Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2007 M. BIRŽELIO 6 D. NUTARIMO NR. 567 „DĖL SAVIVALDYBIŲ TURTINIŲ IR NETURTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO AKCINĖSE BENDROVĖSE IR UŽDAROSIOSE AKCINĖSE BENDROVĖSE“ PAKEITIMO

 

2018 m. kovo 28 d. Nr. 313

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. birželio 6 d. nutarimą Nr. 567 „Dėl savivaldybių turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo akcinėse bendrovėse ir uždarosiose akcinėse bendrovėse“ ir išdėstyti jį nauja redakcija:

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

NUTARIMAS

DĖL SAVIVALDYBIŲ TURTINIŲ IR NETURTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO SAVIVALDYBIŲ VALDOMOSE ĮMONĖSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 23 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti pridedamą Savivaldybių turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo savivaldybių valdomose įmonėse tvarkos aprašą (toliau – Aprašas).

2. Nustatyti, kad:

2.1. savivaldybės savo turtines ir neturtines teises savivaldybės įmonėse, taip pat akcinėse bendrovėse ir uždarosiose akcinėse bendrovėse įgyvendina per savivaldybės vykdomąją instituciją – savivaldybės administracijos direktorių;

2.2. įgyvendinant savivaldybės kaip akcininkės turtines ir neturtines teises akcinėse bendrovėse ir uždarosiose akcinėse bendrovėse, kurių savivaldybei nuosavybės teise priklausančios akcijos suteikia 1/2 ar mažiau balsų visuotiniame akcininkų susirinkime, Aprašo nuostatomis vadovaujamasi mutatis mutandis;

2.3. Aprašo 6.1 papunktyje nurodytose savivaldybės valdomose įmonėse kolegialūs organai turi būti sudaryti iki 2019 m. gegužės 1 dienos;

2.4. Aprašo 9.1 papunktyje nurodytas lūkesčių raštas savivaldybės valdomai įmonei pirmą kartą turi būti pateiktas iki 2019 m. liepos 1 dienos.

3. Rekomenduoti savivaldybėms, vadovaujantis Valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo valstybės valdomose įmonėse tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 665 „Dėl Valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo valstybės valdomose įmonėse tvarkos aprašo patvirtinimo“, nuostatomis dėl valstybės valdomų įmonių strategijų ir jų įgyvendinimo, taip pat dėl valstybės valdomų bendrovių stebėtojų tarybos ir valdybos narių atlygio:

3.1. nustatyti savivaldybės valdomų įmonių strategijų sudarymo, atnaujinimo ir jų įgyvendinimo gaires;

3.2. patvirtinti savivaldybės valdomų įmonių vadovų darbo užmokesčio, taip pat atlygio savivaldybės valdomose įmonėse sudaromų stebėtojų tarybų, valdybų, komitetų nariams nustatymo tvarką.

2. Šis nutarimas įsigalioja 2019 m. sausio 1 dieną.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Finansų ministras,

pavaduojantis ūkio ministrą                                                            Vilius Šapoka

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2007 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 567

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2018 m. kovo 28 d. nutarimo Nr. 313

redakcija)

 

SAVIVALDYBIŲ TURTINIŲ IR NETURTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO SAVIVALDYBIŲ VALDOMOSE ĮMONĖSE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Savivaldybių turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo savivaldybių valdomose įmonėse tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato savivaldybių, kurios yra savivaldybės įmonių savininkės, akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių akcininkės, turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimą, savivaldybės institucijų ir asmenų, kuriems duodami įgaliojimai atstovauti savivaldybei visuotiniuose akcininkų susirinkimuose, teises ir pareigas.

2. Įgyvendinant savivaldybės turtines ir neturtines teises savivaldybės valdomose įmonėse, turi būti laikomasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 9 straipsnyje išdėstytų turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo principų ir Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 4 straipsnyje išdėstytų vietos savivaldos principų.

3. Apraše vartojamos sąvokos „savivaldybės valdoma bendrovė“ ir „savivaldybės valdoma įmonė“ suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Kandidatų į valstybės įmonės ar savivaldybės įmonės valdybą ir kandidatų į valstybės ar savivaldybės valdomos bendrovės visuotinio akcininkų susirinkimo renkamą kolegialų priežiūros ar valdymo organą atrankos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. birželio 17 d. nutarimu Nr. 631 „Dėl Kandidatų į valstybės įmonės ar savivaldybės įmonės valdybą ir kandidatų į valstybės ar savivaldybės valdomos bendrovės visuotinio akcininkų susirinkimo renkamą kolegialų priežiūros ar valdymo organą atrankos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Kandidatų atrankos aprašas).

 

II SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS

TEISĖS IR PAREIGOS

 

4. Savivaldybės administracijos direktorius privalo pasinaudoti savivaldybės įmonės savininkui ir akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės akcininkui suteikiamomis teisėmis taip, kad būtų veiksmingai atstovaujama savivaldybei savivaldybės valdomose įmonėse.

5. Tik vadovaudamasis savivaldybės tarybos sprendimais savivaldybės administracijos direktorius užtikrina, kad būtų atlikti teisiniai veiksmai, ar priima procedūrinius sprendimus dėl:

5.1. savivaldybės valdomos įmonės:

5.1.1. steigimo;

5.1.2. reorganizavimo;

5.1.3. pertvarkymo į savivaldybės tarybos sprendime nurodytos kitos teisinės formos juridinį asmenį;

5.1.4. likvidavimo, jeigu jai neiškelta bankroto byla;

5.1.5. likvidavimo atšaukimo;

5.2. savivaldybės valdomos bendrovės:

5.2.1. atskyrimo;

5.2.2. įstatinio kapitalo didinimo papildomais įnašais.

6. Priimdamas sprendimus dėl savivaldybės valdomos įmonės kolegialių organų ir komitetų sudarymo, savivaldybės administracijos direktorius užtikrina, kad:

6.1. savivaldybės valdomose įmonėse, kurios pagal Lietuvos Respublikos finansinių ataskaitų audito įstatymą priskiriamos viešojo intereso įmonėms, privalomai būtų sudaromi šie kolegialūs organai:

6.1.1. savivaldybės įmonėse – valdyba;

6.1.2. savivaldybės valdomose bendrovėse – stebėtojų taryba arba valdyba, kuriai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymu, įstatuose priskirtos priežiūros funkcijos;

6.2. savivaldybės valdomose įmonėse, kurių kompetentingi organai, atsižvelgdami į konkrečios savivaldybės valdomos įmonės poreikius, priima sprendimą sudaryti audito komitetą, būtų vadovaujamasi Finansinių ataskaitų audito įstatymo ir šio įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų reikalavimais, keliamais audito komitetams ir jų sudėčiai;

6.3. kandidatai į savivaldybės įmonės ir savivaldybės valdomos bendrovės visuotinio akcininkų susirinkimo renkamą kolegialų organą būtų atrenkami Kandidatų atrankos aprašo nustatyta tvarka.

7. Savivaldybės administracijos direktorius sprendžia, ar tikslinga sudaryti kolegialius organus Aprašo 6.1 papunktyje nenurodytose savivaldybės valdomose įmonėse.

8. Savivaldybės administracijos direktorius turi siekti, kad savivaldybės valdomos bendrovės valdyba nerinktų valdybos pirmininku savivaldybės valdomos bendrovės vadovo, jeigu jis išrinktas valdybos nariu, išskyrus atvejus, kai savivaldybės valdomoje bendrovėje sudaroma stebėtojų taryba.

9. Savivaldybės valdomų įmonių veiksmingai veiklai, kontrolei ir skaidrumui užtikrinti savivaldybės administracijos direktorius:

9.1. ne rečiau kaip kas 4 metus pateikia savivaldybės valdomai įmonei lūkesčių raštą, kurio tikslas – nustatyti savivaldybės lūkesčius, tikslus ir jų matavimo rodiklius, susijusius su konkrečia savivaldybės valdoma įmone ir prisidedančius prie savivaldybės strateginiuose planavimo dokumentuose numatytų tikslų pasiekimo;

9.2. prižiūri, kad savivaldybės valdomos įmonės, atsižvelgdamos į Aprašo 9.1 papunktyje nurodyto lūkesčių rašto turinį, rengtų ir atnaujintų veiklos strategijas;

9.3. siekia, kad savivaldybės valdomose įmonėse, vadovaujantis vidaus kontrolei taikomais reikalavimais, nustatytais Lietuvos Respublikos vidaus kontrolės ir vidaus audito įstatyme, būtų nustatyta veiksminga vidaus kontrolės sistema, kuri padėtų užtikrinti savivaldybės valdomos įmonės veiklos teisėtumą, ekonomiškumą, efektyvumą, rezultatyvumą ir skaidrumą, strategijos ir veiklos planų įgyvendinimą, turto apsaugą, informacijos ir ataskaitų patikimumą ir išsamumą, sutartinių ir kitų įsipareigojimų tretiesiems asmenims laikymąsi ir visų su tuo susijusių rizikos veiksnių valdymą;

9.4. užtikrina, kad savivaldybės interneto svetainėje būtų skelbiama ir nuolat atnaujinama Vietos savivaldos įstatymo 4 straipsnio 15 punkte nurodyta informacija apie savivaldybės valdomas įmones.

10. Užtikrindamas savivaldybės kaip akcininkės neturtinių teisių įgyvendinimą, savivaldybės administracijos direktorius:

10.1. priima raštiškus sprendimus, kaip nustatyta Akcinių bendrovių įstatyme, visuotinio akcininkų susirinkimo kompetencijos klausimais, kai savivaldybė yra vienintelė akcininkė; jeigu sprendimui priimti reikalingas Aprašo 5 punkte nurodytas savivaldybės tarybos sprendimas, šis savivaldybės tarybos sprendimas pridedamas kaip priedas;

10.2. duoda įgaliojimą savivaldybės administracijos valstybės tarnautojui ar darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, (toliau – įgaliotinis) atstovauti savivaldybei savivaldybės valdomos bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime (balsuoti, siūlyti naujus darbotvarkės klausimus, sprendimų projektus, kelti visuotinio akcininkų susirinkimo renkamo valdymo ar priežiūros organo narių, auditoriaus ar audito įmonės kandidatūras ir pan.); jeigu atstovauti savivaldybei savivaldybės valdomos bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime svarstomais klausimais reikalingas Aprašo 5 punkte nurodytas savivaldybės tarybos sprendimas, šis savivaldybės tarybos sprendimas pridedamas kaip priedas.

11. Savivaldybės tarybos prašymu savivaldybės administracijos direktorius teikia jai informaciją ir paaiškinimus, kurių reikia savivaldybės tarybos sprendimams dėl savivaldybės valdomų įmonių priimti ir jų priežiūrai atlikti.

12. Savivaldybės administracijos direktorius turi teisę reikalauti iš savivaldybės valdomos įmonės vadovo pateikti jam informaciją, kurios reikia įmonės veiklos stebėsenai ir analizei atlikti, taip pat sprendimams, susijusiems su savivaldybės teisių ir pareigų įgyvendinimu savivaldybės valdomoje įmonėje, priimti.

13. Savivaldybės administracijos direktorius prižiūri, kad savivaldybės valdomų įmonių pelno įmokos, dividendai, taip pat kitos lėšos, skiriamos savivaldybei savivaldybės valdomos įmonės likvidavimo, savivaldybei nuosavybės teise priklausančių akcijų privatizavimo ir kitais atvejais, būtų laiku pervedami į savivaldybės biudžetą.

14. Pagal poreikį savivaldybės administracijos direktorius turi teisę priimti kitus šiame Aprašo skyriuje nenurodytus sprendimus ir atlikti veiksmus, kurių reikia turtinėms ir neturtinėms teisėms savivaldybės valdomose įmonėse įgyvendinti.

 

III SKYRIUS

ATSTOVAVIMAS VISUOTINIAME AKCININKŲ SUSIRINKIME,

ĮGALIOTINIŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

15. Teisiniams veiksmams įgyvendinant savivaldybės kaip akcininkės neturtines teises savivaldybės valdomos bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime atlikti įgaliotiniui duodamą įgaliojimą, kuris turi atitikti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.140 straipsnio reikalavimus, pasirašo savivaldybės administracijos direktorius.

16. Įgaliojime įgyvendinti neturtines teises savivaldybės valdomos bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime rekomenduojama nurodyti:

16.1. įgaliojimo numerį ir sudarymo datą;

16.2. savivaldybės valdomos bendrovės pavadinimą ir kodą;

16.3. savivaldybės valdomos bendrovės visuotinio akcininkų susirinkimo datą;

16.4. savivaldybei priklausančių akcijų skaičių, nominalią vertę, taip pat akcijų suteikiamų balsų skaičių ir balsų dalį;

16.5. įgaliojimo galiojimo laiką;

16.6. kaip įgaliotinis turi balsuoti kiekvienu visuotinio akcininkų susirinkimo darbotvarkės klausimu;

16.7. prireikus – kokius įgaliotinis turi siūlyti naujus sprendimų projektus, kokias kelti visuotinio akcininkų susirinkimo renkamo valdymo ar priežiūros organo narių, auditoriaus ar audito įmonės kandidatūras ir pan.

17. Įgaliojime neturi būti įgaliotiniui suteikta teisė perįgalioti kitą asmenį atlikti veiksmus, kuriuos jis įgaliotas atlikti.

18. Įgaliojime dėl balsavimo už kandidatus į visuotinio akcininkų susirinkimo renkamą kolegialų organą rekomenduojama nurodyti:

18.1. siūlomus kandidatus, jų eiliškumą ir kiek už kiekvieną siūlomą kandidatą skirti balsų. Kai numatoma rinkti visuotinio akcininkų susirinkimo renkamą kolegialų organą ir savivaldybei priklausančios akcijos suteikia teisę siūlyti papildomų kandidatų, turi būti pasiūlyta tiek kandidatų, kad jų skaičiaus santykis su bendrovės įstatuose įrašytu visuotinio akcininkų susirinkimo renkamo kolegialaus organo narių skaičiumi nebūtų mažesnis už šių akcijų santykį su visomis savivaldybės valdomos bendrovės akcijomis;

18.2. kad, keliems kandidatams surinkus po lygiai balsų, pakartotinio balsavimo metu įgaliotinis visus balsus skirtų už tą iškeltą kandidatą, kuris įgaliojime nurodytoje keliamų kandidatų eilėje yra pirmesnis, o už kitų akcininkų iškeltus kandidatus neskirtų nė vieno balso.

19. Įgaliojime dėl balsavimo už visuotinio akcininkų susirinkimo renkamo bendrovės vadovo kandidatūrą rekomenduojama nurodyti balsuoti už savivaldybės iškeltą kandidatą.

20. Įgaliotiniu negali būti:

20.1. asmuo, kuriam nuosavybės teise priklauso tos savivaldybės valdomos bendrovės ar su ja susijusios bendrovės (patronuojančiosios bendrovės ar patronuojamosios (dukterinės) bendrovės) akcijos, suteikiančios daugiau kaip 5 procentus visų balsų, ir asmuo, kuris yra tokio akcininko atstovas;

20.2. asmuo, kuris per pastaruosius 5 metus buvo atšauktas iš bet kurios bendrovės stebėtojų tarybos, valdybos, valstybės įmonės ar savivaldybės įmonės valdybos dėl netinkamo pareigų atlikimo.

21. Apie Aprašo 20 punkte nurodytų aplinkybių buvimą arba atsiradimą ketinamas skirti arba paskirtas įgaliotiniu asmuo privalo nedelsdamas pranešti savivaldybės administracijos direktoriui.

22. Įgaliotinis privalo:

22.1. atlikti veiksmus, kuriuos jis įgaliojamas atlikti;

22.2. saugoti ir neatskleisti savivaldybės valdomos bendrovės komercinės (gamybinės) paslapties;

22.3. informuoti savivaldybės administracijos direktorių apie atliktus veiksmus, kuriuos įgaliojimas jam suteikia teisę atlikti, ir visuotinio akcininkų susirinkimo priimtus sprendimus.

 

________________