LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2000 M. GEGUŽĖS 31 D. ĮSAKYMO NR. 301 „DĖL PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE“ PAKEITIMO

 

2023 m. gruodžio 4 d. Nr. V-1259

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Vaikų ir pilnamečių mokinių, ugdomų pagal bendrojo ugdymo programas, sveikatos tikrinimo tvarkos aprašą (3 priedas), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“, ir 1 priede:

1.   Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

„1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauja-gimis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 kartą per 3 darbo dienas nuo išvykimo iš akušerijos stacionaro

 

Šeimos medicinos paslaugas teikiantis šeimos arba vaikų ligų gydytojas (toliau – gydytojas) arba bendrosios praktikos slaugytojas arba išplėstinės praktikos slaugytojas (toliau kartu – slaugytojas) arba akušeris

 

1.1. Aplankyti ir apžiūrėti  naujagimį namuose.

1.2. Įvertinti šeimos socialinį, psichologinį pasirengimą.

1.3. Patarti tėvams naujagimio priežiūros, higienos (ypač odos, bambos), žindymo, motinos mitybos klausimais.

1.4. Informuoti tėvus apie prisiregistravimo prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – PASPĮ) tvarką.

1.5. Įvertinti įrašus apie akių dugno raudono reflekso tyrimo (toliau – tyrimas) ir klausos tikrinimo (toliau – tikrinimas) atlikimą bei kraujo paėmimą visuotiniam naujagimių tikrinimui dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų (toliau – kraujo paėmimas dėl ĮMAL) formos

Nr. 113/a dalyje „Žinios apie naujagimį.“ Jei tyrimas ir tikrinimas neatlikti, siųsti pas atitinkamus specialistus ištirti ir patikrinti, o jei nepaimtas kraujas dėl ĮMAL, paimti.

1.6. Prireikus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. vasario 1 d. įsakymu Nr. 65 „Dėl informacijos apie pacientą valstybės institucijoms ir kitoms įstaigoms teikimo tvarkos patvirtinimo“ nustatyta tvarka informuoti socialinį darbuotoją ir (ar) savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybą.

1.7. Paaiškinama apie depresijos po gimdymo atpažinimą ir pagalbos galimybes bei įteikiamas lankstinukas apie depresijos po gimdymo atpažinimą ir pagalbos galimybes (toliau – lankstinukas).

1 kartą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gydytojas oftalmologas,

otorinolarin-gologas,

jeigu naujagimis nebuvo patikrintas akušerijos stacionare

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akių dugno raudono reflekso tyrimas,

klausos tikrinimas“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1–2 kartus per mėnesį

 

Gydytojas

1.8. Naujagimiui apsilankius PASPĮ,  įvertinti jo sveikatos būklę.

1.9. Skatinti motiną žindyti naujagimį, dar kartą paaiškinti žindymo ypatumus.

1.10. Rachito profilaktika.

1–2 kartus per mėnesį

Slaugytojas arba akušeris

1.11. Įvertinti naujagimio priežiūros kokybę.

1.12. Paaiškinti žindymo, dienos, mitybos režimo reikšmę, migdymo padėtį, šeimos sanitarinį higieninį pasirengimą.

1.13. Informuoti tėvus apie sveikos gyvensenos ugdymą, ligų, traumų, uždusimo, apsinuodijimo, nudegimų, prievartos profilaktiką, imunoprofilaktiką.

 

2.     Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

„2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kūdikis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1–6 mėn. amžiaus

1 kartą per mėnesį

 

Gydytojas

 

2.1. Kiekvieno apsilankymo metu įvertinti kūdikio sveikatos būklę, fizinę būklę pagal atitinkamą ūgio ir  svorio kitimo  diagramą, nubrėžiant asmeninę augimo kreivę.

2.2. Nustatyti ir įvertinti rizikos sveikatai veiksnius. Atkreipti dėmesį į klubo sąnarių būklę, širdies veiklą, momenėlio būklę, raumenų tonusą.

2.3. Atlikti, patikrinti ir įvertinti:

2.3.1. 3 mėn. ir 6 mėn. amžiaus kūdikio psichomotorinę raidą;

 

 

 

 

 

4–6 mėn. amžiaus 1 kartą

Gydytojas

2.3.2. bendrą kraujo tyrimą (kūdikio, priskirto rizikos grupei: jeigu jis gimė neišnešiotas, jei buvo  ABO ar Rh nesuderinamumas; įgimtos infekcijos; iš daugiavaisio nėštumo, mažo gimimo svorio (<2500g).

1–6 mėn. amžiaus

1 kartą per mėnesį

Slaugytojas

2.4. Kiekvieno apsilankymo metu pamatuoti kūdikio galvos apimtį, ūgį ir svorį, įrašyti jų kitimą į  atitinkamas ūgio ir svorio kitimo diagramas.

2.5. Suteikti žinių apie kūdikio aplinkos higieną ir jos saugumą.

2.6. Informuoti tėvus apie ligų ir traumų, nudegimų ir prievartos profilaktiką, imunoprofilaktiką.

2.7. Padėti formuoti racionalios kūdikio ir motinos mitybos įgūdžius, skatinti žindymą.

2.8. Informuoti tėvus apie dantų ėduonies profilaktiką ir pamokyti burnos higienos pagrindų – išdygus pirmajam dančiui mokyti jį valyti.

2.9. 1, 2, 4 ir 6 mėnesio apsilankymo metu pasiteirauti kūdikio motinos ar kito kūdikį lydinčio asmens (toliau – lydintis asmuo) apie kūdikio motinos emocinę sveikatą užduodant šiuos klausimus:

2.9.1. Ar per pastarąjį mėnesį Jus (kūdikio motiną) dažnai vargino prislėgta, depresiška, nevilties nuotaika? 

2.9.2. Ar per pastarąjį mėnesį Jus (kūdikio motiną) dažnai vargino menkas susidomėjimas ir mėgavimasis ką nors veikiant?

Jei kūdikio motina teigiamai atsako bent į vieną iš šių klausimų, jai pateikiamas užpildyti Edinburgo pogimdyminės depresijos klausimynas (toliau – klausimynas) arba jis užpildomas kartu su kūdikio motina. Jei lydintis asmuo teigiamai atsako bent į vieną iš šių klausimų, jam (jai) pateikiamas klausimynas, kurį paprašoma perduoti užpildyti kūdikio motinai bei paaiškinama, kokią balų sumą surinkus kūdikio motinai reikėtų skubiai kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus.

Jei užpildžius klausimyną, gautų rezultatų suma siekia 12 ir daugiau balų, kūdikio motinai rekomenduojama skubiai kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus, informuojama, kur suteikiama reikalinga pagalba bei, jei anksčiau nebuvo įteiktas lankstinukas, įteikiamas lankstinukas.

Jei klausimyno gautų rezultatų suma mažiau nei 12 balų, suteikiama informacija apie pagalbos galimybes būklei pablogėjus bei, jei anksčiau nebuvo įteiktas lankstinukas, įteikiamas lankstinukas.

Jei kūdikio motina informuoja, kad jai jau yra teikiama pagalba dėl depresijos po gimdymo, šiame papunktyje nurodyti veiksmai neatliekami bei  ši informacija įrašoma medicinos dokumentuose.

7–12 mėn. amžiaus

2–3 kartus

 

Gydytojas

 

2.10. Kiekvieno apsilankymo metu įvertinti kūdikio sveikatos būklę, atkreipti dėmesį į regėjimo organus, klubo sąnarių būklę, fizinę būklę pagal atitinkamą ūgio ir svorio kitimo diagramą, nubrėžiant asmeninę augimo kreivę.

2.11. Atlikti, patikrinti ir įvertinti:

2.12. 9 mėn. amžiaus kūdikio psichomotorinę  raidą;

9–11 mėn. amžiaus

1 kartą

 

Vaikų ligų gydytojas

Nustatyti ir įvertinti rizikos sveikatai veiksnius.

Esant indikacijų, paskirti kitų gydytojų specialistų profilakti-nius patikrini-mus.

9–12 mėn. amžiaus 1 kartą

Gydytojas

2.13. bendrą kraujo tyrimą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7–12 mėn. amžiaus

2–3 kartus

 

 

Slaugytojas

2.14. Kiekvieno apsilankymo metu pamatuoti galvos apimtį, ūgį ir svorį, įrašyti jų kitimą į atitinkamas diagramas bei svorio priklausomybės nuo ūgio kitimo diagramą.

2.15. Paaiškinti apie kūdikio aplinkos saugumą.

2.16. Padėti formuoti racionalios kūdikio ir šeimos mitybos įgūdžius. Paaiškinti apie kūdikių maitinimą, papildomo maitinimo įvedimo terminus ir maisto produktus.

2.17. Informuoti tėvus:

2.17.1. apie ligų ir traumų, nudegimų, prievartos profilaktiką, imunoprofilaktiką;

2.17.2. apie dantų ėduonies profilaktiką ir pamokyti burnos higienos pagrindų – išdygus pirmajam dančiui mokyti jį valyti.

2.18. Kiekvieno apsilankymo metu pasiteirauti kūdikio motinos ar lydinčio asmens apie kūdikio motinos emocinę sveikatą užduodant šiuos klausimus:

2.18.1. Ar per pastarąjį mėnesį Jus (kūdikio motiną) dažnai vargino prislėgta, depresiška, nevilties nuotaika?

2.18.2. Ar per pastarąjį mėnesį Jus (kūdikio motiną) dažnai vargino menkas susidomėjimas ir mėgavimasis ką nors veikiant?

Jei kūdikio motina teigiamai atsako bent į vieną iš šių klausimų, jai pateikiamas užpildyti klausimynas arba jis užpildomas kartu su kūdikio motina. Jei lydintis asmuo teigiamai atsako bent į vieną iš šių klausimų, jam / jai pateikiamas klausimynas, kurį paprašoma perduoti užpildyti kūdikio motinai bei paaiškinama, kokią balų sumą surinkus kūdikio motinai reikėtų skubiai kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus.

Jei užpildžius klausimyną, gautų rezultatų suma siekia 12 ir daugiau balų, kūdikio motinai rekomenduojama skubiai kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus, informuojama, kur suteikiama

reikalinga pagalba bei, jei anksčiau nebuvo įteiktas lankstinukas, įteikiamas lankstinukas.

Jei klausimyno gautų rezultatų suma mažiau nei 12 balų, suteikiama informacija apie pagalbos galimybes būklei pablogėjus bei, jei   anksčiau nebuvo įteiktas lankstinukas,  įteikiamas lankstinukas.

Jei kūdikio motina informuoja, kad jai jau yra teikiama pagalba dėl depresijos po gimdymo, šiame papunktyje nurodyti veiksmai neatliekami bei  ši informacija įrašoma medicinos dokumentuose.

 

3.   N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2024 m. liepos 1 d.

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                          Arūnas Dulkys