LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

TEISĖS IR TEISĖTVARKOS komitetas

 

PAPILDOMO KOMITETO

I Š V A D O S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO APSAUGOS ĮSTATYMO NR. I-733

5, 6, IR 311 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO  (XIIP-4172)

 

2016 m. birželio 15 d. Nr. 102-P-24

 

Vilnius

 

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas, komiteto pirmininko pavaduotojas Stasys Šedbaras, komiteto nariai: Vilija Aleknaitė-Abramkienė, Stasys Brundza, Vitalijus Gailius, Vytautas Gapšys, Valdas Skarbalius. Komiteto biuro patarėjai: I. Leonavičiūtė, J. Janušauskienė, M. Civilkienė, R. Karpavičiūtė, D. Latvelienė, R. Varanauskienė, L. Zdanavičienė, komiteto biuro padėjėjos: M. Banytė, A. Bacevičienė.

Kviestieji asmenys: Kultūros ministerijos Teisės skyriaus vyr. specialistė G. Bertauskaitė, Teisingumo ministerijos Administracinės ir baudžiamosios justicijos departamento Administracinės justicijos skyriaus vyr. specialistė J. Pečiukonytė, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininkas E. Vaitiekūnas, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos Ūkio subjektų veiklos reguliavimo ir priežiūros skyriaus vedėja G. Morkūnienė, VATESI Administravimo departamento teisės ir personalo skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Palevičienė.

 


2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2016-03-24  

1,2,3

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, pastebime, kad projektu naikinama Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos teisė surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus ir nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas, nors projekto 3 straipsniu keičiamo įstatymo 311 straipsnio 1 dalyje paliekama Departamento pareigūnų teisė surašyti administracinio nusižengimo protokolą. Be to, Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio 35 punktu Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos pareigūnams suteikta teisė pradėti administracinių nusižengimų teiseną, atlikti administracinių nusižengimų tyrimą ir surašyti administracinių nusižengimų protokolus dėl kai kuriuose šio kodekso straipsniuose numatytų administracinių nusižengimų, o kodekso 615 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad administracinių nusižengimų bylas ne teismo tvarka nagrinėja šio kodekso 589 straipsnyje nurodytos institucijos, kurių pareigūnai atliko administracinio nusižengimo tyrimą ir surašė administracinio nusižengimo protokolą. 

 

Pritarti iš dalies

Nepritarti pastabai dėl įstatymo projekto 3 straipsnio

Minimo projekto 3 straipsnio nuostatos yra šiek tiek kitokio turinio, nes jos kalba apie juridiniams asmenims šio įstatymo nustatyta tvarka taikomą atsakomybę ir, kad jiems surašomas atitinkamai ANK nustatyto turinio protokolas, o ne paliekama teisė pareigūnams pagal ANK surašyti protokolą.

Pritarti pastabai dėl 1 ir 2 straipsnių.

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Komiteto (komisijos) sprendimas ir pasiūlymai:

6.1. Sprendimas: iš esmės pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam komitetui tobulinti jį, atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas, kurioms komitetas pritarė ir Teisės ir teisėtvarkos komiteto pasiūlymus.

6.2. Pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas 2016-06-15

1

 

 

Argumentai:

Administracinių nusižengimų kodekso paskirtis yra ne apibrėžti atskirų institucijų teisių ir pareigų, bet apibrėžti, kokios įstatymų uždraustos veikos yra laikomos nusižengimais; nustatyti nuobaudas ir administracinio poveikio priemones už tuos nusižengimus; nustatyti atsakomybės pagrindus ir sąlygas bei administracinių nusižengimų teiseną. Nuobaudų skyrimo funkcija yra kvazi teisminė funkcija, todėl vargu ar galima neįvardinti tokios svarbios funkcijos specialiame, institucijos veiklą reglamentuojančiame įstatyme ir palikti tokias nuostatas tik kodekse. Komitetas mano, kad specialiuosiuose įstatymuose turi likti nuostatos, susijusios su institucijų teise pradėti Administracinių nusižengimų teiseną, surašyti protokolus ir nagrinėti bylas bei skirti nuobaudas.

Pasiūlymas:

Projekto 1 straipsnį išdėstyti taip:

1 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnio 10 dalies 24 punktą ir jį išdėstyti taip:

„24) įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka surašo administracinių teisės pažeidimų nusižengimų protokolus, nagrinėja jo įgaliojimų sričiai priskirtas administracinių teisės pažeidimų nusižengimų bylas.“

 

Pritarti

 

2.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas 2016-06-15

2

 

 

Argumentai:

Žr. aukščiau.

Pasiūlymas:

Projekto 2 straipsnį išdėstyti taip:

2 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnio 3 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

„6) įstatymų nustatytais atvejais surašo administracinių teisės pažeidimų nusižengimų protokolus“.

Pritarti

 

3.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas 2016-06-15

4

 

 

Argumentai:

Įstatymo projekto tikslas suderinti jo nuostatas su 2017 m. sausio 1 d. įsigaliosiančio Administracinių nusižengimų kodekso nuostatomis. Todėl projekto 4 straipsnyje nustatyta data derintina su ANK įsigaliojimo data.

Pasiūlymas:

Projekto 4 straipsnį išdėstyti taip:

4 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2016 m. balandžio 1 d. 2017 m. sausio 1 d.“

 

Pritartina

 

 

7. Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu - už.

            8. Komiteto (komisijos) paskirti pranešėjai: Vytautas Gapšys, Vilija Aleknaitė - Abramikienė.

 

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                         Julius Sabatauskas