Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS LYGIŲ GALIMYBIŲ ĮSTATYMO NR. IX-1826 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-3512

 

2023 m. balandžio 26 d. Nr. 303

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2021 m. sausio 20 d. sprendimą
Nr. SV-S-33 „Dėl įstatymo projekto išvadų“, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymo Nr. IX-1826 pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-3512 (toliau – Įstatymo projektas) tikslui, tačiau Lietuvos Respublikos Seimui pasiūlyti Įstatymo projekto nesvarstyti dėl šių priežasčių:

1. Siekiant Įstatymo projekto tikslo, užtikrinant Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo 3 straipsnio 5 punkte įtvirtinto teisėkūros efektyvumo ir 7 punkte įtvirtinto teisėkūros sistemiškumo principų įgyvendinimą, būtina sistemiškai peržiūrėti Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymą bei Lietuvos Respublikos moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą ir juos pakeisti taip, kad jų nustatytas teisinis reguliavimas iš esmės nesiskirtų ir tarpusavyje derėtų – teisinės apsaugos nuo diskriminacijos dėl tam tikrų šiuose įstatymuose nustatytų pagrindų lygis bei pareigų atitinkamiems subjektams turinys nebūtų skirtingi. Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos Respublikos Seimas nuo Įstatymo projekto įregistravimo dienos priėmė Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymo Nr. IX-1826 24, 27 ir 29 straipsnių pakeitimo įstatymą Nr. XIV-425, Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymo Nr. IX-1826 2, 4, 6, 7, 8, 9 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymą Nr. XIV-1109, Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymo Nr. IX-1826 2, 7 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymą Nr. XIV-1192 ir Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymo Nr. IX-1826 2, 5, 7 ir 151 straipsnių pakeitimo įstatymą Nr. XIV-1109, šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime svarstomas Lygių galimybių įstatymo Nr. IX-1826 16 ir 29 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2073(3).

2. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija 2022 m. IV ketvirtį surengė viešąją konsultaciją „Apsauga nuo diskriminacijos – ar teisinė apsauga veikia?“, jos rezultatai pateikti epilietis.lrv.lt interneto svetainėje. Ši konsultacija parodė poreikį įtvirtinti daugialypės, siejamosios diskriminacijos formas, papildomus diskriminacijos pagrindus (pavyzdžiui, dėl odos spalvos), išplėsti apsaugą nuo diskriminacijos savarankiškai dirbantiesiems, peržiūrėti subjektų pareigas švietimo, darbo srityse, valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų pareigas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, atsižvelgdama į minėtos viešosios konsultacijos rezultatus, tarptautinių organizacijų rekomendacijas, Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktiką, priėmus šiuo metu Europos Sąjungos Taryboje svarstomus pasiūlymus dėl Tarybos direktyvos dėl lygybės įstaigoms taikomų standartų vienodo požiūrio į asmenis, nepriklausomai nuo jų rasinės ar etninės kilmės, srityje, vienodo požiūrio į asmenis, nepriklausomai nuo jų religijos ar tikėjimo, negalios, amžiaus ar seksualinės orientacijos, užimtumo ir profesinėje srityje, vienodo požiūrio į moteris ir vyrus socialinės apsaugos srityje ir dėl galimybės naudotis prekėmis bei paslaugomis ir prekių tiekimo bei paslaugų teikimo, kuria panaikinami Direktyvos 2000/43/EB 13 straipsnis ir Direktyvos 2004/113/EB 12 straipsnis, bei Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl lygybės įstaigoms taikomų standartų dėl vienodo požiūrio į moteris ir vyrus ir vienodų jų galimybių užimtumo ir profesinės veiklos srityje, kuria panaikinami Direktyvos 2006/54/EB 20 straipsnis ir Direktyvos 2010/41/ES 11 straipsnis, siekdama tobulinti teisinę apsaugą nuo diskriminacijos ir Lietuvos Respublikos lygių galimybių kontrolieriaus veiklos reglamentavimą, parengs ir pateiks Lietuvos Respublikos Vyriausybei kompleksinius pasiūlymus dėl aktualių įstatymų pakeitimų, kurie bus teikiami Lietuvos Respublikos Seimui svarstyti.

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                                            Ingrida Šimonytė

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                            Monika Navickienė