hERBAS_bmp

 

DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS 2020 METŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANO PATVIRTINIMO

 

2020 m. birželio 11 d. Nr. T1-111

Druskininkai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 3 dalimi ir Socialinių paslaugų planavimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr. 1132 „Dėl socialinių paslaugų planavimo metodikos patvirtinimo“, 11 bei 33 punktais, Druskininkų savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Druskininkų savivaldybės 2020 metų socialinių paslaugų planą (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                 Ričardas Malinauskas

 

 

PATVIRTINTA

Druskininkų savivaldybės tarybos

2020 m. birželio 11 d. sprendimu Nr. T1-111

 

DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS

2020 METŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANAS

 

I. ĮVADAS

1. Bendra informacija

 

Druskininkų savivaldybės 2020 metų socialinių paslaugų planas (toliau – Planas) parengtas vadovaujantis Socialinių paslaugų planavimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr.1132 „Dėl socialinių paslaugų planavimo metodikos patvirtinimo“, ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. A1-104 „Dėl Socialinių paslaugų plano formos ir Socialinių paslaugų efektyvumo vertinimo kriterijų patvirtinimo“ bei yra suderintas su Druskininkų savivaldybės 2020 metų biudžetu.

Planas atitinka:

1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. gruodžio 13 d. nutarimu Nr.XII-82 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos“, uždavinius „Tikslingai plėtoti socialinę infrastruktūrą ir paslaugas“ ir „Vykdyti kokybiškų, lanksčių paslaugų, orientuotų į specialiųjų poreikių turinčias šeimas, plėtrą“.

2. Alytaus regiono plėtros 2014-2020 metų plano įgyvendinimo priemonių sąrašo, patvirtinto Alytaus regiono plėtros tarybos 2015 m. spalio 26 d. nutarimu Nr.51/6S-34 (2020 m. kovo 27 d. sprendimo Nr. 51/6S-14 redakcija), tikslą „Gerinti viešųjų paslaugų kokybę ir prieinamumą“, uždavinį „Socialinio būsto ir socialinių paslaugų prieinamumo pažeidžiamiausioms gyventojų grupėms padidinimas“(Socialinio būsto ir socialinių paslaugų prieinamumo pažeidžiamiausioms gyventojų grupėms padidinimas, įsigyjant arba statant socialinį būstą bei gerinant socialinių paslaugų infrastruktūrą).

3. Druskininkų savivaldybės 2018-2020 metų strateginio veiklos plano, patvirtinto Druskininkų savivaldybės tarybos 2018 m. vasario 8 d. sprendimu Nr. T1-2 „Dėl Druskininkų savivaldybės 2018-2020 metų strateginio veiklos plano“, tikslą „Viešųjų paslaugų teikimo užtikrinimo ir kokybės gerinimas“, uždavinius „Didinti bendruomenėje teikiamų socialinių paslaugų įvairovę, užtikrinant kokybę, bei įtraukti nevyriausybines organizacijas į socialinių paslaugų teikimą“ ir „Modernizuoti socialinių paslaugų infrastruktūrą“.

Rengiant Socialinių paslaugų planą naudoti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos Respublikos gyventojų registro, Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos laisvosios rinkos instituto, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Alytaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Druskininkų mieste, Druskininkų savivaldybės administracijos, Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centro ir kitų įstaigų bei organizacijų duomenys.

Šiame Plane vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

2. Socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai

 

Pagrindiniai socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai:

1.  Vykdant valstybės ir savivaldybės socialinę politiką, organizuoti socialinių paslaugų teikimą, atsižvelgiant į savivaldybės gyventojų poreikius.

2.  Užtikrinti kokybiškas socialines paslaugas savivaldybės teritorijoje gyvenantiems asmenims (šeimoms) dėl amžiaus, neįgalumo, socialinių problemų iš dalies ar visiškai neturintiems, neįgijusiems arba praradusiems gebėjimus ar galimybes savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu.

3Modernizuoti socialinių paslaugų infrastruktūrą, mažinant gyventojų įvairių socialinių grupių atskirtį ir gerinant socialinių paslaugų prieinamumą, kompleksiškumą bei kokybę.

4. Plėsti socialinių paslaugų įvairovę, į jų teikimą įtraukiant nevyriausybines ir bendruomenines organizacijas bei savanorius.

5. Teikiant socialines paslaugas, aktyviai bendradarbiauti su vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo, užimtumo, policijos tarnybomis, švietimo, sveikatos bei kitomis įstaigomis ir organizacijomis.

 

3. Socialinių paslaugų plano rengėjai

 

Planą rengė Druskininkų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus, kuris yra atsakingas už socialinių paslaugų planavimą ir jų organizavimo administravimą, tarnautojai:

1. Marytė Sasnauskaitė, Socialinės paramos skyriaus vedėja.

2. Bronė Petrikienė, Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja.

3. Ligita Baranauskienė, Socialinės paramos skyriaus vyresnioji patarėja.

Plano rengimą koordinavo Violeta Grigorienė, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Rengiant Planą dalyvavo:

1. Žaneta Liutikienė, Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centro direktorė.

2. Savivaldybės nevyriausybinių ir bendruomeninių organizacijų, vykdančių socialinę veiklą, vadovai.

 

II. BŪKLĖS ANALIZĖ

4. Savivaldybės socialinės ekonominės ir demografinės situacijos įvertinimas

 

Druskininkų savivaldybė yra viena iš penkių Alytaus apskrities savivaldybių, besiribojanti su Alytaus, Lazdijų ir Varėnos rajonų savivaldybėmis. Tai daugiausia į pietus nutolusi šalies savivaldybė, kurios plotas siekia 454 km².

Savivaldybės administracinis centras yra Druskininkų miestas, kuris yra seniausias ir didžiausias visus metus veikiantis Lietuvos balneologinis, purvo ir klimatinis kurortas. Tai modernus, aukštos kokybės sveikatinimo, turizmo ir rekreacijos paslaugas teikiantis miestas.

Taip pat savivaldybės teritorijai priklauso Leipalingio ir Viečiūnų miesteliai bei 62 kaimai. Administraciniu - teritoriniu požiūriu savivaldybės teritorija, išskyrus Druskininkų miestą, suskirstyta į Viečiūnų ir Leipalingio seniūnijas:

 

1 pav. Druskininkų savivaldybės teritorija

 

Pasibaigus pasaulinei 2007-2008 metų Didžiajai ekonominei krizei, pastarąjį dešimtmetį Druskininkų savivaldybės ekonominė situacija nuosekliai gerėjo, ir toliau buvo pritraukiamos naujos investicijos, kuriamos darbo vietos, didėjo gyventojų užimtumas ir pajamos, mažėjo bedarbių skaičius ir nedarbo lygis. 2019 metais Lietuvos laisvosios rinkos instituto atliktame Lietuvos savivaldybių indekso tyrime, kuris rodo, kaip aukštai užtikrinama gyventojų ekonominė laisvė atskiroje savivaldybėje, Druskininkų savivaldybė kartu su Mažeikių rajono savivaldybe pasidalino 3-4 vietas tarp 54 mažųjų savivaldybių. Tai yra dar aukštesnė pozicija lyginant su ankstesniais 2018 metais.

Šiuo metu finansų ekspertai neabejoja, kad 2019 metų pabaigoje prasidėjusi pasaulinė viruso COVID-19 pandemija vėl turės įtakos viso pasaulio ekonomikai. Jau dabar įvairi pagalba reikalinga ne tik gyventojų sveikatos saugumo užtikrinimui, smulkiam ir vidutiniam verslui, ekonomikos skatinimui, bet ir senyvo amžiaus asmenims, neįgaliesiems, darbo bei pajamų netekusiems, vienišiems asmenims ir šeimoms, ypač patiriančioms socialinę riziką.

 

4.1.         Vidutinis metinis gyventojų skaičius ir sudėtis

 

Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenimis, 2020 metų pradžioje Druskininkų savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaravo 21,6 tūkst. gyventojų. Žemiau esančioje lentelėje pateikiami savivaldybės gyventojų skaičiaus ir sudėties rodikliai: 

 

Eil.

Nr.

Rodiklis

Gyventojų (šeimų) skaičius

(2020-01-01 duomenimis)

1.

Gyventojų skaičius

21618*

 

iš jų:

 

1.1.

Mieste

13810

1.2.

Kaime

7808

2.

Iš bendro gyventojų skaičiaus:

 

2.1.

vaikai

3151

2.2.

darbingo amžiaus gyventojai

13685

2.3.

pensinio amžiaus gyventojai

4782

3.

Vaikai su negalia

91

4.

Vaikai, patiriantys socialinę riziką

54

5.

Šeimos, patiriančios socialinę riziką

44

6.

Vaikų skaičius socialinę riziką patiriančiose šeimose

90**

7.

Šeimų, globojančių vaikus, skaičius

27

8.

Šeimose globojamų vaikų skaičius

36

9.

Bedarbiai

1165

* LR gyventojų registro duomenimis, įskaitant gyvenamosios vietos neturinčius asmenis

** Vaikų skaičius šeimose, kurioms buvo taikoma atvejo vadyba

 

4.2. Gyventojų socialinių paslaugų poreikius sąlygojantys veiksniai

 

Kaip ir kitų šalies savivaldybių, Druskininkų savivaldybės gyventojų socialinių paslaugų poreikius sąlygoja panašūs veiksniai: visuomenės senėjimas, negalia, nedarbas, piktnaudžiavimas alkoholiu ir kitomis medžiagomis, socialinių įgūdžių stoka, valkatavimas, elgetavimas, smurtas, psichologinė, fizinė ar seksualinė prievarta.

Visuomenės senėjimas. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, kasmet vis daugiau gyventojų sudaro pagyvenę, tai yra 65 metų ir vyresni žmonės. Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenimis, 2020 metų pradžioje Druskininkų savivaldybėje gyveno beveik 4,8 tūkst. pensinio amžiaus gyventojų arba 22 procentai visų savivaldybės gyventojų.

Spartus visuomenės senėjimo procesas ir ilgėjanti vidutinė gyvenimo trukmė lemia augantį poreikį socialinėms paslaugoms (tokioms kaip transporto organizavimas, pagalba į namus, socialinė globa) ir techninės pagalbos priemonėms (vežimėliams, lazdelėms, vaikštynėms ir kt.). Šiuo metu senyvo amžiaus asmenys sudaro didžiausią socialinių paslaugų gavėjų grupę.

Negalia. Asmenys su negalia - antra pagal dydį socialinių paslaugų gavėjų grupė. Dažniausiai darbingo amžiaus asmenys pripažįstami neįgaliais dėl piktybinių navikų, nervų sistemos, psichikos ir elgesio sutrikimų, jungiamojo audinio ir skeleto bei raumenų sistemos ligų. Vaikų pagrindinė negalios priežastis – psichikos ir elgesio sutrikimai, įgimtos formavimosi ydos, deformacijos ir chromosomų anomalijos bei nervų sistemos ligos.

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Druskininkų savivaldybėje  gyvena 91 vaikas ir 1598 suaugę asmenys su negalia. Iš jų 194 neįgaliesiems mokamos šalpos neįgalumo, 1404 neįgaliesiems - netekto darbingumo pensijos. Iš viso savivaldybėje gyvena 1689 asmenys su negalia, kurie sudaro beveik 8 procentus savivaldybės gyventojų.

Neįgaliesiems, kaip ir senyvo amžiaus asmenims, dažniausiai reikalingos pagalbos į namus, socialinės globos asmens namuose ar institucijoje, integralios pagalbos, apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose, transporto, aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis, būsto pritaikymo neįgaliųjų poreikiams ir kitos paslaugos pagal poreikį. Visų šių paslaugų tikslas – išlaikyti žmogaus gebėjimą savarankiškai gyventi visuomenėje.

Piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotinėmis ir kitomis medžiagomis, socialinių įgūdžių stoka bei psichologinis, fizinis ar seksualinis smurtas lemia vaikų, suaugusių asmenų ir šeimų priskyrimą patiriančių socialinę riziką asmenų/šeimų grupei. Socialinėmis paslaugomis (tokiomis kaip socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas, laikinas apnakvindinimas, tarpininkavimas ir kitomis) mažinamos neigiamos socialinių problemų pasekmės vaikams ir šeimoms bei vykdoma prevencija.

Švietimo įstaigų duomenimis, savivaldybės mokymosi įstaigose mokosi 54 vaikai, kurie pagal Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo nuostatas, yra priskiriami vaikams, patiriantiems socialinę riziką. Dar 90 vaikų (63 procentai nuo visų riziką patiriančių vaikų) gyvena 44 šeimose, patiriančiose socialinę riziką. Iš viso savivaldybėje socialinę riziką patiria 4,6 procento vaikų nuo bendro vaikų skaičiaus.

Šiuo metu savivaldybėje į patiriančių socialinę riziką suaugusių asmenų sąrašą įrašyti 78 piktnaudžiaujantys alkoholiu ar valkataujantys, elgetaujantys asmenys.

Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, 2020 m. pradžioje darbo neturėjo 1165 gyventojai. Nedarbas siejasi su asmens ir šeimos negebėjimu apsirūpinti pirmos būtinybės (maistu, drabužiais) ir kitomis prekėmis, apmokėti būsto, komunalines paslaugas, už vaikų ir (ar) savo mokslą, sveikatos draudimo nebuvimu. Dažniausiai šiai socialinei grupei reikalingos tarpininkavimo ir atstovavimo (pvz. dėl darbo paieškos), maitinimo, aprūpinimo drabužiais ir kitos socialinės paslaugos.

 

4.2.1. Gyventojų apklausos duomenys

 

2019 metais Druskininkų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius atliko savivaldybės gyventojų anketinę apklausą „Socialinių paslaugų teikimas Druskininkų savivaldybėje“. Apklausos tikslas - surinkti informaciją apie teikiamas socialines paslaugas, paslaugų kokybę bei prieinamumą. Apklausoje dalyvavo 94 skirtingo amžiaus asmenys, iš jų: 8 asmenys 19 - 30 metų, 25 asmenys 31 - 40 metų, 26 asmenys 41 - 50 metų, 30 asmenų 51 - 60 metų, 5 asmenys 61 ir daugiau metų. Pagal gyvenamą vietą 64 procentai respondentų gyveno mieste, po 18 procentų – miesteliuose ir kaimuose.

Atsakydami į klausimą, kokiai socialinei grupei labiausiai trūksta socialinių paslaugų, gyventojai nurodė senyvo amžiaus asmenis ir jų šeimas (24%), asmenis ir šeimas, patekusius į krizines situacijas (18 %), vaikus su negalia ir jų šeimas (14%), suaugusius asmenis su negalia bei jų šeimas (13%), socialinę riziką patiriančius vaikus ir jų šeimas (10%), likusius be globos vaikus (8%) bei kt.

Apklausoje gyventojų buvo klausiama, kas sąlygoja socialinių paslaugų poreikį Druskininkų savivaldybėje. Respondentai nurodė, jog savivaldybės gyventojų socialinių paslaugų poreikius sąlygoja: senatvė (20%), negalia (17%), sveikatos problemos (13%), piktnaudžiavimas alkoholiu (11%), materialinės problemos (11%), psichologinės problemos (10%), bedarbystė (8%), smurtas šeimoje (6%) ir kt.

Gyventojų buvo klausiama, kokios socialinės paslaugos jiems ir jų artimiesiems buvo teikiamos. Remiantis apklausos rezultatais, kaip dažniausiai suteiktos nurodytos konsultavimo, informavimo, atstovavimo ir tarpininkavimo, pagalbos į namus, transporto organizavimo, sociokultūrinės paslaugos bei maitinimo organizavimas.

Gyventojų taip pat buvo klausiama, kokių socialinių paslaugų trūksta jų gyvenamoje vietovėje. Respondentai dažniausiai manė, kad reikia plėsti pagalbos į namus, transporto organizavimo, psichosocialinės pagalbos, informavimo, konsultavimo bei atstovavimo ir tarpininkavimo, dienos socialinės globos asmens namuose, dienos socialinės globos senyvo amžiaus asmenims dienos centre, asmeninio asistento neįgaliesiems, maitinimo organizavimo, ilgalaikės socialinės globos, „laikino atokvėpio“ paslaugas proto ir psichikos negalią turintiems vaikams, jaunimui ir suaugusiems šeimų nariams, taip pat budinčio globotojo paslaugas:

 

2 pav. Socialinių paslaugų poreikis Druskininkų savivaldybėje gyventojų apklausos duomenimis

 

Apklausoje gyventojai turėjo galimybę išreikšti nuomonę apie vaiko globos (rūpybos) aktualumą. Respondentų buvo klausiama, ar jie žino, kas yra vaiko globa (rūpyba) ir kaip tapti globėjais bei įvaikintojais. Net 90 % respondentų atsakė, kad žino, kas yra vaiko globa, 58 % respondentų žino kaip tapti globėjais (rūpintojais) ir 49 % - kaip tapti įvaikintojais. Tačiau teigiamai į klausimą, ar norėtų (sutiktų) tapti vaiko globėjais, budinčiais globėjais ar šeima, bet kuriuo paros metu priimančia vaikus, atsakė tik vienas iš trijų.

Apklausos metu gyventojai tai pat turėjo galimybę išreikšti savo nuomonę ir pareikšti pastabas apie socialinių paslaugų teikimo problemas Druskininkų savivaldybėje. Respondentai atkreipė dėmesį, kad kartais dėl socialinių paslaugų tenka laukti eilėje, pavyzdžiui, norint apsigyventi socialinės globos namuose. Keletas apklaustųjų nurodė, kad reikia daugiau pagalbos senyvo amžiaus ir nesavarankiškiems neįgaliems asmenims teikiant jiems transporto paslaugas, siūlė atkreipti dėmesį į socialinių paslaugų teikėjų profesinių kompetencijų tobulinimą ir teikiamų paslaugų individualizavimą pagal asmenų poreikius.

Gyventojų buvo klausiama, kokių socialines paslaugas teikiančių įstaigų reikėtų (trūksta) Druskininkų savivaldybėje. Dažniausiai buvo minimos šios įstaigos:

·   savarankiško gyvenimo namai, kuriuose nuolat, prižiūrimi socialinio darbuotojo, gyvena senyvo amžiaus ir neįgalieji asmenys;

·   krizių centrai, kuriuose teikiama pagalba asmenims, patyrusiems smurtą ar prievartą, praradusiems būstą bei patekusiems į krizines situacijas;

·   dienos centrai, kuriuose dienos metu prižiūrimi senyvo amžiaus ir neįgalieji asmenys, organizuojamas jų užimtumas;

·   socialinės globos namai, kuriuose nuolat gyvena senyvo amžiaus asmenys ir neįgalieji su sunkia negalia;

·   priklausomybės ligų gydymo ir reabilitacijos įstaigos (centrai).

Atsakydami į anketoje pateiktą klausimą, iš kokių pagrindinių informacijos šaltinių sužinote apie Druskininkų savivaldybėje teikiamas socialines paslaugas, tyrimo dalyviai nurodė, kad dažniausiai informaciją gauna iš Druskininkų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus specialistų, Druskininkų savivaldybės internetinės svetainės www.druskininkai.lt, socialinių tinklų, Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centro, kaimynų, draugų ir kt. Gyventojai įvardino, kad informaciją labiausiai norėtų gauti iš Druskininkų savivaldybės internetinės svetainės, spaudos ir elektroniniu paštu.

 

4.3. Nedarbo lygis

 

Užimtumo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, 2020 m. sausio 1 d. Druskininkų savivaldybėje darbo neturėjo 1165 savivaldybės gyventojai, nedarbo lygis sudarė 9,4 procento. Palyginti su 2019 m. sausio 1 d. duomenimis, bedarbių skaičius nuo darbingo amžiaus gyventojų sumažėjo 0,6 procento. Visus praėjusius metus nedarbo rodikliai savivaldybės teritorijoje buvo vieni mažiausių Alytaus regione.

Šiuo metu Pasaulinė viruso COVID-19 pandemija vis dar veikia darbo rinką. Užimtumo tarnybos duomenimis, gegužės 1 d. (septintą karantino savaitę) šalyje buvo registruota daugiau nei 193,3 tūkst. darbo neturinčių asmenų, ir jie sudarė 11,2 proc. šalies darbingo amžiaus gyventojų. Druskininkų savivaldybėje registruota 1446 darbo neturintys asmenys, jie sudarė 12,5 procento darbingo amžiaus gyventojų. Tuo tarpu Alytaus regione darbo neturėjo 12,8 procento darbingo amžiaus gyventojų.

 

5. Esamos socialinių paslaugų infrastruktūros savivaldybėje analizė

 

2019 metais Druskininkų savivaldybėje socialines paslaugas teikė nestacionari socialinių paslaugų biudžetinė įstaiga Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centras (toliau – Socialinių paslaugų centras) ir 20 nevyriausybinių organizacijų: 4 viešosios įstaigos, 2 religinės bendruomenės, 11 asociacijų, 1 labdaros ir paramos fondas ir 2 kaimo bendruomenės. Visos organizacijos yra lygiaverčiai savivaldybės partneriai socialinės paramos srityje. Savivaldybė atvira ir visos šalies nevyriausybinėmis organizacijomis.

 

Druskininkų savivaldybėje teikiamų socialinių paslaugų apimtys (nurodant maksimalų paslaugų gavėjų skaičių per dieną)

2019 metų duomenys:

Eil.

Nr.

Socialinių paslaugų įstaigos tipas pagal žmonių socialines grupes[1]

Socialinių paslaugų įstaigos pavadinimas

Pavaldumas

Vietų (gavėjų[2]) skaičius per dieną

iš viso

iš jų finansuojamų savivaldybės

1

2

3

4

5

6

1.

Socialinės priežiūros centrai

VšĮ “Gelbėkit vaikus” Druskininkų vaikų dienos centras

Viešoji įstaiga (Steigėjai-fiziniai asmenys)

20

2

2.

Bendruomeninės įstaigos

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Druskininkų viltis“

Asociacija

29

20

 

 

 

Druskininkų šeimos paramos centras

Asociacija

20

0

 

 

Druskininkų savivaldybės neįgaliųjų draugija

Asociacija

24

0

 

 

 

Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Druskininkų miesto bendrija

Asociacija

46

19

 

 

Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ Druskininkų skyrius

Asociacija

20

0

 

 

Invalidų sveikatingumo-sporto klubas „Lemtis“

Asociacija

1

0

 

 

Druskininkų cukrinio diabeto klubas „Atgaja“

Asociacija

50

30

 

 

Lietuvos judėjimo „Černobylis“ Druskininkų miesto komitetas

Asociacija

1

0

 

 

Maltos ordino pagalbos tarnybos Druskininkų grupė

Asociacija

25

0

 

 

„Padėkime vaikams“

Asociacija

22

22

 

 

Bendruomenė „Vilties Šaltinis“

Asociacija

10

0

 

 

M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas

Labdaros ir paramos fondas

34

34

 

 

Viešoji įstaiga „Vilniaus ir Alytaus aklųjų regionų centras“

Viešoji įstaiga

3

0

 

 

Viešoji įstaiga „Tėviškės namai“

Viešoji įstaiga

14

0

 

 

VšĮ „Druskininkų globos ir slaugos namai“

Viešoji įstaiga

 

40

 

6

 

 

 

Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės parapija

Tradicinė religinė bendruomenė

10

0

 

 

Druskininkų Šv. apaštalo Baltramiejaus parapija

Tradicinė religinė bendruomenė

116

22

 

 

Viečiūnų kaimo bendruomenė „Versmė“

Bendruomenė

27

6

 

 

Leipalingio miestelio bendruomenė

Bendruomenė

 

15

 

2

 

3.

Kitos socialinių paslaugų įstaigos

Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centras

Savivaldybės biudžetinė įstaiga

167

89

 

Savivaldybė socialines paslaugas finansuoja tiesiogiai (per biudžetinę įstaigą) arba pagal sutartis (asmens pasirinktus arba teismo paskirtus globos namus). Socialinės veiklos nevyriausybinės organizacijos remiamos finansuojant jų projektus. Šių organizacijų veikloms bei jų organizuojamiems renginiams nemokamai suteikiamos patalpos, įranga, transportas.

 

5.1. Socialinių paslaugų infrastruktūros išsidėstymas ir socialinių paslaugų teikimo savivaldybėje pakankamumo lygis

 

Vienas iš socialinių paslaugų organizavimo principų – prieinamumas. Druskininkų savivaldybėje didžioji dalis socialinių paslaugų įstaigų yra išsidėstę Druskininkų mieste, tačiau, atsižvelgiant į gyventojų poreikius, socialinės paslaugos plečiamos ir seniūnijose.

Socialinių paslaugų centras ir didžioji dauguma nevyriausybinių organizacijų vykdo veiklas vienoje iš pagrindinių Druskininkų miesto gatvių esančiame pastate – Veisiejų g. 17, Druskininkuose. Pastatas lengvai pasiekiamas viešuoju ar nuosavu transportu, pėsčiomis. Socialinių paslaugų koncentravimas viename pastate labai patogus savivaldybės gyventojams. Šiame pastate patalpos yra pritaikytos asmenų su negalia poreikiams, atitinka higienos normas, saugumo ir technikos reikalavimus. 2014 metais Europos komisijos atstovybė Druskininkų savivaldybei įteikė „Auksinę krivūlę“ už skirtingų amžių grupių bendruomenės narių subūrimą po vienu stogu (nominacija „Stipri bendruomenė – stipri Europa“).

Socialinių paslaugų centro Viečiūnų skyrius įsikūręs Verpėjų g. 6, Viečiūnų miestelio centrinėje dalyje, Leipalingio skyrius – Melioratorių g. 6, Leipalingio miestelyje. Patalpos yra pritaikytos neįgaliųjų poreikiams ir atitinka higienos bei kitus reikalavimus.

Leipalingio miestelio bendruomenės vaikų dienos centras įsikūręs miestelio centre, mokyklos patalpose. Šalia įrengtuose naujuose sporto aikštynuose vaikai aktyviai leidžia laisvalaikį.

Viešoji įstaiga „Gelbėkit vaikus“ Druskininkų vaikų dienos centras įsikūręs savivaldybės patalpose, Gardino g. 38, Druskininkuose. Šioje miesto dalyje gyvena nemaža dalis socialinę riziką patiriančių šeimų.

Druskininkų Švč. Mergelės Škaplierinės parapija įsikūrusi Druskininkų miesto centre, Kudirkos g. 41.

Druskininkų Šv. apaštalo Baltramiejaus parapijos vaikų dienos centras „Džiugučiai“ veikia šios parapijos namuose, Čečiotos g.1, Druskininkuose. Naujai įrengtos dienos centro erdvės atitinka technines, sanitarines, higienos ir priešgaisrines saugos sąlygas. Viečiūnų kaimo bendruomenė „Versmė“ vykdo veiklas Viečiūnų seniūnijos patalpose, Jaunystės g. 17, Viečiūnų miestelyje, Druskininkų savivaldybėje, kur yra tinkamos sąlygos organizacijos veiklai.

M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas įsikūręs verslo centre „Europa“, Konstitucijos pr. 7, Vilniuje. Ši organizacija „Sidabrinės linijos“ bendravimo ir pagalbos telefonu paslaugas senyvo amžiaus asmenims teikia iš biuro Vilniuje, susitikimams su savivaldybės senjorais naudojasi Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centro patalpomis Veisiejų 17, Druskininkuose.

Asociacija „Padėkime vaikams“ veiklas taip pat vykdo Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centro patalpose Veisiejų 17, Druskininkuose, ir „Saulės“ pagrindinėje mokykloje. Patalpos pritaikytos vaikams su negalia.

Viešoji įstaiga „Tėviškės namai“ registruota ir veikia Alytaus rajone, tačiau veiklas vykdo ir Druskininkų savivaldybėje. Susitikimai su paslaugų gavėjais organizuojami taip pat Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centro patalpose.

Šiose patalpose veiklą vykdo ir naujai įsikūrusi onkologinius ligonius vienijanti bendruomenė „Vilties Šaltinis“.

Druskininkų savivaldybėje veikia 10 kaimo bendruomenių, kurios turi įrengtas, bendruomeninei veiklai skirtas patalpas.

 

6. Savivaldybės galimybių teikti socialines paslaugas ir socialinių paslaugų poreikio įvertinimas

 

Žemiau esančioje lentelėje pateikiamas gyventojų, kuriems socialinių paslaugų poreikis įvertintas, skaičius pagal atskiras socialinių paslaugų rūšis:

 

2019 metų duomenys:

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes[3]

Asmenų (šeimų) skaičius, kuriems socialinių paslaugų poreikis

1000 gyventojų tenka vietų

Iš jų finansuoja savivaldybė (įskaitant VB tikslinę dotaciją ir neįskaitant asmens mokėjimų)

įvertintas

nepatenkintas

1

2

3

4

5

6

1.

Ilgalaikė socialinė globa

63

0

2,9

2,9

2.

Trumpalaikė socialinė globa

2

0

0,1

0,1

3.

Dienos socialinė globa institucijoje

0

0

0

0

4.

Dienos socialinė globa asmens namuose

25

1

1,2

1,2

5.

Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose

47

8

2,2

2,2

6.

Pagalba į namus ir atskiros paslaugos iš pagalbos į namus paslaugų

90

0

4,1

4,1

7.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas institucijoje (dienos centruose)

121

20

4,6

2

8.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas (asmens (šeimos) namuose)

315

0

14,6

18,2

9.

Laikinas apnakvindinimas

0

0

0

0

10.

Pagalba globėjams (rūpintojams) ir įvaikintojams

72

0

3,3

3,3

11.

Kitos socialinės priežiūros paslaugos

370

0

17.1

16.5

12.

Bendrosios socialinės paslaugos

5376

0

248,8

73.9

 

6.1. Savivaldybės organizuojamų socialinių paslaugų analizė

 

Siekdama gerinti socialinių paslaugų prieinamumą kuo arčiau asmens gyvenamosios vietos, užtikrinti galimybę rinktis ir gauti kokybiškas paslaugas pagal asmens ir šeimos poreikius, Druskininkų savivaldybė kasmet plėtoja socialines paslaugas. Socialinių paslaugų plėtra nuosekliai didina socialinių paslaugų gavėjų ratą - 2019 metais socialines paslaugas gavo jau 6,6 tūkst. gyventojų:

3 pav. Socialinių paslaugų gavėjų pokytis 2017-2019 metais

 

Savivaldybės administracijos, socialinės paskirties įstaigų ir nevyriausybinių organizacijų pastangomis dauguma gyventojų gauna pagal poreikį reikalingas socialines paslaugas.

Pagrindiniai socialinių paslaugų gavėjai savivaldybėje ir toliau išlieka senyvo amžiaus asmenys ir asmenys su negalia, šeimos ir jose augantys vaikai, taip pat socialinę riziką patiriantys asmenys, likę be tėvų globos vaikai, vaikus globojančios šeimos bei kiti asmenys, turintys socialinių problemų.

Visuomenės senėjimas didina socialinės globos teikimo asmenims su negalia poreikį. Jau minėta, kad Druskininkų savivaldybėje gyvena 4,8 tūkst. pensinio amžiaus asmenų, kurie sudaro apie 22 proc. savivaldybės gyventojų. Kasmet šios gavėjų grupės paslaugų užtikrinimui reikalinga vis daugiau žmogiškųjų ir finansinių resursų. Vien 2019 metais socialinės globos įstaigoje socialinės globos paslaugas gavo 63 savivaldybės gyventojai, o socialinės globos asmenims su sunkia negalia finansavimui socialinės globos įstaigose 2019 metais panaudota 199,1 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto ir specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams lėšų arba 32,4 tūkst. eurų daugiau nei 2018 metais:

 

4 pav. 2017-2019 metų ilgalaikės socialinės globos gavėjų ir išlaidų pokytis

 

Socialinių paslaugų centras – didžiausias socialinių paslaugų teikėjas

Didžiausia socialinių paslaugų įstaiga savivaldybėje išlieka nestacionari socialinių paslaugų Druskininkų savivaldybės biudžetinė įstaiga Socialinių paslaugų centras, kuris organizuoja ir teikia bendrąsias socialines ir specialiąsias socialinės priežiūros bei socialinės globos paslaugas. Nuo 2001 metų veikiantis Socialinių paslaugų centras nuolat didina teikiamų paslaugų apimtis ir kiekvienais metais pradeda teikti vis įvairesnes paslaugas skirtingoms gyventojų grupėms.

2019 metais Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centrui įteiktas Europos socialinių paslaugų kokybės sertifikatas, patvirtinantis, kad Socialinių paslaugų centre įdiegta vieninga, aiški ir suprantama kokybės sistema EQUASS Assurance:

 

sertifikatas

5 pav. EQUASS Assurance sertifikatas

 

Socialinių paslaugų centre paslaugos teikiamos vadovaujantis EQUASS kokybės principais: lyderystės, personalo, teisės, etikos, partnerystės, dalyvavimo, kompleksiškumo, nuolatinio socialinių paslaugų gerinimo, orientacijos į asmenį ir kt. Socialiniai darbuotojai, teikiantys socialinės priežiūros paslaugas socialinę riziką patiriančioms šeimoms, taiko teisines procedūras, užtikrinančias neskelbtinos informacijos konfidencialumą, paslaugų gavėjo privatumą, orumą ir fizinę neliečiamybę.

Socialinių paslaugų centre teikiamos bendrosios socialinės paslaugos (informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas, aprūpinimas būtiniausiais drabužiais ir avalyne, transporto organizavimas, sociokultūrinės paslaugos, asmeninės higienos ir priežiūros paslaugų organizavimas, kitos bendrosios socialinės paslaugos), socialinės priežiūros paslaugos (socialinių įgūdžių ugdymas, palaikymas ir (ar) atkūrimas, pagalba į namus, apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose, laikinas apnakvindinimas, pagalba globotojams (rūpintojams) ir įvaikintojams) ir socialinės globos paslaugos (dienos socialinė globa asmens namuose suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims).

Auga bendrųjų socialinių paslaugų poreikis

2019 metais išaugo transporto paslaugų poreikis. Per metus transporto paslaugos suteiktos 143 gyventojams, tai beveik 34 proc. daugiau nei 2018 metais. Daugiau paslaugų buvo suteikta onkologinėmis ligomis sergantiems asmenims, socialinę riziką patiriančioms šeimoms ir jų vaikams, vienišiems senyvo amžiaus žmonėms, kurie buvo vežami į Vilniaus, Kauno, Alytaus gydymo įstaigas.

2019 metais asmens higienos paslaugomis pasinaudojo 125 vieniši, senyvo amžiaus ir neįgalūs asmenys (2,4 procento daugiau nei 2018 metais). Skalbimo paslauga suteikta 268 kartus (53 procentais daugiau nei 2018 metais). Lyginant su 2018 metais, 53 procentais padidėjo Socialinių paslaugų centro teikiamų informavimo ir konsultavimo paslaugų apimtys. Paslaugos suteiktos 4833 asmenims, vidutiniškai 20 asmenų per darbo dieną.

Plečiamos socialinės priežiūros vaikams ir šeimoms paslaugos

Socialinių paslaugų centras teikia socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir/ar atkūrimo paslaugas šeimoms, susidūrusioms su sunkumais ir krizėmis, kuriose auga vaikų iki 18 metų. 2019 metais visumą kompleksinių paslaugų bei nuolatinę specialistų priežiūros reikalaujančią pagalbą asmeniui (šeimai) teikė 4 socialiniai darbuotojai ir 2 atvejo vadybininkai. Vienas socialinis darbuotojas vidutiniškai dirbo su 13 socialinę riziką patiriančių šeimų. 2019 metais šios kompleksinės paslaugos teiktos 74 šeimoms. Pasiektas džiuginantis teikiamų paslaugų rezultatas - 45 šeimose po suteiktų paslaugų grėsmės vaikams šeimose nebeliko. 2019 metais socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir/ar atkūrimo paslaugas gavo 95 šeimos, iš viso 288 asmenys.

Kasmet vis daugiau vaikų pageidauja lankyti vaikų dienos centrus. Tęsiant bendruomenėje teikiamų paslaugų plėtrą, 2019-2020 metais savivaldybė vaikų dienos centrų veiklą perdavė bendruomenėms. Druskininkų savivaldybės iniciatyva ir lėšomis Socialinių paslaugų centro vaikų dienos centrai perkelti į naujai įrengtas erdvesnes patalpas ir perduoti nevyriausybinėms organizacijoms: VšĮ „Po vienu stogu“, Leipalingio miestelio bendruomenei ir Viečiūnų kaimo bendruomenei „Versmė“. Prie dienos centrų veiklos prisijungė ir asociacija „Padėkime vaikams“ – „Saulės“ pagrindinėje mokykloje įkūrė dienos centrą vaikams su negalia ir sveikiems vaikams. Šiuo metu Druskininkų savivaldybėje veikia 6 vaikų dienos centrai ir 1 dienos užimtumo centras neįgaliesiems. Praėjusiais metais visuose dienos centruose įvairias paslaugas gavo 114 vaikų, 7 vaikai su negalia ir 29 suaugę asmenys su negalia.

 

Naujame užimtumo centre Druskininkų vaikai mokysis socialinių įgūdžių          Vaikų dienos užimtumo centras – ir Viečiūnuose – Mano Druskininkai

 

 

duc (2)         Naujas vaikų dienos užimtumo centras – jau ir Leipalingyje – Mano ...      

 

 

6-9 pav. Vaikų dienos centrų atidarymo akimirkos

 

2019 metais dienos centrų veiklai vykdančioms organizacijoms iš įvairių finansavimo šaltinių skirta 115,7 tūkst. Eur, iš jų 33,3 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšos. Dienos centrų veikla finansuojama ne tik savivaldybės ar valstybės biudžeto lėšomis, bet ir rėmėjų lėšomis. Rėmėjai prisideda finansiškai, taip pat padeda organizuoti ir veiklas.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu 2014 m. vasario 14 d. įsakymo Nr. A1-83 „Dėl perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014−2020 metų veiksmų plano patvirtinimo“ patvirtintos savivaldybėms vaikų dienos centrų plėtrai galimos skirti Europos regioninės plėtros fondo ir valstybės biudžeto lėšos. Nuo 2019 m. rudens Druskininkų savivaldybės administracija kartu su partneriu “Gelbėkit vaikus” Druskininkų vaikų dienos centru vykdo projektą „Vaikų dienos centrų tinklo plėtra Druskininkų savivaldybėje“. Projekto metu bus suremontuotas ir vaikų dienos centro veiklai pritaikytas 113,90 kv. m. ploto pastatas, Kudirkos g. 9, Druskininkuose, kuriame bus įrengta pamokų ruošos, žaidimų, poilsio ir kt. patalpos. Patalpos bus pritaikytos asmenims su negalia. Naujas vaikų dienos centras papildomai galės priimti dar 20 vaikų. Projekto „Vaikų dienos centrų tinklo plėtra Druskininkų savivaldybėje“ vertė 97 tūkst. Eur.

Šiuo metu įsibėgėja projektas „Socialinės priežiūros paslaugų prieinamumo gerinimas abipus sienos“, kurį įgyvendinus bus įkurtas dienos centras asmenims su negalia (įskaitant vaikus su negalia) ir senyvo amžiaus asmenims. Centre neįgaliesiems bus teikiamos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos (kasdienių gyvenimo įgūdžių ugdymas ir palaikymas, bendravimas, fizinio aktyvumo užsiėmimai) pagal nustatytą socialinių paslaugų poreikį. Šiuo metu vyksta patalpų Sveikatos g. 30, Druskininkai, remonto darbai. Dar šiais metais bus įsigyta reikalinga įranga, įrengta daugiafunkcinė salė, kurioje vyks dienos centro lankytojų grupinės veiklos ir fizinio aktyvumo užsiėmimai, įkurtos poilsiui ir bendravimui skirtos erdvės, nedidelė virtuvė, darbuotojų kabinetas, pagalbinės patalpos ir kt. Patalpos bus pritaikytos asmenims su negalia. Šalia pastato bus įrengta poilsio aikštelė su lauko stalo žaidimais, treniruokliais ir specialiomis sūpynėmis neįgaliems bei senyvo amžiaus asmenims. Projekto vertė 313,3 tūkst. Eur.

 

                     

10 pav. Planuojamos įsigyti dienos centro įrangos pavyzdžiai

 

Veikia Bendruomeniniai šeimos namai ir teikiamos kompleksinės paslaugos

Projektas „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“ vykdomas nuo 2018 m. gegužės mėn. iki 2021 m. gegužės mėn. Skirtos paramos suma – kiek daugiau nei 190 tūkst. eurų. Siekiant projekto paslaugų kokybės, savivaldybė prisidėjo 30 tūkst. eurų savo biudžeto lėšomis. Projekto tikslinė grupė – šeimos, gyvenančios Druskininkų savivaldybėje. Projektą vykdo Druskininkų savivaldybė kartu su partneriais: asociacija „Druskininkų šeimos paramos centru“ ir visoje Lietuvoje savo išskirtina ir puikia kompetencija pasižyminčiomis viešosiomis įstaigomis „Kitokie projektai“ ir „Paramos centras vaikams“. Projekto metu teikiamos kompleksines paslaugos: psichosocialinė pagalba, mediacijos paslaugos, pozityvios tėvystės mokymai, šeimos įgūdžių ugdymo ir sociokultūrinės paslaugos, vaikų priežiūros paslauga. Paslaugos gali būti teikiamos kiekvienai šeimai. Socialinių paslaugų centro patalpose, vieno langelio principu, įkurti Bendruomeniniai šeimos namai. 2019 metais projekte „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“ sudalyvavo 320 savivaldybės gyventojų, o per 20 projekto įgyvendinimo mėnesių įvairiose veiklose ir mokymuose dalyvavo jau virš 650 druskininkiečių.

Globos centre pagalbą gauna vaikus globojančios šeimos

Socialinių paslaugų centras vykdo Globos centro funkcijas ir teikia pagalbos globotojams (rūpintojams) ir įvaikintojams paslaugas - psichosocialinę, teisinę, konsultacinę bei kitą pagalbą. Globos centre dirba socialinis darbuotojas, atliekantis globos koordinatoriaus funkcijas, 2 atestuoti socialiniai darbuotojai ir psichologas (0,5 etato). Paslaugos teikiamos savivaldybės skirtose ir jos biudžeto lėšomis atnaujintose, darbui su jautriomis paslaugų gavėjų grupėmis pritaikytose patalpose. 2019 metais Globos centre paslaugas gavo 31 vaikus globojanti šeima. Šeimose buvo globojamas (rūpinamas) 41 netekęs tėvų globos vaikas. Globos centre paslaugos buvo teikiamos ir asmenims, siekiantiems tapti globėjais ar įtėviais. Iš viso 2019 metais paslaugos buvo suteiktos 771 kartą.

Taip pat Globos centras vykdė būsimų globėjų ar įtėvių mokymus pagal Globėjų (rūpintojų), budinčių globotojų, įtėvių, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo programą (GIMK), patvirtintą Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. 2019 metais pagal šią programą buvo paruošta 1 būsimų globėjų ir įtėvių grupė bei 3 asmenys įgijo teisę tapti globėjais (rūpintojais) ar įtėviais. Po mokymų 2 šeimos globoja (rūpinasi) 3 likusiais be tėvų globos vaikais. Taip pat vyko tęstiniai mokymai ir specializuoti mokymai asmeniui, ketinančiam tapti budinčiu globotoju, pateiktos rekomendacijos asmenims, ketinantiems priimti svečiuotis likusius be tėvų globos vaikus savo namuose, organizuotos globėjų savitarpio pagalbos grupės, kuriose dalyvavo 39 asmenys. 2019 metais pradėta intensyviau viešinti Globos centro veiklą, kviečiant savivaldybės gyventojus tapti globėjais (rūpintojais). Šiuo tikslu buvo sukurtas Druskininkų globos centro puslapis socialiniame tinkle Facebook, jame viešinama globos centro veikla, dalinamasi įvairia informacija, susijusia su globa, įvaikinimu, išmokomis.

Mokami pagalbos pinigai

Socialinių paslaugų centras savivaldybės biudžeto lėšomis moka pagalbos pinigus vaikus globojančioms šeimoms, taip pat asmeniui (šeimai), kai bendrąsias socialines paslaugas ir socialinę priežiūrą yra veiksmingiau organizuoti pinigais. Pastaraisiais metais gavėjų skaičius ir išmokamų pagalbos pinigų suma išliko panaši:

2018 m.
34 asmenys
53,9 tūkst. eurų
2017 m.
36 asmenys
6,9 tūkst. eurų

2019 m.
34 asmenys
51,5 tūkst. eurų
11 pav. Pagalbos pinigų mokėjimo pokytis

 

Plečiasi savarankiško gyvenimo namai

Šiuo metu savivaldybėje veikia dveji savarankiško gyvenimo namai. Juose sukurtos namų aplinkos sąlygos ir teikiamos reikalingos paslaugos asmenims (šeimoms) su negalia bei senyvo amžiaus asmenims, kuriems nereikia nuolatinės, intensyvios priežiūros, sudarant jiems sąlygas savarankiškai tvarkytis savo asmeninį (šeimos) gyvenimą. 2019 metais apgyvendinimo Leipalingio savarankiško gyvenimo namuose paslaugas gavo 31, Viečiūnų - 25 gyventojai. Taip pat socialiniai darbuotojai savarankiško gyvenimo namuose gyvenantiems asmenims tarpininkavo juos gydant nuo priklausomybės ligų.

Šiuo metu įgyvendinamas projektas „Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra Druskininkų savivaldybėje“. Pagal 2014-2020 metų ES fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra“ Leipalingio miestelyje, Druskininkų savivaldybėje, pastatyti dar vieni 4 butų savarankiško gyvenimo namai. Šie namai skirti specialiųjų poreikių turintiems, vienišiems senyvo amžiaus asmenims ir suaugusiems asmenims su negalia bei jų šeimoms, įskaitant nedidelį neįgalumą turinčias motinas su vaikais. Projekto vertė 282 tūkst. Eur.

Išlieka pagalbos į namus poreikis

Tęsiamas ir pagalbos į namus paslaugų teikimas. Lankomosios priežiūros darbuotojai padeda asmeniui (šeimai) tvarkytis buityje, kuo ilgiau išlaikyti socialinius įgūdžius, savarankiškumą savo įprastoje aplinkoje ir suteikia galimybę neatitrūkti nuo visuomenės gyvenimo. 2019 metais Socialinių paslaugų centro paslaugų gavėjų skaičius nepakito ir išliko toks pat kaip ir 2018 metais, tai yra, 90 paslaugų gavėjų. Tam įtakos turėjo bendradarbiavimas su nevyriausybinės organizacijomis, kurių savanoriai talkino teikiant pagalbą į namus senyvo amžiaus asmenims.

Teikiama integrali pagalba

Nuo 2017 metų Socialinių paslaugų centras vykdo projektą „Integralios pagalbos teikimas Druskininkų savivaldybėje“, finansuojamą pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioritetą „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonę Nr. 08.4.1-ESFA-V-418 „Integrali pagalba į namus“. Integrali pagalba sujungė socialines ir medicinines paslaugas – nuo šiol neįgalusis savo namuose vienu metu gauna dienos socialinės globos ir slaugos paslaugas. Sparčiai senėjant visuomenei, šios paslaugos tapo alternatyva stacionariai globai ir slaugai, padedant išvengti patekimo į slaugos skyrius ar globos namus. Tuo pačiu metu neįgaliojo šeimos nariai gauna konsultacinę pagalbą, jiems suteikiamos reikalingos žinios ir įgūdžiai priežiūros bei slaugos srityse. 2019 m. rugsėjo 23 d. pasirašytas projekto „Integralios pagalbos teikimas Druskininkų savivaldybėje“ sutarties keitimas dėl papildomo 31,2 tūkst. eurų finansavimo skyrimo ir projekto veiklų pratęsimo. 2019 metais integralios pagalbos paslaugas gavo 25 darbingo amžiaus neįgalieji ir senyvo amžiaus gyventojai. Integrali pagalba suteikė jų šeimos nariams galimybę neatsisakyti visuomeninio gyvenimo ir suderinti šeimos bei darbo įsipareigojimus.

Teikiamos asmeninio asistento paslaugos

Nuo 2019 m. rugsėjo mėnesio, išplėtus projekto „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“ paslaugų sąrašą, sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Druskininkų viltis“ savivaldybės neįgaliesiems pradėjo teikti asmeninio asistento paslaugas. Ši paslauga teikiama asmenims su fizine ir (ar) kompleksine negalia, kurie lanko švietimo įstaigą, dirba arba ieško darbo, ne jaunesniems nei 16 m. ir ne vyresniems nei šiuo metu galiojantis pensinis amžius. Atsižvelgiant į individualius asmens poreikius, asmeniui iki 4 valandų per parą 7 dienas per savaitę suteikiama individuali pagalba, padedanti įgalinti jo savarankiškumą ir užtikrinanti svarbiausias jo gyvybinės veiklos funkcijas (asmens higiena, mityba, judėjimas/mobilumas, socialiniai santykiai ir aplinka). Kiekvieną dieną 5 asmenims su negalia, asmeninio asistento paslaugas teikia 2 asmeniniam asistentui keliamus kvalifikacinius reikalavimus atitinkantys asmeniniai asistentai. Projekto vertė 238 tūkst. Eur.

Teikiama pagalba priklausomybių turintiems asmenims

Jau ne vienerius metus Socialinių paslaugų centras vykdo alkoholio prevenciją tarp patiriančių socialinę riziką asmenų - pagal Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo programą įgyvendina alkoholio vartojimo prevencijos projektus. Socialinių paslaugų centras informuoja ir įtraukia bendruomenę į projekto veiklas, plėtoja savivaldybės institucijų, nevyriausybinių organizacijų ir bendruomenės bendradarbiavimą, skleidžia vertybines sveiko gyvenimo būdo nuostatas, įgalina priklausomybę turinčius asmenis pokyčiams bei suteikia kompleksinę pagalbą asmenims, nesaikingai vartojantiems alkoholį arba priklausomiems nuo jo. Projekto vykdytojai aktyviai bendradarbiauja su Anoniminių alkoholikų grupe „Arčiau namų“ ir organizuoja atvirus susirinkimus. Vien 2019 metais projekto vykdymo metu pagalba suteikta 36 asmenims, iš jų 25 asmenims taikytas medikamentinis gydymas, 11 asmenų išvyko gydytis į Respublikinius priklausomybės ligų centrus, kuriuose gydėsi pagal „Minesotos“ programą, gavo detoksikacijos ir psichosocialinės reabilitacijos paslaugas. Taip pat 2 asmenys išvyko ilgalaikiam gydymui į reabilitacijos centrus – „Pilnų namų“ bendruomenę ir VšĮ „Vilties švyturys“.

Vertinamas asmens savarankiškumas

Nuo 2019 m. liepos 1 d. vykdomas asmens savarankiškumo vertinimas senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems neįgaliesiems. Savivaldybės įgalioti Socialinių paslaugų centro socialiniai darbuotojai pildo Asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti klausimyną, kuriuo nustatoma, kokiose veiklose žmogui sunku dalyvauti ir kokia pagalba padėtų didinti bendravimo, savarankiškumo, žinių taikymo galimybes. 2019 metais Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos teritoriniams skyriams socialiniai darbuotojai užpildė ir pateikė 82 klausimynus. Įvertinus asmens savarankiškumą neįgaliesiems skiriama būtina pagalba ir socialinės paslaugos. Socialiniai darbuotojai, vertindami asmens savarankiškumą, turi galimybę iš karto nustatyti, kokios tiksliai pagalbos reikia žmogui ar jo šeimos nariams.

Pradėtas užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modelio įgyvendinimas

Druskininkų savivaldybė (viena iš 6 pilotinių savivaldybių) 2019 metais įgyvendino naują programą, skirtą Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims. Bendradarbiaujant su Užimtumo tarnyba ir nevyriausybinėmis organizacijomis, išbandyta naujovė – ilgalaikiai bedarbiai, patiriantys socialinę riziką ir turintys daugybinių problemų, motyvuoti grįžti į darbo rinką, skatinta jų socialinė integracija ir užimtumas. Kiekvienas programos dalyvis individualiai įvertintas atvejo vadybininko, jam parinktos tinkamiausios paslaugos (individuali ir grupinė psichologinė bei motyvacinė pagalba), padedančios spręsti socialines problemas, galinčios paskatinti socialinę integraciją, o kartu – ir įsidarbinimo galimybes. Modelio įgyvendinime dalyvavo 51 savivaldybės gyventojas, atitinkantis Užimtumo didinimo programoje nustatytus kriterijus – ilgai (virš 12 mėnesių) ieškantis darbo, gaunantis piniginę socialinę paramą bei vyresnis nei 40 metų. 2019 metais jau įsidarbino 20 proc. modelio dalyvių. 2019 metais Užimtumo programai, skirtai užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims modeliui įgyvendinti panaudota 33,4 tūkst. Eur valstybės biudžeto lėšų. Ilgalaikių bedarbių grįžimas į darbo rinką finansiškai bus skatinimas ir 2020-2021 metais. Europos socialinio fondo lėšomis projektas bus tęsiamas Druskininkų ir dar 5 savivaldybėse.

Nevyriausybinės organizacijos sėkmingai įgyvendina socialinius projektus

Kasmet nevyriausybinės organizacijos sėkmingai įgyvendina virš dešimties projektų. 2019 metais tokių buvo 14-lika: 6 socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektai ir 8 socialinės veiklos projektai. Socialinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems bendruomenėje gavo 209 asmenys, iš jų 162 suaugę neįgalieji, 9 neįgalūs vaikai ir 38 neįgaliųjų šeimų nariai. Savivaldybės biudžeto lėšomis finansuotuose socialinės veiklos projektuose paslaugas gavo 440 asmenų.

2019 metais projektams finansuoti skirta 33,8 tūkst. eurų savivaldybės biudžeto ir 32,2 tūkst. eurų valstybės biudžetų lėšų, iš viso 66 tūkst. eurų. Kasmet valstybė skiria panašią sumą projektams įgyvendinti, tuo tarpu savivaldybės dalis kiekvienais metais nevyriausybinių organizacijų socialinės srities projektams auga:

 

 

12 pav. Savivaldybės skiriamų lėšų projektams pokytis 2016-2019 metais, tūkst. eurų.

 

 

Įgyvendinant socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektuose numatytus tikslus, Druskininkų nevyriausybinės organizacijos sėkmingai teikė įvairias socialinės reabilitacijos paslaugas: neįgaliųjų dienos užimtumo, individualios pagalbos neįgaliajam, neįgaliųjų meninių gebėjimų lavinimo būreliuose, kolektyvuose, klubuose bei pagalbos neįgaliųjų šeimos nariams. Projektų metu vykdytos veiklos pagerino neįgaliųjų socialinę integraciją į visuomenę, gyvenimo kokybę, padidino savarankiškumą ir užimtumą.

2019 metais prie socialinių paslaugų teikimo prisijungė dar dvi naujos organizacijos. Viena jų - bendruomenė „Vilties Šaltinis“. Onkologinėmis ligomis sergančių druskininkiečių bendruomenė susibūrė veiklai Druskininkuose, Veisiejų g. 17, esančiose patalpose, kurias skyrė Druskininkų savivaldybės taryba. Organizacija, kartu su Alytuje įkurto Vėžio informacijos ir paramos centro specialistais ir savanoriais, teikia pagalbą onkologinėmis ligomis sergantiems druskininkiečiams ir jų artimiesiems: organizuojamos psichologo, sielovadininkų konsultacijos, vyksta onkologinių pacientų savipagalbos grupės susitikimai, kuriuose asmenys, jau praėję analogišką gydymo kelią, dalinasi savo sėkmingo gydymosi istorijomis ir drąsina besigydančius.

Kaip jau minėta, nuo 2017 metų socialines paslaugas teikianti Viečiūnų miestelio bendruomenė „Versmė“ plečia savo veiklą. Nuo šiol ne tik savo bendruomenės vienišiems senjorams teikiamos maitinimo paslaugos,  bet ir rūpinamasi bendruomenės vaikais -  teikiamos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo vaikų dienos centre paslaugos. Prie socialinės priežiūros paslaugų vaikams teikimo prisijungė ir Leipalingio bendruomenė, pradėjusi vykdyti projektą „Leipalingio bendruomenės vaikų užimtumo centas“.

Veiklą plečia ir asociacija „Padėkime vaikams“, kuri, vykdydama savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojamą socialinės veiklos projektą, teikia psichosocialinės pagalbos, priežiūros ir tarpininkavimo paslaugas vaikams su negalia ir jų šeimoms. Projekto tikslai - sveikų ir neįgalių vaikų draugystės skatinimas, pagalba tėvams, socialinio žemėlapio sudarymas.

Trečius metus Druskininkų savivaldybės teritorijoje trumpalaikės ir ilgalaikės globos paslaugas teikia 40 vietų VšĮ Druskininkų globos ir slaugos namai. Organizacija paslaugas teikia įvairių Lietuvos savivaldybių senyvo amžiaus bei neįgaliems asmenims. 2019 metais ilgalaikės globos paslaugos buvo teikiamos 6 senyvo amžiaus Druskininkų savivaldybės gyventojams.

 

Savivaldybės socialinių paslaugų išvystymo normatyvai

2019 metų duomenys:

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes

Lietuvoje 10 000 gyventojų tenka

Druskininkų savivaldybėje 10 000 gavėjų tenka

vietų1

gavėjų2

vietų1

gavėjų2

1.

                                                                              Senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos                                            

1.1.

Pagalba į namus

X

40

x

42,1

1.2.

Dienos socialinė globa / integrali pagalba į namus

X

7

x

11,1

1.3.

Dienos socialinė globa ir socialinė priežiūra įstaigoje (socialinių paslaugų centre, dienos centre, šeimos paramos centre, paramos šeimai tarnyboje, krizių centre ir kt.)

X

60

x

-

1.4.

Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose

2

x

3,2

x

1.5.

Trumpalaikė socialinė globa

1,2

x

-

x

1.6.

Ilgalaikė socialinė globa

20

x

18,5

x

2.

Suaugę asmenys su negalia ir jų šeimos

2.1.

Pagalba į namus, socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas asmens (šeimos) namuose

X

10

x

1

2.2.

Dienos socialinė globa / integrali pagalba į namus

X

4

x

0,5

2.3.

Dienos socialinė globa ir socialinė priežiūra įstaigoje (socialinių paslaugų centre, dienos centre, šeimos paramos centre, paramos šeimai tarnyboje, krizių centre ir kt.)

X

60

x

17

2.4.

Trumpalaikė socialinė globa

1,5

x

-

x

2.5.

Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose

4

x

16,6

x

2.6.

Ilgalaikė socialinė globa:

 

 

 

2.6.1.

grupinio gyvenimo namuose

2

x

-

x

2.6.2.

socialinės globos namuose

7

x

-

x

3.

Šeimos ir vaikai

3.1.

Šeimos socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas jos namuose

X

43

x

133

3.2.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas socialinės priežiūros centre (dienos centre, socialinių paslaugų centre, vaikų dienos centre, paramos šeimai centre ir kt.):

 

 

 

3.2.1.

vaikų

X

30

x

52,8

3.2.2.

šeimų

X

26

x

44

3.3.

Šeimos apgyvendinimas laikino gyvenimo namuose (įstaigoje motinoms ir vaikams, krizių centre ir kt.), savarankiško gyvenimo namuose

3,5

x

2

X

3.4.

Pagalba globėjui (rūpintojui), įvaikintojui

X

4,5

x

12,5

3.5.

Dienos socialinė globa / integrali pagalba į namus ir pagalba į namus vaikui su negalia (jo šeimai) 

X

1

x

-

3.6.

Dienos socialinė globa ir socialinė priežiūra įstaigoje (socialinių paslaugų centre, dienos centre, šeimos paramos centre, paramos šeimai tarnyboje ir kt.) vaikui su negalia

11

x

3,2

X

3.7.

Trumpalaikė socialinė globa vaikui su negalia

2

x

-

X

3.8.

Ilgalaikė socialinė globa vaikui su negalia:

 

 

 

3.8.1.

grupinio gyvenimo namuose

0,3

x

-

X

3.8.2.

socialinės globos namuose

0,2

x

-

X

3.9.

Ilgalaikė (trumpalaikė) socialinė globa likusiam be tėvų globos vaikui:

 

 

 

3.9.1.

šeimynoje

2

x

-

X

3.9.2.

bendruomeniniuose vaikų globos namuose

4

x

-

X

3.9.3.

vaikų socialinės globos namuose

2

x

-

X

3.10.

Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose be tėvų globos likusiems jaunuoliams, paliekantiems institucinę globą

0,2

x

0,4

X

4.

Socialinės rizikos suaugę asmenys

 

4.1.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas asmens namuose, socialinės priežiūros centruose (dienos centre, socialinių paslaugų centre, krizių centre, paramos šeimai centre ir kt.)

X

8

x

-

4.2.

Asmens apgyvendinimas laikino gyvenimo namuose (įstaigoje motinoms ir vaikams, krizių centre ir kt.), savarankiško gyvenimo namuose

3,5

x

-

X

4.3.

Apgyvendinimas nakvynės namuose ir laikino apnakvindinimo vietose

5,5

x

-

X

4.4.

Trumpalaikė socialinė globa psichologinės bei socialinės reabilitacijos įstaigoje

1,5

x

-

X

1 Vietų skaičius socialinių paslaugų įstaigoje.

2 Vidutinis gavėjų skaičius per mėnesį.

 

7. Socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius savivaldybėje

 

2019 metais Druskininkų savivaldybėje socialinę veiklą vykdančiose organizacijose dirbo 19 socialinių darbuotojų ir 14 socialinių darbuotojų padėjėjų (arba lankomosios priežiūros darbuotojų):

 

2019 metų duomenys:

Eil. Nr.

Įstaigos

Socialinių darbuotojų skaičius

Soc. darbuotojų padėjėjų skaičius

Iš viso

iš viso

iš jų finansuojamų iš VB (įskaitant tikslinių dotacijų lėšas ir Ligonių kasų lėšas)

1.

Savivaldybės pavaldumo socialinių paslaugų įstaigose:

10

6

13

23

1.1.

biudžetinėse

10

6

13

23

1.2.

Viešosiose

-

-

-

-

2.

Sveikatos priežiūros įstaigose

4

4

-

4

3.

Savivaldybės administracijoje

2

-

-

2

4.

Kitose socialines paslaugas teikiančiose įstaigose (asociacijose, religinėse bendrijose, viešosiose įstaigose)

3

1

1

4

 

Iš viso

19

11

14

33

 

Savanorystė

 

Šiuo metu Druskininkų savivaldybėje yra 8 akredituotos savanorius priimančios organizacijos (PO): Druskininkų jaunimo užimtumo centras, Druskininkų lopšelis-darželis „Žibutė“, Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centras, Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centras, Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centro Druskininkų filialas, Druskininkų savivaldybės viešoji biblioteka, Druskininkų kultūros centras, Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centras. Savivaldybėje savanorystę organizuojanti organizacija (SVO) yra asociacija „Padėkime vaikams“. SVO organizacija siekia surasti geriausiai savanorio poreikius atitinkančią organizaciją ir užtikrinti kokybišką savanoriškos veiklos įgyvendinimą bei įgytų kompetencijų į(si)vertinimą. Nuo 2020 metų pradžios Druskininkų savivaldybėje 14-29 metų jaunuoliai turi galimybę atlikti ir Jaunimo savanoriškos tarnybos (JST) programą.

Didelį savanorių skaičių Druskininkų savivaldybėje įtakoja valstybės ir savivaldybės administracijos finansuojami socialinės veiklos bei socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektai, į kurių vykdymą nevyriausybinės organizacijos įtraukia savanorius. 2019 metais įvairiose savivaldybės teritorijoje veikiančiose organizacijose savanoriavo 118 savivaldybės gyventojų. Aktyviausiai gyventojai rinkosi savanorystę LPS „Bočiai“ bendrijoje, Maltos ordino pagalbos tarnyboje ir Druskininkų Šv.Apaštalo Baltramiejaus (Ratnyčios) parapijoje:

 

 

13 pav. Savanorystė Druskininkų savivaldybės įstaigose.

 

8. Ankstesnių metų socialinių paslaugų plano įgyvendinimo rezultatų trumpa apžvalga

 

Vykdant 2019 metų plano priemones, įvairiose socialinių paslaugų įstaigose suteiktos socialinės paslaugos 6,6 tūkst. savivaldybės gyventojų:

·   Socialinių paslaugų centre 2440 gyventojų gavo nestacionarias socialines paslaugas: integralios pagalbos (dienos globos asmens namuose) (25), aprūpinimo būtiniausiais drabužiais ir avalyne (914), transporto (143), asmeninės higienos (125), pagalbos į namus (93), skalbimo (268), socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo (288), socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo vaikų dienos centre (16), apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose (47), sociokultūrines paslaugas (146), pagalbos globėjams (rūpintojams) ir įvaikintojams bei globojamiems vaikams (63), psichosocialinės pagalbos (159), atvejo vadybos (153). 

·   Bendruomeninės įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos sociokultūrines, aprūpinimo drabužiais, tarpininkavimo ir kitas bendrąsias paslaugas suteikė 3780 gyventojų, kitas priežiūros paslaugas - 286 asmenims.

·   2019 metais į socialinės globos namus išvyko 27 senyvo amžiaus asmenys, tai yra 12 asmenų daugiau nei 2018 metais. Iš viso 2019 metų pabaigoje globos namuose gyveno 63 Druskininkų savivaldybės gyventojai ir 2 vaikai su negalia.

 

III. UŽDAVINIAI IR PRIEMONIŲ PLANAS

 

9Prioritetinės socialinių paslaugų plėtros kryptys 2020 metams

 

2020 metais socialinių paslaugų plėtra Druskininkų savivaldybėje numatoma šiomis vienodai svarbiomis kryptimis:

1Atokvėpio ir asmeninio asistento paslaugų asmenims su negalia ir jų šeimoms plėtra..

2. Globos centro paslaugų šeimai, globėjams (rūpintojams) kokybės ir prieinamumo didinimas, globėjų (rūpintojų) paieškos, motyvavimo bei parengimo paslaugų plėtra.

3. Socialinės priežiūros dienos centruose vaikams, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims plėtra.

4. Apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose asmenims su negalia ir jų šeimoms plėtra.

5.  Transporto paslaugų įvairioms gyventojų socialinėms grupėms plėtra.

6. Socialinių paslaugų COVID-19 pandemijos paliestoms socialiai pažeidžiamoms gyventojų grupėms intensyvinimas (informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas, pagalba į namus, psichosocialinė pagalba ir kt).

 

10. 2020 metų priemonių planas

 

(Valstybės biudžeto lėšos –VB, savivaldybės biudžeto lėšos –SB)    

1 tikslas:

Užtikrinti kokybiškas socialines paslaugas Druskininkų savivaldybės teritorijoje gyvenantiems asmenims (šeimoms), dėl amžiaus, neįgalumo, socialinių problemų iš dalies ar visiškai neturintiems, neįgijusiems arba praradusiems gebėjimus ar galimybes savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

Uždaviniai

Priemonės

Lėšos, eurais,

finansavimo šaltiniai

Atsakingi vykdytojai

Laukiamas rezultatas

1

2

3

4

5

Organizuoti socialines paslaugas įvairioms savivaldybės gyventojų grupėms

 

Teikti pagalbos į namus, transporto, aprūpinimo drabužiais, asmens higienos, skalbimo, sociokultūrines, tarpininkavimo ir atstovavimo, apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose, laikino apnakvindinimo, psichosocialinę pagalbą bei kitas paslaugas

262950 SB

(207900 SB lėšos „SPC veiklos vykdymo priemonė“ +22900 SB „SPC pajamų už teikiamas paslaugas priemonė“+ 30000 SB infrastruktūros išlaikymas+ 2150 SB alkoholio prevencijos programa

Socialinių paslaugų centras

3 tūkst. savivaldybės gyventojų bus suteiktos pagalbos į namus, transporto, aprūpinimo drabužiais, asmens higienos, skalbimo, sociokultūrinės, tarpininkavimo ir atstovavimo, apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose, laikino apnakvindinimo ir kitos paslaugas

 

Teikti socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas socialinių problemų turinčioms šeimoms (asmenims) ir jų vaikams (namuose ir vaikų dienos centre), taikyti atvejo vadybą

126200 (121700

VB STD SB lėšos+4500 programa SB)

 

 

 

Socialinių paslaugų centras

 

 

 

70 šeimų bus suteiktos socialinių įgūdžių paslaugos

 

 

21000

(16000 VB+2000 SB+3000 kitos lėšos)

 

 

VšĮ „Gelbėkit vaikus“ Druskininkų vaikų dienos centras

 

20 vaikų, augančių socialinių problemų turinčiose šeimose gaus socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas vaikų dienos centre,

20 šeimų bus suteiktos socialinių įgūdžių paslaugos

19750

(4000 SB+ 15750 VB lėšos)

Leipalingio miestelio bendruomenė

25 vaikams, augantiems socialinių problemų turinčiose šeimose, bus suteiktos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre

 

Teikti dienos socialinės globos/integralios pagalbos paslaugas asmens namuose

172500

(85700 VB STD SB lėšos ir 67200 ES lėšos+19600 ES lėšos)

Iš viso projektui 286900 tūkst. ES lėšų

Socialinių paslaugų centras

25 asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims bus suteiktos dienos socialinės globos /integralios pagalbos paslaugos jų namuose

 

Organizuoti laikino apnakvindinimo paslaugas be tėvų globos likusiems vaikams, jų šeimoms, suaugusiems asmenimis, esantiems krizinėje situacijoje

1000

(SB lėšos)

 

 

 

 

 

Savivaldybės administracija

5 asmenys, esant krizinei situacijai, gaus laikino apnakvindinimo paslaugas

 

 

Organizuoti apgyvendinimo nakvynės namuose ar krizių centruose paslaugas

1000

(SB lėšos)

Savivaldybės administracija

3 asmenys bus apgyvendinti nakvynės namuose ar krizių centruose

 

Organizuoti apgyvendinimą reabilitacijas įstaigose ir bendruomenėse priklausomybę turintiems asmenims

1000

(SB lėšos)

Savivaldybės administracija

5 priklausomybę turintys asmenys bus apgyvendinti reabilitacijos įstaigoje ar bendruomenėje

 

Organizuoti slaugos paslaugas įstaigose, pasibaigus Ligonių kasų finansuojamam laikotarpiui

3000

(SB lėšos)

Savivaldybės administracija

3 sunkią negalią turintiems asmenims bus suteiktos slaugos paslaugos

 

Organizuoti psichiatrijos dienos globos paslaugas, pasibaigus Ligonių kasų finansuojamam laikotarpiui

3000

(SB lėšos)

Savivaldybės administracija

4 psichinę negalią turintiems asmenims bus suteiktos paslaugos

 

Teikti maitinimo ir pagalbos į namus paslaugas senyvo amžiaus asmenims ir neįgaliesiems

1500

(Rėmėjų lėšos)

 

Maltos ordino pagalbos tarnybos Druskininkų grupė

20 asmenų bus tiekiamas karštas maistas ir 18 asmenų bus suteikta pagalba į namus

 

Organizuoti ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos paslaugas be tėvų globos likusiems vaikams, asmenims su negalia, senyvo amžiaus asmenims

328600

(13000 SB vaikams

+107000 SB be sunkios negalios asmenims+

99000 VB

vaikų globos išmokoms+

109600 VB STD SB lėšos asmenims su sunkia negalia)

 

Savivaldybės administracija

60 gyventojų bus organizuota socialinė globa socialinės globos namuose

 

Teikti socialinių įgūdžių ir palaikymo, priežiūros ir laisvalaikio, maitinimo organizavimo paslaugas

21800

(3800 SB +16000VB

lėšos+ 2000 kitos lėšos)

Druskininkų Šv. apaštalo Baltramiejaus parapija

Paslaugos bus suteiktos 260 socialinės rizikos ir socialinių problemų turinčių šeimų narių bei vienišų senyvo amžiaus asmenų, 42 vaikams bus suteiktos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos vaikų dienos centre

 

Teikti individualią pagalbą neįgaliajam ir neįgaliųjų meninių gebėjimų lavinimą būreliuose, kolektyvuose, klubuose

6150

(VB)

 

 

 

 

Druskininkų šeimos paramos centras

21 asmeniui bus teikiama individuali pagalba ir meninių gebėjimų lavinimas būreliuose, kolektyvuose, klubuose

 

Teikti neįgaliųjų dienos užimtumo, atokvėpio paslaugas neįgaliųjų namuose ir dienos centre, pagalbą neįgaliųjų šeimos nariams

24240

(5140 VB+ 15100 SB+4000 SB)

 

 

 

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Druskininkų viltis“

34 asmenims su proto negalia bus suteiktos socialinės paslaugos dienos centre ir 30 jų šeimos narių bus suteikta pagalba, 14 asmenų šeimoms bus suteiktos atokvėpio paslaugos

 

Teikti neįgaliųjų meninių gebėjimų lavinimą būreliuose, kolektyvuose, klubuose

8100

(1500VB+

6600SB)

LSKD „Guboja“ Druskininkų skyrius

Paslaugos bus suteiktos 20 asmenų su negalia

 

Teikti individualią pagalbą neįgaliajam ir neįgaliųjų meninių gebėjimų lavinimą būreliuose, kolektyvuose, klubuose

4500

(VB)

Druskininkų savivaldybės neįgaliųjų draugija

Paslaugos bus suteiktos 24 asmenims su negalia

 

Teikti individualią pagalbą neįgaliajam su regėjimo negalia

4700

(VB lėšos)

VšĮ LASS pietvakarių centras

Paslaugos bus suteiktos 22 asmenims su regėjimo negalia

 

Teikti paslaugas asmenims su negalia, organizuojant neįgaliųjų meninių gebėjimų lavinimą būreliuose, kolektyvuose, klubuose.

Teikti tarpininkavimo paslaugas (neįgaliųjų senolių lankymas, bendravimas)

8900

(6400

VB lėšos+

 

 

 

2500

SB lėšos)

LPS „Bočiai“ Druskininkų miesto bendrija

Paslaugos bus suteiktos 44 asmenims su negalia

 

 

 

Paslaugos bus suteiktos 34 senyvo amžiaus asmenims

 

Teikti vaikų dienos centro paslaugas vaikams bei maitinimo, priežiūros namuose paslaugas senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims

19800

(3800 SB+16000 VB lėšos)

Viečiūnų kaimo bendruomenė „Versmė“

Paslaugos bus suteiktos 10 senyvo amžiaus ir neįgalių asmenų bei 17 vaikų

 

Teikti pagalbos buityje, socialinių įgūdžių palaikymo paslaugas asmenims, kuriems teikiama paliatyvioji pagalba namuose

2300

SB lėšos

Viešoji įstaiga „Tėviškės namai“

Paslaugos bus suteiktos 20 paliatyviąją pagalbą gaunančių asmenų

 

Teikti priežiūros ir psichosocialinę pagalbą, tarpininkavimo paslaugas neįgaliems vaikams ir jų tėvams, neįgaliųjų meninių gebėjimų lavinimo būreliuose, kolektyvuose ir klubuose

23800

(3800 SB lėšos+16000VB+4000VB lėšos)

Asociacija „Padėkime vaikams“

Paslaugos bus suteiktos 20 neįgalių vaikų ir 20 jų tėvų

 

Teikti socialinių įgūdžių ir palaikymo, priežiūros ir laisvalaikio, maitinimo organizavimo paslaugas vaikų dienos centre

19800

(3800 SB +16000VB

lėšos)

Viešoji įstaiga „Po vienu stogu“

Paslaugos bus suteiktos 20 vaikų

 

Teikti psichosocialines paslaugas onkologinėmis ligomis sergantiems asmenims

1600

(SB lėšos)

Bendruomenė „Vilties šaltinis“

Paslaugos bus suteiktos 20 onkologinėmis ligomis sergančių asmenų ir jų šeimos narių

 

Teikti pagalbą labiausiai skurstantiems asmenims

4600

(SB lėšos)

 

Savivaldybės administracija

Paslaugas gaus asmenys, kuriems teikiama Europos pagalba labiausiai skurstantiems asmenims

 

Teikti informaciją gyventojams apie socialines paslaugas per įvairias sklaidos priemones

-

Savivaldybės administracija, Socialinių paslaugų centras, nevyriausybinės organizacijos

Gyventojams bus nuolat teikiama aktuali informacija apie socialines paslaugas savivaldybės interneto svetainėje, spaudoje, socialiniuose tinkuose ir kt.

 

Teikti pagalbą globėjams (rūpintojams) ir įtėviams Globos centre

 

27620

(13500 SB lėšos socialinių darbuotojų DU+14120 ES lėšos globos koordinatoriaus darbo užmokesčiui)

Socialinių paslaugų centras

40 vaikų 30 vaikus globojančių šeimų bus suteikta globos specialistų pagalba, 50 asmenų dalyvaus planiniuose mokymuose ir renginiuose bei savipagalbos grupės veikloje

Užtikrinti piniginės išmokos – pagalbos pinigų, mokėjimą

Mokėti pagalbos pinigus vaikus globojančioms šeimoms, budintiems globotojams ir tais atvejais, kai paslaugas veiksmingiau organizuoti pinigais

52000

(SB lėšos)

Savivaldybės administracija, Socialinių paslaugų centras

Pagalbos pinigai bus mokami 30 globėjų (rūpintojų) šeimų ir 2 paslaugų gavėjams

2 tikslas:

Plėsti socialinių paslaugų tinklą Druskininkų savivaldybėje

Uždaviniai

Priemonės

Lėšos (eurais),

finansavimo šaltiniai

Atsakingi vykdytojai

Laukiamas rezultatas

Plėsti paslaugas įvairioms savivaldybės gyventojų grupėms

Įkurti savarankiško gyvenimo namus

96080

(94862 SB lėšos

+ 319 ES lėšos+899 VB)

Savivaldybės administracija, Socialinių paslaugų centras

Įkurti savarankiško gyvenimo namai

 

Įkurti dienos centrą senyvo amžiaus asmenims ir asmenims su negalia

254850 (10618 SB+244232 ES lėšos)

 

Iš viso projektui 254850 Eur ES ir SB lėšų

Savivaldybės administracija, Socialinių paslaugų centras

Įkurtas dienos centras

 

Teikti kompleksines paslaugas šeimoms

80000

(20000 SB+60000

ES lėšos)

 

Iš viso projektui 237700 Eur ES lėšų

Savivaldybės administracija, Socialinių paslaugų centras, nevyriausybinės organizacijos

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu kompleksines paslaugos bus suteiktos 700 asmenų

 

Plėsti socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas socialinių problemų turinčių šeimų vaikams vaikų dienos centre (investicijos į infrastruktūrą)

88518

(61525 SB+ 26993 ES lėšos)

Savivaldybės administracija, VšĮ „Gelbėkit vaikus“ Druskininkų vaikų dienos centras

Papildomai 20 vaikų, augančių socialinių problemų turinčiose šeimose bus suteiktos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos išplėstame vaikų dienos centre

 

Intensyvinti socialines paslaugas COVID-19 pandemijos paliestoms socialiai pažeidžiamoms gyventojų grupėms

-

Savivaldybės administracija, Socialinių paslaugų centras, nevyriausybinės organizacijos

Socialiai pažeidžiami gyventojai gaus pagalbą pagal poreikį

Bendradarbiauti su nevyriausybinėmis organizacijomis teikiant socialines paslaugas

Organizuoti susitikimus su nevyriausybinėmis organizacijomis socialinių paslaugų teikimo klausimais

-

Savivaldybės administracija, Socialinių paslaugų centras

Pagerės socialinių paslaugų kokybė ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida

Skatinti savanorišką veiklą

Teikiant socialines paslaugas pasitelkti savanorius, organizuoti savanorystę skatinančias akcijas

-

Socialinių paslaugų centras, nevyriausybinės organizacijos

Savanoriškoje veikloje dalyvaus 150 savanorių

 

11. Regioninių socialinių paslaugų poreikis 2020 metais

 

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes

Socialinės globos įstaiga

Mastas

(vietų sk.)

1

2

3

4

1.

Ilgalaikė socialinė globa

Veisiejų socialinės globos namai

10

 

 

Kapčiamiesčio globos namai

5

 

 

Alytaus miesto šeimos centras

1

 

 

Druskininkų slaugos ir globos namai

5

 

 

Didvyžių socialinės globos namai,

Kalvarijos socialinės globos namai,

Suvalkijos socialinės globos namai ir kiti psichoneurologinio pobūdžio globos namai

1

2.

Trumpalaikė socialinė globa

Veisiejų socialinės globos namai

1

 

 

Alytaus miesto šeimos centras

1

 

 

IV. FINANSAVIMO PLANAS

12. Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai ir jų įvertinimas

 

(Valstybės biudžeto lėšos –VB, savivaldybės biudžeto lėšos –SB)

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai

Pagal faktines išlaidas, eurais

Pagal planines išlaidas, eurais

2018 metai

2019 metai

2020 metai

1

2

3

4

5

1.

Savivaldybės biudžeto išlaidos soc. paslaugoms, eurais

445902

(201300 SPC veiklos vykdymo priemonė+29550 NVO projektams+78452 soc. globos p.+432 laikino  apnakvindinimo  p.+ 53900 pagalbos pinigai+ 12400 GIMK programa+4300 programa+5300 Globos centro paslaugos+ 8041 slaugos paslaugos įstaigoje+27913 infrastruktūros išlaikymas+1314 suaugusių psichiatrijos paslaugos+23000 bendruomenių vaikų dienos centrų įrengimas)

463006

(213400 SPC veiklos vykdymo priemonė+33800 NVO projektams+59600 soc. globos p.+51500 pagalbos pinigai+10800 GIMK programa +30000 infrastruktūros išlaikymas +2100 alkoholio prevencija +2070 slaugos paslaugos įstaigoje+1350 suaugusių psichiatrijos paslaugos+13176 vaikų dienos centro plėtra+4500 programa+4600 ESP fondo skurstantiems pagalbos organizavimas+4237soc.paslaugų prieinamumo gerinimas abipus sienos)

686255

(207900 SPC veiklos vykdymo priemonė+51700

NVO projektams+120000 soc. globos p.+1000 laikino  apnakvindinimo  p.+52000 pagalbos pinigai+13500 GIMK programa+ 94862  nauji sav. gyvenimo namai+30000 infrastruktūros išlaikymas+1000 apgyvendinimas krizių centre+2150 alkoholio prevencija+1000 apgyvendinimas reabil. įstaigose+ 3000 slaugos paslaugos įstaigoje+3000 suaugusių psichiatrijos paslaugos+10618  dienos centro neįg. įkūrimui+4500 programa +4600 ESPF skurstantiems pagalbos organizavimas+20000 kompl.pasl.+61525 Gelb.vaikus DUC įrengimui+1600 psichosoc.pagalbai onkol.liginiams+2300 paliat.programa)

1.1.

palyginti su bendru savivaldybės biudžetu, proc.

2,2

(19 975 100)

2,3

(19 981 250)

3,7

(18475000)

2.

LR valstybės biudžeto spec. tikslinės dotacijos, eurais

245400

321850

317000

 

iš jų:

 

 

 

2.1.

socialinės rizikos šeimų socialinei priežiūrai organizuoti

68 000

102000

121700

2.2.

asmenų su sunkia negalia socialinei globai organizuoti

177 400

(66800 dienos globai +110600 ilg.ir trump. globai)

219850

(80700 dienos globai +139150 ilg.ir trump. globai)

195300

(85700 dienos globai +109600 ilg.ir trump.globai)

3.

Vaikų globos (rūpybos) išmokoms iš VB (šeimoje ir globos įstaigoje), eurais

103226

99000

99 000

4.

ES struktūrinių fondų lėšos, eurais

145313

306845

(sav.gyvenimo namai, integrali pagalba, kompl.paslaugos šeimai ir kt.)

432464 (sav.gyvenimo namai, integrali pagalba, kompl.paslaugos šeimai, DUC plėtra, ir kt.)

5.

Asmenų mokėjimai už socialines paslaugas, eurais

25800

22900

22900

6.

Kitos lėšos, eurais

80907

(12900 SPC lėšos iš VB+2100 SB alkoholio prevencija+ 29550 VB NVO projektams +29049 NVO lėšos iš VB VDC +7308 GPM ir rėmėjų lėšos)

121997

(32219 VB NVO projektams +60050 NVO lėšos iš VB VDUC+21708 VB paslaugų plėtrai +8020 GPM ir rėmėjų lėšos)

135539

(32390 VB NVO projektams +95750 NVO lėšos iš VB VDUC+899 VB lėšos sav.gyv. namų įkūrimui +6500 GPM ir rėmėjų lėšos)

7.

Savivaldybės disponuojamos lėšos, eurais

-

-

-

 

Iš viso, eurais

1 046 548

1 335 598

1 693 158

 

 

12.1. Socialinių paslaugų finansavimo šaltinių įvertinimas

 

Pagrindiniai socialinių paslaugų savivaldybėje finansavimo šaltiniai - savivaldybės ir valstybės biudžetų lėšos bei parama iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Nevyriausybinės organizacijos savo veiklą vykdo naudodamos ir kitus finansavimo šaltinius – organizacijos narių mokestį, iki 1,2 procento gyventojo pajamų mokesčio paramai, savanorių darbą, rėmėjų lėšas ir kt.

Planuojama, kad 2020 metais lėšos socialinėms paslaugoms padidės 357 tūkst. eurų arba beveik 27 procentais ir pasieks 1 692 tūkst. eurų. Labiausiai socialinėms paslaugoms didės savivaldybės biudžeto išlaidos (net 48 procentais) ir ES struktūrinių fondų lėšos (41 procentu).

 

13. Socialinių paslaugų finansavimo iš savivaldybės biudžeto būdai

 

Eil. Nr.

Finansavimo būdai

Lėšos, eurais

2019 m.

(faktas)

2020 m.

(planas)

1.

Socialinių paslaugų pirkimas

3420

(2070 slaugos paslaugos įstaigoje+1350 suaugusių psichiatrijos)

9000

(1000 laikino apnakvindinimo  p.+1000 apgyvend. krizių centre+1000 apgyvend.reab. įstaigose+3000 slaugos paslaugos įstaigoje+3000 suaugusių psichiatrijos paslaugos)

2.

Tiesioginis socialinių paslaugų įstaigų finansavimas

644973

674900

 

iš jo:

 

 

2.1.

savivaldybės pavaldumo įstaigoms (Socialinių paslaugų centro įstaigos veiklos, soc. įgūdžių ugdymo ir dienos globos priemonėms)

426100

445300

2.1.1.

Iš jų VDF savivaldybės biudžetui

182700

207400

2.2.

Socialinės globos įstaigoms pagal lėšų kompensavimo sutartis 

218873

229600

2.2.1

Iš jų VDF savivaldybės biudžetui

139149

109600

2.3.

nevyriausybinių organizacijų įstaigoms pagal lėšų kompensavimo sutartis

-

-

3.

Savivaldybės biudžeto lėšos, skirtos nevyriausybinėms organizacijoms

-

-

4.

Finansavimas vykdant socialinių paslaugų programas

33800

53300

 

Iš viso

682193

737200

 

14. Lėšos, reikalingos žmogiškųjų išteklių plėtrai

 

Siekiant plėsti socialinių paslaugų infrastruktūrą savivaldybėje, gerinti socialinių paslaugų kokybę, būtina didinti žmogiškuosius išteklius bei skirti lėšų socialinių darbuotojų, jų padėjėjų ir kitų darbuotojų profesinėms kompetencijoms tobulinti, motyvacijai kelti, darbo sąlygoms gerinti. 2020 metais socialinių darbuotojų ir lankomosios priežiūros darbuotojų mokymui bei kvalifikacijai kelti numatoma skirti 3,5 tūkst.eurų.

 

15. Savivaldybės finansinių galimybių palyginimas su numatytų priemonių finansavimu

 

Druskininkų savivaldybės finansinės galimybės atitinka su šiame Plane numatytų priemonių finansavimu. Socialinių paslaugų teikimui ir plėtrai bei jų kokybei gerinti numatomos lėšos ne tik iš savivaldybės ar valstybės biudžetų, bet ir iš ES struktūrinių fondų bei kitų šaltinių.

 

15.1. Savivaldybės organizuojamų socialinių paslaugų įvertinimas

 

Druskininkų savivaldybės tikslas – užtikrinti visas galimas socialines paslaugas visoms gyventojų grupėms. Atsižvelgiant į gyventojų individualius poreikius ir savivaldybės finansines galimybes, kai kurių socialinių paslaugų savivaldybė organizuoja mažiau nei nustatyta šalies socialinių paslaugų išvystymo normatyvuose. 

 

V. PLĖTROS VIZIJA IR PROGNOZĖ

 

16. Socialinių paslaugų plėtros vizija ir prognozuojamos socialinės paslaugos

 

Druskininkų savivaldybės ateinančių 3 metų socialinių paslaugų plėtros vizija – užtikrinti, kad savivaldybės gyventojai, pagal jiems nustatytą socialinių paslaugų poreikį, laiku gautų kokybiškas, patrauklias savo inovatyvumu, prieinamumu ir atvirumu visuomenei socialines paslaugas.

Per minėtą laikotarpį prognozuojama pradėti teikti ir plėsti šias socialines paslaugas:

1. Plėsti atokvėpio paslaugas senyvo amžiaus asmenims ir asmenims su negalia.

2. Plėtoti pagalbą suaugusiems asmenims, patiriantiems socialinę riziką.

3. Teikti asmeninio asistento paslaugas asmenims su negalia.

4. Plėtoti apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose paslaugas.

5. Plėsti dienos centrų tinklą savivaldybėje.

6. Plėtoti psichosocialinę pagalbą įvairioms gyventojų grupėms.

7. Plėsti pagalbos paslaugų teikimą vaikus globojančioms šeimoms, globėjams (rūpintojams), įtėviams.

8. Parengti Druskininkų savivaldybės ir Gardino regiono socialinių paslaugų pažeidžiamoms grupėms plėtros strategiją.

9. Tęsti programą, skirtą užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims Druskininkų savivaldybėje.

 

17. Savivaldybės biudžeto augimo perspektyva ir numatomas pokytis

 

Plečiant socialinių paslaugų įvairovę, numatoma, kad per ateinančius 3 metus savivaldybės biudžetas ir jo dalis socialinėms paslaugoms ir toliau augs. Lėšų augimą įtakos socialinių paslaugų plėtra, tolesnis savivaldybės dalyvavimas ES remiamuose socialiniuose projektuose ir dėl visuomenės senėjimo augantis socialinių paslaugų poreikis senyvo amžiaus asmenims.

Numatomos savivaldybės biudžeto augimo per ateinančius 3 metus perspektyvos:

 

Metai

Savivaldybės biudžeto perspektyva, eurais

Savivaldybės biudžeto dalis, skiriama socialinėms paslaugoms, proc.

Šios dalies pokytis, proc.

2020

18 475 000

3,7

1,4

2021

20 322 500

4,0

0,3

2022

22 354 750

4,3

0,3

 

18. Išteklių prognozė ateinantiems 3 metams

 

Geresnį socialinių paslaugų poreikio tenkinimą leis šie ištekliai:

1. Socialinių paslaugų plėtra ir naujų formų paslaugų tikslinėms grupėms atsiradimas.

2. Europos Sąjungos remiamų projektinių paraiškų rengimas ir įgyvendinimas.

3. Nevyriausybinių organizacijų aktyvumo skatinimas ir rėmimas.

4. Socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų profesinės kompetencijos tobulinimas.

5. Būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymas asmenims su negalia.

6. Savanoriško darbo ir gyventojų socialinių grupių savitarpio pagalbos grupių kūrimosi skatinimas.

 

19. Siūlomos plėsti regioninės socialinės paslaugos, jų rūšys ir prognozuojamas mastas

 

Socialinių paslaugų rūšys (nurodomos pagal žmonių socialines grupes)

Mastas (vietų skaičius)

Trumpalaikė socialinė globa suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims („Atokvėpio“ paslaugos)

5

Asmeninio asistento paslauga neįgaliesiems

15

Ilgalaikė socialinė globa asmenims su negalia globos namuose

20

Bendruomeniniai vaikų globos namai

3

Grupinio ar savarankiško gyvenimo namai psichinę negalią turintiems asmenims

10

 

VI. PLANO ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪRA

 

20. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūros vykdytojai, įgyvendinimo priežiūros etapai ir įvertinimo rezultatai, pasiektų rezultatų, tikslų ir uždavinių analizė, numatytų vykdyti priemonių efektyvumas

 

Plano įgyvendinimo priežiūrą vykdo Druskininkų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius. Planas peržiūrimas pagal poreikį. Plano vertinimo rezultatai aptariami su savivaldybės ir socialinių paslaugų įstaigų bei nevyriausybinių ir bendruomeninių organizacijų vadovais, socialiniais darbuotojais.

Vertinant Planą analizuojama, ar pasiekti rezultatai, tikslai ir uždaviniai. Jei jie nepasiekti, aiškinamasi, kokie veiksniai galėjo turėti reikšmės rezultatams, numatomos priemonės jiems pašalinti ar minimalizuoti. Planas gali būti tikslinamas pagal kintančias aplinkybes ir veiksnius, turinčius ar galinčius turėti įtakos socialinių paslaugų plano įgyvendinimui bei tikslų pasiekimui.

Vykdomų numatytų priemonių efektyvumas yra vertinamas pagal Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro tvirtinamus socialinių paslaugų efektyvumo vertinimo kriterijus.

 

________________________



[1]        Lentelė užpildyta pagal Socialinių paslaugų kataloge numatytus socialinių paslaugų įstaigų tipus.

[2]        Maksimalus lankytojų skaičius per dieną.

[3]        Lentelė užpildyta pagal Socialinių paslaugų kataloge žmonių socialinėms grupėms numatytas socialinių paslaugų rūšis.