VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
VIRŠININKAS
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO 2004 M. SaUSIO 26 D. ĮSAKYMO NR. VA-9 „DĖL KASOS APARATŲ, PREKYBOS (PASLAUGŲ TEIKIMO) AUTOMATŲ IR TAKSOMETRŲ SPAUSDINTUVŲ TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ“ PAKEITIMO
2019 m. birželio 21 d. Nr. VA-54
Vilnius
Vadovaudamasis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 17 punktu ir 18.11 papunkčiu,
pakeičiu Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. sausio 26 d. įsakymą Nr. VA-9 „Dėl Kasos aparatų, prekybos (paslaugų teikimo) automatų ir taksometrų spausdintuvų techninių reikalavimų“:
1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:
„Vadovaudamasi Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 13 d. nutarimu Nr. 1283 „Dėl Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 4, 5 punktais, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 18.11 papunkčiu,“.
2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintus Kasos aparatų, prekybos (paslaugų teikimo) automatų ir taksometrų spausdintuvų techninius reikalavimus:
2.2. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
„2. Techniniuose reikalavimuose vartojamos sąvokos:
2.1. Aptarnavimo programa – tai kompiuterinio kasos aparato programa, skirta aptarnavimo specialistams programuoti bei tikrinti fiskalinio bloko funkcijas.
2.2. Atminties duomenų grąžinimas į pradinę reikšmę – tai kasos aparato nepanaikinamoje elektroninėje atmintyje saugomų duomenų perėjimas (pervedimas) į nulinę reikšmę.
2.3. Dienos (pamainos) fiskalinė ataskaita (Z) – tai kasos aparatu išspausdintas fiskalinis kvitas, kuriame pateikti suminiai nepanaikinamoje elektroninėje atmintyje sukaupti fiskaliniai duomenys. Ataskaitą spausdinant, šie duomenys įrašomi į fiskalinę atmintį, juos grąžinant nepanaikinamoje elektroninėje atmintyje į nulinę reikšmę.
2.4. Dienos (pamainos) tarpinė ataskaita (X) – tai kasos aparatu išspausdintas ne fiskalinis kvitas, kuriame pateikti suminiai duomenys, sukaupti po paskutinės dienos (pamainos) fiskalinės ataskaitos (Z) spausdinimo.
2.5. Elektroninis prekybos (paslaugų teikimo) automatas – tai įrenginys, kuriuo galima atsiskaityti už prekes ir / ar paslaugas grynaisiais pinigais ir / ar negrynaisiais pinigais, kai yra naudojamasi mokėjimo priemone, ir / ar turintis pinigų skaičiuoklį. Elektroninis prekybos (paslaugų teikimo) automatas, kuriuo atsiskaitoma tik banko mokėjimo kortelėmis, neprivalo turėti pinigų skaičiuoklio.
2.6. Fiskalinė atmintis – tai nuo informacijos korekcijos apsaugotas (įrašytų duomenų neįmanoma pakeisti ar panaikinti, nesunaikinus paties atminties įrenginio), fiskalinius duomenis kaupiantis (duomenims išsaugoti nereikalingas maitinimo šaltinis) atminties įrenginys.
2.7. Fiskalinės atminties inicijavimas – tai kasos aparato (fiskalinio bloko) parengimas dirbti fiskaliniu režimu.
2.8. Fiskalinė operacija – tai ūkinė operacija, keičianti kasos aparato fiskalinių duomenų sumuojančių skaitiklių reikšmes.
2.9. Fiskaliniai duomenys – tai ūkinių operacijų piniginė išraiška, taip pat mokesčių tarifai ir apskaičiuotų mokesčių sumos.
2.10. Fiskalinis blokas – tai įrenginys, kuriuo registruojami, apdorojami, tikrinami, kaupiami, įrašomi į fiskalinę atmintį ir saugomi fiskaliniai duomenys.
2.11. Išsami fiskalinė ataskaita – tai kasos aparatu išspausdintas fiskalinis kvitas, kuriame iš fiskalinės atminties pateikti nurodyto laikotarpio kiekvienos dienos fiskalinių ataskaitų duomenys.
2.12. Kasos aparatas – tai įrengimas, kuriuo registruojamos prekybinės (paslaugų) operacijos, apskaičiuojami mokesčiai ir bendra mokėtina suma, kaupiami bei saugomi minėtų operacijų duomenys, spausdinami dokumentai ir ataskaitos.
2.13. Kasos aparato darbo programa – tai konkretaus kasos aparato modelio programa, kuri valdo visus kasos aparato įrenginius.
2.14. Kasos aparato fiskalinis kvitas – tai nustatyto turinio kasos aparatu išspausdintas arba suformuotas ir kontrolinėje juostoje užfiksuotas prekių (paslaugų) pardavimo ir (ar) pirkimo operacijų dokumentas, atitinkantis šiam dokumentui keliamus reikalavimus.
2.15. Kasos aparato kasa – kasos aparato grynųjų pinigų saugojimo vieta, o jeigu naudojamas nešiojamasis kasos aparatas – viena talpykla (prekystalio stalčius, rankinė ar dėžutė), kurioje saugomi visi grynieji pinigai, gauti iš asmenų už prekes (paslaugas).
2.16. Kasos aparato ne fiskalinis kvitas – tai nustatyto turinio kasos aparatu išspausdintas arba suformuotas ir kontrolinėje juostoje užfiksuotas ūkinių ir ne ūkinių operacijų, išskyrus pirkimo-pardavimo operacijų, dokumentas.
2.17. Kasos aparato skyrius – kasos aparato elektroninės atminties dalis, kurioje gamintojo nustatytu ir instrukcijoje aprašytu būdu kaupiami duomenys apie įplaukas ar išlaidas. Skyriuose įplaukos ar išlaidos gali būti grupuojamos pagal prekių rūšis, atsiskaitymo būdus ir panašiai.
2.18. Kompiuterinio kasos aparato darbo programa – tai operacinė sistema, fiskalinio bloko darbo programa, kasos aparato visų funkcijų valdymo programos, naudotojo taikomos programos ir kitos su kasos aparatu bei su juo susietais ar prijungtais įrenginiais integruotos (kartu naudojamos) programos, turinčios įtakos kasos aparato atliekamoms funkcijoms ir finansiniams duomenims.
2.20. Mechaninis prekybos automatas – tai monetų priėmimo ir atpažinimo mechanizmą turintis įrenginys, kuriuo galima atsiskaityti už prekes ir / ar paslaugas, veikiantis be elektros energijos arba elektros energija naudojama tik elektromechaniniams skaitikliams.
2.21. Ne fiskalinė operacija – tai ūkinė operacija, nekeičianti kasos aparato fiskalinių duomenų sumuojančių skaitiklių reikšmių.
2.22. Pinigų skaičiuoklis – tai pinigų priėmimą, atpažinimą ir jų skaičiavimą atliekantis įrenginys. Pinigų skaičiuoklis yra sudėtinė prekybos ir / ar paslaugų automato dalis, kuri atlieka pinigų operacijas ir vykdo automato finansinę ataskaitą.
2.23. Prekybos ir / ar paslaugų automatas – tai mechaninis arba elektroninis įrenginys, kuris po pinigų sumokėjimo atlieka prekių ir / ar paslaugų pardavimo ir / ar supirkimo operacijas.
2.24. Savitarnos kasos aparatas – tai kasos aparatas ir kompiuterių tinklo terminalas (per kurį atsiskaitoma už prekes ir / ar paslaugas), kuris veikia be kasininko ar kito ūkio subjekto darbuotojo.
2.25. Suminė fiskalinė ataskaita – tai kasos aparatu išspausdintas fiskalinis kvitas, kuriame pateikiami nurodyto laikotarpio ar tam tikro skaičiaus fiskalinių ataskaitų (Z) iš fiskalinės atminties paimti fiskaliniai suminiai duomenys.
2.26. Taksometro spausdintuvas – tai įrenginys, skirtas pinigų apskaitai ir spausdinantis Techniniuose reikalavimuose nustatyto turinio dokumentus ir turintis taksometro spausdintuvo kontrolinį įrenginį.
2.27. Taksometro spausdintuvo kontrolinis įrenginys – tai elektroninis įrenginys, kuris iš taksometro gautą informaciją apdoroja algoritmu SHA256 (kuris išskaičiuoja pateiktų elektroninių duomenų (-ens) 32 baitų ilgio reikšmę, kuri išreiškiama (užrašoma) šešioliktainės skaičiavimo sistemos skaitmenimis – ženklais nuo 0 iki 9 ir lotyniškais rašmenimis nuo A iki F) ir kaupia spausdintuvu atspausdintų dokumentų turinio elektronines kopijas.“
2.3. Papildau 21 punktu:
„21. Fiskalinis kasos aparatas – kasos aparatas, įtrauktas į Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąrašą po 1996 m. birželio 1 d. (buvusį antrojo etapo Valstybės registrą). Ne fiskalinis kasos aparatas – kasos aparatas, įtrauktas į Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąrašą iki 1996 m. birželio 1 d. (buvusį pirmojo etapo Valstybės registrą).“
2.4. Pakeičiu II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.5. Papildau 31 punktu:
2.6. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:
2.7. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:
2.8. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:
2.9. Pakeičiu 11.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.10. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:
2.11. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:
2.12. Papildau 171 punktu ir jį išdėstau taip:
„171. Kasos aparatas turi būti programuojamas taip, kad dienos ir tarpinėse ataskaitose būtų spausdinami išsamūs duomenys apie kiekvieno funkcinio klavišo panaudojimą ar kitokius įregistruotą įplaukų sumą galinčius pakeisti veiksmus (pirkinio grąžinimą, pirkimo panaikinimą, klaidų taisymą, darbą ne prekių registravimo režimu ir panašiai). Pagrindinė (turinti gamintojo įgaliojimus) aptarnavimo įmonė nustato privalomus kasos aparatų modelių programavimo parametrus ir jų sąrašus pateikia Valstybinei mokesčių inspekcijai ir visoms šios įmonės įgaliojimus turinčioms aptarnavimo įmonėms. Kasos aparato aptarnavimo (remonto) metu turi būti tikrinama, ar tas aparatas tinkamai suprogramuotas ir techniškai tvarkingas.“
2.13. Pakeičiu III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.14. Pakeičiu 18.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„18.3. kasininkui ir pirkėjui skirti ekranai, kuriuose rodomos kvituose išspausdinamos ir / arba suformuotos sumos (kainos). Reikalavimas kasos aparatui turėti funkcinį įrenginį – pirkėjui skirtą ekraną netaikomas kasos aparatams, kurie naudojami transporte, viešbučiuose, restoranuose, kavinėse ir kitose viešojo maitinimo paslaugas teikiančiose įmonėse, kuriose apmokėjimams už parduotas prekes ir / ar suteiktas paslaugas klientui prieš išduodant fiskalinį kvitą, pateikiamos išankstinės sąskaitos;“.
2.15. Pakeičiu 21.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.16. Pakeičiu 21.12 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.17. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.18. Pakeičiu 35 punktą ir jį išdėstau taip:
2.19. Pakeičiu 37 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
2.20. Pakeičiu 37.13 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.21. Papildau 37.14 papunkčiu:
2.22. Papildau 401 punktu:
„401. Išbrauktų iš Sąrašo kasos aparatų modelių, kuriuos leidžiama naudoti laikinai, kasos aparatų kvituose gali būti nespausdinami 18.3, 18.5, 18.7, 18.9, 18.10 papunkčiuose nurodyti duomenys, jei šių duomenų dėl kasos aparato techninių galimybių nebuvo galima spausdinti iki šio kasos aparato išbraukimo iš Sąrašo.“
2.23. Pakeičiu 43.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.24. Pakeičiu V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.25. Pakeičiu 53.5 papunktį ir išdėstau jį taip:
2.26. Papildau 565 punktu:
„565. Visi prekybos ir viešojo maitinimo ūkio subjektai, prekiaujantys alkoholiniais gėrimais, įplaukas, gautas už šių gėrimų realizavimą, turi registruoti atskirame kasos aparato skyriuje (skyriuose).
Tačiau, kai prekiaujama kompiuterio pagrindu sukonstruotu kasos aparatu ir yra galimybė formuoti ir atspausdinti informaciją apie, per dieną, parduotų alkoholinių gėrimų, sumą, įplaukas, gautas už šių gėrimų realizavimą, registruoti atskirame kasos aparato skyriuje (skyriuose) nėra privaloma.“
2.27. Papildau 566 punktu:
„566. Jeigu keleivinio transporto kasos aparatuose naudojama elektroninė kontrolinė juosta, tai šių aparatų priežiūros įmonės specialistas privalo suprogramuoti (nustatyti) kasos aparatą taip, kad gamintojo nustatytu būdu būtų naudojama ir spausdinama keleivinio transporto kasos aparatų elektroninė kontrolinė juosta, išskyrus tuos atvejus, kai iki Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 13 d. nutarimu Nr. 1283 „Dėl Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas) įsigaliojimo įrengtų ir apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje užregistruotų kasos aparatų gamintojas nėra numatęs galimybės jais spausdinti elektroninę kontrolinę juostą arba keleivių bilietuose (kvituose) spausdinami Aprašo 19.1 papunktyje nurodyti išvykimo ir atvykimo stotelių pavadinimai ir dėl to nėra techninių galimybių papildomai spausdinti kontrolinę juostą.
Keleivinio kelių transporto priemonėse įrengtų kasos aparatų spausdinami ir arba formuojami kvitai, kuriuose yra visi susisiekimo ministro nustatyti privalomi rekvizitai, gali būti naudojami kaip bilietai, tačiau jiems taikomi visi Aprašo reikalavimai.“
2.28. Pakeičiu VI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.29. Pakeičiu 58.6 papunktį ir išdėstau jį taip:
2.30. Papildau 58.7 papunkčiu:
2.31. Pakeičiu VII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.32. Pakeičiu VIII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.33. Pakeičiu IX skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.34. Pakeičiu X skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip: