VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. balandžio 15 d. įsakymo Nr. B1-290 „Dėl pavojingų šunų įvežimo, įsigijimo, veisimo, dresavimo, prekybos, laikymo ir kovinių šunų bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnų laikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ PAKEITIMO
2023 m. gruodžio 19 d. Nr. B1-893
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 3 straipsnio 9 dalies 5 punktu ir 8 straipsniu,
p a k e i č i u Pavojingų šunų įvežimo, įsigijimo, veisimo, dresavimo, prekybos, laikymo ir kovinių šunų bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnų laikymo tvarkos aprašą, patvirtintą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. balandžio 15 d. įsakymu Nr. B1-290 „Dėl Pavojingų šunų įvežimo, įsigijimo, veisimo, dresavimo, prekybos, laikymo ir kovinių šunų bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnų laikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2013 m. balandžio 15 d. įsakymu
Nr. B1-290
(Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2023 m. gruodžio 19 d. įsakymo
Nr. B1-893 redakcija)
PAVOJINGŲ ŠUNŲ ĮVEŽIMO, ĮSIGIJIMO, VEISIMO, DRESAVIMO, PREKYBOS, LAIKYMO IR KOVINIŲ ŠUNŲ BEI KOVINIŲ IR PAVOJINGŲ ŠUNŲ MIŠRŪNŲ LAIKYMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pavojingų šunų įvežimo, įsigijimo, veisimo, dresavimo, prekybos, laikymo ir kovinių šunų bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnų laikymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato reikalavimus pavojingiems šunims ir jų laikytojams, pavojingų šunų įvežimui, įsigijimui, veisimui, dresavimui, prekybai, laikymui ir kovinių šunų bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnų laikymui.
2. Aprašas taikomas fiziniams ir juridiniams asmenims, kitoms organizacijoms ir jų filialams (toliau – asmenys), kurie į Lietuvos Respubliką įveža, Lietuvos Respublikoje įsigyja, laiko, veisia, dresuoja pavojingus šunis ir jais prekiauja, laiko kovinius šunis, kovinių ar pavojingų šunų mišrūnus.
3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme ir kituose teisės aktuose.
II SKYRIUS
REIKALAVIMAI PAVOJINGIEMS ŠUNIMS IR JŲ LAIKYTOJAMS
5. Asmenys, siekiantys įvežti, įsigyti, laikyti, veisti, dresuoti, laikyti pavojingus šunis ir jais prekiauti, privalo turėti savivaldybės, kurios teritorijoje nuolat gyvena (fiziniai asmenys) arba laikys (juridiniai asmenys, kitos organizacijos ir jų filialai) pavojingus šunis, Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nustatyta tvarka išduotą leidimą įvežti, įsigyti, laikyti, veisti pavojingus šunis ir jais prekiauti (toliau – leidimas).
6. Aprašo 5 punktas netaikomas:
6.1. asmenims, gyvenantiems kitose šalyse ir keliaujantiems Lietuvos Respublikos teritorijoje su jiems priklausančiais pavojingais šunimis arba vežantiems juos per Lietuvos Respublikos teritoriją tranzitu;
7. Pavojingų šunų veislių sąrašas yra patvirtintas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. B1-5 „Dėl Kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašo patvirtinimo“.
8. Pavojingo šuns savininkui turi būti išduotas Tarptautinės kinologų organizacijos pripažįstamas dokumentas, kuriuo patvirtinama šuns kilmė ir veislė (toliau – kilmės dokumentas).
9. Pavojingo šuns savininkas turi užtikrinti, kad pavojingas šuo būtų laiku vakcinuojamas nuo pasiutligės pagal veterinarinės vakcinos pakuotės lapelyje pateiktus nurodymus. Žymos apie atliktą vakcinaciją turi būti padarytos Gyvūno vakcinacijos pažymėjime, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. B1-514 „Dėl Gyvūno vakcinacijos pažymėjimo formos patvirtinimo“, ar Gyvūno augintinio pase, kurio forma nustatyta Gyvūno augintinio paso įforminimo ir išdavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2014 m. rugsėjo 22 d. įsakymu Nr. B1-804 „Dėl Gyvūno augintinio paso įforminimo ir išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, priede, arba kitame dokumente, kuriuo patvirtinama pavojingo šuns tapatybė (toliau – tapatybės dokumentas).
10. Pavojingas šuo turi būti paženklintas mikroschema ir registruotas Gyvūnų augintinių registre, vadovaujantis Gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 3D-959 „Dėl Gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo taisyklių patvirtinimo“ 8, 20, 28, 37–38 punktų nuostatomis.
III SKYRIUS
REIKALAVIMAI PAVOJINGŲ ŠUNŲ ĮVEŽIMUI
12. Nekomerciniais tikslais į Lietuvos Respubliką įvežamiems pavojingiems šunims taikomos 2013 m. birželio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 576/2013 dėl gyvūnų augintinių vežimo nekomerciniais tikslais, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 998/2003, nuostatos.
13. Komerciniais tikslais į Lietuvos Respubliką įvežamiems pavojingiems šunims taikomos 2020 m. sausio 30 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2020/692, kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/429 taisyklės dėl tam tikrų gyvūnų, genetinės medžiagos produktų ir gyvūninių produktų siuntų įvežimo į Sąjungą ir jų gabenimo bei tvarkymo įvežus, nuostatos.
IV SKYRIUS
REIKALAVIMAI PAVOJINGŲ ŠUNŲ VEISIMUI, PARDAVIMUI IR ĮSIGIJIMUI
14. Gali būti veisiami tik kilmės dokumentą turintys pavojingi šunys. Draudžiama tarpusavyje veisti (kergti, dirbtinai apsėklinti, persodinti kiaušialąstes) skirtingų veislių pavojingus šunis.
15. Draudžiama veisti genetiškai nevisaverčius pavojingus šunis su akivaizdžiai matomomis genetinėmis ligomis, apsigimimais ar patologijomis.
16. Versliniu pavojingų šunų veisimu užsiimantys asmenys registruojami ir versliniam pavojingų šunų veisimui naudojamos patalpos tvirtinamos, vadovaujantis Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. B1-146 „Dėl Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo patvirtinimo”, nuostatomis.
17. Versliniu pavojingų šunų veisimu užsiimantys asmenys turi tvarkyti veisiamų, parduodamų ar perduodamų pavojingų šunų apskaitą, kad prireikus būtų galima nustatyti pavojingų šunų atsekamumą, vadovaujantis Veterinarijos reikalavimų gyvūnų augintinių veisėjams, patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. B1-508 „Dėl Veterinarijos reikalavimų gyvūnų augintinių veisėjams patvirtinimo“57–58 punktų nuostatomis.
18. Pavojingi šunys gali būti parduodami ar perduodami asmenims tik iš pavojingų šunų laikytojo ar veisėjo patalpų.
V SKYRIUS
REIKALAVIMAI PAVOJINGŲ ŠUNŲ DRESAVIMUI
21. Dresuoti pavojingus šunis gali asmenys, atitinkantys Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 8 straipsnio 4 dalies 1–3 punktų reikalavimus ir turintys šunų laikytojus vienijančios asociacijos išduotą dokumentą, kuriuo patvirtinama asmeniui suteikta dresuotojo kvalifikacija.
22. Dresuojant pavojingus šunis draudžiama:
22.1. naudoti pavojingų šunų sveikatai žalingas ar erzinančias chemines medžiagas bei kitas priemones ir įrenginius, sukeliančius pavojingiems šunims baimę, stresą, kančią ar žalingas pasekmes jų sveikatai ir gerovei;
22.2. sukelti pavojingiems šunims skausmą ir baimę, naudojant dirbtinai žalojančias ar skausmą ir baimę sukeliančias priemones;
23. Asmuo gali dresuoti pavojingą šunį pavojingo šuns laikytojo žemės valdoje, šunų dresavimo vietoje arba kitam asmeniui priklausančioje žemės valdoje jos savininkui leidus. Šunų dresavimo vietos turi būti aptvertos tvora su vartais, per kuriuos pavojingi šunys negalėtų pabėgti ir per kuriuos kiti gyvūnai ir asmenys negalėtų patekti į vidų.
VI SKYRIUS
REIKALAVIMAI PAVOJINGŲ ŠUNŲ LAIKYMUI
24. Jei pavojingas šuo yra laikomas uždaroje žemės valdoje, prie įėjimo (įvažiavimo) į ją turi būti pastatytas ar pritvirtintas prie vartų dienos ir nakties metu gerai matomas, ne mažesnis kaip 8 cm pločio ar skersmens įspėjamasis ženklas su užrašu, pvz., „Atsargiai, pavojingas šuo!“.
25. Uždarose, rakinamose gyvenamosiose ar ūkinėse patalpose pavojingas šuo apsaugai gali būti laikomas palaidas. Prie tokių patalpų gali nebūti įspėjamojo ženklo.
26. Uždaroje žemės valdoje pavojingas šuo gali būti laikomas palaidas, jei užtikrinama, kad pavojingas šuo iš jos nepabėgs.
27. Neuždaroje žemės valdoje laikomas pavojingas šuo turi būti rišamas taip, kad negalėtų išeiti už jos ribų, arba laikomas voljere, įrengtame taip, kad iš jo negalėtų iššokti ar kitu būdu pabėgti.
28. Viešosiose vietose ir bendrojo naudojimo patalpose pavojingi šunys vedžiojami (vedami) su antsnukiu ir laikant už pavadėlio. Jeigu vedžiojant (vedant) pavojingą šunį šalia yra žmonių ar gyvūnų, pavadėlis turi būti sutrumpinamas tiek, kad šuo nekeltų grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams.
29. Renginio su gyvūnais, pvz., šunų parodų, metu pavojingi šunys vedžiojami (vedami) su antsnukiu arba be jo renginio su gyvūnais organizatoriaus nustatyta tvarka.
30. Kelti (leisti) liftu pavojingą šunį galima tik tuo atveju, jei tam neprieštarauja kiti liftu ketinantys keltis (leistis) žmonės.
VII SKYRIUS
REIKALAVIMAI KOVINIŲ ŠUNŲ BEI KOVINIŲ IR PAVOJINGŲ ŠUNŲ MIŠRŪNŲ LAIKYMUI
33. Draudžiama įvežti, veisti, įsigyti, parduoti ar perduoti kovinius šunis bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnus.
VIII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS