Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2004 M. VASARIO 11 D. NUTARIMO NR. 155 „DĖL KELIŲ PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2017 m. kovo 22 d. Nr. 212
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. vasario 11 d. nutarimą Nr. 155 „Dėl Kelių priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL KELIŲ PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos kelių įstatymo 15 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
2. Nustatyti, kad tuo atveju, jeigu Lietuvoje bus numatyta statyti tunelius, jie bus projektuojami, statomi ir prižiūrimi vadovaujantis perkeliama į nacionalinę teisę 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/54/EB dėl transeuropinio kelių tinklo tunelių būtiniausių saugos reikalavimų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 8 tomas, p. 309). Su tuo susijusius reikalavimus nustatys Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija.“
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2004 m. vasario 11 d. nutarimu Nr. 155
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2017 m. kovo 22 d. nutarimo Nr. 212
redakcija)
KELIŲ PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kelių priežiūros tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos valstybinės ir vietinės reikšmės automobilių kelių priežiūros organizavimą, jos vykdymą ir darbų organizavimą keliuose ir jų apsaugos zonose.
2. Pagrindinės Apraše vartojamos sąvokos:
2.1. Aplinkkelis – tranzitinio eismo kelias, iš dalies ar visiškai aplenkiantis gyvenamąją vietovę ir neskirtas gyvenamosios vietovės vidaus transporto eismo poreikiams.
2.2. Estakada – statinys per daubą, griovą, slėnį, virš gatvių, aikščių ar pastatų, pakeičiantis kelią (gatvę).
2.5. Viadukas – transporto priemonių ir pėsčiųjų eismui skirtas kelio statinys per geležinkelį ar kitą kelią.
II SKYRIUS
KELIŲ PRIEŽIŪROS ORGANIZAVIMAS
3. Gyvenamųjų vietovių keliai ir gatvės prižiūrimi taip:
3.1. Alytuje, Druskininkuose, Kaune, Klaipėdoje, Marijampolėje, Palangoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Vilniuje visų gatvių taisymo ir priežiūros darbų ir saugaus eismo sąlygų užtikrinimo užsakovo funkcijas atlieka ir kelių (gatvių) vertę apskaito savivaldybės.
3.2. Kitų miestų, nenurodytų Aprašo 3.1 papunktyje, gyvenamosiose vietovėse ir kaimo gyvenamosiose vietovėse gatvių, kurios yra valstybinės reikšmės kelių tąsa:
3.2.1. važiuojamąją dalį (kur nėra šaligatvių – kelkraščius ir kelio griovius), pėsčiųjų ir (ar) dviračių takus, tiltus, viadukus ir estakadas, technines eismo reguliavimo priemones prižiūri ir jų vertę apskaito, žiemą nuo važiuojamosios dalies sniegą valo ir, jeigu slidu, ją barsto Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos įsteigtos valstybės įmonės;
3.2.2. visus kitus elementus (šaligatvius, želdinius, apsauginius atitvarus, autobusų, važiuojančių vietinio (miesto ir priemiesčio) reguliaraus susisiekimo maršrutais, stoteles ir apsisukimo aikšteles, lietaus kanalizaciją ir kitus inžinerinius, taip pat ir gatvių apšvietimo tinklus) prižiūri ir jų vertę apskaito savivaldybės, kurios užtikrina saugaus eismo sąlygas, poveikį aplinkai mažinančių priemonių (triukšmą, oro, vandens, dirvožemio užtaršą ir kitą neigiamą poveikį mažinančių priemonių) įgyvendinimą, taip pat atlieka šiame papunktyje nurodytų statinių taisymo ir priežiūros darbų užsakovo funkcijas.
III SKYRIUS
KELIŲ PRIEŽIŪROS VYKDYMAS
4. Kelius prižiūrintys juridiniai ir (ar) fiziniai asmenys privalo:
4.1. taisyti (remontuoti) ir tvarkyti žemės sankasą, važiuojamąją kelio dalį, kelkraščius, skiriamąją kelio juostą, kelio griovius, sankryžas, autobusų sustojimo aikšteles, poilsio aikšteles, pėsčiųjų ir dviračių takus, kelio statinius, technines eismo reguliavimo priemones, kelio oro sąlygų stebėjimo ir transporto eismo apskaitos, apšvietimo ir kitus kelio įrenginius su šių objektų užimama žeme, kad šie objektai atitiktų jiems keliamus reikalavimus ir atliktų savo funkcijas;
4.2. prižiūrėti, kad kelias, jo statiniai (iš jų ir techninės eismo reguliavimo priemonės) būtų techniškai tvarkingi, estetiški, atitiktų Lietuvos standartus ir normatyvinius statybos techninius dokumentus;
5. Valstybinės reikšmės ir vietinės reikšmės kelius (gatves) prižiūrintys juridiniai ir (ar) fiziniai asmenys privalo:
5.2. naudoti slidumą mažinančias priemones, kai keliai apledėję, ant jų išpilti tepalai, kai važiuojamoji dalis kitaip užteršta ar slidi;
5.4. nustatyti keliuose avaringas vietas, analizuoti dėl kelių būklės įvykusių eismo įvykių priežastis, planuoti ir įgyvendinti eismo įvykių riziką mažinančias priemones;
5.5. atlikti kelių ir jų statinių apžiūras, tikrinti konstrukcijų būklę, prireikus atlikti specialias apžiūras;
5.6. iš eismo dalyvių ar kitų asmenų gavę informaciją apie kelyje esančią kliūtį, kuri trukdo eismui ir kelia pavojų, neatidėliodami organizuoti darbus, kad kliūtis būtų pašalinta, o jeigu to neįmanoma padaryti, užtikrinti, kad pavojingose vietose būtų įrengtos atitinkamos techninės eismo reguliavimo priemonės, kol ši kliūtis bus pašalinta.
6. Sankryžas ir nuovažas kelio juostoje taiso ir prižiūri pagrindinio kelio (gatvės) savininkai ir (ar) valdytojai.
7. Kelio savininkams ar policijos pareigūnams apribojant ar nutraukiant eismą, keliuose, atsižvelgiant į priežastis ir darbų pobūdį, pastatomi atitinkami kelio ženklai, nurodomos galimos apylankos. Apie eismo ribojimą keliuose ar kelių uždarymą skelbiama per visuomenės informavimo priemones (radiją, televiziją, spaudą). Pasibaigus apribojimams, kelio ženklai tuoj pat nuimami.
IV SKYRIUS
DARBŲ VYKDYMAS KELIUOSE IR JŲ APSAUGOS ZONOSE
8. Statinius, įrenginius, antžeminius ir požeminius inžinerinius tinklus, kitus objektus, esančius kelių juostose ir jų apsaugos zonose, rekonstruoja, taiso ir prižiūri jų savininkai ir (ar) valdytojai.
9. Jeigu dėl numatomų statyti (tiesti) objektų (iš jų privažiuojamųjų kelių, degalinių, kitos paskirties statinių ir įrenginių) būtina rekonstruoti kelio (gatvės) ruožą, įrengti sankryžas, nuovažas, technines eismo reguliavimo priemones, keisti kelio konstrukciją, sudaroma tų statinių, susisiekimo komunikacijų savininko ar valdytojo (naudotojo) ir kelio (gatvės) savininko ar valdytojo sutartis. Ši sutartis pridedama prie statinio projekto.
10. Jeigu tiesiant ar rekonstruojant kelią ar gatvę, kuri yra valstybinės reikšmės kelio tąsa, būtina įrengti ar rekonstruoti inžinerinius tinklus, susisiekimo komunikacijas ar kitus objektus, sudaroma kelio ar gatvės, kuri yra valstybinės reikšmės kelio tąsa, savininko ar valdytojo ir inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų ar kitų objektų savininko ar valdytojo (naudotojo) sutartis. Ši sutartis pridedama prie statinio projekto.
11. Požeminiai inžineriniai tinklai po keliu su asfalto danga gali būti tiesiami tik uždaruoju būdu, tai yra neardant kelio dangos. Kai uždaruoju būdu nutiesti tinklų negalima, kelio dangos konstrukcijos ardymo darbai gali būti vykdomi tik kelio savininkui (valdytojui) pritarus arba kelio savininkui (valdytojui) ir inžinerinių tinklų savininkui ar jo įgaliotiems asmenims sudarius sutartį. Šiuo atveju turi būti įrengiama kelio ruožo, kuriame vyksta darbai, apylanka su visais reikiamais kelio įrenginiais ir techninėmis eismo reguliavimo priemonėmis.
12. Slėginių vamzdynų (vandentiekio, dujotiekio, naftotiekio ir kitų) gedimus ir avarijas, kurie gali trukdyti naudotis keliu, likviduoja šiuos vamzdynus eksploatuojanti įmonė.
13. Melioracijos, hidrotechnikos ir kitus statinius, esančius kelių juostose, prižiūri, o kilus pavojui ar įvykus avarijai nedelsdami juos taiso (remontuoja) arba likviduoja jų savininkai (valdytojai).
14. Kelio apsaugos zonoje esantys saugomi gamtos ir kultūros paveldo teritoriniai kompleksai ir objektai (vertybės) tvarkomi vadovaujantis atitinkamais saugomų teritorijų planavimo dokumentais (saugomų teritorijų tvarkymo planais ar projektais), taip pat bendrojo teritorijos planavimo dokumentais.
15. Draudžiama ardyti asfalto dangą 5 metus po jos įrengimo arba atnaujinimo. Ši nuostata netaikoma Aprašo 11 ir 16 punktuose nurodytais atvejais.
16. Įvykus kelio juostoje esančių inžinerinių tinklų avarijai, galima nedelsiant pradėti jų taisymo (remonto) darbus, prieš tai informavus kelio savininką ir (ar) valdytoją ir policiją.
17. Kelių apsaugos zonose rudenį, žiemą ir pavasarį leidžiama statyti laikinus sniegą sulaikančius įrenginius.
18. Savavališkai pastatyti ar įrengti objektai, savavališkai sandėliuojamos medžiagos ar daiktai šalinami dalyvaujant policijai jų savininko (įrengusio asmens) lėšomis, neatlyginant nuostolių. Savavališkai pastatyti ar įrengti objektai, kelio apsaugos zonoje sandėliuojamos medžiagos ar daiktai šalinami, jeigu per mėnesį nuo rašytinio įspėjimo gavimo dienos jų savininkas arba juos įrengęs asmuo pats jų nepašalina arba per mėnesį nenustatomas jų savininkas ar juos įrengęs asmuo. Nustačius pašalintų objektų, savavališkai sandėliuojamų medžiagų ar daiktų savininką (įrengusį asmenį), šis privalo kelius prižiūrintiems asmenims atlyginti šalinimo darbų vykdymo išlaidas.