KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2021 M. GEGUŽĖS 25 D. SPRENDIMO NR. T-197 „DĖL ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO IR SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO KAUNO MIESTE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2023 m. kovo 28 d. Nr. T-110
Kaunas
1. Pakeisti Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų organizavimo Kauno mieste tvarkos aprašą, patvirtintą Kauno miesto savivaldybės tarybos 2021 m. gegužės 25 d. sprendimu Nr. T-197 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų organizavimo Kauno mieste tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:
„1. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir socialinių paslaugų organizavimo Kauno mieste tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato asmens (šeimos) (toliau kartu – asmuo) socialinių paslaugų poreikį nustatančius subjektus, kreipimosi dėl socialinių paslaugų tvarką, asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimo, socialinių paslaugų skyrimo, sustabdymo ir nutraukimo, asmens siuntimo į stacionarias socialinės globos įstaigas (toliau – Globos namai) ir apgyvendinimo juose tvarką, informacijos teikimą ir saugojimą, skundų nagrinėjimo tvarką.“
1.2. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3. Nustatant asmens, gyvenančio kartu su šeima, socialinių paslaugų poreikį, kartu nustatomas ir šeimos socialinių paslaugų poreikis. Tiek, kiek nereglamentuota šiame apraše, asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas ir (ar) socialinės paslaugos skiriamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Skyrimo tvarkos aprašas), Socialinės rizikos vaiko ar likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikio nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-179 „Dėl Socialinės rizikos vaiko ar likusio be tėvų globos vaiko socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A1-255 „Dėl Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodikos patvirtinimo“, Atvejo vadybos tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. A1-141 „Dėl Atvejo vadybos tvarkos aprašo patvirtinimo“, Vaiko globos organizavimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 405 „Dėl Vaiko globos organizavimo nuostatų patvirtinimo“, Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2008 m. gegužės 29 d. įsakymu Nr. A1-172 „Dėl Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatų ir Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos duomenų saugos nuostatų patvirtinimo“, Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. A1-776 „Dėl Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir kitais susijusiais teisės aktais.
1.3. Pakeisti 5 punktą ir jį išdėstyti taip:
„5. Dėl socialinių paslaugų skyrimo asmeniui turi teisę kreiptis asmenys aprašo 3 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka ir pateikti juose nurodytus dokumentus. Dėl socialinių paslaugų skyrimo asmenys kreipiasi į aprašo 6 punkte nurodytus paskirtus socialinius darbuotojus ar tiesiogiai į Savivaldybės administracijos padalinį, atsakingą už socialinių paslaugų organizavimą. Asmuo, pageidaujantis gauti specialiąsias socialines paslaugas, be kitų privalomų aprašo 3 punkte nurodytuose teisės aktuose nurodytų dokumentų, pateikia pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančio gydytojo (šeimos ar vaikų ligų gydytojo) arba gydančio gydytojo išduotą išrašą iš medicininių dokumentų (F027/a), patvirtinantį, kad jis neserga ūmiomis infekcinėmis ligomis ir jam nėra diagnozuota ūmi psichozė. Išrašas turi būti išduotas 3 punkte nurodytuose teisės aktuose nustatyta tvarka, bet ne daugiau kaip prieš 3 mėnesius iki dokumentų paslaugoms teikti pateikimo datos. Tais atvejais, kai vertinamas asmens poreikis socialinėms paslaugoms asmens namuose (pagalbai į namus ar dienos socialinei globai), išraše iš medicininių dokumentų (F027/a) turi būti nurodoma, ar asmeniui skirtos ambulatorinės slaugos paslaugos namuose.“
1.4. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:
„6. Pirminį asmens socialinių paslaugų poreikį, išskyrus Skyrimo tvarkos apraše ir specialiuosiuose teisės aktuose numatytas išimtis, kai poreikį vertina įstaigos, kurioje tuo metu yra asmuo, paskirti socialiniai darbuotojai, nustato Savivaldybės biudžetinės įstaigos Kauno miesto socialinių paslaugų centro (toliau – Socialinių paslaugų centras) socialinio darbo organizatoriai, socialiniai darbuotojai, socialinę riziką patiriančių šeimų atvejo vadybininkai, o vaiko (išskyrus vaiką su negalia) dienos socialinės priežiūros poreikį nustato akredituotą vaikų dienos socialinę priežiūrą teikiančios įstaigos socialiniai darbuotojai (toliau – paskirti socialiniai darbuotojai) aprašo 3 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka.“
1.5. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:
„10. Socialinių paslaugų poreikio vertinimo terminai gali būti pratęsiami, laikantis aprašo 3 punkte nurodytuose teisės aktuose įtvirtintų maksimalių terminų ir reikalavimų, Savivaldybės mero ar jo įgalioto asmens sprendimu, jei nėra galimybės laiku įvertinti socialinių paslaugų poreikį dėl objektyvių priežasčių: reikia papildomų specialistų išvadų ar kitos informacijos siekiant tinkamai įvertinti poreikius; asmuo, kurio socialinių paslaugų poreikiai vertinami, yra laikinai išvykęs ir (ar) nepasiekiamas (stacionarioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kitoje savivaldybėje ir pan.) ir panašiai. Tokiu atveju paskirti socialiniai darbuotojai raštu kreipiasi į Savivaldybės administracijos padalinį, atsakingą už socialinių paslaugų organizavimą, ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki galutinio socialinių paslaugų poreikio vertinimo, nurodydami termino pratęsimo priežastis ir asmens, kurio poreikis vertinamas, vardą, pavardę, gimimo datą.“
1.6. Papildyti 111 punktu:
„111. Aprašo nuostatos dėl socialinių paslaugų poreikio asmeniui nustatymo ir dokumentų pateikimo netaikomos, jei asmuo kreipėsi ar buvo gautas suinteresuotų asmenų pranešimas dėl prevencinių socialinių paslaugų poreikio. Dėl šios paslaugos asmuo ar kiti teisės aktuose nurodyti subjektai gali kreiptis į Socialinių paslaugų centro socialinio darbo organizatorius, kurie aprašo 3 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka siunčia asmenis pas konkrečių prevencinių socialinių paslaugų teikėjus, arba, paaiškėjus, kad asmeniui reikia kitų socialinių paslaugų, organizuoja socialinių paslaugų poreikio vertinimą aprašo nustatyta tvarka.“
1.7. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:
„12. Sprendimai dėl konkrečių socialinių paslaugų, išskyrus globos centrų teikiamas socialines paslaugas ir prevencines socialines paslaugas, skyrimo, jų teikimo sustabdymo ir nutraukimo (toliau – Sprendimas) priimami šio aprašo 3 punkte nurodytuose atitinkamuose teisės aktuose nustatyta tvarka ir terminais.“
1.8. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:
„13. Sprendimus dėl socialinių paslaugų skyrimo ir nutraukimo priima teisės aktų nustatyta tvarka Savivaldybės meras ar jo įgaliotas asmuo. Tais atvejais, kai socialinių paslaugų teikimas organizuojamas pagal socialinių paslaugų teikimo sutartis, sudaromas asmens, gaunančio socialines paslaugas, Savivaldybės ir socialines paslaugas teikiančios įstaigos (toliau – sutartis), socialinių paslaugų teikimo nutraukimas įforminamas susitarimu dėl sutarties nutraukimo, kuris prilyginamas sprendimui dėl socialinių paslaugų nutraukimo, ir atskiras sprendimas nepriimamas. Paslaugų teikimas nutrūksta asmeniui mirus ir atskiras sprendimas dėl to nepriimamas. Sprendimus dėl socialinių paslaugų sustabdymo priima paslaugas teikianti įstaiga. Sprendimas dėl paslaugų sustabdymo įsigalioja ne anksčiau kaip tą dieną, kai apie tokį sprendimą informuojamas (el. paštu ar raštu) Savivaldybės administracijos padalinys, atsakingas už socialinių paslaugų organizavimą (sprendimas gali įsigalioti vėliau, jei sprendime nurodyta vėlesnė data).“
1.10. Papildyti 151 punktu:
„151. Prevencinių socialinių paslaugų teikėją asmuo turi teisę pasirinkti pats iš paslaugų teikėjų sąrašo, kurį sudaro Savivaldybės administracijos padalinys, atsakingas už socialinių paslaugų organizavimą. Į sąrašą prevencinių socialinių paslaugų teikėjai yra įtraukiami, jei teisės aktų nustatyta tvarka (viešųjų pirkimų būdu, pavedant Savivaldybės biudžetinei įstaigai, organizuojant atranką ir kt.) jie yra parenkami teikti konkrečias prevencines paslaugas ir su jais yra sudaryta sutartis dėl šių paslaugų teikimo.“
1.11. Papildyti 152 punktu:
„152 Asmuo, pageidaujantis gauti prevencines paslaugas, turi pateikti prašymą prevencines paslaugas organizuojančio Socialinių paslaugų centro socialinio darbo organizatoriams. Konkrečių prevencinių paslaugų poreikis nustatomas aprašo 3 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais. Šios paslaugos pradedamos teikti nuo Socialinių paslaugų centro socialinio darbo organizatorių siuntimo išdavimo dienos, jei siuntime nenurodyta kita data.“
1.12. Pakeisti 22 punktą ir jį išdėstyti taip:
„22. Savivaldybės administracijos padalinio, atsakingo už socialinių paslaugų organizavimą, atsakingas darbuotojas, vadovaudamasis specialiaisiais teisės aktais, nurodytais šio aprašo 3 punkte, parengia siuntimus į socialinės globos įstaigas (2 priedas), tarp jų ir siuntimus į Savivaldybės biudžetines ir viešąsias socialinių paslaugų įstaigas asmenims, dėl kurių Sprendimą priėmė kitos savivaldybės atsakingas asmuo. Siuntimus pasirašo teisės aktų nustatyta tvarka Savivaldybės meras ar jo įgaliotas asmuo, išskyrus Skyrimo tvarkos apraše nurodytus atvejus, kai asmuo apgyvendinamas Globos namuose Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ar Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siuntimu.“
1.13. Pakeisti 23 punktą ir jį išdėstyti taip:
„23. Asmenys apgyvendinami Globos namuose Skyrimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka laikantis eiliškumo. Skubos tvarka, nesilaikant eiliškumo, asmuo gali būti apgyvendinamas Globos namuose, jei asmeniui pagal jo sveikatos būklę reikalinga priežiūra ištisą parą ir nėra artimųjų, galinčių juo pasirūpinti, arba asmens gyvenamoji aplinka visiškai netinkama asmens priežiūrai. Siūlymus dėl asmens apgyvendinimo Globos namuose skubos tvarka sprendimus priimančiam asmeniui teikia Savivaldybės administracijos padalinio, atsakingo už socialinių paslaugų organizavimą, paskirti atsakingi darbuotojai.“
1.14. Pakeisti 30 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.15. Papildyti 32 punktu:
„32. Jei asmuo nesutinka su sprendimu dėl socialinių paslaugų skyrimo, jų teikimo sustabdymo ir nutraukimo, jis gali šį sprendimą apskųsti aprašo 3 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka. Jei aprašo 3 punkte nurodytuose teisės aktuose nenustatyta kitaip, skundas dėl sprendimo gali būti pateikiamas per 1 mėnesį nuo šio sprendimo gavimo dienos Savivaldybės merui ar jo įgaliotam asmeniui, kuris šį skundą turi išnagrinėti per 20 darbo dienų. Atsižvelgiant į skundo aplinkybes, gali būti sudaroma komisija skundui nagrinėti.“
2. Nustatyti, kad: