LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2008 M. BIRŽELIO 16 D. ĮSAKYMO NR. 1V-230 „DĖL VIDAUS TARNYBOS SISTEMOS PAREIGŪNŲ PRIVALOMŲ PERIODINIŲ PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS PATIKRINIMŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. vasario 26 d. Nr. 1V-183

Vilnius

 

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008 m. birželio 16 d. įsakymą Nr. 1V-230 „Dėl Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų privalomų periodinių profilaktinių sveikatos patikrinimų tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto 59 straipsnio 4 dalimi ir atsižvelgdamas į Vidaus tarnybos statuto 84 straipsnio 4 dalį,“.

2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų privalomų periodinių profilaktinių sveikatos patikrinimų tvarkos aprašą:

2.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų privalomų periodinių profilaktinių sveikatos patikrinimų tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja vidaus tarnybos sistemos pareigūnų (toliau – pareigūnai) ir į centrinės statutinės įstaigos personalo rezervą įtrauktų buvusių pareigūnų, (toliau – rezervo pareigūnai) privalomų periodinių profilaktinių sveikatos patikrinimų (toliau – sveikatos patikrinimai) organizavimo, atlikimo, kontrolės ir apskaitos tvarką.

Apraše vartojamos sąvokos, apibrėžtos Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statute.“

2.2. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Pareigūnų sveikatos patikrinimų tikslas – sistemingai vertinti, ar pareigūnų sveikatos būklė leidžia jiems eiti pareigas vidaus tarnyboje, taip pat laiku nustatyti ligas ar sveikatos sutrikimus, susijusius su vidaus tarnyba, kad būtų laiku taikomos pareigūnų sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo priemonės.

Rezervo pareigūnų sveikatos patikrinimų tikslas – sistemingai vertinti, ar rezervo pareigūnų sveikatos būklė leidžia jiems dalyvauti statutinių įstaigų organizuojamuose mokymuose ar pratybose, taip pat atlikti tarnybines pareigas, kurioms atlikti jie prireikus pasitelkiami grąžinant juos į vidaus tarnybą ir paskiriant į pareigūno pareigas.“

2.3. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Pareigūnų sveikatos patikrinimų mastą ir periodiškumą lemia jų lytis ir nustatyti tam tikri sveikatos sutrikimai (1 priedas) ir galimos profesinės rizikos veiksniai (2 priedas). Kiekvieno pareigūno sveikatos patikrinimų periodiškumą nustato statutinės įstaigos, kurioje eina pareigas pareigūnas, vadovas, vadovaudamasis aprašo 1 ir 2 prieduose nustatytais kriterijais ir atsižvelgdamas į rekomendacijas, pateiktas atlikus pareigūnų sveikatos patikrinimus.

Rezervo pareigūnų sveikatos patikrinimų mastą ir periodiškumą lemia jų lytis ir nustatyti tam tikri sveikatos sutrikimai (1 priedas) bei pagal poreikį galimos profesinės rizikos veiksniai (2 priedas). Kiekvieno rezervo pareigūno sveikatos patikrinimų periodiškumą nustato centrinės statutinės įstaigos, į kurios personalo rezervą yra įrauktas rezervo pareigūnas, vadovas, vadovaudamasis aprašo 1 priede nustatytais kriterijais ir atsižvelgdamas į rekomendacijas, pateiktas atlikus rezervo pareigūnų sveikatos patikrinimus.“

2.4. Pripažįstu netekusiu galios 5 punktą.

2.5. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:

6. Pareigūnų, išskyrus centrinių statutinių įstaigų vadovų, jų pavaduotojų, sveikatos patikrinimus organizuoja statutinės įstaigos, kuriose pareigūnai eina pareigas. Centrinių statutinių įstaigų vadovų ir jų pavaduotojų sveikatos patikrinimus organizuoja atitinkamai Vidaus reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija ir Lietuvos Respublikos finansų ministerija. Rezervo pareigūnų sveikatos patikrinimus organizuoja centrinės statutinės įstaigos, į kurių personalo rezervą yra įtraukti rezervo pareigūnai.“

2.6. Pakeičiu 11.5.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

11.5.3. Sveikatos būklės reikalavimų sąvado, patvirtinto vidaus reikalų ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 21 d. įsakymu Nr. 1V-380/V-618 „Dėl Sveikatos būklės reikalavimų sąvado patvirtinimo“, (toliau – Sąvadas) skiltis, pagal kurią pareigybės aprašyme nustatyti sveikatos būklės reikalavimai pareigūnui, einančiam tas pareigas, arba Sąvado skiltis, nustatyta rezervo pareigūnui;“.

2.7. Pakeičiu 11.5.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

11.5.5. galimos profesinės rizikos veiksniai (kenksmingi ir (ar) pavojingi veiksniai), nurodyti aprašo 2 priede, ir Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos apraše, patvirtintame sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“;“.

2.8. Papildau 131 punktu:

131. Rezervo pareigūno mokymų ar pratybų metu pastebėjus neigiamą mokymų ar pratybų aplinkos poveikį rezervo pareigūno sveikatai ar kitokį rezervo pareigūno sveikatos sutrikimą, trukdantį dalyvauti mokymuose ar pratybose, tačiau dėl kurio jis nėra pripažintas nedarbingu, rezervo pareigūnas nedelsiant siunčiamas į Centrinę medicinos ekspertizės komisiją Specializuotosios medicininės ekspertizės organizavimo ir atlikimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka.“

2.9. Papildau 16.31 papunkčiu:

16.31. į rezervo pareigūno asmens sveikatos istoriją ir internetinę registracijos sistemą įrašo sveikatos patikrinimo išvadą (ar rezervo pareigūnas gali dalyvauti mokymuose, pratybose arba būti pasitelktas atlikti tarnybines pareigas) ir rekomendacijas;“.

2.10. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Pareigūnų sveikatos patikrinimai atliekami jų tarnybos metu. Rezervo pareigūnų sveikatos patikrinimai atliekami centrinės statutinės įstaigos, į kurios personalo rezervą yra įtraukti rezervo pareigūnai, vadovo nustatytu laiku.“

2.11. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:

19. Jei pareigūnas yra laikinai nedarbingas, sveikatos patikrinimas atidedamas, kol pareigūnas taps darbingas. Jei pareigūnas yra tarnybinėje komandiruotėje arba yra nusiųstas į užsienio valstybes atlikti patarėjo, stebėtojo ir kitų funkcijų tarptautinėje organizacijoje ar institucijoje, Europos Sąjungos institucijoje ar įstaigoje, Europos Komisijos ar Tarybos įsteigtoje institucijoje, Europos Komisijos ir Europos Sąjungos valstybių narių bendrai įsteigtoje organizacijoje (konsorciume) (toliau – tarptautinė institucija), civilinėje tarptautinėje operacijoje ar užsienio valstybės institucijoje arba tarptautinės institucijos ar humanitarinės pagalbos teikimo misijoje, specialiojoje misijoje, taip pat Jungtinių Tautų, kitų tarptautinių organizacijų, Europos Sąjungos, užsienio valstybių operacijose ir misijose, sveikatos patikrinimas atidedamas, kol pareigūnas grįš iš tarnybinės komandiruotės arba kol pasibaigs jo siuntimo į užsienio valstybes laikotarpis.“

2.12. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:

23. Centrinėje medicinos ekspertizės komisijoje atlikta specializuotoji pareigūno ir rezervo pareigūno medicininė ekspertizė įskaitoma kaip sveikatos patikrinimas ir galioja iki kito sveikatos patikrinimo pagal nustatytą sveikatos patikrinimų periodiškumą.“

2.13. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:

24. Pareigūnas, kuris be pateisinamos priežasties  nevykdo aprašo 14.1 papunktyje nustatyto reikalavimo ir nepasitikrino sveikatos, gali būti nušalinamas nuo pareigų, kol pasitikrina sveikatą. Rezervo pareigūnas, kuris be pateisinamos priežasties nevykdo aprašo 14.1 papunktyje nustatyto reikalavimo ir nepasitikrino sveikatos, negali dalyvauti mokymuose, pratybose ir negali būti pasitelktas atlikti tarnybines pareigas.“

2.14. Papildau 25 punktu:

25. Aprašas netaikomas statutinių įstaigų padalinių, įgaliotų vykdyti kriminalinę žvalgybą, pareigūnų, kurių tarnybinė priklausomybė kriminalinės žvalgybos subjektams yra įslaptinta ir užšifruota, sveikatos patikrinimams organizuoti. Šių pareigūnų sveikatos patikrinimai organizuojami atskira tvarka, kurią nustato vidaus reikalų ministras, suderinęs su teisingumo ministru, finansų ministru ir sveikatos apsaugos ministru.“

2.15. Papildau 26 punktu:

26. Rezervo pareigūnų sveikatos patikrinimai organizuojami, atliekami, kontroliuojami ir traukiami į apskaitą mutatis mutandis taikant aprašo nuostatas tiek, kiek apraše nenustatyta kitaip.“

2.16. Pakeičiu 2 priedą:

2.16.1. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

„9.

Pareigūnai, dirbantys darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų ir (ar) pavojingų veiksnių poveikis (3 pastaba)

 

 

 

Papildomo tikrinimo periodiškumas ir mastas nustatytas vadovaujantis Asmenų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika (kenksmingų veiksnių poveikis ir (ar) pavojingas darbas), privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“.“

 

2.16.2. Pakeičiu 3 pastabą ir ją išdėstau taip:

3. Jei aplinka, kurioje veikia profesinės rizikos veiksniai (kenksmingi ir (ar) pavojingi veiksniai), nenurodyta šio priedo 1–8 punktuose.“

2.17. Pakeičiu 4 priedą:

2.17.1. Pakeičiu 1 pastabą ir ją išdėstau taip:

1. Rašomi visų statutinių įstaigų, kuriose pareigas einančių pareigūnų, taip pat į centrinės statutinės įstaigos personalo rezervą įtrauktų buvusių pareigūnų (toliau – rezervo pareigūnai), sveikata buvo tikrinama sveikatos priežiūros įstaigoje, pavadinimai.“

2.17.2. Pakeičiu 2 pastabą ir ją išdėstau taip:

2. Rašomas pareigūnų ir rezervo pareigūnų, kuriems nustatyta viena ar daugiau ligų ar sveikatos sutrikimų, skaičius.“

2.18. Pakeičiu 5 priedą ir 1 pastabą išdėstau taip:

1. Rašomas pareigūnų ir į centrinės statutinės įstaigos personalo rezervą įtrauktų buvusių pareigūnų nustatytų ligų ir sveikatos sutrikimų, kurie užregistruoti medicininės apskaitos dokumentuose, skaičius.“

 

 

 

Vidaus reikalų ministrė                                                                                                 Agnė Bilotaitė

 

 

 

SUDERINTA                                                                SUDERINTA

Lietuvos Respublikos                                                    Lietuvos Respublikos

teisingumo ministerijos                                                 finansų ministerijos

2024 m. vasario 21 d. raštu                                           2024 m. vasario 20 d. raštu

Nr. (1.26 Mr) 2T-175                                                     Nr. 6K-24/1177

 

 

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministerijos

2024 m. vasario 22 d. raštu

Nr. 10-762