LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2003 M. LIEPOS 23 D. ĮSAKYMO NR. V-455 „DĖL LIETUVOS HIGIENOS NORMOS HN 24:2017 „GERIAMOJO VANDENS SAUGOS IR KOKYBĖS REIKALAVIMAI“ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2021 m. birželio 29 d. Nr. V-1505

Vilnius

 

1. P a k e i č i u Lietuvos higienos normą HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. V-455 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. Jeigu geriamojo vandens tiekėjai nustato, kad geriamasis vanduo neatitinka Higienos normoje nustatytų mikrobinių ar toksinių (cheminių) geriamojo vandens rodiklių, jie nedelsdami privalo imtis veiksmų, reikalingų tiems rodikliams atkurti. Apie visa tai geriamojo vandens tiekėjai nedelsdami turi informuoti savivaldybės vykdomąją instituciją, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį departamentą ir geriamojo vandens vartotojus [4.6, 4.11, 4.14, 4.22, 4.23].“

1.2. Pakeičiu 8.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.1. geriamojo vandens tiekėjai apie tai nustatyta tvarka [4.14, 4.22, 4.23] turi informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį departamentą ir geriamojo vandens vartotojus;“.

1.3. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Neatsižvelgdamas į tai, buvo ar nebuvo nukrypta nuo Higienos normoje nustatytų mikrobinių ar toksinių (cheminių) geriamojo vandens rodiklių ar parametrų verčių, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinis departamentas turi uždrausti ar apriboti geriamojo vandens tiekimą, kai nustato, kad geriamojo vandens tiekimas ir vartojimas kelia didesnę riziką žmonių sveikatai ir gyvybei, negu ta, kuri teisės aktuose nustatyta kaip leidžiama.“

1.4. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Apie geriamojo vandens saugos reikalavimų pažeidimą, dėl kurio uždraudžiamas geriamojo vandens tiekimas, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinis departamentas informuoja Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras) [4.21]:

11.1. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinis departamentas suderina būtinus veiksmus žmonių sveikatai apsaugoti, atsižvelgdami į tai, kokią riziką žmonių sveikatai sukeltų ilgesnis geriamojo vandens tiekimo uždraudimas ar apribojimai;

11.2. savivaldybės vykdomoji institucija kartu su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniu departamentu viešai informuoja gyventojus, kokių veiksmų jie turi imtis, kad apsaugotų savo sveikatą, ir pagal savo kompetenciją užtikrina būtinas geriamojo vandens tiekėjų priemones vandens saugai atkurti arba alternatyviam geriamojo vandens tiekimui organizuoti [4.11].“

1.5. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. Higienos normoje nustatytos specifikuotos rodiklių vertės ir parametrų vertės tikrinamos tam, kad programinės priežiūros metu būtų galima įvertinti, ar tų rodiklių arba parametrų verčių pažeidimas nėra susijęs su kokia nors rizika žmonių sveikatai. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinis departamentas nustato, ar konkrečios specifikuotos rodiklio vertės pažeidimas nėra geriamojo vandens saugos pažeidimo požymis. Geriamojo vandens tiekėjai turi imtis atkuriamųjų veiksmų pažeistoms geriamojo vandens specifikuotoms rodiklių vertėms atkurti, jeigu tai būtina žmonių sveikatai apsaugoti, ir apie tai informuoti geriamojo vandens vartotojus.“

1.6. Papildau 121 punktu:

121. Geriamojo vandens tiekėjas, nustatęs, kad viršijama Higienos normos 4 lentelės 19.1 ir 19.2 papunkčiuose nurodyta radono ar tričio parametro vertė arba Higienos normos 25.10.6 papunktyje nurodyta visuminio alfa aktyvumo ar visuminio beta aktyvumo koncentracijos patikros rodiklio vertė, apie tai turi nedelsdamas informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį departamentą ir pakartotinai atlikti radono ar tričio parametro arba visuminio alfa aktyvumo ar visuminio beta aktyvumo koncentracijos patikros rodiklio tyrimus per 30 dienų nuo atitinkamo parametro arba rodiklio viršijimo nustatymo dienos.“

1.7. Papildau 122 punktu:

122. Geriamojo vandens tiekėjas, pakartotinai nustatęs, kad viršijamas Higienos normos 25.10.6 papunktyje nurodytas visuminio alfa aktyvumo ar visuminio beta aktyvumo koncentracijos patikros rodiklis, turi:

122.1. per 90 dienų nuo visuminio alfa aktyvumo ar visuminio beta aktyvumo koncentracijos patikros rodiklio viršijimo nustatymo dienos atlikti Higienos normos 6 lentelėje nurodytų ir su Radiacinės saugos centru suderintų gamtinių radionuklidų tyrimus, jeigu tiekiamas geriamasis vanduo nėra kokiais nors būdais papildomas paviršiniu vandeniu arba nėra tiekiamas iš vandenviečių, kurioms galima užterštumo radioaktyviosiomis medžiagomis rizika, nustatyti, ar tenkinama Higienos normos 30.4 papunktyje nustatyta sąlyga, ir informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį departamentą;

122.2. per 90 dienų nuo visuminio alfa aktyvumo ar visuminio beta aktyvumo koncentracijos patikros rodiklio viršijimo nustatymo dienos atlikti Higienos normos 6 lentelėje nurodytų su Radiacinės saugos centru suderintų gamtinių ir dirbtinių radionuklidų tyrimus, jeigu tiekiamas geriamasis vanduo yra kokiais nors būdais papildomas paviršiniu vandeniu arba yra tiekiamas iš vandenviečių, kurioms galima užterštumo radioaktyviosiomis medžiagomis rizika, nustatyti, ar tenkinama Higienos normos 30.4 papunktyje nustatyta sąlyga, ir informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį departamentą.“

1.8. Papildau 123 punktu:

123. Jeigu atlikus Higienos normos 121 ar 122 punktuose nurodytus tyrimus nustatoma, kad tenkinama Higienos normos 30.4 papunktyje nustatyta sąlyga, laikoma, kad pavojaus žmonių sveikatai nėra. Geriamojo vandens tiekėjas per 5 dienas nuo tyrimų atlikimo dienos apie tyrimų rezultatus turi informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį departamentą.“

1.9. Papildau 124 punktu:

124. Jeigu pakartotinai nustatoma, kad viršijama Higienos normos 4 lentelės 19.1 ir 19.2 papunkčiuose nurodyta radono ar tričio parametro vertė arba netenkinama Higienos normos 30.4 papunktyje nustatyta sąlyga, geriamojo vandens tiekėjas turi per 5 dienas nuo tyrimų atlikimo dienos Radiacinės saugos centrui pateikti su neatitiktimi dėl radioaktyviųjų medžiagų susijusius duomenis, kad būtų įvertinta, ar ši neatitiktis kelia pavojų žmonių sveikatai, dėl kurio reikia imtis veiksmų. Jei Radiacinės saugos centras nustato, kad toks pavojus yra, geriamojo vandens tiekėjas turi vykdyti su Radiacinės saugos centru suderintas taisomąsias priemones ir informuoti savivaldybės vykdomąją instituciją, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį departamentą, geriamojo vandens vartotojus apie radioaktyviųjų medžiagų keliamą pavojų ir taisomąsias priemones bei priemones, kurias gali reikėti taikyti, siekiant apsaugoti žmonių sveikatą nuo radioaktyviųjų medžiagų.“

1.10. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, gavęs savivaldybės vykdomosios institucijos prašymą, nustato, ar norima taikyti išlyga, t. y. kad tam tikroje vandens tiekimo objekto teritorijoje ar jos dalyje vandentiekio skirstomuoju tinklu ribotą laikotarpį vartotojams viešai būtų tiekiamas geriamasis vanduo, kurio vienas ar keli toksiniai (cheminiai) rodikliai yra didesni, negu nustatyti Higienos normoje, nesukels pavojaus žmonių sveikatai [4.9] ir kad vandens tiekėjai ėmėsi realių veiksmų tiems rodikliams atkurti bei informuoti geriamojo vandens vartotojus:

13.1. savivaldybės vykdomoji institucija, norėdama taikyti išlygą geriamojo vandens toksinio (cheminio) rodiklio ribinei vertei, pateikia Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prašymą ir dokumentus, kuriuose būtų nurodyta ši informacija apie konkrečią vandens tiekimo objekto teritoriją ar jos dalį:

13.1.1. toksinio (cheminio) rodiklio vertės geriamajame vandenyje neatitikties nustatytiems reikalavimams priežastis ir išlygos taikymo motyvai;

13.1.2. konkretus toksinis (cheminis) rodiklis, atitinkami ankstesnės priežiūros rezultatai: tyrimų skaičius, rodiklio mažiausia ir didžiausia vertės bei mediana (per ne ilgesnį kaip 3 metų laikotarpį);

13.1.3. siūloma didžiausia laikinoji leidžiama rodiklio vertė;

13.1.4. geografinė teritorija;

13.1.5. per dieną tiekiamo geriamojo vandens kiekis;

13.1.6. gyventojų, kuriems gali turėti įtakos išlygos taikymas, skaičius;

13.1.7. maisto tvarkymo subjektų, kuriems gali turėti įtakos išlygos taikymas (rodiklio vertės pažeidimo poveikio kiekvieno maisto tvarkymo subjekto gaminamų galutinių produktų saugai tikimybės įvertinimas), sąrašas, raštu suderintas su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniu departamentu;

13.1.8. siūloma programinės priežiūros tvarka, raštu suderinta su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniu departamentu;

13.1.9. priemonių, kurių reikia imtis, kad per ribotą laikotarpį būtų atkurta nustatyta geriamojo vandens toksinio (cheminio) rodiklio vertė, kalendorinis planas, sąmata ir įgyvendinimo kontrolės priemonės;

13.1.10. numatoma gyventojų informavimo tvarka;

13.1.11. siūloma išlygos taikymo laikotarpio trukmė;

13.2. pasibaigus išlygos geriamojo vandens toksinio (cheminio) rodiklio ribinei vertei taikymo laikotarpiui, jei ketinama taikyti antrąją arba išskirtiniais atvejais − trečiąją išlygą, savivaldybės vykdomoji institucija kreipiasi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą ir pateikia prašymą bei Higienos normos 13.1 papunktyje nurodytus dokumentus ir dokumentus, pagrindžiančius ankstesnės išlygos taikymo laikotarpiu vykdytų priemonių įgyvendinimą;

13.3. išlygos geriamojo vandens toksinio (cheminio) rodiklio ribinei vertei taikymo sąlygos nurodomos formoje „Išlygos geriamojo vandens toksinio (cheminio) rodiklio ribinei vertei taikymo sąlygos“ (2 priedas);

13.4. išlygos netaikomos fasuojamam geriamajam vandeniui.“

1.11. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Jeigu geriamojo vandens tiekėjai ruošiamą geriamąjį vandenį dezinfekuoja, jie turi tikrinti atliekamos dezinfekcijos veiksmingumą. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vykdo biocidinių produktų priežiūrą ir jų naudojimo efektyvumo kontrolę [4.3, 4.4, 4.5]. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinis departamentas kontroliuoja, ar maisto tvarkymo subjektai naudoja biocidinius produktus laikydamiesi Higienos normos ir kitų teisės aktų reikalavimų [4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 4.22].“

1.12. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Apdorojus geriamąjį vandenį, kad būtų sumažintas radionuklidų lygis, siekiant užtikrinti nuolatinį to apdorojimo veiksmingumą, Higienos normos 5 lentelėje nurodytu dažnumu atliekama programinė priežiūra. Higienos normos 4 lentelės 19.1 ir 19.2 papunkčiuose nurodytų parametrų verčių arba Higienos normos 25.10.6 papunktyje nurodytų visuminio alfa aktyvumo ar visuminio beta aktyvumo koncentracijos patikros rodiklio verčių viršijimo atveju programinės priežiūros dažnis derinamas su Radiacinės saugos centru.“

1.13. Pakeičiu 20.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

20.1. Vadovaujantis Higienos normos 12 punkto nuostatomis, turi būti nusprendžiama, ar indikatorinių geriamojo vandens rodiklių specifikuotų verčių, pateiktų Higienos normos 4 lentelėje, nesilaikymas nekelia rizikos žmonių sveikatai. Turi būti imamasi reikiamų veiksmų geriamojo vandens saugai ir kokybei atkurti ir apie tai informuoti geriamojo vandens vartotojus.“

1.14. Pakeičiu 25.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

25.3. Vandentiekio skirstomuoju tinklu, rezervuarais ar cisternomis tiekiamo arba maisto tvarkymo subjektų naudojamo geriamojo vandens imamų mėginių skaičius nustatomas pagal Higienos normos 5 lentelėje pateiktas normas.

 

5 lentelė. Geriamojo vandens mėginių, imamų programinei priežiūrai per kalendorinius metus, normos

 

Vandens tiekimo objekto teritorijoje per dieną paskirstomo ar išgaunamo vandens kiekis, m³

A grupės rodiklių programinei priežiūrai imamų mėginių skaičius per metus, ne mažiau kaip

B grupės rodiklių programinei priežiūrai imamų mėginių skaičius per metus, ne mažiau kaip

Iki 100

4

1

parametrams:

1 mėginys per 10 kalendorinių metų

101–1 000

4

1

1 001–10 000

 

1

ir 1 papildomas mėginys kiekvienai 4 500 m³ per dieną tiekiamo geriamojo vandens bendrojo tūrio daliai ir to kiekio daliai

parametrams:

1

ir 1 papildomas mėginys kiekvienai 3 300 m³ per dieną tiekiamo geriamojo vandens bendrojo tūrio daliai ir to kiekio daliai

10 001–100 000

4

ir 3 papildomi mėginiai kiekvienai 1 000 m³ per dieną tiekiamo vandens bendrojo tūrio daliai ir to kiekio daliai

1

ir 1 papildomas mėginys kiekvienai 10 000 m³ per dieną tiekiamo geriamojo vandens bendrojo tūrio daliai ir to kiekio daliai

parametrams:

3

ir 1 papildomas mėginys kiekvienai 10 000 m³ per dieną tiekiamo geriamojo vandens bendrojo tūrio daliai ir to kiekio daliai

100 001 ir daugiau

 

12

ir 1 papildomas mėginys kiekvienai 25 000 m³ per dieną tiekiamo geriamojo vandens bendrojo tūrio daliai ir to kiekio daliai

parametrams:

10

ir 1 papildomas mėginys kiekvienai 25 000 m³ per dieną tiekiamo geriamojo vandens bendrojo tūrio daliai ir to kiekio daliai

Pastaba. Nurodytas dažnumas apskaičiuojamas taip: pvz., 4 300 m³ per dieną = 16 mėginių (keturi mėginiai pirmajai 1 000 m³ per dieną daliai + 12 mėginių papildomai 3 300 m³ per dieną daliai).“

1.15. Pakeičiu 25.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

25.5. Kai geriamojo vandens viešasis tiekimas vandentiekio skirstomuoju tinklu nėra ūkinė komercinė veikla, geriamojo vandens objekto teritorijai iki 100 m³ per dieną tiekiamo arba paskirstomo geriamojo vandens A grupės rodiklių programinei priežiūrai (išskyrus parametrų verčių nustatymą) vykdyti turi būti imama ne mažiau kaip vienas mėginys per metus, o B grupės rodiklių programinei priežiūrai – vienas mėginys per dvejus metus, parametrų vertėms nustatyti – vienas mėginys per dešimt metų. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinis departamentas, atsižvelgdamas į konkrečias geriamojo vandens saugos ir kokybės užtikrinimo sąlygas, gali nustatyti didesnes mėginių ėmimo normas, papildomus rodiklius (išskyrus parametrų verčių nustatymą).“

1.16. Pakeičiu 25.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

25.7. Jeigu maisto tvarkymo subjektai per dieną sunaudoja iki 100 geriamojo vandens, maisto tvarkymo subjektų (kai vanduo tiekiamas viešai vandentiekio skirstomuoju tinklu) naudojamo geriamojo vandens mėginių, programinei priežiūrai vykdyti turi būti paimta ne mažiau kaip vienas mėginys per dvejus metus mikrobiologiniams rodikliams ištirti. Maisto tvarkymo subjektų (kai vanduo gaunamas iš maisto tvarkymo subjekto gręžinio ar šachtinio šulinio) naudojamo geriamojo vandens mėginių, programinei priežiūrai vykdyti turi būti paimta ne mažiau kaip vienas mėginys per dvejus metus mikrobiologiniams bei pagrindiniams cheminiams ir fiziniams rodikliams (nitratai, nitritai, amonis, permanganato indeksas, savitasis elektrinis laidis) nustatyti ir ne mažiau kaip vienas mėginys per dešimt metų parametrų vertėms ištirti. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinis departamentas, atsižvelgdamas į konkrečius geriamojo vandens naudojimo maistui tvarkyti tikslus, būdus ir sąlygas bei galutinio maisto produkto saugos ir kokybės reikalavimus, gali nustatyti didesnes mėginių ėmimo normas, papildomus rodiklius (išskyrus parametrų verčių nustatymą). Esant išskirtinėms aplinkybėms (vandentiekio avarijai, remontui, vamzdynų bandymams ir pan.), dėl kurių galėjo nukentėti geriamojo vandens sauga ar kokybė, maisto tvarkymo subjektai privalo nedelsdami organizuoti vandens cheminį ir mikrobiologinį ištyrimą.

1.17. Pakeičiu 25.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

25.9. Mėginiai švinui, variui ir nikeliui geriamajame vandenyje nustatyti imami iš vartotojo čiaupo prieš tai nenuleidus vandens. Atsitiktinai pasirinktu dienos metu imamas vieno litro mėginys.“

1.18. Pakeičiu 25.10 papunktį ir jį išdėstau taip:

25.10. Suderinus su Radiacinės saugos centru, geriamajame vandenyje, kai nėra tikėtina, kad radionuklidų aktyvumo koncentracija konkrečioje geriamojo vandens tiekimo objekto teritorijoje būtų tokia didelė, kad galėtų viršyti Higienos normos 4 lentelės 19 punkte nustatytą parametro vertę, nereikalaujama atlikti tokio parametro programinės priežiūros:

25.10.1. gamtinių radionuklidų (indikacinės dozės), kai ankstesni 2 metų tyrimų rezultatai parodo, kad neviršijamas Higienos normos 25.10.6 papunktyje nurodytas visuminio alfa ar visuminio beta aktyvumo koncentracijos patikros rodiklis;

25.10.2. radono ar tričio parametro arba nustatyti indikacinės dozės geriamajame vandenyje, jei remiantis reprezentatyviaisiais tyrinėjimais, stebėsenos duomenimis, gautais [4.26] nustatyta tvarka, ar kita patikima informacija įsitikinta, kad per 2 metus radono, tričio ar apskaičiuotos indikacinės dozės vertė ir toliau nesieks atitinkamų Higienos normos 4 lentelėje nurodytų parametrų verčių;

25.10.3. radono, kai Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų yra atlikti reprezentatyvieji skirtingų geologinių zonų įvairių rūšių požeminio vandens šaltinių ir vandens gręžinių tyrinėjimai, siekiant geriamajame vandenyje nustatyti galimą radono sąlygotos apšvitos mastą ir prigimtį. Tyrinėjimo metu turi būti nustatyti pagrindiniai parametrai, ypač vietovės geologinė sąranga ir hidrologinės sąlygos, uolienos ar grunto radioaktyvumas ir vandens gręžinio tipas, ir jie panaudoti imantis tolesnių veiksmų vietose, kuriose galima didelė apšvita. Radono aktyvumo koncentracijos stebėsena atliekama, kai, remiantis reprezentatyviųjų tyrinėjimų rezultatais ar kita patikima informacija, yra pagrindas manyti, kad parametro vertė, nustatyta pagal Higienos normos 5 lentelę, galėtų būti viršijama;

25.10.4. tričio, jeigu vandens telkinio baseine nėra antropogeninio tričio ar kitų dirbtinių radionuklidų šaltinio, ir, remiantis kitų priežiūros programų ar tyrimų rezultatais, galima įrodyti, kad tričio lygis yra mažesnis už jo Higienos normos 4 lentelėje nurodytą parametro vertę;

25.10.5. indikacinės dozės, kai nėra dirbtinio ar padidėjusio gamtinio radioaktyvumo šaltinio ir, remiantis kitų reprezentatyviųjų stebėsenos programų ar kitų tyrimų rezultatais, galima įrodyti, kad indikacinės dozės lygis yra mažesnis už Higienos normos 4 lentelėje nurodytą parametro vertę. Jei reikia vykdyti dirbtinių radionuklidų lygio stebėseną, ji atliekama Higienos normos 5 lentelėje nurodytu dažnumu. Jei reikia stebėti gamtinių radionuklidų lygį, atliekama visuminio alfa aktyvumo, visuminio beta aktyvumo arba atskirų gamtinių radionuklidų stebėsena Higienos normos 5 lentelėje nustatytu dažnumu. Indikacinės dozės pakartotinė patikra atliekama tuo atveju, kai įvyksta kokių nors su tiekimu susijusių pokyčių, kurie galėtų daryti poveikį radionuklidų aktyvumo koncentracijai geriamajame vandenyje;

25.10.6. indikacinės dozės stebėsenai naudojama visuminio alfa aktyvumo ar visuminio beta aktyvumo koncentracijos patikra: jei visuminio alfa aktyvumo koncentracija yra mažesnė nei 0,1 Bq/l, o visuminio beta aktyvumo koncentracija yra mažesnė nei 1,0 Bq/l, daroma prielaida, kad indikacinė dozė yra mažesnė už 0,1 mSv parametro vertę ir kitų radiologinių tyrimų atlikti nebereikia, nebent iš kitų informacijos šaltinių žinoma, kad vandenyje yra konkrečių radionuklidų, dėl kurių indikacinė dozė gali viršyti 0,1 mSv. Jei visuminio alfa aktyvumo koncentracija viršija 0,1 Bq/l arba visuminio beta aktyvumo koncentracija viršija 1,0 Bq/l, geriamojo vandens tiekėjas turi atlikti Higienos normos 121–124 punktuose nurodytus veiksmus. Atitinkamais atvejais vietoj visuminio beta aktyvumo koncentracijos galima naudoti liekamojo beta aktyvumo koncentraciją, atėmus K-40 aktyvumo koncentraciją.“

1.19. Pakeičiu 25.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

25.11. Jei vienos rūšies radionuklido aktyvumo koncentracija neviršijo atitinkamos išvestosios vertės, pateiktos Higienos normos 6 lentelėje, 20 proc. arba tričio aktyvumo koncentracija neviršijo jam nustatytos Higienos normos 4 lentelėje nurodytos parametro vertės, papildomų radionuklidų analizės atlikti nereikia. Kokius papildomus radionuklidus reikia ištirti, nustato Radiacinės saugos centras.

 

6 lentelė. Išvestoji radionuklido aktyvumo koncentracija geriamajame vandenyje(1)

 

Kilmė

Nuklidas

Išvestoji aktyvumo koncentracija

Gamtiniai

U-238(2)

3,0 Bq/l

U-234(2)

2,8 Bq/l

Ra-226

0,5 Bq/l

Ra-228

0,2 Bq/l

Pb-210

0,2 Bq/l

Po-210

0,1 Bq/l

Dirbtiniai

C-14

240 Bq/l

Sr-90

4,9 Bq/l

Pu-239 / Pu-240

0,6 Bq/l

Am-241

0,7 Bq/l

Co-60

40 Bq/l

Cs-134

7,2 Bq/l

Cs-137

11 Bq/l

I-131

6,2 Bq/l

(1) Higienos normos 6 lentelėje pateiktos dažniausiai aptinkamų gamtinių ir dirbtinių radionuklidų vertės; tai tikslios vertės, apskaičiuotos, kai dozė yra 0,1 mSv, o metinis vandens suvartojimas – 730 litrų, naudojant [4.17] 6 priedo 2.6.4 papunktyje nurodytus dozės koeficientus; tuo pačiu pagrindu galima apskaičiuoti kitų radionuklidų išvestąją aktyvumo koncentraciją, o vertes galima atnaujinti vadovaujantis Radiacinės saugos centro patvirtinta naujausia informacija.

(2) Higienos normos 6 lentelėje parodytos tik radiologinės urano savybės, o ne cheminis jo toksiškumas.

1.20. Pakeičiu 2 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2021 m. lapkričio 1 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                     Arūnas Dulkys

 

 

Lietuvos higienos normos HN 24:2017

„Geriamojo vandens saugos ir kokybės

reikalavimai“

2 priedas

 

(Išlygos geriamojo vandens toksinio (cheminio) rodiklio ribinei vertei taikymo sąlygų forma)

 

https://e-seimas.lrs.lt/rs/actualedition/TAIS.216309/aSaZsUkuTi/content_files/image002.jpg

 

__________________________________________________________________________

(institucijos pavadinimas)

 

IŠLYGOS GERIAMOJO VANDENS TOKSINIO (CHEMINIO) RODIKLIO RIBINEI VERTEI TAIKYMO SĄLYGOS

 

_____________Nr. _________

(data)

_____________________

(sudarymo vieta)

 

1. Savivaldybės, kurios teritorijoje numatoma taikyti išlygą geriamojo vandens toksinio (cheminio) rodiklio ribinei vertei, pavadinimas

2. Vandens tiekimo objekto teritorija ar jos dalis

3. Toksinio (cheminio) rodiklio pavadinimas

4. Didžiausia laikinoji leidžiama toksinio (cheminio) rodiklio vertė

5. Ankstesnės toksinio (cheminio) rodiklio programinės priežiūros rezultatai (per ne ilgesnį kaip 3 metų laikotarpį):

5.1. mažiausia rodiklio vertė:

5.2. didžiausia rodiklio vertė:

5.3. mediana:

6. Per dieną tiekiamo geriamojo vandens kiekis (m3)

7. Gyventojų, kuriems gali turėti įtakos išlygos taikymas, skaičius

8. Išlygos taikymo laikotarpio trukmė

9. Išlygos taikymo laikotarpiu vykdomos priemonės

 

 

(Pareigų pavadinimas)

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)