RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL APGYVENDINIMO ŠEDUVOS GLOBOS NAMŲ SAVARANKIŠKO GYVENIMO NAMŲ PADALINYJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. kovo 24 d. Nr. T-700

Radviliškis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 4 dalies 1, 2 ir 3 punktais, Radviliškio rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Apgyvendinimo Šeduvos globos namų Savarankiško gyvenimo namų padalinyje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Laikyti netekusiais galios:

2.1. Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2019 m. rugpjūčio  29 d.  sprendimą Nr. T-83 „Dėl Apgyvendinimo Šeduvos globos namų Savarankiško gyvenimo namų padalinyje ir mokėjimo už suteiktas paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“.

2.2. Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2020 m. gegužės 27 d. Nr. T-270 „Dėl Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2019 m. rugpjūčio 29 d. sprendimo Nr. T-83 „Dėl apgyvendinimo Šeduvos globos namų savarankiško gyvenimo namų padalinyje ir mokėjimo už suteiktas paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“.

2.3. Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2021 m. gegužės 27 d. sprendimą Nr. T-522 „Dėl Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2019 m. rugpjūčio 29 d. sprendimo Nr. T-83 „Dėl apgyvendinimo Šeduvos globos namų savarankiško gyvenimo namų padalinyje ir mokėjimo už suteiktas paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“.

3. Nurodyti, kad šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                     Vytautas Simelis

 

 

PATVIRTINTA

Radviliškio rajono savivaldybės

tarybos 2022-03-24 sprendimu

Nr. T-700

 

APGYVENDINIMO ŠEDUVOS GLOBOS NAMŲ SAVARANKIŠKO GYVENIMO NAMŲ PADALINYJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Apgyvendinimo Šeduvos globos namų Savarankiško gyvenimo namų padalinyje tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) apibrėžia apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose paslaugų gavėjus, reglamentuoja kreipimosi dėl apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose, šių paslaugų poreikio nustatymo, skyrimo, paslaugų teikimo, sustabdymo, tęsimo ir nutraukimo bei mokėjimo už jas tvarką, taip pat asmens teises ir pareigas.

Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“, Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. spalio 10 d. nutarimu Nr. 978 „Dėl Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, Socialinių paslaugų katalogu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ ir Savarankiško gyvenimo namų senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims veiklos metodinėmis rekomendacijomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2010 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A1-636 „Dėl administracinių paslaugų teikimo aprašymų tvirtinimo“.

2. Šeduvos globos namų Savarankiško gyvenimo namų padalinys (toliau – Savarankiško gyvenimo namai) yra Šeduvos globos namų (toliau – Įstaiga) struktūrinis padalinys, esantis adresu Žalioji g. 1, Aukštelkų k., Aukštelkų sen., Radviliškio r. sav. Savarankiško gyvenimo namų pagrindinis veiklos pobūdis – socialinės priežiūros paslaugų teikimas.

3. Apgyvendinimo Savarankiško gyvenimo namuose paslaugas sudaro šios socialinės priežiūros paslaugos: informavimas, konsultavimas (teikiama reikalinga informacija apie socialines paslaugas, socialinę pagalbą, kartu su asmeniu analizuojama asmens (šeimos) probleminė situacija, ieškoma sprendimo būdų) tarpininkavimas ir atstovavimas (teikiama pagalba asmeniui sprendžiant teisines, sveikatos, ūkines, buitines problemas, tvarkant dokumentus, mokant mokesčius, užsirašant pas specialistus, t. y. tarpininkaujama tarp asmens arba šeimos ir jo aplinkos, kitų institucijų, specialistų, asmenų), kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymas ir palaikymas (teikiama pagalba planuojant ir atliekant namų ruošos darbus, perkant būtinus daiktus ar maisto produktus, tvarkant pinigų apskaitą ir dokumentus, mokant mokesčius, prižiūrint vaikus, bendraujant ir pan.), asmeninės higienos ir priežiūros paslaugos (teikiama pagalba padedant atlikti asmeninės higienos procedūras), apgyvendinimas, asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimas, užimtumo organizavimas (teikiamos laisvalaikio, užimtumo organizavimo paslaugos) ir kitos paslaugos, reikalingos užtikrinti asmens savarankiškumą. Apgyvendinimo Savarankiško gyvenimo namuose paslaugų sudėtis konkrečiam asmeniui gali būti skirtinga, atsižvelgiant į jo poreikius.

4. Šis Tvarkos aprašas taikomas asmeniui (šeimai), pageidaujančiam (-iai) gauti socialinės priežiūros paslaugas, kurias finansuoja Radviliškio rajono ar kita savivaldybė iš savo biudžeto lėšų, gyventojų įmokų, paramos.

5. Savarankiško gyvenimo namuose sudaromos namų aplinkos sąlygos, juose gyvenantys paslaugų gavėjai  pagal savo galimybes rūpinasi savo buitimi (gaminasi maistą, įsigyja būtinus daiktus, maisto produktus, higienos priemones, tvarkosi kambarius ir kt.), iš dalies padedant socialiniam darbuotojui (socialinio darbuotojo padėjėjui).

6. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. SKYRIUS

PASLAUGŲ GAVĖJAI IR JŲ POREIKIŲ TENKINIMAS

 

7. Savarankiško gyvenimo namuose apgyvendinami iš dalies nesavarankiški senyvo amžiaus ir neįgalūs asmenys (toliau – asmenys) ar jų šeimos, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas socialinės priežiūros paslaugų poreikis, kurie dėl sveikatos būklės negali gyventi visiškai savarankiškai savo namuose ir socialinių paslaugų, teikiamų jų namuose ar kitose nestacionariose socialinių paslaugų įstaigose, nepakanka. Tokiems asmenims nereikia intensyvios nuolatinės priežiūros, tačiau tokiems asmenims yra būtina socialinio darbuotojo ar socialinio darbuotojo padėjėjo pagalba ugdant socialinius šių asmenų įgūdžius tvarkytis savarankiškai.

Apgyvendinant asmenis savarankiško gyvenimo namuose, prioritetas teikiamas Radviliškio rajono savivaldybės gyventojams.

8. Asmenims pagal poreikį ir (ar) jų pageidavimus užtikrinama pagalba gaunant sveikatos priežiūros paslaugas. Asmenims, kurie dėl negalios, ligos ar senatvės negali savarankiškai pasiekti sveikatos priežiūros įstaigos, laiku užtikrinamas transporto paslaugų organizavimas.

9. Asmenims sudaromos galimybės užsiimti jų mėgstama veikla, sudaromos sąlygos tenkinti savo asmeninius poreikius: skaityti knygas, spaudą, žiūrėti televizorių, klausytis radijo, naudotis kompiuteriu ir kt.

10. Asmenys maisto produktus perkasi patys, tik, esant reikalui, asmenims perkantis maisto produktus ar gaminant maistą, suteikiama socialinio darbuotojo ar socialinio darbuotojo padėjėjo pagalba.

11. Asmenys aprūpinami pagrindiniais baldais bei pagal poreikį techninės pagalbos priemonėmis, bet gali turėti ir savo baldus bei kitus buičiai reikalingus asmeninius daiktus.

 

III. SKYRIUS

KREIPIMASIS DĖL PASLAUGŲ TEIKIMO

 

12. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas (rūpintojas) dėl socialinių paslaugų skyrimo kreipiasi į Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (toliau – Skyrius), užpildo prašymą-paraišką  (forma SP-8), patvirtintą Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu ir pateikia šiuos dokumentus:

12.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, išskyrus atvejus, kai dėl atitinkamos socialinės paslaugos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu. Asmuo, pateikdamas prašymą elektroniniu būdu, patvirtina savo tapatybę elektroniniu parašu arba kitais būdais, nustatytais Lietuvos Respublikos teisės aktuose;

12.2. pažymas apie asmens (šeimos) pajamas per praėjusius tris mėnesius iki kreipimosi dėl socialinių paslaugų teikimo mėnesio (jei duomenų apie gautas pajamas nėra Savivaldybės naudojamose duomenų bazėse);

12.3. iš sveikatos priežiūros įstaigos išrašą iš medicininių dokumentų (F027/a) su gydytojo išvada, kad asmuo neserga ūmiomis infekcinėmis ar kitomis pavojingomis užkrečiamomis ligomis ir ūmia psichoze;

12.4. darbingumo lygio, specialiųjų poreikių nustatymo pažymą, išduotą Neįgalumo  ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (jei tokias turi);

12.5. pensininko ar neįgaliojo pažymėjimą;

12.6. kitus dokumentus pagal poreikį.

13. Veikdami asmens (šeimos) ar visuomenės socialinio saugumo interesais, prašymą dėl socialinės priežiūros paslaugų asmeniui skyrimo gali pateikti bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys, nurodę priežastį, dėl kurios asmuo negali to padaryti pats.

 

IV. SKYRIUS

PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMAS IR SPRENDIMO SKIRTI PASLAUGAS PRIĖMIMAS

 

14. Skyriaus socialiniai darbuotojai ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo asmens prašymo gavimo dienos privalo nustatyti asmens socialinių paslaugų poreikį, užpildydami Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą (toliau – poreikio vertinimas), patvirtintą Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.

15. Skyriaus atsakingas darbuotojas, ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadų pateikimo Skyriui dienos, parengia sprendimą dėl paslaugų skyrimo.

16. Sprendimą dėl socialinės priežiūros paslaugų Savarankiško gyvenimo namuose asmeniui skyrimo, neskyrimo ir nutraukimo priima Skyriaus vedėjas ar jį pavaduojantis asmuo.

17. Sprendimo dėl socialinės priežiūros paslaugų Savarankiško gyvenimo namuose asmeniui skyrimo patvirtinta kopija per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos įteikiama (išsiunčiama) asmeniui ir paslaugų teikėjui. Sprendimo originalas saugomas Skyriuje.

 

V. SKYRIUS

GYVENTOJŲ PRIĖMIMO Į SAVARANKIŠKO GYVENIMO NAMUS, GYVENIMO JUOSE IR IŠVYKIMO TVARKA IR SĄLYGOS

 

18. Apgyvendinimo trukmė Savarankiško gyvenimo namuose – neterminuota.

19. Gyventojas iš Savarankiško gyvenimo namų  gali išvykti laikinai (iki 90 dienų per metus) ar visam laikui. Asmeniui išvykstant iš įstaigos jo išvykimo terminas ir sąlygos įforminamos raštu.

20. Į Savarankiško gyvenimo namus negali būti priimami asmenys, turintys šias kontraindikacijas:

20.1. kuriems reikalinga būtinoji psichiatrinė pagalba;

20.2. sergantys ūmiomis infekcinėmis ar užkrečiamomis ligomis;

20.3. sergantys aktyviąja tuberkulioze;

20.4. turintys priklausomybę narkotinėms, psichotropinėms medžiagoms.

21. Savarankiško gyvenimo namuose apsigyvenę asmenys iš savo pajamų įsigyja maisto produktus, bei kitas jiems asmeniškai reikalingas prekes.

22. Už vienkartinį kambario išvalymą paslaugų gavėjas moka 12 Eur.

23. Tarp paslaugų gavėjo ir paslaugų teikėjo sudaroma sutartis. Sutartį pasirašo paslaugos gavėjas ir Įstaigos direktorius ar jo įgaliotas asmuo.

24. Paslaugų teikėjo teisės ir pareigos, paslaugų gavėjo teisės ir pareigos, gyvenimo sąlygos, apmokėjimo už paslaugas tvarka nustatomos 23 punkte nurodytoje sutartyje.

 

VI. SOCIALINĖS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ, TEIKIAMŲ SAVARANKIŠKO GYVENIMO NAMUOSE, SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS

 

25. Socialinės priežiūros paslaugų Savarankiško gyvenimo namuose asmeniui (šeimai) teikimas sustabdomas šiais atvejais:

25.1. asmens rašytiniu prašymu;

25.2. jei asmuo dėl sveikatos pablogėjimo nukreiptas į sveikatos priežiūros, reabilitacijos ar kitą gydymo įstaigą.

26. Įsakymą dėl socialinių paslaugų teikimo laikotarpiu sustabdymo, tęsimo priima Įstaigos direktorius ar jo įgaliotas asmuo.

27. Socialinės priežiūros paslaugų Savarankiško gyvenimo namuose asmeniui (šeimai) teikimas nutraukiamas šiais atvejais:

27.1. asmens rašytiniu prašymu;

27.2. Įstaiga savo iniciatyva Skyriui raštu gali pateikti motyvuotą informaciją apie socialinių paslaugų nutraukimo poreikį konkrečiam asmeniui;

27.3. asmeniui sistemiškai (ne mažiau kaip trys raštu užfiksuoti pažeidimai per šešis mėnesius) pažeidinėjant Savarankiško gyvenimo namų vidaus tvarkos taisykles;        

27.4. pasikeitus aplinkybėms, turinčioms įtakos asmens (šeimos) socialinės priežiūros paslaugų poreikiui tenkinti;

27.5. paaiškėjus, kad asmuo (šeima), besikreipiantis dėl socialinės priežiūros paslaugų gavimo, sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti;

27.6. kitais šiame Tvarkos apraše nenumatytais atvejais, kai pažeidžiami kitų gyventojų, darbuotojų saugumas bei interesai;          

27.7. asmeniui (šeimai) išvykus iš Savarankiško gyvenimo namų ilgiau kaip 90 dienų per metus, išskyrus 25.2 papunktyje numatytus atvejus;

27.8. asmeniui mirus.

28. gavus iš asmens prašymą dėl socialinių paslaugų nutraukimo, įstaiga per 3 darbo dienas raštu apie tai informuoja Skyrių.

29. Socialinės priežiūros paslaugų Savarankiško gyvenimo namuose asmeniui teikimas nutraukiamas Skyriaus vedėjo sprendimu.

 

VII. SKYRIUS

MOKĖJIMAS UŽ SUTEIKTAS PASLAUGAS

 

30. Socialinės priežiūros, teikiamos Savarankiško gyvenimo namuose, paslaugos kaina apskaičiuojama vadovaujantis Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2021-10-14 sprendimu Nr. T-594 „Dėl socialinių paslaugų kainos apskaičiavimo“.

31. Asmens mokėjimas už socialinę priežiūrą, teikiamą Savarankiško gyvenimo namuose, apskaičiuojamas vadovaujantis tuo metu galiojančiu Radviliškio rajono gyventojų mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu, patvirtintu Radviliškio rajono savivaldybės tarybos sprendimu.

32. Mokėjimo už socialinės priežiūros paslaugas Savarankiško gyvenimo namuose dydis asmeniui nustatomas individualiai, atsižvelgiant į asmens finansines galimybes mokėti už socialines paslaugas.

33. Asmens mokėjimo už paslaugas dydį apskaičiuoja Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas, šio Tvarkos aprašo 31 punkte nustatyta tvarka. 

34. Gyventojai, ilgiau kaip 3 dienas išvykę iš globos namų, už išvykimo laikotarpį moka 30 procentų jiems nustatyto mokėjimo dydžio. Už pirmąsias 3 išvykimo dienas asmuo (šeima) moka 100 proc. paslaugos mokesčio.

35. Mokėjimo už trumpiau nei vieną kalendorinį mėnesį teikiamas paslaugas dydis nustatomas proporcingai teikiamų paslaugų trukmei.

 

VIII. SKYRIUS

ASMENS (ŠEIMOS) TEISĖS IR PAREIGOS

 

36. Asmuo (šeima), jo globėjas, rūpintojas privalo teikti socialiniams darbuotojams informaciją, susijusią su asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimu. Asmuo (šeima) atsako už pateikiamų vertinti duomenų tikrumą bei informacijos teisingumą.

37. Asmuo turi teisę į informacijos ir dokumentų apie asmenį konfidencialumą.

 

IX. SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

38. Gyventojams apgyvendinimo Savarankiško gyvenimo namuose paslaugas teikia Įstaigoje dirbantys socialiniai darbuotojai ir jų padėjėjai.

39. Asmuo (šeima) gali būti pašalintas iš Savarankiško gyvenimo namų, jei sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti socialines paslaugas, piktnaudžiavo suteikta socialine paslauga, nesilaikė sutartyje nurodytų reikalavimų, vidaus tvarkos taisyklių ar dėl kitų grubių pažeidimų, nesuderinamų su nustatytomis sąlygomis ir tvarka.

______________