DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS 2021 METŲ UŽIMTUMO DIDINIMO PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2021 m. sausio 28 d. Nr. T1-10

Druskininkai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 16 punktu, 7 straipsnio 18 punktu, Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 17 straipsniu, 20 straipsnio 2 dalimi ir 48 straipsnio 2 dalimi, Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. A1-257 „Dėl užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Druskininkų savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Druskininkų savivaldybės 2021 metų užimtumo didinimo programą (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                     Ričardas Malinauskas

 

 

PATVIRTINTA

Druskininkų savivaldybės tarybos

2021 m. sausio 28 d. sprendimu Nr. T1-10  

 

DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS 2021 METŲ UŽIMTUMO DIDINIMO PROGRAMA

 

 

Biudžetiniai metai

2021 metai

Asignavimų valdytojas (-ai), kodas

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorius

Kodas 188776264

Vykdytojas (-ai)

Druskininkų savivaldybės administracija,

Druskininkų savivaldybės administracijos direktoriaus sudarytos Darbdavių atrankos komisijos atrinkti darbdaviai,

Užimtumo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Kauno klientų aptarnavimo departamento Druskininkų skyrius,

Nevyriausybinės organizacijos.

Teisinis programos parengimo pagrindas

Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 16 punktas, 7 straipsnio 18 punktas;

Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 17 straipsnis, 20 straipsnio 2 dalis ir 48 straipsnis;

Užimtumo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. gegužės 23 d. įsakymu             Nr. A1-257 „Dėl Užimtumo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“;

Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelio įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašas (toliau –Aprašas), patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. gegužės 13 d. įsakymu Nr. A1-269 „Dėl Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelio įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“;

2019 m. lapkričio 21 d. Jungtinės veiklos sutartis Nr. 26-719 (toliau – JVS).

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. gruodžio 30 d. įsakymas Nr. A1-1308 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams 2021 metais paskirstymo savivaldybių administracijoms ir vertinimo kriterijų patvirtinimo“.

Programos įgyvendinimo laikotarpis

2021 metai

Programos įgyvendinimui skirtos lėšos

1. Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos lėšos Druskininkų savivaldybės 2021 m. užimtumo didinimo programai (toliau – Programa) įgyvendinti – 54,5 tūkst. Eur.

2. ES struktūrinių fondų lėšos Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelio  įgyvendinimui 2020-2021 metams – 106,4 tūkst. Eur.

3. Savivaldybės biudžeto lėšos  183,18 tūkst. Eur.

Savivaldybės 2020-2022 metų strateginio veiklos plano priemonė

Dalyvavimas rengiant ir įgyvendinant darbo rinkos politikos priemones ir gyventojų užimtumo programas.

1. ĮVADAS

Nedarbas – sudėtinga ekonominė ir socialinė problema, neigiamai veikianti tiek atskirus asmenis, tiek savivaldybę, tiek visą šalį. Nedarbo socialinės ir ekonominės pasekmės pasireiškia visose visuomenės gyvenimo srityse. Su sunkumais darbo rinkoje ypač susiduria žemą išsilavinimą ir kvalifikaciją, nepakankamą darbo patirtį turintys asmenys, kaimo gyvenamųjų vietovių gyventojai, kuriems sunku vietinėje darbo rinkoje rasti turimą kompetenciją atitinkantį darbą. Ypač sudėtinga į darbo rinką integruoti skurdo ir socialinės atskirties riziką patiriančius asmenis, nes jie paprastai ilgą laiką būna ekonomiškai neaktyvūs, praradę darbinius įgūdžius, kvalifikaciją ar socialinius gebėjimus arba jų neturintys. Dėl ilgalaikio nedarbo bedarbiai praranda motyvaciją dirbti, jie tampa socialiai atskirtais nuolatiniais socialinės paramos gavėjais.

Programa susideda iš trijų dalių:

I Programos dalis – visuomenei naudingos veiklos programa.

II Programos dalis – ES struktūrinių fondų lėšomis remiamas pilotinis projektas.

III Programos dalis – jaunimo darbinio užimtumo programa.

Programa skirta padėti asmenims, registruotiems Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Kauno klientų aptarnavimo departamento Druskininkų skyriuje (toliau – Užimtumo tarnybos Druskininkų skyrius), atkurti jų darbinius įgūdžius, tapti aktyvios darbo rinkos dalimi bei mažinti jų socialinę atskirtį ar gerinti socialinę padėtį didinant jų užimtumą.

Programos tikslas - didinti Savivaldybės teritorijos gyventojų užimtumą, integruojant juos į darbo rinką ir skatinant jų darbinę motyvaciją bei socialinius ir darbo įgūdžius.

Piniginę socialinę paramą gaunantys ir ilgą laiką nedirbantys asmenys yra vienas didžiausių iššūkių šalies ekonomikai. Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo                     48 straipsnio 2 dalies 2-3, 5-9 punktuose nurodyti asmenys, kurie yra piniginės socialinės paramos gavėjai, vyresni kaip 30 metų ir ilgą laiką nedirba, brangiai kainuoja ne tik dėl poreikio socialinėms išmokoms bei kompensacijoms, bet ir dėl neišnaudojamo darbo jėgos potencialo.

Užimtumo tarnyboje registruotiems piniginę socialinę paramą gaunantiems ir ilgą laiką nedirbantiems asmenims sudėtinga integruotis į darbo rinką, kadangi trūksta socialinių įgūdžių bei motyvacijos. Mažinant piniginę socialinę paramą gaunančių ir ilgą laiką nedirbančių asmenų nedarbo lygį, būtina teikti kompleksinę pagalbą, reikalingą sėkmingam sugrįžimui į darbo rinką ir visuomeninį gyvenimą.

2020-2021 metais Savivaldybė kaip partneris dalyvauja įgyvendinant valstybės projektą (toliau – Projektas), skirtą užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modeliui įgyvendinti, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis pagal 2014 – 2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programą.

Vadovaujantis Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. A1-257, 6.4.1 punktu, kuriame numatyta, kad Užimtumo didinimo programų finansavimo šaltinis yra ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, - projektas „Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelis“ laikomas sudėtine Savivaldybės Užimtumo didinimo programos dalimi.

Projekto tikslas – Užimtumo tarnybai, bendradarbiaujant su savivaldybe bei nevyriausybinėmis organizacijomis, padidinti asmenų, turinčių bedarbio statusą, užimtumą, investuojant į tas paslaugas ir aktyvios darbo rinkos politikos priemones, kuriomis siekiama suteikti ir tobulinti šių asmenų profesinę kvalifikaciją ir kompetencijas, ugdyti praktinius įgūdžius, skatinti teritorinį judumą, taip pat spręsti jų socialines problemas bei didinti bedarbių motyvaciją įsidarbinti ar mokytis.

Projekto uždavinys padidinti galimybes nedirbantiems asmenims integruotis į darbo rinką.

Nuo 2017 m. Druskininkų savivaldybė įgyvendina Jaunimo verslumo ugdymo ir integracijos į darbo rinką programą. Programa orientuota į jaunimo verslumo ugdymą ir pagalbą jauniems žmonėms įgyjant praktinių įgūdžių.

2. BŪKLĖS ANALIZĖ

Gyventojų registro duomenimis 2021 m. sausio 1 d. Druskininkų savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaravo 21509 gyventojai.

Registruotas nedarbo lygis (bedarbių procentas nuo darbingo amžiaus gyventojų) 2021 m. sausio 1 d. Druskininkų savivaldybėje sudarė 18,9 proc. (šalyje – 16,1 proc., Alytaus apskrityje – 18,6 proc.) ir, lyginant su 2020 m. sausio 1 d., padidėjo 9,5 procentinio punkto (šalyje – padidėjo 7,4 procentiniais punktais, Alytaus apskrityje – padidėjo 8,6 procentiniais punktais).

Vidutinis metinis bedarbių skaičius savivaldybės teritorijoje 2021 m. sausio 1 d. – 2135, iš jų: moterys – 890 (42 proc.), vyrai – 1245 (58 proc.).

Iš visų bedarbių: vyresni kaip 50 metų – 891 (42 proc.); nuo 30 iki 49 metų – 751                     (35 proc.); jauni (16 – 29 metų) – 493 (23 proc.); ilgalaikiai – 533 (25 proc.).

 

3. PRIEMONIŲ PLANAS

I dalies Programos tikslo įgyvendinimui numatomos vykdyti šios priemonės:

1. Valstybinėje žemėje esančių žaliųjų plotų, gėlynų, želdinių ir kitų viešųjų erdvių valymo ir priežiūros laikino pobūdžio darbai (pakelėse esančių krūmų šalinimas, šienavimas, šiukšlių rinkimas, gėlių sodinimas ir priežiūra, nukritusių lapų ir sniego valymas bei kiti laikino pobūdžio darbai).

2. Valstybinėje žemėje esančių vandens telkinių pakrančių, poilsio zonų, maudyklų valymo, tvarkymo, priežiūros laikino pobūdžio darbai.

3. Užterštų, bešeimininkių, neprižiūrimų teritorijų, stichiškai susidariusių sąvartynų valstybinėje žemėje valymo ir priežiūros laikino pobūdžio darbai.

4. Istorijos ir kultūros paveldo objektų, valstybinėje žemėje esančių neveikiančių kapinių priežiūros laikino pobūdžio darbai.

5. Valstybinėje žemėje esančių miškų ūkio pagalbiniai laikino pobūdžio darbai.

6. Socialinės, sveikatos priežiūros ir visuomeninės paskirties objektų, esančių valstybinėje žemėje, teritorijų tvarkymo laikino pobūdžio darbai.

7. Pagalba teikiant socialines paslaugas.

8. Kiti visuomenei naudingi darbai.

I dalies Programos vykdytojus (Darbdavius) atrinks Savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta Darbdavių atrankos komisija.

Administracija su atrinktais Darbdaviais sudarys dvišales Programos įgyvendinimo ir finansavimo sutartis.

I dalies Programos dalyvių tikslinė grupė – Užimtumo tarnybos Druskininkų skyriuje registruoti bedarbiai, nurodyti Užimtumo įstatymo 48 straipsnio 2 dalyje.

Programos dalyvių laikino darbo trukmė – iki 6 mėnesių, vidutinė įdarbinimo trukmė – apie 3 mėnesius. Dalyvavimo Programoje trukmė skaičiuojama nuo terminuotoje darbo sutartyje nurodytos pirmos darbo dienos iki jo atleidimo iš darbo dienos.

Atsižvelgiant į I dalies Programos įgyvendinimui skirtas Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos lėšas (54,5 tūkst. Eur), planuojamas Savivaldybės biudžeto finansavimas leisiantis per 2021 metus nukreipti į Programos priemones apie 85 bedarbius.

Pagal II dalies Programą planuojama, kad įgyvendinus ją darbo rinkoje pavyks įsitvirtinti iki 3 bedarbių.

II dalies Programos dalyvius bendradarbiaudami atrenka Administracijos Socialinės paramos skyrius ir Užimtumo tarnybos Druskininkų skyrius.

II dalies Programos dalyviai atrenkami laikantis šių prioritetų:

1. Turintys reikiamą profesiją ar reikalingus įgūdžius.

2. Auginantys nepilnamečius vaikus.

3. Socialinės paramos gavėjai.

Darbdaviai su II dalies Programos dalyviais sudaro terminuotas darbo sutartis joje numatytiems darbams atlikti.

Už II dalies Programos priemonių įgyvendinimą atsakingi Darbdaviai, o už įgyvendinimą ir finansavimą atsakinga Administracija.

II dalies Programos  tikslinė grupė – 30 metų ir vyresni, gaunantys piniginę socialinę paramą bei ilgą laiką nedirbantys asmenys.

II dalies Programos įgyvendinimo metu Savivaldybėje bus įdarbintas mentorius, kuris teiks individualią pagalbą asmenims, padės jiems identifikuoti polinkius, įvertinti asmeninius gebėjimus ir formuluoti užimtumo tikslus bei siekti jų.

Įgyvendinant II dalies Programą bus teikiamos mentorystės paslaugos bei vedami savipagalbos grupės užsiėmimai.

Pagal poreikį organizuojamos socialinės paslaugos, nurodytos Socialinių paslaugų kataloge, įskaitant socialines paslaugas, teikiamas asmens šeimos nariams, jei šių paslaugų neteikimas lėmė (lemia) nedirbančio asmens nedarbą ir kitos socialinės integracijos paslaugos ir priemonės, palengvinančios nedirbančio asmens perėjimą nuo nedarbo prie užimtumo darbo rinkoje.

Įgyvendinant III dalies Programą 2019 m. įdarbinti 257 jauni žmonės, 2020 m. - 132, o 2021 metais planuojama įdarbinti apie 150.

4. FINANSAVIMO PLANAS

Programos įgyvendinimo finansavimo planas:

1. Programos įgyvendinimas finansuojamas Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos lėšomis. Finansavimui gali būti naudojamos savivaldybės 2021 m. biudžeto ir kitos lėšos:

1.1. Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacija -                54,5 tūkst. Eur.

1.2. planuojamos skirti Savivaldybės biudžeto lėšos – 183,18 tūkst. Eur (I dalies programai planuojama skirti 133,18 tūkst. Eur , o III dalies Programai 50,0 tūkst. Eur);

1.3. ES struktūrinių fondų lėšos 2020 – 2021 metams – 106,4 tūkst. Eur, iš jų:

- mentorystei – 63,9 tūkst. Eur;

- socialinėms ir motyvavimo paslaugoms – 42,5 tūkst. Eur.

5. PROGRAMOS TĘSTINUMO ANALIZĖ IR PROGNOZĖ

Išanalizavus ir įvertinus ilgametę situaciją Savivaldybės darbo rinkoje, prognozuojama, kad gyventojų užimtumo didinimo poreikis išliks ir artimiausiais metais, Savivaldybės užimtumo didinimo programa bus įgyvendinama ir ateityje.

Ateinančių metų Programa, jos dalyvių atrankos prioritetai bus koreguojami išanalizavus ir įvertinus užimtumo būklės pokyčius, praėjusių metų Programos įgyvendinimo problemas, kitų savivaldybių gerąją praktiką bei įvertinus praėjusių metų programos pasiektus rezultatus, iškilusius iššūkius, teisės aktų, demografijos, socialinių aplinkybių ar darbo rinkos pokyčius.

Prognozuojama, kad laikinas užimtumas Programos dalyviams užtikrins didesnes pajamas, sudarys sąlygas negauti vienos iš piniginės socialinės paramos rūšies, t.y. socialinės pašalpos, taip gerins šeimos ar asmens gyvenimo kokybę, mažins jų socialinę atskirtį, sudarys sąlygas įgyti darbo patirties.

Planuojama, kad Programos įgyvendinimo metu arba po jos įgyvendinimo apie 85 asmenys bus įdarbinti laikino pobūdžio darbams arba nuolatiniam darbui.

Programos įgyvendinimo metu įgyta patirtis sudarys sąlygas jos dalyviams savarankiškai ieškotis darbo.

Planuojama, kad Programa prisidės prie darbo rinkos paklausos ir pasiūlos suderinamumo, vyresnių kaip 30 metų ir piniginę socialinę paramą gaunančių ir ilgą laiką nedirbančių asmenų grįžimo į visuomeninį gyvenimą bei šių asmenų nedarbo lygio mažinimą.

6. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪRA IR ĮVERTINIMAS

Atliekant Programos įgyvendinimo priežiūrą, Darbdaviai teiks Administracijai informaciją apie Programos įgyvendinimą, rezultatų pasiekimą bei lėšų panaudojimą.

Nuolatinę Programos įgyvendinimo stebėseną, pažangos vertinimą, priežiūrą ir, esant poreikiui, tikslinimą vykdys Administracija.

Siektini Programos įgyvendinimo rodikliai ir rezultatai, vertinimo rodikliai:

1. I dalies Programos dalyvių skaičius - vidutiniškai 3 mėnesiams įdarbinti apie 85 bedarbiai.

2. Darbdavių, dalyvaujančių I dalies Programoje, skaičius – ne mažiau kaip vienas Darbdavys.

3. II dalies Programai skirtų ES struktūrinių fondų parama per numatytą veiklų įgyvendinimo laikotarpį (24 mėnesius) sudarytų galimybę 150 vyresnių kaip 30 metų ir piniginę socialinę paramą gaunančių bei ilgą laiką nedirbančių asmenų dalyvauti veiklose, iš kurių ne mažiau kaip 30 procentų dalyvių turėtų integruotis į darbo rinką.

4. III dalies Programos dalyvių skaičius – 150 jaunų žmonių.

5. Panaudotos Programai finansuoti skirtos lėšos.

6. Administracija teiks suinteresuotoms institucijoms informaciją ir ataskaitas apie Programos įgyvendinimą ir rodiklių pokyčius.

Programos įgyvendinimas bus derinamas su Užimtumo tarnyba.

7. PROGRAMOS VIEŠINIMAS

Programa bei jos įgyvendinimo rezultatai bus viešinami Savivaldybės interneto svetainėje www.druskininkusavivaldybe.lt, Druskininkų savivaldybės vietinės žiniasklaidos priemonėse, Savivaldybės „Facebook" profilyje.

Užimtumo tarnybos internetinėje svetainėje www.uzt.lt skiltyje „ES investicijos“ prie įgyvendinamų projektų bus pateiktas trumpas Programos aprašymas, jos vertė, įgyvendinamos veiklos, tikslai, įgyvendinimo trukmė, tikslinė grupė, planuojami rodikliai.

Informacija apie Programos įgyvendinimą bus platinama Užimtumo tarnybos klientų aptarnavimo skyriuje ir pas partnerius.

Programos viešinimui bus parengti plakatai.

 

 

_____________________________________