LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠALPOS PENSIJŲ ĮSTATYMO NR. I-675

7 STRAIPSNIO 2 DALIES PRIPAŽINIMO NETEKUSIA GALIOS

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2024-04-25 Nr. XIVP-3664

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas.

1. Įstatymo projekto 1 straipsniu siūloma pripažinti netekusia galios Lietuvos Respublikos šalpos pensijų įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 7 straipsnio 2 dalį, tokiu būdu būtų nustatyta, kad asmenims, kurie pripažinti netekusiais 60 procentų ir daugiau darbingumo (iki 2005 m. liepos 1 d. pripažinti I ar II grupės invalidais), išskyrus asmenis, nurodytus keičiamo įstatymo 5 straipsnio 2, 3 ir 4 punktuose, taip pat senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims, kurie neturi teisės gauti socialinio draudimo pensijų, net ir privalomai draudžiamiems valstybiniu pensijų socialiniu draudimu pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymą, būtų mokamos šalpos pensijos.

Šiuo metu galiojančioje keičiamo įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad keičiamo įstatymo 5 straipsnio 5 punkte ir 6 straipsnyje nurodytiems asmenims šalpos pensijos skiriamos ir mokamos, jeigu jie nėra privalomai draudžiami valstybiniu pensijų socialiniu draudimu pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymą, išskyrus asmenis, nurodytus Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnyje.

Atkreiptinas dėmesys, kad šalpos neįgalumo ir šalpos senatvės pensijos skiriamos ir mokamos asmenims, neturintiems teisės gauti didesnių arba tokio paties dydžio socialinio draudimo pensijų (kartu su pensijos priemoka), valstybinių pensijų, kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas, valstybinių signataro rentų, valstybinių signataro našlių ir našlaičių rentų, rentų buvusiems sportininkams, kompensacinių išmokų profesionaliojo scenos meno įstaigų kūrybiniams darbuotojams ir kitų periodinių pensinio pobūdžio išmokų, mokamų iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar valstybės biudžeto lėšų, pagal Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymą ir Lietuvos Respublikos papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymą gaunamų pensijų išmokų, užsienio valstybių pensijų ir kitų periodinių pensinio pobūdžio išmokų. Pažymėtina, kad teisė į socialinio draudimo pensiją kyla iš draudimu pagrįstų teisinių santykių, t. y. asmuo įgyja teisę į socialinio draudimo išmoką (pensiją, ligos, nedarbo ar kitą išmoką) su sąlyga, kad nustatytą laiką mokėjo nustatyto dydžio įmokas. Tuo tarpu valstybinės šalpos pensijos skiriamos ir mokamos iš valstybės biudžeto lėšų net ir tuo atveju, kai asmuo iki neįgalumo ar senatvės pensijos amžiaus nemokėjo jokių įmokų ar mokesčių ir neprisidėjo prie valstybės sudaromų biudžetų lėšų. Taigi, net ir asmeniui, neįgijusiam minimalaus socialinio draudimo stažo, įvykus socialinės rizikos įvykiui, skiriama iš valstybės biudžeto lėšų mokama šalpos pensija. Tokiu būdu yra užtikrinamos pajamos, kai asmuo dėl negalios ar amžiaus (senatvės) negali dirbti. Jeigu asmuo dirba, jis turi pajamų, todėl jam šalpos pensija (kaip darbo pajamas pakeičianti išmoka) nemokama. Todėl svarstytina, ar įtvirtinus siūlomą teisinį reguliavimą nebūtų paneigta pati šalpos pensijų esmė.

Atkreiptinas dėmesys, kad Seime yra registruotas ir buvo svarstomas komitetuose analogiško turinio projektas (Reg. Nr. XIVP-2222).

2. Atkreiptinas dėmesys, kad 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojo Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymas, pakeitęs Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą. Atsižvelgiant į Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų, patvirtintų teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 „Dėl Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų patvirtinimo“ 140 punktą (teisėkūros subjektas pirmą kartą keičiant teisės aktus dėl kitų priežasčių turi pareigą patikslinti nebeaktualias nuorodas), keičiant įstatymus kartu reikėtų pakeisti juose vartojamas sąvokas, jas suderinant su Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatyme apibrėžtomis sąvokomis.

3. Atsižvelgiant į Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijas, patvirtintas teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 „Dėl Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų patvirtinimo“:

1) įstatymo projekto pavadinime vietoj skaičiaus ir žodžių „2 DALIES PRIPAŽINIMO NETEKUSIA GALIOS“ reikėtų įrašyti žodį „PAKEITIMO“;

2) įstatymo projekto 1 straipsnio pavadinimas turėtų būti dėstomas taip:

1 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas“, o pakeitimo esmėje reikėtų atsisakyti žodžio „Įstatymo“;

3) įstatymo projekto 2 straipsnio vienintelė dalis nenumeruotina.

 

 

Departamento direktorius                                                                                          Dainius Zebleckis

 

J. Andriuškevičiūtė, tel. (0 5) 209 6159, el. p. [email protected]

J. Raškauskaitė, tel. (0 5) 209 6842, el. p. [email protected]