VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS
TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS, PRIEŽIŪROS IR TVARKYMO KOMISIJOS SUDARYMO IR JOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2022 m. rugpjūčio 24 d. Nr. 1-1562
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 4 punktu, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 2 dalimi bei 6 straipsnio 26 punktu, Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Sudaryti šią Vilniaus miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisiją:
Vytautas Budreika – Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, Vilniaus miesto želdynų politikos patariamosios darbo grupės pirmininkas;
Deimantė Rimkutė – Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Aplinkos ir energetikos komiteto pirmininkė;
Algis Davenis – viešosios įstaigos „Lietuvos arboristikos centras“ atstovas;
dr. Dainius Labeckis – viešosios įstaigos „Lietuvos arboristikos centras“ atstovas;
Dainius Putinas – architektas urbanistas;
Milda Laužikaitė – asociacijos „Išsaugokime Vilniaus medžius“ atstovė;
Irena Sakalauskaitė – kraštovaizdžio architektė;
Julija Matulytė - amatų mokyklos „Sodžiaus meistrai“ studentė;
Steponas Deveikis – asociacijos Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupės atstovas;
Irena Noreikienė – asociacijos Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupės atstovė;
dr. Audrius Skridaila – asociacijos Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupės atstovas.
2. Patvirtinti Vilniaus miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos nuostatus (pridedama).
3. Paskelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Vilniaus miesto savivaldybės interneto svetainėje.
4. Pripažinti netekusiu galios Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2018 m. liepos 26 d. įsakymą Nr. 30-2503/18(2.1.1E-TD2) „Dėl Visuomeninės želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos sudarymo ir jos nuostatų tvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos
2022 m. rugpjūčio 24 d.
sprendimu Nr. 1-1562
VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS, PRIEŽIŪROS IR TVARKYMO KOMISIJOS NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vilniaus miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Vilniaus miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos (toliau – Komisija) funkcijas, teises, Komisijos sudarymo, jos darbo organizavimo tvarką.
2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymais, Vilniaus miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklėmis, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais želdynų ir želdinių apsaugą, priežiūrą, ir šiais Nuostatais.
3. Komisijos darbas grindžiamas kolegialiu klausimų svarstymu, teisėtumo principu, asmenine Komisijos narių atsakomybe už jos kompetencijai priskiriamų klausimų svarstymą ir sprendimų priėmimo nešališkumu. Priimdama sprendimus Komisija yra savarankiška.
II. KOMISIJOS FUNKCIJOS
5. Komisijos funkcija – teikti išvadas dėl būtinybės kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius (toliau – išvada), kai Vilniaus miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) želdynų ir želdinių teritorijose arba ne Savivaldybės valdomoje valstybinėje žemėje ketinama kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos 10 ar daugiau saugotinų želdinių, viešuosiuose atskiruosiuose želdynuose saugotinus želdinius.
III. KOMISIJOS SUDARYMAS
9. Komisijos nariais gali būti Savivaldybės tarybos nariai, valstybės tarnautojai, gyvenamųjų vietovių bendruomeninių atstovai (seniūnaičiai, išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai), Savivaldybės gyventojai, bendruomeninių organizacijų ir asociacijų ar kitų viešųjų juridinių asmenų (išskyrus valstybės ar Savivaldybės, jų institucijų įsteigtus juridinius asmenis), kurie įsteigti teisės aktų nustatyta tvarka ir skatina aplinkos apsaugą, atstovai, raštu pareiškę iniciatyvą dalyvauti Komisijos veikloje.
10. Nuostatų 9 punkte nurodytų bendruomeninių organizacijų ir asociacijų ar kitų viešųjų juridinių asmenų atstovai sudaro pusę Komisijos narių skaičiaus, išskyrus atvejus, kai šie asmenys raštu neišreiškė iniciatyvos dalyvauti Komisijos veikloje.
11. Želdynų įstatymo nustatytais atvejais į Komisijos posėdžius privalo būti kviečiamas Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos atstovas nuomonei pateikti.
IV. KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS
14. Komisijos posėdžiai yra vieši. Komisijos posėdžiai gali vykti ir nuotoliniu arba mišriu būdu Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nustatytais atvejais.
15. Komisija į posėdžius renkasi prireikus. Pirmininkas nustato posėdžio datą ir laiką, sudaro posėdžių darbotvarkes, vadovauja Komisijos posėdžiams.
16. Pirmininkas ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas informuoja kitus Komisijos narius apie paskirtą posėdžio datą, laiką, vietą, darbotvarkę ir kviečia suinteresuotus asmenis (pareiškėjus), o prireikus – ir kitų sričių specialistus, nurodytus Nuostatų 11, 29 punktuose ir (ar) 31.3 papunktyje.
18. Komisija priima sprendimus paprasta posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma. Balsuojant kiekvienas narys turi po vieną balsą, balsuojama atviru balsavimu. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia Pirmininko, jam negalint dalyvauti – Pirmininko pavaduotojo balsas. Šiuo atveju Pirmininkas (Pirmininko pavaduotojas) neturi teisės susilaikyti.
19. Komisijos posėdžiai protokoluojami. Protokole turi būti nurodyta posėdžio protokolo numeris, data, posėdžio vieta ir laikas, posėdyje dalyvaujantys Komisijos nariai ir kiti dalyvaujantys asmenys, darbotvarkės klausimai, balsavimo rezultatai, priimti sprendimai svarstomais klausimais. Protokolas teikiamas susipažinti Komisijos posėdyje dalyvavusiems Komisijos nariams. Komisijos posėdžio protokolą pasirašo visi posėdyje dalyvaujantys Komisijos nariai. Prie protokolo gali būti pridedami želdinių apžiūros ir vertinimo aktai, išvados ir kiti dokumentai. Komisijos nariui nesutinkant su Komisijos sprendimu svarstomu klausimu, jis gali pareikšti savo atskirąją nuomonę, kuri pridedama prie Komisijos posėdžio protokolo.
20. Komisijos nariai, prieš priimant sprendimą dėl išvados, atsižvelgdami į poreikį vyksta į vietą įvertinti želdinių būklės.
21. Želdinių būklės apžiūrą inicijuoja Pirmininkas, atsižvelgdamas į reikiamų apžiūrėti ir įvertinti želdinių skaičių ir vietas, kurias Pirmininkui elektroniniu paštu pateikia Savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyrius, kai Nuostatų 5 punkte nurodytais atvejais turi būti gauta Komisijos išvada.
22. Komisijos išvykų maršrutus sudaro Pirmininkas tardamasis su Komisijos nariais, atsižvelgdamas į jų pasiūlymus. Pirmininkas Komisijos narius apie želdinių apžiūrą privalo informuoti iš anksto (ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas).
23. Atlikusi želdinių apžiūrą, Komisija parengia atskirą želdynų ir želdinių apžiūros ir vertinimo aktą (toliau – aktas). Aktą pasirašo tik apžiūrą atlikę Komisijos nariai, su aktu nesutinkantys Komisijos nariai nurodo savo nesutikimo motyvus. Akte nurodoma data, Komisijos nariai, apžiūros metu nustatytos aplinkybės, pridedama vaizdinė medžiaga (planai, nuotraukos ir kita). Akto turinys pagarsinamas Komisijos posėdžio metu, Nuostatų 15 punkte nustatyta tvarka Komisijai priimant sprendimą dėl išvados.
24. Želdinių kirtimui ar kitokiam pašalinimui iš augimo vietos Komisija pritaria tik įsitikinusi, kad šie želdiniai kelia fizinę grėsmę žmonėms, statiniams ar eismui, želdiniuose yra ligų ar kenkėjų židinių susidarymo pavojus arba nėra kitų priimtinų motyvuotų alternatyvių sprendimų išsaugoti želdinius.
25. Komisijos išvados viešai skelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje Želdynų įstatymo 13 straipsnio 4 ir 6 dalyse nustatyta tvarka.
V. KITŲ ASMENŲ DALYVAVIMAS POSĖDŽIUOSE
27. Komisijos posėdžiuose norintys dalyvauti kiti asmenys turi iš anksto, ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki posėdžio, apie dalyvavimą raštu pranešti Pirmininkui, nurodydami, kurį darbotvarkės klausimą svarstant norima dalyvauti, ir pateikti kontaktinį telefono numerį.
28. Į Komisijos posėdžius gali būti kviečiamas Kultūros paveldo departamento atstovas nuomonei pateikti, kai želdiniai patenka į nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų ar vietovių teritoriją
VI. KOMISIJOS IR KOMISIJOS NARIŲ TEISĖS IR PAREIGOS
30. Komisija, įgyvendindama jai pavestas funkcijas, turi teisę:
30.1. gauti raštu ir žodžiu paaiškinimus ir informaciją, reikalingą klausimams nagrinėti ir sprendimams priimti, iš Savivaldybės administracijos struktūrinių padalinių, valstybės įstaigų, fizinių ir juridinių asmenų;
30.2. laiku gauti dokumentus, sutartis, įsakymus, potvarkius ir kitus dokumentus, turinčius reikšmės Komisijos priimamiems sprendimams;
30.3. kviesti į savo posėdžius Savivaldybės administracijos darbuotojus, ekspertus bei kitus asmenis, galinčius padėti Komisijai priimti teisingą sprendimą;
31. Vykdydama pavestas funkcijas, Komisija privalo:
31.2. informuoti atsakingas institucijas apie pastebėtus želdinių žalojimo faktus, pateikdama įrodymus;
31.3. atlikdama želdinių būklės vertinimą, kviesti jame dalyvauti šių želdinių valdytojus, savininkus ar jų įgaliotus asmenis, taip pat projekto vadovą arba jo įgaliotą asmenį, kai saugotini želdiniai auga objektuose, kuriems yra parengti atskirųjų ir priklausomųjų želdynų tvarkymo ir kūrimo projektai;
32. Komisijos narys turi teisę:
32.1. už darbo laiką atliekant Komisijos nario pareigas, gauti atlygį, numatytą Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatyme;
32.2. dalyvauti rengiant ir svarstant Komisijos klausimus, laisvai balsuoti svarstomais klausimais, susipažinti su sprendimams priimti reikalinga informacija ir dokumentais, prie jų pridedamais priedais (detaliaisiais planais, projektais ir kt.), kitais aktualiais dokumentais;
32.5. pateikti iki posėdžio savo argumentuotą vertinimą ir pastabas Komisijos nariams elektroniniu būdu, jeigu negali dalyvauti Komisijos posėdyje;
33. Komisijos nariai privalo dalyvauti Komisijos posėdžiuose, želdinių būklės apžiūrose, juose laikytis nešališkumo, vadovautis žmogiškosios ir profesinės etikos principais, Nuostatų 3 punkte įtvirtintų principų.
34. Komisijos narys negali balsuoti svarstomu klausimu, jeigu jis yra asmeniškai suinteresuotas Komisijos sprendimo rezultatais bei priimtas rekomendacinio pobūdžio pasiūlymas gali turėti jam materialinę ar kitokią asmeninę naudą. Atsiradus tokioms aplinkybėms, jis privalo apie tai informuoti Komisijos narius ir nusišalinti nuo klausimo svarstymo.
VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
36. Už Komisijai pateiktų dokumentų tikrumą ir informacijos teisingumą tiesiogiai atsako Savivaldybės administracijos tarnautojai ir darbuotojai, įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovai bei kiti atsakingi darbuotojai, taip pat asmenys, inicijavę Komisijos kompetencijai priskirtą klausimą.