Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1997 M. GRUODŽIO 12 D. NUTARIMO NR. 1407 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ ATAŠĖ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. lapkričio 6 d. Nr. 947
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos specialiųjų atašė nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. gruodžio 12 d. nutarimu Nr. 1407 „Dėl Lietuvos Respublikos specialiųjų atašė nuostatų patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:
„2. Lietuvos Respublikos specialiojo atašė (toliau – specialusis atašė) sąvoka suprantama taip, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatyme.
Nuostatuose nuorodos į specialiojo atašė ir specialiojo atašė pavaduotojo skyrimą ir (ar) perkėlimą reiškia nuorodas į jo priėmimą, skyrimą ir (ar) perkėlimą į pareigas, atsižvelgiant į specialiojo atašė ir jo pavaduotojo statusą.
Specialiajam atašė gali būti paskirtas pavaduotojas (keli pavaduotojai).“
1.2. Pakeisti 7 punkto trečiąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„Specialusis atašė, jo pavaduotojas diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos darbo reglamento nustatyta tvarka derina su diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos vadovu rengiamus raštus ir įtraukia diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos vadovą į susirašinėjimą elektroniniu paštu. Diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos vadovas teikia pasiūlymus specialųjį atašė, jo pavaduotoją paskyrusiam arba perkėlusiam ministrui, įstaigos prie ministerijos vadovui ar kitos valstybės institucijos ar įstaigos vadovui nustatant specialiojo atašė, jo pavaduotojo einamųjų metų veiklos ar tarnybinės veiklos lūkesčius ar užduotis, teikia nuomonę dėl specialiojo atašė, jo pavaduotojo veiklos vertinimo.“
1.3. Papildyti 121 punktu:
„121. Asmuo į specialiojo atašė, jo pavaduotojo pareigas atrenkamas konkurso arba atrankos būdu. Sprendimą, ar organizuoti konkursą, ar atranką, priima į pareigas skiriantis ministras, įstaigos prie ministerijos, kitos valstybės institucijos ar įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo, atsižvelgdamas į specialiojo atašė ar jo pavaduotojo statusą ir teisės aktus, reglamentuojančius jų skyrimą ar perkėlimą į kitas pareigas.
Konkursas į pareigas vykdomas atitinkamų įstatymų ir jų įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka. Atranka organizuojama iš pareigas konkrečioje valstybės institucijoje ar įstaigoje einančių asmenų, jei įstatymai nenustato kitaip.
Atrankos metu pretendentų į specialiojo atašė ar jo pavaduotojo pareigas kompetencijas ir gebėjimus, kurių reikia pareigybės aprašyme nustatytoms funkcijoms tinkamai atlikti, tikrina ir rekomendaciją dėl pretendentų tinkamumo į pareigas skiriančiam ar perkeliančiam ministrui, įstaigos prie ministerijos, kitos valstybės institucijos ar įstaigos vadovui ar jo įgaliotam asmeniui teikia atrankos komisija, kurios sudėtį ir nuostatus tvirtina atitinkamos valstybės institucijos ar įstaigos vadovas.
Į konkurso ar atrankos komisijos sudėtį įtraukiamas bent vienas Užsienio reikalų ministerijos deleguotas atstovas, išskyrus atvejus, kai atrankos metu gali būti atskleista įslaptinta informacija apie valstybės institucijos ar įstaigos veiklos metodus ir tokios informacijos atskleidimas galėtų padaryti žalos valstybės institucijos ar įstaigos veiklai.
Apie asmenį, atrinktą į specialiojo atašė ar specialiojo atašė pavaduotojo pareigas, viešai paskelbiama ne anksčiau nei skyrimui raštu pritaria užsienio reikalų ministras.“
1.4. Pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:
„14. Specialusis atašė, jo pavaduotojas gali būti skiriami arba perkeliami dirbti diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje ne ilgiau kaip 3 metams. Esant tarnybinei būtinybei, šis terminas gali būti pratęstas vieną kartą iki vienų metų, užsienio reikalų ministrui raštu pritarus. Specialusis atašė, jo pavaduotojas gali būti iš karto skiriamas ar perkeliamas į specialiojo atašė ir (ar) jo pavaduotojo pareigas kitoje diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje, įskaitant atvejus, kai po pirmojo paskyrimo ar perkėlimo neišdirbo 3 metų, bet bendras nuoseklaus paskyrimo ar perkėlimo terminas negali būti ilgesnis kaip 6 metai, o tais atvejais, kai bent vienas iš dviejų paskyrimų ar perkėlimų yra į aukšto ar vidutinio grėsmių ir rizikos lygmens aplinkoje veikiančią diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą, – ne ilgesnis kaip 7 metai.
Tas pats asmuo gali būti iš naujo skiriamas ar perkeliamas į specialiojo atašė ir (arba) jo pavaduotojo pareigas ne anksčiau kaip po 3 metų, skaičiuojant nuo paskutinės jo, kaip specialiojo atašė arba specialiojo atašė pavaduotojo, darbo ar tarnybos dienos. Jeigu Nuostatų 21.4–21.6 ir 21.8 papunkčiuose nustatytais pagrindais specialusis atašė arba jo pavaduotojas iš bent vieno iš galimų dviejų nuoseklių paskyrimų ar perkėlimų buvo atšauktas anksčiau, nei pasibaigė jo paskyrimo ar perkėlimo laikas, šioje pastraipoje nurodytas 3 metų terminas trumpinamas atitinkamu laikotarpiu, likusiu iki jo paskyrimo ar perkėlimo, iš kurio jis buvo atšauktas, pabaigos.“
1.5. Pakeisti 22 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„22. Specialusis atašė, jo pavaduotojas iš buvimo valstybės atšaukiamas jį paskyrusio ministro, jeigu jis to nepaveda ministerijos kancleriui, arba įstaigos prie ministerijos vadovo, kitos valstybės institucijos ar įstaigos vadovo įsakymu, užsienio reikalų ministrui raštu pritarus. Kai specialusis atašė, jo pavaduotojas atšaukiamas Nuostatų 21.1, 21.2, 21.4–21.7 papunkčiuose nustatytais pagrindais, užsienio reikalų ministras apie tai informuojamas raštu, jo pritarimas nereikalingas.“
2. Nustatyti, kad:
2.3. iki šio nutarimo 1.3 papunkčio įsigaliojimo dienos pradėtos specialiųjų atašė ar specialiųjų atašė pavaduotojų paskyrimo ar perkėlimo procedūros baigiamos vykdyti iki šio nutarimo 1.3 papunkčio įsigaliojimo dienos galiojusia tvarka;
2.4. specialusis atašė ar specialiojo atašė pavaduotojas, paskirtas iki šio nutarimo 1.4 papunkčio įsigaliojimo dienos, pareigas eina tą laikotarpį, kuriam buvo paskirtas, su galimybe jį pratęsti iki šio nutarimo 1.4 papunkčio įsigaliojimo galiojusia tvarka;
2.5. specialiojo atašė, jo pavaduotojo Lietuvos Respublikos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje atliekančio funkcijas, susijusias su Lietuvos pasirengimu pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai 2027 metais, paskyrimo ar perkėlimo laikas, kuris baigiasi iki 2027 m. birželio 30 d., esant tarnybinei būtinybei ir užsienio reikalų ministrui iš anksto raštu pritarus, gali būti pratęstas antrą kartą, bet ne ilgiau kaip iki 2027 m. rugpjūčio 1 d.