybos komiteto išvadą.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, Seimo Sveikatos reikalų komitetas svarstė nutarimo projektą ir pritarė jam bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Diskusijoje norinčių dalyvauti Seimo narių nėra užsirašiusių. Dėl motyvų po svarstymo šnekėti taip pat nėra užsirašiusių. Ar galėtume pritarti po svarstymo Seimo nutarimo projektui bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui.
Balsuojame? Yra siūlymas balsuoti. Balsuojame po svarstymo dėl Seimo nutarimo projekto.
Balsavo 64 Seimo nariai: už – 62, prieš nėra, susilaikė 2. Po svarstymo Seimo nutarimo projektui pritarta.
Priėmimo stadija. Seimo nutarimas vieno straipsnio. Dėl motyvų norinčių šnekėti Seimo narių taip pat nėra. Priėmimas tam numatytu laiku. (Balsai salėje) Priėmimas numatytas 17 valandą. Labai dėkui.
Per šoninį mikrofoną J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, gal reikėtų paskelbti Seimo nariams, kad priėmimo balsavimai, kurių čia bus labai nedaug ir, kaip suprantu, jie nesukelia didelių diskusijų, gali būti anksčiau, nes mes šiek tiek ryte apsvarstėme projektų ir dabar matome, kad greitai viskas vyksta. Tiesiog Seimo nariams duoti žinią, kad gali rinktis anksčiau balsuoti.
PIRMININKAS. Labai dėkui už pastabą. Mane Sekretoriatas irgi patikslino – balsavimas maždaug apie pusę valandos anksčiau. Bus numatytas maždaug 16 val. 30 min.
Prašau. Per šoninį mikrofoną P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (MSNG). Gerbiamas pirmininke, tikrai nėra jokių čia didelių diskusijų, dėl ko būtų nesutarimų. Aš manyčiau, kad ir šiuo klausimu, praėjusiu, galėjome pabalsuoti ir būtų baigtas klausimas, ir būtų nereikėję grįžti.
PIRMININKAS. Galėjome, bet dėl Seimo posėdžio vedimo tvarkos jau apsisprendėme. Tai jeigu visi sutariame bendrai, kad balsavimas vyks pusę valandos anksčiau, 16 val. 30 min., tai siūlau ir laikytis tos tvarkos. Ar galime pritarti tokiam siūlymui bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui.
14.08 val.
Seimo nutarimo „Dėl Andriaus Kabišaičio paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėju“ projektas Nr. XIIIP-4931 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-5 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Andriaus Kabišaičio paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėju“ projektas Nr. XIIIP-4931. Pranešėja – Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Konstitucijos 67 straipsnio 10 punktu, 103 straipsniu, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi teikiu buvusio Seimo Pirmininko V. Pranckiečio įregistruotą A. Kabišaičio kandidatūrą skirti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėju. Atkreipiu jūsų dėmesį, kad Konstitucinio Teismo teisėjų skyrimas yra konstitucinė procedūra, kuria atnaujinamas Konstitucinis Teismas, ir pats Konstitucinis Teismas ne kartą yra savo oficialioje doktrinoje ją įvardijęs kaip itin svarbią.
A. Kabišaitis yra žinomas, ilgametę praktinio teisinio darbo patirtį turintis teisininkas, žinantis teisės normas, gebantis sistemiškai jas analizuoti ir taikyti. A. Kabišaitis turi ne tik teisinio, praktinio, bet ir akademinio darbo patirties. Kone dešimt metų dirba Vilniaus universiteto Civilinės teisės ir civilinio proceso katedroje, skaitė civilinės teisės paskaitas, yra parašęs straipsnių civilinės atsakomybės tema, yra knygų bendraautoris, parengė analitinių darbų užsienio leidiniams. Yra stažavęsis Šveicarijos lyginamosios teisės institute Lozanoje ir Makso Planko lyginamosios ir tarptautinės privatinės teisės institute Hamburge. Yra dirbęs įvairiose Lietuvos valstybės institucijose, tarpinstitucinėse darbo grupėse.
A. Kabišaitis jau 14 metų vadovauja Seimo kanceliarijos Teisės departamentui, kuris vertina įstatymų ir kitų Seimo priimamų teisės aktų projektų atitiktį Lietuvos Respublikos Konstitucijai, konstituciniams įstatymams, kitiems įstatymams, kitaip prisideda prie sėkmingo teisėkūros proceso. Jis pats ne kartą yra atstovavęs Seimui Konstituciniame Teisme, teikia Konstituciniam Teismui paaiškinimus. 2018 metais A. Kabišaičiui yra skirtas Seimo apdovanojimas.
Kviečiu palaikyti šią kandidatūrą. Dėkui.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama Pirmininke. Į tribūną kviečiamas pats kandidatas ponas A. Kabišaitis.
A. KABIŠAITIS. Laba diena, gerbiama Seimo Pirmininke, gerbiami Seimo nariai. Ačiū Seimo Pirmininkei už pasitikėjimą, už manęs pristatymą ir už suteikimą galimybės šiandien jums kalbėti.
Savo santykį su Konstitucija apibrėžčiau kaip ilgalaikį ir kaip man asmeniškai labai svarbų. Pats žodis „Konstitucija“ man labiausiai ir pirmiausia asocijuojasi su žodžiais „teisingumas“ ir „teisių gynimas“. Pirmą kartą Lietuvos Respublikos Konstituciją skaičiau 1993 metais būdamas abiturientu ir būtent turėdamas tikslą atrasti teisingumo gynimo priemones. Po keleto metų jau kaip Vilniaus universiteto Teisės fakulteto studentas savo iniciatyva ėmiausi rašyti analitinį darbą, tuo metu Konstitucijos ir Konstitucijos oficialiosios doktrinos nuostatas lyginau su ekonomisto A. Smito veikale „Tautų turtas“ atprašytais ekonomikos, valstybės ir teisės principais.
Dirbant kiekviename iš darbų, kuriuos teko dirbti, Konstitucija buvo svarbus aktas, tačiau kasdieninio darbo dalimi, svarbia kasdieninio darbo dalimi, esmine dalimi Konstitucija ir Konstitucinio Teismo praktika, oficialioji konstitucinė doktrina tapo man pradėjus dirbti Seimo kanceliarijoje. Kaip Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vyresnysis patarėjas kaip tik ir ėmiausi kuruoti Konstitucinio Teismo priimtų aktų įgyvendinimą, taip pat padėdavau komiteto nariams pasirengti atstovauti Konstituciniame Teisme, rengiau paaiškinimus. Man tapus, kaip minėjo Seimo Pirmininkė, prieš 14 metų Seimo kanceliarijos Teisės departamento direktoriumi, ši veiklos sritis dar labiau išsiplėtė. Natūralu, kad Teisės departamento direktoriaus funkcijos iš esmės sutampa su Teisės departamento – mes teikiame išvadas dėl teisės aktų atitikties pirmiausia Konstitucijai, taip pat kitiems teisės aktams. Teikiame pasiūlymus Teisės ir teisėtvarkos komitetui, kaip įgyvendinti priimtus Konstitucinio Teismo aktus, taip pat teikiame paaiškinimus Seimo padaliniams, padedame Seimo nariams pasirengti atstovauti Konstituciniame Teisme, patys atstovaujame, rengiame paaiškinimus. Kaip minėjo Seimo Pirmininkė, pats esu atstovavęs Seimui Konstituciniame Teisme ir kaip pareiškėjui, ir kaip suinteresuotam asmeniui. Taip pat esu buvęs ir liudytoju Konstitucinio Teismo byloje.
Savo darbo Seimo kanceliarijoje metu siekiau ne tiktai užtikrinti Konstitucijos, teisėtumo principų laikymąsi įstatymų leidybos procese, tačiau siekiau nustatyti, įvertinti ir rasti būdus pašalinti įstatymų leidybos procese kylančias problemas. Siekiau nekomplikuoti ir taip kartais sudėtingų teisinių situacijų, tačiau rasti teise, valstybės interesais pagrįstas išeitis, pagrįstus sprendimo būdus.
Esu įsitikinęs, kad didžiausia grėsmė Konstitucijai yra ne atskiri Konstitucijos pažeidimai. Konstitucija nustačiusi mechanizmą, kaip juos atrasti, kaip įvertinti ir pašalinti. Tie mechanizmai yra tiek įstatymų leidybos procese, tiek ir jau Konstituciniame Teisme. Esu įsitikinęs, kad didžiausią grėsmę Lietuvos Respublikos Konstitucijai, teisinei santvarkai kelia būtent Konstitucijos ir oficialiosios konstitucinės doktrinos nežinojimas. Visuomenė, kuri nežino Konstitucijos, kuri nežino konstitucinės doktrinos, negali apginti turimų teisių, turimų galimybių.
Jeigu būčiau paskirtas Konstitucinio Teismo teisėju, savo ilgametę sukauptą patirtį, savo įgytas žinias, įgytus gebėjimus panaudočiau tiek Konstitucinio Teismo veiklos tobulinimui, tiek konstituciniam teisingumui vykdyti, taip pat ir apskritai teisinės valstybės kūrimui, teisinės valstybės vystymui. Dėkui.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kandidate. Jūsų paklausti užsirašė gana daug Seimo narių. Pirmasis klausia M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas kandidate, mieli kolegos, dėl gerbiamojo A. Kabišaičio kompetencijų neturiu jokios abejonės, esu tikras, jog A. Kabišaitis yra ir politiškai neutralus, nors nesu tikras, kad tai yra privalumas. Tačiau svarbiausias man imponuojantis dalykas yra jūsų lojalumas parlamentarizmui. Jūs matote Seimą kaip aukščiausią tiesiogiai rinktą valdžios instituciją ir jai rodote deramą pagarbą.
Vis dėlto, jums vadovaujant Teisės departamentui, mes matėme ne vieną atvejį, kuomet priimtas teisės aktas vėliau akivaizdžiai prieštaravo Konstitucijai ir tai patvirtino Konstitucinis Teismas, nors Teisės departamentas akivaizdžiai nebuvo parengęs išvadų dėl tokio prieštaravimo. Ar galėtumėte pakomentuoti, kodėl tokie dalykai atsitinka ir ką reikėtų daryti, na, bent jau Seimui, kad tokių dalykų nepasikartotų? Ačiū.
A. KABIŠAITIS. Labai ačiū jums už klausimą. Iš tikrųjų tai yra vienas iš esminių klausimų, kuris, aš tikrai drąsiai galėčiau pasakyti, mane lydi ne tik nuo darbo Teisės departamento direktoriumi pradžios, bet ir apskritai nuo darbo Seime pradžios. Kiekvieną kartą, kai būdavo priimamas Konstitucinio Teismo nutarimas dėl vieno ar kito Seimo priimto akto prieštaravimo Konstitucijai, visada iškildavo klausimas, kodėl taip yra, kas kaltas, kodėl nebuvo pastebėta įstatymų leidybos proceso metu?
Mano atsakymas, kadangi žinau, kad iš tiesų daug laiko ir įvairiais lygiais buvo ieškota šito atsakymo, jisai skiltų į dvi dalis. Teisės departamento tarnautojai, žmonės, rašantys išvadas, iš tiesų yra aukščiausios kvalifikacijos teisininkai, jais aš nė truputėlio neabejoju, pasitikiu kiekvienu iš jų. Mes iš tiesų, ką jūs ir minėjote, esame politiškai nepriklausomi, neturime nei tikslingumo požiūriu kažkokio nusistatymo, nei politiniu.
Natūralu, kad kaip teisininkai mes, o teisė apskritai yra įrodinėjimo, argumentacijos sritis, turime tam tikrą požiūrio kampą ir galbūt įvertiname tam tikru požiūriu. Kai Konstitucinis Teismas priima nutarimą, nesvarbu, ar tai yra prieštaravimas Konstitucijai, ar nėra, mes visuomet analizuojame, tariamės, atrandame ten, kur galbūt nepastebėjome, prieštaravimų, galbūt ne tuo kampu žiūrėjome, ir ištraukiame pamokas.
Kita dalis mano atsakymo būtų kiek kitokia. Lietuvos Respublikos Konstitucija, kas ir pasakyta Konstitucinio Teismo praktikoje, oficialioje konstitucinėje doktrinoje, yra gyvas teisės aktas. Tai yra gyvoji teisė. Kitaip tariant, ji yra kuriama Konstitucinio Teismo. Nagrinėjant bylas nėra nė vienos, tas aiškiai pasakyta, bylos, kurioje būtų apskritai išaiškinta Konstitucija. Ji aiškinama su kiekviena konstitucine byla. Vadinasi, tol, kol bus pareiškimai, kol bus nagrinėjamos bylos, tikėtina, prieštaravimų dėl Konstitucijos bus, bet į tai reikėtų gal irgi žiūrėti kaip į natūralų procesą, nes būtent tai užtikrina Konstitucijos gyvybę.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Tik primenu, kad klausti skirta 1 minutė, atsakyti – 2 minutės.
A. KABIŠAITIS. Atsiprašau.
PIRMININKAS. Klausia T. V. Raskevičius. Ruošiasi S. Tumėnas.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Dėkoju gerbiamam posėdžio pirmininkui už suteiktą žodį. Gerbiamas kandidate, dabartinės sudėties Konstitucinis Teismas buvo ir vis dar yra aktyvus tarptautinių santykių srityje. Pavyzdžiui, mūsų Konstitucinis Teismas pasmerkė Rusijos Federacijos konstitucinį teismą už Krymo aneksijos pateisinimą ir tuo pačiu metu už autoritarinę, kartu ir ryškiai homofobišką režimą, įtvirtinusį Rusijos konstitucijos pataisų pateisinimą. Mano klausimas būtų toks: ar pritariate Konstitucinio Teismo pozicijos reiškimui šiais klausimais? Jei taip, ar palaikytumėte siūlymą šalinti Rusijos Federacijos konstitucinį teismą iš Europos konstitucinių teismų konfederacijos už teisės viršenybės principo paminimą? Ar inicijuotumėte tarptautines sankcijas Rusijos teisėjams? O galbūt dar ką nors darytumėte šioje srityje? Ačiū.
A. KABIŠAITIS. Galbūt pradėsiu nuo jūsų klausimo pabaigos – taip, pritarčiau. Bet šiuo atveju aš žiūrėčiau ne vien tik mūsų Konstitucinio Teismo ribose. Apie neapykantos pažeidimus, apie homofobiją yra daugybė bylų tiek Europos Teisingumo Teisme, tiek ir Europos Žmogaus Teisių Teisme. Matyt, čia nereikėtų apsiriboti vien tik Lietuvos Konstitucinio Teismo tam tikru požiūriu – reikėtų žiūrėti plačiau. Iš tiesų pažeidimai yra ne vien tik mūsų požiūriu – tarptautiniu mastu kalbama apie pažeidimus. Be abejo, aš pritarčiau, kad sankcijos tokiu atveju turėtų būti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia S. Tumėnas. Ruošiasi I. Pakarklytė.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiamas kandidate, sveikinu jus, įkopusį į teisinės karjeros tribūną. Tikiu, kad ši jaudinanti, svarbi akimirka išliks jums visam gyvenimui. Ačiū jums už kantrybę, už patarimus mums, Seimo nariams, rengiant įstatymus ir įstatymų projektus.
Seime dirbate jau daug metų, vadovaujate departamentui, kadangi jau pats esate visų šių procesų dalyvis, puikiai girdite priekaištus mums, Seimo nariams, kad Seime yra kepama per daug įstatymų projektų – po 500 per sesiją ir panašiai. Ar, jūsų nuomone, tai yra normali praktika? Ar iš tikrųjų mes tų įstatymų teikiame per daug ir reikėtų jų mažiau? Ar tiesiog jums neatrodo, kad mums trūksta kompiuterinio raštingumo, ne kompiuterinio, o teisinio raštingumo?
Antras dalykas, šiandien svarstėme mokslininkų pensijų įstatymo pataisas, kur akivaizdžiai susikirto Konstitucinio Teismo ir Seimo Teisės departamento požiūris. Jūs išsakėte patarimą, kad reikėtų kitaip čia diskutuoti. Ar jūs, tapęs Konstitucinio Teismo teisėju…
PIRMININKAS. Laikas!
S. TUMĖNAS (LVŽSF). …nepakeisite nuomonės ir geranoriškai žiūrėsite į Teisės departamento teikimus? Ačiū.
A. KABIŠAITIS. Kalbant apie tai, ar trūksta teisinio raštingumo ir panašiai Seimo nariams, tai Konstitucija taip ir konstruoja Seimą, kad Seime neturėtų būti vien tik teisininkai ar kiti vienos profesijos atstovai. Tai būtent ir sudaro pliuralizmą, kuris yra konstitucinė vertybė. Teisės departamentas tam ir yra, kad pareikštų teisines pastabas, atrastų tai, kas galbūt yra taisytina. Tai Seimo nariams tikrai nebūtų galima vertinti kaip trūkumus.
Dėl teisės aktų kiekio. Be abejo, kaip Seimo kanceliarijoje dirbantis teisininkas, aš matau tam tikrą problemą, nes kartais tiesiog stinga laiko tinkamai, giliai įsigilinti į teisės akto projektą. Be abejo, tam tikras ribojimas arba tam tikra galimybė ilgesnį laiką tirti tą teisės akto projektą būtų privalumas. Kalbant apie tai, jeigu būčiau paskirtas teisėju, ar aš palaikyčiau Teisės departamento poziciją, tai tikrai to negalima sakyti, nes teisėjai yra nepriklausomi ir turi lygiai vertinti atsižvelgdami būtent į teisės reikalavimus, ne į fakto klausimus ar panašiai.
PIRMININKAS. Klausia I. Pakarklytė. Ruošiasi V. Bakas.
I. PAKARKLYTĖ (LF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas kandidate, mano klausimas bus iš sveikatos apsaugos srities ir santykio su žmogaus teisėmis. Šiuo metu vienas aktualiausių klausimų yra skiepai ir vakcinavimas. Tai ne tik koronaviruso pandemijos kontekste, bet ir visame pasaulyje atskirose šalyse jau turime tokių ligų kaip tymai protrūkius, siejamus su tuo, kad mažėja žmonių, mažėja tėvų, kurie skiepija savo vaikus.
Mano klausimas būtų toks. Kaip jūs žiūrėtumėte į privalomuosius skiepus? Ar tai būtų vaikų skiepai, tada galimybė nepriimti į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, jeigu nėra tam tikrų skiepų. Ar galėtų būti numatyti tokie atvejai, kai dėl gyventojų sveikatos apsaugos, dėl platesnio tokio tikslo negalėtų atsisakyti žmonės tų skiepų ir imunoprofilaktikos? Kokia čia jūsų būtų pozicija? Dėkui.
A. KABIŠAITIS. Labai ačiū jums už klausimą. Jūs iš tiesų palietėte temą, kuri ilgus metus buvo mano apskritai teisinių interesų sritis. Aš ilgus metus domėjausi medicinos teise, todėl į jūsų klausimą atsakyti man yra iš tiesų dar sunkiau. Užsienio teismų praktikoje yra daugybė bylų, susijusių su paciento teise apsispręsti. Apsispręsti, ar reikia jam gydytis, ar ne, reikia jam gyventi ar ne. Žiūrėdami iš šios pozicijos, mes, be abejo, turime kalbėti apie tai, kad pacientas turi turėti teisę pasirinkti, nori jis skiepytis ar nenori. Tačiau vėlgi, sakau, Lietuvoje to dar nėra buvę, žiūrint į užsienio teismų veiklą, vis dėlto kartais yra atsižvelgiama į protingumo kriterijus, tai yra klausimas visuomenės saugumo. Todėl šiuo atveju, matyt, ir reikėtų žiūrėti į pasekmių klausimą. Tai yra tam tikrais atvejais, o, kaip žinome, teisės nėra niekada absoliučios, gali nutikti taip, kad iš tiesų sprendimas dėl visuotinio skiepijimosi gali būti vienintelė išeitis. Bet, be abejo, čia reikėtų specialistų išvados. Šiuo atveju aš matyčiau, kad sprendimas turėtų būti priimtas atsižvelgiant būtent į protingumą.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Bakas. Ruošiasi A. Valinskas.
V. BAKAS (MSNG). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas pretendente, iš tikrųjų man šiek tiek kelia nerimą, kad jūs šiandien esate šioje tribūnoje dviejų korupcijos byloje teisiamų partijų iniciatyva, jos siekia kartu ir perkelti savo ginčą į Konstitucinį Teismą, jų advokatai. Bet jūsų noriu paklausti apie jūsų, kaip Teisės departamento vadovo, veiklą. Štai aš suskaičiavau net šešis projektus, kai per 2019–2020 metus įstatymai buvo pripažinti antikonstituciniais, ir tokie svarbūs, pavyzdžiui, Seimo nutarimas dėl ponios S. Rudėnaitės skyrimo Aukščiausiojo Teismo teisėja. Jūsų išvada: jūs pastabų neturėjote. Buvo pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai. Taip pat dėl įgaliojimų Vyriausybei, taip pat dėl Teismų įstatymo, kai buvo norėta apsaugoti teisėjus nuo kratų. Aš noriu jūsų…
PIRMININKAS. Laikas.
V. BAKAS (MSNG). …paklausti. Visi šie įstatymai pripažinti antikonstituciniais. Ar jūs tikrai esate pasiruošęs dirbti Konstituciniame Teisme?
A. KABIŠAITIS. Kalbėdamas apie save, aš galiu atsakyti, kad esu pasiruošęs.
Dabar kalbant apie išvadas. Mūsų išvados yra rašomos kolegialiai. Tai yra mažiausiai šešių akių principas: du žmonės rašo, o aš visada skaitau ir pasirašau.
Dabar kalbant apie tai, jeigu jūs minite konkrečias pastabas, tai kalbant apie gerbiamos S. Rudėnaitės neskyrimą, iš tiesų buvo mūsų pastabos ir jos iš esmės sutapo su Konstitucinio Teismo, kad tai yra du skirtingi veiksmai, jie turi skilti į dvi dalis. Nežinau, ar šitoje vietoje… Bet aš manau, kad aš kalboje kalbėdamas atsakiau. Tai iš principo… Atsiprašau, tiksliau, į pirmąjį klausimą atsakydamas, kad tai yra tam tikras požiūris ir tam tikras… Tai, ką mes matome. Tai tikrai nėra koks nors mano asmeninis požiūris ar panašiai ta prasme, kalbant apie tai, kad aš pasakyčiau, kad čia neprieštarauja ar čia prieštarauja Konstitucijai, arba rašyti taip.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia A. Valinskas.
A. VALINSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas kandidate, malonu jus matyti kandidatuojantį į šį turbūt garbingiausią teisinį postą Lietuvoje. Norėčiau jūsų paklausti apie vienas, mano manymu, esminių mūsų Konstitucijos nuostatų – būtent sąžinės, minties, religijos laisvę, taip pat laisvę nuo religijos ir nediskriminacijos šiose srityse. Nors jos yra gana aiškiai suformuluotos daugelyje Konstitucijos straipsnių ir Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikoje, Lietuvai vis dėlto pasiseka „sužibėti“ šioje srityje. Gali būti, jog vienas tokių „sužibėjimų“ Lietuvai gresia ir ateityje dėl religinės bendrijos „Romuva“ pateikto ieškinio prieš mūsų valstybę Europos Žmogaus Teisių Teismui dėl, jos narių nuomone, jai nepagrįstai nesuteikto valstybės pripažinimo, nors jūsų vadovaujamas departamentas dėl jos prašymo, kiek pamenu, neturėjo jokių pastabų.
Jei panašiose bylose Europos Žmogaus Teisių Teismo suformuota teisinė praktika yra bent koks indikatorius, ko galime laukti ir konkrečiai šiame Teismo procese, tai „Romuva“ pagrįstai gali tikėtis palankaus jai sprendimo. Tada, kaip žinome, reikėtų ne tik ištaisyti ir šią klaidą, bet ir panaikinti aplinkybes, kurios leido jai susidaryti, kad to nebepasikartotų ateityje.
Jeigu taip nutiktų, o galbūt ir nesulaukęs šio Teismo konkretaus sprendimo, gal dabar turėtumėte kokių nors pasiūlymų, kokių būtent reikėtų imtis veiksmų, norint užkirsti kelią panašiems įvykiams, užtikrinti klausimo pradžioje mano minėtas konstitucines teises ir tiesiog padėti Lietuvai išvengti linksniavimo tokioje neigiamoje žmogaus teisių šviesoje? Ačiū.
A. KABIŠAITIS. Dėkui už klausimą. Tarptautinių teismų, ir, sakykim, jūsų minimų, praktika net ir Konstitucinio Teismo oficialioje doktrinoje yra apibrėžta kaip šaltinis teisei aiškinti. Tai reiškia, kad mes Lietuvos teisę aiškinsime pagal tuos šaltinius. Lietuvos Respublikos Konstitucija sako, kad nėra valstybinės religijos. Tradicinės religijos yra remiamos, pripažįstamos, taip pat pripažįstamos tos, kurios turi atramą visuomenėje. Mūsų Konstitucijos nuostatos yra tokios. Žinoma, mes negalime nuo jų bet kuriuo atveju nukrypti. Šiuo atveju nežinau, esant kokiam nors sprendimui, reikėtų spręsti ir dėl jo įgyvendinimo, naujų nuostatų įtvirtinimo teisės aktuose, bet, žinoma, nepažeidžiant Lietuvos Respublikos Konstitucijos.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kandidate. Klausimams, atsakymams skirtas laikas baigėsi. Po pateikimo dėl Seimo nutarimo nėra balsuojama. Kaip pagrindinis svarstyti siūlomas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Ar galėtume pritarti? Dėkui. Svarstyti siūloma sausio 14 dieną. Susitikimų su frakcijomis grafikas yra derinamas.
14.34 val.
Seimo nutarimo „Dėl Giedrės Lastauskienės paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėja“ projektas Nr. XIVP-44 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-6 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Giedrės Lastauskienės paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėja“ projektas Nr. XIVP-44. Pranešėja – Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja J. Šovienė.
J. ŠOVIENĖ. Laba diena, gerbiami Seimo nariai, pirmininke. Leiskite pristatyti Respublikos Prezidento teikiamą pretendentę į Lietuvos Konstitucinio Teismo teisėjus – docentę mokslų daktarę G. Lastauskienę. Docentė G. Lastauskienė yra aukščiausios kvalifikacijos teisininkė, akademinėje bendruomenėje gerbiama ir pripažinta teisėtyrininkė, teisės teoretikė.
G. Lastauskienė su pagyrimu baigė Vilniaus universiteto Teisės fakultetą. 2002 metais apgynė disertaciją tema „Teisinės sankcijos kaip teisinio teksto elementai ir teisinių imperatyvų garantas“. Jai buvo suteiktas socialinių mokslų teisės krypties daktaro laipsnis.
Per 29 savo profesinės veiklos metus G. Lastauskienė įgijo patirties pedagoginėje, mokslinėje, teisės taikymo srityse. Į aktyvią mokslinę pedagoginę veiklą G. Lastauskienė įsitraukusi nuo 1992 metų. Nuo 2003 metų eina docento pareigas Vilniaus universiteto Teisė fakultete ir šiuo metu yra vienintelė universiteto dėstytoja, skaitanti teisės teorijos paskaitas studentams. Taip pat ji yra Vilniaus universiteto Teisės fakulteto ginčų sprendimo komisijos bei doktorantūros komiteto narė. Nuo 2015 metų – mokslo darbų žurnalo „Parlamento studijos“ redakcinės kolegijos narė.
G. Lastauskienė save laiko universiteto žmogumi, nes darbui jame skiria didžiąją dalį savo laiko. Nuoširdus darbas su studentais neliko nepastebėtas. 2016 metais docentė G. Lastauskienė buvo pripažinta geriausia Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dėstytoja.
Nuo 2003 metų G. Lastauskienė, be mokslinės, pedagoginės veiklos, užsiima ir advokato praktika. Kaip teigia pati pretendentė, taip turinti galimybę matyti, kaip realiai veikia vienos ar kitos teisinės taisyklės ir kokie teisiniai argumentai ginče duoda geriausią rezultatą.
Docentė G. Lastauskienė yra daugelio mokslinių publikacijų autorė ir bendraautorė. Jos mokslinių interesų, tyrimų ir ekspertinės sritys yra teisės teorija, teisės filosofija, teisėkūra, teisinė etika. Paskutinis docentės G. Lastauskienės darbas yra kartu su bendraautoriais praeitais metais parengtas teisės teorijos vadovėlis.
G. Lastauskienė aktyviai užsiima ir visuomenine veikla. Nuo 2018 metų yra pretendentų į teisėjus egzamino komisijos narė. Praeitais metais Lietuvos mokslo tarybos kvietimu G. Lastauskienė recenzavo daktaro disertacijas, pateiktas geriausių daktaro disertacijų konkursui. G. Lastauskienė yra buvusi Pretendentų į teisėjus atrankos komisijos ir Vilniaus regiono biomedicininių tyrimų etikos komiteto narė.
Gerbiamieji Seimo nariai, Respublikos Prezidento vardu prašau palaikyti docentės G. Lastauskienės kandidatūrą. Prezidento nuomone, G. Lastauskienės profesionalumas, sukaupta solidi mokslinio, pedagoginio ir praktinio teisinio darbo patirtis neabejotinai prisidėtų prie sėkmingo darbo Konstituciniame Teisme. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui Prezidento patarėjai. Į tribūną kviečiame kandidatę į Konstitucinio Teismo teisėjus G. Lastauskienę.
G. LASTAUSKIENĖ. Laba diena, gerbiami Seimo nariai. Pradedu savo prisistatymą dėkodama, kad radote galimybę tokioje įtemptoje situacijoje, tokiu įtemptu laiku rasti laiko pretendentams į Konstitucinį Teismą prisistatyti.
Pradėčiau nuo to, kad paskutiniu metu vėl labai daug kalbama ir rašoma apie Konstitucinį Teismą ir jo reikšmę Lietuvos teisinei sistemai. Apie tai, ko tikimasi iš Konstitucinio Teismo, kiek Konstitucinio Teismo teisėjai gali nukrypti nuo Konstitucijos teksto ar išskaityti Konstitucijoje tai, kas tiesiogiai tekste nenurodyta, ar Konstitucinis Teismas gali aiškinti klausimus, dėl kurių jo nebuvo pasiteirauta. Dar daugiau. Viešose diskusijose, ypač kasdieniame diskurse, netgi pasigirsta abejonių, ar tokia institucija kaip Konstitucinis Teismas apskritai Lietuvai esanti reikalinga. Per trumpą laiką neturiu galimybių reflektuoti visus klausimus, kurie viešojoje erdvėje yra keliami, todėl nusprendžiau apsiriboti keletu momentų, kurie iš tikrųjų yra svarbūs ir Lietuvos konstitucializmo istorijai.
Kaip mes visi žinome, galimybė kvestionuoti parlamento, taip pat ir kitų teisėkūros subjektų priimtų aktų teisėtumą atsirado gana neseniai. Iki XVIII amžiaus pabaigos nebuvo net kalbos apie tai, kad valstybių įstatymai galėtų būti kontroliuojami jų teisėtumo ar derėjimo su visa teisine sistema aspektu. Tokios galimybės pradėtos svarstyti tik tada, kai Europos ir kitose šalyse pradėtos diegti atstovaujamosios demokratijos formos.
Pirmiausia buvo pradėta realizuoti atsitiktinė arba kvazikontrolė, kurią vykdė įprasti teismai ir kuri dėl fakto, kad atsirado JAV, pradėta vadinti amerikietiškąja. JAV teismai įpareigoti spręsdami ginčus tiesiogiai taikyti Konstituciją, taip realizuoti principą, kad Konstitucija yra tiesiogiai imperatyvi ne tik įstatymų leidėjui, bet ir teismui. Teismai, nagrinėdami konkrečias bylas, negalėjo taikyti Konstitucijai prieštaraujančio akto.
Europoje buvo nueita visai kitu keliu, sukuriant specialią instituciją, turinčią galimybę atlikti parlamento priimtų įstatymų, o ir kitų teisės aktų konstitucingumo kontrolę. Europietiško konstitucingumo kontrolės modelio autoriumi yra laikomas austrų kilmės teisės teoretikas H. Kelzenas, būtent Austrijoje 1919 metais buvo įsteigtas pirmasis pasaulyje Konstitucinis Teismas ir būtent dėl to šis modelis, kurį pasirinko ir Lietuva, yra vadinamas austriškuoju. Taigi daugiau negu prieš 100 metų įkurtas pirmasis Konstitucinis Teismas, šiandien tokios institucijos veikia daugelyje valstybių.
Pažvelgę į XX amžiaus pirmosios pusės Lietuvą, matome, kad ir 1922 metų, ir 1928 metų Konstitucijose buvo įrašyta, kad valstybėje negalioja joks įstatymas, prieštaraujantis Konstitucijai. Tai primena padėtį, buvusią amerikietiškos kontrolės sistemos susiformavimo ištakose. Tačiau diskusijos apie galimas kitokias konstitucingumo kontrolės formas vyko jau ir tuo metu, ypač daug dėmesio šiam klausimui skyrė M. Romeris, kurio gimimo šimtąsias metines kaip tik ir paminėjome pernai. Būtent jį galima vadinti pirmuoju konstitucingumo kontrolės modelio kūrėju Lietuvoje. Pagal jį konstitucingumo kontrolę vykdantis teismas, M. Romeris jį vadino administraciniu teismu, turėtų būti organizuotas deleguoto teisingumo principu, nes, cituojant šį žinomą autorių, „jeigu mes sudarysime teismą, priklausomą nuo Vyriausybės, tai mes, bent aš taip manau (čia autoriaus žodžiai), nesugebėsime gerbti jo ir nesikišti į jojo funkcijas įvairiomis įtakos ir spaudimo priemonėmis, nes mes dar esame persunkti policinės valstybės tendencijomis“. Tokius žodžius jis sakė prieš labai ilgą laikotarpį, seniai. Kaip tik kaip šios diskusijos rezultatas 1928 metais Lietuvoje įkuriama institucija, kurią labai dažnai užmirštame. 1928 metais įkuriama Valstybės taryba, kurios statusas buvo įtvirtintas Konstitucijoje tiesiogiai. Valstybės taryba buvo patariamoji institucija valdžiai, M. Romerio žodžiais, „specų kolegija“, sudaryta iš patyrusių ir kvalifikuotų teisininkų, iš jos valdantieji galėjo gauti reikalingų žinių, praktinių nurodymų.
Po nepriklausomybės atkūrimo būtent šios institucijos veikloje pradėta ieškoti Konstitucinio Teismo užuomazgų. Kaip šiandien matome, Konstitucijoje buvo įtvirtintas tas pats Konstitucinio Teismo teisėjų skaičius – devyni, kokiu pasižymėjo ir Valstybės taryba. 1993 metais įsteigiamas Konstitucinis Teismas Lietuvoje. Prieš jo įsteigimą viešų diskusijų apie tai, koks šis teismas turėtų būti, faktiškai nevyko, bet jau įsteigus Konstitucinį Teismą buvo pradėti kelti klausimai, ar institucijos reikėjo. Kokios konkrečiai reikėjo? Ar tokia institucija Lietuvai nėra per brangi, ypač dėl to, kad šio teismo kompetencija buvo nustatyta pakankamai siaura. Šiandien nuo Konstitucinio Teismo įsteigimo praėjo daugiau negu 25 metai. Konstitucinis Teismas įsitvirtino Lietuvos teisinėje sistemoje. Visuomenės apklausos rodo aukštą visuomenės pasitikėjimą šia institucija ir galima užtikrintai pasakyti, kad Lietuvos Konstitucinis Teismas tapo ryškiu teisinės sistemos konstitucingumo garantu.
Rengdamasi prisistatyti Seimo nariams tarp senų savo užrašų radau Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo lyginamąją analizę, kurią, pasirodo, rengiau 1997 metais po pertraukos vėl pradėjusi dirbti mokslinį darbą. Šioje analizėje taip pat buvo tirta ir Konstitucinio Teismo teisėjų korpuso sudėtis. Nusprendžiau pasidalinti šia informacija su Seimo nariais, galbūt kažkam pasirodytų įdomu. Pasirodo, kad pirmojo Konstitucinio Teismo teisėjų amžiaus vidurkis buvo 51 metai. Jauniausiam teisėjui paskyrimo metu buvo 35 metai, vyriausiam – 63 metai. Teisėjų korpusą sudarė aštuoni vyrai ir viena moteris. Aštuoni teisėjai buvo baigę Vilniaus universiteto Teisės fakultetą, vienas – Baltarusijos universiteto Teisės fakultetą. Keturi teisėjai buvo apgynę socialinių mokslų teisės krypties disertacijas. Palyginkime, šiandien veikiantis Konstitucinis Teismas pagal šiuos kriterijus atrodo taip: teisėjų amžiaus vidurkis jų paskyrimo metu 52 metai. Jauniausiam teisėjui paskyrimo metu buvo 38 metai, vyriausiam – 65 metai. Teisėjų korpusą sudaro, ir čia jau ženkliai skiriasi duomenys, penki vyrai ir keturios moterys. Penki teisėjai yra apgynę socialinių mokslų teisės krypties disertacijas iš įvairių teisės sričių. Taigi nuo įsteigimo Konstituciniame Teisme darbuojasi labai įvairių teisės sričių specialistai. Konstitucinis Teismas kolektyviai sprendžia konstitucinius ginčus. Konstitucinio Teismo teisėjų profesinės patirties įvairovė sukuria prielaidas tam, kad į konstitucinį ginčą būtų pažiūrėta iš įvairių pozicijų, kartu randant konsensusą, kuris šias skirtingas patirtis sujungtų.
Mano turima beveik 30 metų teisės teoretikės ir teisės praktikės patirtis leidžia man matyti teisės kaip visumos vaizdą, mąstyti logiškai ir turėti teisingos krypties pajautą. Prezidentas, pakartotinai teikdamas mano kandidatūrą, dar kartą išreiškė požiūrį, kad mano turimas įdirbis ir profesinės kompetencijos galėtų būti panaudotos Konstitucinio Teismo veikloje.
Prieš ateidama į Seimo posėdžių salę galvojau apie tai, kokie gi klausimai ateityje galėtų iškilti Konstituciniam Teismui, ir norėčiau taip pat šita įžvalga pasidalinti su Seimo nariais. Manau, kad pagrindiniu iššūkiu artimoje ateityje gali tapti nacionalinio tapatumo klausimo nagrinėjimas, apibrėžiant, koks yra šiandieninės Lietuvos nacionalinis tapatumas ir ką realiai, o ne deklaratyviai reiškia tautos suvereniteto kategorija sąveikoje su Lietuvos buvimu Europos Sąjungos dalimi ir Lietuvos įsipareigojimais tarptautinei bendruomenei. Matome, kad nacionalinio tapatumo paieškos vyksta visose Europos Sąjungos valstybėse, kai kuriose iš jų itin skausmingai ir netgi dramatiškai. Taigi toks procesas gali prasidėti ir Lietuvoje, Lietuva nebus išimtis. Norėčiau tikėtis, kad mano kompetencijos ir tvirtos vertybinės preferencijos galėtų būti procese naudingos.
Baigdama noriu prisiminti faktą, kad vis dėlto praeitų metų pavasarį nepavyko atnaujinti Konstitucinio Teismo sudėties, ir pasakyti, kad visose valstybėse kyla tam tikrų įtampų dėl konstitucingumo kontrolės, tačiau modernios Vakarų teisės tradicijos valstybės turi saugiklius ir pasižymi susiformavusia politine kultūra, o tai sudaro sąlygas šias institucines įtampas įveikti visos valstybės ir visų joje gyvenančių žmonių labui. Esu pasirengusi sąžiningai ir atvirai atsakyti į visus man užduodamus klausimus.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama kandidate. Kadangi jūsų užsirašė paklausti labai daug Seimo narių, tai tik primenu, kad klausti – minutė, atsakyti – 2 minutės. Pirmasis klausia M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Seimo posėdžio pirmininke. Gerbiama kandidate, iš tiesų teko ne kartą kreiptis į Konstitucinį Teismą, dalyvauti posėdžiuose, atstovauti skirtingoms pozicijoms ir man kyla toks praktinis klausimas: kiek suinteresuoto asmens paaiškinimai Konstituciniame Teisme ir teisėjams apskritai svarbūs ir kokia jų prasmė? Nes dažniausiai be jų formalaus ir sutrumpinto paminėjimo nutarimo pradžioje su jais daugiau nėra dirbama. Lietuvoje Konstitucinis Teismas yra aktyvus dažniausiai tik tirdamas pareiškėjo keliamus klausimus ir tada remdamasis oficialiąja doktrina tiesiog priima sprendimą. Nenurodo, su kuriais suinteresuoto asmens argumentais ir kodėl sutinka ar nesutinka, nors turi galimybę gauti paaiškinimus, apklausti dalyvaujančius asmenis kiek tik nori kartų ir tokiu būdu užtikrinti tam tikrą rungtyniškumą byloje, argumentuotą ginčą. Paprastais žodžiais: ar jums neatrodo, kad teisėjai atrodo už visus viską žinantys geriau ir jiems argumentuota diskusija yra tik formalumas?
G. LASTAUSKIENĖ. Ačiū už klausimą. Klausimas tikrai nėra lengvas, nes jis yra netgi bendresnis klausimas, negu kalbant tik apie Konstitucinį Teismą. Bet koks teismas, taip pat ir Konstitucinis Teismas, priimdamas sprendimą vadovaujasi tais šaltiniais, kurie legitimiai gali būti jam šaltiniai ginčui išspręsti, šiuo atveju konstituciniam ginčui išspręsti.
Manyčiau, kad, be jokių abejonių, yra rimtai vertinami ir suinteresuotų asmenų paaiškinimai, pateikti byloje. Galėtų taip būti, kad galbūt teismo argumentuose tie paaiškinimai neatsispindi. Iš tikrųjų teismo argumentai ar motyvai būna išviešinami teismo sprendime arba kartais jie lieka tarp eilučių. Bet aš sutinku su jumis, kad asmenys, kurie dalyvauja Konstitucinio Teismo procese, galbūt ir turi pagrindo galvoti apie atidesnį, didesnį dėmesį jų išsakomai pozicijai, kad jie ryškiau pamatytų teismo sprendime, kodėl jų argumentai vis dėlto nebuvo pripažinti stipresniais arba lemiančiais vieno ar kito konstitucinio ginčo išsprendimą. Šiuo požiūriu aš tiesiog tokį lyg ir teiginį girdėjau jūsų klausime, tai aš jam pritarčiau.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia T. V. Raskevičius. Ruošiasi S. Tumėnas.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiama kandidate, jūsų situacija unikali, nes jūs Seimo nariams prisistatote jau antrą kartą, tokią galimybę turėjote ir praėjusios kadencijos pabaigoje. Kadangi aš tuo metu dar nebuvau Seimo nariu, perklausiau tą įrašą. Tuomet atsakydama į Seimo narių klausimą, kokias svarbiausias Konstitucinio Teismo bylas žmogaus teisių srityje jūs žinote, jūs akcentavote sprendimą dėl skubos procedūrų taikymo įstatymų leidybos srityje. Nuoširdžiai pripažinsiu, kad šis jūsų atsakymas mane privertė pakelti antakį. Taip pat akcentavote, kad į Konstitucinį Teismą žengiate iš specifinės naujos srities – advokato praktikos ir taip papildysite Konstitucinio Teismo darbą nauja teisine perspektyva. Aš norėčiau šiandien paklausti: galbūt galėtumėte patikslinti, kaip jūsų advokato profesinė veikla susijusi su konstitucine teise, kiek reikšmingų bylų turėjote, kokių bylų turėjote žmogaus teisių ir konstitucinės teisės srityje ir ar tokios patirties pakanka priimant ir sprendžiant sudėtingus konstitucinės justicijos klausimus? Ačiū.
G. LASTAUSKIENĖ. Ar aš galėčiau patikslinti klausimą? Ar pirmoji klausimo dalis buvo daugiau kaip replikuojantis klausimas, tiesiog man reikėtų labiau akcentuoti kalbant apie antrąją dalį? Supratau.
Iš tikrųjų pasakyčiau, kad save aš visgi labiausiai laikau universiteto žmogumi. Jeigu aš neturėčiau 30 metų universiteto darbo patirties, tikrai neišdrįsčiau pretenduoti į šią poziciją. Bet nenorėčiau nuvertinti ir advokato patirties, nes advokato veikla iš tikrųjų maitina mano teorinį arba mokslinį pedagoginį darbą, ką galėtų turbūt patvirtinti ir studentai, kuriems vis dėlto įdomiausia yra gyvoji teisė arba gyvai išspręstas teisinis atvejis.
Advokato profesija apskritai yra viena sunkiausių teisinių profesijų. Tai yra prieštaringa savo vidumi profesija, dėl kurios žmonės yra priversti, advokatai yra priversti įsigilinti į įvairias teisines sritis, ieškoti šiose srityse sprendimų. Jie išmoksta teikti argumentus ir dėl faktų, ir dėl teisės, jie yra priversti gebėti kritiškai įvertinti teismų argumentus, jie atstovauja žmogui ir atstovauja žmogui ir tais atvejais, kai jis bylinėjasi su valstybe. Šiuo atveju laikas, matyt, yra per trumpas, kad aš galėčiau vardinti kažkokius savo teisinius atvejus, juo labiau kad kaip advokatė esu saistoma ir konfidencialumo įsipareigojimo, tad net atstovavimo kam nors faktas reikštų to konfidencialumo pažeidimą.
Esu turėjusi pačių įvairiausių bylų, tik ne baudžiamųjų bylų, iš tikrųjų civilinių bylų, tarp jų bylų, kuriomis buvo siekiama tariamai apginti viešąjį interesą, nors iš tikrųjų viešojo intereso požymio nebuvo. Arba pati atstovavau žmonėms, kurie teritorijų planavimo srityse gynė interesą, kuris turėjo sutapti su viešuoju interesu. Tiesiog per trumpas laikas, kad aš galėčiau labai plačiai apie tai kalbėti.
Visais atvejais advokato veikla yra praktinė veikla, kuri priverčia tave ir argumentuoti, ir rašyti, ir skaityti, ir galėti kritiškai vertinti visus teisinius pasakymus ir teisinę kalbą.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia S. Tumėnas. Ruošiasi J. Razma.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiama daktare, ačiū jums už išsamią prisistatymo paskaitą, ypač ačiū už nacionalinio tapatumo svarbos išskyrimą. Akivaizdu, kad Vilniaus universitetas neteks geros dėstytojos, juolab kad vieną discipliną jūs dėstote vienintelė universitete. Aš jus esu kalbinęs ir praeitą kartą, ir šiandien džiaugiuosi, kad į Konstitucinį Teismą ateina tokios didelės pedagoginės patirties turintis žmogus – mokslininkė, turinti advokato praktikos, darbo Pretendentų teisės egzaminų komisijoje patirties ir taip toliau.
Jūsų kolega E. Kūris 2006 metais Konstituciją įvardijo vaizdingu posakiu, kad tai yra skėtis. Konstitucija yra skėtis, kuris uždengia viską: visą ordinarinę teisę – ir sukurtą, ir tą, kuri turi būti sukurta. Ar jūs pritariate šiam vaizdingam jūsų kolegos posakiui?
Ir antras dalykas. Ką per 28 metus, jūsų nuomone, suteikė imperatyvus Konstitucijos 103 straipsnio teiginys, kad Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu, ar šių dienų kontekste…
PIRMININKAS. Laikas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). …jums neatrodo, kad reikėtų jį keisti, nes, pasirodo, sudėtinga suformuoti Konstitucinio Teismo sudėtį? Ačiū.
G. LASTAUSKIENĖ. Dėkoju už klausimą, dėkoju, kad ir praėjusį kartą klausėte, ir kartojate savo tam tikrus klausimus šiuo metu.
Be jokių abejonių, E. Kūrio Konstitucijos įvardijimas skėčiu, visus saugančiu, yra labai gražus ir iliustratyvus, čia turbūt nėra kam nepritarti. Konstitucija apskritai yra vadinama įvairiais vardais, kaip vienas konstitucinės teisės profesorius sakė, – normų norma arba formų forma. Man pačiai labiau Konstituciją tinka apibūdinti, aš ir savo studentams dažniausiai taip sakau: aš Konstituciją matau kaip visuomeninę sutartį, pagal kurią mes visi susitariame gyventi tokiomis taisyklėmis. Apsisprendėme dėl taisyklių, kurios varžo mus visus, nepriklauso nuo to, kokioje situacijoje mes esame: ar viešojoje valdžioje, ar kitas paslaugas teikiame, ar tiesiog esame Lietuvos Respublikos piliečiai, užsiimantys kitokia veikla. Toks galbūt trumpas būtų mano atsakymas į pirmąją klausimo dalį.
O reaguodama į antrąją jūsų klausimo dalį, nors aš pabaigiau savo prisistatymą tuo, kad nėra valstybių, kuriose vienokių ar kitokių įtampų šioje srityje nebūtų buvę, bet visos vakarietiškos valstybės tas įtampas sugeba įveikti, konstituciniai teismai yra atnaujinami. Norėčiau pasakyti, šiek tiek gaila, kad tokia situacija susidarė. Manau, čia tokią situaciją iš tikrųjų galėjo (aš pati taip manau) sukelti ir ta tokia įtempta koronos situacija. Aš pati iš tikrųjų sutikdama, kad antrą kartą mano kandidatūra būtų svarstoma, duodama tą sutikimą tikėjausi, kad situacija bus kitokia ir bus galima labai paprastai ir išsamiai diskutuoti įvairiais klausimais. Toks paradoksas, kad situacija vėl tokia pat ir vėl tenka prisistatyti Seimo nariams tokiomis sąlygomis. Bet saugikliai buvo sudėti. Galbūt įstatymų leidėjas galėtų pagalvoti, ar neverta detaliau reglamentuoti Konstitucinio Teismo teisėjų skyrimą, paankstinti jų skyrimo pradžios momentą. Matyt, tokie klausimai… tikrai šie įvykiai kelia tokius klausimus, čia jau įstatymų leidėjas galėtų labai nesunkiai tuos klausimus išspręsti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia J. Razma. Ruošiasi E. Dobrovolska.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamoji kandidate, turbūt sutiksite, kad nebūtų labai gerai, jeigu Konstitucinio Teismo teisėjai būtų glaudžiai susiję su didžiosiomis mūsų verslo grupėmis, neretai turinčiomis ir politinių, ir teisinių interesų, kurie gali ir Konstituciniame Teisme kažkaip būti sprendžiami. Tuo aspektu norėčiau paklausti apie jūsų ryšius su grupės, populiariai vadinamos „Vilniaus prekyba“, pagrindiniais akcininkais. Kiek maždaug jūs bylų turėjote atstovaudama jiems ar toms įmonėms? Spauda rašė apie jūsų atstovavimą pagrindinio akcininko sutuoktinei, kai vėliau buvote apkaltinta, jog faktiškai atstovavote tam pačiam savininkui. Kokie yra tie asmeniniai ryšiai? Ar tiesa, ar buvo jūsų vyras įdarbintas „Leo LT“ struktūrose?
G. LASTAUSKIENĖ. Labai ačiū už klausimą. Norėčiau pasakyti, kad „Vilniaus prekybos“ bylose kaip tokiose man nėra tekę darbuotis jokia forma, nors turbūt Lietuvoje jau beveik nebėra advokatų, kurie vienaip ar kitaip su šia įmonių grupe nebūtų veikę, konsultavę ar kažką panašaus vykdę.
Dėl jūsų klausimo apie civilinę bylą, kurioje buvo tam tikri klausimai sprendžiami, tiesą sakant, kaip advokatė vėlgi esu saistoma to konfidencialumo. Jeigu ši informacija nebūtų išviešinta, jeigu jos nebūtų išviešinusi pati klientė, tikrai apskritai negalėčiau jos komentuoti. O dabar galiu tik pasakyti, taip, buvo tam tikras fragmentiškas mano atstovavimas vienoje iš civilinių bylų. Klientei vėliau pasirodė, praėjus labai ilgam laikotarpiui, kad galimai atstovavimo sutartis buvo ne taip vykdoma. Jinai buvo apskundusi atstovavimo sutartį teismui. Pirmosios instancijos teismas ieškinį atmetė. Klientė sprendimo neskundė ir atsiuntė man atsiprašymo žinutę. Ką sakiau tada, tai galėčiau tiesiog pakartoti ir dabar: žmogus, kuris mano, kad jo teisės yra pažeistos, turi kovoti už savo tikrai ar tariamai pažeistą teisę teisme. Čia man tokia puiki proga prisiminti vieną teisės teoretiką R. Jėringą, kuris sakė, kad žmogus, kovodamas už savo teisę, kovoja už teisę apskritai.
Jūsų paskutinis klausimas. Ne, mano vyras nebuvo įdarbintas jūsų nurodytose struktūrose.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia E. Dobrovolska. Ruošiasi V. Bakas.
E. DOBROVOLSKA (LF). Ačiū už suteiktą žodį. Gerbiamos kandidatės norėčiau paklausti kiek kitokio pobūdžio klausimą. Kaip žinome, Konstitucinis Teismas neretai paliečia žmogaus teisių temą. Nors žmogaus teisės nėra išimtinai tik teisės, bet neretai ir vertybinis klausimas, tai norėčiau paklausti, su kokiomis vertybėmis jūs būtent kandidatuojate į Konstitucinio Teismo teisėjus? Ačiū.
G. LASTAUSKIENĖ. Ar būtent žmogaus teisių kontekste apie vertybes mes kalbame?
Jeigu jūs man leisite, aš jūsų klausimą dar labiau sukonkretinsiu. Vienas iš pagrindinių klausimų, kuris kyla (ir jau kyla labai seniai) Lietuvoje, yra, matyt, partnerystės santykių sureguliavimas. Iš jūsų pritarimo matau, kad vis dėlto ta linkme aš irgi galėčiau kaip tik ir pasisakyti.
Aš norėčiau pasakyti, kad aš pati kaip asmuo esu tradicinės santuokos šalininkė, bet kaip žmogus ir kaip teisininkė laikau nenormalia situaciją, kad 20 metų Lietuvoje nėra išsprendžiamas toks paprasčiausias klausimas kaip partnerystės santykių sureguliavimas. Manau, tvirtai esu įsitikinusi ir tikiuosi, jeigu gaučiau pasitikėjimą, tos pozicijos visada ir laikytis, joks asmuo negali būti diskriminuojamas jokiais pagrindais. Pagrindų sąrašas nėra baigtinis. Tiesą sakant, išspręsti šitą klausimą, kad žmogui būtų užtikrintas orus gyvenimas nepriklausomai nuo to, kokia jo lytis ir visokie kitokie pagrindai, yra būtina. Tiesiog, kadangi šitas klausimas yra paliktas įstatymų leidėjo prerogatyvai, manau, Lietuvoje tas klausimas bus sprendžiamas.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Bakas.
V. BAKAS (MSNG). Gerbiama pretendente, mes jau kalbėjomės praeitą kartą. Iš tikrųjų jūsų kompetencija nekelia abejonių. Aš norėčiau paklausti jūsų daugiau apie tokį galimą precedentą Lietuvoje, tęsdamas praeitą kartą užduotą klausimą.
Iš tiesų Lietuvoje yra nemažai atvejų, kai stambios verslo grupės, įtakingos, aš čia tęsiu iš dalies ir J. Razmos klausimą, kuria mokesčių vengimo schemas, kaip apgauti valstybę, kad ir legaliai, nesumoka ir dėl to nukenčia viešasis interesas. Netekimas – dešimtys milijonų. Europoje yra pavyzdžių, kad vyriausybės taikydavo, priimdavo įstatymus ir imdavosi veiksmų, gindamos viešąjį interesą, išieškoti tokias sumas, kai yra vengiama.
Jūsų nuomone, ar įmanomi būtų precedentai, kalbant apie stambias verslo grupes, įtakingas, ir Lietuvoje, ir kaip jūs žiūrėtumėte į tokią bylą Konstituciniame Teisme? Aš kalbu apie „Leo LT“ sandorį, aš kalbu apie neįgaliųjų… prisidengiant neįgaliaisiais išvengimą mokesčių.
PIRMININKAS. Laikas!
V. BAKAS (MSNG). Ar galėtų būti tokių bylų Lietuvoje?
G. LASTAUSKIENĖ. Iš tikrųjų jūsų nurodyti įvykiai yra gana seni. Iš tikrųjų teisė tuo ir pasižymi, kad jinai turi ir tam tikrus terminus. Jeigu mes kalbame apie piniginius išieškojimus arba turtinių nuostolių kompensavimą, paprastai dešimties metų terminas yra laikomas naikinamuoju terminu ir po to kokie nors tokie klausimai kaip ir negalėtų būti sprendžiami, išskyrus atvejus, kai tai yra siejama su baudžiamąja jurisdikcija.
Bet aš, tiesą sakant, manau, kad Lietuvoje vis sudėtingiau yra taikyti įvairias schemas, kurios padėtų. Advokatai ir mokestininkai sako – optimizuoti mokesčius, teisėsauga sako, kad tai yra tiesiog nusikalstama veika, ir turi tam savo pavadinimus. Manau, kad situacija gerėja ir skaidrėja. Aš manyčiau, jeigu atsirastų tokia situacija, kad kiltų abejonių, ar dera su Lietuvos teisine sistema vienokios arba kitokios nuostatos buvimas arba veikimas, Konstitucinis Teismas, be abejo, tokį klausimą nagrinėtų, jeigu jo būtų paklausta.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama kandidate. Klausti ir atsakyti skirtas laikas baigėsi. Labai ačiū.
Po pateikimo dėl Seimo nutarimo nėra balsuojama. Siūlomas kaip pagrindinis Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Galėtume pritarti bendru sutarimu? Labai dėkui. Siūloma svarstyti Seimo nutarimo projektą sausio 14 dieną. Susitikimų su frakcijomis grafikas taip pat yra derinamas.
15.04 val.
Seimo nutarimo „Dėl Algio Norkūno paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėju“ projektas Nr. XIVP-58 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-7 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Algio Norkūno paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėju“ projektas Nr. XIVP-58. Pranešėja – laikinai einanti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigas S. Rudėnaitė.
S. RUDĖNAITĖ. Laba diena, gerbiami Seimo nariai. Šiandien, vykdydama Lietuvos Respublikos Konstitucijos nustatytą diskreciją Aukščiausiojo Teismo pirmininkui, teikiu jums Aukščiausiojo Teismo teisėjo A. Norkūno kandidatūrą į Konstitucinio Teismo teisėjus.
Kiekviena teisė, kuri yra suteikta valstybės pareigūnui arba institucijai, kartu yra ir pareiga. Tai yra mes visi, vykdydami savo teises, esame įpareigoti jomis naudotis ir jas įgyvendinti taip, kad tai atitiktų įstatymų ir šiuo atveju Konstitucijos reikalavimus. Savo pareigos, savo diskrecinės teisės ribas šiandien suprantu taip, kaip jas apibrėžia tos pačios mūsų Konstitucijos nuostatos. Konstitucinio Teismo teisėjais gali būti skiriami nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos piliečiai, turintys aukštąjį teisinį išsilavinimą ir ne mažesnį kaip dešimties metų teisinio ar mokslinio pedagoginio darbo teisininko stažą.
Teikiu kolegos A. Norkūno kandidatūrą į Konstitucinį Teismą, būdama tikra, kad kolega atitinka visus reikalavimus, kokie jam kaip kandidatui galėtų būti ir yra taikomi. Tik trumpai priminsiu apie kolegą, apie jo gyvenimo ir darbo momentus, nes jau darau šį veiksmą ne pirmą kartą. Dėl to man nelabai malonu, tačiau yra kaip yra.
Taigi kolega A. Norkūnas yra dzūkas, gimęs 1962 metais. Savo teisininko karjerą jis pradėjo 1985 metais, baigęs Vilniaus universitetą. Tačiau labai noriu atkreipti dėmesį ir į tai, kad teisėjo karjerą kolega pradėjo 1992 metais, tai yra jau nepriklausomos Lietuvos valstybės laikais. Tai yra karjeros teisėjas, nuo Ignalinos apylinkės per Vilniaus apygardos teismą pasiekęs Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo poziciją. Aukščiausiajame Teisme dirba nuo 1999 metų, tai yra turi daugiau negu 20 metų aukščiausios bendros kompetencijos teisminės institucijos teisėjo darbo patirtį.
Kaip kolegą teisėjų bendruomenė ir, manau, ne tik, ir platesnė visuomenė apibūdina A. Norkūną kaip žmogų, kuris pasižymi plačia erudicija, aukšta profesine kvalifikacija, nepriekaištinga reputacija. Jo veikla kaip teisėjo pasižymi ir gana žymiu indėliu į teismų savivaldos institucijų veiklą. Teisėjas ilgametis Teisėjų tarybos, kaip aukščiausios savivaldos institucijos, narys. Ypač norėčiau pabrėžti, kad nuo 2010 metų kolega A. Norkūnas buvo Teisėjų etikos ir drausmės komisijos pirmininkas ir neoficialiai yra vadinamas Teisėjų etikos ir drausmės kodekso ar taisyklių vienu iš autorių ir vystytojų.
Teisėjas užsiima moksline ir pedagogine veikla. Dėsto Mykolo Romerio universitete, dalyvauja Vilniaus universiteto Teisės fakulteto pedagoginėje veikloje. Yra paskelbęs keletą straipsnių civilinės atsakomybės, vartotojų teisių apsaugos klausimais. Yra susituokęs, turi žmoną ir tris jau suaugusius sūnus.
Teisėjo, turinčio tokią darbo Aukščiausiajame Teisme patirtį, paskyrimas į Konstitucinį Teismą jau yra tapęs tradicija. Iš tikrųjų kiekvienos sudėties Konstituciniame Teisme buvo arba iki šiol dirba teisėjai, kurie anksčiau yra buvę Aukščiausiojo Teismo teisėjais. Mano požiūriu, ypač svarbu, kad Konstituciniame Teisme, šalia teisės teoretikų, šalia grynųjų konstitucinės teisės žinovų, dirbtų ir žmonės, kurie turėtų patirties ir supratimo ordinarinės teisės srityje, nes Konstitucija ir doktrina, kuri ją aiškina, kad ir kokia sofistikuota, kokia aukštai pakylėta būtų, savo paskirtimi yra visgi tokia, kad ji yra skirta ir turėtų reguliuoti valstybės ir visuomenės gyvenimą, jį tvarkyti. Mano giliu įsitikinimu, būtent praktikų indėlis ir užtikrina ryšį tarp konstitucinės doktrinos ir gyvenimo realybės, kuriai, kaip jau minėjau, ji yra skirta.
Baigdama norėčiau pasakyti nelabai teisiškai, bet, manau, pakankamai suprantamai, kad aš tikrai galvoju ir, matyt, labai tikėtina, kad jeigu mano vietoje šiandien būtų kitas žmogus, galbūt jis teiktų kitą kandidatą. Aš negarantuoju, kad nėra geresnių kandidatų už A. Norkūną, tačiau nemanau, kad būtų argumentų arba pagrįstų, teisėtų argumentų šiandien jo kandidatūrą ar ne šiandien, bet Seimui šiuokart jo kandidatūrą dar kartą atmesti. Iš tikrųjų teikiu A. Norkūno kandidatūrą antrąkart ne dėl savo ambicijos. Aš tikrai būčiau užleidusi kam nors kitam Aukščiausiojo Teismo poziciją, kad jis įgyvendintų savo diskreciją, nes niekas nežino, galbūt pirmasis sprendimas, kuris buvo mums abiem neigiamas, galbūt jis buvo susijęs ir su mano kokiu nors būdu, asmenybe arba kokiais nors galbūt Seimo nariams, jų manymu, netinkamais veikimais. Tačiau vis dėlto šiandien esu įsitikinusi, kad teisėjas A. Norkūnas tiek kaip žmogus, tiek kaip profesionalas savo darbu yra nusipelnęs, kad būtų įvertintas ir kad būtų įvertintas būtent šiuo garbingu paskyrimu ir taptų Konstitucinio Teismo teisėju. Dėkoju.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama teikėja. Į tribūną kviečiame patį kandidatą A. Norkūną.
A. NORKŪNAS. Laba diena, gerbiamieji Seimo nariai. Pradėdamas savo prisistatymą, pradėsiu nuo pradžių. Konstitucijos pradžia yra jos įžanga. Konstitucijos preambulėje, greta kitų tautos išvardintų siekių, yra pasakyta, kad sieksime teisinės valstybės. Tai labai įžvalgiai ir aptakiai suformuluotas kaip teisinės valstybės siekis. Mes jau 30 metų gyvename šioje valstybėje ir ką mes turime ir ką mes pasiekėme su šiuo teisinės valstybės siekiu, ar mes galime pasakyti ir ką pasakytume apie savo sukurtą teisinę valstybę.
Bet šios dienos tema kalbėdami mes galime tvirtai pasakyti viena. Mes neįsivaizduojame šiuolaikinės Lietuvos be konstitucinės priežiūros. Šis klausimas turbūt jau buvo paliestas ir jis buvo paliestas tuo kampu, kad yra abejojančių, ar reikia Konstitucinio Teismo, nors, manyčiau, kad tikrasis klausimas yra ne toks. Kalbėjusi prelegente davė ir atsakymą, kad konstitucinė priežiūra yra reikalinga, todėl klausimas, ar reikia Konstitucinio Teismo, tai viso labo yra tik institucinis klausimas. Kas vykdys tą konstitucinę priežiūrą? Galime kalbėti, ar Lietuvoje teisinė sistema yra labai sudėtinga, ar joje pasiekti ir apginti savo tiesą ir teises yra labai lengva ir prieinama? Galbūt klausimas tik toks. Kad ir kaip būtų, teisinės sistemos vystymasis ir konstitucinės priežiūros sistemos vystymas parodė, kad Konstituciniam Teismui suteikta labai didelė reikšmė, jis yra išsikovojęs didelę vietą, turi labai didelę reikšmę. To pavyzdys būtų, kad turbūt ir šiandien šioje salėje Konstitucinio Teismo idėjos buvo cituojamos ir Konstitucinio Teismo teisėjai buvo minimi arba Konstitucinio Teismo darbuotojų mintys buvo čia skleidžiamos, nes tai vyksta kiekvieną dieną ir ne tik čia.
Paskutiniai sprendimai, tai yra suteikiant Konstituciniam Teismui nagrinėti individualius skundus, rodė, kad šis institutas Lietuvoje toliau yra stiprinamas, turi ir turės didelę reikšmę. Todėl Konstitucinio Teismo atnaujinimas, kas yra eilinis konstitucinis žingsnis, yra labai svarbus, jis palaiko tą konstitucinės priežiūros ir konstitucinės tąsos idėją ir jis turi būti padarytas. Viso labo yra detalė, kokie žmonės bus ten paskirti.
Kiek aš buvau pristatytas, norėčiau atkreipti dėmesį tik į kai kuriuos aspektus. Taip, paskyrimas į Konstitucinį Teismą būtų didelis įvertinimas, bet tai yra dar didesnis įpareigojimas, nes čia pakankamai jau buvo pasakyta. Aš manau, čia esantys visi puikiai supranta, kokia yra konstitucinės priežiūros svarba dėl visų mūsų žmonių ir dėl visos valstybės.
Mano patirtis, kiek aš esu dirbęs teisėju, tai yra tas, kuris prisiskaitęs teorijų, prisiklausęs advokatų, įvairių pusių atstovų ir prisiskaitęs visų atsiliepimų, juos įvertinęs ir turėdamas parašyti dokumentą, kuriame jis pagaliau pasako, kas yra teisus ir kas tame ginče laimės, jis turi visa tai įvertinti, bet vis dėlto jis turi nuspręsti ir pasakyti. Tai mano darbas buvo jau nuo 1991 metų, kai aš tapau teisėju.
Dirbau įvairių lygių teismuose, bet visą laiką susidurdavau ir su konstituciniais klausimais. Kai tik atsirado Konstitucinis Teismas ir atsirado galimybė kreiptis į Konstitucinį Teismą, puikiai suprasdamas savo kaip teisėjo darbą esu kreipęsis į Konstitucinį Teismą ir kėlęs konstitucines problemas. Taip buvo ir dirbant apylinkės teisme, ir Vilniaus apygardos teisme, taip pat taip buvo ir dirbant Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, kasaciniame teisme. Su tokiais klausimais susiduriu kartais netikėtai ir kiekvieną dieną, kai bet koks eilinis žmogus užduoda labai paprastą klausimą.
Paskutinis pavyzdys būtų, aš praeitą mėnesį dirbau atrankoje. Kaip žinote, kasacinis teismas ne visus skundus priima, bet vykdo jų atranką. Tai kelia, viena vertus, didelį susidomėjimą, kita vertus, daug aistrų visuomenėje. Vienas žmogus uždavė paprastą klausimą: kodėl aš turėčiau turėti advokatą kreipdamasis į kasacinį teismą? Ir paprašė, kad teisėjų atrankos kolegija kreiptųsi į Konstitucinį Teismą, kad tokiu nustatytu įstatymo suvaržymu yra asmeniui užkertamas kelias įgyvendinti teisę į teismą. Tai yra, atrodo, eilinis ir paprastas klausimas, tuo tarpu jis yra labai svarbus tiek asmeniui, tiek visai teisinei tvarkai šalyje. Mūsų, teisėjų, darbas yra įvertinti tai ir duoti teisinį atsakymą.
Bet aš noriu pavaizduoti, kad mes teisėjo darbe kiekvieną dieną susiduriame su tokiais klausimais, kurie yra svarbūs, ir mano, nors ir bendrosios praktikos teisėjo, nagrinėjančio civilines bylas, darbas dažnai yra susijęs su konstitucinių klausimų iškėlimu ir jų išsprendimu. Mielai atsakysiu į jūsų klausimus.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kandidate. Jūsų paklausti užsirašė taip pat gana daug Seimo narių. Todėl vėl primenu, kad klausti skirta minutė, atsakyti – 2 minutės.
Pirmasis klausia M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Seimo posėdžio pirmininke. Gerbiamas kandidate, aš čia, jums iš kairės. Esate išskiriamas kaip stiprus praktikas, tai aš jums praktinį klausimą ir turiu.
Aš, kaip buhalteris, nebijau pripažinti, kad oficialioji Konstitucinio Teismo doktrina man dažnai būna pernelyg sudėtinga. Rašai kreipimąsi, dalyvauji posėdžiuose, atstovauji pozicijai ir gauni nutarimą. Tada skaitai po kelis kartus ir, tiesą pasakius, kartais nesupranti, nuo ko pradėti, kaip čia dabar imti ir įgyvendinti. Bet panašu, kad ne tik man. Absoliučia dauguma atvejų Seimo komitetai, net ir turėdami Teisės departamento pasiūlymus, nesiima įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutarimų ir sprendimų, juos siunčia Vyriausybei parengti atitinkamus teisės aktus. Ar nematote poreikio struktūrizuoti ir sukonkretinti Konstitucinio Teismo nutarimų tekstus ir atitinkamai oficialiąją Konstitucinio Teismo doktriną? Ačiū.
A. NORKŪNAS. Iš esmės klausimas labai aktualus apskritai teismų darbui, neišskiriant Konstitucinio, tai yra klausimas dėl teismo sprendimų aiškumo. Be abejo, mes, teisėjai, suprantame šitą problemą. Iš vienos pusės, esame įpareigoti veikti profesijos rėmuose ir pagal žanro taisykles, tačiau tas įpareigojimas išvirsta į tai, kad paskui mes nesusikalbame su visuomene, ką mes nusprendėme jos labui.
Esu tokios nuomonės ir mano darbo stilius yra toks: geriau pasakyti mažiau, tačiau pasakyti aiškiai ir akcentuotai, ką aš noriu pasakyti. Teisėjavimas, ypač kai dirbi ne vienas, yra toks, kad tai nėra tavo vieno mintis ar sukonstruotas sakinys. Jeigu būtų mano valia ir aš vienas parašyčiau, turbūt tekstai būtų aiškūs ir galbūt labai konkretūs, bet tada jie taptų per konkretūs, per aštrūs ir, kaip sako, čia per daug pasakyta. Ne visąlaik pavyksta suderinti nuomones taip, kad jos būtų ir aiškios, ir nesudėtingos, ir pakankamai pasakytų. Bet aš manyčiau, kad ėjimas, siūlymas ir kryptis turėtų būti Konstitucinio Teismo, taip pat ir teisinių aktų aiškumas ir galbūt trumpumas.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kandidate. Pirmas klausia T. V. Raskevičius.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Dėkoju posėdžio pirmininkui. Gerbiamas kandidate, jūsų situacija panaši į prieš tai prisistačiusios kandidatės. Jau antrą kartą pristatote savo veiklos prioritetus Seimo nariams. Žiūrėdamas praėjusių metų kovo 10 dienos plenarinių Seimo posėdžių diskusijos įrašą negalėjau neatkreipti dėmesio į vieną iš mano kolegų gana provokacinį klausimą apie šiuo metu formuojamą Konstitucinio Teismo jurisprudenciją apie tai, kad konstitucinė šeimos samprata yra neutrali ateities atžvilgiu. Tada jūs į tą remarką reagavote, kad konstitucinė doktrina šioje srityje bus dar vystoma. Akivaizdu, kad žmogaus teisių klausimai vienareikšmiškai toliau bus Konstitucinio Teismo vertinimo objektas.
Aš norėčiau ir paklausti klausimo iš žmogaus teisių srities. Ar galite paminėti jūsų, kaip teisėjo, praktikoje išspręstas reikšmingiausias bylas žmogaus teisių srityje? O jeigu tokių bylų buvo nedaug, ar nepasitaikė spręsti kitų bylų taikant tiesioginį Konstitucijos principą? Labai ačiū.
A. NORKŪNAS. Cituojant save iš praeito posėdžio, atrodo, ten pasakiau, kad jurisprudencija būtų tobulintina.
Grįžtant prie atsakymo į ankstesnį klausimą, pasakyčiau, kad tobulintina taip pat reikštų ir konstitucinės jurisprudencijos aiškumą, kad iš Konstitucinio Teismo nutarimo tekstų būtų aišku, kas yra pasakyta. Jeigu kam nors skaitant kilo klausimų, automatiškai yra atsakymas, kad ne viskas buvo aiškiai pasakyta. Pratęsdamas mintį, kad Konstitucinio Teismo sprendimai turėtų būti aiškūs, pasikartosiu: taip, matyt, dar yra vietos ir galimybių daryti Konstitucinio Teismo sprendimus aiškesnius, ką mes tuo klausimu norėjome pasakyti ir ką būtent pasakėme, tai yra sugebėti pasakyti.
Dėl mano nagrinėtų bylų, susijusių su žmogaus teisių klausimais, neprisiminsiu konkrečių bylų – labiau prisimenu problemas, problematiką, dėl ko buvo iškelti klausimai. Kreipdamasis į Konstitucinį Teismą uždavinėjau klausimus dėl nuosavybės teisių įgyvendinimo, dėl lietuvių kalbos rašmenų naudojimo apygardos teisme tolimais 199… kelintais metais. Taip pat teismų darbo klausimais, teismų darbo, aš suprantu teisingumo įgyvendinimo, teisingos bausmės, teisingo klausimo išsprendimo. Situacija būtų tokia, kad mes manėme, jog įstatymu yra nustatytos pernelyg griežtos taisyklės, apribojančios teismą tiek, kad jis negalėtų veiksmingai įgyvendinti teisingumo konkrečiu atveju.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia S. Tumėnas. Ruošiasi V. Bakas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Gerbiamas kandidate, aš ir praeitą kartą, ir šiandien neabejoju jūsų profesine patirtimi ir jūsų kompetencija. Nesmagi situacija, kai jūs visi trys šiandien tapote tos savotiškos situacijos įkaitais, manyčiau, taip. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga specialiai surinko parašus, kad pagaliau ta odisėja baigtųsi. Mes nepatingėsime atvykti ir 14 dieną į neeilinę sesiją, kad ta situacija būtų išspręsta. Tą situaciją kai kas įvardija net konstitucine krize, čia nepadeda net ir Konstitucijos 108 straipsnis, o gelbsti tiktai Konstitucinio Teismo įstatymo 4 straipsnis, kuriame parašyta, kad, nepaskyrus naujo teisėjo, pareigas eina baigęs teisėjas, iki bus paskirtas ir prisieks naujas teisėjas. Ar jūs, tapęs Konstitucinio Teismo teisėju, neinicijuotumėte įstatymo pataisos, kad nebūtų tokios galimybės iki begalybės būti teisėju…
PIRMININKAS. Laikas!
S. TUMĖNAS (LVŽSF). …o jūs inicijuotumėte pataisą, kad po kadencijos gali eiti ne ilgiau kaip tris mėnesius ar šešis mėnesius, ar nesiimtumėte tokios lyderystės? Ačiū.
A. NORKŪNAS. Nemanyčiau, kad ši susidariusi situacija yra krizė ar neišsprendžiamas dalykas. Įstatyme yra numatytas mechanizmas, kaip tai yra išsprendžiama, tiesiog reikia dėti daugiau pastangų, kad ta situacija pernelyg neužsitęstų. Teoriškai vertinant, ar tiksliai atitinka Konstitucinio įstatymo nuostatos Konstitucijos nuostatas, ar taip turėtų būti, tai iš esmės gali būti ir Konstitucinio Teismo nagrinėjimo klausimas, o taisyklių sutikslinimas ar įstatymo pataisymas yra susiję su įstatymų leidybos iniciatyvos teise.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Bakas. Ruošiasi M. Ošmianskienė.
V. BAKAS (MSNG). Gerbiamas kandidate, norėčiau užduoti klausimą iš jūsų srities, kur esate stiprus. Čia pirmininkė pristatė, kad jūs esate teisėjų etikos dalykų žinovas ir autoritetas. Štai neseniai toks teisėjas M. Striaukas girtas buvo sustabdytas, Teisėjų taryba į tai nesureagavo tinkamai, nors pati Vyriausiojo administracinio teismo praktika labai daug metų kalba apie tai, kad kai statutinis pareigūnas yra sustabdomas girtas, tai yra vardo pažeminimas. Noriu jūsų paklausti. Jūsų nuomone, ar tai, kad statutinio pareigūno vardo pažeminimu laikoma tokia veika, nereiškia, kad yra taikomi dvejopi standartai? O galbūt teisėjams yra taikomi mažesni nepriekaištingos reputacijos standartai? Aš noriu paklausti jūsų asmeninės nuomonės.
A. NORKŪNAS. Aš buvau Teisėjų tarybos narys ir sprendžiau klausimą, susijusį su tuo teisėju. Man aplinkybės gerai žinomos. Nuomonę dėl to atvejo turiu. Tai veiksmai, kurie teisiškai teisingai yra įvardijami kaip žeminantys teisėjo vardą. Viena yra konstatuoti tokį dalyką, kad taip įvyko, tačiau teisiniai sprendimai taip pat yra susiję ir su tuo, kokioms sąlygoms ir aplinkybėms esant asmuo yra pašalinamas iš pareigų, tai yra kokia jam tenka atsakomybė. Mes galime pripažinti, kad iš tikrųjų tai yra poelgis, žeminantis teisėjo vardą, tačiau Teisėjų tarybos sprendimo motyvas buvo tas, kad sukuriamos atleidimo pasekmės nebūtų tinkamos tai situacijai.
Jeigu sulyginsime atleidžiamų iš pareigų statutinių pareigūnų atleidimo sąlygas, tai yra tokios sąlygos, kad net ir dėl kaltės pašalintas pareigūnas nepraranda visų galimybių gauti pensiją, nes yra tik tam tikri laikotarpiai, už kuriuos jie negauna, tačiau gauna vėliau. O net ir dėl tokių dalykų pašalintas teisėjas absoliučiai be jokios teisės į pensiją yra pašalinamas iš pareigų. Pats atvejis kaip pažeidimas, viena vertus, yra žeminantis teisėjo vardą, bet reikėtų pagalvoti ir apie tinkamą nubaudimą ir tinkamas tenkančias pasekmes. Iš etikos ir moralės pozicijų svarstydamas aš manau, kad teisėjas turi priimti sprendimą pagalvodamas, ar jis galės nepriklausomai ir oriai eiti teisėjo pareigas. Lygiai kaip Teisėjų taryba jam padarė reveransą, išsaugojo pensiją, lygiai taip pat jis galėtų kitose pareigose pasinaudoti ta pensija.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia M. Ošmianskienė.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Dėkoju, pirmininke. Gerbiamas kandidate, mano toks truputį gal suktas klausimas. Šiandien Seimo posėdžio pradžioje Seimo narys V. Bakas išsakė įdomią pastabą, kad pagal Konstituciją Konstitucinio Teismo teisėjus turi teikti Seimo Pirmininkas. Tačiau šiandien yra teikiamos buvusio Seimo Pirmininko parinktos kandidatūros. Tas, jo nuomone, iš esmės yra antikonstituciška. Seimo Pirmininkė pagrindė tuo, kad buvo surinktas reikiamas kiekis Seimo narių parašų, todėl buvusios Seimo Pirmininko kandidatūros šiandien vis dėlto yra teikiamos. Man įdomu, kaip jūs atsakytumėte ir argumentuotumėte šį klausimą, įvertinęs visas aplinkybes. Šiandien vis dėlto teikiamos tiek jūsų, tiek kolegų kandidatūros. Ar tai netyčia neprieštarauja Konstitucijai?
A. NORKŪNAS. Atsakymas būtų įmanomas, bet kartu jis nėra įmanomas. Galbūt tai netgi būtų klausimas, kuris būtų sprendžiamas Konstituciniame Teisme. Nes kaip pasibaigs skyrimas, kokie bus priimti sprendimai ir ar nebus peržiūrėjimo Konstituciniame Teisme iniciatyvų, todėl neturėčiau galimybės komentuoti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Mitalas.
V. MITALAS (LF). Dėkui, pirmininke. Gerbiamas kandidate, aš norėčiau paklausti tokio klausimo. Dabartinis Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas yra sakęs, kad jam atrodo, jog mūsų mišrioji rinkimų sistema kelia abejonių, sakyčiau, ji net sunkiai dera su Konstitucijos logika, nes akivaizdu, praktikoje vyksta (toliau tęsiu jo citatą), kad vienmandatėse apygardose išrinkti Seimo nariai tampa rinkimų sistemos įkaitais, susidurdami su priešprieša tarp konstitucinės parlamentaro priedermės atstovauti visai tautai ir būtinybės ginti teritorinių bendruomenių ar apygardos rinkėjų interesus. Ar jūs sutiktumėte su dabartiniu Konstitucinio Teismo pirmininku, kad čia yra problema, ar jam prieštarautumėte? Ačiū.
A. NORKŪNAS. Rinkimų sistemos nustatymas kiekvienoje šalyje yra šalies pasirinkimo ir diskrecijos reikalas. Pasaulyje yra labai įvairių rinkimų sistemų. Yra tokių, yra anokių ir niekas negali sakyti, kur yra teisinga, o kur yra neteisinga. Teisinga yra tai, kaip mes įvertinsime, kas yra teisinga mums ir kas mums geriausiai tinka, su kuo mes geriausiai sugyvename.
Politinis vyksmas yra toks, kad nuolat vyksta idėjų kova. Aš manyčiau, kad toje idėjų kovoje buvo išmesta viena idėja, kurios autorius yra laisvas jos laikytis. Aš ne visai sutikčiau su tais argumentais, bet man, kaip šios šalies piliečiui, kaip čia gyvenančiam žmogui, svarbiausias dalykas yra, kad Seimo narys suprastų, kad jis atstovauja kiekvienam piliečiui, gyvenančiam čia, ir sugeba atsižvelgti į kiekvieno interesus. Kokia sistema padės tai geriausiai įgyvendinti – nežinau, kiek čia iečių mes galime sulaužyti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Paskutinė klausiančioji – I. Pakarklytė.
I. PAKARKLYTĖ (LF). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Gerbiamas kandidate, aš štai čia sėdžiu, jums mojuoju. Mano klausimas būtų dėl bendradarbiavimo su kitomis šalimis. Kokia būtų jūsų pozicija vertinant, pavyzdžiui, Baltarusijos konstitucinio teismo veiklą, kai jis praėjusių metų rugpjūčio 25 dieną paskelbė prezidento rinkimus teisėtais, o koordinacinę tarybą – antikonstitucine. Jeigu vertintumėte neigiamai, ką reikėtų daryti? Apskritai kokia turėtų būti teisėjo pozicija matant, kad kolegos užsienio šalyse priima sprendimus, kurie tarnauja autoritariniams režimams ir tarnauja kaip agresijos ir represijų įrankis? Ačiū.
A. NORKŪNAS. Be abejo, tai yra politinio vyksmo dalykai, bet teismai negali likti nuo jų nuošalyje, nes vis tiek teismas yra valstybės dalis, tuo labiau konstitucinis teismas, atspindėdamas konstitucinę santvarką ir valstybę su jos vertybėmis. Mūsų padėtis yra tokia, kad būdami Europos Sąjungos nariais turėtume koordinuoti savo santykius su trečiais asmenimis dėl politikos ir atitinkamai veikti. Vertybiniu požiūriu, tai, kas vyksta ir turi būti pasmerkta, turi būti pasmerkta. O kaip tai daryti, tai yra politikos ir koordinavimo klausimas.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kandidate. Klausti ir atsakyti skirtas laikas baigėsi. Labai jums ačiū. Po pateikimo nėra balsuojama. Kaip pagrindinis siūlomas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Galime pritarti bendru sutarimu? Labai dėkui. Siūloma svarstyti sausio 14 dieną.
15.35 val.
Seimo nutarimo „Dėl Artūro Driuko skyrimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėju“ projektas Nr. XIVP-142 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-8 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Artūro Driuko skyrimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėju“ projektas Nr. XIVP-142.
Pranešėja – J. Šovienė, Lietuvos Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja.
J. ŠOVIENĖ. Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamieji Seimo nariai, leiskite pristatyti Respublikos Prezidento teikiamą kandidatą į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjus A. Driuką.
Nuo 2003 metų A. Driukas eina teisėjo pareigas Lietuvos apeliaciniame teisme. 2003–2014 metais jis buvo šio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkas. Teisėjas A. Driukas turi 36 metų teisinio darbo patirtį, iš jų 26 metus dirba teisėju. Teisėjo karjerą pradėjo Druskininkų miesto apylinkės teisme.
Iki paskyrimo teisėju A. Driukas daugiau kaip 11 metų vertėsi advokato profesine praktika. Teisininko kvalifikaciją teisėjas A. Driukas įgijo Vilniaus universitete. 2018 metais jam buvo suteiktas mokslų daktaro laipsnis. Nuo 2000 metų A. Driukas dirba pedagoginį darbą. Šiuo metu eina partnerystės profesoriaus pareigas Vilniaus universiteto Teisės fakultete. Jis aktyviai vykdo ir mokslinę veiklą. Yra ne vieno civilinio proceso teisės vadovėlio, mokslinio straipsnio autorius ir bendraautoris. 2019 metais išleido monografiją „Materialiosios privatinės teisės terminai“.
A. Driukas aktyviai vykdo ekspertinę veiklą, veda kvalifikacijos kėlimo užsiėmimus kolegoms teisėjams, dalyvauja teisės aktų rengimo darbo grupėse, yra Civilinio proceso kodekso priežiūros komiteto narys. A. Driukas yra vienas iš teisminės mediacijos pradininkų Lietuvoje. Nuo 2015 metų jis yra Teisminės mediacijos komisijos pirmininkas, nuo 2018 metų A. Driukas priklauso Europos mediatorių asociacijai. Teisėjas A. Driukas Lietuvos apeliaciniame teisme nagrinėja civilines bylas, sėkmingai vykdo teisminę mediaciją.
A. Driuką kolegos apibūdina kaip darbštų, reiklų, atsakingą, išskirtinės profesinės kompetencijos teisėją, brandžią asmenybę. Pretendentų į teisėjus atrankos komisija pretendentą pripažino vienu tinkamiausiu kandidatu į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjus. Itin platus A. Driuko teorinis, praktinis, teisinis akiratis, asmeninės savybės bei erudicija leidžia jam pretenduoti užimti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigas. Respublikos Prezidento nuomone, šis kandidatas reikšmingai prisidėtų formuojant teismų praktiką Lietuvos Aukščiausiajame Teisme.
Gerbiamieji Seimo nariai, Respublikos Prezidento vardu prašyčiau palaikyti A. Driuko kandidatūrą į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjus. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama pranešėja. Į tribūną kviečiame patį kandidatą į Aukščiausiojo Teismo teisėjus A. Driuką.
A. DRIUKAS. Laba diena, gerbiamieji Seimo nariai, pirmininke. Pirma noriu padėkoti Jo Ekscelencijos Respublikos Prezidento patarėjai už pristatymą.
Norėčiau turbūt papildyti trumpai ir pakalbėti apie kiekvieną savo veiklos sritį, nes, kaip ir buvo paminėta, dirbu ne tik tiesioginį teisėjo darbą, mano darbas susijęs ne vien tik su jurisdikcine veikla. Be jokios abejonės, tai yra pats pagrindinis darbas, tą įpareigoja ir mano pareigos, ir pats įstatymas, kad negali teisėjas užsiimti kita veikla, kuri taptų pagrindine ir dominuojančia virš teisėjo pagrindinės veiklos – bylų nagrinėjimo. Manau, kad iš tikrųjų pagal savo darbo patirtį, asmenines savybes, turimas žinias galiu pretenduoti į garbingas Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigas.
Iš tiesų Aukščiausiajame Teisme teisėju dirbau ketverius metus jau ir anksčiau. Esu parašęs ir publikacijų apie kasacinio teismo veiklą ir paskirtį mūsų visuomenėje. Po to grįžau į Apeliacinį teismą. Kaip ir buvo minėta, iš viso teisėju dirbu 26 metus, o likusius dirbau advokatu. 11 metų dirbau advokatu Druskininkų mieste.
Iš eilės apie juridikcinę veiklą ką aš galėčiau papildyti? Nagrinėju beveik visus tuos metus civilines bylas, tik apylinkės teisme dirbau su administracinėmis ir baudžiamosiomis bylomis. Kaip matote iš biografijos, mano pagrindinė darbo vieta – teisėjas Apeliaciniame teisme, iki darbo Aukščiausiajame Teisme taip pat dirbau Apeliaciniame teisme ir šiuo atveju Apeliaciniame teisme aš išdirbęs apie 20 metų. Juokaudamas sakau, Apeliaciniame teisme bylos yra dviejų rūšių – sudėtingos ir labai sudėtingos. Bet iš tikrųjų tai yra tiesa. Šiandien bylos į Apeliacinį teismą ateina labai kompleksinės, labai sudėtingos savo klausimais, ir faktų, ir teisės klausimais, todėl išnagrinėti tą bylą reikia tikrai didžiulio dėmesio ir pasirengimo. Aš turiu specializaciją, paskutinius septynerius metus nagrinėjau viešųjų pirkimų bylas, taip pat nemokumo bylas ir bylas dėl užsienio valstybių teismų ir arbitražo sprendimų pripažinimo ir leidimo vykdyti Lietuvoje. Žinoma, kai nėra šitos kategorijos bylų, aš nagrinėju visas, bet kokios kategorijos, bylas, kaip ir visi kiti mano kolegos.
Kalbėdamas apie šių kategorijų bylas tikrai galiu pasakyti kaip teisėjas, dirbantis su tomis bylomis, tikrai yra ką tobulinti ir teisėkūroje, ir teismų praktikoje, pavyzdžiui, viešieji pirkimai. Kaip kasdien nagrinėjančiam tas bylas kyla labai daug klausimų, ar tikrai viskas yra reglamentuojama tiksliai, ar tikrai nereikėtų dar kartą sėsti ir padiskutuoti, kaip nagrinėti šias bylas. Tačiau, kita vertus, galiu pasidžiaugti, kad lyginant su situacija, kuri buvo gal prieš dešimt metų, tai šių bylų nagrinėjimas kardinaliai pakito vien dėl tų bylų nagrinėjimo terminų. Iš tikrųjų teisėjai įsprausti į gana siaurus rėmus, į trumpus terminus, tačiau jie šventai to laikosi, kadangi supranta, kad viešųjų pinigų klausimai tai yra kartu ir ekonomikos klausimai, kad vyktų procesai, būtų atliekami reikalingi valstybei darbai, gaunamos paslaugos ir panašiai. Tačiau kartu yra ir iššūkis, kadangi greitį ir gerą kokybę šių itin sudėtingų ir labai jautrių bylų ne visą laiką irgi įmanoma suderinti. Kodėl? Todėl, kad tose bylose labai dažnai reikalingas ekspertinis patyrimas, ekspertinės žinios, tenka skirti ekspertizes ir teisėjai, žinoma, neišmano tų dalykų. Vieną dieną tu nagrinėji klausimą dėl kokių nors gatvių valymo mašinų, kitą dieną dėl kraujo tyrimo laboratorijos ir panašiai. Todėl įsigilinti per tuos trumpus terminus ir kartu nepadaryti klaidos yra tikrai didžiulis iššūkis.
Nemažai klausimų kelia, žinoma, nemokumo bylos, kurias tenka nagrinėti. Metus galioja naujasis Nemokumo įstatymas, iš tikrųjų mes susiduriame su didžiuliais iššūkiais, kadangi daug klausimų nėra sureguliuoti, yra labai daug spragų. Daug praktikos, kuri buvo kurta dešimtmečius, tampa neaktuali, kadangi pasikeitė teisinis reguliavimas, na, ir tai yra mūsų darbo kasdienybė.
Atitinkamai dėl užsienio valstybių teismų sprendimų, dėl arbitražų. Aišku, mūsų laukia iššūkis – tai breksitas, kadangi daug Lietuvos piliečių gyvena Jungtinėje Karalystėje ir teks, žinoma, spręsti klausimus dėl šios valstybės teismų sprendimų pripažinimo Lietuvoje, nes Jungtinėje Karalystėje nustoja galioti Europos teisė ir reglamentai, susiję su civiliniu procesu.
Kita man labai svarbi sritis, žinoma, net sunku pasakyti kuri, nes jos visos viena kitą papildo, žinoma, pedagoginė ir kūrybinė veikla. Kaip buvo minėta patarėjos, dirbu toje srityje 20 metų, dirbau Mykolo Romerio universitete, dabar VU. Man tai yra tikrai didelis kiekis gaivaus oro, galimybė bendrauti su studentais. Aš pats sau visada sakau, kad jeigu tu mokai kitus, tai visų pirma mokaisi pats. Tu visą gyvenimą mokaisi, o teisėjas ir turi visą gyvenimą mokytis. Teisėją tiesiog teisės aktai įpareigoja kelti kvalifikaciją, o čia tiesiog priverstinis būdas. Iš tikrųjų kiekvienas iš mūsų, matyt, turime… jeigu galima kažko nepadaryti šiandien, galbūt mes darysime rytoj. Tai natūrali žmogiška būsena, tačiau jeigu yra grafikas ir tu turi parengti paskaitą, pranešimą, seminarą, tu visąlaik priverstas tai daryti. Ir tai natūraliai vienas kitą papildo – jeigu tu renki medžiagą studentams, be jokios abejonės, renki medžiagą ir bylai išnagrinėti. Ir atvirkščiai – jeigu tu išnagrinėji bylą, tu jau turi praktinę medžiagą, pavyzdį studentui.
Man tai neįkainojama patirtis, išėjimas iš komforto zonos, iš tos rutinos, nes bylos yra rutina. Kiekvieną savaitę tu gauni tam tikrą kiekį bylų, jas turi parengti, išnagrinėti. Be jokios abejonės, ta pedagoginė, kūrybinė veikla, mokslinė veikla nė kiek nemažina teisėjų darbo krūvio. Tai yra mūsų laisvas pasirinkimas, teisėjų, kurie tą veiklą vykdo.
Kartu tai susiję, žinoma, su trečia veiklos sritimi – su teisėkūra. Aš džiaugiuosi, kad turiu nemažai patirties teisėkūros srityje. Kai tiktai pradėjau dirbti Vilniuje aukštesnės instancijos teismuose, nuolat dalyvaudavau įvairių įstatymų projektų rengimo darbo grupėse. Mano startas buvo Civilinio proceso kodekso rengimo darbo grupė. Įgijau be galo daug patirties toje darbo grupėje, nes mes turėjome kurti kodifikuotą teisės aktą, bet tai kartu ir didžiulė vertybė, nes tu gauni žinių, naudos ir dirbdamas teisėjo darbą. Iš tikrųjų žinau kiekvienos teisės normos tame kodekse atsiradimo istoriją, kaip keitėsi tos normos, kaip panaikintos, atsirado kitos. Tai, žinoma, padeda neprarasti sisteminio požiūrio į teisės aktų taikymą ir aiškinimą. Tai yra mūsų darbe kiekvieną dieną būtinas dalykas. Civilinio proceso kodekso, žinoma, civilistams yra mūsų Konstitucija, nes mes kiekvieną dieną ją atsiverčiame nepaisant to, kad mes kūrėme, žinome. Kiekvieną bylą nagrinėdamas vėl ir vėl skaitai tą tekstą, kad nesuklystum.
Galiausiai teko dalyvauti kuriant ir Teismų įstatymą, ir Komercinio arbitražo įstatymą, kai kuriuos nemokumo teisės aktus. Žinoma, ir mediacijos plėtros koncepciją, ir teisės aktus, susijusius su teismine mediacija. Paskutinis baras, kuriame aš paskutiniu metu labai aktyviai dirbu, yra teisminė meditacija. Esu atsakingas už visą mediacijos organizavimą Teisėjų tarybos lygmeniu, kartu esu ir aktyvus mediatorius. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kandidate. Jūsų užsirašė paklausti ganėtinai daug Seimo narių. Pirmasis užsirašęs – M. Majauskas, kurio salėje šiuo metu nematau. Tada klausia V. Bakas.
V. BAKAS (MSNG). Gerbiamas kandidate, sveiki. Tikrai sudėtinga abejoti jūsų kompetencija ir sveikinu, kad esate šioje tribūnoje, bet visgi Aukščiausiojo Teismo teisėjai tampa ir savivaldos dalimi. Aš norėčiau jums užduoti klausimą, susijusį su reputacijos dalykais. Štai neseniai NSGK kreipėsi į Teismų tarybą, Konstitucinį Teismą dėl teisėjų uždarbiavimo, tai yra šalia teisėjo pareigų. Ten buvo paminėta ir jūsų pavardė, buvo prašyta paaiškinimų. Gal galėtumėte plačiau pakomentuoti, kas tai per uždarbiavimas, kaip tai dera su teisėjo statusu ir kaip yra dabar?
A. DRIUKAS. Ačiū už klausimą. Ir vėl keliamas šis klausimas, kuris jau ne kartą buvo keltas ir anksčiau. Iš tikrųjų konstitucinė norma galioja tiek, kiek galioja pas mus Konstitucija – 27 metus. Joje pasakyta, kad teisėjai turi teisę gauti atlygį už pedagoginę, kūrybinę veiklą. Žinoma, galima galvoti, kad ir čia galima takoskyrą daryti – kokią pedagoginę, kokią kūrybinę veiklą. Diskutuojama viešai, kad neva galima teisėjams galbūt dirbti universitetuose, tačiau galbūt negalima dirbti, kai organizuoja mokymus privatūs asmenys.
Kai tiktai iškilo diskusija, o iškilo, beje, daugmaž 2020 metų viduryje viešojoje erdvėje, aš sustabdžiau tą visą veiklą. Kita vertus, dėl laiko stokos aš nelabai ją ir vykdžiau. Pažiūrėjau, 2020 metais turėjau vieną seminarą, kurį organizavo, net nesakyčiau, kad privatus asmuo, asociacija. Asociacija iš tikrųjų yra viešoji įstaiga. Pažiūrėjau ankstesnius metus: nuo vieno iki trijų seminarų turėdavau, bet ten patenka ir seminarai, kuriuos vedu teisėjams, juos organizuoja Teisėjų mokymo centras ir Vilniaus universiteto Mokymų centras, tai yra aš, kaip universiteto dėstytojas, kartu įpareigotas paremti ir mokslo įstaigą, nes jie gauna tam tikras pajamas, o mes kuklias, tiesą sakant, pajamas. Tokia įžangėlė.
Esmė yra kokia, kaip mes aiškinsime, kas yra kūrybinė pedagoginė veikla? Niekam nekyla abejonių, jeigu teisėjas dėsto universitete studentams, nors realiai yra tas pats, nes tu dėstai darbo metu, tu negauni nuolaidų dėl darbo krūvio darbe, tu vis tiek turi visą savo darbą padaryti. Tas pats, jeigu atlygintinas teisėjo dėstymas, seminarų, paskaitų vedimas už universiteto ribų. Aš galėčiau jums čia vardinti – yra bent keturi Teisėjų etikos ir drausmės komisijos išaiškinimai dėl galimybės teisėjams gauti atlygį už tokią veiklą. Tikrai viskas buvo svarstyta ir mes labai pasveriame, ką galime daryti, ko negalime daryti. Beje, aš pats buvau Teisėjų etikos ir drausmės komisijos pirmininku šešerius metus, po manęs – A. Norkūnas, kolega. Esu tarptautinis ekspertas šiuo klausimu. Ukrainoje mes patys mokymus vedėme ir dėl interesų konflikto, ir dėl teisėjų etikos, ir dėl drausminės atsakomybės, todėl kaip žmogus, kuris gilinasi į tą temą, visą laiką labai atsakingai pasveri, ar tai gali daryti, ar ne. Yra atsiųstas Seimo nariui L. Kasčiūnui atsakymas. Detaliai išdėstyta, nenoriu išsiplėsti, tiesiog tokia veikla yra leidžiama, teisėta ir netgi skatintina, ypač aukštesnių teismų teisėjams.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kandidate. Klausia T. V. Raskevičius.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiamas kandidate, turiu jums tokį praktinį klausimą. Praėjusių metų pradžioje Europos Žmogaus Teisių Teismas byloje „P. Beizaras ir M. Levickas prieš Lietuvą“ konstatavo, kad Lietuvoje neegzistuoja efektyvių teisinės gynybos priemonių, kai kalbame apie neapykantos kalbą viešojoje erdvėje. Ir šią situaciją sąlygoja iš dalies Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika, nes teisėsaugos institucijos, atsisakydamos pradėti ikiteisminius tyrimus dėl skundų dėl neapykantos kalbos, remiasi 2012 metų ir 2016 metų LATʼo nutarimais, kurie nerimtai reaguoja į šį neigiamą reiškinį, sumenkina jo viešąjį interesą ir tiesiog nėra vykdomi ikiteisminiai tyrimai. Kad tas sprendimas būtų įgyvendintas, reikia pakeisti LATʼo praktiką.
Dabar mano klausimas būtų toks, kaip jūs vertinate šiuo metu Lietuvoje susiformavusią teismų praktiką dėl neapykantos kalbos ir kaip tokiais atvejais, kai, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimu… reikalingas jurisprudencinės praktikos pasikeitimas, įgyvendinant tarptautinius sprendimus, ką reikėtų iš esmės daryti? Ačiū.
A. DRIUKAS. Labai ačiū. Žinoma, pradėsiu nuo bendresnio konteksto, kad apskritai klausimai, susiję su žmogaus teisėmis, galbūt dar nepasiekė visų mūsų širdžių taip, kaip turėtų pasiekti, kad ir dėl privataus gyvenimo gerbimo. Čia daugiau galbūt yra visų mūsų patirties. Nuvilsiu jus, nes iš tikrųjų nesu giliai susipažinęs ir nežinau šios problematikos, kas yra susiję su jūsų paminėta tema. Kalbėti to, ko nežinau, tikrai nedrįsiu. Tai, aišku, galbūt daugiau susiję su baudžiamąja justicija, kaip minėjau, aš veikiu civilistikoje ir specialiai tuo klausimu nesidomėjau, nesigilinau ir nenoriu klaidinti. Ruošdamasis mūsų susitikimui permečiau ir paskutinius aktualiausius Konstitucinio Teismo nutarimus, ne tik paskutinius, ir žmogaus teisių praktiką, bet tiesiog kontaktų su šia problematika tikrai neturėjau. Atsiprašau.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Sveiki. Norėjau paklausti, gal prieš tai pasakyti: toks jausmas, kad Lietuvoje yra teisingumas ir teisybė, taip sakant, yra du skirtingi dalykai. Deja, taip jaučiasi pagal Lietuvos gyvenimą. Lyginant su kitomis užsienio valstybėmis, pasitikėjimas teismais yra šiek tiek didesnis nei Lietuvoje. Kokias galėtumėte pasakyti savo įžvalgas, kodėl taip yra? Ačiū.
A. DRIUKAS. Ačiū už klausimą. Ar teisingumas ir teisybė – skirtingos kategorijos, sunku pasakyti, galima labai diskutuoti. Kadangi galima diskutuoti, kas yra teisingumas, kas yra teisybė, irgi galima diskutuoti, kas yra tiesa, galima diskutuoti. Mes turime principų temą, čia tinka visiems procesams, ne tik civiliniam procesui. Principai mus, teismus, įpareigoja, teisingumą vykdo teismas, vadinasi, ne užtikrina teisėtumą, o vykdo teisingumą, ir čia didžiausias iššūkis teisėjui. Deja, pasakysiu, kad teisėjai vis dar dažniau vykdo teisėtumą, tai yra įgyvendina paraidžiui, teisėtumą supranta taip, kaip parašyta įstatymo normoje, o ne teisingumą. Teisingumo vykdymas yra iš tikrųjų konkrečios normos konkrečiai situacijai išaiškinimas taip, kad visi suprastų, jog pasiekta byloje tiesa, jog teismas įgyvendino teisingumą. Bet jeigu mes nurašysime paraidžiui tam tikrą normą, tai nebūtinai konkrečioje situacijoje bus įgyvendintas teisingumas. Tarp teisėtumo ir teisingumo, arba buitiškai tos teisybės… čia neturi reikšmės, ar mes tai vadinsime teisingumu, ar teisybe, vis tiek sudedama į tą turinį viskas, ką mūsų bendrapiliečiai supranta kaip teisingą rezultatą. Čia reikalingas didžiulis pasirengimas, tiesiog suvokimas. Nereikia bijoti, kad mes kartais nukrypsime nuo teisės normos raidės, nes teisės norma negali aprėpti visų gyvenimo situacijų. Tai yra neįmanoma. Tam ir yra teisėjai. Nuo pat amžių glūdumos visi filosofai, mūsų prieškario garsios asmenybės pabrėžia: būtina suteikti įstatymui tam tikrą kontekstą konkrečioje situacijoje. Gyvenimas eina į priekį, jis nestovi vietoje. Šiandien mes turėjome įstatymą pagal vienokius santykius, vienokią situaciją, rytoj mes jau turime pažengę į priekį. Sakoma: jeigu šiandien priimamas įstatymas, o rytoj – byla, jau teisė vėluoja. Mums svarbiausia kiekvienoje situacijoje pasverti, kas yra teisinga, ir išaiškinti teisę. Netgi jeigu teisės nėra, normos nėra, teisėjas įpareigotas pritaikyti teisės pamatus, prigimtinę teisę, taip, kaip mes suprantame valstybėje.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Valkiūnas. Ruošiasi M. Ošmianskienė.
V. VALKIŪNAS (MSNG). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas kandidate, čia filosofinis, jūs užvedėte tą klausimą. Teisingumas, mano nuomone, teisybės ieškojimas ir suradimas. Kaip sako filosofai, teisybės nėra, yra interpretacijos. Galima interpretuoti, bet jūs sakote, gyvenimas kinta. Bet giluminėje žmogaus psichologijoje, kol tie čipai neįmontuoti, niekas nekinta, visa tai lieka. Čia yra jau klaidinga jūsų ir galbūt jūsų kolegų filosofija. Kaip sakė kolegos, dabar modernios Vakarų doktrinos. Kas yra modernios? Galbūt čia jau yra filosofinė ir teisinė klaida, galbūt klasikinės vertybės, nes dabar, kaip čia kiek kartų užduodama, žmogaus teisės be pareigų ir atsakomybės. Arba pliuralizmas. O kodėl pliuralizmas…
PIRMININKAS. Laikas.
V. VALKIŪNAS (MSNG). …nes ne nemunizmas. Suprantate? Kas kiek pažeidžia teises, kiek ne? Kaip jūs manote, žmogaus teisės be pareigų ir atsakomybės, ar tai neveda į anarchiją, kad turi būti kaip sudėtinė dalis, tai čia netiks atsakymas…
PIRMININKAS. Laikas.
V. VALKIŪNAS (MSNG). …jeigu Jungtinėse Tautose ar kur priimta. Jeigu jūs modernėjate, tai gal reikia, kad nenueitumėte į anarchiją?
A. DRIUKAS. Ačiū. Iš tikrųjų filosofiniai dalykai, čia jau ne teisiniai, bet teisė be filosofijos taip pat negali gyventi. Mes sudedame viską į teisę, kas ateina iš tam tikrų filosofinių nuostatų. Vėlgi apie tą pačią teisių ir pareigų vienovę. Be jokios abejonės, jūs teisus, negali būti teisių be pareigų. Tai yra dualizmas, vienas be kito negyvenantis, negali būti tik teisė. Jokios civilinės prievolės nebūtų galima įgyvendinti, jei kažkas turi tik teises, o kitas – tik pareigas. Visada tai yra teisė ir pareiga, be jokios abejonės. Bet tai nekeičia mano pasakytos minties. Ir čia nėra moderni mintis, per visus šimtmečius eina ta mintis. Kas yra tiesa? Kas yra teisingumas? Teisingumas ir samprata irgi kinta iš amžių į amžius, iš valstybės į valstybę, iš visuomenės į visuomenę. Mes sprendžiame, kas yra teisingumas. Aš jums galiu pavyzdį pasakyti apie dabartinę karantino situaciją Lietuvoje. Neįmanoma į visus įstatymus surašyti, kad kažkas modifikuojasi dėl to, kad valstybėje yra karantinas. Bet apribotas žmonių judėjimas, jų sprendimų priėmimas, o įstatymai galioja seni, ir teisėjas šiuo atveju turi pajausti, ar teisinga, kad kreditoriai per tris mėnesius nesuspėjo susirinkti ir priimti sprendimų dėl įmonės restruktūrizavimo. Bet protingas, išmintingas teisėjas pasakys: palaukite, teisės sistema sugriūtų, jei mes viena ranka… matome, kad yra valstybėje ekstremali situacija, o mes ir toliau taikome ordinarią normą dėl trijų mėnesių termino. Tai tiesiog būtų neteisinga. Ar būtų teisinga, jeigu mes pritaikytume įstatymo raidę?
Aš tik tą norėjau pabrėžti, bet tai nereiškia, kad teisėjas gali manipuliuoti šitais dalykais. Tam jis ir turi būti pasirengęs. Jis negali interpretuoti laisvai. Jo interpretacija visąlaik yra argumentuota pačiame sprendime. Teisėjas privalo argumentuotai interpretuoti teisę.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia M. Ošmianskienė.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Dėkui, pirmininke. Gerbiamas kandidate, mano klausimas iš dalies nuskambėjo, bet buvo filosofiniu kampu. Aš gal labiau praktiniu. Aš esu priešais jus, tiesiai. Čia tiesiai prieš jus pačiame gale.
PIRMININKAS. Tiesiai priešais jus.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Pagal rugsėjo mėnesio gyventojų apklausas Konstituciniu Teismu pasitiki 52 % respondentų. Tai yra penktas aukščiausias rezultatas tarp valstybės institucijų. Taip pat yra dvigubai didesnis pasitikėjimo procentas nei kitais teismais – jais pasitiki vos 25 % žmonių, o nepasitiki daugiau – beveik 27 % respondentų. Kaip paaiškintumėte tokį žmonių požiūrį ir ko trūksta ordinariniams Lietuvos teismams, kad žmonių pasitikėjimas jais išaugtų? Ar galbūt problema slypi visoje Lietuvos teismų ir teisingumo sistemoje?
A. DRIUKAS. Labai ačiū. Žinoma, nei čia tų dviejų minučių, nei minutės negali užtekti, norint atsakyti į šį labai labai sudėtingą kompleksinį klausimą apie teismų populiarumą. Mano manymu, apskritai teismai neturi siekti populiarumo. Jie neturi kam nors pataikauti, bandyti įtikti (kaip ir teisėjas), patikti ir panašiai. Teismas, įgyvendindamas teisingumą, nagrinėja bylas ir sprendžia kvalifikuotas subjektas, teisėjas, ir jis sprendžia pagal įstatymą ir pagal jo aiškinimą, pagal teisę, kaip mes kalbėjome, kad būtų teisinga.
Konstitucinio Teismo vadinamieji reitingai, visuomenės vertinimas ir turi skirtis, nes jis nagrinėja konstitucines bylas, o ne individualius ginčus. Teismai, ordinarūs teismai, nagrinėja individualius ginčus. Tai mes seniai apie tai kalbėję, kad tai paliečia konkrečius asmenis. Konkretūs asmenys pasisako dėl teismų vertinimo.
Be jokios abejonės, ir bendrieji teismai buvo pasiekę gerą reitingą iki kilusio skandalo prieš dvejus metus. Iš tikrųjų teismų savivaldos buvo dedamos totalios pastangos, kad pasikeistų situacija. Ne dėl reitingų. Dėl to, kad būtų kokybiškai suteikiamos teisingumo įgyvendinimo paslaugos, tada ateitų ir tas vertinimas. Bet yra tiek sisteminis klausimas, aš neįsivaizduoju, kaip čia būtų galima viską aptarti. Iš tikrųjų reikalingos bendros visų trijų valdžių pastangos, kad kas nors keistųsi į gerą pusę. O jeigu sistemoje menkiausias sraigtelis išsiderina, mes turime tada rimtus padarinius.
Aš pripažįstu, kad šiandien yra teismų valdžios krizė, bendrosios kompetencijos teismų. Bet pažiūrėkime, kas bus netolimoje ateityje. Konstitucinis Teismas nagrinės ir nagrinėja individualius prašymus. Tikrai yra daug galimybių svarstyti, kad ir jų vertinimas gali pablogėti, nes tai palies individus, konkrečius asmenis, jų teises ir pareigas. Aš tikrai sutelktai kviesčiau visus kiek įmanoma bendradarbiauti, sprendžiant teismų problemas, nes pasitikėjimo nėra ir kitomis valdžios institucijomis.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kandidate. Klausti ir atsakyti skirtas laikas baigėsi. Siūlomas kaip pagrindinis komitetas svarstyti Teisės ir teisėtvarkos komitetas, kaip ir dėl visų kitų teisėjų. Galime pritarti bendru sutarimu? Labai dėkui. Siūloma svarstyti sausio 14 dieną. Labai ačiū.
16.04 val.
Seimo nutarimo „Dėl Egidijos Tamošiūnienės skyrimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja“ projektas Nr. XIVP-143 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-9 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Egidijos Tamošiūnienės skyrimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja“ projektas Nr. XIVP-143. Pranešėja – Lietuvos Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja J. Šovienė.
J. ŠOVIENĖ. Gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiami Seimo nariai, dėkoju už suteiktą galimybę pristatyti antrąją Respublikos Prezidento teikiamą kandidatę į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjus E. Tamošiūnienę.
Kandidatė aštuntus metus eina teisėjo pareigas Lietuvos apeliaciniame teisme, nagrinėja civilines bylas. 2014–2019 metais buvo šio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkė. Teisėja E. Tamošiūnienė turi 26 metų teisinio darbo patirtį.
Iki paskyrimo teisėja E. Tamošiūnienė 18 metų dirbo juriste įvairiose įmonėse, institucijose, vertėsi advokato profesine praktika. Teisininko kvalifikaciją kandidatė įgijo Vilniaus universitete. 2006 metais jai suteiktas teisės daktaro laipsnis.
Nuo 2003 metų E. Tamošiūnienė dirba pedagoginį darbą, vykdo aktyvią mokslinę veiklą. Yra paskelbusi ne vieną mokslinę publikaciją Lietuvoje ir užsienyje civilinio proceso bei civilinės teisės klausimais. Kartu su bendraautoriais parengė naujausią civilinio proceso teisės vadovėlį.
Šiuo metu E. Tamošiūnienė eina partnerystės profesorės pareigas Vilniaus universiteto Teisės fakultete. Kandidatė yra aktyvi ekspertinėje veikloje, dalinasi patirtimi su kolegomis teisėjais, dalyvauja teisės aktų rengimo darbo grupėse, yra Civilinio proceso kodekso priežiūros komiteto narė. Teisėja E. Tamošiūnienė aktyviai dalyvauja ir teismų savivaldoje. Ji yra Europos veiksmingo teisingumo komisijos narė. Nuo 2020 metų lapkričio mėnesio ji Teisėjų tarybos narė, pirmininko pavaduotoja.
Teisėja E. Tamošiūnienė kolegų apibūdinama kaip pasižyminti gebėjimu operatyviai spręsti probleminius klausimus, atvira, veikli, atsakinga ir darbšti teisėja. Pretendentų į teisėjus atrankos komisija pretendentę pripažino viena tinkamiausių tapti Lietuvos Aukščiausiojo teismo teisėja. E. Tamošiūnienės ilgametė profesinė patirtis, sukaupta einant advokato ir teisėjo pareigas, ir pedagoginė mokslinė veikla, asmeninės savybės leidžia jai pretenduoti užimti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigas. Respublikos Prezidento nuomone, ši kandidatė reikšmingai prisidėtų formuojant teismų praktiką Lietuvos Aukščiausiajame Teisme.
Gerbiamieji Seimo nariai, Respublikos Prezidento vardu prašau palaikyti kandidatės E. Tamošiūnienės kandidatūrą į Aukščiausiojo Teismo teisėjus. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama pranešėja. Į tribūną kviečiame pačią kandidatę į Aukščiausiojo Teismo teisėjus E. Tamošiūnienę.
E. TAMOŠIŪNIENĖ. Laba diena, pasistengsiu kalbėti trumpai, konkrečiai ir, tikiuosi, aiškiai. Taip, kaip esu įpratusi rašydama teismo sprendimus, esu įpratusi elgtis teismo posėdžių salėje. Na ir pasistengsiu kalbėti turbūt daugiau ne teisine, bet visiems suprantama kalba.
Buvo pristatyti pagrindiniai mano biografijos faktai. Jų nekartosiu. Už tų faktų slepiasi patirtis. Ta patirtis, manau, naudinga tiek man pačiai, tiek galėtų būti naudinga ir Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, jeigu turėčiau galimybę prisijungti ir tapti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja.
Labai aiškiai suvokiu Lietuvos Aukščiausiojo Teismo vaidmenį teismų sistemoje, aiškiai suvokiu, kokia našta tenka ir pavieniams šio teismo teisėjams. Jau buvo minėta pagrindinė Aukščiausiojo Teismo užduotis – formuoti teismų praktiką. Tai nėra tik teismams reikšmingas dalykas. Manau, kad tai yra reikšminga kiekvienam iš mūsų, kuris nusprendžia kreiptis į teismą arba ketina tai padaryti. Kiekvienam iš mūsų reikšminga tada, kai mes ieškome atsakymo, kaip galėtume apginti savo pažeistas teises, kokio rezultato iš teismo galėtume tikėtis. Būtent čia ir yra pagrindinis Aukščiausiojo Teismo vaidmuo.
Manau, kad Aukščiausiojo Teismo teisėjo vaidmuo neapsiriboja tik praktikos formavimu, tai yra konkrečiai bylų nagrinėjimo veikla. Aukščiausiojo Teismo teisėjas vis dėlto turėtų būti pavyzdys mums visiems, pavyzdys žemesnės instancijos teismų teisėjams tiek elgesio, tiek erudicijos prasme. Taigi Aukščiausiojo Teismo teisėjui derėtų turėti platesnį interesų ratą ir tuo dalintis su kolegomis, galbūt platesniame rate aiškinant žmonėms jų teises, aiškinant galimus tokių teisių gynimo būdus. Tai yra reikšmingiausia Aukščiausiojo Teismo teisėjo veiklos dalis.
Jau buvo minėta ir mokslinė mano turima patirtis, taip pat patirtis teisės aktų kūrimo procese. Šios veiklos nesu nutraukusi. Ši veikla yra naudinga būtent kalbant apie galimą patirties skleidimą, galimą dalinimąsi tiek su visuomene, tiek su kitais teisėjais. Tiesiog yra demonstruojami turbūt platesnio požiūrio elementai ir yra galimybė pasisakant dėl tam tikrų teisės aktų projektų taip pat įvertinti ir galimas teisines pasekmes ateityje. Aš manau, kad mūsų valstybėje dar tik formuojasi tiek nuosekli teismų praktika, tiek galbūt kalbėdami apie teisės aktus ir poreikį juos keisti turėtume įvertinti, ar visais atvejais yra reikalingas išsamus teisinis reglamentavimas, ar galbūt kai kuriais atvejais pakaktų ir tinkamos teisės aiškinimo ir taikymo praktikos ir tam nebūtų būtina kiekvieną kartą keisti įstatymą. Protingas įstatymų aiškinimas taip pat yra didelė vertybė.
Ir surizikuosiu kalbėjusi šiek tiek trumpiau negu visi kiti prisistatę kandidatai atsakyti į daugiau kilusių klausimų.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama kandidate. Jūsų paklausti nori M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama kandidate, mes čia turėjome tikrai daug rūpesčio diskutuodami apie pluoštines kanapes, apie pluoštinių kanapių gaminius. Lietuva ne vienintelė apie tai daug diskutuoja. Turėjome čia ir Europos Teisingumo Teismo sprendimą, kuris aiškiai ir nedviprasmiškai pasakė, kad pluoštinių kanapių gaminiai, teisėtai pagaminti vienoje Europos Sąjungos šalyje, negali būti draudžiami kitoje Europos Sąjungos šalyje. Taigi gali būti laisva prekyba. Kaip dabar elgtis ir kaip žinoti asmenims, kurie įsigyja, kai Lietuvos įstatymai tai traktuoja kaip narkotiką? Tuo tarpu Europos Teisingumo Teismas yra aiškiai pasakęs, kad tai net nėra joks narkotikas, o turi būti laisvai prekiaujama ir užtikrinamas laisvas prekių judėjimas tarp šalių, įskaitant ir pluoštinių kanapių gaminius. Kaip dabar tokioje situacijoje reikia elgtis?
E. TAMOŠIŪNIENĖ. Aš manau, tai klausimas ne visai teisėjui pasekmių prasme. Turiu galvoje, kad teisėjui tektų spręsti tik tada, kada kiltų pasekmės. Tačiau, mano nuomone, turbūt reikėtų pirmiausia apsispręsti dėl teisinio reguliavimo pokyčių ir tai yra politikų reikalas. Čia teisinių klausimų galbūt ir yra šiek tiek mažiau negu apsisprendimas pačios valstybės, kokiu keliu eiti, nes Europos Sąjungos Teisingumo Teismas, išsakydamas savo poziciją, pasisakė dėl Europos Sąjungos teisės aktų taikymo, tačiau jokiu būdu neįsiterpė į nacionalinę sritį arba valstybės suverenitetą. Mano nuomone, pirmiausia reikalingas politinis sprendimas. Galbūt greta šio politinio sprendimo derėtų apsvarstyti ir visus teisinius kelius, kaip tas sprendimas galėtų ir turėtų būti įgyvendinamas.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Bakas. Ruošiasi M. Danielė.
V. BAKAS (MSNG). Gerbiama kandidate, iš tikrųjų jūsų biografija įspūdinga. Esate mokslininkė, teisėja, užimate vieną aukščiausių pakopų Teisėjų taryboje – esate pirmininkės pavaduotoja, buvote Apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkė.
Tiesiog noriu jūsų paklausti, kaip taip atsitiko, kad per gana trumpą laiką taip smuko pasitikėjimas teismų sistema? Teisėjų sulaikymai, korupcinės bylos. Noriu jūsų paklausti, kaip teismų savivalda, ką gali padaryti, kad būtų apsaugota visuomenė ir teismai nuo korupcijos teismuose? Ir apsaugoti pačius teisėjus, kad jie būtų gerbiami ir ramūs, kad jie galėtų matyti prasmę, karjeros galimybes.
E. TAMOŠIŪNIENĖ. Dėkoju už klausimą. Klausimas ir lauktas, ir ne. Manau, kad tai skaudi tema šiuo metu kiekvienam teisėjui, kuris vykdo teisingumą. Skaudi tema dėl kelių priežasčių. Skaudi tema, kad keletas kolegų, tikėtina, paslydo, skaudi tema ir dėl tos turbūt tenkančios nešlovės visiems likusiems teisėjams. Mums, kurie kiekvieną dieną einame į teismo posėdžių salę ir vykdome teisingumą, tikrai nėra lengva atlaikyti ir visuomenės spaudimą, atlaikyti tą nepasitikėjimą, atlaikyti taip pat ir kitų valstybės valdžių požiūrį į teisėjus. Tačiau kalbant apie teisėjų savivaldos vaidmenį šioje srityje, noriu paprašyti duoti laiko.
Naujoji Teisėjų taryba yra suformuota tik lapkričio mėnesį. Mes jau žinome ir matome kryptis, kuriomis turėtume eiti, kad tokios situacijos nepasikartotų, bet tam mums reikia, kaip ir minėjau, laiko. Mes tikrai dedame, jau pradėjome dėti visas pastangas, kad bent mažais žingsneliais galėtume atkurti pasitikėjimą teismais. Nesitikime pasitikėjimo aukštumų vien dėl tos priežasties, kad teismų yra tokia nedėkinga padėtis – mes sprendžiame žmonių likimus. Tikrai yra žmonių, kurie nėra patenkinti mūsų sprendimais ir jais nebus patenkinti niekada. Bet aš tikiuosi, kad mums pavyks atkurti pasitikėjimą tos visuomenės dalies, kuri duos mums pasitikėjimą ir avansu arba vertindama mūsų darbus.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia M. Danielė. Ruošiasi V. Valkiūnas.
M. DANIELĖ (LF). Ačiū. Man labai patiko jūsų pasisakymas apie buvimą pavyzdžiu, tai, manau, ir klausimas bus nesudėtingas. Kaip manote, kokios pozicijos turėtų laikytis Konstitucinio Teismo teisėjas matydamas, kad kolegos užsienio šalyse priima nusikalstamus sprendimus tarnaudami autoritariniam režimui ir tapdami agresijos ir represijų įrankiais?
E. TAMOŠIŪNIENĖ. Mes, būdami Europos Sąjungos valstybės narės teisėjais, nesame vieni, dalyvaujame įvairiose teisėjų bendruomenėse, tarptautinėse bendruomenėse, tai mūsų apsisprendimas nėra toks vienasmeniškas. Mes, matyt, turėsime prisidėti ir prie tarptautinių bendruomenių pozicijos, ką mes ir darome, dalyvaudami Europos teisėjų tinkle, išsakydami savo poziciją. Kartais mes esame apkaltinami, kad pernelyg politikuojame. Išsakydami savo nuomonę kiekvieną kartą turime pasverti, ar neperžengėme teisėjo profesijai leistinų ribų, bet, manau, poziciją ir palaikymą demokratinių valstybių teisėjams galbūt dėl pasikėsinimo į jų nepriklausomumą ir nešališkumą privalome išsakyti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Valkiūnas. Ruošiasi R. Šarknickas.
V. VALKIŪNAS (MSNG). Ačiū, pirmininke. Gerbiama kandidate, jūs sakote, demokratinių valstybių, tai prašom atsakyti. Kai sako, dar daugiau demokratijos, tai, vadinasi, nėra visiškos demokratijos. Jeigu sako, stiklinė nepilna, dar reikia įpilti, tai ar ji pilna? Tai yra demokratija pas mus ar nėra, jeigu deklaruojama, kad dar daugiau demokratijos, vadinasi, nepilna kažkokia demokratija, bet niekas neapibrėžia, kurios vietos demokratijai trūksta. Jūs, kaip atstovaujanti konservatyviai organizacijai ir, kaip jūsų kolegos čia sako, pliuralistinei valstybei, o kas nesutinka su šia pliuralistine doktrina, kas monistinę palaiko… Tarp kitko, ir jūs priimate visas nuomones kaip pliuralizmą, bet jums reikia dėl vieno įstatymo nuspręsti ir sprendimas turi būti vienas priimtas, tai yra monizmas. Kaip čia, ar neprieštarauja vienas kitam ir tai nėra teisinė aklavietė? Ačiū.
E. TAMOŠIŪNIENĖ. Nemanau, kad kada nors atsidurtume teisinėje aklavietėje. Teisėjui turbūt labai paprasta net ir atsakyti į šį klausimą, ypač teisėjui civilistui. Kadangi mes neturime civilinėje byloje vyraujančios nuomonės, pats procesas yra grindžiamas dvišališkumu. Jau pati proceso prigimtis lemia, kad mes išklausysime visus. Vadinasi, mes sudarysime sąlygas pasisakyti visiems. Ir aš nelabai pritarčiau tai pozicijai, kad mes turėtume iš anksto įstatymu kaip nors apriboti tą pasisakymą. Ne, tai yra būtent didžiausia proceso vertybė ir nuo Romėnų teisės laikų tai yra taikoma. Sakyčiau, principais tikrai mes esame pajėgūs išspręsti kiekvieną bylą. Nėra teismuose tokių bylų, kurių mes negalėtume išspręsti, net ir matydami, kad galbūt egzistuoja įstatymo spraga.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia R. Šarknickas. Ruošiasi M. Ošmianskienė.
E. TAMOŠIŪNIENĖ. (Balsai salėje) Dar dėl demokratijos galėčiau pratęsti: kalbėdama apie demokratines valstybes, turiu tik keletą paprastų pavyzdžių – tai būtent Vokietiją, Austriją, kiek tai būtų susiję su procesiniais įstatymais. Kalbama apie kodeksus, kurie yra priimti 1895 metais, su labai nedideliais pakeitimais jie galioja iki šiol. Vadinasi, tai yra vertybė ir įstatymų nuoseklumas, jų nekeičiamumas yra vertybė. Kalbėdama apie demokratiją, turiu galvoje tokio pobūdžio pavyzdžius.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Dabar jau tikrai klausia R. Šarknickas. Ruošiasi M. Ošmianskienė.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Šššš, aš noriu paklausti. Man labai patinka jūsų atsakymai – jie yra konkretūs, atsiribojant nuo politikos, jaučiasi jūsų adekvatumas ir profesionalumas. Jūs esate paskelbusi 30 mokslinių straipsnių ir man patiko dėl proceso trukmės klausimų. Šiaip čia Seime irgi yra nemažai politikų, kurie vilkina dėl tam tikrų politinių dividendų ir panašiai. Tai nėra gerai Lietuvos ekonominiame gyvenime ir panašiai. Aš norėjau jūsų paklausti, kai turėsite naujas pareigas, aš tikiu, kad taip bus, ar pavyktų jums įgyvendinti būtent tuos klausimus dėl proceso trukmės? Ji iš tikrųjų Lietuvos teismuose yra šiek tiek ilgoka vienais ar kitais atvejais. Ačiū.
E. TAMOŠIŪNIENĖ. Kalbant apie proceso trukmę, nėra siekiamybė vien bylą išnagrinėti labai greitai. Aš mėgstu sakyti – turi būti greitai ir gerai. Vadinasi, nededame lygybės ženklo tarp kiekybės ir kokybės. Didesnę dalį aš atiduočiau kokybei, tai yra gerai išnagrinėtai bylai. Iš kitos pusės, aš vėl mėgstu sakyti, niekas neateina į teismą, pavyzdžiui, pas mane asmeniškai. Vadinasi, aš, kaip teisėja, turiu dėti visas pastangas, kad galėčiau padaryti kaip įmanoma geriau, tai yra išnagrinėti bylą kaip įmanoma geriau, ir kartu jos nevilkinti.
Mes turbūt esame pirmi Europoje pagal tam tikrus statistinius rodiklius, tačiau, kalbant apie bylų nagrinėjimo trukmę aukštesnės instancijos teismuose, aukštesnės instancijos teisme mes vis dėlto turėtume teikti prioritetą būtent kokybei ir dėl grįžtamųjų pasekmių. Nes jeigu mes kalbame apie aukštesnės instancijos teismo inertišką sprendimą, tikėtina, jis nesukels tam asmeniui pageidaujamų pasekmių. Vadinasi, mes turbūt galėtume šiek tiek nusileisti proceso trukmės atžvilgiu, tačiau nevilkindami bylos, ir priimti kaip įmanoma geresnį sprendimą – išsamiau išnagrinėti bylą.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia M. Ošmianskienė.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Dėkoju, pirmininke. Gerbiama kandidate, visai neseniai sudarius koaliciją ir Prezidentui pateikus ministrų kandidatūras, dėl vienos kandidatės, tai yra būtent dėl teisingumo ministrės E. Dobrovolskos kandidatūros, kilo didžiulis ažiotažas. Dėl amžiaus, išsilavinimo, tatuiruočių ir kitų dalykų. Man įdomu, kokia yra jūsų nuomonė – jūs teigiamai ar neigiamai vertinate tai, kad į ministro pareigas ateina žmogus kiek iš šalies? Kokie reikalavimai, jūsų nuomone, turėtų būti keliami teisingumo ministrui? Gal tikrai jam nedera turėti tatuiruočių ir yra būtina išlaikyti advokato egzaminą raštu? O gal ministrei, neturinčiai advokato licencijos, nederėtų priimti ir kitų advokatų priesaikų?
E. TAMOŠIŪNIENĖ. Manau, šie klausimai pakankamai plačiai išdiskutuoti viešojoje erdvėje, į daugelį jų yra pateikti atsakymai. Mano požiūriu, išsilavinimas, be abejonės, yra vertybė. Bet jeigu kalbame apie ministrui keliamus reikalavimus, formalių reikalavimų nėra. Matyt, pirmiausia tas asmuo, kuris pretenduoja į tam tikras pareigas, turėtų pats savikritiškai pažiūrėti į savo kompetenciją ir įsivertinti, ar jis turės galimybę šias pareigas atlikti taip, kaip įmanoma geriausiai. Jeigu politikai nuspręstų, tai, matyt, tokie reikalavimai galėtų atsirasti. Yra užsienio valstybėse irgi įvairių pavyzdžių tiek dėl išsilavinimo, tiek turbūt dėl priežasčių, dėl kurių nutrūko tam tikrų ministrų karjera. Yra įvairių pavyzdžių. Bet vien išsilavinimo turėjimas arba neturėjimas, neturint tam tikros patirties, neturint noro nuveikti ką nors gera, vėlgi nebūtų pakankamas, mano nuomone.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia S. Lengvinienė.
S. LENGVINIENĖ (LF). Dėkoju posėdžio pirmininkui. 2020 metais paskelbta Europos Komisijos ataskaita, apžvelgianti teisės viršenybės Europos valstybėse principus. Ji Lietuvos teisinės sistemos darbą įvertino gerai. Buvo įvardinta, kad Lietuvos teisingumo sistemoje vykdoma nemažai reformų, darančių teigiamą poveikį veiksmingumui ir kokybei. Taip pat buvo išskirtas visuomenės teisminių institucijų nepriklausomumo suvokimas, bylų nagrinėjimo teismuose spartumas bei Lietuvos elektroninė bylų valdymo sistema. Tačiau, kai kurių Lietuvos teisininkų nuomone, Europos Komisijos vertinimas yra gana formalus ir neatskleidžia tikrosios realybės. Jų nuomone, buvo nutylėta apie menką visuomenės pasitikėjimą teismais, pastarųjų metų valdančiųjų ir Konstitucinio Teismo susikirtimus, Teisėjų tarybos darbą, Aukščiausiojo Teismo kolegijos darbą. Kaip jūs vertintumėte šį nuomonių skirtumą ir kokia būtų jūsų nuomonė apie Lietuvos teisinės sistemos darbą? Ačiū.
E. TAMOŠIŪNIENĖ. Man žinoma ši Komisijos ataskaita, žinoma taip pat ir ta kritiška nuomonė ataskaitos atžvilgiu tiek, kiek tai yra susiję su Lietuvos valstybe. Pirmiausia, matyt, vertinant tokios ataskaitos pobūdį, atsakymas slypi jau pačiame dokumento pavadinime „ataskaita“. Vadinasi, tai yra formalus dokumentas, sudaromas klausimyno pagrindu, ten nėra galimybės daugeliu atvejų pateikti autoritetingas nuomones, kritiškas nuomones ar galbūt diskutuoti tam tikrais teismo nepriklausomumo, jo formavimo ar politinių sprendimų priėmimo konteksto klausimais.
Dėl kritiškos pozicijos galima ir sutikti, ir nesutikti. Diskusijos visada yra gerai. Mums tik kai kuriais atvejais pritrūksta ūpo ir jėgų korektiškai tose diskusijose dalyvauti. Bet diskusijose kai kuriais atvejais ir gimsta tiesa. Mano tokia pozicija.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama kandidate. Klausti ir atsakyti skirtas laikas baigėsi. Po pateikimo nėra balsuojama. Kaip pagrindinis siūlomas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Galime pritarti bendru sutarimu? Labai dėkui. Siūloma svarstyti sausio 14 dieną.
16.28 val.
Seimo nutarimo „Dėl Renato Pociaus skyrimo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininku“ projektas Nr. XIVP-150 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės 2-10 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Renato Pociaus skyrimo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininku“ projektas Nr. XIVP-150. Pranešėjas – Lietuvos Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas J. Neverovičius.
J. NEVEROVIČ. Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiami Seimo nariai, Lietuvos Respublikos Prezidentas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir Energetikos įstatymu, teikia Seimui siūlymą nuo šių metų sausio 21 dienos skirti poną R. Pocių Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininku.
Energetikos sektoriuje Lietuva išgyvena istorinių pokyčių etapą, priimami kritiniai sprendimai tiek mūsų valstybės energetinės nepriklausomybės, tiek apskritai energetikos sektoriaus transformacijos kelyje, kur vis svarbesni tampa žiedinės ekonomikos, žaliojo vystymosi ir inovatyvumo skatinimo principai, siekiant ambicingų klimato neutralumo tikslų. Šiems pokyčiams užtikrinti būtinas kokybinis VERT’o veiklos proveržis, svarbu ne tik atliepti, bet ir aktyviai dalyvauti sektoriaus permainų procese. Energetikos srityje reikalingas ryžtingas progresyvumas. Turime maksimaliai išnaudoti savo stiprybes ir pasiektą konkurencinį pranašumą, kryptingai skatinti žaliosios energetikos plėtrą, inovacijas, investicijas, orientaciją į tvarumą ir veiklos efektyvinimą, integralią institucijų bei verslo sektoriaus veiklą. Tikime, kad reikalingą pokytį pasiryžęs pasiekti siūlomas tarybos vadovas ponas R. Pocius. Kandidatas turi reikiamų žinių, gebėjimų ir aiškią viziją, kaip VERT gali prisidėti prie strateginių valstybės energetikos sektoriaus tikslų įgyvendinimo. Kandidatas turi konkrečių siūlymų dėl elektros iš nesaugių trečiųjų šalių elektrinių patekimo į Lietuvos rinką užkardymo, inovacijų ir energetikos sistemos efektyvumo skatinimo, šilumos sektoriaus reguliavimo supaprastinimo, administracinės naštos mažinimo rinkos dalyviams ir tarybos veiklos tobulinimo.
Ponas R. Pocius yra sukaupęs ilgametės patirties energetikos reguliavimo srityje, puikiai pažįsta VERT’o veiklą. Užimdamas įvairias pozicijas šioje institucijoje dirba 19 metų, iš jų 12 ėjo vadovaujamas pareigas. Nuo 2018 metų ponas R. Pocius buvo VERT’o narys, o nuo 2019 metų – pirmininko pavaduotojas.
Kandidato veiklos prioritetai atitinka Seimo patvirtintą Nacionalinės energetikos nepriklausomybės strategiją, Vyriausybės programą ir Lietuvos Respublikos Prezidento lūkesčius bei jo keliamos gerovės valstybės tikslus. Pono R. Pociaus skyrimas VERT’o pirmininku užtikrintų įstaigos veiklos tęstinumą ir prisidėtų prie reikšmingo veiklos suaktyvinimo.
Gerbiamieji Seimo nariai, Respublikos Prezidento vardu prašau palaikyti teikiamą kandidatūrą.
PIRMININKAS. Labai dėkui Prezidento patarėjui. Į tribūną kviečiame kandidatą į VERT’o pirmininkus R. Pocių.
R. POCIUS. Gerbiamas Seimo posėdžio pirmininke, gerbiami Seimo nariai, išties turėjau garbės stovėti šioje tribūnoje prieš porą metų, kuomet buvau siūlomas pretendentu į tarybos narius. Per tą laikotarpį nuveikėme tikrai daug, priėmėme labai svarbių sprendimų Lietuvai energetikos srityje. Pavyzdžiui, priimtas sprendimas dėl sinchronizacijos projekto finansavimo regioniniu mastu kartu su Baltijos šalių ir Lenkijos reguliuotojais, atitinkami investiciniai sprendimai dėl išmaniosios apskaitos Lietuvoje diegimo elektros sektoriuje.
Kadangi Prezidento vyriausiasis patarėjas pristatė trumpai mano kandidatūrą, norėčiau koncentruotis ir pristatyti savo įžvalgas dėl VERT’o artimiausių veiklos prioritetų.
Kaip žinome, šiuo metu energetikos sektorius tapo ypač dinamiškas, stebima energetikos sektoriaus transformacija. Siekiant įgyvendinti energetikos žaliojo kurso ir švarios energetikos paketo reikalavimus, kurie yra susiję iš esmės su reguliuojamų sektorių decentralizacija ir galutinio vartotojo įgalinimu lygiavertėmis sąlygomis dalyvauti reguliuojamose rinkose, VERT’o vaidmuo tampa labai aktualus ir labai svarbus, nes išties turės būti įgyvendinti labai svarbūs sprendimai, kurie yra susiję su gaminančio vartotojo tolesniu skatinimo schemos įgyvendinimu, taip pat su energetikos bendruomenių kūrimusi, ir kiti labai svarbūs sprendimai dėl lankstaus paslaugų teikimo. Išties VERT’o ateities koncepciniai sprendimai taps labai aktualūs. Kadangi tų prioritetų yra gana nemažai, pasistengsiu pristatyti bent po vieną detaliau pagal reguliuojamus sektorius.
Pirmiausia norėčiau pradėti nuo žaliojo kurso įgyvendinimo. Čia yra keletas tokių pagrindinių kolonų, mano vertinimu. Pirmiausia VERT turėtų koncentruotis į Europos Sąjungos tinklų kodeksų tinkamą įgyvendinimą. Iš tiesų mes turime tiek techninius, tiek rinkos tinklų kodeksus, jie yra labai svarbūs kuriant elektros ir gamtinių dujų rinkas.
Antra užduotis yra ta, kad turi būti sukurti reguliaciniai mechanizmai, kurie skatintų įmones investuoti į naujas technologijas, ypač į aplinką tausojančias technologijas, ir atitinkamai skatintų įmones vystyti naujas inovacijas, kad įmonės nebijotų eksperimentuoti, energetikos sektoriuje diegti įvairias naujoves ir dėl to nebūtų taikomos atitinkamai sankcijos.
Trečias dalykas yra atsinaujinančių sektorių plėtra, atsinaujinančių sektorių paskata. Kalbu ne vien kainodaros prasme, bet kalbu ir visais teisės aktų reglamentavimo klausimais, kad būtų skatinamos sklandesnės investicijos į atsinaujinančios generacijos įgyvendinimo procesus.
Dar vienas turbūt labai svarbus… tai yra turėtų būti priimti sprendimai, skatinantys įmones investuoti į investicijas, kurios yra skirtos efektyvumui ir atitinkamai energijai taupyti, nes visi turbūt žinome, kad pati pigiausia energija yra ta, kuri nėra suvartota. Čia iš tikrųjų turbūt tokie prioritetai.
Antras iš pagrindinių darbų yra aktyvus dalyvavimas formuojant Lietuvos poziciją dėl elektros importo iš nesaugiose branduolinėse elektrinėse pagamintų įrenginių. Turbūt jums teko girdėti, VERTʼo pozicija yra suformuluota, bet atitinkamai mes esame pateikę siūlymus mūsų Baltijos šalių reguliuotojams bei Lenkijos reguliuotojui būtent dėl siūlymų, kaip reikėtų tobulinti metodiką, bei „Litgridui“, kurie pasidalino su perdavimo operatoriumi. Manau, kad toliau turėtume aktyviai tęsti būtent šį darbą.
Atliekų sektoriaus reguliavimas. Jeigu gerbiami Seimo nariai paves VERTʼui tokią funkciją, tai irgi yra gana svarbus prioritetas. Šiuo atveju kainodara turėtų būti orientuota tokia, kuri prioriteto tvarka, be abejo, pirmiausia skatintų gyventojus rūšiuoti atliekas.
Suskystintųjų gamtinių dujų terminalo klausimai taps ypač aktualūs 2022 metų pabaigoje, kai VERT turės priimti esminį sprendimą dėl būtent terminalo veiklos modelio po 2024 metų. Išties turėsime labai atidžiai išanalizuoti ir priimti pačią patraukliausią alternatyvą, kurios pagrindu būtų toliau vykdoma suskystintųjų dujų veikla. Tam, kad vis dėlto didintume terminalo veiklos konkurencingumą, mano nuomone, turėtų būti įdiegta terminalo pajėgumų aukciono sistema, kuri ypač turėtų tapti aktuali įgyvendinus Lietuvos ir Lenkijos dujų jungtį, kai terminalo pajėgumai gali tapti per maži būtent importuojamų gamtinių dujų apimtims ir gali būti reikalingi aukcionai, kad būtent šis atitinkamas kiekis dujų galėtų pratekėti pro terminalą. Taip mes turėtume naudos arba papildomų pajamų, kurios galėtų mažinti saugumo dedamąją, kuri šiandien yra taikoma mūsų gamtinių dujų vartotojams.
Šilumos sektorius, be abejo, yra vienas iš jautriausių reguliuojamų sektorių ir čia reikalingos, mano vertinimu, taip pat esminės peržiūros. Tiesa, galima pasidžiaugti, kad šiandien VERT priėmė sprendimą dėl kainodaros tobulinimo. Kainodara tampa išties paprastesnė, lankstesnė. Kas yra svarbiausia būtent siekiant tų pagrindinių tikslų, kurie yra jau įgyvendinti elektros ir gamtinių dujų sektoriuje, tai skatinamasis mechanizmas, kuris leistų įmonėms efektyviai vykdyti savo veiklą ir taip mažinti kaštus, galiausiai sumažinti kainas galutiniams vartotojams.
Žinoma, administracinės naštos mažinimas yra labai aktualus klausimas ir jis turėtų būti iš esmės koncepciškai sprendžiamas ateityje. Išties mes gauname nemažai rinkos dalyvių pasiūlymų ir pastabų, kad šiuo metu ataskaitų apimtys yra gana didelės, jos sukuria didelę administracinę naštą rinkos dalyviams. Manau, kadangi sektoriai tapo labai dinamiški ir duomenys, kurie turi būti renkami, nuolat turėtų būti peržiūrimi, VERT turėtų tapti ta lanksčia institucija, kuri turėtų reguliariai peržiūrėti būtent renkamų duomenų apimtis ir atitinkamai taip sumažinti administracinę naštą rinkos dalyviams.
Taip pat labai svarbus elektros liberalizavimo klausimas, kaip žinoma, prasidėjęs praeitais metais. Įvyko pirmas etapas, tačiau ateityje laukia antras ir trečias, turbūt du pagrindiniai etapai, per kuriuos vartotojai turės pasirinkti nepriklausomus tiekėjus. Būtent antrame etape tai bus daugiau negu 700 tūkst. elektros energijos vartotojų, iš tikrųjų labai ženklus skaičius. Mano nuomone, VERT turėtų būti pagrindinė ir centrinė institucija, kuri užsiimtų būtent vartotojų savišvieta ir šviestų vartotojus, aiškintų vartotojams būtent elektros sektoriaus liberalizavimo klausimus, paaiškintų, kodėl yra tai daroma, kokia yra nauda, ir atitinkamai atsakytų į visus kilusius klausimus. Kitaip sakant, institucija turėtų eiti aktyviai į vartotoją tam, kad liberalizavimo procesas taptų gana sklandus. Aišku, šiandien matome tam tikrų problemų ir teisės aktuose. Išties pateiksime savo siūlymus tam, kad šitas procesas būtų įgyvendintas kiek įmanoma sklandžiau.
Trumpai apibendrinant – VERT’ui iššūkių per artimiausius penkerius metus tikrai bus daug, tačiau, jeigu, gerbiami Seimo nariai, sulauksiu jūsų palaikymo, manau, jog turima mano ekspertinė patirtis ir vadovavimo patirtis leis tinkamai vadovauti VERT’ui bei prisidėti prie vienos pažangiausių ir efektyviausių energijos rinkų sukūrimo Europos Sąjungoje. Taigi dėkoju už jūsų dėmesį ir esu pasiruošęs atsakyti į jums iškilusius klausimus.
PIRMININKAS. Labai dėkoju, gerbiamas kandidate. Kadangi jūsų užsirašė paklausti irgi labai daug Seimo narių, tai dar kartelį primenu, kad klausti – 1 minutė, atsakyti – 2 minutės. Pirmas klausia M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Visuomenei kyla klausimų dėl priimto sprendimo premijuoti valstybės kontroliuojamos monopolinės įmonės vadovus bendrovės akcijomis. Įtarimų kelia ir tai, jog akivaizdžiai vengiama atskleisti, kokius tiksliai rodiklius reguliuojamos įmonės vadovai turės pasiekti, norėdami gauti premijas akcijomis. Aš manau, sutiksite, kad valstybės kontroliuojamos įmonės priimami sprendimai turi būti ne tik teisėti, bet ir teisingi. Deja, matome, kad įmonės pasirinkta taktika tik didina nepasitikėjimą ir abejones jos valdymo organais. Būtų gerai išgirsti labai aiškią ir nedviprasmišką VERT’o poziciją šiuo klausimu. Ačiū.
R. POCIUS. Dėkoju už jūsų klausimą. Iš tiesų labai aktualus klausimas. Pabandysiu padėlioti savo supratimą ir argumentaciją. Iš tiesų šiandien turime reguliacinį mechanizmą tokį, kuris iš tikrųjų generuoja įmonėms pelną arba pajamas nuo reguliuojamos vertės turto, kuris yra investuotas būtent į reguliuojamas paslaugas. Šiuo atveju, mano vertinimu, tokia schema, kuri skatina premijuoti akcijomis, sukuria tam tikrą viešųjų ir privačių interesų problemą, nes šiuo atveju įmonių vadovai, turėdami akcijų, yra suinteresuoti kiek įmanoma daugiau pūsti įmonių turtą, apie kurį aš kalbėjau, nuo kurio yra skaičiuojama grąža, tokiu tikslu, kad turėtų didesnį akcijų pajamingumą. Mano vertinimu, tokios schemos neturėtų būti taikomos ir asmeniškai žiūriu į tai kritiškai.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia S. Gentvilas. Ruošiasi K. Vilkauskas.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamasis pretendente, legalios monopolijos arba monopolinės paslaugos turi būti reguliuojamos, bet jūs irgi esate monopolinis reguliuotojas, todėl norėčiau paklausti apie jūsų sukuriamą administracinę naštą ir kaštus. Štai du pavyzdžiai. Estija savo šilumos gamybos sektoriuje reguliuoja tiktai tas įmones, kurios viršija pagal kainą sektoriaus vidurkį. Mes reguliuojame visas ištisai, net mažiausių regionų įmones, todėl atskirose mažose savivaldybėse prireikia atskiro etato vien tam, kad bendrautų su jūsų taryba. Antrasis pavyzdys yra atliekų tvarkymo centrų reguliavimas, kuris galimai bus kitais metais perdavus vartų mokesčio kontrolę jums. Tenai, įstatymo projekte, yra numatyta visą 1 % RATCʼų pajamų skirti reguliatoriui kaip komisinį mokestį, kitaip sakant. Kaip jūs vertinate administracinę naštą, ar tikrai turi kainuoti 1 % visų paslaugų jūsų paslaugos kaip reguliatoriaus? Ačiū.
R. POCIUS. Dėkoju už jūsų klausimą. Išties įdomus klausimas. Aš manau, kad savo pristatyme bandžiau paminėti tai, kad vis dėlto prioritetas turėtų būti administracinės naštos mažinimas. Čia vienas turbūt yra iš uždavinių, kurį turime spręsti.
Antras klausimas dėl 1 %. Konkrečiai kalbant, kiek aš žinau, yra pateikti konkretūs kaštų skaičiavimai tarybai, kiek būtų reikalinga ekspertų, kokios būtų reikalingos atitinkamai priemonės ir kokie būtų kaštai, tai stengiamės pagrįsti, kodėl mums reikalingos šitos pajamos. Kalbant apie pačios administravimo naštos mažinimo aspektą, iš tikrųjų labai svarbu yra paminėti skaitmenizaciją. Iš tikrųjų ateity mes labai kreipsime į tai dėmesį ir dirbtinio intelekto įdiegimo institucijoje, kad žmogiškuosius išteklius būtų galima pakeisti programomis, analizuojant įmonių pateiktus duomenis. Tokiu būdu būtų galima sutaupyti atitinkamai institucijos kaštų ir, kaip jūs ir minėjote, rinkos dalyvių įnašų.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia K. Vilkauskas. Ruošiasi A. Vyšniauskas.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Gerbiamas pretendente, jūs minėjote, kad viena iš jautriausių jūsų reguliavimo sričių yra šiluma ir kad stengsitės daryti paprastesnę kainodarą. Mano klausimas yra toks. Dabar dažnai, ypač savivaldybėse, kurios turi privatų ūkį, VERT nėra savivaldybių sąjungininkė. Kaip pavyzdį pasakysiu. „Trakų energija“, šešerius metus yra vienašališkai nustatyta kaina, VERT audituoja „Trakų energiją“ beveik tiek pat metų, kiek vienašališkai nustatyta kaina. Tie terminai buvo visą laiką atidėliojami. Puikiausiai suprantate, kad ta metodika yra gana sudėtinga – biokuro dedamosios, dujų kainos santykis. Kaip jūs efektyvinsite ir kaip keisite tokią situaciją šilumos ūkyje, nes šilumos tiekimas yra viena iš plačiausiai teikiamų paslaugų gyventojams?
R. POCIUS. Dėkoju už jūsų klausimą. Išties labai svarbus klausimas. Pirmiausia turbūt reikėtų pradėti nuo to, kad savivaldybės turėtų glaudžiau bendradarbiauti su VERT’u arba VERT su savivaldybėmis šituo klausimu. Vienas iš šitų žingsnių, kuriuos šiandien atliko VERT, tai yra kainodaros mažinimas. Kaip jūs teisingai įvardinote, prieš tai buvusi metodika buvo gana sudėtinga, nesuprantama savivaldybėms. Dabar ji tapo kur kas paprastesnė.
Kalbant apie vienašališką kainų nustatymą, turbūt reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad VERT yra ekonominis reguliuotojas. Išties yra žiūrima iš abiejų pusių, siekiant išlaikyti balansą, tiek iš vartotojo perspektyvos, bet lygiai taip pat yra labai svarbu ir iš įmonės perspektyvos, kad įmonės turėtų finansinių, technologinių ir vadybinių pajėgumų vykdyti savo veiklą. Nes jeigu bus iš tikrųjų tokia situacija, kad kainos bus nuspaustos iki tokio lygio, kad įmonės nesugebės arba negalės atlikti būtinų investicijų į šilumos ūkį, tai turės labai rimtų pasekmių dėl šilumos energijos tiekimo saugumo ir apskritai dėl paslaugos teikimo. Iš tikrųjų labai svarbu išlaikyti tą balansą, kad būtų ir vartotojo interesai apginti, bet iš kitos pusės žiūrima, kad įmonė galėtų vykdyti savo veiklą su turimais pakankamais resursais.
PIRMININKAS. Klausia A. Vyšniauskas, jo posėdžių salėje nematau. Tada kitas klausiantysis – A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas pretendente, aš jūsų paklausiu kaip vartotojas, nes daug kalbama apie visokias inovacijas ir kitus dalykus. Jūs naujas vadovas, o aš esu vienas iš energijos vartotojų. Tai ką aš kaip vartotojas išlošiu, gavęs naują tarybos pirmininką? Ačiū. Labai konkrečiai.
R. POCIUS. Aš manau, kad dėl idėjų, kurias pristačiau, galutinis vartotojas tikrai turėtų gauti naudą, žiūrint sistemiškai, per visų idėjų įgyvendinimą, tai yra per rinkos kūrimo mechanizmus, kurie realiai įgalina didesnę konkurenciją. Patį vartotoją įgalina įsijungti į rinką, aktyviai dalyvauti rinkoje. Kaip ir minėjau prieš tai, tie patys gaminantys elektros energijos vartotojai, pavyzdžiui, sakykime, arba renkantis elektros energijos tiekėją. Šiuo atveju, jeigu VERT’o vaidmuo bus labai aktyvus ir vartotojas išties gaus jam reikalingą informaciją, mano vertinimu, tai yra labai svarbu ir atitinkamai galiausiai vartotojas turės tam tikrą pridėtinę vertę.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia R. Šarknickas. Ruošiasi V. Valkiūnas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Tarybos veiklos tikslai ir funkcijos yra viena eilutė (8.1) – tvirtina valstybės reguliuojamų kainų nustatymus ir panašiai. Yra toks keistas reiškinys – Europoje įvestas karantinas, elektros ir dujų vartojimas yra išaugęs. Kurie vartotojai neišeina iš namų, dirba iš namų – automatiškai tas vartojimas yra išaugęs. Bet, kiek aš suprantu, kai vartojimas yra išaugęs, kainos neturėtų būti pakilusios, kaip įvyko dabar. Ir visuomenė, smulkusis verslas sureagavo, nes tai eina jiems per kišenę. Kaip šiuo atveju jūs reaguotumėte į tokį įvykį? Ačiū.
R. POCIUS. Dėkoju už jūsų klausimą. Išties jūs labai teisingai pasakėte, kad yra tokia reguliavimo specifika, kai tarifai priklauso būtent nuo suvartojimo apimties – kuo apimtis yra didesnė, tuo tarifas turi tendenciją mažėti. Bet labai svarbu atkreipti dėmesį, kad apie tokį principą mes kalbame konkrečiai infrastruktūros dalyje, būtent reguliuojamojoje infrastruktūros dalyje. O galutinį tarifą sudaro ne tik infrastruktūros kaštai, bet didelę įtaką (pavyzdžiui: elektra – 50 %, dujos – net daugiau, pirmoje grupėje – net 80 %) turi paties produkto kaina, tai yra arba elektros energijos kaina, arba gamtinių dujų kaina. Jeigu biržose yra tendencija, kad paties produkto kaina auga, tai iš tikrųjų turi neigiamą įtaką ir galutiniam tarifui. Kitaip sakant, kyla ir galutinė kaina. Bet infrastruktūros dalyje, jūs teisingai pasakėte, tokiu atveju tarifų lygis mažėtų.
PIRMININKAS. Dėkui. Klausia V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (MSNG). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas pretendente, ką jūs besakytumėte, visi žino, kad visa atsinaujinanti energetika kol kas yra nuostolinga ir negali būti efektyvi. Žaliasis kursas – tai plėšikavimas ir sektantų žaidimas. Ar sustabdysite šalies gyventojų ir verslo apiplėšimą perkant elektros energiją iš brangesnių negu biržoje šaltinių, pavyzdys: biržoje – 4 centai, saulės energetika – 15 centų.
Kitas klausimas: valstybinė įmonė „Ignitis“ iki Naujųjų metų agitavo: jeigu jūs nepersiregistruosite į kitą elektros tiekėją, jums elektra pabrangs. Mano nuomone, buvo ciniškas valstybinės įmonės pareiškimas visai šaliai: mes neginsime jūsų! Ne tai, kad sakytų, jog visada mūsų elektros energija bus pigiausia, nes mes esame valstybinė įmonė, bet bėkite nuo mūsų, bėkite pas kitus. Ačiū.
R. POCIUS. Dėkoju už jūsų klausimus. Išties kalbant apie žaliąjį kursą ir atsinaujinančią energetiką turbūt tenka konstatuoti, kad, pavyzdžiui, vėjo energetika, arba vėjo generacija, nėra brangesnė negu birža. Tai iš tikrųjų liudija praėjusiais metais VERTʼo atliktas aukcionas, kuriame buvo pasiūlytas nulinis priedas prie rinkos kainos, vadinasi, tie dalyviai, net trys dalyviai, kurie pasiūlė nulinį priedą, neprašė jokios paramos iš valstybės. Jie sutiko su ta sąlyga, kad juos tenkins rinkos kaina ir, kitaip sakant, nebrangins kainos visiems likusiems vartotojams. Teigti, kad šiandien atsinaujinanti energetika yra brangesnė, galbūt nėra visiškai objektyvu.
Kalbant apie tiekėjo pasirinkimą, reikėtų turbūt atkreipti dėmesį į tai, kad šiandien teisės aktai numato tokį mechanizmą, kad jeigu vartotojas yra nepasirinkęs nepriklausomo tiekėjo, jam prie reguliuojamos kainos yra taikomas 25 % antkainis. Čia yra įstatyminė nuostata, aišku, būtent atsižvelgiama į kitų šalių praktiką siekiant skatinti vartotojus aktyviai dalyvauti rinkoje, būti aktyviems, ieškoti nepriklausomų tiekėjų. Ilgalaikėje perspektyvoje tie vartotojai, kurie pasirenka tiekėją, išlošia. Čia yra grynai įstatyminė nuostata ir aš manau, kad būtent ir „Ignitis“, remdamasis šia nuostata, teigia, kad būtų taikomas 25 % koeficientas.
PIRMININKAS. Klausia K. Starkevičius.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Laba diena. Mano bus gal klausimo tęsinys dėl rinkos elektros vartotojų ir tiekėjų. Klausimas būtų, kaip jūs vertinate tą pirmąjį etapą, kai galėjo didesni elektros vartotojai pasirinkti tiekėją, bet iš pradžių buvo tam tikros tokios žiaurios sąlygos pasirašyti metams ar dvejiems metams, kitaip iš tikrųjų labai stipriai brangs – kito kelio nėra. Tokie pirmajame etape buvo. Ką daryti, nes prasidės antrasis etapas ir jis bus masinis, kad mes, norėdami liberalizuoti rinką, nepadarytume tokios meškos paslaugos ir masinio nepasitenkinimo nesukeltume? Reikia pasimokyti iš šių pirmojo etapo klaidų.
R. POCIUS. Dėkoju už klausimą. Išties labai aktualus ir teisingas klausimas. Tos problemos, kurias jūs minėjote, mums lygiai taip pat sukėlė tam tikrų klausimų, taryba pateikė ne vieną rekomendaciją tiekėjams. Viena iš tų problemų, kurią jūs minite, kad būtent buvo įsipareigojimas vartoti elektros energiją tam tikrą laikotarpį, bet mes pamatėme ir daugiau problemų. Pavyzdžiui, tiekėjai siūlė ne visą tarifą, o tik jo dalį, kai iš tikrųjų vartotojams yra gana sudėtinga palyginti su šiandien galiojančiu tarifu. Išties pateikėme rekomendacijas, kaip tiekėjai turėtų elgtis, kad ateityje būtų išspręsti tie klausimai. Sakykime, tos problemos, kurios buvo pirmojo etapo metu, tarsi ir yra išspręstos, bent jau visi rinkos dalyviai suprato, kaip reikėtų elgtis. O ateityje, kaip aš ir minėjau, VERT turėtų vaidinti tikrai ganėtinai aktyvią rolę, stengtis paaiškinti ir šviesti vartotojus būtent dėl elektros rinkos liberalizavimo ir tam tikrų aspektų, susijusių būtent su šiuo procesu.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kandidate. Klausti ir atsakyti skirtas laikas baigėsi. Labai jums dėkui. Po pateikimo nėra balsuojama.
Svarstyti kaip pagrindinis siūlomas Ekonomikos komitetas. Galime pritarti bendru sutarimu? Labai dėkui. Siūloma svarstyti sausio 14 dieną.
16.56 val.
Savaitės (2021-01-11–2021-01-15) – 2021 m. sausio 12 d. (antradienio) ir 14 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
Kitas darbotvarkės r-2 klausimas – savaitės, prasidedančios sausio 11 dieną, posėdžių darbotvarkės tvirtinimas. Pranešėja – Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, pristatau kitos savaitės Seimo posėdžių darbotvarkę. Antradienį planuojami du nuotoliniai posėdžiai – rytinis ir vakarinis. Į juos keliami keli projektai iš šios dienos, mes esame suplanavę priėmimus. Pagal galimybę tikrai apsiribosime tais projektais, kurie yra numatyti, kad nepasunkintume nuotolinių posėdžių darbotvarkės.
Galbūt norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad atsirado naujas rezervinis klausimas, į rezervinius klausimus yra įrašytas projektas Nr. XIVP-156 – Seimo rezoliucija dėl Laisvės gynėjų dienos 30-mečio. Pranešėjas – E. Zingeris.
Trumpai dėl 14 dienos, ketvirtadienio, posėdžio darbotvarkės. Kaip žinome, šis posėdis yra būtinas, nes pradėjome Konstitucinio Teismo teisėjų pateikimo procedūrą. Taigi yra numatyti tiek rytinis nuotolinis posėdis, tiek ir slaptas balsavimas po pietų. Taip pat turėsime ir sprendimus dėl VERT’o pirmininko, nutarimus dėl LAT’o teisėjų ir kitus svarbius klausimus. Jei pavyks laikantis šio plano baigti visų klausimų svarstymą ir priėmimą, mes ketiname pabaigti rudens sesiją kitą savaitę, ketvirtadienį.
PIRMININKAS. Labai dėkui, Seimo Pirmininke. Jūsų klausti užsirašė bent keletas Seimo narių. Pirmasis klausia A. Vinkus. Pone Vinkau, prašau klausti.
A. VINKUS (LVŽSF). Čia, manau, kažkas mane iš pagarbos įjungė.
PIRMININKAS. Supratau. Kitas klausia R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Iš pagarbos pats įsijungiau. Aš norėjau paklausti. Kitą savaitę turėsime tokį egzaminą, išbandymą nuotoliniu būdu. Tai bus maksimalių išbandymų metas, žinant trikdžius dėl vakarykštės ir užvakarykštės dienos balsavimų, bandymų ir panašiai, jau įveikus visus tuos barjerus, vis tiek nutiko tų problemų, kad balsavo, bet vis tiek jo balsas buvo neįskaitytas. Norėjau pasiteirauti, kaip jūs, kai pirmininkausite, reaguosite į tai, kokį sprendimą turėsite šiuo atveju, jeigu taip nutiktų? Tai greičiausiai ir įvyks.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dėkui už klausimą. Manau, kai turėsime situaciją, rasime patį geriausią sprendimą. Aš noriu atkreipti kolegų dėmesį į tai, kad šiandieną po šio posėdžio pabaigos turėsime simuliacinį posėdį, kuriam pirmininkaus mano kolega P. Saudargas. Būtinai pamėginsime dar kartą, išmėginsime šią sistemą. Į posėdį yra įtraukti keli tikri klausimai iš antradienio darbotvarkės, tai pasitreniruosime. Tikėkimės, kad kitą savaitę posėdžiai vyks sklandžiai. Jei kartais pasitaikytų kokių nesklandumų, mes turime įvairių procedūrinių galimybių. Paskelbsime techninę pertrauką ir susidorosime su jais. Manau, kad tai neturėtų būti priežastis niekada nerengti nuotolinių posėdžių. Siūlau atidėti baimes į šoną ir pasirengti nuotoliniam darbui kitą savaitę.
PIRMININKAS. Klausia V. Gapšys.
V. GAPŠYS (DPF). Dėkoju pirmininkui. Gerbiama Pirmininke, iš tikrųjų, aš manau, gerai, kad jūs bandote, surandate tuos problemų sprendimus. Nuotolinio posėdžio organizavimas bus išbandytas. Kaip priemonę mes galėsime turėti ir tai. Tai, aš manau, yra gerai. Tai yra dar vienas pavyzdys, kaip galima daryti daugelį dalykų elektroniniu būdu, nuotoliniais sprendimais.
Norėjau kartu paklausti vieno tokio platesnio klausimo. Mes dar praėjusiais metais priėmėme rezoliuciją dėl spartesnio internetinio balsavimo įgyvendinimo Lietuvoje. Norėjau pasiteirauti, gal valdyba planuoja tą klausimą aptarti ir galbūt net ir sudaryti darbo grupę, nes vieną žingsnį lyg ir padarėme – nuotolinį balsavimą Seime, tai galbūt būtų galima ir čia pajudėti į priekį?
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dėkui už klausimą. Gerbiamas kolega, labai jums pritariu, kad šis klausimas turėtų kuo greičiau atsirasti Seimo darbotvarkėje. Manau, kad ir jūsų iniciatyva, galbūt ir kitų frakcijų iniciatyvos bus panašios. Tikrai grįšime prie šio klausimo artimiausiu metu.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama Pirmininke. Jūs atsakėte į visus klausimus. Ar galėtume pritarti bendru sutarimu Seimo Pirmininkės pristatytam klausimui? Labai dėkui. Pritarta.
17.02 val.
Seimo narių pareiškimai
Kadangi iki balsavimo dar liko keletas minučių, o prie Seimo narių pareiškimų yra užsirašęs A. Pocius, tai prašau, gal padarykite savo pareiškimą dabar ir tada pereisime prie balsavimo.
A. POCIUS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke, už suteiktą galimybę pasisakyti.
Gerbiami Seimo nariai, tikrai nesiruošiu ilgai trukdyti. Tiesiog noriu priminti keletą faktų. Be abejo, visi žinome, kad artėja kitą savaitę Sausio 13-osios renginiai, kurie mūsų šalyje, deja, nebus minimi taip, kaip anksčiau būdavo minimi: ir laužai, ir… Tai labai svarbu būdavo būtent tiems žmonėms, kurie dalyvavo prieš 30 metų tuose įvykiuose, jų tiesiog pagerbimas, atminimas. O dabar, deja, situacija yra tokia, kad žmonės kažko vis tiek tikisi, kažkokio padėkos žodžio, tikisi tiesiog parodyto dėmesio. Todėl aš kviečiu pagal galimybes, kadangi esame išrinkti visoje Lietuvoje, o pamename, kad tada būtent Aukščiausiąją Tarybą, Televizijos bokštą, Televizijos ir radijo komitetą gynė žmonės iš visos Lietuvos, ne tik vilniečiai, tikrai kokiu nors būdu: ar per feisbuką, ar per instagramą, ar kitomis priemonėmis, padėkoti tiems žmonėms, prisiminti, kad jie nesijaustų pamiršti. Kas galite ir turite, įsisekite neužmirštuoles. Aš matau, kad kai kurie turi. Kiti įsisekite kitus ženkliukus tiesiog toms dienoms priminti.
Kartu dar noriu priminti šiek tiek užmirštą faktą. Žinome, kad sausio 13-ąją buvo šturmuojamas Televizijos bokštas ir Radijo komitetas, bet mes primiršome, kad sausio 8-ąją, tai kaip rytoj, prieš 30 metų buvo organizuotas „Jedinstvo“ mitingas čia, prie Aukščiausiosios Tarybos rūmų, tokia intencija, kad tarybinė liaudis nepatenkinta įsiverš į Aukščiausiąją Tarybą, išvaikys tuometinę valdžią ir tarybinė liaudis vėl sugrąžins santvarką į savo rankas. To jiems padaryti nepavyko.
Aš manau, tie, kurie esate vyresnio amžiaus, tikrai puikiai prisimenate, kad tarp šturmuojančiųjų buvo persirengusių civiliais rūbais sovietinių kariškių ir tas puolimas buvo atlaikytas Lietuvos žmonių, daugiausia, aišku, vilniečių, nes labai greitai viskas vyko. Tikrai reikia prisiminti ir tą faktą, kad būtent visa ta agresija Sausio įvykių prasidėjo sausio 8-ąją.
Dabar prie viso to, ką paminėjau, kartu dar noriu pasakyti, kad didelė dalis tų žmonių, kurie buvo parlamento ir kitų valstybinių objektų gynėjais, didžioji dalis jų atėjo kurti Lietuvos gynybines institucijas, tarp jų – ir Lietuvos kariuomenę. Jau prabėgo 30 metų, o didelė dalis tų žmonių, mūsų laisvės, nepriklausomybės gynėjų, Lietuvos kariuomenės kūrėjų, jau yra veteranai. Kai kurie tikrai yra pamiršti, kai kurių ir socialiniai reikalai tikrai yra blogos būklės. Jiems yra reikalingas dėmesys, pagalba, todėl aš noriu šiandien visiems pranešti, kad šiandien susikūrė Seime Lietuvos kariuomenės veteranų laikinoji rėmimo grupė. Prisiminkime visus įvykių dalyvius ir švęskime Sausio 13-ąją kaip mūsų pergalės dieną, nes tai yra mūsų valstybės tikrai didžiulė pergalė prieš Sovietų Sąjungą. Ačiū jums už dėmesį.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Ir trumpą pranešimą dar norėtų padaryti E. Zingeris.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke, ačiū, mieli bičiuliai. Tai, ką mes stebime televizijos ekranuose, kas vyksta Vašingtone, kaip šturmuojamas Amerikos Kongresas ir kaip Amerikos Kongreso Senato salė yra užimama riaušininkų, visai neatspindi mūsų pagrindinio partnerio tikrosios prigimties ir džefersoniškos demokratijos. Mes turime partnerį, kuris yra stabilus. Visi teismai įrodė rinkimų teisėtumą, paskutinių rinkimų teisėtumą, ir tie keliolika tūkstančių nėra rodiklis. Mūsų pasitikėjimas Jungtinių Amerikos Valstijų partneriu negali kristi dėl kelių tūkstančių riaušininkų cirko lygio veiksmų.
Aš manau, kad Amerikos demokratija ir daugelis respublikonų, ypač respublikonų daugumos vadovas, kuris pasakė, kad jeigu rinkimų rezultatai nebūtų pripažinti, tai Respublika, vadinasi, Jungtinės Amerikos Valstijos, ir demokratija Amerikoje būtų pavojuje. Taip pasakė respublikonų daugumos vadovas M. Makonelis vakar tiesioginėje transliacijoje iš Senato salės. Todėl aš manyčiau, pareikšdami brolišką solidarumą šiuo metu tokių įvykių akivaizdoje, turime nulenkti galvas prieš tuos ryžtingus žmones, kurie yra ir valdančiojoje, ir pono D. Trampo pusėje. Pavyzdžiui, kaip viceprezidentas ponas M. Pensas, kuris vakar ryžtingai vedė Senato posėdį, reikšdamas paramą rinkimų rezultatams.
Aš manau, kad mes, kaip visuma Seimo narių, išrinktų laisvų parlamentarų, remiame supratingą Amerikos demokratiją, kuri vėl, kaip pasakė ponas Dž. Baidenas, nuo šiol vadovaujasi principu – ne Amerika first, ne savo šalis pirmoji, o demokratija first, solidarumas first. Pirma solidarumas, pirma užuojauta, pirma parama. Taip aš numatau Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų santykių renesansą, atgimimą. Taip pat aš tikiuosi, nežinau, kokia bus jūsų nuomonė, ir ekonominių santykių ir laisvos prekybos sutarties galbūt atgimimą. Aš manau, kad mūsų partneris, įrašytas į jūsų nubalsuotą užvakar rezoliuciją, kur parašyta – Amerika yra pirmasis mūsų strateginis saugumo partneris, pasiteisins ir Amerika ves demokratinių šalių bendriją į ryžtingą tarpusavio dialogą, vienas kito gynimą, atvirumą vienas kitam ir akistatą su diktatūromis. Ačiū jums visiems.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas pranešėjau. Visi pareiškimai padaryti, pereiname prie balsavimo.
17.10 val.
Seimo nutarimo „Dėl Mato Taparausko skyrimo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos nariu“ projektas Nr. XIVP-134(2) (priėmimo tęsinys)
Pirmas klausimas, dėl kurio balsuojama, – Seimo nutarimo „Dėl Mato Taparausko skyrimo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos nariu“ projektas Nr. XIVP-134(2). Priėmimas. Balsuojame.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 96 Seimo nariai: už – 95, prieš nėra, susilaikė 1. Seimo nutarimas (projektas Nr. XIVP-134) priimtas. (Gongas)
17.11 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 8 d. nutarimo Nr. XIII-433 „Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos narių paskyrimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-67(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas klausimas, dėl kurio balsuojame, – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 8 d. nutarimo Nr. XIII-433 „Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos narių paskyrimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-67(2). Priėmimo stadija. Balsuojame.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 95 Seimo nariai: už – 94, prieš nėra, susilaikė 1. Seimo nutarimas (projektas Nr. XIVP-67) priimtas. (Gongas)
Visi darbotvarkėje numatyti klausimai išnagrinėti. Registruojamės.
Užsiregistravo 94 Seimo nariai. Sausio 7 dienos vakarinis plenarinis posėdis baigtas. (Gongas)
Gerbiami kolegos, informuoju, kad po pusės valandos vyks simuliacinis Seimo posėdis nuotoliniu būdu. Prie jo prisijungti stipriai rekomenduojama visiems, kas tik turės tokią galimybę. Posėdis prasidės 17 val. 45 min.
* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.